|
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 09:14 ] @
| Pozdrav. Programer mi je u php-u napravio sajt, ali tako da je sve automatizovano. Dakle, kada se ulogujem kao admin u admin panel, kreiran je jednistven panel samo za moju upotrebu i naravno da php preko baze podataka izvršava samo ono što je potrebno. Jako me zanima, da li se to može smatrati softverom i da li se može autorski zaštititi? Razumem da je softver nešto što se instalira na računar, ali, da li se ovo može smatrati softverom ili čime se smatra, pošto jeste autorsko delo i jeste jedinstveno. Razumete šta pitam. Pošto sam mnogo vremena potrošio na osmišljavanje i ne baš malo para, želeo bih da to autorski zaštitim ( ideja je kao softver ). |
[ Predrag Supurovic @ 20.06.2020. 10:15 ] @
Naravno da je to softver.
[ Zurg @ 20.06.2020. 10:18 ] @
O čemu se radi? Zanima me jer razmišljam da napravim nešto slično.
[ MajorFatal @ 20.06.2020. 10:25 ] @
Radi se o tome da mu je programer u php-u napravio sajt gde je sve automatizovano, i sad kad se uloguje kao admin u admin panel php preko baze podataka izvršava sve što je potrebno :)
[ Zurg @ 20.06.2020. 10:51 ] @
Citat: žutokljunac: naravno da php preko baze podataka izvršava samo ono što je potrebno
Ovaj deo je zanimljiv. Ako dobro razumem ovde se radi o novom načinu izvršavanja PHP skripti, gde se koristi DB engine. Postojeće PHP implementacije izvršavaju i gomilu nepotrebnih stvari. Da nije tako petlja bi se u PHP-u izvršavala jednako brzo kao petlja pisana na C-u ili asembleru. Ako je verovati Žutokljuncu PHP kod može da radi efikasno kao da je program pisan na asembleru. Mislim da bi ovo moglo da se patentira.
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 11:40 ] @
Evo npr, pre x godina otvoren je sajt booking.com I to je u to vreme bila originalna ideja. Da li postoji mogućnost da se to zaštiti kao autorsko delo. Po zakonu, softver može da se zaštiti copyrightom. To sve i jeste autorsko delo, ali je pitanje kako se to posmatra, kao softver, neka specifična kombinacija programskog jezika i baze podataka...
[ Zurg @ 20.06.2020. 13:17 ] @
Jel ti hoćeš da zaštitiš konkretan softver ili bi da zaštitiš ideju? Da li će taj tvoj softver biti servis na tvom serveru ili želiš da distribuiraš softver kako bi tvoji klijenti mogli da ga instaliraju na svoje servere? Da li želiš da se zaštitiš od provajdera kod kojeg hostuješ sajt, programera koji je napravio program ili od konkurenata koji bi mogli da naprave sličan proizvod?
Meni se čini da bi ti želeo da imaš monopol, ali na osnovu onoga što si napisao teško je zaključiti šta u stvari želiš da postigneš.
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 14:01 ] @
Citat: Zurg:Da li će taj tvoj softver biti servis na tvom serveru
Upravo to. Samo me muči da shvatim kako se pravno gledano definiše softver. Jer ukoliko ovo jeste softver, onda nemam problem sa zaštitom.
Citat: Zurg: Da li želiš da se zaštitiš od provajdera kod kojeg hostuješ sajt, programera koji je napravio program ili od konkurenata koji bi mogli da naprave sličan proizvod?
Želim da se zaštitim od konkurenata da ne bi napravili sličan proizvod.
[ Branimir Maksimovic @ 20.06.2020. 14:06 ] @
php ne mozes nikako da zastitis zato sto se daje izvorni kod. Osim ako ne koristis onaj fejsbukov kompajler. https://en.wikipedia.org/wiki/HipHop_for_PHP
Ali kolko vidim to je discontinued....
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 14:13 ] @
Izvinjavam se vama koji ste tehička lica, ne bih da ispadnem glup u društvu, ali evo malo da pojasnim. Hteo sam da zaštitnim kao patent, ali patentnom pretragom, utvrdjeno je da ne može, jer neki elementi zadiru u stanje tehnike nekih već registrovanih patenata. Predloženo mi je da zaštitim kao autorsko delo, a u anglosaksonkom pravo, to je copyright. To mi je patentni inženjer rekao da mogu da zaštitim. Sada pišem opis ali ne znam kako da definišem. Naime, buni me, da li je to što je, 'ajde tako da kažem, isprogramirano u php-u, može da se tretira kao softver koji se izvršava na serveru.
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 14:21 ] @
Citat: Predrag Supurovic:
Naravno da je to softver.
Peđa, jesi ironičan?
[ Shadowed @ 20.06.2020. 14:31 ] @
Koliko ja shvatam, ti zapravo hoces da patentiras/zastitis ideju. Na primeru booking-a, kao kad bi oni zastitili svoj sajt tako da niko drugi ne moze da pravi sajt za rezervaciju hotela. Ako te dobro shvatam - to ne moze inace bi booking ili ko god to vec uradio. I dobro je sto ne moze.
[ Branimir Maksimovic @ 20.06.2020. 14:32 ] @
Citat: žutokljunac:
Izvinjavam se vama koji ste tehička lica, ne bih da ispadnem glup u društvu, ali evo malo da pojasnim. Hteo sam da zaštitnim kao patent, ali patentnom pretragom, utvrdjeno je da ne može, jer neki elementi zadiru u stanje tehnike nekih već registrovanih patenata. Predloženo mi je da zaštitim kao autorsko delo, a u anglosaksonkom pravo, to je copyright. To mi je patentni inženjer rekao da mogu da zaštitim. Sada pišem opis ali ne znam kako da definišem. Naime, buni me, da li je to što je, 'ajde tako da kažem, isprogramirano u php-u, može da se tretira kao softver koji se izvršava na serveru.
Copyright ti treba samo onda ako to mislis da prodajes, a ako prodajes kako znas da je neko prekrsio copyright?
[ ademare @ 20.06.2020. 14:37 ] @
Ja sam razumeo da covek nije toliko zainteresovan da neko ne prekopira kod , vec da neko ne prekopira fizicki izgled sajta .
Kod moze i da bude drugaciji ali izgled da ne bude isti . Dizajnerski . Dizajn sajta ?
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 14:46 ] @
Jasno mi je da ne mogu da zaštitim php, ali da li mogu da zaštitim nešto što je pisano u php'u i što se izvršava na serveru. Dakle, da li se to tretira kao softver? ( softver koji je pisan u php'u i izvršava se na serveru ).
[ Branimir Maksimovic @ 20.06.2020. 15:07 ] @
Ovo sto je ademare rekao, mozes da probas da zastitis dizajn sajta, to vec ima smisla.
[ dejanet @ 20.06.2020. 15:23 ] @
Treba razdvojiti sta je predmet autorskog dela, da li je to korisnicki interfejs ili nacin kako se procesiraju podaci na serveru ili oba. Ako je nesto vrlo specificno, inovativno, odudara od opste prakse, sto da ne, treba prijaviti kao autorsko delo, pa ako neko iskopira doslovce, imas osnovu da tuzis.
[ mjanjic @ 20.06.2020. 15:48 ] @
Mislim da je u pitanju slučaj kao kad bi autor cPanel-a hteo da zaštiti svoj softver, ali još uvek nismo načisto u kom smislu - da niko drugi nema nijednu funkcionalnost koju ima cPanel, kod koji cPanel koristi (algoritmi, interni FW ili šta već drugo?), ili samo dizajn cPanel-a?
Funkcionalnosti ne mogu da se zaštite, inače ne bi bilo na stotine WP plaginova koji rade gotovo istu stvar. Nisam siguran ni da određeni dizajn može da se zaštiti, osim ako je u pitanju logo ili neki sličan grafički element, nema šanse da se zaštiti npr. izgled sajta sa određenom kombinacijom boja, jer šta ćemo onda sa gomilom sajtova koji liče jedan na drugi, i koji sudovi bi se bavili time. Misli da je to više rezervisano za glovalne kompanije kao što su Apple, Samsung, Google, MS, koji se tužakaju po sudovima oko zaobljenih ivica telefona ili neke funkcionalnosti u operativnom sistemu.
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 18:12 ] @
Izvinjavam se što ne odgovaram svima na poruke i zahvaljujem se što učestvujete u temi sa svojim savetima i pitanjima. Malo sam nezgrapno sastavio uvodni post.
[ Branimir Maksimovic @ 20.06.2020. 21:50 ] @
Uvek moze dizajnerski element da se proda, znaci umetnost, a ako se to uracuna u umetnost kod nas se moze autorizovati.
[ Zurg @ 20.06.2020. 22:34 ] @
Ne bih rekao da on želi da zaštiti dizajn. Moje shvatanje onoga što on hoće na primeru: Recimo da ne postoji nijedna onlajn prodavnica. On bi da smisli onlajn prodavnicu implementira je i da nakon toga niko ne može da napravi svoju verziju onlajn prodavnice već mora da zakupi servis od njega. Samo da se program pisan na PHPu može smatrati softverom i eto monopola :) Međutim, iako softver pisan na PHPu jeste softver, mislim da je sve ostalo praktično nemoguće čak i u slučaju da je servis nešto nikad do sad viđeno, a iz iskustva bih mogao da se opkladim da to nije slučaj. Mislim da će postavljač teme samo da izgubi vreme i novac razvijajući zaštite umesto da razvija proizvod. Ako je to nešto novo bićeš prvi i to će ti biti prednost nad konkurencijom. Kada se pojavi konkurencija onda moraš da usavršavaš proizvod kako bi ostao ispred njih. Ako nije toliko novo kao što idejni tvorac misli, već je unapređenje nekog postojećeg koncepta, onda razmišljaš o tome kako da privučeš klijente. U stvari, inovacija koja predstavlja unapređenje postojećeg koncepta ima veće šanse da uspe od nečega što je toliko novo da niko za to nije ni čuo, niti je bilo kome potrebno.
Žutokljunac, kako misliš da realizuješ zaštitu? Da li planiraš da tužiš sve one koji budu pokrenuli sličan servis? Tužićeš ih domaćim ili stranim sudovima? Da li misliš da postoji neka zaštita gde ti zaštitiš inovaciju i ona je po automatizmu zaštićena bez ikakve tvoje naknadne intervencije? Da li znaš da je monopol nezakonit?
[ anon70939 @ 20.06.2020. 22:43 ] @
Citat: MajorFatal:
Radi se o tome da mu je programer u php-u napravio sajt gde je sve automatizovano, i sad kad se uloguje kao admin u admin panel php preko baze podataka izvršava sve što je potrebno :)
Najjaci post zadnjih meseci, smejah se na glas :D
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 23:27 ] @
Citat: Zurg:
N Međutim, iako softver pisan na PHPu jeste softver, mislim da je sve ostalo praktično nemoguće čak..
OK, znači jeste softver koji se izvršava na serveru. Za kopirajt je to dovoljno da može da se zaštiti. Sve što si u nekoliko postova pisao o monopolu, pa suština intelektualne svojine ( patenta, autorskog dela, zaštitnog znaka ) i jeste monopol koji ostvaruješ na tržištu.
[ žutokljunac @ 20.06.2020. 23:36 ] @
Citat: Zurg:
Žutokljunac, kako misliš da realizuješ zaštitu? Da li planiraš da tužiš sve one koji budu pokrenuli sličan servis? Tužićeš ih domaćim ili stranim sudovima? Da li misliš da postoji neka zaštita gde ti zaštitiš inovaciju i ona je po automatizmu zaštićena bez ikakve tvoje naknadne intervencije? Da li znaš da je monopol nezakonit?
Izmisliš led sijalicu i patentiraš je. Posle tvog patentiranja, bilo ko, ko želi da komercijalizuje tvoj proizvod i da ga proizvodi i prodaje, ima opciju ili da a) smisli i patentira nešto slično, ali tako da patent prodje i da ne zalazi u stanje tehike nijednoj registovanog patenta, uključujući i tvoj ili da b) plati licencu vlasniku patenta.
[ Zurg @ 20.06.2020. 23:42 ] @
Kopirajt te štiti od toga da ja ne mogu bez tvoje dozvole da kopiram tvoj program. S obzirom da se tvoj program nalazi na serveru kojem ja nemam pristup ja u svakom slučaju ne mogu to da uradim. Mogu da napravim program koji se bavi istim problemom kao tvoj program i tu te kopirajt ne štiti.
P.S.
Što se tiče patenta, sam si napisao da nemaš uslove za patent, pa ne razumem zašto to ponovo potežeš?
[ Branimir Maksimovic @ 20.06.2020. 23:43 ] @
Zutokljunac:"b) plati licencu vlasniku patenta. "
A da, kao recimo sto ima open morrowind komletan rewrite morrowinda, ali za materijal mora da
se kupi igra tj plati originalnom autoru. A pazi sad, ako se ne koristi materijal koji je napravio autor,
nego neko uradi content sa strane, onda ne mora da se plati autoru :P
[ Branimir Maksimovic @ 20.06.2020. 23:44 ] @
Citat: Zurg:
Kopirajt te štiti od toga da ja ne mogu bez tvoje dozvole da kopiram tvoj program. S obzirom da se tvoj program nalazi na serveru kojem ja nemam pristup ja u svakom slučaju ne mogu to da uradim. Mogu da napravim program koji se bavi istim problemom kao tvoj program i tu te kopirajt ne štiti.
+1, tacno, na primeru rewrite-a morrowinda, copyright ne vazi zato sto je reprodukovano sa strane, ista igra.
[ MajorFatal @ 21.06.2020. 00:00 ] @
Citat: CoyoteKG:
Najjaci post zadnjih meseci, smejah se na glas :D
Pa tako piše, da se o tome radi, sad meni se čini da sam već viđao nešto slično al ko će ga znati, možda je stvarno smislio nešto novo, a Zurg se pravi nevešt da mu izvuče podatke, pa ako prokljuvi šta je, da patentira pre njega, i tako se obogati. Ma znamo šta hoće, oće pare, al para nema, šta bi hteo da patentira: i kod, i koncept, i dizajn, ma sve, ali obično to tako ne ide, ali kad mogu drugi što ne bi i on. Možda bi mu najpre savetovao da na server postavi nešto što nije toliko novo, ali radi dobro, i stabilno, i donosi bilo kakve prihode, pa tek onda to novo da doda, i patentira da zaštiti.
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2020. 00:23 ] @
@žutokljunac,
Vlasnik patenta nije duzan da licencira patent bilo kome. Tako da, ako hoces da pravis "led sijalicu" (iz tvog primera) koja ima vazece patente, ako vlasnik patenata nije spreman da ih licencira imas samo izbor da batalis proizvod ili da nadjes nacin da izbegnes patente za koje ne mozes dobiti licencu.
Patentni sistem je pocivao na ekskluzivnosti na odredjeni rok (20 godina) posle cega izum postaje javni domen.
Naravno, postoji gomila razloga zasto bi vlasnik patenta imao interes da ti licencira patent, recimo ako je to isplativo za njih ili su obavezni da ti liceniraju patent zbog ugovornih obaveza (recimo esencijalni patenti za medjunarodne standarde gde je standardizaciono telo zahtevalo FRAND licenciranje).
Svi ti slucajevi se, prakticno, svode na isto: da se vlasniku patenta isplati da ti licencira patent. Sto znaci - to je njihova odluka.
Sto se copyright-a tice, copyright stiti sve sto upada u definiciju autorskog dela i zadovoljava kriterijume (npr. originalnost). Bez ulazenja u detalje, u slucaju koji navodis copyright stiti originalni kod kao sto su, npr, PHP skripte, ikone, slike, video snimci itd.
Nebitno je gde se "izvrsava kod" - sam kod moze biti originalno autorsko delo. Ako kod zadovoljava kriterijume, svaki cin kopiranja bez licence (osim specijalnih izuzetaka) nije dozvoljen.
Sam po sebi, zakon o autorskim pravima je dovoljno snazan da stiti vecinu stvari koje bi nasao na web sajtu pod uslovom da su originalne.
Na zalost, to vrlo verovatno nije dovoljno za zastitu kakvu trazis. Na primer, pomenuo si booking.com - booking sigurno ima vlasnistvo nad svojim autorskim delima (kod, slike, pisani materijal) ali to nikoga ne sprecava da napravi svoj sajt za bukiranje. Sve dok ne kopiras booking.com autorska dela, nemas problem (bar kada je copyright u pitanju).
Ako zelis da sprecis druge da naprave bilo kakvu varijantu takvog sajta, problem je mnogo tezi. Ako si bas kreativan i sajt ti ima elemente inovacije, u USA mozes da zastitis inovacije u poslovnom procesu npr. U Evropi, mnogo teze (osim ako neku funkcionalnost na sajtu provuces kao inovaciju u kategorijama dozvoljenim evropskim patentnim regulativama. Nije nemoguce, ali je vrlo tesko i sumnjam da bi ista oko bukiranja karti u 2020 proslo).
Osim toga imas i mogucnost da zastitis dizajn, ali to je isto nesto sto se vrlo lako moze zaobici. Ako bas imas odlicne advokate mozda izboksujes zastitu kao sto je T-Mobile uspeo da dobije zastitu za >boju< (trademark, RAL 4010) i cak su pretili levo i desno firmama. Ali resenje protiv ovoga je prosta promena boje :-)
[ nkrgovic @ 21.06.2020. 09:23 ] @
Sta, poceli smo ozbiljno na ovu temu? :) OK, cisto da dodam moja 0.02 RSD :
Patent, osim sto ima zastitu koju moras da stitis aktivno, ima i mogucnost zalbe. Ako ti nekog tuzis da ti ugrozava patent, on moze da odgovori kontratuzbom, da tvoj patent nije inovacija - ovo se najlakse dokazuje ako postoji "prior art". Ako je neko nekad pre napravio nesto dovoljno slicno (vidi pod "slobodno sudijsko uverejne") onda sud ima pravo da odbije tuzbu i da nalozi patentnom zavodu da ponisti patent. Ovo je utemeljeno u tome da za sve, pa i za odluke drzavne uprave (patentni zavod je deo izvrsne vlasti) mora da postoji mogucnost drugostepenog odlucivanja i zalbe - ta institucija postoji za apsolutno sve. Kako patentni zavod nije duzan da proverava da li zaista postoji neki osnov za obaranje to je ostavljeno podnosiocu patentnog zavoda, koji na sve placa i taksu, pa se pretpostavlja da to nece da "radi dzabe".
Softver jeste autorsko delo i njegovo kopiranje je zasticeno nevezano da li postoji slican ili ne - svako autorsko delo je vid svojine i zasticen. Ali, nacin funkcionisanja, nije autorsko delo, kao ni poslovni model - samim tim, zastita autorskog dela ni na koji nacin ne sprecava nekog da napravi nesto slicno. Zastita autorskog dela sprecava druge da naprave plagijat, da kopiraju, ili da tudje prodaju kao svoje, ali ako neko drugi napravi isti proizvod bez da je kopirao orginal, tu zastite nema. Ovde cak nije bitno ni da li je imao uvid u orginal - zabrana konkurencije nije zakonska odredba i moze se nametnuti samo ugovorom, zato neki ugovori sadrze odredbe gde je izvodjacu radova ugovorom predvidjeno da ne moze neko vreme da se zaposli u konkurenciji. Ako te odredbe nema, programer moze dan posle raskida ugovora da napravi "isto to", njegova glava i ono u njoj nisu vlasnistvo narucioca posla. :) Vodite racuna da i zastita konkurencije nije jednostavna, prosta ugovorna odredba "ne smes" nije dovoljna, stavise u Srbiji bar, mora da postoji opcija kojom, ako ti zelis da se zaposlis kod konkurencije, ti to smes, ali moras o tome da obavestis (u tom trenutku prethodnog) poslodavca, pa onda on moze da to "zabrani" (mora explicitno to da uradi za poslodavca X), i plus mora da postoji nadoknada za to. Ovo je uprosceno, IANAL, pitajte nekog DOBROG advokata za ovo.
Konacno, postoji povreda ziga i zastita autorskih prava tog tipa - ti ne mozes da prodajes lazne adidaske na kojima ima adidas logo i pise adidas - jer je to zasticeni naziv. Ovde se radi o vec trecoj kategoriji i takvi falsifikati jesu strogo zabranjeni. Ali, naravno, niko te ne sprecava da pravis patike ako si pre toga pravio/prodavao adidas, samo stavis svoj logo. Da, boje teoretski mogu biti zasticene, kao i logotipi, mada verujem da je teze.
[ Deunan @ 21.06.2020. 12:10 ] @
Citat: žutokljunac:
Evo npr, pre x godina otvoren je sajt booking.com I to je u to vreme bila originalna ideja. Da li postoji mogućnost da se to zaštiti kao autorsko delo.
Naravno da ne moze. Onda bi imali samo par sajtova na celom web-u. Zamisli samo jedan portal sa vestima? I svi moramo da citamo odatle...
Ovaj forum ne bi postojao. Morali bi svi da se "naguramo" na jedan koji je zasticen.
Ideju ne mozes da zastitis.
Nisi rekao cime ti se sajt bavi (verovatno da ne ukrademo ideju). Ali, sto kaze Zurg, garant nisi ni blizu prvi u tome, samo nisi dovoljno istrazio.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|