[ prvul1 @ 30.08.2020. 08:24 ] @
Izolovao bih iznutra neke prostorije ovčjom vunom. Razlozi su uglavnom zdravsvene prirode.. Znam da se proizvode takve izolacione ploče. Ali, cena je prilično žestoka. Koristi se oprana i isčešljana ovčija vuna. Dodaju se aditivi da se ne množe razni paraziti. Zbog čvrstoće se vuna presuje i dodaje se 15 % poliestera.

E sad, ja sam nekad pravio kalupe od poliesterske smole. Ali mi taj proces deluje prilično komplikovano u ovom slučaju. Zna li neko da li postoji neka druga vrsta poliestera? Cilj je da poliester malo ukruti vunu.

I svaka druga ideja je dobro došla. [Ja razmišljao da malo ukrutim vunu i dodavajem malo kreča i gipsa. Ali to ne daje dovoljno ukrućenje pločama.]
[ Java Beograd @ 30.08.2020. 20:22 ] @
Ne kapiram kakvu vezu vidiš između polesterskih vlakana koji se dodaju u vunu i poliesterske smole, koja se uz staklena vlakna koristi za izradu različitih proizvoda.
[ prvul1 @ 30.08.2020. 21:59 ] @
Iskreno, ne vidim nikakvu vezu. Samo sam nabacao stvari koje su mi poznate.
Ako sam Te dobro razumeo, u vunu se dodaju poliesterska vlakna?
Ako je tako, onda bih ja trebalo da jurim da nabavim poliesterska vlakna? I da onda ta vlakna dodajem u vunu pri presovanju?
Ispravi me ako grešim negde u zaključivanju.
[ Java Beograd @ 31.08.2020. 07:39 ] @
Vidi, poliesterska vlakna se široko koriste u proizvodnji odeće.
Kad se kaže "sintetika" - to je uglavnom i najčešće poliester.
U donji veš se uglavnom ne dodaje, ali u ostale odevne predmete se doda oko 5%, da na primer "pamučna majica (95%)" zadrži svoj oblik, jer će se inače lako razvući.
Oni jeftini "ćebasti" duksevi, meki i topli su 100% poliester. I tako.
Ali, sva ta sintetička vlakna se dodaju i mešaju još dok se pravi pređa (predivo)

E sad:
1. Gde bi ti kupio poliesterska vlakna za pređu - ja to ne znam.
2. Kako bi ti upreo polistersku pređu u vunu - ne znam ni to.



Ali, ne mogu da te ne pitam koji su to zdravstveni razlozi koji bi te naterali da koristiš prirodnu vunu, umesto staklene/kamene/mineralne
Imajući u vidu da su sve savremene izolacione vune apsplutno neutralne po pitanju životne sredine. U postupku izolacije koja se stavlja na unutrašnje zidove, stavlja se i najlon tj. "parna brana", i onda gips kartonske ploče.
Ceo taj komplet je apsolutno neškodljiv i neutralan po ljudsko zdravlje.

A, sam si pomenuo da se u prirodnu vunu dodoaju "aditivi". Ne smem da tvrdim da znam šta je to, ali - može se predpostaviti: insekticidi i fungicidi, i ostali otrovi. Šta drugo?
[ prvul1 @ 31.08.2020. 11:54 ] @
Zdravstveni problemi: Pored šećera [od 1971] tu su i otežano disanje alergija na prašinu. Možda ipak konačno odlučim i naredjam kamenu vunu. Lakše i brže jer vreme leti. Zima se polako ušunjava u kosti.

Ali da pišemo na pomenutu temu. Neće biti štete. A kad nema štete - možda nekad nekome i bude od koristi.

Sajt www (dot) arhiteko (dot) hr kaže ovako:

".. PROIZVODNJA

Ovčja vuna se nakon strizanja ispire kako bi se odvojio lanolin, suši i miješa s poliesterom za postojanost forme. Udio poliestera u konačnom materijalu je oko 15%.

U proizvodnji se za poboljšanje vatrootpornosti dodaje borova sol. Borova sol je prirodni mineral koji se dodaje za negorivost, te kao insekticid i fungicid. Mogu se dodavati i drugi insekticidi i fungicidi, ali oni smanjuju ekološku komponentu.

Ovčja vuna se najčešće proizvodi u obliku filca u debljinama 50, 75 i 100 mm, u rolama širine 40 (38) i 60 (57) cm. Postoje i tanji filcevi koji mogu biti kaširani folijama, kao i vuna u rasutom stanju (grudicama)..."

U Sarajevu proizvode te table od vune za termo-izolaciju. Uvoznik iz Srbije prodaje po ceni od 11 Eura / m2 za table 5 cm debljine.

Gledao sam i neke USA patente koji obradjuju pominjanu temu. Ali to sve treba vremena za sažvakati i prilagoditi lokalnim uslovima.

U svakom slučaju Java Beograd - zhvaljujem na dobroj volji i pomoći. A ostajem na vezi. I večito zainteresovan za termo-izolaciju od vune :)
[ član @ 01.09.2020. 12:32 ] @
Citat:
prvul1: Zdravstveni problemi: Pored šećera [od 1971] tu su i otežano disanje alergija na prašinu. Možda ipak konačno odlučim i naredjam kamenu vunu. Lakše i brže jer vreme leti. Zima se polako ušunjava u kosti.

Ali da pišemo na pomenutu temu. Neće biti štete. A kad nema štete - možda nekad nekome i bude od koristi.

pa neces da stavljas samo izolaciju na zidove (od kojeg god materijala ona bila), preko izolacije ces (pretpostavljam) svakako staviti mrezicu, lepak, parnu barijeru, glet-masu, okreciti zid, ili kakva vec zavrsna obrada zida ide.

Citat:
Java Beograd:A, sam si pomenuo da se u prirodnu vunu dodoaju "aditivi". Ne smem da tvrdim da znam šta je to, ali - može se predpostaviti: insekticidi i fungicidi, i ostali otrovi. Šta drugo?

da, sto je "prirodniji" materijal od kog se izolacija pravi (vuna, drvni ostaci, morske alge, kokos, itd.), to se žešća hemija dodaje u njih bas iz razloga koje si napisao. tako da, sa cisto zdravstvene strane gledano, sve to na isti .l. izadje!