[ freeworld @ 07.02.2020. 20:28 ] @
Pozdrav,zanima me detaljan postupak uvoza automobila,koje se zvanicne i nezvanicne cake i problemi javljaju i sl.Podrucje uvoza Nemacka,Austrija,mozda i Italija,sta mi se vise isplati,da dovezem na tockovima ili da angazujem slep?
[ @ 07.02.2020. 22:47 ] @
Angazuj nekog ko se time vec bavi.
[ sasa022 @ 08.02.2020. 00:52 ] @
Izaberi neku poznatu spediciju koja posreduje pri uvozu vozila.
Oni uvek imaju sveze informacije i znaju sve aktuelne "fazone".
[ Darko Nedeljković @ 08.02.2020. 13:06 ] @
Jos bolje, odes na auto pijacu u Srbiji i kupis, cene su obicno iste ili povoljnije od onih koliko ce tebe kao pocetnika izaci sa svim troskovima.
[ test1234 @ 08.02.2020. 13:30 ] @
Postoje ljudi koji se bave ovim što ti tražiš. Kažeš mu otprilike šta bi želeo, on ti, na primer, na mobile.de, odabere jedno desetak auta, ti na kraju izabereš jedan i on dalje završava sve na tvoje ime. Sve ide mnogo lakše i brže nego da se ti mlatiš oko toga. A uglavnom zna bolje da odabere auto od prosečnog kupca.
[ freeworld @ 10.02.2020. 04:08 ] @
@test1234
Ja bih ipak da sam izaberem.
[ pajapop @ 10.02.2020. 07:23 ] @
https://www.polovniautomobili....ovan-automobili-korak-po-korak
[ Java Beograd @ 10.02.2020. 08:15 ] @
Citat:
freeworld:
@test1234
Ja bih ipak da sam izaberem.


Naravno, to je najbolja opcija.

Ipak:

Prvi problem su troškovi puta i smeštaja u izabranoj zapadnoj zemjli (da na kažem Nemačkoj). Košta.
Ako si izabrao preko mobile.de i direktno odeš do privatnog prodavca (glupo je da kupuješ tamo sa placa, zar ne?) možda i možeš da prođeš sa umerenim troškovima
Ali ako na licu mesta primetiš da izabrani auto zapravo ima korodirane sajtne i probušeni auspuh (što nisi video na slikama) - onda jbg, traženje novog automobila, na brzinu,
još jedan dan boravka ... nedajbože da si kupio povratnu Wizz Air-om. I tako dalje.

Drugi problem je "igranka bez prestanka" sa propisima, i tvoj početnički amaterski status u masivnoj promenljivoj papirologiji uvoznih papira: od ugovora sa prodavcem do domaćih tablica.
Možeš ti da naučiš celu proceduru sa polovniautomobili.com ali, džaba ga bilo, koliko juče se neki carinici nečega dosetili i/ili si neki papir kasno nabavio ... ode mas' u propas'.

S druge strane, iz gomile placeva-prodavaca se izdvajaju dva-tri ozbiljna igrača, uvoznika koji daju nekakvu (kakvu-takvu) garanciju za kupljenog polovnjaka. Isplati se otići do njihovog placa.
Možeš danima i nedeljama da biraš svoj automobil , laganica, bez frke i žurbe. I naravno, na kraju dobiješ registrovani auto na domaće table.

Mnogi su probali da sami uvezu, i naravno, može se, ali da li se isplati to je već pitanje. Koliko sam ja čuo skoro svi kažu da im ne pada na pamet da još jednom uđu u tu avanturu.


Zato, poslušaj savet što će ti čiča dati:

Najbolje: kupovina na placu većeg i renomiranog uvoznika kod nas. Biraš bez žurbe.
Ili bar: kupovina lično preko grane, i angažovanje špeditera za papirologiju.
[ botr @ 10.02.2020. 10:57 ] @
Iz Italije ne mozes da dovezes na tockovima, nemaju carinske tablice, a tesko da ce ti neko prodati auto i dozovoliti da ga odvezes na postojece tablice i saobracajnu.

Speditera svakako moras da angazujes, tako da ti preporucujem da kompletnu papirologiju prepustis njima. Moraces da im posaljes samo skeniranu saobracajnu i kopiju svog pasosa, ali najbilje je da kontaktiras speditera i pre nego sto kupis auto i sve dogovoris. Pri tom, sa dokumentacijom koju ti oni unapred pripreme, placas minimalni iznos.

Drugi problem, od nedavno je "zabranjeno" uvesti automobil kome brojevi motora nisu u potpunosti citljivi, zapravo, mozes da uvezes, ali ne mozes da registrujes, jer nije dozovljeno utiskivanje broja motora na autu koji nije bar jednom bio registrovan u Srbiji. Znaci, ako kupujes sam, pod obavezno proveri da li je citljiv broj motora, ukoliko nije, taj auto moras da zaobidjes, koliko god da ti se svideo.
[ mjanjic @ 10.02.2020. 11:09 ] @
Videh jednu firmu u Srbiji koja dovozi auta sa nekog placa u Švajcarskoj, bukvalno može da se odabere auto i da se kontaktiraju, mislim da su troškovi dovoženja oko 550€ plus 50€ u Švajcarskoj (dovoženje sa placa na mesto preuzimanja ili tako nešto, valjda mora tako jer ne može kamionom da se dođe direktno na plac ili šta već).

Sad, cene nisu ni blizu kao kod nas, ono što je u rangu naših cena prešlo je popriličnu kilometražu.

Evo, na primer, ja gledao generalno oglase u Švajcarskoj za Astru J, benzinac, 116 ili 140ks (da ne pominjem koliko tamo ima onih 1.6 180ks, a kod nas samo par), cene idu od 4500 pa do 12-13000CHF, a sve zavisi od kilometraže, motora i opreme, kao i stanja auta.
Ona najjeftinija je prešla preko 190k km, a najskuplja nešto tipa 17.000km za 7 godina.

A onda pogledate cene u Srbiji, oko 5500-6500€ ili tako nešto, dakle kad se uzmu troškovi, marža i porezi, ispada da je u inostranstvu svaka plaćena 4-5000€, odnosno uglavnom su primerci koji su sigurno prešli bar 200k km.

Zato možda jeste bolje sam naći primerak koji želite da kupite, ali ako takav primerak platite npr. u Švajcarskoj 8000CHF, koliko će na kraju sve da vas izađe dok na njega stavite tablice u Srbiji? Sa druge strane, kupovinom na našim placevima teško da ćete doći do primerka koji je prešao 60 ili 70k km, bez obzira na cenu, tako da ako imate novca za takav primerak, onda je svakako bolje kupiti ga u inostranstvu, jer kod nas i da kupite od prvog vlasnika, auto je bukvalno rastrešen po ovim našim putevima.
[ botr @ 10.02.2020. 13:28 ] @
Min. 50e u Svajcarskoj, zavisi koliko je udaljeno od Hinwilla, tj. njihovog placa.

Dobra je to prirca.

Ne mora da znaci da su presli puno, obicno se dovoze sa kvarovima oko 160 chf je radni sat u CH, npr. zamena kvacila ili neka slicna veca intervencija, ako iziskuje 5h rada, kosta 800chf samo za rad + delovi, koji su obicno skuplji nego kod nas. Logicno da je takav auto solidno jeftiniji od ispravnog primerka, a druga prica je sto kod nas kod takvih automobila vrlo cesto ugradjuju polovna kvacila i sluze se slicnim stvarima.
[ HoT_Steppa @ 10.02.2020. 14:04 ] @
Kod nas su primerci ili koji su dosta prešli ili koji su čuknuti, nema trećih iz uvoza od uvoznika, niko nije lud da zarobljava novac. Sopstvena režija se ne isplati ako se gleda konačna cifra, samo ako se bira dobar primerak a onda cena izgleda papreno.
[ Java Beograd @ 10.02.2020. 14:29 ] @
Citat:
mjanjic:...
A onda pogledate cene u Srbiji, oko 5500-6500€ ili tako nešto, dakle kad se uzmu troškovi, marža i porezi, ispada da je u inostranstvu svaka plaćena 4-5000€, odnosno uglavnom su primerci koji su sigurno prešli bar 200k km.

Poenta je da uvoznici kupuju polovne automobile "na šleper". Dakle, ne kupuje se pojedinačni auto, pa tako i računica pojedinačne cene jednog primerka (+marža+troškovi ...) pada u vodu.

Uvoznik plati šleper automobila toliko-i-toliko, za špediciju i transport: toliko-i-toliko, i tek onda svakom primerku pojedinačno odredi cenu, na osnovu ponude i potražnje u Srbiji. Naravno, suma-sumarum postavi cene tako da bude u određenom plusu.

Konkurencija je velika i šarenolika, niko od uvoznika ne može da se bahati i nalupeta cene iz vlažnih snova, ako želi da bude u biznisu, da trguje, obrće kintu i zarađuje.
[ Java Beograd @ 10.02.2020. 14:34 ] @
Obilazio sam ja, pre puno godina auto placeve u Hamburgu.

1. Oni mali, koji se mogu naći po naseljima - cene oho-ho. Čuva turčin desetak primeraka, pomalo trguje i to je to.
https://www.google.rs/maps/@53...d-zcw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en


2. Oni veliki, na obodima grada: automobili poređani bukvalno u santimetar, ne može da se priđe pojedinačnom primerku. Prodavac, već ima velike kupce (na šleper) nema ni nameru da priča samnom i da mi pokazuje automobile.
https://www.google.rs/maps/pla...3d53.538605!4d10.0434673?hl=en

Dolazi ukrajinski šleper i utovaruje celu kolonu. I skapiram ja "koliko je sati"

Edit: ubacio sam Google maps linkove, kao ilustraciju auto placeva u Hamburgu varijante 1) i 2)

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 10.02.2020. u 15:47 GMT+1]
[ SASA M. @ 10.02.2020. 17:17 ] @
Jeste tesko samostalno uvesti, pogotovo kada se to radi prvi put, takodje i zbog propisa koja nasa zemlja trazi. Gledah pre neku godinu Kako je Youtuber Dragon Garage uvesao ML-a za nekog svog rodjaka. Pogledajte kako to izgleda, bar kada je u pitanju nama susedna zemlja.

Inace, evo nekih saveta sabranih u komentaru na sajtu B92

Nemoj Nemca, izbija bubrege,
Nemoj Francuza, skup za održavanje,
Nemoj Italijana, stalno se kvari,
Nemoj Japanca, nema rezervnih delova,
Nemoj Koreanca, ne vredi ni 5 para,
Nemoj benzinca, puno troši,
Nemoj dizela ima plivajući zamajac, skupe dizne i turbinu,
Nemoj na plin, stalno trokira, niko ne zna da ga popravi,
Nemoj sa 3 vrata, stalno se mora provlačiti nazad,
Nemoj sa 5 vrata, slaba konstrukcija,
Nemoj sivu boju, svaki drugi u toj boji,
Nemoj crnu boju, stalno moraš prati,
Nemoj crvenu boju , brzo matira od sunca,
Nemoj belu boju, vidi se kad počne da korozira,
Nemoj sa aluminijumskim felnama, osetljive su za zimu,
Nemoj sa čeličnim felnama, ružan auto skroz,
Nemoj hedžbek, nepregledan za parkiranje,
Nemoj karavan, izgleda kao mrtvački auto,
Nemoj limuzinu, velika za grad,
Nemoj džip, jer odmah misle da si seljačina,
Nemoj nov auto, skupi servisi i brzo pada cena,
Nemoj polovan auto, mačka u džaku,
Nemoj bez servisne knjige, ko zna kakav je,
Nemoj sa servisnom knjigom, to se napravi za 20e,
Nemoj iz uvoza, prešao boga oca,
Nemoj iz Srbije, rasturen od loših puteva i goriva,
Ne kupuj sam, povedi majstora,
Kupi sam, jer šta majstor zna bolje od tebe,
[ botr @ 10.02.2020. 17:18 ] @
Majstor koji mi odrzava Reno uvozi i prodaje automobile, uzima iskljucivo pokvarene, kvacilo, dizne, motorni racunar, itd.

Samo tako se isplati za trgovinu, tacno je da na ceo kamion imaju povoljniju cenu, ali da je taj auto dobar ne bi isao u izvoz.
[ Nebojsa Milanovic @ 10.02.2020. 21:05 ] @
Da sada kupujem auto svakako bih išao na to da ga sam nađem i platim uslugu dovoza.

Iako je samo naoko skuplje, neverovatnio je kakvi auti mogu da se nađu, kakvi inače nikada ne vide Srbiju.

Evo jednog primerka koji je zbog samo naoko visoke cene već godinu dana na oglasu:

https://en.comparis.ch/carfinder/marktplatz/details/show/24813806








Cena mu je već sada spuštena za 6000 CHF, i konačna cena bi izašla tačno upola od onoga koliko je plaćen.

To je auto star vožen nepune 3 godine, 36 hiljada km, da sada kupujem auto u tom iznosu, bez dileme bi bio moj.
[ Darko Nedeljković @ 10.02.2020. 22:20 ] @
situacija je jasna - hebes takvog uvoznika ako se nije organizovao tako da kod njega izadje jeftinije nego da "svaka budala" (bez uvrede) uveze samostalno.

Ja sam licno doterao i uvezao neke kamione za firmu, ali samo zato sto se radi o vozilima sa veoma specificnom opremom (tipa 6x6 pogon, hidraulicne dizalice, platforme za rad na visini, mesto za 7 osoba u kabini itd), gde takvo nesto niisam mogao da nadjem na domacem trzistu, ili ako jesam onda je cena bila za 10.000 evra veca nego kad ja sam uvezem. I sad, sta zna dete sta je 100 kila, tako i nas covek zamsla da je nemacka teritorija otprilike velicine beograda pa odes i za dan razgledas sve sto te interesuje. U realnosti, od srbije do pocetka nemacke je manja razdaljina nego sa kraja na kraj nemacke. Odem na jedan kraj nemacke, budem prvi tamo kad radnik otkljuca kapiju ujutro, razgledam, ne svidja mi se to sto vidim, nije kao sto izgleda na slikama, hocu da odem do drugog placa, dok stignem tamo radno vreme je zavrseno, hotel 60-70 evra najskromniji, pa sutra iz pocetka. Kad izaberem, pypirologija moze da potraje jos par dana, pa uhvati vikend i ostanem celu nedelju u nemackoj. Imao sam i razne FT1P situacije kad to sto kupim ne mogu mesecima ili uopste da registrujem u srbiji.

Kad kupujem automobil kakav ima da se nadje i u srbiji, ne pada mi na pamet da kroz sve to prolazim, bez obzira sto imam EU boravisnu dozvolu i mogucnost da vozim sa stranim tablicama i takodje najblizu rodbinu u nemackoj, najisplativija varijanta mi je da kupim automobil u srbiji. Ali da moze, moze. Cenu ugrubo racunas puta dva od one koja je placena u EU, druga polovina je smestaj, gorivo, putarina, izvozni papiri, osiguranje i tablice, spedicija, carina, pdv, agencija za bezbednost saobracaja, tehnicki pregled, registracija. Jos ako se nesto pokvari na autoputu u eu pa platis popravku plus slep sluzbu plus policiju koja je obezbedjivala mesto kvara do dolaska slep sluzbe, onda cene ide ka 3x. Ali ja razumem pokretaca teme, ako mu je zelja da sam dotera auto, onda treba da ispuni sebi tu zelju, pa makar cena izasla i 5x. To su ipak samo pare, to se svakako zaradi i potrosi.
[ bordzija @ 11.02.2020. 09:24 ] @
Nađi neku firmu koja se bavi isključivo samo uvozom i špedicijom automobila, sve ostalo ti je propast, počev od špeditera koji gledaju na polovniautomobili koliko košta auto da bi upisali itd. E sad kako ćeš da nađeš auto i gde to je manje bitno, šlep te izađe slično da platiš izvozne papire, putarine, benzin itd. I iscimaš se ko pas, spavaš u autu i slično. Davno sam poznavao neke ljude koji su to radili 90tih i kasnije, pola izginulo.
[ Java Beograd @ 11.02.2020. 10:09 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:Evo jednog primerka koji je zbog samo naoko visoke cene već godinu dana na oglasu ...

Svako iole iskusan bi se dobro zapitao da li je normalno da auto bude na oglasu GODINU DANA. Tu nešto mnogo dismr.

Pri tome, cena je manje-više nebitna, jer - sve se kupuje! Bitan je odnos cena / kvalitet.
[ bordzija @ 11.02.2020. 11:06 ] @
Možda je prolupao pa ne može da se proda? Šalim se, verovatno je do skoro imao cenu kao nov pa zato. Jednostavno danas ljudi razmišljaju trezvenije u inostranstvu, za 20.000 evra ne uzimaju polovnu kršinu nego NOV automobil jer je na kredit i ako se pokvari ili slupa, pokriven je sa svih strana. To samo kod nas ima da se za sve pare kupuje što veći auto a ukućani pomru na lebu i vodi narednih par godina.
[ bakara @ 11.02.2020. 12:17 ] @
Ni jedan auto ne stoji u oglasima godinu dana bez razloga...
Ja sam prosle godine uvezao dva auta.


Prvi sam bas i svajcarske, sve je bilo odlicno na njemu, top stanje sto bi se reklo uredna servisna istorija, dva seta tockova itd... dogovorio se oko svih detalja da krenem licno u to da ga sam dovezem...
Ali eto zena me ubedila da prepustim coveku kojeg poznajemo i koji vec dolazi automobile iz svajcarske...
nekako smo se dogovorili da on na sve troskove bez davanja para unapred zaradi na sve moje troskove cistih 200eur.
Inace na ovaj nacin niko i nece da vam doveze auto dok vi ne platite ceo auto, ili bar neki veliki iznos kapare sto je jako nesigurno za vas.

Auto stigao i sve kao na slikama, ja registrovao da bi posle nekoliko dana skontao da mu glava nije u redu...e tu je bio jadac.
Mislim da nikada u zivotu nisam ovoliko omasio za auto a da je bio u ovako perfektnom stanju. I to sve u servisu provereno, ovaj kvar se jednostavno ne vidi!
Ta igranka je kostala jos 700eur.
Da sam ga dovozio na tockovima sasvim sigurno bi me ostavio na putu, sreca moja pa je dosao na kamionu.

Sledeci auto vise nisam ni trazio u svajcarskoj, vec u italiji...
Nasao sam coveka koji ih uvozi na gomile, i prodaje ih onako prljave, musave ma grozne...

Trazio sam da ja izaberem auto iz oglasa da on to uveze za mene... e to ne moze, njemu se ne isplati da ide kamionom sa kraja na kraj italije.
na kraju on meni ponudi nekoliko komada i ja izaberem i to je vec bila dobra prica, ali to nisu automobili iz oglasa nego neka njegova kombinacija gde on dobija od italijana gomilu nekih vozila u paketu iz koje moze da izabere desetak vozila po izboru.
[ freeworld @ 11.02.2020. 16:51 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
freeworld:
@test1234
Ja bih ipak da sam izaberem.


Naravno, to je najbolja opcija.

Ipak:

Prvi problem su troškovi puta i smeštaja u izabranoj zapadnoj zemjli (da na kažem Nemačkoj). Košta.
Ako si izabrao preko mobile.de i direktno odeš do privatnog prodavca (glupo je da kupuješ tamo sa placa, zar ne?) možda i možeš da prođeš sa umerenim troškovima
Ali ako na licu mesta primetiš da izabrani auto zapravo ima korodirane sajtne i probušeni auspuh (što nisi video na slikama) - onda jbg, traženje novog automobila, na brzinu,
još jedan dan boravka ... nedajbože da si kupio povratnu Wizz Air-om. I tako dalje.

Drugi problem je "igranka bez prestanka" sa propisima, i tvoj početnički amaterski status u masivnoj promenljivoj papirologiji uvoznih papira: od ugovora sa prodavcem do domaćih tablica.
Možeš ti da naučiš celu proceduru sa polovniautomobili.com ali, džaba ga bilo, koliko juče se neki carinici nečega dosetili i/ili si neki papir kasno nabavio ... ode mas' u propas'.

S druge strane, iz gomile placeva-prodavaca se izdvajaju dva-tri ozbiljna igrača, uvoznika koji daju nekakvu (kakvu-takvu) garanciju za kupljenog polovnjaka. Isplati se otići do njihovog placa.
Možeš danima i nedeljama da biraš svoj automobil , laganica, bez frke i žurbe. I naravno, na kraju dobiješ registrovani auto na domaće table.

Mnogi su probali da sami uvezu, i naravno, može se, ali da li se isplati to je već pitanje. Koliko sam ja čuo skoro svi kažu da im ne pada na pamet da još jednom uđu u tu avanturu.


Zato, poslušaj savet što će ti čiča dati:

Najbolje: kupovina na placu većeg i renomiranog uvoznika kod nas. Biraš bez žurbe.
Ili bar: kupovina lično preko grane, i angažovanje špeditera za papirologiju.

Troskove smestaja nemam jer cu u istim trosku da posetim sestru koja zivi u malom mestu na jugoistoku Nemacke,Salzburg je dodje na 50 km,icicu avionom iz Nisa,u jednom pravcu karta 2500 dinara,posto nameravam da kupim auto,prevoz za nazad mi je drugacije isplaniran.Razgledanje vise automobila cu da uradim tako sto cu da angazujem rentacar,gledao sam cene od 30 evra na dan.E sad zanima me ako neko zna da li rentacar mogu da vratim u drugo mesto koje je razlicito od mesta uzimanja rentacara ako u tom mestu firma za iznajmljivanje ima predstavnistvo.Ako bih kupio auto da ga dovezem u Nemackoj bi morao da platim 90-140 zoll tablice a u Austriji 200,ako bi dovezo preko slepa koliko bi me to kostalo(prevoz od juzne Nemacke ili Austrije do Subotice)?Drugo,mislim da bi vozac iz slep sluzbe mogao i mene da poveze,ako bih ga zamolio 😄.Koliko vremena mi je potrebno da bi zavrsio uvoz na carini i koliko para?I ako bih hteo da mi neka spediterska firma zavrsi papire jel bi mogao da ubrzam odmah prilikom kupovine auta a ne da cekam do carine u Subotici?Otprilike je ovo moj plan tako da cekam odgovore sta ne valja i sta sam pogresio?hvala 😄
[ bakara @ 11.02.2020. 16:55 ] @
Otprilike sam i ja imao slican plan
[ bordzija @ 11.02.2020. 17:15 ] @
Možeš sa duplikatom ključeva da se popneš na šlep i sakriješ u gepek svog nowog auta. Tamo lepo spremiš ćebe i jastuk, sendviče i sok. Ako kupiš auto sa 12v konektorom u gepeku, eto i besplatne zabave :)
[ freeworld @ 11.02.2020. 17:17 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
mjanjic:...
A onda pogledate cene u Srbiji, oko 5500-6500€ ili tako nešto, dakle kad se uzmu troškovi, marža i porezi, ispada da je u inostranstvu svaka plaćena 4-5000€, odnosno uglavnom su primerci koji su sigurno prešli bar 200k km.

Poenta je da uvoznici kupuju polovne automobile "na šleper". Dakle, ne kupuje se pojedinačni auto, pa tako i računica pojedinačne cene jednog primerka (+marža+troškovi ...) pada u vodu.

Uvoznik plati šleper automobila toliko-i-toliko, za špediciju i transport: toliko-i-toliko, i tek onda svakom primerku pojedinačno odredi cenu, na osnovu ponude i potražnje u Srbiji. Naravno, suma-sumarum postavi cene tako da bude u određenom plusu.

Konkurencija je velika i šarenolika, niko od uvoznika ne može da se bahati i nalupeta cene iz vlažnih snova, ako želi da bude u biznisu, da trguje, obrće kintu i zarađuje.

Voznja gomile auta na sleperu je njihova jedina prednost a mane su:
1)kupujem bolji auto,gledajuci dugo po oglasima u Evropi nalazio sam fantasticne automobile spolja gledano koji su presli 700-800000km.Oni ih kupe,smanje kilometrazu,zakrpe po principu drzi vodu dok majstori odu i prodaju za velike pare.Ja cu za te pare sa svim troskovima uvoza da uzmem mnogo bolji auto;
2)ja nemoram da odrzavam kamion,ako plac ima svoj;
3)ja nemoram da ostavim sebi zaradu od 1000,1500 evra mesecno;
4)ja ne moram da placam radnika na placu koji ce da prodaje automobile;
5)ja ne moram da placam struju,vodu izdavanje prostora,majstora koji ce automobile da uteze,sve troskove oko prijavljivanja firme i ne znam cega jos
Svi ovi troskovi prevazilaze ustedu prilikom voznje punog slepera i pojedinacne voznje,ali kao i sve na svetu biti gospodin se placa a onaj ko se muci mozda moze da ustedi.Ovde je gospodin onaj ko ode na plac i kupi sta mu se svidja,imate paralelu,npr. Za grejanje na drva,najeftinije je da se namucite,uzmete kod nekog napola,odradite,prevezete,isecete,iscepate,popakujete,skuplje je da kupite ta drva,jos skuplje je da kupite,angazujete da vam neko isece,iscepa,popakuje a jos skuplje od toga je da kupujete iscepana drva u prodavnici na dzak 😃,sve zavisi koliko ste spremni da platite.
[ freeworld @ 11.02.2020. 17:26 ] @
Citat:
bordzija:
Nađi neku firmu koja se bavi isključivo samo uvozom i špedicijom automobila, sve ostalo ti je propast, počev od špeditera koji gledaju na polovniautomobili koliko košta auto da bi upisali itd. E sad kako ćeš da nađeš auto i gde to je manje bitno, šlep te izađe slično da platiš izvozne papire, putarine, benzin itd. I iscimaš se ko pas, spavaš u autu i slično. Davno sam poznavao neke ljude koji su to radili 90tih i kasnije, pola izginulo.

Spavanje u autu mi nije problem,posao mi je takav da spavam u autu barem 2/3 meseca 🙂
[ freeworld @ 11.02.2020. 17:29 ] @
Citat:
bakara:
Otprilike sam i ja imao slican plan :D

I sta bilo,jel si ostvario?😃
[ freeworld @ 11.02.2020. 17:32 ] @
Citat:
bordzija:
Možeš sa duplikatom ključeva da se popneš na šlep i sakriješ u gepek svog nowog auta. Tamo lepo spremiš ćebe i jastuk, sendviče i sok. Ako kupiš auto sa 12v konektorom u gepeku, eto i besplatne zabave :)

Lepa je to zajebancija,nego ja sam mislio ozbiljno,ako vec angazujem slep sta njega kosta,ionako moram da budem tu na granici a tesko bi vreme prevoza pogodio sa njim
[ mjanjic @ 11.02.2020. 17:46 ] @
Pretragom na Google dobije se nekoliko firmi iz Srbije koje uvoze automobile oglašene za prodaju u Švajcarskoj, Nemačkoj, itd., obično jedna firma uvozi samo iz jedne od država.

Postoji i varijanta da sam odeš tamo, odabereš auto, i oni ti srede sve ostalo, papire za izvoz, prevoz do Srbije, papire u Srbiji...

Jedina varijanta da te izađe jeftinije je da auto dovezeš na točkovima, ali onda moraš imati odgovarajuće tablice i sl. To nije nemoguće, ali je pitanje koliko je cimanje i papirologija.

Što neko pomenu primer, nađeš auto tamo kome je otišla samo turbina ili plivajući i slično, ili je udaren branik, krilo, i to je odmah poprilično ispod cene, a ovde se sredi relativno jeftino (kažem relativno, u odnosu na cenu vozila i koliko bi to koštalo tamo u toj zemlji gde se auto prodaje). Naravno, pod uslovom da autu fali samo to što je očigledno, odnosno da nema drugih skrivenih mana.
Najgora varijanta je ako je auto počeo da meša ulje i rashladnu tečnost, ali da ti to ne znaš kad isprobaš auto, jer za vidljiv efekat treba nekoliko hiljada kilometara, može biti da nema posledica jer je problem uočen na vreme i auto dalje nije vožen, a to se u Srbiji sredi relativno jeftino, a može biti i da je auto vožen "malo" duže sa tim problemom... zato tamo niko ne kupuje auto sa takvim motorom niti se to sređuje, već se kupi polovan motor, ili se auto oglasi na prodaju, zavisi o kakvom se autu radi (npr. kod skupljih modela se možda isplati zameniti motor, kod ovih jeftinijih sigurno ne).


"San snova" je da nađeš primerak koji pušta po neku kap ulja na dihtungu poklopca glave, ono za 10k kilmetara ispusti 100g ulja, ali motor sav umazan kao da pušta na sve strane, i onda vlasnik ga prodaje poprilično ispod cene, jer misli da je motor "kaput", a ti to u Srbiji središ za siću. Jedino što ćeš pre dobiti bingo nego naleteti na takav primerak.
[ bordzija @ 11.02.2020. 18:00 ] @
Koliko se sećam sa nekih oglasa, ljudi privatno donose iz nemačke (baš jug sever je skuplji) na svom šlepu za 500 evra. Na šlep nagura jedan i na prikolicu drugi auto i zaradi 5 glava.
Porez i ostalo je koliko se sećam oko 700 evra za prosečan auto tipa g. Punto. Znači 1200 evra minimum.

To tvoje bazanje po otpadima, privatnim prodajama je još par stotina evra.

Moja varijanta bi bila sledeća:
Odmeriš neki stvarno dobar a povoljan auto na internetu kome uskoro ističe registracija (tu može da se cenjka dobro)
Onda se fino registruješ na neki jači internet forum najbolje je za tu marku automobila i probaš da navataš nekog zaluđenika u lokalu koji obožava do kulta savršenstva... Da pogleda auto umesto tebe :-)
E sad dal bi mogao da izvučeš nekako auto bez col tablica nemam pojma, onda bi te koštalo samo gorivo i vinjete. Na našoj granici prijavljuješ uvoz, špediter ti popunjava ifotkaju auto, vodi računa da te ne zajebe za procenu vozila jako su glupi. Najbolje je da imaš nekog proverenog špeditera u startu pre nego što kreneš da znaš tačnu cifru. Sa tim papirom ideš dalje kroz srbiju i moraš u roku od 24 ili 36h da ostaviš auto u carinskom magacinu. Porez je +-350 evra, špediter 150, magacin 20, ams 100 evra. Valjda je to sve ne sećam se više bilo pre par godina.

I još nešto, prosečan auto do pola miliona km iznutra izgleda kao nov. I eur1 obrazac ti treba ja ga nisam imao jer je u saobraćajnoj bilo upisano euro 4.
Avantura :D
[ SASA M. @ 11.02.2020. 18:54 ] @
Evo iskustvo ovoh momka iz Bosne, mislim da moze da bude korisno jer je i on to radio prvi put.
https://www.youtube.com/watch?v=9mXI-NFJZIU

evo i 2 deo:
https://www.youtube.com/watch?v=Q8KQDF2tN4w

i treci:
https://www.youtube.com/watch?v=Tv5ts8LlebE

i valjda cetvrti:
https://www.youtube.com/watch?v=HeUeR-w7rAc&t=454s

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 11.02.2020. u 20:14 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 11.02.2020. 19:11 ] @
U EU imas 3 vrste prodavaca automobila:
1) privatni prodavac
Ocekuje da izbrojis pare dok on na netu nadje neki template kupoprodajnog ugovora, potpisete to i ides iz dvorista. Notar, spediter, carina, tablice - to njega ne interesuje, nece time da se bakce, niti zna ista o tome, vec je to tvoja glavobolja. A ako se i ti ne razumes - mogu samo da se nasmejem. Cena osrednja.
2) Mini placevi koje drze razni turci, indijci, pakistanci, marokanci i balkanske barabe.
Oni nabave 2 auta skoro besplatno, jednom riknuo motor, drugi se slupao u lancanom sudaru, naprave od toga jedan koji deluje lepo, naprave mu servisne knjige i pripreme svu dokumentaciju, podese i kilometrazu koja se trazi. I to moze da se desi da bude ok auto, a moze da se raspadne ili da se pojavi 100 problema zbog ostecenja koje ni oni nisu videli. Ljubaznost i sposobnost ubedjivanja beskonacna. Sto se papirologije tice, nisu to narocito obrazovani ljudi, bice malo povuci-potegni, od vrata do vrata dok se vidi sta sve treba i sve formalnosti obave, ali ce to nekako da izguraju. Cena - niska.
3) veci placevi uglavnom u vlasnistvu tamosnjih starosedelaca
To su automobili otkupljeni sa manjim ili vecim problemima obicno od firmi na veliko, a moze i od privatnih lica. I kakve ih vidis takvi su, nisu se oni nesto trudili da ih dodatno sredjuju i sminkaju. Aki su generalno upotrebljvi - ono sto je totalno lose to ne dolazi tu, nego ili kod ovih pod 2, ili u presu. Oni su navikli da kad im dodje kupac iz srbije da dotera autovoz i uzme 8 kom. Za jedan nece oni mnogo da pricaju sa tobom - pokazu ti auto, daju ti kljuc (da upalis, ne da se provozas) i odose u kancelariju da se bave vaznijim poslom. Ti sam smisli sta ces, pa ili daj pare, ili produzi dalje. Nemy sta njih da smaras i zapitkujes sat vremena, kao kod nas. Ako das pare, dobijes sve papire i uputstva sta dalje, ustvari nemas sta jer ce oni da zavrse i izvoznu proceduru i tablice i samo sedi i vozi. Cene - visoke, uglavnom vise nego u srbiji za onaj koji deluje isti takav.

[ mjanjic @ 11.02.2020. 19:12 ] @
Pa napravili su sve da špediteri zarađuju, ali i ovi što drže placeve, jer je preko njih najjednostavnije, a običnom čoveku praktično onemogućili uvoz. Znam da su pre 5 ili 6 godina ljudi išli u Nemačku i dovozili ovde auta, završe sve preko agencije, i to je to, a sad je baš cimanje... jedan kolega je čak tamo uspeo da od prodavca iskamči cenu umanjenu za iznos poreza da se ne bi cimao sam oko vraćanja istog, ne znam kakva je sada situacija sa tim.

Postoji i varijanta da neko od naših gastabajtera doveze auto, ovi iz NP često tako dolaze sa 2 ili više auta, a vrate se jednim. Oni se bar pomažu i svima dobro, a ovde da pitaš nekog rođaka ili komšiju, koji tamo radi, da ti doveze auto, našao bi 1000 izgovora da je to problem.
A evo kolegi tetka dovezla Espace sa relativno malom kilometražom (160.000km), maksimalna oprema, koža, ali motor 2.2dCi - aj' što tetka nije znala za ove takse na registraciju kod nas, nego što ni on nije znao (?!), vozio ga 2 godine, i eno stoji mu u dvorištu neregistrovan jer ima ekonomičniji i za registraciju jeftiniji auto, a prodao bi ga za 2000€ pa čak i ispod toga, ali kome??? Registracija 56.000 din. Ali nije toliko registracija, koliko je potrošnja (8-9l u proseku sigurno, a u gradu i više), servisi (relativno redak motor kod nas), itd.
[ freeworld @ 11.02.2020. 19:38 ] @
Citat:
bordzija:
Koliko se sećam sa nekih oglasa, ljudi privatno donose iz nemačke (baš jug sever je skuplji) na svom šlepu za 500 evra. Na šlep nagura jedan i na prikolicu drugi auto i zaradi 5 glava.
Porez i ostalo je koliko se sećam oko 700 evra za prosečan auto tipa g. Punto. Znači 1200 evra minimum.

To tvoje bazanje po otpadima, privatnim prodajama je još par stotina evra.

Moja varijanta bi bila sledeća:
Odmeriš neki stvarno dobar a povoljan auto na internetu kome uskoro ističe registracija (tu može da se cenjka dobro)
Onda se fino registruješ na neki jači internet forum najbolje je za tu marku automobila i probaš da navataš nekog zaluđenika u lokalu koji obožava do kulta savršenstva... Da pogleda auto umesto tebe :-)
E sad dal bi mogao da izvučeš nekako auto bez col tablica nemam pojma, onda bi te koštalo samo gorivo i vinjete. Na našoj granici prijavljuješ uvoz, špediter ti popunjava ifotkaju auto, vodi računa da te ne zajebe za procenu vozila jako su glupi. Najbolje je da imaš nekog proverenog špeditera u startu pre nego što kreneš da znaš tačnu cifru. Sa tim papirom ideš dalje kroz srbiju i moraš u roku od 24 ili 36h da ostaviš auto u carinskom magacinu. Porez je +-350 evra, špediter 150, magacin 20, ams 100 evra. Valjda je to sve ne sećam se više bilo pre par godina.

I još nešto, prosečan auto do pola miliona km iznutra izgleda kao nov. I eur1 obrazac ti treba ja ga nisam imao jer je u saobraćajnoj bilo upisano euro 4.
Avantura :D

Ako dovezem do granice auto slepom i kada se zavrsi spedicija i carinik me prosledi do najblize carinske ispostave od mog mesta,da li tada dobijam neke tablice i dali mogu auto prevesti sam,bez slepa?Iz ovoga u tačci 7 i 8 nisam mogao najbolje da razumem https://registracija-vozila.rs...-srbiju-saveti-korak-po-korak?
[ Darko Nedeljković @ 11.02.2020. 19:44 ] @
Da li ce da te poveze kamiondzija u auto vozu - ne bih rekao. To su njegovih 4-5 kvadrata zivotnog prostora u kojima boravi danima i svako uzurpiranje tog prostora mu stvsra nelagodnost, hoce na suvozaceno sediste da stavi frizider sa hranom i picem, a ne da mu ti zauzimas bezveze, ima tu krevet iza, pa kad se umori on odspava, a ne da mu ti stojis nad glavom, kad hoce da prdne on otvori prozor i prdne, a ne da se usteze zbog tebe. Ali, vecina kamiondzija vole pare, ako mahnes sa 100 evra, onda sve moze. Pa ti izracunaj da li ti se isplati, ili ces da nadjes drugu varijantu prevoza.
[ freeworld @ 11.02.2020. 19:46 ] @
E da,i to sam zaboravio,za vracanje poreza jer to mora kod prodavca da se obavi ili moze i na carini,kako to ide,ima li vise opcija?
[ Darko Nedeljković @ 11.02.2020. 19:50 ] @
Citat:
freeworld:
Ako dovezem do granice auto slepom i kada se zavrsi spedicija i carinik me prosledi do najblize carinske ispostave od mog mesta,da li tada dobijam neke tablice i dali mogu auto prevesti sam,bez slepa?Iz ovoga u tačci 7 i 8 nisam mogao najbolje da razumem https://registracija-vozila.rs...-srbiju-saveti-korak-po-korak?

Ne znam da li je moguce, ali svakako nije ni jeftinije da uzimas probne tablice, nego da platis slep horgos-subotica.
[ Darko Nedeljković @ 11.02.2020. 19:54 ] @
Vracanje poreza - od prodavca. Ti njemu dokaz da si ocarinio, on tebi kauciju za porez. To sve ako kupujes od firme. Ako kupujes od fizikgog lica tada nema povracaja poreza.
[ freeworld @ 11.02.2020. 21:36 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
freeworld:
Ako dovezem do granice auto slepom i kada se zavrsi spedicija i carinik me prosledi do najblize carinske ispostave od mog mesta,da li tada dobijam neke tablice i dali mogu auto prevesti sam,bez slepa?Iz ovoga u tačci 7 i 8 nisam mogao najbolje da razumem https://registracija-vozila.rs...-srbiju-saveti-korak-po-korak?

Ne znam da li je moguce, ali svakako nije ni jeftinije da uzimas probne tablice, nego da platis slep horgos-subotica.

U tacki 7 je pisalo da se ide na carinskoj ispostavi najblizoj mestu boravka pa sam mislio da mora u Kragujevac,e sad ako idem u suboticu koliko vremenski traje procedura i kolko kosta uverene o ispitivanju koje izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja ?
[ freeworld @ 11.02.2020. 21:37 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Vracanje poreza - od prodavca. Ti njemu dokaz da si ocarinio, on tebi kauciju za porez. To sve ako kupujes od firme. Ako kupujes od fizikgog lica tada nema povracaja poreza.

Znaci povracaj poreza tek kad se vratim?
[ Nebojsa Milanovic @ 11.02.2020. 22:17 ] @
Citat:
Java Beograd: Svako iole iskusan bi se dobro zapitao da li je normalno da auto bude na oglasu GODINU DANA. Tu nešto mnogo dismr.

Slažem se naravno, dao sam ga kao primer auta kakvog niko u Srbiji ne bi uvezao za preprodaju a tamo se može naći, mada ne lako, jer ih ni tamo nema puno.

Ne znači da bih ga kupio na neviđeno, ali ne bih se začudio da nema nijednu falinku jer auto je skup a jelte, nije DIZLO. Zato preprodavcima nije atraktivan, a ljudi koji kupuju takav auto preko nemaju problem da kupe nov, što najčešće i čine.

Zanimljivo je da u celoj CH ovo jedini takav komad 2.0 (postoji samo još jedan 1.8), a u DE ih ima više, mada ne puno ni tamo. Evo dva komada iz DE

https://suchen.mobile.de/fahrz...8b-7089-91f0-898a-f780c5c07df9

https://suchen.mobile.de/fahrz...8b-7089-91f0-898a-f780c5c07df9

Ovakvi auti u ovakvom stanju se ne uvoze u Srbiju i ko želi tako nešto, po meni je najbolje da odabere sam preko.


[ bordzija @ 12.02.2020. 04:26 ] @
I odeš tamo pa ti prodavac kaže kako je auto odavno prodat ili malopre došo čovek ali kad si već tu, ima malo skuplje, malo starije da ti ponudi. Kad si već došao jelte, ništa te ne košta. A auto i dalje na oglasu. Koliko takvih ima kod nas sa pričom "nemam vremena da obrišem oglas"

Naši uvoznici polovnjaka uglavnom imaju paket aranžmane po 10-20 i više automobila pa onda sitniji preprodavci uzimaju po nekoliko i to je to. Nema šanse da sad ti ideš tamo i napraviš dobar posao a usput da te neko ne zezne prilikom dovoza, uvoza i papirologije. Ako ništa sačeka te riknuta glava kod privatnog prodavca. I oni sede i čekaju pacijenta.

Samo te paket kupovine se isplate dok dobri primerci i tamo imaju ludačke cene. Zašto? Pa jednostavno, ako to kupuješ znači da nisi kreditno sposoban i nemaš izbora. Moraš da kupiš skup polovnjak kako te kasnije nebi bolela glava. Kad dodaš porez, dovoz, ams, špeditera, sređivanje možda nečega i registraciju vozila - shvatiš da je ovaj kod nas sa xy km odlična prilika i sediš čekaš nižu cenu.

Carinski magacin gde ostavljaš auto biraš da bude blizu tebe, ostalo ko radi špediciju nije bitno. Uglavnom ja sam sa špediterima imao katastrofalna iskustva, mogu da te zeznu na sto načina bukvalno. I to još naplate zato vodi računa ko ti radi špediciju. Ovi na internetu su svi prikazani kao doktori nauka, kao uspešne firme a kada odeš kod njega shvatiš da je prevara u pitanju. Čas posla ti duplira troškove, ne zezam se.
Sad opet to da prolazim iakosam već radio, nebi mi padalo na pamet da se upuštam u te gluposti iako je automobil koji sam uvozio bio lično moj.
Pa ti vidi ali ako si mlad štaznam zabavljaj se, život je škola.

Sa tim col tablicama žutim ne smeš da izađeš iz nemačke, sa crvenim malo skupljim možeš da voziš. Doputuješ kući, odspavaš, okupaš se i ujutro najkasnije drugi dan kod špeditera pa auto u carinski magacin pa predaš sve papire špediteru i čekaš.
Kada radiš privatno onda to trajeeeeeeeeeee i tek posle xy dana možeš da pokupiš auto. Kada to radi neki profi preprodavac bude šleper automobila gotov za jedan dan. Znači on plati šleper automobila koliko ti za svoj JEDAN :) Pa sad, razmisli opet dal ti treba ta avantura zvana administracija i auto mafija.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 12.02.2020. u 07:52 GMT+1]
[ Java Beograd @ 12.02.2020. 07:27 ] @
Citat:
bordzija: I odeš tamo pa ti prodavac kaže kako je auto odavno prodat ili malopre došo čovek ali kad si već tu, ima malo skuplje, malo starije da ti ponudi. Kad si već došao jelte, ništa te ne košta. A auto i dalje na oglasu. Koliko takvih ima kod nas sa pričom "nemam vremena da obrišem oglas"

Ovo je česta priča, takoreći klasika. I naši placevi ovo rade. Čisto da te namami, praznom pričom, a onda, kad si već došao ...
S tim što kad zapališ do Nemačke po taj auto, nije uopšte za]ebancija.



Bogtemazo, ovaj bordžija forumaši u pet ujutro!
[ mjanjic @ 12.02.2020. 08:25 ] @
Je l' ove crvene (na 4:40): https://www.youtube.com/watch?v=6fCwVTPMkh4

Ali, kakva mečka za 17.800€...

Nego, možda može da kontaktira ove profesionalne preprodavce koji učestvuju na tim licitacijama, koliko vidim većina njih radi tako što su se opredelili za određeni cenovni segment, npr. ovaj što na kraju pokazuje mečku kaže da su za oko 70.000€ kupili 5 automobila, dakle maltene kupuju samo premium vozila.
[ Java Beograd @ 12.02.2020. 08:56 ] @
Čitav taj video klip je samo za premijum vozila.
[ bordzija @ 12.02.2020. 09:43 ] @
Da malo elaboriramo i ovog jutjubera što je neko okačio. Momak živi od ovakvih priča i pričica, ljudi vole da gledaju spontane amaterske video snimke pred spavanje, naročito onih koji nisu nizašta sem za selfi ili neko pričanje i snimanje. Vidim da je to uzelo maha i kod nas ali uglavnom nekvalitetno i beskorisno. Momak je otišao da snimi prilog, ima tamo drugara koji ne radi ništa tj vozika se sa njime i gleda automobile po placevima (verovatno kolega jutjuber al za nemačko tržište) Uglavnom žive od raspakivanja /reklamiranja nove tehnike kupljene preko interneta i vraćene u roku od 14 dana.

Prvo i osnovno što naučiš je da kod turaka i arapa a bogme i naših ne ideš uopšte da gledaš automobile jer su zakrpljeni, prišrafljeni, zalepljeni i sa naštelovanom kilometražom. To zna svaki vrabac na grani. Momci su i tamo išli uglavnom da bi snimili što više materijala za priču. Nerealno je da kažem van svake pameti uzimati rentakar, plaćati gorivo i voziti se do turčina 500 km. Da se razgleda može i preko interneta.

Ko ne stavi dosta fotografija i kvalitetan opis, jasno daje do znanja da traži budalu a sa ostalima ne želi da gubi dragoceno vreme (koje uglavnom troši na šrafljenje, lepljenje, krpljenje i budženje krševa.

Najbolja varijanta kupovine polovnjaka je sa placeva tj otpada (kada smo mi u pitanju) gde se odlažu automobili novo za staro iliti pred reciklažu. Čovek zakači rub ili branik od auta, zna da mu ide veliki servis i registracija - odveze auto na otpad.
Tu je najbolje kupovati prljave i prašnjave automobile u jednom komadu sa jednom ogrebotinom eventualno. Po uvozu takvog automobila obavezno posle dobre provere, odraditi veliki servis. Sve ostalo je katastrofa.

Da rezimiramo, naći odličan auto u inostranstvu, da ti se poklope sve kockice, da ga dovezeš/doneseš, cariniš, registruješ... Gotovo nemoguće u RL.
Ako imaš prijatelja koji tamo živi, poznaje nekoga ko prodaje svoj auto ili nešto onda ok ali sve ostale akrobacije su bukvalno hodanje po žici, od početka do kraja.

I postavljač teme je veseljak, nije pročitao ni par finih članaka na portalima gde je opisano šta i kako nego je samo bubnuo temu i pita jednote isto u krug. Kako se dočepati povrata poreza. Besmisao.



[ botr @ 12.02.2020. 16:51 ] @
Previse dezinformacija i poluinformacija. Malo pisem izmesano i preko reda, ali prosto hocu da odgovorim na neke dezinformacije.

Dakle, pod br. 1 i pre nego sto odes nadjes speditera koji ce ti odraditi papirologiju i dobices precizna upustva, izmedju ostalih i sta ti treba od dokumentacije iz zemlje iz koje izvozis, ceo proces je krajnje jednostavan.

Br 1. pre kupovine auta u inostranstvu proveris da li je broj motora citljiv, ukoliko nije, taj auto zaobilazis jer ne mozes da registrujes kod nas.

Spediter ce ti dati precizne instrukcije, cela sema je razradjena do savrsenstva, sam proces carinjenja i dobijanja AMSS uverenja, ono je oko 100e i uzimaju 20e za uslugu transporta vozila do AMSS, u Subotici traje 2 dana, eventualno 3, zavisi u koje vreme dovezes auto u carinsko skladiste. Prisustvo vlasnika nije potrebno. Troskovi zavise od vrednosti auta, za auto koji vredi 2500-3000 evra se krecu oko 400-500 evra sa sve AMSS, tu u stvari najvecu igru igraju fiksni troskovi koje uzima spediter, sama carina, tj. PDV za takav auto je 100-150e, ostalo su troskovi sepditera, izvozne deklaracije, eur1 obrasca, skladistenja, itd. Ne biras ti skladiste, vec spediteri saradjuju sa odredjenim skladistima i tamo te upucuju.

Uvoznici placaju spediterima isti/slcian iznos po autu kao i svi ostali, mozda imaju 10-20% popusta tj. oko 15-30 evra zato sto stalno saradjuju sa njima, nije tacno da njima uzimaju za ceo kamion isto koliko i nekome ko pojedinacno uvozi jedan auto, zato sto od tog iznosa i oni imaju neke svoje troskove, da ne ulazim u detalje.

Precizne instrukcije ti daje spediter, na samoj granici kod Madjara prijavljujes da izvozis auto i overavas izvoznu deklaraciju, krajnja desna traka, moras da pridjes autom do same kucice, da bi bio ispod kamera, verovatno zato sto Madjari muvaju. Kod naseg carinika prijavljujes da imas auto za uvoz, prijavlujes mu tacno stanje km sata, a on te upucuje da se parkiras i da ides do neke od kancelarija speditera da ti popune dokumentaciju, to kosta 1000-2000 dinara. SL. korak je odvozenje auta do skladista, ostavljanje dokumentacije spediteru i dolazak po auto kada je proces zavrsen.

Rok za dovoz auta na carinjenje od trenutka prelaska granice je 72h, tj. 3 dana.

Porez mozes da vratis samo ako se auto vodi na firmu, u oglasu pise MWST ex. ili vec tako nesto u svim ostlaim slucajevima nema govora o povracaju poreza.

Jos jednom, ponavljam, speditera moras da angazujes, jer ti kao fizicko lice ne mozes da popunis, mislim carinsku deklaraciju ili nesto drugo od dokumenata, vec to mora da uradi ovl. lice.
[ bordzija @ 12.02.2020. 17:44 ] @
Krajnja desna traka, kamere, fotkanje se radi na ulazu u Srbiju i km potrebno je za carinsku deklaraciju koju sastavlja špediter na granici. Tada već moraš da znaš koja vrednost vozila mora da se upiše jer ti na granici nemaju pojma. Ja sam išao preko jednog manje prometnog i naleteo na idiota. Koliko sam kasnije razumeo, upisuje se kataloška vrednost za najjeftiniji model. Otprilike duplo manje nego što je tržišna. Znači kada kreneš tamo već moraš da imaš špeditera u rukavu koga zoveš sa granice za najmanju sitnicu ako treba.

To sve što si ti pričao ide tako kao voda ako si špediter tj švercer uvoznik polovnjaka na veliko. Ako si pojedinac, onda ti auto stoji nedelju dana u carinskom magacinu dok se šleper sa 5-6 ili koliko već automobila natovarenih, carini za jedan dan.
Ja sam imao sreće tada pa samo još naišao u periodu kada su izdavali ams potvrde, malo malo pa kao nemaju direktora i nema ko da potpiše a novi nije izabran, starome istekao produžetak... Neka banalna bljuvotina.

I to moraš da se raspitaš, dal u tom trenutku izdaju ams potvrde i dal sve funkcioniše.

A to je tek cirkus za sebe, dovezeš auto a oni ga gledaju, pipkaju, zavlače se, guraju prste gde god stignu, fotografišu iz hiljadu uglova, motor. Jednom rečju sat vremena gnjavljenja i pola sata sat čekanja na red a bajdvej nema nikoga. I onda čekaš tu potvrdu bez koje ne možeš ništa. Njima je jednostavno sve problem, sve im je čudno kao da su pali sa marsa.

Špediter za jedan auto uzima 150 evra, za više automobila je 100 evra po komadu. To naravno ide ispod ruke, nikakav račun ne dobijaš Dobićeš neke blede fotokopije papira sa kojima ideš na kraju u policiju da registruješ auto.
[ botr @ 12.02.2020. 18:13 ] @
Na ulazu u Srbiju mozes koju god hoces traku, carinik je prisutan na svakoj koja je otvorena. Nema fotografisanja, sve ovo vazi za Horgos, za ostale prelaze ne znam, nemam iskustvo. Ako je spediter pravi, zna posao, ti ne moras da znas vrednost, jednostavno, on je to vec sve pripremio za tebe.

Nisam uvoznik, uvezao sam auto za sebe x2 i tako sam prosao, sa AMSS potvrdom je auto bio u skladistu 3 dana, moglo je i za 2, prvi put da sam ostavio auto pre 7:00, a drugi da je bilo manje guzve. Doplatis im 20e za njihovu uslugu za AMSS i tebe zabole sta oni tamo rade i da li gube vreme.
[ Darko Nedeljković @ 12.02.2020. 18:59 ] @
Citat:
freeworld: Znaci povracaj poreza tek kad se vratim?

Za povracaj poreza pitaj konkretnu firmu od koje kupujes kakva je kod njih procedura. Videces i u oglasima da neka vozila imaju bruto i neto cenu, a druga samo jednu - nema nikakvog preracunavanja poreza nego platis toliko i teraj. Neke firme ce nakon sto odradis izlaznu carinsku proceduru mozda i da ti veruju na rec da ces stvarno da izvezes auto iz EU. Druge su se vec opekle na takve slicne tebi, koji auto nikad ne isteraju iz EU, nego prodaju za delove u rumuniji, jave ukraden a pare za porez da posalju ne pada im na pamet. Ja sam uvek bezgotovinski placao, posebno neto cenu, posebno kauciju za porez, sve preko swifta, sa tacnom naznakom sta je za sta, i onda mi prodavac isto tako plati. Ali, ti verovatno ides na varijantu da mu mases kesovinom ispred nosa izvrces dzepove i kukas da nemas vise, kako bi se polakomio da uzme to sto imas i spustio cenu? Onda pretpostavljam da moras otici nazad po kesovinu, ali kazem ne znam, nikad to nisam radio. Kao sto vidi, pitanje iz naslova nije bas korektno, trebalo je da glasi:
"Detaljni 50 raznih postupaka uvoza polovnog automobila?"
[ Darko Nedeljković @ 12.02.2020. 19:04 ] @
Citat:
U tacki 7 je pisalo da se ide na carinskoj ispostavi najblizoj mestu boravka pa sam mislio da mora u Kragujevac,e sad ako idem u suboticu koliko vremenski traje procedura i kolko kosta uverene o ispitivanju koje izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja ?

Za firmu moze da se bira gde hoces, a za fizicko lice pretpostavljam isto tako. Procedura na granici, sa sve cekanjem, birokratijom i pregledom moze da bude do 10-ak sati. U carinskoj ispostavi jos toliko. Uverenje su pomenuli da je 100 evra. U policiji probne table oko 50-70 evra, tako nesto.
[ Darko Nedeljković @ 12.02.2020. 19:07 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Ovakvi auti u ovakvom stanju se ne uvoze u Srbiju i ko želi tako nešto, po meni je najbolje da odabere sam preko.

Ma da, to i ja kazem, kad ti treba nesto konkretno sto nema u srbiji ili ima 1 kom, onda se ide. Za auto od 3-4 hiljade evra kakvih ima 5.000kom u srbiji na oglasima nema logike da se ide.
[ Darko Nedeljković @ 12.02.2020. 19:29 ] @
Citat:
bordzija:
I odeš tamo pa ti prodavac kaže kako je auto odavno prodat ili malopre došo čovek ali kad si već tu, ima malo skuplje, malo starije da ti ponudi. Kad si već došao jelte, ništa te ne košta. A auto i dalje na oglasu. Koliko takvih ima kod nas sa pričom "nemam vremena da obrišem oglas"

A da, to od ovih jeftinijih svaki drugi. I to je jos i dobro, nego ja sam primetio da ima i onih gce nikakav auto uopste ne postoji, nego kad zoves kaze ti da ima jos 5 zaintefesovynih, pa ako hoces da ti sacuva moras uplatiti nesto preko vestern uniona. Kad mu kazes da si ti ustvari na 5 minuta od njega, e, onda se prica promeni - kupac koji je tu upravo vadi pare, uzima kljuc, eno ga vec iza okuke :D

Cini mi se da je Nebojsa nekad pomenuo da najjeftinije ponude u startu treba preskociti, vec krenuti od prosecne ponude na gore i ciljati auto koji je po ceni prosek, a po ocuvanosti totalna perfekcija. Da bi se takav nasao, treba odvojiti 5-6 dana za trazenje i to ako imas srece.

Citat:
Moraš da kupiš skup polovnjak kako te kasnije nebi bolela glava. Kad dodaš porez, dovoz, ams, špeditera, sređivanje možda nečega i registraciju vozila - shvatiš da je ovaj kod nas sa xy km odlična prilika i sediš čekaš nižu cenu.

Za nekog ko se nada niskoj ceni, samostalni uvoz je totalno suluda varijanta. Mnogo jeftinije ce proci ovde gde moze na maternjem jeziku da pozove 1000 prodavaca, ispipa kome je hitno da proda, ili ko je pun para i kupio novi auto pa ga zanima da mu neko stari sto pre otera iz dvorista, pa za kolko moze, nebitno. Kad pozoves 1000 oglasa onda nadjes jednog takvog koji pristane da ti da auto u pola trzisne cene. Ali to moze ovde, napolju ne prolazi zbog jezicke barijere.

Citat:
Čas posla ti duplira troškove, ne zezam se.

Ja sam se na to navikao, probao i da se svadjam sa njima, ali ne pomaze. Da pojasnim, dupliranje troskova ne povecava trosak za duplo nego za 50 evra. Evo zasto - uspes da dovezes za 200 evra, on ti racuna 400 evra. Ta razlika poveca porez i carinu za 50 evra. Inace, moze on tu da napise i nula, carinik mu to nece prihvatiti. Oni znaju sta carinik prihvata, a sta odbija i po tome se upravljaju da ne bi dvaput radili isti posao i nazezali se sa carinikom. Moj savet - teraj ih u k... nek izadje 50 evra vise, bolje nego da se po ceo dan ciganises sa njima po carini i da ti 16x vracaju papire na doradu. Sta napisu to potpisem i teraj dalje.
[ Darko Nedeljković @ 12.02.2020. 19:42 ] @
Citat:
botr:
Na ulazu u Srbiju mozes koju god hoces traku, carinik je prisutan na svakoj koja je otvorena. Nema fotografisanja, sve ovo vazi za Horgos, za ostale prelaze ne znam, nemam iskustvo. Ako je spediter pravi, zna posao, ti ne moras da znas vrednost, jednostavno, on je to vec sve pripremio za tebe.

Nisam uvoznik, uvezao sam auto za sebe x2 i tako sam prosao, sa AMSS potvrdom je auto bio u skladistu 3 dana, moglo je i za 2, prvi put da sam ostavio auto pre 7:00, a drugi da je bilo manje guzve. Doplatis im 20e za njihovu uslugu za AMSS i tebe zabole sta oni tamo rade i da li gube vreme.

Nije mi ovo bas najjasnije - automobil koji uvozis je roba i ide u kolonu sa kamionima, isto kao da uvozis sleper krompira. Tamo udje u dvoriste i nekoliko sati se batrga sa birokratijom i cekanjem., sto madjarskom sto nasom. Meni je svaki put bilo tako. Ne znam sta ces ti sa carinskom robom kod kucice za turisticki prelazak.
[ bordzija @ 12.02.2020. 19:52 ] @
Što bi Mađari fotografisali auto koji uvoziš u Srbiju? Fotografišu naši carinici/policajci kao dokaz da je vozilo fizički ušlo u Srbiju kako bi se izbegle mahinacije. Ima i varijanta ako je vozilo već u srbiji i to poskupljuje ceo proces. Valjda se opet izlazi i ulazi ne sećam se ovlaš sam bacio oko jer me nije zanimalo.
Ide u kolonu sa kamionima ali te sprovedu brže tj ne čekaš toliko kao oni.
[ botr @ 12.02.2020. 20:25 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
botr:
Na ulazu u Srbiju mozes koju god hoces traku, carinik je prisutan na svakoj koja je otvorena. Nema fotografisanja, sve ovo vazi za Horgos, za ostale prelaze ne znam, nemam iskustvo. Ako je spediter pravi, zna posao, ti ne moras da znas vrednost, jednostavno, on je to vec sve pripremio za tebe.

Nisam uvoznik, uvezao sam auto za sebe x2 i tako sam prosao, sa AMSS potvrdom je auto bio u skladistu 3 dana, moglo je i za 2, prvi put da sam ostavio auto pre 7:00, a drugi da je bilo manje guzve. Doplatis im 20e za njihovu uslugu za AMSS i tebe zabole sta oni tamo rade i da li gube vreme.

Nije mi ovo bas najjasnije - automobil koji uvozis je roba i ide u kolonu sa kamionima, isto kao da uvozis sleper krompira. Tamo udje u dvoriste i nekoliko sati se batrga sa birokratijom i cekanjem., sto madjarskom sto nasom. Meni je svaki put bilo tako. Ne znam sta ces ti sa carinskom robom kod kucice za turisticki prelazak.


Ne, prosao sam na klasicnu kucicu, nikakav dodir sa prostorom gde idu kamioni na pregled nisam imao, niti sam cekao satima, sve se zxavrsava za 1h, osim sto sam prvi put imao kod Madjara, jednostavno 4h nije nista radio i onda nas je sve propustio za 1h. Isto tako su prolazili i ljudi koji su dovozili automobile autom na prikolici. Nakon prelaska granice parkirao sam se levo, pored kucice spediterske agencije koja se nalazi izmedju dva smera, za ulaz i izlaz iz Srbije.

Auto mi niko nije fotografisao, na Madjarskoj strani postoji samo video nadzor i auto mora da bude ispod u trenutku kada cariniku predajes izvoznu deklaraciju. Verovatno je bilo nekog muvanja ranije, pa su zato uveli tu praksu.

Ponavljam, sve u skladu sa instrukcijama koje mi je dao spediter, a zasto je to tako, ne interesuje me.

Nisam izbrisao mejl od speditera, evo dela instrukcija koji vas interesuje:

Citat:
Idite u sasvim desnu traku za putničke automobile, ispod table RÖSZKE, sačekajte da vam podignu rampu, parkirajte u box i potražite mađarskog carinika u kućici koji overava papire za AFA-u (povrat njihovog poreza). Tom cariniku dajete papire, on će da vam overi jednu izvoznu deklaraciju (papir sa bar kodom), i da vam je vrati overenu, a drugu će da zadrži za sebe. U poslednje vreme dešava se da samo razduže preko bar koda, a ne overe pečatom. I to je ok.

Pošto uglavnom traže, bilo bi dobro da na jedan od ta dva istovetna formulara sa bar kodom, negde dole pri dnu gde ima mesta, upišete svoje ime i prezime, broj pasoša i registarske oznake. Taj primerak će mađarski carinik zadržati, a drugi vam vraća.


Posle toga idete kod naših carinika na putnički prelaz. Na traci kažete cariniku da imate auto za carinjenje. On će vam uzeti pasoš i uputiti vas u graničnu špediciju.
Parkirajte ispred špedicije, zapišite tačnu kilometražu, i javite se sa svim tim papirima u graničnu špediciju!

Kada bude gotova granična prijava, špediter će vam dati sve potrebne papire i vaš pasoš. Njima plaćate 1,500 dinara njihovu uslugu i dolazite u Suboticu u carinsko skladište VETA na adresi Senćanski put 55.

[ bordzija @ 12.02.2020. 20:54 ] @
To ako tražiš povrat poreza za kupljeno vozilo fotkaju mađari, ono što je bitno za uvoz je na našoj granici i tu se radi špedicija (isto kao i za svu robu koja se carini) i tu se staje u desnu traku, snima auto kamerama i fotka kao dokaz da je vozilo ušlo tada i tada (da nije muljanje)
[ Nebojsa Milanovic @ 12.02.2020. 22:49 ] @
Koliko sam shvatio iz ovlaš praćenja uvoza, iz CH nema vraćanja poreza, a iz DE ima ako je u oglasu navedena cena sa i bez mwst.

E sad, zna li se koji je tačno kriterijum u DE da li se za neki auto može vratiti mwst ili ne može?

Čini mi se da ako je auto bio registrovan na formu onda može, a ako je bio na fizičko lice, onda ne može. Gde se može saznati tačno?

P.S. evo jednog pozitivnog doprinosa temi

https://autoportal.hr/izdvojen...WmTp6XSnIyzGrdGu7tqTCuqJ6JSKWQ
[ bordzija @ 13.02.2020. 05:33 ] @
Šuplja priča tj kupac ga je tužio o svom trošku i ne znam šta je postigao - ovaj osuđen na godinu dana uslovno. Možeš ti svakoga da tužiš za sve i svašta, o svom trošku naravno da tražiš pravdu. U Hrvatskoj je sigurnije kupovati auto koji je kupljen nov nego uvežen, tu je obavezno smanjena km barem duplo.

Na tehničkom za 25 kn iliti 3 evra dobijaš potvrdu o svim kilometražama koje su bile na tehničkom pregledu koje godine. To izgleda ovako:

[ botr @ 13.02.2020. 07:49 ] @
Aman, treci ili vec koji put ti govorim da NIKO NIJE FOTOGRAFISAO MOJ AUTO, bar ne na granici niti sam isao desno u dvorsite, vec na bilo koji prelaz, kao sto je navedeno u instrukciji koju sam okacio, ne secam se tacno, ali moguce je da je bio i krajnji levi. Na isti nacin su prolazili ljudi koji su prevozili automobile na prikolicama.

@Nebojsa
Samo ako je auto u Nemackoj u vlasnistvu pravnog lica - firme, auto placevi ne spadaju u tu grupu. Ipak, i kod automobila koji su na placu se moze vratiti porez, tu se auto plac javlja kao posrednik u prodaji. Za auto za koji moze da se vrati porez, jasno je navedeno u oglasu Bruto, Neto, MWST ex. cena.
[ bordzija @ 13.02.2020. 08:01 ] @
Možda se pravila menjaju, ja sam ovo radio pre 2 godine i šta vičeš u cik zore.
[ Nebojsa Milanovic @ 13.02.2020. 10:03 ] @
Citat:
botr:
@Nebojsa
Samo ako je auto u Nemackoj u vlasnistvu pravnog lica - firme, auto placevi ne spadaju u tu grupu. Ipak, i kod automobila koji su na placu se moze vratiti porez, tu se auto plac javlja kao posrednik u prodaji. Za auto za koji moze da se vrati porez, jasno je navedeno u oglasu Bruto, Neto, MWST ex. cena.

Dakle, to se u praksi svodi da ako možeš da vratiš porez - to u 100% slučajeva automatski znači da kupuješ službeni auto, zar ne...Ne viđa mi se to naravno...
[ bakara @ 13.02.2020. 11:12 ] @
Tesko je u nemackoj kupiti povoljan auto sa malom kilometrazom a i u svajcarskoj nije nista jeftinije.

Kada razgledas oglase sve izgleda povoljna prilika dok ne treba stvarno da kupis, onda vise nista nije povoljno.
[ bordzija @ 13.02.2020. 11:34 ] @
Ne razumem zašto ljudi žude za time da kao idu u tuđu avliju i beru lepše, veće, slađe voće? To sve što se kod nas prodaje za 2-3.000 evra je direkt sa otpada EU. Takve automobile ti ne možeš da kupiš, voziš, transportuješ, popraviš jeftino. To je zatvoren krug vlasnika otpada koji kratko proceni auto i proda u paketu našem šverceru. Uvek će da te izađe jeftinije nego ti sam da ideš i tražiš.

O skupljim automobilima možemo i da pričamo. Tu ima logike ali ovde gde se broji svaki evro koliko šta košta - nema smisla. Opet i ako ideš da kupiš za 10.000 evra auto i kod nas postoji solucija za tako nešto. Ko je spretan sve nađe.
[ Java Beograd @ 13.02.2020. 12:40 ] @
Pa dobro sad ...
Ljudi realno očekuju da će da izađe jeftinije ako samostalno kupe i uvezu auto. Samo im treba objasniti problematiku i ukazati na činjenicu da nije baš tako.
[ AstralPro @ 13.02.2020. 15:17 ] @
Citat:
Java Beograd: Pa dobro sad ...
Ljudi realno očekuju da će da izađe jeftinije ako samostalno kupe i uvezu auto. Samo im treba objasniti problematiku i ukazati na činjenicu da nije baš tako.


Slazem se. Nas narod bi se je*ao za dinar. Poremeceno nam je drustvo i sistem vrednosti, zato nikada ne mozemo biti u EU jer smo kao nacija najveci slepci u ovom delu svetu sveta.

Neces se obogatiti tako sto ces 7 dana blejati po Nemackim auto placevima i smarati rodbinu u Minhenu da bi ustedeo 500 evra na autu.
Bolje za tih 5 dana zaradi ovde 500 evra ili kolko vec.

Radi svoj posao i pusti druge da rade i zaradjuju od svog posla, ne trpaj se u nesto sto ne znas.

Postoje domaci auto placevi koji DAJU GARANCIJU na POLOVAN auto ali to nasem coveku ne mozes da objasnis. Nije mu u interesu da ti uvali polovnjak od recimo 10 000 evra sa losim motorom jer ces mu sutra doci i polupati 30 auta i sta je uradio nista moze da se tuce s tobom ili da te tuzi znaci nista.

[ Miroslav Jeftić @ 13.02.2020. 18:32 ] @
Poenta bi bila valjda da uvezeš auto koji je u boljem stanju nego ovi ovde, ali budući da i tamo krpe i vraćaju kilometražu, onda čemu.
[ mjanjic @ 13.02.2020. 18:54 ] @
Pa ko hoće sigurno, neka kupi vraćena komercijalna vozila, postoje automobili koji su vozili direktori, šefovi i sl., samo ne može baš mnogo da se bira model i slično.
Eto, direktor lokalne ispostave jedne firme je vozio 3 ili 4 godine Rapid koji je plaćen 9.990€ (1.6tdi, manuelna klima, neka baš osnovna oprema, ali mislim da ima elektropodizače napred), čovek ga je otkupio za tipa 5.500€ i nedugo potom utopio za 7.000€.

E, sad, prosečan stanovnik Srbije bi da nekako dođe do istog takvog Rapida po "originalnoj" ceni, dakle za 5.500€, ali to može samo da mašta, a da takav doveze iz inostranstva, i da nađe tamo primerak po toj ceni, ima da ga košta još 20-30% dok ovde na njega stavi domaće tablice.

Evo, koleginica pre par godina prodala Superb koji je bio 3 godine star, kupljen nov kod nas, ali kako je plaćen 27k evra, tražila je 13k, da li je malo spustila cenu, ne znam, nisam pitao, ali je auto prodala relativno brzo.


E, sad, da neko u Srbiji kupi Pasata ili BMW i da pređe 70k km za 3 godine i da ga prodaje upola cene, teško da će iko naći takav primerak, uglavnom se takvi auti kupuju da se u njima prelazi svaki dan bar po par stotina kilometara, čak i po gradu (do kafića sa drugarima, pa do teretane, pa na utakmicu, pa uveče do splava, pa...).
[ bananaphone @ 13.02.2020. 19:42 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
...
Dakle, to se u praksi svodi da ako možeš da vratiš porez - to u 100% slučajeva automatski znači da kupuješ službeni auto, zar ne...Ne viđa mi se to naravno...


Privatni lizing je jako jako popularan u NL i Danskoj. Ljudi privatno voze automobile na lizu, da ne ulazim u logiku, recimo da im se isplati zbog lokalnih poreza. I posle lizinga obicno te automobile prodaju malo povoljnije (posto lizing kompanije imaju i povoljnije cene u startu kod proizvodjaca) i na te automobile naravno mozes da vratis porez.
[ bordzija @ 13.02.2020. 20:18 ] @
I ti automobili na lizu i kredit idu gde? Pa pod presu naravno.
[ bananaphone @ 13.02.2020. 20:29 ] @
Ne lupaj gluposti - 1-2-4-5g star auto pod presu :)

Imas dilere koji su specijalozovani za prodaju automobila koji su vraceni lizing kompanijama posle isteka lizing ugovora.
[ bordzija @ 13.02.2020. 21:04 ] @
Kako da ne pa više im se isplati to da recikliraju u delove a posle opet prodaju nov auto na kredu lizu. Na taj način se menja tržište a proizvođači i banke sve više profitiraju. Kroz x godina ti polovni automobili koštaju kao danas novi a usput se pomalo klasa pomera na gore. Sve je smišljeno i oblikovano samo treba čekati. Gde završe hiljade policijskih vozila i ostali kupljeni u velikim serijama za razne firme/korporacije? Idu uvek staro za novo- presa.
[ Darko Nedeljković @ 13.02.2020. 21:51 ] @
Citat:
mjanjic:
E, sad, prosečan stanovnik Srbije bi da nekako dođe do istog takvog Rapida po "originalnoj" ceni, dakle za 5.500€, ali to može samo da mašta, a da takav doveze iz inostranstva, i da nađe tamo primerak po toj ceni, ima da ga košta još 20-30% dok ovde na njega stavi domaće tablice.

Ajd da probam malo preciznije, a ipak ugrubo da skiciram strukturu cene.
Znaci, covek iz naprimer Kragujevca ode do aerodroma, sedne u avion, stigne u nemacku, ode do rodbine u nemackoj, to ga kosta u nekoj povoljnoj varijanti 100 evra. Tamo spava, jede i pije o trosku rodbine, znaci trosak nula. Nadje neki rent-a-car za 100 evra, kupi neku prepaid karticu sa nesto interneta i poziva za 20 evra, koja ce mu sluziti da zove placeve i nalazi ih na google maps. Goriva potrosi 100 evra jurcajuci od placa do placa. I nadje auto za naprimer tih 5.500 evra. Tablice, osiguranje i eksport izadje ga naprimer 250, pod uslovom da ima vazeci tehnicki pregled. Ako je tehnicki istekao, onda treba zaboraviti tablice i pravac na auto transporter. Goriva i putarine do Srbije jos 100 evra. Uzecemo najsrecniju varijantu da nece nista da se pokvari, niti da mu naplate neku kaznu. Rodbina ce da mu napravi pun ranac sendvica i kupi paket kokakole, tako da za hranu ne treba nista. Jedino za wc, ali i to moze besplatno u zaustavnoj traci preko ograde :D Na granici birokratija madjarska i nasa, spediteri, kopiranje papira, neki kazu da nekog treba castiti nesto sitno (?) sve ukupno da zaokruzimo na 30 evra. Put od horgosa do CI Kragujevac, gorivo i putarine 50 evra. U CI spediter plus carinski plac 50 evra. Carina 10% na vrednost vozila plus sve troskove dovozenja. Ako pretpostavimo da je kataloska vrednost tolika koliko je i placeno i da ce procenjeni troskovi biti otprilike toliki koliki su stvarno bili, znaci carina se placa 10% od 6200 evra, to je 620 evra, jos 10 evra nekih carinskih evidencija, obrazaca itd. Naravno, moze se desiti da je kataloska vrednost manja ali i veca od stvarne placene cene, ali mi to ne znamo pa cemo pretpostaviti da je isto. Na vrednost plus carinu plus troskove obracunava se pdv 20%. Znaci, 6820 x 20%= 1360 evra. Jos treba ona potvrda ABS, to je 100 evra. Tehnicki, registracija, tablice, 250 evra i auto moze da se vozi, najbolje odmah na veliki i mali servis, ali to je vec druga prica, pa necemo ovde racunati. Ako nisam negde pogresio u racunanju, to je 8.650 evra. Ili u procentima 57%, a ne 20%-30%. I to taj procenat je tako mali jer je vrednost iznadprosecna a mnogi troskovi su fiksni, potpuno isti za auto od 1500 i 5500 evra. Za prosecan auto kakvi se najcesce uvoze treba racunati ugrubo na 100%.

[ Darko Nedeljković @ 13.02.2020. 21:58 ] @
Jos Rent-A-Car da rascivijamo. Meni je rentacar u inostranstvu trebao samo jednom, pa ako neko cesce koristi nek me koriguje - trazili su da imam kreditnu karticu sa koje se moze rezervisati vise hiljada evra depozita koji je moje ucesce u eventualnoj steti ili gubitku automobila. Debitne ne mogu, bez obzira sto sam ja ponudio da na debitnoj imam podosta raspolozivih sfedstava. A dobijanje kreditne kartice je nedelju dana birokratije - donesi ovu-onu potvrdu, prosek plate, duzina radnog odnosa, sve isto kao da hocu kes kredit u tom iznosu. Na kraju kad sam se izmaltretirao i sve to prikupio sam odustao od rentakara a tu karticu nikada nizasta nisam koristio
[ bordzija @ 13.02.2020. 23:00 ] @
Izvanplanetarno svaki prosečan srbin zna da tamo negde u nekoj garaži leži davno zaboravljeni ali redovno održavani nemački orginal kr... auto koji on samo treba da pokupi za neku siću, sedne i vozi. Uštedeće barem duplo nego što ovde košta jer će i za dažbine da se snađe. A i ne mora veliki servis da se radi jer je to bacanje para. Ovo je ukratko san svakog prosečnog šumadinca.
[ iculibrk @ 13.02.2020. 23:06 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ajd da probam malo preciznije, a ipak ugrubo da skiciram strukturu cene.
Znaci, covek iz naprimer Kragujevca ode do aerodroma, sedne u avion, stigne u nemacku, ode do rodbine u nemackoj, to ga kosta u nekoj povoljnoj varijanti 100 evra. Tamo spava, jede i pije o trosku rodbine, znaci trosak nula. Nadje neki rent-a-car za 100 evra, kupi neku prepaid karticu sa nesto interneta i poziva za 20 evra, koja ce mu sluziti da zove placeve i nalazi ih na google maps. Goriva potrosi 100 evra jurcajuci od placa do placa. I nadje auto za naprimer tih 5.500 evra. Tablice, osiguranje i eksport izadje ga naprimer 250, pod uslovom da ima vazeci tehnicki pregled. Ako je tehnicki istekao, onda treba zaboraviti tablice i pravac na auto transporter. Goriva i putarine do Srbije jos 100 evra. Uzecemo najsrecniju varijantu da nece nista da se pokvari, niti da mu naplate neku kaznu. Rodbina ce da mu napravi pun ranac sendvica i kupi paket kokakole, tako da za hranu ne treba nista. Jedino za wc, ali i to moze besplatno u zaustavnoj traci preko ograde :D Na granici birokratija madjarska i nasa, spediteri, kopiranje papira, neki kazu da nekog treba castiti nesto sitno (?) sve ukupno da zaokruzimo na 30 evra. Put od horgosa do CI Kragujevac, gorivo i putarine 50 evra. U CI spediter plus carinski plac 50 evra. Carina 10% na vrednost vozila plus sve troskove dovozenja. Ako pretpostavimo da je kataloska vrednost tolika koliko je i placeno i da ce procenjeni troskovi biti otprilike toliki koliki su stvarno bili, znaci carina se placa 10% od 6200 evra, to je 620 evra, jos 10 evra nekih carinskih evidencija, obrazaca itd. Naravno, moze se desiti da je kataloska vrednost manja ali i veca od stvarne placene cene, ali mi to ne znamo pa cemo pretpostaviti da je isto. Na vrednost plus carinu plus troskove obracunava se pdv 20%. Znaci, 6820 x 20%= 1360 evra. Jos treba ona potvrda ABS, to je 100 evra. Tehnicki, registracija, tablice, 250 evra i auto moze da se vozi, najbolje odmah na veliki i mali servis, ali to je vec druga prica, pa necemo ovde racunati. Ako nisam negde pogresio u racunanju, to je 8.650 evra. Ili u procentima 57%, a ne 20%-30%. I to taj procenat je tako mali jer je vrednost iznadprosecna a mnogi troskovi su fiksni, potpuno isti za auto od 1500 i 5500 evra. Za prosecan auto kakvi se najcesce uvoze treba racunati ugrubo na 100%.

Ovo je najrealniji odgovor postavljacu teme i svima koji razmisljaju o istom.
[ bordzija @ 13.02.2020. 23:22 ] @
Špeditera je zaboravio, on je 150 evra.
[ iculibrk @ 13.02.2020. 23:47 ] @
Nije nista zaboravio, procitaj ponovo njegov post.
Citat:
Darko Nedeljković:
Ajd da probam malo preciznije, a ipak ugrubo da skiciram strukturu cene.
[ bordzija @ 14.02.2020. 05:49 ] @
Jeste zaboravio, oko 20-30 evra plaćaš to kopiranje papira i pravljenje carinske na ulazu u zemlju, 150 evra špediteru plus sarinski magacin koliko dana to sve traje.
[ član @ 14.02.2020. 06:38 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Jos Rent-A-Car da rascivijamo. Meni je rentacar u inostranstvu trebao samo jednom, pa ako neko cesce koristi nek me koriguje - trazili su da imam kreditnu karticu sa koje se moze rezervisati vise hiljada evra depozita koji je moje ucesce u eventualnoj steti ili gubitku automobila.

imas u Nemackoj na malim oglasima gomilu ponuda za iznajmljivanje auta od privatnih lica koji iznajmljuju sopstvene automobile (ca.30-50e/dan). uglavnom neki krsevi, starudije, ali za neki dan koriscenja moze da posluzi i za to ti ne treba kred. kartica. ali… kad se ima familija koja je voljna da sprema sendvice, valjda ce oni onda i da taksiraju unaokolo...

Citat:
bordzija:
Izvanplanetarno svaki prosečan srbin zna da tamo negde u nekoj garaži leži davno zaboravljeni ali redovno održavani nemački orginal kr... auto koji on samo treba da pokupi za neku siću, sedne i vozi. ....

zaboravio si u celoj prici babu koja je auto vozila samo subotom do pijace, kao i dedu kom je desna noga bila kraca pa na autu nikad nije ni gas do daske bio stisnut :)
[ Darko Nedeljković @ 14.02.2020. 06:58 ] @
Citat:
bordzija:
Špeditera je zaboravio, on je 150 evra.

Meni je spediter ako se dobro secam uvek bio oko 30-40 evra, zajedno sa carinskim placem zaokruzeno na 50 evra, uslo tako u obracun. Ako se ja pogresno seczm, onda dodati tih 100 evra u obracun. Da mi neko ne bi posle prigovarao, gotovo svuda sam racunao optimistickiju varijantu cene.
[ Darko Nedeljković @ 14.02.2020. 07:09 ] @
Citat:
član:
imas u Nemackoj na malim oglasima gomilu ponuda za iznajmljivanje auta od privatnih lica koji iznajmljuju sopstvene automobile (ca.30-50e/dan). uglavnom neki krsevi, starudije, ali za neki dan koriscenja moze da posluzi i za to ti ne treba kred. kartica. ali… kad se ima familija koja je voljna da sprema sendvice, valjda ce oni onda i da taksiraju unaokolo...

Ajd da vidim i to cudo da neki nemac da auto nekom iz van-EU. To se jos nikad nije desilo, jer posle vise ne bi video ni srbina ni auto a dosla bi mu gomila kazni za brzu voznju i zabranjeno parkirznje
Ali nije problem naci rentacar za 30-50 evra dan, ja sam racunao da nema nalazenja bez 2-3 dana obilaska placeva. Takva situacija je usla u obracun, ovo je samo dodatna napomena da ce covek mozda imati problem da uopste dobije auto od rentacar, a mozda nece ni imati nikakav problem, videce kad ode tamo. I to za taksiranje obicno bude tako za prva 3 placa, potom rodbina kaze "znas sta, ne vozim te dalje okolo, izaberi ovde auto ja cu da platim i da se nosis u tri lepe"
[ botr @ 14.02.2020. 07:40 ] @
@Nebojsa
MIslim da moze i u varijanti kada je auto bio na lizingu, ali sudeci po ljudima koje poznajem, a voze auto na lizing, takav auto nije bas najbolje tretiran i ako nije presao veliku km. Prosto oni od samog starta nemaju nameru da otkupe auto i onda se odnose prema njemu kao prema sluzbenom.

@Darko

Racunica ti nikako nije dobra. Da ne ulazim u sitne detalje, osvrnucu se na ono najbitnije, carinu je odavno ukinuta, nju ne placas, placas samo PDV, pod uslovom da si pripremio svu potrebnu dokumentaciju. Procenjena vrednost je obicno dosta niza od one koju si ti platio, primer za auto koji je u tom trenutku vredeo oko 3.000 evra kod nas, njegova procenjena vrednost je bila 650e, na koju je placeno 20% PDVa.

Kazem, pre nego sto krenes u celu tu avanturu, pronadjes dobrog speditera, preporucujem Suboticu, jer se tamo masovno radi cerinjenje automobila i prakticno su spediteri specijalizovani za vozila, tako da su izverzirani i znaju kako da odrade posao, a da tebe to kosta minimalno. Njima platis malo vise, ali tebe to na kraju kosta jeftinije.

Za auto od navedenih 5.500 evra, troskovi uvoza, racunam davanja prema drzavi, spediteru, AMSS itd., bez prevoza, smestaja, u grubo, posto zavisi od proizvodjaca, modela, opreme, starosti, itd. umesto tvojih oko 2.000 evra, izadju max 700-800 evra, a moze i solidno jeftinije.

[ član @ 14.02.2020. 08:51 ] @
Citat:
botr:MIslim da moze i u varijanti kada je auto bio na lizingu, ali sudeci po ljudima koje poznajem, a voze auto na lizing, takav auto nije bas najbolje tretiran i ako nije presao veliku km. Prosto oni od samog starta nemaju nameru da otkupe auto i onda se odnose prema njemu kao prema sluzbenom.

ko ima mogucnosti da vozi novi auto sigurno nece kupiti auto 30k €, da ga vozi 2-3 god, i onda da ga proda za 15k, nego ce da ga uzme na lizing za 200e mesecno, tako da ono sto je (bar u Nemackoj) u ponudi na placevima a da je starosti do 3 god. to su 99% automobili sa lizinga... i ne bih rekao da se o tim automobilima nije vodilo racuna?! te automobile kao korisnik lizinga moras redovno da vozis na servise i pritom mislim da svi vrlo vode racuna jer ako na tom autu nesto sjebes/ostetis moze mnogo da te kosta prilikom vracanja kada istekne leasing, tako da ako nako trazi auto sa malom kilometrazom (ugl. je ograniceno na 10-15k km/god.), starosti do par god. mislim da nema bolje opcije od auta koji je bio na lizingu kod privatnog lica.
druga prica su lesing-automobili koje su firme koristile. mi u firmi menjamo automobile uglavnom na 2 god. i cesto se vracaju sa kilometrazom i do 100k km. o njima niko ne vodi previse brige, jer to vozi i Kurta i Murta, prakticno se ne gase, jedan ga parkira, drugi vec seda u njega i vozi dalje. takave automobile (2 god. starosti, 100k km) bih izbegavao u sirokom luku jer su bili u sluzbeni automobili u nekoj firmi, taxi, rent-a-car ili sl.
[ Darko Nedeljković @ 14.02.2020. 09:58 ] @
Citat:

Racunica ti nikako nije dobra. Da ne ulazim u sitne detalje, osvrnucu se na ono najbitnije, carinu je odavno ukinuta, nju ne placas, placas samo PDV, pod uslovom da si pripremio svu potrebnu dokumentaciju.

Carina naravno nikada nije ukinuta, ali postoji mogucnost oslobadjanja pod odredjenim uslovima. Da, to je tacno, postoji i varijanta 2, sa EUR1 obrascem. Tu ne bi bilo carine od 620 evra, nego trosak pribavljanja eur1 obrasca, sto je obicno oko 150 evra. Ali, trebalo je da kazes i da u velikom broju slucajeva eur1 obrazac nije moguce pribaviti? I da kod jeftinijih automobila izadje potpuno isti trosak platiti carinu ili se zlopatiti sa pribavljanjem eur1 obrasca.

Postoji i alternativno resenje, da prodavac da izjavu pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu da je vozilo proizvedeno u EU. Ali, koji ce prodavac da se bavi istrazivanjem da li je VW proizveo taj auto u Argentini, Brazilu, Indiji, Kini, USA ili EU i da za to svoje guglanje posle garantuje pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu? Verovatno turci, balkanci i pakistanci hoce, uz odredjenu nadoknadu.
[ Darko Nedeljković @ 14.02.2020. 10:18 ] @
Citat:
botr:
Procenjena vrednost je obicno dosta niza od one koju si ti platio, primer za auto koji je u tom trenutku vredeo oko 3.000 evra kod nas, njegova procenjena vrednost je bila 650e, na koju je placeno 20% PDVa.

Carina i pdv se obracunava i placa na vecu iz dve vrednosti - katalosku ili onu sa racuna prodavca. To znaci da ako smo auto platili 5500 evra, a u katalogu pise 3500 evra, carina i pdv ce se obracunati na 5500 evra. E, sad, ja imam utisak da ti tvrdis da svako zeli da se bavi kriminalom, da falsifikuje racun, obrise mu jednu nulu i carina izmedju 550 i 3500 evra izabere 3500 evra? Ne kazem da ti to radis svojim rukama, mozda ti uradi spediter i zato njegovu uslugu platis 100 evra vise nego sto je normalno. Ja nikada nisam hteo da se bavim kriminalom i delatnoscu auto mafije. Koliko je stvarno, na toliko obracunavam i placam. Mozda zato moj spediter kosta 50 evra, a tvoj 150?ti naravno nemas osecaj da se bavis kriminom i falsifikovanjem, ali iza tebe ostaje pisani trag, sta mislis kad dodjes kod sudije sa pricom - ja mu dao racun na 5500 evra, a on budala, iz cista mira obrisao jednu nulu, a on dodje sa pricom - on je meni to tako doneo, zasto bih ja brisao nulu, ne placam ja carinu pa da imam motiv da to uradim. Sta mislis, cija je prica uverljiva, a ko ce zavrsiti iza brave?

Opet drugi nacin, mozda kod turaka, balkanaca i pakistanaca dogovoris da im platis 5500 a da ti racun odstampaju na 2000,ali neko rece da saradnja sa njima nije preporucljiva kad auto kupujes za sebe, a ako uvozis da bi nekom uvalio skuplje, onda moze.

Ako necu da platim skupo, a ne preferiram kriminalne aktivnosti za koje mogu da me uhvate i odvedu na robiju, onda je jedini nacin da kupim kod nas. Naprimer, ti uvezes, falsifikujes sta treba, smanjis trosak koji bih ja legalno platio naprimer 2200evra na 1000 evra, uracunas svoju zaradu naprimer 200 evra, ja dodjem kod tebe u firmu, platim, dobijem fiskalni racun i sto se mene tice ja sam potpuno neokaljan kriminalom, a ustedeo sam 1000 evra, ti si stavio 200 evra u dzep, verovatnoca da zavrsis iza resetaka i da postanes gej kad ispustis sapun i nije mnogo velika i svi srecni, svi zadovoljni.
[ Darko Nedeljković @ 14.02.2020. 10:24 ] @
Citat:
član:
ako na tom autu nesto sjebes/ostetis moze mnogo da te kosta prilikom vracanja kada istekne leasing

Sta tacno ostetis - auto je pod garancijom i kasko je osiguran tako da samo odvezes u servis kad ti napisu i to je to.

Citat:
tako da ako nako trazi auto sa malom kilometrazom (ugl. je ograniceno na 10-15k km/god.), starosti do par god. mislim da nema bolje opcije od auta koji je bio na lizingu kod privatnog lica.
druga prica su lesing-automobili koje su firme koristile. mi u firmi menjamo automobile uglavnom na 2 god. i cesto se vracaju sa kilometrazom i do 100k km. o njima niko ne vodi previse brige, jer to vozi i Kurta i Murta, prakticno se ne gase, jedan ga parkira, drugi vec seda u njega i vozi dalje. takave automobile (2 god. starosti, 100k km) bih izbegavao u sirokom luku

Smanjice to pakistanac za 2 minuta sa 100.000 na 30.000, nije to nikakav problem.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 14.02.2020. u 12:43 GMT+1]
[ botr @ 14.02.2020. 11:10 ] @
Citat:
član:
Citat:
botr:MIslim da moze i u varijanti kada je auto bio na lizingu, ali sudeci po ljudima koje poznajem, a voze auto na lizing, takav auto nije bas najbolje tretiran i ako nije presao veliku km. Prosto oni od samog starta nemaju nameru da otkupe auto i onda se odnose prema njemu kao prema sluzbenom.

ko ima mogucnosti da vozi novi auto sigurno nece kupiti auto 30k €, da ga vozi 2-3 god, i onda da ga proda za 15k, nego ce da ga uzme na lizing za 200e mesecno, tako da ono sto je (bar u Nemackoj) u ponudi na placevima a da je starosti do 3 god. to su 99% automobili sa lizinga... i ne bih rekao da se o tim automobilima nije vodilo racuna?! te automobile kao korisnik lizinga moras redovno da vozis na servise i pritom mislim da svi vrlo vode racuna jer ako na tom autu nesto sjebes/ostetis moze mnogo da te kosta prilikom vracanja kada istekne leasing, tako da ako nako trazi auto sa malom kilometrazom (ugl. je ograniceno na 10-15k km/god.), starosti do par god. mislim da nema bolje opcije od auta koji je bio na lizingu kod privatnog lica.
druga prica su lesing-automobili koje su firme koristile. mi u firmi menjamo automobile uglavnom na 2 god. i cesto se vracaju sa kilometrazom i do 100k km. o njima niko ne vodi previse brige, jer to vozi i Kurta i Murta, prakticno se ne gase, jedan ga parkira, drugi vec seda u njega i vozi dalje. takave automobile (2 god. starosti, 100k km) bih izbegavao u sirokom luku jer su bili u sluzbeni automobili u nekoj firmi, taxi, rent-a-car ili sl.


AKo ostetis da, a ako crkne motor? To pokriva garancija i tebe kao korisnika nije briga da li ce motor da ti crkne za vreme trajanja lizinga, tako da mozes slobodno da vozis hladan motor pod punim gasom, samo jedan od primera.

@Darko
Trosak pribavljanja eur1 obrasca za auto kataloske vrednosti do 6.000 evra je 0 evra, ako kupujes auto na placu. Radi se o izjavi koju prodavac daje na fakturi, a to je jedna jedina recenica, cak je bilo na sajtu nase carine doslovno kako treba da glasi. Drugo, u spediteri ti sredjuju eur1 obrazac, postoji razradjena sema, cak i za automobile za koje proizvodjaci - prodavci ne izdaju eur1 obrazac.

Niko te ne tera da se bavis kriminalom, niko ne brise cifre sa racuna, opet postoji potpuno legalna mogucnost da kataloska vrednost bude jednaka vrednosti na racunu. Izmedju ostalog i prodavcima u Nemackoj odgovara da vrednost na racunu bude manja od one koju si stvarno platio. Licno doziveo da me prodavac pita da li moze da upise manju vrednost na racunu.
[ bordzija @ 14.02.2020. 11:58 ] @
Ekskluzivno pravo svakog trgovca je da spusti cenu i da popust, naročito za polovnu robu.

Eur 1 obrazac je relativan, auto proizveden u EU od kineskih delova tj izvan eu delova tačno u određenom procentu podleže carinjenju!
[ mjanjic @ 14.02.2020. 13:58 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
član:
ako na tom autu nesto sjebes/ostetis moze mnogo da te kosta prilikom vracanja kada istekne leasing

Sta tacno ostetis - auto je pod garancijom i kasko je osiguran tako da samo odvezes u servis kad ti napisu i to je to.


Ne mora ništa da pokvari, ali je dovoljno da turbodizel turira na autoputu, stane na pumpi ili negde gde ima restoran/motel i slično na pauzu, i odmah ga ugasi, i tako u krug.
Tih 100k km će turbina izdržati, ali zato kad dođe kod tebe iz Srbije, koliko će još da izdrži zbog takvog tretmana?

Komercijalisti i ostali koji koriste službena vozila, ako im firma unapred kaže da će im ponuditi da otkupe auto, vode računa o dosta sitnica, pa i o načinu eksploatacije, kako bi kasnije pri prodaji dobili što bolju cenu. Naravno, kad taj auto u firmi koristi isključivo jedna osoba. Kad vozi ko stigne, pa još kad zna da mu neće biti ponuđen otkup tog vozila, onda ga boli uvo da čuva auto, ili kad pravi pauzu na autputu baš će da gubi 20-30 sekundi da pusti motor na leru da se ohladi ležaj turbine.
[ Java Beograd @ 14.02.2020. 14:28 ] @
Citat:
mjanjic: Ne mora ništa da pokvari, ali je dovoljno da turbodizel turira na autoputu, stane na pumpi ili negde gde ima restoran/motel i slično na pauzu, i odmah ga ugasi, i tako u krug.

Ovo se dešavalo sedamdesetih na Volvo turbo prvenicma.

Ima tome oko pedesetak godina. U današnje vreme ovo je samo urbani mit.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 14.02.2020. u 15:38 GMT+1]
[ Java Beograd @ 14.02.2020. 14:38 ] @
Inače, ne kapiram tu famu oko neznamnija kakve vožnje službenih automobila. WTF?

Kako to može nemački komercijalista da vozi auto od Hanovera do Hamburga, svaki dan? Pa da, neznamnija kako "uništi" auto?



Ja sam vozio nekoliko službenih - isto onako kako sam vozio i vlastiti. Sednem, ubacim u prvu i krenem. No big deal.
Niti svoj auto preterano do imbecilnosti pazim, niti službeni nešto raubujem do besmisla.
Vozim normalno, ne znam kako bih drugačije. Usporim na ležećem, na autoputu vozim 120-130. Dignem ručnu kad treba, spustim kad ne treba. Ne znam šta drugo?




Štaviše, znam za ljude koji non-stop drže nogu na kvačilu. I šta? "Kupljen od prvog vlasnika" "Vozila baba do pijace." Da, vozila sa podignutom ručnom, i nije vozila iznad 2. stepena prenosa.
Da ne spominjem koliko ima ljudi koji su inače aljkavi u svemu, pa su takvi i kod održavanja sosptvenog auta. Mislim, i oni su neki fuckin "prvi vlasnici". I šta?

Službeni automobili su bar redovno servisirani, i uglavnom voženi po autoputevima. 100.000 km na autoputu u petoj (šestoj) brzini? Pi*kin dim za savremene motore!



Ok, jedino ako je auto korišćen kao taxi vozilo, to bih mogao da prihvatim kao neku značajnu izraubovanost.
[ Darko Nedeljković @ 14.02.2020. 20:03 ] @
Citat:
bordzija:
Ekskluzivno pravo svakog trgovca je da spusti cenu i da popust, naročito za polovnu robu.

Ukoliko je prodajna cena niza od nabavne, firma je duzna da obracuna i plati specijalni kazneni porez. Plus se posle inspekcije bave utvrdjivanjem da li je doslo do zloupotrebe polozaja odgovornog lica. Da nije tako, ja bih se dosetio da moja firma kupi auto od 50.000 evra i proda ga meni za 1 evro
[ freeworld @ 15.02.2020. 18:49 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
freeworld: Znaci povracaj poreza tek kad se vratim?

Za povracaj poreza pitaj konkretnu firmu od koje kupujes kakva je kod njih procedura. Videces i u oglasima da neka vozila imaju bruto i neto cenu, a druga samo jednu - nema nikakvog preracunavanja poreza nego platis toliko i teraj. Neke firme ce nakon sto odradis izlaznu carinsku proceduru mozda i da ti veruju na rec da ces stvarno da izvezes auto iz EU. Druge su se vec opekle na takve slicne tebi, koji auto nikad ne isteraju iz EU, nego prodaju za delove u rumuniji, jave ukraden a pare za porez da posalju ne pada im na pamet. Ja sam uvek bezgotovinski placao, posebno neto cenu, posebno kauciju za porez, sve preko swifta, sa tacnom naznakom sta je za sta, i onda mi prodavac isto tako plati.

Ja sam mislio da placam karticom,a kakvo je to placanje preko swifta
[ botr @ 15.02.2020. 18:54 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bordzija:
Ekskluzivno pravo svakog trgovca je da spusti cenu i da popust, naročito za polovnu robu.

Ukoliko je prodajna cena niza od nabavne, firma je duzna da obracuna i plati specijalni kazneni porez. Plus se posle inspekcije bave utvrdjivanjem da li je doslo do zloupotrebe polozaja odgovornog lica. Da nije tako, ja bih se dosetio da moja firma kupi auto od 50.000 evra i proda ga meni za 1 evro :D


A ako ti kupis auto sa placa u npr. Nemackoj, pa prodas drugoj firmi npr. iz Madjarske za neku nisu cenu, koja onda proda auto firmi u Srbiji za najnizu katalosku cenu, pa nakon carinjenja firma iz Srbije proda auto tebi? Ima li tu kakvog prekrsaja?
[ mjanjic @ 15.02.2020. 19:10 ] @
To se zove namerno teranje firme u gubitak kako bi platila manji porez, inspekcija ima pravo da sumnja da je auto prodat povezanom licu koje je razliku u ceni dalo nekome iz te firme na ruke.

Nije to Srbija da oteraš firmu u stečaj, a sa druge strane voziš auto od 100k evra i imaš vikendice po Zlatiboru, Kopaoniku, na moru, vilu na Dedinju...
[ freeworld @ 15.02.2020. 19:33 ] @
Citat:
bordzija:
Ne razumem zašto ljudi žude za time da kao idu u tuđu avliju i beru lepše, veće, slađe voće? To sve što se kod nas prodaje za 2-3.000 evra je direkt sa otpada EU. Takve automobile ti ne možeš da kupiš, voziš, transportuješ, popraviš jeftino. To je zatvoren krug vlasnika otpada koji kratko proceni auto i proda u paketu našem šverceru. Uvek će da te izađe jeftinije nego ti sam da ideš i tražiš.

O skupljim automobilima možemo i da pričamo. Tu ima logike ali ovde gde se broji svaki evro koliko šta košta - nema smisla. Opet i ako ideš da kupiš za 10.000 evra auto i kod nas postoji solucija za tako nešto. Ko je spretan sve nađe.

Zato sto smo kao drzava propali nacisto,mi kao ovakva siromasna drzava sa heftinom radnom snagom ne mozemo da budemo konkurentni niucemu pa tako i sa prodajom polovnih automobila.Ja da imam 10000 evra ja buh kupio nov auto,za razliku od ostalih Srba nije mi cilj da kupim polovan mercedes star 15 godina za 10000 evra a on nov kostao lupam 100000.Kakav smo narod dovoljno je da se vidi statistika kupovine novih automobila u Svajcarskoj,mi da imamo tolki standard,te automobile nebih nikad kupovali.


[Ovu poruku je menjao freeworld dana 15.02.2020. u 20:50 GMT+1]
[ freeworld @ 15.02.2020. 19:57 ] @
Citat:
bordzija:
Izvanplanetarno svaki prosečan srbin zna da tamo negde u nekoj garaži leži davno zaboravljeni ali redovno održavani nemački orginal kr... auto koji on samo treba da pokupi za neku siću, sedne i vozi. Uštedeće barem duplo nego što ovde košta jer će i za dažbine da se snađe. A i ne mora veliki servis da se radi jer je to bacanje para. Ovo je ukratko san svakog prosečnog šumadinca.

Ja u polovan auto ne verujem,ta industrija pa i u celom kapitalistickom sistemu nije sklepana da se nesto isplati popravljati ili slicno al situacija je takva da mi je auto potreban za posao jer ne zivim u Beograd,Novi Sad,Nis,Kragujevac ili na periferiji tih gradova i ne mogu da koristim gradski saobracaj.
[ freeworld @ 15.02.2020. 20:02 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
član:
imas u Nemackoj na malim oglasima gomilu ponuda za iznajmljivanje auta od privatnih lica koji iznajmljuju sopstvene automobile (ca.30-50e/dan). uglavnom neki krsevi, starudije, ali za neki dan koriscenja moze da posluzi i za to ti ne treba kred. kartica. ali… kad se ima familija koja je voljna da sprema sendvice, valjda ce oni onda i da taksiraju unaokolo...

Ajd da vidim i to cudo da neki nemac da auto nekom iz van-EU. To se jos nikad nije desilo, jer posle vise ne bi video ni srbina ni auto a dosla bi mu gomila kazni za brzu voznju i zabranjeno parkirznje :D
Ali nije problem naci rentacar za 30-50 evra dan, ja sam racunao da nema nalazenja bez 2-3 dana obilaska placeva. Takva situacija je usla u obracun, ovo je samo dodatna napomena da ce covek mozda imati problem da uopste dobije auto od rentacar, a mozda nece ni imati nikakav problem, videce kad ode tamo. I to za taksiranje obicno bude tako za prva 3 placa, potom rodbina kaze "znas sta, ne vozim te dalje okolo, izaberi ovde auto ja cu da platim i da se nosis u tri lepe" :D

Sto se tice rodbine,rodbina je skorije otisla,nit ima dozvolu nit ima kola.😃
[ freeworld @ 15.02.2020. 20:06 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Jos Rent-A-Car da rascivijamo. Meni je rentacar u inostranstvu trebao samo jednom, pa ako neko cesce koristi nek me koriguje - trazili su da imam kreditnu karticu sa koje se moze rezervisati vise hiljada evra depozita koji je moje ucesce u eventualnoj steti ili gubitku automobila. Debitne ne mogu, bez obzira sto sam ja ponudio da na debitnoj imam podosta raspolozivih sfedstava. A dobijanje kreditne kartice je nedelju dana birokratije - donesi ovu-onu potvrdu, prosek plate, duzina radnog odnosa, sve isto kao da hocu kes kredit u tom iznosu. Na kraju kad sam se izmaltretirao i sve to prikupio sam odustao od rentakara a tu karticu nikada nizasta nisam koristio :D

U cemu je razlika izmedju Nemacke i Grcke za iznajmljivanje rentacara?
[ iculibrk @ 15.02.2020. 21:01 ] @
Citat:
za razliku od ostalih Srba nije mi cilj da kupim polovan mercedes star 15 godina za 10000 evra a on nov kostao lupam 100000.

Za razliku od ostalih, bas me nasmeja, ispade ti jedini trezveni.
Sad, salu na stranu, ne znam sa koliko novca raspolazes, ali po meni se odlazak napolje po auto ne isplati ukoliko ne kupujes 2014. godiste i mladje. Ako razmisljas kupiti dobar do 3000 eura (suma koju ima vecina), jednostavno odes na mobile.de i videces da mozes da prodjes isto ili skuplje ili da budes prevaren. Shvatio sam da hoces auto za sebe, a ne da ga prodajes kao "nov, nov, nov, dovezen na tockovima..."
[ bordzija @ 15.02.2020. 21:04 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bordzija:
Ekskluzivno pravo svakog trgovca je da spusti cenu i da popust, naročito za polovnu robu.

Ukoliko je prodajna cena niza od nabavne, firma je duzna da obracuna i plati specijalni kazneni porez. Plus se posle inspekcije bave utvrdjivanjem da li je doslo do zloupotrebe polozaja odgovornog lica. Da nije tako, ja bih se dosetio da moja firma kupi auto od 50.000 evra i proda ga meni za 1 evro :D

Ma naravno, nedaj bože da se auto slupa, razvali ga grad, potop, prezupči... Ima sve iz svog džepa da namiriš državi inače te nema. Nekada su tako finansijska dolazila pa po firmama tražili alat, nameštaj i slično što je ušlo a nije izašlo. Bezveznjakovići.
[ AstralPro @ 15.02.2020. 21:33 ] @
Citat:
freeworld:
Citat:
bordzija:
Ne razumem zašto ljudi žude za time da kao idu u tuđu avliju i beru lepše, veće, slađe voće? To sve što se kod nas prodaje za 2-3.000 evra je direkt sa otpada EU. Takve automobile ti ne možeš da kupiš, voziš, transportuješ, popraviš jeftino. To je zatvoren krug vlasnika otpada koji kratko proceni auto i proda u paketu našem šverceru. Uvek će da te izađe jeftinije nego ti sam da ideš i tražiš.

O skupljim automobilima možemo i da pričamo. Tu ima logike ali ovde gde se broji svaki evro koliko šta košta - nema smisla. Opet i ako ideš da kupiš za 10.000 evra auto i kod nas postoji solucija za tako nešto. Ko je spretan sve nađe.

Zato sto smo kao drzava propali nacisto,mi kao ovakva siromasna drzava sa heftinom radnom snagom ne mozemo da budemo konkurentni niucemu pa tako i sa prodajom polovnih automobila.Ja da imam 10000 evra ja buh kupio nov auto,za razliku od ostalih Srba nije mi cilj da kupim polovan mercedes star 15 godina za 10000 evra a on nov kostao lupam 100000.Kakav smo narod dovoljno je da se vidi statistika kupovine novih automobila u Svajcarskoj,mi da imamo tolki standard,te automobile nebih nikad kupovali.


[Ovu poruku je menjao freeworld dana 15.02.2020. u 20:50 GMT+1]


Luksuzan auto od 100.000 evra nas covek moze samo da zamislja. Da mu ga poklonis nema para da registruje ili uradi osnovni servis. Sta ako mu se pokvari. Zaista ih nema na putevima ali zato ima dosta relativno novih automobila koji kostaju preko 50 000 evra. Bodu oci u ovoj bedi od drzave.

Citiram

:::::Realnost je opora. Na drumovima Srbije previše je jeftinih kategorija atomobila.

Podatak da čak 48 odsto potencijalnih kupaca može za vozilo da izdvoji najviše 2.000 evra jasno govori da je u pitanju model stariji od deset, petnaest godina. Drugim rečima, na našim putevima dominiraju uslovno rečeno "krntije" iz bogatijih evropskih zemalja.

Žiteljima Srbije sa prosečnom platom od 467 evra je teško da dođu do vozila. Evropska statistika pokazuje da na 1.000 stanovnika u nas dođe 258 automobila, u Litvaniji je 326, Slovačkoj 342, Mađarskoj 330, a pretprošle godine sa 263 automobila nas je pretekla i Rumunija.

O Sloveniji (518), Italiji( 610) ili Finskoj (660) da i ne govorimo. Manje automobila imaju Makedonci (196) i Turci (138).

Pola miliona vozila iznad 20 godina

Po broju vozila stvari i ne izgledaju toliko loše. Sliku pogoršava starost voznog parka.

Prosečan automobil u Rumuniji ima 15,2 godina, Hrvatskoj 13,8, Mađarskoj 13,9 godina, Grčkoj 13,5, Poljskoj 13, u Sloveniji 11,2. U nas je prosečno vozilo na drumu staro 17,1, a prosečan putnički automobil 16,4 godina.

Takođe, od oko 2,03 miliona registrovanih automobila oko 520.000 je iznad dvadeset godina starosti. Tek sedam odsto ima manje od šest, dok je čak 75 odsto iznad deset godina starosti.

U Evropskoj uniji je 44 odsto vozila mlađe od šest godina, 25 odsto između šest i deset, 31 odsto je starijih.::::

Na ove cifre treba dodati da je u Srbiji oko 6.5% fakultetski obrazovanih (najgori u Evropi) i 14% funkcionalno nepismenih (opet najgori u Evropi), dok BiH,Crna Gora imaju vece prosecne plate (mi smo u rangu sa Albanijom? i Makedonijom?).
Treba covek dobro da se potrudi da iskopa nesto u cemu nismo najgori.
[ bordzija @ 16.02.2020. 08:18 ] @
Sve te statistike ne broje nezaposlene koji su izbačeni sa biroa za zapošljavanje, cenim da smo i u tome najbolji ili najgori, čitaj kako hoćeš. Elem jedino sam primetio da bugari šleperima uvoze gore krševe od nas (astra b i slično)
[ Darko Nedeljković @ 16.02.2020. 08:26 ] @
Citat:
freeworld:
,za razliku od ostalih Srba nije mi cilj da kupim polovan mercedes star 15 godina za 10000 evra a on nov kostao lupam 100000.Kakav smo narod dovoljno je da se vidi statistika kupovine novih automobila u Svajcarskoj,mi da imamo tolki standard,te automobile nebih nikad kupovali.

Ti si sigurno mlada generacija, pa da ti objasnim kako to izgleda sa tacke gledista nas starijih... Nekada davno, u mojoj porodici se islo tom tvojom logikom. Kupovao se uvek najjeftiniji nov automobil koji moze da se nadje na trzistu - zastava, varburg, lada, moskvic i tome slicno. Nakon prvih 1.000 predjenih kilometara pocinjali su prvi problemi - kuglicni lezajevi blokiraju, kocnice se greju, svecice nece da pale, kablovi imaju slabu izolaciju i los kontakt, termostati i termoreleji ne rade, motor ima obicaj da prokuva na vecem usponu ako je auto pun ljudi i prtljaga itd, da ne nabrajam, bila bi prica mnogo duga. Znaci, mesec dana se priprema auto za put od 300-400km, potom po povratku jos mesec dana otklanjznje kvarova koji su na putu nastali. Na stranu potrosnja 15l/100km i sto auto hoce da se prevrne u krivini, to je normzlno. Sa takvim autom se zlopatimo 5-6godina, potom prodaja i kupovina novog. Posle 2-3 decenije toga, ubedimo mi nekako oca da auto ne mora da bude novi, bila tad i kriza za gorivo, mnogo skupa bila flasa od 2 litra a sa njom ne mozes preci vise od 10-15km. I ubedimo oca da kupi pasat star 10 godina cuveni 1.6D. Navozali se sa tim automobilom, odusevljeni sto moze da se predje 1.000km i 2.000km i 5.000km a da se apsolutno nista ne pokvari. Kasnije sve bila isto visa klasa italijanskih pa japanskih automobila starih 10 godina i sve super iskustva. Eto, odatle fobija od novih automobila ako nisi znao.
[ bordzija @ 16.02.2020. 09:15 ] @
Ne znam šta si ti to kupovao novo da se tako raspadalo, mi smo sa današnje tačke gledišta bili izuzetno zadovoljni stojadinom kojim smo čak nekoliko puta išli na bliski istok. Da ne ispadne sad da smo menjali automobile, nismo kupovali smo svakih 10-15 godina nov auto. Jeste da hoće da zeza posle 10 godina ali koji neće ako mu ne zameniš kaiševe, svećice, kablove i slično? Čak smo i prikolicu sa 500 kg tereta vukli preko bosanskih gudura bez ikakvih problema sem što je jednom otišao ležaj na pazi sad, novoj brako prikolici :-)
Razne trabante varburge zaporošce i lade stvarno nebih komentarisao ni danas a ni u ono vreme kada su bili dno dna.

Problem je što danas sve više ljudi kupuje jeftine krševe i neće da rade veliki servis i neće da menjaju ulje. Danas svaki diletant ima auto.
[ pajapop @ 16.02.2020. 10:58 ] @
Ja znam neke koje voooole Ladle...
[ Darko Nedeljković @ 16.02.2020. 11:28 ] @
Citat:
bordzija:
mi smo sa današnje tačke gledišta bili izuzetno zadovoljni stojadinom

Od zastavinog programa secam se da smo imali onaj mali kombi sa ficinim motorom - velicinom idealan porodicni auto, ali niti je taj koji je smislio da pokrece kombi tim malim motorcicem bio normalan, niti su ostali delovi (trap, lezajevi, sajle, rucice za otvaranje prozora, sarke i gumice na vratima itd ikada imali normalnu kontrolu kvaliteta. Plus naravno je hteo da se prevrne ako se u krivini vozi preko 15km/h Voznja toga po snegu? Haha, kako da ne. I tako, ljudima koji se nisu razumeli u automobile se moglo svasta glupo i smesno prodati. Varburg sa 3 klipa i sipanjem ulja u benzin, od koga mu od 3 svecice u proseku jedna i po ne radi? I koji nema motorno kocenje... Svasta se u to vreme prodavalo ljudima uz objasnjenje - samo budala ce kupiti stari auto, novo je ipak novo. Da stric nije kupio polovnog mercedesa 123 i provozao nas ponekad, ko zna do kad bi nas levatili pricom da je svako novo bolje od polovnog
[ Nebojsa Milanovic @ 16.02.2020. 12:21 ] @
Darko, slažem se sa tvojim objašnjenjem, u mojoj kući je bio otprilike takav put...posle x novih automobila decenijama, i samo nekoliko polovnih poslednjih godina, mišljenja sam da više nikada neću kupiti nov auto, jer naprosto prosto dobar polovan auto je neuporedivo bolja kupovina (iako danas nije baš tako drastična razlika kako ti je ti opisao ).

No, nikako da stignem da kažem koju reč na ovu konstataciju:
Citat:
Java Beograd:
Inače, ne kapiram tu famu oko neznamnija kakve vožnje službenih automobila. WTF?
Kako to može nemački komercijalista da vozi auto od Hanovera do Hamburga, svaki dan? Pa da, neznamnija kako "uništi" auto?
Ja sam vozio nekoliko službenih - isto onako kako sam vozio i vlastiti. Sednem, ubacim u prvu i krenem. No big deal.
Niti svoj auto preterano do imbecilnosti pazim, niti službeni nešto raubujem do besmisla.
Vozim normalno, ne znam kako bih drugačije. Usporim na ležećem, na autoputu vozim 120-130. Dignem ručnu kad treba, spustim kad ne treba. Ne znam šta drugo?
Štaviše, znam za ljude koji non-stop drže nogu na kvačilu. I šta? "Kupljen od prvog vlasnika" "Vozila baba do pijace." Da, vozila sa podignutom ručnom, i nije vozila iznad 2. stepena prenosa.
Da ne spominjem koliko ima ljudi koji su inače aljkavi u svemu, pa su takvi i kod održavanja sosptvenog auta. Mislim, i oni su neki fuckin "prvi vlasnici". I šta?
Službeni automobili su bar redovno servisirani, i uglavnom voženi po autoputevima. 100.000 km na autoputu u petoj (šestoj) brzini? Pi*kin dim za savremene motore!

Logično objašnjenje, ali nije baš tako...Činjenica da se za službene aute vraća Mwst, a za privatne ne, dovodi do toga da je praktično svaki ili skoro svaki auto cene reda veličine 10-15k na oglasima kod nas - poreklom služben.

Osim načina eksploatacije koji je problematičan, kao problem se javlja se i sama kilometraža tj. intenzitet eksploatacije. Kilometri su nekoliko puta veći od auta fizičkih lica, i kada se sve sabere raubovanost ipak postaje problematična.

U prilog ovoj tvrdnji su i moja lična iskustva: u životu sam kupio 5 polovnih auta i samo jedan od njih je bio služben, iako skoro nov i sa malom kilometražom (FIAT Punto 1.4 Turbo). Njegovo stanje je bio daleko najslabije od svih. To je praktično jedini auto koji je bio u lošijem stanju nego što sam mislio i koji je zahtevao neka ulaganja. Možda je slučajnost, možda je izuzetak, ali u potpunosti potvrđuje ovo što kažem.

Sve u svemu, iako ne nameravam skoru kupovinu, svakako ću gledati da auto koji i ubuduće kupim ne bude služben.

[ bordzija @ 16.02.2020. 12:25 ] @
Pa dobro, ni to nije kombi što ste vi kupili hehe evo baš sad skoro sam bio kod drugara koji je jedan sredio i - vozi hehe više je marketing u pitanju ali ide. Mali je pa ne znam šta je tu loše bilo sa motorom, sasvim je zadovoljavajući sem onih prirubnica koje su uvek bile katastrofa kod fiće naročito 90tih kad je i kvalitet opao. Drugar gde god krene ima u rezervi jednu, samo izbaci onu gumu za noge, legne podvuče se i zameni.

Kao neki prosek tada kec i jugo, bili su izvrsni automobili uz samo malo pažnje 80tih godina. Dok su ruska i istočno nemačka vozila bila apsolutni krševi a toliko su i koštali.

U suštini danas je recimo nemački polovnjak sa 4 cilindra odličan izbor ali: Mora veliki servis da se uradi. Na onih nov nov 2000 evra kupcu ostaje samo da registruje i vozi, prosečnom miladinu se nikako ne uklapa još 300 evra za servis.
I onda dime, krče i raspadaju se po ulicama.

Još nešto, pre par godina sam načuo jedan sumanuti recept kod gologuzije, ode se u servis da ti majstor pogleda kakav je zuočasti kaiš. On skine poklopac, pipka ga i trlja pa kaže dobar je, može još! E to je katastrofa naše zemlje a ne to što se uvoze polovnjaci.

Ni ja prvi nikada više neću kupiti novi auto jer na balkanu ne postoji nikakva kultura vožnje. Kupiš nov auto i posle 30.000 km a na semaforu te odvali budala i kaže "nisam te vido".
[ Darko Nedeljković @ 16.02.2020. 12:47 ] @
Pa nista, to da li je isplativo uraditi veliki servis ce nauciti iz licnog ili u idealnom slucaju tudjeg iskustva. Svojevremeno sam za firmu nabavio jedan automobil, starosti oko 6 godina, na kilometar satu 200.000km. I naravno, ja znam da treba odmah uraditi veliki servis, ali popustim pod ubedjivanjem kolega da nam je narednih 5 dana auto izuzetno potreban i da veliki servis moze da se zakaze 6-ti dan. I odradi on ti 5 dana sve super, sledece jutro preostalo mu jos 5km do servisa i - pukne zupcasti kais. Trosak nabavke automobila se uveca za 800 evra. Sledeci put ako hitno treba auto tu je rentacar, a veliki servis mora prvo da se odradi.

Takodje, po oglasima svuda pise da se lanac nikada ne menja, a u drugim oglasima nalaze se automobili sa puknutim lancem.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 16.02.2020. u 14:31 GMT+1]
[ bordzija @ 16.02.2020. 12:57 ] @
E i to sa lancem je tragikomična priča, ne menja se a pukne brže od zupčastog kaiša. Zanimljivo je recimo lanac i lančanici od 1.3 mjet fiatovog motora- debljine kao od bicikla. I tu veliki uticaj ima nemenjanje ulja ili sipanje jeftinog. Sve u svemu auto od par hiljada nema šanse da doživi bilo kakva ulaganja da ne pričam o skinutim filterima i zagađenju. Totalno smo dno dna po tom pitanju.
[ freeworld @ 06.03.2020. 17:56 ] @
Citat:
AstralPro:
Citat:
freeworld:
Citat:
bordzija:
Ne razumem zašto ljudi žude za time da kao idu u tuđu avliju i beru lepše, veće, slađe voće? To sve što se kod nas prodaje za 2-3.000 evra je direkt sa otpada EU. Takve automobile ti ne možeš da kupiš, voziš, transportuješ, popraviš jeftino. To je zatvoren krug vlasnika otpada koji kratko proceni auto i proda u paketu našem šverceru. Uvek će da te izađe jeftinije nego ti sam da ideš i tražiš.

O skupljim automobilima možemo i da pričamo. Tu ima logike ali ovde gde se broji svaki evro koliko šta košta - nema smisla. Opet i ako ideš da kupiš za 10.000 evra auto i kod nas postoji solucija za tako nešto. Ko je spretan sve nađe.

Zato sto smo kao drzava propali nacisto,mi kao ovakva siromasna drzava sa heftinom radnom snagom ne mozemo da budemo konkurentni niucemu pa tako i sa prodajom polovnih automobila.Ja da imam 10000 evra ja buh kupio nov auto,za razliku od ostalih Srba nije mi cilj da kupim polovan mercedes star 15 godina za 10000 evra a on nov kostao lupam 100000.Kakav smo narod dovoljno je da se vidi statistika kupovine novih automobila u Svajcarskoj,mi da imamo tolki standard,te automobile nebih nikad kupovali.


[Ovu poruku je menjao freeworld dana 15.02.2020. u 20:50 GMT+1]


Luksuzan auto od 100.000 evra nas covek moze samo da zamislja. Da mu ga poklonis nema para da registruje ili uradi osnovni servis. Sta ako mu se pokvari. Zaista ih nema na putevima ali zato ima dosta relativno novih automobila koji kostaju preko 50 000 evra. Bodu oci u ovoj bedi od drzave.

Citiram

:::::Realnost je opora. Na drumovima Srbije previše je jeftinih kategorija atomobila.

Podatak da čak 48 odsto potencijalnih kupaca može za vozilo da izdvoji najviše 2.000 evra jasno govori da je u pitanju model stariji od deset, petnaest godina. Drugim rečima, na našim putevima dominiraju uslovno rečeno "krntije" iz bogatijih evropskih zemalja.

Žiteljima Srbije sa prosečnom platom od 467 evra je teško da dođu do vozila. Evropska statistika pokazuje da na 1.000 stanovnika u nas dođe 258 automobila, u Litvaniji je 326, Slovačkoj 342, Mađarskoj 330, a pretprošle godine sa 263 automobila nas je pretekla i Rumunija.

O Sloveniji (518), Italiji( 610) ili Finskoj (660) da i ne govorimo. Manje automobila imaju Makedonci (196) i Turci (138).

Pola miliona vozila iznad 20 godina

Po broju vozila stvari i ne izgledaju toliko loše. Sliku pogoršava starost voznog parka.

Prosečan automobil u Rumuniji ima 15,2 godina, Hrvatskoj 13,8, Mađarskoj 13,9 godina, Grčkoj 13,5, Poljskoj 13, u Sloveniji 11,2. U nas je prosečno vozilo na drumu staro 17,1, a prosečan putnički automobil 16,4 godina.

Takođe, od oko 2,03 miliona registrovanih automobila oko 520.000 je iznad dvadeset godina starosti. Tek sedam odsto ima manje od šest, dok je čak 75 odsto iznad deset godina starosti.

U Evropskoj uniji je 44 odsto vozila mlađe od šest godina, 25 odsto između šest i deset, 31 odsto je starijih.::::

Na ove cifre treba dodati da je u Srbiji oko 6.5% fakultetski obrazovanih (najgori u Evropi) i 14% funkcionalno nepismenih (opet najgori u Evropi), dok BiH,Crna Gora imaju vece prosecne plate (mi smo u rangu sa Albanijom? i Makedonijom?).
Treba covek dobro da se potrudi da iskopa nesto u cemu nismo najgori.

Prvo,nisam rekao da kupujemo takav nov auto nego polovan star 20 godina koji je tad kostao 100000 a sad 10000 evra,drugo imamo 300 vozila ns 1000 ljudi,trece koliko se dacije logan proda u svajczrskoj a koliko kod nas dovoljno govori o nama
[ freeworld @ 06.03.2020. 18:09 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
freeworld:
,za razliku od ostalih Srba nije mi cilj da kupim polovan mercedes star 15 godina za 10000 evra a on nov kostao lupam 100000.Kakav smo narod dovoljno je da se vidi statistika kupovine novih automobila u Svajcarskoj,mi da imamo tolki standard,te automobile nebih nikad kupovali.

Ti si sigurno mlada generacija, pa da ti objasnim kako to izgleda sa tacke gledista nas starijih... Nekada davno, u mojoj porodici se islo tom tvojom logikom. Kupovao se uvek najjeftiniji nov automobil koji moze da se nadje na trzistu - zastava, varburg, lada, moskvic i tome slicno. Nakon prvih 1.000 predjenih kilometara pocinjali su prvi problemi - kuglicni lezajevi blokiraju, kocnice se greju, svecice nece da pale, kablovi imaju slabu izolaciju i los kontakt, termostati i termoreleji ne rade, motor ima obicaj da prokuva na vecem usponu ako je auto pun ljudi i prtljaga itd, da ne nabrajam, bila bi prica mnogo duga. Znaci, mesec dana se priprema auto za put od 300-400km, potom po povratku jos mesec dana otklanjznje kvarova koji su na putu nastali. Na stranu potrosnja 15l/100km i sto auto hoce da se prevrne u krivini, to je normzlno. Sa takvim autom se zlopatimo 5-6godina, potom prodaja i kupovina novog. Posle 2-3 decenije toga, ubedimo mi nekako oca da auto ne mora da bude novi, bila tad i kriza za gorivo, mnogo skupa bila flasa od 2 litra a sa njom ne mozes preci vise od 10-15km. I ubedimo oca da kupi pasat star 10 godina cuveni 1.6D. Navozali se sa tim automobilom, odusevljeni sto moze da se predje 1.000km i 2.000km i 5.000km a da se apsolutno nista ne pokvari. Kasnije sve bila isto visa klasa italijanskih pa japanskih automobila starih 10 godina i sve super iskustva. Eto, odatle fobija od novih automobila ako nisi znao.

Zasta li ti mene smatras,uporedjujes lose automobile b klase sa d klasom,nidje veze,moji drugar jekupio novog juga,presao 200 i vise hiljada i navozao se covek,skoeije mu pukla bregasta 1500 dinara koliko bi bila na sledecem najeftinijem autu,u sustini jugu nikad nisam oprostio menjac,ko nauci da vozi juga i spejsatl mu nece tesko pasti o dan danas mi je ostala dilema gledajuci sa trenutne perspektive dal je pametnije bilo da kupim juga pre 15 godina ili ne,u svakom slucaju na njemu sam se obucavao i to je celokupno moje iskustvo sa njim.A ako neko ovde veruje da klasa je samo klasa i nista vise ti su stvarno ludaci.Kada se racuna cena po km nikada auto d klase moze biti jeftiniji od c ili c klase od b,tako ti tog pasata poredi sa polom pa mi onda pricaj rezultate,niko nije lud da se grci u polo ako bi mu za 30 godina pasat bio jeftiniji po km sa sve cenom,gorivom i odrzavanjem,ja sam i sad video novu ladu za 7000 evra i verujem da je mnogo bolja od stare lade al opet ne bih da rizikujem
[ mjanjic @ 06.03.2020. 19:08 ] @
Ovo za ruska i istočnonemačka vozila da su bili krševi ne stoji za sve serije, nego je bilo serija gde su radnici bukvalno zbog niskih plata ili nečeg drugog namerno loše sklapali ta vozila, a onda su te serije stizale kod nas, pa još prodavane po nižim cenama... lepo reče gore jedan komentator da su uvek kupovali šta je NAJJEFTINIJE - a ja ne znam da su bilo koja Lada ili Varburg kod nas bili jeftiniji od "Stojadina" (jer su carine za strana vozila bile relativno visoke). A i kako su oni poljaci dolazili "Peglicom" na more, a neki čak njome vukli i kamp prikolicu?

Neki dalji rođak je kupio Ladu 2105 početkom 80-ih (pre imao 2101), i prodao je tek negde posle 2000. godine kada je kupio Audi 80, ali je jedno vreme pričao da je tada možda bilo bolje da je kupio Zastavu 101, jer je na Ladi često morao da sređuje koroziju - ja mu lepo kažem da mu nijedna 101 ne bi izdržala to što je izdržala ta lada, odnosno kuda je sve vozio i kako je vozio, tu bi 101 istrulila i raspala se posle 5-6 godina.


Ima ona čuvena priča "kakva plata, takva vrata" i mnoge slične priče (ispod farbe piše "Elektrodistribucija", motor ispao zbog loše zašrafljenih nosača, ...).
Međutim, činjenica je da je naša industrija bila sasvim solidna tamo negde 70-ih, recimo kad se pogleda Zastava 101, šta je ona lošija u odnosu na Golf 1 koji se pojavio 3 godine kasnije?

Ali, već 80-ih kreće raspad svega i zaostajanje, par-nepar, nestašica kafe i sredstava za higijenu (jedno vreme se delili bonovi za deterdžent i sapun), itd.



I pored svega toga, meni nikako neće biti jasno da je Zastava, u vreme kada je Beko bio direktor, uz neverovatno hvalisanje tog direktora, izbacila BIZNIS model Floride - auto je imao "PRIPREMU" za ugradnju klime (rupu za kontrolni panel i verovatno predviđene nosače i prostor za postavljanje kompresora, hladnjaka klime, itd.). Pa, zašto nisu ONI ugradili tu klimu i prodavali auto sa klimom kao opremom, nego im je BIZNIS model imao samo "pripremu" za tu klimu.

Zamislite vi genijalce koji se setili da nekome prodaju auto sa PRIPREMOM za ugradnju klime, pa neka on sam vidi kako i kod koga će da je ugradi!
To ni oni u seriji Mućke ne bi smislili, a evo primerka iz 2002. godine pa vidite šta smo mi proizvodili u 21. veku: https://www.polovniautomobili....zastava-florida-13-cw-business
[ Darko Nedeljković @ 06.03.2020. 20:09 ] @
Citat:
freeworld:
Zasta li ti mene smatras...

E, ovo me podseti...
Mesec dana se bavis temom uvoza polovnog automobila. Ja smatram da si mnogo toga naucio ne samo ovde nego i sa drugih strana, pa te smatram polu-ekspertom. Ljudi brze fakultet zavrse nego sto ti uvezes auto :D
Mozes li ti sad napisati nesto svoje, do kakvih si zakljucaka dosao, sta se isplati, sta se ne isplati, koji ti koraci zadaju najvise muke, jesi li komtaktirao neke prodavce, imas li neku kalkulaciju, nekilink na automobil sa mobile.de za koji mislis da je dobar, koliko cenis da ce sta da te kosta sve do saobracajne na tvoje ime, a koliko takav slican kosta na polovniautomobili.rs
Nemoj da dozvoli sebi da te ja i drugi smatramo forumskim parazitom koji je dosao samo da pokupi informacije i kad zavrsi posao nece ni rec napisati o tome da bi jos neko imao koristi od tog iskustva. Ispisi kakva se prica do sad iskristalisala u tvojoj glavi, ne mora biti 100% tacno, posle kad zavrsis (ako ikad) dodji pa napisi sta si naivno verovao da je nekako, a ispalo je totalno drugacije, itd.
[ Darko Nedeljković @ 06.03.2020. 20:32 ] @
Citat:
mjanjic:
lepo reče gore jedan komentator da su uvek kupovali šta je NAJJEFTINIJE - a ja ne znam da su bilo koja Lada ili Varburg kod nas bili jeftiniji od "Stojadina" (jer su carine za strana vozila bile relativno visoke).

Ajd da ja probam malo da se podsetim, a ti me ispravi ako gresim....
Bio je to period svojevrsnog cenovnog ludila. Nije se kao danas znalo koliko sta kosta i da to bude otprilike tako i pre 3 meseca i za 3 meseca. Nego neke inflacije i devalvacije, kurs strane valute zvanicni jedan, realni totalno deseti... Neke firme imaju privilegiju da do deviza dodju po zvanicnom kursu, druge moraju po 5x visem, realnom. Ona firma koja dodje do deviza po 5x nizem kursu od realnog moze prodati automobil po ceni 3x nizoj od realne i super zaraditi... To je prvo.

Drugo.
Danas je totalno nezamislivo da krenes da kupis auto, izaberes, uplatis i onda cekas pola godine da ga dobijes (dobro, danas ima promil takvih situacija, da ne cepidlacimo) . U to vreme je to bilo pod obavezno. A vrednost dinara se menja. Ti uplatis nov BMW i kazu ti za 6 meseci stize. Ali nakon 5 meseci kazu - ipak ne stize. Ti sad mozes uzeti celokupan svoj iznos dinara nazad, za koji se posle toliko vremena moze kupiti dobar bicikl, ili mozes iskukati da ti daju bilo sta sto ima 4 tocka. I ono kazu - moze, evo ti Moskvich.

Trece.
Tad nije bilo interneta, niti si mogao ikako naci informacije o necemu novom i u svom selu/gradu nevidjenom. Ako prodavac kaze da nema boljeg auta od moskvica, onda je to jedina dostupna informacija koju imas o tom automobilu. Ako prodavac kaze da je Moskvic svemirski brod za zastavu, onda je to sigurno tako. Ako nakon sto kupis i pocnes da vozis posumnjas u tu pricu, tada je vec kasno gresku da ispravis.
[ ademare @ 06.03.2020. 21:28 ] @
Citat:
mjanjic:
Ovo za ruska i istočnonemačka vozila da su bili krševi ne stoji za sve serije, nego je bilo serija gde su radnici bukvalno zbog niskih plata ili nečeg drugog namerno loše sklapali ta vozila, a onda su te serije stizale kod nas, pa još prodavane po nižim cenama... lepo reče gore jedan komentator da su uvek kupovali šta je NAJJEFTINIJE - a ja ne znam da su bilo koja Lada ili Varburg kod nas bili jeftiniji od "Stojadina" (jer su carine za strana vozila bile relativno visoke). A i kako su oni poljaci dolazili "Peglicom" na more, a neki čak njome vukli i kamp prikolicu?


Uh i ovo sto pise @ Darko Nedeljković o tome , pa navodi nekakve Nestvarne razloge, cene inflacije kurseve itd .

Nigde veze sa Stvarnoscu ni jedno ni drugo !

Ukratko kao je bilo ! Lada , Peglica , PZ su imali status Domacg vozila !! Znaci Nikakve carine , porezi dodatni itd. Sve su to Fantazije ! Sta se dogadjalo !

Nasa fabrika Na primar Akumulatora proda i izveze Rusima akumulatore za 1 milion $ ! Rusi ne placaju to novcem , da hoce da daju kes ne bi kupili nase akumulatore vec bi birali bolje , nego za 1 milion $ posalju Lade !!

Te Lade dodju u Zastavu KG , u njihovu prodajnu mrezu i Zastava za to dobije odredjeni % koliko se pogode . Zastava odrzava , garancija , servis itd . Gro novca ide fabrici akumulatora kada se Lade prodaju !

Tako je bilo i sa zapadnim automobilima ! Mi njima delove oni nama automobile , koji se kasnije prodaju po cenama kao domaci , nema dodatnih carina , poreza itd . U Wikipediji je na primer Laz da se Opel sklapao u Kikindi ! Nikada se u Livnici nije sklapao , vec su dolazili kompletni !

Znaci opel preko Kikinde, Preko Pristinske fabrike amortizera Pezo itd . Znaci ne svi modeli Opela , Pezoa nego samo oni koji stignu kao trampa .
[ Darko Nedeljković @ 06.03.2020. 22:34 ] @
Citat:
pa navodi nekakve Nestvarne razloge

Nestvarni?! Nije bilo inflacije? Nije bilo mahinacija sa kursevima? Nije se cekalo veoma dugo da stigne auto koji si kupio? Imao si internet, google, wikipedia, kad se pojavi novi model automobila znao si sve o njemu?
[ freeworld @ 06.03.2020. 22:47 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
freeworld:
Zasta li ti mene smatras...

E, ovo me podseti...
Mesec dana se bavis temom uvoza polovnog automobila. Ja smatram da si mnogo toga naucio ne samo ovde nego i sa drugih strana, pa te smatram polu-ekspertom. Ljudi brze fakultet zavrse nego sto ti uvezes auto :D
Mozes li ti sad napisati nesto svoje, do kakvih si zakljucaka dosao, sta se isplati, sta se ne isplati, koji ti koraci zadaju najvise muke, jesi li komtaktirao neke prodavce, imas li neku kalkulaciju, nekilink na automobil sa mobile.de za koji mislis da je dobar, koliko cenis da ce sta da te kosta sve do saobracajne na tvoje ime, a koliko takav slican kosta na polovniautomobili.rs
Nemoj da dozvoli sebi da te ja i drugi smatramo forumskim parazitom koji je dosao samo da pokupi informacije i kad zavrsi posao nece ni rec napisati o tome da bi jos neko imao koristi od tog iskustva. Ispisi kakva se prica do sad iskristalisala u tvojoj glavi, ne mora biti 100% tacno, posle kad zavrsis (ako ikad) dodji pa napisi sta si naivno verovao da je nekako, a ispalo je totalno drugacije, itd.

Zato nam tako i ide sto se brze negde zavrsi fakultet nego dok se ispostuje sve te drzavne procedure za uvoz automobila.Sto se tice auta gledao sam po nesto onako bezveze,zasto bi ako ne planiram jos da idem,negde u novembru sam bas zapazio stavljajuci desetak oglasa kao sacuvane da posle deset dana nijedan nije aktivan tako da necu da gledam nista dok ne ostane pola meseca pred put.Iz visegodisnjeg iskustva u ovoj nasoj prelepoj zemlji ukapirao sam da sve ono sto mislis da mozes da zavrsis za neko vreme obicno traje duze pa sam zato ovako rano zapoceo temu.Ne brinite se nista,sve putesestvije ima da opisem.Jedino sto sam gledao oko auta uzivo je pezo 307 karavan,auto je lepo radio,nije imao gresku sa ovim kineskim uredjajem lepo vuce a kako i ne bi kad je 110 ks 1.6 u odnosu na 47 ks to je munja,kaze sa mu je puko kais pre 30000 pa je to jedan od razloga sto za sad ne uzimam u razmatranje,drugi su starost 2003 je i cena 1700 evra,da dodam u vezi ove rasprave za novo i polovno ,kaze mi majstor 5 godina ga lazem da cu da kupim auto,ustvari on me 10 godina tera da kupim drugi a skoro se i izdao zasto,zato sto vise naplacuje popravke automobilima sa kompjuterom,tako mi je nesvesno priznao da sam ja upravu kada kazem da je isplativije imati starije automobile,problem sa starijim je taj jer ih vise nema i svi su pred kraj zivotnog veka.Zbog ovakvih majstora se meni i ne kupuje polovan auto.


[Ovu poruku je menjao freeworld dana 07.03.2020. u 00:03 GMT+1]
[ mjanjic @ 06.03.2020. 23:48 ] @
Samo što su zapadni automob ili morali da se plate devizama - odnosno da bi neko kupio npr. Mercedes W123, morao je da ga plati markama, francima, lirama, dolarima, šta god da je imao, tako da tu inflacija nije imala uticaja.


ademare> Da, baš tako, a "Prva Petoletka" iz Trstenika je za delove isporučene Boingu dobijala avione koje smo posle prodavali rusima :sarcasm:
Šalim se, to se radilo tamo gde je bilo moguće, a uglavnom nije, jer firme na zapadu nije zanimala robna razmena, nego su neke ulazile u takve dilove zato što su ih naterali političari, jer je bilo neophodno održavati SFRJ na aparatima, jer ako bankrotira i narod izvede novu revoluciju, ode SFRJ od "trulih kapitalista" u zagrljaj SSSR.

Jer, tim firmama je bilo jednostavnije i jeftinije da te jednostavne komponente, kao i "loan" poslove, rade negde u Alžiru, Maroku, Egiptu, negde u Centralnoj ili Južnoj Americi, ili bilo gde drugde gde nisu morale da se bave robnom razmenom.
To što su naše firme doprinosile tim kompanijama sa Zapada je bila sića, ali je za nas bilo mnogo i održavalo je ekonomiju na "pozitivnoj nuli".



Nego, da se vratimo temi, da li je postavljaču teme jednostavnije da plati neku od ovih firmi koje dovoze automobile po narudžbi? Jednostavno ode na plac ili u mesto gde se nalazi taj plac u Švajcarskoj ili Nemačkoj, nađe auto na tom placu ili negde drugde u okruženju (po mogućnosti i od fizičkog lica), i jednostavno kontaktira ove da mu taj auto preuzmu i dovezu u Srbiju završavajući svu papirologiju.
Ako ništa drugo, može tamo da kupi auto direktno od vlasnika po nekoj nižoj ceni nego što bi morao da plati na nekom placu.
[ ademare @ 07.03.2020. 00:16 ] @
Naprotiv ! Zapadne firme su bile Zainteresovane za ovakve trampe , ali obe strane i nasa i njihova do odredjenih granica sopstvenog interesa !

Za Boing je sasvim neprimereno porediti , jer putnicki Avioni za razliku od putnickih Automobila nisu masovni proizvod koji se prodaje na Milione komada !

Znaci sta je bio interes Zapadnih firmi ? One su dobijale kvalitetne proizvode delove za svoje automobile , mnogi su isli u prvu ugradnju , po konkurentnim cenama ! Sa druge strane za ta sredstva su omogucavali prodaju svojih proizvoda po Povlascenim uslovima ! Bez deviza , kako ti pises, jer nije tako bilo !

Naravno ne sve kolicine jer su se na primer Opel vozila prodavala na dva nacina ! Jedan deo preko IDA Kikinda i samo ti Opeli su na YU trzistu prodavani za dinare , bez carina i dodatnih poreza. I bez dodatnih dazbina ti automobili su bili visestruko skuplji od domacih ! Tako da za njih nije bilo bas navale !

Drugu grupu Opel automobila cinila je klasicna prodaja koja nije isla preko Livnice ! Ti automobili su prodavani za devize , porez na luksuz , carine itd . Sve te dazbine su ih cinile znatno skupljim nego sto je prodavala IDA !

Mercedes ti je opet totalno Promasen primer , jer on nikada Nije prodavan sa statusom domaceg automobila u SFRJ !
[ mjanjic @ 07.03.2020. 02:31 ] @
A gde sam rekao da je prodavan kao domaći auto? Pomenuo sam ga, jer je nenormalno koliko je tih mečki bilo u Srbiji u odnosu na druga strana vozila, a vozili su ih ljudi koji nisu imali najveće plate, čak su ih više vozili oni koji su živeli na selu od poljoprivrede nego neki uspešni direktori, inženjeri i njima slični, a takođe i pojedini taksisti. Ako je neki Opel bio luksuz, zamisli šta je tek W123 bio u to vreme.


A danas se zna zašto su ti "loan" poslovi postojali i da to nije zbog konkurentnih cena i kvaliteta, već zato što je Zapad imao interes da SFRJ ne bankrotira pre nego što SSSR propadne. Kad se SSSR raspao, videli smo kako je završila ta SFRJ ekonomija.
Mi nismo umeli dva šrafa da spojimo bez pomoći tih firmi sa zapada, iako smo po firmama imali na hiljade inženjera, a gotovo sve što smo proizvodili je bilo po licenci - počevši od IMT traktora pa do električnog šporeta.


Ono što je kod nas najveći problem i danas je birokratija, a to upravo pokazuju nelogičnosti u vezi uvoza polovnih automobila - dovezem automobil iz inostranstva lično, moram da platim troškove špedicije!!!???? Kakve troškove špedicije kad sam auto dovezao sam?
Debili pisali zakone tada, debili pišu i danas, a one koji misle svojom glavom sklone u stranu da ne smetaju.

[ Darko Nedeljković @ 07.03.2020. 08:02 ] @
Citat:
freeworld:
ne planiram jos da idem,negde u novembru...
kaze mi majstor 5 godina ga lazem da cu da kupim auto...

Jesi li uzeo u obzir mogucnost da ce uvoz EURO 3 automobila da se zabrami verovatno odmah posle izbora, kad se formira vlada? A mozda i EURO4. Po dosadasnjem iskustvu kako je radjeno, tacan datum se ne najavljuje mesec-dva unapred, nego odjednom objave danas je posledmji dan za uvoz. A za EURO5 je tek skupo popravljati i 90% mehanicara ne umeju da ih popravljaju, tj. mozda umeju kao sto i ja mozda umem da sviram klavir, ali nikad nisam probao. A i delovi su skupi, naprimer termostat za moju skodu EURO5 kosta 200 evra + zamena, a tebe za stari auto kosta verovatno 5 evra sa sve zamenom. Tako da ako hoces da uvezes EURO3, ti za svaki slucaj racunaj da imas deadlime od 60 dana da to sve zavrsis i pocni odbrojavanje od danas. A kao sto si i sam gore primetio, ako lose planiras, onda ti za realizaciju treba 3x vise vremena nego sto si planirao, a ako dobro planiras onda ti treba samo 2x vise. Ili tako, ili planiraj uvoz EURO5 polako i opusteno.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 07.03.2020. u 09:19 GMT+1]
[ HoT_Steppa @ 07.03.2020. 09:17 ] @
Citat:
mjanjic:
Samo što su zapadni automob ili morali da se plate devizama - odnosno da bi neko kupio npr. Mercedes W123, morao je da ga plati markama, francima, lirama, dolarima, šta god da je imao, tako da tu inflacija nije imala uticaja.


Za dinare je moglo da se kupi Lada, Moskvič, Trabant, Wartburg, i ono što se sklapalo kod nas, Reno 4 i 5, Dijana i Spaček , Buba i Golf 1 i 2. Sve ostalo se prodavalo za devize + dinare, za devize fabrička cena a dinari dažbine carina i PDV, koji su pre dozvole slobodnog uvoza polovnjaka iznosili i do 95% fabričke cene.
Od svih pomenutih modela Golf 2 je bio svemirski brod za sve ostale i otud balkanska ljubav prema fauveju.
[ Darko Nedeljković @ 07.03.2020. 09:46 ] @
Da li je Golf2 toliko bolji or Renoa 5? Mene je bas prosle nedelje pitao jedan covek koji radi za minimalac koje vozilo da uzme za nekoliko stotina evra - golf2 dizel ili renault5 dizel i ja mu preporucio ovaj drugi. I jedan i drugi su nekoliko godina bili najprodavaniji modeli u svojim drzavama, taj motor je Reno delio sa volvom i odlican je, golfov takodje odlican, jeste reno kraci za pola metra, ali to ja gledam kao prednost, iskustva vlasnika za oba su 90% njih prezadovoljni, probleme sa korozijom imaju oba, znaci ti automobili su vrlo uporedivi i izbor je stvar licnog afiniteta, tako da ne mogu da se setim nijednog razloga zasto bi golf bio drasticno bolji.
[ HoT_Steppa @ 07.03.2020. 10:09 ] @
Ne volim ni Reno ni VW tako da mogu da tvrdim da je ipak G2 bolji od R5. Renoov dizel nema potrebe da komentarišem, vreme je pokazalo koliko je dobar.
[ ademare @ 07.03.2020. 10:53 ] @
@ HoT_Steppa i ostali

Ljudi jer vi stvarno ne verujete u ovo sto pisem da su se automobili Strani , koje nismo sklapali , nego trampili za delove ili za drugu robu , prodavali za dinare , bez dodatnih carina i poreza sa statusom domaceg automobila ?

Ne znam sta je u pitanju , da li ste svi toliko mladi pa niste ziveli u SFRJ ili izbledelo secanje ?

U svakom slucaju ja ne pricam napamet , vec imam pored sebe dokaze ! Sacuvao sam nekoliko casopisa - automobilskih iz tog vremena i juce sam nasao par komada . U svakom ima cenovnik novih Automobila !

Nemam opremu da sada skeniram ali mogu da napisem nekoliko cena ako nekog zanima , mada ne znam koliko je tada bila nemacka marka kao poredjenje !

Evo par cena iz Februara 1988. godine . Cene su u Milionima dinara !

Jugo 45 6.2 / Jygo 55 6.7 / Jugo 101 7.0 /128 skala 7.1 /Jugo skala poli 8.0

E sada Zastava za dinare ima FIAT Croma 1.600 27.6 /FIAT Croma 2000 IE 57.7

IMV - Reno 4 8.3 / Reno 5 campus 18.0 / Reno 9 22.8/ Reno 11 27.2 / Reno 21 46.3

ITD. da ne pisem vise , zar neko misli da je Zastava sklapala Crome , a IMV sklapao sve od 9-ke do 21-ce ??
[ HoT_Steppa @ 07.03.2020. 11:00 ] @
To je druga polovina osamdesetih, mi pričamo o sedamdesetim i prvoj polovini 80-ih, gde je bilo rigoroznije. I ja pričam iz ličnog iskustva, kupio sam tad nov auto za DEM.
[ ademare @ 07.03.2020. 11:09 ] @
Naravno da je bilo i automobila novih ne samo za DEM , vec su se na konsignacijama , prodavali automobili u Originalnim valutama !

Pa se FIAT prodavao devizni deo u Lirama , Reno u Francuskim francima itd . Na tu cenu su isle dinarske dazbine , carina , porezi itd.

[ freeworld @ 07.03.2020. 11:19 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
freeworld:
ne planiram jos da idem,negde u novembru...
kaze mi majstor 5 godina ga lazem da cu da kupim auto...

Jesi li uzeo u obzir mogucnost da ce uvoz EURO 3 automobila da se zabrami verovatno odmah posle izbora, kad se formira vlada? A mozda i EURO4. Po dosadasnjem iskustvu kako je radjeno, tacan datum se ne najavljuje mesec-dva unapred, nego odjednom objave danas je posledmji dan za uvoz. A za EURO5 je tek skupo popravljati i 90% mehanicara ne umeju da ih popravljaju, tj. mozda umeju kao sto i ja mozda umem da sviram klavir, ali nikad nisam probao. A i delovi su skupi, naprimer termostat za moju skodu EURO5 kosta 200 evra + zamena, a tebe za stari auto kosta verovatno 5 evra sa sve zamenom. Tako da ako hoces da uvezes EURO3, ti za svaki slucaj racunaj da imas deadlime od 60 dana da to sve zavrsis i pocni odbrojavanje od danas. A kao sto si i sam gore primetio, ako lose planiras, onda ti za realizaciju treba 3x vise vremena nego sto si planirao, a ako dobro planiras onda ti treba samo 2x vise. Ili tako, ili planiraj uvoz EURO5 polako i opusteno.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 07.03.2020. u 09:19 GMT+1]

U pravu si sve,mada mislim da nece pre juna da zabrane uvoz,ne zato sto nas vole vec zato sto je ogroman novac u pitanju,na milion evra procenat koji drzava uzme je daleko veci na milion evra iz polovnih nego milion evra iz novih vozila.Termin je pre izbora ili u toku izbora,a cim prodje kroz carinu vise sam bezbedan sto se menjanja eko standarda uvoza

[ Darko Nedeljković @ 07.03.2020. 11:54 ] @
Citat:
ademare:
ITD. da ne pisem vise , zar neko misli da je Zastava sklapala Crome , a IMV sklapao sve od 9-ke do 21-ce ??

Ne misli, nego odakle tvrdnja da zastava nije platila carinu na te strane automobile?
[ Darko Nedeljković @ 07.03.2020. 12:05 ] @
Citat:
freeworld:
na milion evra procenat koji drzava uzme je daleko veci na milion evra

Ti sad to shvatas kao da je kolicina novca konstantna, milion evra je tu, pa ili ce se kupiti 500 automobila po 2.000 evra, ili 125 po 8.000 evra.
Odakle logika da se na to gleda tako? Ja bih radije gledao drugacije - ti defniitivno hoces da vozis auto tokom narednih 5 godina. Ako budes mogao da vozis auto od 2.000 evra vozices, ako ne budes mogao da vozis auto za manje od lupam 8.000 evra ti ces tada zaraditi/ukrasti/iskukati od rodbine/uzeti od banke jos 6.000 evra. Vrlo mali procenat vozaca ce prestati da vozi automobil i preci na trotinet ako automobili poskupe. Sto znaci da drzava od skupljih dobija vise. Plus delovi skuplji, servis skuplji, pdv veci, bdp raste. Sto ti vise dugujes, to drzavi bolje, tako nekako.
[ ademare @ 07.03.2020. 12:52 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
ademare:
ITD. da ne pisem vise , zar neko misli da je Zastava sklapala Crome , a IMV sklapao sve od 9-ke do 21-ce ??

Ne misli, nego odakle tvrdnja da zastava nije platila carinu na te strane automobile?


Duga prica , koja nema mnogo veze sa temom . Zastava se tu javlja samo kao posrednik . Nema razloga za carinu , jer je izvrsena trampa . Znaci umesto novca , fabrike autodelova su dobijale drugu robu . Kao sto na Novac ne postoji carina , ne postoji ni na njegov surogat !
[ Darko Nedeljković @ 07.03.2020. 17:24 ] @
Citat:

Znaci umesto novca , fabrike autodelova su dobijale drugu robu . Kao sto na Novac ne postoji carina , ne postoji ni na njegov surogat !

Odakle ti to? Roba podleze carini bez obzira da li si je kupio, dobio na poklon ili trampio za nesto.
[ freeworld @ 07.03.2020. 18:02 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
freeworld:
na milion evra procenat koji drzava uzme je daleko veci na milion evra

Ti sad to shvatas kao da je kolicina novca konstantna, milion evra je tu, pa ili ce se kupiti 500 automobila po 2.000 evra, ili 125 po 8.000 evra.
Odakle logika da se na to gleda tako? Ja bih radije gledao drugacije - ti defniitivno hoces da vozis auto tokom narednih 5 godina. Ako budes mogao da vozis auto od 2.000 evra vozices, ako ne budes mogao da vozis auto za manje od lupam 8.000 evra ti ces tada zaraditi/ukrasti/iskukati od rodbine/uzeti od banke jos 6.000 evra. Vrlo mali procenat vozaca ce prestati da vozi automobil i preci na trotinet ako automobili poskupe. Sto znaci da drzava od skupljih dobija vise. Plus delovi skuplji, servis skuplji, pdv veci, bdp raste. Sto ti vise dugujes, to drzavi bolje, tako nekako.

Pa super,sutra idem do banke da trazim kredit za ferarija,a kolko ce tek para od akcize da zarade na gorivo 😃
[ ademare @ 07.03.2020. 18:13 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:

Znaci umesto novca , fabrike autodelova su dobijale drugu robu . Kao sto na Novac ne postoji carina , ne postoji ni na njegov surogat !

Odakle ti to? Roba podleze carini bez obzira da li si je kupio, dobio na poklon ili trampio za nesto.



Ma da Sve je isto kao i danas .

Danas imamo Socijalisticko samoupravljanje i 100 % Drustvenu svojinu ?

Posmatras pojave Socijalistickog sistema , danasnjim zakonima i praksom ?
[ bordzija @ 08.03.2020. 14:53 ] @
Brkate babe i žabe, pojednostavljujete celu priču. SFRJ je bila svemirski brod za ove danas diletante. Radilo se na bliskom istoku, ugovori se posao, kupe nove mašine, završi posao, mašine ostave u pustinji (ne isplati se transport) i onda se u vrednosti tog posla dobije nafta po nabavnoj ceni skoro džabe, tanker produži i preproda se negde u svetu.

Što se tiče delova, sećam se davno da sam na potpuno novoj ladi našao rudi čajavec releje i još gomilu toga što sitnijih što krupnijih delova. Lada je ulazila kao poluproizvod u zemlju i kompletirala se sa našim ili tuđim delovima pa se smatrala kao domaći proizvod. To je bila šema sistema. Normalno da smo i mi bili interesantno usputno tržište za ceo svet, u SFRJ su uglavnom ulazile devize ali nisu izlazile pa je zato trebalo u nekom periodu razyebati državu.

Kada je bila kriza sa gorivom, svuda u svetu je bila kriza sa gorivom, kafom, deterdžentom itd.

[ ademare @ 08.03.2020. 15:34 ] @
Bas sam o tome razmisljao kada sam pisao postove o nekadasnjoj auto-indusriji . U staroj SFRJ autoindustrija je bila vrlo jaka , nezamislivo za sadasnje standarde !

Ljudi posmatraju sadasnje motanje kablova i slicne poslove i misle to , je to .

Sama Zastava je bio takav sistem da ovo danas FIAT KG gde se samo sklapaju automobili je 100-ti deo nekadasnje moci !

Sklapalo se i onda ali je delove pravilo desetine fabrika . Plus pod Zastavom su bili Kamioni i ostalo . Zastava je imala svoju banku , ali ne internu kao neke druge velike firme , vec javnu banku !

1989 . Zastava je proizvela 180.000 automobila ! E sada neka neko izracuna koliko je to u DEM ! Jer sve je bilo domace do poslednjeg srafa ! Sada se 99 % uvozi delova , sklapa , plate radnicima isplacuje drzava iz budzeta i na kraju svi imamo Minus u dzepu od FIAT-a KG !

Takodje sam razmisljao i o nafti . Kako nismo kao sada Zavisili od " brace " Rusa za naftu i gas ! Gas se nije trosio , malo , ali od njih nismo kupovali naftu . Razmena sa SSSR-om je bila takva da su oni nama dugovali Milijarde !!

Danas je obrnuto . A naftu smo kupovali od Iraka i Libije . Nase firme su Izgradile skoro sve one Sadamove palate , vojne instalacije . U Libiji takodje sve i svasta .

Umesto kesha koga oni nisu imali , dobijali smo naftu !!

I onda ljudi citaju postove , i misle po ovim sadasnjim zakonima , propisima , racunovodstvu . Danas je sve drugacije .

[ Java Beograd @ 08.03.2020. 16:48 ] @
Nekadašnja auto industrija?

- Kikinda - Opel
- Koper - Citroen
- IMV Novo Mesto - Reno 4
- Vogošća, Sarajevo - Golf 1 i 2 a pre toga NSU Princ
- Maribor - Kamioni
- Priboj - Kamioni
A tek onda Zastava, kao kruna svega

Auto delovi - komplet !

Ček da se setim: Amortizeri Priština, Letve volana - Soko Mostar, Frad Filteri, beše neka makedonska fabrika za lamele, DMB motori, Trepča akumulatori ...
[ bordzija @ 08.03.2020. 17:54 ] @
De me nađe sa Soko Mostar, pravili avione hehehe ovi danas ne znaju ni ulicu da popločaju, kinezi im trebaju da sagrade običan most

[ SASA M. @ 08.03.2020. 19:26 ] @
a IMT, a UTVA Panchevo... Polako sa secanjima...
[ mjanjic @ 08.03.2020. 23:23 ] @
Lepo, ali hajde da stavimo brojeve na papir. Reče neko u prethodnim postovima da je Zastava krajem 80-ih u jednoj godini proizvela 180.000 vozila.
Recimo, da je Zastava imala prihod na to vozilo u proseku 8000DEM (najviše se prodavao jugo koji je koštao oko 6-7000 maraka) - to je na 180.000 vozila 1.44 milijarde DEM. Najmanje polovina tog novca ode na sirovine, gorivo/energiju itd., a možda i više, posebno zbog naše efikasnosti naše industrije i organizacije posla.

Zastava je imala oko 30.000 radnika, plus kooperanti, prodajna mreža, itd. recimo da je to 50.000 ljudi - kad se podeli ovih 720 milionha maraka 50.000 ljudi, to je oko 14400DEM godišnje, što je 1200DEM mesečno - bruto.
Kad se odbiju porezi i doprinosi, ostane radniku oko 650-700DEM.

U celoj priči postoji problem nepostojanja sredstava za razvoj novih modela i ulaganja u savremenije mašine za proizvodnju. Znamo da je Zastava 20 godina samo menjala platike na Jugu, jer im je navodno bila ogromna investicija da urade nove kalupe za presovanje limarije.
Takođe, firme su kapom i šakom delile stanove, jer se tako pomagala domaća građevinska industrija, a radnici bili zadovoljniji, dok od ulaganja u nove mašine nije bilo nikakve direktne koristi za domaću privredu, jer se to sve uvozilo.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.03.2020. 23:47 ] @
Negde sam pročitao podatak da je Zastava na svakom autu u proseku gubila po 1200-2000 DEM.

Ali s obzirom koliki se novac obrtao u celoj priči i koliko kooperanata iz cele zemlje je time bilo angažovano i zapošljeno Srbiji se isplatilo da toliko gubi po svakom autu, jer za sve te ljude u lancu proizvodnje alternativnog posla nije bilo.
[ bordzija @ 09.03.2020. 00:57 ] @
128 se u alžir izvozio kao blesav, uopšte na bliski istok mislim do poslednjeg dana kada su prekinuli proizvodnju:




Nama kada je crkla razvodna kapa u sred pustinje, za par sati smo dobili novu
[ mjanjic @ 09.03.2020. 04:52 ] @
U Egipat se 128-ica izvozila u sanducima (karoserija, motor, menjač, egipćani su sami proizvodili branike, sedišta i stakla) pa se tamo sklapala.

Zamišljam njihove oglase za prodaju automobila: prodaje se Zastava 128, nova, NERASPAKOVANA!
[ bordzija @ 09.03.2020. 09:05 ] @
Vidiš nisam znao da se izvozila kao poluproizvod, ima video na jutjubu kako lik prelistava tamo njihove oglase i na svakoj piše fiat a ne zastava. Čudna neka rabota verovatno sa fiatom u dilu.
Robna razmena je čudo.

Arapi su opasni trgovci, uđeš u prodavnicu, otvoriš luksuzan katalog, odabereš i za 7 dana te čeka u prodavnici to što si odabrao u samoj pustinji. Ja kao klinac pamtim kineske igračke koje su bile svemirski brod kada sam ih doneo ovde.

I baš tamo u siriji i iraku šta god da ti treba, kad ostaneš bez goriva odmah stanu i izvlače na crevo, kamiondžije da ti pomognu da zameniš gumu (pao nam auto sa dizalice izvrnula se na pesku).

I danas gledam ovu histeriju protiv migranata i toliko me sramota, živi blam me pojede...

[ HoT_Steppa @ 09.03.2020. 09:38 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Negde sam pročitao podatak da je Zastava na svakom autu u proseku gubila po 1200-2000 DEM.

Ali s obzirom koliki se novac obrtao u celoj priči i koliko kooperanata iz cele zemlje je time bilo angažovano i zapošljeno Srbiji se isplatilo da toliko gubi po svakom autu, jer za sve te ljude u lancu proizvodnje alternativnog posla nije bilo.


Kao i obično, loše si pročitao. Zastava je gubila na svakom autu koji se IZVOZIO u USA, ne na svakom koji se proizveo. To je bilo u cilju promocije na američko tržište svih SFRJ proizvoda.
[ Nebojsa Milanovic @ 09.03.2020. 12:05 ] @
Ne naravno, radi se o gubitku na svakom autu, posebno u periodu 90-tih i kasnije, zbog veoma loše tehnologije proizvodnje, čestom otkazivanju velikog broja kooperanata, nemogućnosti njihove adekvatne zamene, itd.

Izvoz u USA je bio tek posebna priča, tu su gubici bili i veći jer je prozivodna cena tih auta bila znatno veća zbog dodatnih elemenata komfora, katalizatora i povećane kontrole kvaliteta.

Imaš li ti negde podatak da je Zastava zarađivala?
[ Java Beograd @ 09.03.2020. 12:23 ] @
U periodu 90-tih i kasnije - gubitak su imali svi, svuda, stalno! To je vreme totalnog kolapsa sistema, države, finansija.
[ bordzija @ 09.03.2020. 12:28 ] @
Imao sam par drugara koji su godinama vozili one jugo efi automobile i bili prezadovoljni. To su bile one serije početkom 90tih koje nisu otišle za ameriku zvog sankcija i ratova. Vrhunski automobili, zastava je ugrađivala direktno ubrizgavanje kada su i svetski proizvođači počeli da prelaze sa karburatora na direktno. Rat je učinio svoje da se stane sa svime i pređe na sklepačenje i improvizaciju što je bilo sasvim normalno kakvo je stanje bilo.

Taj deo filma nebih ni komentarisao jer stvarno nema smisla.

Jugo amerika je bio 3999$ ako se ne varam i verovatno neka robna razmena tj prebijanje dugova.

A bogme se prodavao i u engleskoj :D

[ Java Beograd @ 09.03.2020. 13:10 ] @
Postojala je jedna serija Juga sa pežoovim motorom.
Jugo nikad, pa ni tad nije bio "vrhunski automobil".

Imao sam dva, oba sam voleo, vozio, održavao - bio suvda i stigao svuda, ali - "vrhunski auto" - ni slučajno.
[ bordzija @ 09.03.2020. 22:31 ] @
Vrhunski auto za ono vreme kada se pojavio početkom 80tih, cena uloženo dobijeno dacse razumemo. Izvozni modeli su bili mnogo kvalitetniji barem nisi morao da šteluješ vrata odmah po kupovini :D

Momak u australiji čini mi se, ima juga koji je kao nov i snima kako se vozi po kraju :-)

https://m.youtube.com/watch?v=keYopGFWNAI

Prototip za australijsko tržište, kaže stavili su sat u miljama ne znam zašto kada su u australiji kilometri 😂😂😂
[ bordzija @ 09.03.2020. 23:09 ] @
Nego jel se isplati uzeti ovako nešto? Kaže da je ispravan u voznom stanju škoda rapid 2015 1.6 tdi 160000km.

Meni deluje kao službeno slupano vozilo pa očerupano (nema brisače prednje) pa sklepan za prodaju.

Kod nas su 6000 klotare, ovaj je 3500e u sloveniji.
https://www.njuskalo.hr/auti/skoda-rapid-1.6-tdi-oglas-30940581
[ mjanjic @ 10.03.2020. 06:28 ] @
Ako je u sudaru usukana karoserija, samo za delove i može da posluži.
[ HoT_Steppa @ 10.03.2020. 08:09 ] @
Citat:
bordzija:
Nego jel se isplati uzeti ovako nešto? Kaže da je ispravan u voznom stanju škoda rapid 2015 1.6 tdi 160000km.

Meni deluje kao službeno slupano vozilo pa očerupano (nema brisače prednje) pa sklepan za prodaju.

Kod nas su 6000 klotare, ovaj je 3500e u sloveniji.
https://www.njuskalo.hr/auti/skoda-rapid-1.6-tdi-oglas-30940581


Neverovatno je kako smo se navikli na nenormalno. Kad pogledam pad vrednosti automobila u Americi, to godište (ne baš Škoda, bilo šta što se prodaje u USA) može da se kupi u top stanju za te pare.
Primer:
https://usedfirst.com/cars/fiat/500l/
[ bordzija @ 10.03.2020. 10:30 ] @
Nesto se razmišljam da sa belim sprejom sednem i odem do rodbine u ljubljanu, usput pokupim škodilaka i vratim se. Koja je procedura za slovenačke krševe? Ovo je u suštini vrlo lako krš iz austrije ili italije koji se preprodaje u sloveniji. Bela boja, službeno vozilo koje su negde pokupili, malo iskuckali i zamenili krilo.

Zanimljivo je da nema brisače ali nema ni poluge brisača. Pukotina šoferke polazi upravo od mesta gde se kači brisač a tu je lim dosta osetljiv na nestručno čačkanje oko brisača i šoferka pukne.

Ima ulubljenja i na krovu, vozačev zadnji točak čudno stoji a prednji suvozačev je još sumnjiviji.




[Ovu poruku je menjao bordzija dana 10.03.2020. u 11:52 GMT+1]
[ bakara @ 10.03.2020. 10:52 ] @
znas da je to auto-otpad?
tj planiras da kupis auto na otpadu i da ga dovezes kuci?
[ bordzija @ 10.03.2020. 10:57 ] @
Pa sve su to auto otpadi, svi automobili koji se dovoze iz EU su mahom auto otpadi na kojima ljudi ostavljaju krševe tj zbrinjavaju. Onda se tovare na šlep pa pravac zlatno doba.

Ova škoda mi liči na klasičan službeni auto koji je neko sitno čuknuo sa prednje strane tj podvukao se pod nešto, airbegovi nisu aktivirani, iscepao gumu i krilo, pozadi se neko još nadodao. Kasnije je auto čerupan na parkingu servisa/firme dok nije otišao na otpad tj kod ovih.

Ovo su uglavnom ispravni automobili koji su zbog saobraćajke stali.

Prodavac tvrdi da sve od trapa paše od golfa 4.
[ Java Beograd @ 10.03.2020. 11:05 ] @
Citat:
bordzija:Ima ulubljenja i na krovu, vozačev zadnji točak čudno stoji a prednji suvozačev je još sumnjiviji.

Ovo me podsetilo na anegdotu, kad je pre puno, puno godina ortak vozio ćaletovog stojadina, pa se prevrnuo.
Kaže on ćaletu 'vako:
- Tata, polomljeni su farovi na kolima.
- Kako?
- Prevrnuo sam se!

Elem, tako i sa ovom Škodom
Prodavac: Auto nema brisače.
Bordžija: Kako?
Prodavac: Ispali su dok se auto prevrtao!
[ bordzija @ 10.03.2020. 11:25 ] @
Nije se prevrtao jer bi bio unakažen, barem bi bili ofuljani rubovi vrata i polomljeni retrovizori, stakla. Nije se ni nago u kanal pa da ima ova blaga oštećenja. Ovo je jednostavno drljan auto posle havarije.
Mislim da je i vozačev far napukao, suvozačev je promenjen. Sve u svemu ovako fino izgleda a može da ima milion nedostataka jer je očigledno prikrpljen za prodaju. Mogu branik i far da budu samo pritegnuti žicom a ispod da bude sve isavijano u prostor, polomljen hladnjak klime, hladnjak, usisna grana i masa plastika oko motora. Može da bude i taksi vozilo, službeno itd.

Uglavnom može da bude na panjevima za fotkanje. Ima dosta takvih i kod nas u oglasima ali su po pravilu par stotina evra jeftiniji i služe samo da bi se ograničila najniža prodajna cena nekog modela.

Ima na polovniautomobili kao firma koja od svakog modela ima jedan ovakav krš i betonira najnižu cenu. Profi smišljeno nema šta. A kao iz inostranstva su da ih neko ne raskrinka, donose.
[ botr @ 10.03.2020. 13:11 ] @
Ulubljenje na krovu i linija na soferci je posledica toga sto je karoserija pocela da se uvija.
[ bakara @ 10.03.2020. 14:26 ] @
[quote]
Citat:
bordzija:
Nije se prevrtao jer bi bio unakažen, barem bi bili ofuljani rubovi vrata i polomljeni retrovizori, stakla. Nije se ni nago u kanal pa da ima ova blaga oštećenja. Ovo je jednostavno drljan auto posle havarije.
Mislim da je i vozačev far napukao, suvozačev je promenjen. Sve u svemu ovako fino izgleda a može da ima milion nedostataka jer je očigledno prikrpljen za prodaju.

Ako tebi ovaj auto izgleda kao sredjen za prodaju onda mogu slobodno reci da pojma nemas.

To je otpad, to su vozila za reciklazu, pa ono sto izgleda iole pristojno ide u prodaju.
ostecenja na krovu su mozda i od toga sto mu je viljuskarom podignuto i stajalo jos jedno vozilo na krovu, a mozda mu je od toga pukla i soferka.
tebi paznju odvlaci krilo i ulubljenja koju su na auto otpadu nebitna, nije zbog toga auto dospeo tu.

ne mora u opste da bude prevrtan i havarisan auto da bi bio otisan i poslat na reciklazu, a nije ni sluzbeni bio jer sluzbeni nemaju alu felne i parking senzore jer ni jedna firma nece placati nepotrebno alu felne na vozilima.

Unutrasnjost izgleda ok tako da je sasvim moguce da je tu motor neispravan, a mozda ga i nema uopste.... toliko bi kostao i bez motora.

i vrlo dobro pitanje je zasto auto nema brisace?
Ko bi tu skidao brisace bez razloga?
otpali sami nisu sigurno, jedino ako su ih prodali posto oni prodaju automobile u delovima.


[ bordzija @ 10.03.2020. 14:36 ] @
Nije od viljuškara pukla šoferka, vidiš da ide tačno od poluga brisača kojih nema. Znam da je to boljka kod nemačkih automobila, ne znam za druge. Generalno, auto je neko sređivao, peglana je hauba, stavljeno novo krilo, novi far. Uz auto daje šoferku itd.
Mlad je auto da bi bez ispaljenih automobila išao na otpad kada može i ovako da se proda. Nova škoda od delova golfa 4, san svakog šumadinca i bosanca
[ bakara @ 10.03.2020. 15:20 ] @
Auto sa takvim ostecenjima karoserije ne bi zavrsio na otpadu.

ako ti mislis da bi, samo napred... dovezi ga na tockovima
[ bordzija @ 10.03.2020. 15:49 ] @
Pa pitao sam prodavca dal je auto u voznom stanju, kaže da jeste ali ipak je najbolje da se čujemo telefonom :D

Ova škoda je prosečan polovnjak koji se uvozi kod nas.
[ ademare @ 10.03.2020. 16:59 ] @
Ipak je ova havarija , Premija za onu Ladu
[ bordzija @ 10.03.2020. 17:42 ] @
Kod ovog auta je ključ cele priče četvrta felna koje ako nema ili je polomljena, zna se kako stoje stvari.
[ AstralPro @ 10.03.2020. 21:21 ] @
Rapid je los i neudoban auto kad je ispravan a kamoli ovaj sto je spreman za rastavljanje u delove. Ne vredi 3500 ni u jednoj kombinaciji.
[ mjanjic @ 10.03.2020. 22:23 ] @
Ovaj auto je vozio poručnik Draguljče :)))))))
[ bakara @ 10.03.2020. 22:26 ] @
Citat:
bordzija:
Pa pitao sam prodavca dal je auto u voznom stanju, kaže da jeste ali ipak je najbolje da se čujemo telefonom

Ova škoda je prosečan polovnjak koji se uvozi kod nas.

"vozno stanje" je toliko relativan pojam da moram da se smejem dok pisem ovaj komentar

A sto se tice da je prosecan polovnjak kakav se uvozi , nije.
uvoze se i mnogo gori, ali z arazliku od tog tvog oni se dovoze iskljucivo na kamionu, niko se ne usudjuje da ih vozi
[ bordzija @ 11.03.2020. 13:16 ] @
Ma znam ja vozno stanje i "vozno stanje" ali nizbrdo i sa litice... Čim on meni pominje da tu pašu delovi od golfa 4 i da bi trebalo malo limarija, malo mehanika - znam da je ceo vezan žicom ispod haube za prodaju. Zašto je ne prodaju u delovima nemam pojma, tu je nov far, nova šoferka i još ponešto. Nema baš neke logike. Više vredi u delovima u svakom slučaju... Možda misli da zaradi i na transportu koji nudi uz kupovinu auta kao mogućnost.

Ima ih koji samo rade sa ovakvim krševima, to su oni ocarinjen na ime, pukao lanac ili neće da upali.
[ Whitewater @ 01.12.2020. 03:19 ] @
evo price jednog mog rodjaka.

Ostao je bez posla i posle smrti dede prodali su neki stan i on je dobio 15,000 evra. Posto se razumeo tu i tamo u kola resio je da krene da uvozi kola. Prvo je uzeo nekog passata doveo ga u red i iznajmio prikolicu za slep. Otisao je u SLO i malo obilazio placeve gledao oglase i doterao prvi auto. To je lepo odradio i brzo ga je prodao. Usput u SLO pokupio je kontakte od prodavaca i oni su ga brzo zvali sa novom ponudom. Koliko me secanje sluzi od pre 3-4 godine prevezao je tako desetine automobila, recimo 3-4 mesecno. Na kraju je kupio sopstvenu prikolicu, jer mu se vise isplati nego svaki put da renta.

Ja sam mu predlagao da kupi neki kamioncic pa da moze da dotera po dva automobila odjednom, ali on je rekao da nema para ni potrebe jer brzo i lako skokne do Slovenije.

Pouka price. Ja sam se stvarno iznenadio koliko je SLO zivahno trziste. Recimo ja bih da to radim uvek pre posvetio paznju Nemackoj. A drugo eto on je uspevao da obrne po 3-4 automobila mesecno sto je nekih 40 tak godisnje valda. Znaci sigurno je imao 10,000 evra neto zaradu sto je jako lepo za Srbiju (nazalost), a pri tom ostajala mu je gomila vremena. Nikad nije bio prijavljen i sve automobile koje doveze drzao je na normalnom parkingu ispred zgrade.

A onda je to sve zabatalio polozio za sofera i otisao da vozi u SLO kamione za nekih 1500 evra i otprilike koliko ga razumem pokajao se poprilicno...
[ bordzija @ 01.12.2020. 18:20 ] @
Eto vidiš, pokupio kontakte jer ako se ne krećeš u višim krugovima ili izvan zemlje zauvek ostaneš u ovoj čamotinji i misliš da je prosečna plata 500 evra kako govore na erteesu. Preko granice šta god da radiš imaćeš pristojan život, samo ovde se to zove preživljavanje.
Gledao sam i ja pre 2-3 godine dovozili su puntiće sa klimom, neoštećene potpuno ispravne i prodavali na ime za 1200 evra. Otprilike porez 350 evra plus minus, verovatno su ih kupovali u sloveniji za 200-300 evra. Lepa zarada ako imaš svoju prikolicu, normalnog špeditera i nešto skuvano da pojedeš.

Čak je i meni palo na pamet u jednom trenutku da idem i dovozim ponešto jer sam relativno blizu tamo ali pošto sam video da je u hr samo autobuska karta na toj relaciji skuplja od avionske digao sam ruke.
[ Whitewater @ 01.12.2020. 19:46 ] @
namontiras kuku, iznajmis prikolicu pa odes sa svojim autom. Ili nadjes nekog penzionera kome je dosadno, nekog ujaka i povedes ga do nemacke pa zajedno vratite novi auto.
[ AstralPro @ 05.12.2020. 00:05 ] @
Mnogo cimanja za malo para, niko ne racuna sta ako ostanes u kvaru u povratku sa sve prikolicom i 2 vozila. Mozda za nekoga ko vec ima dobar posao ali kao glavni posao prilicno nesigurno.
[ bordzija @ 05.12.2020. 23:48 ] @
Još stravičnije je da odeš tamo i kupiš neki krš koji se raspadne usput pa kad te sačekaju leleee šlep služba samo da te sklone sa puta 500€