[ Nebojsa Milanovic @ 22.05.2020. 16:02 ] @
Tesla već godinama privlači pažnju ljubitelja automobila, ali visika cena je ono što je mnoge odvraćalo od detaljnijeg makar i upoznavanja sa onim šta nudi ovaj jedinstveni sklop hardvera i softvera.

Međutim, stvari su se promenile pojavom pristupačnijeg modela 3 koji je omogućio da ovi strojevi budućnosti postanu bliži i pristupačniji običnom narodu.

Temu ću početi odličnim domaćim prikazom baš tog auta i to u najinteresantnijoj dual-motor Performance verziji.

Ovaj auto po ceni ne puno većoj od cena jačih verzija auta D segmenta nudi do sada nezamisliv spoj performansi i tišine.

[ mjanjic @ 22.05.2020. 21:41 ] @
Još krajem 80-ih su poredili napredak računara i automobilske industrije, pa je pravljeno poređenje npr. da su automobili napredovali kao računari, auto bi mogao sa 4.5 litara goriva da pređe milion kilometara.
Eto, sad su napredovali dovoljno da sa 0 litara može da pređe milion kilometara :)

Mada, prvi automobili su i bili električni, ali zbog slabih performansi tadašnjih baterija potpuno su zaboravljeni... da se od tada radilo malo više na baterijama, ko zna gde bismo danas bili.

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 23.05.2020. u 00:36 GMT+1]
[ component @ 22.05.2020. 21:53 ] @
Za sada ne može da se kupi u Srbiji, ali može recimo u Rumuniji. Najmanja cena 40.000€ za Standard Range Plus bez ikakvih dodatnih opcija.
Biće interesantno kako će se stvari odvijati u narednom periodu. Ko prati Teslu zna da može da očekuje mnogo inovacija. Na primer novi tip baterije od kojih se očekuje punjenje od 5000 ciklusa bez značajne degradacije za razliku od postojećih gde je to oko 1000 ciklusa. Takođe novi tip baterije bi trebalo da pojednostavi proizvodnju i poveća kapacitete u proizvodnji. Čak navode da bi "Gigafabrike" mogle postati "Terafabrike".
Nakon završetka fabrike u Nemačkoj možda će cene u Evropi pasti. Nadam se...

Ono što je možda nezgodno kod Tesla automobila je što drže kontrolu nad kupcima čvršće nego dosadašnji proizvođači. Na primer ne možeš zauvek da odbijaš update za svoj automobil. Posle nekog vremena će ti automobil biti proglašen za nekompatibilnim sa njihovom mrežom punjača. Ista stvar se može desiti ukoliko ti neko popravlja ili modifikuje automobil a nije ovlašćen da to uradi. Kada ti se automobil nađe na "crnoj listi" teško da ga možeš posle i prodati nekome zbog toga.

U svakom slučaju za sam automobil može da se priča još dosta toga u odnosu na ono što je rečeno u videu ali veoma sam zadovoljan što postoji neko u Srbiji ko je imao priliku da testira automobil. Interesantno bi bilo da se demonstrira autopilot recimo na Ibarskoj magistrali, na kružnom toku Slavija, u nekoj kreni-stani gužvi u Beogradu,...
[ since1986BC @ 22.05.2020. 22:43 ] @
Citat:
component:
Ono što je možda nezgodno kod Tesla automobila je što drže kontrolu nad kupcima čvršće nego dosadašnji proizvođači.


Na tu temu, Rich Rebuilds kanal @YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCfV0_wbjG8KJADuZT2ct4SA
[ Nocni @ 10.06.2020. 15:32 ] @
Kod nas ima od oktobra 2019 taxi u Podgorici koji ima isključivo Tesla vozila... Sva vozila su im model S koji je luksuzniji, ja mislim imaju 7 komada...
Inače, može se pozvati isključivo preko
"TeslaGoApp" aplikacije koju treba skinuti sa PlayStore-a... ima interesantnu istoriju, putanju i trajanje svih voznji kojim ste se vozili... slično kao kod uber-a.
Za taxi je dobro što imaju prtljažnik i ispod prednje i ispod zadnje haube...
[ Nebojsa Milanovic @ 18.06.2020. 15:34 ] @
Poznato je da od Amerikanaca nema gorih antivozača, a sada kada Tesli ima sve više svakojake situacije i nesreće se mogu videti svuda po svetu. Ovaj konkretno slučaj je na Tajvanu, ali u USA toga ima najviše

„Tesla“ usred bela dana pravo u prevrnuti kamion, neverovatan neuspeh auto-pilota
[ bananaphone @ 19.06.2020. 09:57 ] @
Ma nema stanse da autopilot vozi u situacijama koje su nepredvidive. Kao sto ne bi koristio adaptivni cruise control u tim situacijama, jel prosto nema smisla. Sa druge strane, kad vozis 300km dobro obelezenog autoputa, mislim da bi autopilot bio vrhunska stvar...
[ SunnyBoy @ 19.06.2020. 18:41 ] @
Tesla Autopilot is a suite of advanced driver-assistance system features offered by Tesla that has lane centering, adaptive cruise control, self-parking, automatic lane changes, semi-autonomous navigation on limited access freeways, and the ability to summon the car from a garage or parking spot.

Naziv autopilot dovodi ljude u zabunu, ne radi se o autonomnom vozilu, vec o nekim funkcijama pomoci u voznji. Mislim da je EU trazila da se promeni naziv, da ne bi zbunjivao ljude.
[ bananaphone @ 20.06.2020. 10:31 ] @
Pa ne dovodi ih u zabunu to kako se zove, nego kako ga Tesla marketinski pozicionira. Vidi ovde:

https://www.tesla.com/autopilot?redirect=no

All new Tesla cars come standard with advanced hardware capable of providing Autopilot features today, and full self-driving capabilities in the future—through software updates designed to improve functionality over time.

Implicitno ti porucuje, vec imamo self-driving, nego eto malo sw da nastelujemo...
[ bordzija @ 21.06.2020. 20:00 ] @
Ljubitelja automobila ili gedžeta? Po svemu sudeći ovog drugog jer: Ne znam koji bi ljubitelj kupio nešto od firme koja je juče počela da proizvodi automobile. Jeste ideja dobra ali nije rentabilna ni zdravologična.
[ component @ 22.06.2020. 08:26 ] @
Rado bih posedovao taj gedžet
Zastava proizvodi automobile mnogo duže neko Tesla, pa bih ipak pre kupio Teslin automobil.
Možeš li da objasniš zašto nije rentabilna ni zdavologička? Meni se čini da je električni automobil već sada u svemu superiorniji od SUS automobila, tako da mi zaista nije jasno zašto tako misliš.
[ bordzija @ 22.06.2020. 14:16 ] @
Nemam vremena sad da ti prežvakujem lepo guglaj, istražuj, čitaj pozz.
[ component @ 22.06.2020. 15:40 ] @
^ E jesi legenda!

Pošto već znaš ovo je za one koji ne prate dešavanja na sceni elektro automobila. Navešću karakteristike električnog automobila Tesla Model 3 Standrad Range koji košta oko 40.000€. Ako postoji SUS automobil u istom cenovnom rangu koji ima bolje performanse molio bih da ga navedete pa da vidimo šta dobijamo.

Ubrzanje 0-100km/h: 5.9 sec
Najveća brzina: 210 km/h
Snaga: 150 kW
Obrtni momet: 350 Nm
Potrošnja: 151 Wh/km
Najniža cena za pređenih 100km (Srbija): 23 din
Prosečna cena za pređenih 100km (Srbija): 106 din
Domet (realan): U gradu 395km, autoput 250km. Skuplja verzija (Long Range, €65.000) ima domet od 630 km u gradu i 410 km na autoputu. Ovde se još SUS drži, ali ne zadugo pošto su već u proizvodnji baterije koje mogu i više, a u testiranju baterije koje mogu mnogo više. SUS je dostigao limit i ništa se značajnije nije promenilo poslednjih decenija.
Gepek (2 komada): 542 L
Godišnje održavanje: nema
Autopilot (doplaćuje se uključivanje, hardver je uključen u cenu) poseduje promenu trake, ubrzavanje i usporavanje, prepoznavanje vozila, semafora...
Over the air update - ovo je jako važno sa tehnološke tačke gledišta. Za funkcionisanje automobila i nije toliko bitno.
I po meni najvažnije: punjenje kod kuće. Svako jutro automobil je spreman da sedneš i da kreneš bilo gde.
[ whitie2004 @ 22.06.2020. 16:01 ] @
^ E jes' i ti legenda ...

Pa videsmo da ne prepoznaje prevrnuto vozilo (kamion) na auto putu - bas si morao da dodas i to u listu? Kako da ti verujem za ostalo na listi ?
[ SunnyBoy @ 22.06.2020. 16:11 ] @
Par nedostataka:
- elektricno punjenje kod kuce nije moguce za one u zgradama koji nemaju svoje garaze. Zamisljam lijane sa 6. sprata do kola...
- auto tipa Tesle nije bas planiran za voznju do pijace i nazad, a za ozbiljnije razdaljine ne moze da se ide bez dopunjavanja. Primer: Novi Sad - Nis, taman da mora da se dopuni bar jednom u jednom smeru. To znaci zaustavljanje bar dva puta.
- koliko su jake kucne instalacije? Brzo punjenje nije moguce zbog ogranicenja instaacjija, a takodje je vrlo upitno koliko je moguce da se opterete trafo stanice. Da ne pominjemo nedostatak javnih "punionica" i kapaciteta. Sa druge strane, vrlo bi bilo dobro koristiti ih za lagerovanje energije proizvedene u vrsnim periodima - sunceva energija preko dana, vetar kad ga ima,...

Slazem se da je buducnost u el. vozilima, potrebno je da se baterije bar jos 50% poboljsaju u smislu kapaciteta, a i smanjenje tezine im ne bi bilo na odmet.
Da imam takav auto, postavio bih i solarne celije na krov kuce, a ni vetrogenerator ne bi bio na odmet, pa nek pune kad ima viska, polako.
[ Miroslav Jeftić @ 22.06.2020. 16:30 ] @
Citat:
SunnyBoy: Par nedostataka:
- elektricno punjenje kod kuce nije moguce za one u zgradama koji nemaju svoje garaze. Zamisljam lijane sa 6. sprata do kola...
- auto tipa Tesle nije bas planiran za voznju do pijace i nazad, a za ozbiljnije razdaljine ne moze da se ide bez dopunjavanja. Primer: Novi Sad - Nis, taman da mora da se dopuni bar jednom u jednom smeru. To znaci zaustavljanje bar dva puta.
- koliko su jake kucne instalacije? Brzo punjenje nije moguce zbog ogranicenja instaacjija, a takodje je vrlo upitno koliko je moguce da se opterete trafo stanice. Da ne pominjemo nedostatak javnih "punionica" i kapaciteta.


Kući ga puniš preko noći, a za brzo punjenje na javnim mestima. Naravno u Srbiji je to naučna fantastika, kod mene u komšiluku su par preostalih halo govornica razbili i zapalili, mogu misliti šta bi bilo s nekim priključkom za punjenje, verovatno bi se neko priključio na njega da se greje zimi.
[ component @ 22.06.2020. 16:49 ] @
Citat:
whitie2004:
Pa videsmo da ne prepoznaje prevrnuto vozilo (kamion) na auto putu - bas si morao da dodas i to u listu? Kako da ti verujem za ostalo na listi ?


Da, desio se sudar gde vozač nije upšte video prevrnut kamion na sred auto puta. Ko zna šta je radio. Autopilot koji mu služi da olakša vožnju takođe nije odregovao. Ovo više govori o samom vozaču koji ne zna da koristi tehnologiju.
Nego, hteo sam da uporedimo sa nekim SUS modelom. Imaš li primer gde je neki SUS automobil, od ~45.000€ bolje odreagovao u ovoj situaciji?
Mislim da Teslin autopilot funkcioniše po principu učenja. Što više ljudi vozi Tesla automobile autopilot će biti bolji. Eto, nije puno vozača imalo priliku da naleti na prevrnut kamion i da odreaguje na takvu prepreku pa ni kompjuter nije znao šta da radi. Verujem da će nakon ovog jednog slučaja biti update koji će se poboljšati i u ovoj situaciji.
Šta je sledeća vest u novinama? Tesla autopilot nije odreagovao na avion u niskom letu koji je sletao na put? Ili nije znao da reaguje na najezdu skakavaca? Ili neku drugu stvar koju do sada niko (ko vozi Tesla automobil) nije susreo?
Ja bih rado voleo da imam na svom automobilu i sadašnje mogućnosti njihovog autopilota.

Inače, debilno mi je što se zove autopilot. Već su ih više puta ismejavali zbog toga.

[ bananaphone @ 22.06.2020. 17:01 ] @
Jel imas nekog proizvodjaca koji je doveo korisnike u zabludu da pomisle da mogu da obore sedeiste i spavaju za vreme voznje, a da ce automobil sam da ih doveze do destinacije?

Inace imas AAC i LA kod svih novijih modela iz VW-a:

[ Miroslav Jeftić @ 22.06.2020. 17:03 ] @
To su verovatno isti oni korisnici koji slepo slede GPS i upadnu u jezero ili zbog kojih na peglu mora da se stavlja upozorenje "može da bude vrelo"
[ bananaphone @ 22.06.2020. 18:25 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: To su verovatno isti oni korisnici koji slepo slede GPS i upadnu u jezero ili zbog kojih na peglu mora da se stavlja upozorenje "može da bude vrelo"


Opet - ako jeste tako - zasto se bas ti korisnici kace za Tesla brand - kako nisu poverovali da mogu da legnu i spavaju u VW-u koji ima lane assistance?
[ bordzija @ 22.06.2020. 18:38 ] @
Pa zato što su 99,9999999% sigurni da će to kod telsle sve probleme da reši novi firmver, lepo sam rekao da su to ljubitelji gedžeta a ne vozači i u najboljem slučaju završe kao taj što se zalepio u prevrnuti kamion.
[ Miroslav Jeftić @ 22.06.2020. 18:43 ] @
Tamo sigurno niko ne kupuje Golfa da bi se puvao, plus ne verujem ni da svaki VW to ima u osnovnoj opremi. Nije tehnologija kriva što su (neki) ljudi debili.
[ bordzija @ 22.06.2020. 18:55 ] @
Ja se sećam vremena kada se svaki šrafčić doplaćivao kod golfa a tek abs borili su se godinama da se to doplaćuje i da bude dodatna oprema. Onda su se pojavili japanci i koreanci kojima je sve to bio deo standardne opreme i srozao pohlepu nemačkih proizvođača prevoznih sredstava od tačke a do tačke b. Zamislite koliko je to izgubljenih života u saobraćajnim nesrećama zarad masnog profita? Par metara žičica, par senzora i jedan mikrokontorler na nivou digitrona?

I dan danas se muče da naprave pristojan auto i služe se svim mogućim i nemogućim prevarama spremni da plate penale. I onda se tu pojavi neki tesla sa praznim obećanjima, forama, munjama. Tačno ima svoju publiku naivčina i ništa više.

Setimo se Sinclair Spectruma pionira u proizvodnji kućnih kompjutera kako je prošao. Svi su bankrotirali na kraju. Ili radiš nešto dobro od srca i propadneš drugo ne postoji. Čuj 5000 ciklusa punjenja nije nego a 100 godina ne mogu da naprave bateriju kako treba nego se smo trguje fosilnim gorivima i raspalim sus motorima koji su iskorišćeni do krajnjih granica još 90tih godina prošlog veka.
[ component @ 23.06.2020. 07:28 ] @
Na snimku koji je bananaphone postavio je Skoda Superb III koji ima omogućen AAC i LA. Inače, može da se doplati malo i za opciju prepoznavanja znakova. Sa najjačim motorom ima ubrzanje 0-100 km/h za 7,7 sec, i maksimalnu brzinu od 220 km/h. Tu je negde sa električnim, samo malo lošiji. Ali zato je ovaj automobil skuplji (sa svim opcijama koje bih dobio kod modela 3). Doduše Skoda Superb ima i dosta opcija koje Tesla Model 3 nema u ponudi. Skoda Superb koji može da parira električnom modelu 3 košta preko 45.000€. I ostaje potrošnja koja je oko 4,5 litara na 100km i redovne posete servisima.

Nije baš model koji pokazuje kako su SUS automobilni po nečemu superiorniji od električnih. Sporiji, skuplji, a skuplji i za održavanje i vožnju. Prednost: može da se vozi 12 sati bez stajanja za dopunu goriva.
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2020. 08:03 ] @
component:"Skoda Superb koji može da parira električnom modelu 3 košta preko 45.000€"

U drzavi gde je prosecna starost auta 17 godina....
[ Miroslav Jeftić @ 23.06.2020. 13:17 ] @
Ma gde ima Superb za 50 hiljada evra, to je auto koji počinje od nekih 20-ak hiljada, ispada da je dodatna oprema skuplja od celog automobila.
[ bordzija @ 23.06.2020. 13:47 ] @
Nemačka škola, dodatna oprema duplira cenu novog automobila hehe al tu su koreanci i japanci da im objasne koji je vek u pitanju. Kako po pitanju tehnološkog napretka tako i po pitanju dodatne opreme.

Component je klasičan programer, ne računa servise kojih kod tesle ima ohohoho sobzirom da prvi put u životu sklapaju auto od izmišljenih delova.
Sus motor ipak ima predviđene i ujednačene servise dok tesla nema. Ne vredi ti tu novi firmver džabe se ložiš kočnice su kočnice, trap, limarija i sve ostalo se KVARI. Eno ti voda u gepeku kod tesle to su proizvođači odavno apsolvirali.

Sve u svemu tesla je pionir i hvala mu na tome, kada budem kupovao biće to serijski auto u svakom slučaju. I sprectrum je bio dobar ali samo par godina.
[ component @ 23.06.2020. 14:32 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Ma gde ima Superb za 50 hiljada evra, to je auto koji počinje od nekih 20-ak hiljada, ispada da je dodatna oprema skuplja od celog automobila.


Nisam napisao 50 hiljada nego 45. Mada kada isključiš sve opcije bude 40 hiljada evra.
Pogledaj sam:
https://www.skoda-auto.rs/models/superb-b8/superb-b8

U konfiguratoru izaberi model sa 18" točkovima i motor koji ima 150 kW sa automatskim menjačem. I ode skoro do 40 hiljada. Ako dodaš navigaciju, adaptvni tempomat, lane asist i slično, eventualno panorama krov lako dolaziš do 45.000 €
Pošto je u snimku bio model koji je imao autopilot gledao sam koliko takav košta.
Ideja je bila da poredimo električni i SUS automobil. Eto moj izbor je Tesla Model 3 osnovna varijanta koja košta 40 hiljada €. Za taj novac ne vidim jedan SUS automobi da je konkurencija. Slažem se da je to previše novca za naše uslove. Ovakvi automobil se ne prave za nas, već za normalan svet gde može da se da rata od 500€ za automobil.

Ovako u mojoj glavi izgleda finansijska kalukacija:
TCO za moj automobil a na 10 godina je oko 22.000€ što bi bilo mesečno oko 180€. Od te cene polovina je bila za kupovinu automobila, a polovina do sada za gorivo, servise i popravke. A vozim Ford Fiestu. Sledeći će biti opet nov pa ću da ga njakam sledćih 10 godina. Sada imam porodicu pa će verovatno biti neki veći od 15-20 hiljada. Za 10 godina ću potrošiti bar još 15-20 hiljada na gorivo i održavana. Da imam opciju da za 350€ mesečno u sledećih 10 godina vozim električni Tesla Model 3 rado bih to uradio.

Kao što trema govori: "Tesla automobili - budućnost je danas". I meni se čini kao dobar naslov. Upravo smo svedoci kako SUS automobili postaju relikt prošlosti. Već sada. Ali za ovaj segment za koji se žalimo da nemamo novca. Kada bude počeo da se proizvodi, recimo B segment, da li će iko više kupiti SUS automobil? Ja sam već sada zabrinut šta ću raditi sa ovim što ga još nisam kupio, a planiram verovatno u sledećoj godini. Šta ću sa njim za recimo 5 godina? Verovatno ću probati da ga prodam za "daj šta daš" da bih tada kupio električni. Za posle 10 godina se ne brinem. Verovatno neće ni biti u ponudi ni benzinaca ni dizelaša.
[ Miroslav Jeftić @ 23.06.2020. 14:39 ] @
Ako ćemo već da cepamo dlake, napisao si "preko 45.000". Najpopularniji modeli Superba su oni s motorom od 110 KW i u realnosti će prosečan Superb biti duplo jeftiniji od prosečnog Tesle. Inače imaš i sad Reno Zoe u B segmentu, pa nisu svi prešli na elektriku.
[ component @ 23.06.2020. 15:23 ] @
Prosečna Fabia je duplo jeftinija od prosečnog Superba. Zar ne pokušavamo da poredimo automobile istog cenovnog ranga? :D
Nego, upravo sam na Renault sajtu gledao šta sve imaju (više sam gledao Megane pošto, kao što rekoh, tražim porodični automobil u tom cenovnom rangu). Nisam nigle video Zoe u ponudi. Može link?

Ne mislim da su svi prešli na elekrtiku, već da polako prelaze.

Hajde da postavimo ovako: imaš jedan pored drugog dva automobila istih performansi i iste cene. Jedan je električni, drugi SUS. Koji ćeš kupiti? Ja bih uzeo električni iz mnogo razloga. Jedini razlog za SUS je što može dugo da se vozi bez stajanja za sipanje goriva. Ta funkcionalnost ne da mi ne treba, nego mi u životu nikada nije ni trebala. Čak i kada sam išao kolima na put od 1000 km stajao sam mnogo više nego što je potrebno da bi se napunio električni automobil sa sadašnjom tehnologijom. Mogu da se kladim u šta hoćeš da će tehnogija električnih automobila napredovati u svim segmentima. I domet i brzina punjenja, a SUS automobil će ostati gde je i sada. Jednostavno, ne vidim budućnost u SUS atomobilima. 100 godina smo ih koristili. Pa i dosta je bilo. Svemu dođe kraj pa tako i njihovoj eri.
[ Miroslav Jeftić @ 23.06.2020. 16:20 ] @
Ne razumeš šta sam hteo reći, npr. odeš na BMW sajt i kažeš evo ja sam u konfiguratoru napravio BMW 5 koji košta 100 hiljada evra, a prosečna petica zapravo je nekih 50-ak hiljada. Ne znam da li se Zoe nudi u Srbiji, u inostranstvu da. Mislim, kod nas ionako električni automobili nemaju smisla.
[ bordzija @ 23.06.2020. 17:30 ] @
Component a jesi li uračunao u održavanje i firmver koji će posle 5-6 godina da ti izjavi kako je tvoje vozilo staro i da moraš da ga recikliraš i kupiš novi? Šta ćeš onda? Ili ti crkne led far koji je u sklopu i menja se sa celom karoserijom i to je neisplativo? Ili bilo šta drugo a papreno skupo? Izgori ćelija baterije? To je danas kao dobardan kod električnih fozila. A sutra neće? Nemoj da ste naivni sve na struju je nikada kvarljivije nego danas! Nepopravljivo pokvarljivo!
[ VlaK @ 23.06.2020. 18:28 ] @
Po meni najveći nedostatak automobila na električni pogon je upravo taj "domet", a to je i najveća prednost automobila sa SUS motorima. Taj domet kod elektro auta može biti i 1000 km, ali posle ima da ga puniš dugo. Auti sa SUS motorima imaju praktično neograničen domet, jet to punjenje ne traje ni 5 minuta. Kada reše da se baterije pune od skoro 0% do 100% (do čepa) za 5 minuta biće zbogom SUS motori, do tada baš samo do pijace i nazad.
[ Miroslav Jeftić @ 23.06.2020. 18:51 ] @
Može u principu da se isplanira, dok sam tu i tu, auto se puni i slično, naravno ne u gradu u kojem postoji jedan punjač s jednim mestom na punjaču.
[ bordzija @ 23.06.2020. 19:54 ] @
Zašto bi neko za svoje pare planirao takve besmislice i zavisio od čiste sreće?!?? Zašto bi neko sebi stavljao omču oko vrata? Električni automobili su još u fazi razvoja da ne kažem praistorijsko doba automobilizma. Pre 100 i kusur godina (pretprošli vek) su imali domet 100 km danas nešto malo više. Pričamo o upotrebljivim automobilima b segmenta za grad ne o nafuranim limuzinama koje imaju i volan popunjen baterijama usled nedostatka kapaciteta istih za barem jednu normalnu dužu vožnju.
[ Ivan Dimkovic @ 23.06.2020. 20:33 ] @
https://www.daimler.com/innova...d-nvidia-plan-cooperation.html

https://www.nasdaq.com/article...driving-partnership-2020-06-22
[ AstralPro @ 23.06.2020. 21:29 ] @
Sto se tice hibrida treba znati da je i to tehnologija stara 120 godina

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_hybrid_vehicles

Zanimljivo je da su pre tridesetak godina Audi i Mercedes imali hibride koji su mogli da predju skoro 100 km samo na baterije.
[ bananaphone @ 24.06.2020. 05:26 ] @
Okacio sam Superb - posto je bio prvi link, mislim da mozes iste sisteme da ubacis u Skalu, i nije neka teska nadoplata, mislim da je cena - koliko kosta adaptive cruise control + tipa 700e.
[ component @ 24.06.2020. 07:45 ] @
Teslin "autopilot" košta previše. Mislim da je 5000€ ako ga uzmeš odmah, a ako ga kasnije doplaćuješ onda je 7000€.
Koliko vidim Waymo i Tesla imaju najbolju autonomnu vožnju. Waymo čak mnogo bolju ali ograničeno je na unapred definisane zone i ugrađen lidar na kolima. Ako sam dobro razumeo, Tesla će čak poskupljivati svoj autopilot što više vreme odmiče i što bolji postaje. Za sada jedini imaju OTA update i žele to da iskoriste i kod autopilota. Čak se spominju i neke mesečne pretplate. Na primer, ne želiš da iskeširaš odmah hijade evra, nego kad kreneš na put uplatiš, recimo, 100€ da ti privremeno omoguće autopilot. Nije loša ideja pošto hardver svakako već imaš u kolima, a imaće dodatnu zaradu bez ikakvih ulaganja.

I nije samo adaptive cruise control nego i praćenje svoje trake, samoparkiranje, automatska promena trake, polu automatska navigacija pri uključivanju i isključivanju na autoputevima, "prizivanje automobila" (po meni glupost - za sada) i prepoznavanje i reagovanje na semafore i stop znakove.

Ono što je najbolje u svemu je da se lista povećava. I to ne samo za nove kupce već za sve. Ukoliko si kupio autopilot time si platio i sve njegove buduće funkcionalnosti.

Jedna interesantna tema je zakonska regulativa. Recimo, u Evropskoj uniji nije odobrena funkcionalsnost prepoznavanja semafora i stop znakova i Tesla još nije uključila tu opciju za Evropu. Dolazimo do situacije da poseduješ autopilot a on se drugačije ponaša u zavisnosti od toga da li si prešao granicu (na primer). Sa jedne strane ne želim da mi neko tamo ograničava ono što sam platio, a sa druge strane neko drugi brine o tome da ne kršim zakon. Nisam siguran da sam sve dobro shvatio tako da mi je to jedna tema za razmišljanje.
[ bananaphone @ 24.06.2020. 10:27 ] @
@component - VW ima pracenje svoje trake, automatsko parkiranje, navigacija koja je integrisana sa ACC, i razno razne opcije sa kamerom... Napisao sam da je potrebno da imas ACC od hw (pored kamere koja je sad standardna) da bi imao vecinu od ovih sw opcija, ali da sad paket tog sw nije uopste skup. Kad sam ja kupovao auto bilo je tipa 3500e, a sad je tipa 700e - pri kupovini novog auta.
[ dlalic @ 24.06.2020. 12:31 ] @
Hehe, interesantne stvari se desavaju...

VW je napravio vec desetine hiljada ID3-a koji im stoje po placevima zbog "softverskih problema". Cak i VW CEO priznaje da ce im "trebati godine" da razviju softver koji bi ih ucinio konkurentnim Tesli. Za to vreme Tesla je sa obicnim SW update-om povecala domet svom modelu S za 160km. Bukvalno preko noci, probudis se ujutru i auto ti ima 160km range vise.
Pogledajte prvih par minuta, Robert je zabavan kao i uvek

https://www.youtube.com/watch?v=kb4MYbVe1w0&t=842s

Citat:
VlaK:
Po meni najveći nedostatak automobila na električni pogon je upravo taj "domet", a to je i najveća prednost automobila sa SUS motorima. Taj domet kod elektro auta može biti i 1000 km, ali posle ima da ga puniš dugo. Auti sa SUS motorima imaju praktično neograničen domet, jet to punjenje ne traje ni 5 minuta. Kada reše da se baterije pune od skoro 0% do 100% (do čepa) za 5 minuta biće zbogom SUS motori, do tada baš samo do pijace i nazad.


Vec sada, cak i u Srbiji na glavnom tranzitnom pravcu imas supercharger na svakih 220-230km. Na primer: ulaz u zemlju (Szeged, Sl Brod - Beograd - Aleksinac... A punjenje za tih 220km traje 15 minuta. To je za tih 1000km jednom godisnje kad ides na Halkidiki. Za onih drugih 345 dana ti ni ne treba domet od 1000km i punjenje za 5min zar ne?



[ VlaK @ 24.06.2020. 12:54 ] @
link

Evo vreme od 0 to 100. Puno je to, skoro 2 sata. Za to vreme na autoputu pređeš 200 km.
[ component @ 24.06.2020. 14:00 ] @
Interesantan link, VlaK.
Oduševilo me što je u punoj brzini je bilo punjenje od čak 708 km/h.
Za neko kraće stajanje od od 20-tak minuta moguće je napuniti automobil za domet od 250 km, a za dužu pauzu od 45 minuta to iznosi oko 400 km. Nije idealno, ali je i te kako upotrebljivo.
Posebno mi je zanimljiv grafik sa leve strane. Nakon prvih 20% naglo opada brzina punjenja. Takođe, nema smilsa puniti do 100% (osim ako stvarno moraš da pređeš toliko odjednom), pošto najveći deo vremena u stvari iznosi poslednjih 20%.

Meni je i dalje najveća prednost električnih automobila što se mogu puniti bilo gde, a ne samo na stanicama. Ako staviš solarne panele na krov to je ekvivalent da imaš kući svoju bušotinu i rafineriju kada koristiš SUS automobil.

Mislim da će se ova vemena punnjenja ubrzati ali da će se i promeniti način razmišljanja o korišćenju automobila. Kada su se pojavili smart telefoni svi su rekli da nemaju budućnost pošto baterija ne može dugo da traje, a kod običnog mobilnog telefona baterija je "držala" i po 5-6 dana. Ne znam kad sam poslednji put video nekog ko koristi mobilni koji nije "smart". Isto će se desiti i sa automobilima.
[ Miroslav Jeftić @ 24.06.2020. 14:30 ] @
Razlika je što se mobilni može napuniti bukvalno bilo gde u standardnoj mreži, a automobil malo teže. Ovo je više poredivo sa samim počecima mobilne telefonije, kad je bilo da izgubiš signal čim izađeš iz grada.
[ Java Beograd @ 24.06.2020. 14:39 ] @
Cela ova diskusija o "punjenju za 5 min" važi pod uslovom da baš tebe i samo tebe čeka slobodan punjač.

Realnost je mnogo drugačija. Pogledajte slike iz Holandije

Kad bi korišćnje električnih automobila bilo iole veće, od Beograda do Niša bi trebalo jedno nekoliko hiljada brzih punjača, i bar još dve-tri 400kV mreže duž auto puta

Dakle, sabrati koliko energije se ulije u automobile kroz gorivo, na pumpama duž auto puta,i to uporedtiti sa "ulivanjem" iste količine elektirčne energije.
[ dlalic @ 24.06.2020. 16:37 ] @
@Java
Mi to sve gledamo iz perspektive nase nesrecne geografske sirine i duzine.

A stvari se menjaju nepojmljivom brzinom. Recimo UK, koja nije lider po penetraciji EV, subvencijama i sl, je negde na prelazu iz 2019 u 2020. imala vise javnih punjaca nego benzinskih pistolja. A od tada se otvara 700 punjaca nedeljno. To su podaci iz prvog tromesecja, vrv je corona sada malo sve usporila. Pazi, javnih punjaca. S obzirom da veliki procenat stanovnistva zivi u individualnim kucama, privatnih punjaca ima... koliko i brojila.

Drugi primer je iz Shangaja. Bas je nedavno bila reportaza, Nebitno gde zivis, u kolektivnim ili individualnim objektima imas brzi punjac u krugu od kilometar, a vise obicnih u krugu od par stotina metara. Punjaca za e-bike i mopede ima na svakoj drugoj banderi i koriscenje je besplatno. Kazu stanovnici da samo punjenje, odnosno posedovanje punjaca uoste nije tema o kojoj se diskutuje pri kupovini kola. Shangaj ima 24 miliona stanovnika i zbog aero zagadjenja tablice za SUS vozila se prodaju na aukcijama. I sama tablica, prakticno samo dozvola da imas SUS auto kosta 12000 dolara. A imaju pristojne EV njihovih proizvodjaca za 10000. Za koje su tablice besplatne
[ bordzija @ 24.06.2020. 23:53 ] @
Šta se zamajavate bezveze to uvođenje javnih punjača je da bi se sutra naplaćivalo skuplje od benzina ili nafte. Kako god okreneš eben si. Sećam se jedne stare kome je suđeno njemu pantalone same spadaju. To da imaš nešto besplatno, džabe može evo uživajte u vazduhu dok i to savladaju nekako da naplate. Ništa nije problem toliki koliko nešto da se naplati i otme. To najviše koči čovečanstvo, pohlepa.
[ bakara @ 25.06.2020. 12:05 ] @
Citat:
Java Beograd:
Cela ova diskusija o "punjenju za 5 min" važi pod uslovom da baš tebe i samo tebe čeka slobodan punjač.

Realnost je mnogo drugačija. Pogledajte slike iz Holandije

Kad bi korišćnje električnih automobila bilo iole veće, od Beograda do Niša bi trebalo jedno nekoliko hiljada brzih punjača, i bar još dve-tri 400kV mreže duž auto puta :)

Dakle, sabrati koliko energije se ulije u automobile kroz gorivo, na pumpama duž auto puta,i to uporedtiti sa "ulivanjem" iste količine elektirčne energije.


Slike iz holandije smo vec diskutovali na drugoj temi, i zapravo su prenaduvane... sve je to objasnjeno
a i ne bi bila nikakva vest da 50 automobila ceka u redu za benzin...

kao i sto ovaj snimak gde se tesla puni od 0-100% za 2 sata
EV se ne pune nikad od 0% vec uglavnom od 20-30% pa do 80% i za to im treba od 20-30minuta, i to se lepo vidi na snimku koji je pogresno protumacen.

Citat:
važi pod uslovom da baš tebe i samo tebe čeka slobodan punjač.


Verovao ili ne, to vec postoji

tesla supercharger upravo zna gde tebe ceka jedan slobodan punjac jer je sve umrezeno i sistem real time izracunava da ce recimo punjac u nisu biti slobodan za 10min a da ti na njega dolazis za 15minuta a takodje ume i da ukalkulise i kada ce sledeci da dodje pa ako punite istovremeno prilagodi brzinu punjenja i za onog narednog.

uz sve to zaboravljate da EV sa parkinga krece gotovo uvek puno kao i da svaka bandera na parkingu ako zatreba moze postati punjac, sve to vec postoji
Kod nas nema jer smo sirotinja i nama su ta vozila skupa i jer vozimo uglavnom polovna vozila. Kada bude vise vozila bice i mesta za punjenje.
[ bananaphone @ 25.06.2020. 12:42 ] @
bakara - vrtimo istu pricu iz teme u temu, bice bice 100%, ali sad jos uvek "nije"
[ Branimir Maksimovic @ 25.06.2020. 12:48 ] @
bakara:"tesla supercharger upravo zna gde tebe ceka jedan slobodan punjac jer je sve umrezeno i sistem real time izracunava da ce recimo punjac u nisu biti slobodan za 10min a da ti na njega dolazis za 15minuta a takodje ume i da ukalkulise i kada ce sledeci da dodje pa ako punite istovremeno prilagodi brzinu punjenja i za onog narednog. "

Oh, ovo u Srbiji? ;)
Pre ce da se izgradi pruga do Budimpeste nego sto ce ovo biti :P
[ bakara @ 25.06.2020. 18:43 ] @
Ceniš da u Srbiji moraš predugo da čekaš na supercharger?
[ bordzija @ 25.06.2020. 21:37 ] @
Neće nikada biti šta vam je pa to je struja za jedan ceo grad veličine Novog Sada, kod nas se i dalje sve samo krpari i izvlači lova koliko može u privatne džepove. Kakve crne investicije i novi vodovi za brze punjače, sletite na zemlju iako je šizoje fantazirao o letećim automobilima - to tek kod nas neće biti ili barem sa jednim vekom zakašnjenja u najboljem slučaju. Da tamo neka termoelektrana purnja ugalj da bi neki megatrend doktor bloger napunio teslu na brzom punjaču. Svašta.
[ component @ 26.06.2020. 07:52 ] @
Da promenimo temu u "Tesla automobili - budućnost je danas (ali ne u Srbiji)"?

Šalu na stranu, zar ne posotji neki Tesla registrovan i u Srbiji? Relnost je da je za naše uslove Tesla automobil skup i da, za sada, nema zvanične opcije da se kupi ukoliko si iz Srbije. U Americi se prodaje po ceni od 35.000$ što bi trebalo da iznosi oko 31.200€ ovde, ali za sada postoje dodatni troškovi pošto se isporučuje iz Amerike.
Kada se završi Gigafabrika u Nemačkoj cena će sigurno pasti. Dodatno, spominje se da je plan da se za model 3 spusti cena na oko 30.000$ kada zaživi novi tip baterije pošto bi trebalo da se proizvode veće količine za manju cenu. To bi moglo da znači da bi uskoro model 3 mogao da krene sa cenom od 27.000€ što uopšte nije loše.

Takođe, B segment je u planu (nije sigurno da li će se proizvoditi u kineskoj fabrici), ali kako je Musk rekao, procenjuje da bi treablo da krene proizvodnja za otprilike 5 godina (to je rekao pre 2 godine). Procenjena cena oko 18.000€.
Ali to su sve spekulacije. Realnost je da trenutno ispod 40 hiljade ne možemo ni da razmišljamo o Tesla automobilu.

Moja procena je da ni u Srbiji punjenje neće biti problem čim krenu manje utičnice na raznim mestima. Samo treba regulisati kako se plaća. Dakle nije inženjerski ili infrastrukturni problem već pravni.
Zamisli ovo: kreneš na put i svratiš u restoran. Na parkingu je gazda postavio utičnicu da gosti mogu da dopune automobil. Pri plaćanju računa platiš i struju. Svratio si ka kafu, dobio si kafu i dopunjen automobil Ne mora da ima supercharger dovoljna je obična trofazna utičnica.
Problem je što ne smeš da prodaješ ili preprodaješ struju. Čak i ako staviš solarne panele, mislim da budeš registrovan za tu delatnost da bi naplatio nekome tu struju.

Dokle god imamo političare kakve imamo, sve ovo će ići mnogo sporije nego što bi trebalo. Setite se da plaćamo akcizu na gorivo i da smo država gde se plaća porez na akcizu. Od prodaje goriva se lep novac sliva u državni budžet i verovatno će se političari truditi da učine sve što je u njihovoj moći da izvuku što više od te koke nosilje. Ako već posmatramo Srbiju kao referntno sanje u svetu povodom električnih automobila, onda bar budimo realni. Nije problem punjač, nije problem baterija, nije problem cena struje. Izgleda da je problem u kombinaciji geografske dužine i širine.
[ bordzija @ 26.06.2020. 22:58 ] @
Ovo je besmislena tema na ovom podneblju koje nije za život nego samo životarenje od danas do sutra. Život se sveo da ne crkneš od gladi ili neke boleštine. Baš težak futurizam ili sf ne mogu da se odlučim. Sve što u svetu ima neku cenu kod nas košta DUPLO.
[ bakara @ 28.06.2020. 17:14 ] @
Citat:
bakara:
a i ne bi bila nikakva vest da 50 automobila ceka u redu za benzin...

u vezi sa ovim...bilo mi interesantno

Juce 10h pre podne, sam napravio fotku gde trideset automobila ceka u redu za gorivo na malenoj nisovoj pumpi


[ Nebojsa Milanovic @ 28.06.2020. 18:24 ] @
Super.

Sada tu situaciju sa 30+ vozila u redu za benzin projektuj na slučaj da svi ti auti treba da se napune strujom.

Mislim da i malo dete može da zaključi na šta bi to ličilo u Srbiji i koji je vremenski period u kome će to biti moguće.
[ bordzija @ 29.06.2020. 03:25 ] @
U Srbiji i da krene prodaja novih električnih automobila koliko sutra za recimo cca 10.000 evra, na ulicama će se pojaviti tek za 20 godina kada budu nemci leteli.
[ bakara @ 29.06.2020. 12:45 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Super.

Sada tu situaciju sa 30+ vozila u redu za benzin projektuj na slučaj da svi ti auti treba da se napune strujom.

Bas naprotiv, automobili na struju ce se puniti na parkinzima a ne cekati red na pumpama
A fotka je vise ilustrativna, da nije nikakvo cudo videti gomilu automobila u redu za punjenje
[ Nebojsa Milanovic @ 29.06.2020. 17:51 ] @
Da ne ulazim u detalje, samo ću reći da se "malko" razumem u to šta je sve tehnički potrebno da se superpunjači instaliraju na parkinzima.

I ne samo punjenje na parkinzima, ima još stvari u svetu normalnih, kao npr. u Južnoj Koreji što je ceo auto put prekriven solarnim pločama koje su u stvari krov za bicilističku stazu koja ide između traka, ali za sve njih važi da će mnogo vode proteći Dunavom dok se one u Srbiji dese.
[ bordzija @ 30.06.2020. 08:13 ] @
Mislim da je njima više problem kako to sve dobro da unovče/naplate nego da izvedu punjenje. Sećam se davno kada je jedna naša kompanija razvlačila optiku pa je uporedo vukla i gasifikaciju koja uopšte nije njihov resor i obrnuto pa jednog dana imaš procenat.
[ bordzija @ 02.08.2020. 19:13 ] @
Evo ljudi idu na more ee lektričnim sokoćalom

[ bakara @ 02.08.2020. 19:29 ] @
Sigurno se mnogo napatio
[ bordzija @ 02.08.2020. 20:20 ] @
Idu na kupanje autom, najnormalnije ga voze na sve strane. Prekoputa ima punjač tesla tu se valjda puni. E sad sa klimom koliko prelazi jer je +35.
[ calexx @ 04.08.2020. 17:18 ] @
Čuo sam da u Nišu ima bar jedan komad Tesle. Nisam ga video, ali kažu da sigurno ima jedan. Ovih dana sam čuo (ponovljenu) priču da je jedno taksi udruženje spremilo deset el golfova (priču sam čuo pre dve godine ali mi je sada potvrdio jedan taksista iz te firme, kaže da su stigli) a prostorije su preselili u drugi kraj grada pa ispred imaju i punjač, ako sam dobro video imaju i rent-a-car* firmu pa je moguće da će tu da se pune ako ih i iznajmljuju. Ako skoro prođem kroz taj kraj, uslikaću a možda i svratim da pitam šta planiraju.

Ovde su popularniji hibridi, ima ih na stotine (99% od toga su taksi vozila i tu i tamo poneki koji nije) ali sam opet čuo da neka udruženja planiraju el automobile, da iskoriste subvencije koje je država valjda ponudila. Ne razumem se previše (i nisam čitao ako to u temi piše) ali kažu da na brzom punjaču punjenje traje sat, na običnoj struju 3-4 a domet je 400km.

*U pitanju je jedan od VW/Audi uvoznika koji praktično nabavlja automobile po dobroj ceni, u okviru firme je i taxi udruženje a gazda ima i lanac bakalnica, sada vidim i rent-a-car i nije nemoguće da pokrene priču o el automobilima. Možda proširi delatnost pa ponudi struju na više mesta u gradu ... za autoputeve ipak mora neko drugi. Ako planiraju da voze duge ture, moraće da smisle kako da to reše ako se ne pojavi neko globalno rešenje. Ali kada to jednom krene, širiće se brže od ovog virusa.
Postoji jedan punjač ispred glavne zgrade ovdašnje elektrodistribucije ali nisam siguran da je ikada proradio i da uopšte radi. A mislim da je bilo priče da je fraj struja. Samo što nema za koga, bar za sada. Prema broju el automobila kod nas, mislim da imamo dovoljno punjača, kada to zaživi, pojaviće se samo tako.
[ bordzija @ 04.08.2020. 18:01 ] @
Znajući vw ako piše da se puni 4 sata onda u praksi treba barem 8 h kad već ne mogu da dime.
[ calexx @ 04.08.2020. 21:33 ] @
Ne, to je iz one druge priče, tip se raspitivao za neke Hjundai el automobile i tako su mu rekli. Za ove vw nemam pojma ali ću da pokušam da se raspitam kod ovih, mora da već imaju matematike.
[ bordzija @ 14.08.2020. 16:24 ] @
Nego što nema nekih trka 24h lemana sa električnim automobilima?
Baš bi lepo bilo gledati baremmali napredak u tehnologiji. Malo da se mrdnu iz učmalosti debele ladovine sus motora i kredita banaka za iste.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.08.2020. 16:26 ] @
Lupaš gluposti.
[ Living Light @ 14.08.2020. 20:22 ] @
Meni samo nije jasno,
kako na tom AKU paketu opstaje klima,
koja inace cupa od 5-7KS iz motora?

Ili su to Automobili bez klime?
[ bordzija @ 14.08.2020. 21:02 ] @
Inverter tehnologija rekao bih evo ja hladim 70 kvadrata sa 140-150 vati. Koliko znam ove na autima obične su kao off on, kvačilo spoji i optereti motor bez promene brzine?

Prošle godine sam viđao te tesle uglavnom u proleće i rano leto ovde na moru. Moguće da izbegavaju daleka putovanja baš zbog klime?
[ Living Light @ 14.08.2020. 21:12 ] @
Napolju 33-35°C,
a Ti hladiš sa 150W ?
...na 24-26°C ceo stan/kucu ?

Nesto ti ne valja ta racunica.
[ Branimir Maksimovic @ 14.08.2020. 21:28 ] @
Ja grejem sa 200 W 24/7 :)
Komp na 75C. Trenutno se obracunava lek za Koronu :P
[ bordzija @ 14.08.2020. 21:34 ] @
Deo prizemlja 70m2 kada je napolju 33° sa 150 vati hladim na 26° imaš na temi inverter klime da ne gnojim sad ovde teslu. Tamo imaš i video. Garant ima inverter klima uređaj neki mali za auto sa još manjom potrošnjom.
[ bakara @ 14.08.2020. 21:37 ] @
Citat:
bordzija:
Inverter tehnologija rekao bih evo ja hladim 70 kvadrata sa 140-150 vati. Koliko znam ove na autima obične su kao off on, kvačilo spoji i optereti motor bez promene brzine?

Koliko znam danasnji automobili imaju kompresore klime koja radi po potrosnji slicno kao taj inverter...kako nemam pojma.
[ Living Light @ 14.08.2020. 21:39 ] @
Branimire,
aj ne zahhhjjjjebbbbaj.

Nije isto 75°C na procesoru,
na tako malom oklopu, hladnjaku,
ili na celom radijatoru u stanu/kuci.

Nemoj da mešaš Babe & Žabe.

U prvom slicaju su W-u pitanju,
a u drugom kW.

Znam da znas, ali malko zezas.

[ bordzija @ 14.08.2020. 22:32 ] @
Pa nebi me čudilo da su danas i klima uređaji kod svih automobila - na struju kao i električni servo volana. Ja sam na mom autu pre 30 godina imao električnu servo pumpu kočionog sistema. Isti taj automobil je elektro motorima dizao i spuštao spojler zavisno od brzine. Danas te tehnologije ulaze ili su u serijskoj proizvodnji. Nekada čudesa a danas obavezna oprema.
[ Living Light @ 14.08.2020. 23:13 ] @
Sve si Ti u pravu,
Ali NEMA Perpetum Mobile!
I nikako da saznamo koliko trosi klima u
elektro Automobilu?

Ako je ima?

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 15.08.2020. u 03:06 GMT+1]
[ bordzija @ 15.08.2020. 08:26 ] @
Evo pa čitaj:

http://overdrive.in/news-cars-...stem-in-an-electric-car-works/
[ bordzija @ 29.08.2020. 19:15 ] @
Tesla samo 98.000 evra kod nas

http://www.polovniautomobili.c...i/16298680/tesla-model-s-100-d

[ bananaphone @ 01.09.2020. 07:20 ] @
Poslednja studija CO2 emisija univerziteta u Eindhoven-u elektricnih automobila. Uzima se u obzir kompletan lifecycle - od proizvodnje, baterija, termoelektrana itd.

E sad oni su izracunali, kad se sve uzme u obzir, da je CO2 emisija Tesla M3 oko 65% manja od Mercedes C 220d - posto su nemacke studije nekako izracunavale za iste automobile da Tesla naravno proizvodi vise CO2, kom verovati ne znam ni sam...

https://www.oliver-krischer.eu...ads/2020/08/English_Studie.pdf
[ Nebojsa Milanovic @ 10.09.2020. 11:52 ] @
Juče mi se prvi put desilo da na ulici vidim auto za koga ne znam koji je..

To je upravo ovaj:







https://www.youtube.com/watch?v=uy6RjU8W5lQ

Našao sam i domaći prikaz

https://www.b92.net/automobili...9&mm=10&nav_id=1600538

Gledao sam ga duže vremena spolja i iznutra, mladi ljubazni vlasnik mi ga je pokazao, auto ima 400KS i pogon na obe osovine, dva motora i autonomiju preko 400km.

Kupljen je u Srbiji pre nekoliko meseci po ceni od 117.000 €.

Šta reći? Ulepšao mi je dan...
[ component @ 10.09.2020. 13:11 ] @
I šta kaže? Gde ga puni?
Jel' istina da mora preko noći iz stana da razvlači produžni kabl do ulice, ispred zgrade, kao što neki ovde pričaju?
[ bakara @ 10.09.2020. 14:23 ] @
U staroj dobroj garazi i dvoristu.
[ since1986BC @ 10.09.2020. 14:36 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Juče mi se prvi put desilo da na ulici vidim auto za koga ne znam koji je..

To je upravo ovaj:




Bas si slabo onda informisan za ovu temu.
Mator model :P (davno predstavljen)
[ Nebojsa Milanovic @ 10.09.2020. 17:40 ] @
Jeste, sam bio iskreno začuđen i to je motivisalo vlasnika da mi ga pokaže i da popričamo.

btw, tišina u autu i oko njega je nestvarna..
[ since1986BC @ 17.09.2020. 16:43 ] @
Polestar 2, Tesla 3 uporedno. Dosta prirodna recenzija, ima čak i smešnih momenata.

Švedski akcioni. Ne brinite ima EN titlove :)

[ component @ 21.09.2020. 14:11 ] @
Jedan interesantan video koji pokreće pitanje šta nas možda čeka u budućnosti. Iako svi govore kako je su Tesla automobili u stvari kompjuteri na točkovima ipak malo se čovek zapita šta će biti kad polako svi proizvođači uđu u taj mod


Radi se o sledećem: Tesla ima opciju "Boost accelseration" - da za 2000$ doplatiš da auto ima bolje ubrzanje. Pojavio se neko sa strane i napravio modul koji ti isto to omogućava ali nešto jeftinije. Tesla nakon toga pušta OTA update i auto sa tim dodatnim modulom odjednom prijavljuje grešku/poruku.
Sad se pokreće pitanje ko kakva prava ima i šta sme proizvođač automobila da radi. Da li Tesla sme da ti poništi garanciju, ili da te odbije na svojoj mreži punjača? Puno ljudi kupuje Tesla automobile pošto imaju razvijenu mrežu punjača. Šta ako jednog dana Tesla tvoj automobil iz nekog razloga proglasi za nekompatibilnim? Šta ako modifikuješ ili popravljaš svoj auto? Da li je tvoj atomobil i dalje tvoj iako si ga platio ili proizvođač i dalje sme da radi sa njim šta hoće?

Ova pitanja ne mogu da se postavljaju za automobile koje sada vozimo, ali kako automobili postaju sve više kompjuteri, vredi se zapitati kakva nas budućnost očekuje po tom pitanju?

Meni lično ne bi smetalo da ne smeju da se obavljaju neovlaštene prepravke i popravke, pošto svakako sam to ne bih ni radio. Ali principijelno mislim da nije u redu. Gde se postavlja granica? Ne smeš da zameniš točak ili branik?
[ bakara @ 21.09.2020. 18:05 ] @
vec se o tome disutovalo...

Da bi koristio besplatno punjenje na teslinim punjacima duzan si da ga odrzavas po teslinom servisnom programu.
Ako uradis neovlascenu popravku ili modifikaciju dobijes ban na punjacima.

Sve je to logican sled dogadjaja, sa tim sto je mogucnost kontrole svega mnogo veca kada sve funkcionise elektronski.

[ component @ 23.09.2020. 08:28 ] @
Održan je godišnji shareholder meeting a nakon toga Tesla battery day po našem vremenu sinoć od 10:30. Mogao je da se prati livestream.
Ovo što su izneli je revolucionarno. Predstavili su da su ovladali novim tehnologijama izrade baterija, novim materijalima i što je najvažnije fokus je na masovnoj proizvodnji. Nije ono što se često čuje u clickbait novinskim naslovima "naučnici otrili ovo ono...". Ovde je reč da su već proizveli desetine hiljada novih tipova baterija.
Povećali su format baterije a da su rešli problem pregrevanja. Našli su način da koriste silicijum. Baterije će postati stukturni deo automobla. Ne vredi da prepričavam. Koga interesuje moraće da pogleda.
Ukratko: oborili su cenu baterija, povećali kapacitet, ubrzali proizvodnju.

Osim toga najavili su da je cilj proizvodnja jeftinijeg vozila (mnogi ga zovu Model 2) koji bi trebalo da košta 25.000$. Još koju godinu se neće pojaviti, ali uliva nadu.

Model Y koji će se proizvoditi u Nemačkoj biće napredniji od ovog iz Amerike. Bar što se tiče načina proizvodnje. Osmislili su novu leguru alumijiuma koji dozvoljava livenje velikih delova bez deformacija za koje kasnije nije potreban dodatni tretman.

Sve u svemu, predstavili su dosta inovacija i novih stvari.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.09.2020. 10:58 ] @
Koliko je ludilo tamo sa Teslom najbolje govori podatak da je na dan i odmah nakon tog događaja akcija Tesle pala 15%!!?!

Sada zamislite šta Ameri misle i šta očekuju od Tesle kada su ovi, realno fascinantni podaci koji su izneti, za njih zapravo veliko razočarenje i dovelo je do totalne rasprodaje TSLA akcija.
[ since1986BC @ 23.09.2020. 12:13 ] @
Trućka se da je čovek obećao prejeftin auto i neki se poplašili. (od samo 25k dolara)

Jel možemo nekako da podržimo čoeka , mi odavde? Jadarit - ovo - ono :)

https://www.google.com/search?q=TSLA
https://finance.yahoo.com/quote/TSLA/
[ component @ 23.09.2020. 13:17 ] @
Dugoročno svi očekuju da će akcije Tesle skočiti. Juče nisu predstavili ništa što je već u proizvodnji pa su kratkoročni investitori razočarani, tj. ne žele da čekaju godinu i više dana da sve o čemu je juče pričano dođe na svoje.
Meni se sviđa Teslin način rada tj. što nisu fokusirani samo na zaradu već na ideju da žele da promene svet. Umesto da smanje cenu baterije i razliku stave u džep (ili da podele dividende akcionarima) oni će razliku preneti na kupce. To kratkoročno znači da će imati manju zaradu, ali dugoročno da će njihovi proizvodi biti dostupniji ljudima. Ako se obistine njihovi planovi, a po svemu sudeći hoće, u sledećih 10 godina će postati kompanija sa najvećim prihodom u svetu. Trenuto je to Walmart (https://en.wikipedia.org/wiki/...f_largest_companies_by_revenue) a Tesle nema ni u prvih 50. Ovde je lepo (pojednostavljeno) objašena matematika koji prihod može da se očekuje na osnovu novih baterija https://www.youtube.com/watch?...amp;feature=youtu.be&t=106
[ Nebojsa Milanovic @ 23.09.2020. 13:46 ] @
Lepo si to napisao i tačno je naravno, samo što ne važi samo za Teslu nego za svaku firmu na svetu koja želi da uspe.

Svaka ali bukvalno svaka firma koja želi da raste mora dugi niz godina da se totalno odrekne praktično bilo kakve zarade, štaviše i da uzima brdo kredita kako bi mogla da preuzima tržište od drugih a i da osvaja nova, i u tome je Tesla odličan primer.

Naravno, nigde nema garancija da će i uspeti ali takvo ponašanje je asplutno neophodno, naravno uz XXX drugih najviših kvaliteta i besprekorno izvršenje zacrtanih ciljeva.

Jedna od takvih firmi je i npr. Zscaler o čijoj poslovnoj politici bi jedan poznati član ES-a mogao puno više da kaže :), ono što ja znam je da su se i u narednih nekoliko godina odrekli velikog dela zarade zbog drakonskih investicionih ulaganja, isto kao i Tesla a i mnogi drugi.

Ljudima u Srbiji je nezamislivo kako svet funkcioniše, ovde i dalje važi ona premisa "Bolje nekom danas da maznem 100 evra nego da ulažem u njega pa da mu za godinu dana naplatim 10.000 evra"
[ Darko Nedeljković @ 23.09.2020. 18:26 ] @
Citat:
component:
Meni lično ne bi smetalo da ne smeju da se obavljaju neovlaštene prepravke i popravke, pošto svakako sam to ne bih ni radio. Ali principijelno mislim da nije u redu. Gde se postavlja granica? Ne smeš da zameniš točak ili branik?

Pa, ako microsoft moze da ti iskljuci OEM operativni sistem ako promenis procesor ili memoriju, ne vidim zasto tesla ne bi mogao da radi to isto. Ta pandorina kutija je otvorena mnogo pre tesle. Kako je krenulo, uskoro ce biti kad promenis cebe moras da kupis novu licencu za krevet.
[ mjanjic @ 23.09.2020. 20:10 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Ljudima u Srbiji je nezamislivo kako svet funkcioniše, ovde i dalje važi ona premisa "Bolje nekom danas da maznem 100 evra nego da ulažem u njega pa da mu za godinu dana naplatim 10.000 evra"

Ne samo ljudima u Srbiji, nego i nekim našim "biznismenima" koji su u inostranstvu. Primer iz jednog dokumentarca o srpskom kriminalu, mislim da je pomenut Geteborg, neki naši uzimali reket radnjama, ovi se valjda uplašili zbog onih priča o klanjima i surovim obračunima iz 90-ih i redovno plaćali... a našima bilo super, nema konkurencije (nema rusa, italijana, albanaca...), i sve je bilo lepo, dok se nisu posvađali, krenule pucnjave i obračuni, policija ih pohvatala, i ceo "biznis" propao.

[ Nebojsa Milanovic @ 26.09.2020. 16:08 ] @
Pre neki dan je održan dugoočekivan Tesla Battery day na kome je Elon Musk prikazao najnovije tehnologije ove pre svega visokotehnološke fabrike (činjenica da proizvodi automobile je sporedna), o čemu se detaljnije govori u ova dva videa:





Kakvu poziciju ima Tesla u Americi i koliko velike stvari se očekuju od ove firme pokazije i podatak da je nakon ovih, realno facinantnih činjenica koje su iznete, akcija Tesle pala preko 20% (!?), što znači su gledaoci i investitori očekivali čak i puno više!

Po meni, za TSLA akciju i Tesla firmu je dobro da iz nje izađu svi trgovci na kratko i špekulanti i da tu akciju krenu da kupuju pretežno ozbiljni investitori. To bi puno pomoglo i razvoju a i ugledu firme, koja sada u tehnologiji već celih nekoliko godina prednjači svim drugim proizvođačima.

A nakon ovog događaja, lično sam mišljenja da se ta prednost i povećava i nije čudo što su evropski proizvođači već duže vreme u panici.
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2020. 17:02 ] @
@Nebojsa,

TSLA je, bukvalno, "fabrika magije". Ne prave oni nove automobile, vec kompletno novo trziste koje u ovom momentu nije skroz ni izdefinisano kako ce izgledati (finalna destinacija: autonomni automobili u vlasnistvu nekog "TUBER-a").

Dakle, "disruptor", u najcistijoj Valley definiciji.

Ozbiljni investitori ne mogu "ozbiljno" da uloze enormnu lovu iz prostog razloga sto ih u tome sprecavaju interna pravila ili osnivacki memorandumi (ne mogu vise od N% kinte da stave u ovakve investicije).

Ostaju privatni investitori, razni suvereni fondovi (kojima upravlja Seik a ne nekakvi "bylaws"), hedge fondovi, kratkotrajni spekulanti naravno, itd...

Citat:

Kakvu poziciju ima Tesla u Americi i koliko velike stvari se očekuju od ove firme pokazije i podatak da je nakon ovih, realno facinantnih činjenica koje su iznete, akcija Tesle pala preko 20% (!?), što znači su gledaoci i investitori očekivali čak i puno više!


Pa brate... P/E im je 1057.

Ne, ovo nije greska.

Za ljude koji ne znaju, P/E je odnos trenutne vrednosti akcija i prihoda po akciji. Taj broj vam moze dati nekoliko korisnih informacija:

1. Ako uporedite P/E firme, sa prosecnim P/E-om u industriji, to vam daje ideju koliko je trziste spremno da "plati ekstra" za tu konkretnu firmu

2. Ako je trziste spremno da "plati ekstra", to znaci da ocekuju da ce firma imati rast veci od ostatka njene industrije

3. Mozete trivijalno ubaciti ovaj broj u NPV model i izracunati o kolikom tacno ocekivanom rastu se radi (preporuka - probajte sa TSLA-inim: 1057, a onda probajte da napravite biznis plan koji to moze da izvede a da ne ukljucuje ciljeve tipa "postati globalni lider u proizvodnji i dostavi teskih droga" - od dzungle do jahte).

E, sad... 1057, da li je to mnogo? Da, mnogo je. Vrlo :-) Zapravo ovo je toliko visoko da je prva reakcija provera da li se radi o greski. Ovakvi brojevi se obicno samo vidjaju u "penny stocks" ili "junk stocks" kad neko krene da ih pumpa (pump&dump). Ali TSLA nije ni jedno od ova dva, sto celu stvar cini jos ludjom.

Ilustracija: Facebook prilikom izlaza na berzu je imao P/E od 91, koji se smatrao za "nosebleed" (HAHAHA, nisu moje reci - ovo je ocigledno "City" zargon). Facebook je bio "unicorn" SV firma gde se ocekivalo da ce jednorog da se*e zlatne poluge. Od Tesle se ocekuje >10x vise zlatnih poluga!!!!. Tesla ne prodaje korisnike niti posreduje u prodaji i dostavi reklama!

Tesla valja fizicku robu (za sad) a ocekuje se da u odnosu na njih Mark Zuckerberg izgleda kao prodavac zivotnog osiguranja!

A ako bi Teslu smatrali za obicnog auto proizvodjaca... kakav je P/E u toj industriji?

Ford P/E: ~6.5
FCA P/E: ~5.17
Toyota P/E: ~8.13
Hyundai P/E: ~9.05

Da, @Nebojsa, pitam se zasto li investitori ocekuju "puno vise". Sa ovako nasviranim P/E faktorom mislim da bi cak i El Chapo imao izazov da "postigne"... nosebleed?! (ok ok...)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 26.09.2020. u 18:13 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 26.09.2020. 18:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Pa brate... P/E im je 1057.
Ne, ovo nije greska.

He, očigledno da ili nisi pratio Teslu, ili (verovatno) ne pratiš takav tip firmi i slično...

Pa taj toliko visoki P/E im je tek od skoro (par kvartala), jer je godinama pre toga on bio negativan :) (!). Dakle, Tesla je godinama bio u totalnom minusu, sagorevao ogromnu količinu para, bio najšortovanija akcija na planeti i slično.

P/E im je tek od nedavno prešao u pozitivu i naravno da je ogroman ali tek sada po prvi put pozitivan, lično više gledam forward P/E koji je nekoliko stotina ali je i on naravno ogroman.

Detaljnije o tome možemo na private ili na nekoj drugoj temi, za početak ti mogu reći da 3/4 mog portfolija čine akcije sa negativnim P/E (!), dakle u teškim minusima, isto kao što je i Tesla godinama bio.

Nije to ništa neobično za akcije ali za autoinustriju itekako jeste, ali kao što smo konsatatovali obojica, Tesla je težak disruptor (najveći na planeti sigurno) i samim tim je jasno da nikakva poređenja sa "normalnim" firmama nisu moguća.

Rekoh gore a i ti ćeš se složiti, činjenica da Tesla proizvodi automobile je sporedna, primarno je da firma disruptor u svakom smislu i generator najviših tehnologija na planeti.

Upravo zbog toga poređenje sa ma kojim proizvođačem automobila u ovom slučaju samo zbunjuje, jer u cenu TSLA akcija je već sada ugrađeno mnogo toga što ta firma tek treba da predstavi. Battery day je potvrdio da se Tesla nalazi na tom putu i da su mu namere vrlo ozbiljne.

Citat:
A ako bi Teslu smatrali za obicnog auto proizvodjaca... kakav je P/E u toj industriji?

Ford P/E: ~6.5
FCA P/E: ~5.17
Toyota P/E: ~8.13
Hyundai P/E: ~9.05

Ovo je klasična greška koji verujem i ti sada vidiš, a tako sam i ja ranije posmatrao Teslu i to me je na žalost sprečilo da na vreme kupim TSLA... Da sam pre samo godinu dana razmišljao kao danas sada bih vas pozdravio negde verovatno sa Bahama :)

Ko je pre samo godinu dana umeo da potpuno ignoriše klasičnu metriku u valuaciji te akcije, ili je imao neke insajderske informacije o tome, mogao je da više nego udesetostruči (!!) svoj kapital za samo godinu dana, jer toliko je porasla TSLA akcija za samo poslednju godinu dana.
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2020. 19:11 ] @
Ma da, meni Tesla nije proizvodjac automobila (to trenutno rade) vec firma koja planira da transformise kompletno nacin prevoza.

Da li ce im to uspeti ili ne je druga stvar, u svakom slucaju ne vrede trenutno koliko vrede zbog 0-100 vremena koje mozes da postignes sa Modelom S.

Sto se P/E-a tice, ako je tvoj portfolio dominiran akcijama sa negativnim P/E-om i ako si ih kupio u tom stanju i ocekujes da ce da se promeni situacija, to je pametna investicija, kupio si ih jeftino, ako poskupe - svaka cast.

Problem sa sumanutim P/E-om je vrlo jednostavan: svako ko >danas< kupuje TSLA akcije ih kupuje po ceni koja nema nikakve veze sa danasnjim finansijama firme. Cak i u vreme kada je vrednost TSLA akcija bila 10x manja, i dalje je to bila visoka cena u odnosu na prihode u poredjenju sa skoro bilo kojom drugom industrijom.

Na stranu sta ti ili ja mislimo o tome, fora je da Elon i ekipa imaju sigurno dosta investitora koji su ulozili pare pod ovakvim uslovima i ocekuju da TSLA nastavi da raste kao neki Cloud Service unicorn. To nece biti lako.

Da se vratimo na TSLA "nosebleed" cenu akcija: ovo je indikator da se ocekuje da ce Tesla napraviti novi kvantni skok.

Fundamentalno, Tesla moze da raste i-ha: trenutni prihod je uporediv sa Opel-om, i preko 5x manji od nekog Ford-a ili GM-a. Kako Tesla ima planove za drugaciji svet i konkretnu tehnologiju koja obecava, potencijalni prihodi mogu biti visestruko veci od istog tog GM-a - dakle, nesto tipa 10x, 20x, 50x vise nego danas. Odatle i dolazi P/E koga se ne bi stideo ni Jordan Belfort iz Wolf of Wall Street-a :-)

Naravno od danas do 50x je prilicno za*bana stvar, i svaki kvartal koji ne vodi ka tome kako su investitori zamislili ce verovatno biti pracen "kaznom".

Citat:

Ko je pre samo godinu dana umeo da potpuno ignoriše klasičnu metriku u valuaciji te akcije, ili je imao neke insajderske informacije o tome, mogao je da više nego udesetostruči (!!) svoj kapital za samo godinu dana, jer toliko je porasla TSLA akcija za samo poslednju godinu dana.


Ja nisam imao nikakvu specijalnu "insajdersku" informaciju, vec mozda samo "informisanu diskusiju" sa ljudima bliskim materiji gde je jasno da je najvredniji deo Tesla strategije van automobila (sa detaljima sta i kako). Mislim da je Elon cak to objasnio negde komplet. Tehnicki zvuci savrseno smisleno, nacin na koji to hoce da izvede je genijalan ima cak i sanse da uspe. Ali kao i svaka stvar vidjena "za buducnost", rizicna je koliko i svaki drugi novi posao.

Problem je sto ta informacija ne znaci da ce nesto da se desi. Znas kako Ameri kazu "hindsight is always 20-20".
[ Nebojsa Milanovic @ 26.09.2020. 19:20 ] @
Cena TSLA akcija je tema bez kraja...Neki se (s pravom) sprdaju sa TSLA kupcima i govore kako su totalne ovce, a neki ne.

Ja bih to pojednostavio na sledeći način:

Onaj ko sada kupuje TSLA akcije, kladi na to da će cela TSLA investiciona teza (koju si i ti kratio opisao) uspeti. Ako ta teza uspe - cena akcija nije visoka i oni će zaraditi.

Ako ta teza ne uspe, a bukvalno cela planeta, veoma jaka Nemačka a i više od pola Amerike su protiv njih (pogledaj samo kako je General motors podržao onog bizarnog prevaranta Miltona, samo da bi se makar kako suprotstavio Tesli https://media.gm.com/media/us/.../en/2020/sep/0908-gen2fcs.html), onda će TSLA akcije jako pasti (na manje od desetinu svoje vrednosti) i svi vlasnici će puno izgubiti.
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2020. 16:03 ] @
Tesla je, naravno, velika kocka ali znas kako se kaze - bez rizika...

Ovo je deo strategije: https://electrek.co/2020/08/17...ojo-ai-training-supercomputer/

Superkompjuter ko superkompjuter, poenta je u ovom:

https://towardsdatascience.com...learning-at-scale-7eed85b235d3

Ima jos nekih detalja koji nisu ovde izneseni. Ne znam da li su javni, pa da ne pogresim: dovoljno je reci da Teslin model treniranja radi nesto sto nisam video nigde drugde. Nacin na koji je to izvedeno je, takodje, genijalan (ono "out of box" genijalan).

Sa ovim je Elon bukvalno ucinio da TSLA vec trenutno ima model za autonomnu voznju koji je >godinama< ispred sledeceg (Waymo). O sledecim na listi ili "tradicionalnim" proizvodjacima da ne pricam. Oni se bukvalno i ne registruju na skali gde se Tesla igra.

Da li ce Elon uspeti da "krekuje" Level-5?

Isrekno, pojma nemam. Mozda nece, mozda hoce - tesko je reci, pogotovu ako se uzme u obzir da je ovo vrlo tezak AI problem, tezi od bilo cega sto smo nekako resili.

Ali ako mu uspe, ili ako uspe da nadje neki drugi nacin da se legalno koristi... pa dovoljno je reci da bi vrednost tog modela biti veca nego mozda komplet automobilska industrija (zajedno).

Nemoguce? Vrlo moguce :-)

Mali primer o kojim se ciframa radi: jedan kljucni programer, izvesni Anthony Levandowski (ex-Google/Waymo) je bio placen 127 miliona US$ za rad na Google projektu koji se interno zvao "Project Chauffeur".

Levandowski je napustio Google i startovao novu firmu ("Otto"). Tadasnji Uber CEO mu je ponudio $680 miliona za posao (cifre vec stipaju oci) - navodno nemajuci pojma da je Levandowski sa sobom iz Google-a takodje povukao i gomilu poverljivih dokumenata vezanih za Google/Waymo rad na autonomnoj voznji.

Nemam pojma o ovakvim nivoima, ali se ne secam da sam ikada do sad cuo da je nekom ponudjeno $680 miliona za talenat. Ne kazem da je Uber znao nesto sto kazu da nisu ali brate... sumnjam da bi J.R. Oppenheimer mogao da trazi vise para :-)

Kopiranje fajlova ce Levandowskog kostati $179 miliona (!) i 18 meseci zatvora. Uber je isto tako morao da se utali sa Google-om kako ne bi zavrsili na sudjenju, poravnanje je bilo vredno $245M. Ironicno, Levandowski je podneo tuzbe protiv Uber-a i Waymo-a i trazi odstetu od oko $4 milijarde od Ubera.

Jedan lik (vazan, mozda i kljucan - ali jedan)!

I, pritom, to o cemu pricamo (Google IP) ne moze ni da pridje Tesla pristupu.

Ako Tesla uspe, bukvalno ce redefinisati transport globalno. To ce da ih katapultira u svemir (haha) sto se vrednosti firme tice.

"Level-5 Box" (tj. hrpica brojeva u kutiji) bi mogao vredeti USA "trilione".
[ component @ 01.10.2020. 22:14 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Koliko je ludilo tamo sa Teslom najbolje govori podatak da je na dan i odmah nakon tog događaja akcija Tesle pala 15%!!?!

Sada zamislite šta Ameri misle i šta očekuju od Tesle kada su ovi, realno fascinantni podaci koji su izneti, za njih zapravo veliko razočarenje i dovelo je do totalne rasprodaje TSLA akcija.



Samo da podsetim na dešavanja od pre nedelju dana. Danas su se akcije vratile na nivo od pre ovog pada. Tesline akcije su ovek imale velike skokove i padove, ali dugoročno konstantno idu na gore.
[ component @ 20.10.2020. 08:57 ] @
Da malo oživim temu.

Iz Tesle su pustili novi OTA update na svoja vozila. Vlasnici su dobili dodatni domet i nešto bolje ubrzanje.
Mene ovo fascinira. Zamišljam da sam kupio automobil i da posle nekog vremena samo uradim update bez odlaska u servis i da je auto odjednom malo bolji nego što je bio.

Kako su ovo postigli bez da menjaju nešto u hardveru?
Prvo, ko ne zna, BMS (Battery Management System) je zadužen da prati stanje baterije i kontroliše pražnjenj i punjenje baterije (nekad na nivou pojedinačnih ćelija, nekad na nivou grupe ćelija). Ukoliko se od prikupljenih podataka zaključi da je to moguće, može da se izmeni ponašanje BMS-a to znači da će na malo izmenjen način dobijati energija iz baterija. Obično nije u potpunosti otključan pun kapacitet baterije da bi se produžio vek baterije. BMS to reguliše. Moguće je dozvoliti automobilu da koristi malo veći kapacitet ukoliko se smatra da to neće uticati na vek baterije.
Druga stvar je motor. Jednosmerna struja iz baterija se pretvara u trofaznu struju i pri tome se podešava kako će se faze ponašati, kolike će biti frekfencije u kom trenutku i kolika aplituda. Ovo se konstantno menja na osnovu vožnje. Moguće je poboljšati performanse ili domet igrajući se sa ovim parametrima.
Treće su dodatni sistemi, klima i slično. Ovde su isto uradili optimizaciju i time dobili malo bolje iskorišćenje.

Sve u svemu nije baš nešto pretereno veći domet. Negde oko 2-3% i ubrzanje od nekoliko desetinki. Ali ovo je bilo do sada naučna fantastika. Ni jedan proizvođač automobila nikada nije poboljšao automobil kupcu nakon kupovine (bar ja ne znam za primer).
[ bakara @ 28.10.2020. 18:15 ] @
za one koji se pitaju odakle struja, tesla ima vrlo interesantan patent solarnog crepa, kojim bi mogla da se pokrije svaka kuca:
https://cleantechnica.com/2020...las-new-solarglass-roof-tiles/
[ component @ 29.10.2020. 10:45 ] @
Teslin solarni crep nje ništa revolucionarno. Samo su spojili estetiku sa fotonaponskim ćelijama. I pre njih je bilo ovih prozvoda. Možda ne tako kvalitetnih i ne tako masovno proizvedenih. Ciljna gupa im je USA tržište pošto su tamo solarni paneli skuplji po watu nego u Evropi ili Kini. Sada su spustili cenu na $2.01 (računajući podsticaje države). Američko tržište je specifično pošto je najpopularniji krovni pokrivač asfaltna šindra koju menjaju svakih 10-15 godina. Teslin crep ima prednost tu pošto je dugovečan i ukoliko neko već treba da menja krov ima računicu da to uradi sa ovim crepom. Ako ima dobar krov i treba da stamo stavi solarne ćelije onda mu je Tesla crep skup.

Meni je Tesla kao kompanija fascinanta pošto objedinjuju jako puno stvari i to lepo uklapaju. Solarni paneli ili crep, power wall, električni automobil... A ideja je da koristeći njihove solarne sisteme naprave virtuelnu elektranu. Interesantan koncept.

Kod nas je struja još uvek dosta jeftina da bi se neko odlučio za solarne panele na kući. Čak i ako plaćam skupu tarifu i dalje bi mi se isplatilo da punim automobil u crvenoj zoni nego da vozim na benzin ili dizel. I to 3 puta jeftinije da puniš u višoj tarifi u crvenoj zoni. Ako si u zelenoj noću, onda je oko 30 puta jeftinije. Kod nas će zaživeti solarni paneli kad skoči cena struje i kada EPS dopusti da se struja vraća u mrežu (i naravno da umanjuje račun za razliku).
[ Nebojsa Milanovic @ 14.11.2020. 20:42 ] @
Još jedan domaći test auta kojim sam započeo ovu temu: Verovatno najzanimljiviji Tesla, Model 3 Performance

[ Nebojsa Milanovic @ 11.12.2020. 14:48 ] @
Vrlo lep prikaz Tesla P100D iz pera starog majstora, ali ja bih ovde posebno pohvalio snimatelja i uopšte celu kameru i zvuk

Apsolutno vrhunski video


[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2020. 21:07 ] @
Ljudi još nisu svesni da troškovi održavanja elektroautomobila praktično ne postoje

Koliki su realni troškovi održavanja za Tesla Model S



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 30.12.2020. u 23:25 GMT+1]
[ component @ 30.12.2020. 23:06 ] @
Troškovi održavanja su zaista niski ako se ništa ne pokvari. Ipak je to premium automobil kome se popravke mere u hiljadama dolara/evra. Vlasnici su uglavnom zadovoljni i iznose iskustva da ako imaš sreću da se ništa ne pokvari van garancije ili nemaš saobraćajku, onda su troškovi zaista mali, pošto skoro i da nema redovnih servisa. Ali ako nisi te sreće, onda veoma brzo shvatiš da voziš luksuzan automobil.
[ bakara @ 31.12.2020. 10:14 ] @
Stvar je u tome sto nema mnogo toga da se pokvari.

Kod automobila se uglavnom kvare mehanicki sklopovi jer su oni skloni trosenju, a ceo SUS motor je mehanicki sklop gde svi delovi moraju raditi u savrsenoj vezi i cim se neki deo istrosi vise od nekog drugog nesto zeza.
To kod elektro vozila nema i nema odrzavanja tog tipa.
Za ocekivati je da ce se pojaviti neki drugi problemi, ali sam motor i agregati sumnjam da ce biti problem.
[ component @ 31.12.2020. 12:24 ] @
Koliko vidim ne žale se ljudi da im je otkazao motor ili baterija, već na ostale stvari. Recimo kvaka ne radi: 400€, retrovizor 500€. Ekran (onaj centralni preko koga sve podešavaš): 2000+€, amortizer 1500€...
Ima šta da se pokvari.
Recimo evo primera manje-više lakog čukanja:



Niko nije povređen. Drugi automobil ga je "pogurao" od nazad. Meni se desila situacija da sam naleteo na opela karavana na sličan način. Popravka je izašla čoveka oko 300€. Naravno polovni delovi. Nisam pitao šta košta, bio sam kriv.

Ovaj model 3 je morao da se radi sa originalnim delovima u servisu i cena popravke je bila $35,638 uključujići i rad.

Dakle Tesla autmobili: redovni servisi = veoma jeftini, vanredne popravke = veoma skupe.
[ bakara @ 31.12.2020. 13:41 ] @
Citat:
component: Koliko vidim ne žale se ljudi da im je otkazao motor ili baterija, već na ostale stvari. Recimo kvaka ne radi: 400€, retrovizor 500€. Ekran (onaj centralni preko koga sve podešavaš): 2000+€, amortizer 1500€...
Ima šta da se pokvari.
...
Ovaj model 3 je morao da se radi sa originalnim delovima u servisu i cena popravke je bila $35,638 uključujići i rad.

Dakle Tesla autmobili: redovni servisi = veoma jeftini, vanredne popravke = veoma skupe.

Nije to svojstveno tesli vec tome sto taj automobil kosta 50-60 000 eura
tako da ako ne vozis sada auto od bar 50 000eur to ne bi trebalo da te brine,

a ako ipak vozis onda nam reci koliko kosta retrovizor i kvaka sa originalnim delovima u servisu za tvoj auto pa da uporedimo.

Retrivozor za mog citroena u ovlascenom servisu kosta 25 000din bez ugradnje i farbanja a nemam auto na struju
[ component @ 31.12.2020. 14:25 ] @
U pravu si. Luksuzan automobil znači i veliki troškovi popravke bez obzira ko je proizvođač. Na to sam i mislio. Nije Tesla izuzetak.
Mislim da su Tesla automobili fantastični i veoma bih voleo da vozim jedan, makar i najjeftiniji Ali i taj najjeftiniji je izvan mojih mogućnosti.
Ima na Youtube više snimaka gde vlasnici prikazuju TCO za svoje automobile. Zapamtio sam da mi treba $1000 mesečno da posedujem Tesla model Y. To je TCO 6 godina. Za više pada cena, ali ne toliko da mogu da kažem da se meni isplati.
[ Nebojsa Milanovic @ 04.01.2021. 05:24 ] @
Podrška za Nemce u poštenoj borbi, realno bih voleo da se približe Tesli...ali za sada su šanse male

Najtiša trka u istoriji i novi svetski rekord!

[ Nebojsa Milanovic @ 14.01.2021. 22:12 ] @
Verujem da mnogi znaju da Tesla ni jedan jedini dolar ne daje za reklamu, prosto Marketing stavka u budžetu Tesle ne postoji.

Pametna odluka i još jedna totalna suprotnost tradiocionalnim proizvođačima koji za reklame daju milijarde dolara.

Evo jednog od mnogobrojnih videa koji je star preko 5 godina i koštao je 0 dolara, posle kog se čovek zapita ima li bilo kakvog smisla dati i cent za klasičnu reklamu.





[ whitie2004 @ 15.01.2021. 07:55 ] @
E, da je jos usao u auto, znali bismo cemu to sluzi - ovako , nista. Ne mere si prici ... Sluzi samo da izazove placenu publiku - kao na pinku ...

Da, publika je placena. Bas kao i prostor, sredjivanje bine, svetla, razglas, koreografija. Svaku rec, polozaj ruku , gestikulaciju - rezirao je tim ljudi i svi su uzeli pare! Jedino je kamerman vredeo 0$ a vidi se i zasto.

Ovo je kao kad Viktorija Sikrit spiska 10-tak miliona za novogodisnju zurkicu. To nije rekla - to je kulturni dogadjaj. Ali je i kamerman bolji ... :-)
[ bakara @ 15.01.2021. 12:54 ] @
Hoces da kazes da ne moze da se udje...?
moze naravno, svi smo mi bili ovako prikljesteni na parkingu i ulazili na kant
[ component @ 15.01.2021. 13:10 ] @
Falcon Wings vrata su napravila puno problma u prozvodnji. Mislim da je i Musk jednom rekao da je greška što su tako dizajnirali automobil. Ali da izgledaju cool stvarno izgledaju.
Sada nisu potrebna, pošto Tesla ima summon mode gde vozač može da pozove automobil da se isparkira sa tavkog mesta i da lepo uđe kao čovek. Dobro, treba da platiš za "auto pilot" ali pošto Model X uopšte nije jeftin nije neki problem da se doplati i za to.
[ bordzija @ 20.01.2021. 16:19 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Verujem da mnogi znaju da Tesla ni jedan jedini dolar ne daje za reklamu, prosto Marketing stavka u budžetu Tesle ne postoji.

Pametna odluka i još jedna totalna suprotnost tradiocionalnim proizvođačima koji za reklame daju milijarde dolara.

Evo jednog od mnogobrojnih videa koji je star preko 5 godina i koštao je 0 dolara, posle kog se čovek zapita ima li bilo kakvog smisla dati i cent za klasičnu reklamu.



Naravno kada su uboli talasnu dužinu svojih kupaca nije to ništa novo i ja ceo život kupujem milka čokolade. Onda je svaka reklama suvišna i beskorisna ili na nivou onog dabra što umotava čokoladu.
[ Nebojsa Milanovic @ 04.02.2021. 03:08 ] @
Pomenuo sam da porodični automobil treba da ima minimum 200KS, a neki su za to drvlje i kamenje bacili na mene.

Novak razmišlja u istom smeru kao ja, ali puno radikalnije

Citat:
Njegov automobil poseduje 1020 KS i do 100 km/h stiže za neverovatnih 2.5 sekundi.


https://www.b92.net/automobili...1&mm=02&nav_id=1804913

https://www.telegraf.rs/sport/...vak-djokovic-automobil-tesla-x
[ bakara @ 08.02.2021. 20:50 ] @
Tesla pusta OTA apdejt softvera vozilima na parkingu:

https://electrek.co/2021/02/07...eet-parking-lot-aliens-coming/
[ Nebojsa Milanovic @ 17.03.2021. 22:51 ] @
Dobat test, od strane vozača koji je rekao najvažnije stvari o ovom ekskluzivnom automobilu.



Na žalost, ima i onih drugih, koji pričaju o dizajnu ovog auta kao da je to nekakva KIA ili Reno Clio, a ne pomenu njegove brutalne performanse.
[ Nocni @ 21.03.2021. 14:15 ] @
Dosta važnih stvari nije rekao... Npr. Za koliko se puni kući a za koliko na brzim punjačima i koliko to sve košta... Raditi test električnog automobila a oko realne autonomije ne reći ni riječi...
Prilično površno i djetinjasto odrađen cijeli test... najviše zbog neznanja... Onu igricu koju igra nikako ne treba igrati u tesli jer se za vrijeme igranja stvarno okreću točkovi u mjestu i na taj način može doći do kvara na glavi upravljača...
Tamo sam mu već ispod tog videa davno napisao komentar da se hauba onako ne zatvara nego se pusti sa 30 cm jer sr na onaj način može prelomiti u liniji brave...
Neko detaljnije objašnjenje bilo čega se ne može ni očekivati od ovog dečka... npr. o potrošnji struje, opterećenju ili o grijanju sklopova u pikovima... za to treba imati dijagnostiku za početak... izašao je novi softver za teslu danas... Još malo pa će se i to tunirati...😀
One brave na vratima koje izlaze mu se nebi svidjle zimi jer se ne može ući u auto kad zalede... Razne druge stvari su problematične kod zimske voznje električnog auta...




[Ovu poruku je menjao Nocni dana 21.03.2021. u 15:43 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 21.03.2021. 16:06 ] @
Za onog lika koji vozi Teslu od 600-700KS ili neki drugi sličan auto a priča samo o izgledu, ovaj je i dobar.

Inače kreće pravi, do sada neviđeni rat u autoindustriji na relaciji USA vs. Nemačka, a tu su i Kinezi (NIO), a i drugi Ameri (Lucid motors), biće zanimljivo.
[ mjanjic @ 21.03.2021. 22:37 ] @
Ručica za izbor PRAVCA kretanja vozila - valjda SMERA, a ne pravca, pravac se određuje volanom!?

Potom, za broj 100 kaže da označava koliko je "kilovatčasa" baterija, tj. kolika je "energija količine" smeštena u bateriji!


Nije dovoljno imati vezu i poznanstva pa obezbediti auto za testiranje, danas ima na stotine onih koji to mogu uraditi, ali treba biti bar malo pismen. Ili, ako se radi o ozbiljnoj produkciji, imati unapred pripremljen tekst koji je pregledao i lektorisao neko pismen.

Možda će se javiti oni koji će reći da sad nije bitna gramatika, ali to je široka tema, najkraći odgovor bi bio da je danas većina nepismena, pa će oni koji brane nepismenost biti u većini, što ne znači da tu nepismesnost treba negovati i tolerisati.
[ popusicko @ 22.03.2021. 04:33 ] @
Meni vise smeta sto ni jednom nije rekao Tesla u muskom rodu.
[ component @ 22.03.2021. 07:53 ] @
Obično se ne govori o naučniku Nikoli Tesli nego o kompaniji Tesla Motors pa u toj prilici treba da se koristi ženski rod (ta kompanija). Ali ako se govori o automobilu onda svakako bi trebalo da bude taj Tesla (automobil). Malo je nezgodno pošto od u priči moraš da menjaš muški-ženski rod a sve vreme govoriš Tesla. Isto bi trebalo i kod Mercedesa pošto je to žensko ime.
[ popusicko @ 22.03.2021. 10:06 ] @
Citat:
component: u toj prilici treba da se koristi ženski rod (ta kompanija). Ali ako se govori o automobilu onda svakako bi trebalo da bude taj Tesla (automobil).

Da, u pravu si samo gresis,hehehe ali i dalje rogobatno zvuci i kompanija kad se spominje kao ta Tesla(ta kompanija je u redu,posto je kompanija zenskog roda)
Npr,
Kompanija Tesla je uspela....
Proizvodjac Tesla je uspeo...


Hmmm... i ovo zvuci rogobatno


Omatorilo se kad me ovakve stvari zaokupljaju, uff
[ mjanjic @ 22.03.2021. 12:32 ] @
A da li se kaže "ta Moskvič" ili "taj Moskvič"?

Jeste da se Tesla završava na "a", ali ne znači da je zbog toga automatski ženskog roda - npr. ime Vanja može biti i muškog i ženskog roda, a ne važi ni da se sve imenice ženskog roda završavaju u nominativu slovom "a", npr. "krv" i "so".
[ bananaphone @ 22.03.2021. 21:28 ] @



i Audi etron gt

[ Nebojsa Milanovic @ 23.03.2021. 01:58 ] @
Ne sumnjam da Audi u svemu može da bude najmanje jednak, a u vozačkim detaljima i prefinjenosti i bolji od Tesle.

Ali problem Audija, a i svih drugih, je u ceni.

Tesla će uvek napraviti jeftiniji auto od svih, pri čemu bez većih nedostataka i sa odličnom autonomijom i to je mehanizam po kome je za sada nedostižan.
[ bananaphone @ 23.03.2021. 07:27 ] @
EDIT: Audi je stavio cenu bez poreza pa mi je izgledalo da je jeftiniji, ustvari kosta 105k, a Model S 90k. Tako da je Audi skuplji i jos mora da dokaze da je i bolji, a to ce malo teze ici - cak i ako jeste bolji, posto je Tesla ne mora nista da dokazuje.
[ mjanjic @ 23.03.2021. 08:17 ] @
Ko voli klasičan enterijer, njemu Audi vredi te razlike u cenu.
Na stranu što toliko košta npr. Porše Panamera e-hybrid, čak je na akciji prošle godin ebio 88k evra (najslabija verzija). Jeste da na struju može da pređe nešto tipa 50km i da ne može da se dopunjuje na utičnicu, ali elektromotor pomaže taman toliko da se smanji zagađenje u užim gradskim jezgrima, a pomaže malo i na otvorenom (kod naglih ubrzanja i sl.).
Na fotografijama ne izgleda ni približno dobro kao uživo kad je u pitanju ta snežno bela boja ili kako se već zove. Još kad stojite pored auta, a on nečujno krene i udalji se od vas...

Čisto električni automobili jesu budućnosti, ali trenutno su sadašnjost hibridi.
[ bananaphone @ 23.03.2021. 10:51 ] @
15k razlike - da ti ugrade dasku u kontrolnu tablu morace jos neki adut da izvuku - i ako je meni audi generalno lepsi. Pri krstarecoj brzini od 180km/h na autobanu, domet mu je 180-200km sa jednim punjenjem, sto i nije bas klasicni GT - sportski auto
[ mjanjic @ 23.03.2021. 15:29 ] @
Nisam mislio na tu "dasku", već na ono "sedlo" između prednjih sedišta. Kod Panamere je to još više izdignuto, maltene kao neki poluzid između vozača i suvozača :)

Ali, kad pričamo o "dasci", šta ima Tesla ispred volana i na centralnoj konzoli? To košta 10x manje nego ovo kod Audija. Jedino što, za razliku od Tesle, svi evropski proizvođači škrtare na tim tabletima, pa stave lošije ekrane - neka je ekran diplo lošijih karakteristika 5€ jeftiniji, na 100.000 automobila to je pola miliona evra - eto "uštede" za kompaniju, a menadžeru "bonuščić" :)
[ Nebojsa Milanovic @ 30.03.2021. 02:56 ] @
Evo jednog iskustva vlasnika Tesla model 3:

Citat:
We spent ~$30 on our Model 3 over the past 30,000 miles. No yearly maintenance, no oil changes, no coolant change, literally nothing. We also saved ~$6,000 in gas over those 30k miles and 1.5 years.



[ mjanjic @ 30.03.2021. 12:27 ] @
Kod ovih malih kineskih koji su kod nas dostupni (oko 7500€) postoji servisu koji podrazumeva zamenu kočione tečnosti (ako je kao kod automobila sa SUS motorom, onda je higroskopna, pa se menja periodično jer povećana koncentracija vode može da dovede do pojave mehurića i time nepouzdanog kočenja (pedala kočnica se ponaša kao "sunđer"). Inače, domet je oko 100km, registracija 5500 dinara.
[ bakara @ 30.03.2021. 12:38 ] @
Tek ce da bude gomila malih azijskih proizvodjaca elektricnih vozila tipa kakav su danasnji smart automobili.

A ovo sto Nocni rece da su komplikovani sklopovi, to i jesu ako uzimate za primer teslu, jer je to jednostavno najbolje sto moze trenutno da se kupi
Meni tesla zapravo i nije dobar primer kako ce se stvari dalje razvijati.

ja tek ocekujem da se stvari znatno uproste i pojednostave, jer vecini niti su potrebna takva vozila niti takve performanse, ali da bi bio pionir necega takav auto ti je potreban.

Kociona tecnost je verovatno jedna od najjeftinijih stvari koje mozete zameniti na klasicnom SUS automobilu i verovatno jedna od skupljih stavki na odrzavanju elektricnog.
[ Flo33 @ 31.03.2021. 14:26 ] @
Tako sam bio blizu pre 2-3 godine da uzmem u najam renault zoe, kao drugi auto, ali je jako nepraktican. U buducnosti sigurno idem na elektriku.
[ Nebojsa Milanovic @ 10.10.2021. 02:39 ] @
Kombinacija ovakve tehnike na jednom mestu i njene potpune dostupnosti običnim građanima da je razgledaju, do sada nigde na planeti nije viđena.

[ Nebojsa Milanovic @ 13.10.2021. 13:20 ] @
Montaža VW ID.3 traje 30 sati ali za Teslin Model 3 treba samo 10

Ovo je crveni alarm za Nemce, za koga i sami priznaju da nemaju rešenje.
[ Java Beograd @ 13.10.2021. 13:56 ] @
Pitanje je koliko je ovo realnost proizvodnje, jer "montaža" auta može da bude jako rastegljiv pojam, već u zavisnosti koliko su kompleksni unapred montirani sklopovi koji kao celine dolaze u fabriku.
Tako da, ako ne platiš na mosti, platićeš na ćupriji.
[ Nebojsa Milanovic @ 13.10.2021. 16:26 ] @
CEO Volkswagen Grupe Diess upozorava – požurimo!
[ Whitewater @ 13.10.2021. 17:37 ] @
Tesla polako prodire u Ameriku i ja sam pre par dva meseca bio bas u San Joseu i tamo su mi dali test voznju na Tesli. Auto je fenomenalan, ali da sad ne tupim o ugodjaju. Hocu da kazem da mu je cena bila $40K sto i nije neka lova za nov auto, a isporuka tek u novembru.

Ja vec naslucujem da je ce ovo biti pitanja religiozno.

U Americi postoje tri vrste ljudi. Ljudi koji tvrde da nema nista bolje od truck-u sa stickom (rucni menjac) i naravno na gorivo. Obicni ljudi koji voze bilo sta sta im se svidi, automatski menjac, vozice i elektro automobile ali kad malo vise krene i postanu jeftiniji, i treca vrsta koja mora uvek da je u trendu i daje poslednji $ na Teslu ili neki drugi elektroqurac.

Licno, mislim da ce uvodjenje elektro vozila ici puno brze i da su one price kako se nece smanjiti zagadjenje su besmislene jer ne radi se o tome. Radi se o tome da su automobili na elektro tisi, definitivno manje zagadjuju i laksi su za odrzavanje. Definitivno nema creva, kojekakvih senzora za ovo ono, ulja i ostalog smrada. Izgleda mi kao> sta ne radi vam motor, crko ? Pa evo vam drugi. Just like that.

Ovo sto kaze Ivan, da je Musk disruptor, ja se slazem sa tim ali ograniceno. Prosto Musk nije kriv zbog inercije i idiotizma drugih, ali pre ili kasnije naterace ih na promenu jer ce im alternativa biti da se promene ili zavrse kao dinosaurusi.

Drugo kod Tesle je prednost sto je on od pocetka pravljen i zamisljen kao elektroauto i to mu daje neku posebnu draz. Voznja u Tesli je kao da sedite u nekom neotpakovanom Apple autu i sve je tako cool i iygleda kao neki travel to the future. Sa druge strane ostali elektroauti meni izgledaju isforsirano. Taj neki stari izgled auto i onda ono kao elektrotehnologija. Malo mi izgleda kao neka matorka kad se utekne u dzins i stavi kosu u masnice.
[ Whitewater @ 13.10.2021. 17:52 ] @
da jos nesto dodam.

Kad se pojavio prvi put elektorauto i ja sam kao i vecina ljudi prvo pomislio da je to super stvar jer ce smanjti zagadjenje.

Mejdutim sada strucnjaci upozoravajuci da ce on smanjit emisiju izduvnih gasova, ali sa druge strane skocice potraznja za strujom sto vodi u zagadjenje jer se i struja proivodi zagadjivanjem okoline. Koliko ja znam jedini zagadjivaci proizvodjaci struje su termoelektrane ali opet logika mi kaze da je lakse iskontrolisati zagadjenje jedne fabrike na jednom mestu nego miliona automobila koji zuje svugde. Mi nismo ni svesni kakav je auto zagadjivac dok ne dodju hladni dani kad stvarno vidimo kako to sve dimi. Borimo se protiv pusenja na sve strane, sto je OK da se zastite nepusaci, a onda izadjes na ulicu i za 2 min kao da si popusio nekih 100 cigara. U velikim Americkim gradovima SMOG je stalna pojava, recimo LA. Jasno je da bi SMOG nestao kad bi svi presli na elektroautomobile.

Mozda bi jedna fabrika pravila istu kolicinu SMOGA da proizvede toliku struju, ali ona bi bila negde u 3PM u Nevadi, Nebraski gde niko ne zivi.

[ bakara @ 13.10.2021. 18:15 ] @
termoelektrane su samo jedan od najglupljih nacina proizvodnje struje.
[ dejanet @ 13.10.2021. 19:39 ] @
Da vidimo sta je reklo ono deriste : “Build back better. Blah, blah, blah. Green economy. Blah blah blah. Net zero by 2050. Blah, blah, blah,”.

Reality check:

Cena gasa povecana 250%, bla, bla, bla
Cena nafte za mesec-dva povecana 30%, bla, bla, bla
Malo pa negde nestasica struje, bla, bla, bla
Pregovara se korekciji cena svega u marketima(zapad), ono za pocetak 30-50%, bla, bla, bla
....
....
UK fires up coal power plant as gas prices soar, blah, blah, blah


[ dr0id @ 13.10.2021. 21:01 ] @
Sto vise cene to brzi prelazak na obnovljive izvore
https://www.ge.com/renewableen...ind/haliade-x-offshore-turbine
http://www.myse.com.cn/en/jtxw/info.aspx?itemid=825
[ Whitewater @ 18.10.2021. 04:54 ] @
Nesumnjivo da ce tu biti velikih otpora uvodjenju elektro automobila.

Zapravo otpori vec godinama i postoje i sve bi to moglo brze da ide. Sad, pojavio se ovaj padobranac Musk, nadam se da ce istrajati, podseca me na onaj najuspesniji pokusaj pljacke u Vegasu kad je lopv uspeo da izadje iz Casino ali je izresetan na plocniku,

https://www.youtube.com/watch?v=sxFMp88ca9k

Svaka njemu cast. Zamisli da sje6es biznis naftnoj i auto industriji ! Haha, drzim palceve ovom Musku... Go Musk.

[ Nebojsa Milanovic @ 02.02.2022. 04:01 ] @
Dok se u drugoj temi priča da li ovaj ili onaj šifonjer ima ovakav ili onakav otpor, da li u gepek može da mu stane dve ili tri fudbalske lopte i slično, neki drugi auti nekog drugog oblika predvode svet.

Da vidimo koji su to auti i kog su oblika




P.S. Bitka između Tesle i Lucida se tek zahuktava, a tu se mora dodati i NIO, naravno i on je istog oblika


[ Nebojsa Milanovic @ 23.03.2022. 15:59 ] @


Jučerašnji datum treba biti zapisan u istoriji Evrope.

Musk je mogao da bira gde će da napravi fabriku. Mogao je recimo u Češkoj ili Slovačkoj i da ne izgubi ništa od kvaliteta, ali je odlučio da to bude baš u srcu Nemačke.

Odlučio je da Nemci proizvode Tesle, da nijednog trenutka ne zaborave koliko su njihovi proizvođači inferiorni. To je bukvalno kopanje očiju Nemcima a i celoj Evropi.

[ Nocni @ 23.03.2022. 22:22 ] @
Nema proizvođača koji ne nudi električna vozila... Inferioran je upravo on jer proizvodi isti model 10 ili 12 godina...
Kakve veze ima gdje je fabrika i o kakvom kopanju očiju Njemcima i cijeloj Evropi pričaš?
Njemački zakoni su blagonakloni prema proizvođačima automobila... nema nikakve veze sa "inatom".
[ Nebojsa Milanovic @ 23.03.2022. 22:54 ] @
Isti su to modeli samo na oko, tj. od spolja. Ispod je tehnika i softver u maksimumu i stalno se usavršava, a naročito baterije koje su daleko iznad evropskih.

Što se tiče toga da je Nemačka bile "prijateljska" prema njemu, blaga reč je da je upravo suprotno, jer samo ovde u temi sam naveo neke od nebuloza kojim su mu kočili ovu fabriku više od godinu dana, a ima ih još.

Ako nisi znao/čitao, pogledaj koje bizarne razloge su navodili da ga zakoče (uznemirava zmije i guštere, itd), što govori koliko su Nemci jadni i uspaničeni.

Da je hteo ovu fabriku da napravi bilo gde npr. u Češkoj, ona bi radila odavno, ali hteo je baš u Nemačkoj. To mu je najteže i najskuplje, ali ima ogroman psihološki efekar na Nemce + velika prodaja i dobre cene su garantovane.

Što se mene tiče svaka mu čast, kapa do poda.
[ Nocni @ 23.03.2022. 23:09 ] @
Baterije su iste panasonik...
Nekad davno je tesla bio nekakva novotarija a sada nudi isto što i svi drugi... btw, ružan auto...
[ component @ 24.03.2022. 10:28 ] @
Nocni, da li ti pratiš vesti o Tesli? Ili samo se sećaš šta si pročitao pre x godina?

Nebojša je u pravu. Stalno unapređuju modele. Baterije uopšte nisu iste kao kada su počinjali. Ako si gledao Tesla "battery day" mogao si da vidiš koje inovacije su uveli.

Ali nisu zato jaki. I drugi mogu da naprave i bolji automobil i bolje baterije. Jaki su zato što mogu to da urade u količinama koji drugi tek sanjaju da će postići za 5 do 10 godina.
U pravu si za jedno: skoro svaki prozvođač automobila nudi neki električni model. Ali svi zajedno ne mogu da proizvedu količine koje Tesla proizvodi. I niko od njih nema vertikalnu integraciju koju Tesla ima. Ako nisi znao, sada će ići do nivoa kopanja ruda. Ostali kupe baterije i ugrade ih u svoj automobil. Skoro niko ih ne proizvodi a kamoli da poseduje rudnike za njihvoe sirovine.

Meni je model 3 prelep auto. Malo više sportski za moj ukus, ali sigurno nije ružan. Možda možeš to da kažeš sa Cybertruck, ali svi ostali modeli su zaista lepi. Mada, o ukusima ne vredi raspravljati...
[ Nocni @ 24.03.2022. 13:12 ] @
Da, pratim. A imam i dijagnostiku za njih za koju sam uradio update juče...

Meni se ne sviđa i oko toga ne moramo polemisati... Možemo polemisati oko tehničkih detalja i problema kao što su npr. vožnja električnog auta zimi po bljuzgavici i snijeg koji se skuplja iza motora i koji se ne topi jer nije vruće ništa tu, pko brava koje neće da izađu jer zalede pa se ne može ući u auto ili oko poluosovina koje na tesli crkavaju zbog prevelikog obrtnog momenta, o cijrćeni tih djelova i o X drugih stvari.


[ component @ 24.03.2022. 14:22 ] @
Verujem da poluosovina zaista može da trpi veća opterećenja nego kod SUS automobila.
Što se tiče snega tj. njegovog skupljanja iza motora, o tome još nisam čuo. Šta je tu problem?
Brave nemaju veze da li je automobil SUS ili električni. Ove zime su se meni na kolima zaledile brave pa nisam mogao da uđem. A ne vozim električni.
Ono što mi se definitivno ne sviđa je cena. I vozila i delova i popravki. A još manje mi se sviđa što se Tesla ponaša suprotno pravilima "right to repair".
[ mozdasamjaamozdainisam @ 29.03.2022. 05:57 ] @
Sasvim je normalno da svaki novi proizvod ima neke dečje bolesti. Tesla (za sada) ima los, tj skoro ne postojeći after sales i tu su u zaostatku za tradicionalnim proizvođačima koji su imali decenije da razrade tu mrežu.

Da Tesla napreduje je fakat, pogledaj Murino video na YT gde rastavi auto do poslednjeg šrafa uz dosta komentara (i dobrog i lošeg).

Da je Musk disruptor i to je činjenica. Nijedan tradicionalni proizvodjač ne bi ovim tempom radio na EV. Tesla je prva uvela i OTA. I još neke druge stvari koje su drugi posle počeli da kopiraju.

Pored navedene vertikalne integracije koju je component spomenuo, vredi reci da Musk ima i druge izuzetno vredne izvore - Tesla (home) battery, SpaceX, Boring company - i da medju njima takodje pravi integracije. Ne zaboravimo ni odličnu mrežu punjača koja se i dalje širi i unapredjuje (čak je otvara i za druga vozila). Jedan broj srećnih prvih kupaca i dan danas ne plaća struju na Tesla punjacima.

Samo količina ljudi koja radi u svim navedenim firmama i količina znanja na jednom mestu je impresivna. Mislim da i to daje prednost Tesli nad ostalim proizvođačima.

Sa druge strane Musk izgleda ima neki svoj pojam vremena. Iako je većinu najavljenih stvari ostvario, mislim da ni jedna jedina nije bila u navedenom roku

Takodje bi spomenuo da je prošle godine platio 11 milijardi poreza, što je koliko ja znam unikum. Zanimljivo je, da se vremenski tako potrefilo da je par nedelja nakon što je on platio 11 milijardi državi, država dala 10 milijardi GM-u u vidu pomoći

Sve u svemu, EV je tek krenuo. Činjenica je da ne bi bilo dovoljno struje danas ako bi magičnim štapićem zamenili sve ICE za EV. Isto tako, promena traži vremena. Ni pre 100 godina nije bilo benzinske pumpe na svakom ćošku niti bi bilo dovoljno (prerađenog) goriva da je svako domaćinstvo imalo po jedno vozilo.

Ekologija je posebna priča, ali eto zbog dešavanja u Ukrajini države opet pale elektrane na ugalj ili produžavaju nuklearke koje su trebale biti davno ugašene. EV po meni može samo da doprinese ubrzanju tranzicije na obnovljive izvore. Tehnološki mi smo i danas u stanju da predjemo na 100% obnovljivu energiju, samo još nije ekonomski isplativo/moguće.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.04.2022. 03:36 ] @
Video koji ostavlja bez daha


[ Nocni @ 02.04.2022. 12:44 ] @
Citat:
mozdasamjaamozdainisam:
Sasvim je normalno da svaki novi proizvod ima neke dečje bolesti. Tesla (za sada) ima los, tj skoro ne postojeći after sales i tu su u zaostatku za tradicionalnim proizvođačima koji su imali decenije da razrade tu mrežu.


Tesla postoji već 20 godina a imaju i vozila na ulicama već 13 godina... tako da se o nikakvim "novim proizvodima" ne može pričati...
BTW, onaj cybertruck je neviđeno ruglo... jedan od najružnijih auta svih vremena... totalno odsustvo bilo lakvog šarma koji ipak imaju ostala ružna vozila...

[ Nebojsa Milanovic @ 02.04.2022. 14:56 ] @
Citat:
Nocni
BTW, onaj cybertruck je neviđeno ruglo... jedan od najružnijih auta svih vremena... totalno odsustvo bilo lakvog šarma koji ipak imaju ostala ružna vozila...

I ja mislim da je Cybertruck ružan, to te mere da mi je nejasno kako on ispunjava svoju osnovnu namenu u smislu veličina kabine i zapremine prtljažnog prostora.

Ostale Tesla mi se sviđaju, naročito model S koji je kupe-limuzina iz snova, da ne pominjam Plaid, on je van konkurencije.
[ component @ 22.08.2022. 09:08 ] @
Da li je neko video ove nove "4680 Structural Battery Pack"?
Svi se slažu kako je odlična tehnologija, ali meni je jako odbojna ta logika da ne možeš da priđeš bateriji i propraviš je. Ne mislim mene kao vlasniika, već neki servis.
Ovako, kada nešto nije u redu sa baterijom, menjaš je celu. A stara izgleda da ide na reciklažu, bez obzira koji je problem bio sa njom. Pena kojom su zalili celu bateriju sprečava da se bilo šta uradi sa baterijom. Kažu da se stare baterije posmatraju kao veoma kvalitetna ruda, a ne kao baterije. Znači, melju sve što ima i izdvajaju materijale za nove baterije.
[ Java Beograd @ 22.08.2022. 09:58 ] @
Ne znam, to je kao korak unazad.
Umesto da proizvođači rade na standardizaciji baterija, što podrazumeva univerzalnu promenljivost, zamenljivost a time i nezavisne proizvođače baterija (što će da utiče na nižu cenu) - ovo je sve kontra!
[ bakara @ 23.08.2022. 14:57 ] @
Dok ne budu stadardizovali batery packove nece biti jeftinih EV
[ whitie2004 @ 09.09.2022. 09:19 ] @
Bas gledam slike iz Kalifornije ...

Das pare da kupis teslu i vozis se na struju ... i svaki dan odes do benzinske pumpe da kupis gorivo za generator!!!

Dakle stvarno :-)
[ component @ 09.09.2022. 09:36 ] @
Možeš li da podeliš te slike sa nama?
Baš gledam Euro NCAP Crash testove. Tesla model Y je ubedljovo najbolji automobil što se tiče bezbednosti.

[ whitie2004 @ 09.09.2022. 14:21 ] @
Nije problem naci slike, ali to nije ozbiljno. Na agregat ces napuniti teslu za 2 dana ... nema to logike. Jednostavno kubure sa strujom i veliki potrosaci su prvi pali pod restrikcije i ogranicenja. Ljudi razocarani i frustrirani .... prave te stos slike!

Ali sam koncept da kupujes benzin da bi napunio teslu ... neprocenjivo!

Add - sto se sigurnosti tice, znam da su se mnogo zalili na tog asistenta. Da reaguje bez da je imao razlog. To nije nesiguran auto, naprotiv - suvise siguran. Zamisli, vozis 100 na sat i bez vidljivog razloga i tvoje pripreme on legne na kocnicu ... Malo neprijatno!
[ Nocni @ 09.09.2022. 15:56 ] @


[ Nebojsa Milanovic @ 11.07.2023. 00:07 ] @


No comment...
[ Nebojsa Milanovic @ 08.09.2023. 02:12 ] @
Kako se uništava konkurencija:

The top of the line Tesla Model S Plaid ($89,990) is now cheaper than the base Porsche Taycan ($90,900).

Base Taycan:
• 0-60mph in 5.1s
• 225 mile range
• RWD

Plaid Model S:
• 0-60mph in 2.0s
• 396 mile range
• AWD
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2023. 09:25 ] @
Sumnjam da su srezali cenu 2x iz altruizma.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.09.2023. 11:51 ] @
Nije altruizam naravno nego nemilosradna konkurencija, a Tesla već ima ogromne proizvodne kapacitete za koje ne žele da dozvole da ih moraju zatvarati, niti žele da narušavaju kontinuitet ugovora sa partnerima.

Investitori ih kritikuju zbog ovog svesnog smanjivanja marži, cena akcije trpi, ali to je realno jedini način očuvanja kontinuiteta velike proizvodnje.

Pad cena električnih automobila je ogroman, Tesla je nekim modelima od početka godine smanjio cenu za više od 30% i veliko je pitanje ko će od konkurencije biti sposoban da isprati tu trku.
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2023. 12:01 ] @
Zamisli da si kupio taj auto za $130K pre koji mesec, odjednom $89K - ode resale value u 3 lepe.

Citat:

veliko je pitanje ko će od konkurencije biti sposoban da isprati tu trku.


Ispratice svi, u toj igri oni imaju mnogo vise iskustva od Tesle.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.09.2023. 18:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zamisli da si kupio taj auto za $130K pre koji mesec, odjednom $89K - ode resale value u 3 lepe.

Ovaj pad nije zahvatio samo Teslu, nego je zahvatio celu autoindustriju, dakle apsolutno sve brendove, pa i klasične automobile koji su značajno izgubili na privlačnosti.

Citat:
Ispratice svi, u toj igri oni imaju mnogo vise iskustva od Tesle.

Beskonačna je to diskusija da li npr. Hyundai pa čak i renomirani evropski proizvođači sada imaju ili nemaju više nekog iskustva od Tesle.

Lično zastupam stanovište da je sada čak i iskustvo na strani Tesle (o ostalom da i ne govorim), iz više razloga:

- Tesla postoji već dugo i sasvim je sigurno da je već stekao dovoljno iskustva i u bazičnoj auto-tehnologiji a da ne pričam u elektro.

- Električni automobil je i prostiji tehmički stroj, ali još više drugačiji od standardnog pa stara iskustva nemaju previše uticaja, naročito kod jednostavnih modela koje Tesla proizvodi.

- Proizvodnja električnih automobila je značajno drigačiji proces od proizvodnje klasičnih, pa imajući u vidu koliko daleko je Tesla otišao u mnogim segmentima optimizacije proizvodnje, baterije, prodaje, itd, bukvalno ne vidim nijednu osobinu za koju bih rekao da neki drugi brend ima bolju od njih.

[ SASA M. @ 09.09.2023. 00:24 ] @
Citam danas vest da Shaomi (ma kako to shashavo zvucalo) uskoro izbacuje svoj model... da nisu ti padovi cena zbog konkurencije iz Kine?
[ bakara @ 11.09.2023. 11:39 ] @
https://benchmark.rs/vesti/nau...a-ubrzo-cete-biti-eliminisani/
[ scoolptor @ 11.09.2023. 11:59 ] @
Heh, Musk. Sto je babi milo, to joj se i snilo.
Milion problema treba da se resi pre nego sto EVi postanu tipicna vozila u upotrebi.
Jednog dana ce to svakako biti, ali nema precica.
[ mjanjic @ 14.09.2023. 18:17 ] @
Dok mi i dalje pričamo o litijumu: https://www.thecooldown.com/gr...-jac-group-hina-battery-china/
[ Nebojsa Milanovic @ 16.09.2023. 10:27 ] @
Tesla predstavila novi Model 3: Moderniji izgled, veći ekrani i doseg povećan na 677 kilometara
[ Nebojsa Milanovic @ 03.12.2023. 14:23 ] @
Predstavljeno Teslino čudovište Cybertruck - ovo su svi detalji
[ component @ 03.12.2023. 15:02 ] @
Meni je jedino problem cena. Najavljivali su da će koštati $39,900 single-motor, $49,900 dual-motor i $69,900 tri-motor, a ispalo je $60,990, $79,990 i $99,990.,
Nije mala razlika. Takođe, manji domet je nego što su prvobitno obećavali.
Meni se lično sviđaju oštre ivice i nerđajući čelik. Ne bih imao ništa protiv da provozam kroz beogradsku gužvu. Sumnjam da bi iko pokušao da me iseče na semaforu
[ Nebojsa Milanovic @ 03.12.2023. 15:50 ] @
Cena jeste pomalo problem, ali imajući u vidu milionsku potražnju odanih kupaca, svariće se to.

Uz to, performanse su svemirske, 0-100 ispod 3 sekunde za kamionet težak preko 3 tone je nezamislivo.

Iako ni u devetoj reinkarnaciji ne bih bio kupac tog vozila, meni od početka smeta nešto što nigde nisam pročitao da je neko prigovorio, a to je vrlo mali utovarni prostor.

Iako je kamionet ogroman, zbog tog ludačkog izgleda žrtvovana je i osnovna namena takvog vozila a to je prostor za teret, ali vidimo da fanatičnoj armiji kupaca ni to ne smeta.
[ whitie2004 @ 04.12.2023. 08:29 ] @
Citat:
žrtvovana je i osnovna namena takvog vozila

Iskreno, nisam bas siguran koja je osnovna namena ovakvog vozila. Koju fioku na trzistu pokriva ...

Kada vidim testove sa rucnim naoruzanjem i poredjenje sa hamijem reklo bi se da je to vojno vozilo ... Ali, daleko je od toga.
Price o ubrzanju i snazi su usmerenje na sportski auto! Ali u toj bari ima mnogo jacih i boljih aligatora. Sem snage treba ti i upravljivost, lezanje na drumu ... A ovaj kockasti dizajn, visina i tezina ne pomazu uopste. Verujem da se pravi sportski fanatici uzasavaju ovoga izgleda ... Gore od Nebojsinih 'bubuljica'.

Porodicni auto sa dovoljno prostora ... Ne, mnogo daleko od toga. Ima tresla bolju ponudu za tu fioku na trzistu!

Vise mi lici za one koji zele da prenesu neku poruku o sebi. Imam, mozemise, ali nisam kao oni matorci sto isto imaju i mogu ... Nisam bas siguran sta je novo u toj prici ...jbg i ja sam mator :-)
[ component @ 04.12.2023. 08:34 ] @
Električni pickup truck. Koliko ima takvih modela na tržištu? Ne mnogo. I ako tražiš da kupiš jedan, Cybertruck ćeš sigurno uzeti u obzir.
Meni bi lično odgovarao. Nemaš pojma koliko sam puta vozio građu i metalne cevi na krovu automobila. I koliko džakova lepka ili cementa sam vozio u gepeku. Pickup bi mi legao "ko budali šamar". A električni pickup još više. Imam kuću i mogu da ga punim u garaži. Čak i na neki bliži put bi mi bio OK. Samo što nije to vozilo da ga koristiš svaki dan. Bar ne u Evropi. Amerika je druga priča. Oni i do prodavnice idu sa pickupovima. A ovo je ipak namenjeno Amerikancima. Mislim da mi u Evropi možemo samo da zamišljamo koja je osnovna namena Cybertrucka.
[ whitie2004 @ 04.12.2023. 11:48 ] @
Kazu da je Ford na svoj T model dodao "pickup box" i odatle ime ....

Ovde definitivno fali taj box u kome bi prebacio tele do vereninara.

Add -> evo bas gledam spot kako bagerom utovaruju skoro 2 kubika zemlje u ovo !!! Sve povlacim, ovi nisu u vinklu :-)

https://www.tesla.com/cybertruck


[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 04.12.2023. u 15:32 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 04.12.2023. 12:14 ] @
Okači link
[ Java Beograd @ 04.12.2023. 14:03 ] @
Citat:
component:
Električni pickup truck. Koliko ima takvih modela na tržištu? Ne mnogo. I ako tražiš da kupiš jedan, Cybertruck ćeš sigurno uzeti u obzir.
Meni bi lično odgovarao. Nemaš pojma koliko sam puta vozio građu i metalne cevi na krovu automobila. I koliko džakova lepka ili cementa sam vozio u gepeku. Pickup bi mi legao "ko budali šamar". A električni pickup još više. Imam kuću i mogu da ga punim u garaži. Čak i na neki bliži put bi mi bio OK. Samo što nije to vozilo da ga koristiš svaki dan. Bar ne u Evropi. Amerika je druga priča. Oni i do prodavnice idu sa pickupovima. A ovo je ipak namenjeno Amerikancima. Mislim da mi u Evropi možemo samo da zamišljamo koja je osnovna namena Cybertrucka.


Ovo čudo košta toliko mnogo da svaki pravi zanatlija, kome treba puckup za redovni posao, kad napravi kalkulaciju jedino šta može da kaže je "ostajem na Fordu/Tojoti".
Ti si nosio metalne cevi na krovu automobuila, i cement u gepeku zato što ekonomišeš: "mogu ja to i sam, što da plaćam majstore ... " i kao takav, GARANT nećeš kupiti vozilo od 100.000$ da ti preveze te cevi i cement, da uštediš na majstoru.
[ whitie2004 @ 04.12.2023. 15:01 ] @
Sto su ti magovi reklame. Prvi predlog - mozete vuci raketni motor ... isto iz nase firme !!! Bas seksi izgleda i zvuci. Kada budem kupovao raketni motor - kupujem u kompletu ...

Mada, u pravu je komponent. Nije to za nas. Mi bi ugurali bojevu glavu u reklamu, pa nek kosta koliko kosta.

I da, imas uticnice za 120/240 V. Majstor moze da usteka busilicu, fiberku .... Znaci za majstore!!!
[ scoolptor @ 04.12.2023. 15:05 ] @
Citat:
Sto su ti magovi reklame.

Ovo je bilo brutalno
[ Nebojsa Milanovic @ 04.12.2023. 18:02 ] @
Slažem se, isprva sam bio pogledao sa telefona i tada nisam video poentu da on vuče još jednog Poršea :)
[ component @ 04.12.2023. 22:02 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ovo čudo košta toliko mnogo da svaki pravi zanatlija, kome treba puckup za redovni posao, kad napravi kalkulaciju jedino šta može da kaže je "ostajem na Fordu/Tojoti".
Ti si nosio metalne cevi na krovu automobuila, i cement u gepeku zato što ekonomišeš: "mogu ja to i sam, što da plaćam majstore ... " i kao takav, GARANT nećeš kupiti vozilo od 100.000$ da ti preveze te cevi i cement, da uštediš na majstoru.


Jedna je stvar da li nekome odgovara, a druga je cena. Po ovoj ceni mi ne odgovara. Morao bih da prodam kuću da ga kupim, a to ne želim
Ali neću da kažem da je neupotrebljivo vozilo. Da je loš ili slično. Lično, ne vidim puno loših stvari na njemu. Meni se najviše od svega sviđa taj njegova sirovost. Sviđa mi se i DeLorian. Mislim da će lepo da ostari tokom habanja. Nije kao uglancan nov automobil, pa paziš na svaku ogrebotnu i pereš ga redovno. Ovaj mislim da će imati šmek ako bude prljav i izgreban. Možda mi se samo čini. Voleo bih da vidim neki uživo.
[ Nebojsa Milanovic @ 06.12.2023. 20:48 ] @
Elon Musk je rešio da promeni svoj život, odriče se Tesle i kreće ispočetka
[ Java Beograd @ 07.12.2023. 07:30 ] @
Citat:
component:
Citat:
Java Beograd:
Ovo čudo košta toliko mnogo da svaki pravi zanatlija, kome treba puckup za redovni posao, kad napravi kalkulaciju jedino šta može da kaže je "ostajem na Fordu/Tojoti".
Ti si nosio metalne cevi na krovu automobuila, i cement u gepeku zato što ekonomišeš: "mogu ja to i sam, što da plaćam majstore ... " i kao takav, GARANT nećeš kupiti vozilo od 100.000$ da ti preveze te cevi i cement, da uštediš na majstoru.

... Morao bih da prodam kuću da ga kupim, a to ne želim


Što? Šta fali? Kreneš iz početka da gradiš, od temelja, ali bar imaš u čemu da prevoziš vreće cementa, pesak, šoder, građu, gvožđe, crep ...
[ component @ 07.12.2023. 07:35 ] @
Malo bi mi para ostalo da kupim plac plus sav materijal. Razmišljao sam, nije da nisam
[ Turmen @ 08.12.2023. 11:12 ] @
Tesla Cybertruck - Ima dizajn automobila koji sam ja crtao kad sam imao 5god. Ona Toyota CHR o kojoj smo raspravljali (koju Nebojša posebno "voli") je remek delo dizajna za ovo.

I kakve crne armature i zemlja i drva, što kaže Java kome stvarno treba utovarna raga kupovaće one Chevrolete i Fordove za par hiljada dolara.

Ovo će voziti hipster ekipa iz Silikonske Doline, a najveći teret će biti Boban ranac sa laptopom i dockingom.

Mada lagao bih ako bih rekao da ne želim da ga povozam na stazi

[Ovu poruku je menjao Turmen dana 08.12.2023. u 12:23 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 10.12.2023. 15:17 ] @
Šef Mazde otvorio dušu: Svi električni auti osim Tesle dobri su samo kao ukras u salonu
[ Java Beograd @ 10.12.2023. 18:30 ] @
Standardna verzija (šta god to značilo) je teška 3 tone, ali kažu da će neke verzije Cybertrack-a prelaziti 3.5 tona.

Što je poseban ujeb, jer je u Evropi za preko 3.5T potrebna C kategorija.
[ Turmen @ 10.12.2023. 19:44 ] @


Sve je to zbog cene. Možda grešim, ali moje mišljenje da je Tesla daleko od Mercedesa EQS po kvalitetu. Ali taj Mercedes EQS u osnovnom paketu opreme košta 150000e.

Maleni Reno Zoe gradski auto gabarita Twinga - košta od 40000e pa na gore. Da ne pričam o VWu ID3 i ID4.

Kada Mercedes bude imao neki "budžet" električni auto koji će koštati 60000 - 70000 može da se priča o nekoj konkurentnosti. Isto to važi i za druge.

Pre par dana sam bio u Budimpešti par dana i primetio sam da se dosta vozi Hyundai Ioniq. Trenutno na PA ima primerak koji košta 18000e, 2019o godište, što je koliko toliko priuštivo.

Citat:
Java Beograd: Standardna verzija (šta god to značilo) je teška 3 tone, ali kažu da će neke verzije Cybertrack-a prelaziti 3.5 tona.

Što je poseban ujeb, jer je u Evropi za preko 3.5T potrebna C kategorija.


Realno i jeste C kategorija i po dimentijama i po težini. Posebno oni najzanimljiviji sa tri motora :)
[ Nebojsa Milanovic @ 10.12.2023. 19:50 ] @
Citat:
Turmen:moje mišljenje da je Tesla daleko od Mercedesa EQS po kvalitetu. Ali taj Mercedes EQS u osnovnom paketu opreme košta 150000e.
Naravno da je tako, ali koga briga za Mercedesa od 150k, kada Tesla startuje od 3x k.

Cela ova tema i cela priča o Tesli nije priča o najvišem kvalitetu, jer to svakako ne može da bude neka uzbudljiva i preokretna priča, nego priča o najvišem kvalitetu u odnosu na cenu - a to je nešto sasvim drugo.
[ Turmen @ 10.12.2023. 22:22 ] @
Upravo niko to ne spori. Mercedes EQS je van okvira ove teme i države, a Teslu možda i budemo nekad vozili, makar kao polovnu. A kvalitet je sasvim korektan. Zato su i lideri na tržištu.
[ component @ 11.12.2023. 04:16 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Cela ova tema i cela priča o Tesli nije priča o najvišem kvalitetu, jer to svakako ne može da bude neka uzbudljiva i preokretna priča, nego priča o najvišem kvalitetu u odnosu na cenu - a to je nešto sasvim drugo.


Upravo tako. Budućnost svakako nisu automobili od 150.000€. Postojali su i postojaće skupi automobili i biće ljudi koji to žele i mogu da kupe. Ogromna većina će voziti nešto drugo.
Tesla ima sasvim dovoljno znanja i resursa da naprave bolji i luksuzniji automobil od Mercedes EQS. Mogu da naprave brži i sa boljim performansama od Rimac Nevere. Ali ne mogu to da urade za cenu od 30-40.000€. Zbog Muska imaju prisupa bukvalno svemirskoj tehnologiji i da ulože resurse, napravili bi automobil od koji možda košta 50.000.000€ i koji bi u svakom pogledu bio bolji od bio čega što konkurencija ima. Ali to jednostvno nema ekonomskog smisla. To je samo bilo prepucavanje "čiji je veći".
[ dr0id @ 11.12.2023. 12:28 ] @
Citat:
Java Beograd:
Standardna verzija (šta god to značilo) je teška 3 tone, ali kažu da će neke verzije Cybertrack-a prelaziti 3.5 tona.

Što je poseban ujeb, jer je u Evropi za preko 3.5T potrebna C kategorija.

U Evropi neces ni videti Cybertruck
[ component @ 12.12.2023. 11:59 ] @
Citat:
U Evropi neces ni videti Cybertruck


Možda ne kao uobičajen auto na ulici, ali ne vidimo tako ni F150 ili Humvee. Ali s vremena na vreme mogu da se vide čak i u Evropi.
Ne znam koliko su primeraka Cybertrucka planirali da prave godišnje i da li će moći da zadovolje i samo tržište u Americi. U Evropi svakako nisu tako interesantni. Nama treba ovaj dugo najavljivani model 2.
[ mjanjic @ 12.12.2023. 16:24 ] @
Pa i ne moraš da vidiš F150 u Evropi, ovde Ranger košta kao F150 u SAD :)
[ dr0id @ 15.12.2023. 12:16 ] @
Mislio sam na to da ce u Evropi s plasticnim branicima i aluminijumskim haubama sa airbag-om tesko da prodje kockasti celicni kamionet
[ component @ 15.12.2023. 12:29 ] @
Ne znam šta sve sme da se prodaje u Evropi ili u Srbiji.
Ali ja bih rado ovo vozio ako znam da postoji mogućnost da me kum sa lambordžinijem udari ili sa 150 kmh na naplatnoj rampi pokupi neki političar. Manite me vi aktivnih bezbedosti. Hoću egzoskelet na srpskim putevima.
[ dr0id @ 15.12.2023. 14:43 ] @
To lako resis, kupis Ladu Nivu ili tako nesto, unutra zavaris kavez, spolja beton u branike i nema frke
[ component @ 15.12.2023. 14:46 ] @
Pričamo o nečemu što može da se vozi. Mogu da napravim bunker i da sedim unutra i pravim se da vrtim volan.
Voleo bih da vidim crash test cybertruck vs drugo vozilo iste mase. Klasičan crash test u zid nije baš validan u slučaju cybertrucka. Tj. jeste ukoliko se sudare dva ista.
[ dr0id @ 15.12.2023. 15:10 ] @
Sto ne bi moglo da se vozi? Sto se crash testa tice, pogledas crash testove Riviana i F150 Lightning i izvuces zakljucak
[ component @ 15.12.2023. 16:18 ] @
Gde da pogledam? Ima crash test cybertrucka i F150? Sudarili su jedan u drugi?
[ dr0id @ 15.12.2023. 16:55 ] @
Zid je konstanta u jednacini
[ Nebojsa Milanovic @ 15.12.2023. 16:58 ] @
Okači link, neka je i zid, može biti ilustrativno.
[ component @ 15.12.2023. 17:03 ] @
Evo jedan: https://www.youtube.com/watch?v=2WnVnv1dpk8

Ali to nije relan prikaz sudara dva različita vozila, već simulira sudar dva ista vozila. Verujem da cybertruck nebi imao značajna oštećenja da se sudari recimo sa puntom.
Mene interesuje šta bi bilo kada bi se sudario sa recimo Škodom superb. Ti najviše vole da divljaju po našim putevima.
[ dr0id @ 15.12.2023. 17:06 ] @





[ Java Beograd @ 21.12.2023. 15:42 ] @
Ne znam da li će link biti svima dostupan.

"Sva električna vozila stala na -18 C"

https://twitter.com/NatasaSoskic/status/1737554660032950622
[ dr0id @ 22.12.2023. 11:11 ] @
Samo ti slusaj Natase
[ component @ 22.12.2023. 11:56 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ne znam da li će link biti svima dostupan.

"Sva električna vozila stala na -18 C"

https://twitter.com/NatasaSoskic/status/1737554660032950622



Ne videh ni jedan Tesla automobil. Koji su ovo modeli?

Nego, da okačim neki video gde autobili ostaju bez goriva? Može i jedan gde se objašnjava kako to šteti kolima.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.01.2024. 20:56 ] @
[ Nebojsa Milanovic @ 21.01.2024. 17:11 ] @
Uh, nisam siguran da će se akcionarima Tesle ovo svideti:

Elon Musk demands another huge payday from Tesla

Citat:
“If I have 25%, it means I am influential, but can be overridden if twice as many shareholders vote against me vs for me,” Musk wrote. “At 15% or lower, the for/against ratio to override me makes a takeover by dubious interests too easy.”


Znamo kako je Zuck u FBu to rešio:
Citat:
Many tech companies have a dual-class voting system, in which a founder or early leader like Musk has multiple votes for each share to maintain their outsized influence of the company. Mark Zuckerberg, for example, holds 61% of the voting power at Meta despite Vanguard, BlackRock and Fidelity owning more Meta stock than he does.
[ mjanjic @ 25.01.2024. 18:52 ] @
Citat:
component:
Zbog Muska imaju prisupa bukvalno svemirskoj tehnologiji i da ulože resurse, napravili bi automobil od koji možda košta 50.000.000€ i koji bi u svakom pogledu bio bolji od bio čega što konkurencija ima. Ali to jednostvno nema ekonomskog smisla. To je samo bilo prepucavanje "čiji je veći".

Kakvo je mišljenje po pitanju "letećih automobila", da li će tu Tesla da izađe prvi sa dobrim rešenjem, s obzirom na te svemirske tehnologije ;)
Pritom, kad kažem leteći automobili, ne mislim na ove što više liče na avione kojima se sklapaju krila kad se koriste automobili niti bilo šta slično, već na nešku potpuno novu tehnologiju.
[ Java Beograd @ 26.01.2024. 07:30 ] @
"Leteći" automobili ne mogu da budu realnost, još dugo, dugo godina.

I, pri tome nije problem u tehnologiji, jer eto i Ludi Masnokosi (Željko Mitrović) može da napravi svoj "leteći" tj. dovoljno jak dron.
Problem je u saobraćajnoj regulativi. Zamisli kad bi SVI u tvom naselju imali po jedan, pa ujutro, kad se krene na posao, svi polete i krenu! Gde jbt?

'Oće li biti nekih "ulica" tj. koridora? Neki semafori, ili šta slično? Kako se uključiti / isključiti iz koridora? Šta kad neko leti ispod / iznad nekog drugog?
'Oće li svaka budala da leti svojim dronom, ili će prvo da polaže letački ispit?
WTF? Malo "čukanje" i eto pada i 100% gubitak života. Motor malo štucne, i ne, ne možeš da se parkiraš sa strane. Adio živote

Kad sagledaš problematiku - neće biti letećih automobila, još dugo, dugo.
[ component @ 26.01.2024. 08:45 ] @
Odavno postoje leteći automobil: zovu se avioni i helikopteri, a njihovi vozači se zovu piloti.
[ dusanboss @ 26.01.2024. 08:54 ] @
Koliko ljudi deli moje mišljenje da je Ilon Mask prodavač magle ili ti m. za bubrege?

Ja odavno sumnjam u to , ali sad sam apsolutnu siguran. Ima zanimljiv video na Youtube oko cele Tesla priče ali iz drugog ugla, Naziv je The Modern Snake Oil Salesman - Elon Musk. Zanimljivo da svi projekti u koje je on umešan imaju niki čudan miris da se tako izrazim. Mislim ne sumnjivo da je čovek inteligenan i sposoban, ali prestavljanje njega kao nekag genijai pronalazača je otpriliko ovo što se radi sa ovim našim Mitrovićem samo na mnogo višem i boljem nivou.
Stvarno verujete da su oni silni sateliti samo komunikacioni? Da li je kupio twiter kako bi doneo neku slobodu govora?
[ component @ 26.01.2024. 11:15 ] @
Verujem da su silni sateliti samo komunikacioni tj. za internet komunikaciju. Twiter mu je verovatno najgluplji poslovni potez u životu. Nasankali ga samo tako. Mislim da čovek na toj poziciji ne može da ostane psihički stabilan. Možda je nekada bio, ali ne verujem da je više. Ali ko zna šta je kod njega u glavi. Očigledno je vukao dobre poteze čim je doveo Tesla kompaniju tu gde jeste. Za SpaceX je tek druga priča - tu je postigao mnogo više negu Tesli. Svemir mu je oduvek bilo u fokusu, a Tesla priča mu je, tako da kažemo, upala sa strane.

I nije "prodavac magle". On zna šta želi da postigne i ima svoj neki pogled na svet kako to želi da postigne. Mislim da veruje da je dobro to što radi i tvrdoglav je u tome. "Snake Oil Salesman" je neko ko zna da to što prodaje ne služi ničemu i to radi samo radi sopstvene dobiti. Apsolutno ne verujem da je to slučaj kod Muska. Mislim da stvarno veruje da su električni automobili budućnost i da se trudi da bude deo te budućnosti.
[ djoka_l @ 26.01.2024. 11:39 ] @
Maske je definitivno prodavac magle.
Tesla - prenaduvana kompanija. Prihode je ostvario samo zbog prodaje "zelenih kredita". Svaka kompanija koja pravi "zelenu" tehnologiju, dobija od USA vlade kredte. Te kredite može da proda nezelenim kompanijama i to je Tesli bio glavni izvor prihoda, dok je trajalo. Osim toga, lagao je za električne kamione i za onu rugobu od CiberTrucka. Za sve to je primao unapred uplate iako je znao da ne može da isporuči.
Osim toga, Toyota već odustaje od EV, radi i dalje hibride, pogon na vodonik, a testira i pogon na amonijak. Problem sa EV je nepostojanje infrastrukture. Potrebno je OGROMNO ulaganje u prenosnu mrežu dodatne kapacitete elektrana.
Potrebno je još mnogo rada na autonomiji, brzini punjenja i ceni baterija za EV

SpaceX jedino preživljava od dotacija USA vlade. Bukvalno, bez toga bi sutra kompanija otišla u stečaj. Nije u stanju da proizvede pouzdan raketni motor, a raketa koja je trebala da odvede ljude na Mesec prošle godine, do sada je maksimalno preživela 80 sekundi pre ekslozije, plus lansiranje je uništilo lansirnu rampu.

HiperLoop - s*anje koje ne radi

Boring Company - još jedno Maskovo s*anje, kao HyperLoop će da ukopa, bušiće tunele, a od iskopane zemlje praviti cigle. Uspeo je da iskopa JEDAN tunal, dužine 2 kilometra, po 10 puta većoj ceni od planirane i uspo je kroz njega da protera Tesla automobile umesto voza i to brzinom od 30 km/h

A, da zaboravio sam robote, koje takođe ne ume da napravi.

A ne ume da napravi ni potpuno autonomni automobil, a to je najavio da je gotovo još pre 5 godina.
[ component @ 26.01.2024. 12:37 ] @
Uf, pa baš dosta stvari si omašio.
Ajde prvo da se složimo oko Boring Company. Kompanija nastala iz zezanja i niko od toga ne očekuje ništa. Ni od HyperLoop-a ne verujem da će biti išta.

Oko SpaceX, ne možeš dalje da budeš od stvarnosti. Svi su se smejali ideji da raketa može da se vrati i ponovo koristi. Sada je to toliko uobičajeno da niko se više ni ne oduševljava. Oborili su toliko cenu slanja u orbitu da više skoro i da nemaju konkurenciju. Bukvalno su vratili Ameriku u igru što se toga tiče. A očigledno ne pratiš dešavanja sa "Starship" i "Super Heavy". Sve se odvija po fazama i nijedna nije nespešna. Čak ni te eksplozije koje spominješ, ni uništenje lansirne rampe (a bilo je još jedno lansiranje i nova rampa nije uništena). Svi ciljevi lansiranja su u potpunosti ostvareni.

Što se tiče kredita, svi su ih dobijali, ne samo Tesla i daleko da je to ikada bio glavni izvor prihoda.

Puno stvari ne volim kako Musk radi i nisam njegov fan (a ima i takvih ludaka). Ali ne mogu da umanjujem značaj onoga što je uradio. Deset godina pre svih je uvideo prednosti električnih vozila. To što Toyota "već odustaje od EV" više govori o Toyoti nego o Tesli. VW ne odustaje od EV, Stellantis ne odustaje od EV, Mercedes ne odustaje od EV, Ford ne odustaje od EV, GM ne odustaje od EV, BYD ne odustaje od EV... dokle treba da se ide da bi shvatio da je Toyota primer "cherry-pickinga"?
Tračno je da EV infrastruktura treba da se unapredi i da je to OGROMNO ulaganje. Ali eto, ulaže se... napreduje se i tu. Alternativa je mnogo gora.

I za kraj, za autonomna vozila ne znam da li je neko više napredovao nego Tesla. Da li iko ima toliko dobro upravljanje a da nije lokacijski ograničeno i da nema operatera (Waymo na primer)? Mene nerviraju Muskova predviđanja kada će konačno isporučiti potpuno autonomni automobil. Što se tiče rokova izomašivao ih je samo tako. Ali, da su uradili što niko nije, ne može da se porekne. Ovde mislim na broj vozila u upotrebi koji imaju takvu mogućnost kakvu imaju Tesla automobili. Pogledaj neki video šta radi FSD Beta 12 (mislim da je poslednja verzija 12.1.1).
[ ademare @ 26.01.2024. 13:39 ] @
Kako Google spijunira , cim na forumu procitam temu o Tesla automobilima, odmah mi nudi film na YT ?!

Ovaj put je zanimljiv film pa sam odgledao deo.

Covek platio 55.000 Tesla 3 ali kako i ljudi ovde pisu dobio je Fedaralni popust , znaci bez poreza , manje nekih 7.500 US $ !

I prica covek koliko ga kosta , nesto sto bi odgovaralo godisnjem servisu !

Ocistili mu i podmazali celjust kocnica i zamenili kociono ulje !

Delovi tj. ulje 14 US$ , ruke 350 US$ Porez 6 % , Ujka Sam ne krade kao ovi nasi lopovi po 20 % poreza !
[ Nebojsa Milanovic @ 26.01.2024. 20:18 ] @
Elon Musk je učinio nekoliko kapitalno velikih i više manjih ali važnih poslovnih poteza koji su mu doneli veliku početnu prednost na neiscrpnom tržištu elektroautomobila.

Ja ga tako vidim i to je sasvim dovoljno da bude jedinstven.
[ Nebojsa Milanovic @ 27.01.2024. 12:55 ] @
Svet ima novog kralja! Električni auto je najprodavaniji u 2023.
[ dusanboss @ 27.01.2024. 16:44 ] @
Električni atomobili su postojali mnogo pre Tesle. Prvi je napravljen još 1890. Pučeli su da se proizvode, ali su izgubili trku protiv SUS motor niajviše zbog veoma loše nefikasnost tadašnjih baterija.
Ako govorimo o modernim elktričnim atomobilima sa performansama blizu ovih današnjih tu opet Tesla nije prava već je postojalo mnogo projekata što manjih što podržanih od velikih autokompanija. Retki su ušli u serijsku proizvodnju i prodani u većem broju primeraka zbog već pomenuti komlikacijama sa e. autima.
Tesla je uspela samo zato što je u nju upumpano mnogo novca što drugi nisu imali. Lepo je sve obješnjeno u videu koji sam okačio. I koliko malu udela u svemu u stvari ima sam Mask.
Setimo se kada je u najmanje dva navrata namerno obarao vredost akcija Tesle. Jednom kada je pušio džojint na najgledanijem podkastu na svetu, a drugi put kada je namerno razbio staklo na cybertrucku. Takva greška nije mogla da se desi slučajno.

Što se tiče SpaceX ubedjan sam da i tu neko umumpava novac, a da to nije Masak. Da li stvarno neko Misli da bi USA dozvolila nekome da se na njenoj teritoriji igra sa tako moćnim raketama a da oni nemaju apsolutnu kontrolu. "privatna kompanija" kako da ne. Ko što su Kineske velike kompanije privatne.
Ne znam samo zašto su odlčili da ubace još jednog igrača mimo NASA. Vervatno nisu bili zadovoljni njihovim radom ba je odlučeno da bi dobro došla konkurencija.

Twiter je kupljen zbog ogrmne baze podataka, velikog broja aktivnih članova i radi daljeg prikupljanja informacija i eventalne kontrole.

Za satelite, koliko znam USA (niti bilo ko) do sad nije imala mogućnost da u bilo kom trenutku ima nadzor 24h na bilo kojoj tački na zemlji već je to zavisilo od položaja satelita. Takodje na mnogim špijunskim sateitima oprema je bila zastarela. Ovo je bio idelan način da se izvrši ta apsolutna pokrivenost i to sa najnovjim senzorima. Svakako da Rusi i Kinez to znaju, ali nebi valjalo zbog raje da se objavi šta sve mogu da vide od gore.
Sećate se kad je pre nekog vremena Mask izneo neko neslaganje da se "njegovi" sateliti koriste od strane Ukrajine kako bi izvršili napade na Ruse? Stvarno ne znam koliko velike koristi bi Ukrajinci imali od brze internet konekcije prilikom napda na Ruse? Sa druge staren ako vide sve, sve vreme... Druga priča. Na kraju su verovatno dobijali podatke, ali je prvo moralo da prodje preko Amera pa su oni odlučivali šta će da im daju.

Dakle smatram da je Ilon Mask jedan eksponent ili PR američke duboke države tj jednog njenog dela. Očigledno da i medju njima ima nesglasica i da se dele u tabore. U svakom slučaju ako moram da biram od dva zla ovaj tabor što ga reprezentuje Ilon deluje mi kao manje. Ovi drugi su čisto zlo.





[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 27.01.2024. u 17:59 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 01.02.2024. 15:59 ] @
Još jedna od začuđujućih prednosti eletkroautomobila je lagani prolazak kroz vodu te visine kroz koju nijedan klasičan auto ne bi mogao da prođe.
[ bakara @ 01.02.2024. 21:03 ] @
ali ne znamo da li se posle ugasio
[ dusanboss @ 02.02.2024. 01:18 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Još jedna od začuđujućih prednosti eletkroautomobila je lagani prolazak kroz vodu te visine kroz koju nijedan klasičan auto ne bi mogao da prođe.

Haha nekako imam utisak da je ovo montirano kako bi se reklamirala ne električna vozila nego baš Tesla. Ovaj kao pametan lik govori ako ga dobro razmem "So there isn't exhaust, its electric!" (ili kaže da nije stao zato što je električan?) Sve to sa nekim snobovskim naglaskom. Pritom nema pojima o čemu govori jer je taj autu sa regularnim motorom stao tu ili zato što mu se elektonika pokvasila ili više verovatno jer je uvukao vodu na karburator. Svakako ne zato što ima auspuh. Pri tome svi se u sobi čuju jednakim intezitetom što ne znam koliko je baš izvodljivo osim ako nisu svi oko kamere i telefona.
Zanimljivo je i to da je taj jedan auto koji stoji u vodi baš folcvagenova buba a ne neki ne znam iz GM grupe možda.

Inače jedan delo iza uspeha Tesle je dobro objašnjen u South Park sezoni 10 epizodi 2 "Smug Alert!". Naravno daleko ispred vermena kada je epizoda objavljena i čiju poruku mnogi ljudi tek danas kapiraju. Inače epizoda je iz 2006. dve godine pre prvog Tesle.


[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 02.02.2024. u 02:52 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 02.02.2024. 01:47 ] @
Odlično si primetio , ne isključujem mogućnost da je i to jedna u nizu XXXX Tesla montaža, možda isprva i nesvesna, ali iskorišćena u svrhu nevidljivog marketinga.

Kao što znamo, Tesla godišnje izdvaja 0 (nula) dolara za marketing, ali po mnogima ukupni marketing Tesle je možda čak i najjači na svetu.
[ dusanboss @ 02.02.2024. 13:03 ] @
Oni su majstori tog nevidljivog marketinga. (za koji verujem da je mnogo efikasniji od standardnog) Kad ih jednom provališ ne možeš posle da ga ne vidiš svuda. Npr. dovljno je pogledati nekoliko podkasta Dzoa Rogana i svako sa malo mozga će skapirati koliko on ustvari reklamira Teslu. Uz nekoliko drugih stvari koje isto tako kao slučajno pominje i hvali. Naravno uvek sve u sperlativima nikad ništa negativno ne kaže. Sa Teslom ga je pretera stvarno. Ne prodje 3 podkasta da ih ne pomene. Ne znam koliko neki "average Joe" koji to sluša kapira da on stvari dobija ogroman novac i da nije da je baš toliko odševljen samim autom.

Plus takodje Maska iz nekog razloga diže u nebesa i neopravdano mu daje razne titule i zasluge koje ovaj ničime ne oprvdava. Sve sam više ubedjen da je Ilon Mask u stvari nečiji proizvod, projekat u koji je uložena ogromna količina novca. Šta projekat ima za cilj imam neke ideje, ali nije mi baš najjasnije šta nam vladari iz senke kuhaju sa tim.
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2024. 21:05 ] @
Posto sad imam svoju novu firmicu, nema vise korporativnog auta kao dela kompenzacije pa sam morao BMW i4 da vratim..

Privremeno sam presao na dark side... ali samo je rental u pitanju, cisto da se razumemo ;-) Prosli put sam uzeo Model 3, sad mi uvalise Model Y (mrcinu... definitivno ne kapiram SUV-ove)

Model 3 je cudan posle i4-vorke... nekako ne izgleda kao auto unutra i vozi se kao go cart... opet sa druge strane, nije da nije brz i praktican... I dalje preferiram i4, ali Model 3 mogu da vozim :-))) Model Y... samo jedno pitanje: zasto?!?! :-)



[ dr0id @ 02.02.2024. 21:19 ] @
Zbog zapremine, to je u stvari minivan. I 'preglednosti'... A trojku su namerno upropastili da nema gepek kao S i slicni modeli
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2024. 21:39 ] @
Minivan? Ne moze ovo da pljune mom starom matorom Fiat Doblo-u namenjenom za operacije :-)) Nekako je nit' tamo nit' ovamo... inace sasvim slucajno mi zapao, ja kod UFODRIVE-a obicno uzimam Model 3, ako to nema Model S (koji je posebna prica)... ali neki lik izgleda skrsio Model 3 koji je bio namenjen meni pa su mi dali ovu mrcinu :-)

Mislim da cu neko vreme da rentiram kola kad mi trebaju, sracunao sam da mi se tacno duplo vise isplati nego corporate lease (na moju upotrebu)... jos kad bi neko imao Taycan Turbo hehe... Mada kolega mi je poceo skoro tamo da radi pa cu ga priupitati da li moze nesto da se testira, npr. GT3 RS Weissach Package, posto bas tamo radi :-)
[ Nebojsa Milanovic @ 02.02.2024. 22:03 ] @
Šta reći, svaka čast ..nadam se da je DUAL-Motor (ne znam da li Y postoji u toj konfiguraciji...)
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2024. 22:13 ] @
Jeste (Model Y Long Range)
[ Nebojsa Milanovic @ 02.02.2024. 22:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jeste (Model Y Long Range)

Bravo, znao sam

Nemoj da se čudiš što se vozi kao cart, za moj ukus su svi Tesla uvek imali preniske gume, a takvo je verovatno i vešanje.

Šta ćeš, možda ga ti ili ja ne bi čepili do kraja ali mora se projektovati i za takve, a fizika je neumoljiva
[ Ivan Dimkovic @ 03.02.2024. 06:16 ] @
Gume / vesanje su mu OK, vise su od BMW-ovih (sa BMW-om me je uvek malo grebao asfalt na blago-podignutom prilazu garazi, sa Teslom - jok), vise kazem ceo osecaj - vozis samo sa gasom i volanom (ima i BMW to - samo je manje intenzivno kocenje), nema dugmica... kao da vozis PS5 racing neki :-)))

Inace Model 3 i Long Range je vise nego pristojan sto se performansi tice, a Performance verzija je verovatno vise nego sto vecini treba za normalnu voznju bilo gde osim, sta znam, Nemacke (BMW i4 M50 je isto tako besmislen van DE, ako neko to kupuje - ponovicu: kupite eDrive 40, zabavniji je za voznju a razlika u snazi ne moze da se primeti osim debelo iznad brzine gde ce vam uzeti dozvolu van autobahn-a, ako vas uhvate naravno :-)
[ tdusko @ 03.02.2024. 06:53 ] @
Meni je kod Tesle najjace sto umesto standardnog parking setupa kamera plus senzori, uvaljuju neko njihovo vision only bs. Gledao sam videe na yt sa use case-evima gde ladno ne vudi objekat pravilnih dimenzija. Licno nisam probao, ali me takve stvari odbijaju. Sa druge strane, mora im se skinuti kapa da je charging expirience kod njih i dalje najbolji.
[ Ivan Dimkovic @ 03.02.2024. 07:40 ] @
Ja sam juce parkirao Model Y kod mene u garazu - camera-setup mu nije toliko dobar kao i4 (+ veca je mrcina pa je sve zahteva malo vise paznje).

Ne znam da li UFODRIVE ima Autopark na njihovim rental modelima, to je jos jedan moj problem sa Teslom... nikako se ne snalazim sa UI-jem, zato sto je Tesla napravljena kao neka verzija "iPhone-a na tockovima", dok je i4 standardni auto sa nasrafljenim elektricnim motorima i baterijom... tako da sve i da ima Autopark, nisam siguran da zelim da gubim vreme da ga nadjem na onom tabletoidnom interfejsu :-) Secam se kad sam isao u Francusku da sam se ubio dok nisam provalio osnovne stvari (ono hazard lights... pa gde su u 3.14cku materinu?! Isto sa brisacima, dok sam skontao gde je kontrola nisam video nista ispred ;-)

Sa druge strane, BMW-ov Park Assist je dobar... ali samo ako se "slozi" da moze da parkira :-) Cesto u mojoj garazi ili ne prepozna moje mesto, ili uvek pokusa da parkira na pogresno mesto ako ona Alfa sa slike na prosloj strani nije tu... ili cesto odustane sa porukom "not safe to park" iako je perfektno "safe" posto ga ja smotam odmah.

Takodje, jednom me je BMW-ov Park Assist prodao na odmoru... bili u nekom vacation-parku na istoku NL, parking mesto ima neku zivu ogradu sa jos nekom vegetacijom sa granama kao "zidic"... elem, krene Park Assist da parkira i onda tako lepo zaore po vegetaciji, na svu srecu nista nije bilo ogrebano inace ne znam sta bih radio (ono, ko je odgovoran... da ganjam BMW?? kako? :-).

Tesla Y ti daje dovoljno informacija da relativno bezbedno parkiras, ali moras malo vise da pazis posto nema senzora (bar je meni malo zent, nisam bas ubedjen u adekvatnost svega toga). BMW daje vrlo preglednu sliku (bezbedan koridor + crvena i zuta distanca bezbedne udaljenosti od prepreka), takodje i momentalno ukopa auto ako misli da ces da ogrebes nesto (u Italiji bi te prozivali i rekli "ti to ovo zoves parkiranje??" posto bi ga saterali jos 10+ cm - been there, done that ;-)
[ Nebojsa Milanovic @ 03.02.2024. 12:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Gume / vesanje su mu OK, vise su od BMW-ovih (sa BMW-om me je uvek malo grebao asfalt na blago-podignutom prilazu garazi, sa Teslom - jok)

Huh, mislio sam na poređenje sa normalnim autom tipa A4/A6, Passat i slično, ne sa tim "još gorim"
[ Nebojsa Milanovic @ 04.02.2024. 01:06 ] @
Citat:
scoolptor:
Citat:
Sto su ti magovi reklame.

Ovo je bilo brutalno



Za ozbiljnog posmatrača nije bilo sumnje da je ovo još jedan Teslin trik, ali se mora priznati da je dobro urađen.

Evo objašnjenja:

[ Nebojsa Milanovic @ 18.03.2024. 21:37 ] @
Jedna od Elonovih genijalnih izjava koja je tek puno kasnije shvaćena na pravi način

https://twitter.com/JonErlichman/status/1769340462337327440
[ Nebojsa Milanovic @ 06.04.2024. 23:36 ] @
Teslu pratim na više različitih načina, jedan od njih je kroz akciju koja je u poslednje vreme jako pala zbog smanjenja profitnih marži i nemilosrdne kineske konkurencije.

Poznato je da su Tesla akcionari fanatično zaljubljeni u brend, ali ne svi, pa evo tipičnog prilično čestog ponašanja tih drugih (važi u velikoj meri i za druge akcije):

Citat:
1. Tesla at $20 - No thanks, I’ll wait.
2. Tesla at $400 - OMG! BUY BUY BUY! to da moon!
3. Tesla at $100 - Ok. It’s time to sell. Tesla is doomed.
4. Tesla at $260 - Wow! Load up on $TSLA! I am a long term investor!!!
5. Tesla at $160 (3 months later) - You know what… Tesla sucks and Elon sucks and FSD sucks and EVs suck. Sell the stock and go short!

Sada trenutno je ova faza 5, vlada velika panika, akcija je samo za poslednja 3 meseca pala više od 30%.
[ Nebojsa Milanovic @ 10.04.2024. 17:49 ] @
I evo očekivanog epiloga za ovo šta sam gore rekao

Veliko Teslino sniženje: Zalihe neprodanih vozila su prevelike

[ Nebojsa Milanovic @ 16.04.2024. 03:29 ] @
Domaći prikaz ovog izuzetno moćnog auta koji svojom pojavom to ne pokazuje:

[ Nebojsa Milanovic @ 17.04.2024. 21:24 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
I evo očekivanog epiloga za ovo šta sam gore rekao

Veliko Teslino sniženje: Zalihe neprodanih vozila su prevelike


I nastavak:

Tesla otpušta 10 posto radne snage, kompanija se bori s padom prodaje