[ blaki @ 28.10.2020. 06:12 ] @
Ne znam kako je u vašim elektrodistribucijama uglavnom kod mene posle promene vremena evo već tri dana jeftina tarifa počinje u 22 sata, kako i treba ali se isključuje u 5 sati umesto da traje do 6 sati ujutro, kako je to do sada bilo. Kradu lopovi jedan sat jeftine tarife!

Da li se "diplomirani politolog" sin dugogodišnjeg šefa "voznog parka" u EPS-u, sa platom od 170.000,00 dinara bez toplog obroka i naknade za noćni rad, student koji je u 33. godini života vrlo uspešno završio fakultet, postavljen na mesto "inženjera telekomunikacija", nije snašao sa svim tim brojevima koji su mu bljeskali sa ekrana i stvarali mu dodatnu nervozu jer je "zbog proklete promene vremena" koji evo ovi u EU "lelemudi" nikako da ukinu, morao sesti i da ove godine nešto, bez ičije pomoći, potpuno sam i prepušten sebi, uradi, ili je ipak u pitanju namerna krađa jer se, jelte, od tih "majmuna-potrošača" koji nisu "dovoljno inteligentni" da to primete pa je prilika da im se uzme (čitaj ukrade) još neki "dinar iz džepa", ne znam.

Ako je prvo u pitanju, onda opraštam "detetu"- nije lako biti sin uspešnih roditelja i ostvariti sve njihove snove.
Ako je drugo onda sam ljut ali sam potpuno siguran da se zbog toga baš niko ni u EPS-u, a ni u državi, neće "uznemiriti" pa evo "mlatim" po tastaturi da iskalim svoj bes.

Pozdrav svima,

blaki.
[ Branimir Maksimovic @ 28.10.2020. 07:01 ] @
Znas kako evo upravo se ugasila sklopka, znaci kod mene je i dalje od 24-8...
[ Predrag Supurovic @ 28.10.2020. 07:07 ] @
Nama su ukinuli signal jeftine tarife tako da više i ne znamo kad je jeftina.
[ blaki @ 28.10.2020. 07:22 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Znas kako evo upravo se ugasila sklopka, znaci kod mene je i dalje od 24-8...




Pozdrav
[ blaki @ 28.10.2020. 07:24 ] @
Citat:
blaki: Branimire, uopšte ne sporim da je tako. Crv sumnje, ili si se ti na neki način zbunio, je taj što si poruku poslao u 07:01 h.

Pozdrav


Izvinjavam se. Sad se kod mene ažuriralo, poruka je tvoja poslata u 08:01. Kasni ažuriranje vremena izgleda OS. Izvinjavam se još jednom.
[ ademare @ 28.10.2020. 12:54 ] @
Casovnik na forumu nije uskladjen sa nasim vremenom vec je 1 sat minus . Evo ovo poruka je pisana u 1:53 videcemo kad ce biti objavljena

Inace to je do razlicitih ED . Svaka je prica za sebe . EDB , dal ima neku moderniju tehnologiju ili sta je vec u pitanju , stvarno uvek drzi od 00-08 .

Za ostale ED ne znam , tipa Elektro Morava , Elektro jug itd .



Edit : Kada sam dosao na temu kao neregistrovani clan vreme je bilo opet -1 ? Kada sam se logovao sada pise kao treba ?

Nesto definitivno ne valja sa casovnikom sajta .



[Ovu poruku je menjao ademare dana 28.10.2020. u 14:10 GMT+1]
[ bordzija @ 28.10.2020. 14:03 ] @
Ja mogu ruku da dam kako jeftinija tarifa i ne postoji nego oni nekim svojim algoritmom obračunaju nešto i naplate. Msm pola srbije dekra struju moraju i oni nekoga da kradu i varaju. Ja sam odavno insistirao da se vikendica otkači od el energije i lepo ta hiljadarka mesečno preusmeri u nekoliko solarnih panela, mali akumulator, mali agregad i aj ćaos lopovi! I domaćinstva isto moraju da se udruže po tom pitanju, isto sa solarnim panelima a samo uveče da se vuče struja po potrebi ili veliki potrošači. Znači 2-3 domaćinstva da nategnu jedno brojilo. 2-3 domaćinstva da nategnu jedan internet itd.
[ Branimir Maksimovic @ 28.10.2020. 14:14 ] @
Postoji jeftinija tarifa. Kada se pokvarilo nesto pa nije bilo jeftine struje jedno 2 meseca kod mene, naplacivali su po secanju, tj po proslim racunima.
[ ademare @ 28.10.2020. 15:23 ] @
Sela i vikend naselja , i nemaju jeftiniju tarifu . Oni imaju monofaznu , jednotarifnu struju .

Stalno jedna tarifa , nesto jeftinija od skuplje dvotarifne .

Dvotarifna je u urbanim sredinama , pre svega namenjena grejanju na struju .
[ bordzija @ 28.10.2020. 15:25 ] @
Sela i vikend naselja imaju neodijumske magnete, to je master level
[ component @ 28.10.2020. 15:27 ] @
Jeftina tarifa postoji i zavisi do dela Srbije. Uvek je 8 sati i kreće se ili 22:00-06:00 časova ili 23:00-07:00 časova. Ranije je bilo da je za Beograd 00:00-08:00, ali ne znam kako je sada.
Ovde na forumu ima članova koji su opisivali kako se greju na na jeftinu struju koristeći grejač, bafer i tajmer. Nešto kao TA peć samo efikasnije.
Meni je do sada svaki račun uredno pokazivao višu i nižu tarifu, podeljene po zonama. Računao sam da li mi se isplati da pređem na jednotarifno brojilo i račun je pokazao da bi tada plaćao koji procenat više nego sada.
[ bordzija @ 28.10.2020. 18:51 ] @
Nema ništa jeftino u Srbiji nemoj da se zanosiš, sve je duplo skuplje nego u zemljama okruženja. Ne postoji ništa povoljnije i jeftinije sem možda hleb.
Sve je duplo ili troduplo skuplje ako nije onda je očajnog kvaliteta. Hrana ono što je jeftinije u inostranstvu sa time nebi hranili ni životinje. Možda možeš jeftinije da popraviš auto ali se raspadne na prvom ćošku tako da si na istom.

Evo gledam nešto trio paket tv internet tel 20 eura optika, stan 65 kvadrata solidan kraj čist uredan, sa svim troškovima 1000eura kod nas je takav 600 evra plus svi ostali troškovi (infostan 100 +struja još barem 40-50)

Pa i kupus na kvantašu je skuplji nego na kilo kiseli u radnji!
Besmislena zemlja i vi se sad bunite što vas eps krade za struju! To vam smeta a sve ostalo vam bajno i sjajno? Svašta.

Ja kad god se vratim u srbiju bude mi muka par dana povraćam i imam prolivčinu, naročito kad pustim televiziju i vidim onog jadnika kako drži govorancije ja ovo ja ono, tamo vamo. Zemlja na nivou splačine.
[ popusicko @ 28.10.2020. 20:12 ] @
Koji si se k... vraćao u Srbiju?
Budž majstor i jevrejski-piroćanac u jednoj osobi.
Stalno pljujes po Srbiji kao da nemaš gde da odeš.

[ popusicko @ 28.10.2020. 20:14 ] @
dupla poruka



[Ovu poruku je menjao popusicko dana 28.10.2020. u 21:28 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 28.10.2020. 20:20 ] @
Citat:
bordzija:
Ja kad god se vratim u srbiju bude mi muka par dana povraćam i imam prolivčinu

I ja isto povraćam par dana i imam prolivčinu kad se ti vratiš u Srbiju.
[ gilopile @ 28.10.2020. 20:23 ] @
Ma samo je promena klime u pitanju.
To su ti simptomi.
Za par dana ce biti sve ok.
Bices ki nov, raspolozen i vedar.

Za kupus nisi u pravu.
Jucer kupih dve one vakumirane glavice da zavijem sarmu, skupe kao da su od zlata majke im ga spapadrknem :)
Zaboravih mleveno meso da kupim, tako da kurc od sarme....sutra :)


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.10.2020. u 21:38 GMT+1]
[ bordzija @ 29.10.2020. 00:24 ] @
😂 pa kako bre nije, sednem ja u auto pre 10tak godina i pravac kvantaš po kupus. Dođem tamo a cenaaaa po kilogramu da padneš u nesvest! Dođem kući i lepo u maxi po istoj ceni kupim kiseli u vakumu. Juče bio na kalenić pijaci 180 din kilo paprika crvenih, običnih za ajvar. U beški kupim po 40 din od seljaka, drži ispred kuće prodaje. Verovatno je i kupus slična cena ali kvantaš je postao leglo kriminala, odavno.

Ako je na pijaci ajvaruša 180 din kg koliko je onda u radnji? 400 din kilo? Svašta.

Do tada sam svake godine punio veliko bure. Kupim 2 džaka i so, očistim i izdubim glavice, marokam u bure, zasolim napunim i nabijem. Uvek i uz sve samo udri kiseli kupus posut alevom paprikom.
I naravno da mi se smuči život. Seljaka nigde sami preprodavci i lopovi.

Slobi i popušićku sve super, klasični kancelarijski parcovi :-D
[ Java Beograd @ 29.10.2020. 07:49 ] @
Najviše me tangiraju "gastarbajterske priče", "kako je tamo, preko grane... ",

U TUĐEGA TATKA POGOLEMA PATKA.

Da li te nešto sprečava da u "jeftinom" Zagrebu i Ljubljani, kupuješ kupus? Možda u Splitu? Čujem da su tamo supermarketi baš, baš jeftini. Posebno leti.


Nema više proseravanja, od kad postoji internet. Evo pa uporedi cene
https://www.konzum.hr/web/t/kategorije/voce-i-povrce
https://online.idea.rs/#!/categories/60007924/voce-i-povrce

Jabuke hr 10kn -> 150 din Jabuke sr 100 din

Misim, trne mi patka da nekog ubeđujem, i da mu prezentujem gomilu cena. Ko hoće neka gleda dalje.
[ bordzija @ 29.10.2020. 07:57 ] @
Naravno da su jeftiniji supermarketi pogotovo automobili! Kupiš auto, napuniš hranom i vratiš se. Ja ću bogme početi da se družim sa azilantima i migrantima.

Pre ovog zadnjeg puta pre mesec dana uđem u maksi i kada nisam pao u nesvest, kilo banana 108 dinara, kilo JABUKA 220 dinara! Toliko o tome.
[ Java Beograd @ 29.10.2020. 08:09 ] @
Citat:
bordzija: Naravno da su jeftiniji supermarketi ...

Naravno da jesu. Zato sam i okačio dva sajta istog trgovačkog lanca.
Ko hoće - može i da pogleda i da uporedi.


Evo ti i Ljubljana, iti tamo i kupi kupus.
https://trgovina.mercator.si/market/brskaj#categories=14535810;
[ bakara @ 29.10.2020. 09:20 ] @
Citat:
bordzija:


Pre ovog zadnjeg puta pre mesec dana uđem u maksi i kada nisam pao u nesvest, kilo banana 108 dinara, kilo JABUKA 220 dinara! Toliko o tome.

Trolujes,
banane su trenutno oko 80 dinara a jabuke oko 60din... sad je bar sezona tog voca i cene su najnize.
Cak ni japanska jabuka nije 220din nego 150din
[ bordzija @ 29.10.2020. 16:11 ] @
Ja trolujem? U životu nisam vido banane za 80 din kg.

A japanska je besplatno, samo je uberem i ne sviđa mi se.

[ Branimir Maksimovic @ 29.10.2020. 16:42 ] @
https://cenoteka.rs/artikal/1002907/banane-1kg

https://cenoteka.rs/artikal/1002912/jabuke-greni-smit-1kg
[ bordzija @ 29.10.2020. 21:25 ] @
Ovo prvi put vidim, u maxiju na cvetnom trgu nikada nije bilo kilo banana ispod 100 din. Možda one trule budu par din ispod ali to je to u principu.
[ Java Beograd @ 30.10.2020. 07:25 ] @
Ma naravno, ali, nema frke za tebe.
Ti kupuješ preko grane, a tamo jeeeeeeftino !!!
[ SlobaBgd @ 30.10.2020. 08:25 ] @
Citat:
bordzija:
Ovo prvi put vidim, u maxiju na cvetnom trgu nikada nije bilo kilo banana ispod 100 din. Možda one trule budu par din ispod ali to je to u principu.

Pa pređi ulicu, genije, i idi u Ideu što je u bivšem Londonu. Mislim, ako umeš sam da pređeš ulicu Maršala Tita, ume da bude prometno. A ako ne umeš, mogu da ti sredim staratelja...
[ bordzija @ 30.10.2020. 09:35 ] @
Ljudi kao sloba čim vide da je cena 99,99 dinara odma idu i traže pet komada za sve pare i srećni su ceo dan, male stvari čine život tu i tamo poneki sendvič. Veliki vođa ili staratelj dođe mu na isto.
[ SlobaBgd @ 30.10.2020. 10:05 ] @
Ljudi kao Sloba se ne žale na svaki klinac u životu, ne kukumavče ko Kalimero kako ovo nije u redu i kako ono treba menjati. Ljudi kao Sloba ne nazivaju ni ostale ljude ni cele narode ružnim, uvredljivim imenima. Ljudi kao Sloba ne mrače o svakoj božjoj temi i ne prave se da se razumeju u sve. Ljudi kao Sloba nemaju krizu identiteta pa bi da žive luksuznim životom a skupo im da poprave auto ili da plate banane ili da izaberu odgovarajuću tehniku.

Ljudi kao Sloba rešavaju stvari, prilagođavaju se guberu, ne traže opravdanje za svoj neuspeh u drugima već analiziraju sebe i svoje postupke. Ljudi kao Sloba sami prelaze ulicu, znaju gde šta ima da se kupi, znaju gde je koja prodavnica u svom kraju, ali i u centru. Ljudi kao Sloba ne pokušavaju da prevare drugoga već prodaju robu i svoje usluge na najkorektnij mogući način, bez skrivenih mana i bez varanja mušterija i kupaca.
[ bordzija @ 30.10.2020. 10:13 ] @
Pa da šta ima da se žali pokretač teme na skupu struju i prevare, daj PET struja odma pet ili nijednu! Lako je tuđim po koprivama kada svakog meseca legne redovna plata u nekoj instituciji, zdravstveno i penziono idu, iduuuuuuu, klize! Lako je onda po forumima ismevati ljude kojima je voda došla do guše i žale se na neljudske uslove života u zemlji. Sram te bilo, sto puta te sram bilo!
[ SlobaBgd @ 30.10.2020. 10:17 ] @
Bordžija, radiš li ti negde?
[ bordzija @ 30.10.2020. 10:29 ] @
Radim šta te briga, radim za sebe nisam ko ti da po difoltu radim "negde" rezervisano za ultraparazite.
[ SlobaBgd @ 30.10.2020. 10:57 ] @
Aha, tako se danas kaže "ladim jaja i ne radim nigde jer nisam sposoban nizašta"!?
To objašnjava mnogo stvari...
[ bordzija @ 30.10.2020. 11:23 ] @
Lepo sam ti napisao, paraziti pitaju jel radiš negde a privatnici jel radiš nešto. Velika razlika samo što to tebi ne ulazi u glavu jer si tako baždaren od malena.
[ bakara @ 30.10.2020. 12:26 ] @
Citat:
bordzija:
Ovo prvi put vidim, u maxiju na cvetnom trgu nikada nije bilo kilo banana ispod 100 din. Možda one trule budu par din ispod ali to je to u principu.

centar grada je postao papreno skup, meni je iskreno zao ljudi koji moraju da kupuju namirnice u centru.
[ ademare @ 30.10.2020. 13:30 ] @
Dobro sad nemojmo preterivati sa zaljenjem

Ljudi koji stanuju u centru vecinom imaju kapital !

Ako ne u novcu onda u nekretninama . Salonci , gde moze fudbal da se igra itd .

Ni Bordzija nije izuzetak . Pa nema razloga za zaljenje .

O.K. Njega neko moze da Zali jer ima takvu Narav i Karakter , ali to nema veze sa centrom .
[ SlobaBgd @ 30.10.2020. 13:54 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
bordzija:
Ovo prvi put vidim, u maxiju na cvetnom trgu nikada nije bilo kilo banana ispod 100 din. Možda one trule budu par din ispod ali to je to u principu.

centar grada je postao papreno skup, meni je iskreno zao ljudi koji moraju da kupuju namirnice u centru.

Pa i nije skup, bar ne bitno skuplji nego Višnjica ili Ledine. I u centru imaš prodavnice velikih trgovinskih lanaca, i cene su iste za pasulj, aDvokado, smrznute lignje i sveže dagnje i jagnje, bilo da kupuješ u Idei London ili u nekoj drugoj Idei. Isto je i sa Maxi prodavnicama, Amanom, Shop&Go... Čak su neke stvari i jeftinije jer je veća konkurencija, dok na periferiji nema takve koncentracije velikih prodavnica pa se mali piljari osile i drže cene. Dok sam ja živeo u centru, imao sam to zadovoljstvo da su mi dve velike pijace bile na piš od kuće, i tri Idea prodavnice, mislim 4 Maxija, jedan Aman Plus i tri obična Amana, o neprehrambenim prodavnicama da ne govorim.

To ako nekog ne mrzi da pređe ulicu. Bukvalno. A ako ga mrzi, ili ako se plaši, ponuda za staratelja i dalje važi.
[ gilopile @ 30.10.2020. 14:24 ] @
Bordz, kupi lepo stan preko ceste i stvar resena.
[ bordzija @ 30.10.2020. 19:37 ] @
Danas šugave jabuke u metrou za 65 dinara kg. Valjda ne mislite na ovakve?

[ SlobaBgd @ 30.10.2020. 20:40 ] @
Da, ove jabuke su odlične! Slatke su (za one koji vole slatke jabuke), kora im nije tvrda i debela, jabuke su sočne, nisu brašnjave strukture, mogu se jesti i sirove i u nekoj piti, kolačima i slično.

E sad, to što si ti pglu za voće pa o kvalitetu i ukusu odlučuješ na osnovu spoljnjeg izgleda, i što se primaš na spoljnji sjaj zanemarujući kvalitet, to smo primetili i kod drugih tvojih izbora. Ali ako neko sprca u dupe 40 godina (cenim da imaš približno toliko), a ne nauči ništa ni o jabukama, ni o životu, to je problem koji si morao da rešavaš mnogo ranije. Sad je kasno, ma kako neko bio dobronameran i stručan da te poduči, i ma kakva bila motka kojom bi podržao svoja predavanja.

Da skratim: ti traži i jedi jabuke od 700 din/kg, i žali se svuda kako je sve skupo. Normalni ljudi će jesti ove jabuke i biće im lepo.

Ima onaj vic kad novopečena snajka pita na pijaci pošto ovo i pošto ono, a kad joj prodavci kažu cene, ona se žali kako je sve skupo I kaže joj neka baba "Nije ovo skupo, snajka, nego se ti nisi dobro udala"!

Izgleda da se ni ti nisi dobro udao.
[ mjanjic @ 30.10.2020. 20:59 ] @
Većina supermarketa "šeta" cene na osnovu dnevnog prometa, čim vide da se neka roba prodaje, odmah malo podignu cenu, čim ide roba sporije, spuste cenu... u nekim su počeli uveče da sklanjaju korpe (oni koji imaju one korpe sa točkićima i kolica samo u najvećoj veličini).

Ali, ne rade samo sa voćem i povrćem, nego sa mnogim artiklima, samo zavisi od marketa do marketa.
Evo, na primer, pre nekoliko meseci kupim aparat za mafine u jednom marketu, ne sećam se cene, pre 2-3 dana kupim za nekog pošto je bio na akciji za 2.200 dinara, večeras svratim da pogledam, kad ono 3.099 dinara, i to još 7-8 kutija stavili na drugi ugao rafa, do prolaza, da navuku kupce.

Ej, 900 dinara veća cena, i tako na svakih nekoliko dana šetaju cene, to je za inspekciju pa da im stigne kazna od nekoliko miliona dinara za svaki market, pa će posle da se zamisle šta rade.


Jednom sam u drugom marketu 10-ak dana zaredom posmatrao cenu instant kafe u granulama u teglama od 200g, npr. Nescafe bude 750-800, Jacobs Monarch 850-950 (bilo pre godinu-dve, sad su sve te kafe "malo" skuplje), a njihova robna marka bude 550-600. I jedan dan onako slučajno bacim pogled, ta njihova marka 880 dinara, a Nescafe 650!!! Dobro pročitam natpis na ceni, nije greška.
Sutra svratim namerno da proverim, vratili cene od par dana pre. Sledeće sedmice ista priča, dakle nije bilo slučajno.

Računaju da neki kupci ne gledaju cene, posebno oni koji kupuju puna kolica, verovatno prate i kojim danima imaju najviše prometa i kojim danima imaju prosečno najveći račun po kupcu, pa tako "usklađuju" cene.


Sad jedno prosto pitanje, kakva je to država koja dozvoljava da se cene istog artikla koji je ušao iz magacina na rafove, menja iz dana u dan?



A za EPS... samo da dođe sistem kao na Zapadu, već je odavno zaživeo i u Sloveniji, odeš na neki portal na kome se bira dobavljač električne energije, i za sekund promeniš dobavljača. Većina ima različite tarife i različite uslove, pa su pojedini našli način da uštede i do 20€ mesečno odabirom dobavljača koji za njihovu strukturu potrošnje ima najpovoljniju ponudu.
[ Branimir Maksimovic @ 30.10.2020. 21:03 ] @
mjanjic:"
Sad jedno prosto pitanje, kakva je to država koja dozvoljava da se cene istog artikla koji je ušao iz magacina na rafove, menja iz dana u dan?
"
Mislim da u trzisnoj ekonomiji drzava ne bi smela da ima nista sa tim. Mogu da stave koje hoce cene i da ih menjaju to je privatna stvar. Stvar je na kupcu
da oceni je li preskupo ili nije.
[ bordzija @ 30.10.2020. 21:42 ] @
mjanjic nekada je država dozvoljavala maksimalno 10% marže trgovcima što su inspektori kontrolisali i kažnjavali. Danas imamo oscilacije 100-200% i nikome ništa u stvari imamo šugave jabuke u ponudi. Pre jedno 10 godina sam u tom metrou našao ljubičasti eurokrem. Mislio sam da je to neka nova varijanta za decu ali kada sam pogledao rok trajanja, shvatio sam da je istekao pre godinu dana. Ljubazno sam zatražio šefa smene, doveo ga do police i rekao da dok prođem krug po metrou, da ovo više ne vidim ili će biti svašta. Naravno da su sklonili sa police.

Sad sam ja tu malo otišao u stranu, mene kao nepoznavaoca voća interesuje kakve su to jabuke sa ovim flekama? Ovo prvi put vidim, kupio sam gajbicu nekih drugih crvenih. Ove žute su valjda zlatni delišes? Jesu prelepe ali meni su nekako suviše slatke. Volim kada je jabuka i slatka i malo kisela, one ajdare su mi ok.

Uglavnom demokratija i kapitalizam je u suštini da SVAKO ima priliku da ukrade jedino krupni igrači isplivaju a sirotinja nahebe. Vezano za temu ko plaća struju je budala a ko krade je moderan i savremen biznismen.
Nes kafu kupujem samo kada je akcija. Inače mi je preskupa a i ne pijem je. Imam saeco espreso aparat tj tri komada svuda gde živim i kupujem uglavnom bolju kafu u zrnu. Danas sam u metrou kupio 1100 grama 1000 din italijanska. Verovali ili ne, po istoj ceni koliko košta ona grand krdža koju sirotinja satire.
Uglavnom znam koje su cene i kupujem samo kada je nešto na akciji. U lidlu i metrou se otvorim malo više a ovi ostali secikese tempo/maxi/idea samo kada su akcije i kada zafali nešto. Preferiram veliku kupovinu u 15 dana a nešto sitno se dokupljuje, tipa leba jogurt ovo ono.
[ Branimir Maksimovic @ 30.10.2020. 22:07 ] @
bordzija:"Danas sam u metrou kupio 1100 grama 1000 din italijanska. Verovali ili ne, po istoj ceni koliko košta ona grand krdža koju sirotinja satire."

Da nije aro?
[ bordzija @ 30.10.2020. 22:38 ] @
E ta aro mi je najbolja! Bolja od segafredo i hauzbranta. Ovaj put sam uzeo riobu gold nije loša ali...

[ Steve Lonmo @ 30.10.2020. 22:43 ] @
Citat:
SlobaBgd: ... nego se ti nisi dobro udala!


"Što nisi učila za popadiju!?"
[ SlobaBgd @ 30.10.2020. 23:21 ] @
Da, taj rad...
[ bordzija @ 31.10.2020. 08:46 ] @
Što se tiče oscilacija cena, u hr lidlu 1200gr izvrsne kafe u zrnu za cca 600 din:

[ test1234 @ 31.10.2020. 09:14 ] @
Gledao sam neku internu studiju EPS-a koja kaže da se od ukupno proizvedene struje u srbiji naplati izmedju 43-48%. Glavni deo odlazi na ove što ne plaćaju, odma iza je kradja pa tek onda gubici na mreži. Iznenadilo me da su gubitci na mreži izmedju 3-9 posto u zavisnosti od godišnjeg doba i još nekih uslova. A kada sam pogledao troškove investicija i tekućeg održavanja, cifre su u stotinama miliona evra. Izgradnja trafo stanice kod groblja Lešće je koštala oko 2,2 milijarde dolara. Za sanaciju pukotina u brani Djerdap 1 svake godine ide 120 miliona evra.

Mnogo me iznenadilo koliko je planiranje u EPS-u na visokom nivou kad pogledam okolo na “ostalo”. Baš baš skup sport.
[ bordzija @ 31.10.2020. 09:29 ] @
Pa kreni da obilaziš te državne institucije tipa telekom, eps, infostan i slične pa ćeš videti horde modelsica koje su tu zaposlene a srbalj danas ne može ni jedan most da sagradi nego moraju kinezi. Isto tako i sa trafo stanicama, više ništa ne umeju da naprave nego sve moraju neke leve parazitske stranački podobne firme da izvode. Gde god se okreneš mito, korupcija i nestručnost. Zato opet da ponovim, zemlja koja je nekada proizvodila avione danas ne zna ni mešalicu za beton da koristi.

Narod koji je gradio i pravio danas je sveden na jedinku koja mora u banku po stambeni kredit.
[ ademare @ 31.10.2020. 12:14 ] @
Citat:
bordzija:
Što se tiče oscilacija cena, u hr lidlu 1200gr izvrsne kafe u zrnu za cca 600 din:



Nisam primetio takvu pojavu . Obicno moze da bude nenajavljena akcija , stalno su akcije u pojedinim objektima za robu koja je pred isticanje roka !

Sladoled je na akcijama kada prodje letnja sezona itd .

Ali da nesto ima odjednom jacu cenu par dana, to jos nisam video .

Ovo sa tvoje slike nije anomalija u cenama vec Akcija tzv . XXL ! Akcija kao i svaka , ali Lukavija !

U sustini XXL akcija je nepovoljnija nego obicne cenovne akcije !

Prvo % popusta je Uvek nizi , nego na redovnim akcijama !

Drugo u normalnim akcijama , za neki proizvod od 100 din . dobijes popust 20 % i platis ga 80 din .

Ovde za 100 . din dobijes u najboljem slucaju 15 , ali ajde da bude isto 20 % vise proizvoda u kolicini !

Tako da se prodavnici Mnogo vise isplati XXL akcija od obicne , jer u obicnoj prodaju robu za manje novca , a u XXl akciji daju za isti novac vise robe !!

XXL proizvodi su uvek Posebno obelezeni kao i na tvojoj slici pa tu nema greske ni prevare , ni anomalija !
[ bordzija @ 31.10.2020. 13:44 ] @
Ne kažem anomalija nego oscilacija, ova kafa je inače kg 990 din a ja sam je ubrao za 600 din 1,2 kg. To je u principu ona polica sa akcijama, ovo je bilo nabijeno na gomilu i obično se brzo proda. Krivo mi što nisam pokupio još par kesa da imam za ceo život :)
U suštini mi trošimo 2 kg mesečno pa to brzo plane. Na duge staze mi je najbolja ona aro u METROU čini mi se 850 din kg. Baš ima jačinu i punoću ukusa.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 31.10.2020. u 20:11 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 31.10.2020. 13:55 ] @
Ljudi kao bordzija čim vide da je cena 600 dinara odma idu i traže pet komada za sve pare i srećni su ceo dan, male stvari čine život tu i tamo poneki sendvič. Veliki vođa ili staratelj dođe mu na isto.
[ bakara @ 31.10.2020. 17:59 ] @
Super je kada tebe ta hrana iz lidla zadovoljava
ja bih vecinu njihove hrane ocenio jako loseg ukusa (cas izuzecima)
[ ademare @ 31.10.2020. 19:01 ] @
Voce i povrce je O.K. ali meso ne bih kupio u Lidlu ni pod kojim uslovima .

Evo Bordzija se ne hvali da je dobio u komsiluku Najveci Maxi , juce otvoren .

Vidim na slikama da su juce Banane bile 80 din za otvaranje
[ bordzija @ 31.10.2020. 19:12 ] @
u METROU ne u lidlu, napravio sam lapsus. U suštini svuda ima ponešto pristojnog kvaliteta, mi smo tržište trećeg sveta za EU pa ne vredi raspravljati.
[ mjanjic @ 31.10.2020. 19:47 ] @
Meni su OK ona pakovanja od 8 malih voćnih jogurta (po 125g), mislim da je 200 dinara, potom kranjska kobasica (cena jeste visoka, 650g je 400 dinara, ali sam viđao i pakovanja od 320g za 200 dinara, ali i pakovanja od 1300g ili tako nešto za neku povoljniju cenu u odnosu na gramažu (i takva pakovanja su uvek u onoj sekciji gde su proizvodi na akciji), ali ta kranjska stvarno vredi, kad bolje miriše i ima bolji ukus od njihovog svežeg mesa, sve vam je jasno šta se kod nas prodaje kao "sveže" meso, i to važi za sve supermarkete, svo to "sveže" meso je nula u odnosu na zaista pravo sveže meso, ko je probao negde na selu kad je "posečenje" sveže meso, zna o čemu pričam - prvo, ovo "sveže" iz mesara, kad stavite da pržite, pusti vodu čudne boje, komadi mesa se nekako uviju i izobliče...
[ bordzija @ 31.10.2020. 20:19 ] @
To naduvaju vodom koja se tokom prženjavpretvara u slinu. Grob meso od faraonovog guza. To sam stalno nalazio u maxiju i idei.
[ gilopile @ 01.11.2020. 01:42 ] @
Ljude kao SlobaBG volim do kinder jajca.
Bordzi, zaheban je ovaj Sloba man u fulu....al u principu dobar ko leb
Mislim, ovo ono u principu

Sve ce biti ok.

Hehe... Evo da se pomirite. Inace sa Vranjkom sviram ovde gitaru i bas, nekoliko gitara....

https://www.youtube.com/watch?...%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 01.11.2020. u 03:12 GMT+1]
[ bordzija @ 02.11.2020. 18:18 ] @
Najjače mi to tvoje sve će biti ok a pocrkasmo što od sns mišomora što od gladi i boleština :D
Dobar si na gitari samo vam treba bolji vokal ako mogu da primetim.
[ gilopile @ 05.11.2020. 00:55 ] @
Ne, burazeru.
Upravo glas je taj :)

Bice sve OK, naravno.
Sve je pod kontrolom man, nema brige :)
Ziv mi ti, ziv ti ja...kako kazu nase bake ...ebale su majku i one...al ajd :D
E moj Borivoje...samo da se pomiris sa onim, kako se zove,
Boki, Sloba,
Boban, Slobi from BG?
Lako je njemu; kazu da ima dve devojke, zenu i, slagacu te, dva tipa i vucjaka


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 05.11.2020. u 02:10 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 05.11.2020. 01:29 ] @
Jednog tipa i dva vučjaka!
[ gilopile @ 06.11.2020. 21:55 ] @
Bio sam blizu, vrlo blizu hehe.
Bordz ima papagaja i dve zene, garant
Blagoje mu ga ( onaj s cinovi )
[ blaki @ 08.11.2020. 08:09 ] @

Evo da obavestim one koji su pratili temu da su ljudi iz EPS-a od 06. novembra rešili problem. Sada nam jeftina struja traje kao i ranije od 22 do 06 sati. Ipak moram reći da sam ostao pri utisku koji sam izneo i u prvom postu. Prvo su prilikom prve moje prijave odmah i bez zadrške ("k`o iz topa") izjavili da je neispravan prijemnik signala za promenu tarife u zgradi? Potom su sledeći dan isti zamenili. Kada sam im po drugi puta javio da se ništa nije promenilo, ponovo su poslali ekipu kroz dva dana, te se jedan električar iz te ekipe popeo kod nas na peti sprat da nas obavesti da je prijemnik ispravan, izvinio se i rekao kako on zna da ima još puno pritužbi na ovo, posebno iz privatnih kuća, a manje iz zgrada jer je nešto neispravno u Čačku odakle se odašilje signal za naše područje i da će to biti rešeno uskoro i da on misli da će ovi iz naplate naći način kako da to, kako je on rekao, "ispeglaju". Pitao sam da li ja treba to ponovo da javim telefonom službi ili će to on preneti, jer, mislim se, nisam siguran da oni međusobno razgovaraju ili on kao izvršilac ne sme reći bilo šta kada ga pošalju na teren jer malo je nelogično da dva puta izlazi na mesto gde je verovatno i prvi puta znao šta je uzrok ali on reče da će on to preneti nadležnima.

Posle svega gledano pojedinačno zbilja je to zanemarljiva cifra oko neke štete da bi čovek "savio tabak" i pisao pritužbu, a naravno kada se gleda celo područje i broj onih koji su zakinuti verovatno je cifra pogolema. Šta će biti videćemo kada stigne naredni račun, zbilja se ne bih usudio prognozirati da li će biti "peglanja" računa.

Pozdrav svima,

blaki

[ component @ 02.02.2021. 11:59 ] @
Povodom nedavnog poskupljenja od 3,4% napravio sam tabelu koja sadrži forule za cenu struje za svaki potrošeni kWh. Premijerka je rekla da imamo cenu najnižu u Evropi (mislim da se odnosi na EU), pa rekoh da proverim.

Ovo je računica za stare cene pre poskupljenja, čisto da vidim koliko smo to najjefiniji u Evropi.

Dakle, kada se uračunaju sve moguće takse i porezi, grafik cene struje dobija malo čudan oblik. Najskuplja struja po kWh je u početku zelene zone, pošto je većina računa u stvari obračunska snaga, TV pretplata, nakande, takse, porezi, akcize... Tako da ispada da prvi prvi kWh košta 9,914€, a drugi 4,987€ i tako opdada do 350 kWh gde je cena 0,089€ po kWh.
Onda ulazimo u plavu zonu i cena iznosi 0,119€ po kWh i polako opada do 0,097€ do ulaska u crvenu zonu.
U crvenoj zoni 0,186€ i opadne sitno na 0,183€ i tu se zadrži.

Zaključak je da cena struje u Srbiji zavisi od toga ko koliko troši.
Ko trši malo, skuplja mu je struja nego u Nemačkoj.
Ko potrši zelenu a ne uđe u plavu onda je najjeftinija struja u Evropi.
Ko koristi i plavu a na uđe u crvenu onda mu je samo Bugarska i Mađarska jeftinija.
A ko ode u crvenu onda mu je cena kao u skupljem delu Evrope (između Luxemburga i Norveške).

Ovo sam računao za svoj priključak gde imamo trofaznu struju i obračunsku snagu od 11,04 kW. Za sada mi je previše bilo parametara da i to uračunam kao promeljive.
[ bakara @ 02.02.2021. 12:21 ] @
Mislim da sam negde video podatak da prosecno domacinstvo trosi oko 400kw mesecno to treba podeliti sa iznosom na racunu i tako dobijes cenu kilovata koliko kosta vecinu stanovnika ove zemlje.

uzimanje same cene kilovata iz zelene zone i navoditi da imamo najjeftiniju struju je samo laganje, onda po toj logici imamo i jako jeftin benzin, a nemamo ga.
[ ademare @ 02.02.2021. 13:08 ] @
Tako rade svi politicari . Racunaju samo cenu najjeftinijeg nocnog kilovata ! Nema veze sto pola Srbije i nema dvotarifna brojila , a ne racunaju ni PDV , nista .

Mada ako cemo posteno to nisu izmislili ovi sadasnji lopovi , vec tu pricu slusam oduvek !


Jos kad se setim onog bolida Tadica , kada se upljuvavao oko FIAT-a i objasnjavao narodu da Elektro inzenjer u Torinu ima 800 Eura platu ?? Kao da smo u Africi i svi zakljucani i niko nikada nije prisao tom zapadu pa ne mozemo da procenimo kolike su tamo stvarne plate ?


Dal neko pada na te lude price , ne znam . Ali cim serviraju takve lagarije , znaci da kod nekog to pali !
[ component @ 02.02.2021. 13:09 ] @
Za 400kWh jeste cena među jeftinijim u Evropi, ali nije najniža.

Evo graph kako izgleda po kWh (počevši od 100 kWh pošto niže nema smisla):

[ Java Beograd @ 02.02.2021. 13:15 ] @
Moj prosek:
- kad nije sezona grejanja: 9,5 - 10 din/kWh ili 0,08-0,085 €/kWh
- u sezoni grejanja (veći je udeo jeftinije struje, pošto se grejem na struju): 7.5 - 8 din/kWh ili 0,064 - 0,068 €/kWh

Cena je sračunata prosto: ukupan iznos računa / ukupan broj potrošenih kWh

Bilo bi zanimljivo da i drugi forumaši napišu neke svoje prosečne cene koštanja kWh.



@component
Malo ti je netačan grafikon, jer, cena iz crvene zone (na primer) važi samo za kilovate iz te zone.
Dakle, ako pređeš za 1 kWh u crvenu, ti ćeš da platiš i po ceni za zelenu (prvih 300 kWh) o po ceni za plavu (do 1.600 kWh) a po najvišoj ceni ćeš da platiš samo 1 kWh

Takođe, moraš da uzmeš u obzir i višu/nižu tarifu. Tu je odnos, koliko se sećam čak 4:1
Ko je štedljiv, uključuje bojler, veš mašinu i slično u satima niže tarife - taj može dosta da uštedi. Pita može u rernu i od 07:00 do 07:30 a može i od 08:00 do 08:30. Zavisi od domaćice i domaćina.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 02.02.2021. u 14:27 GMT+1]
[ component @ 02.02.2021. 13:55 ] @
Hmm... možda si u pravu... proveriću kakva je formula i ispraviću ako treba.

Što se tiče jeftine i skupe tarife, u satima je to 8 sati jeftine i 16 sati skupe tarife. Jeste da je noćna dosta jefnija, ali je i retko ko koristi. Ako paziš možeš da napraviš uštedu, ako ne, može da te izađe i skuplje od jednotarifnog.
[ Java Beograd @ 02.02.2021. 14:30 ] @
U mom domaćinstvu se "umereno vodi računa" o višoj/nižoj tarifi.

Tako, leti, kad nema grejanja, odnos utrošene struje je oko 75:25 u korist više tarife. Ne znam kako je kod ostalih, ali verujem da sam tu negde u proseku. (ponavljam: bez TA peći koje se noću pune, zimi)

Probaj da napraviš grafikon tako nekako, za odnose od 70:30 do 80:20
[ component @ 02.02.2021. 14:35 ] @
Ispravio sam formulu. Grafik izgleda mnogo normalnije sada.



Neću brisati ili editovati prethodne postove, neka se vidi gde je bila greška.
Ispada da stvarno imamo najeftiniju struju u Evropi Naravno ako ne računamo neke ekstreme gde neko troši 10 kWh mesečno ili 10.000 kWh mesečno.
Normalno domaćinstvo plaća oko 11 dinara kWh u proseku.

Za dvotarifno sam stavio odnos od 66:33 isto kao što su i sati skupe i jeftine struje.
na 80:20 se maltene poklapa sa jednotarifnim.
[ Java Beograd @ 02.02.2021. 14:37 ] @
Citat:
component: Ispada da stvarno imamo najeftiniju struju u Evropi
Pa ako je Anči rekla onda je tako !

Citat:
component:Normalno domaćinstvo plaća oko 11 dinara kWh u proseku.
Jesi li ukalkulisao višu/nižu tarifu za taj podatak?
Ja već napisah da je meni cena oko 8 din po kWh. A, računam se u normalne.



Oko ekstrema: za 0 potrošenih kWh plaća se oko 850,00 din. Tu valjda dođe angažovana snaga, TV taksa, trošak očitavanja strujomera + akciza i porez na sve to.
[ ademare @ 02.02.2021. 15:09 ] @
Ko redovno placa ima popust 5% .

A takodje kod mene ocigledno ne citaju stanje svakog meseca . Vec jednog opale odprilike bezveze , onda sledeci ide dosta manje itd .

Tako je bilo avgustovski koji nisu citali ispao 450 Kw , a septembarski kada su dosli pa procitali ispao 260 Kw ??

A u stvari su oba bila po oko 360 .

Tako leti podignu kada ne citaju , a takodje i zimi , iako nema nikakvog dogrevanja da bi u decembru bila jaca potrosnja od novembarske znacajno .

Konkretno decembarski 9.29 din . ali sa popustom za redovne platise .
[ Java Beograd @ 02.02.2021. 15:14 ] @
Slušao sam i čitao na netu mnogo oko tog ne-čitanja.

Meni se to ne dešava. Valjda zavisi od reona.
Moje brojilo mi je dostupno (nije zaključano u ormanu) i uvek prekontrolišem stanje pre nego da dođu "čitači" iz ED.
Zaista nikad nisam imao problema. Čak i onomad (pre par godina) kad je 9/10 Srbije dobilo fiktivne račune - meni uredno, pravo stanje na računu, sve po PSu
[ ademare @ 02.02.2021. 15:25 ] @
Ma ja sam isao u Distribuciju da se zalim prosle godine , pre nego sto je nastala ova bolestina !

Stigao racun duplo veci nego inace , ne secam se bas sada svih detalja , ima u nekoj temi .

Pa sam morao da idem da podnesem prigovor , oni navodno ocitali i na Obracun upisali stanje koje posle 10-tak dana od citanja jos nije stiglo stvarno na Strujomer !

Onda sam u prigovoru napisao koje je trenutno stanje na strujomeru i to su mi posle priznali i toliko sam platio .

Tek sledeceg meseca stvarno citali , pa dosao jos manji racun .


Sad tu su mi Ukrali oko tarifa jer dok je stigao racun otislo dosta u plavu , plus izgubljeno vreme i zivci , ali i to je bolje nego da se cuti na dupli racun , pa da im predje u naviku !
[ component @ 02.02.2021. 15:39 ] @
Citat:
Java Beograd:

Jesi li ukalkulisao višu/nižu tarifu za taj podatak?
Ja već napisah da je meni cena oko 8 din po kWh. A, računam se u normalne.



Oko ekstrema: za 0 potrošenih kWh plaća se oko 850,00 din. Tu valjda dođe angažovana snaga, TV taksa, trošak očitavanja strujomera + akciza i porez na sve to.




Za višu/nižu tarifu je crvena linija. Tu je prosek oko 9,30 din/kWh za neku normalu potrošnju da si u plavoj tarifi. Možeš da spustiš niže ako koristiš više noćnu struju.

Kada je 0 potrošenih kWh plaća se 1158 din. Bar na mom računu.
[ bakara @ 02.02.2021. 17:45 ] @
Citat:
component:
Ispada da stvarno imamo najeftiniju struju u Evropi

Pa mi smo jedna od najsiromasnijih drzava u evropi...eto toliko

Citat:
ademare:

A takodje kod mene ocigledno ne citaju stanje svakog meseca . Vec jednog opale odprilike bezveze , onda sledeci ide dosta manje itd .

Nikad ne opale bez veze, uvek se zna datum citanja i koliko dana je proslo od prethodnog pa po formuli uzmu u obzir broj dana i vrlo je mala sansa da tako budes ostecen

taman da ti citaju svaki drugi mesec (a nije nikad tako) kalkulator ce opet lepo da ti uproseci potrosnju.
[ ademare @ 02.02.2021. 19:08 ] @
Nazalost nije tako nego Kradu !

Dao sam primer . Avgust 450 Kw , Septembar 260 Kw .

Dok realno je Septembar 340 , Avgust ajde malo vise 370 .

I gde kradu ?

Pa preko tarifa .

Umesto da po realnoj potrosnji imam 20 Kw plave skuplje tarife , ja imam 100 Kw !

Kradja postoji , nije nesto extra znacajna ali postoji . Kada se to pomnozi na ko zna koliko domacinstava mesecno , lepa parica .

Naravno da pise datum itd . ali ovo sto su oni prikazali je teoretski nemoguce ! Ne toliko Avgust , vec da Septembar bude ovoliko mali . Od kada zivimo kao cetvorloclano domacinstvo u istom stanu 10 + godina Nijedan mesec nije bio ispod 300 Kw , a nijedan nije bio iznad 400 Kw .
[ mjanjic @ 02.02.2021. 19:47 ] @
Nije 20, nego umesto realnih 110 (40+70) tebi su naplatili 150kWh (450-300) po tarifi za plavu zonu, što je razlika od 40kWh. A nisi ti jedini, pa neko je računao koliko Telekom prihoduje samo po osnovu zaokruživanja računa na celobrojni iznos dinara.

Postoji rešenje, a to je ugovor o samoočitavanju brojila, ne znam kakva je sad situacija sa tim i da li neko svakog meseca proverava da li si ti prijavio tačnu potrošnju ili provere jednom u nekoliko meseci, polugodišnje ili godišnje, ali realno nema tu nekog prostora za muvanje, ne dobijaš ništa ako umesto 305kWh prijaviš 295kWh pa sledećeg meseca tih 10kWh dodaš na prijavljenu potrošnju ako je ona npr. 178kWh, jer je ušteda zanemariva. Ako jednog meseca potrošiš 700kWh, jedino da za sledeći mesec planiraš zanemarivu potrošnju pa da prijaviš npr. po 400kWh... ali, ako te uhvate u tom varanju, ko zna kolike su kazne.
[ ademare @ 02.02.2021. 21:54 ] @
Plava tarifa je ranije pocinjala na 300 + Kw .

Na obracunu citam da je 350 + Kw granica za pocetak plave .

Po dokumentu Elektrovojvodine , promena je izvrsena 2012 . godine !

http://www.elektrovojvodina.rs...is/cena-struje-za-domacinstva1

Kasnis samo 9 godina
[ mjanjic @ 03.02.2021. 10:23 ] @
Pa kad nisam u toku :)
Ali, princip je isti, uvek će imati onih koje će da zeznu za koju desetinu kilovatčasova, a rešenje je ugovor o samoočitavanju, ako je moguć.

U vezi menjanja više/niže tarife, znam za slučaj čoveka koji je snimio signal za MTK uređaje koji se emituje u mreži, i samo ga reprodukovao ("samo", jer treba odgovarajuća oprema) i uspevao da promeni tarifu na MTK uređajima u celoj ulici :)
[ SASA M. @ 03.02.2021. 21:32 ] @
Koliko se secam, nekada davno, mrezna tonfrekventa komanda je isla kao povorka impulsa na 25hz... i mislim da nije bila potrebna neka posebna oprema za to, ali je bilo i kaznjivo pa se retko ko usudi da se igra sa tim
[ Branimir Maksimovic @ 04.02.2021. 03:42 ] @
Meni racun za decembar 2017 bio 20k a za januar 2018 24k. Obicno je oko 10-12k. I nismo se bunili.
Ljudima stizao i po 40k.
Godine 2007 decembar racun je bio isti kad smo dve nedelje bili u Parizu kao za januar 2008 (14k).
No sad su se upristojili za 2019.(decembar/januar) i 2020. nije bilo kradje.
[ component @ 09.07.2021. 16:56 ] @
Upravo mi je stigao nov račun za struju i pošto vodim evidenciju otkako smo se uselili u kuću napravio sam poređenje troškova.
Meni je struja za godinu dana poskupela u proseku 5,5%. Za godišnju stopu inflacije negde navode 1,6% negde 3,6%. Bez obzira na ovo cena struje poskupljuje brže.

Ne računam samo cenu struje. Već koliko sam potrošio kWh struje i koliko sam na kraju platio račun. Ne interesuje me da je stuja 1 dinar, a RTS pretplata 10.000 dinara. Interesuje me koliko ja na kraju platim to što sam potrošio! A to je ovog meseca 9,3% više nego istog meseca prošle godine.

Iako na računu piše drugačije, meni je cena po kWh 10,69 dinara (oni su napisali 7,76 dinara pošto računaju samo prve 4 tačke računa, od ukupno 17 tačaka).

Ako ovako nastavi stižemo polako po ceni ostale države evrope. Uskoro će biti isplativo uložiti u solarne panele.
[ Java Beograd @ 09.07.2021. 19:58 ] @
To što računaš sve u cenu kilovata je, naravno, logično. I ja vodim sličnu evidenciju.
Dal' je taksa, il' akciza, ili nadoknada za gladne u Africi - svejedno. Meni je cena: ukupan iznos / ukupno kilovata.

Jedino, pazi, u junu smo svi malo više uključivali klimu, naravno danju, kad je viša tarifa, pa je iznos na računu malo veći.

Dakle, osim ukupan iznos / ukupno kilovata postoji i drugi pokazatelj, koji mora da se uzme u obzir: potrošeni kilovati u višoj tarifi / potrošeni kilovati u nižoj tarifi

Meni je zimus (pošto se grejem na struju) cena po kilovatu najniže bila 7.78 din/kWh uz 42% skupe i 58% jeftine tarife, za ukupno 1920 kWh

Junski račun: 10,05 din/kWh uz 76% skupe tarife i ukupno 739 kWh



[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 11.07.2021. u 11:34 GMT+1]
[ component @ 01.09.2022. 12:33 ] @
Da li zna neko koliko je upravo poskupela struja?
Kažu 6,5%, ali po cenama na EPS sajtu ispada da je oko 7,6%. Mislim da nije značajna razilika između ta dva procenta, pa ne znam zašto bi govorili drugačije?

Evo stare i nove cene na EPS-u:
https://www.eps.rs/cir/snabdev...nje%20na%20teritoriji%20RS.pdf
https://www.eps.rs/cir/snabdev...20220722_Odluka%20o%20ceni.pdf
[ blaki @ 31.10.2022. 12:08 ] @
EPS LOPOVI NASTAVLJAJU PO STAROM!

Ne mogu otvarati novu temu pa pišem velikim slovima jer bi to mogao biti naslov nove teme.Posle dve godine ponavlja sa ista situacija, sinoć ažurirali vreme uključenja jeftine tarife, u 22 sata (po novom vremenu) se uključila ali se umesto da traje do 06 sati po tom istom novom vremenu, isključila jutros u 05,00 sati, Dakle opet kradu jedan sat i nikom ništa. Ne daju se ovi "ni poterati ni povesti"! Ostala ista "stoka" (žao mi što stoku vređam), samo se "primirili" jednu godinu "dok stvari malčice ne legnu".
[ chris6212 @ 31.10.2022. 12:51 ] @
A da li si to nekome prijavio? Pošalji to nekoj TV stanici sa nacionalnom frekvencijom, direktno presedniku..., možda će odmah da reaguju. Ja imam jednotarifno brojilo i mene cepaju kako im se ćefne...

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 31.10.2022. u 16:33 GMT+1]
[ dejanet @ 31.10.2022. 13:30 ] @
@blaki: Proveri jos koji dan, jer je bilo pomeranje na zimsko racunanje vremena.
[ ademare @ 31.10.2022. 13:47 ] @
Osim tog jednostavnog trika EPS koristi i mnogo suptilnije !

Obecano je sada ko ustedi struju , dobice popust !

I sta su smislili ?

Kod mene Septembarski racun , koji sam platio u Oktobru, uopste nisu bili ni citali stanje !!

Tako je ispalo da sam u Septembru , potrosio nekih 70 Kilowata manje nego sto inace prosecno trosim Mesecno !!


Kada stvarno budu dosli i procitali tih 70 Kilowata ce da dodaju na naredni mesec i od stednje nece biti nista !! Jer kada saberu ono sto nisu citali uvek ce biti veci racun !


Nije da stedim zbog popusta, nego sam ih provalio kako kradu na finjaka

Ovo sa satom je prostacka fora
[ component @ 01.11.2022. 08:47 ] @
Ne znam nikoga ko uopšte pokušava da ostvari ovaj popust. Kao prvo popust ne važi na ceo račun, nego samo na prve 3 stavke računa. Kada preračunaš u novac to je zaista smešan iznos da bi se neko maltretirao oko toga.
Bolji bi posput bio da ukinu TV pretplatu kao što je obećano u predizbornoj kampanji pre 10-tak godina.


Što se tiče EPS-a, ne primećujem nešto da kradu. Bar ne kod mene. Cena struje poskupljuje sve više, ali to je za očekivati. Ne interesuju me razne stavke na računu, samo broj potrošenih kWh i ukupan račun. Za sada, je cena kWh meni zadovoljavajuća. Ako pogledamo cene na evropskom tržištu, i cene po kojima mi plaćamo struju u domaćinstvima, trebalo bi da se cena poveća, ali ako to urade onda će priznati svoju nesposobnost da vode enertegsku privredu Srbije.

Skoro je neko okačio ovaj link: https://ems.energyflux.rs/
Zaista puno stvari preko njega može da se zaključi. Recimo cena spot tržišta. Trenutno je za Nemačku 68€, a za srbiju 245€. Kolika je cena struje za domaćinstva u Nemačkoj a kolika u Srbiji?
[ blaki @ 06.11.2022. 10:36 ] @
Evo da obavestim jutros se jeftina tarifa isključuje kako treba, u 06,00. Nisam se žalio ni obraćao EPS-u - da budem iskren nisam imao volje jer pre dve godine jesam i zanimljivo isto se dogodilo, opet je trebalo nekoliko dana da bude u redu, kao i sada???
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2022. 13:25 ] @
Citat:

Trenutno je za Nemačku 68€, a za srbiju 245€. Kolika je cena struje za domaćinstva u Nemačkoj a kolika u Srbiji?


'Spot' cene ne moraju (niti su) biti u korelaciji sa cenom koju krajnji korisnici placaju.

Takodje, ti mozes biti spreman da platis spot cenu mnogo vise, ako to radis retko. Isto tako, ta cena moze biti vise uslovljena i kolicinom alternativa koje imas - opet, sve i da nemas puno, ako je prvi uslov zadovoljen, sta te briga.

Jos nesto, iako trendovi potrosnje jesu uvek slicni u regionu (vikendom manje, itd.) - razlicite drzave imaju vrlo razlicite nacine do kojih dolaze do elektricne energije, sa razlicitim karakteristkama pa treba videti kretanje cena na duzi rok.
[ ademare @ 06.11.2022. 16:30 ] @
Najvljena su poskupljenja i u Srbiji .

Za privredu je saopsteno 70 % u etapama .

Kako je cena za privredu i gradjane slicna , moze se ocekivati i slican procenat za gradjane.

Naravno ne odjednom , vec sada za zimu na primer 20-25 % , posle na prolece jos toliko itd.
[ chris6212 @ 06.11.2022. 16:56 ] @
Citat:
component:
Za sada, je cena kWh meni zadovoljavajuća. Ako pogledamo cene na evropskom tržištu, i cene po kojima mi plaćamo struju u domaćinstvima, trebalo bi da se cena poveća, ali ako to urade onda će priznati svoju nesposobnost da vode enertegsku privredu Srbije.


Meni nije. Cena struje je dva puta veća nego ranije, a trošim isto kao i ranije. Cene i mesečni nameti idu u nebo, a zarade i penzije kaskaju za njima kao i obično, samo što je danas razlika još veća - šargarepa sve manja, ali zato štap sve duži!

Trebalo bi da je obrnuto, da oni koji troše najmanje imaju struju čak i besplatno, a oni koji je arče plaćaju još više. Ali nije tako, već mi se čini obrnuto, kao moderni Robin Hud - uzmi od siromanih, daj bogatima! Sa ovim novim načinom popusta, izgleda tako - onaj ko nema šta da uštedi (jer i dalje štedi maksimalno), nema ni popusta, ali zato onaj ko ima bazen, samo isključi grejanje i eto maksimalnog popusta.
[ scoolptor @ 06.11.2022. 17:04 ] @
Ocigledno nisi nikada platio racun za struju.
[ component @ 06.11.2022. 17:34 ] @
chris6212,
Za koji period pričaš da plaćaš dva puta više a da isto trošiš?
Moj poslednji račun je iznosio 5,511.30 din za potrošenih 488 kWh
Pre 3 godine (dakle 2019.) sam u istom mesecu platio 4,634.61 din za potrošenih 499 kWh.
Jeste povećanje. Za 3 godine je sve poskupelo, ali kako god da računam, nije duplo. Od kako pratim, prosečno najjeftinijiji kWh mi je bio 8,24 din, a najskuplje upravo sada - 11,29 din.
[ tdusko @ 07.11.2022. 07:25 ] @
Citat:
component:Kolika je cena struje za domaćinstva u Nemačkoj a kolika u Srbiji?
Evo bas juce u sanducetu pisamce od Minhenskog "EPS-a", od 1.1.2023 nova cena kilovata bice 61 cent, trenutno je 25 centi/kilovat.
[ Ivan Dimkovic @ 07.11.2022. 22:40 ] @
Bolje ako prikazes u vremenu, recimo (NL, ne DE - ali sad je manje vise isto sr*):

https://www.cbs.nl/en-gb/figures/detail/84672ENG



--

Opet, to sto je cena tolika i sto ovako raste ne znaci da je to jedini ili 'ispravan' nacin da se naplacuje energija.

Uporediti to sa VP cenom: https://www.statista.com/stati...y-wholesale-electricity-price/

Isto to, samo na nivou EU: https://www.consilium.europa.e...fographics/energy-prices-2021/

Na nivou EU se vidi da cene za potrosace skacu, ali ne koliko i proizvodna cena, sto ima logike ako se kao glavni cilj postavi potrosac, zato sto je struja osnovna zivotna potreba. U NL je situacija brutalnija i cene za potrosace prate skok cena za dostavljace.

Sta je "ispravnije"? Zavisi od tacke gledista. Ako je iskljuciv cilj maksimizacija profita trgovaca el. energijom, jasno je sta je "bolje". Sa druge strane, ako je cilj nesto drugo onda se postavlja pitanje zasto bi maloprodjna cena morala da uvek prati nabavnu, kao da neko sveto pismo kaze da distributeru pripada X% kao profit.

Banalan primer - u momentu X, nabavna cena je 8 centi/kWh, malopodajna cena 15 centi/kWh.
U momentu Y, nabavna cena je 80 centi/kWh... kolika treba da bude maloprodajna cena?


1.5 eur po kWh, kako bi profitna margina ostala ista zato sto je nekome mnogo vazan podatak kad odlucuje o kupovini i prodaji akcija?

Ili mozda nesto izmedju 87 centi/kWh (pretpostavka da su troskovi fiksni) i ovoga gore? Zavisi ko se pita :-)

Da, sa vecom cenom su i rizici skuplji i potrebno je vise za osiguranje protiv losih ishoda... ali sve to ne moze odjednom da ucini neku proizvoljnu profitnu marginu svetim slovom.
[ Java Beograd @ 08.11.2022. 08:32 ] @
Struja je osnovna životna potreba, zato i najveći broj država proizvodnju i distribuciju drži pod svojom kontrolom. I prodaje po ceni po kojoj kupci (svih kategorija) mogu da plate, a ne po tržišnoj ceni.

Cena "koja može da se plati" uvek je takva da "tera" kupca da štedi struju tj. da je troši racionalno, a ne da se bahati i rasipa.
"Primoravanje i nagovaranje" na štednju se radi kroz razne tarife, visoka, niska, zelena, crvena ...


A ako je država prepustila proizvodnju i distribuciju privatnicima - onda nema "ali". Jbg, privatnik kupuje po ceni X, ugradi svoju maržu n% i prodaje po ceni x*n%
[ Ivan Dimkovic @ 08.11.2022. 10:34 ] @
Postoji fundamentalan razlog zasto je apsolutna sloboda formiranja cena u ovom sektoru jako losa ideja: to trziste nije slobodno i imaginarnom 'slobodom' ima samo jednu trajektoriju.

Ne mozemo ti i ja da se udruzimo i napravimo elektro kompaniju - pricam o pravim bitnim ucesnicima u sistemu, dakle proizvodjacima i transporterima, ne nekom malom import-export predusetju koje je samo middle-man.

Broj aktera je ogranicen i jako je mali - iluzija "slobode" je samo davanje dozvole da se kartelizuju i divljaju. Kako je struja neophodna stvar, odnos snaga izmedju kupaca i prodavaca jasan - jasno je ko tu biva osisan. Vrlo slicno kao mobilna telefonija - gde je isto npr. u EU drzava (drzave) morala da uskoci sa batinom da bagra prestane da se zelenaski ponasa (roaming racuni kao automobili i sl).

[ mjanjic @ 09.11.2022. 01:15 ] @
Kako se manipuliše cenom električne energije najbolje je pokazao primer Enron-a tamo negde 2000-2001. godine, koji je doveo potrošače u Kaliforniji u situaciju da energiju plaćaju i do 8 puta većoj ceni, a delovi Kalifornije su ostajali bez napajanja iako je tada u Kaliforniji bilo imalo oko 45GW instalisane snage, a snaga potrošača bila oko 28GW.

Da li je električna energija stvarno "šetala" izvan Kalifornije pa nazad? Svako ko je studirao elektrotehniku nema dileme o čemu se radi.

Tada su i cene gasa uvećane, posebno tokom zime početkom 2001. godine, kada su povećane oko 5 puta u odnosu na prethodnu godinu. Tada je analiza pokazala da bi pad od samo 5% u potražnji cenu oborio čak za 50%.


Eto, 20-ak godina kasnije opet se ponavlja manipulacija tržištem i cenama...
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2022. 10:15 ] @
Jao Enron... gde se seti :)



1. Ovo nije film, vec snimak razgovora koji se stvarno desio (ironicno, koriscen u procesu gde je Enron tada vec u bankrotu tuzio drugu firmu sa komentarom 'da snimak je uznemiravajuci i uvredljiv ali je cena i dalje validna'
2. Jedan od ucesnika ovog razgovora je uspesno nastavio karijeru - u banci
[ component @ 10.11.2022. 14:15 ] @
Da li zna neko kako se obračunava onaj popust za štednju struje?
Upravo nam je stigao račun i ispada da smo potrošili manje nego prošle godine u ovo vreme.
Oktobar 2020: 757 KWh
Oktobar 2021: 657 KWh
Ako dobro računam to je oko 13% manje. Trebalo bi da spadamo pod ovaj deo:
Citat:
Za domaćinstva koja umanje potrošnju električne energije u odnosu na isti mesec prethodne godine, za više od pet odsto, a manje ili jednako 20 odsto, obračunavaće se popust od 15 odsto.


Na računu nema ni jedna stavka koja spominje neko umanjenje (osim za ono za redovno plaćen račun koje imamo svakog meseca).

Ima neko ideju da li je stvarno trebalo da bude neko umanjenje računa ili je "pojeo vuk magarca"?
[ iculibrk @ 10.11.2022. 15:03 ] @
Treba da ima ovo:
Popust je iskazan u okviru stavke 6 – popust za racionalnu potrošnju elektične energije.
[ component @ 10.11.2022. 18:31 ] @
Jok. Nema toga kod mene. Stavka računa 6. je da platim još :)

[ component @ 16.11.2022. 13:22 ] @
Update:
Poslao sam mail EPS-u i odgovorili su. Račun nam je dobar, samo aplikacije za online Uvid u račun nije prikazivala tu stavku. Sada su ispravili i to se vidi. Dakle sve je OK.
Uštedeli smo ovog meseca 196 dinara za plaćanje računa na vreme + 772 dinara što smo "bili racionalni". Nije nešto, ali važna je pažnja

Iznenadili su me kako su brzo odgovorili na mail sa svim detaljima i prilozima. Izgleda da ima tamo neko i ko stvarno radi
[ Java Beograd @ 16.11.2022. 13:31 ] @
Ja se grejem na struju, a oktobar je bio topao mesec. A prošli oktobar je bio hladan, pa je velika razlika.



Pa su me častili prostojnom kintom:


[ ademare @ 16.11.2022. 15:32 ] @
Citat:
ademare:
Osim tog jednostavnog trika EPS koristi i mnogo suptilnije !

Obecano je sada ko ustedi struju , dobice popust !

I sta su smislili ?

Kod mene Septembarski racun , koji sam platio u Oktobru, uopste nisu bili ni citali stanje !!

Tako je ispalo da sam u Septembru , potrosio nekih 70 Kilowata manje nego sto inace prosecno trosim Mesecno !!


Kada stvarno budu dosli i procitali tih 70 Kilowata ce da dodaju na naredni mesec i od stednje nece biti nista !! Jer kada saberu ono sto nisu citali uvek ce biti veci racun !


Nije da stedim zbog popusta, nego sam ih provalio kako kradu na finjaka ;)

Ovo sa satom je prostacka fora ;)



Evo pre 16 dana sam tacno Predvideo , kako LOPOVI rade !!!

Naravno da rade - Kradu !!

Stigao racun za oktobar , potrosnja veca , jer su prelili ono od Septembra !
[ scoolptor @ 16.11.2022. 15:50 ] @
Does the bear ... in the woods?
Sta si ocekivao ...
[ Java Beograd @ 17.11.2022. 08:36 ] @
Meni ništa nisu "prelili". Častili me sa 1.844,90 din. Malo li je na ovu skupoću?!
Unapred se radujem računu za novembar, koji je takođe relativno topao, peći rade samo na jedinici. Tako će EPS da me nagradi sa još više para!

Tebe su uzeli na zub, zato što si namćor, pa su rešili da ti napakoste.
[ ademare @ 17.11.2022. 09:08 ] @
Ma nije to !


Znaju da si SNS-ovac , pa ti dali popust , kao Vernom sledbeniku Velikog vodje


Dovoljno da ti procitaju potpis , pa da znaju koliko je Sati (kilovat)
[ component @ 17.11.2022. 09:30 ] @
ademare,
Preneli su tu 70kWh iz meseca ranije? Koliko si imao kWh u oktobru 2021 a koliko u oktobru 2022?
[ ademare @ 17.11.2022. 13:46 ] @
Naravno da su preneli .

Radi se o malim sumama , tako da sve stvarno nije previse vazno .

Moja mesecna prosecna potrosnja je oko 330 Kilovata . Znaci tamo za septembar nisu citali pa ispalo 260 Kilovata . Sada oko 400 , pa upadam u Plavu zonu , tu kradu takodje umesto da oba meseca budem u Zelenoj , plus nema popusta .


Nisam obracunavao koliko je to novca ali stotinak dinara , sto nije puno .


Ali tako kako rece Velja - Selja kraduckaju

Naravno to je random , Java pokusava da bude duhovit
[ Onaj_od_pre @ 17.11.2022. 13:54 ] @
Ne bih rekao da to rade namerno. Imaju problema sa osobljem, oni koji idu po terenu nisu ažurni, pa često hvataju neki prosek...

Krade se na drugim stvarima. EPS nije u toj priči, jer mora da sve bude transparentno. A ima i pismenih u Srbiji, pa lepo pogledaju račune, uporede... izračunaju. Nisu oni seljoberi da kradu transparentno.

Samo me čudi izjava Vučića, ako su je dobro preneli sa današnjeg sastanka: "Srbija nije spremna da ulaže u obnovljive izvore energije". Tako reče i osta živ.
[ component @ 17.11.2022. 16:39 ] @
ademare,
Koliko znam EPS ne garantuje da će stanje biti očitano istog datuma svakog meseca. Kod mene obično to bude 5. u mesecu, ali znalo je da bude i par dana ranije i par dana kasnije. Postoji prijava očitanog stanja preko sajta i putem telefona, ali nisam nikada želeo to da koristim pošto mi nekoliko dana razlike ne čini nešto. Ako neko gleda da uštedi par stotina dinara, eto može da sam prijavljuje u vek u istom danu.

Onaj_od_pre,
Ne mogu da verujem da izjavljuje takve gluposti. U stvari lupao je i gore stvari, pa nikom ništa. A država ni ne mora da ulaže, dovoljno bi bilo da ne uzima. Recimo neka smanje carinu i PDV na opremu za solarne elektrane na 0% i mnogo više će ih ljudi koristiti, a time i rasteretiti mrežu. Nego tako bi izgubili kontrolu kada svako lako može da proizvede enrgiju koja mu je potrebna. Najviše im odgovara da platiš svu opremu i sve poreze prilikom kupovine, postavljanja i uključivanja, i da se povežeš na postojeću mrežu i da to plaćaš, a svu struju koju proizvedeš da bude njihova pa da je prodaju kome kako hoće.
[ jovajovic100 @ 18.11.2022. 16:54 ] @
Citat:
ademare:
Naravno da su preneli .

Radi se o malim sumama , tako da sve stvarno nije previse vazno .

Moja mesecna prosecna potrosnja je oko 330 Kilovata . Znaci tamo za septembar nisu citali pa ispalo 260 Kilovata . Sada oko 400 , pa upadam u Plavu zonu , tu kradu takodje umesto da oba meseca budem u Zelenoj , plus nema popusta .

Molim te , pogledaj koliko imas zajedno ukupno potrosenih kilovata u zelenoj zoni
u skupljoj i jeftinoj tarifi za svaki mesec , kao i koliko imas upisanih dana za svaki
taj obracunski period .
Kod mene u racunima zelena tarifa menja broj ukupno odobrenih kilovata zavisno
od broja obracunskih dana . Imas ti je po svakom obracunskom danu 11,66 kW u
zelenoj tarifi .
[ zentriks @ 13.12.2022. 05:20 ] @
Ma kradu na sve strane.
Evo da vam opišem trenutni situaciju kod mene
U mestu gde živim su bile bagremove bandere koje su bile popadale, istulile i pola žica je visilo na granama drveća i kojekakvim pomoćnim objektima. Ima tu jos poneka bandera sa betonskom stopom koju su morali da zamene jer su ugrožavale objekte.
Na našu kuknjavu su nekako krenuli da to saniraju, dovukli su betonke bandere i krenuli sa radom. E onda počinje cirkus.
Firma koja izvodi radove menja drvene bandere a toj nekoj glavnoj liniji kako je zovu ali neće da zamene ove bander sa stopama. Tako da sad imamo situaciju da na potezu od tri polja imamo jedu betonsku i dve drvene sa stopom.
Meni i komšiji, prvo dovukli dve betonske, pa odvuku na nepoznatu lokaciji da bi posle ti isti tražili da im se plati po 2000 za montažu tih istih bandera ispred kuće koje su ponovo vratili. Ovo je sramota.
Isto je i za kabal sa petom zicom ili kako ga zovu za ulično svetlo.
Ovo gde su vukli glavni ti ima mogućnost da se postavi ulična svetiljka. Dok ostalima koji nisu na glavnom kablu, traže da se plati kabal. Da napomenem da to sve izvode privatnici iz , ko zna kako su dobili posao.
Mene sad samo zanima kome se obratiti i pisati za ove probleme jer očigledno da ima nekih mutni radnji?


[ Java Beograd @ 13.12.2022. 08:57 ] @
Mene su i u računu za Novembar častili: 1.300 din ! Mašala. "Uštedeo sam", a zapravo, manje sam se grejao jer je novembar 2022 znatno topliji od novembra 2021!
[ bakara @ 13.12.2022. 09:54 ] @
Samo si manje trosio, ja ne bih rekao da je ovaj novembar topliji od prosle godine.
[ Java Beograd @ 13.12.2022. 10:58 ] @
Pa ne znam. Činjenica je da sam potrošio 126 kWh manje.

Da sam nešto štedeo struju - nisam. Možda, eto, splet okolnosti, možda manje rerna radila, ređe se kupali , neka je makar malo topliji Novembar ... i eto. Sakupe se kilovati.

Potrošio 1.656 kWh, platio 11.413,80 din (total na računu). Mene u Novembru 2022.god. 1 kWh košta 6.89 din

Videćemo decembar.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 13.12.2022. u 15:00 GMT+1]
[ ademare @ 13.12.2022. 13:17 ] @
Na internetu se lako moze videti prosla i ova godina po mesecima .

https://www.accuweather.com/en...ember-weather/298198?year=2021

https://www.accuweather.com/en...ember-weather/298198?year=2022


Da vidimo na brzinu prvih 10 dana , koga zanima tacno neke gleda sve dane :

2021 .

19-17-21-25-15-9-9-9-10-12

2022.

21-12-13-20-14-11-12-15-18-18


Za cas se moze videti da je ovaj Novembar bar u prvih 10 dana topliji za 8 stepeni , sto je manje od 1 stepena dnevno !

Da li to moze da utice na potrosnju je vec drugo pitanje !
[ component @ 13.12.2022. 15:09 ] @
Mi smo potošili samo 64kWh manje nego prošle godine. I taman smo prešli granicu od 5% da dobijemo popust od 15%. Ušteda od 1127 din + 257 din za redovno plaćanje. Mislim da su se zeznuli sa ovim popustom. Samo manje para dobijaju, a niko ne štedi stvarno zbog toga.
S druge strane, malo su sredili kapacitete. Koliko vidim na https://ems.energyflux.rs hidro kapaciteti su sada dobo iskorišćeni (jesenje padavine) i uglavnom prodajemo struju kad je skupa a kupujemo kad je jeftinija. Videćemo da li će da ostane stabilno ili će opet neki SNS stručnjak da zezne stvar.
[ Java Beograd @ 13.01.2023. 08:19 ] @
Ha! Još jedan topao mesec, još jedna "ušteda struje", i još jedan poklon od države!

Oktobar:


Novembar:


Decembar:


Tako je to je to rodžaci, "Ko umije, njemu dvije". Preko 5.800 din uštede. Mašala!
[ ironman @ 13.01.2023. 11:07 ] @
Citat:
component:
Mi smo potošili samo 64kWh manje nego prošle godine. I taman smo prešli granicu od 5% da dobijemo popust od 15%. Ušteda od 1127 din + 257 din za redovno plaćanje. Mislim da su se zeznuli sa ovim popustom. Samo manje para dobijaju, a niko ne štedi stvarno zbog toga.
S druge strane, malo su sredili kapacitete. Koliko vidim na https://ems.energyflux.rs hidro kapaciteti su sada dobo iskorišćeni (jesenje padavine) i uglavnom prodajemo struju kad je skupa a kupujemo kad je jeftinija. Videćemo da li će da ostane stabilno ili će opet neki SNS stručnjak da zezne stvar.

Kad dođu Norvežani, ima samo da izvozimo.
[ component @ 13.01.2023. 11:17 ] @
Ma da. Norvežani neće ni slučajno da budu naši koji su nedavno otišli u Norvešku?
Bez obzira na sve muljaže kojima su skloni ljudi na vlasti, telekomunikacije i energetika ne treba da budu van kontrole države. Privatizacija EPS-a na mala vrata? Šta je sledeće privatizacija policije i vojske i zdravstva?

Što se tiče uštede, i mi smo dobili umenjen račun, ovoga puta za 1295 + 375 dinara.
[ ademare @ 13.01.2023. 11:50 ] @
Pa dobro ljudi kako ne vidite da ce sav taj popust oni da uzmu natrag ?

U Septembru poskupelo navodno u proseku 6.5 %, na kraju ispalo oko 10 % kada se vidi konacan racun , jer nije samo poskupljenje vec na to ide PDV i akciza i ko zna sta jos !

Sledeci racun ce da bude priblizno toliko veci jer je valjda od 1.1. opet poskupela struja i to za 8 % pa na to PDV i akciza bice i vise od 10 % ?

To kada se sabere ispadne vise od ovog popusta !

Znaci ako je poskupela od 1.1. onda kada stigne januarski racun, sada su stigli decembarski .

Uvek oni zaradjuju !
[ Java Beograd @ 13.01.2023. 12:16 ] @
Sa Norvežanima se pregovaralo da nam pomognu u restrutuiranju velikih državnih energetskih kompanija, i to pre svega u domenu rukovođenja tj. menadžmenta.
Zašto? Zato što su to izuzetno važne privredni subjekti, čak možda i najvažniji, sa ogromnim novčanim tokom: ogroman priliv, ogroman odliv.

Nije lako rukovoditi, sve i da ima najbolju nameru, zađaba mu, ako ne zna kako.
Ponta je postaviti sistem rukovođenja i odlučivanja tako, da ne može ni da se krade, ni da se kraducka, ni da se donose nepovoljne poslovne odluke.

Šta mi sada imamo:
Gas - Bajatović - ustoličeni kralj kompanije, bogomdani, ničim zamenljiv, decenijama.
Struja - EPS - sve sam go lopov, politički dupeuvlakač, bez imalo znanja i stručnosti.
Rafinerije, nafta - prodali smo sve Rusima bukvalno za šaku dolara, i sad - kobaja.

Resurse imamo, ali ne znamo kako da upravljamo.

O privatizaciji se nije ni pričalo nego o profesionalnom menadžmentu. Dal' će bord direktora biti iz Srbije, Angole, Norveške, Rusije - nebitno. Bitni su rezultati poslovanja, stanje u energetici.

Ideja da nas neko ko dokazano zna (Norvežani), nauči "kako treba" je odlična i kao takvu, treba je podržati.



Ali, mi smo bogomdani da zaseremo i najbolje ideje i obesmislimo najbolje akcije.

Evo samo jedan skorašnji primer gde je na mesto direktora PIO fonda, postavljen mali picopevac, stranački jurušnik, poslušnik i dupeuvlakač Relja Ognjenović, po zaniminju fizioterapeut, bez ikakvog dosadašnjeg rukovodećeg iskustva.
A, i odakle mu, kad je fiziotepeut. Masirao pacijente u Domu Zdravlja. Partalelno kao onaj ćumurdžija, pljeskavičar koji je umeo lepo da se bavi roštiljem u kafani.

U statutu PIO fonda stoji da na to radno mesto može da aplicira samo neko sa diplomom Pravnog ili Ekonomskog fakulteta, sa višegodišnjim radnim iskustvom, sa dokazanim uspešnim rukovodećim iskustvom.




I šta onda, realno, možemo da očekujemo od bilo kakvih pokušaja da se rukovođenje velikim držanim energetskim kompanijama profesionalizuje?
Ništa. Mućak.



[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 13.01.2023. u 13:27 GMT+1]
[ optimizator @ 13.01.2023. 12:32 ] @
Citat:
ademare:
Pa dobro ljudi kako ne vidite da ce sav taj popust oni da uzmu natrag ?

U Septembru poskupelo navodno u proseku 6.5 %, na kraju ispalo oko 10 % kada se vidi konacan racun , jer nije samo poskupljenje vec na to ide PDV i akciza i ko zna sta jos !

Sledeci racun ce da bude priblizno toliko veci jer je valjda od 1.1. opet poskupela struja i to za 8 % pa na to PDV i akciza bice i vise od 10 % ?

To kada se sabere ispadne vise od ovog popusta !

Znaci ako je poskupela od 1.1. onda kada stigne januarski racun, sada su stigli decembarski .

Uvek oni zaradjuju !



Mene još više brine to što struja do sledeće nove godine treba da poskupi 40%. Polako, tokom godine...
Hoće li zarade do sledeće godine porasti za toliko? Sigurno da neće.
Hoće li evru da poraste cena? Verovatno neće! Stabilan je dinar.
[ ironman @ 02.02.2023. 18:43 ] @
Interesantno kako mnogi potrošači ni ne pogledaju račun za struju, kako drugačije objasniti da im mesecima ide samo skupa tarifa.
[ component @ 24.04.2023. 10:03 ] @
Od 1. maja još jedno poskupljenje struje. Svi mediji pišu da je 8% a ja računam 9,92%

Ovo su cene do sada:
6.636 jednotarifno merenje zelena
9.954 jednotarifno merenje plava
19.908 jednotarifno merenje crvena
7.584 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa zelena zona
1.896 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa zelena zona
11.376 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa plava zona
2.844 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa plava zona
22.752 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa crvena zona
5.688 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa crvena zona

Ovo su nove cene:
7.294 jednotarifno merenje zelena
10.941 jednotarifno merenje plava
21.882 jednotarifno merenje crvena
8.336 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa zelena zona
2.084 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa zelena zona
12.504 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa plava zona
3.126 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa plava zona
25.008 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa crvena zona
6.252 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa crvena zona

Možda sam zarđao sa matematikom... koliko je ovo poskupljenje?
[ Java Beograd @ 24.04.2023. 11:05 ] @
Evo primera, samo za prvu stavku

7,294/6,636 - 1 * 100 = 9.9156

Dakle, računski jeste 9,92% (zaokruženo na dve decimale) ali ako je vlas' rekla da je to 8% onda je 8% i nemamo šta da raspravljamo.
[ ademare @ 24.04.2023. 11:58 ] @
To je Kilovat poskupeo 10 % . Kada na tih 10 % dodas PDV i Akcizu , razunaj onda koliko je

Znaci sa PDV-om ispadne 12 % , ne znam kolika je akciza ali sve ide Procenat na procenat !

Kao kamata na kamatu ! Ili Pljacka na Pljacku !
[ component @ 24.04.2023. 12:06 ] @
Pa ne baš. I prošli put je bila ista akciza i isti PDV. Tako da se to ne menja.
Nisu povećavali obračunsku snagu, a samo malo su povećali trošak garantovanog prozivođača. Ne kažu ništa ni za TV pretplatu. Možda misle da će ukupni račun biti 8% veći ako povećaju cenu kWh za skoro 10%. Ali opet, svi imaju drugačije potrošnje i ne plaćaju svi isto osnovni račun bez potrošnje.
Po meni samo muljanje sa ciframa.
U svakom slučaju, ako gledamo YoY povećanje, to iznosi nešto preko 30%. Toliko je sada skuplja struja u odnosu na maj 2022.
[ ademare @ 24.04.2023. 12:19 ] @
Nisi razumeo sta sam napisao !

Ako je ranije cena bila na primer 9.1 dinara po kilovatu !

Sada je 10 dinara . tj 10 % .


PDV je isti uvek 20 % , ali sada se vise ne racuna na 9.1 dinara vec na 10 dinara !!

Znaci ako je kilovat poskupeo 10 % , na racunu ce biti 10 % + 20 % PDV na tih 10 % ispadne 12 % !!


Na tih 12 % odsto ide ista akciza ali ne na 10.92 dinara vec na 12 dinara !

Sasvim svejedno po matematici je da li prvo racunas procenat Akcize , pa PDV na cenu + akcizu , ili obrnuto prvo cena , pa na nju akciza , pa na kraju PDV !

Dobices isti konacan rezulatat !


Jedino ako si ti u startu uzeo cenu sa PDV-om i akcizom . Nisam proveravao .
[ component @ 24.04.2023. 13:03 ] @
Pre poskupljenja:
jednotarifno zelena: 6,636 din
sa akcizom (7,5%): 7,1337
sa akcizom i PDV (20%): 8,5604

Nakon poskupljenja:
jednotarifno zelena: 7,294 din
sa akcizom (7,5%): 7,8411
sa akcizom i PDV (20%): 9,4093

Bezbzira da li računaš osnovu cenu, sa akcizom ili sa PDV uvek je 9,9156% poskupljanje.
Jedino ako računaš prvo osnovu cenu, a nakon poskupljenja sa svim porezima, što nema smisla.

Mene najviše čudi što mediji i dalje trube da je 8%. Ima li neko digitron od novinara? Ili ne sme da se napiše 10%? Razlika je stvarno mala da bi se neko cimao da daje direktivu koji naslov treba da bude u medijima.
[ Java Beograd @ 24.04.2023. 13:07 ] @
Kao prvo, novinara više, takoreći ni nema. Svi mediji, da ne kažem "novine", samo prenose agencijske vesti. Copy-paste.
Kao drugo, čisto sumnjam da neko u Tanjugu koji jeste agencija, i generator vesti, ume da izračuna procenat. Dobili su informaciju od države da je 8% i to prenose.
[ dusanboss @ 24.04.2023. 14:17 ] @
Ček da se proda pa će te videti šta je poskupljenje.
[ scoolptor @ 24.04.2023. 16:35 ] @
Izracunaj racun od proslog meseca sa novim cenama, i uporedi.
Bob's your uncle, i eto procenta poskupljenja.
[ component @ 05.10.2023. 00:53 ] @
Stiže još jedno poskupljenje struje. Objavili i cene.

Stare cene:

7.294 jednotarifno merenje zelena
10.941 jednotarifno merenje plava
21.882 jednotarifno merenje crvena
8.336 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa zelena zona
2.084 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa zelena zona
12.504 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa plava zona
3.126 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa plava zona
25.008 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa crvena zona
6.252 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa crvena zona

Nove cene:

7.970 jednotarifno merenje zelena
11.955 jednotarifno merenje plava
23.911 jednotarifno merenje crvena
9.109 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa zelena zona
2.277 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa zelena zona
13.663 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa plava zona
3.416 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa plava zona
27.328 dvotarifno merenje viša dnevna tarifa crvena zona
6.831 dvotarifno merenje niža dnevna tarifa crvena zona

Vesti na svim portalima: "Struja poskupljuje 8%"
Matematika kaže 9,27%
YOY poskupljanje je 32.11%
[ Java Beograd @ 05.10.2023. 07:22 ] @
Smestio sam cifre koje si postovao (nisam proveravao) i izračunao procenat poskupljenja za svaku pojedinačno.

Očigledno je 8% koliko je i AV rekao!
[ component @ 05.10.2023. 08:27 ] @
Podsetimo se izjave od letos:
Citat:
Ako stvari ostanu ovakve, nama neće trebati novo poskupljenje struje dogovoreno sa MMF-om. Ne pada nam na pamet da zbog nekih drugih dižemo cene - istakao je predsednik u uključenju sa Samita evropske političke zajednice u Kišinjevu.


Očigledno stvari nisu ostale "ovakve".
[ mjanjic @ 06.10.2023. 18:00 ] @
Citat:
Java Beograd:
Smestio sam cifre koje si postovao (nisam proveravao) i izračunao procenat poskupljenja za svaku pojedinačno.

Očigledno je 8% koliko je i AV rekao! :D



To je kad se ispravno izračuna, ko hoće da prikaže rezultat boljim nego što jeste, on podeli staru cenu sa novom i to oduzme od 1, pomnoži sa 100, i eto procenta poskupljenja, samo što je onda to poskupljenje u odnosu na novu, a ne u odnosu na staru cenu.
Kad se ta dva načina srede da formule izgledaju isto, suštinska razlika je da se razlika u dve cene deli sa novom ili sa starom cenom, što daje i razliku u rezultatu. Ispravno je da se deli sa starom cenom, ali onda se dobije veća vrednost, pa je "bolje" deliti sa novom cenom, iako je neispravno, ali se tako dobije niža vrednost, pa se poskupljenje čini manjim nego što jeste.

To je slično onoj varijati određivanja popusta u trgovinama, kao 50% popust nije polovina stare cene, već se nova niža cena određuje tako da bi se njenim povećanjem za 50% dobila ta stara viša cena, pa je suštinski sniženje 33.33%, a ne 50%.
[ whitie2004 @ 07.10.2023. 09:20 ] @
Citat:
podeli staru cenu sa novom i to oduzme od 1, pomnoži sa 100, i eto procenta poskupljenja

i eto ti 8.5% i po toj matematici ....

Trebace ti i jedan Math.floor() posle svega da se uglavis u njihovu matematiku!

Jednostavno shvatis - lazu kako zinu, AV - posebno !!! Kada to prihvatis - svaka matematika zadovoljava :-)
[ ademare @ 07.10.2023. 11:12 ] @
Racunica je jednostavna , ali PREVARNA !

Kilowatcas jeste poskupeo 9.27 % !

Ali je racun ceo veci navodno 8 % , nisam proveravao !

Jer ne racunu Nisu samo Kilowatcasovi , nego Kojesta !

Cak i TV pretplata za RTS !


Dok imaju Milioni Budala - Glasaca , koji i dalje veruju u Bajke tipa Najjeftiniji Kilowatcas na Svetu ??

Ma moze KC da bude i dzabe kada se nakalemi ko zna sta !!


To je Miloseviceva skola , koju je kasnije prihvatio tzv. DOS ! Placas struju , a ono ima deo za Zeleznicu ? Pa za Rudnike ?? Sada za Vetar i Reke u cevima ???


Jedina prava racunica je :

Ceo iznos na Racunu i RTS jer moras da platis cak i ako ne gledas to shranje, Podelis sa brojem utrosenih KC i to je cena jednog KC !!

A oni neka stavljaju na racun i "Sisanje Majmuna" ako zele !
[ Java Beograd @ 07.10.2023. 18:48 ] @
Da, ako nisu poskupele druge stavke na računu (angažovana snaga i ostalo) onda je moguće da račun bude uvećan oko 8%
[ whitie2004 @ 07.10.2023. 20:46 ] @
OK, malo se zezamo, ali .... Zvanicne izjave:
Citat:
Upravo objavljeni novi cenovnik koji je usvojila Elektroprivreda Srbije pokazuje da će kilovat-čas električne energije za građane u sve tri zone - zelenoj, plavoj i crvenoj, bilo da je reč o jeftinoj ili skupoj struji - poskupeti za 9,28 odsto.

...
Citat:
Prosečna cena električne energije za kupce koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama (domaćinstva i mali kupci), utvrđena na osnovu maksimalno odobrenog prihoda i predviđenih količina električne energije za prodaju kupcima na garantovanom snabdevanju, iznosi bez poreza i taksi 10,26 dinara za kWh, odnosno 14,29 dinara za kWh sa porezima i taksama, i veća je u odnosu na postojeću prosečnu cenu za osam odsto - objavila je Agencija.
[ component @ 08.10.2023. 01:56 ] @
Ova druga izjava mi nije jasna.
Šta je tu 10,26, odnosno 14,29 sa porezima i taksama?

Ti iznosi ne stoije nigde u cenovniku? Ako gledamo ceo račun, onda on zavisi od potrošenih kWh. Na preimer, cena kWh je najskuplja za 1 kWh, pošto tada imaš račun od nešto preko 2.000 dinara za taj jedan jedini kWh.
Možda misle na prosek potrošnje po domaćinsvu, pa da će taj prosečni račun biti veći za 8%, računajući krajnji račun sa svim troškovima, naknadama, porezima, akcizama i taksama?

Izjava tipa "hleb je poskupeo 30%, ali pošto u proseku ljudi kada kupuju hleb, kupe i mleko i jaja, onda je u proseku račun za hleb poskupeo 5%". Na to misle?
[ whitie2004 @ 08.10.2023. 08:55 ] @
Kako sam ja to shvatio ...

Od ukupne kolicine energije koja je na raspolaganju (proizvedeno / kupljeno), odredjen deo je namenjen za taj segment - mali potrosaci sa garantovanim cenama. U okviru te 'fioke', a zavisno od doba dana i potrosnje, struja se prodaje po 8 razlicitih cena. Svaki od tih podsegmenata ima svoju procentualnu zastupljenost. Kada se te cene i procenti ubace u matematiku dobije se da EPS prodaje struju za prosecnih 10.nesto dinara ....

To je pogled na ovo poskupljenje sa strane EPSa (drzave)!! Nema veze sa potrosacima i tvojim racunom za struju. Eventualno mozes izracunati po koju prosecnu cenu ti kupujes struju ...

Koliki je bio taj prosek do sada ...? Nisam nasao. I uopste, sve statistike i slicne proseke koje (bilo koja) drzava napravi su mi krajnje nepouzdane. Zapravo - siguran sam da su cist marketing.
[ Java Beograd @ 13.11.2023. 07:21 ] @
He, he ... topao Oktobar, nisam ni palio TA peći. Niti jedan dan!

[ Java Beograd @ 13.11.2023. 07:27 ] @
Evo, ako nekog zanima, moja prosečna cena struje. Najprostija računica: toliko sam ukupno platio za toliko ukupno kilovata, i onda: prosto deljenje



- Leti je generalno cena veća, jer je veći udeo struje potrošene u višoj tarifi. Posebno kad klima radi po ceo dan.
- Zimi, često potrošnja ode u crvenu zonu, kad ne ode - onda je prosečna cena niska.
- Kad je velika ukupna potrošnja, onda je udeo RTS pretplate procentualno zanemarljiv, kao i ueo drugih fiksnih elemenata obračuna.
- Ima tu i popusta, i vraćenih pare (ušteda)
- I tako ... ima tu svega i svačega u obračunu.


Imam ja evidenciju za puno godina unazad, ali kapiram, cena se menjala, pa nema mnogo smisla upoređivati.
[ component @ 13.11.2023. 08:30 ] @
Podeliš iznos sa kWh je najbolja računica. Sve ostalo je mazanje očiju. Mi ne odemo u crvenu nikada. Opet su nam cene veće nego tebi. Ne znam zašto. Ovo su naše cene (oktobar još nije stigao):
[ component @ 20.12.2023. 18:23 ] @
https://portal.eps.rs/home ne radi već par dana.

Ne znam da li je gore da su sposobni da odlože račune zbog izbora, ili da su nesposobni da im ne hakuju sisteme.
[ Java Beograd @ 21.12.2023. 08:49 ] @
Nema šta. Prvo su odložili kreiranje računa do Ponedeljka 18.decembra.
Onda je krenulo, i neki ljudi su dobili račune na email.

Ja sam bio na sajtu, ponedeljak pre podne, i video sam da su ubacili mogućnost izbora da se više ne šalju papirni računi, i setovao tako za svoj nalog.
Pogledao par puta da li je račun kreiran - nije.

Oko 12:00, hteo da pogledam ponovo - kobaja! Pretpostavio sam da su hakovani, ali to se ispostavilo kao tačno.
Po onome šte je objavljeno u medijima, može se zaključiti da su im ubacili ransomware. Još piše po medijima da se sistem "uspešno oporavlja"

Ne znam, videćemo šta će biti i kad će biti. Sve zavisi kako gradili/održavali sistem: da li imaju backup, koliko je duboko zaražen sistem, da li je baza podata zahvaćena (ili samo sajt) i tako dalje i tako dalje.



Kapiram da postoje belosvetske firme koje mogu lako da reše ransomware, fazon, neki Izraelci i slično. Naravno, njihove usluge nisu dostupne fukari, ali ako ih kontaktira država, DB i slično, za određene novce, sve se može.
[ scoolptor @ 21.12.2023. 08:52 ] @
Citat:
da se sistem "uspešno oporavlja"

Znaci, platili su.
[ Java Beograd @ 21.12.2023. 08:57 ] @
Citat:
scoolptor: Znaci, platili su.
Ne znam, ali to su izjavili odma', prvog dana. Mislim da je to više, onako, malo optimizma za raju, šatro.

Ta "plaćanja" hakerima uvek idu u bitcoinima, na neki nalog. Ne znaš kome plaćaš (naravno) ali ne znaš ni da li ćeš stvarno dobiti ključ za dekripciju. A iznosi su milionski.
[ baresi @ 21.12.2023. 09:16 ] @
Biće da su "napadaći" isti kao kod nas prije otprilike 2 tjedna. Kod nas su napali HSE (Holding slovenskih elektrarn), pričalo se da je uzrok rad od doma ili nešto slično. Navodno su hakeri prodavali te podatke po ceni 750 hiljada eura za 1 gigabajt. O tome se više ne priča, verovatno su platili.
[ component @ 21.12.2023. 09:19 ] @
Znači da su im operativne procedure diletatnske. Ako su na produkcionoj bazi popili ransomware. Pa majku mu imaju backup, logove... Ali izgleda da nije tako jednostavno. Verovatno im je sve i svašta zaraženo i to ko zna od kada. Da je baza, vratili bi brzo.
Mogu da se kladim da koriste iste naloge za administriranje i kancelarijske poslove. Kući na službenom laptopu skine crtani za dete ili porniće za sebe i posle donese sve to u kancelariju i podeli sa kolegama.
Ja sam pristupio sajtu pre nego što je pao. Mogao sam da vidim koliki je račun i potrošnja. Ali nisam video detalje i nije bilo download računa.
Zbog poređenja sa potrošnjom TP uslikam sat kad mislim da dolaze da očitaju potrošnju. Neka samo probaju nešto dami izmuvaju da platim šta nisam potrošio!
[ Java Beograd @ 21.12.2023. 09:44 ] @
IT Administratori se često "uspavaju" i nedovoljno vode računa o sigurnosti sistema.
Pristup vitalnim resursima (računarima, folderima) se često daje zaposlenima, nešto kao jednokratno, pa se to zaboravi, ostane tako.

Mislim, da nema javašluka u sigurnosti IT sistema, ne bi bilo ni napada. Jednom kad se IT adnim "opeče" onda počne da razmišlja ...
[ component @ 26.12.2023. 13:42 ] @
Upravo sam dobio poruku da ponovo platim mesec oktobar.
Za oktobar sam imao oko 6.000 dinara račun.
Za novembar sam očekivao oko 11.000 dinara.
Nisam dobio račun po kojem treba da platim, samo poruku iz banke (pošto imam automatsko plaćanje).

Ima li neko objašnjenje šta je sa razlikom oktobar-novembar? Da ne misle da mi prebace u decembar? Odoh ohoho onda u crveno.
[ Java Beograd @ 26.12.2023. 14:09 ] @
Pošto nema računa, a mnogi (kao ja) plaćaju na vreme da bi dobili 5% popusta, EPS je preko medija obavestio da mogu da se plate iznosi kao na oktobarskom računu, pa će korisnik da dobije pomenuti popust.
Strujomeri će svakako biti očitani kad dođe vreme (u Januaru) pa će tako i obračun za Decembar biti uredan. Dakle, neće ti kilovate prebaciti iz meseca u mesec.

Pošto se ja grejem na struju, ja sam danas uplatio iznos za oktobarski račun, a onda još poprilično para, već koliko realno očekujem da bude račun za Novembar.
[ component @ 26.12.2023. 14:22 ] @
Hoćeš da kažeš da imaju novembarska očitavanja, samo ne mogu da odrade račune?
Verovatno će biti stavka razlika oktobar-novembar u decembarskom računu da bi se sve poklopilo tada. Ako je tako onda nema problema.
Nema smisla da se uplaćuje unapred na neviđeno.
[ ademare @ 26.12.2023. 15:58 ] @
Nista ja njima ne verujem !

Ako im je otisla cela baza i ne mogu da odstampaju racune itd. gde cuvaju citanje za Novembar ?

Mozda , ali mozda imaju citanje za Decembar pa da to podele na dva dela ?
[ ademare @ 26.12.2023. 16:06 ] @
O tom Vidu Kradje pisem od Prve strane !

Samo je bilo po randomu koga zakaci !

Jednog meseca ne citaju , posle kada stigne racun za sledeci mesec , ode se u zonu Vece boje !

Meni se to desilo X puta ! I tako kradu , jer udjem posle citanja u plavu zonu !



Sada zbog izbora LAGALI su za Oktobarske racune !!!

1.7 Miliona domacinstava je dobilo Popust !!

To je nemoguce jer ko se greje je ostvario prosle godine popust , a ko se ne greje nema nikakve ustede u odnosu na Proslu godinu !!

Meni su obracunali Neku bedu za 1.800 dinara ??!

NIkada u Istoriji Nisam manje "potrosio " !

Ali IZBORI i tako pecaju Izlapele Penzionere i Budale !


Ocekivao sam da sa plavom tarifom Novembarski racun bude oko 5.000 !!!

Sada ko zna koliko ce da Nakradu !

Sve Zbog Prokletih Kradja za Izbore !!!!
[ Java Beograd @ 26.12.2023. 16:50 ] @
Citat:
component:
Hoćeš da kažeš da imaju novembarska očitavanja, samo ne mogu da odrade račune?
Verovatno će biti stavka razlika oktobar-novembar u decembarskom računu da bi se sve poklopilo tada. Ako je tako onda nema problema.
Nema smisla da se uplaćuje unapred na neviđeno.


Da, na to sam mislio. Kod mene su regularno bili početkom meseca (6.dec) i očitali brojilo za novembarski račun.
Takođe, evo za 15 godina samo jednom nisu očitali brojilo, beše neki Avgust. Sve ostalo je redovno i uredno očitano, uz moju kontrolu.

Šta god uplatiš - tamo je zabeleženo.
Meni je račun očekivano visok, pošto je od decembra počela hladnoća i grejanje.
Nije mi u interesu da u Januaru platim dva računa odjednom, pa sam sada uplatio onoliko koliko otprilike očekujem.
[ component @ 26.12.2023. 16:56 ] @
Ja plaćam automatizovano preko banke. Ne mogu da platim ni više ni manje. Stigne nalog u banci iz EPS-a, a ja samo potvrdim plaćanje.
Sigurno neću zbog tuđeg zajeba da se bakćem sa uplatnicama, ni elektronskim ni papirnim.
[ whitie2004 @ 26.12.2023. 17:08 ] @
Godinama koristim kartice za placanje SBB, MTS, AWS ... bez ikakvih problema.

Kada sam 'otkrio' epsov portal i koristio ga, trebalo je 10 dana da blokiram i zamenim karticu. Brojevi su postali viralni na svim kontinentima ... Ovi u epsu su bili busni od prvog dana. Nije to neko zapustio ili bio neupucen ...
[ bakara @ 26.12.2023. 18:19 ] @
Citat:
component:
Hoćeš da kažeš da imaju novembarska očitavanja, samo ne mogu da odrade račune?
Verovatno će biti stavka razlika oktobar-novembar u decembarskom računu da bi se sve poklopilo tada. Ako je tako onda nema problema.
Nema smisla da se uplaćuje unapred na neviđeno.

Nemaju oni nista, i dok ne plate otkup nece ni imati.

Ovo sto su pozvali na placanje istog iznosa kao oktobarski racun je samo umanjenje stete koju trpe jer oni trenutno ne znaju ni koliki vam je racun bio u oktobru, tako da cekaju naredno ocitavanje da mogu da uspostave nove racune.

Naravno da citaju svaki mesec brojila, to svako vrlo lako moze da proveri ako procita sam svoje brojilo i uporedi stanje.
[ ademare @ 26.12.2023. 19:56 ] @
Tebi citaju meni ne citaju !!!

Pisao sam u ovoj temi da mi je stigao Nenormalno visok racun !

Isao u distribuciju , ulozio prigovor i oni naravno pozitvno odgovorili , jer nisam ja jedini !

To sto su oni upisali da sam potrosio zakljucno sa krajem meseca za koji je bio racun, pa dok je racun stigao , tada oko 10. sledeceg meseca , jos na strujomeru nije bilo dotle doslo !!

Kako su citali ako su upisali proizvoljnu cifru ?

I kako mislis ako citaju i Ne Lazu zbog izbora , Septembarski racun 3.000 din , Oktobarski 1.800 ?

Naravno Oktobarski , specijalni Popust za " ustedu " samo ne znam na cemu , jer Nisu ni citali !

Ispostavilo se da je to Poslednji racun pre Glasanja i da je 1.7 Miliona Domacinstava , znaci skoro svako koje je imalo potrosnju , ostvarilo Specijalni popust ?

Pa jel stvarno neko moze u to da poveruje ??
[ Java Beograd @ 27.12.2023. 07:05 ] @
Citat:
whitie2004:Godinama koristim kartice za placanje SBB, MTS, AWS ... bez ikakvih problema.
Kada sam 'otkrio' epsov portal i koristio ga, trebalo je 10 dana da blokiram i zamenim karticu. Brojevi su postali viralni na svim kontinentima ... Ovi u epsu su bili busni od prvog dana. Nije to neko zapustio ili bio neupucen ...


Ja, naprotiv, ništa ne plaćam karticama preko portala (infostan, yetel ...). Sve samo i jedino preko mobilne aplikacije: očitam QR kod na računu, i platim preko bankarske applikacije. Provizija 0 dinara.
Dizvineš, u jutranjim akvitnostima u toaletu, na wc šolji, pregledam email, aha -> stigo i račun otvorim pdf, screenshot, otvorim app, platim i završim oba posla.



Uzgred, za dinarska plaćanja po Srbiji, uvek je potreban token, tj. kod koji se generiše u bankarskoj applikaciji, a za plaćanje na belosvetskim sajtovima - samo i jedino Visa Virtuon sa posebnim računom, na kojem uvek stoji samo 20€
[ Living Light @ 27.12.2023. 07:27 ] @
Hvala Ti Java Beograd,
za podelu, savet i opis načina plačanja mesečnih računa preko MOB-a.

Još nisam SVE 100% savladao (teorija) da bi sam umeo to da odradim,
ali zahvaljujuci tebi učim se, i učim se i dalje.

Više puta si imao volje da podeliš sam način "odrađivanja tog posla", i učinio si to,
a ja i dalje dajem "kiosku" za 7-8 računa x oko 50din = ~400 dinara mesečno za obradu podataka u papirnoj formi.
(možeš slobodno da mi navrneš uši :) )

Nadam se da cu te jednog dana razumeti 120% (moje kašnjenje a NE tvoje, tvoje objašnjenje je extra detaljno i dobro)
i konacno uplatiti sve mesecne racune bez provizije od ukupnog iznosa od ~400 dinara.

Svako dobro,
[ Java Beograd @ 27.12.2023. 07:32 ] @
@Living Light
Za početak, treba da imaš:
1. račun u banci
2. smart mobilni telefon
3. na telefonu instaliranu bankarsku mobilnu aplikaciju

Ako to imaš, možemo da nastavimo tutorijal, ako nemaš - ispuni početne uslove, od jedan do tri, pa ćemo posle toga da nastavimo.
[ Living Light @ 27.12.2023. 07:39 ] @
Nemam ovo 3.-e.

Skinem iz Plej-Prodavnice bankarsku Aplikaciju koje banke?

Imam tekuci racun u poštanskoj štedionici.
Na taj racun dobijam prihod/platu.

Valjda od banke poštanska štedionica ? ili ?

Ko bi rekao da oni imaju aplikaciju u plej prodavnici ?!?!
------------------
au, cirkusa,
Ima aplikacija ohoho.

Koju od ovih:

- Mobi BPŠ,
- MobiBankPŠ,
- PŠ BIZNIS za mikro biz,
- TIZI - Transfer novca Banka PŠ

... samo polako Brate Javo BG, ne žurim,

Molim te, Polako da mogu da pratim.

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 27.12.2023. u 08:51 GMT+1]
[ Java Beograd @ 27.12.2023. 08:16 ] @
Da, od Banke Poštanska Štedionica.

Kad si tako u nedoumici koja app, onda odeš na sajt Poštanske Štedionice https://www.posted.co.rs/
Pa skroluješ na dole, pa vidiš ovo:



pa klik na Google play (pošto pretpostavljam da imaš telefon sa Android OS), pa instaliraš app.

Ali, jbg, samo da znaš, Poštanska štedionica je vazda bila najsporija u uvođenju novosti, pa je tako i sa mobilno app, koja je fakat najskromnijih mogućnosti.
Ipak, ono osnovno: plaćanje skeniranjem QR koda - radi.

Treba da znaš da prosto instaliranje app nije dovoljno i ne možeš da pristupiš svom računu.
Kad instaliraš app moraš da odeš u ekspozituru PŠ (pazi: ne u Poštu, več u Poštansku Štedionicu) za zahtevom da ti se app aktivira.
[ Living Light @ 27.12.2023. 08:41 ] @
Instalirao.
Gotova intalacija BPŠ aplikacije.
Ende.
------------
Kada otvorim, traži
- Idetifikacioni kod.

Nemam pojma odakle mi taj kod ?

Lično da odem do banke PŠ?
[ Java Beograd @ 27.12.2023. 09:18 ] @
Citat:
Living Light: Lično da odem do banke PŠ?
Da. Mora tako.

Inače, ako bi teoretski bilo moguće drugačije, onda bih i ja mogao da instaliram app, upišem broj tvog računa, i još par podataka, i opa! počnem da trošim tvoje pare. :D

Mora lično.
[ Living Light @ 27.12.2023. 09:31 ] @
Danas ne stižem da odem u PŠ,
ali Brate sutra sam tamo da gamižem sa onima penzionerima od 6:45 h ujutru

pre nego što svane ...
[ Living Light @ 27.12.2023. 12:56 ] @
U medjuvremenu da se vratimo na temu (sutra idem u banku).

Ne krade samo EPS gradjane, nego i Gradjanin krade EPS ... Hihi, :)

I to za kriptovalute sa ni manje ni više nego 50 Procesora :)

Račun za struju više od 1.3 Mil dinara.

https://www.ozonpress.net/drus...lala-racun-vlasnicima-parcele/

https://nova.rs/vesti/hronika/...ev-da-plati-13-miliona-dinara/

https://happytv.rs/vesti/drust...lati-13-miliona-dinara/614088/

[ component @ 27.12.2023. 13:16 ] @
Pa to je onih 40% gubitaka. Baš njih briga da li im neko krade i gde nestaje struja. Da hoće ne bi ni jedan kW bio utrošen a da ne znaju. Na kraju sve to građani plate, pa što da se trude?
[ Living Light @ 27.12.2023. 13:38 ] @
component nasmeja me,
Jes vala 40% gubitaka

- Od Rotora na Djerdapu pa do LED sijalice u dnevoj sobi = Ravno 40% Gubitaka i grejanja prirode u Srbiji.

Pa za to nam je tako toplo u Decembru ? :)

Ovi iz EPS-a, zaboravili Ringlu na "Šes" (6)
---------------

Beograd, mesecna prognoza za Decembar 2023:

[ component @ 27.12.2023. 13:45 ] @
Priznajem lupio sam.
Evo sad sam uzeo da proverim šta kažu.


Citat:
Analiza Fiskalnog saveta Srbije o strukturnim problemima u domaćoj energetici pokazuje da se na putu od proizvođača do krajnjih korisnika svake godine u prenosnom i distributivnom sistemu izgubi oko 4.500 gigavat sati (GWh) električne energije, što je oko 13 odsto ukupne bruto potrošnje.


Citat:
Pored toga, velike gubitke uzrokuje krađa električne energije, što potvrđuju podaci iz tehničkih izveštaja Elektrodistribucije Srbije (EDS) o velikim razlikama u gubicima po distributivnim područjima. Distributivni gubici kreću se od nešto manje od sedam odsto u Pirotu do čak 32 odsto u Novom Pazaru.


Eto... pravimo struju, ali nekako nismo efikasni da je doguramo do kuća... a i malo se kraducka... i na kraju, sve plate oni koji struju inače i plaćaju. Da plaćaju iz svog džepa, doterali bi sistem bar do nivoa susednih zemalja. A ovako struja služi da se krade, a da je budale (ja) plaćaju.
[ Living Light @ 27.12.2023. 13:48 ] @
Component,

Ma nisi ti lupio uopšte, i EPS lagi prilikom davanja takvih izvestaja, veruj mi.

Znaš kako oni rade?
vako:

[ Living Light @ 29.12.2023. 07:56 ] @
@Java Beograd,
Citat:
Java Beograd:
Za početak, treba da imaš:
1. račun u banci
2. smart mobilni telefon
3. na telefonu instaliranu bankarsku mobilnu aplikaciju

Ako to imaš, možemo da nastavimo tutorijal ...


Juče uradio sledece:

- U 8:30 h bio u banci,
- Dobio šifru i PIN,
- Veoma Prijatna radnica na Šalteru me pitala da li "umemjato", rekoh NE,
- Tražila moj "Mail Adress", unela u bančin terminal,
- Stigao Mail na moj Phone,
- Dao sam joj moj telefon, uradila neki "Rx-Tx. BankaServer→Phone - Phone→BankaServer"- Gotova Prijava i Sinhronizacija,
- Aktivirana aplikacija, ukucala PIN, pokazala kako se "Startuje" Aplikacija, kako se proverava račun, stanje, istorija dogadjaja, itd,
- Vratila mi Mob. Telefon,
- Zahvalio sam se Veoma Ljubaznoj gospodji na šalteru Banke Poštanske Štedionice,

Zadovoljan izašao iz PŠ,

...i utopio se u ogromnu gradsku gužvu.

Eto,
Java Beograd, ja uradio moj deo.
Ako imaš volje da nastaviš tutorijal, ali:

- Ne moraš da žuriš, ne moraš ove Godine :)

Uradio/Pomogai Si mi za ono Glavno, a to je "Uputstvo za download Aplikacije, aktiviranje Apl. u Banci

- TO mi je bilo jako bitno, jer Nisam imao POJMA "kako-gde-šta-i-kada" ?

HVALA Ti Java BG za ovu Nesebično Pruženu Pomoć (NPP)!

Svako Dobro,

pOz
[ Java Beograd @ 29.12.2023. 08:45 ] @
Pa ti si majstore sve odradio!

Kao prvo: navikni se na samu aplikaciju.
Na primer, posle plaćanja u samoposluzi, nekog računa karticom, kad dođeš kući, laganica startuj aplikaciju, pogledaj stanje, pogledaj transakcije.
Ono, da ti bude jasno šta je šta.

Onda, laganica, samo nađi na meniju IPS plaćanje i to je to.

Pogledaj ovaj klip, i sve će ti biti jasno! Gledaj od 1:45




Nisam siguran koliko ovakvu uslugu naplaćuje PŠ. Mislim da je to 10 din. U mojoj banci nema provizije, u nekim drugim bankama ima, i cene su različite.
U svakom slučaju, provizija je svakako manja od one koju plaćaš na šalteru pošte ili poštanske štedionice.

Ovakav način plaćanja je mnogo bolji od plaćanja preko interneta, karticom. I apsolutno je bezbedan.
[ Living Light @ 29.12.2023. 08:52 ] @
Ma šta da gledam samo od 1:45 ?

- Odgledao Ceo Video, i to 3x bez disanja ! :)

H V A L A vi Lepo.

pOz
[ ironman @ 19.01.2024. 20:45 ] @
Koliko dobijate za stavku (A) TROŠKOVI PRENOSA I DISTRIBUCIJE EL. ENERGIJE DO KUPCA ? (nalazi se na prvoj strani, ispod datuma do kojeg važi popust za plaćanje)

Vidim na nekom starom računu iz aprila 2023. 980 din., a na računu iz sela recimo 600din, izgleda da je jeftinije dovesti struju u selo, nego u grad!

Elem, poanta, stigao račun za decembar (nije moj) pomenuta stavka je 1800din!!!, verujem da je neka greška.
[ component @ 19.01.2024. 22:26 ] @
Ta stavka nije nigde iskazana posebno nego je uračunata u ostale stavke. Kod mene za oktobar piše:
"U obračunu zaduženja za obračunski period (A) sadržani su troškovi prenosa i distribucije energije do kupaca koji u ovom mesecu iznose: 3.028,80 dinara."
Ukupan račun je 6000 dinara. Znači pola otpalo na taj trošak.

Za novembar je taj trošak 4.163,45, a račun 11.000 dinara. Dakle trećina. Ne znam kako to računaju. Mislim da je samo stavka koju moraju da iskažu. Nije da ti uvećavaju račun za toliko.
[ eeestablishment @ 20.01.2024. 09:53 ] @
Citat:
Java Beograd:


Onda, laganica, samo nađi na meniju IPS plaćanje i to je to.



Dok ste u temi da priupitam . . .
Kad odem na IPS plaćanje postoje dve opcije .
IPS - skeniraj
IPS - pokaži

Kada i za šta se koristi ova druga opcija ?

Aplikacija Banka Intese je u pitanju .
[ component @ 20.01.2024. 10:11 ] @
IPS skeniraj za plaćanje računa - skeniraš QR kod sa računa i otvoriće ti nalog za plaćanje na račun već popunjen sa svim potrebnim podacima.

IPS pokaži bi trebalo da se koristi kada, recimo, plaćaš na kasi. Ti generišeš QR ili bar kod, koji pokažeš onome ko treba da ti naplati. Ne znam ikoga ko to koristi. Ili platim karticom, ili, ako baš hoću telefonom, NFC-om.
[ Shadowed @ 20.01.2024. 10:12 ] @
Imas ovde objasnjenje za obe stvari - https://nbs.rs/sr/novac-i-plac...latne-usluge/QR_kod/index.html

Ja nisam bas odusevljen tim "IPS pokazi" jer nemas nikakav uvid koliko ce biti naplaceno. Da, kaze tebi kasir(ka) xyz dinara ali je to podlozno greskama. Doduse, slicno vazi i na placanje karticom na kasi jer kasirka na kasi unosi artikle i tu se racuna suma ali na onoj maloj tastaturi posle unosi koliko treba da se naplpati i moze slucajno da otkuca pogresan iznos sto ti neces videti dok se placanje ne zavrsi (ako uopste gledas slip).
[ dusanboss @ 20.01.2024. 13:56 ] @
Zapala mi za oko stavka "naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača struje" meni je ona 3x veća nego pretplata za TV i plus PDV račnaju tek kada saberu i nju. Ja sam mislio da se ove silne vetrenjače (inače većna njih se ne okreće ), elektrane na bio gorivo, ove mini hidroelektrane što se Ćuta bori protiv itd plaćaju iz nekih zelenih evropskih fondova. Sad kapiram da mi plaćamo sve to.
Prvo što ništa od toga nije ni blizu "zeleno" kao što se reklamira, drugo što sve to zajedno ne može da napravi ni delić struje koja bi pravila jadna dobra nuklearka koja bi pritom bila mnogo zelenija i rešla nam problem snabdevanja za nardnih 50 god.
[ mjanjic @ 20.01.2024. 14:56 ] @
Citat:
ironman:
izgleda da je jeftinije dovesti struju u selo, nego u grad!

Da znaš i da jeste, na selu postaviš betonske bandere i to je to, a gde ima manje kuća, uradiš 10kV dalekovod koji povezuje više sela, i u blizini kuća manji transformator postaviš direktno na sam stub.
U gradu se mreža uglavnom razvodi podzemnim kablovima, koji su drastično skuplji, plus postavljanje tih kablova, itd. Zatim, kako se grade ove stambene zgrade u ulicama gde su zadnjih 100 godina isključivo kuće, u vreme 1945-1990. godine čak je bilo u nekim ulicama zabranjeno podizati još jedan sprat, dakle samo prizemne kuće, sada Elektrodistribucija mora da povećava kapacitet mreže, što je opet skuplje zbog postavljanja dodatnih kablova, transformatora koji se postavljaju u same nove zgrade ili se čak postojeći premeštaju koju desetinu metara ako su na "nezgodnom mestu" na samom placu gde se gradi zgrada. Da li te troškove plati sam investitor koji gradi zgradu, kao što bi trebalo, ili nekako završi da sve plati Elektrodistribucija (što takođe ima logike, jer se priključak plaća po svakom stanu, i košta tipa 1200-1500 evra, ako nije i više), ne znam, ali za ovu raspravu i nije bitno.
[ component @ 21.01.2024. 07:30 ] @
dusamboss, tek sad vidiš tu stavku? Znaš da prosumer možeš da postaneš, ali teško da dobiješ dozvolu da postaneš proizvođač struje (kada dobijaš pare za struju koju prodaješ). Za to ti treba da budeš u srodstvu sa političarima na vlasti. E pa ta stavka je crno na belo kako uzimaju novac od nas i daju kumovima i rodbini. Kada bude zafalilo za Lambordžini, samo će da nam se povisi ta stavka.
[ Java Beograd @ 21.01.2024. 13:14 ] @
Evo, danas proradio EPS portal. Napokon.
[ dusanboss @ 21.01.2024. 17:35 ] @
Citat:
component:
dusamboss, tek sad vidiš tu stavku? Znaš da prosumer možeš da postaneš, ali teško da dobiješ dozvolu da postaneš proizvođač struje (kada dobijaš pare za struju koju prodaješ). Za to ti treba da budeš u srodstvu sa političarima na vlasti. E pa ta stavka je crno na belo kako uzimaju novac od nas i daju kumovima i rodbini. Kada bude zafalilo za Lambordžini, samo će da nam se povisi ta stavka.


Nisam do sad obraćao pažnju pošto ne plaćam ja račun zadnjih godina. Sad sam se zaineresovao pošto mislim da mi je račun veći nego što bi trebao da bude.

9000 din (600kW) u zimskim mesecima. Jednotarifno brojilo. Od potrošača imam sledeće : Najviše mislim da ode na 3 zamrzivača i frižider, opet mislim da ne bi trebalo toliko. Pogotovo ne u ovim hladnim mesecima jer su zamrzivači u hladnim prostorijama i neverujem da vuku baš toliko. Izmeriću amper kleštima koliko vuče kada radi komresor i koliko ga često uključi u sat vremena pa bi množenjem trebao da dobijem približno mesečnu potrošnju.

Ostalo ništa ne bi trebalo da troši toliko. Tu se nekih 4-5 Led sijalica, dva TV, komjuter, bojler, motor hidrofora, rerna koja se pali mozda 2 puta nedeljno na max sat vremena. Ne grejem ništa na struju, niti koristim el. ringle.

Da li je moguće da sat ne radi dobro? Neka moja prcena je da bi račun trebo da mi bude max 5-6 k.
[ Java Beograd @ 21.01.2024. 17:59 ] @
Ta rerna, 2x nedeljno po sat vremena potroši koliko frižideri za 6 meseci. Da ne pominjem bojler ...
[ component @ 21.01.2024. 18:25 ] @
Kako misliš račun da bude max 5-6k? Mani dinare. Koliko misliš da ti je potrošnja u kWh? 600kWh mesečno je po meni sasvim normalna potrošnja za porodicu. Za 5000 din moraš da budeš ispod 400 kWh. Što je premalo. Maltene da tek započneš plavu zonu.
Uvek možeš da staviš merače potrošnje na žice gde su ti sumnjivi potrošači. Imaš na aliexpresu za 10-15€. Ili ako hoćeš smart za 20-tak €.
[ dusanboss @ 22.01.2024. 02:23 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ta rerna, 2x nedeljno po sat vremena potroši koliko frižideri za 6 meseci. Da ne pominjem bojler ...


Ne bih se složio sa tim. Rerna ima dva grejača od po 1kW koje gasi kad postignu zadatu temeraturu. Nisam merio, ali mislim da odprilike da rade pola vremena od tih sat koliko je rerna uključena što mu dodje 1kWh za sat. Mesečno mu to dodje na 8kWh što kad se pomnoži sa 10 din koliko je maksimalno i da računamo sve u plavoj zoni to je 80 din.

Kažu da frižider troši izmedju 1 i 2 kW dnevno što mu dodje oko 50 kWh ili 500 din mesečno. Ni blizu rerni. Našao sam podatak da zamrzivači troše i do 100 kWh mesečeno što bi onda objasnilo kako skupim 600kWh , ali mislim da je tih 100 kWh nerealno pogotovo ako je okolna temeratura oko 5C°.

Bojler verujem da troši više od rerne. Kupatilo se ne greje sem kad se neko kupa, izmerio sam bojler dok greje vuče 9,5 što mu dodje na tih 2kW kolika je nazivna snaga grejača. E sad treba da izmerim koliko dugo greje grejač kad samo održava temp. vode i na koliko često se uključi. Naravno tuširanje troši znatno više, + pranje suduova što ne verujem da mnogo povećava.

Sad se satih da je tu i veš mašina koja ako se uključuje 3 puta nedeljno (mislim da je manje od toga) 12 kWh mesečno što je zanemarljivo. Takodje svi ostali stni aparati zajedno ne mogu da predju 100kWh.

Ne znam možda i stvarno potrošim toliko, Ipak pričajući sa ljudima rekao bih da trošim više nego što bi trebalo da bude. Npr. drugar sa ženom i dvoje male dece se greje sa 3 TA peći ima 2 veš mašine, mašinu za sušenje i plaća 12 000.

Sad gledam cene i primećujem koliko je mala razlika izmedju cena struje na jednotarifnom sistemu i skupe, dok je jeftina bitno niža. Meni ovi glavni potrošači rade dan-noć tako da bi mi prelazak na dve tarife sigurno spustilo račun.

Bio sam na dvotarifnom sistemu pa je zbog nekog kvara na satu prebačeno na jednotarifno. Ko plaća novi sat ako bi ih zvao da ga ugrade?
[ Java Beograd @ 22.01.2024. 07:55 ] @
Ovo su podaci sa prodajnih sajtova (Gigatron, Tehnomanija i slčno)

- Rerna ima dva grejača, najčešće je snaga 1kW + 1.5kW tj. oko 2.5kW
- Bojleri, zavisi od brenda, tipa, veličine - najčešće su između 1.5kW i 2kW

- Frižideri, kad pogledaš specifikacije proizođača, troše oko 130 kWh godišnje, što mu izađe oko 10kWh - 12kWh mesečno
- Kod zamrzivača, mesečna potrošnja energije je oko 25kWh

Svakako je preterana moja tvrdnja "6 meseci".


[ component @ 22.01.2024. 08:06 ] @
Citat:
dusanboss:
što kad se pomnoži sa 10 din koliko je maksimalno i da računamo sve u plavoj


Mislim da je ovde sva zabuna. 10 dinara nije odavno bilo. Jedino ako ne plaćaš porez, akcize, naknade... Cena kWh po novim cenama je skoro 14 dinara (uračunato i plava i zelena zona). Ko se greje na struju, neka računa da plaća oko 20 dinara kWh.

Što bi rekli "tako smo glasali". I ne brini, nije to krajnja cena. Biće još povećanja (početkom maja sigurno, a za kasnije, videćemo)
[ ademare @ 22.01.2024. 08:53 ] @
Meni i dalje ne citaju ??

O.K. znam da kazete da je to nemoguce ali stigao razun za decembar za 265 Kwh ??

Ovde ovo sto se pominje imamo 2 frizidera i zamrzivac !

Rerna radi SVAKI dan - pecemo domaci hleb + ostalo ! Znaci svaku dan po 2 sata ??

Ves masina , bojler i sve kao i uvek !

Uvek bilo 330-350 , sada 3 meseca od Hakerisanja i Predizbornih popusta ne moze da pridje ni do 300 ?

Pise na racunu "usteda 19 % " u odnosu na proslu godinu ???
[ component @ 22.01.2024. 09:25 ] @
Nije u odnosu na prošlu godinu nego je "Popust za racionalnu potrošnju električne energije".
Računa se u odnosu na prošlu ILI pretprošlu. Šta je veće. Hoće da ti naprave što veću uštedu. Zašto? Ne znam.
[ kosmopolita @ 22.01.2024. 12:45 ] @
To brojilo mora da je u nekom ormaru kojem imaju pristup samo citaci.

Jedan objekat koristim samo leti i tamo samo ja godinama citam daljem mejlom.
Neke komisije nisu to radile pa su im izvestili brojila na bandere.
Brojila na banderama mogu da se očitaju kroz otvor.