[ BuzzLightyear @ 11.01.2021. 19:08 ] @
Recimo da vi imate bitkoine, a ja novac. Nemam pojma šta su bitkoini. Kako biste me ubedili da ih kupim od vas? Šta mogu da uradim sa bitkoinima, a ne mogu sa novcem?
[ Predrag Supurovic @ 11.01.2021. 19:24 ] @
Ako voliš da se kockaš kupiš bitkoine. Ako voliš da sačuvaš vrednost koju imaš, kupiš zlato ili nešto slično.
[ BuzzLightyear @ 11.01.2021. 19:38 ] @
Ne volim da se kockam. Znači u onoj "ozbiljnoj" temi o bitkoinima se u stvari radi o kockanju? Aseti, investiranje, halving... sve se to u stvari odnosi na kocku?
[ Al Imam @ 11.01.2021. 20:16 ] @
Citat:
BuzzLightyear

Znači u onoj "ozbiljnoj" temi o bitkoinima se u stvari radi o kockanju? Aseti, investiranje, halving... sve se to u stvari odnosi na kocku?

Da!
Čak je i lepo objašnjeno da je to "zero-sum game".

Fensi fraze tipa "aseti, investiranje, halving" su za otmen šmek.

Meni je "utisak nedelje" kad oni jedni druge vuku za rukav da ih ohrabre na kupovinu.
Zaš ono "ohrabri ti mene pa ću i ja tebe ohrabriti da kupiš".


[ Predrag Supurovic @ 11.01.2021. 20:20 ] @
Pa da. Kriptovalute su čista kocka. Isto kao i trgovina na berzama sam što ima manje kontrole pa ima mnogo više mešetarenja.
[ Grada22 @ 11.01.2021. 21:32 ] @

@Ali
Znas li koliki je promet BTC-a bio na 40k$ a koliki sada na 32-34k$ ?
[ Al Imam @ 11.01.2021. 22:15 ] @
Imaš na primer: Historical Data for Bitcoin.
Šta će ti to?

[ Grada22 @ 11.01.2021. 22:48 ] @

Interesuje me da li se sa padom BTC-a povecala prodaja..
[ Al Imam @ 11.01.2021. 23:52 ] @
Historical Data for Bitcoin ne daje količinu BTC nego vrednost u dolarima.
Uzmeš prosek Open/High/Low/Close i Volume izražen u dolarima.
Za 8. januar dobiješ da je razmenjeno 2217032 BTC
a za 10. januar je razmenjeno 2050584 BTC.
To za 10. janura je manje za 7.5% nego 8. januara.

Medjutim ako posmatraš Estimated Transaction Value (BTC)
Citat:
The total estimated value in BTC of transactions on the blockchain. This does not include coins returned as change.

videćeš za
8. januar 222609KBTC
10. januar 108187KBTC
a to je od 8. do 10. januara smanjenje za 51%.

Kao u politici - napiše na tarabu ko šta hoće
i svi su u pravu.

Jbg. a oni na "ozbiljnoj temi" dive se svojim grafikonima!


[ Branimir Maksimovic @ 12.01.2021. 01:16 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Ne volim da se kockam. Znači u onoj "ozbiljnoj" temi o bitkoinima se u stvari radi o kockanju? Aseti, investiranje, halving... sve se to u stvari odnosi na kocku?


Sa obzirom da kada sam prvi put cuo za bitkoine vrednost je bila ~200$ a sad je mnogo vise, ne znam ispada da vrednost stalno
raste? E sad gde cuvati bitkoine a da ih ne pojede mrak?
[ BuzzLightyear @ 12.01.2021. 07:47 ] @
Duvaš, napraviš pauzu da udahneš, balon se malo isprazni, duvaš ponovo, napraviš pauzu... na kraju vežeš balon ili on pukne. Do trenutka pucanja/stabilizacije zapremina balona oscilira.

Vrednost BTC oscilira kao kada naduvaš balon. Pošto ne razumem čemu služi BTC, ne mogu da predvidim da li će na kraju balon pući ili će se stabilizovati. Koja je svrha bitkoina? Da li bitkoin postoji samo zahvaljujući ljudima koji ga kupuju da bi ga prodali skuplje?
[ djordjeno @ 12.01.2021. 09:57 ] @
Bitcoin jeste rizican tu nema govora. Ali kad pogledate rizicno je i preci ulicu u Nisu a da te neka budala ne ubije.
Trenutno postoji jer postoji odredjen broj kompjutera koji odrzavaju blockchain mrezu po kojoj funkcionisu transakcije. Ti racunari su stvarni trose stvarne resurse, energiju sunca, uglja ili sta vec.


Oko njega se okrecu pare, odnosno neko je spreman da menja svoju platu (naknadu za rad) za to nesto digitalno. Sta god to bilo. Zasto je to neko spreman da ulozi?
Svako ima svoj razlog. Neki slepo veruju, neki su izmanipulisani, neki imaju znanje o materiji, neki imaju osecaj da je to to...
Opet, trenutno, to moze uvek da se proda za fiat novac i sa tim da se kupi hleb, mleko, stan (upotrebna vrednost).

Sta bi po vama bilo bolja investicija (ostavite zlato, platinu, srebro i kupovinu nekretnine sa strane jer to ovde ne moze da se poredi).

Moja logika za ulaganje u kripto je bila da ulozim onoliko koliko me nece boleti ako sve izgubim. To je generalno pravilo i za berzu i druge rizicne instrumente.
Drugim recima kockao sam se sa odredjenim iznosem.
[ BuzzLightyear @ 12.01.2021. 10:16 ] @
Na osnovu do sada napisanog mogu da zaključim da je glavna stvar koju trgovac bitkoinima treba da zna je kada da se povuče i unovči sve svoje bitkoine.
[ Ivan Dimkovic @ 12.01.2021. 11:09 ] @
Citat:
BuzzLightyear
Na osnovu do sada napisanog mogu da zaključim da je glavna stvar koju trgovac bitkoinima treba da zna je kada da se povuče i unovči sve svoje bitkoine.


Da citiram JK-a, ponovo, "How hard can it be?". Zavisi od osobe i o cemu se tacno radi :) U svakom slucaju, u pravu si. Zasto je tako je malo duza prica.

Kako niko nema perfektnu informaciju o trzistu, niti je do sada demonstrirana mogucnost hiper-racunanja iznad Tjuringovog limita, ostaje samo mogucnost neke neobjasnjive "intiucije" koja moze biti ili plod enormnog intelekta ili... srece. Ovo je situacija sa kojom se susrece skoro svako.

Takodje, ni samo kretanje Bitcoin-a nije bas dusu dalo za predvidjanje, u pitanju je "proizvod" koji se koristi za visoku spekulaciju i koji, da stvari budu jos grdje, nije puno povezan sa tipicnim signalima sa trzista.

Bukvalno jedini izuzetak od ovoga su veliki miner-i koji su sami bitni akteri na tom trzistu i koji sopstvenim akcijama prave velike pomeraje, ali pretpostavljam da oni ne postavljaju pitanja po forumima oko investiranja (bar ne iskrena :-)

Drugim recima: kocka.

Neke prilike za arbitrazu sa crypto-menjacnicama, ICO-ovima (ako je to jos stvar) i sl. ne racunam ovde, to su "strucnije" teme i dati to kao savet nekome ko se time nije bavio nikad moze da dovede samo do jednog epiloga: gubljenja kinte.

--

I to uopste nije losa stvar sama po sebi, samo covek treba da bude iskren i da odredi ovo, bas kako BuzzLightyear rece: znas kad da se povuces i ides na kasu. Na to bih dodao na pocetku: da znas i koliko da potrosis. Onda je sve kako treba.

Najgora stvar koju sebi neko moze da napravi je da pocne da veruje da "vidi" nesto sto ne postoji, ili da ima moci koje ne poseduje. Ako covek moze od ovoga da se odbrani, na konju je.

Tako da, da - bitcoin definitivno "ima smisla" (van originalne kripto-libertarijanske ideje ili kao "kes" za komfornu kupovinu praskica i psihoaktivnih biljaka sa darknet-a).

Taj smisao je: visoko rizicna investicija (fin naziv za kocku), izvor zabave (napetost i radovanje ako ste u velikom plusu) i, na kraju krajeva, mnogima ce se "posreciti" i iz cele price ce izaci bogatiji, nekad i mnogo bogatiji. Bitcoin & Co vam mozda donesu 2x, 3x, 5x, 30x, 100x vise kinte u narednih 5 godina. Isto vazi i u "drugom smeru". Osim pracenja "sta trziste radi" gde je samo trziste je*eno, nemate nista drugo sto ce vam dati "edge".

Sa tim naoruzani, razmislite da li je za vas i prvo sracunajte koliko smete da izgubite. Srecno!
[ Al Imam @ 12.01.2021. 22:01 ] @
Baš dobro što su otvorene dve teme.

Posmatram juče i danas BTC fluktuira od $30000 do $35000.
Sa $42000 BTC je počeo osetno da pada sve po $1000.
To je izazivalo reakcije i donekle vraćalo cenu sve dok nije došlo do nekih $30000.
Onda se oporavio na $35000.
To nije posledica slobodnog tržišta nego Kinez podbočava i posrećilo mu se.

Odakle takav zaključak?

Pa posmatrajući ove naše šeprtlje sa "ozbiljne teme"
niko od njih ne sme da stisne gaće i kupi BTC iako je veoma izvesno da će ići na $50000/BTC.

Zato smatram da je generalno takav stav medju kripto vernicima i kripto strahovernicima širom vaseljene.
Stoga bi BTC morao nastaviti da pada ali tu uskače Kinez
menja ETH/XMR/ šta god za BTC
iiiii BTC vrati cenu.
Nije lako ali uspeva.
[ Predrag Supurovic @ 13.01.2021. 03:04 ] @
Citat:
djordjeno:
Bitcoin jeste rizican tu nema govora. Ali kad pogledate rizicno je i preci ulicu u Nisu a da te neka budala ne ubije.
...
Moja logika za ulaganje u kripto je bila da ulozim onoliko koliko me nece boleti ako sve izgubim. To je generalno pravilo i za berzu i druge rizicne instrumente.
Drugim recima kockao sam se sa odredjenim iznosem.



Nisi time smanjio rizik. I dalje iste te pare možeš da "uložiš" na neki drugi način sa manjim rizikom.
[ BuzzLightyear @ 14.01.2021. 16:38 ] @
Kada se bude srušila piramida, da li treba ismevati učesnike ili ih žaliti? Veliki je svet, tako da bitkoin može da traje još godinama, možda i decenijama, a može i da se sruši svakog trenutka. Ne bih želeo da nespreman dočekam krah.
[ bakara @ 14.01.2021. 16:48 ] @
Bitkoin vec traje godinama zato mu je tolika i cena
[ nenadovic85 @ 14.01.2021. 16:56 ] @
Ako imaš preko milion evra u kasi, banci, pod jastukom, onda ti se isplati da se igraš i ulažeš.
[ BuzzLightyear @ 14.01.2021. 17:06 ] @
Citat:
bakara:
Bitkoin vec traje godinama zato mu je tolika i cena


Tulipmanija je trajala nekoliko godina. Madoff se održao decenijama. S obzirom na globalni karakter i količinu novca koja je u igri bitkoin bi trebalo da traje dugo i da ima ozbiljne posledice.

Srbija je još uvek daleko od razmera ulaganja kakvo je bilo devedesetih investiranje u Jugoskandik i Dafiment. Mislim da bi bilo pošteno da se prema bitkoinerima odnosimo slično kao prema klijentima pomenutih banaka.
[ Al Imam @ 14.01.2021. 18:24 ] @
Citat:
BuzzLightyear

Srbija je još uvek daleko od razmera ulaganja kakvo je bilo devedesetih investiranje u Jugoskandik i Dafiment. Mislim da bi bilo pošteno da se prema bitkoinerima odnosimo slično kao prema klijentima pomenutih banaka.

Misliš da im poreski obveznici nadoknadjuju gubitke?

Prvo: vreme komunizma je prošlost i svako jede iz svog kazana, pa koliko ko ima.

Drugo: bitcoin nije klasična piramidalna šema, tako da nema da se stropošta kao Jugoskandik i Dafina.

Baš naprotiv, sve pokazuje da će bitkoineri još dugo mezetiti svoje bitcoine.
[ Bradzorf012 @ 14.01.2021. 19:29 ] @
Citat:
Al Imam: Misliš da im poreski obveznici nadoknadjuju gubitke?


Ovo je odlično pitanje. Ko je nadoknadio gubitke jugoskandik i dafiment banke? Ako su kao što kažeš poreski obveznici, zašto je to urađeno? Pazi samo da se ne oklizneš na bananu.
[ Al Imam @ 14.01.2021. 20:48 ] @
Pa kažem da piramida Jugoskandik i Dafiment
nije isto što piramida bitcoin.

Razlike su ogromne.

Bitcoin je globalni fenomen
dok su Jezda i Dafina pacovi kriminalci u sprezi sa pacovskom zemljom.

Nema izgleda da se gubitci u Bitcoinu nadoknade iz poreza.
Baš naprotiv Bitcoin puni poresku kasu.
Plus, koliko mi je poznato mnoge države
su nelegalnim kripto-farmama zaplenile
možda i milione Bitcoina - Rusija, Kina, USA, ...
Kad-tad će prodati te Bitcoine i uneti novac u državnu kasu i nadoknaditi sve gubitke uključujući i recimo kradju električne energije za rudarenje.

[ Bradzorf012 @ 14.01.2021. 21:04 ] @
Nisi odgovorio na pitanje.
[ Al Imam @ 14.01.2021. 22:10 ] @
Na koje pitanje?

[ Bradzorf012 @ 14.01.2021. 22:15 ] @
Zašto je država vratila uloge građanima iz jugoskandik i dafiment banke?
[ Al Imam @ 15.01.2021. 01:09 ] @
Ma ono što se dogadjalo u srbiji pre 30 godina nema veze sa Bitcoinom.
Čak ni današnja srbija sve zajedno sa koronom
ne vredi koliko market-cap Bitcoina.

[ Bradzorf012 @ 15.01.2021. 09:53 ] @
Država je posle dvehiljadite vratila te uloge iz jednog jednostavnog razloga. Niko više u Srbiji ne bi dinar uložio banku. Ni u jednu banku.
[ djoka_l @ 15.01.2021. 10:20 ] @
Jugoskandik i Dafiment su bili, u vreme kada su postojali, osnovani kao banke.
U to vreme je postojala Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka, koja postoji još iz vremena SFRJ, od 1989. godine.
Današnji pravni naslednik je Agencija za osiguranje depozita.

Država Srbija, kao pravni naslednik SFRJ je preuzela obaveze koje je SFRJ imala prema štedišama ovih banaka, pa je u skladu sa zakonom, obeštetila štediše ove dve banke koje su likvidirane.
I danas su depoziti fizičkih lica, do iznosa od 50.000 EUR, osigurani kod Agencije, pa u slučaju nelikvidnosti neke banke, država vraća do 50.000 EUR, dok se za razliku isplata radi u iznosu koji može da se naplati od banke u stečaju.
[ ademare @ 15.01.2021. 11:12 ] @
Tako je . Dafiment banka je bila registrovana kao i svaka druga banka tog vremena . Ispunila je sve potrebne uslove , kontrole itd . Dozvolu je davala NBJ , tada SRJ i imala je koliko se secam tzv. veliko ovlascenje , znaci sva ovlascenja , za rad sa devizama , za rad sa inostranstvom itd .

Kod Jugoskandika je bilo nesto malo drugacije , jer je on u startu bio registrovan kao Stedionica . To danas po zakonu i ne postoji u tom obliku . Neka banka moze u Imenu da ima Stedionica , ali je banka .

Posle je Jugoskandik , vrsio neku preregistraciju , tako sto je bio kupio ako se secam dobro , izvesnu Privrednu banku CG iz Podgorice . To je tada bila jedinstvena drzava . CG jos nije bila uvela Nemacku marku itd . Znaci dok je Momir bio glavni .


Onda kada je Srbija resila da vrati staru stednju , jevio se ko drugi nego Dinkic kao protivnik da se za ove dve banke vrati . Za JS je i imao neki mali osnov , za Dafiment nikakav .

Ali kako se je za tu Stetocinu , bilo poznato da samo pravi stetu , na primer Likvidacija 4 drzavne banke , kada nije moralo , tako je i ovde odmah bilo jasno , da kada je on protiv , da je bolje biti ZA !

Na kraju suma koja je odvojena za ove dve banke , je bila mizerna u odnosu na ukupnu sumu . Jer je za sve bilo da se vraca samo glavnica , bez kamata ovih Fantazijskih po 10 % mesecno . Mada takve kamate tada nisu bile nezakonite ! Jos ako je neko i podigao kamatu , toliko se odbijalo od glavnice !

Sve je bio dil , tadasnje drzavne vlasti i ovih individua , Jezda , Dafina itd . Koristili su dok su piramidalne banke radile i tzv. Opozicioni politicari ! Poznato je da je " prvi demokratski premijer " tada od kamata kupio Dzip !! On nije cekao u kilometarskim redovima , kao obican narod .
[ Al Imam @ 15.01.2021. 11:23 ] @
Bitcoin je po parametrima ispred srbije.

Veća je verovatnoća da se obogatiš ulaganjem u Bitcoin nego ulaganjem u srbiju.
Naravno da možeš propasti ako pukne Bitcoin ali u ovom momentu veća je verovatnoća da izgubiš novac ulaganjem u srbiju.
Zakonska regulativa u Bitcoinu ne postoji.
U srbiji postoji zakonska regulativa ali pridržavanje zakona je volontersko.
Na primer plata ti nije garantovana iako postoji "minimalna" zarada.
Poslodavci nisu obavezni da uplaćuju doprinose radnicima (iako su na papiru obavezni)
u slučaju povrede na radu u srbiji poslodavac nije obavezan da plati štetu radniku iako je "obavezan".
Ako se kockaš u srbiji srbija ne garantuje za dobitke (a ni kladionica nije obavezna da isplati).
Itd...
Da je srbija izuzetno rizična pokazuju i podaci OECD-a
Za 11 godina iz Srbije se odselilo 500.000 ljudi.
Mali deo se vraća i to ostareli i onemoćali.

Sa druge strane novac uložen u BTC poslednjih 10 godina se višestruko isplatio.

Slično možeš zaključiti na osnovu vrednosti dinara.

Prosečna potrošačka korpa za decembar 2010 imala je vrednost 39779.09 din.
Prosečna potrošačka korpa za oktobar 2020 imala je vrednost 73836.13 din.
To je povećanje za 85%.
Dakle današnji dinar vredni bar za 85% manje nego dinar u vreme kad je krenuo bitcoin.

Nije teško zaključiti da je u odnosu na BTC srbija propast.
[ Predrag Supurovic @ 15.01.2021. 11:33 ] @
Citat:
Al Imam: Bitcoin je po parametrima ispred srbije.


Kakve to ima veze sa temom? Kriptovalute su globalna pojava. Nemaju nikakve veze sa Srbijom, osim sto se kopa i trguje i u Srbiji.

[ BuzzLightyear @ 15.01.2021. 14:21 ] @
Štediše Dafimenta i Jugoskandika su još dobro prošle (barem oni koji su doživeli da dobiju nazad uloženo). Sećam se pokojnog komšije koji je pričao da ga duša boli kada se seti koliko mu je novca propalo, ali da kada pomisli koliko je planirao da uloži, a nije, da je srećan čovek. Nisam ni znao da im je bilo šta vraćeno.

Napretkom tehnologije napreduju i piramidalne šeme, za bitkoine sam siguran da ništa neće biti vraćeno.
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2021. 14:50 ] @
Znam coveka koji je zaradio dva stana izgubio jedan u Dafimentu. Bila je to zestoka kocka, ko je uzeo na vreme zaradio je, ko je cekao
izgubio je.
[ BuzzLightyear @ 15.01.2021. 15:07 ] @
Tako je i sa bitkoinom. Biće ogroman broj ljudi koji će na kraju imati zaradu i neuporedivo veći broj gubitnika. Mislim da je bitkonin balon kakvog do sada u istoriji nije bilo. Bitkoin je u odnosu na Madofa ono što je Madof u odnosu na Dafinu.
[ Nebojsa Milanovic @ 15.01.2021. 15:23 ] @
Citat:
BuzzLightyear: Mislim da je bitkonin balon kakvog do sada u istoriji nije bilo.

Ovo je sasvim tačno.




Ovo ovde stavljam samo kao hranu za trolovanje, a tamo na glavnoj temi o tome možemo pričati ozbiljnije.
[ BuzzLightyear @ 15.01.2021. 15:39 ] @
Ovo je prava tema o bitkoinu, a ona od 100+ stranica, koju sam takođe ja pokrenuo, krenula je suprotnim smerom od onoga što sam zamislio. Nekada davno na ES-u se o MLM šemama pričalo na potpuno drugačiji način od ovoga danas, a MLM je ipak mnogo benignija pojava. Kod MLM-a imate bar proizvod koji ima i neku upotrebnu vrednost. Nadrealisti su imali skeč o investiciji u loto listić. Umesto loto listića možete slobodno da stavite bitkoin.
[ Bradzorf012 @ 15.01.2021. 15:43 ] @
Jesi li siguran u to?
[ BuzzLightyear @ 15.01.2021. 15:54 ] @
Naravno.
[ Bradzorf012 @ 15.01.2021. 15:57 ] @
Nije fora da prepisuješ.

Ako se ne varam, neka me isprave ako grešim, bitkoinom možeš kupovati neke stvari za koje ne bi voleo da drugi znaju da ih imaš. Na primer gudru, oružje itakoto. Zato bitkoin ima neku vrednost. Za razliku od MLM-a gde ti takođe imaš neku vrednost, ali ideš okolo i ubeđuješ ljude na razne legalne i manje legalne načine da kupe tvoj proizvod.
[ BuzzLightyear @ 15.01.2021. 16:04 ] @
Ovo je već bolje od "Jesi li siguran u to?".

Šta znam, meni se ne bi svidelo to što bi zapis o toj transakciji ostao zauvek u blokčejnu. Mislim da bih pre izabrao keš nego bitkoin.
[ Al Imam @ 17.01.2021. 23:43 ] @
A kako bi dokazao koja transakcija je trgovala drogu/oružje?
Za to bi ti trebala mreža snage bitcoin mreže (150 Ehash/sec).
I dodješ na sud pa kažeš:
50%+1 je glasalo "za".
Kakav je to dokaz kad je 50% "protiv"?

No, ukoliko bi lično bio eksponiran nekom transakcijom
to bi moglo da pokrene žešći policijski monitoring.
A tim putem bi mogli da se zaista prikupe za sud uredni dokazi.

Ako ti nije dovoljno to što sam napisao
provuci bitcoin zamenom kroz monero mrežu.
Za sada je to valjda najtajnovitiji kanal za prenos vrednosti.
Još ako ponoviš nekoliko puta...
[ Darko Nedeljković @ 18.01.2021. 09:35 ] @
Mislim da nije rec o sudu, nego o istraznim organima. Naprimer nekako,nevezano za kripto,nahvataju nekog dilera i on propeva da je naplatio bitkoinom.Tada pogledaju njegov novcanik i vide odakle su dosli ostali prilivi kao i gde su otisli. To nije dokaz,nego trag.Na menjacnici uglavnom moras da se fotografises i dokazes identitet. Jeste,ima i nacina bez provere identiteta,ali malo i sigurno ce u buducnodti biti jos suzbijani.
[ BuzzLightyear @ 19.01.2021. 08:53 ] @
Da li postoji banka koja nudi stambene kredite indeksirane u bitkoinima? :)
[ Al Imam @ 22.01.2021. 16:25 ] @
Da Bitcoin ima smisla pokazao je
@Darko Nedeljković.
I ne samo da je smislen
nego je Bitcoin pokazao koliko je pametan:
Od nameravanih 200 @Darko Nedeljković je potrošio 400 evra.
I sad nek neko kaže da je Bitcoin besmilen.

[ Java Beograd @ 22.01.2021. 17:44 ] @
Jednom sam komšiji, koji je bio kivan na srpske tajkune, objašnjavao da je cela šema sa državama - poreskim rajevima - organizovana zarad bogatih Amera.
Uz blagoslov još bogatijih Amera kojima se ideja svidela.

A onda, hteli - nehteli, tu se provuče i fukara i jajara i sitna boranija kakvi su srpski tajkuni. Jeste, u poređenju sa običnim srpskim radnikom, srpski tajkun je bogat, ali u poređenu sa stvarno bogatim Amerima, sasvim je ok da ovi naši dobiju epitet sitne boranije.

Nekako, slično tome je osmišljena i cela šema sa Bitkoinom.

Realno, obična fukara ne zna ni kako je nastao (a još manje: zašto je nastao) niti zna zašto i kako menja cenu. Svi nešto mrse o blokčejnu a ustvari - mućak.
Da, prosečan smrtink (bilo gde u svetu) ako kupi poneki satoši možda i uspe da ušćari i zaradi - ali stvarno veliku lovu obrće neko drugi.

Takođe, ako sutra ceo sistem doživi apsoluni kolaps - svi ćemo reći: od ničega je nastao - u ništa se pretvorio.
[ Al Imam @ 22.01.2021. 20:32 ] @
Ranije sam se nastavljao sa Doktor Hladom oko provizije koju uzimaju menjačnice.
Doktor Hlad je tvrdio da menjačnice uzimaju vrlo malo reda 0.1-0.3%.
Ko i malo ima strpljenja mogao je na fiktivnom računu proveriti koliko menjačnice uzimaju.
O tome Doktor Hlad ne priča.
Na ovoj temi imamo potvrdu da menjačnice uzimaju 10%.

Prostim računom može se pokazati da menjačnice u stvari uzimaju i više od 10%.

Darkova kupovina:
Potrošio je 400 evra da bi kupio 360 evra vrednosti BTC.

Da bi dobio 400 evra iz tih 360 vrednost BTC treba da poraste za 11.1%.
Tada ima 400 evra vrednosti ali pre prodaje.
Posle prodaje on bi na račun dobio 360 evra a to je gubitak.

Zato mora da čeka da BTC poraste za 23.5%.
što bi njegovih 360 evra preslikalo u 444.6 evra
pa bi mu nakon odbitka taksi na karticu "leglo" 400.14 evra.
Tj. bio bi u dobitku 14 evro centi.


Na Darkov ulog od 400 evra CEX je uzeo 40+44 = 84 evra.
A to je 21%.
Halal!

[ popusicko @ 22.01.2021. 23:35 ] @
Darko nije dobro uradio kupovinu na CEX-u.
Isao je na menjacnicu za sarane koja prva iskoci kad dospes na cex gde je kurs dosta losiji od trenutnog.
Da je lepo otisao u trade tab,tu je mogao fino da nisani koja mu cena odgovara za trgovinu.
[ Al Imam @ 23.01.2021. 00:45 ] @
Darko je poslušao "stručnjaka":
Citat:
Doktor Hlad

Koliko sam cuo od prijatelja CEX funkcionise sasvim lepo ako se koristi kreditna kartica ali su provizije velike (3,5% cini mi se)

Ostalo je istorija.
Kao i 10% provizije umesto obećanih 3.5%.

[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 07:58 ] @
Citat:
popusicko:
Darko nije dobro uradio kupovinu na CEX-u.
Isao je na menjacnicu za sarane koja prva iskoci kad dospes na cex gde je kurs dosta losiji od trenutnog.
Da je lepo otisao u trade tab,tu je mogao fino da nisani koja mu cena odgovara za trgovinu.

Jesi li siguran u to sto pricas?
Ako si procitao detalje situacije, ja sam morao da kupim ODMAH, pre nego sto lopov krene da mi prazni karticu, a ne da cekam mesec dana da se pojavi cena koja meni odgovara. Dakle, cena je promenljiva, ja sam saglasan da kupim odmah po trenutnoj vazecoj ceni, ali se javlja dranje provizijom. Da sam sacekao bolju cenu, opet bi me odrali tako sto bi sacekali da zvanicna cena bude 7% niza od one koja meni odgovara, zar ne?

Od evra na kartici do kripto valute i nazad u evre na kartici, to izadje 20%. Nigde na internetu se ne navodi toliko visok iznos provizije. Mislim da je problem u postojanju kupovnog i prodajnog kursa na menjacnici, pa ti oni kazu da je provizija 2.99%, ali precute da je kurs po kom prodaju za 7% veci od srednjeg, a onaj po kom kupuju za 7% nizi od srednjeg. Plus zvanicna provizija 3% prilikom kupovine i 3% prilikom prodaje, sto znaci da onaj ko kupi kripto mora da saceka da cena poraste 20% da bi bio na nuli.
[ popusicko @ 23.01.2021. 10:13 ] @
Da,siguran sam.
Nikada ne kupujes btc na linku buy BTC direktno sa kartice
[ Grada22 @ 23.01.2021. 10:31 ] @
Citat:
popusicko: Da,siguran sam.
Nikada ne kupujes btc na linku buy BTC direktno sa kartice


Evo i ja se pridruzujem Milanovicevom predlogu da nam neko objasni kako kupovati/prodavati?
Deponovati novac kod menjacnice pa cekati odgovarajucu cenu?
Ili na neki sasvim deseti nacin?
[ popusicko @ 23.01.2021. 10:36 ] @
Da.
Da je deponovao novac i odmah kupio na menjacnici dobio bi 400e minus
VISA
2.99%
€ 0
Service charge:
up to 3% + € 1.50
Commission:
up to € 3.50
MasterCard
2.99%
Service charge:
up to 1.8% + € 1.50
Commission:
up to 1.2% + € 3.50
skrill
3.99%
1%
Bank transfer
€ 0
0.3% + € 25.00

Sto je morate priznati bolje od direktne kupovine
[ djordjeno @ 23.01.2021. 10:50 ] @
Tvrditi da je 10% provizija normalna u svetu kripto menjacnica je besmislilca.
To je kao kad bi tvrdili da Tehnomanija ima najbolju cenu televizora ili nekog drugog tehnickog uredjaja.

npr bitstamp ima 0.5%, binance i manje.

To sto je neke menjacnice ne prihvataju depozite i klijente iz Srbije je problem lokalnog tipa. Nikako se ne moze govoriti o tome da su te provizije od 3-10% normalne.
Mislim da binance dozvoljava naloge iz Srbije, kako je sa fiat depozitima preko banke ne znam.

Stoji tvrdnja da kripto menjacnice/berze zaradjuju ali tu ne vidim razliku od klasicne berze.

Opcija moze da bude da se kupi preko telegram grupa, localbitcoins (neki nude i prodaju kripto bez provizije).
To nosi rizik, ali na osnovu iskustva ljudi kupovina i prodaja ide bez problema.

npr
https://localbitcoins.com/inst..._ONLINE&find-offers=Search

u trenutku pisanja poruke:
Za 1 BTC bi morali da platite 32.695usd (najbolja ponuda na ovom linku), dok je na bitstampu cena 32300usd.








[ djordjeno @ 23.01.2021. 11:11 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
popusicko:
Darko nije dobro uradio kupovinu na CEX-u.
Isao je na menjacnicu za sarane koja prva iskoci kad dospes na cex gde je kurs dosta losiji od trenutnog.
Da je lepo otisao u trade tab,tu je mogao fino da nisani koja mu cena odgovara za trgovinu.

Jesi li siguran u to sto pricas?
Ako si procitao detalje situacije, ja sam morao da kupim ODMAH, pre nego sto lopov krene da mi prazni karticu, a ne da cekam mesec dana da se pojavi cena koja meni odgovara. Dakle, cena je promenljiva, ja sam saglasan da kupim odmah po trenutnoj vazecoj ceni, ali se javlja dranje provizijom. Da sam sacekao bolju cenu, opet bi me odrali tako sto bi sacekali da zvanicna cena bude 7% niza od one koja meni odgovara, zar ne?

Od evra na kartici do kripto valute i nazad u evre na kartici, to izadje 20%. Nigde na internetu se ne navodi toliko visok iznos provizije. Mislim da je problem u postojanju kupovnog i prodajnog kursa na menjacnici, pa ti oni kazu da je provizija 2.99%, ali precute da je kurs po kom prodaju za 7% veci od srednjeg, a onaj po kom kupuju za 7% nizi od srednjeg. Plus zvanicna provizija 3% prilikom kupovine i 3% prilikom prodaje, sto znaci da onaj ko kupi kripto mora da saceka da cena poraste 20% da bi bio na nuli.


Ne znam zasto se uopste polemise o tvom primeru/problemu koji imas kao da je reprezentativan primer coveka koji hoce da ulozi neka sredstva u kripto?

[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 11:17 ] @
Ne vidim ni ja poentu. Suština priče je da kupuješ maglu da bi je prodao skuplje i da je takav sistem piramidalna šema koja u nekom trenutku mora da se uruši.
[ Shadowed @ 23.01.2021. 11:39 ] @
Citat:
djordjeno: Ne znam zasto se uopste polemise o tvom primeru/problemu koji imas kao da je reprezentativan primer coveka koji hoce da ulozi neka sredstva u kripto?


Zato sto su se ljudi upecali na trolla. Darko je lepo pokrnuo zasebnu temu i najlogicnije je tamo pricati o konkretnom slucaju a orisnika Al Imam treba jednostavno ignorisati.
[ Al Imam @ 23.01.2021. 12:51 ] @
Svakako, da bi Bitcoin blistao neprijatne dogadjaje treba gurati pod tepih!
Na Telegram grupama dežuraju sve same dobre čike koje bi Darku iz milosrdja od svojih usta odvojili ne 400 već 4000 evra.

U stvarnosti, Bitcoin je Darku uradio ono za šta je i namenjen - dranju gole kože.
Kako bi inače zaradili vrsni promoteri Bitcoina nego na naivnost naivčina?

A vi nastavite da promovišete bajke o dobrom čiki Bitcoinu koji "čuva vrednost".

[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 13:04 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Od evra na kartici do kripto valute i nazad u evre na kartici, to izadje 20%. Nigde na internetu se ne navodi toliko visok iznos provizije. Mislim da je problem u postojanju kupovnog i prodajnog kursa na menjacnici, pa ti oni kazu da je provizija 2.99%, ali precute da je kurs po kom prodaju za 7% veci od srednjeg, a onaj po kom kupuju za 7% nizi od srednjeg. Plus zvanicna provizija 3% prilikom kupovine i 3% prilikom prodaje, sto znaci da onaj ko kupi kripto mora da saceka da cena poraste 20% da bi bio na nuli.

Ako je ovako a moguće da jeste, onda je to ogromno dranje.


@Al Imam a ostali

Ja kupujem i BTC i ETH na berzi sa 0% provizije i po fiksnoj ceni u datom trenutku (dakle ne postoji gornja i donja cena), ali imam neke druge troškove jer je to totalno druga priča u odnosu na menjačnice.

Otvorio sam posebnu temu na kripto forumu da svi koji imaju lična iskustva sa menjačnicama kažu KAKO SE pravilno kupuje i prodaje na menjačnicama da bi provizije bile što manje.

Tamo to treba objasniti, a ne trolovati bez veze.
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 15:09 ] @
Zašto kupuješ, šta radiš posle sa BTC i ETH?
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 15:25 ] @
Mogu da držim ako želim, a mogu i da prodam ako želim, takođe bez ikakve provizije, potpuno isto kao i svaki drugi od više desetina hiljada različitih finansijskih instrumenata kojima se trguje na berzama.

Meni je totalno neshvatljivo kako vi, a i mnogi drugi u Srbiji, mislite da je Bitkoin jedina stvar koja postoji na berzi (tačnije u menjačnicama)?!?

On sam po sebi možda jeste interesantan, ali predstavlja kap u moru u odnosu na to šta sve postoji na berzi. Tamo u temi na kripto forumu pre par meseci sam to objašnjavao detaljnije.
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 16:49 ] @
Meni je totalno neshvatljivo kako ti znaš šta mislimo "mi".
Osim toga nisi odgovorio na pitanje, zašto kupuješ BTC ili ETH? Siguran sam da možeš da držiš, a verovatno je da možeš i da prodaš. Ja sam siguran sam da će doći trenutak kada nećeš moći da prodaš po ceni većoj ili jednakoj onoj po kojoj si kupio danas, zanima me samo da li ti to znaš?

Meni je neshvatljivo da postoje ljudi koji ne mogu da prepoznaju balon iako su devedesetih mogli lično da vide kako funkcionišu piramidalne banke. Poslednje šeme za koje ja znam su bile Gem Collection i Magic Gold i poznajem neke ljude koji su se upecali.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 17:20 ] @
Zašto kupujem, prvenstveno da li uopšte kupujem, je moja lična stvar i nemam nikakvu nameru da se sa tobom prepucavam da li je to "dobro" ili "nije dobro".

Što se tiče piramidalnih banaka, bio sam učesnik u njima i veoooma dobro ih se sećam, ali ni one nisu ovde tema.

Ovde, tačnije tamo na kripto forumu, bi trebalo da bude tema kako najpovoljnije kupiti/prodati kriptovalute, A NE da li je to dobro učiniti ili ne.

Lično mogu da kažem da ima i razloga za i razloga protiv, a konačnu odluku da li kupiti ili ne treba svako da svako donese sam.
[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 18:14 ] @
Citat:
popusicko:
Da je deponovao novac i odmah kupio na menjacnici dobio bi...

Sto je morate priznati bolje od direktne kupovine

Pa ja jesam deponovao 200, a onda takodje sa kartice direktno kupio isto za drugih 200. U oba slucaja dobio sam gotovo identican iznos kripta - 180 evra po transakciji (minimalna razlika postoji zbog minimalne promene cene tokom tih par minuta, a ne zato sto je deponovanje povoljnije). Tj. cini mi se da sam dobio malcice manje nego sto je pisalo da sam kupio, pretpostavljam da ta razlika ide minerima?
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 18:47 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:

Ovde, tačnije tamo na kripto forumu, bi trebalo da bude tema kako najpovoljnije kupiti/prodati kriptovalute, A NE da li je to dobro učiniti ili ne.



Pročitaj naslov teme. Da li bitkoin ima smisla? Zašto bi me zanimalo kako najpovoljnije kupiti nešto za šta mislim da je besmisleno?

Ljude koji su učestvovali u piramidalnim šemama delim u dve grupe:

1. naivni
2. pokvareni
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 19:00 ] @
Ok zato sam i odvojio ovu temu ovde, pa troluj koliko ti srce hoće.

Ali me zanima šta dobijaš ako XXX puta ponoviš kako nešto nema smisla?

Ok, rekao si to već u prvom postu (i hiljadu puta ranije), ali čemu ponavljanje??
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 19:12 ] @
Repetitio est mater studiorum.

Ja sam pokrenuo obe teme, ne znam šta si ti odvajao, osim što si promenio naslov onoj prvoj i proglasio je ozbiljnom.

Zašto učestvuješ u ovoj temi ako već postoji ona u kriptovalutama?

Umalo da zaboravim, mislim da je bitkoin besmislen i da je to šema neviđenih razmera koja ima za cilj da naivčine izgube novac!

P.S.
Dodao bih i treću grupu, nju čine ljudi koji su istovremeno i naivni i pokvareni.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 19:17 ] @
Citat:
BuzzLightyear: Repetitio est mater studiorum.

Umalo da zaboravim, mislim da je bitkoin besmislen i da je to šema neviđenih razmera koja ima za cilj da naivčine izgube novac!

I ja tako mislim! Dao sam i dokaz za to: https://www.elitemadzone.org/p3985001

Jel ti sad lakše?
[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 19:22 ] @
Citat:
djordjeno:

Mislim da binance dozvoljava naloge iz Srbije, kako je sa fiat depozitima preko banke ne znam.

Binance sam pokusao pre CEX.IO
U binance aplikaciji uopste nemam mogucnost dodavanja kartice. Verovatno im se ne svidja drzava, pa nemam tu opciju.
Odem na "Cash payment methods" pa na "Manage cards" i tu je corsokak, nigde nijedne opcije na koju moze da se klikne niti obavestenja, samo prazan ekran. Skolski primer za svakog programera kako NE TREBA praviti korisnicki interfejs. Ajd sve pljacka/dranje/provizija, to im je u opisu posla, na to ne bi trebalo da se ljutimo, ali tako los korisnicki interfejs, to je bas debilana i to me iznerviralo.
[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 19:34 ] @
Citat:
djordjeno:
Ne znam zasto se uopste polemise o tvom primeru/problemu koji imas kao da je reprezentativan primer coveka koji hoce da ulozi neka sredstva u kripto?

Niti znam, nisam ja inicirao da se o tome na ovoj temi prica. Verovatno ostalima deluje korisno, pa sam se ja pridruzio da objasnim detalje iz prve ruke, nakon sto su drugi linkovali i komentarisali.

Ja nakon ovih iskustava verovatno nikada necu kupiti kripto iz cista mira tj. radi investiranja, ali ovako, kad me muka naterala, za tu konkretnu situaciju bitkoin itekako ima smisla, bez obzira na ogromnu proviziju. Evo, sad da me CEX nazove i kaze "doveli smo vas u zabludu oko visine provizije, da li zelite da storniramo transakcije i vratimo vam vas novac na karticu?", ja bih odgovorio "ne, nikako, cak i ovako mi je prihvatljivije nego da novac bude na kartici".
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 19:43 ] @
Citat:
djordjeno:
Ne znam zasto se uopste polemise o tvom primeru/problemu koji imas kao da je reprezentativan primer coveka koji hoce da ulozi neka sredstva u kripto?

Zato što je to odlična hrana za trolove.

Ali usud ESa je što su trolovi često glasniji od onih koji imaju nešto pametno da napišu. I tako se u potpunosti izgubi poenta bilo čega - ostaje puko lupetanje.

Upravo iz tog razloga se 10 godina nakon pokretanja diskusije o kriptovalutama I DALJE NE ZNA kako se one mogu povoljno kupiti ili prodati!?

Neverovatno!
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 19:45 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Jel ti sad lakše?


Nije. U stvari sada je još gore jer se pitam zašto kupuješ BTC kada znaš da je to sredstvo za uzimanje novca od naivčina.
[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 19:51 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Mogu da držim ako želim, a mogu i da prodam ako želim, takođe bez ikakve provizije, potpuno isto kao i svaki drugi od više desetina hiljada različitih finansijskih instrumenata kojima se trguje na berzama.

Ne bi bilo lose da imamo posebnu temu o osnovama berze. Ti ako sam dobro shvatio ne kupujes bitkoin (ne mozes da ga stavis u novcanik ili kupis narkotike/oruzje). Na berzi predmet trgovine moze da bude i lupam internet. Kupovinom interneta na berzi, ti ne postajes deonicar svetske mreze, nego je slicnije kad se deca igraju prodavnice, pa jedno dete kaze "dajte mi jednu kesu interneta", drugo kaze "izvolite" pruzajuci ruku kao da predaje nevidljivu kesu, a drugo pruza ruku kao da predaje nevidljivi novac. Berzanska roba mogu da budu naprimer tigrovi, je li tako? Ti investiras u tigrove, potom prodas skuplje meni, a ja nekom trecem, a tigrove u dzungli niti ko lovi, niti na bilo koji nacin ometa i stavlja u privatno vlasnistvo, je li tako? Naravno, ima ne berzi i trgovine pravim vlasnistvom, ali ima i tog fiktivnog. Ili ja negde gresim? Izvinjavam de sto sam otisao u offtopic, to bi vise bilo pitanje za temu "da li berza ima smisla" nego za ovu.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 19:54 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Jel ti sad lakše?


Nije. U stvari sada je još gore jer se pitam zašto kupuješ BTC kada znaš da je to sredstvo za uzimanje novca od naivčina.


Ne postoji tačniji izraz za berzu od toga, jer berza je bukvalno mehanizam koji otima malima i šalje velikima. Ima puno i dokaza i primera za to, a i statistike da na berzi najviše 1 od 10 malih uspe, govore u prilog tome.

Za tvoje čudo, kod BTC nije tako. Iako je i kod njega vrrrrlo mali broj malih nešto zaradio (jer je ogromna većina prodala 2018. i 2019. kada je padao), moraćeš da se složiš da onaj ko je svemu tome odoleo i do sada nije prodao - sa BTC dobro prošao.

E sad, kada cela ta BTC piramida propadne i kada i veliki i mali puknu i ostanu totalno bez para, E ONDA DOĐI ovde ili tamo na temu i reci "Jesam li vam rekao"

Dok se to ne desi, A NIJE SE JOŠ DESILO, prikoči malo sa trolovanjem jer to nema nikakvog smisla, time samo nerviraš ljude oko sebe.
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 20:00 ] @
Da bih mogao da kažem "jesam li vam rekao" potrebno je prvo da kažem dovoljan broj puta kako bi ljudi upamtili da sam išta rekao. Znači... bitkoin je ogroman balon, nemojte posle da kažete kako vam nisam rekao.

Inače, grešiš, neće svi da ostanu bez para. Neki će da ostanu bez bitkoina, a neki bez para.
[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 20:02 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Ovde, tačnije tamo na kripto forumu, bi trebalo da bude tema kako najpovoljnije kupiti/prodati kriptovalute, A NE da li je to dobro učiniti ili ne.

Zasto tako mislis? Po meni su obe teme podjednako vazne. Ti sigurno na berzi znas za neke instrumente koje je bilo totalno suludo kupiti, nisi ih kupio zato sto si se nekako informisao i oni su na kraju propali, ili nisu jos. Ako sam dobro pratio, znacajan deo dnevnog vremena odvajas na prikupljanje informacija u sta je dobro investirati, a u sta nije. Zasto bi drugi bili uskraceni za mogucnost prikupljanja informacija? Ili zasto bi naprimer pozitivne informacije-misljenja bili dobrodosli, a negativne suzbijane?

Razumem za temu, ako je naslov teme KAKO NAJPOVOLJNIJE KUPITI, onda je logicno raspravljati o tome koji su nacini povoljni a koji nepovoljni. Ali, dizati to na nivo celog kripto foruma, wtf?!
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 20:16 ] @
Na forumu npr. Autozone ne postoji tema "auto će propasti", "da li je dobro imati auto?" "da li će auto nestati" i slično, tako da je sve jasno.

Što se tiče berze, tu ima puno različitih instrumenata i načina da se kupi BTC. Može i tako "u magli" kao što si pomenuo tj. da ništa nemaš (to su fjučersi). Tu nemaš apsolutno nikakvih troškova (možda par dolara), ali pošto mnogi misle da je BTC magla čak i ako ga direktno kupe - njima je svejedno kako ga kupe i onda bolje na berzi jer tu barem nema dodatnih troškova.

Osim toga, na berzi možeš da kupiš i pravi BTC, ali onda plaćaš dosta više. Pri tome, to više može da ide u veooooma širokim geanicama , u zavisnosti koji instrument kada kupiš. Za Litecoin recimo je i nekoliko desetina puta više i to ljudi 'ladno plaćaju(!?!). To se zove tzv. premija, koja može da bude vrlo različita za različite coine, a i za isti coin može varirati u vrlo širokim granicama.

Obrati samo pažnju da sličnu premiju dobijaš i kada prodaješ, tako da na berzi neposredni troškovi trgovanja ne postoje kao kod menjačnica.

Naravno, to je u slučaju da sve dobro ubodeš, ali ako si na berzi maksimalna pažnja o tome je neophodna.
[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 21:04 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
moraćeš da se složiš da onaj ko je svemu tome odoleo i do sada nije prodao - sa BTC dobro prošao.

Ja ovde vidim problem u koriscenju reci "prosao". Nije jos prosao.
Evo, zamisli, igras rulet. I na koju god boju stavis ulog, uvek bude ta boja. I ti stalno ponovo ulazes sve. I jos dodajes, sve sto imas. Trenutno si na dobitku, velikom, nije sporno. Ali, dobro si prosao tek ako izadjes iz kockarnice sa dobitkom i cvrsto resis da neces vise da se vracas. U svim drugim varijantama si izgubio sve, samo to jos ne znas. Vlasnici kripta ce grcevito braniti stav da bitkoin nije isto sto i rulet. I nije, nema stola, nema kuglice, dakle izvesne razlike definitivno postoje...



Citat:
E sad, kada cela ta BTC piramida propadne i kada i veliki i mali puknu i ostanu totalno bez para, E ONDA DOĐI ovde ili tamo na temu i reci "Jesam li vam rekao"

Koja svrha da onda dodje? Naprotiv, ja mislim da bi to bilo veoma podlo sa njegove strane. Ispravno bi u toj situaciji bilo da dodje i kaze ti nesto kao "nema veze, djavo doneo, djavo odneo, zaradices opet, ti si taj novac zaradio, nije on tebe".
Tako da je upravo sada trenutak da prica to sto prica, ili - da zauvek cuti.

Nego, pravo je pitanje zasto su kripto investitori toliko alergicni na kripto pesimizam? Zato sto i sami strahuju? Treba im neko ko ce da ih hrabri, bodri, tesi, govori "izdrzi, mozes ti to, sve ce biti u redu"? Poslednje sto im treba je da ih neko stalno podseca na ono sto sami nastoje da zaborave?

Ja nemam taj osecaj, ali moja situacija je totalno specificna. Ja strahujem od situacije da sam bez ijednog evra u dzepu, a treba mi, ne bogatstvo, nego neki dvocifren ili nizi trocifren broj evra, sada, naredne nedelje. Toliko sam uzasnut time da to sto je sa racuna otislo 400 sada za mene nema apsolutno nikakve vaznosti. Niti mi je mnogo bitno da li cu dobiti 400, 300, 200 ili 100 u kesu, jer bez kripto menjacnice imam NULA evra u dzepu. Koliko god da bude, to je bolje od nule.
[ Darko Nedeljković @ 23.01.2021. 21:33 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Na forumu npr. Autozone ne postoji tema "auto će propasti", "da li je dobro imati auto?" "da li će auto nestati" i slično, tako da je sve jasno.

Ali se ne docekuje na noz onaj ko komentarise da je auto ruzan/spor/kvarljiv/trovac/mnogo trosi/neparkirljiv/cak i "nevozacki"
Nije bas da je atmosfera tapsanja po ramenu kad se pomene auto, vec naprotiv i nikom to ne smeta.

Na forumu vodic za posao kad se neko interesuje za otvaranje DOO, stvar je opste kulture da mu se napomene da je to najskuplja pravna forma, veoma komplikovana za gasenje kad za to dodje vreme, da ima visestruko vece kazne u odnosu na bilo koji drugi oblik. Ili kad se interesuje za osnivanje pausalne radnje da mu se ukaze da moze imati ogromnih problema sa testom samostalnosti kao i da odgovara celokupnom svojom imovinom...

Barem ja to tako vidim, mnogo mi je bitnije ako me neko obavesti o svim mogucim negativnim posledicama neke moje fix ideje, nego ako me svi tapsu po ramenu i hrabre "samo napred". Kakvu korist imam od tih tapsaca - nikakvu! Na citaocu je da sagleda sva upozorenja i odvracanja od ideje i da ih odbaci ili prihvati, a nikako nije u opisu posla foruma da suzbija pesimizam a podstice optimizam.
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 22:20 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Evo, zamisli, igras rulet. I na koju god boju stavis ulog, uvek bude ta boja. I ti stalno ponovo ulazes sve. I jos dodajes, sve sto imas. Trenutno si na dobitku, velikom, nije sporno. Ali, dobro si prosao tek ako izadjes iz kockarnice sa dobitkom i cvrsto resis da neces vise da se vracas. U svim drugim varijantama si izgubio sve, samo to jos ne znas. Vlasnici kripta ce grcevito braniti stav da bitkoin nije isto sto i rulet. I nije, nema stola, nema kuglice, dakle izvesne razlike definitivno postoje...


Ovo je odličan opis bitkoina!
[ Bradzorf012 @ 23.01.2021. 22:42 ] @
Mislim da ću pre rešiti hipotezu kontinuuma, nego shvatiti šta je kripto. Koliko god se trudio, ne shvatam.
[ Shadowed @ 23.01.2021. 23:22 ] @
Nebojsa, ako si vec moderator i prisutan aj' lepo prebaci poruke vezane za Darkovu temu u Darkovu temu, ovako je sve izmesano i podeljeno u isto vreme.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2021. 23:39 ] @
Nemam pojma na koje poruke misliš, velika većina priče je potpuno besmislena.
[ BuzzLightyear @ 23.01.2021. 23:53 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Mislim da ću pre rešiti hipotezu kontinuuma, nego shvatiti šta je kripto. Koliko god se trudio, ne shvatam.


Koncept je u stvari veoma zanimljiv i uopšte nije besmislen. Lale su takođe zanimljive iako je tulipmanija bila besmislena, tako da ne treba poistovetiti ono šta je bitkoin postao sa konceptima na kojima počiva.

Ako odvojiš pola sata i pogledaš ovaj video siguran sam da ćeš shvatiti kako sistem funkcioniše. Ako ti je lakše, umesto novca možeš da zamisliš forum bez centralnog servera. U najkraćim crtama: svi članovi foruma bi morali da čuvaju sve poruke i morao bi da postoji sistem koji bi garantovao da trolovi ne lažiraju postove :)

[ Al Imam @ 24.01.2021. 00:06 ] @
Darkove poruke su upravo tamo gde treba da budu.
Palo je nekoliko predloga kako postupiti u situaciji u kojoj se Darko našao.
Ako se ispostavi da je provlačenje novca kroz Bitcoin mrežu najoptimalnije rešenje onda je to direktan odgovor na pitanje teme!


Citat:
BuzzLightyear

ne treba poistovetiti ono šta je bitkoin postao sa konceptima na kojima počiva.

Odlično zapažanje!

[ MajorFatal @ 24.01.2021. 00:09 ] @
- Da li bitkoin ima smisla?

A zašto ne bi imao smisla? Čim je to neko zamislio, realizovao, pokrenuo, našao zainteresovane, naravno da ima smisla.

Citat:
BuzzLightyear:
Recimo da vi imate bitkoine, a ja novac. Nemam pojma šta su bitkoini. Kako biste me ubedili da ih kupim od vas? Šta mogu da uradim sa bitkoinima, a ne mogu sa novcem?


A da tebe neko pita on ima krompir, a ti papriku, ali on ne zna šta je to paprika, kako bi ga ubedio da menja krompir za tvoju papriku, šta može sa paprikom a sa krompirom ne može?

Bitkoin ti je vako "digitalna valuta", bar je tako valjda zamišljen.
[ Bradzorf012 @ 24.01.2021. 00:24 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Koncept je u stvari veoma zanimljiv i uopšte nije besmislen. Lale su takođe zanimljive iako je tulipmanija bila besmislena, tako da ne treba poistovetiti ono šta je bitkoin postao sa konceptima na kojima počiva.

Ako odvojiš pola sata i pogledaš ovaj video siguran sam da ćeš shvatiti kako sistem funkcioniše. Ako ti je lakše, umesto novca možeš da zamisliš forum bez centralnog servera. U najkraćim crtama: svi članovi foruma bi morali da čuvaju sve poruke i morao bi da postoji sistem koji bi garantovao da trolovi ne lažiraju postove :)


Pokušavao sam da shvatim na onoj ozbiljnoj temi, ali mi nije uspelo. Bolje reći "shvatio sam", ali sam kao što vidiš u međuvremenu zaboravio, što samo znači da mi i dalje nije jasno. Ne mogu sada da gledam vidoje, ali kada nađem vremena možda i pogledam.
[ BuzzLightyear @ 24.01.2021. 00:25 ] @
@Major
Papriku može da jede svežu, prži, peče, puni, pravi ajvar, turšiju, suši i melje... Paprika ima upotrebnu vrednost.

Zamisli sada da cena (jedne) paprike od na primer sa 0,01eur skoči na 40000eur, jer postoji dovoljan broj ljudi koji veruju da se paprika može prodati po dvostruko višoj ceni. Besmisleno je zar ne?
[ MajorFatal @ 24.01.2021. 01:58 ] @
Pa i bitkoin možeš da kupiš, prodaš, kupiš nešto za njega, štediš, razmeniš ...

Nije besmisleno dok cena skače, i dok postoje ljudi koji veruju ..
[ Nebojsa Milanovic @ 24.01.2021. 02:42 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Mogu da držim ako želim, a mogu i da prodam ako želim, takođe bez ikakve provizije, potpuno isto kao i svaki drugi od više desetina hiljada različitih finansijskih instrumenata kojima se trguje na berzama.

Ne bi bilo lose da imamo posebnu temu o osnovama berze.

Naravno, godinama sam više puta pokušavao da pokrenem kvalitetnu diskusiju o berzi na ES-u jer bi to svima bilo korisno. Na žalost nisam u tome uspeo jer beskonačno trolovanje je puno zabavnije :(

Evo jedne od prvih tema o berzi koje sam pokrenuo, to je bilo u vreme potpunog sloma Beogradske berze pre 15 godina, od koga se ona nikada nije oporavila https://www.elitesecurity.org/...-Beogradske-ali-svetskih-berzi

Tada je na Beogradskoj berzi bilo nekoliko desetina puta više učesnika nego danas, sa više od 100 puta više kapitala nego danas.

Svi oni su za kratko vreme u proseku izgubili oko 90% uloženog kapitala i nikada se nisu mogli povratiti. Osim što je tragična, to je i ekstremno poučna situacija.
[ BuzzLightyear @ 24.01.2021. 08:11 ] @
Citat:
MajorFatal:
Pa i bitkoin možeš da kupiš, prodaš, kupiš nešto za njega, štediš, razmeniš ...

Nije besmisleno dok cena skače, i dok postoje ljudi koji veruju ..


Ako Dafiment banka nije bila besmislena sve dok su ljudi verovali, onda u redu, nije ni bitkoin besmislen.

Idemo na Gej ostrvo. Recimo da je ostrvo čuveno po krompiru. Jednog dana dođe Nakamoto koji ima relativno mali tovar paprika. Cilj mu je da napuni brod krompirom. Stanovnici Gej ostrva nikada ranije nisu videli papriku. Nakamoto nauči urođenike kako da koriste papriku za trgovinu. Način na koji ih je naučio nije toliko bitan. Suština je da u urođenici počeli da cene papriku, ali ne zato što je paprika hrana, već zato što su verovali da će moći da je prodaju za više krompira nego što su je platili. Nakamoto je pustio u opticaj veći deo svoje paprike i zadržao nešto malo za sebe. Kreće trgovina i u jednom trenutku samo jedna paprika dostiže cenu koja odgovara ukupnoj proizvodnji krompira celog ostrva! Dolazi do zastoja u trgovini i efektivno dobijamo preraspodelu krompira između stanovnika Gej ostrva. Velike količine krompira završile su u rukama malog broja ostrvljana, dok većina poseduje malu količinu paprika sa kojom ne zna šta da radi. Sve vreme dok je cena rasla, Nakamoto je punio brod krompirom i otplovio mnogo pre nego što je došlo do zastoja u trgovini.

@Nebojša
Žao mi je što nisi uspeo da pokreneš temu o berzi, ali da li misliš da je ova tema pravo mesto da pričaš o tome?
[ Bradzorf012 @ 24.01.2021. 09:47 ] @
Prvo. Ostrvo nije gej, to sam jasno rekao.

Drugo. Ne shvataš šta je ekonomija i kako funkcioniše.
[ BuzzLightyear @ 24.01.2021. 10:18 ] @
Prvo, to je fiktivno Gej ostrvo, neka bude da nema veze sa onim tvojim ostrvom ako ti tako odgovara.
Drugo, ti si sam rekao da ćeš pre rešiti hipotezu kontinuuma, nego shvatiti šta je kripto, a ovo je tema o bitkoinu koji je kripto. Mislim da ne moram da znam sve o ekonomiji da bih razumeo bitkoin. Ja sam izneo svoje viđenje bitkoina i zainteresovan sam da čujem tvoje.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.01.2021. 12:46 ] @
Citat:
BuzzLightyear:@Nebojša
Žao mi je što nisi uspeo da pokreneš temu o berzi, ali da li misliš da je ova tema pravo mesto da pričaš o tome?

Da si pogledao šta sam pisao video bi da sam još pre 15 godina upozoravao i detaljno govorio o fenomenu realnog balona, neizbežnosti njegovog pucanja i mnogo čemu sličnom.

Balon na Beogradskoj berzi i njegovo pucanje je ušao u ekonomske knjige kao školski primer propasti (jedan moj prijatelj advokat je imao portfolio od 220.000 € koji mu je za kratko vreme spao na ispod 10 hiljada i nikada se nije oporavio), a u slučaju propasti BTC-a bilo bi još gore.

[ Darko Nedeljković @ 24.01.2021. 13:30 ] @
Poceo sam da citam, veoma interesantna i informativna tema, po mom misljenju vecim delom primenljiva i na bitkoin.

Postavlja se pitanje - da li tehnicka analiza pokazuje kada uskoro predstoji pucanje? Ako pokazuje - zasto su ljudi izgubili toliki novac? Ako ne pokazuje, kakav je onda smisao trosenja hiljada i hljada sati na nju?

Citat:
Ko je na vreme ušao na Berzu, mogao je da napravi vrlo lep profit i da uvišestruči vrednost svog potrfolija, ali ko je iz neznanja ili, češće, iz opreza, ušao kasnije i kupio akcije u periodu od aprila do danas - trpi žestoke gubitke. Što je najgore, još uvek nema znakova da će se pad cena akcija zaustaviti (mada to mnogi očekuju, što nije isključeno).

Znaci, do oporavka nije doslo ni nakon 10-15 godina?
A u slucaju bitkoina savetuje se da samo treba imati jake zivce i cekati i oporavak ce uslediti?
I jos, kakva je bila istorija beogradske berze? Za bitkoin je cest argument otprilike "ako je oduvek rastao, znaci da ce zauvek da raste". Zar nema svaki balon istoriju rasta koja se zavrsava pucanjem? Izreka kaze - posle boja svi generali, ali nema veze, da li bi ti sa ove vremenske distance i sa ovim iskustvom mogao nekako da predvidis pucanje (idealno ako imas neki grafikon pa zaokruzis neki karakteristican isecak i kazes "evo, ovde se jasno vidi". Takodje bi bilo interesantno procitati kakvi su tvoji tokovi novca sa berzom - da li si naprimer nasledio neko bogatstvo pa ga uvecavao, uzimajuci pomalo plodova rasta portfolia, ili upravo obrnuto, imas drugi stabilan izvor prihoda i tok novca kad se sve sabere, oduzme i podvuce crta ima preovladjujuci smer od tebe ka berzi? Razumem ako je to licno pitanje, mada mene zanima iskljucivo statisticki, imam utisak da je smer novca uvek pretezno od nas ka negde, a samo manjim delom u suprotnom smeru? A to pitam zato sto bi se to znanje mozda moglo nekako primeniti i na bitcoin.
[ Darko Nedeljković @ 24.01.2021. 13:39 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Da si pogledao šta sam pisao video bi da sam još pre 15 godina upozoravao i detaljno govorio o fenomenu realnog balona, neizbežnosti njegovog pucanja i mnogo čemu sličnom.


Dobro, pisao, upozoravao, jasno, nego, ovako iskreno, jesi li ti sam uspeo da se uzdrzis od pokusaja uzimanja sira iz misolovke, ili si ipak probao, pa te malo zakacila, srecom ne previse ozbiljno? Opet, ne zelim da postavljam licna pitanja, statisticki, da li ljudi ulaze u rizik potpuno svesni da to nije bas pametno raditi?
[ Al Imam @ 24.01.2021. 14:56 ] @
Citat:
Darko Nedeljković

Postavlja se pitanje - da li tehnicka analiza pokazuje kada uskoro predstoji pucanje?

U odnosu na gledanje u talog od kafe nema razlike.
Sve te fensi "tehničke" analize, Eliotovi talasi, Fibonačijevi nivoi i šta hoćeš
se zasnivaju na verovanju.
Veruješ da nakon "Fibonačijevog nivoa" dolazi do oporavka pa kupuješ.
Veruješ da Eliotovi talasi imaju odredjene periode pa opet kupuješ.
Veruješ u tehničku analizu pa kupuješ, kupuješ, kupuješ...

I to verovanje pokreće neke tokove.
Kako, koliko i kuda i to je stvar verovanja.

Pa kako onda zaraditi od Bitcoin buma?
Paaa, otvoriš menjačnicu i polako skidaš kajmak - malo od onih koji kupuju, malo od onih koji prodaju.

Trenutno je dnevni obrt BTC oko 50 milijardi dolara. Išao je i preko 60 milijardi dolara.
Ako su provizije oko 10% (što je potvrdjeno više puta od učesnika na ovom forumu)
to znači da dnevno 5-6 milijardi dolara zauvek nestane sa BTC tržišta.

Da li se postojeći fensi metodi mogu koristiti u kripto biznisu?
Naravno da mogu jer kao menjačnica posedujete poluge koje vam omogućavaju manipulisanje.




N.M: Stisnuo pogrešno dugme, ništa nisam menjao

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 24.01.2021. u 16:19 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 24.01.2021. 15:20 ] @
Citat:
Darko Nedeljković

Postavlja se pitanje - da li tehnicka analiza pokazuje kada uskoro predstoji pucanje?

Pominjao sam već da sam tehničku analizu odavno odbacio kao totalno nepouzdanu jer se bezbroj puta tako pokazalo.

Ona se može primenjivati samo ako su makro i mnogi drugi uslovi nepromenljivi, što nikada nije ispunjeno.

Pošto BTC nema nikakve fundamente pa ne možeš ozbiljnu analizu nad njim da praviš - onda ostaje jedino tehnička. Ali po meni ona čak ni tu nije potrebna, jer grafik BTC-a je čist i jasan. Sve što može da ti kaže tehnička analiza je očigledno i napamet.

Na ovo oko berze ću ti odgovoriti kasnije.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.01.2021. 19:36 ] @
@Darko, ne znam šta me tačno pitaš...ako pitaš kako sam ja prošao, prošao sam sa relativno malim posledicama (ukupan gubitak oko 15%), i to samo zato što sam aktivno bio prisutan, brzo sam identifikovao da je kraj i odlučno i sa znatnim gubicima isprodavao sve u momentu.

Beogradska berza je relativno mala, likvidnost je mala, kapaciteti za prodaju/kupovinu su mali i svaki iole jači pokušaj izlaska rezultuje dramatičnim obaranjem cene.

Na primer, akcije Dunav osiguranja sam sa gubitkom prodavao po 15-15,2k (plaćao oko 17k), a kratko vreme nakon toga njihova cena pala na ispod 1000 dinara!

Kod Aikbanke, koja je bila jedna od najpopularnijih akcija je bilo slično, a odmah posle nje po popularnosti je bila Agrobanka koja je kao što znate (ili ne znate!?) propala u potpunosti i SVI akcionari ZA SVE akcije te firme koje su imali dobili su tačno 0 dinara.

Ko to nije doživeo i osetio ne zna šta znači totalna propast i nepojmljiva panika na berzi. Od onda se takva situacija nije ponovila, ali ne znači da neće.

Mnogi bi mogli da se sete da je 2007. bukvalno svaka budala "ulagala na Beogradskoj berzi", emisije o tome "kako ćemo ubrzo svi biti bogati" su se vrtele na TV-u i slično. Sećam se dobro da je na primer Aleksandar Timofejev na ulici presretao ljude i pitao ih da li ulažu na berzi, ako ne zašto ne, ko jeste dovodio ih je u studio i ovaj je pričao "koliko je zaradio", itd.

Svako iskusniji bi već samo iz toga shvatio da je pucanje balona neizbežno vrlo blizu, ali na Beogradskoj berzi tada je bilo veoma malo iskusnih, a užasno puno naivnih i pohlepnih.
[ Darko Nedeljković @ 24.01.2021. 20:17 ] @
Citat:
Svako iskusniji bi već samo iz toga shvatio da je pucanje balona neizbežno vrlo blizu, ali na Beogradskoj berzi tada je bilo veoma malo iskusnih, a užasno puno naivnih i pohlepnih.

Znaci, sve isto kao i za bitkoin ? I opet cete kad balon pukne vi iskusni da se izvucete sa 15% gubitka, a mi naivni i pohlepni da zavrsimo sa 0 dinara?
Samo akcionari agrobanke zavrsili sa nula dinara? Sta je sa ostalim bankama, ima ih sigurno desetak? U vecini njih stecajni upravnici gledaju da "muzu" stecajnu masu, bilo dozivotno ili dok de potpuno ne istopi, sta pre dodje od to dvoje. Da li postoji primer banke koja je otisla u stecaj,a da su akcionari dobili makar po dinar za svoje akcije? Nisam bas pratio, ali ovako po secanju, mislim da postupci stecaja u slucaju Ju­ban­ke, In­vest­ban­ke, Be­o­grad­ske ban­ke i Be­o­ban­ke jos nisu zavrseni i ladno ce da udju u trecu deceniju. Koliko sam ja primetio, u svetu, pa i u regionu nije takva praksa - tamo se stecajni postupci zapocnu i zavrse jako brzo i akcionari dobiju nesto za svoje akcije. Jedino u Srbiji stecajni upravnik ima tolike mogucnosti da stecaj razvlaci decenijama, pre nego sto svu imovinu prelije u svoj dzep, a akcionarima ostavi sipak. Licno sam radio u jednoj banci, koja je otisla u stecaj i stecajni upravnik mi nudio da ostanem da radim za njega. Na moj odgovor da me rad u firmi u stecaju ne interesuje i da zelim da predjem u firmu u kojoj cu raditi duze, on se samo nasmejao i rekao da cu pre ja otici u penziju nego sto ce se stecaj zavrsiti. I zaista, evo ja vec 3 firme promenio, a stecaj traje li traje
Ali, u svakom slucaju rad u firmi u stecaju je za mene moralno neprihvatljiv. Proveo sam tamo nepunih mesec dana i atmosfera je otprilike preslikana iz humoristickog serijala "Drzavni posao". Sto manje predmeta zavrsis, to bolje. Ako dokumentaciju ostavis na mestu gde ce je kisa/poplava/pozar unistiti, jos bolje. Potrebno je dolaziti na posao i ostavljati utisak da nesto radis. Ako je efekat tog rada nula, utoliko bolje
[ MajorFatal @ 24.01.2021. 20:53 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Ako Dafiment banka nije bila besmislena sve dok su ljudi verovali, onda u redu, nije ni bitkoin besmislen.


Da l besmislena il ne, Dafiment banka je bila prevara od početka, zato što se za Ponzijevu šemu znalo i ranije, prevara jer se zna da kad dođe do iscrpljivanja baze sistem mora da se završi, nije bila besmislena za Dafinu, i Slobu i mali broj onih koji su se prvi priključili, i još manji broj onih koji su se na vreme izvukli, a ni za sve ostale jer su naučili nešto novo, što su već znali, da nema leba bez motike.
Kod bitkoina za početak nemaš Dafinu, nemaš u koga da upreš prstom, ako su svi učesnici podjednako vlasnici mreže, i proveravači iste, bar u teoriji, decentralizacija je jedna od ideja, tako da se vrednost ne diktira, tj. ne može da se diktira iz nekog centra, u teoriji. U praksi ako sam dobro razumeo ko ima malo više može ponešto da diktira, puštanjem ili povlačenjem sa tržišta.

Citat:
Idemo na Gej ostrvo.


Jupiiii! A Jordane, šta je to Gej?

Citat:
Recimo da je ostrvo čuveno po krompiru.


Ne recimo.

Bradzorf u svojim komunističkim stremljenjima kad hoće da dokaže da ni novac ne treba, a kamoli privatno vlasništvo, on konstruiše primer gde se riba menja direktno za hleb, pa tvrdi da mu batinom objašnjavaju da mu treba novac, i on pod silom pristaje da preda ribu za papiriće. A ako na ostrvo uvede bar mleko, i meso, i trećeg stanovnika morao bi da zaključi da mu je lakše da pošalje školjke ekvivalent vrednosti, koje lako staju u džep, nego da svaki put tegli ribu.

Tako i ti, ostrvo je čuveno po krompiru, i dođe Nakamoto, i ne zna se kako, ali najverovatnije batinom "nauči" stanovnike da trguju paprikom, i pokupi im sve krompire, dok oni bez mnogo razloga gledaju u malu količinu paprike koja im je ostala.

Citat:
Jednog dana dođe Nakamoto koji ima relativno mali tovar paprika. Cilj mu je da napuni brod krompirom. Stanovnici Gej ostrva nikada ranije nisu videli papriku. Nakamoto nauči urođenike kako da koriste papriku za trgovinu. Način na koji ih je naučio nije toliko bitan. Suština je da u urođenici počeli da cene papriku, ali ne zato što je paprika hrana, već zato što su verovali da će moći da je prodaju za više krompira nego što su je platili. Nakamoto je pustio u opticaj veći deo svoje paprike i zadržao nešto malo za sebe. Kreće trgovina i u jednom trenutku samo jedna paprika dostiže cenu koja odgovara ukupnoj proizvodnji krompira celog ostrva! Dolazi do zastoja u trgovini i efektivno dobijamo preraspodelu krompira između stanovnika Gej ostrva. Velike količine krompira završile su u rukama malog broja ostrvljana, dok većina poseduje malu količinu paprika sa kojom ne zna šta da radi. Sve vreme dok je cena rasla, Nakamoto je punio brod krompirom i otplovio mnogo pre nego što je došlo do zastoja u trgovini.


E pa sad, takvi kao Nakamoto onda uvek moraju da imaju brod spreman za exspres plovidbu :) Rekao sam krompir - paprika kad si ti pitao imam dolar ubedi me da kupim bitkoin, tante za kukuriku, platežno sredstvo za platežno, novac za novac, roba za robu, neko ko ima krompir hoće da menja deo tog krompira za papriku jer želi da se raznovrsno hrani, nema potrebe za preteranim ubeđivanjem, želi sam od sebe. Pa pretpostavljam ako neko ima višak dolara sa kojim ne zna šta će, može deo da menja za bitkoin, ako propadne dolar ostaće mu bitkoin, i obrnuto.

A na ostrvu je prošlo dosta vremena, pošto ni školjke, ni kamenčići nisu zadovoljavali potrebe, neko je počeo da kuje bakrenjake, pa srebrnjake, pa zlatnike, pa papire, pa digitalne obrasce, a Nakamoto je rekao: Prošetaću ja još malo po ostrvu, i našao meteorit, i rekao sebi: Ja ću ostrvljanima da predložim da od ovoga kujemo novčiće, kad god je neko kovao od gvožđa imao je potrebu da nakuje još više, đa da bi priuštio nešto što nema, đa da izgradi auto put, a inflaciju je izazivao trenutno, a auto put se sporo, mada temeljno, otplaćivao, ali inflacija je ostajala, a stanovnika ima sve više - opravdanje da se kuje više, a gvožđe se sve vreme kopa, i topi, i kuje, i tako imamo neprestanu inflaciju. Meteorita sa ovim sastavom ima samo jedan, i ograničena količina, lepo sjaji pa je lako prepoznatljiv, ako od njega iskujemo novčiće, i usvojimo ih kao sredstvo plaćanja, nikad više neće biti inflacije, jer nikad više niko neće moći da iskuje još, jer još nema, nego samo taj jedan meteorit od par kubika.

Tako zboraše Nakamoto, nemajući pojma kako će se stvari dalje razvijati, i da će jedan novčić od meteorita vredeti jednog dana 40.000 bakrenjaka, sa mnoštvo inflacija i deflacija u međuvremenu.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.01.2021. 20:54 ] @
@Darko,

I Metals banka takođe je potpuno propala i njeni akcionari takođe su dobili 0 dinara po akciji, kao kod Agrobanke. Za ostale se ne sećam precizno, banke nikad nisam voleo pa ih nisam kupovao ni tad.

Ali i nije mnogo različito ako ti je od npr. 10k € po poziciji (mnogi su imali i puno više) ostalo 0€ ili 500€...Za ishod stečajnih postupaka ne znam...Sumnjam da je tu iko išta dobio jer je sve to bilo popljačkano i te banke nisu imale nikakvu vrednost, naprotiv, imali su samo nenaplative kredite koji su bili jedan od glavnih vidova pljačke.

Imovina tih banaka, ako je uopšte postojala, bila je neki promil od "vrednosti" njenih akcija.
[ Darko Nedeljković @ 24.01.2021. 22:16 ] @
Citat:
MajorFatal:
Da l besmislena il ne, Dafiment banka je bila prevara od početka, zato što se za Ponzijevu šemu znalo i ranije, prevara jer se zna da kad dođe do iscrpljivanja baze sistem mora da se završi

Posle bitke svi generali-majori. Pre pucanja se retko moglo cuti takvo nesto.
Secam se da je moj deda kad su kamate pocele da rastu momentalno otisao u banku i uzeo sav novac sa stednje. I secam se da je svako ko je cuo za to bio u fazonu "vidi budale, ceo zivot dok su kamate mizerne on drzi pare u banci, a sad kad su konacno postale nesto, on podize i trpa u slamaricu".

Citat:
a ni za sve ostale jer su naučili nešto novo, što su već znali, da nema leba bez motike.

Bitkoin je dokaz da ima. Ili ce biti dokaz da nema. Problem je sto nismo naucili, pa se sad dvoumimo sta je od ovoga tacno.

Citat:
Kod bitkoina za početak nemaš Dafinu, nemaš u koga da upreš prstom, ako su svi učesnici podjednako vlasnici mreže, i proveravači iste, bar u teoriji, decentralizacija je jedna od ideja, tako da se vrednost ne diktira, tj. ne može da se diktira iz nekog centra, u teoriji. U praksi ako sam dobro razumeo ko ima malo više može ponešto da diktira, puštanjem ili povlačenjem sa tržišta.

Znaci bitkoin je vise kao tulipmanija? I lale nisu imale dafinu, nego mreza skroz decentralizovana, zar ne??
[ Nebojsa Milanovic @ 25.01.2021. 00:38 ] @
Na prošloj strani sam dao grafik koji pokazuje da je BTC daleeeko najveći balon u ljudskoj istoriji.

Pošto za njega kao takvog ne postoji grafik koji ga može opisati, evo grafika za slučaj stadardnog balona:





Za slučaj BTC-a, povećajte grafik i jako ga rastegnite po vertikalnoj osi, pa onda sami odredite u kojoj fazi se trenutno nalazimo
[ MajorFatal @ 25.01.2021. 00:44 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Posle bitke svi generali-majori. Pre pucanja se retko moglo cuti takvo nesto.
Secam se da je moj deda kad su kamate pocele da rastu momentalno otisao u banku i uzeo sav novac sa stednje. I secam se da je svako ko je cuo za to bio u fazonu "vidi budale, ceo zivot dok su kamate mizerne on drzi pare u banci, a sad kad su konacno postale nesto, on podize i trpa u slamaricu".


Ponzijeva šema je protutnjala u USA davne 1939, ko je na vreme čitao Politikin Zabavnik mogao je da zna, jer su više puta pisali o tome, doduše upakovano u celofan zvaničnih banki, aminovanih od države, priznajem da je bilo teže prepoznati, pogotovo tokom ratnih rasulo godina. Al je morao da zna američki bankar, i ostali koji su studirali ekonomiju. Od zanimljivosti: kamate od 10 - 15% su toliko privlačne, da su ljudi nastavili da šalju novac Ponziju i kad je zaglavio u zatvor :) Posle nas, piramidalne banke su se pojavile 1997 u Albaniji, koji je njihov izgovor, kako su oni mogli da ne znaju da je prevara u pitanju?

Citat:
Darko Nedeljković: Bitkoin je dokaz da ima. Ili ce biti dokaz da nema. Problem je sto nismo naucili, pa se sad dvoumimo sta je od ovoga tacno.


Pa ako ima ti kupi bitkoine pa zaradi leba bez motike, jednostavno zar ne? Mislim da bitkoin nije "klasična" piramidalna šema, jer niko ne isplaćuje nikakve astronomske kamate na osnovu prethodnih uloga.

Citat:
Darko Nedeljković: Znaci bitkoin je vise kao tulipmanija? I lale nisu imale dafinu, nego mreza skroz decentralizovana, zar ne??


Iskreno rečeno nemam pojma šta je tulipmanija, ako misliš kad se završi rudarenje da može da se ispostavi da bitkoin ipak vredi tačno nula - moguće, da se bavim bitkoinom ja bih tamo pred kraj rudarenja (za koje nisam baš siguran da sam razumeo zašto su ga toliko razvukli) razmislio koliko ću ostaviti u bitkoinima (za slučaj da zadrži (astronomsku) vrednost) a koliko pretvorio u stare dobre dolare. Ako i dosta drugih bude tako razmišljalo može da ljosne 90% od tadašnje trenutne vrednosti, ako ... A mož i da ne bude, koliko vidim kad rudare skoro pa direktno transformišu električnu energiju u bitkoin skoro bez zarade, tako da u njega je definitivno ugrađena neka vrednost - električne energije, cenim da zbog toga ne može tako lako da propadne. Opet da bi dobio električnu energiju dovoljno je da se turbina okreće, i okreće, i okreće .. bez mnogo održavanja i ulaganja, ko će ga znati, ne volim biznise zasnovane na predviđanju budućnosti.
[ Darko Nedeljković @ 25.01.2021. 07:30 ] @
Citat:
Iskreno rečeno nemam pojma šta je tulipmanija...

kad rudare skoro pa direktno transformišu električnu energiju u bitkoin skoro bez zarade, tako da u njega je definitivno ugrađena neka vrednost...

Ako nemas pojma o tulipmaniji, onda si u ogromnom riziku da nemas pojma o bitkoinu. Prica ide otprilike ovako...
Sve do 17. veka ljudi su bili veoma mudri i lako prepoznavali sheme "hleba bez motike", po prostom indikatoru da li je u pricu ukljucena neka motika. Kako su lako prepoznavdli, tako su lako i odbijali da u njima ucestvuju. A onda, neki onovremeni Nakamoto je uradio nesto revolucionarno sto niko do tada nije - osmislio je shemu hleba bez motike koja podrazumeva motiku. Nastavak sledi...
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 08:16 ] @
@Major
Pokušao sam da ti objasnim tulipmaniju na primeru paprike i krompira (koje si sam izabrao), ali nažalost izgleda da ja loše objašnjavam, ili ti slabo kapiraš.

Imaš na Wikipediji o tulipmaniji: https://en.wikipedia.org/wiki/Tulip_mania, a preporučujem ti da pročitaš i o teoriji veće budale: https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_fool_theory

Mislim da bi tulipmaniju trebalo učiti u školi iz istorije.
[ Darko Nedeljković @ 25.01.2021. 09:07 ] @
Kako moze shema hleba bez motike, reci ces ti, a isto su rekli i holandjani u 17. veku, zakljucivsi da to nije shema hleba bez motike pa su se rado ukljucili u nju. Poenta price je da je neko ubedio ljude da ce cena lala (lukovica iz kojih rastu lale) da se povecava. I svi su kao sumanuti krenuli da kupuju te lukovice, neki da bi skuplje prodali, neki da bi cuvali, a neki da bi razmnozili, sto je dodatna funkcionalnost u odnosu na bitkoin.Ja nikad nisam gajio lale, ali ovako laicki pretpostavljam da ako zasadis jednu lukovicu i okopavas, zalivas, djubris, za dve godine ces imati 5 lukovica. I sad, em cena lukovica raste, em se lukovice razmnozavaju... svako ko je imao ar zemlje resio je da svu svoju ustedjevinu investira u lukovice, okopava, zaliva, djubri i za 2 godine postane milioner. Industrija je totalno pukla, niko nije bio lud da ide na pofao, kad moze da zasadi lale u dnoristu i ceka da postane bogat.
I tako, nakon sto je onovreme i Satoshi rasprodao sve svoje lukovice, a ljudi ispraznili slamarice i kako bi nebojsa rekao "dobro prosli", tj. u lukovicama imali 10x vise vrednosti nego dto su investirali novca, pojavila se potreba da ljudi zive od tog svog bogatstva, da kupuju hranu i odecu, prevozna sredstva, placaju troskove...
E, to je trenutak kada svaka shema vece budale puca. Videli smo to na primeru beogradske berze - dok je smer novca pretezno od ljudi ka berzi,sve je ok, a kad treba da bude pretezno od berze ka ljudima, onda puca. Isto tako dafiment i jugoskandik. Bitkoin moze dugo da se drzi, zato sto kod ostalih izvor vrcih budala brzo presusi na nekom malom lokalnom trzistu, a zahvaljujuci globalnoj mrezi izvor vecih budala je cela planeta i taj izvor moze bas dugo da ne presusi.

Bitkoin primenjuje tu staru foru:
"Nije hleba bez motike, vidis da ucestvuje neka motika? Tj. kompjuter, ali kompjuter je ovovremeni ekvivalent za motiku".
[ zzzz @ 25.01.2021. 11:52 ] @
@Darko Nedeljković,čestitam!
Ja bih dodao još i ovo:
-Niko ne ulaže prekomjerno te ne mora prodavati iz nužde.To je preporuka koju sadrže čak i Btcoin reklame.
-Vlasnici koji štede dugoročno,na osnovu iskustva su zaključili da nije pametno brzopleto prodavati,a to je većina njih.Količina uloženog novca ($,euro) polako raste.


[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 13:51 ] @
Citat:
-Niko ne ulaže prekomjerno te ne mora prodavati iz nužde.To je preporuka koju sadrže čak i Btcoin reklame.


Baš niko? Tvrdnje koje se odnose na: sve, nikoga, nikada, uvek, ništa i sl. nikada nisu tačne. (Ako niste primetili, upravo sam napisao jednu takvu tvrdnju).
Nego, možda si ti u pravu. Šta uopšte znači prekomerno? Da li je to fiksni iznos ili određeni procenat nečije imovine? Zanima me, jer ako ne znam mogao bih da budem prvi čovek u istoriji koji je prekomerno uložio u bitkoin. Ako nijedan iznos nije prekomeran, onda si sigurno u pravu.

Citat:
-Vlasnici koji štede dugoročno,na osnovu iskustva su zaključili da nije pametno brzopleto prodavati,a to je većina njih.Količina uloženog novca ($,euro) polako raste.


Ako uvek raste, čemu onda pravilo o prekomernom ulaganju? Šta ako u nekom trenutku počne da pada i više se nikada ne digne, a sve što se digne nekada mora i pasti jer tako je zapisano?
[ Bradzorf012 @ 25.01.2021. 16:25 ] @
Citat:
MajorFatal:
Bradzorf u svojim komunističkim stremljenjima kad hoće da dokaže da ni novac ne treba, a kamoli privatno vlasništvo, on konstruiše primer gde se riba menja direktno za hleb, pa tvrdi da mu batinom objašnjavaju da mu treba novac, i on pod silom pristaje da preda ribu za papiriće. A ako na ostrvo uvede bar mleko, i meso, i trećeg stanovnika morao bi da zaključi da mu je lakše da pošalje školjke ekvivalent vrednosti, koje lako staju u džep, nego da svaki put tegli ribu.


Ne, hoću da pokažem da kapitalizam dehumanizuje čoveka, objektivizuje ga i svodi na stvar. Preciznije, vlasnik kapitala prisvaja višak vrednosti i na taj način parazitira na društvenom tkivu.
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 16:40 ] @
Odakle nastaje vrednost koju prisvaja neko ko "investira" u bitkoine? Da li on/ona parazitira? Pročitao sam na "ozbiljnoj temi" da se neko bavi BTC-om 20 sati dnevno. Da li je humano raditi 20 sati dnevno i da li se bavljenje bitkoinima može smatrati radom?

P.S.
Ako se neko bukvalno bavi 20 sati bitkoinima, da li to znači da on spava samo 4 sata ili je u onih 20 sati uračunato i sanjanje bitkoina?
[ Nebojsa Milanovic @ 25.01.2021. 17:29 ] @
Šta vi sve lupetate, čudo jedno...

S obzirom da ste makar malo vični sa računarom, umesto da ste NA VREME kupili bar jedan (ili bolje više) BTC-a i sada pošto, jel' tako, "sve znate..", "znate da je to balon...", prodali ga popaljenicima koji tek saznavaju za BTC i time se obezbedili za ceo život - vi I DALJE lupetate potpuno iste nebuloze kao i godinama ranije, dok istovremeno, ti kojima se vi "sa visine" rugate na vaše oči su postali milioneri..

Neverovatno


[ Bradzorf012 @ 25.01.2021. 17:53 ] @
BuzzLightyear

Da znam kako nastaje ta "vrednost", ne bih ni rekao da ne razumem bitkoin. Uglavnom, potvrđuješ još jednom neka moja zapažanja. Novac sam po sebi nije vrednost, bez obzira da li se radi o novcu koji izdaje centralna banka ili je u pitanju kripto valuta. Novac je mera vrednosti, a kruške, kikiriki i fileti soma su vrednost. Parazitira onaj koji po osnovu vlasništva nad kapitalom prisvaja višak vrednosti, krušaka, kikirikija ili fileta somovine.

Nebojša

Ako se ovo odnosilo i na mene, da ti odgovorim.

Prvo, nigde nisam rekao da "sve znam", naprotiv baš sam nekoliko puta rekao da ne znam šta su kripto valute. Ako si pažljivo pratio onu ozbiljnu diskusiju o bitkoinu to si mogao i da primetiš.
Drugo, da li "lupetam" ili ne, mislim da ne. Ako je to tvoja procena, ok.
Treće, nemam dovoljno novca da se upuštam u tu avanturu.

[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 18:25 ] @
Ko se podsmeva? Paraziti čine neke od najuspešnijih oblika života! Porediti bitkoinera sa parazitom je kompliment! Bez obzira što ja nisam primetio da se neko podsmeva, smatram da to što je neko milioner ne znači da je automatski zaštićen od podsmeha. Neko je dobio sedmicu na lotu i sad ja kao ne bih smeo da se podsmevam milionima koji su kupili listić? Onaj koji je imao sreću i pogodio kombinaciju je kao nešto pametniji od ostalih?

1. naivni
2. pokvareni
3. naivni i pokvareni

Niko od njih ne zaslužuje podsmeh, već samo žaljenje i/ili prezir.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.01.2021. 18:36 ] @
Jbt koji si trol

Dobijanje na lotou nema nikakve veze sa promišljenim investiranjem npr. 1000$ u BTC u vreme kada je koštao ~ par stotina (a bolje i ranije) i upornim čuvanjem istog do današnjih dana, a ja O TOME pričam.

To nikakvih dodirnih tačaka sa lotoom nema...Ali naravno ni dobitnicima na lotou ne treba da se podsmevaš...možeš eventaulno da im zavidiš ali i to je glupo...



edit: falila rečca

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 25.01.2021. u 19:54 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 19:07 ] @
Citat:
Jbt koji si trol


Ja se nisam podsmevao, a ovo je direktno vređanje. Nadam se da će moderatori reagovati... a da, ti si moderator :)
[ MajorFatal @ 25.01.2021. 20:56 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ako nemas pojma o tulipmaniji, onda si u ogromnom riziku da nemas pojma o bitkoinu. Prica ide otprilike ovako...
Sve do 17. veka ljudi su bili veoma mudri i lako prepoznavali sheme "hleba bez motike", po prostom indikatoru da li je u pricu ukljucena neka motika. Kako su lako prepoznavdli, tako su lako i odbijali da u njima ucestvuju. A onda, neki onovremeni Nakamoto je uradio nesto revolucionarno sto niko do tada nije - osmislio je shemu hleba bez motike koja podrazumeva motiku. Nastavak sledi...

Citat:
Darko Nedeljković:
Kako moze shema hleba bez motike, reci ces ti, a isto su rekli i holandjani u 17. veku, zakljucivsi da to nije shema hleba bez motike pa su se rado ukljucili u nju. Poenta price je da je neko ubedio ljude da ce cena lala (lukovica iz kojih rastu lale) da se povecava. I svi su kao sumanuti krenuli da kupuju te lukovice, neki da bi skuplje prodali, neki da bi cuvali, a neki da bi razmnozili, sto je dodatna funkcionalnost u odnosu na bitkoin.Ja nikad nisam gajio lale, ali ovako laicki pretpostavljam da ako zasadis jednu lukovicu i okopavas, zalivas, djubris, za dve godine ces imati 5 lukovica. I sad, em cena lukovica raste, em se lukovice razmnozavaju... svako ko je imao ar zemlje resio je da svu svoju ustedjevinu investira u lukovice, okopava, zaliva, djubri i za 2 godine postane milioner. Industrija je totalno pukla, niko nije bio lud da ide na pofao, kad moze da zasadi lale u dnoristu i ceka da postane bogat.
I tako, nakon sto je onovreme i Satoshi rasprodao sve svoje lukovice, a ljudi ispraznili slamarice i kako bi nebojsa rekao "dobro prosli", tj. u lukovicama imali 10x vise vrednosti nego dto su investirali novca, pojavila se potreba da ljudi zive od tog svog bogatstva, da kupuju hranu i odecu, prevozna sredstva, placaju troskove...


Evo sad sam pročitao o tulipmaniji, i ne vidim nešto mnogo paralela, osim ako neko baš hoće da ih proglasi za paralele, opet nedostaje taj deo kako neko ili čime "ubeđuje" nekog drugog da će cena nečeg drugog da se povećava, a što je i pokretač teme poželeo, da ga neko ubedi da kupi bitkoin?

Nije dobro bilo šta analizirati istrgnuto iz konteksta, sve se dešavalo za vreme Dutch golden age https://en.wikipedia.org/wiki/Dutch_Golden_Age a kad imaš i još ti se preliva, pitanje je samo da li ćeš da držiš na papiru, trezoru, pa ne služi ničemu, ili dodeliš nečemu izvanrednu vrednost, pa trguješ i vrtiš, lale su i tad bile četvrti izvozni proizvod, i danas su poznati po gajenju lala i izvozu.

Osim toga neke budale su ratovale u susedstvu Tridestgodišnji rat: https://sr.wikipedia.org/wiki/...D1%9A%D0%B8_%D1%80%D0%B0%D1%82 a kad budale ratuju Rumuniji i Bugarskoj naglo skoči standard pa uđu u EU preko reda. Dodeljući dodatnu vrednost čak i svom doktoru, koji je devedesetih prodavao džidža bidže kod nas na buvljaku, a sad ima platu 1000e.

I na kraju eksperimenti sa lalama su bili počesi svojevrsnog genetskog inžinjeringa, jer je virus učestvovao u selekcijama boja, znam da ti ne veruješ u virus ali to stvarno postoji https://en.wikipedia.org/wiki/Tulip_breaking_virus , https://en.wikipedia.org/wiki/Potyvirus , a golden age je osim trgovine sa Indijom, kulture, slikarstva, podrazumevao i okupljanje naučnika iz cele Evrope, dobiti novu boju lale je bio poduhvat, kao i danas, posao se nije sastojao od zatrpavanja lukovice i čekanja da se pojavi pet lukovica.

I na kraju krajeva :) manija je prekinuta lošim dektretom države, i pojavom neke kuge, a ne što su lale izgubile vrednost.

I na kraju kraju krajeva, oni su tad zbog golden age, otarašavanja vladavine Španije, umanjenju značaja crkvi, kontrolisali skoro svu trgovinu u evropi, al pogledaj na šta im je ličio guilder u to vreme, pokrivljen, vrljav, izbledeo, izlizan, još se nije bio pojavio Njutn da izmisli one zareze da ne grebu više zlato i srebro sa njih, srebrnjak vredeo dva zlatnika jer je bio 7 puta teži itd ... baš lep pokušaj da zavedu red uz pomoć lala, šteta što im nije uspelo. Vidi na šta je to ličilo u Evropi tad, plus ratovi, arčenje ljudi, resursa i prenošenje bolesti ...

Holland 1 Guilder = 20 Stuiver = 320 Penning N/A

1 Leeuwendaalder = 2 Guilder

1 Rijksdaalder = 2.5 Guilder

Venice 1 Ducat = 6L4s 1 Ducat = 1 Guilder

1 Lire = 20 Soldi, 60 Quattrini or 240 Denari

Italy As with Venice but the Lire/Ducat rate varied 1 Ducat = 1 Guilder

Spain 34 Maravedi = 1 Real, 8 Real = 1 Peso 1 Peso = 2 Guilders

France 1/3rd Ecu = 1 Livre = 20 sous = 240 Denier 1 Livre ~= 1 Guilder

England 1 pound = 20 Shillings = 240 pence 2 Shillings = 1 Guilder

Scotland As England 24 Scots Shillings = 1 Guilder

Denmark 1 rigsdalar = 6 marks = 96 skillings 1 Rigsdaler = 2 Guilders

Sweden 1 mark = 8 öre = 24 örtugar = 192 penningar 1 Riksdaler = 2 Guilders

1 riksdaler =~8 marks (variable)

Poland 1 zloty = 30 grosz = 90 Szelags = 540 Denars 1 Zloty = 2/3 Guilder (?)

Turkey One Kurush/Piastre = 40 Para = 120 Akche 200 Akche = 1 Guilder (in 1584)

Bohemia 1 thaler = 24 groschen = 72 kreuzer = 288 pfennig 1 Thaler = 2 Guilders

Germany 1 gulden = 4 mark = 24 albus = 48 schilling = 288 heller 1 Gulden = 1 Guilder

Also 1 groschen = 3 kreuzer = 24 pfennig = 48 heller

many other coins. Unit of account the Reichsthaler 1 Reichsthaler = 1½ Guilders

Tokom devedestih mi smo živeli "od dve marke mesečno", probaj danas da živiš od dve marke mesečno, da li je kod nas bila
Dojč-mark-manija, ili je marka bila zamenska vrednost umesto uništenog dinara?


Citat:
E, to je trenutak kada svaka shema vece budale puca. Videli smo to na primeru beogradske berze - dok je smer novca pretezno od ljudi ka berzi,sve je ok, a kad treba da bude pretezno od berze ka ljudima, onda puca. Isto tako dafiment i jugoskandik. Bitkoin moze dugo da se drzi, zato sto kod ostalih izvor vrcih budala brzo presusi na nekom malom lokalnom trzistu, a zahvaljujuci globalnoj mrezi izvor vecih budala je cela planeta i taj izvor moze bas dugo da ne presusi.


Ako berzu doživljavaš kao mesto gde ćeš da zaradiš ulaganjem pretpostavljam da će kad tad da ti pukne, ako pomisliš da je mesto za trgovinu pretpostavljam da možeš da trguješ ako imaš čime. Beogradska berza je bila samo podmuklo sredstvo za pljačkanje ovog napućenog naroda.

Citat:
Bitkoin primenjuje tu staru foru:
"Nije hleba bez motike, vidis da ucestvuje neka motika? Tj. kompjuter, ali kompjuter je ovovremeni ekvivalent za motiku".


Ako misliš da je fora zaobiđeš, ako misliš da treba naporan rad da dođeš do bitkoina uključiš miner, pretpostavljam da možeš i da trguješ ako želiš ..
[ MajorFatal @ 25.01.2021. 21:20 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
@Major
Pokušao sam da ti objasnim tulipmaniju na primeru paprike i krompira (koje si sam izabrao), ali nažalost izgleda da ja loše objašnjavam, ili ti slabo kapiraš.

Imaš na Wikipediji o tulipmaniji: https://en.wikipedia.org/wiki/Tulip_mania, a preporučujem ti da pročitaš i o teoriji veće budale: https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_fool_theory

Mislim da bi tulipmaniju trebalo učiti u školi iz istorije.


Pitao si da te neko ubedi da kupiš bitkoin, a ja te pitam zašto da te bilo ko ubeđuje bilo šta? Ako ti se sviđa kupiš, ako ti se ne sviđa ne kupiš? Tebe možda intrigira cena od 40.000, a plašiš se da nije neka prevara?

1987 je mala količina lala prodata na berzi za skromnih 480.000$ i ti se sad sigurno pitaš kako to, šta se desilo 1986, i da li je tulipmanija završena? (ne pitaš se, nego ja volim da pričam anegdote).

1850, dvesta godina posle tulipmanije, Aleksandar Dima je napisao roman Crna lala, i tu osim rata, mira, ljubavi, obećava 480.000$ onome ko prvi napravi kompletno crnu lalu. 1927 su dobili jednu od prvih crnih i nazvali je Kraljica noći, pa onda još nekoliko crnih sa raznim imenima, ali sve su imale blagi ljubičasti odsjaj zbog ljubičaste od koje su je dobili, zamisli mučenika koji je svoju lalu nazvao Nearly black tulip. E 1986 je neko dobio skoro pa komplet skroz crnu lalu, sa baš malo ljubičastog odsjaja, i 11 godina kasnije je izbacio na tržište.

Nisu se setili da daju našem seljaku da napravi, našem seljaku kad bi dali dve bele i jednu žutu lalu, za dve godine bi imao komplet crnu lalu bez ljubičastog odsjaja, naša lala bi bila toliko crna da bi upijala svetlost iz okoline koliko je crna.

Citat:
Bradzorf012:
Ne, hoću da pokažem da kapitalizam dehumanizuje čoveka, objektivizuje ga i svodi na stvar. Preciznije, vlasnik kapitala prisvaja višak vrednosti i na taj način parazitira na društvenom tkivu.


Pet bambija iz marksizma, da živiš u Švedskoj i da ti neko kaže da živiš u kapitalizmu, je l bi ga gledao belo, ili potrčao da pročitaš šta je Marks svojevremeno mislio o tome, i koju je terminologiju uveo?

Citat:
Nebojsa Milanovic:
Šta vi sve lupetate, čudo jedno...


Ko "mi", kome se obraćaš?
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 21:22 ] @
Protiv ovakvih argumenata se ne može. Nego, pošto bitkoini stvaraju novac ni iz čega, možda bi mogao tu da se iskoristi onaj tvoj algoritam za beskonačnu kompresiju?
[ Bradzorf012 @ 25.01.2021. 21:23 ] @
Reci sam kako se zove to u Švedskoj, pošto očigledno nije ni jedno ni drugo po mnogim bitnim parametrima.
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 21:25 ] @
O ne... ponovo ide smaranje kapitalizam vs komunizam.
[ MajorFatal @ 25.01.2021. 21:27 ] @
Citat:
BuzzLightyear: Protiv ovakvih argumenata se ne može. Nego, pošto bitkoini stvaraju novac ni iz čega, možda bi mogao tu da se iskoristi onaj tvoj algoritam za beskonačnu kompresiju?


Moj algoritam je još malo opasniji, ne doitaj se ako nisi čistog srca.

Citat:
Bradzorf012: Reci sam kako se zove to u Švedskoj, pošto očigledno nije ni jedno ni drugo po mnogim bitnim parametrima.


Relativno normalan život, sa relativno dobro uređenim stvarima u društvu?
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 21:34 ] @
Nije ovde bitno čisto srce. Za bitkoine (i tvoj algoritam) bitno je da li si čist u mozgu :)
[ MajorFatal @ 25.01.2021. 21:37 ] @
Slažem se.
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 21:44 ] @
Eto, to se zove konstruktivna diskusija!
[ MajorFatal @ 25.01.2021. 22:05 ] @
Pusti, nemoj da gasiš, nek vide ljudi šta mi zlikovci rade ...
[ Bradzorf012 @ 25.01.2021. 22:12 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
O ne... ponovo ide smaranje kapitalizam vs komunizam.


Hm, to je pitanje svih pitanja.
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 22:22 ] @
Pitanje svih pitanja je:

šta je smisao života?

Sve ostalo su sitnice.
[ Bradzorf012 @ 25.01.2021. 22:24 ] @
Smisao života? Možda gubljenje vremena na forumu.
[ BuzzLightyear @ 25.01.2021. 22:35 ] @
Da, definitivno je to.