[ ssi @ 28.01.2021. 19:54 ] @


Lele sta je ovo? Aj, ti i ovo uradi menadzer ?


Oglas za posao IT managera je ovde



Od
- IT Menadžer je zadužen za rad svih IT komunikacionih Sistema u hotelu.
- Da omogući servisnu podršku siste

preko:

- Administracija korisnika.
- Podrška korisnika.

malo elek'tronke ba:
- Sistem elektronskih brava.
- Periodična promena tastera za šifrovanje podataka na aplikacijama za obradu podataka s kreditnih kartica u skladu sa PCI-DSS standardima.

malo da programira:
- Informacioni sistem administracije.

pa kaze:

- Pomaže kolegama pri obavljanju sličnih i srodnih poslova.

i onda:
- Server i Personalni računari.
- VAN I LAN mreže.
- POS sistemi registrovanja prodaje.
- Sistem upravljanja objektom (PMS).

zatim:
- Zadužen da obezbedi potrebni trening svim korisnicima.

zatim:
- Održava kontakt s svim dobavljačima sistema – ključni dobavljači kao i inžinjeri vezani za servis istih.

a u:
- Vodi dokumentaciju svih sistemskih aplikacija i platformi.

pa i 24h na poslu:
- Prihvata fleksibilno radno vreme neophodno za nesmetano pružanje usluge gostima.

do:
Mi Vam nudimo:
- Ugovor


Pa i ugovor nude ? Ovo ceo IT department u malom



[ BuzzLightyear @ 28.01.2021. 20:02 ] @
Gde je ovde C++?
[ mjanjic @ 29.01.2021. 18:23 ] @
To je praktično REKLAMA za hotel, koga briga koliko hotel ima soba, ekskluzivnih apartmana sa prozorima od poda do plafona i druge gluposti, potencijalno zainteresovanu osobu za posao zanima šta su joj OBAVEZE na poslu i koje ZNANJE i ISKUSTVO se traži.

U oglasu nije naveden nijedan tehnički detalj za bilo koji zadatak, recimo šta znači "kancelarijska automatizacija za sistem elektronske pošte"? Da li imaju svoj e-mail server, imaju Google biznis platformu, MS Office 365, zakljupljenu virtuelnu mašinu na Amazonu?
Sistem elektronskih brava - tu uslugu pruža firma iz Beograda, daje softver (programiranje kartica i sl.), kartice i podršku, rade i obuku zaposlenih kad se sistem kupi i uradi ugradnja elektronskih brava, ne znam šta tu treba da radi taj "IT menadžer", jedino treba obučiti čistačice da je vreme za zamenu baterije u bravi kad nekoliko puta brava odbije da se otključa iz prve, ali se uvek otključa iz drugog pokušaja.

Potom, koji personalni računari? Ako računar na recepciji koristi više ljudi, on nije "personalni", drugo su računari direktora i drugog osoblja koje ima svoje kancelarije i računare koje samo oni koriste, ali šta tu ima da se održava?

Koju servisnu podršku treba da omogući "IT menadžer"? Da li on treba da menja disk na računaru, radi reinstalaciju OS-a, instalira antivirus? To onda nije menadžer, nego IT podrška, i za to nisu potrebne menadžerske sposobnosti.



Opet kažem, ovo je 90% OGLAS za hotel, a 10% oglas za posao, i zbog toga treba da bude uklonjen sa infostud-a!
[ madcama @ 29.01.2021. 23:04 ] @
Mislim da treba da se skupimo dvojica - trojica, možda i četvorica i da zajedno odemo na razgovor. Kako reče ssi ovo je oglas za celo IT odeljenje.

[Ovu poruku je menjao madcama dana 30.01.2021. u 00:14 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2021. 07:55 ] @
Citat:
mjanjic:
kad se sistem kupi i uradi ugradnja elektronskih brava, ne znam šta tu treba da radi taj "IT menadžer", jedino treba obučiti čistačice da je vreme za zamenu baterije u bravi kad nekoliko puta brava odbije da se otključa iz prve, ali se uvek otključa iz drugog pokušaja.

Kao i za vecinu nabrojanog, posao IT menadzera podrazumeva odgovornost da to sve funkcionise, a ne da uzme srafciger pa to sve licno popravlja. Pokvari se brava, pozove firmu koja to popravlja, ako nije u garantnom roku u par reci izvesti direktora na nedeljnom sastanku i da mu fakturu na potpis. Pokvari de stampac/fotokopir, isto tako. Ukoliko firma odugovlaci preti promenom dobavljaca i vec radi na iznalazenju brzeg. Onoliko koliko ima vremena i zna sam da uradi, on uradi, ono sto ne zna mora da zna ko zna, ukoliko ima podredjene IT tadnike mora takodje znati sta ko od njih zna da uradi, pa mu delegirati, vodeci racuna o ekonomicnosti. Ukoliko je sebe uposlio 5-6 sati dnevo, sto za birokratiju, sto za IT posao, sto za komunikaciju sa nadredjenim, podredjenim i eksternim partnerima, to je to, ostalo su pauze i dostupnost, ukoliko nije onda uzme pa srafcigerise nesto. IT podrska radi vrlo slicno ovako i u banci i ne znam sta se tu neko iscudjava i naziva to humorom. Jeste posao zahtevan, nije za pocetnika, ali ni plata sigurno nije pocetnicka.

Citat:
Potom, koji personalni računari? Ako računar na recepciji koristi više ljudi, on nije "personalni", drugo su računari direktora i drugog osoblja koje ima svoje kancelarije i računare koje samo oni koriste, ali šta tu ima da se održava?

Da, it menadzer izmedju ostalog treba da radi na standardizaciji i redefinisanju terminologije, dobro zapazanje.

Citat:
Koju servisnu podršku treba da omogući "IT menadžer"? Da li on treba da menja disk na računaru, radi reinstalaciju OS-a, instalira antivirus? To onda nije menadžer, nego IT podrška, i za to nisu potrebne menadžerske sposobnosti.

To prvenstveno zavisi od njega i njegovih sposobnosti. Ukoliko ume da crta gantograme, pravi optimizaciju troskova i performansi, priprema dokumentaciju za ISO standardizaciju u svom delokrugu rada i slicno, onda ce se pretezno time baviti, ako ne ume time da pokrije radno vreme onda ce da de pokrije usima i menja disk, logicno.



Citat:
Opet kažem, ovo je 90% OGLAS za hotel, a 10% oglas za posao, i zbog toga treba da bude uklonjen sa infostud-a!

Ne slazem se. Postoje ljudi kojima je presudno da li ce raditi u renomiranom hotelu, ili u cevabdzinici "kod Muje" i zbog takvih je oglas legitiman.
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2021. 08:04 ] @
Citat:
madcama:
Mislim da treba da se skupimo dvojica - trojica, možda i četvorica i da zajedno odemo na razgovor. Kako reče ssi ovo je oglas za celo IT odeljenje.

Ja isto mislim da bi efikasnije i jeftinije bilo oformiti celo odeljenje nego resavati toliki obim posla sa gomilom eksternih firmi, ali mozda i nismo u pravu. Bilo kako bilo, u obe varijante IT menadzer mora da postoji, kako bi se generalni direktor oslobodio gubljenja vremena oko IT problema. Hocu da kazem, IT menadzer je prvi korak, pa on nakon par meseci napravi analizu - ovoliko smo potrosili na angazovanje eksternih firmi, a ako angazujemo IT izvrsioca smanjicemo za toliko, ja sam imao toliko skupo placenih prekovremenih sati, ako tu kolicinu posla delegiram na IT izvrsioca bice 50% jeftinije i slicno. Put ka formiranju IT odeljenja ide kroz smanjenje troskova i vremena otklanjanja problema, ukoliko je moguce, a ukoliko nije onda nema mesta toj ideji. Posao IT menadzera je izmedju ostalog da analizira ima ili nema.
[ Java Beograd @ 30.01.2021. 20:46 ] @
Ne znam šta je čudno, meni je oglas OK. Donekle, naravno, samo zato što je devojka iz kadrovske (da ne kažem HR menadžer) malo preterala u opisu.

Veliki deo stavki se odnosi na podršku u korišćenju računara i opreme. Podraška ... podrška ... podrška ...
Jasno je da svaki zaposleni na neki način u svom radu koristi IT opremu, i svakome ponekad treba obuka i podrška.

Takođe, izdvaja se grupa stavki oko dokumentacije, u širem smislu.

Zatim, implicitno - grupa stavki oko hardvera i softvera, opet u širem smislu.

I tako dalje. Oglas bi možda mogao da se sublimira na 5-6 opštijih stavki.

Kako je napisao Darko, da ga citiram, neće IT menadžer da uzme šrafciger i popravlja printer, niti će da sedne da programira OS.
Ali treba da vodi računa o svemu.

[ Bradzorf012 @ 30.01.2021. 20:55 ] @
Javite mi kad oglase mesto za direktora. Hvala.
[ ssi @ 30.01.2021. 23:41 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
mjanjic:
kad se sistem kupi i uradi ugradnja elektronskih brava, ne znam šta tu treba da radi taj "IT menadžer", jedino treba obučiti čistačice da je vreme za zamenu baterije u bravi kad nekoliko puta brava odbije da se otključa iz prve, ali se uvek otključa iz drugog pokušaja.

Kao i za vecinu nabrojanog, posao IT menadzera podrazumeva odgovornost da to sve funkcionise, a ne da uzme srafciger pa to sve licno popravlja. Pokvari se brava, pozove firmu koja to popravlja, ako nije u garantnom roku u par reci izvesti direktora na nedeljnom sastanku i da mu fakturu na potpis. Pokvari de stampac/fotokopir, isto tako. Ukoliko firma odugovlaci preti promenom dobavljaca i vec radi na iznalazenju brzeg. Onoliko koliko ima vremena i zna sam da uradi, on uradi, ono sto ne zna mora da zna ko zna, ukoliko ima podredjene IT tadnike mora takodje znati sta ko od njih zna da uradi, pa mu delegirati, vodeci racuna o ekonomicnosti. Ukoliko je sebe uposlio 5-6 sati dnevo, sto za birokratiju, sto za IT posao, sto za komunikaciju sa nadredjenim, podredjenim i eksternim partnerima, to je to, ostalo su pauze i dostupnost, ukoliko nije onda uzme pa srafcigerise nesto. IT podrska radi vrlo slicno ovako i u banci i ne znam sta se tu neko iscudjava i naziva to humorom. Jeste posao zahtevan, nije za pocetnika, ali ni plata sigurno nije pocetnicka.

Citat:
Potom, koji personalni računari? Ako računar na recepciji koristi više ljudi, on nije "personalni", drugo su računari direktora i drugog osoblja koje ima svoje kancelarije i računare koje samo oni koriste, ali šta tu ima da se održava?

Da, it menadzer izmedju ostalog treba da radi na standardizaciji i redefinisanju terminologije, dobro zapazanje.

Citat:
Koju servisnu podršku treba da omogući "IT menadžer"? Da li on treba da menja disk na računaru, radi reinstalaciju OS-a, instalira antivirus? To onda nije menadžer, nego IT podrška, i za to nisu potrebne menadžerske sposobnosti.

To prvenstveno zavisi od njega i njegovih sposobnosti. Ukoliko ume da crta gantograme, pravi optimizaciju troskova i performansi, priprema dokumentaciju za ISO standardizaciju u svom delokrugu rada i slicno, onda ce se pretezno time baviti, ako ne ume time da pokrije radno vreme onda ce da de pokrije usima i menja disk, logicno.



Citat:
Opet kažem, ovo je 90% OGLAS za hotel, a 10% oglas za posao, i zbog toga treba da bude uklonjen sa infostud-a!

Ne slazem se. Postoje ljudi kojima je presudno da li ce raditi u renomiranom hotelu, ili u cevabdzinici "kod Muje" i zbog takvih je oglas legitiman.



Previse dugo zivis van Srbije.
[ mjanjic @ 31.01.2021. 00:13 ] @
Citat:
Java Beograd:
Kako je napisao Darko, da ga citiram, neće IT menadžer da uzme šrafciger i popravlja printer, niti će da sedne da programira OS.
Ali treba da vodi računa o svemu.


A možda ipak i hoće, a pozicija se naziva "IT menadžer" da bi bolje zvučalo, ko zna. Na osnovu opisa ispada da taj posao može da radi i neko sa osnovnom školom ko nikad u životu nije radio na računaru, samo treba da ima telefone firmi koje su zadužene za odgovarajuću opremu ili softver.


Znate one oglase gde pominju "timski duh", "mogućnost napredovanja", "neograničena zarada" i slične gluposti, a u stvari treba da uvaljujete robu od vrata do vrata ili preko telefona?
Ko garantuje da se i ovde ne radi o nečem sličnom, tj. da ovde praktično sve treba da radi taj jedan "IT menadžer"?

Na primer, treba da podesi WiFi mrežu tako da bude bezbedna i da pristup gostiju hotelskoj WiFi mreži ne ugrožava računare zaposlenih i servere ako ih ima - onaj ko to zna da uradi kako treba, neće sigurno raditi kao "IT menadžer", a nešto nisam siguran da će hotel hteti da plati da "IT menadžer" angažuje nekog ko to dobro zna, jer neku firmu može da pozove i sekretarica!

A da ne pominjem situacije ako zaposleni krenu da zivkaju svaki čas "IT menadžera" za raznorazne gluposti u vezi hardvera i softvera, taj će brzo da im pobegne odatle.


Inače, da se podsetimo "najboljeg oglasa" za posao: https://opusteno.rs/humor-zaba...glas-za-posao-ikad-t24622.html
[ Branimir Maksimovic @ 31.01.2021. 02:19 ] @
Citat:
ssi:


Lele sta je ovo? Aj, ti i ovo uradi menadzer ?


Oglas za posao IT managera je ovde



Od
- IT Menadžer je zadužen za rad svih IT komunikacionih Sistema u hotelu.
- Da omogući servisnu podršku siste

preko:

- Administracija korisnika.
- Podrška korisnika.

malo elek'tronke ba:
- Sistem elektronskih brava.
- Periodična promena tastera za šifrovanje podataka na aplikacijama za obradu podataka s kreditnih kartica u skladu sa PCI-DSS standardima.

malo da programira:
- Informacioni sistem administracije.

pa kaze:

- Pomaže kolegama pri obavljanju sličnih i srodnih poslova.

i onda:
- Server i Personalni računari.
- VAN I LAN mreže.
- POS sistemi registrovanja prodaje.
- Sistem upravljanja objektom (PMS).

zatim:
- Zadužen da obezbedi potrebni trening svim korisnicima.

zatim:
- Održava kontakt s svim dobavljačima sistema – ključni dobavljači kao i inžinjeri vezani za servis istih.

a u:
- Vodi dokumentaciju svih sistemskih aplikacija i platformi.

pa i 24h na poslu:
- Prihvata fleksibilno radno vreme neophodno za nesmetano pružanje usluge gostima.

do:
Mi Vam nudimo:
- Ugovor


Pa i ugovor nude ? Ovo ceo IT department u malom





Nisu napisali koja je skola potrebna, iskustvo? Pa ni vozacka dozvola B kategorije se ne trazi. Mislim da ovo moze privuci ljude.
Inace oglasi su uglavnom preterani po trazenju znanja i iskustva iz maltene svih oblasti, ne vidim sto je ovaj oglas tako zahtevan ili slicno?
[ Darko Nedeljković @ 31.01.2021. 06:54 ] @
Citat:
mjanjic:
Znate one oglase gde pominju "timski duh", "mogućnost napredovanja", "neograničena zarada" i slične gluposti, a u stvari treba da uvaljujete robu od vrata do vrata ili preko telefona?
Ko garantuje da se i ovde ne radi o nečem sličnom, tj. da ovde praktično sve treba da radi taj jedan "IT menadžer"?

Izvini, moram prijateljski da ti kazem da ovo pises kao neko ko nema osnovne radne navike, pa ako zelis mozes malo da se korigujes, tu sam za konkretne savete.

Da krenem od pocetka - zakon o radu ne podrzava prohteve radnika tipa "to nije moj posao, ja to necu da radim, a ako nema nista od mog posla ja cu da sedim i blejim po forumu, a vi cete da mi platite". Zakon o radu predvidja da radnik radi sve sto mu se kaze, izuzimajuci naravno ono sto je nemoralno, nelegalno i opasno po zivot ili zdravlje. Ovo su otprilike jedini moguci izgovori za odbojanje radnog zadatka.

E, sad, nasuprot tome, nije normalno da IT menadzer srafcigerise. A nije normalno zato sto srafcigerisanje vredi naprimer 300 dinara po satu, a IT menadzer moze za to vreme nesto da izanalizira i optimizuje tako da firmi ustedi/zaradi 1.000 dinara tim svojim satom rada. Ako IT menadzer nije sposoban da sebi nadje produktivnije radne zadatke, onda ne samo da ce da srafcigerise, nego ce i da kosi travu oko hotela kada nema sta da se srafcigerise. Ono sto vecina zanemaruje - srafcigerisanje je cesto prilicno prijatan "odmor" ako je nos u papirima/uperen u ekran po ceo dan.

Citat:
Na primer, treba da podesi WiFi mrežu tako da bude bezbedna i da pristup gostiju hotelskoj WiFi mreži ne ugrožava računare zaposlenih i servere ako ih ima - onaj ko to zna da uradi kako treba, neće sigurno raditi kao "IT menadžer", a nešto nisam siguran da će hotel hteti da plati da "IT menadžer" angažuje nekog ko to dobro zna, jer neku firmu može da pozove i sekretarica!

Zato je IT menadzer tu da odmeri potrebe i mogucnosti kompanije. Nekoj kompaniji odgovara najbolja i majskuplja mreza na svetu, drugoj mreza koja solidno radi a ne pravi gotovo nikakve troskove, trecoj nesto izmedju.

Citat:
A da ne pominjem situacije ako zaposleni krenu da zivkaju svaki čas "IT menadžera" za raznorazne gluposti u vezi hardvera i softvera, taj će brzo da im pobegne odatle.

Naravno da ce da zivkaju. Njegov posao je izmedju ostalog da pripremi procedure i uputstva kad ga neko pozove sa problemom i da kaze - uputstvo to i to, strana ta i ta, uradi sta tamo pise, pa se cujemo ako ima nekih problema, caaaao. Otprilike 30 sekundi po razgovoru, ajd nek bude minut sa uvodnim razgovorom tipa "gde si nema te sto godina? kako zena? Nervozna? Deca? Rastu zubi? Tasta? Izgubila zube? Uhuhu, srecno sa tim. A sta tebe muci?"

I taj onda prvi put kad ima pronlem zove, dobije odgovor da se resenje nalazi u uputstvu, drugi put kad ima problem zove, opet dobije odgovor da je resenje u uputstvu, treci put kad ima problem uopste ne zove nego sam nadje resenje u uputstvu. Sposoban IT menadzer ne gubi svoje vreme na sablonsko resavanje problema, nego pisanim procedurama i uputstvima sve to delegira nanize, a licno resava samo probleme za koje je potrebno ukljuciti mozak i smisliti nesto.




[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 31.01.2021. u 22:14 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 31.01.2021. 07:02 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Nisu napisali koja je skola potrebna, iskustvo?

Sto bi napisali, pa da odbiju neke kvalitetne kandidate? U banci u kojoj sam radio, na toj poziciji bio je zaposlen bivsi gradjevinski preduzimac, koji je polagao za neke sertifikate MCSE i Cisco. Posao je dosta flican onom na koji je gradjevinski preduzimac navikao - nestalo cigli, narucuj, zovi i psuj dobavljaca koji jutros do 8h jos nije isporucio cement a jos sinoc u 19h je narucen, pisi uputstvo za nosenje slema i zastitnog pojasa prilikom pentranja po skeli, psuj one koji ne rade po uputstvu... Realno, princip je isti, sve su ostalo nijanse.
Kome nesto nije jasno, nek proseta do najbizeg gradilista pa nek pogleda. Ukoliko menadzer gradilista ima vremena da licno gura kolica ili mesa malter, tu nesto debelo fali u njegovoj strucnosti.

Ja vec zamisljam situaciju kako bi to izgledalo na kandidat za sefa gradilista pita vlasnika firme "a hocu li ja licno mesati malter i gurati kolica". Ovaj bi mu verovatno rekao da ide kuci i cuva ovce, posto ocigledno nije sposoban da organizuje rad gradilista.
[ SunnyBoy @ 31.01.2021. 15:44 ] @
Radio takav posao.

U prevodu, zaduzen za funkcionisanje kompletnog informacionog sistema, a sistem se sastoji od...

Neke stvari se pojavljuju svaki dan, a neke jednom u 6 meseci, kako sta i kako kad.

Na primer POS terminal. Ako ne funkcionise, prvo se proveri da li mu radi mreza, napajanje, uzme se uputstvo i ide po tackama abc. Ako nista ne pomogne, onda se pozove tehnicka podrska i prate telefonska uputstva (budes smart hands). Ako ni to ne pomogne, onda oni salju nekoga na teren. Uz to, ako imas podredjene, saljes njih da odrade, i pratis da li su resili problem.

Primer 2: Zamena hardvera - menja se ispravnim, ako ne moze da se popravi brzo i na licu mesta. Menja se ako mu istekne zivotni vek, istekne garancija ili vise po performansama ne zadovoljava potrebe.

Primer 3: Zamena SW ili unapredjenje - Radi se u zavisnosti od softvera i postojecih ugovora, na primer Office kad izadje nova verzija, kad se neki softver zameni drugim jeftinijim ili sa vecim mogucnostima (npr Adobe Acrobar sa Kofax Power PDF)m itd...
[ Java Beograd @ 31.01.2021. 18:13 ] @
Citat:
mjanjic: Ko garantuje da se i ovde ne radi o nečem sličnom, tj. da ovde praktično sve treba da radi taj jedan "IT menadžer"?

WTF? Neko nešto treba nekom da garantuje?!?

Jesi li hteo pisanu garanciju, overenu pečatom? I to sve u okviru oglašee otvorene pozicije?

Brate, ako mislš da bi ovo mogao i hteo da radiš, pošalji CV i motivaciono pismo, pa ako te pozivu na razgovor, priupitaj detalje i visinu plate. Kakve garancije tražiš?
[ B3R1 @ 01.02.2021. 17:12 ] @
Citat:
mjanjic:
Na osnovu opisa ispada da taj posao može da radi i neko sa osnovnom školom ko nikad u životu nije radio na računaru, samo treba da ima telefone firmi koje su zadužene za odgovarajuću opremu ili softver.

To bas i nije tako prosto kako se to tebi cini. Poenta takvih poslova je da si ti kao menadzer za nesto glavni i odgovorni za to sto ti je povereno. Ako nesto ne radi, pa ti angazujes nekog "majstora" koji spali Djenku, odgovaras ti, a ne taj majstor. Nema izgovora! Prevrces nebo i zemlju dok ne resis problem! Mozes da korists sva raspoloziva sredstva, dozovljena i nedozvoljena, sve dok se uklapas u budzet koji ti je dat na raspolaganje. Taj koncept je nama stran, jer smo u socijalizmu navikli da sef kaze svom direktoru da je taj i taj radnik kriv i tu on pere ruke. U normalnom svetu za gresku radnika menadzer dobija otkaz, a radnik samo opomenu.

Dodatni problem je sto je poslodavac hotel visoke kategorije i to iz svetski poznatog lanca. Core business hotela su gosti. Sve se vrti oko njih i njihovih (cesto besmislenih) hirova. Pritom ti gosti nemaju nimalo razumevanja ako nesto ne radi. Banalan primer: kada putujem sluzbeno odsedam u takvim hotelima i cesto mi se desava da WiFi stuca i puca. Ali ja znam unapred uzrok te pojave, pa se ne uzbudjujem preterano. Zagusenje je negde oko 8 uvece, tada svi bleje po Internetu. Nije mi problem da sacekam do ponoci, tada sve obicno radi. Medjutim, neka modna influenserka-blogerka od 19 godina, koja se u WiFi infrastrukturu i mreze razume taman onoliko koliko i ja u modu, ce zvati recepciju i vristati im u slusalicu kako jadna ne moze da upload-uje svoje kreveljenje ispred kamere na Tik Tok... Recepcioner ce eskalirati problem tebi, a ti ces celu noc juriti servisere da to srede, kako bogata klinka ne bi pljuvala hotel po svojim (a)socijalnim mrezama.
Citat:
Na primer, treba da podesi WiFi mrežu tako da bude bezbedna i da pristup gostiju hotelskoj WiFi mreži ne ugrožava računare zaposlenih

Primer ti je los. To ne radi ni IT menadzer, niti bilo ko u tom hotellu ili cak ni u direkciji lanca hotela. Za to postoji neki CIO u direkciji celog lanca hotela, koji raspise tender (RFP) za gotovo resenje koje ce to omoguciti. U taj RFP dokument ce uneti sve ono sto se trazi (captive portal, premium/basic service selection i- npr. da oni koij plate "premium" imaju bolji net, a ovaj "basic" koji stuca bude dostupan svim gostima gratis). Vendori ce mu se javiti na taj tender i on ce odabrati najbolje gotovo resenje izmedju 2-3 ponude. Vendor ce mu to instalirati po principu kljuc u ruke, on ce samo potpisati primopredajni dokument. Onda se to isto resenje implementira u svakom hotelu iz tog lanca sirom sveta, gde svi IT menadzeri svojim parafom overe slican dokument. Ako se pojave kasniji problemi, vendor pruza podrsku tom resenju i krpi ga da to radi kako valja, IT menadzer tu samo zove ako nesto treba.
Citat:
A da ne pominjem situacije ako zaposleni krenu da zivkaju svaki čas "IT menadžera" za raznorazne gluposti u vezi hardvera i softvera, taj će brzo da im pobegne odatle.

Ovde vec verovatno provejavaju neki tvoji autobiograski detalji. :-) Ne krivim te, svi mi stariji koji pamtimo srpsku IT praistoriju (kasne 1980-te) smo prosli kroz slicnu "skolu" na jedan ili drugi nacin. Znas ono kad imas firmu gde isti decko programira, odrzava bazu, operativne sisteme i mrezu, instalira DOS/Windows na masinama, sklapa nove konfiguracije, menja graficke karte i dodaje memoriju iz kesica, sredjuje dokumente sekretaricama, radi obracun plata za knjigovodju, opravlja auto direktoru itd.

Problem je kada 2021. godine razmisljas kao da je sada 1991.

Radison je poznat lanac hotela, ipak to nije automehanicarska radnja Zika i sinovi. Po takvim hotelima radna mesta su standardizovana i "IT menadzer" u Beogradu radi isti tip posla po istim procedurama i bavi se istim sistemima kao i onaj npr. u Stokholmu ili Adis Abebi. Naravno, plate izmedju ta tri mesta su drasticno razlicite.

Sem toga, to davno vreme je odavno iza nas, jer je i tehnologija uznapredovala, a konfekcijski laptopovi su postali roba koju maltene kupujes na kilo i vise nikom normalnom ne pada na pamet da uzima neko rogobatno tower kuciste, trpa unutra ovu ili onu karticu, disk, memoriju, montira hladnjak na procesor i slicne fore. Pogotovo ne u firmama kojima IT nije core business i gde ljudi svu tu IT gvozdjuriju vide upravo kao gomilu gvozdja - kao toster ili fen, koji kupe, ukljuce u struju i ocekuju da to radi bez potrebe da ga otvaraju srafcigerom i mozgaju sta se tu unutra nalazi. Ili da ga svake godine otvaraju i usisavaju mu prasinu (da, i to sam vidjao u Srbiji pre 20 godina).

To naravno *nije* posao za programere, inzenjere i ostale IT specijaliste koji o jednoj maloj stvari (tako reci nicemu) znaju sve. Vec vise za one "generaliste", koji o svemu znaju povrsno, tako reci nista. Jack of al trades, to je to.
[ mjanjic @ 01.02.2021. 17:13 ] @
Pitanje je retoričko, u smislu kako potencijalan kandidat za posao da zna da li će imati pravo da zaposli nove ljude koji će se baviti određenim poslovima iz njegove nadležnosti, da li možda već ima zaposlenih u tom sektoru, ili će sve morati da radi sam (neće baš da zove privatnu firmu ako je npr. u štampaču zaglavio papir, dovoljno je otvoriti neka vratanca, poklopac, kod manjih modela izvući toner kasetu...), ali potencijalni kandidat ne može to da zna na osnovu oglasa, zna samo da će biti "menadžer".
[ B3R1 @ 01.02.2021. 19:58 ] @
Citat:
mjanjic: Pitanje je retoričko, u smislu kako potencijalan kandidat za posao da zna da li će imati pravo da zaposli nove ljude koji će se baviti određenim poslovima iz njegove nadležnosti, da li možda već ima zaposlenih u tom sektoru, ili će sve morati da radi sam (neće baš da zove privatnu firmu ako je npr. u štampaču zaglavio papir, dovoljno je otvoriti neka vratanca, poklopac, kod manjih modela izvući toner kasetu...), ali potencijalni kandidat ne može to da zna na osnovu oglasa, zna samo da će biti "menadžer".

Na osnovu oglasa - nikako.

Na osnovu istrazivanja pre intervjua - mozda. Recimo, odes na sajt firme i vidis o cemu se radi. Kao sto rekoh, u ovom slucaju je svetski poznati lanac hotela, sto znaci spremi se za hirove gostiju, kao i to da ceo dan setas uniformu s imenom na reveru itd. I da vodis racuna o svom izgledu. To uopstalom i pise u oglasu, sto znaci da je vecina pravih IT nerdova automatski otpisana za to. Znam ljude koji su radili po hotelima i kruzerima, to je gore nego vojska!

Na samom intervjuu prvo sto pitas je kolikim budzetom raspolazes kao menadzer, do koje cifre mozes da narucis proizvode i usluge za svoj resor bez dozvole menadzera itd. Tu vec znas sta te ceka. Ako dobijes tuc-muc odgovor ili pocnu da se smeju, oni onda traze malo inteligentnijeg malog od palube zapravo ... u kom slucaju im se ljubazno zahvalis i odes. Jer ako je to slucaj, to sto oni traze mozes da radis na nekom kruzeru za neuporedivo vece pare.
[ SunnyBoy @ 01.02.2021. 21:26 ] @
Citat:
mjanjic:
Pitanje je retoričko, u smislu kako potencijalan kandidat za posao da zna da li će imati pravo da zaposli nove ljude koji će se baviti određenim poslovima iz njegove nadležnosti, da li možda već ima zaposlenih u tom sektoru, ili će sve morati da radi sam (neće baš da zove privatnu firmu ako je npr. u štampaču zaglavio papir, dovoljno je otvoriti neka vratanca, poklopac, kod manjih modela izvući toner kasetu...), ali potencijalni kandidat ne može to da zna na osnovu oglasa, zna samo da će biti "menadžer".


Takve firme rade drugacije.
Prvo, postoje interni ili eksterni timovi koji su zaduzeni za odredjene oblasti, na primer odrzavanje mreza, odrzavanje servera, narucivanje hardvera (tipizovanog na nivou kompanije). Oni su ko zna gde u svetu.
Drugo, ad-hoc poslove obavljaju eksterne kompanije, poput prosirenje mreza, instalacije nove opreme, odrzavanja video nadzora, podesavanje televizora, odrzavanje sistema pametnih zgrada.
U hotelu verovatno postoji i inzenjering tim, koji se bavi uglavnom nekim drugim stvarima, ali delimicno pomazu prilikom, na primer, odrzavanja sistema elektronskih brava, zamene IP telefona, reseta sobnih AP, postavljanja privremenih ozvucenja i osvetljenja za evente, i slicno.
Ne znam koliki je hotel, ali radio sam u verovatno slicnom (deLux 100 apartmana), bio je samo jedan IT menadzer bez dodatnih ljudi.
[ ademare @ 01.02.2021. 21:43 ] @
Ima opis hotela u oglasu . 236 modernih soba . 4 sale za konferencije .

Jedan covek dosta , posebno sa fleksi radnim vremenom 24/7
[ vjamovic @ 01.02.2021. 23:13 ] @

Ja mislim da se ovde baš radi kao devedesetih jedan dečko za sve , da je bolje oglas bi glasio: "Budite vodja našeg cenjenog IT tima". O tome da je svetski lanac imamo mi i strane banke po franšizi imena pa niti su uslovi rada kao u matičnim zemljama niti su su krediti i odnos ka klijentima isti...

Zato najsličnije ovom poslu mi liči iskustvo domaćeg kolege na turističkom kruzeru , bilo ih je 4 u službi IT .
A od posla oko deset hiljada uredjaja na mreži sa fiksnim IP ( hiljadu elektronskih brava , stotinak kamera , stotinak POS terminala printera , tv box , voip fiksne telefonije hiljadu linija, WiFi mreza za 4 hiljade putnika , lokalna GSM mreza itd )
Oko 6 serverskih centara ( administracija posade i putnika , knjigovodstvo i plačanja sa vezom POS terminala , administracija robe rezervi , IP TV obezbedjivanje sadržaja i naplata istog za hiljadu uredjaja , GSM loklana mreza sa prodajom i naplatom signala na moru , WiFi sa stotinama rutera i opet naplatom potrošnje , brave kontrole pristupa id kartice , serveri sigurnosnih kamera itd)
I sve to radi 24/7. A onda zbog ljudske greške negde neki kelner na printeru rucno postavi pogrešan IP pa se pobune DNS serveri pa uzbuna na Windows serverima itd ...

Od lepih strana tu je putovanje po svetu , egzotičnim krajevima i fenomenala intimna druženja sa egzotičnim lepoticama članovima posade.

Verovatno je dobar posao za mladog početnika da mnogo toga nauči brzo i pobegne kad počne da oboleva od stresa.
[ mjanjic @ 02.02.2021. 20:18 ] @
Izašla vest i na B92 portalu, da l' neko od autora takvih tekstova kod njih prati ES ili je slučajno naleteo na isti oglas...

Uglavnom, nekoliko zanimljivih komentara, posebno onaj što navodi šta se očekivalo za posao šumarskog inženjera, a oglas verovatno bio sažet da bi se što više ljudi javilo.
Ili onaj "Dok pročitaš obaveze, prođe ti radno vreme" :)
[ dusanboss @ 02.02.2021. 22:17 ] @
Haha, ne verujem koliko ljudi smatar ovaj oglas kao potpuno normalan .

Dobro, većina tih stavki je podrazmevana za posao IT menadžera i nije bilo potrebe pisati ih u oglasu. Šta je cilj takvog oglasa? Verovatno da odvrati ljude koji ne žele apsoltno da ostave dušu i telo u tom hotelu. Ipak meni pažnju skreću nekoliko staviki koje su vešto provučene, a apsolutno nemaju veze sa IT-em.
Tu bih izdvojio -zamena hradvera (verujete ovo je jako široko polje i verovatno podrazmeva čak i zamenu sijalica ako majstor Pera iz tehničke podrške zakači koronu), -većina ovoga napisanog za bezbednost i sigurnost, kao i gomila menadžerskih funkcija koje apsolutno nisu posao IT menažera već posao generalnog i drugih menagera. Čini mi se da iza ovog oglasa stoji generalni menager koji ne može da se nosi sa količinom posla i želi da većinu toga prebaci na ovog nesrećnika koji prihvati posao.

U suštini to sve napisano (mimo ovih stvari koje sam izdvijo) ne mora da bude toliko mnogo posla zavisno od broja posetilaca. E sad sa kapacitetom od 263 soba taj br. može da varira mnogo, a ti si pritom zadužen da svakom gostu daš podršku za svaku banalnu stvar i pritom moraš da vodiš računa da sve funkcioniše. Ne znam kako bi to jedna osoba mogla da radi u vremenu veće posećenosti.

Reče Darko čini mi se da je njegovo da zove adekvatnu službu ako dodje do nekog problema. U pravu je ovaj kad kaže da su neki ljudi predugo van Srbije. To tako ovde ne funkcioniše. Podrazmeva se da ćeš ti raditi sve to i približno vezano za naziv tvog radnog mesta. Zvaćeš nekog spolja samo u slučaju apsolutne nužde u protivnom ti sleduje ribanje od generalnog . (Mislim ribanje ti sleduje u svakom slučaju ako se plati neki nepredvidjen račun a ti si zvao). To što je u pitanju svetski lanac apsolutno nema veze. Svi znam kako se ti svetski lanci ponašaju kada dodju ovde. Vrlo brzo prihvat za radnika gore opcije iz oba sistema.
[ dusanboss @ 02.02.2021. 22:22 ] @
Kad smo kod svetskih lanaca odem neki dan u Lidl i zapadne mi za oko veliki br. muških kasirki. Čak 3 od 5. Ja retko nailazim na muškarce koji se bave tim poslom, a da vidm 3 na jednom mestu ... Jel to neka Nemačka fora gde guraju ravnopravnost medju polovima ili šta?

[ ademare @ 02.02.2021. 23:39 ] @
U Lidlu Svi rade Sve !

Tako da je predpostavka da muskarac ipak moze vise da povuce kada se dovlaci roba iz magacina itd .

A moze da bude i jednako dobra " kasirka "

Znaci isti ljudi i dovlace i slazu robu i kad to zavrse onda idu na kasu itd. Nema kao u Maxiju gde je neko samo kasirka .
[ Java Beograd @ 03.02.2021. 07:34 ] @
Citat:
dusanboss:... Ipak meni pažnju skreću nekoliko staviki koje su vešto provučene, a apsolutno nemaju veze sa IT-em.
Tu bih izdvojio -zamena hradvera ...

Dakle, ti misliš da se zaposli jedan lik za sve ono, i plus jedan koji će da radi samo "zamenu hardvera"?
Zanimljivo.
[ SlobaBgd @ 03.02.2021. 07:50 ] @
Citat:
mjanjic:
Izašla vest i na B92 portalu, da l' neko od autora takvih tekstova kod njih prati ES ili je slučajno naleteo na isti oglas...

Pa i ovde na ES-u taj oglas je prenesen sa nekog drugog sajta/društvene mreže. Ja sam ga pre par dana video na Redditu, moguće da ga ima i na tviteru i fejsu, i ko zna gde sve. Mislim, dobar je materijal za zaiebanciju. A bogami i za palamuđenje "stručnjaka za sve", kao kod nas na forumu.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 03.02.2021. u 09:02 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 08:41 ] @
Baš sam planirao da se javim na oglas, dobijem posao, radim dobro par dana, onda počnem da zabušavam i primam platu dok ne dobijem otkaz... Izguglam sajt, kliknem... kad ono



Da nisu konkurenti za posao DDOS-ovali Akamai zbog ovog oglasa?
[ SlobaBgd @ 03.02.2021. 08:56 ] @
Ma jok, nego su već primili nekog, pa dok se taj uhoda, dok pohvata dobavljače i pružaoce usluga, dok kompletira set šrafcigera i dok utanači kad sme da ode kući, lanac hotela trpi. Još je najmanja šteta što im ne radi sajt, zamisli koliki haos je u samom hotelu, koliko brava ne radi, koliko računa je pogrešno i koliko snimaka nadzornih kamera snima ono što ne vi trebalo... Ali sve će se to dovesti u red kada jedan čovek preuzme dužnost u punom kapacitetu!
[ djoka_l @ 03.02.2021. 08:58 ] @
Sajt radi. Možda je gornji post samo šala?
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 09:20 ] @
Nije šala, stvarno ne radi. Ovo je adresa: https://www.radissonhotels.com/
[ djoka_l @ 03.02.2021. 09:27 ] @
Prodrmaj malo kablove
[ SlobaBgd @ 03.02.2021. 09:28 ] @
Radi!
Al' ga je opravio, svaka mu čast!
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 09:45 ] @
Neverovatno, ali meni ne radi samo u Firefoxu. Chrome i Opera rade. Izbrisao sam keš i nakon toga probao i na drugom računaru i blokira mi samo Mozilu! Da li kod vas otvara u Mozili?
[ Shadowed @ 03.02.2021. 09:51 ] @
Meni radi u Firefox-u.
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 09:52 ] @
Firefox na Windowsu radi, ne radi samo na Linuxu. Izgleda da blokiraju pristup na osnovu user agent stringa. Zanimljiva zaštita :)
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 09:57 ] @
Definitivno blokiraju na osnovu user agenta. Instalirao sam plugin i promenio user agent u OSX/Safari i radi :)
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2021. 10:46 ] @
Iznenadjujuce visok procenat clanova foruma jos nije cuo da je drug Tito umro?!

Kako mali perica zamislja posao - sedis, surfujes po internetu, sta god ti neko kaze da uradis odgovoris "to nije moj posao". I plata za to da bude minimum 1.500 evra.

U stvarnosti, poslovna praksa je upravo suprotna tome. Potrebno je imati 5-6 sati efektivnog rada dnevno. Znaci, ne sat i po i ne petnaest sati. U tih 5-6 sati ulaze svi poslovi. Ako onog sto smatras da treba da radis nemas vise od 2-3 sata dnevno, onda je logicno da ces dodatno raditi i ubacivanje uglja u podrum i pranje direktorovog auta (karikiram, a mozda i ne). Nasuprot tome, ako posla ima za 15 radnih sati dnevno, onda je ocekivano da prvo jeftinije i jednostavnije poslove delegiras nekome u firmi ili van, potom one komplikovanije poslove koje ne umes dovoljno brzo ili kvalitetno da uradis delegiras specijalizovanoj firmi i sebi ostavis onih 5-6 sati koji ti najvise odgovaraju. Tako da je u principu dobro da postoji ogromna kolicina raznovrsnih poslova,da imas od cega da proberes svojih 5-6 sati
[ BuzzLightyear @ 03.02.2021. 10:54 ] @
Citat:
Ako onog sto smatras da treba da radis nemas vise od 2-3 sata dnevno, onda je logicno da ces dodatno raditi i ubacivanje uglja u podrum i pranje direktorovog auta (karikiram, a mozda i ne).


Zato je dobro biti direktor. Ako iz nekog razloga ne možeš ili ne želiš da budeš direktor (trenutno ne mogu da se setim nijednog opravdanog razloga), onda treba tražiti direktora koji nema pojma šta ti u stvari radiš. Na kraju, ako direktor zna šta radiš, onda treba da se trudiš da što manje automatizuješ posao jer ako sve automatizuješ, na kraju ćeš završiti u podrumu ili autoperionici.

Predlog za moto hotela: Ne primamo lisice i pingvine!

P.S.
Kad je umro Drug Tito? Ju.. kuku... mlad čovek... Niko mi nije javio, išao bih da mu upalim sveću :(
[ dusanboss @ 03.02.2021. 11:17 ] @
Citat:
ademare:
U Lidlu Svi rade Sve !

Znaci isti ljudi i dovlace i slazu robu i kad to zavrse onda idu na kasu itd. Nema kao u Maxiju gde je neko samo kasirka .


Ta to sam i ja pomislio.

Citat:
ademare:

Tako da je predpostavka da muskarac ipak moze vise da povuce kada se dovlaci roba iz magacina itd .

A moze da bude i jednako dobra " kasirka " ;)



Nije to pretpostavka to je činjenica. (sem u extrmnim slučajevima). Velika većina muškaraca može više da povuče od većine žena i većina žena se bolje snalazi na kasi od muškaraca. Čista biologija. Sad što neko hoće da gurne to u okvere socijalne konstrukcije i da ide protiv bilogije ...ne kometarišem drugačije nego kolektivno ludilo.

Inače ušao sam u red kod muškarca koji bi kraći i sa manje artikala. Posle nekog vremena ipak sam prešao kod devojke i prošao brže nego gospja što je bila ispred mene kod tog momka. Mislim da je ovde slučaj da ti momci veše raade na robi a devojke više na kasi pa je zato bio znatno sporiji ipak ima nešto i polu.
[ ssi @ 03.02.2021. 11:32 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Iznenadjujuce visok procenat clanova foruma jos nije cuo da je drug Tito umro?!

Kako mali perica zamislja posao - sedis, surfujes po internetu, sta god ti neko kaze da uradis odgovoris "to nije moj posao". I plata za to da bude minimum 1.500 evra.

U stvarnosti, poslovna praksa je upravo suprotna tome. Potrebno je imati 5-6 sati efektivnog rada dnevno. Znaci, ne sat i po i ne petnaest sati. U tih 5-6 sati ulaze svi poslovi. Ako onog sto smatras da treba da radis nemas vise od 2-3 sata dnevno, onda je logicno da ces dodatno raditi i ubacivanje uglja u podrum i pranje direktorovog auta (karikiram, a mozda i ne). Nasuprot tome, ako posla ima za 15 radnih sati dnevno, onda je ocekivano da prvo jeftinije i jednostavnije poslove delegiras nekome u firmi ili van, potom one komplikovanije poslove koje ne umes dovoljno brzo ili kvalitetno da uradis delegiras specijalizovanoj firmi i sebi ostavis onih 5-6 sati koji ti najvise odgovaraju. Tako da je u principu dobro da postoji ogromna kolicina raznovrsnih poslova,da imas od cega da proberes svojih 5-6 sati :D



Vidi se da bas dugo nisi u Srbiji :)

Ne nije 5-6 sati posla, nego je oko 12h posla. Bukvalno ce jednom coveku natovariti sve.

To se tako radi u srbiji.
[ djoka_l @ 03.02.2021. 11:50 ] @
Očigledno da Darko nema blage predstave o it poslovima i koliko su toga zamislil da natovare jednom čoveku.
Nigde ne piše koliko ljudi ima "IT menadžer". Po opisu posla, ima dovoljno za trojicu.
Očekuju od jednog čoveka, otprilike, da održava sve što radi na struju u 10-spratnom hotelu sa 326 soba.

Važno da su smislili titulu Menadžer, mogli su da stavi IT magarac, bliže bi opisali problematiku...
[ dusanboss @ 03.02.2021. 12:53 ] @
Moram i ja da iskrtikujem Darka. 5-6 sati haha da da. Ako ti je radno vreme 10 sati radićeš 11 i bićeš srećan ako dobiješ dovoljnu pauzu da ne jedeš na brzinu. Kada se kaže da ti je vreme neodredjeno to je samo lepo upakovano "nahebo si i ostavićeš dušu uvde."

Citat:
Java Beograd:
Citat:
dusanboss:... Ipak meni pažnju skreću nekoliko staviki koje su vešto provučene, a apsolutno nemaju veze sa IT-em.
Tu bih izdvojio -zamena hradvera ...

Dakle, ti misliš da se zaposli jedan lik za sve ono, i plus jedan koji će da radi samo "zamenu hardvera"?
Zanimljivo.


Ne. Nije problem da taj lik odradi neke zamane hardvera vezne za neke stvari iz opisa njegovog posla. Problem je što je taj opis malo širi i što se pod "hardver" može da upadne mnogo toga što ti i ja ne smatramo hardverom. Mislim već se iz oglasa se vidi da će lik biti zadužen i za kamere, verovatno za TV po sobama i gomilu drugih stvari koji jako malo veze imaju sa IT. Što kažem i nije neki problem ako je obim posla mali i da broj soba nije toliki.

Inače pitam se šta se desilo sa prethodnim IT menagerom? Govorimo o razmaženim gostima... Sad bi bila fora da svi mi krenemo da zovemo jadnog novog menagera koji verovatno razmišlja da li da izdrži još jedan dan ili da prošeta do krova hotela i da krenemo da se žalimo kako nam ne radi sajt na Modzili. Iko je sajt internacionalni i on nema ništa sa tim.
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2021. 13:07 ] @
Citat:
BuzzLightyear:

Zato je dobro biti direktor. Ako iz nekog razloga ne možeš ili ne želiš da budeš direktor (trenutno ne mogu da se setim nijednog opravdanog razloga), onda treba tražiti direktora koji nema pojma šta ti u stvari radiš.

Samo onaj ko nikad nije bio direktor moze da tvrdi da je to lepo. Sa duge strane ograde trava je uvek zelenija. To je najgori posao u firmi. Najzahtevniji, najstresniji, najodgovorniji. Mora da pazi kako se odeva, kako se ceslja, kako hoda, kako govori, kakav mu je izraz lica. Mora sa najgorim ljudima (politicarima i tajkunima) da bude najljubazniji, a sve vreme razmislja kako bi ih potegao pesnicom u nos. Ja sam bio direktor i nadam se zauvek pobegao od toga. Nemas pojma koje je uzivanje biti naprimer obican neotesani kamiondzija kojeg kad neko nervira on ga momentalno otera u p.m. a ako ga bas mnogo nervira izvadi stanglu za zatezanje tockova da ga lupi po glavi, ako ne pobegne. A uvek pobegne i ne vraca se vise da ga nervira. A sto je najgore, plate za direktore u Srbiji realno nikakve, 1.000-2.000 evra, iste kao plate kamiondzija.

Nego, ono sto je bitnije je drugi deo pitanja - direktor koji nema pojma... Direktor koji nije sposoban da nadje nacina da ima pojma, nije za to mesto. Postoji mnogo taktika, a jedna od omiljenijih je taktika kneza Milosa. On nije umeo da cita i pise, pa je imao pisara. I tako, dodje neko pismo, pisar procita, a knez Milos kaze strazi "izvedite sad njega a uvedite drugog na druga vrata". Kada udje drugi, ako procita drugaciji tekst, obojica bi najverovatnije izgubila glavu. Danas su sablje izasle iz mode, glave se vise ne seku, ali se taj princip uspesno koristi za otkaz ugovora o radu.

Tuzno je kakva se ekipa ovde okuplja...
Hteli bi da vecinu radnog vremena nista ne radite, a i kad radite da vam nadredjeni nema pojma koliko je efektivnog rada potrebno za zavrsenje tog posla.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 03.02.2021. u 14:28 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2021. 13:41 ] @
Citat:
ssi:

Ne nije 5-6 sati posla, nego je oko 12h posla. Bukvalno ce jednom coveku natovariti sve.

To se tako radi u srbiji.

Pa to je super. 12h nije dnevno nije zakonski moguce ni uz prekovremeni rad, tako da je ishod logican - dvojica po 6h.
Najgore je kad ima 8-9h efektivnog rada dnevno. Za dvojicu premalo, za jednog previse.
Neki ljudi su neiskusni, pa pregovaraju o plati u fiksnom mesecnom iznosu. Tako sam se i ja jednom kao klad i zelen zeznuo. Bilo me sramota da idem kuci dok ne pozavrsavam sve. Posle, dogovorim platu po satu, preraspodelu radnog vremena, prekovremeni rad. Ako do 20-og u mesecu ispucam tih 160-184 sata, javim direktoru da bi narednih 10 dana koristio preraspodelu radnog vremena i otisao malo do Maroka... A sad posto je turizam suzbijen,mogu lepe pare da se uzmu na prekovremeni rad.

Za prekovremeni rad je potrebna odluka direktora o prekovremenom radu.To posle predas racunovodstvu i dodje ti dupla plata na racun. Ako nema odluke direktora, onda ides kuci u 17h ili kad se vec zavrsava radno vreme, sta nisi zavrsio nastavljas sutra. To je ono sto je garantovano zakonom o radu, dok su price "to nije moj posao" totalno sulude i protivzakonite.
[ ssi @ 03.02.2021. 13:45 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Pa to je super. 12h nije dnevno nije zakonski moguce ni uz prekovremeni rad, tako da je ishod logican - dvojica po 6h.
Najgore je kad ima 8-9h efektivnog rada dnevno.....


Srbija, Darko, Srbija, naravno da jeste moguce.

Nahvatace nekog pocetnika i izrabljivati dok mogu i zameniti za 1-3 meseca.
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2021. 13:53 ] @
Citat:
djoka_l:
Očigledno da Darko nema blage predstave o it poslovima i koliko su toga zamislil da natovare jednom čoveku.

Iz ovoga je nejasno sta je primedba.
Ako je primedba na ogroman broj razlicitih zaduzenja (vecinom relativno jednostavnih), primedba je neosnovana, to je sasvim u redu i u skladu sa zakonom. Vecina ljudi i ne trpi jednolican monoton posao po ceo dan.
Ako je primedba na protivzakonit broj radnih sati, ona je osnovana i resiva, ali nigde nije navedeno da je situacija takva.

Problem je izgleda sto ljudi u srbiji ne znaju zakon o radu. Kad im se da veliki broj razlicitih zaduzenja, oni se neosnovano bune,a kad im se odredi nenormalno visok broj radnih sati,oni cute i rade?! Suludo. Ne zna se ko je ludji, radnici ili poslodavci.
[ Java Beograd @ 03.02.2021. 13:54 ] @
A zašto misliš da će neki početnik umeti da kvalitetno obavi sve ove poslove?
Kome je u interesu da ovakav posao prepusti radniku koji će da od iz kompanije za par meseci?
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2021. 14:06 ] @
Citat:
dusanboss:
Moram i ja da iskrtikujem Darka.:) 5-6 sati haha da da. Ako ti je radno vreme 10 sati radićeš 11 i bićeš srećan ako dobiješ dovoljnu pauzu da ne jedeš na brzinu. Kada se kaže da ti je vreme neodredjeno to je samo lepo upakovano "nahebo si i ostavićeš dušu uvde."

Moguce. Ja sam se tim poslom bavio pre 10-ak godina imao sam dosta vide zaduzenja nego stoje u oglasu nabrojano i bilo mi je sasvim ok. Direktoru sam podnosio izvestaje preko share pointa i tu tacno znam da sam imao oko 5h efektivnog rada, sve u minut sabrano, ukljucujuci i razgovore telefonom, proveru emaila kao i 15 minuta za vodjenje evidencije o utrosenom vremenu. Veliki je pdoblem ako se ne vodi evidencija, onda direktor ima utisak da mista ne radis pa stalno tovari jos. Ovako, ja mu nabrojim 20 stavki po 15 minuta, ukupno 5h i on prezadovoljan mojim danasnjim ucinkom, u 17:01 ja sam vec na ulici.
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2021. 14:13 ] @
Citat:
Java Beograd:
A zašto misliš da će neki početnik umeti da kvalitetno obavi sve ove poslove?

Vec sam rekao - lepota tog posla je ako zaduzenja ima vise od 10h dnevno, a to sto treba da se radi 4-5h ne umes da uradis. Tada angazujes onoga ko ume i ostane ti taman idealnih 5-6h dnevno za sebe. Problem je kad posla ima samo 5h dnevno, a ti nesto od toga ne umes. Onda moras ili ekspresno nauciti, ili popiti kritiku zbog nestrucnosti.
[ dusanboss @ 03.02.2021. 14:16 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
ssi:

Ne nije 5-6 sati posla, nego je oko 12h posla. Bukvalno ce jednom coveku natovariti sve.

To se tako radi u srbiji.

Pa to je super. 12h nije dnevno nije zakonski moguce ni uz prekovremeni rad, tako da je ishod logican - dvojica po 6h.


Nije zakonski al u praksi jeste. Uvde kod mene ljudi koji rade u poljoprivredi nisu ni prjavljeni tako da poslodavci smatraju da se zakon na njih ne odnosi. U sezoni žetve rade ladno po 14-15 sati. Što nije problem da ti ostaneš jedan dan pa da se sledeća 3 normalno odmoriš, al kad ti se tako zaredja 2 nedelje mozak ne radi kako bi trebalo.
Inače voze traktire sa žitom. Nije toliko fizički zahtevan posao, ali moraš da imaš koncetraciju. Već se dešavale nesreće sa samo materijalnom štetom. Ne znam dal će nešto da se promeni i ako nekog neko ubije.
Na moje pitanje kako stignu da se naspavaju kažu mi "ma imaš vremena u traktoru da spavaš dok čekaš da napune"

Tako da ne znam o kakvoj zaovstavštini komunizma ti govoriš? To je jedino još prisutno u državnim firmama.
[ anon70939 @ 03.02.2021. 19:57 ] @
Pa ok, ovo nije svakodnevni posao, da sve ove tacke svaki dan se resavaju.
Za nekog ko tu radi i sve to namesti, mozda realno i nema bas toliko posla koliko zvuci na prvi pogled.

Ja sam odusevljen time da ova osoba koja je slozila oglas se setila taksativno bukvalno svega. Koliko vremena za ovakav oglas treba?
Vrlo slicne poslove sam radio, i da me neko tada pitao da za celu radnu smenu ispisem cime se sve bavim u toku godinu i postavim na oglas da se zaposli pomocnik ili zamena, ne bih uspeo ni deseti deo ovoga da navedem.
[ ironman @ 03.02.2021. 20:39 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:


Nisu napisali koja je skola potrebna, iskustvo? Pa ni vozacka dozvola B kategorije se ne trazi. Mislim da ovo moze privuci ljude.
Inace oglasi su uglavnom preterani po trazenju znanja i iskustva iz maltene svih oblasti, ne vidim sto je ovaj oglas tako zahtevan ili slicno?


Pa za službeni auto koji mu sleduje, B, neće valjda bus da vozi, pa da mu treba D,E ili koja već.


[Ovu poruku je menjao ironman dana 03.02.2021. u 21:52 GMT+1]
[ mjanjic @ 04.02.2021. 00:33 ] @
Problem mogu biti poslovi sa ovog spiska koji se rade jednom u 6 meseci ili ređe, a zahtevaju određeno znanje i brzo snalaženje.

Na primer, "IT menadžer" je zadužen i za podešavanje WiFi mreže, nešto pukne na nekom ruteru, sviču ili AP, ili pukne server preko koga se upravlja pristupom na AP (Radius ili neki drugi koji obavlja istu funkciju, ili nešto drugo, zavisi od tipa AP i kako se upravlja), a taj "IT menadžer" celih 6-7 meseci nije ni video kako izgleda Admin interfejs na uređaju koji pravi problem (a prvo treba odrediti KOJI uređaj pravi problem) niti može da se seti koja ono podešavanja trebaju (ako npr. stavi novi AP, jer je stari odapeo), pa mora da pristupi drugom AP-u da pogleda podešavanja... Kad si zatrpan drugim stvarima nekoliko meseci, nešto što si ranije odlično znao potpuno si zaboravio.

U tome je problem sa većinom ovih poslova na oglasu, tu je potreban neko ko ima 10-20 godina iskustva u "snalaženju" sa svime pomalo, eventualno da negde ima zabeleženo kako je šta podešeno u slučaju da treba zameniti neki uređaj (npr. IP adresa mrežnog štampača koji koristi više računara, da u slučaju zamene može sve to brzo da podesi)...

Čak nije loše da postoji neki pravilnik kako se npr. čuvaju ta podešavanja, koje su admin šifre za mrežne uređaje, itd.
Ovako, čovek napusti posao, a kad dođe zamena niko pojma nema koje su šifre za pristup bilo čemu što je zaštićeno šifrom :)
[ Java Beograd @ 04.02.2021. 08:55 ] @
Oglas je zapravo prepisan iz klasifikacije radnih mesta, gde se opisuju radna zaduženja te pozicije.

Da ne bude posle "nije mi u opisu radnog mesta"
[ Darko Nedeljković @ 04.02.2021. 09:06 ] @
Citat:
niti može da se seti koja ono podešavanja trebaju...

Ovo je potpuno nedopustivo. Otprilike najvazniji posao IT menadzera je da pripremi procedure i uputstva za apsolutno svaki posao iz oblasti IT, tako da dok je on na godisnjem odmoru, ili je dobio covid19, ili spava, ili iz nekog desetog razloga nije na radnom mestu, tada moze da dodje i moja baba i izvrsi podesavanja koja trebaju.

Neiskusni ljudi koji sumnjaju u svoje znanje zele da zastite svoju poziciju tako sto neke sitnice drzenu tajnosti. A onda im posle neko drugi kriv kad se spakuju sa porodicom za odmor u grckoj, dodju do Predejana a direktor zove i kaze:
"Okreni auto i vrati se nazad, ne radi wifi ruter".

Najgore sto jedan radnik moze sebi da uradi je da bude jedini covek u firmi i sire koji moze da uradi neki posao.
[ djoka_l @ 04.02.2021. 09:23 ] @
Grešiš, silno grešiš.
Poslovi IT menadžera su da upravlja IT sektorom.

U oglasu, po opisu posla se traži:
IT menadžer
Mrežni administrator
Sistem administrator
Specijalista za aplikaciju i podršku
Operater
Tehničar za hardver
Administrator baze podataka
Bravar
Električar
PR
CISO
[ BuzzLightyear @ 04.02.2021. 09:34 ] @
Koliko u stvarnosti oglas oslikava stanje u firmi? Dva puta (davno) sam išao na intervju po oglasu i jednom sam ja pisao oglas. Sva tri puta oglas nije oslikavao stanje u firmi. Na primer, ja kada sam pisao oglas nisam mogao da napišem: gazda ima stalno da menja zahteve i da te smara, ti si moja zamena, a da posao valja ja ne bih išao dalje... Oni oglasi na koje sam se ja javio, prvi put ljudi su već znali koga će da prime, morali su da ispune formu, drugi put su potpuno promašili temu. Naveli su sve moguće tehnologije koje postoje, da bi u drugom krugu razgovora rekli da njima u stvari treba neka tehnička podrška tipa kada neka tetka ne zna da uključi Word.

Pošto nemam mnogo iskustva sa oglasima, zanima me kakva su iskustva drugih.
[ Darko Nedeljković @ 04.02.2021. 09:50 ] @
Citat:
djoka_l:
Grešiš, silno grešiš.
Poslovi IT menadžera su da upravlja IT sektorom.

Jos jednom podsecam, drug Tito je umro. Nema vise da se sedi po ceo dan i citaju novine kad nema da se radi nista od onog sto je "tvoj posao". Posao IT menadzera je da IT infrastruktura funkcionise kao svajcarski sat, koriscenjem najekonomicnijih raspolozivih resursa sa spiska:
- sopstveno vreme
- vreme ostalih zaposlenih u firmi (IT i ne-IT)
- usluge preduzetnika i pravnih lica.

Ukoliko IT menadzer ima dovoljno raspolozivog sopstvenog vremena, onda ce to prvo koristiti kao resurs koji ne prouzrokuje dodatni trosak, ukoliko se ne ulazi u prekovremeni rad.

Ukoliko nema raspolozivog sopstvenog vremena, onda koristi raspolozivo vreme ostalih zaposlenih,ukoliko to kao resurs postoji.

Ako ni to ne postoji, onda angazuje preduzetnike i pravna lica.

Ukoliko nema takvih, onda radi prekovremeno, istovremeno inicirajuci zaposlenje dodatnih kadrova.
[ djoka_l @ 04.02.2021. 09:57 ] @
Zavisi ko piše oglas.
Recimo, ako ja tražim nekog ko će da mi radi Oracle Forms, ne tražim 10 godina iskustva u Formsu, jer znam da takvih nema, a ako ima, znam kako se zove, pa mogu direktno da ga pozovem.
Politika u našoj firmi je bila, da ljude traže rokovodioci sektora, oni kažu šta im treba, oni rade odabir kandidata i uzimaju onog ko zna većinu stvari koje se traže, ili može da ih nauči.
Neka realna pretpostavka je, da novom čoveku treba 3-6 meseci da se uklopi u tim.

Kada je HR počeo da piše oglase, onda su nastupale gluposti. Onda je HR dobio da može da piše oglase samo za ono što znaju, a za stručne stvari, mora struka da kaže šta im treba.
Onda HR napravi oglas, prikupi dokumenta, urade svoje testiranje kandidata, pa onda sektor kaže, batali tvoje testove, daj mi SVE prijave, pa ćemo mi da uradimo naše testiranje, uvažavajući u izmesnoj meri, ono što ste vi uradili.

Uvek ima glupih prijava, tipa tražimo administratora, a javi se neko ko misli da je administrator, u stvari, sekretarica. HR je tu da isfiltrira gluposti, a onaj kome treba čovek, donosi odluku nezavisno od HR-a.
[ Darko Nedeljković @ 04.02.2021. 10:01 ] @
Citat:
djoka_l:
Grešiš, silno grešiš.
Poslovi IT menadžera su da upravlja IT sektorom.

U oglasu, po opisu posla se traži:
IT menadžer
Mrežni administrator
Sistem administrator
Specijalista za aplikaciju i podršku
Operater
Tehničar za hardver
Administrator baze podataka
Bravar
Električar
PR
CISO

Cenis da IT menadzer ne treba da ima osnovna znanja iz ovih oblasti? Koja znanja on po tebi uopste treba da ima?!
[ djoka_l @ 04.02.2021. 10:04 ] @
Darko, lupetaš, kao i na drugim temama.
Nemaš pojma o IT-u.
Recimo, na ovaj oglas može da se javi neko ko zna sve navedeno, a takvih nema, pa da traži 2000EUR platu.
I onda će hotel da plaća nekoga 2000EUR mesečno da bi povezivao kablove?
Umesto toga, mogu da zaposle dvojicu koji će da rade za 500EUR mesečno i jednog koji će da im bude šef za 1000EUR mesečno.
Isto će da košta, ali će imati 3 puta više ljudi u IT-u, pa će moći da organizuju i dežurstva, biće mnogo operativniji.

Kao što vidiš, nema veze sa pokojnim maršalom, ima veze sa čistom, kapitalističkom, ekonomijom.
[ Darko Nedeljković @ 04.02.2021. 10:14 ] @
Kazem ti, ja sam radio vrlo slican posao, pre 10 godina i mislim da se nista tu korenito nije promenilo.
Nepristojan si, uvredljiv, pominjes lupetanje i nemanje pojma, a ja nastojim da odrzim pristojniji nivo diskusije, konstatacijom da si jedan od neinformisanih (nisi cuo da je drug Tito umro).

Ovaj posao je sasvim korektan. Plata 1.000 evra je ok. Ogromna prednost kod ove vrste poslova je sto se ne insistira da znas sve. IT menadzer mora da ima osnovna znanja iz svih IT oblasti, mora da zna da resi najosnovnije probleme, a za one teze ili previse lake ima slobodu da ih delegira dalje. Potrebno je i da poseduje mnoga druga ne-IT znanja, za pocetak da poznaje zakon o radu. Da ima neke organizacione sklonosti. Ljudske vestine, ljubaznost, vestinu pregovaranja, asertivno ponasanje.

Onaj ko je u komunikaciji pomenuo lupetanje i nemanje pojma svakako nema sta da trazi u toj profesiji. Takva kultura komunikacije bi bila primerena jednom kamiondziji, ali IT menadzetu - nikako!
[ djoka_l @ 04.02.2021. 10:25 ] @
Pogledaj moj profil i kompjuterske veštine koje sam naveo.
Nikada nisam bio IT menadžer (u smislu u kojem se traži u oglasu).
Po onome što se traži, ja ne bih ispunjavao uslove, posle 27 godina iskustva u struci.
A kad neko se*e ja mu to i kažem, pa ne bih ni tražio mesto IT menadžera za sebe.

Sada će neki priučeni IT "stručnjak" da mi kaže da je Tito umro? Ajde? Mlad čovek, šta mu bi?
Napravio sam do sada 3 privatne firme, nisam nikada radio "državni poso", pa mi, molim te, objasni, šte se to desilo od kada je najveći sin naših naroda i narodnosti iznenada preminuo.
[ BuzzLightyear @ 04.02.2021. 10:37 ] @
Citat:
djoka_l: ...Tito umro? Ajde? Mlad čovek, šta mu bi?


Slično sam reagovao juče kad sam čuo. Pošto imam državni pos'o, hoće li za nas sada nešto da se menja?
[ ssi @ 04.02.2021. 11:06 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Kazem ti, ja sam radio vrlo slican posao, pre 10 godina i mislim da se nista tu korenito nije promenilo.
Nepristojan si, uvredljiv, pominjes lupetanje i nemanje pojma, a ja nastojim da odrzim pristojniji nivo diskusije, konstatacijom da si jedan od neinformisanih (nisi cuo da je drug Tito umro).

Ovaj posao je sasvim korektan. Plata 1.000 evra je ok. Ogromna prednost kod ove vrste poslova je sto se ne insistira da znas sve. IT menadzer mora da ima osnovna znanja iz svih IT oblasti, mora da zna da resi najosnovnije probleme, a za one teze ili previse lake ima slobodu da ih delegira dalje. Potrebno je i da poseduje mnoga druga ne-IT znanja, za pocetak da poznaje zakon o radu. Da ima neke organizacione sklonosti. Ljudske vestine, ljubaznost, vestinu pregovaranja, asertivno ponasanje.

Onaj ko je u komunikaciji pomenuo lupetanje i nemanje pojma svakako nema sta da trazi u toj profesiji. Takva kultura komunikacije bi bila primerena jednom kamiondziji, ali IT menadzetu - nikako!


Puno je to 1000 e, 500 e je dosta. Ima i ugovor.
[ SlobaBgd @ 04.02.2021. 12:44 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ukoliko IT menadzer ima dovoljno raspolozivog sopstvenog vremena, onda ce to prvo koristiti kao resurs koji ne prouzrokuje dodatni trosak, ukoliko se ne ulazi u prekovremeni rad.

Ukoliko nema raspolozivog sopstvenog vremena, onda koristi raspolozivo vreme ostalih zaposlenih,ukoliko to kao resurs postoji.

Ako ni to ne postoji, onda angazuje preduzetnike i pravna lica.

Ukoliko nema takvih, onda radi prekovremeno, istovremeno inicirajuci zaposlenje dodatnih kadrova.

Darko, pridružujem se opštem dojmu koji ostavljaš: da lupaš i u ovoj temi i u mnogim drugim.
Konkretno za ovo što sam citirao, a oko čega ti gradiš svoje "poznavanje IT menadžmenta", nije vreme toliko ključni faktor kako ga ti zamišljaš. Nije ni u kamionskom transportu, a kamoli u IT oblasti i administraciji IT resursa.

Džaba IT menadžeru što ima vremena da se pozabavi problemima koje mu je propisao neki neupućeni zaposleni, ako taj IT menadžer ne ume da reši problem. Može da sedi pred monitorom ili u server sobi, i da gugla ono što vidi, ali tako samo neproduktivno troši svoje vreme, ma šta od njega očekivao neki Darko koji je slučajno na poziciji da se nešto pita u firmi. Bolje je da IT menadžer ima nekog u timu koji se razume u mreže ili zaštitu ili hardver, ili da ima slobodu da bez odobravanja nadređenih angažuje spoljne saradnike, a sve u cilju efikasnog i brzog otklanjanja problema (tim redom po važnosti), nego da piše izveštaj nadređenom šta je radio (ili se pravio da radi) u toku smene. Ključna reč je efikasnost, i sasvim je opravdano da IT menadžer ladi jaja ako sve funkcioniše u okviru poslova koji su mu dodeljeni (pazi sad!) sistematizacijom radnih mesta. Bez tog akta, svi mogu da rade sve, pa i Pera ložač da popravlja UPS-ove u hotelu a IT mngr da kupuje burek generalnom mngr-u.

Da se vratim na primer sa kamionskim prevozom: nije najvažnije da li ćeš ti dopremiti robu tačno u sat i minut kada je to neko zamislio, već da i ti i kamion i roba (tim redom po važnosti) stignete u ispavnom stanju. Ako ti dođeš kad piše da treba da dođeš, a u kamionu je roba isprevrtana, polomljena, prosuta i slično jer si u trci sa vrememom vozio kao ludak, išao makadamskim prečicama i kočio da izbegneš stado ljubičastih krava na švajcarskom seoskom putu, ne verujem da ćeš biti ponovo angažovan da voziš. Možeš da budeš vrstan knjigovođa-volonter, nadripravnik, pilot-amater, ali ako nisi dopremio tovar u ispravnom stanju, doviđenja!

Razumeš analogiju sa IT (ili bilo kojim drugim) menadžeron? On je odgovoran da stvari (i ljudi) rade, što optimalnije. Vreme je samo jedan od faktora, daleko važniji su stručnost i odgovornost. Naravno, postoje i krizne situacije kada se angažuju službe ili procedure za emergency management, ali to prevazilazi i ovlašćenja i nanja IT menadžera.
[ ademare @ 04.02.2021. 13:16 ] @
Ovo je oglas za " Katicu za sve " .

Ljudi pisu postove , a da nisu pazljivo ni procitali oglas !

Pa onda pisu o onome sta oni smatraju da je IT menadzer !

Ovaj treba i da cisti prostorije !! Zar to ne vide oni koji odobravaju oglas ?

Nemojte samo pocinjati pricu o drzavnoj , privatnoj firmi ! Ja nikada nisam radio u drzavnoj , a nikome od nadredjenih Nikada nije palo na pamet da pomisle da bih trebao da cistim bilo koju prostoriju ukljucujuci i onu u kojoj radim !

Posebno sto se ovde radi o Hotelu , koji valjda ima bar osoblja za ciscenje , ako Pameti nema ?

Iz oglasa :

Podrška za goste hotela.
Podrška za konekciju na bežični internet.
Prva pomoć gostu oko računara.
Povezivanje laptopa, projektora i TV-a za goste i prilikom događaja.
Zadužen da obezbedi potrebni trening svim korisnicima.

Znaci 236 soba puta min 2 gosta . Plus dogadjaji u 6 konferencijskih sala !

I on uz Zilion drugih poslova , treba da Bedinuje svakom gostu i da LICNO vrsi Povezivanje laptopa, projektora i TV-a za goste i prilikom događaja.

Oni sto su pisali da ovde ima posla za 5-6 ljudi su Optimisti
[ Java Beograd @ 04.02.2021. 13:28 ] @
I opet potpuno nerazumevanje ! Nerazumevanje potreba poslodavca, nerazumevanje pozicije.

Ne, neće IT menadžer da "opslužuje 236 soba x 2 gosta". Ja sam stotinu puta bio u hotelu i nikad nisam pitao da li imaju IT menadžera.

Ali, Radisson je ekskluzivan hotel, sa ekskluzivnom klijentelom, i MOŽE SE DESITI da nekad nekom važnom gostu zatreba neka podrška oko konekcije.

Taj će gost da se obrati recepciji s' pitanjem "da li imati IT podršku ..." - "Imamo". Ovo će se desiti možda jednom u mesec dana. Bitno je da hotel ima IT podršku za goste.

A ako IT menadžer skapira da stavka "Podrška za goste hotela" prerasta u jako zahtevan posao (vremenski) on će da predloži generalnom da se otvori novo radno mesto i zaposli radnik.


[ dusanboss @ 04.02.2021. 13:33 ] @
Citat:
djoka_l:
Grešiš, silno grešiš.
Poslovi IT menadžera su da upravlja IT sektorom.

U oglasu, po opisu posla se traži:
IT menadžer
Mrežni administrator
Sistem administrator
Specijalista za aplikaciju i podršku
Operater
Tehničar za hardver
Administrator baze podataka
Bravar
Električar
PR
CISO


Upravo tako, čak si još ponešto preskočio. Ja bih izdvojo kao najgore ovo oko bezbednosti i sigurnosti. To apsolutno nema veze IT -em. Za to se ide u posebnu školu i hotel te veličine bi definitvno teba da ima stručno lice koje ako već nije stalno zaposleno povremen dolazi i provarav bezbednosne sisteme.
Ne daj bože da nešto izgiri tužiće ovog nesrećnika jer će u ugovoru potpisati da je on ongovoan. Ne daj bože da neko pogine ili se povredi, može u zatvor da ode. Ako neko od razmaženih gostiju sklizne i polomi nejaku ručicu kojom je zadnjih 10 godina udarao samo tač skrin tuži će hotel, a hotel će prebaciti odgovornost na ovog nesrećnika.

Zatim : "Brine da sve potencijlne i realne opasnosti budu prijavljenje na vreme." Šta ovo znači i šta sve može da znači? Npr. ako pukne crevo na bojleru. "meni se desilo u dva stana" i voda napravi neku štetu. Njega će smatrati odgovornim jer nije na vreme prijavio potecijalnu opasnost.
Takodje ovaj deo gde se navodi da moraš pružati podršku osoblju i gostima. To znači da svaka budala može da te zove da ti pita banalne stvari tipa kako da memorišem br. u tel. A svi znamo koliko takve stvari sa nikim ljudima mogu da budu naporne i da potraju. A ti imaš sto drugih stvari o kojima misliš i traba da uradiš, a ovaj ne može 20 minuta da skapira da na kraju stisne "save". :)
Takodje verovatno će ponuditi "pogodnost" da stanuješ u hotelu. E tu si tek nahebo. :)
Ja ovaj posao ne bih prihvatio ni za 5000€. Ne znam šta stoji iza njega i da li je uopšte pravi, ali ako jeste treba ga zaobilaziti u širokom luku.

I posle ovi naši gastosi kažu "E tako se bato radi u Nemačku". U bilo kojoj zemlji gde zakon funkcioniše niko sa gramom mozga ne bi prihvatio ovaj posao najviše zbog ove zakonske zvrčke gde ugovorom vrlo lako hotel može da prebaci ogroman deo odgovornosti na tebe.

E sad ovo je oglas. Možda je druga stvar kad odeš na razgovor i potpišeš ugovor ...

[ ademare @ 04.02.2021. 13:37 ] @
@ Java Beograd

Ma da ti znas sta ce on da opsluzuje , a sta nece ?

Maxi je svojevremeno , pre nego sto su " izlagaci robe poceli i da ciste " , zaposljavao menadzere za higijenu . Ili sto bi mi rekli cistacice .

Minimum je bio Srednja skola , za pranje Klozeta ?

Delez je ozbiljna firma , veca od Radisson-a !

Belgijski standardi rada u Belgiji , a u Srbistanu , Srbistanski !



Jel pise u oglasu da ce da odrzava cistocu i higijenu prostorija taj "IT menadzer " ?

Ako ce da cisti licno , onda je predvidjeno i da licno Bedinuje gostima !

Sta ce mu Uniforma , ako nema kontakt sa gostima ??
[ dusanboss @ 04.02.2021. 13:41 ] @
Citat:
ademare:

Ovaj treba i da cisti prostorije !! Zar to ne vide oni koji odobravaju oglas ?

Dobro samo svoju prostoriju. Ako se pokaže možda ga puste i u sobe. :)
[ BuzzLightyear @ 04.02.2021. 13:45 ] @
Meni bi odgovaralo da mi je Darko direktor. Kad god me pita šta radim, ja bih mu rekao da pišem C++ kod i pokazao bih mu nešto ovako

I2luY2x1ZGUgPGlvc3RyZWFtPgoKaW50IG1haW4oKSB7CiAgICBzdGQ6OmNvdXQgPDwgItCX0LTRgNCw0LLQviDQlNCw0YDQutC+ISI7CiAgICByZXR1cm4gMDsKfQ==

Edit: ispravljena sintaksna greška.
[ Java Beograd @ 04.02.2021. 14:48 ] @
Citat:
ademare:
@ Java Beograd
Ma da ti znas sta ce on da opsluzuje , a sta nece ?


Vidi, naravno da ne znam, tačno 100%. Mislim, nisam direktor tog hotela niti sam zaposlen.

Ali takođe nisam ni lud, ni nenormalan. Sa mnogo godina radnog i životnog iskustva, sa velikom sigurnošću mogu da ocenim i razumem potrebe poslodavca.
Jer, oglas za otvorenu poziciju može biti sročen na različite načine, čak i naziv samog radnog mesta može biti različit, ali jasno je šta i ko treba ljudima iz Radissona.



Možemo da diskusiju svedemo i na to: dal' je generalni menadžer hotela lud i nenormalan?

Ako jeste - onda će da traži ludaka koji će za 200€ da radi 24 / 7 i zadovoljan će raditi godinama. Sumnjam da će hotel biti zadovoljan ludakom.
Ako direktor Radisona nije lud i nenormalan, onda će da traži pojedinca sposobnog da organizuje sve navedena aktivnosti, normalno ga plati i zadrži u kompaniji.

Ja lično mislim da generalni menadžer Radisson hotela nije lud i nenormalan. Ostavljam drugima da procene drugačije.



Ja lično ČITAV RADNI VEK radim samo i jedino, isključivo u renomiranim privatnim kompanijama.
Uvek i svugde sam bio dobro plaćen i cenjen.
Zašto? Zato što dobrostojeća i renomirana kompanija ne može biti vođena od strane ludog i nenormalnog direktora.
A pametan i normalan direktor dobro kapira koliko vredi i koliko košta dobar elektroinženjer.

Svako ima svoju cenu na tržištu radne snage. Koliko znaš - toliko vrediš



I da rezimiram:
- na osnovu toga što je Radison hotel dobra i uspešna firma, mogu da zaključim da je vode pametni i sposobni menadžeri
- pametni i sposobni menadžeri vrlo dobro znaju kako zaposliti, motiivsati i zadržati sposobne radnike.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 04.02.2021. u 16:04 GMT+1]
[ ademare @ 04.02.2021. 15:18 ] @
Vidi ti kada odes u takav hotel pa ti ne radi internet , neces da zoves IT Menadzera !

Nego pozoves recepciju , i kazes ne radi ni net , hocu da mi osposobite !

Dal ce oni da zovu IT menadzera , ili " Baba seru " to gostu nije vazno niti ga je briga , ako taj koji dodje , sredi net da radi .


Imamo u Srbistanu sve i svasta !

LIDL koji je dosao , ispao je extra firma , koja je za kratko vreme , pokupila veliki broj kupaca ! Znaci tu bi moglo da se kaze da im je menadzment Super ?

Sta su oni uradili ?

Menadzere prodavnica , ono sto bi smo mi rekli Sef prodavnice , trazili su Iskljucivo ljude bez predhodnog iskustva ???

Zaposlili su ih bukvalno sa koca i konopca !

U radnjama Haos ! Nepotizam , uvlacenje , protekcija . Forsiranje ljubimaca neradnika , umesto radnika koji rade za po dvojicu . I za sebe i za neradnika !

U startu kada otvori novu prodavnicu LIDL zaposli min. Duplo vise radnka , koje ce posle 6 meseci da otpusti ! Menadzer odlucuje ko dobija otkaz . Najgori ostaju !

U jednoj radnji rade po 12 sati danju nocu , jer Menadzer nije u stanju da se snadje . Ne zna nista jer nikada nista nije ni radio ?

I na kraju Lidl najbolji Lanac ?

Ovo je ovde Srbistan ! Kada jednog dana u tom Radisonu , ne samo Menadzer NO.1 vec svi budu Nemci , onda ce biti Nemacka organizacija . Kada su Srbi , bice Srbistanska .
[ Java Beograd @ 04.02.2021. 16:02 ] @
Citat:
ademare: Vidi ti kada odes u takav hotel pa ti ne radi internet , neces da zoves IT Menadzera !
Nego pozoves recepciju , i kazes ne radi ni net , hocu da mi osposobite !
Dal ce oni da zovu IT menadzera , ili " Baba seru " to gostu nije vazno niti ga je briga , ako taj koji dodje , sredi net da radi .

Ovo sam ti ja već napisao u gornjem postu.

A što se Lidla tiče, vidi, sasvim druga priča je nekvalifikovana, polukvalifikovana i niskokvalifikovana radna snaga, koje ima koliko god hoćeš.
Mislim, da me ne razumeš pogrešno, ne kažem ja da je prodavac u Lidlu glup, samo, jasno je da za taj posao nije potrebna nikakva veća kvalifikacija, pa tako, na tržitu radne snage
takvih ima mnogo, i jbg ne koštaju puno. Realnost je to, i kod nas i bilo gde drugde. Ni u Nemačkoj "prodavačica u Lidlu" nije na listi visokoplaćenih poslova.

Tako, sva ta tvoja poređenja oko Maksija, Lidla i slično, prosto - nemaju smisla.

Kao neko iz branše informacionih tehnologija mogu ti reći:

- To što Lidl zaposli dva puta više ljudi na poziciji "prodavac", pa otpusti polovinu, nikako se ne može pimeniti na ovo radno mesto.

- Verujem da je za ovu poziciju stiglo ne više od nekoliko ("na prstima jedne ruke") ozbiljnih prijava.

- Onaj ko zna, ume i hoće da radi sve iz opisa otvorene pozicije - taj je već zaposlen negde. Da bi ga Radisson pridobio morao bi da mu da veću platu i bolje uslove. A to nije plata 200€ i rad 12 sati dnevno, bez vikenda.

- Vreme potrebno da se novozaposleni uhoda i kvalitetno obavlja sve poslove nije kraće od nekoliko meseci. Radisson dakle, svakako želi da zadrži zaposlednog, i opet, to nije plata od 200€ i 12 sati dnevno, bez vikenda.

- Ako je direktor Radissona glup (možda, ne znamo) on će probati jednom, dvaput da zaposli klinca i plati ga 200€. To će mu se siguno "obiti o glavu", hotel i biznis će biti u neprilici. Dal' zbog gostiju, ili nefunkcionisanja nekog od visokotehnolopkih sistema. Šta onda sledi: ako je biznis bio ozbiljno ugrožen - direktor će dobiti šut kartu, zato što nije skapirao kako se vodi biznis. Ako biznis nije bio baš toliko ugrožen, onda će direktoru doći iz dup. u glavu i skapiraće da ovakvog radnika mora da plati i da ga čuva.


[ ademare @ 04.02.2021. 16:06 ] @
Ovaj oglas je Fejk !

To je poznata praksa na Ifostud-u , i ne znam kako nisi cuo za to do sada !

Firme koje zele reklamu , objavljuju oglase , koji se stalno ponavljaju .

Infostud ima veliku posecenost i reklama za hotel ispadne najjeftinija , nego da se reklamira na bilo koji drugi nacin .


Da je reklama , govori to da je dat detaljan opis hotela ??
[ djoka_l @ 04.02.2021. 16:10 ] @
Ovo što kaže ademare ne može biti tačnije.
Ja sam u svom životu bio u 6 Hilton hotela (uglavnom službeno).
U Dubrovniku, Beču, Budimpešti, Istanbulu, Sofiji i u Hurgadi (Hilton Resorts).
Onaj u Egiptu je Hilton samo po imenu (a to se vidi i po ceni smeštaja).

Kada Hilton ne može da posluje u Egiptu, kao što posluje u Sofiji, na primer, ne vidim neki poseban razlog da Radisson u Beogradu bude na istom nivou kao u nekoj drugoj zemlji.
[ dusanboss @ 04.02.2021. 18:15 ] @
Citat:
ademare:
Ovaj oglas je Fejk !

To je poznata praksa na Ifostud-u , i ne znam kako nisi cuo za to do sada !

Firme koje zele reklamu , objavljuju oglase , koji se stalno ponavljaju .

Infostud ima veliku posecenost i reklama za hotel ispadne najjeftinija , nego da se reklamira na bilo koji drugi nacin .


Da je reklama , govori to da je dat detaljan opis hotela ??


I ja sam pomislo o tome. Oldičan marketinški trik. Namerno napravljeno da šokira ljude i privuče pažnju. Mi sad pričamo o tome, novine pišu... A loša reklama u glavnom ne postoji.
E sad osim te šok vrednosti koja je tu da bi ljudi pričali o tome kroz oglas se vešto provlači kako oni eto veoma vode računa o svemu. E sad ne znam kako neko može da daje oglas da traži radnika, a da mu radnik ne treba. Treba ih zvati i ako su "već našli" IT menadžera ljubazno ih zamoliti da uklone oglas i da ne traće nečije vreme zarad sopstvene promocije. Ne čudi me da je sam IT menažer pisao taj oglas.
[ Java Beograd @ 04.02.2021. 18:35 ] @
Brate, Radisson fejkuje konkurs ne bi li se oglasio na infostudu.

Verovatno je ciljna grupa gostiju - nezaposleni u Srbiji.
[ BuzzLightyear @ 04.02.2021. 19:00 ] @
Ciljna grupa su frilenseri.
[ ademare @ 04.02.2021. 19:13 ] @
@ Java

Opet nisi ukapirao !

Nisu nezaposleni ciljna grupa , niti oglase citaju Samo Nezaposleni !


Naprotiv u IT bransi , koja je za nase pojmove dosta Dinamicna , ima dosta ljudi koji citaju oglase , ne bi li nasli Bolji posao nego sto trenutno imaju !

Njih je mnogo vise nego nezaposlenih !!

U IT sektoru su plate vrlo lepe i reklama je pun pogodak !

Jos kako je ispalo da o oglasu pisu Svi Tabloidi , pogodak je 200 %

Inace nocenje je 100 Eur , nista narocito , nisu tu neke Basnoslovne cene , pa da ne moze svako da prenoci u hotelu !


Ako na ovaj nacin moze da se Reklamira NIS , najvece Banke , zasto ne bi mogao i jedan hotel ??
[ dusanboss @ 04.02.2021. 22:29 ] @
Java zašto ih dižeš u nebesa zato što su, ne znam, Radisson poznati internacionalni lanac hotela. (mož misliti) Da li ih to čini imunim na razne loše stvari koji se vezuju za loše poslodavce i firme koje loše tretiraju pa čak i zlopotrebljuju radinke. Volmart kao najveći lanac marketa u US (verovatno i na svetu) je opšte poznat po lošem tretmanu radnika. Kao i Amazon i još poneke iternacionalne "renomirane" firme. To što si i veliki i poznati nije sigurnost da su dobri poslodavci. Što neko reče to je hotel u Srbiji i verovatno da generalni ima veliku slobodu tako da iternacionalna firma vrlo brzo može postati "srpskija" od mnogih domaćih. Dokle god im donosiš pare i ne blatiš im ime ne verujem da se mnogo mešaju.

Ne kapiram ljude koji ne vide ništa pogrešno sa ovim oglasom bio on pravi ili ne. Znam samo da nikako ne bih želeo da mi oni budu poslodavci ili nadredjeni.
[ Ivan Dimkovic @ 04.02.2021. 23:32 ] @
E sta bre 'ocete, posao OK - ne teraju vas da dizete tegove.

Ne?


https://www.glassdoor.de/Job/f...s=EI_JOBS&s=21&ao=6101

Citat:

JOB SUMMARY

As Chief Engineer, you will lead our engineering team and keep our hotel equipment running properly which will extend the life of the equipment and keep our guests satisfied during their stay. The ideal candidate is a respected leader, has a high attention to detail and in-depth knowledge of HVAC, electric, mechanical and plumbing systems. You will manage, staff, and train your department team members and ensure maintenance projects stay on time and on budget.

QUALIFICATIONS

5+ Years of maintenance and/or engineering experience; Managing Experience.
Advanced knowledge of building management and engineering.
Able to communicate and collaborate effectively with other hotel employees and managers.
Able to utilize quick thinking and apply quick resolution to hotel maintenance issues in accordance to the brand standards.
Able to prioritize, organize, and manage multiple tasks.
Position involves manual labor for most of the working day; therefore, constant physical movement is necessary.
Lifting 30 to 50lbs regularly; 70 to 100lbs occasionally.

RESPONSIBILITIES

Responsible for all general and preventive maintenance programs for the hotel.
Maintain all records of installation and maintenance performed on equipment in all rooms and public spaces for maintenance and warranty purposes.
Responsible for purchasing of major parts and equipment; must obtain multiple bids for work being completed by outside vendors to ensure most cost-effective vendors are being utilized.
Responsible for the aesthetics of the exterior and interior of the building, continuously evaluates remodeling projects. Schedules labor and material for remodeling and refurbishing projects.
Responsible for maintaining the fire and health requirements for the hotel and reporting any discrepancies to the General Manager.
Involved in the recruiting and onboarding process; prepares work schedules in accordance with forecasted occupancy.
Supervise tasks to insure they are carried out correctly and performed timely with proper workmanship and cleanliness; communicate performance expectations and provide employees with on-going feedback.
Responsible for monitoring compliance with state building codes and regulations, OSHA safety codes and adherence to Fire Department standards of safety and evacuation procedures.
Cooperates with all department heads; leads departmental meetings.
Ensures good relationships with internal and external customers and contractors.
Responds to guest requests and complaints timely, efficiently, appropriately and in a friendly manner; communicates guest issues to General Manager.

[ Ivan Dimkovic @ 04.02.2021. 23:49 ] @
A pazite kombinaciju, sa ovim:

https://www.glassdoor.de/Job/l...CH_IL.0,6_IC2671300_KO7,20.htm

Citat:

We're currently recruiting for an exceptional Sales Manager to head up our successful Chiswick office. We're looking for individuals who want to standout from the crowd, relish working in a competitive, professional environment. As home to some of the most successful estate agents in London, the successful candidate will work to exceptionally high standards and take pride in their work, but also the success of their team and the company as a whole.

Main duties

Setting and agreeing relevant targets, objectives and managing performance for staff
Providing the focus required for employees to achieve targets and KPI’s
Working with the Regional Director to develop the office
Working towards and managing the office budget
Identifying areas of growth and developing these

Requirements:

At least three years' experience of working in the residential sales market at a senior / manager level
Have a 'can-do' attitude, thrive working under pressure and be target driven
Be a brilliant communicator to all stakeholders, colleagues and clients alike.
Be approachable, helpful and project positivity!
Enjoy making a positive contribution to office life independently and as part of the team.
Must enjoy working at and delivering consistently high standards



Sad zamislite, ovog naseg IT menadzera "coveka za sve - od kafe masine, POS terminala do servera", Sefa Inzenjera koji dize tegove i moze da ti napravi novi sprat po kodu bez da trepnes... i njih predstavlja izuzetni menadzer prodaje koji cveta tek kad se radi pod pritiskom - "can do" do smrti!

Prva stvar na koju pomislim su oni komunisticki posteri o udruzenoj radnickoj klasi - ono snajke sa solidnim bicepsima, odlucni zemljoradnici i tako to :-)

[ Darko Nedeljković @ 05.02.2021. 10:15 ] @
Ivane, sad si mi skroz porusio koncepciju da se za vreme druga Tita kad treba da se podigne neki paket tezi od 2kg sedelo i cekalo da dodje onaj kome je to u opisu radnog mesta. Na kraju ces jos tvrditi da je obrnuto, da su za vreme komunizma svi radili sve, a kapitalizam je takvo uredjenje gde ti jedan nosi laptop, drugi prikljucuje kablove, a treci pritiska taster za ukljucenje
[ ssi @ 05.02.2021. 14:10 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Ivane, sad si mi skroz porusio koncepciju da se za vreme druga Tita kad treba da se podigne neki paket tezi od 2kg sedelo i cekalo da dodje onaj kome je to u opisu radnog mesta. Na kraju ces jos tvrditi da je obrnuto, da su za vreme komunizma svi radili sve, a kapitalizam je takvo uredjenje gde ti jedan nosi laptop, drugi prikljucuje kablove, a treci pritiska taster za ukljucenje :D


Vidi, siguran sam da nikome ovde ne smeta da ovaj posao IT managera u tom hotelu, za vr' 1000e radis, recimo... ti.
[ B3R1 @ 07.02.2021. 11:25 ] @
Citat:
ssi: Vidi, siguran sam da nikome ovde ne smeta da ovaj posao IT managera u tom hotelu, za vr' 1000e radis, recimo... ti.

Taj posao u hotelu ne mora da bude tako los. Naravno, nije za inzenjera sa 10+ godina radnog iskustva ili senior developera, jer ti ljudi mogu da zarade mnogo vece pare na drugim mestima. Ali recimo nekome ko zeli da stekne malo prakse, proba nesto drugo ili ne moze da nadje nista bolje to je bas "vr'" kao sto ti kazes. S druge strane, za one koji planiraju da idu na neki kruzer, to je odlican trening i priprema, jer ces tamo raditi isto to, samo za mnogo vece pare. Jos povrh svega i odlicna mentalna priprema, jer je posao IT sluzbe na kruzeru je isti takav, klijenti su isto tako razmazeni gosti, radni procesi vrlo slicni, a priznaces da je bolje isprobati sve to na suvom, gde mozes lako da odustanes ako ti je to smor, nego da mentalno puknes nasred okeana i jos povrh svega dobijes i morsku bolest ...
[ ssi @ 07.02.2021. 14:18 ] @
Citat:
B3R1: Taj posao u hotelu ne mora da bude tako los. Naravno, nije za inzenjera sa 10+ godina radnog iskustva ili senior developera, jer ti ljudi mogu da zarade mnogo vece pare na drugim mestima. Ali recimo nekome ko zeli da stekne malo prakse, proba nesto drugo ili ne moze da nadje nista bolje to je bas "vr'" kao sto ti kazes. S druge strane, za one koji planiraju da idu na neki kruzer, to je odlican trening i priprema, jer ces tamo raditi isto to, samo za mnogo vece pare. Jos povrh svega i odlicna mentalna priprema, jer je posao IT sluzbe na kruzeru je isti takav, klijenti su isto tako razmazeni gosti, radni procesi vrlo slicni, a priznaces da je bolje isprobati sve to na suvom, gde mozes lako da odustanes ako ti je to smor, nego da mentalno puknes nasred okeana i jos povrh svega dobijes i morsku bolest ...


Slazem se, ali u tom slucaju nema potrebe hvaliti oglas, posao i poslodavca, pominjati Tita
( vecina nas se nije ni rodila kada je taj covek umro ili ga se uopste ne seca ).

Zar ne ?
[ Ivan Dimkovic @ 07.02.2021. 14:49 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ivane, sad si mi skroz porusio koncepciju da se za vreme druga Tita kad treba da se podigne neki paket tezi od 2kg sedelo i cekalo da dodje onaj kome je to u opisu radnog mesta. Na kraju ces jos tvrditi da je obrnuto, da su za vreme komunizma svi radili sve, a kapitalizam je takvo uredjenje gde ti jedan nosi laptop, drugi prikljucuje kablove, a treci pritiska taster za ukljucenje :D


Mislim da je pametno da se drzis onoga sto pise, a da ne predvidjas sta ce biti "na kraju" sa tudjim mislima (ili tokom COVID19 npr.) :-) Pusti tu vremensku dimenziju vidis da je komplikovana. Hajde da se drzimo sadasnjosti i onoga sto je napisano, OK?

Nemam ja nikakav problem da radnik radi sve sta je neophodno za neki posao - ako treba i ako pise, po zakonu je i obe strane su na to pristale (ugovor)... godspeed.

Medjutim kad ti firma vec u oglasu za posao sefa inzenjera nagovestava da ces da nosis 50kg teret, svako ko ima bar malo iskustva u radu zna da to znaci da je najpametnije da, ako nisi vec tako radio, odmah uplatis clanarinu za neki klub gde ce da ti pruze trening: trebace ti :-)

Nista lose u tome, samo polako sa svim ovim oglasima taj lanac hotela pocinje da lici vise na neki Marvel-ov strip.

Kad udjem ocekujem da vidim kako "Chief Engineer" k'o Tor fiksira stok od vrata u mestu, dok preko MS Teams-a drzi sastanak sa svojim timom ("Leader"). Nas mali od palube je obezbedio da imam najjaci 5G i WLAN u celom hotelu a sada ga vidim kako juri okolo i flash-uje brave na sobama sa novim firmware-om. Posle toga ce malo da sredjuje Oracle bazu a u pauzi za kafu ce prvo da popravi masine za kafu a onda odmah da dog-fooduje sve to testiranjem "svoje" kafe.

Konacno pre nego sto sam uspeo i da se smislim sta dalje, docekao me je super entuzijasticni droid, tj. menadzer prodaje, koji je vec odmah rezervisao konferencijsku sobu da pokusa da mi uvalja usluge za celu firmu kao i pretplate na "corporate bonus" program, hotelsku partner kreditnu karticu i za mene odlicnu ponudu za letovanje u njihovom hotelu na nekom ostrvu.

Zasto mi se cini da to ne bih video :)
[ Darko Nedeljković @ 08.02.2021. 18:39 ] @
Citat:
ssi:
Slazem se, ali u tom slucaju nema potrebe hvaliti oglas, posao i poslodavca, pominjati Tita
( vecina nas se nije ni rodila kada je taj covek umro ili ga se uopste ne seca ).

Zar ne ?

Ne. Rec "Humor" u naslovu provocira takvu reakciju. Ta pozicija nije nikakav humor, nego se radi o prilicno normalnom oglasu za posao. Ni najbolji, ni najgori.
[ mjanjic @ 08.02.2021. 19:08 ] @
Kad bi atmosfera bila ležerna i kad ne bi moralo sve za odmah ili juče, ne bi bio problem ući u štos sa svime što se traži. Ali, desi se da ode WiFi/AP baš u delu hotela gde je neki gost kome treba brz internet, i taman počneš to da sređuješ, zovu iz računovodstva, zaglavio im se papir u štampaču, ne znaju sami da otvore i izvuku zaglavljen papir, zove te nadređeni jer je nešto zabrljao sa mejlom... i povrh svega, neki tamo menadžer ti dolazi sa telefonom da te pita zašto mu se ne prikazuju notifikacije za mejlove!

I kad se tako nekoliko dana uzastopno nameste obaveze koje više liče na mobing nego na normalan posao, onda pukneš i oteraš ih sve u tri lepe (ovde kod mene ima kafić/picerija sa tim imenom, da ne ispadne da je neka psovka :)


Dakle, lepo je što su oni naveli 70 stvari, ali zašto nisu naveli KOJIM redosledom se otklanjaju problemi ako se pojave istovremeno? Recimo, kod polaganja za neke MS sertifikate vezane za održavanje, postoje takva pitanja (navedena 3 problema i pitanje je kojim redosledom ih treba otkloniti; u Srbiji je odgovor jednostavan, prvo kod šefa/direktora i sl.).

I na kraju, oni čoveka koji sve navedeno zna sigurno neće naći, možda se nađe neko ko je radio sličan posao i imao dodira sa svih 70 navedenih stavki, ali da sve to ima u glavi nema šanse - a na razgovoru za posao će biti veselo ako je neko pripremio tehnička pitanja u vezi svega što je obaveza tog IT menadžera.
Sećam se da mi je drugar krajem 90-ih pričao za slučaj u EUnet-u, na razgovoru za posao bilo neko pitanje u vezi 2 rutera koji su izgubili konekciju, pa za neke date podatke pitanje je bilo koji od ta dva rutera će prvi da uspostavi vezu... kandidat se lepo zaposlio u neko od ovih većih osiguranja za duplo veću početnu platu, a posao 'ladovina u poređenju sa onim što bi morao da radi kod internet provajdera.
[ B3R1 @ 09.02.2021. 18:14 ] @
Citat:
mjanjic: Kad bi atmosfera bila ležerna i kad ne bi moralo sve za odmah ili juče, ne bi bio problem ući u štos sa svime što se traži. Ali, desi se da ode WiFi/AP baš u delu hotela gde je neki gost kome treba brz internet, i taman počneš to da sređuješ, zovu iz računovodstva, zaglavio im se papir u štampaču, ne znaju sami da otvore i izvuku zaglavljen papir, zove te nadređeni jer je nešto zabrljao sa mejlom... i povrh svega, neki tamo menadžer ti dolazi sa telefonom da te pita zašto mu se ne prikazuju notifikacije za mejlove!

Onda ih tuzis uciteljici ... :-) To bi bio moj idealni odgovor na ovo.

Ali hajde da budemo ozbiljni. Na svakom poslu je normalno da ti na sto (ok, virtuelni sto) stigne vise zadataka u isto vreme. I sto je najgore svaki narucilac/klijent/musterija misli da se svet okrece oko nje(ga) i da ti visis na civiluku ceo dan cekajuci samo tog doticnog/-u da se pojavi sa svojim hirovima. Ako zaista nikada nisi dosao u takvu situaciju, to samo znaci da zivis u nekakvom mehuricu gde radis totalno odsecen od realnog sveta i imas nekoga ko te jos i placa za to. Ako je to slucaj, sta reci - cuvaj taj posao! :-)

Na svakom drugom mestu ceka te bas to sto si opisao. I sta ces onda? Pa nista, onda lepo sam procenis sta je hitno, a sta ne, pa resavas jedno po jedno. Ko god ti nesto prigovori, ti mu kazes da si zauzet i da ce to njegovo doci na red kada resis ostale stvari koje su ti dali. Ako se i dalje zale zamolis ih d se obrate tvom sefu, a ti nastavljas i dalje svojim redosledom. Sefu kazes da radis tempom kojim mozes i da brze ne mozes, a ako on misli da je to presporo savetujes mu da zaposli jos jednog radnika. I pokusas koliko god je to moguce da iskljucis emocije iz posla, inace si dobar kandidat za burnout.

Ugledaj se malo, recimo, na vodoinstalatere. Sta ti mislis, da ce neko majstora izvuci iz sahta u koji je zaronio dok vrti sajlom po zapusenoj kanalizaciji ... dok tebi, eto, treba neko da ti promeni gumice na cesmi? I da ce on zbog tvoje cesme ostaviti potop iza sebe, samo da bi ti udovoljio? Aha, moze to, ali na filmu ...

Ako ti ne odgovara posao - naravno, potrazi drugi ... u cemu je problem?
Citat:
I kad se tako nekoliko dana uzastopno nameste obaveze koje više liče na mobing nego na normalan posao, onda pukneš i oteraš ih sve u tri lepe (ovde kod mene ima kafić/picerija sa tim imenom, da ne ispadne da je neka psovka :)

Puknes onda kada sve shvatas licno. Odrasti!
Citat:
Dakle, lepo je što su oni naveli 70 stvari, ali zašto nisu naveli KOJIM redosledom se otklanjaju problemi ako se pojave istovremeno? Recimo, kod polaganja za neke MS sertifikate vezane za održavanje, postoje takva pitanja (navedena 3 problema i pitanje je kojim redosledom ih treba otkloniti; u Srbiji je odgovor jednostavan, prvo kod šefa/direktora i sl.).

A mislis li da je van Srbije nesto drugacije? Ako si u nedoumici sta su ti prioriteti - naravno, sef je placen da se bavi time.
Citat:
I na kraju, oni čoveka koji sve navedeno zna sigurno neće naći, možda se nađe neko ko je radio sličan posao i imao dodira sa svih 70 navedenih stavki, ali da sve to ima u glavi nema šanse - a na razgovoru za posao će biti veselo ako je neko pripremio tehnička pitanja u vezi svega što je obaveza tog IT menadžera.

Vec smo apsolvirali na temu znanja o svemu tome. A bilo je ljudi koji su radili takve poslove i izneli su neka svoja iskustva. A isto tako smo zakljucili da na intervjuu mozes saznati da li se na takvom mestu trazi da direktno otklanjas probleme sam ili da budes neka vrsta preduzimaca koji unajmljuje kontraktore/specijaliste da odrade pojedine poslove. Intervju sluzi i da radnik postavlja pitanja, a ne samo menadzer i HR.
Citat:
Sećam se da mi je drugar krajem 90-ih pričao za slučaj u EUnet-u, na razgovoru za posao bilo neko pitanje u vezi 2 rutera koji su izgubili konekciju, pa za neke date podatke pitanje je bilo koji od ta dva rutera će prvi da uspostavi vezu... kandidat se lepo zaposlio u neko od ovih većih osiguranja za duplo veću početnu platu, a posao 'ladovina u poređenju sa onim što bi morao da radi kod internet provajdera.

Mozda. Ali mnogi momci koji su u EUnetu 90-ih ispekli svoj zanat kasnije su zaradjivali i do 10 puta vise para po belom svetu. Jedan je sada i u Guglu. A gde je taj koji se "ladi"?
[ mjanjic @ 10.02.2021. 18:27 ] @
Bio sam 1000 puta u takvoj situaciji, zato i kažem. Ako na to mesto uleti neko ko nema iskustva, pa krene da se živcira zbog "mobinga" (tj. očekivanja svakog gosta ili zaposlenog koji ima problem da mu se reši odmah po nultom prioritetu), smučiće mu se posao pa i da je plata 2000 evra.

Sa druge strane, šta ako neko nadređeni zna da rešavanje problema na ruteru traje 10-15 minuta (toliko trebalo prethodnom "IT menadžeru"), a ovaj novi mora malo da traži na Google kako da podesi ruter?
Svima nama se dešavalo da se suočimo sa problemom koji ne znamo da rešimo bez pretrage na internetu, a sa ovih 70 stavki u zaduženjima to će se dešavati poprilično često, i tu može biti problem.
Tako IT firme zaposle studente kao "praktikante" i onda ovi za 300€ mesečno vise u firmi do 11-12 uveče, srećni što su dobili novi MacBook pro i što će čim diplomiraju dobiti posao na neodređeno, a ne vide da u stvari za petinu plate IT seniora rade posao za koji ne postoji radno vreme, nego se radi dok se ne uradi zacrtano - a da bi se uradilo, mora 2/3 vremena da se traži na internetu kako uraditi ovo ili ono. Ali, prednost praktikanta je što ima 21-22 godine i što će za godinu-dve steći dovoljno znanja da mnogo brže odrađuje taskove, postaće senior za nekoliko godina i imaće tu platu od preko 1000€.

A gde će da napreduje ovaj "IT menadžer" čak i kad svih 70 obaveza bude imao u malom prstu? To je najveći problem tih poslova gde se traži znanje "od svega po malo", jer danas se mnogo bolje plaća onaj ko jednu stvar zna vrhunski nego onaj ko zna svašta, ali ništa ne može da popravi bez Google Search.
[ Darko Nedeljković @ 10.02.2021. 20:53 ] @
Citat:

A gde će da napreduje ovaj "IT menadžer"

Negde u nekim godinama pocinje polako da te boli stojko za napredovanje, za skup auto, za zivot u najskupljem delu grada, za firmiranu odecu, za jedenje po restoranima, za zvezdice kad odes na letovanje...
Prioritet ti postane nalazenje radnog mesta sa max 184 sata mesecno, najvece bogatstvo ti postaju slobodni sati sa porodicom, prioritet ti postaju zena, dete, pas, mini izlet negde u prirodu, zdrava i redovna ishrana, neki hobi, pa jos nekih 99 stvari pa tek onda kad ne mozes da se setis niceg drugog onda na spisak dopises napredovanje. Svojevremeno, moj sef se bio navadio svako malo da me zove i da mi prica kako je nesto hitno da se uradi. Jednom sam mu mirno rekao "ja razumem da je to vama hitno, ali meni je moj rucak mnogo hitniji. Kad zavrsim, pozabavicu se time". Covek se u momentu sokirao takvim odgovorom, ali je prihvatio cinjenicu da je meni moje zdravlje vaznije od posla i od tog trenutka imamo veoma korektnu saradnju. Ja sad razmatram ponudu da "nazadujem". Zarada bi mi bila oko 10% niza, ali bih imao jos vise slobodnog vremena sa porodicom (koga i ovako imam poprilicno).
[ ssi @ 11.02.2021. 10:25 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Negde u nekim godinama pocinje polako da te boli stojko za napredovanje, za skup auto, za zivot u najskupljem delu grada, za firmiranu odecu, za jedenje po restoranima, za zvezdice kad odes na letovanje...
Prioritet ti postane nalazenje radnog mesta sa max 184 sata mesecno, najvece bogatstvo ti postaju slobodni sati sa porodicom, prioritet ti postaju zena, dete, pas, mini izlet negde u prirodu, zdrava i redovna ishrana, neki hobi, pa jos nekih 99 stvari pa tek onda kad ne mozes da se setis niceg drugog onda na spisak dopises napredovanje. Svojevremeno, moj sef se bio navadio svako malo da me zove i da mi prica kako je nesto hitno da se uradi. Jednom sam mu mirno rekao "ja razumem da je to vama hitno, ali meni je moj rucak mnogo hitniji. Kad zavrsim, pozabavicu se time". Covek se u momentu sokirao takvim odgovorom, ali je prihvatio cinjenicu da je meni moje zdravlje vaznije od posla i od tog trenutka imamo veoma korektnu saradnju. Ja sad razmatram ponudu da "nazadujem". Zarada bi mi bila oko 10% niza, ali bih imao jos vise slobodnog vremena sa porodicom (koga i ovako imam poprilicno).


Pa zasto si hvalio ovaj oglas i tvrdio da je OK ?
[ mjanjic @ 11.02.2021. 12:27 ] @
Zato što misli da je taj posao "od 9 do 5", ali jeste kad bi postojala 3 IT menadžera :)

A upravo programeri u statusu seniora imaju sve te beneficije koje on opisuje, rade "od 9 do 5", posle toga su slobodni k'o ptice na grani, ako krene cimanje van radnog vremena, odoše oni u drugu firmu.

Kome smeta brzo napredovanje tehnologije u pojedinim oblastima, može da ode u neke mirnije vode, znam primer veoma jake IT firme u BG, ima 50-60 zaposlenih ili tako nešto, ali rade neki knjgovodstvo sa elementima nekog mini erp-a, imaju dosta dodatnih modula po želji klijenta, imaju nešto preko 2000 klijenata, a sistem koji prodaju nije baš jeftin kao oni za piljarnice i manje firmice. Uglavnom, davno su uspeli da pređu sas Fox Pro ili šta su već koristili na MS tehnologije, sad mislim da su na .NET koji se i ne razvija ne znam koliko brzo, MS sad maksimalno gura .NET Core, pa će svake godine da izlazi nova verzija, a ovi rade aplikacije za Win u .NET-u i boli ih uvo, plata ista kao onaj što se pati sa Angular-om za koji mora da obnavlja svakih pola godine, ili za svaki projekat, kad se prelazi npr. sa verzije 6 na verziju 8 ili 9 za novi projekat, radno vreme 8 sati... ili oni što rade u tehničkoj podršci, plata sasvim solidna, a 8 sati objašnjava klijentu kako da reši neki problem sa njihovim softverom.

Tako, da ako programer u pomenutoj firmi ima npr. 1000€, a taj u tehničkoj podršci 500€, ovaj "IT menadžer" treba stvarno da ima 2000€ ako sam treba da se brine o svemu što su naveli u oglasu.