[ Count Zero @ 20.03.2021. 14:04 ] @
Pre nekoliko godina sam kupio stan, uradio papire, sve platio itd. Odmah sam se odjavio sa stare adrese, prijavio se na novu, isto uradio sa ukućanima. Neka pošta je stizala i dalje neko vreme za prethodne stanare (pre svega na ime sina prethodnog vlasnika). A onda se desi da dođe policajac jedan dan da traži tog dečka, jer nije platio kaznu za saobraćajni prekršaj. Ja objasnim da on ne živi tu itd. Očigledno lik nije odjavio prebivalište. Prelistam malo Internet i raspitam se i shvatim da ja ni ne mogu da ga odjavim i da je bilo slučajeva da su stanari (sa prijavljenim prebivalištem) pravili razne troškove nakon iseljenja i da su vlasnicima dolazili izvršitelji da plene stvari (jer po njima ovaj i dalje tu živi i onda su kao to njegove stvari).
Pošto lik nije bio baš nešto raspoložen da se odjavi (kobajagi će to uraditi "uskoro"), ja odem u SUP i dam izjavu da tu-i-tu stanuju ti-i-ti ljudi i nikom drugom nisam dao mogućnost prijave itd. I kao oni će mi odgovoriti na taj zahtev. I ništa. I opet pre neki dan policajac dolazi. Izvinjava mi se, kaže setio se da je već bio, ali šta da radi, kad ovaj neće da se odjavi, onda će morati da mi dolazi tako. Kakav spinlock!
Ima li neko iskustva sa ovakvim situacijama? Da li je realno da ako neko nije na datoj prijavljenoj adresi, može da izbegava sve, niko ga i ne traži van nje? Šta da je u pitanju neki ozbiljan prekršaj/kriminal?
Koliko sam shvatio, oni mogu samo da mu pasivizuju adresu, tj. da ga "nahvataju" kad bude hteo da vadi ličnu kartu ili pasoš. Sve do tada bukvalno nikom ništa, a možda i ja nadrljam u međuvremenu :/
[ B3R1 @ 20.03.2021. 15:32 ] @
Pasivizacijom adrese ces se resiti policije, suda i ostalih drzavnih organa, ali ne i izvrsitelja ako lik napravi neke privatne dugove (npr. neplaceni racuni za svoj mobilni ili nesto slicno). Zakon je izvrsiteljima dao ovlascenja da drpnu sve stvari iz stana gde duznik ima prebivaliste bez obzira cije su. A onda vlasnici stvari moraju da pokrecu sudski postupak da dokazuju da su te stvari njihove. I ne, to nije rupa u zakonu, to je namerno tako napravljeno. Godinama unazad, sudovi su bili suoceni sa situacijama gde sudski izvrsitelji dodju na vrata duznika, a ovaj kaze kako nema svoju imovinu, jer stanuje kod roditelja (kao i 99% mladih u Srbiji) i nema platu jer nije zaposlen (a radi na crno, takodje kao 99% mladih u Srbiji), pa je sud zakljucivao slucaj sa dijagnozom "nenaplativ dug". Onda se neko dosetio tog trika sa prebivalistima da se uvek obezbedi uterivanje para.

Imas ozbiljan problem. Angazuj nekog dobrog advokata.
[ MajorFatal @ 20.03.2021. 17:56 ] @
Nezgodno. Al dobro lika, kako odjaviti kompaniju sa adrese? Firma Euro-Litijum podružnica zloglasnog Rio Tinto koja planira da iznese 3 milijarde eura iz zemlje, i ostavi 2 miliona eura "profita", i pustinju, prijavljena je na adresi Divci b.b. ? Hteli ljudi nešto da ih pitaju nisu mogli da ih nađu. Može li firma koja planira da uništi prirodu i iznese 3 milijarde eura da bude prijavljena na adresi b.b.?
Ovako izgleda zlatonosna reka Pek posle njihovih kolega Zi Đing, nema vode više u reci, ni života, samo hemikalije, nije više reka, nego odvodni kanal:





[ Count Zero @ 20.03.2021. 18:52 ] @
Major, sve stoji, ali hajde da ne raspršavamo temu, ima li neko još neki hint oko ovog mog slučaja?
Meni (a i ljudima u sličnoj poziciji, u koju se može lagano upasti) su ruke na neki način vezane. Ne mogu da nateram nekoga da se odjavi.

Ali pazi sad ovo:
Citat:
Ako utvrdi da građanin ne stanuje na adresi na kojoj ima prijavljeno prebivalište, odnosno boravište ili ako utvrdi da je prilikom prijave prebivališta, odnosno boravišta dao neistinite podatke, nadležni organ donosi rešenje kojim pasivizira adresu prebivališta, odnosno boravišta.

Pošto je nadležni organ pasivizirao adresu prebivališta, odnosno boravišta, građanin koji živi na teritoriji Republike Srbije dužan je da prijavi prebivalište i adresu na kojoj stanuje u roku od osam dana od dana prijema rešenja iz stava 2. ovog člana.

Ako građanin ne prijavi prebivalište na način predviđen u stavu 3. ovog člana, nadležni organ mu utvrđuje prebivalište u skladu sa članom 11. stav 2. ovog zakona.


Znači, ako bi bilo po zakonu (ne, neću se zaluđivati da će se ovo odigrati ovako, ali hajde da napravimo misaoni eksperiment), pošto su policajci tri puta ustanovili da lik ne živi ovde, onda treba da naprave zabelešku i uruče mu rešenje kojim se upućuje da prijavi prebivalište, a ako to ne uradi, onda ga oni prijave po osnovu člana 11, koji veli ovako:

Citat:
Ukoliko građanin ne može prijaviti prebivalište po osnovu navedenom u stavu 1. ovog člana, nadležni organ mu rešenjem utvrđuje prebivalište na adresi:

1) njegovog stalnog stanovanja, ako su ispunjeni drugi uslovi propisani zakonom;

2) prebivališta njegovog supružnika ili vanbračnog partnera;

3) prebivališta njegovih roditelja;

4) ustanove u kojoj je trajno smešten ili centra za socijalni rad na čijem području se nalazi, uz prijavu građanina toj ustanovi, odnosno centru da će njegova adresa biti na adresi ustanove odnosno centra.


Ali sad je interesantno pitanje: kako će da mu uruče bilo kakvo rešenje i kako će da mu nađu roditelje, kad se konstantno vraćaju na njegovu staru, nekadašnju adresu?

Opaka zaje*ancija, ako mene pitate.
[ Shadowed @ 20.03.2021. 19:13 ] @
Pretpostavljam da ti znas njegovu sadasnju adresu ili njegovih roditelja (od kojih si, pretpostavljam, kupio stan.
[ Java Beograd @ 20.03.2021. 19:24 ] @
Ne možeš ti nikog da odjaviš, zato što odjavljenog ne možeš da prijaviš. Prosto. Mora sam.

Sve šta si mogao, ti si uradio.

Da li imaš kopiju izjave MUP-u?






Kad sam ja kupio stan, starom stanaru je par godina stizala pošta na moju adresu.
Bilo mu je "teško" da u matičnoj banci prijavi novu adresu, pa mu redovno slali mesečne izveštaje na adresu stana kojeg sam kupio.
Bilo mu je "teško" da pozove call centar mobilnog operatera, da kaže da mu šalju račune na novu adresu.
I tako. Ja mu tri-četiri meseca čuvao poštu i prosleđivao, posle sam je bacao. Očigledno mu ne treba.
Ne znam ni da li se odjavio (pretpostavljam da jeste) ni kad se odjavio.
[ Count Zero @ 20.03.2021. 19:30 ] @
@Shadowed
Ne znam tačnu adresu, ali mogu da saznam lako. Znam i gde radi on, gde rade roditelji itd. Ali šta sad s tim, Šedoude?
Da ih smaram oko ovoga - već jesam i svi mi izobećavaše da će se prijaviti na drugu adresu, možda to i uradi, ali realno da li to mogu da saznam ikako, osim ako mi pošalje slikanu ličnu kartu.
Smara me malo sve ovo, dolaze mi panduri već tri puta na stan za par meseci.
Sa druge strane, ja gledam da uradim sve po PS-u, čak i preterujem. Malo pošto sam se ovde preselio, pandur traži mene da mi uruči kaznu za gaženje žute linije. Jbg, odem jednom u Bg u godinu dana i moram da zgazim. On čovek u čudu da me našao, kaže ne mogu da verujem da ste se već prijavili na drugu adresu.
A ja srećan što me našao, pa mogu da platim pola.
Idila.
EDIT, da odgovorim Javi:
>>Da li imaš kopiju izjave MUP-u?
Imam! To sam bar skontao do sad da moram da čuvam takve stvari.
A za poštu isti slučaj.
[ mjanjic @ 20.03.2021. 20:28 ] @
Zakoni iz komunističkog vremena, stranci moraju, kad dođu u Srbiju, odmah u policijsku upravu da prijave adresu gde su iznajmili stan, kuću ili da daju adresu hotela, ako će provesti vreme duže od onog koje je predviđeno za turističke posete.
Znam da su ovi kinezi što drže lokale stalno kukali kako moraju u policiji da nose papire da bi dobili produženje boravišne dozvole, pre 10-ak godina je bilo na 6 meseci ili tako nešto.

Ali, zato za građane Srbije izgleda kao da ne važe zakoni koji uređuju prijavu adrese stanovanja, pa možeš da se preseliš u drugi grad i tamo radiš godinama, živiš u iznajmljenom stanu, a i dalje si prijavljen na adresi roditelja...
[ dejanet @ 20.03.2021. 20:56 ] @
Druze, najbolje je kod advokata po savet, pa neka spremi tu gore pomenutu varijantu sa pasivnim mestom prebivalista ili ako ima nesto slicno.

Ono da ne mogu da ga nadju da uruce ovo ili ono, cuj primaj ti njegove pozive, a on neka se ne odaziva, za jedno metar-dva meseca eto njemu poternice, pa ce da ga izvode sa posla kao najgoreg kriminalca.
[ MajorFatal @ 20.03.2021. 23:42 ] @
Citat:
Count Zero:
Major, sve stoji, ali hajde da ne raspršavamo temu, ima li neko još neki hint oko ovog mog slučaja?


Ajao, izvini, ja se zaboravio gde smo, madzone tehničkog foruma, tvoj problem je tehničke prirode, na softveru koji su preplatili milion eura, koji im finansirao Zi Đin Tinto, panduri ne mogu da koriste pretragu, i nađu gospodina koji je neodjavljen, i izbrišu tvoju adresu, i upišu adresa nepoznata, ili dodaju napomenu: gospodin neodjavljen, sve problemi tehničke prirode.

Citat:
Meni (a i ljudima u sličnoj poziciji, u koju se može lagano upasti) su ruke na neki način vezane. Ne mogu da nateram nekoga da se odjavi.


Hm, sad, da li bi mogao da nateraš, verovatno bi mogao, ali da paziš da ti ne prekršiš zakon, a da li su ti ruke vezane, pa ako si kao problem locirao njegovo neodjavljivanje, i tvoju želju da ga odjaviš verovatno da, ali to je malo nezgodno odjavljivati nekog drugog, zamislim meni jedno popodne dosadno i odjavim Count Zero sa njegove atrese? Ja bih rekao da je veći problem dolazak policajaca već treći put, i potencijalno dolaženje izvršitelja. On, neodjavljeni, teško da pravi problem tebi, osim što te živcira, više i ozbiljniji problem može da napravi sebi, ali i tebi može da napravi veći ako ovi nastave da dolaze.

Citat:
Znači, ako bi bilo po zakonu (ne, neću se zaluđivati da će se ovo odigrati ovako, ali hajde da napravimo misaoni eksperiment), pošto su policajci tri puta ustanovili da lik ne živi ovde, onda treba da naprave zabelešku i uruče mu rešenje kojim se upućuje da prijavi prebivalište, a ako to ne uradi, onda ga oni prijave po osnovu člana 11, koji veli ovako:


Ma ne tri puta, nego prvi put kad su došli, i ako si im objasnio, imao dokumenta da potkrepiš, trebalo je već drugi put da stave notu: taj nije na toj adresi, da ga džabe ne traže tu. A šta će dalje oni da rade, da l će da prave zabeleške, da ga prijavljuju, nalaze na pravoj adresi, nije tvoja stvar, niti te zanima. Dakle tvoj problem su policajci koji dolaze bez razloga, a ne neko deseti da l se odjavio ili nije. Pa bi ja tako i upravio akcije, njima dopis, pismeno, usmeno, preko advokata, kako bilo, samo da ne dolaze više.

Citat:
Ali sad je interesantno pitanje: kako će da mu uruče bilo kakvo rešenje i kako će da mu nađu roditelje, kad se konstantno vraćaju na njegovu staru, nekadašnju adresu?


Baviš se tuđim problemima, šta te briga kako će i da li će šta da uruče, tebi je bitno da tebi ne dolaze, i ne uznemiravaju te. Ako te dolaske smatraš za terorisanje verovatno možeš i da ih tužiš. Možda je najjednostavnije, i najkraće, da prilikom sledećeg dolaska policajca zamoliš da napravi zapisnik o svemu i potpišeš, da si ti novi stanar adrese, a da te prethodni ne zanima, kao i da zahtevaš da ne dolaze više na tvoju atresu u potrazi za njim. Kontam takav zapisnik mora bar negde da se zavede, možda i ti dobijaš primerak, pa bar da imaš neki dokument da je tako kako ti kažeš?


[ Java Beograd @ 21.03.2021. 11:02 ] @
Ne postoji pojam "adresa nepoznata"
Jer, lik ima ličnu kartu, i može samo da promeni adresu, ne može da "obriše"
[ B3R1 @ 21.03.2021. 13:54 ] @
Kada na Guglu otkucas "kako odjaviti osobu sa svoje adrese" prvi link koji dobijes je ovaj:

https://legalis.hr/topic/87492-odjava-sa-stare-adrese/

Kao sto vidite, i kod Hrvata isti problemi. Sve nasledjeno iz doba SFRJ i nakaradnih zakona o stanovanju, gde je svako mogao da ima po nekoliko zvanicnih adresa: prebivaliste, boraviste, konaciste, prenociste, odmoriste, zamoriste ... i sve ostalo na -ište ... U normalnom svetu imas jednu adresu stanovanja. Kada se preselis, cak i negde privremeno, odjavis se na staroj adresi i prijavis se na novoj. Medjutim, nasu lenju administraciju je mrzelo da se cima za stotine hiljada studenata kada iz svojih sela krenu na studije u vece gradove, pa svake godine iznajmljuju neke druge sobe. I onda su smislili boraviste koje menjas kako ti se cefne i prebivaliste koje ti je kao nekakva baza.

Problem je sto je prebivaliste vezano za LK, pa tu dolazimo do klasicne situacije poznate i kao "Kvaka 22": ne mozes da izvadis LK bez adrese prebivalista. Ako bi te MUP mogao da odjavi sa adrese prebivalista tvoja LK bi postala nevazeca i morali bi da ti je oduzmu. A to ne mogu da urade, jer po zakonu moras da imas LK. A da bi ti LK bila vazeca moras da imas prebivaliste. I tu su se dosetili "pasivizacije" ... Kako ono bese - jesi li ti muzicar?
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2021. 15:13 ] @
@B3R1,

Btw, izvinjavam se postavljacu teme ali moram da pitam ovo, posto procitah u B3R1-jevom postu..

Nisam upucen u specificnosti prava izvrsitelja u Srbiji ali na osnovu ovoga sto sam procitao u tvom postu imam vrlo cudan osecaj u glavi :)

Izvini ako sam nesto propustio ili lose razumeo.

Znaci ja sam Pera Peric, drzavljanin, radim godinama - sve cisto, legalno - placam svoje poreze, PIO, zdravstveno, nemam dosije, postujem zakon... i tako dalje.

Kupio sam pre N godina neki stan za sebe i porodicu, svojim parama - dakle, imovina moja, legalna, sve za nju placeno. Sve "na belo", preko racuna, sve arhivirano - crno na belo.

Redovno placam sve racune. Ne bavim se politikom, nemam poslove koji su vidjeni kao konkurencija politicarima, kriminalcima, estradi, kome god... ono, obican NPC koji radi 9-5, placa racune i zivi svoj zivot.

OK?

Ako sam razumeo to sto pises, jednog dana mi kuca (kuca?) na vrata neka njuska - koja se predstavlja kao izvrsitelj.

Tvrdi da na mojoj adresi stanuje neka individua koja nesto duguje i protiv koje je pokrenuta procedura izvrsenja - koju doticna njuska sada hoce da izvrsi.

~PAUZA~

Dakle:

- Nekretnina je moja i samo moja, kao i kompletna pokretna imovina u njoj
- Ja nemam nikakve veze sa doticnom individuom kojoj hoce da plene imovinu, ni porodicne ni poslovne
- Moji racuni su 100% cisti - zakone postujem, nemam nikakvih prijava, placam svoje dugove... bukvalno nemam nikakvih problema sa zakonom

A da:

- Ne pada mi na pamet da nekom dajem svoju imovinu ili da pustam u stan bilo koga bez sudskog naloga ili pod pretnjom vatrenog oruzja (u kom slucaju cu podneti prijavu)


~NASTAVAK~

Sta ce se desiti?

1. Da li je taj izvrsitelj, takodje, ovlascen i da obavlja poslove policije i moze da mi udje u stan uz pomoc neophodne sile? Ako pruzam otpor, koliku silu sme da primeni? Da li sme da mi nanese povrede ili da me lisi zivota? Da li sme da me lisi slobode?

2. Ako ne moze (#1), da li taj izvrsitelj sa sobom ima policiju koja obavlja duznost gore - i na osnovu cega tacno ce ta policija pravdati svoj upad u stan protiv moje volje (i sve ostalo sto rade cemu se protivim kao slobodan gradjanin)? Ako dodje do incidenta sa ostecenjem imovine, povredama ili gubitkom zivota - sta ce stojati kao osnova za intervenciju policije?

3. Ako ostvare svoju zelju da nasilno udju, na osnovu cega ce pravdati kradju moje imovine?

4. Ako im se predoci dokaz o vlasnistvu imovine (racuni, itd.) i upozore da cine delo kradje ako dokaze ignorisu; sta ce njih eventualno osloboditi odgovornosti pri gradjanskim i krivicnim procesima koji ce se desiti?

5. Sta ce se desiti ako u toku kradje JA pozovem policiju i prijavim kradju u toku u mom stanu i to kradju pod oruzanom pretnjom? Da li ce doci interventna (prijavljena oruzana pljacka u toku) i sta ce se desiti?


...

Mislim, svasta sam video i ne sumnjam da postoji mogucnost za ovako nesto... ali brate, cak i za pojmove divljeg zapada ovo zvuci prilicno kaubojski.
[ B3R1 @ 21.03.2021. 16:00 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @B3R1,
Sta ce se desiti?

Desilo se, vidi pricu ovde. Imas jos bizarnih slucajeva na tu temu, recimo ovaj ovde. Bio je i neki slucaj gde su babi i dedi zaplenili stvari jer je njihova unuka, prijavljena kod njih na adresi, imala visemesecne dugove za mobilni, ne mogu sada da to nadjem ... A evo sta kazu pravnici - i oni su u cudu.
Citat:
1. Da li je taj izvrsitelj, takodje, ovlascen i da obavlja poslove policije i moze da mi udje u stan uz pomoc neophodne sile?

Nije, ali oni to izgleda cesto rade. Po pravilu bi trebalo da vode policajce sa sobom, sto i rade ako procene da na toj adresi zivi neko mladji i jaci.
Citat:
Ako pruzam otpor, koliku silu sme da primeni?

On se vrati s policijom. Za pruzanje otpora moze jos i da te tuzi za napad na sluzbeno lice u vrsenju duznosti. Mada, kada osete tvrdo oni najcesce odustanu, jer i dobar deo policije cine ipak normalni ljudi. Ili kada na adresi nalete na nekog advokata, koji ih vrati na fabricka podesavanja. Desavalo se i da se ceo kraj pobuni. Nazalost, kola se uvek slome na najslabijima.
Citat:
2. Ako ne moze (#1), da li taj izvrsitelj sa sobom ima policiju koja obavlja duznost gore - i na osnovu cega tacno ce ta policija pravdati svoj upad u stan protiv moje volje? Ako dodje do incidenta sa ostecenjem imovine, povredama ili gubitkom zivota - sta ce stojati kao osnova za intervenciju policije?

Desavalo se i to. Sve zavisi od toga ko je poverilac, odnosno koliko je poverilac jako povezan s (trenutnom) vlascu.
Citat:
3. Ako ostvare svoju zelju da nasilno udju, na osnovu cega ce pravdati kradju moje imovine?

Pocnu da popisuju i plene, tvrdeci da taj X.Y. zivi na tvojoj adresi i kao dokaz ti pokazu kopiju njegove LK. Potom ti uruce neki papir da se obratis sudu radi povracaja svoje imovine, za koju dokazes da je tvoja, a ne njegova.
Citat:
4. Ako im se predoci dokaz o vlasnistvu imovine (racuni, itd.) i upozore da cine delo kradje ako dokaze ignorisu; sta ce njih eventualno osloboditi krivice pri gradjanskim i krivicnim procesima koji ce se desiti?

Really? Imas li ti sve racune za sve sto posedujes?

Hint: nase zakonodavstvo jos uvek poznaje instituciju izjave dva svedoka. Posto sam to koristio jednom u zivotu, evo informacije iz prve ruke: kupis (ili svudes PDF s neta, pa odstampas) obrazac "izjave dva svedoka", sto popunis (moze i rukom). Onda nadjes dva drugara, kazes im da ponesu licne karte i uputite se u opstinu. Oni to potpisu, onda uplatite i neku taksu, u opstini vam kazu kolika je. Potom se to na salteru overi i time dobijas punopravni dokument. Posle odete na pice (bilo mnogo pre kovida). :-) Recimo, neko moze da tvrdi da su neke stvari oduvek bile tvoje itd. Doduse, to je bilo pre ovih notara, ne znam da li to sada rade opstine ili notari.

Hmmm ... mozda tako nesto moze da se iskoristi i u slucaju postavljaca ove teme? Da nadje dva drugara koji ce tvrditi da taj lik sto se nije odjavio zapravo bivsi vlasnik koji vise tu ne stanuje?
Citat:
Mislim, svasta sam video i ne sumnjam da postoji mogucnost za ovako nesto... ali brate, cak i za pojmove divljeg zapada ovo zvuci prilicno kaubojski.

Pa bas u tome i jeste stvar. S jedne strane, imali smo sistem u kome se hiljade bezobraznika provlacilo ne placajuci racune godinama. Najcesce se zakidalo na komunalijama. Ali bilo je tu i onih privatnih dugova. Posto je ovo pre svega IT forum, domaci IT-evci dobro znaju izraze tipa "dodjem ti toliko i toliko para" ili "platicu ti u utorak" kada pokusavaju da naplate svoj tesko odradjeni posao. A para nigde mesecima, ponekad i godinama. S druge strane, sada imamo sistem koji istresa ljude iz gaca, ali u tom istresanju cesto bude isuvise kolateralne stete. Mozda je taj zakon dobar za neke preduzetnike, ali ta batina sada bije mnoge slabe i neduzne. Znaci, presli smo iz jedne krajnosti u drugu.
[ bakara @ 21.03.2021. 16:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
@B3R1,

Znaci ja sam Pera Peric, drzavljanin, radim godinama - sve cisto, legalno - placam svoje poreze, PIO, zdravstveno, nemam dosije, postujem zakon... i tako dalje.

Kupio sam pre N godina neki stan za sebe i porodicu, svojim parama - dakle, imovina moja, legalna, sve za nju placeno. Sve "na belo", preko racuna, sve arhivirano - crno na belo.

Redovno placam sve racune. Ne bavim se politikom, nemam poslove koji su vidjeni kao konkurencija politicarima, kriminalcima, estradi, kome god... ono, obican NPC koji radi 9-5, placa racune i zivi svoj zivot.


Da to je sve moguce ovde...
Ja znam za slucaj rodjake koja je kupila stan od vlasnika koji je bio u velikim dugovima i zbog toga je i prodao stan.
Ona ima sve crno na belo da je stan regularno kupila,

ali stari vlasnik se nije odjavio sa te adrese i oni dolaze stalno sa sudskim resenjem da plene stvari i ako covek ne zivi tu i nedvosmisleno je jasno da oni nisu ni u kakvim odnosima sa prethodnim vlasnikom.
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2021. 16:56 ] @
OK, verujem ja tebi da je ovo moguce, kao i da se desilo.

ALi i dalje... ne mogu nekako to da prihvatim kao realno :)

Citat:

Naime, Zakon o izvršenju i obezbeđenju omogućava izvršiteljima da zaplene sve stvari koje nađu na adresi na kojoj živi dužnik, čak i kada taj dužnik nije vlasnik tog stambenog objekta.


Meni i dalje nije jasno kako su uspeli da legalno izvedu da mogu da mi upadnu u stan ako ja poricem da "duznik zivi na toj adresi" - bez sudskog naloga. Niti ja znam da je to duznik, niti me zanima njegov dug koji postoji ili ne. Ono bukvalno, sta me boli qr*?

Polazim od fakta da je stan moj i da u njemu zivim samo ja i da nisam duzan nikom.

Nisam pravnik, ali koliko se malo razumem u pravo imam sva prava na ovom svetu da trazim zaustavljanje bilo kakvog izvrsenja zato sto bih ja bio ostecena strana.

http://www.komoraizvrsitelja.r...a-u-izvrsnom-postupkuyucom.pdf

Evo sad vidim da predvidjaju mogucnost bas za to: "Ko je trece lice u postupku"

Citat:

Ukoliko na predmetu izvršenja imate neko pravo koje sprečava izvrše-nje – Vi ste u postupku izvršenja treće lice.

Treće lice može biti i onaj koji je uredno kupio i platio nepokretnost, ali je nije na vreme uknji-žio, pa se izvršenje sprovodi na nepokretnosti na koju ima pravo, ali se kao vlasnik vodi neko drugi, ko je dužnik u izvršnom postupku.

Često se u ulozi „trećeg lica” u postupku izvršenja nalaze stanodavci, vlasni-ci nepokretnosti koji su dozvolili nekome da se samo formalno prijavi na njihovoj adresi. Njihove stvari tada mogu biti predmet popisa, jer se pretpostavlja da su u vlasništvu dužnika koji tu živi.U tom slučaju, Vaše je pravo da sve do okončanja izvršnog postupka podnesete prigovor kojim možete zahtevati da se izvršenje utvrdi ne-dozvoljenim na konkretnom predmetu – tzv. prigovor trećeg lica.


Svidja mi se kako sve vreme odaju utisak da je i "trece lice" nesto "krivo" - cuj nije uknjizilo nesto ili je dalo nekom da se prijavi... mora biti da "trece lice" nesto nije OK uradilo, ne moze biti drugacije!

Trece lice moze biti sasvim cisto - kupilo i uknjizilo stan na kome je prijavljeno neko deseto lice. Ili mozda nije? Sta je moj problem da li je tu neko prijavljen i da li taj neko uopste postoji?

Najjace je sto se trazi da JA popunim i prinesem dokaze nekom liku daleko ispod ranga sudije inace on moze da ne odobri zaustavljanje izvrsenja. Ej, koje ludilo - ono, "tzar" je*ote, ima da mu se podnose dokazi inace sledi dobos.

Da, definitivno relikt nekih drugih vremena. Za ovakve stvari ti tacno ne bi bilo zlo da cujes da je neki posteni gradjanin ovo resio uz pomoc municije. "Come get some".

Mada, svaka od tih izvrsnih njuski bi volela da svi njima moraju da se pravdaju - imas pun q snimaka USA policije gde traze stvari na koje nemaju pravo. Ono, ako im gradjanin da podatke, super - ako nece... eeee, ali mora! Zasto sto drug drot to kaze.

Ovo je jos ludje, nije ni drot, nego neki pacov sa akreditacijom.

Sama cinjenica da neko ko nije nista skrivio nikome pacovu mora nesto da pravda oko svoje imovine vredja zdrav razum.
[ Count Zero @ 21.03.2021. 16:57 ] @
TV mi se lako razmontirava sa zida, laptopovi su firmini, imam dokaze. Imam i račune za par nekih stvari. Jedino mogu da nose frižider 20 godina star. SAsrećom
[ Java Beograd @ 21.03.2021. 16:58 ] @
Predmet popisa
Član 221
Popisuju se stvari koje su u državini izvršnog dužnika i stvari koje su u svojini izvršnog dužnika, ali u državini izvršnog poverioca ili drugog lica.
Popisuju se i stvari na koje je treće lice stavilo primedbu da na njima ima neko pravo koje sprečava izvršenje.


Sve je jasno. Zakon nakaradan.
Ja živim u stanu (prema LK), dužnik živi u stanu (prema LK)
Javni izvršitelj će podrazumevati da stvari nisu moje nego dužnikove. Zašto?
Šta ako u stanu živi i moja žena, punoletna deca ... jbt, nas desetoro! Verovatnoća da su stvari dužnikove je 1:10.
Nema veze. Izvšitelj pleni.

[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2021. 17:02 ] @
Ma cekaj bre. Kako je moguce bez suda da neko moze da izvrsava radnju pod pretpostavkom da je to imovina duznika?

Zbog necije licne karte (boli me q)? Izjave 2 svedoka (boli me q)?

Znaci ja imam papire za stan, papire za TV, ne poznajem nikog drugog, nisam nikome drugome davao bilo kakve saglasnosti i izjavicu to kome god treba.

Ovo neka teska zajebancija bre? Znaci kupim 60" OLED - i dodje mi pacov na vrata sa nekom fasciklom i kaze, ovde zivi Joca Polutka, duguje boli-me-rac-kome i ovaj TV sto vidim iz daleka je njegova imovina, a ti si "trece lice".

Kako je moguce da nemam pravo da ga osinem bejzbolkom ako pokusa da pipne TV ili uopste da kroci u moj stan?

@B3R1,

Racune kazes? Nisam ni ja imao nekad. Sad ih imam sve, naucio iz raznih zivotnih situacija. Fala qrzu pa je danas to lako kad sve kupujes elektronski.
[ Shadowed @ 21.03.2021. 17:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ono, obican NPC

[att_img]
Citat:
Ivan Dimkovic: Sama cinjenica da neko ko nije nista skrivio nikome pacovu mora nesto da pravda oko svoje imovine vredja zdrav razum.

Welcome (back) to Serbia :)
[ Shadowed @ 21.03.2021. 17:11 ] @
Citat:
Count Zero:
@Shadowed
Ne znam tačnu adresu, ali mogu da saznam lako. Znam i gde radi on, gde rade roditelji itd. Ali šta sad s tim, Šedoude?

Pa, rekao si " Ali sad je interesantno pitanje: kako će da mu uruče bilo kakvo rešenje i kako će da mu nađu roditelje, kad se konstantno vraćaju na njegovu staru, nekadašnju adresu?"
Kad dodju, daj im tu adresu.
Uostalom, uvek mozes da probas da jednostavno odes u SUP i kazes da hoces da das izjavu da on tu ne zivi. Pa, ako i ne bude proslo, valjda ce ti reci nesto korisno.
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2021. 17:19 ] @
Ma evo moze...

https://www.besplatnapravnaedu...dlaganje-i-obustava-izvrsenja/

Citat:

C.Odlaganje izvršenja na predlog trećeg lica

Ukoliko tokom postupka oceni verovatnim pravo trećeg lica, koje sprečava izvršenje, a koje je izvršni poverilac osporio ili se o njemu nije izjasnio, sud će doneti rešenje o upućivanju trećeg lica da pokrene parnični postupak protiv izvršnog poverioca radi proglašenja da je izvršenje na tom predmetu nedopustivo.

Shodno tome, sud će na predlog trećeg lica, rešenjem odložiti izvršenje ako oceni da bi to lice pretrpelo znatniju štetu i može odrediti da u roku od osam dana od dana dostavljanja rešenja položi jemstvo u visini potraživanja.

Ako je sud odložio izvršenje nenovčanog potraživanja pod uslovom polaganja jemstva, visinu jemstva će odrediti imajući u vidu sve okolnosti konkretnog slučaja.

Ako se izvršenje odlaže na predlog trećeg lica, izvršenje se odlaže do okončanja parničnog ili drugog postupka.



Dakle, nema sta da se pita neki pajser poslat da pleni.

Tj. moze ako hocete - ako je sve civilizovano to je najjeftinija varijanta, pokazete papire i vozi.

Ako ovo nije dovoljno, trece lice moze direkt sudu da se obrati i da od suda trazi da zaustavi izvrsenje.

Sve je to totalno sumanuto vec samo po sebi uzevsi u obzir da osoba nije nista skrivila, a mora da se je*ava sa ovim. Ali ipak i dalje sud i dalje odlucuje o ovom stvarima, a ne nekakvi izvrsitelji i sl. bagra.
[ Count Zero @ 21.03.2021. 17:39 ] @
Citat:
Kad dodju, daj im tu adresu.
Uostalom, uvek mozes da probas da jednostavno odes u SUP i kazes da hoces da das izjavu da on tu ne zivi. Pa, ako i ne bude proslo, valjda ce ti reci nesto korisno.

Dao sam izjavu SUP-u. Dao sam i pandurima njegov broj telefona, kao i adresu firme.

Tja nedobog, ako bi se pojavili neki egzekutori, zvao bih advokata. Kapiram da do toga neće doći, ali ko će ga znati sad.
[ dejanet @ 21.03.2021. 17:55 ] @
^ Advokat bi trebalo da redovno proverava listu za prinudno izvrsenje i po potrebi ulozi zalbu, koja odlaze ili stopira proces.
To je njesra, pa bi bilo dobor da resis, takodje u sradnji sa tim advokatom, kako da resis situaciju, tj. elimises ga sa adrese.
[ MajorFatal @ 21.03.2021. 18:24 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ne postoji pojam "adresa nepoznata"
Jer, lik ima ličnu kartu, i može samo da promeni adresu, ne može da "obriše"


Pojam očigledno postoji, čim si ga ti uredno ispisao, ne samo da postoji nego nešto i označava, ali kapiram, ili se trudim da kapiram, postoji i tehnička mogućnost da se to upiše na ličnu kartu bez čipa, i da se memoriše na ličnu kartu sa čipom, ali eto to se tako ne radi jer smo veliki brat zamislili da svako mora da bude negde sa adresom, iako se nismo potrudili da tako i bude, pa primadona narodnog pozorišta od 60 godina živi u autu ispod mosta.

Ali ako ne pričamo o ličnoj karti, šta je sa softverom ili raskupusanom knjigom koji sadrži bazu podataka ili spisak o ličnim kartama, policajca već treći put šalju od nekud, sa nekim razlogom, i nekim nalogom na pogrešnu adresu, sve ja to plaćam od poreza, i tog ko ga poslao, i njega što šeta, i Count Zero živce, i njegove porodice, što ne može da obavlja svoj posao od brige, i narušenih ljudskih prava.

Nekako mi se čini i softver za školsku biblioteku da praviš, trebalo bi da ostaviš neko polje za napomene, *ova knjiga nije ni na policama, ni pozajmljena čitaocu, nego na restauraciji, rashodovana, čitalac preminuo teško da će je vratiti, izgubila se, zagubila se ali tu je negde, veoma popularna rezervisana 5 meseci unapred ... ne može samo postojati dva polja: na polici i pozajmljena?

Znači sledeći put kad policajac zaustavi i legitimiše gospodina Niko Neodjavljenović, umesto da zapišti alarm taj se lažno predstavlja sa pogrešnom adresom, policajac će da piše prijavu i šalje na adresu Count Zero, jer on voli da priča sa pandurima?

I sve to zato što "ne postoji pojam adresa nepoznata" i može samo da promeni, ne može da obriše? Pa nek promeni u Ulica Traženo lice, Grad Hapsi ga odmah, Kućni broj Dok ne propeva gde je sa adresom 19/4? I na sve što je zgrešio da plati i što su Count Zero uznemiravali tri puta.
[ MajorFatal @ 21.03.2021. 19:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Dakle, nema sta da se pita neki pajser poslat da pleni.

Tj. moze ako hocete - ako je sve civilizovano to je najjeftinija varijanta, pokazete papire i vozi.

Ako ovo nije dovoljno, trece lice moze direkt sudu da se obrati i da od suda trazi da zaustavi izvrsenje.

Sve je to totalno sumanuto vec samo po sebi uzevsi u obzir da osoba nije nista skrivila, a mora da se je*ava sa ovim. Ali ipak i dalje sud i dalje odlucuje o ovom stvarima, a ne nekakvi izvrsitelji i sl. bagra.


Simpatično, ali ja mislim da smo mi i uveli, izmislili izvršitelje jer su te naplate nekad radili sudovi, pa bili otprilike nula efikasni, sad izmislili izvršitelje koji su istog trenutka počeli da zloupotrebljavaju mogućnost da plene i iseljavaju, bile su sutuacije da nepokretnog deku sa sve krevetom iznose na ulicu, da mu se u stan useli zelenaš radi naplate "duga" sa kamatama. Sad moramo da smislimo neki srednji put, ko Buda, ili Sidarta. Da bude nešto između suda i izvršitelja, blag ali pravičan. A to da se treće lice obraća sudu mislim da ne važi kad ti se već pojave na vratima.
[ Java Beograd @ 21.03.2021. 19:15 ] @
Nikad sudovi nisu radili naplate.
Sud je donosio presudu da dužnik mora da plati potražiocu. A dužnik - naravno - nije ništa plaćao. I onda smo došli u situaciju da postoji preko 3.000.000 neizvršenih sudskih naloga. Početkom dvehiljadidtih.

Sudski izvršitelji su realnost svuda u svetu. Bilo bi to OK i kod nas, kad bi oni radili prema pravosnažnoj sudskoj presudi.

Sve je pošlo naopako kad je dozvoljeno da oni delaju prema "knjigovodstvenoj evidenciji" (ili je možda neki drugi pravnički naziv) a svodi se na to da komunalno ili javno preduzeće ima pravo da izjavi da mu neko nešto duguje, i hijene krenu.
Naopako je i:
- da komora izvršitelja sama određuje naknade
- da izvršitelji za sitne dugove imaju pravo da prodaju nekretninu
- da je prodaja nekretnina dužnika u malom zatvorenom krugu ponuđača
- da se plene stvari sa adrese prebivališta (o čemu ovde diskutujemo)

Dakle, izvšitelji - da, to je nužno zlo, ali samo za pravosnažne sudske presude, i pod kontrolom.
[ koronavirus @ 21.03.2021. 19:15 ] @
^MajorFatal

Možeš ti objašnjavati i dokazivati koliko hoćeš ali šta ti to vredi?
Tamo gde je uvek kriv neko drugi najlakše je napisati "relikvija prethodnog sistema".
Medjutim, ovo što se danas dogadja nema nikakve veze sa "relikvijom", čak ni sa Miloševićem.
Zakon "o izvršenju i obezbedjenju" je osmislio, dirigovao i potpisao Dr. Vučić svojeručno u poslednjih 8 godina.

"Prestanak važenja ranijeg zakona
Član 550
Zakon o izvršenju i obezbeđenju ("Službeni glasnik RS", br. 31/11, 99/11 - dr. zakon, 109/13 - US, 55/14 i 139/14) prestaje da važi 1. jula 2016. godine."

Očigledno, ne samo da nije "relikvija" nego to nije ni zakon "žutih".

Pri tom su pogažena sva osnovna načela koja proističu iz Ustava i drugih zakona, na primer "nepovredivost stana" itd.

I umesto da sada diskutujemo kolika miliona je pravična nadoknada kad ovako policija i izvršitelji upadaju nekome u stan ovde se vodi besmislena dubioza zašto vlasnik stana nije uradio nešto što ne može da uradi.
Potera za okrivljenim i nije posao vlasnika stana nego je posao onih koji, kako si napisao, ubiru plate od poreza koji im upravo taj vlasnik stana obezbedjuje.


[ dule_ns @ 21.03.2021. 21:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ma evo moze...

https://www.besplatnapravnaedu...dlaganje-i-obustava-izvrsenja/

Citat:

C.Odlaganje izvršenja na predlog trećeg lica

Ukoliko tokom postupka oceni verovatnim pravo trećeg lica, koje sprečava izvršenje, a koje je izvršni poverilac osporio ili se o njemu nije izjasnio, sud će doneti rešenje o upućivanju trećeg lica da pokrene parnični postupak protiv izvršnog poverioca radi proglašenja da je izvršenje na tom predmetu nedopustivo.

Shodno tome, sud će na predlog trećeg lica, rešenjem odložiti izvršenje ako oceni da bi to lice pretrpelo znatniju štetu i može odrediti da u roku od osam dana od dana dostavljanja rešenja položi jemstvo u visini potraživanja.

Ako je sud odložio izvršenje nenovčanog potraživanja pod uslovom polaganja jemstva, visinu jemstva će odrediti imajući u vidu sve okolnosti konkretnog slučaja.

Ako se izvršenje odlaže na predlog trećeg lica, izvršenje se odlaže do okončanja parničnog ili drugog postupka.



Dakle, nema sta da se pita neki pajser poslat da pleni.

Tj. moze ako hocete - ako je sve civilizovano to je najjeftinija varijanta, pokazete papire i vozi.

Ako ovo nije dovoljno, trece lice moze direkt sudu da se obrati i da od suda trazi da zaustavi izvrsenje.

Sve je to totalno sumanuto vec samo po sebi uzevsi u obzir da osoba nije nista skrivila, a mora da se je*ava sa ovim. Ali ipak i dalje sud i dalje odlucuje o ovom stvarima, a ne nekakvi izvrsitelji i sl. bagra.

Obrati paznju na zanimljivu cinjenicu - trece lice nece tuziti izvrsitelja, nego izvrsnog poverioca. Izvrsitelj sta god da uradi nece ni na koji nacin odgovarati, ni krivicno, ni prekrsajno, ni materijalno.
[ dule_ns @ 21.03.2021. 21:26 ] @
Citat:
koronavirus:
^MajorFatal

Možeš ti objašnjavati i dokazivati koliko hoćeš ali šta ti to vredi?
Tamo gde je uvek kriv neko drugi najlakše je napisati "relikvija prethodnog sistema".
Medjutim, ovo što se danas dogadja nema nikakve veze sa "relikvijom", čak ni sa Miloševićem.
Zakon "o izvršenju i obezbedjenju" je osmislio, dirigovao i potpisao Dr. Vučić svojeručno u poslednjih 8 godina.

"Prestanak važenja ranijeg zakona
Član 550
Zakon o izvršenju i obezbeđenju ("Službeni glasnik RS", br. 31/11, 99/11 - dr. zakon, 109/13 - US, 55/14 i 139/14) prestaje da važi 1. jula 2016. godine."

Očigledno, ne samo da nije "relikvija" nego to nije ni zakon "žutih".

Pri tom su pogažena sva osnovna načela koja proističu iz Ustava i drugih zakona, na primer "nepovredivost stana" itd.

I umesto da sada diskutujemo kolika miliona je pravična nadoknada kad ovako policija i izvršitelji upadaju nekome u stan ovde se vodi besmislena dubioza zašto vlasnik stana nije uradio nešto što ne može da uradi.
Potera za okrivljenim i nije posao vlasnika stana nego je posao onih koji, kako si napisao, ubiru plate od poreza koji im upravo taj vlasnik stana obezbedjuje.



Ustvari, žuti su doneli taj zakon, koliko vidim ima gomila izvršitelja koji su licencu dobili 09.05.2012., što znači da je ovo započeto za njihovog vakta. Ovi sada su ga samo prihvatili i doneli neke kozmetičke izmene.

Inače, iako rizikujem da izigravam tuđeg advokata, mislim da su relikti prošlosti bili komentar vezan za prijavljivanje/odjavljivanje sa adrese, a ne za izvršitelje.
[ SASA M. @ 21.03.2021. 22:15 ] @
Uvek me ovi ovakvi problemi podsete na ovu scenu:
[ koronavirus @ 22.03.2021. 00:47 ] @
Citat:
dule_ns

Ustvari, žuti su doneli taj zakon, koliko vidim ima gomila izvršitelja koji su licencu dobili 09.05.2012., što znači da je ovo započeto za njihovog vakta. Ovi sada su ga samo prihvatili i doneli neke kozmetičke izmene.

Ja se ne sećam da je zakon o izvršenju primenjivan na ovakav način pre 2012/2013.
Ko još pamti masovne pretnje/tužbe RTS-a za nenaplaćenu RTV pretplatu?
Šta je bilo od toga? A šta će biti sada?

RTS juri 450 miliona evra TV pretplate

"Žuti" jesu osnovali izvršitelje. To je možda i jedan od razloga zašto su zbrisani sa političke scene.
Zakon koji sam citirao objavljen je u službenom glasniku 106/2015, u kome je jasno navedeno da prethodnoi zakoni ne važe. Tj. zakon iz 2015 ne može biti zakon "žutih".
Nikolić je 2012. postao predsednik a Vučić premijer 2014.
To znači da je tada SNS sa svojima imao većinu u skupštini, tj. nisu "žuti" nego ovi posle "žutih", mislim na taj konkretan zakon iz 2015. Ono što je sporno nek brišu a ne da se žale na druge koji su "doneli" a SNS potpisao.

Problem je što je taj zakon neselektivan i kažnjava ljude koji nemaju nikakvog udela u prekršaju.
Prava vest bi bila da su doneli zakonska rešenja koja obezbedjuju nedužna lica od sankcija.

[ Bojan Basic @ 22.03.2021. 01:00 ] @
Citat:
Count Zero:
Ali sad je interesantno pitanje: kako će da mu uruče bilo kakvo rešenje i kako će da mu nađu roditelje, kad se konstantno vraćaju na njegovu staru, nekadašnju adresu?

Zapravo je to vrlo jednostavno rešeno. Ako ga ne nađu na prijavljenoj adresi dva puta, rešenje se kači na oglasnu tablu suda, i smatra se da je tim činom rešenje dostavljeno (nakon isteka roka od 8 dana). Dakle, ako neko nema vremena da jednom nedeljno svraća do suda i proverava ima li slučajno nešto za njega na oglasnoj tabli — onda mu nije baš preterano pametno da izbegava sudske pozive i pravi se odsutan.

E sad, to je sve tako u teoriji. U praksi, pošto su kod tebe bili već tri puta (što je više od dva), očigledno je ovaj mehanizam negde zapeo. A gde tačno, to je izgleda malo teže pitanje.
[ dule_ns @ 22.03.2021. 08:12 ] @
@koronavirus

Mislim da se slazemo. U ovom zakonu (tj svim koji su donoseni od 2011 mislim do danas) ima more svinjarija. Koju je tacno svinjariju izglasala DS a koju SNS nisam siguran.
[ B3R1 @ 22.03.2021. 08:57 ] @
Citat:
MajorFatal:
Simpatično, ali ja mislim da smo mi i uveli, izmislili izvršitelje jer su te naplate nekad radili sudovi, pa bili otprilike nula efikasni, sad izmislili izvršitelje koji su istog trenutka počeli da zloupotrebljavaju mogućnost da plene i iseljavaju, bile su sutuacije da nepokretnog deku sa sve krevetom iznose na ulicu, da mu se u stan useli zelenaš radi naplate "duga" sa kamatama. Sad moramo da smislimo neki srednji put, ko Buda, ili Sidarta. Da bude nešto između suda i izvršitelja, blag ali pravičan. A to da se treće lice obraća sudu mislim da ne važi kad ti se već pojave na vratima.

Vidi, izvrsitelji nisu nikakav srpski specijalitet, to je samo praksa nekih zemalja EU prepisana i primenjena na nakaradan nacin u Srbiji. Bas kao i notari. Izvrsitelji postoje u Nemackoj (Schuldeneintreiber), Holandiji (deurwaarder) i mnogim drugim zemljama. S tom razlikom sto u normalnim zemljama jedan covek moze da ima jednu i samo jednu adresu stanovanja, a ne nekoliko. I sto tamo ne zivi 6 generacija pod istim krovom, kao Topalovici Dugo Konaciste. I sto se odustaje od klasicnog popisivanja stvari i pribegava modernijim resenjima. Recimo, posto u vecini zapadnih zemalja ne mozes da zivis bez bankovnog racuna, najpre ti stave blokadu na racun i pustaju te da s racuna mesecno skidas samo minimalnu svotu koju ti odredi socijalna sluzba, sve ostalo ide na otplatu duga. Pokazalo se da je to efikasnije od drpanja ionako bezvrednih stvarcina koje niko vise nece ni da kupi.

Naravno, u Srbiji i dalje "cash rulzzz", a zivi se i s cukundedovima pod istim krovom, tako da se neko dosetio maltretiranja sirotinje.

Valjda vam je sada jasno zasto ljudi svakih par meseci vriste po ulicama trazeci da se ukinu javni izvrsitelji i notari? Ne mozes ti da kopiras zakone zemalja u kojima je modalna neto plata 2000 evra i primenjujes ih tamo gde je modal 300-400 evra (manite me proseka, on moze da bude i 1000 evra u necijim vlaznim snovima, ali zna se sta je prosek, a sta modal ... valjda to ne treba da vam crtam na forumu gde je vecina matematicki pismena).
[ Predrag Supurovic @ 22.03.2021. 10:00 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ma cekaj bre. Kako je moguce bez suda da neko moze da izvrsava radnju pod pretpostavkom da je to imovina duznika?


Može jer zakon kaže da može.


[ Java Beograd @ 22.03.2021. 10:17 ] @
A ustav kaže da ne može.
[ dule_ns @ 22.03.2021. 10:26 ] @
Btw, kad vec pricamo o ovome, da li ja kao vlasnik stana mogu da odem u SUP i da mi izlistaju ko je sve prijavljen na mojoj adresi?
[ koronavirus @ 22.03.2021. 10:54 ] @
Možeš. Tražiš uverenje o zajedničkom domaćinstvu.
Plaća se taksa.
Nisam siguran da će ti poslati na kućnu adresu pa ćeš povremeno morati da se raspitaš tamo gde si podneo zahtev.
Ako te pitaju "zašto?" navedi "za lične potrebe".

[ bakara @ 22.03.2021. 11:24 ] @
^^
haha pa to je jos jedan apsurd...
Znaci ti ne mozes besplatno da imas uvid u ljude koji su prijavljeni na tvojoj adresi, ne mozes ni da ih odjavis, a da se prijave mogu


Slicnu pricu imam ja sa legalizacijom...
kada kupujete nekretninu overite ugovor kod notara, katastar automatski salje obavestenje da ste kupili nekretninu svim suvlasnicima parcele.

Ali kada tu istu nekretninu treba da legalizujete traze od vas da sami pribavite saglasnost od svih tih istih suvlasnika parcele koje zapravo i ne poznajete niti imate njihove licne podatke
umesto da ih opet oni obaveste da legalizujete svoju nekretninu.

Tu se onda susretnete sa gomilom fiktivnih adresa i ljudi koji nece nista da potpisu jer strahuju od izvrsitelja.
[ Java Beograd @ 22.03.2021. 11:35 ] @
Ne može neko da se prijavi na tvoju adresu bez tvog znanja.

Ali, da, apsurda koliko voliš !
[ BuzzLightyear @ 22.03.2021. 14:40 ] @
Citat:
SASA M.:
Uvek me ovi ovakvi problemi podsete na ovu scenu:


Ova scena je za temu o frilenserima, a za ovu temu je scena kada izvršitelji greškom upadaju kod gospodina Batla.
[ Ivan Dimkovic @ 22.03.2021. 14:57 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ma cekaj bre. Kako je moguce bez suda da neko moze da izvrsava radnju pod pretpostavkom da je to imovina duznika?


Može jer zakon kaže da može.


Nisam 100% siguran (mozda?). Koliko vidim, zakon daje mogucnost izvrsitelju da zapleni imovinu u stanu treceg lica pod pretpostavkom da je ta imovina vlasnistvo duznika.

Ali:

- Trece lice moze da se zali izvrsitelju i zahteva obustavu izvrsenja zato sto imovina nije od duznika
- Trece lice moze da se zali i sudu direkt i da od suda zahteva da razmotri okolnosti, za koje vreme ce izvrsenje biti odlozeno

Potreban je dokaz o poreklu imovine ili izjava 2 svedoka.

Ovo nije idealno ako vam je idealni "prag" cimanja osobe koja nema nista sa ovim: nula (ili skoro nula). Ja spadam u tu grupu ljudi, ali cak i ovo cimanje je drasticno bolja stvar nego neko ludilo gde izvrsilac preuzima i ulogu sudske vlasti.

E, sad - postoji jedna bizarna mogucnost:

- Zamisli, sve isto kao i u proslim slucajevima (vlasnik stana, postuje sve zakone, nema nista ni sa kakvim duznicima, itd.) - ali:
- Otisao na neki duzi put ili emigrirao u inostranstvo

Po ovome moze da se desi da mu lepo upadnu u stan/kucu na kraju i zaplene sta vec.

Naravno, neko ce reci - ako je sve radjeno kako treba, cak i da je otisao u inostranstvo ili na duzi put, drzava bi imala adresu, itd. mozda to i jeste tacno, ali da li je to dovoljan razlog za opravdavanje ovakvog epiloga?

[ mjanjic @ 22.03.2021. 16:39 ] @
Evo ti primer jednog dvorišta pored kog prolazim kad prečicom idem na posao da ponekad izbegnem gužvu, upala neka romska porodica prvo u staru kuću koju izgleda ni vlasnik nije koristio kada je i dolazio tu, a kad su nju totalno uništili, provalili su u novu kuću (spolja samo omalterena, prozori oni s kraja 70-ih i početka 80-ih, ne znam kakva je unutra, ali je pretpostavka da nema nameštaja i da nije bila, što bi mi rekli, useljiva), i tu se lepo razbaškarili, a vidim i da su na par prozora već porazbijana stakla.

I onda neko počne da priča u predrasudama... čast izuzecima koji ima u ne malom procentu, ali meni nije jasno čak i da se useliš u tuđu kuću, da razbiješ stakla na prozorima, pa zar ne treba tu sobu da koristiš zimi kad je hladno vreme? Ako ta soba treba da ima funkciju zamrzivača zimi, možeš lepo da otvoriš prozor, ne moraš da razbijaš stakla.


Uglavnom, gde je tu policija da na prijavu komšija dođe, da ih legitimiše, i da ih izbace iz te kuće i tog dvorišta, uz pretnju krivične prijave ako ih ponovo tu zateknu?
Sa jedne strane država izbacuje ljude na ulicu, a sa druge ne štiti privatnu imovinu niti dozvoljava pojedincu da tu imovinu štiti sam (npr. ne sme da silom zadrži lopovao koga zatekne u kući ili stanu dok ne stigne policija)... dakle, samo ako je u pitanju interes nekih pojedinaca povezanih sa nekima "odozgo", onda MORA po zakonu, u svim ostalim slučajevima morate sami da potražite pravdu privatnom tužbom!

Onda se postavlja pitanje čemu ili kome treba takva država?
[ SASA M. @ 22.03.2021. 17:45 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Ova scena je za temu o frilenserima, a za ovu temu je scena kada izvršitelji greškom upadaju kod gospodina Batla.



Kopirao sam link za scenu negde oko 5:12 (kad im neda da udju jer nemaju odgovarajuci papir), medjutim nije es prihvatio da pusti odatle:
VRfoIyx8KfU?t=309

Mada moze i ta kad upadaju u stan
[ MajorFatal @ 23.03.2021. 02:27 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nikad sudovi nisu radili naplate.
Sud je donosio presudu da dužnik mora da plati potražiocu. A dužnik - naravno - nije ništa plaćao. I onda smo došli u situaciju da postoji preko 3.000.000 neizvršenih sudskih naloga. Početkom dvehiljadidtih.


A gde je ono "inače"? Da plati do tad i tad inače, skuplja pikavce u gradskom zelenilu, ili šta već shodno dugu, verujem da bi manje bilo potrebe za izvršiteljima.

Citat:
Sudski izvršitelji su realnost svuda u svetu. Bilo bi to OK i kod nas, kad bi oni radili prema pravosnažnoj sudskoj presudi. Dakle, izvšitelji - da, to je nužno zlo, ali samo za pravosnažne sudske presude, i pod kontrolom.


Da realnost svuda u kapitalističkom svetu, verovatno su neophodni, ali ne baš ovako, i sa ovakvim ovlašćenjima.

Citat:
koronavirus:
^MajorFatal
Zakon "o izvršenju i obezbedjenju" je osmislio, dirigovao i potpisao Dr. Vučić svojeručno u poslednjih 8 godina.


Kad vidim ovo o izvršenju i obezbeđenju, setim se onih što su roknuli Đinđića, "Zaštita Lica i Objekata" skraćeno ZLO.

Citat:
B3R1:
I sto se odustaje od klasicnog popisivanja stvari i pribegava modernijim resenjima. Recimo, posto u vecini zapadnih zemalja ne mozes da zivis bez bankovnog racuna, najpre ti stave blokadu na racun i pustaju te da s racuna mesecno skidas samo minimalnu svotu koju ti odredi socijalna sluzba, sve ostalo ide na otplatu duga. Pokazalo se da je to efikasnije od drpanja ionako bezvrednih stvarcina koje niko vise nece ni da kupi.


Posle onih progresivnih poreza, ti već drugi put imaš već spremnjeno, kompletno i primenjivo rešenje, trebalo bi ti da sediš u skupštini, a ne onaj cirkus nakaza što smo ih "birali". Jedino još nisi odgovorio, pošto reče da imamo najviše ministarstava, da l u Evropi, ili na svetu, a ja sa slažem da ni obdanište ne bi moglo da se vodi sa 29 resora, i 10 bez portfeljea, a nekmoli država, predložio si 12 ministarstava, ali nisi rekao zašto baš toliko, i kojih tačno 12?

Count Zero sorry, malo offtopica nije na odmet :)
[ B3R1 @ 23.03.2021. 07:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Naravno, neko ce reci - ako je sve radjeno kako treba, cak i da je otisao u inostranstvo ili na duzi put, drzava bi imala adresu, itd. mozda to i jeste tacno, ali da li je to dovoljan razlog za opravdavanje ovakvog epiloga?

Bas u tome i jeste stvar. Kada su nasi prepisivali zakone zaboravili su da ubace odredbu koja postoji u svim drugim drzavama gde javni izvrsitelji postoje od davnina. A to je da duznik mora da bude prisutan prilikom izvrsenja. Prva stvar koju recimo holandski "deurwaarder" uradi kada izadje na izvrsenje jeste da identifikuje i legitimise duznika. Bez legitimisanja proces se obustavlja. U Srbiji su dopustili ovo divljastvo. Zapravo, taj zakon im je prosao nezapazeno, bas kao i onaj frilenserski porez. Sve zato sto se narod bavi glupostima, a ne stvarima od kojih se zivi. U koju god kafanu da svratis naslusaces se gluposti tipa "ne u NATO", "samo uz Rusiju i Kinu" ... i ostalih slicnih stvari. A kada se donesu zakoni ljudi samo sednu i placu. Na javne rasprave ne odlazi niko. Na predloge zakona primedbe ne dostavlja niko. Sa poslanicima niko ne zakazuje razgovore, iako imas pravo na to. I to nije problem od juce, to je tako vec poslednjih 30 godina.

Zato ce sledeci stadijum biti verovatno ovo:



Najgore je sto smo kao narod izgubili kicmu. Kada bi se u Grckoj doneo takav nakaradni zakon Grci bi organizovali generalni strajk. Sve bi stalo u momentu, ne bi mogao ni leba da kupis. Kao sto to rade svakog leta i to bas kada dodju turisti. Zaustave trajekte, zatvore granice, obustave letove ... Pre nekih 50 godina grcka posta je htela da poveca telefonske tarife. Grci su se organizovali od vrata do vrata i u ponedeljak tacno u podne svi su podigli slusalice u isto vreme. Tadasnje analogne centrale nisu mogle da to izdrze, blokirale su se, cela telefonska mreza je pala. I postari su morali da vrate cene na staro. To su uradili decenijama pre Interneta i drustvenih mreza.

U Srbiji to ne bi imalo sanse da prodje, jer bi polovina (ona koja ima para) rekla: "Sta je, necete da placate, tako vam i treba ...". Mi nemamo ni zrnce solidarnosti u sebi. Ja, samo ja i jedini ja, za ostale me nije briga.
Citat:
MajorFatal: Posle onih progresivnih poreza, ti već drugi put imaš već spremnjeno, kompletno i primenjivo rešenje, trebalo bi ti da sediš u skupštini, a ne onaj cirkus nakaza što smo ih "birali". Jedino još nisi odgovorio, pošto reče da imamo najviše ministarstava, da l u Evropi, ili na svetu, a ja sa slažem da ni obdanište ne bi moglo da se vodi sa 29 resora, i 10 bez portfeljea, a nekmoli država, predložio si 12 ministarstava, ali nisi rekao zašto baš toliko, i kojih tačno 12?

Mozda je 12 malo, ali recimo Madjari i Austrijanci imaju 14-15. Austrijanci imaju 10 ministarstava i jos 4 potpredsednika vlade, uz neznatno veci broj stanovnika nego Srbija. Madjari imaju 14 ljudi u vladi, a imaju cak 10 miliona stanovnika. Na linkovima imas i primere kako su oni rasporedili resore.
[ Predrag Supurovic @ 23.03.2021. 15:12 ] @
Ne postoji frilenserski porez. To su "frilenseri" izmislili.
[ BuzzLightyear @ 23.03.2021. 16:12 ] @
Čujem i da ih zovu da učestvuju u pisanju zakona. Iz nekog razloga vlast pokazuje mnogo više poštovanja prema frilenserima nego prema nekim grupama koje se hvale redovnim plaćanjem poreza.
[ Count Zero @ 23.03.2021. 16:55 ] @
Citat:
Count Zero sorry, malo offtopica nije na odmet :)

Sad možete da cepate drva na temi, saznao sam šta me zanimalo.
Hvala lepo.
[ MajorFatal @ 23.03.2021. 23:03 ] @
Citat:
Mozda je 12 malo,


Ne, ja baš mislim da je mnogo, jedno maksimalno 7 ako neko razuman hoće da upravlja nečim, i ako neće uvek da ima izgovor nije nadležnost tog ministarstva, a ni onog drugog, nego nešto između, daj da napravimo još jedno, i pride agenciju za kikiriki.

Citat:
ali recimo Madjari i Austrijanci imaju 14-15. Austrijanci imaju 10 ministarstava i jos 4 potpredsednika vlade, uz neznatno veci broj stanovnika nego Srbija. Madjari imaju 14 ljudi u vladi, a imaju cak 10 miliona stanovnika. Na linkovima imas i primere kako su oni rasporedili resore.


Ali te obe nacije izumiru sa prosekom 1,5 dece od dvoje roditelja, šta će im uređena država ako neće imati ko da živi u njoj, dobro Mađari su se malko izvukli otkad su doveli Orbana, izumiru sve sporijim tempom, ti opet hoćeš da nam uvališ kosku, daj ti nama neki uspešan primer, a ne te neuspešne. I uopšte uzev, ti opet jednu pametnu, pa deset diskutabilnih. Nisam pitao za prepisivanje, nego obrazloženje, logiku, sistem, razlog, viziju, misiju, ovo, ono .. Evo koliko ti imaš odeljenja u svojoj uspešnoj firmi?

Citat:
B3R1:
Bas u tome i jeste stvar. Kada su nasi prepisivali zakone zaboravili su da ubace odredbu koja postoji u svim drugim drzavama gde javni izvrsitelji postoje od davnina. A to je da duznik mora da bude prisutan prilikom izvrsenja. Prva stvar koju recimo holandski "deurwaarder" uradi kada izadje na izvrsenje jeste da identifikuje i legitimise duznika. Bez legitimisanja proces se obustavlja.


Pa i kod nas prvo legitimišu nepokretnog deku, a onda ga sa krevetom izbace na ulicu, ništa sporno.

Citat:
U Srbiji su dopustili ovo divljastvo. Zapravo, taj zakon im je prosao nezapazeno, bas kao i onaj frilenserski porez. Sve zato sto se narod bavi glupostima, a ne stvarima od kojih se zivi. U koju god kafanu da svratis naslusaces se gluposti tipa "ne u NATO", "samo uz Rusiju i Kinu" ... i ostalih slicnih stvari. A kada se donesu zakoni ljudi samo sednu i placu. Na javne rasprave ne odlazi niko. Na predloge zakona primedbe ne dostavlja niko. Sa poslanicima niko ne zakazuje razgovore, iako imas pravo na to. I to nije problem od juce, to je tako vec poslednjih 30 godina.


U koju li ti kafanu ideš, kod nas spomenu nato kad nađu plastičnu flašu u reci, "Što li je onaj nato agresor bacio flašu u reku da nas potruje", pa narod valjda i ne treba da se bavi javnim raspravama, nego svojim poslom od kojeg se živi, a i šta ću na javnoj raspravi da glumim budalu kad je novi most već nacrtan na maketi, Šapić kad progovori jedino i može da kaže da će stari most završiti na livadi, baš i ne bi mogao nešto drugo. Mislim da je naivnost našeg naroda epska, mi pretpostavljamo dobru volju izabranih predstavnika, iako znamo da vlast kvari ljude.

Citat:
Najgore je sto smo kao narod izgubili kicmu. Kada bi se u Grckoj doneo takav nakaradni zakon Grci bi organizovali generalni strajk. Sve bi stalo u momentu, ne bi mogao ni leba da kupis. Kao sto to rade svakog leta i to bas kada dodju turisti. Zaustave trajekte, zatvore granice, obustave letove ... Pre nekih 50 godina grcka posta je htela da poveca telefonske tarife. Grci su se organizovali od vrata do vrata i u ponedeljak tacno u podne svi su podigli slusalice u isto vreme. Tadasnje analogne centrale nisu mogle da to izdrze, blokirale su se, cela telefonska mreza je pala. I postari su morali da vrate cene na staro. To su uradili decenijama pre Interneta i drustvenih mreza.


Jeste, a još smo postali i lažno malodušni, sve nam je drugo bolje nego naše, evo ti navodiš grčki primer, a mene pozivaju na neku revoluciju iz Londona, i čitam njihov jadni pamflet, na 15 strani kaže Evo kako je Otpor to organizovao u Srbiji svojevremeno, i to im je i jedini primer, nešto mislim ako smo mi uzor, piši propalo. Zaboravio si da navedeš kad su građani Rio De Ženeira svi ko jedan pustili vodu sa vodokotlića da otpuše kanalizaciju, to je odličan primer jedinstva nekog naroda. A Grci, bolje da su podržali poštare, pa ovi posle da podrže turiste, nije čudo da su bankrotirali. E! Ti nama opet navodiš kao pozitivan primer naciju koja je bankrotirala? ??

Samo je Tito uviđao pravi potencijal ovog naroda :)
[ MajorFatal @ 23.03.2021. 23:24 ] @
Ma Mađari su definitivno bolji:

Prime minister,
Foreign Affairs and Trade,
Interior,
Justice,
Finance,
Agriculture,
Defence,
ajd National inovation and technology,
al već Human resorces im je viška jer se preklapa sa svima prethodnima,
ovi bez portfeljea bezveze..

A vidi Austriju:

Minister for Arts, Culture, the Civil Service and Sport .. i kikiriki
minister for the EU and Constitution
minister for Women and Integration
Social Affairs, Health, Care, and Consumer Protection
Minister of Labour, Family and Youth
Minister of Education, Science, and Research
Minister of Climate Action, Environment, Energy, Mobility, Innovation and Technology
Minister of Agriculture, Regions, and Tourism
Minister of Digital and Economic Affairs i kikiriki

Ma bezveze .. nije čudo da Count Zero dolazi pandur već treći put, ne zna ni odakle je krenuo, ni gde je došao, ni zašto ..
[ pisac @ 24.03.2021. 21:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Najjace je sto se trazi da JA popunim i prinesem dokaze nekom liku daleko ispod ranga sudije inace on moze da ne odobri zaustavljanje izvrsenja. Ej, koje ludilo - ono, "tzar" je*ote, ima da mu se podnose dokazi inace sledi dobos.

Da, definitivno relikt nekih drugih vremena. Za ovakve stvari ti tacno ne bi bilo zlo da cujes da je neki posteni gradjanin ovo resio uz pomoc municije. "Come get some".


Nije to relikt drugih vremena, već uvod u druga vremena. Pogrešno si skapirao. Ranije je bio raj, onda su došla nova vremena i ovo sada je uvod u budući pakao.


[ pisac @ 24.03.2021. 21:38 ] @
Citat:
Java Beograd:
Predmet popisa
Član 221
Popisuju se stvari koje su u državini izvršnog dužnika i stvari koje su u svojini izvršnog dužnika, ali u državini izvršnog poverioca ili drugog lica.
Popisuju se i stvari na koje je treće lice stavilo primedbu da na njima ima neko pravo koje sprečava izvršenje.


Sve je jasno. Zakon nakaradan.
Ja živim u stanu (prema LK), dužnik živi u stanu (prema LK)
Javni izvršitelj će podrazumevati da stvari nisu moje nego dužnikove. Zašto?
Šta ako u stanu živi i moja žena, punoletna deca ... jbt, nas desetoro! Verovatnoća da su stvari dužnikove je 1:10.
Nema veze. Izvšitelj pleni.



Java, brate, ti k'o da si s marsa pao. A upravo taj zakon si ti lično uzdizao u nebesa kao rešenje za sve probleme naplate dugova.

Kaži mi šta je bilo u onoj temi u kojoj sam tebi lično pre više godina rekao da je ovo zakon koji od siromašnih otima da bi dao bogatima? Namerno je pravljen upravo tako da omogući što lakše OTIMANJE imovine, i tada sam ti naveo nekoliko primera i objasnio zašto je stvoren za OTIMANJE a ne za naplatu dugova.

Znaš li zašto nisi shvatio da sam ja u pravu? Zato što NE ŽELIŠ da shvatiš, primere koje sam ti davao si prosto ignorisao bez ikakvog udubljivanja jer u glavi imaš sliku za koju želiš da bude istinita i dalje od te slike ne vidiš.

Zar ti treba čitavih nekoliko godina da bi shvatio ono što ja shvatim odmah? Živiš u iluziji i fantaziji da neko nešto pokušava da napravi u korist građana u ovoj državi? (to radiš i upravo sad sa vakcinama, kada/ako ti dođe iz bulje u glavu biće kasno)

Sporo kapiraš, i to je opasno i po tebe samog a i po sve ostale, jer tvoj glas na izborima vredi isto koliko i glas mnogo svesnijeg.

Ovde ću jasno i glasno da ponovim i tebi i svima koji to nisi shvatili: Počev od Tadića ovom državom više ne upravljaju rodoljubi (makar i ovi meni mrski 'vinčansko-serbski' rodoljubi) nego upravlja CIA direktno, a sve što se dešava u ovoj državi nije za dobrobit naroda nego dobrobit onog oka na vrhu piramide. Kada bi izašao iz fantazije možda bi i mogao da vidiš šta se dešava, ali ljudi kao vrsta nisu skloni korenitom menjanju percepcije sveta koja im je usečena u neurone dok im je mozak bio u alfa hipno-programabilnom režimu.
[ Java Beograd @ 25.03.2021. 08:42 ] @
Citat:
pisac: Java, brate, ti k'o da si s marsa pao. A upravo taj zakon si ti lično uzdizao u nebesa kao rešenje za sve probleme naplate dugova.

Jeste, tako je i bilo, kad je zakon bio donesen prvi put. I sad tvrdim da mora da postoji mehanizam da se PRAVOSNAŽNA SUDSKA PRESUDA izvrši.

Apsurd je da onaj ko PRAVNOSNAŽNO IZGUBI PARNICU može da ne plati šta je sud odredio. A takvih je bilo preko 2.000.000


E ... a onda se se stvari izmenile, pa je izmenama zakona, umesto PRAVOSNAŽNE SUDSKE PRESUDE dovoljna "knjigovodstvena evidencija" (?!? šta god to bilo), a svodi se na to da komunalno ili javno peduzeće ne proknjiži nečiju uplatu i eto izvršioca na vratima. Ovo je već razbojništvo, a ne ono šta sam ja rekao da je neophodno.

Posle toga je doneseno još sijaset izmena i dopuna zakona, sve gore od goreg.
[ koronavirus @ 25.03.2021. 09:57 ] @
Zakon ("žutih") iz 2011 i 2013 je zahtevao pravosnažnu presudu:
Citat:
Pokretanje i sprovođenje postupka
Član 2
Postupak izvršenja i postupak obezbeđenja pokreću se na predlog izvršnog poverioca ili po
službenoj dužnosti kada je to zakonom određeno.
Izvršenje i obezbeđenje određuje sud, ako ovim zakonom nije drugačije određeno, a sprovodi ga
sud ili izvršitelj.


Isti zakon nakon SNS izmena 2016-2021:
Citat:
Pokretanje i vođenje izvršnog postupka i postupka obezbeđenja
Član 3
Izvršni postupak i postupak obezbeđenja pokreću se tako što izvršni poverilac podnosi predlog za izvršenje na osnovu izvršne ili verodostojne isprave ili predlog za obezbeđenje, a po službenoj dužnosti pokreću se samo ako je zakonom određeno.
O predlogu za izvršenje na osnovu izvršne ili verodostojne isprave i predlogu za obezbeđenje odlučuje sud.
O predlogu za izvršenje na osnovu izvršne ili verodostojne isprave radi namirenja novčanog potraživanja nastalog iz komunalnih usluga i srodnih delatnosti odlučuje javni izvršitelj.
O predlogu za izvršenje radi namirenja novčanog potraživanja prema izvršnom dužniku iz člana 300. st. 2-4. ovog zakona, odlučuje javni izvršitelj.
Kada se donese rešenje o izvršenju ili obezbeđenju, sprovodi se izvršenje.

Kao što se vidi ovim SNS izmenama ovlašćenja izvršitelja su povećana.

Gradjani nisu trebali prihvatiti ni zakon "žutih" pa ne bi bilo ni ovog "crnog".

[ Java Beograd @ 25.03.2021. 10:29 ] @
Upravo to kažem.

1. Mora da postoji mehanizam izvšenja sudskih presuda. I toga ima u svim zemljama. I to je normalno. Niko ovde ne bi želeo da bude u situaciji da na sudu dobije parnicu, a da mu dužnik ne isplati po presudi.
2. Ne sme niko da ti pleni stvari bez pravosnažne sudske presude.

A ova naprdnjačka varijanta "nisam proknjižio" pa onda dal je poslao opomenu ili nije ... niko to ne zna ... i eto, naprdnjačkog izvršitelja pleni stan, i prodaje na zatvrorenoj aukciji, gde je on jedini ponuđač i ponudi soma evra.
[ mjanjic @ 25.03.2021. 13:33 ] @
Bio je jedan slučaj da su izvršitelji pokupili u sudu računar i nešto od nameštaja, ne sećam se gde, mislim da je u Nišu, al' nisam 100% siguran. Sećam se komentara u stilu "e, da dočekamo da i njima zaigra mečka pred vratima" :)
[ Java Beograd @ 25.03.2021. 14:12 ] @
https://www.danas.rs/drustvo/i...i-popisali-stvari-niskom-sudu/
[ Count Zero @ 17.05.2021. 14:24 ] @
Stiglo rešenje nedavno da je liku pasivizirana adresa. To je to što se može učiniti.
Mada realno za to nisam ja trebao da pišem zahtev, nego da oni urade: kad ga nisu našli (a tražli ga) dvaput, onda treba da to urade sami, no dobro.
[ Living Light @ 20.05.2021. 00:10 ] @
Ma Q!

Ja liku nisam pasivirao adresu, nego ga skinuo sa adrese.

Odradio MUP-Pančevo!
au 3,14

Bilo teško, ali je moguće!
Ako imaš dobar MUP!
[ B3R1 @ 30.03.2022. 10:59 ] @
Ova tema je ovih dana ponovo aktuelna:

SVEDOČENJE Zbog fantomskih birača na vrata zakucali policija i izvršitelji

Mnogi drugari su mi se zalili da su im na kucne adrese stizali listici za glasanje s totalno nepoznatim ljudima. Naravno, ljudi su to cepali ili je postar ostavljao te papirice sa strane (buduci da se prezimena ne slazu sa onima na sanducicima), ali imati nepoznate ljude prijavljene na adresi nije bas zabavna stvar. Sutra moze neko od njih da ti obije stan i useli se, a kada policija izadje na teren on pokaze zvanicnu LK gde lepo pise da tu stanuje ... i da rodis 3 mecke dok ga izbacis napolje.
[ Java Beograd @ 30.03.2022. 11:14 ] @
Meni pre neki dan na gajbi u centru u poštanskom sandučetu gomilica poziva! Četiri-pet komada.

Ja sve đuture bacio, a zapravo je trebalo da sačuvam, bar da budem upoznat sa tim ko je sve prijavljen. Zjbo sam se.
Nadam se da će stići pozivi i za drugi krug glasanja, da vidim s kim sve imam posla na mojoj adresi.
[ Java Beograd @ 30.03.2022. 11:19 ] @
Ali, postavlja se pitanje da li su adresa iz LK i adresa sa biračkog spiska iz jedne iste baze podataka.

[ B3R1 @ 30.03.2022. 11:39 ] @
Pa to se i ja pitam ... a tu je i jos jedna nepoznanica: pre 40 godina kada smo se uselili u stan moji su otisli da se prijave u (tadasnjem) SUP-u i dobili su potvrde o prijavi na kojima pise samo grad, opstina, ulica i broj. Nema ni sprata, ni broja stana ... nista! Takva ista adresa pise i u LK, a u onim starim "knjizicama" gde je bila rubrika sprat/stan ostavljeno je blanko. S takvom prijavom stana smo kasnije vadili sve dokumente normalno. I ovi listici za glasanje stizu samo na ulicu+broj, nema ni sprata ni broja stana.

Ali ovo, pretpostavljam, vise moze da bude problem ljudima koji zive u porodicnim kucama.
[ Java Beograd @ 30.03.2022. 12:07 ] @
Dobro, realno, sprat je redundantan i nebitan podatak.
Ali, broj stana - posebno u soliterima, je i te kako bitan.
[ BuzzLightyear @ 30.03.2022. 16:52 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nadam se da će stići pozivi i za drugi krug glasanja, da vidim s kim sve imam posla na mojoj adresi.


Ma pusti to glasanje, radi svoj posao, izdaj stan i ćuti. Nego, da ti nisu možda eksproprisali stan? Sećaš se onog zakona zbog kojeg nisi stigao u pozorište...?
[ 1jedini @ 30.03.2022. 18:37 ] @
Kad sam kupovao gajbu nekada davno avokat mi rece: uzmes kupo-prodajni ugovor odes u MUP i kazes ovde samo ja stanuje.
TIme si pravno zasticen od izvrsitelja.
Kao vlasnik stana pravno nasledujes sve terete stana ukljucujuci i probleme.
Odjavom prethodnih lica se resavas i tih problema.