[ Nebojsa Milanovic @ 24.05.2020. 01:11 ] @
Svaki ljubitelj automobila osim što ih izučava i posmatra takođe ih i sluša, te zvuk čini bitnu stavku u utisku koji određeni auto ostavlja.

Lično, zvuk dizel motora do te mere ne volim da može da bude eliminatoran u izboru (npr. VW TDI PD motore već samo zbog toga ne bih razmatrao), ali dešava se da neki auto tj. njegov motor ima tako lep zvuk da ga je milina slušati.

Jedan od njih je FIAT T-jet 1.4 Turbo koji oduševljava veoma mekim i mirnim zvukom. Jedno vreme sam i imao Punto sa tim motorom, evo ga





Ovo je tema za aute čiji zvuk motora vam se sviđa
[ Darko Nedeljković @ 24.05.2020. 08:34 ] @
To je totalno subjektivno - nekom je super zvuk Harlija, a nekom zvuci kao neispravan. Neko voli zvuk Tesle, a neko Fiata. Vecini ljudi se svidja zvuk V8 motora. Ja sam naprimer izrazito sebican vozac - bitan mi je iskljucivo zvuk (kao i izgled) automobila sa vozacevog mesta. Nisam u fazonu da komsijama ispunjavam muzicke zelje.
[ bakara @ 24.05.2020. 16:10 ] @
ja preferiram da se nista ne cuje
[ Darko Nedeljković @ 24.05.2020. 17:57 ] @
Da, Tesla. Prilicno idealan zvuk.
Nebojsa, mozda bi trebalo da preformulises temu - pod uslovom da mora da se relativno glasno cuje, kakav zvuk vas najmanje iritira?
[ Nebojsa Milanovic @ 24.05.2020. 18:33 ] @
Ako već mora da se čuje, najmanje iritiraju duboki zvukovi, a osim VW TDI PD koje sam pomenuo kao najglasnije, po lošem pamtim i Mazdu 3 benzinca koja ispušta visok iritirajući metalni zvuk.
[ botr @ 26.05.2020. 18:07 ] @
Generalno, sve sa 5 i vise cilindara ima lep zvuk. Osim sto ima lep zvuk, radi lepse i mirnije. Novi turbo motori, vecinom, nemaju zvuk kao stari atmo motori, turbina "izduva" zvuk.

Ono sto ja volim su stari VW/Audi petocilindricni motori, s pocetka 80-ih do pocetka 90-ih, oni imaju, onako, "ostar" zvuk. IZdvojio bih i Alfa Romeo Disco Volante, mozda je malo bucniji, ali meni je prelep zvuk, takodje i Alfini Twin Spark motori imaju simpatican zvuk.

Dizeli sa 5+ cil. imaju daleko lepsi zvuk od onih sa 4, takodje i mirniji rad, ali i dalje je dizel, ne zvuci meko kao benzinac.


PS

Ako neko zna za neki dobar ili solidan, sa dobrim potencijalom, primerak A 80, 90, 100, 200, Coupe, sa petocilindricnim motorom, koji bi vlasnik da proda, nek javi.
[ mjanjic @ 26.05.2020. 21:34 ] @
E, ako VW-ov 2.5 TDI V6 ima lep zvuk... naročito posle velike kilometraže. Mislim, meni je OK to, za negde po selu, tu baš zvuči moćno u poređenju sa onim kombijima i pikapovima, ali kad vidiš u centru grada na semaforu taj "traktor", stvarno...

Vozio se u taksiju Alfa 159, benzinac, još valjda stavljen neki auspuh ili šta, unutra bukvalno k'o da sam u reli automobilu.
[ Grada22 @ 26.05.2020. 23:48 ] @

Zvuk ukradenog Porsea 911 targa -vozi ga Vasa Opel..
Slavija oko ponoci..(leta Gospodnjeg 1979.)

Najlepsa muzika - ostala mi je zauvek u usima...

[ bananaphone @ 27.05.2020. 07:13 ] @
Mercedes 123 disel - u leru zvuci kao zglobni autobus koji ceka na stanici, samo malo tise - cista nostalgija.
Od 4 cilindra - BMW je imao dobar zvuk, a od 5-6 - Audi. Ali davno su prosla vremena kad mi je to bilo parametar, sad sam ko cika Kure - bitno je da radi a da se ne cuje
[ Nocni @ 28.05.2020. 08:52 ] @
[ botr @ 29.05.2020. 11:48 ] @
Audi V8 3.6 automatik, sta mislite o njemu kao oldtajmeru sa dobrim zvukom? Pojavio se jedan na oglasima, ali deluje umorno, zahteva malo paznje.
[ bordzija @ 05.06.2020. 19:52 ] @
Svaki v6 3.0 dizel, u leru onako sitno grebe, prede, kada se da gas kao ferari. Od ovih običnih šerpi štaznam kompresorski motori gde kada daš gas ima niz propratnih zvukova, dubokih i... Sve je to subjektivno. Ovaj punto sport mi je lep ko lutka, mislim da je idealan za grad ali dizel.
[ mjanjic @ 05.06.2020. 22:08 ] @
Nekad su automobili bolje zvučali u leru nego danas sa gasom do daske:


Kad je reč o ovim novim autima punim elektronike i poređenju sa starim autima, posebno američkim Muscle cars, recimo Ford Mustang koji je vozio mcQueen u filmu Bullitt (1968), prodat je početkom godine za 3.4 miliona dolara (plus 10% za troškove aukcije, dakle 3.74 miliona).
Za tu sumu može da se kupi 10-11 ovakvih Brabusa, samo ostaje pitanje koliko će vredeti taj Brabus za 40 godina i da li će uopšte biti u voznom stanju, kao i većina sličnih automobila:
[ bordzija @ 05.06.2020. 22:50 ] @
Pa neće ostati skoro nijedan taj brabus jer se uglavnom prodaju na kredit i takvi kupci uglavnom posle par godina vraćaju auto, doplaćuju i opet uzimaju novi. "stari" auto odmah ide u presu kako bi se podigla cena novim vozilima i naravno kreditima tj bankama jer nikako drugačije i ne mogu da se kupe. Zatvoren krug banke i plastičnog auta predviđenog za reciklažu.
[ bananaphone @ 06.06.2020. 09:19 ] @
Mozes li navesti jedan izvor te informacije, da se automobili posle lizinga salju u presu? I valjalo bi napraviti razliku izmedju lizinga i kredita. Kod kredita - nemas ti sta da vracas, jer je automobil tvoj, nisi ga pozajmio, kod lizinga - automobil je u vlasnistvu lizing kompanije.
[ mjanjic @ 06.06.2020. 19:13 ] @
Ma ima polovnih, a ovaj primerak roadstera i nije skup kakvih ima, u SAD je jedan prodat za oko milion, a ima primeraka koji su otišli i za preko 5 miliona: https://home.mobile.de/BRABUS#des_295955875
[ ineve74 @ 11.06.2020. 22:53 ] @


To je moj san pola zivota
[ bordzija @ 13.06.2020. 18:44 ] @
Sećam se davno jednog vajpera crvenog koji je (ja sam stajao na slaviji na pešačkom) a on je proleteo i dao gas prema palati albanije, toliko je brzo išao da je tamo bio bukvalno za 10 tak sekundi i ja sam se čudio koliko je neravna srpskih vladara ulica jer je on toliko brzo prošao celu deonicu u par sekundi :) Ali to je klasika američka, na pravcu jurca, sve ostalo katastrofa.
[ mjanjic @ 13.06.2020. 22:36 ] @
čudio si se koliko je neravna ulica jer je prošao tu deonicu za par sekundi?
Ili je valjda obrnuto?
[ bordzija @ 13.06.2020. 22:59 ] @
Auto je plivao gore dole a ulica vizuelno potpuno ravna. Zbog velike brzine inače se to ni ne primeti. Video sam svakakva divljanja kroz tu ulicu ali ovo nikada. I još kabriolet :)
[ dlalic @ 15.06.2020. 08:06 ] @
Hehe, gledam juce najavu novog električnog Fićka. Može mu se "učitati" koji god poželiš zvuk, kao na telefonu. Od marša na Drinu do Impreze WRX.
Ludilo na ulici u najavi...

[Ovu poruku je menjao dlalic dana 15.06.2020. u 09:23 GMT+1]
[ bordzija @ 30.06.2020. 18:28 ] @
Pošto živim u najstrožem centru bg, blizu srpskih vladara i sad u nekim večernjim časovima otvorimo prozore i balkonska vrata prema ulici jer se do tada raziđe gar i smrad dizel automobila... Do večeri kada je gužva na semaforu bukvalno mi dok sedim na kompjuteru ulazi dizel smrad u oči i nos. Primetio sam da su se pojavili neki novi automobili tipa mercedes amg i slično što ima ili nema auspuhe. To su džipovi i limuzine mahom. Kada daje gas to se čuje kao u moje vreme kada nemaš deo auspuha i onda puca iz auspuha kako da vam kažem pokuđaću da nađem neki video da priložim. To je baš učestalo u večernjim časovima i baš nam smeta, na trkanje i divljanje motorima smo već navikli ali ovo je baš baš nesnosno da ti neki sulundar puca na semaforu. Razumem da su naprednjaci ušli u velike pare zadnjih par godina pošto vidim ogromnu količinu novih superluksuznih automobila na ulicama.

Ukucao sam amg i odmah je izašlo. Zamislite da ovo slušate svako veče i noć? Vrlo slično odjekuje između zgrada. Nebih komentarisao ovo prdenje i pucanje jer je apsolutno u američkom trash fazonu. U moje vreme se cenio remus i zvuk kompresora ili za one malo siromašnije turbine.

Može li nekako grad beograd ovo da sankcioniše? Kako ovakvi automobili uopšte prolaze tehnički pregled? Kako je ovo kažnjivo? Dal se neko zanima merenjem decibela u gradu i uopšte?



I da radujem se skorom uvođenju EKO testa na tehničkom pregledu kako bi ponovo živeli kao ljudi a ne kao šišmiši ali se bojim da će teror sa pucanjem auspuha ostati i dalje.