[ nenadovic85 @ 28.01.2021. 17:22 ] @
Da li ste za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka. Ja jesam. Kad sam morao ja da prođem to njesra, što da štedimo ove današnje klince.
[ BuzzLightyear @ 28.01.2021. 17:29 ] @
E, ako si ti išao, onda je možda bolje da ovi današnji klinci ne idu. Vidi kakav si ispao! Neka ide onaj koji je plaćen ili onaj koji to voli.
[ nenadovic85 @ 28.01.2021. 17:56 ] @
Otkud ti znaš kakav sam ja ispao i dal sam ispao? Možda sam ja general u penziji, a?!
[ BuzzLightyear @ 28.01.2021. 18:04 ] @
Ispao si zbog ovoga što si napisao.

Citat:
Kad sam morao ja da prođem to njesra, što da štedimo ove današnje klince.


Da si rekao da si prošao nešto dobro i korisno i da isto želiš i drugima, to bi bilo u redu. Međutim ti kažeš da ti je bilo loše i da zato želiš da i drugima bude loše. Šta očekuješ za to? Aplauz?
[ Java Beograd @ 28.01.2021. 19:17 ] @
Ko god misli da vojska treba da bude obavezna, njega treba obavezno poslati u vosjku.
[ Al Imam @ 28.01.2021. 21:12 ] @
Ima tri opcije:

- vojni rok za sve ili
- plata za period služenja vojnog roka ili
- odsluženi vojni rok da se računa u radni staž.
[ Branimir Maksimovic @ 28.01.2021. 21:19 ] @
Mislim da je vojni rok ukinut iz ekonomskih razloga. To je cisto bacanje para i na hranu i oblacenje i na tehniku koju regruti
rabe mnogo brze nego profesionalci. Mislim ono jedva su skupili pare da organizuju vojnu vezbu i zovu trecepozivce,
odakle im za stajacu vojsku?
[ VlaK @ 28.01.2021. 22:00 ] @
Ja sam bio u vojsci u jednoj od poslednjik klasa. To je bio raspad sistema. Nije bilo grejanja zimi, nije bilo dovoljno klope, a za svaki vikend je moralo da ide kući najmanje 60% kasarne (zbog nedostatka hrane). Nije ni čudo da su ukinuli tu bedu. Kupanje kako se ko snađe pojedinačno, toaleti blagi užas, topla voda misaona imenica. Wc papir i sapun kupuješ sam. Zadužiš tu jednu uniformu koja je leti topla a zimi hladna. Druge nema. Svako dobije po 2 ćebeta koja na sebi imaju onu deklaraciju da su proizvedena 1981 (to godište su bila moja ćebad) i nikada nisu oprana. Zimi sam spavao sa komplet obučenom uniformom i sa zimskom kapom na glavi (koju sam doneo od kuće) jer grejanja nema. Leti sam doneo mrežu za komarce koju sam stavio na prozor da možemo kako tako da spavamo, ali mi je major pokidao jer ako nemaju drugi, ne mogu ni ja. Sve u svemu nedaj bože nikome. A vi koji hoćete da vratite obazni vojni rok, slobodno šaljite svoje sinove.
[ ademare @ 28.01.2021. 23:06 ] @
Izmedju Nekadasnje JNA i Budalastine Vulina Dezertera od 15 dana , postoji mnogo varijacija .


Osnovno zasto je ovaj trenutni sistem Neodrziv je Nepostojanje Rezervnog sastava !!

Nema rezerve . Tj, ima ali ima 40 + godina !!

Mene zovu svake godine na vojnu vezbu , nisu samo ove Koronske 2020 . E ako Neko misli da ja treba sutra Opet da ratujem , a da oni od 20 godina Bleje , jer nisu videli pusku , taj odmah moze da trazi ukidanje bilo kakve vojske i Unapred potpisivanje bilo kakve Kapitulacije .

Cak i kad se nekoj bandi navrne , drzava da odmah Kapitulira .


Kako kaze onaj " akademik " Kovacevic ? " Srbija nema decu za ratovanje " !

Prodaje fore Idiotima , jer ne Ratuju Deca vec odrasli ljudi . Prodaje fore idiotima , o " unutrasnjem dijalogu za Kosovo , o Razgranicenju itd .

Posle " Razgranicenja " sa Kosovom idu tzv. Sandzak , Vojvodina , I sve istocno i juzno od Morave ! Rumuniji , Bugarskoj i Velikoj Albaniji !

Jel postoji neka granica za koju bi protivnici Ratovanja , ratovali ? Znaci ne za Lazne granice koje je izmislio Cosavi Vojvoda i njegov naslednik , najbolji Student prava u istoriji Srbije ,
Karlovac-Karlobag-Virovitica-Ogulin .

Vec za granicu Beograd-Sabac-Loznica-Krusevac-Jagodina-Smederevo ?
[ madcama @ 28.01.2021. 23:42 ] @
Citat:
VlaK:
... toaleti blagi užas...

Zar vojska sama sebi ne održava higijenu?
[ component @ 29.01.2021. 07:54 ] @
Vojni rok nikako. Vojna obuka, možda.

Ne treba mladi da čiste kasarnu od lišća i pikavaca. Ako treba da nauče kako se koristi oružje i vojna oprema onda to može da se uradi i za 1-2 nedelje. Kakvo crno gluvarenje mesecima. Ja sam prošao, video sam šta radi vojoska i kakvi su sve probisveti tamo. Među nama koji smo došli na "služenje" vojnog roka bilo je svakakvih, ali oficiri i podoficiri... pa to je priča za sebe.

Bolje da se mladima organizuju paintball takmičenja i tamo će više naučiti nego u ovoj našoj "pravoj" vojsci.
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2021. 07:59 ] @
De moze za nedelju dve obuka? To je moglo kod Arkana pa su se 17ogodisnji mladici slali na ratiste i vracali se u sanducima...
[ član @ 29.01.2021. 08:17 ] @
Citat:
ademare:Kako kaze onaj " akademik " Kovacevic ? " Srbija nema decu za ratovanje " !

Prodaje fore Idiotima , jer ne Ratuju Deca vec odrasli ljudi . Prodaje fore idiotima , o " unutrasnjem dijalogu za Kosovo , o Razgranicenju itd .

Posle " Razgranicenja " sa Kosovom idu tzv. Sandzak , Vojvodina , I sve istocno i juzno od Morave ! Rumuniji , Bugarskoj i Velikoj Albaniji !

Jel postoji neka granica za koju bi protivnici Ratovanja , ratovali ? Znaci ne za Lazne granice koje je izmislio Cosavi Vojvoda i njegov naslednik , najbolji Student prava u istoriji Srbije ,
Karlovac-Karlobag-Virovitica-Ogulin .

Vec za granicu Beograd-Sabac-Loznica-Krusevac-Jagodina-Smederevo ?


a ti bi isao da ratujes za liniju BG-...-SD?

na ovu temu smo diskutovali vec jednom, pa cu citirati samog sebe… i dalje imam isti stav i siguran sam da ga necu nikad promeniti!

Citat:
član:nisam neko koga zanima geopolitika, brzbednost u svetu, vojne sile i sl. niti znam puno o tome, ali neke stvari su ocigledne i totalnim laicima poput mene! te "stabilne i mirne zemlje" kako ti kazes, nisu stabilne i mirne jer narod rado ide u vojnike, nego ili su dovoljno bogate i razvijene da mogu sebi tu bezbednost da priuste, ili su saveznici tih zemalja (ali ne saveznici iz "ljubavi" kao sto smo mi sa Rusima na ljubavnoj osnovi saveznici, pa kad 3 meseca pljuste bombe po Srbiji njih nigde, nego iz obostrane koristi), ili jednostavno "placaju" svoju bezbdnost kroz clanstvo u NATO-u, kao npr. odnedavno Crna Gora. svidelo se to nekom ili ne, tako stoje stvari danas. mozes to da prihvatis ili ne (vise puta smo imali prilike da na svojoj kozi osetimo kako izleda "ne"). i nije tacno da to ne podrzavam u "svojoj domovini", vrlo podrzavam da Srbija pristupi NATO-u!

ti kao da ne kapiras koja je godina danas i kako funkcionisu neke stvari... rat je postao biznis, nema tu nikakve "odbrane svoje zemlje", rodoljublja, patriotizma i sl. eto uzmi Siriju kao primer, bukvalno se ne zna ko sve sa kim ratuje i zarad kakvih interesa, Rusima i NATO-u Sirija sluzi kao poligon za testiranje oruzja, fabrika cementa placa reket teroristima da bi ih pustili da proizvode, jer gde ces bolje trziste za cement od potpuno u razrusene zemlje itd. itd. i za sta treba da ginu sad ti ljudi tamo? za odbranu svoje domovine? samo bezanija sto dalje odatle!

ili drugi primer, imam u firmi nekoliko kolega poreklom iz HR i Bosne koji su u Nemacku izbegli za vreme rata. sada su to ljudi u nekim srednjim godinama, a tada su imali otprilike taman toliko godina da ih posalju u rat da se bore za svoje zemlje! oni su izabrali da pobegnu i od tada su u Nemackoj, rade ovde imaju porodice... i sta su oni pogresno uradili sto su pobegli umesto da idu u rat!? nesto nemoralno? izdajnicki? kukavicki? rat bio, prosao, jel bi sta bilo drugacije da su ostali? mozda bi i bilo... bili bi mozda 2 metra pod zemljom niko ih se ne bi ni secao!

kao sto kaze Bora Djordjevic "za ideale ginu budale", pa kome se gine u necijoj partiji rizika, slobodno neka gine!

[ Java Beograd @ 29.01.2021. 08:48 ] @
90% kasarni više ne postoji. Porušeno, prodato, promenjena namena ...
Gde ćeš s' vojskom?
[ madcama @ 29.01.2021. 08:58 ] @
Citat:
component: Vojni rok nikako. Vojna obuka, možda.


A što bih ja uopšte znao kako se koristi oružje i druga vojna sredstva?
Da li ću da pucam u čoveka? Neću.
Neću ni u životinju.
Iskreno totalno mi je svejedno da li je predsednik države u kojoj živim imati prezime na ić, ski ili će mu prezime biti Azijskog, Afričkog, Germanskog, Anglosaksonskog... porekla.
Moje mišljenje dele hiljade ljudi koji svake godine zamene predsednika čije se prezime završava na ić sa prezimenom koje se završvava na el, on, in, on, en...
[ Sava @ 29.01.2021. 09:03 ] @
Zavisi kakav vojni rok. Iako sam služio ozbiljan socijalistički vojni rok ne mislim da je bio ozbiljan u mom slučaju. Najveći deo roka sam proveo u cipelama, na obuci iskopao samo jedan ležeći rov na mekoj zemlji i spalio možda 10 zrna iz pištolja i mislim 5 iz puške i to je bilo sve. Govorili su da je to škola života. Za nas iz grada i koji smo imali poprilično škole čisto gubljenje vremena, za neke je doduše to i bila nekakva škola. Ja sam bio vozač dole na moru kod Splita, uživao sam. Za mene je vojska ono što može da se vidi u filmu "Oficir i džentlmen". Bilo je toga i u nekim rodovima naše vojske, ali eto neki su prošli kao ja. Generalno znači jesam za to, ali da bude dobro osmišljeno i da ljudi koji služe vojsku imaju neke koristi od toga.
[ VlaK @ 29.01.2021. 09:57 ] @
Citat:
madcama:
Citat:
VlaK:
... toaleti blagi užas...

Zar vojska sama sebi ne održava higijenu?

Vojska je i održavala higijenu, ali nije mogla da kupi nove kotliće, pa da ne koristi kofu sa vodom, ili da kupi nova vrata za taj čučavac pa da se dobije makar malo privatnosti, a ne bez vrata...
[ ademare @ 29.01.2021. 10:08 ] @
Citat:
član:


a ti bi isao da ratujes za liniju BG-...-SD?



Tu liniju gde su jos Uzice i Kraljevo , granicni gradovi , dobijamo u startu bez ratovanja " dece " .

Da li bi ostala ona zauvek ?

Tesko jer nista nije zauvek , pa bi se vremenom dalje smanjivala .

Ulazak u NATO ne znaci ni Bezbednost niti garantuje bilo kakve granice .

Dve uzorne clanice Turska i Grcka su decenijama na ivici rata !

Sa druge strane , sada je vec cuvena izjava Makrona o pocetku razgovora za " pridruzivanje " EU , Severne Makedonije i Albanije : " Dosta im je NATO " !
[ nenadovic85 @ 29.01.2021. 10:13 ] @
Ne može za 2 nedelje, najmanje 4 meseca aktivne obuke. I bićemo vojska ipo. Da smoždimo hrvate ili albance, a ko zna možda i bošnjake ili bugare.
[ sdurut @ 29.01.2021. 10:40 ] @
Služenje vojnog roka nije školska ekskurzija pa da se mere uslovi smeštaja. Uslovi u ratu su mnogo gori nego što je opisano u predhodnim postovima. Situacije koje čovek doživi lično tokom služenja vojnog roka su neponovljive. Iskustva u ratovima su pokazala da najviše ginu neobučeni civili.
Tako da po meni služenje vojnog roka je jedna vrsta vežbe da čovek vidi i doživi u kavim sve situacijama može da se nađe u životu. Možda mu neko od tih iskustava ubuduće spasi glavu.
Po meni sasvim je dovoljno da vojni rok bude od 3-6 meseci. Sve preko toga je gubljenje vremena i nepotreban trošak za državu.
[ component @ 29.01.2021. 11:13 ] @
Ako hoćeš nekog da pripremiš za rat nije dovoljno ni godinu dana vojne obuke. Mora biti profesionalni vojnik kome je to životni poziv. Ako misliš da to što je neko išao godinu dana u vojsku i kada, ne daj Bože zatreba, pozoveš ga posle 20 godina, taj baš i nije nešto bolji vojnik od mladića koji je za 2 nedelje naučio osnove rukovanja opremom.

To nije znanje i veština koja ostaje za ceo život, pa misliš sa 18 je išao u vojsku, pa sad ga ceo život računam kao vojnika koga mogu da pozovem kad zatreba. To se pokazalo 90-tih.

Izglasajte mene za precednika/premijera/maršala i naša deca neće morati da koriste oružje. Roboti treba da se bore za nas, a mladima daj džojstik u ruke pa da vidiš kako se ratuje Ovako ćemo lepo da obučimo omladinu da budu zamorčići kad treba neko da pusti A.I. robota sa oružjem ili drona da se malo vežba.
[ djoka_l @ 29.01.2021. 11:17 ] @
NE!

Kako neko ko je služio vojni rok od 15 meseci (13.5 sa svim skraćenjima) tvrdim da je glupost da su ponovo uvede obavezno služenje vojnog roka.
Pre svega, da bude jasno, osnovna vojnička obuka je trajala 3 meseca, a bila je tako traljavo izvođena da je bolje da nije ni postojala. ŠRO je imao osnovnu obuku od 6 meseci.
Posle osnovne obuke, vojnici i pitomci su upućivani u operativne jedinice, gde je trebalo da se, uz normalne zadatke, obavlja i dodatna obuka.

Masovna armija, bratstvo jedinstvo, naoružani narod, sve je to puklo u roku od nekoliko meseci kada su počeli sukobi u SFRJ.
Naoružani narod je uzeo oružje i počeo da puca jedni na druge naročito na "pobratimljene i jedinstvene" pripadnike drugih naroda, a od masovne armije nije ostalo ni M kada je krenula mobilizacija.

Problemi sa obukom su bili različiti, od toga da nije bilo dovoljno materijala (manevarske municije, školskih mina, bojeve municije), preko toga ko je držao obuku.
Recimo, tamo gde sam ja bio na stažu, nije održana obuka u bacanju bojeve bombe, jer bombe nije bilo. Bacana je gumena replika. Na osnovnoj obuci sam bacao školsku bombu. Nije isto kada umesto BUUUM, čuješ pffff...
Nije održana obuka iz gađanja iz ručnog bacača, jer nije bilo školske municije (ona što nema eksplozivno punjenje nego "metkić").
Od 4 predviđena pešadijska gađanja, odražena su dva, jer nije bilo dovoljno bojeve municije za 4.
Od taktičkih pešadijskih vežbi, na pola nije bilo dovoljno manevarske municije, topovskih udara, školskih dimnih kutija i gomila drugog materijala. Možete misliti kako se vojska silno zabavljala na temi vod u napadu, kada umesto manevarske municije vojnici viču "BANG, BANG" na zamišljenog neprijatelja.
Sve se to dešavalo u vreme koje je bilo relativno normalno, kada je vojska bila sita i dobro smeštena. Sledeće generacije nisu imale dovoljno ni da jedu, a od "potrošnog" materijala za obuku nije bilo ni koliko u moje vreme.
Recimo, obuka za gađanje protivtenkovskom raketom (maljutkom) se kompletno radila na simulatoru, a ponekad je vojska imala priliku u toku celog vojnog roka da vidi jednu bojevu raketu ispaljenu na maketu tenka. Ponekad ni toliko.

U "normalnim" armijama, obuku drže profesionalci, podoficiri, a na komandnim pozicijama su profesionalni oficiri.
U JNA, većinu obuke, osim specijalističke, držali su desetari i pitomci ŠRO, dok podoficira ili nije bilo, ili su hladili mooda uz hladno pivo, dok desetari drže obuku.

Većina zemalja na svetu danas nema obaveznu regrutaciju. Najviše 15 zemalja i dalje ima obavezan vojni rok, nekoliko ima regrutovanje do 20% stanovništva. Najveći broj zemalja ima profesionalnu armiju, neke na to dodaju i dobrovoljce, a postoje zemlje koje nemaju nikakvu armiju, već samo policiju i specijalne, poluvojne snage.

Mi ne da nemamo uslove za masovno služenje vojnog roka, niti imamo realne potrebe za to, nego čak nemamo ni dovoljno sredstava za postojeći profesionalni kadar.
[ Predrag Supurovic @ 29.01.2021. 11:26 ] @
Vojni rok je pripremao ljude za mnogo šta u životu a ne samo za rat. Svako je tu mogao ponešto da nauči - ako je želeo, a ponajmanje se tu radilo o pucanju.

Ali za to treba dobro opremljena i snabdevena vojska i motivisani ljudi koji vrše obuku.
[ djoka_l @ 29.01.2021. 12:00 ] @
Opšta vojna obuka u trajanju od tri meseca je imala, otprilike, pola časova posvećenih pešadijskoj, inženjerijskoj, kao i drugim "opštim" temama, a pola specijalističkoj. Tako su vezisti učili teme vezane za vezu, artiljerci za artiljeriju itd.
Znači nije samo "pucanje", ali i za tu specijalističku obuku nije bilo materijala.
Recimo, za kurs prve pomoći, mogao sam da zadužim jedan komplet i pola zavoja nije bilo u kompletu. Onda dođe GINA i donesu lutku fantoma i vojnici moraju da demonstriraju izvođenje veštačkog disanja i masaže srca. Otpsilike 1 u 150 uspe da "ne ubije" fantoma. A lutku prvi put vide u životu.

Za formiranje centra veze, pola uređaja nije radilo, nedostajali kablovi, nije bilo goriva za agregate, a komandno-štabna kola su stajala godinama parkirana na poligonu, jer nije bilo goriva, ili nisu bila ispravna.
Ja sam pola vojnog roka dužio neispravnu PAP-ovku. Kada idem na gađanje, pozajmim drugu.
Morao sam da držim obuku za korišćenje automatske puške M-70. U mom bataljonu nije bilo ni jedne, ali sam, srećom, bio drugar sa stažom iz pešadijskog bataljona, pa pozjmimm njegovu, samo da vojska vidi uživo kako izgleda, pa da eventualno i pipne pušku.
Kada smo držali stražu, imali smo samo toliko bajoneta, koliko je bilo ljudi na straži. Šlemova nije bilo dovoljno, osim za stražare i patrole, pa kada se radi smena straže, stari stražar da novom "svoj" šlem.
[ B3R1 @ 29.01.2021. 12:01 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Vojni rok je pripremao ljude za mnogo šta u životu a ne samo za rat. Svako je tu mogao ponešto da nauči - ako je želeo, a ponajmanje se tu radilo o pucanju.

Pa jeste ... tamo si mogao da naucis kako se laze dok coveku gledas u oci, kako se krade, kako se laska uz smesak (dok u sebi mislis najgore), kako se prave lazne cifre (npr. inventar), kako se falsifikuje (npr. one dozvole za izlazak), kako se hvata krivina, kako se glumi da nesto radis (a zapravo se 'ladis), kako se grade "Potemkinova sela", kako se na kvarno sticu privilegije i povlastice, kako da u svojoj okolini prepoznas prave i lazne prijatelje, protivnike, cinkarose, uvlake, potlrone, kameleone, saradnike "sluzbi" ... i ono najvaznije - kako da za sebe izvuces najbolje u datoj situaciji, bez obzira na druge, a da te ti drugi kasnije uopste ne mrze. I da u svemu ipak ocuvas privid nekakvog svog licnog integriteta i ne ugrozis poverenje drugih, dok im svima iza ledja radis sve od ovoga sto je nabrojano. Sve u svemu, odlicna priprema za posao u drzavnoj sluzbi, gde su ti upravo navedena znanja i vestine najpotrebnije.

Eto, to je u najkracim crtama moj utisak o godini dana provedenoj u staroj JNA (1987/88).
[ ademare @ 29.01.2021. 12:02 ] @
Ljudi koji misle da ce u nekom buducem " eventualnom " ratu ucestvovati Milioni gradjana Srbije se varaju i ne znaju nista o ratovanjima !

To vreme je proslo i Ne moze se nikako vratiti , niti ko zeli da ga vrati !

Vojska Srbije Zvanicno ima 28.000 aktivnog sastava i 50.000 Rezerve !!

To je sve i vise se nece ni mobilisti !

Aktivni sastav cini oko 6.000 vojnika , ostalo su Kancelarijski Foteljasi !! Nece oni u rat ! Gledali smo 90-tih kada su Profesionalni oficiri odlazili na bolovanje !!

Vulina Dezertera , tada je bio podpresednik JUL-a , najvece vlasti !

Sta znaci profesionalna vojska , ako u slucaju rata Svi daju otkaz ?


A da ne pricam da Vojska Srbije ima ukupno 144. Topova !!! Manje nego za vreme Kralja MIlana u 19 . veku !!!
[ component @ 29.01.2021. 12:11 ] @
Za šta je, molim te, vojni rok pripremo ljude? Hajde navedi šta je to "mnogo šta u životu". Kako se "hvataju krivine"? Kako se čisti lišće i pikavci? Kako se dobijaju žuljevi i urasli nokti od čizmi za koje mogu da kažem samo da su neki poluproizvod.

Da budem jasan. Ja sam služio vojsku kao deo specijalnih jedinica i imali smo neke obuke koji drugi inače nemaju. Opet kažem da je rasulo. Sve to može da se nauči u par nedelja ako hoćeš. Ako nećeš ne vrede ni godine.

Nikako ne treba da se uvede vojni rok! To je samo jedan veliki trošak za državu, a veliko gubljenje vremena za narod. Pre bih uveo obaveznu radnu akciju čišćenja Srbije, pošumljavanja i slično, pa da bar ima koristi. Ako treba da naučimo nešto omladinu, to je da ne bacaju otpad u reke, a ne kako da ratuju.

Ali ako neki političar reši da treba da se plati za milion uniformi, i ko zna kakve opreme, onda će tako i biti samo da bi njegov pajtos dobio posao. A mi ćemo sve to lepo platiti i novcem i vremenom.
[ nenadovic85 @ 29.01.2021. 12:45 ] @
mislim da neki od moderatora nisu išli u vojsku jer su mi obrisali jednu normalnu temu o android studiju. Loš primer demokratije.
[ BuzzLightyear @ 29.01.2021. 12:51 ] @
Normalno da je na Medzoni obrisana normalana tema. Sledeći put napiši nešto malo nenormalnije.
[ Predrag Supurovic @ 29.01.2021. 15:42 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Predrag Supurovic: Vojni rok je pripremao ljude za mnogo šta u životu a ne samo za rat. Svako je tu mogao ponešto da nauči - ako je želeo, a ponajmanje se tu radilo o pucanju.

Pa jeste ... tamo si mogao da naucis kako se laze dok coveku gledas u oci, kako se krade, kako se laska uz smesak (dok u sebi mislis najgore), kako se prave lazne cifre (npr. inventar), kako se falsifikuje (npr. one dozvole za izlazak), kako se hvata krivina, kako se glumi da nesto radis (a zapravo se 'ladis), kako se grade "Potemkinova sela", kako se na kvarno sticu privilegije i povlastice, kako da u svojoj okolini prepoznas prave i lazne prijatelje, protivnike, cinkarose, uvlake, potlrone, kameleone, saradnike "sluzbi" ... i ono najvaznije - kako da za sebe izvuces najbolje u datoj situaciji, bez obzira na druge, a da te ti drugi kasnije uopste ne mrze. I da u svemu ipak ocuvas privid nekakvog svog licnog integriteta i ne ugrozis poverenje drugih, dok im svima iza ledja radis sve od ovoga sto je nabrojano. Sve u svemu, odlicna priprema za posao u drzavnoj sluzbi, gde su ti upravo navedena znanja i vestine najpotrebnije.

Eto, to je u najkracim crtama moj utisak o godini dana provedenoj u staroj JNA (1987/88).


Pa zar ti nije bilo bolje što si to tamo naučio nego da si kasnije sve to saznavao na svojoj koži?
[ BuzzLightyear @ 29.01.2021. 15:52 ] @
Na čijoj je koži to sve saznao u vojsci? Mislim da bi mu bilo bolje da je to sve saznao na forumu.
[ mjanjic @ 29.01.2021. 17:58 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Predrag Supurovic: Vojni rok je pripremao ljude za mnogo šta u životu a ne samo za rat. Svako je tu mogao ponešto da nauči - ako je želeo, a ponajmanje se tu radilo o pucanju.

Pa jeste ... tamo si mogao da naucis kako se laze dok coveku gledas u oci, kako se krade, kako se laska uz smesak (dok u sebi mislis najgore), kako se prave lazne cifre (npr. inventar), kako se falsifikuje (npr. one dozvole za izlazak), kako se hvata krivina, kako se glumi da nesto radis (a zapravo se 'ladis), kako se grade "Potemkinova sela", kako se na kvarno sticu privilegije i povlastice, kako da u svojoj okolini prepoznas prave i lazne prijatelje, protivnike, cinkarose, uvlake, potlrone, kameleone, saradnike "sluzbi" ... i ono najvaznije - kako da za sebe izvuces najbolje u datoj situaciji, bez obzira na druge, a da te ti drugi kasnije uopste ne mrze. I da u svemu ipak ocuvas privid nekakvog svog licnog integriteta i ne ugrozis poverenje drugih, dok im svima iza ledja radis sve od ovoga sto je nabrojano. Sve u svemu, odlicna priprema za posao u drzavnoj sluzbi, gde su ti upravo navedena znanja i vestine najpotrebnije.

Eto, to je u najkracim crtama moj utisak o godini dana provedenoj u staroj JNA (1987/88).


I onda ste to "znanje i iskustvo" pretoči u firme gde se oni koji su odslužili vojni rok zaposle :)

Tamo negde 50-ih i delimično 60-ih postojao je neki entuzijazam, Evropa se još oporavljala od WW2, pa ni SFRJ nije bila toliko lošija, čak su neke stvari bile i bolje - gde su se tamo npr. delili stanovi?
Međutim, dok Evropa ide krupnim koracima napred, razvijaju se nove tehnologije, SFRJ već 70-ih ulazi u krizu, brzo se zadužuje, za samo 10-ak godina od 1970. do 1980. dug je porastao sa nekih 4-5 na preko 20 milijardi dolara. Sredinom 70-ih je došlo i do naftne krize, SFRJ je to delimično peglala građevinskim radovima u Iraku, Kuvajtu, Libiji, ali ni to nije pomoglo.
Jednostavno, nekim zakonom o OUR-ima ili SOUR-ima postojala je obaveza da firme svake godine zapošljavaju određen procenat novih radnika (npr. 5% novih u odnosu na broj onih koji su već u radnom odnosu), što je za 5-6 godina dovelo do toga da firme mnogo više troše na plate, stanove i druga prava zaposlenih nego što ti zaposleni doprinose.

Da bi se održao privid superiornosti jugoslovneske privrede u odnosu na "konkurenciju", dovlači se novac iz banaka u firme, koji pojedine firme nikad i ne vraćaju, minus u bankama se pokriva delom štampanjem, a delom zaduživanjem, i tako dok sve nije puklo početkom 80-ih (nema goriva, kafe, sredstava za ličnu higijenu...), onda slede "reforme" i opet se narodu daje neka nada, i taman kad je to krenulo kako treba i narod pomislio da ćemo kao SFRJ ući u EU, kreće "demokratija" koju promovišu nacionalisti, i dolazi do raspada SFRJ uz krvavi građanski rat.


Da je vojska nečemu korisnom naučila te ljude, ne bi tek tako krenuli da se naoružavaju i pucaju na komšije, ne bi dozvolili da par procenata diletanata u narodu izazove građanski rat sa katastrofalnim posledicama. Ali, očigledno je da većina u vojsci nije naučila ništa korisno, samo je cela obuka bila upakovana tako da ljudi MISLE da su nešto naučili - a realno, većina posle dolaska iz vojske nije bila u stanju da pretrči jedan kilometar, a kamoli da ratuje protiv nekog ozbiljno pripremljenog protivnika.
[ nenadovic85 @ 29.01.2021. 18:49 ] @
treći svecki se bliži pa vi vidite...
[ morihei ueshiba @ 29.01.2021. 22:32 ] @
-"drugarstvo do groba" iz vojske traje tacno dok se ne napusti kasarna posle skidanja.

- vestina slaganja garderobe se zaboravlja trenutkom razduzivanja uniforme

- navika ustajanja u nerazumnih 5 ujutru se gubi sledece jutro po skidanju

- vojnicki pasulj je odvratna bljutavstina

Ajde, ima i nesto sto ostaje za uspomenu:

- gubitak inteligencije, upravo proporcionalan duzini sluzenja obaveznog vojnog roka

- trajan osecaj nepovratno izgubljenog vremena koje se moglo iskoristiti za nesto pametnije, recimo gledanja kako se susi farba na nekoj random tarabi
[ Bradzorf012 @ 29.01.2021. 23:08 ] @
Kako su Izraelci glupi, služe vojsku i po dve tri godine. Dečaci i devojčice, svi bez izuzetka.
[ ssi @ 29.01.2021. 23:28 ] @

Taj vojni rok je glupost. Povremeno se javlja zadnjih godina kao neki vide populuzma, smirivanja odredjenih grupa.


Citat:
Bradzorf012: Kako su Izraelci glupi, služe vojsku i po dve tri godine. Dečaci i devojčice, svi bez izuzetka.


Obozavam kad likovi tripuju i porede Srbiju sa drzavama.
[ popusicko @ 30.01.2021. 04:39 ] @
Citat:
morihei ueshiba:

- vojnicki pasulj je odvratna bljutavstina


Vojnicki pasulj je bio najbolji i najbogatiji na svetu u mojoj kasarni.Sveukupno hrana je bila
bas,bas dobra.I plus jos dopuna svaki dan.
RC klasa 1992/1993

Zapravo oprema koju smo dobili je bila nova novcata i niko nije dobio nista polovno
[ SlobaBgd @ 30.01.2021. 07:22 ] @
Citat:
ssi:
Citat:
Bradzorf012: Kako su Izraelci glupi, služe vojsku i po dve tri godine. Dečaci i devojčice, svi bez izuzetka.


Obozavam kad likovi tripuju i porede Srbiju sa drzavama.

Još gore je kad likovi tripuju i porede sebe sa ljudima.
[ nenadovic85 @ 30.01.2021. 08:57 ] @
Oćemo Kosovo, oćemo Republiku Srpsku, pa braćo mora vojska.
[ whitie2004 @ 30.01.2021. 08:58 ] @
A vidi - nije lako istu rec "vojska" koristiti za nas i Izraelce. Jednostavno, to nema veze jedno sa drugim. Druga kategorija.

Kako porediti onog nesrecnika Vulina, koji za jutro promeni 3 sarene uniforme i za to dobije pilotsku znacku.I ti "to" sad stavi pored izraelskog pilota!

Nije pitanje profesionalac, gradjanin ili dobrovoljac .... svi su oni napustali polozaje, odbijali da napuste VMA, vatali avione za zapad - sve vec vidjeno. Stvar je da taj vojnik bude spreman da se bori (pogine) za tu domovinu. Da vidi da ce sutra njegovo dete biti srecno i da ce normalno ziveti u toj domovini. Da ce zeleti da ostane tu i da i samo da zivot za to parce zemlje ....

Jasno je da toga nema. Ne kod nas - isto je na celom Balkanu. Ne verejum ni da su Albanci spremni da dalje ginu za domovinu koja nije Germanija ili slicno ... Jedino su arapi/jevreji/turci spremni da i dalje ginu ... moraju. A imaju stvarno celozivotnu intezivnu obuku! Oni ce nas sve ovde pocistiti. Mislim one koji vec nisu otisli ...
[ ademare @ 30.01.2021. 10:19 ] @
Srbija je odavno potpisala sporazum o regionalnom ogranicavanju naoruzanja i kontroli .

Bukvalno svaki komad , svaka puska je prebrojana i to je pod NATO kontrolom .

U Srbiji ima M70 - Kalasnjikov u upotrebi i u magacinima 72.000 !!

Znaci Srbija i da hoce ne moze da mobilise vise ljudi nego sto ima pusaka , jer nece valjda sa Prackama da ratuju ?? Naravno Pracke ne postoje !


Ovo je samo jos jedan probni balon u nizu , prica medijska , jer sigurno niko nece uvoditi vojni rok u Pandemiji ?

Cena tog igranja je 1 Milijarda US $ godisnje !!

Tako da su male sanse da se ovo ostvari u obimu kako neki zamisljaju .

Vec kako je rezerva 50.000 , islo bi na obuku oko 10 % raspolozivog ljudstva tj. oko 5.000 godisnje . S tim sto bi se oni namamili platom itd .

Posle bi bili rezerva . Jer ko nije danas upisan u rezervu u tih 50.000 Nece nikada biti pozvan ni za sta .

Ali stare treba brisati ,a mlade upisivati . Umesto 1 Mulijarde , 10 % moze da prodje i sve O.K.
[ B3R1 @ 30.01.2021. 12:31 ] @
Citat:
ademare: Znaci Srbija i da hoce ne moze da mobilise vise ljudi nego sto ima pusaka , jer nece valjda sa Prackama da ratuju ?? Naravno Pracke ne postoje !

Nece se ratovati, Srbija je okruzena clanicama NATO i tu se svaka dalja diskusija na tu temu zavrsava. U pitanju je nesto sasvim drugo:
Citat:
Ovo je samo jos jedan probni balon u nizu , prica medijska , jer sigurno niko nece uvoditi vojni rok u Pandemiji ?

E bas to. Pandemija. Ali ne samo pandemija, vec i poplave od pre 6 godina, pa i iskustva susednih drzava (npr. zemljotres u Hrvatskoj) - sve to je pokazalo slabost svih balkanskih drzava u otklanjanju posledica vanrednih situacija. Svakka drzava ko bajagi ima neke "stozere" za vanredne situacije ali, svi oni su u stilu onog starog vica, gde se vezba pod nazivom "nista nas ne moze iznenaditi" otkazuje zbog nevremena. Sada svi shvataju da je JNA bila zapravo gotova, besplatna radna snaga, koja je mogla da se mobilise za bilo kakve poslove, male ili velike, u rekordnom roku. Kada je bio zemljotres u Skoplju i Crnoj Gori pre 40-50 godina prva na licu mesta je tada bila vojska.

A tu ima i korak dalje. Recimo, radnici po onim azijskim motacnicama kablova se naljute i dignu generalni strajk. Vide kako to Grci rade, pa se pitaju sto ne bi i oni. Investitor preti da napusti Srbiju. Vlast se uplasi. I sutradan posalje balavce od 19-20 godina da umesto metlanja kasarni odu da motaju kablove. Za porciju (vojnickog) pasulja. A ovim radnicima poruci: samo vi strajkujte, ima ko ce i da radi i to za manje para od vas ... ako se ne vratite za mesec dana, dobicete otkaze, pa strajkujte kod kuce.

U Grckoj svakog leta bude poneki ogroman strajk. Ne rade busevi, trajekti, mnoge radnje su zatvorene. Tada mozete cesto videti grcke vojnike kako voze buseve.

Mada nema veze s temom, ali i to da pomenem: JNA je nekada, osim namenske, imala citav niz sopstvenih malih plantaza, silosa, stoke ... takvi objekti su se zvali iz nekog razloga "ekonomija". Ti objekti nisu imali nikakve veze s ekonomijom, osim sto su delili istu rec. Tamo su se recimo gajili luk i krompir, bile su i farme pilica, svinja. Tamo su najcesce radili vojnici rodjeni na selu, koji su se u te stvari razumeli. Ovo znam, jer je moja jedinica drzala strazu na jednom takvom objektu gde je bio i svinjac. Ideja je bila da vojska bude sto je moguce manje zavisna od dobavljaca. Ali i za neke ne daj boze vanredne situacije, ako se npr. seljaci pobune i pocnu da ucenjuju drzavu ... to im je bila neka vrsta bekapa. Slicna ideja je bila i sa inzinjerijom, koja je mogla da se angazuje na gradjevinama kad god je to trebalo. Imali su sve masine i opremu kao i gradjevinske firme.

Naravno, nekad i sad su dve razlicite price i ta nekadasnja "bekap industrija" danas ne bi mogla da se stvori tek tako, ipak su SFRJ i JNA zivele od kredita koje nismo otplacivali. Ali nemojte da mislite da nekome u Srbiji ne padaju na pamet i takve ideje ...

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 30.01.2021. u 14:00 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2021. 13:11 ] @
Citat:
ademare:

Posle " Razgranicenja " sa Kosovom idu tzv. Sandzak , Vojvodina , I sve istocno i juzno od Morave ! Rumuniji , Bugarskoj i Velikoj Albaniji !

Jel postoji neka granica za koju bi protivnici Ratovanja , ratovali ?

Postoji. Ne treba zapadna Srbija da ostane kao siroce koje nikom ne treba, mislim da bi trebali ratom da je pripojimo madjarskoj. Da pregazimo sve do Budimpeste dok se ne saglase da nas uzmu.

Samo, imam utisak da si ti to nekako mislio sa druge strane linije fronta? Ono, kao, madjari i hrvati hoce silom da nam uvale madjarske i hrvatske pasose, a mi kao ne damo?!
[ ademare @ 30.01.2021. 15:09 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
ademare: Znaci Srbija i da hoce ne moze da mobilise vise ljudi nego sto ima pusaka , jer nece valjda sa Prackama da ratuju ?? Naravno Pracke ne postoje !

Nece se ratovati, Srbija je okruzena clanicama NATO i tu se svaka dalja diskusija na tu temu zavrsava. U pitanju je nesto sasvim drugo:



Ma hoce samo prvo treba da udjemo u NATO ! Oni stalno ratuju
[ ademare @ 30.01.2021. 15:21 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
ademare:

Posle " Razgranicenja " sa Kosovom idu tzv. Sandzak , Vojvodina , I sve istocno i juzno od Morave ! Rumuniji , Bugarskoj i Velikoj Albaniji !

Jel postoji neka granica za koju bi protivnici Ratovanja , ratovali ?

Postoji. Ne treba zapadna Srbija da ostane kao siroce koje nikom ne treba, mislim da bi trebali ratom da je pripojimo madjarskoj. Da pregazimo sve do Budimpeste dok se ne saglase da nas uzmu.

Samo, imam utisak da si ti to nekako mislio sa druge strane linije fronta? Ono, kao, madjari i hrvati hoce silom da nam uvale madjarske i hrvatske pasose, a mi kao ne damo?! :D



Dobro , ovo je sala , ali cinjenice o Aspiracijama suseda na delove nase drzave nisu ni Sala ni Bajka .

Da se Autonomasi ne zanose Vojvodina ne bi bila nezavisna drzava , vez podeljena na 3 dela izmedju Hrvatske , Madjarske i Rumunije . Rumuni bi uzeli centralni i juzni Banat !

Ljudi u Srbiji slabo poznaju Istoriju , pa tvrde da su Rumuni nasi prijatelji , nisu priznali Kosovo , eto nikada nismo ratovali , cak ni u II s. ratu itd .

To je tako zahvaljujuci Hitleru Licno !

Kada je 1941 . pripreman napad na Kraljevinu Jugoslaviju , Kraljevina Madjarska je odlucila da ucestvuje u napadu ! Decembra 1940 . KJ i KM su potpisale ugovor o Vecitom Prijateljstvu !! To Vecito Prijateljstvo je trajalo 4 meseca kada je KM napala KJ !!

Hitler je nudio i Rumuniji da ucestvuje u napadu ! Rumunija je prihvatila i mobilisala Armiju ! Posle mobilizacije , Rumunija je zatrazila da njoj pripadne ceo Banat , ali je Hitler Odbio ! U Banatu je zivelo dosta Nemaca tzv. podunavske Svabe , koji nisu bili zadovoljni ni time sto je Srem bio NDH a Backa i Baranja Madjarska anektirana teritorija !

Tako da kada su culi da nece dobiti nista , Kraljevina Rumunija , je demobilisala visak vojske koji je bio spreman za Napad i do napada nije doslo !

Napada Rumunije nije bilo samo zato sto ne bi dobili nista ! Za dzabe nisu hteli , a teritoriju im Hitler nije dao !

Toliko o Vecitim potpisanim i nepotpisanim Prijateljstvima !!
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2021. 18:07 ] @
Citat:
Dobro , ovo je sala , ali cinjenice o Aspiracijama suseda na delove nase drzave nisu ni Sala ni Bajka .

Znas kako - u svakoj sali ima pola istine. Ako je pred vojnikom izbor da se bori za EU pasos ili pasos Srbije, ja mislim da bi on okrenuo pusku na drugaciju stranu nego sto ti mislis. Po cemu je to Orban losiji od Vucica i zasto da nam on ne bude predsednik (znam, nece, ali kad bi hteo)? Prisajedini nas lepo i onda madjarski pasos u dzep, sednes u prvi autobus i pravac nemacka, nista pasoska kontrola, nista radna dozvola, nista cekanje termina u ambasadi godinu-dve.

Ja zaista mislim da je to vreme takozvane "slobode" za koju se gine daleko iza nas. Sta ce nam ta sloboda, to niti se maze na hleb,niti se sipa u traktor. Da nam predsednik i premijerka budu Srbi? Neka, hvala, slobodno nek budu Madjari. Cak nekako vise imam poverenja, smatram da bi manje sr@nj@ pravili.

Citat:
Da se Autonomasi ne zanose Vojvodina ne bi bila nezavisna drzava , vez podeljena na 3 dela izmedju Hrvatske , Madjarske i Rumunije . Rumuni bi uzeli centralni i juzni Banat !

Pa dobro, moze i tako. Sve tri su punopravne clanice EU, cije drzavljanstvo podrazumeva slobodu zaposljavanja na teritoriji EU. A tu slobodu ljudi sa ovih prostora danas najvise traze.
[ BuzzLightyear @ 30.01.2021. 18:14 ] @
Dobro je to, sve dok nekome ne padne na pamet da obeležava ljude zvezdama.

Meni se sviđa ideja o dronovima i vojnicima sa džojstikom.
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2021. 18:19 ] @
Citat:
Meni se sviđa ideja o dronovima i vojnicima sa džojstikom.

Ja mislim da je to vreme daleko iza nas. Ne ratuje se vise vojnicima, nego ekonomskim merama i propagandom. Pogledaj malo od pada berlinskog zida pa na ovamo koliko je drzava osvojio suprotni blok, bez ijednog ispaljenog metka. Kada bi nasi susedi zaista zeleli da rasparcaju srbiju i podele izmedju sebe, to isto moze da se organizuje bez ispaljenog metka. Potreban im je novac, propaganda, nastampaju dovoljno pasosa za sve, nasteluju zakon tako da ko nece da pomeri granicu treba da vrati pasos, potom se ako treba i formalno obavi referendum i gotovo. Nego, da se ne zanosimo mastom, kome mi ovakvi trebamo...
[ BuzzLightyear @ 30.01.2021. 18:22 ] @
Pogledaj Siriju, Jermeniju, Libiju... Rat u Jermeniji je dobijen skoro samo dronovima.

P.S.
Nije loše ni kada država ima koju atomsku bombu i raketu za dostavu... Samo to je SF za nas. Dronovi nisu. Mogla bi država da uposli ove naše frilensere.
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2021. 18:35 ] @
Ja nekako rezonujem da su ta podrucja vremenski iza nas. Kao, na teritoriji zapadnih drzava posledji put ratovano sredinom proslog veka, balkan za njima kasni 50 godina, a Sirija i Jermenija 70 godina. Mi sad mozemo vojno da ratujemo sa madjarskom jedino ako mi silom hocemo da se prikljucimo njihovoj teritoriji, a oni ne daju. A to necemo raditi, mnogo smo slabiji.

Citat:
Nije loše ni kada država ima koju atomsku bombu

Tebi to nije lose?!?!?! Kad bi Vulin dosao u posed atomske bombe, ja bih momentalno spakovao kofere i uputio se ka dijametralno suprotnoj tacki na globusu. Nekako mi onaj Kim deluje manje opasan.
[ BuzzLightyear @ 30.01.2021. 18:45 ] @
Posle Prvog svetskog rata isto su rezonovali kao ti. Isto su rezonovali i u SFRJ posle Drugog svetskog rata. Takvo razmišljanje bi moglo da se nazove optimizmom. Dobar je optimizam, ali najbolje funkcioniše ako imaš atomsku bombu i dronove.

Misliš da bi Vulin gađao samog sebe? Meni on baš deluje kao čovek koji ceni svoj život.
[ ademare @ 30.01.2021. 18:59 ] @
Dronovi su svakako buducnost !

Ali to mora da ide postepeno .

Prvo smo nabavili ogromnu kolicinu Botova . A sta su Dronovi nego Leteci Botovi ?

Jos da vidimo kako Botovi da Lete i sve reseno !

DR. Mitrovic je pre neki dan prikazao leteci automobil, sto je korak u pravom smeru .
[ mjanjic @ 30.01.2021. 19:15 ] @
Aj' što je on prikazao nazovi leteći automobil (to postoji duže od 15 godina, sećam se vesti da će ljudi masovno da se isele iz LA i SA nekih 100-200km dalje, jer su kuće 10x jeftinije, prodaju nekretninu za debelu lovu, tamo kupe imanje, a letećim autom putuju na posao, stižu brže nego iz predgrađa do centra klasičnim autom.

Ali, ne videsmo dalji razvoj tih letećih auta, a nećemo videti ni za ovaj - ne, nije problem tehnologija, a ima dovoljno bogatih koji bi to platili, problem su dozvole za letenje, gde sve sme da se leti, bezbednost u naseljenim mestima i sl.

Isto kao što su pre 20 godina postojali programi kojima diktirate tekst, mogli ste i da ih istrenirate da prepoznaju vaš glas, mogli su da se treniraju na bilo koji jezik (vi kažete neku reč i potom otkucate programu tekst ako nije dobro prepoznao), a imamo situaciju da se čak ni 20 godina posle toga ne koriste masovno programi kojima diktirate tekst, nego i dalje sve kucamo ručno.
[ MajorFatal @ 30.01.2021. 21:36 ] @
Ma vojska je danas za devojčice, programiranje je za prave muškarce. A ko ne zna da rukuje puškom samo pogleda ovaj video i obuka završena, mogla je još malo da dekoltira za moj ukus ..

[ Darko Nedeljković @ 30.01.2021. 22:36 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Posle Prvog svetskog rata isto su rezonovali kao ti. Isto su rezonovali i u SFRJ posle Drugog svetskog rata.

Jel to neko zezanje? Posle drugog svetskog rata je nastupila neka totalna paranoja da ce neko uskoro da baci atomsku bombu. Ili barem da nagrne tenkovima preko granice. Ta paranoja je trajala preko 40 godina. Deca u skoli su ucila ono i dsz. Po isteku 40 godina ljudi su poceli da kapiraju da ima mnogo efikasnijih nacina ratovanja od onih koji podrazumevaju oruzje i municiju.
[ BuzzLightyear @ 30.01.2021. 23:39 ] @
Ta paranoja je bila u Las Vegasu, a ne u SFRJ.
[ nenadovic85 @ 31.01.2021. 07:47 ] @
Vulin nije više ministar vojni nego Stefanović. I te kako sam za atomsku bombu, što veću i što jaču, bar da se kur*imo.
[ SunnyBoy @ 31.01.2021. 15:31 ] @
Mislim da se u raspravu krenulo grlom u jagode, iz politikantskih razloga.

Obavezan vojni rok? Stas, kako, za koga, koliko dugo,...?

Sta se ocekuje da ti buduci rezervisti postanu? Piloti? Upravljaci i mehanicari dronova? Serviseri elektronike za PED?

Ili topovsko meso, strazari oko kasarni, skupljaci pikavaca, manekeni uniformi na smotrama i paradama?

Koliko nam ljudi treba? Svi koji su stasali? Ili samo odredjeni broj, dovoljan za vojnu rezervu?

Ko ce biti oslobodjen? Roditelji male dece, oni sa prigovorom savesti, narkomani, hronicni bolesnici? Ili budzovanski sinovi i podmladak vladajuce stranke?

Ima li smisla da oni koji su zavrsili medicinu idu u vojsku i gule straze i uce inzinjerijske poslove, Isto tako, ako budu rasporedjeni u medicinske jedinice, kakvog to ima smisla, kakvu ce bolju dodatnu obuku imati u odnosu na rad u bonici, na primer hrurgiji ili hitnoj omoci? Kakvog ima smisla da maistar bude podredjen nekom isfrustriranom tipu bez skole? Onaj koji studira da na godinu dana prekida skolovanje (skolska godina traje godinu dana, nije moguce odloziti semestar na pola godine)?

A najcesci argumenti koji se cuju u prilog odlaska mladih u vosku su:
- da steknu radne navike i disciplinu - kretenizam broj 1. Za tih nekoliko meseci mladi ljudi izgube sve radne navike koje su razvijali tokom skolovanja. Prvo navike za ucenjem, radne vestine u svojoj bransi, pauza od godinu dana skolovanja je nenadoknadiva i kod mnogih razlog napustanja daljeg skolovanja. Jedina disciplina koju sticu je da sene pred "autoritetima".
- da se odvuku od kriminala i droge - da li to znaci da u SFRJ nije bilo ni narkomana ni kriminalaca
- da od njih namesti coveka - sta to znaci? Da li ti mladi ljudi, da su zaposleni ne bi postali ljudi? Ne bi od ucenika postali majstori za to vreme?
- da se nauce pravim vrednostim i patriotizmu - Pa vecina onih koja je ratovala protiv JNA je prosla tak jurs patriotizna i rodoljublja. Nije im smetalo da to zamene za neke druge vrednosti i neko drugo rodoljublje.


itd
[ dusanboss @ 31.01.2021. 15:57 ] @
Koji crni obavezni vojni rok. Ne mogu da verujem koliko se ljudi prima na tu prču, mislim koliko njih veruje da je to izvodljivo. Ovi od gore videli da se masa prima pa ih lože.

Ja ne znam kako ljudi brzo zaborave zašto je vojni rok ukinut isprva. Ne, nije zato što je NATO hteo slabiju Srbiju (od čije sile im se inače tresle gaće ) već je zato što država nije imala para da finansira toliku vojsku.

Pogodilo se tako da sam zbog fakulteta odlagao vojsku dokle sam mogao (27 god) i kad sam najzad morao da odem bilo je u vreme zadnje klase koja je služila obavezno. Zbog toga dobio sam opciju da biram da li hoću da služim ili ne. Heto sam, ali nakon malo istraživanja i slušanja iskustava momaka koji su služili u to vreme, odustao sam. Posle sam se pokajao ali verovatno bi se pokajao i da sam otišao.
U većini kasarna situacija ja je bila očajna do te mere da su sve slali kući svaki vikend da ih ne bi hranili. Da ne pominjem opremu i obuku koja nije bila ni blizu nivoa na kome bi trebalo da bude. Moral oficira nizak. To masivno oržuje i oprema o kome se toliko priča i da smo morali da ga se rešim da ne bi bili tako jaki i opasni je uglavnom bilo polufunkcionalno ili skroz nespravno.

Mislim većina kasarana je sad promenila namenu ili je u propala. Koliko bi keša trebalo da se sve to ponovo osposbi, pa da se ta vojska opremi kako treba .... Nema šanse. Ne znam kako ljudi veruju u te priče o obaveznom roku.
[ SunnyBoy @ 01.02.2021. 21:55 ] @
Prvo bi morali da izgrade nove vojne baze, umesto postojecih kasarni, van naselja, gde bi bili i magacini, a i mogli bi brzo da predju na polozaje.

Neke kasarne, na primer u Zrenjaninu, su ostale jos od Austrougarske, i trenutno se nalaze u centru grada, povezane uskim ulicama do normalnih puteva. Vojsci do najblizeg auto parka treba oko sat vremena peske.
[ whitie2004 @ 02.02.2021. 08:03 ] @
Predpostavljam da imaju u planu da otkupe onaj plac na Makiskom polju ... Brzo ce da uvide da '... ne ide rado Srbin u vojnike ...' Da taj plac ne propada - poklonice Karicu da tu napravi jeftine stanove .... metro stize za koju godinu ....
[ ademare @ 02.02.2021. 10:04 ] @
Taj projekat sve zajedno i " Tesla grad " i Metro su ludost i Fantazija !

PO tom projektu je predvidjeno da Soliteri idu u nizu od onoga sto se zove " Cukaricka padina " mada je to bila Makiska livada ali ovo joj je umetnicko ime , pa sve do mosta u Ostruznici ??

5 Km Solitera ??

Pa ko ce to da kupi i ko ce tu da se naseli ?

Bajka o stanovima od 500 Eur je prica za Budale !

A Karic nema para ni za 10 solitera , a ne za 1.000 ?
[ Java Beograd @ 02.02.2021. 11:13 ] @
Kažu danas na TV, šatro, bila anketa, preko 70% anketiranih je ZA vraćanje vojnog roka. Mislim se, našli ste babe da pitate.

Pita voditeljka, a da li ste anketirale momke od 18 do 27 godina?
Kaže gošća, jesmo, i kod njih je ZA preko 70%.

WTF ?!? Pa što ne odete, zakojimoj, ako ste ZA? Eno, ko je ZA, prijavi se dobrovoljno, neka odsluži.

Ili su možda ZA to neko drugi ode u vojsku!?
[ dusanboss @ 02.02.2021. 17:12 ] @
Pa svi su oni za samo da služi neko drugi. Ko što su i za da se upadne na Kosvo sa vojskom, al da ta ta vojska ne budu oni ili njima bliski. Ja verujem da je ta anketa tačna ili pribilžno tačna. Kod nas vlada mišljenje da vojska od nekog napravi čoveka. Značo merilima mnogih ja sam nečovek ili ne dovoljno čovek. (Što možda i nije daleko od istine al apsolutno nema veze sa vojskom ). Poznamjem goimilu njih koji su služil i čito somnjam da bi od njih i rok od 10 god napravio ljude.
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2021. 19:34 ] @
Citat:
Prvo bi morali da izgrade nove vojne baze, umesto postojecih kasarni, van naselja, gde bi bili i magacini, a i mogli bi brzo da predju na polozaje.

Racunaj da je pola posla vec obavljeno - sve kasarne u mom gradu su vec privatizovane. Nijedan inostrani spijun nije ukapirao da je touradjeno zbog podizanja borbene gotovosti. Sada je za vojsku ostala jedna idealna drzavna suma u brdima, gde nista osim zeca nece da im se ispreci na putu kad krenu na polozaje.
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2021. 19:44 ] @
Citat:
ademare:
5 Km Solitera ??

Pa ko ce to da kupi i ko ce tu da se naseli ?

Ko da se naseli?! Pa samo Srbija ima par miliona kandidata za preseljavanje u Beograd, a zaboravio si Albaniju, Maroko, Avganistan, Nigeriju itd?!
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2021. 19:47 ] @
Nego, sto se ankete tice, tu ima jedan veliki problem...
Radi se o tome da je otprilike 100% onih koji su za obavezan vojni rok u isto vreme protiv obavezne vakcinacije, a u vojsci je vakcinacija obavezna
Kad bi se ljudi istovremeno anketirali o ta dva povezava pitanja, rezultati bi bili potpuno drugaciji.
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2021. 19:58 ] @
Citat:
dusanboss:
Kod nas vlada mišljenje da vojska od nekog napravi čoveka. Značo merilima mnogih ja sam nečovek ili ne dovoljno čovek. (Što možda i nije daleko od istine al apsolutno nema veze sa vojskom :)). Poznamjem goimilu njih koji su služil i čito somnjam da bi od njih i rok od 10 god napravio ljude. :)

Sad mi je na pamet pala jedna genijalna ideja...
Da uvedemo obavezni vojni rok, ali u legiji stranaca!
Drugi obucava, drugi hrani, drugi gradi vojne objekte, drugi menja vodokotlic/vrata od toaleta, drugi nabavlja oruzje i municiju...
Regruti po obavljenoj obuci od godinu-dve imaju punu kasicu novca + su napravljeni covecima.
Drzava moze da ubira porez i doprinose, isto kao od frilensera, plus dobija vojsku u punoj borbenoj gotovosti na izvol'te, bez dinara ulaganja.
Totalna win-win situacija!
[ dusanboss @ 02.02.2021. 20:33 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:

Sad mi je na pamet pala jedna genijalna ideja...
Da uvedemo obavezni vojni rok, ali u legiji stranaca!
Drugi obucava, drugi hrani, drugi gradi vojne objekte, drugi menja vodokotlic/vrata od toaleta, drugi nabavlja oruzje i municiju...
Regruti po obavljenoj obuci od godinu-dve imaju punu kasicu novca + su napravljeni covecima.
Drzava moze da ubira porez i doprinose, isto kao od frilensera, plus dobija vojsku u punoj borbenoj gotovosti na izvol'te, bez dinara ulaganja.
Totalna win-win situacija!


Hahah. Pa ideja nije tako suluda. Možda nije genijalna, ali nije suluda. Mogu ti reći da naša vojska to već radi i to još iz doba JNA. Nisu svi koji odu tamo otišli jer žele da služe Francuskoj i legiji. Zato kad se ovi naši vrate odande ovi drugi isto naši znaju gde su bili i šta su radili. To nije moguće bez ljudi sa činom u legiji koji su verniji ovim drugim našima nego samoj legiji i Francuskoj.
Tako smo imali situciju da su 90ih pri povratku iz Francuske Legije Stranaca uz ucenu slali ljude na ratište. Tamo bi dobijali čin jer su naravno posle 5 godina u legiji bili mnogo iskusniji i obučeniji nego naš kadar.
E sad ne znam baš kako bi funkcionsao kad bi svakog punoletnog kuronju poslali tammo .
[ mjanjic @ 02.02.2021. 21:20 ] @
Ma jeste, evo čekaju tamo u Legiji stranaca sve zainteresovane... Ne primaju oni svakoga, a i one koje prime trude se da surovom obukom nateraju da odustanu što pre.
[ dusanboss @ 02.02.2021. 22:27 ] @
Normalno da ne primaju sve. Očigledno sam se šalio na tu temu. E sad baš da te teraju da odustaneš... Oboka jeste malo teža i možda survija nego u nekim drugim armijama, ali kada te prime, pogotovo posle osnovne obuke (nekih 5 meseci) u cilju im je da ostneš što duže. Čak šta više teško izbacuju nekog. Baš treba da zehebe dosta.
[ popusicko @ 02.02.2021. 22:52 ] @
Moj pokojni cale je bio u Fr legiji stranaca 5 god.Odmah nakon 63. padobranske u Nisu.
Nimalo lepe price i dok je bio ziv,zalio je zbog toga.Klinac od 21. god
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2021. 22:57 ] @
Citat:
mjanjic:
one koje prime trude se da surovom obukom nateraju da odustanu što pre.

Pa dobro. Tipujem da ce dok nekog isteraju proci 15 dana, a to znaci da je imao vojne obuke mnogo vise od Vulina!
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2021. 23:02 ] @
Citat:
popusicko:
Nimalo lepe price i dok je bio ziv,zalio je zbog toga.Klinac od 21. god

A borbena gotovost bi trebala da se postize lepim pricama?!
Eto, pojma nisam imao.
Onda, kako bi bilo da se vojna obuka obavlja po nocnim klubovima i da se svakom regrutu obezbedi po jedna plavusa i jedna crnka? Verujem da bi to bila vise nego lepa prica za klinca od 21 godinu.
[ dusanboss @ 02.02.2021. 23:23 ] @
Citat:
popusicko:
Moj pokojni cale je bio u Fr legiji stranaca 5 god.Odmah nakon 63. padobranske u Nisu.
Nimalo lepe price i dok je bio ziv,zalio je zbog toga.Klinac od 21. god


Što? Šta mu je toliko smetalo tamo? Očegledno da mu nije bilo baš toliko loše kad je ostao 5 god.
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 08:27 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Regruti po obavljenoj obuci od godinu-dve imaju punu kasicu novca + su napravljeni covecima.


Osnovna obuka traje 4 meseca! Nakon obuke potpisuje se ugovor na 5 godina. Plata je bedna, nešto više od 1000EUR i isplaćuje se u kešu. Ideja je toliko glupa, da sam skoro siguran da se samo šališ :)
Pretpostavljam da je i tebi prva asocijacija na Dušana Bosa Legija stranaca.

Citat:
dusanboss:
Što? Šta mu je toliko smetalo tamo? Očegledno da mu nije bilo baš toliko loše kad je ostao 5 god.


Potpisao je ugovor na 5 godina. Mislim da Legija prevremeni raskid ugovora tretira kao dezerterstvo i da za to postoje sankcije. Verovatno je procenio da mu se ne isplati da rizikuje.
[ whitie2004 @ 03.02.2021. 08:32 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Radi se o tome da je otprilike 100% onih koji su za obavezan vojni rok u isto vreme protiv obavezne vakcinacije, a u vojsci je vakcinacija obavezna :D

Ma kakav problem, kod nas se sluzi vojska bez puske ....

Izjavis prigovor savesti vezano za vakcinu i .... reseno!
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 08:33 ] @
Biće oformljeni posebni odredi za biološko ratovanje i činiće ga samo nevakcinisani vojnici (u civilnoj uniformi).
[ Java Beograd @ 03.02.2021. 08:44 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
dusanboss:
Što? Šta mu je toliko smetalo tamo? Očegledno da mu nije bilo baš toliko loše kad je ostao 5 god.

Potpisao je ugovor na 5 godina. Mislim da Legija prevremeni raskid ugovora tretira kao dezerterstvo i da za to postoje sankcije. Verovatno je procenio da mu se ne isplati da rizikuje.


Dezerterstvo je nešto mnogo, mnogo drugačije. To je bežanija. Dezerterstvo nastalo u toku akcije (kad ostaviš saborce na milost i nemilost neprijatelju) - tradicionalno se kažnjava streljanjem.

A sasvim drugo je kad ti regularno zatražiš od nadređenih raskid ugovora.

[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 10:05 ] @
Ako je u toku akcija onda verovatno streljaju. Ako nije rat onda:

[ dusanboss @ 03.02.2021. 12:34 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Citat:
Darko Nedeljković:
Regruti po obavljenoj obuci od godinu-dve imaju punu kasicu novca + su napravljeni covecima.


Osnovna obuka traje 4 meseca! Nakon obuke potpisuje se ugovor na 5 godina. Plata je bedna, nešto više od 1000EUR i isplaćuje se u kešu. Ideja je toliko glupa, da sam skoro siguran da se samo šališ :)
Pretpostavljam da je i tebi prva asocijacija na Dušana Bosa Legija stranaca.

Citat:
dusanboss:
Što? Šta mu je toliko smetalo tamo? Očegledno da mu nije bilo baš toliko loše kad je ostao 5 god.


Potpisao je ugovor na 5 godina. Mislim da Legija prevremeni raskid ugovora tretira kao dezerterstvo i da za to postoje sankcije. Verovatno je procenio da mu se ne isplati da rizikuje.


Ne isplaćuje se u kešu. Dobijaš nešto u kešu dok si na osnovnoj obuci. Nakon toga sve ide na račun. Naravno da se šalio Darko zbog mene i moje neostvarene želje da odem u legiju.

Smatara se kao dezerterstvo mada postoje načini i da se legalno prekine ugovor. Nije dezertersvo toliko strašno u legiji koliko ljudi misle. Čak šta više dešava se učestalo.
Šta će da urade ako dezertiraš. Da pošalju Govedaricu i Arapa da te jure na drugi kraj sveta? :) Kako da ne. Mnogi ljudi o legiji stranaca najviše znaju iz filmova. U realnosti prekršio si Francuski zakon tako da ako te policija zustavi na Francuskoj teritoriji dobićeš nekih 3 meseca zatvora, a ako nisi u Fr ne mogu ti ništa. Samo što ćeš morati da živiš do kraja života sa time da si dezerter.

Kad si na borbenoj misiji to traje ne više od 5 meseci i obično niko tamo ne dezertira. 2 razloga. Mesečna plata na misiji 3500 tako da i ako neko reši da dezertira uradiće to kad pokupi te pare što ne može do povratka u Fr. Drugi je taj što su misije trenutno uglavnom u Maliju tako da i da dezertiraš tamo gde ćeš da ideš? Jel ste videli kako Mali izgleda? Plus ako te uhvate ovi iz Boko Haram umrećeš ne tako lepom smrću. Tako da se obično dezertira kad ljudi odu kući na odsustvo ili kad su na vikendu.

[ eeestablishment @ 11.02.2021. 17:29 ] @
Da osvezimo temu . . .

Nesto se debelo valja iza brda , veceras u 21h ( RTS ) emisija o obaveznom sluzenju vojnog roka i gle cuda ,

jedan od gostiju ambasador Lazanski potegao cak iz Moskve da nam nesto na tu temu saopsti .

Bas me zanima hoce li reci kako je to bespotrebno rasipanje resursa i da jedino profesionalna vojska moze odoleti

izazovima sadasnjice ili ce pak zastupati neku drugu tezu ( blisku vladajucoj kamarili )

Kao i cela moja generacija sluzio sam vojsku god.dana , vojnih vezbi sam imao za jos trecinu tog vremena , ucesce u ratu

par puta i misljenja sam da nas to zveckanje oruzjem vraca u vreme 90-ih kada smo samo dobili po pi'cki .

[ B3R1 @ 12.02.2021. 12:40 ] @
Nema tu sta previse da se diskutuje. Vlast je resila da vrati vojni rok, o tome pricaju vec 5-6 godina unazad, a sada im je palo na pamet da to vracaju iz nekog razloga. Moja teorija je da se to radi zato sto su videli kako su ljudi u Petrinji i Sisku nedavno prosli nakon zemljotresa gde su se na kraju sami mestani morali da organizuju i rasciscavaju rusevine, jer je hrvatska vojska bila totalno neupotrebljiva za to ... a onda su se setili i one katastrofe iz 2014. kada su bile poplave u Srbiji, gde je nacelnik generalstaba licno morao da ide za Sabac. I iz svega su izvukli neke pouke. Ne sluzi vojska samo za ratovanje, tacnije Srbija nema ni s kim da ratuje kada je okruzena NATO zemljama. Ali poplave su cesta pojava jer pojedini ruse nasipe da bi tu gradili sebi vikendice i restorane direktno na recnim obalama ... a neki drugi zidaju kule i gradove na vodi koje zacas mogu da postanu gradovi pod vodom kada padnu jace kise. A u tim momentima neko treba da uskoci da trpa dzakove kad naidje voda. Sigurno to nece da rade penzioneri! Ili oni s parama sto imaju stanove u gradovima na vodi ...

S druge strane, vec smo saznali i ovo:
Citat:
Java Beograd:
Kažu danas na TV, šatro, bila anketa, preko 70% anketiranih je ZA vraćanje vojnog roka. Mislim se, našli ste babe da pitate.
Pita voditeljka, a da li ste anketirale momke od 18 do 27 godina? Kaže gošća, jesmo, i kod njih je ZA preko 70%.

Ne bih da ulazim u to da li je to bilo "šatro" ili realna anketa, odnosno da li je sve to laž ili istina. Ali cinjenica je da su ljudi iz ciljne grupe koja treba da sluzi vojsku prilicno pasivni prema svim tim dogadjanjima. Ne bune se! Zapravo, sede u cosku i igraju se telefonima. Cuju se samo njihove tatice, koje po medijima ostavljaju komentare u stilu: ja sam sluzio, ali ne dam "decu". Stari, glupi srpski obicaj da punoletnog coveka nazivas detetom. Dobro, matori, ne das decu. Ali sta kazu ta "deca"? Umeju li ona da govore? Nista! Cute! Zive na relaciji izmedju patika i telefona ...

Znate kako su nekada govorili: cutanje znak odobravanja, tako da mozda te ankete i nisu toliko daleko od istine? A ako je tako, cemu onda diskusija?

P.S. Sluzio sam vojsku (JNA, pre skoro 35 godina), ali nemam decu, tako da me sve ovo prilicno ne pogadja. Samo primecujem ogromnu pasivnost, intertnost i hronicni socijalni eskapizam nasih "zumera" prema svemu sto im se u zivotu desava - porezima, skolarinama, vojsci ... Cekaju da drugi donose odluke u njihovo ime, a onda sede i placu. Ili - jos gore - cekaju tatice i mamice da se pobune u njihovo ime ako im nesto ne odgovara. Nigde volje da se organizuju, udruze, dignu svoj glas za ili protiv. Ne! Cute. Svako gleda sebe, samog sebe i jedinog sebe. I svoje telefone, naravno. Cije troskove opet snose tatice i mamice.

S druge strane, vojska te uci zajednistvu i kolektivnoj svesti, plus malo odvajanja od roditelja, tako da ... mozda sve ovo ipak nije lose? Ako nista drugo, shvatice da postoje i neke druge zamenice osim "ja".
[ whitie2004 @ 12.02.2021. 15:30 ] @
Citat:
Vlast je resila da vrati vojni rok,..

Ne lici ... Vucko je u jednom intervjuu dosta namrsteno prebrojavao koliko nam love treba za to ... Cisto prica radi price(zvaka). Sve je to dogovoreno na medjudrzavnom nivou.

Inace, svojevremeno bila neka el.nepogoda u Uzicu. I jelte - treba nas negde smeste da prenocimo, a kasarne odavno prodate/urusile se. I zavrsismo u nekom betonu 1000 stepenika ispod zemlje .... :-)
[ Turmen @ 01.05.2021. 14:31 ] @
Svako ko misli da je obavezni vojni rok dobar, može već koliko danas da krene sa guglanjem kako da se dobrovoljno prijavi.

Ja mislim da je tu nešto drugo posredi - da je neko, nekim istraživanjima došao do zaključka da mladi od 18 - 30god. najmanje vole trenutnu vlast, najmanje ih zanima politika, najmanje su podložni kontroli i manipulaciji države, najmanje su potkupljivi i da im, osim na poluvremenu utakmice Crvena Zvezda / Partizan : Ludogorec, Černomorec, Skenderbeg, Kasimpaša, generalno šište ja*a za sudbinu Kosova i Metohije, Sandžaka, Raške, Bujanovca i Preševa. Njima je bitno koju će devojčicu da pojure uveče na žurci, da li će moći u junskom roku da daju neki ispit, da li će im matorci dati lovu za more ili će morati sami da je zarade preko zadruge i to je to..

Ni među mojim vršnjacima (30 - 40) nije bolja priča. Većina ljudi u krugovima u kojima se krećem je iz IT branše, namestilo se i da su mi najbolji prijatelji iz detinjstva, srednje škole u ITu, zarađuje se u opsegu od 1500 - 3500e i od tih ljudi:
- 90% želi da što pre ode iz Srbije
- 80% u ovom trenutku razmišlja u koju će turističku agenciju da svrati u povratku sa pelcovanja na Sajmu i koju destinaciju će odabrati za svoj letnji odmor.
- 80% u ovom trenutku gleda sajt PA i razmišlja koji će auto da kupi..
- 50% Razmišlja da renovira stan, zameni za veći, kupi vikendicu, sredi dvorište..

Da parafraziram Ramba "te priče o nacionalizmu i patriotizmu i politici su za ove koji zarađuju do 300e mesečno.. Čim se pređe 500e priča se o garderobi, izlascima, letovanjima, devojkama, autombilima, stanovima, zdravoj hrani, putovanjima". E sad, iako ljudi u Srbiji generalno malo zarađuju, očigledno je priča o partiotizmu i šovinizmu počela da bledi i treba je obnoviti.

Ne kažem da vojska ne treba da postoji, treba ali:

- Da bude dobrovoljna
- Da ima program kako da ljude nauči da rade, da bude više od pucanja iz pištolja, rasklapanja puške i ponavljanja "razumem" nekom polupismenom nedoj123banom kompleksašu. Da ima inženjerski odsek, IT odsek gde će moći neki geekovi da razvijaju aplikacije i programe koji će sutra koristiti državi, da se uči nešto što je društveno korisno.
- Ne mora da se plaća ništa regrutima, ali treba da imaju čist krevet, posteljinu, uniformu, kvalitetnu

Nisam služio vojsku, bez toga znam da namestim krevet, živim sam od svoje 19e godine, da spremim klopu, da izbušim rupu u zidu, zamenim osigurač, okrečim kuću, ugradim laminat, sklopim nameštaj, popravim bicikl, računar i ne znam ni ja šta nešto.. Oružje me ne zanima, po razmišljanju sam najbliži hipicima iz 60ih i nema te vojske koja bi to promenila. Drugari koji su služili vojsku su jednoglasni u tome da žele tu godinu života nazad.




[ ademare @ 01.05.2021. 15:41 ] @
Ajd kada ozivljavas temu .

Te price o odrastanju , muskosti , su price za Budale ! Vojska ne postoji zbog toga , nikada zbog toga nije postojala i nikada nece !

Takodje i price o stranka ova ona , diktatura , navijaci ???


Vojska kakva je sada je O.K.

Ali vojska MORA da ima Rezervu !

Kako ce da namakne rezervu to je drugo pitanje !

Ne moze rezerva da ima 40-50 ! Jer Rezerva nisu III-pozivci , vec rezerva mora da ima isto godina koliko i stajaca vojska 20-40 !

Penzioneri i naceti ljudi nemaju sta da traze u rezervi !


Ta prica Nisam bio u vojsci nista mi ne fali , je ista kao ona Prica , Necu da Placam Porez ni dinar !

Znaci ne moze samo da se koristi i uzima , mora da se nesto i da . Nekada novac , nekada vreme !


Ove sada price su takodje kao prica o Frilenserima . Prvo se krenulo od 80 % pa se zna na sta se stiglo na kraju ! Tako i ovo prvo ide plasenje svi , milioni itd na kraju bude realno .

Citiracu samog sebe jer sam davno objasnio sustinu pa da ne ponavljam .

Citat:
ademare:
Srbija je odavno potpisala sporazum o regionalnom ogranicavanju naoruzanja i kontroli .

Bukvalno svaki komad , svaka puska je prebrojana i to je pod NATO kontrolom .

U Srbiji ima M70 - Kalasnjikov u upotrebi i u magacinima 72.000 !!

Znaci Srbija i da hoce ne moze da mobilise vise ljudi nego sto ima pusaka , jer nece valjda sa Prackama da ratuju ?? Naravno Pracke ne postoje !


Ovo je samo jos jedan probni balon u nizu , prica medijska , jer sigurno niko nece uvoditi vojni rok u Pandemiji ?

Cena tog igranja je 1 Milijarda US $ godisnje !!

Tako da su male sanse da se ovo ostvari u obimu kako neki zamisljaju .

Vec kako je rezerva 50.000 , islo bi na obuku oko 10 % raspolozivog ljudstva tj. oko 5.000 godisnje . S tim sto bi se oni namamili platom itd .

Posle bi bili rezerva . Jer ko nije danas upisan u rezervu u tih 50.000 Nece nikada biti pozvan ni za sta .

Ali stare treba brisati ,a mlade upisivati . Umesto 1 Millijarde , 10 % moze da prodje i sve O.K.
[ BuzzLightyear @ 01.05.2021. 15:52 ] @
Čemu vojska ako smo već okupirani? Hoće li vojska da nas brani od Rio Tinta ili od onih koji su doveli Rio Tinto i slične?
[ Java Beograd @ 01.05.2021. 19:09 ] @
Ja sam služio vojsku, i imam potpuno drugačije mišljenje: vojska ničemu, ali NIČEMU danas ne služi.

Svet se menja. Ništa nije onako kako je bilo, pre 10, 20, 30 i više godina.

Patriotizam? Da, ali nije to ono šta je nekad bilo. Volim svoju zemlju, a da li ću da ginem za nju? Nisam siguran.
Tim pre što DOBRO ZNAM da će posle rata (tog nekog budućeg, hipotetičkog) da se ovajde dezerteri, ratni profiteri i vojni liferanti. A ne oni koji su gaće krvarili, ostavili zdravlje i život na frontu.

Imali smo vojsku, i ? Razbiše nas ko beba zvečku. Čak ni oni nisu ni jednog vojnika uzbacili. Mali prljavi rat su dobili Tomahavk raketama. Kad su prektično osvojili nebo, onda su pustili mlade pilote da letuckaju i za]ebavaju se malo nad srpskim nebom.

Sad već, osim autonomnih i vođenih raketa, maksimalno se uvode dronovi u svačije naoružanje. I, šta onda tu neki "vojnik" ima da traži?

I na kraju, konkretno, čemu vojska Srbiji, kad je okružena zemljama Nato pakta?

Da nas neko napadne, a da nije Nato? Sve i da hoće - ne može.
Da nas napadne neka sitna boranija iz Nato pakta (tipa Bugari, Šiptari)? Neće im dozvoliti.
A ako nas ceo Nato napadne? Već smo videli.

Tako da - umesto "Panciri", Migovi 29 (makar i polovni) - pruge i putevi.
[ Turmen @ 01.05.2021. 19:11 ] @
Daleko od toga da mislim da vojska nije ok, jeste ok, ali trenutno smo u državi koja ne zna gde je bušna, a pričamo o vojsci.

Citat:
ademare:

Ta prica Nisam bio u vojsci nista mi ne fali , je ista kao ona Prica , Necu da Placam Porez ni dinar !

Znaci ne moze samo da se koristi i uzima , mora da se nesto i da . Nekada novac , nekada vreme !



Plaćam lep porez, da ništa mi ne fali (i to je zbog toga što si i napisao da su priče da je vojska povezana sa odrastanjem i muškošću - tipična glupost). A odnos između države i građana je dvosmerna ulica i treba i mi da damo nešto državi i ona da daje nešto nama. Nisam ubeđen da je trenutno takva situacija, ali dobro, to su moja iskustva, neko je više dobio nego dao i to je individualno.

Mislim da je ova priča o vojsci samo probni balon, da se ispituje tržište i da mnogo toga mora da se poklopi da bi ta priča imala smisla.

Citat:
BuzzLightyear: Čemu vojska ako smo već okupirani? Hoće li vojska da nas brani od Rio Tinta ili od onih koji su doveli Rio Tinto i slične?


I ovo je tačno, tu je Rio Tinto, tu su investitori koji guraju reke u cevi, Bor i Smederevo su trenutno kineske kolonije. I da imamo ne znam kakvu vojsku, u slučaju rata bi nas NATO ili USA pregazili kao plitak potok za jedno popodne, tako da je sve to nepotrebno. Osim ako neće da vojska pomaže Rio Tintu i da obezbeđuje izgradnju MHE, razbija opozicione proteste i sve ostalo što je vladajućim strukturama neophodno..
[ Ivan Dimkovic @ 01.05.2021. 20:02 ] @
Citat:
Java Beograd
Sad već, osim autonomnih i vođenih raketa, maksimalno se uvode dronovi u svačije naoružanje. I, šta onda tu neki "vojnik" ima da traži?


Onaj proslogodisnji sukob u Nagorno-Karabahu je bila mala uvertira kako ce to da izgleda - imate po netu kompilacije video snimaka, cak i na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=FOBs-kf5tks

Ovi nesrecnici na zemlji nisu ni culi smrt kako ide ka njima - gledaocima izgleda kao video igrica, samo sto nije - sa svakom eksplozijom vidite zivote kako nestaju :(

Citat:

“Where are you, bastards?” one of the soldiers yells in Armenian as others try to shoot it down.


Ali nece zbog ovoga nestati vojske, nego ce se samo adaptirati. U ovom sukobu gore, jedna strana nije imala adekvatnu odbranu protiv dronova, PVO sistemi ce biti unapredjeni svakako.

Opet - ostaje jedna stvar: dronovi su strahovito asimetricno ratovanje.

Cena drona ne moze da se poredi sa cenama PVO sistema koji ce trebati da ih rokaju. Pogotovu u pogranicnim situacijama (heh) gde protivnik nema logisticki problem da se priblizi, sa stotinama dronova mogu napraviti enormnu stetu, kako u ljudstvu (kroz pomoc ciljanju) tako i u tehnici (sto kroz pomoc ciljanju tako i kroz direktne napade sa onim sto mogu da nose).

I jos jedna stvar koja je zapravo pravi uzas: dronovi su jedna od onih inovacija u ratu koje OHRABRUJU ratovanje :(

Dronovi daju utisak da mozete ratovati a da ne budete povredjeni, da ne mozete pretrpeti odmazdu, da nece biti posledica po vas... To ohrabruje mnogo smelije napade i daje kredibilitet mnogo ludjim idejama politicara i generala... sve u svemu, nista dobro za covecanstvo ali sta je tu je.

--

Opet, nekakva apsolutna zastita nikad nije ni bila f-ja te stalne vojkse odrzavane obavaveznim vojnim rokom - jos u ovoj "modernoj" opciji pricaju cak i o platama, sto tek znaci da je drzavi manje vise isti Q da li je skroz profesionalna ili ne sto se troskova tice. Ako insistiraju na obavezi, onda verovatno misle na neko odrzavanje rezervnih snaga za neke potencijalne incidente / sukobe u buducnosti gde bi im trebalo rapidno povecanje vojnih snaga.

Sto je zanimljivo pitanje - u kom to periodu ocekuju rizik od veceg sukoba? Ako je ideja imati XYZ rezerve u 20XX... ok, ali sta konkretno planiraju sa tom rezervom? Kako ce ratovanje izgledati u 20XX?

Ako se pogleda ovaj klip sa "Bayraktar TB2" dronom, inace nezavisnim razvojem Turske, kako ce stvari izgledati za 20 godina kad USA, Rusija, Kina skroz udju u fazon i krene masovna prodaja "za export" verzija? Rusi, Ameri i Kinezi imaju nacina da izadju na kraj sa ovim, nece njih niko napasti sa dronovima ili necim drugim - ovi dronovi ce najvise zivota odneti malim drzavama - koje ce misliti da mogu dobtii ratove bez krvi - svoje.

Ko ima 2 grama pameti, pare bi trebalo da ulozi u resavanje ovog problema, da li kroz defanzivnu ili ofanzivnu opremu ili, jos bolje ;-) - i jedno i drugo.
[ alimamnekolikokuća @ 01.05.2021. 21:05 ] @
Citat:
BuzzLightyear

Čemu vojska ako smo već okupirani? Hoće li vojska da nas brani od Rio Tinta ili od onih koji su doveli Rio Tinto i slične?

Ta kobojagi vojska treba od tebe i takvih koji postavljaju bezvezna pitanja da brani Rio Tinta, one koji su doveli Rio Tinto i slične.


Sadašnja mladost Srbije nema karaktera dostojnog svojim precima kao što su bili Petar Leković, Tanasko Rajić i mnogi drugi.
Tu sad da okupaciona čizma stane na Beograd i da otkopča šlic ti "omladinci i omladinke" bi mu izduvali "česmu".
Od takvih očekivati da se oduži služenjem vojnog roka pa to je smejurija.
Vučič kao vojni dezerter istovremeno je i vrhovni komadant. Čega? Pa te vojske koja bi izduvala česmu okupacionom vojniku.

Pričajte vi da vam ne smetam idem da vidim kako bitcoin.
[ dejanet @ 01.05.2021. 22:41 ] @
Da u Nagorno-Karabahu su se sukobile dve potpuno nesposobne vojske, prilicno slicne balkanskim, samo sa vise dzebane i para, ali su pat poziciju resili ti turski dronovi. Turci usli u Azejberdzan, a Jermeni isterali Ruse(ili tako nesto), a sa oruzijem iz doba Breznjeva. To je bio preludijum(ili kako se vec kaze) sa katastrofu, u ovom slucaju Jermena.

Njihov debi, turskih dronova, je u stvari bio u Siriji, "roksovali" su Sirijsku Arapsku Armiju, od prilike 7-10 dana, onda su Rusi, nekako okrpili stvar, manje vise pocistili te Barjaktare, sto elektronski sto po-obarali.

Ide to u krug, onda su se Turci prebacili u Libiju, pa tamo "roknuli" tim Barjaktarima 2-3 ruska pvo pancira, pa onda opet Rusi za njima, ono, zamena nesposobnih posada svojim, pa opet dodatni hardver i "strucna" pomoc, da se sacuva obraz i buduca kinta od prodaje oruzja.

Zanimljiv je i rat Huta protiv Saudijske Arabije, gde Huti dobijaju od Irana sklepane dronove i prave enormnu stetu, pre svega psiholosku i medijsku. Ucinak Patriot pvo sistema, je sraman.

Eh sada, dronovi nisu dovoljni, moraju se imati krstarece i balisticke rakete, te biti u mogucnosti pogadjati, stabove, centre veze, magacine, mostove... Takodje, radi delimicne zastite, neki pristojan PVO. Mislim na stotine i hiljade komada a ne na 9 komada, od kojih ti 5 ispadnu na ibarskoj magistrali, ono, manje je ispalo kaca sa mlekom iz tam-ica za 30 godina, nego novih pvo raketa za godinu dana.


[ B3R1 @ 02.05.2021. 11:51 ] @
Citat:
Turmen:
Ja mislim da je tu nešto drugo posredi - da je neko, nekim istraživanjima došao do zaključka da mladi od 18 - 30god. najmanje vole trenutnu vlast, najmanje ih zanima politika, najmanje su podložni kontroli i manipulaciji države, najmanje su potkupljivi i da im, osim na poluvremenu utakmice Crvena Zvezda / Partizan : Ludogorec, Černomorec, Skenderbeg, Kasimpaša, generalno šište ja*a za sudbinu Kosova i Metohije, Sandžaka, Raške, Bujanovca i Preševa. Njima je bitno koju će devojčicu da pojure uveče na žurci, da li će moći u junskom roku da daju neki ispit, da li će im matorci dati lovu za more ili će morati sami da je zarade preko zadruge i to je to..

Gresis. Ti klinci su zesce nacionalisticki nastrojeni i nalozeni. Pocev od uzasne muzike koju slusaju, konzervativno-patrijarhalnih stavova koje imaju, pa do toga da im je zapravo dosadno i da misle da je vojska mesavina Call of Duty, WoW i Counterstrike ... To sto ti svet oko sebe posmatras ocima programera ne znaci da su 99% mladjarije programeri. Zapravo, IT strukom se bavi mali broj mladjih ljudi, a visoko obrazovanih je jos manje. Ovde govorimo o svima ostalima, pogotovo likovima seoskog porekla. Po srpskim selima vojska je oduvek imala posebno mesto, sluzenje vojnog roka se poistovecivalo s muskoscu ("ko nije za pusku, taj nije ni za zenu"), a ispracaj u vojsku je bio de facto isto sto i Bar Mitswa kod Jevreja ili oni mnogobrojni rituali inicijacije muskaraca po africkim plemenima - cin kojim se obelezava kraj decastva i pocetak sazrevanja muskarca. I to je ok, to je deo nase tradicije, cak mislim i onog boljeg dela nase tradicije. Jer ko je cinio 99% slavne srpske vojske u I svetskom ratu? Paaa, seljaci. A ko je bio vecina medju partizanima (a i cetnicima)? Paaa, opet seljaci. Kako god okrenes, seljak te hrani, seljak te brani ... i to jeste za postovanje!

A sto se tice gradskih momaka i devojaka, ni tu nisu stvari mnogo drugacije. Daleko vise njih se danas vise uklapa u ovu sliku ovde dole, nego u neku "urbanu" kulturu u kojoj smo mi odrastali:



Citat:
Ne kažem da vojska ne treba da postoji, treba ali:
- Da bude dobrovoljna
- Da ima program kako da ljude nauči da rade, da bude više od pucanja iz pištolja, rasklapanja puške i ponavljanja "razumem" nekom polupismenom nedoj123banom kompleksašu. Da ima inženjerski odsek, IT odsek gde će moći neki geekovi da razvijaju aplikacije i programe koji će sutra koristiti državi, da se uči nešto što je društveno korisno.
- Ne mora da se plaća ništa regrutima, ali treba da imaju čist krevet, posteljinu, uniformu, kvalitetnu

Ma batali ... vojska mora da bude profesionalna i placena, kako aktivna tako i rezerva. Stvari su proste: gde nema para tu nema ni odgovornosti. Ne mozes ti od nekoga da ocekujes neku odgovornost ako ga ne placas. Tacka. Rezervisti da za svoj status dobijaju pare, po modelu americke nacionalne garde, da imaju redovnu obuku, ali kada dodje do neke frke (ne mora rat, dovoljno je i da se reke izliju) - ustaj, druze, javi se u roku od 24 sata, nije me briga sto moras tetki lek da nosis, nosices joj kada se to zavrsi ... i sve to ograniciti do 40-45 godina starosti, to je NATO standard, realno onaj nas zakon koji nalaze vojnu obavezu muskarcima do 60. je presmesan u ovo danasnje vreme, gde si video vojnika od 60 godina?!

Ustvari ... ima to ... ali samo u britanskim sitkomima. :-)))
Citat:
Drugari koji su služili vojsku su jednoglasni u tome da žele tu godinu života nazad.

Pa sad ... ja jesam sluzio vojsku i svoje utiske (iz stare JNA) o tome sam vec lepo ispricao, pa da to ponovo citiram:
Citat:
Pa jeste ... tamo si mogao da naucis kako se laze dok coveku gledas u oci, kako se krade, kako se laska uz smesak (dok u sebi mislis najgore), kako se prave lazne cifre (npr. inventar), kako se falsifikuje (npr. one dozvole za izlazak), kako se hvata krivina, kako se glumi da nesto radis (a zapravo se 'ladis), kako se grade "Potemkinova sela", kako se na kvarno sticu privilegije i povlastice, kako da u svojoj okolini prepoznas prave i lazne prijatelje, protivnike, cinkarose, uvlake, potlrone, kameleone, saradnike "sluzbi" ... i ono najvaznije - kako da za sebe izvuces najbolje u datoj situaciji, bez obzira na druge, a da te ti drugi kasnije uopste ne mrze. I da u svemu ipak ocuvas privid nekakvog svog licnog integriteta i ne ugrozis poverenje drugih, dok im svima iza ledja radis sve od ovoga sto je nabrojano. Sve u svemu, odlicna priprema za posao u drzavnoj sluzbi, gde su ti upravo navedena znanja i vestine najpotrebnije.

Eto, to je u najkracim crtama moj utisak o godini dana provedenoj u staroj JNA (1987/88).

[ Turmen @ 02.05.2021. 14:40 ] @
Citat:
B3R1: Gresis. Ti klinci su zesce nacionalisticki nastrojeni i nalozeni 


Ovde si možda u pravu, govorio sam o uzorku koji ja poznajem, a to su uglavnom deca iz gradske sredine, relativno obrazovanih roditelja i oni su toliko nezainteresovani, da sutra kada bi bilo nekog novog bombardovanja, njihov glavni problem bi bio lošiji signal na mob. telefonu. Čak i oni koji su poreklom sa Kosova. Možda je po selima drugačija situacija, jbga drugačiji su i roditelji, nisam imao prilike da vidim klinca od 14god. potomka poljoprivrednika iz Trbušnice, vernog SNS glasača i poštovaoca lika i dela Vojvode Šešelja.


Citat:
B3R1: Ma batali ... vojska mora da bude profesionalna i placena


Pričao sam o slučaju kada bi država htela da natera nekog na silu (čitaj obavezno) da ide u vojsku. Slažem se za plaćanje, promenila su se vremena, živimo u surovom konzumerizmu (za razliku od socijalizma) i kao što je danas nezamislivo da neko posveti par meseci svog vremena da bez naknade asfaltira puteve ili kopa temelje za neko stambeno naselje, mislim da je podjednako nezamislivo terati nekog u vojsku.



Citat:
B3R1 Pa jeste ... tamo si mogao da naucis kako se laze dok coveku gledas u oci


Verovatno na ovo misle stariji kada kažu "vojska te pripremi za život"