[ CoyoteKG @ 04.04.2021. 00:24 ] @
U NS, BG i KG znam da su stanovi sve skuplji.
Godisnje se valjda izgradi skoro 30000 stanova. A opet kazu da stanovnika sve manje ima, da svake godine 50-60000 manje.

U NS iz meseca u mesec sve skuplji i skuplji, 1600-2000/kvm cak i za stanove vece kvadrature, recimo daljina Liman 3.
A novogradnja unapred rasprodata.
Par kolega, prijatelja, brat... muku muce da pronadju stan. Kazu ovi koji su vec poceli sa izgradnjom, svi rasprodati jedino u predgradnji gde se ceka bar 2 godine moze da se rezervise.

Nisu mi jasne cene. Ako toliko ljudi nestaje, valjda ostaju neke nekretnine za njima, plus 25-30000 novih... ko kupuje onda tolike stanove?

Razumem ja da se puno ljudi doseljava za NS, ali situacija je slicna i u KG
[ component @ 04.04.2021. 00:29 ] @
Verovatno par kolega, prijatelja, brat...? Ako znaš toliko ljudi koji pokušavaju da kupe stan, zašto se pitaš što je tolika potražnja?
[ dusanboss @ 04.04.2021. 00:45 ] @
Videćeš kad ti se dosele komšije. Mislim na ove koji će biti vraćeni iz EU.
[ Branimir Maksimovic @ 04.04.2021. 00:55 ] @
Ima narod para,,,
[ nkrgovic @ 04.04.2021. 06:45 ] @
Ozbiljan odgovor:

- Kupuju oni koji moraju, ono za sta imaju para. Porodica sa dvoje dece, ili dvoje dece u planu, kupi jednoiposoban stan. Recimo. Skupo, ali za to imaju.
- Kupuju oni koji imaju novca. Zivi sam, zaradjuje, uzme jer mu se moze.

Oba trzista ista - stanovi oko 60m2. Ono sto se i najvise gradi, ako nisi primetio.

Takodje:

- Kupuju oni koji imaju pare, za kes. Kupis stan, prodas stan, kad pitaju odakle ti pare, prodao si stan.
- Oni koji imaju pare, za poklon. Neko ti zavrsi nesto, ti mu "prodas stan" za par hiljada EUR. :)
- Oni koji moraju - dobio si pare, uz obecanje da ces da kupis stan, ne pitas za cenu. Kad pitaju investitora odakle mu pare - prodao je gomilu stanova.

Ove druge, razmisli jos malo, da ti ne crtam bas....
[ dejanet @ 04.04.2021. 07:52 ] @
Nije mi jasno zasto neko MORA da kupi gajbu, posebno kada su cene 2500-3000 evra ze nesto sto verovatno vredi <1200 EUR, sto je i neka realna cena kada se gleda kvalitet gradnje, pozeljna lokacija -siri centar, parking(nema), socijalno okruzenje, blizina skola, pijace, prodavnice trzni centri...

Sad, takmiciti se sa "easy money" ekipom je suludo, mislim moze gajba da kosta i 10k EUR/m2..

Zasto se ne iznajmi stan, ako je Beograd/NS moranje.
[ nkrgovic @ 04.04.2021. 07:59 ] @
- Imas one koji upisu dete u skolu, i nece da rizikuju da se presele. Znas, za dete je stres da menja skolu, ako dobijes otkaz mozda neces moci da nadjes novi stan u istom kraju.... Komplikovano je.

- Imas one koji moraju da kupe, jer ako ne kupe onaj koji im je omogucio da dodju do novca nece da bude srecan, a onda i oni budu nesrecni... ili ne budu, mislim, ne ne budu nesrecni, nego samo ne budu. ;)
[ Java Beograd @ 04.04.2021. 08:13 ] @
Citat:
dejanet:Zasto se ne iznajmi stan, ako je Beograd/NS moranje.

1. Zato što sa skokom cena nekretnina skače i cena iznajmljivanja.
2. Zato što ćeš takvim stanovanjem, u dogledno vreme "kupiti stan" onim stanodavcima kod kojih si stanovao, umesto sebi
3. Zato što ćeš dobar deo najlepšeg životnog doba da provedeš u tuđim, lošim stanovima, bez želje i mogućnosti da ih ulepšaš, popraviš, namestiš
4. Zato što renterijerstvo u Srbiji nije "institucija", regulisana propisima, nego si na milosti nemilosti stanodavca
5. Zato što osećaj "svoj krov nad glavom" mentalno donosi mnogo ličnog i porodičnog mira i sreće
[ SlobaBgd @ 04.04.2021. 08:43 ] @
@nkrgovic
Citat:
- Oni koji moraju - dobio si pare, uz obecanje da ces da kupis stan, ne pitas za cenu. Kad pitaju investitora odakle mu pare - prodao je gomilu stanova.

Citat:
- Imas one koji moraju da kupe, jer ako ne kupe onaj koji im je omogucio da dodju do novca nece da bude srecan, a onda i oni budu nesrecni... ili ne budu, mislim, ne ne budu nesrecni, nego samo ne budu.

Zanimljivo, nikad mi nešto takvo nije palo na pamet! Je l' bi mogao još malo da elaboriraš na nekom fiktivnom primeru? Interesuje me, stvarno.
[ bananaphone @ 04.04.2021. 09:32 ] @
Osim sto se slazem sa Javinim postom, da dodam, cena stanova skace zbog inflacije, stampaju se velike kolicine love, a banke taj novac plasiraju uglavnom u stambene kredite, umesto u biznis. Tako da se inflacija uglavnom i vidi kroz rast cena nekretnina.
Ljudi se nabijaju u gradove, na globalnom nivou, a kolicina stanova koja se gradi nije ni priblizno dovoljna da zadovolji potrebe, u celoj Europi su cene nekretnina potpuno van pameti, i Bgd ne moze da bude izolovan od te pojave. Ali to je jos ok kako je megacentrima Azije...
[ Java Beograd @ 04.04.2021. 10:24 ] @
Zapravo, kamate na novac su NEGATIVNE!

Čuvaš pare u banci - a ona umesto da ti da kamatu, ona to naplati.
Ovo u Evropi važi samo za pravna lica, ali, čitao sam nedavno na u Švajcarskoj planiraju da ovo uvedu i za građane.
Dakle - euribor: negativan. Što znači: banka pozajmi pare od druge banke i zbog toga još dobije keš!

Posledica: kamate na stambene kredite: nikad manje u istoriji.

Sad, voleli Velikog AV vođu ili ne, statistika kaže da su prosečne Bgd plate oko 700€. Iole bolje plate su oko 1.000. NBGD još i više.
Dakle, bračni par, zaposlen, može da oprihoduje bez problema preko 1.500€. Nije to ništa mnogo, ali svakako može i da se odvoji za stambeni kredit 200 - 300 €

Jbg, kad sam se ja, devedesetih kućio, kao zaposleni inženjer (i žena zaposlena) nisam mogao da odvojim pare za novi vodokotlić, nego sam krpio stari.
Nova pegla je bila misaona imenica.

[ dejanet @ 04.04.2021. 10:31 ] @
Cene su van pameti za radnu klasu, tj. ne vidim odrzivost da neko placa 60+% svojih primanja na ratu sledecih 15-20 godina za nekretninu. Da ne pricam za BGD, gde ako tabanas po centru, na 3 km imas usput, 20 gomilica sa peskom, izrovane ulice, izvadjene ploce i razbijen asfalt, koji tako stoji od 6 meseci do 3 godine. Ukratko gilje moras odrzavas, kao da si u nekom rudniku. Evo sada su urnisali Tasmajdan, a za tu zonu, treba da spremis 3k pa na vise.

Sto se kes kupaca je ok, ako je kinta "pala sa neba". Takodje uspesan privrednik/preduzetnik ne treba da ugrozi svoj kapital koji se nalazi u firmi ili u operacijama, kojeg kod obima bili, ali u ostalim slucajevima ok.
[ djoka_l @ 04.04.2021. 10:32 ] @
Poslednji podaci iz APR-a kažu da je oko 10% vlasnika firmi u Srbiji iz inostranstva.
Ne kažem da svaki od tih vlasnika ima stan u Srbiji, ili da u svakoj od tih firmi radi stranac koji živi u Srbiji, ali je takvih sve više.
Eto, neki krajevi grada imaju veliku koncentraciju, recimo Rusa, u drugim krajevima nalaziš Kineze, ali i tamo gde nema "koncentracije" po zemlji porekla ima stranaca.
Takođe, stanove kupuju naši ljudi koji su zaposleni u inostranstvu, kao mesto gde će da stanuju posle povratka ili kad odu u penziju.
Na Youtubu, recimo, postoji kanal koji radi bračni par Amerikanaca, koji su ovde došli pre nekoliko godina i žele ovde da žive zbog nižih troškova.
Već su napravili nekoliko priloga gde razgovaraju sa drugim strancim koji žive u Srbiji, da li zbog posla ili zbog cena života.

[ djoka_l @ 04.04.2021. 10:47 ] @
Još jedan podatak:
U Srbiji u poljoprivredi radi oko 19% ukupno zaposlenih
U Holandiji je taj procenat oko 2.2%

Generalno gledano, u Evropi je broj zaposlenih u poljoprivredi manji od 5% od radno sposobnog stanovništva.

Dakle, mi ovde imamo tri procesa:
jedan je odlazak iz Srbije (koji je vrlo značajan)
drugi je dolazak u Srbiju ljudi koji su bili na radu u inostranstvu, ili stranaca
treći je "interna" migracija iz sela u gradove.

Očigledno da drugi i treći faktor preovladavaju, pa berz obzira na iseljavanje iz Srbije i dalje raste potražnja za stanovima u gradovima.
[ Branimir Maksimovic @ 04.04.2021. 10:51 ] @
"Sad, voleli Velikog AV vođu ili ne, statistika kaže da su prosečne Bgd plate oko 700€. "

To mozda u javnim firmama. Brat 400, zena 300, surak 250.
[ Branimir Maksimovic @ 04.04.2021. 10:53 ] @
Inace kolega je ozenjen programerski brak, pa ne mogu da plate kvadrat 3k+ evra.
[ dejanet @ 04.04.2021. 11:10 ] @
Ovo sto Djoka prica je izgleda tacno, bar iz mog iskustva.

Koja je verovatnoca da se u sauni na Tasu, pre metar dana, nadju 3 amera, jedan slucajno naleteo, a druga dvojica se nasla. Slatko se ispricase, odmah su se prepoznali ko je odakle po naglasku, small talk o Trampu i ultra losoj situaciji tamo. Mislim da dvojica imaju firme ovde, relativno mali posao, ono youtube i platforme a trecem su otkazali let zbog pandemije.
[ Branimir Maksimovic @ 04.04.2021. 11:38 ] @
Ali ljudi koliko se stanova zaista proda mesecno, da li neko ima tu statistiku?
[ Java Beograd @ 04.04.2021. 11:45 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Inace kolega je ozenjen programerski brak, pa ne mogu da plate kvadrat 3k+ evra.
Pa i ne treba da plate kvadrat 3k+ €
Ima i jefitnijih.
[ Java Beograd @ 04.04.2021. 11:46 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:"Sad, voleli Velikog AV vođu ili ne, statistika kaže da su prosečne Bgd plate oko 700€. "
Ja stvarno ne znam ko ima koliku platu. Podatak o proseku sam našao na netu. Šta radi šurak? Šta je po zanimanju?
[ CoyoteKG @ 04.04.2021. 11:47 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ali ljudi koliko se stanova zaista proda mesecno, da li neko ima tu statistiku?

mora da ima ovde negde
https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti/gradjevinarstvo/stanovi
[ B3R1 @ 04.04.2021. 11:48 ] @
Slicna situacija je gotovo svuda u Evropi i po svim iole vecim gradovima u Americi ... s tim sto u Srbiji to ima i neke druge elemente.

Da krenemo redom.

Sve je pocelo pre nekih 10 godina. Da bi sanirali posledice ekonomske krize FED je tada oborio kamatu na istorijski najnizu stopu. To je oborilo i medjubankarske kamate, u Evropi i Euribor, a samim tim i kamate na kredite. Istovremeno, da bi banke opstale u svom biznisu, morale su da obore i kamate na stedne depozite, jer banke i zive od razlike kamata na kredite i kamata na depozite. Uz sve to, neke drzave naplacuju ljudima porez na stedne uloge bez obzira na visinu kamate. Takva je recimo Holandija - svake godine placas nekih 4% na saldo koji drzis u banci. A kamata koju dobijas od banke +0.04% (sada je -0.04% :-)). Sve to je nateralo mnoge imucnije ljude da novac povuku iz banke. Neki su ulagali u poreske rajeve, neki u zlato, neki su krili kesovinu po sefovima ... ali bas tih godina mnoge zemlje su pod izgovorom borbe protiv pranja novca pocele da uvode limite na kes transakcije. Recimo, u Holandiji sve sto kosta preko 3000 evra ne moze vise da se plati kesom. U Makedoniji je taj limit koliko se secam 1000 evra. Znaci, udjes u radnju, vidis npr. neku kuhinju od 7000 evra, izvadis novcanice, a prodavac kaze: a ne, gospodine, ne prima se to, mora preko racuna, sorrrryyyy (sto mrzim tu rec, uhhhhh).

I onda su se pojavile nekretnine kao neko prirodno resenje. Ljudi bi kupili npr. 1-5 stanova (ima i ekstremnijih slucajeva, poput ovog lika) ... onda bi tu ulagali nesto malo (ili nimalo), a potom preprodali za par meseci. Dobili bi nazad mozda svega 5% vise od ulozenog, ali i 5% je mnogo bolje od 0.05% - zar ne?Nemci su to na vreme nanjusili i, u skladu sa svojom socijalistickom politikom, vrlo brzo delimicno zauzdali tu pojavu. U Berlinu, Minhenu i jos nekim gradovima odredili su zone u kojima ne smes to da radis. Znaci, ako kupis stan moras u njemu i da zivis i to najmanje 10 godina, inace ces platiti drakonski porez.

S druge strane, Britanci i Holandjani su resili da puste investitore da se igraju. Rezultat? Normalan covek vise ne moze da dodje do iole pristojnog stana cak ni na periferiji Londona i Amsterdama. Najgore prolaze ljudi sa prosecnim prihodima (u NL: oni koji zaradjuju izmedju 30,000 i 60,000 evra bruto godisnje). S tim platama oni ne mogu da dignu vise od 300K ojra kredita, za sta ne mogu da kupe prakticno nista ... a ako se prijave da rentiraju socijalne stanove, dobiju odgovor da zaradjuju previse. I ostaje im da budu podstanari i placaju i po 2000 evra mesecno samo za stan/kucu. Mladji stranci koji sada dolaze u Amsterdam cesto se odlucuju za cimerske varijante. Znaci, ako vam obecana plata nije ispod 30,000 (gde si socijala) ili iznad 60,000-75,000 evra ne pomisljajte na imigraciju! Sto bi rekao Bajaga - "Nemoj biti u sredini ...". Da, to je neki po meni neobjasnjiv trend mrznje prema ljudima koji su prosecni ili zele to da budu.

Slicno se desava i u Srbiji, s jednom velikom razlikom. Dok je na zapadu poreklo novca mahom legalno (mada i tamo ima muljanja ohoho), u Srbiji iza veletrgovine nekretninama mahom stoji ves-masina za pare i to ona s ogromnom centrifugom! Gradovi na vodi, pod vodom, cardaci ni na nebu ni na zemlji, srpske Burj Kalife - iza kulisa sve su to trange-frange, kamioni, avioni ... Rezultat je, nazalost, isti - ljudi kojima su stanovi realno potrebni prinudjeni su da se skuce po Kaludjerici, Barajevu, Sopotu itd. dok u centru Beograda nicu poslovne i lux stambene zgrade koje su mahom prazne. Vrh vrhova je ona zgrada preko puta Glavne poste gde je nekada bila kafana Tri lista duvana. Stoji prazna 20 godina i nikome nije jasno ni cemu sluzi, ni za sta je zidana. Normalne zemlje adaptiraju poslovne zgrade u stanove, a kod nas zgrade dodju do kraja i onda su pod kljucem ... tuga!
[ Branimir Maksimovic @ 04.04.2021. 11:52 ] @
Java:"Šta radi šurak? Šta je po zanimanju?"

maksi, tamo su svi uniformisani sa platom od 250 evra. Mozda jedino sefovi imaju 350.
[ bananaphone @ 04.04.2021. 12:05 ] @
@B3R1 - cela ta pojava ne bi imala smisla da ne postoji visak para, odnosno to sto ti opisujes su posledice a uzrok je visak para.

Kao sto sam rekao vise puta na ovom forumu, ECB stampa veliku kolicinu novca https://www.ecb.europa.eu/mopo/implement/app/html/index.en.html

Citat:

During the net asset purchase phase, monthly purchase pace averaged:

€60 billion from March 2015 to March 2016
€80 billion from April 2016 to March 2017
€60 billion from April 2017 to December 2017
€30 billion from January 2018 to September 2018
€15 billion from October 2018 to December 2018

Koja je malo stala - do pandemije, i ponovo je pokrenuta sa pandemijom:

Housing price statistics - house price index:

https://ec.europa.eu/eurostat/.../House_prices_rents_Q32020.jpg

Banke iskljucivo nude kredite za nekretnine i stvaraju inflaciju i balon cena nekretnina.

Onda nastupa deo koji ti opisujes - spekulanti - koji prvi mogu da dodju do love prvi investiraju, zaradjuju na skokovima, trte mrte...
[ dule_ns @ 04.04.2021. 21:51 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Sad, voleli Velikog AV vođu ili ne, statistika kaže da su prosečne Bgd plate oko 700€. "

Zena mi radi u javnoj upravi, gradskoj, NS, fakultet, sef odeljenja ili vec kako se to zove. Ima platu oko 700 EUR.

Tako da, ili ona mene laze oko plate ili je ta statistika lazna ili je neko drugi digao prosek.
[ mjanjic @ 05.04.2021. 00:19 ] @
U Beogradu imate ogroman broj stranih firmi, tj. predstavništava stranih firmi, potom uvoznici, distributer, zatim državni organi i njihova administracija, najviše programerskih firmi, potom firme za projektovanje/inženjering i sl. koje su ugasile sve manje firme po Srbiji (ono, gde god se radi stambena zgrada ili poslovni objekat, električne instalacije radi nekoliko firmi iz Beograda, iako su radnici iz raznih gradova širom Srbije, sve se to vodi na Beograd), tako da oni značajno podižu prosek plata u BG.
[ Branimir Maksimovic @ 05.04.2021. 00:54 ] @
Citat:
dule_ns:
Citat:
Branimir Maksimovic:

Zena mi radi u javnoj upravi, gradskoj, NS, fakultet, sef odeljenja ili vec kako se to zove. Ima platu oko 700 EUR.

Tako da, ili ona mene laze oko plate ili je ta statistika lazna ili je neko drugi digao prosek.

Tako nije svuda. Moj drug koji je radio u mupu je imao 90k dinara sa srednjom skolom, ali to je daleko od pravila...
[ Branimir Maksimovic @ 05.04.2021. 01:00 ] @
Citat:
mjanjic:
U Beogradu imate ogroman broj stranih firmi, tj. predstavništava stranih firmi, potom uvoznici, distributer, zatim državni organi i njihova administracija, najviše programerskih firmi, potom firme za projektovanje/inženjering i sl. koje su ugasile sve manje firme po Srbiji (ono, gde god se radi stambena zgrada ili poslovni objekat, električne instalacije radi nekoliko firmi iz Beograda, iako su radnici iz raznih gradova širom Srbije, sve se to vodi na Beograd), tako da oni značajno podižu prosek plata u BG.

Ma da sve vrvi od stranih firmi. Ajde bre ljudi kakvih 700 evra prosek, to su pusti snovi. 50% Ima do 40k dinara 30% 40-80, samo 20% ima preko toga.
Nego cak ida je plata 700 evra ko ima da plati kvadrat 2 i po do 3 soma evra? Mislim ono nema sanse.
[ dusanboss @ 05.04.2021. 02:47 ] @
Citat:
djoka_l:
Još jedan podatak:
U Srbiji u poljoprivredi radi oko 19% ukupno zaposlenih
U Holandiji je taj procenat oko 2.2%

Ovaj podatak za Srbiju ti definitivno nije tačan. (Možda za neku 1975 godinu.) Ja živim u selu u Vojvodini i ruku dajem da se poljoprivredom ovde ne bavi više od 10% stanovništva. 19% od ukupnog broja ... Nemoguće. Ne znam gde si našao taj podatak, ali ako je tačan veoma je zastareo. Pitanje dal uopšte imamao 20% ljudi koji žive u selima. Mada ima manji broj onih koji su u gradovima i bave se poljoprivredom, ali je to zanemarljivo.
Nekad je definicija sela bilo mesto u kome se 50% stanovništva bavi poljoprivredom. Po tom standardu ne znam koliko bi sela našli u Srbiji danas.
[ component @ 05.04.2021. 09:29 ] @
Možda je definicija "radi u poljoprivredi" rastegljiva? Na primer ko prodaje, ili održava poljoprivredne mašine ili ko radi u poljoprivrednoj apoteci i slično? Ako bereš maline, radiš u poljoprivredi. Kada su se malinari bunili bilo je nekih navoda koliko njih živi od malina... neke stotine hiljada. A to je samo jedna kultura.

Nego, tema su stanovi i njihova dostupnost i cena.

Ko ima nešto više novca taj ulaže u nekretnine. To se smatra kao "siguran posao". Verovatno je i u ostatku sveta tako. E sad, zašto su cene stanova visoke? Zato što su plate niske. U prevodu: da su nam plate 5000€ onda nam kvadrat od 3000€ ne bi bila visoka cena.

Sve zavisi od lokacije. Evo kod nas za 1000€ po m2 možeš da biraš stan. Ako posmatrate samo Beograd i Novi Sad onda možete da se žalite da su cene visoke, ali fizika je neumoljiva. Ne možeš na ograničen prostor da smestiš toliko ljudi. Neko mora da živi i van većeg grada.

Ja bih pre živeo "off grid" van naseljenog mesta, ali to nije za porodičan život. Deca treba da se socijalizju, da idu u vrtić, sami da idu u školu, a ne da ih mama i tata voze svaki dan, da se bave sportom, jednostavno da imaju raznovrsnosti i izbora u životu. To što bih ja voleo da živim izolovano, ne znači da je to dobro za decu. I tako, živim u gradu, gde sam kupio nekretninu i time indirektno podigao cenu kvadrata u svom gradu.
[ djoka_l @ 05.04.2021. 09:42 ] @
Našao sam više podataka o tome, tako da si ti možda u pravu.

Recimo, po Zavodu za statisiku, oko 3% zaposlenih su oni koji su registrovani kao pojoprivrednici - što bi se reklo, to im je osnovna i jedina delatnost.
Opet, po drugoj statistici, 40% stanovništva Srbije živi van gradova - ne mora da znači da su to sela (u smislu da je osnovna delatnost u tim naseljima poljoprivreda), mogu biti i prigradska naselja.
Po trećoj statistici, 25% populacije Srbije je seosko stanovništvo.

Podatak o 19% sam našao na četvrtoj statistici koja je globalna, za ceo svet, pa sam mogao da uporedim sa drugim zemljama.

Sada, da li je neko poljoprivrednik ili ne može da se diskutuje. Recimo, moj tast je ceo život radio kao auto električar, ali imao je i ima voćnjak, vinograd, livade, njive, baštu, a držao je i živinu i svinje. Nije "klasični" poljoprivrednik, ali mu je poljoprivreda donosila značajan izvor dodatnog prihoda.
[ zzzz @ 05.04.2021. 11:18 ] @
Oko pola novih stanova kupuju se u fazi projektovanja.Kupci već imaju rješen stambeni problem.U BL ima oko 10 000 praznih stanova.
[ ademare @ 05.04.2021. 11:51 ] @
Ovo oko poljoprivrede je vise statisticka kategorija , ali tacna .

Svaki punoletan gradjanin koji vise ne ide u skolu , a prijavljen je da zivi na selu , po zakonu se automatski vodi kao poljoprivrednik , ako nije nigde legalno zaposlen !

Ne mora nikada nista da uradi oko zemlje , ni da je ima, dovoljno je da zivi u seoskom domacinstvu sa okucnicom nekoliko ari !

On ne mora da bude vlasnik ikakve zemlje . Moze da ode u grad da se prijavi u NSZ kao nezaposlen , i dalje je statistiski poljoprivrednik i obveznik poljoprivrednog PIO i ostalo !

Samo ako nadje legalan posao , onda se statisticki brise sa spiska poljoprivrednika , makar tada tek poceo da radi ocevinu
[ Java Beograd @ 05.04.2021. 13:27 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Ajde bre ljudi kakvih 700 evra prosek, to su pusti snovi. 50% Ima do 40k dinara 30% 40-80, samo 20% ima preko toga.

Jednom sam ovako objašnjavao, pa ću još jednom

Izađi malo prošetaj, sedi na neku klupicu sa lepim pogledom na neku prometniju BGD ulicu. Nebitno koju.
Uzmi plajvaz, tefter i samo ud'ri recku kad prođe auto skuplji od 30k €. Zapanjićeš se kad prebrojiš recke posle sat vremena.

Da ne pominjem gužve po šoping centrima (sada blokirane) gde se kupuje kao da je sudnji dan.

Pa onda razmisli da li stvarno 40% ljudi ima platu od 300€
[ component @ 05.04.2021. 14:23 ] @
Pričate o Beogradu? Sve koje poznajem a žive u Beogradu imaju platu bar duplo veću od nekoga ko živi na drugom delu Srbije. U Beogradu je prosek (da, znam da je to "sarma") veći od proseka recimo u Vlasotincu ili Vrnjačkoj Banji. Naravno da će cena kvadrata biti veća. Ljudi imaju više novca da plate. Ako 50% ljudi ima 40.000 din platu, oni nisu u interesantni za one koji prave stanove. Fokusiraće se na njihove šefove, direktore, vlasnike firmi. Oni koji vade taj prosek.

Dakle, ako je puno onih sa malom platom, to samo znači da su pare na drugom mestu, a taj koji je na tom "drugom mestu" ima novca da plati 2,5 ili 3 soma za kvadrat. Kad neko pravi zgradu isto će platiti plac, dozvole, takse i materijal i radnike, bez obzira da li pravi jeftine stanove ili neke fensi skupe stanove. Za ove će uraditi bolje završnu obradu i opremu, i moći će da traži dosta više novca.

Nije mi jasno kako ljudi zaboravljaju šta uopšte prosek znači. Ako je prosek plata u Beogradu 700€, a ti nemaš tih 700€, to je OK, pošto prosek ne znači "svi imaju istu platu".
[ Nj_13 @ 05.04.2021. 15:58 ] @
Prazni stanovi u velikim gradovima su platezno sredstvo.Broj kupljenih stanova je veci od broja kupaca.Krupni kes je davno prevazidjen.Zlato takodje.
Dijamanti su ok,ali ih nema dovoljno.Mescini da bi to bilo to.
[ mjanjic @ 05.04.2021. 16:32 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
mjanjic:

Ma da sve vrvi od stranih firmi. Ajde bre ljudi kakvih 700 evra prosek, to su pusti snovi. 50% Ima do 40k dinara 30% 40-80, samo 20% ima preko toga.
Nego cak ida je plata 700 evra ko ima da plati kvadrat 2 i po do 3 soma evra? Mislim ono nema sanse.

Prosto, eno ti Bajatovića sa preko 2.000.000 dinara, Jorgovanke sa preko 700.000 dinara, i ko zna koliko još takvih, a što se programera tiče, u nekim firmama plate idu i do 7k evra (znam za jedan slučaj), ali ok, to ima jedan ili nekoliko ljudi na njih 100. Doduše, kolika je recimo minimalna plata programera početnika u MS Srbija i sličnim firmama?

Ali, možemo se složiti da plata nije baš 700€ u proseku za ceo Beograd, kome pripadaju Mladenovac, Sopot i Grocka, koji "malo" kvare statistiku. Uostalom, evo zvaničnih podataka: https://data.stat.gov.rs/Home/...403040103?languageCode=sr-Latn

Kaže, za ceo Beograd BRUTO plata je 107k dinara, što će reći da je prosečna NETO plata bliže 70k dinara nego 700€, dakle ipak 600€. Možda se približava 700€ ako se izostave ove opštine koje ne bi ni trebale da pripadaju gradu Beogradu.

Ali, menja ova statistika značajno činjenicu da u Beogradu dosta više ljudi zarađuje bar nekoliko puta više nego u nekim manjim mestima. Recimo, slučaj lika koji je iz manjeg grada prešao u BG, radio neke sitnice oko video nadzora, alarma i sl. i zarađivao tek da ima dovoljno za sebe, kad je došao u BG trebalo mu malo vremena da se snađe, posle pola godine počeo je mesečno da ubira 1500-2000€, od toga dve trećine na ruke, odnosno kod njega država vidi kao zvaničan prihod samo ono za šta napiše račun i prijavi kao prihod od posla. Koliko je takvih majstora u Beogradu koji realno imaju "platu" 3-5 puta veću od one koju vidi ovaj Zavod za statistiku na osnovu uplata doprinosa? Ovo nema veze sa pričom o prosečnoj plati, ali ima veze sa tim ko od običnih ljudi kupuje nove stanove u BG. Pa, ima masa takvih koji zarađuju po par hiljada evra mesečno, pre ove pandemije je bila gomila tekstova na netu kako se Pizza majstor u Beogradu plaća i do 1000€ mesečno, a da je početna plata oko 600-700€, dakle i on spada u kategoriju koja bi mogla u BG da kupi neku garsonjeru ili čak dvosoban stan ako ima neke ušteđevine.
Potom koliko u BG ima studenata i koliko njih stanuje u stanovima koje su im kupili roditelji? Više od polovine mojih kolega koji imaju decu na studijama u BG kupili su tamo stanove još dok su im deca bila u osnovnoj ili srednjoj školi.

Možda je bolje pitanje ko u BG kupuje stare stanove, one iz 70-ih i 80-ih...
[ bananaphone @ 05.04.2021. 16:55 ] @
Pa na tvom linku za decembar 2020 - prosek Beogradski region (sve opstine) - neto zarada 82309 dinara - odnosno /~118 = 697.5 evrova. Za januar 2021 - 78198 dinara - 662.7 eura. Jesam li nesto propustio?

Ostalo se ~slazem, dobar deo zarada je na neku foru provucen kroz sivu zonu, i praviti bilo kakvu statistiku dok 90% zarada ne bude na belo je vrlo nezahvalno.

Ali opet da ponovim - te zarade su samo osnova da bi banke davale nerazumo velike iznose u kreditima, ljudi pozajme 10k eura i podignu 10k kes kredita i daju kaparu 20% za novogradnju, kes kredit vrate dok se zgrada izgradi, onda podignu kredit za stan i od povrata PDV-a vrate pozajmljenih 10k. Prakticno bez ikakve ustedjevine se usele u 50m2 stan sa cenom m2 od 2000e, samo na osnovu bancine procene da mogu da podignu kredit.

Tako da cenu m2 ne diktira novac koji ljudi mogu da ustede mesecno vec koliko su kreditno sposobni - odnosno banke upravljaju trzistem...

EDIT - Samo da dodam - da za kredit od 80k eura, zahtevi za platu nisu neki astronomski, skoro da je dovoljno imati jednu prosecnu BGD platu, za otplatu na 30g.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 05.04.2021. u 18:09 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 05.04.2021. 22:41 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Branimir Maksimovic:Ajde bre ljudi kakvih 700 evra prosek, to su pusti snovi. 50% Ima do 40k dinara 30% 40-80, samo 20% ima preko toga.

Jednom sam ovako objašnjavao, pa ću još jednom

Izađi malo prošetaj, sedi na neku klupicu sa lepim pogledom na neku prometniju BGD ulicu. Nebitno koju.
Uzmi plajvaz, tefter i samo ud'ri recku kad prođe auto skuplji od 30k €. Zapanjićeš se kad prebrojiš recke posle sat vremena.

Da ne pominjem gužve po šoping centrima (sada blokirane) gde se kupuje kao da je sudnji dan.

Pa onda razmisli da li stvarno 40% ljudi ima platu od 300€

U pravu si. Ali ti ljudi ne kupuje te aute od preko 30k evra sigurno od plata. Ja sam kupio nov auto za 16k evra pa sam tri godine u dugovima
a imam prihod skoro 2k evra, sto je daleko iznad proseka.
[ Java Beograd @ 06.04.2021. 07:59 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Ali ti ljudi ne kupuje te aute od preko 30k evra sigurno od plata.
Verovatno ne od plate. Od plate se niko nije obogatio.

Nego ima tu još jedna pojedinost: u Srbiji, imućan čovek nema u šta da uloži novac. Ne postoji berza (prava berza, a ne patetika) niti kakvi pravi investicioni fondovi.
A para ima. Jedna opcija je kupovati zlato, druga opcija je kupovati stanove. I to stanove u Bgd, ne u Knjaževcu.
[ B3R1 @ 06.04.2021. 09:03 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nego ima tu još jedna pojedinost: u Srbiji, imućan čovek nema u šta da uloži novac. Ne postoji berza (prava berza, a ne patetika) niti kakvi pravi investicioni fondovi.
A para ima. Jedna opcija je kupovati zlato, druga opcija je kupovati stanove. I to stanove u Bgd, ne u Knjaževcu.

Slicna prica je trenutno i van Srbije. Ogromna vecina ljudi investira u nekretnine, vec sam pomenuo gore i zasto ... da bi ulagao u berzu/fondove/obveznice itd. ipak moras malo vise da muckas glavom i da ucis nesto. S druge strane, kod stanova nema sta da ucis - kupis, malo nasminkas, prodas/izdas ... a s obzirom na rastucu imigraciju (a ponegde i rastuci natalitet) kupaca uvek ima.

U Beogradu ljudi ulazu najvise u male stanove koji se mnogo lakse izdaju od onih velikih. Zato su recimo kirije za garsonjere i jednosobne stanove u centru Beograda reda velicine 150-300 evra, kako gde ... dok za vece stanove (trosobni i veci) te cifre idu negde oko 400-800. Kako se kvadratura povecava tako kirije sve sporije rastu, kriva tako reci lici pomalo na logaritamsku ... :-)

Jos jedan fenomen koji sam zapazio kod nas je da porodicne kuće nisu toliko popularne. Ako coveku koji ima para ponudis neku kucu, cak i u sirem centru grada (Vozdovac, Banjica ...) ... a s druge strane u tom istom kraju on vidi stan - uvek ce odabrati stan. Bez obzira na cenu. Na zapadu je obrnuto - ljudi vise vole svoju kucicu - svoju slobodicu nego da se trpaju u betonske fioke. Mi izgleda obozavamo fioke ... navika verovatno ...
[ bananaphone @ 06.04.2021. 09:41 ] @
@B3R1 - a otkud lova? U NL mozes nekretninu da kupis na osnovu plate na ugovoru na odredjeno vreme, i sa 0% ucesca. Neko sa prosecnom zaradom moze da investira 300k bancinih para, na lepe oci, u nekretninu, dok na berzi mora da ulozi svoju ustedjevinu - koju uglavnom nema, ili je drasticno manja.

Da banke daju pozajmice raji da investira na berzi, znas koliko bi tek bile Tesline akcije

@Java - berze su online platforme, mozes da ulazes u sta hoces iz bilo kog mesta na planeti. Kao sto bi otvorio paypal nalog, tako bi otvorio i nalog na etrade-u recimo i ulagao u bilo sta sta ti se djasvi, sto ljudi i rade, pogotovo na zapadu, ali kolicina love koju moze jedan inzenjer da slupa na berzi je jako mala - pa samim tim i dobitak.
[ B3R1 @ 06.04.2021. 09:54 ] @
Citat:
bananaphone: @B3R1 - a otkud lova? U NL mozes nekretninu da kupis na osnovu plate na ugovoru na odredjeno vreme, i sa 0% ucesca. Neko sa prosecnom zaradom moze da investira 300k bancinih para, na lepe oci, u nekretninu, dok na berzi mora da ulozi svoju ustedjevinu - koju uglavnom nema, ili je drasticno manja.

Ovde se radi o ljudima koji vec imaju neku "slamaricu" - ustedjevinu, nasledstvo, neku drugu imovinu koju mogu da prodaju (npr. jahte) itd. Uglavnom - bogatasi i visa srednja klasa (preduzetnici, advokati, bankari, notari, hirurzi ... ). Inzenjeri, arhitekti, programeri ... i svi ostali koij rade za druge (poput vecine nas) su niza srednja klasa, odnosno zive na pozitivnoj nuli ... i pazare stanove od 300K na kredit (cisto za vasu informaciju, to su trenutno najjeftiniji stanovi/kuce u NL, cesto na rubu losih delova gradova). :-)

Posto si u NL - na mnogim tv kanalima imas one emisije o matoranima koji kupuju kucice po Portugaliji, Spaniji, Francuskoj ... gde ih agent vodi po nekim tamosnjim selima, pokazuje lepo skockane vile i na kraju ih pita: sta mislite, koliko kosta ova kuca? Onda krenu cifre ... od kojih mi se okrece u glavi, a matorani samo kazu: "Ahhhh, Rita ... pa to je bas povoljno, ali je bazen mnogo mali ...". Sto bi moj kum rekao: slatke su to muke ... mislim te muke kada ti je najveci problem to sto je bazen mali ili je boja ograde ruzna, hahahahahahaha ... Onda ih gledas, izgledaju isto kao i vecina nasih penzosa koje vidjas na ulici ... i pitas se: odakle pare, breeeeee???!!!

Da, programeri su niza srednja klasa, svuda u svetu. To sto su u Srbiji (i Istocnoj Evropi uopste), kao i Indiji, Pakistanu itd. neka "visa klasa" po prihodima je stvar poremecenog trzista rada, raspale industrije i loseg opsteg standarda ljudi u tim zemljama.

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 06.04.2021. u 11:05 GMT+1]
[ bananaphone @ 06.04.2021. 10:17 ] @
@B3R1 - pare su opet uglavnom iz nekretnina, kupili su kucicu/stan u Amsterdamu pre 20-30g za 400-500k na kredit, sad ta nekretnina vredi 1-1.5M ili vise, a ostatak duga im je 200k (ili cak ceo iznos od 500k ako su uzeli intrest only), tako da su oni 600-900k u plusu na nekretnini - ali sem toga nemaju nesto narocito love.
I onda hoce da oslobode zarobljeni kapital i prozive malo, prodaju nekretninu u NL, kupe vilu od 500k u Spaniji i od ostatka love zive do penzije kao lavovi.
[ Java Beograd @ 06.04.2021. 10:41 ] @
Citat:
bananaphone:@Java - berze su online platforme, mozes da ulazes u sta hoces iz bilo kog mesta na planeti. Kao sto bi otvorio paypal nalog, tako bi otvorio i nalog na etrade-u recimo i ulagao u bilo sta sta ti se djasvi, sto ljudi i rade, pogotovo na zapadu, ali kolicina love koju moze jedan inzenjer da slupa na berzi je jako mala - pa samim tim i dobitak.

Da, ti si u pravu, ali poenta mog posta je da ne postoji "institucija", "navika", "ustaljena praksa", "uvreženo u način razmišljanja savremenenog čoveka", "moderna tradicija" investiranja u biznis, posao, akcije.

Primer:
Ide mi dobro sa mojom malom fabrikom za proizvodnju auspuha, imam višak sredstava.
Čujem da je proizvodnja kozijeg sira biznis u usponu, obećavajuće profitabilno.
Mom brokeru na berzi kažem da kupi akcije srpskih firmi iz te branše.

Jel ima ovoga? Nema. Zato što će vlasnik male fabrike auspuha sa viškom sredstava da kupi par stanova u Bgd, pre nego da uloži u proizvodnju kozijeg sira .
A i da hoće da uloži u proizvodnju kozijeg sira - nema gde i kako.
[ bananaphone @ 06.04.2021. 14:26 ] @
Pa to je zato sto ti percipiras da se "zarada" sastoji od proizvodnje - odnosno "zdrave ekonomije".

Ali danas se investitorska zarada sastoji od zarade od inflacije, niko ne pravi pare od dividendi ili rente, vec od skoka cene akcija ili nekretnina, koja je vezana sa plasiranjem sveze "stampanih" para. Tako da taj proizvodjac auspuha ustvari radi "pametnu" stvar - investira u nekretnine, ciju vrednost konstantno dize inflacija.

Danas je onaj ko je ulozio u bitcoin "zaradio" vise love nego da je kupio celu kozju-mlekarsku industriju Srbije, i ako je bitcoin nikad nista nije proizveo
[ Shadowed @ 06.04.2021. 14:52 ] @
Inflacija ne podize vrednost vec samo cenu. Druga je stvar ako se cena iz drugih razloga dodatno poveca pa tim putem i vrednost.
[ bananaphone @ 06.04.2021. 16:05 ] @
Naravno - to i pokusavam da kazem, citav rast je virtuelan i nema veze sa stvaranjem prave dodatne vrednosti, rastom privrede (makar i ilegalne), vec je u pitanju inflacija uzrokovana velikim stampanjem novca, koje je javno dostupno na stranicama ECB-a.

Sve ostalo su posledice.

Princip je jasan svakom ko je primao platu u dinarima tokom 90'. Ko se prvi docepa plate - juri da ih pretvori u robu, do kraja dana pasta za zube koju je kupio ujutro - "vredi" duplo vise para, i ako realno vrednost nije uvecana, i dalje drzi jednu pastu za zube u dzepu, vec je vrednost novca 2x pala.
[ dusanboss @ 06.04.2021. 23:27 ] @
Citat:
djoka_l:
Našao sam više podataka o tome, tako da si ti možda u pravu.

Recimo, po Zavodu za statisiku, oko 3% zaposlenih su oni koji su registrovani kao pojoprivrednici - što bi se reklo, to im je osnovna i jedina delatnost.
Opet, po drugoj statistici, 40% stanovništva Srbije živi van gradova - ne mora da znači da su to sela (u smislu da je osnovna delatnost u tim naseljima poljoprivreda), mogu biti i prigradska naselja.
Po trećoj statistici, 25% populacije Srbije je seosko stanovništvo.

Podatak o 19% sam našao na četvrtoj statistici koja je globalna, za ceo svet, pa sam mogao da uporedim sa drugim zemljama.

Sada, da li je neko poljoprivrednik ili ne može da se diskutuje. Recimo, moj tast je ceo život radio kao auto električar, ali imao je i ima voćnjak, vinograd, livade, njive, baštu, a držao je i živinu i svinje. Nije "klasični" poljoprivrednik, ali mu je poljoprivreda donosila značajan izvor dodatnog prihoda.

3% posto je mnogo više prihvatljivo i bliže realnosti. Kad kažeš registrovani kao pojoprivrednici u zavodu za statisiku, verujem da se tu misli na ljude koji imaju registrovana polj. gazdinstva i na one koji su prijavljani kao radnici na istim.

Citat:
bananaphone:
Da banke daju pozajmice raji da investira na berzi, znas koliko bi tek bile Tesline akcije :)

Mislim da je cela da igra sa Teslom jedan veliki balon naduvan iz meni nepoznatih razloga. Čak se zadnjih godina vidi da je balon van kontrole i duva se sam od sebe više nego što bi ljudi koji su ipočetka krenuli da ga duvaju želeli. U prilog tome govori Maskovo famozno javno pušenje marihuane na Joe Rogan Expiriance, kao i "slučajno" razbijanje neprobojnog stakla na novom terencu. Ne može niko da me ubedi da su ova dva dogadjaja bila slučajna i nenamerna.

Ako neko zna bolje šta se tu dešva sa Tesla kompanijom rad sam da slušam?
[ component @ 07.04.2021. 01:04 ] @
@dusanboss

Imaš temu za Teslu (bar što se tiče auto dela). Ali ako te baš interesuje šta se dešava: upravo su imali rekordni kvartal što se tiče automobila. 2 Gigafabrike se završavaju a jedna se proširuje. Tehnološki su ispred svih auto proizvođača što se tiče autonomne vožnje i proizvodnje baterija. Fokus u budućnosi će im biti na energetici (u kojoj leži mnogo više novca nego u autoindustriji). Zbog svega toga i još ponečeg rast će im se nastaviti. Eto toliko ukratko. Nije balon sve što raste.
[ žutokljunac @ 07.04.2021. 07:18 ] @
Citat:
B3R1:

Slicna prica je trenutno i van Srbije. Ogromna vecina ljudi investira u nekretnine, vec sam pomenuo gore i zasto ... da bi ulagao u berzu/fondove/obveznice itd. ipak moras malo vise da muckas glavom i da ucis nesto. S druge strane, kod stanova nema sta da ucis - kupis, malo nasminkas, prodas/izdas ... a s obzirom na rastucu imigraciju (a ponegde i rastuci natalitet) kupaca uvek ima.

Predlažem ti da prodaš nekretninu i da uložiš u HOV. Idealno vreme je za akcije, deonice... berzu.
[ bananaphone @ 10.04.2021. 08:52 ] @
Citat:
žutokljunac: Predlažem ti da prodaš nekretninu i da uložiš u HOV. Idealno vreme je za akcije, deonice... berzu.

Beri ce da proda nekretninu u NL i kupi u Spaniji
[ žutokljunac @ 11.04.2021. 05:34 ] @
Izgleda da ga više zanima da malo više mućka glavom.
[ dejanet @ 11.04.2021. 06:59 ] @
Nego, koliki je porez, generalno u nekoj EU zemlji, na nekretnine(posebno za nekog ko poseduje znatno vise od proseka).
Po ovome kako pricate, ispade da nije veliki..
[ bananaphone @ 11.04.2021. 08:46 ] @
Citat:
dejanet: Nego, koliki je porez, generalno u nekoj EU zemlji, na nekretnine(posebno za nekog ko poseduje znatno vise od proseka).
Po ovome kako pricate, ispade da nije veliki..

Pa to nije tako jednostavno, ovo je za Amsterdam https://www.amsterdam.nl/veelg...7964-43BC-B6CD-BC2AB95CC64E%7d - sto bi se reklo - nije tako strasno.

Ali to je pod uslovom da zivis u nekretnini, ako rentas nekretninu - porez je ~1.2% od vrednosti nekretnine, ali ne postoji porez na rentu. Tako da za nekretninu od 500k - u kojoj ne zivis, treba da iskesiras ~6k eura godisnje samo poreza, rentao/ne-rentao + ostali troskovi.

Ovo je okvirno, i druge opstine imaju druge procente.
[ ademare @ 11.04.2021. 10:30 ] @
Pa koliko je to zbirno ? Oko 0.5 % ?

U Srbiji je da sad ne racunam iz resenja , oko 0.1 -0.15 % Zavisno od lokacije . Mozda u nekim selima i manje .

Svugde je to lokalni porez .

U USA je najveci , ali iz tog poreza ide novac za lokalnu policiju , sudove , skole , zdravstvo itd .

Kod nas nista to nije lokalno , okruzno kao u USA , vec je sve republicko , pa porezi i idu u centralnu kasu , a ne u lokalnu . Zato i ne idu od nekretnina !
[ B3R1 @ 11.04.2021. 11:31 ] @
Citat:
bananaphone:
Beri ce da proda nekretninu u NL i kupi u Spaniji :D

Spanija je vec precenjena i pretrpana ljudima sa severa Evrope, koji su podigli tamosnje lokalne troskove zivota. Ako bih se upustio u tako nesto radije bih odabrao Portugaliju, Siciliju ili Krit. :-)
Citat:
bananaphone:
Pa to nije tako jednostavno, ovo je za Amsterdam https://www.amsterdam.nl/veelg...7964-43BC-B6CD-BC2AB95CC64E%7d - sto bi se reklo - nije tako strasno.

Ali to je pod uslovom da zivis u nekretnini, ako rentas nekretninu - porez je ~1.2% od vrednosti nekretnine, ali ne postoji porez na rentu. Tako da za nekretninu od 500k - u kojoj ne zivis, treba da iskesiras ~6k eura godisnje samo poreza, rentao/ne-rentao + ostali troskovi.

Bas tako, uopste nije jednostavno ... ima tu jos gomila drugih detalja. Na nekretnine placas dve vrste poreza - lokalni i drzavni.

Lokalni porez placas opstini i za Amsterdam vaze cifre navedene na linku gore. Placas ih po istoj stopi za svaki stan.

Medjutim, drzavni porez (na prihode i kapital) koji prijavljujes svake godine razlikuje stan u kome zivis i stan u kome ne zivis. Za ovaj prvi ne placas nista, a ako imas hipoteku cak dobijas i neke pare nazad. Duga prica. Ovaj drugi ti se sabira sa ustedjevinom, drugim nekretninama i uopste svom imovinom u i van NL itd. - znaci sve sto imas ide na istu gomilu, pa se na to primenjuje progresivna skala, koja se svodi na tih 0.5-2% poreza godisnje na celokupnu imovinu, zavisno od toga kolika je imovina (sve do nekih 150,000 evra to je manje od 1%, kasnije raste).

Opet ni tu bas nije sve tako crno-belo - recimo, u NL mozes da imas vikendicu za koje su porezi drasticno manji, ali vikendica ne moze da ti bude zvanicno prebivaliste. Da bi se prijavio na adresu vikendice moras da potegnes grozomornu proceduru za promenu namene objekta ... koja se redovno zavrsi odbijenicom. Cak je mnogo lakse lokal pretvoriti u stan (redovna pojava) nego vikendicu!

Porez na imovinu nije toliko veliki. Ali zato te na svakom koraku razne instance, drzavne i privatne, deru za druge stvari i izmisljaju ti neke namete koje moras da placas.
[ bananaphone @ 11.04.2021. 13:07 ] @
Citat:
B3R1: Spanija je vec precenjena i pretrpana ljudima sa severa Evrope, koji su podigli tamosnje lokalne troskove zivota. Ako bih se upustio u tako nesto radije bih odabrao Portugaliju, Siciliju ili Krit.

Ma kakva Spanija - salim se, isti mi je utisak, mrtva srednja klasa severa EU izigrava visoku klasu...
[ B3R1 @ 11.04.2021. 15:55 ] @
Citat:
bananaphone: Ma kakva Spanija - salim se, isti mi je utisak, mrtva srednja klasa severa EU izigrava visoku klasu...

Da citiram onu cuvenu: "I ti ces kume to isto da radis, samo sutra". :-)
[ CoyoteKG @ 11.04.2021. 18:04 ] @
Nama zelja Barselona sledeća destinacija da bude :)
Gledah i nekretnine, nista skuplje nego u BG
[ Shadowed @ 11.04.2021. 18:32 ] @
Nadam se da je to bazirano na prethodnoj poseti Barseloni.
Bio sam jednom i nije mi se svidelo (za zivot). Ogromna guzva. Gore nego u Beogradu.
[ CoyoteKG @ 11.04.2021. 19:00 ] @
Zenina familija je zivela tamo pa je bila 2 puta po mesec dana. Pa je to njena ideja.
Ja nisam bio. Meni samo bitno da je neko more u blizini. Bio sam cak i za Kipar
[ Java Beograd @ 11.04.2021. 19:26 ] @
Ja sam bio u Lisabonu pre par godina.
Čitava Lisabonska regija je tesno povezana prigradskom železnicom, a sam Lisabon ispreplepletan se 4 metro linije.

Okean zimi greje - leti hladi. Jeste, ume da duva. Ali kao klima - idealno.

Uz to, Portugaliija je relativno siromašna zemlja, pa je cena života - među najpovoljnijim u EU.
[ bananaphone @ 11.04.2021. 19:42 ] @
Barselona je vrh ako ces kao turista da ides, ali za zivot mislim da je katastrofa ako nisi milioner... A i taj mit da ces kupiti jeftinije stan u Spaniji ili Italiji, nego u Bgd-u, izgleda nikad nece umreti :D

Evo https://www.idealista.com/en/v...100/?ordenado-por=precios-desc

Izabrao sam stanove od 80-100m2, najskuplji stan je 1.85 miliona, a treba da listas do 40-te strane da dodjes do oglasa gde stan mozes da kupis za 450k eura, sto je i dalje suluda cifra i za BGD.

Valencia nije losa za IT, mada je meni cela Spanija hype - kao sto sam vec rekao...
[ bananaphone @ 11.04.2021. 20:01 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
bananaphone: Ma kakva Spanija - salim se, isti mi je utisak, mrtva srednja klasa severa EU izigrava visoku klasu...

Da citiram onu cuvenu: "I ti ces kume to isto da radis, samo sutra".

Hehe - kupim kucerinu u nedodjiji u Spaniji i izigravam wine snob-a u ranim 60-tim
[ CoyoteKG @ 11.04.2021. 21:24 ] @
Citat:
bananaphone:
Barselona je vrh ako ces kao turista da ides, ali za zivot mislim da je katastrofa ako nisi milioner... A i taj mit da ces kupiti jeftinije stan u Spaniji ili Italiji, nego u Bgd-u, izgleda nikad nece umreti :D

Evo https://www.idealista.com/en/v...100/?ordenado-por=precios-desc

Izabrao sam stanove od 80-100m2, najskuplji stan je 1.85 miliona, a treba da listas do 40-te strane da dodjes do oglasa gde stan mozes da kupis za 450k eura, sto je i dalje suluda cifra i za BGD.

Valencia nije losa za IT, mada je meni cela Spanija hype - kao sto sam vec rekao...

Ček da te naučim nešto korisno, ako koristiš filtere, nećeš morati da listas do 40. stranice ;)

Recimo
Filter minimum 60kvm i maksimum 300K Eura. Ima oko 5000 stanova. I puno većih stanova od 60kvm
https://www.idealista.com/en/v...os-mas-de_60,pisos/mapa-google

Prvi sa liste, 86kvm za 239000E na 2-3km do centra
https://www.idealista.com/en/inmueble/91817831/

Osim ako ti ne želiš malo drugačije da prikažeš. ...

A slažem se ja da je Holandija najbolja na planeti, inače ne bi ti živeo tamo :)

No necu dalje o Barseloni, nije to tema, ne znam ni sto sam je pomenuo uopste
[ bananaphone @ 11.04.2021. 21:56 ] @
Mislim da ne kapiras ono sto ja hocu da prikazem i bezveze dizes tenziju razgovora, gde tenzije uopste nema - da ne kazem da njaske, meni je Holandija prirasla srcu taman koliko i Spanija, a tebi kao IT-evcu je svakako lakse emigrirati u NL nego u Spaniju - da li je pametnije - to sam proceni.

Ali da se vratim na temu, ukratko - cena m2 u Barseloni je bar duplo veca od Bgd-a. Ko misli durgacije - zivi u iluziji.
A stvar je u tome sto je najbolji kraj u Barseloni, bolji nego u Bgd-u - i 5x skuplji, ali najgori kraj u Barseloni, ne mozes naci u Srbiji, ne mozes naci na Balkanu - i on je mozda i jeftiniji nego Bgd.

Slicno je i sa Amsterdamom, jel ima m2 za ispod 3000e? Ima kako ne - eve: https://www.funda.nl/koop/amst...ent-41293410-kikkenstein-3836/ - realno izgleda bolje od pola NBGD stanova, metro ti je na 5min, samo sto ti ovde zena nece smeti sama prosetati ulicom u sred bela dana 5min do metroa, a ti posle 9 uvece ako izadjes, riskiras da ti klinac utera noz medju creva, zbog mobilnog

Realnost je da ti treba bar 400-450+k da bi kupio stan u iole pristojnom kraju u okolini Amsterdama, a da bi digao kredit za taj stan treba ti minimalno 90-100k plata bruto, sto se ne dobija tek tako na corave IT oci ni u NL, sto ce reci da za IT inzenjera to vise nije primamljiva prica, ili je granicno - pitanje je da li vredi sve muke dugorocno, kao sto je Beri i rekao u svom postu.

Inflacija je nabila cene u nebesa a plate su ostale iste, isti taj talas inflacije sad udara i u Srbiju.
[ CoyoteKG @ 11.04.2021. 22:31 ] @
Pa nije da dizem tenziju,
Često upadnes u taj neki svoj "mod" da trolujes i nameces svoje misljenje po svaku cenu.
Pa evo opet, bas nema smisla da postavis link i pokazes da stanovi kostaju 1.4 mil... i da tek od 40. stranice ima za 450K.

Rekoh, slazem se da je Holandija bolja, možda malo sarkasticno, ali se slazem. I to mnogo bolja u skoro svakom smislu.
A eto imam cak i ponudu za IT da predjem u Amsterdam da radim direktno za firmu za koju radim vec 2 godine iz Srbije.

Ali nekako mi je odbojna ta ideja za sada.
Par puta sam bio sluzbeno, doduse na po 3 dana pa nisam nesto preterano ni stigao da obidjem ni osetim Amsterdam.
Uvek me hvatalo neko kisno vreme, a valjda je to nesto normalno tamo. Ja bih uvenuo.
Ono sto sam video mi se svidja, ali prva odbojna stvar je sto videh po kolegama da uglavnom putuju po 1-1.5h na posao.
A u IT sferi su, pa ocekujem da im nisu bas tako male plate.

Nemam neku finansijsku potrebu da odlazim iz Srbije, zaradjujem OK, ali me brine sve ostalo što je vezano za državu... Zdravstvo pre svega, zagađenost... Što bi Pisac rekao "pobegao" bih samo zato što sam "neuspešan", odnosno ne mogu da uspem da popravim bar te dve stvari zbog kojih sam zabrinut.

No da se vratim na temu, kad pomenuh Barselonu, to je kao neko naivno dečje razmišljanje, samo se iznenadih kad videh da ima nekretnina i za manje od 200K i to trosobnih stanova, a plate su sigurno veće bar duplo nego u NS ili BG. Znam znam, bolji je onaj stan od 1.85 mil, ali to u nekom drugom životu :)

Znam da je pametnije ici severnije, Nemacka, Austrija... ali mi se to ne svidja. Cak bih radije i u Lisabon koji je Java pomenuo.
Obicno ne biram "pametno", ako se secas ja sam od onih koji je kupio Alfu, ne VW :), i to kad je bila na jos gorem glasu nego sad. I eto vozim je već 10 godina bez i najmanjih problema.

[ Ivan Dimkovic @ 11.04.2021. 22:34 ] @
Ej Amsterdam jbt... ali pazi kad je u Karlsruheu DE postena gajba oko 100 kvm isto 400-500K EUR.

https://www.mcmakler.de/immobi...emberg/karlsruhe/suedweststadt

Karlsruhe - centar sveta inace, k'o Amsterdam je li :-))))

Berlin, u kome sam ziveo 2003-2007 u prelepoj gajbi (direkt na reci - odmah do NL ambasade inace) koju su nudili za 250K EUR (meni budali pucala ona stvar da kupujem, e zivote ;-), na istom mestu sada moze... ali nece ispod 800K-1M EUR.

https://atlas.immobilienscout2...e/10179-berlin-rolandufer-18#/ --- obrati paznju, na reci tu vise >nema< (a kad ima... hehe, bolje da ne znas - a meni pucao sto*ko dok sam blejao tamo u isturenom Berlin home office-u)

Evo nesto najblize toj gajbi danas: https://www.immobilienscout24.de/expose/123947765#/

900K EUR, 11.5K EUR kvadrat.

Znaci, 2003-ce si komotno mogao kao, sta znam, senior sw. dev da kupis takve gajbe, bez da se nesto posebno i iscimas - danas... jedino ako ti mama i tata ostave nekoliko stotina hiljada EUR, mada i tad ces morati da imas solidnu platu za ostatak.

Mislim ono, 1M kredit bas da ti daju na lepe oci... i ne ide.

Sto je najgore, u Berlinu plate i nisu neke - bar sto se startupa i IT-a tice... dakle, ostaju standardne delatnosti: mediji, pravo, bankarstvo i politika + naravno Kinez :-)

Holandija je jos MNOGO grdja, zato sto je dozvoljavala sumanuto primamljive kreditne kombinacije tipa - zivi ceo zivot u gajbi i placaj samo kamatu i tako to - u DE to nije postojalo, pa su same cene bile stabilnije. Mada i u NL-u koliko vidim po WOZ-u se ipak malo usporilo sve to sad (nije AMS, vec Delft). Cak mislim da sam primetio i blagi pad na papiricu od Belastingdienst-a :-)

"Bile" --> kljucna rec.

Posle fin. krize 2008 i EU krize neposredno kasnije, Oracle ili sta god koriste kao bazu radi brrrrrrr (Oracle = nova stamparija love je li) i milijarde i milijarde novih evrica se slivaju u industriju nekretnina zato sto je to najlaksi nacin za banke da upumpaju svu tu novo stvorenu lovu.

Brzo i efikasno - imas EUR za 0% p.a., uvalis plebsu za 1 - 1.5% p.a. i da te bog vidi (deluje malo, a? probajte sa obimom koji se meri milijardama EUR - 10-15 miliona EUR godisnje na svaku milijardu koja je zapravo upis u bazu :-).

Racunica - trenutno u UK "ostalo" ("outstanding") 1620 milijardi EUR duga za nekretnine, u Nemackoj 1600 milijardi EUR, NL 745 milijadi -- znaci, bankice komotno po 7.5 (NL) do 16 (DE/UK) milijardi EUR namaknu od toga na kamaticama godisnje. Malo li je za DB record-e?

Plebs se nalozi ko besan na "nikad jeftinije kredite" i potraznjom digne cene u nebesa.
[ Ivan Dimkovic @ 11.04.2021. 22:50 ] @
@CoyoteKG,

Imam ex kolegu iz Nero-a, Nemac - posle Nera radio u vecoj gaming firmi i presao da radi u Barselonu i tamo valjda otvorio lokalni office iste DE firme.

Super mu, poslednji put smo se videli na nekoj veceri i picu oko MWC-a 2017-me (ala ide vreme u pm).

Elem, kad je krenuo da se zali.... ono rant od 1h

Ali umro sam od smeha, zato sto BUKVALNO svaka stvar u rant-u ko da prica o Srbiji :-))))) Boleo me stomak - zamisli Nemca koji totalno isfrustrirano rpica "EJ ZAMISLI, TRAZE MI NEKE PARE DA PLATIM ZA PARKING IAKO GA IMAMO U ZGRADI - NECU... I SVAKO MALO MI BLOKIRAJU ULAZ SKOTOVI" (ja, koma...) - o birokratiji, infrastrukturi, odnosu Madrida i Barselone, ludilima lokalnim i da ne pricam.

Ali sve u svemu - ne bi se on micao odatle, niti nazad u DE.

Ali kljucna stvar - lik je sad direktor, prima DE platu u Barseloni, nemam pojma kolika je ali sumnjam da nije solidno veca od lokalnih (ono solidno - nekoliko puta).

E onda moze, da - super. Jos ako dolazis iz Srbije bukvalno ti nista smetati nece.

Ali ako hoces da radis tamo za lokalce, dobro vidi koja kinta u pitanju posto se secam necega davno i bilo je prilicno "meh" (do pitanja a kako prezivljavaju jbt).
[ bananaphone @ 11.04.2021. 23:10 ] @
@CoyoteKG - opet - ni u jednom momentu nisam rekao da je NL bolja, zato sto to i ne mislim - rekao sam da je tebi kao nekom ko radi u IT - dostupnija od Spanije, odnosno mozes lako da dodjes u NL ako hoces - sto si i sam potvrdio u svom postu, bas zato i nije nikakva eksluziva. Da li se isplati dolaziti - to nisam siguran zaista, kao sto Ivan rece - vremena su se promenila.
Sto je putovanja od 1-1.5h na posao tice, to je veoma atipicno za NL, posto si za 2-2.5h u Briselu ili Dizeldorfu, mozda ako zivis u Hagu a radis u Amsterdamu, i ides prevozom, ali i za to treba manje od 1h.

Spanija je malo mnogo teza - opet kao sto rekoh - u Valenciji ima nesto internacionalnog IT-a a i normalniji je grad za zivot od Barselone, mozda jos Malaga, ali dobro sad. Poenta je da je cena nekretnina u Spaniji dodatno nabijena od strane bogatih emigranata, koji lovu ne prave u Spaniji. Bukvalno cela zapadna EU gleda TV emisije gde se lokalci sele u bolji zivot u Spaniji, prodaju svoju stracaricu u Londonu za potpuno iracionalne pare i kupuju daleko bolju nekretninu u Spaniji, i umesto 5 funti - placaju pivo 3e i njima je top, zato sto njihov zivot u Spaniji ne zavisi ni po cemu od lokalne ekonomije. A Barselona je u centru tog cirkusa, kao sto mozes da vidis, ima 40 strana po 30 nekretnina - sa cenom m2 iznad 5k eura, a cena ide i do 18k eura za m2. Hebiga ko LA, ukratko - sta ces tamo ako nemas milion na racunu, da se guras sa klosarima i narkomanima dok vodis decu u skolu? To je sve sto hocu da kazem.
[ Ivan Dimkovic @ 11.04.2021. 23:34 ] @
Upravo,

@CoyoteKG, u Spaniji konkurises svim baby boomerima iz UK/DE/NL/CH (pogotovu UK/DE) koji su likvidni po 1M EUR+, deca su im se odavno osamostalila, nemaju vise nikakvih velikih troskova u lokalu, bukvalno hoce da svojih poslednjih par decenija provedu u lepom zivotu i hebe im se sto sve preplacuju vise puta.

Secam se ziveo par godina u Sheveningen-u direkt na plazi do Kurhaus hotela - izuzetno popularno mesto za matore Nemce (Severno more, lepa atmosfera sa finim povetarcem ;) a prakticno sve ostalo im poznato ako ne i isto)... znaci zbog njih, lokali - hamburger 20 EUR, porcija neke brze przene ribe 10-15 EUR, znaci ne pricam o finoj ribi ili nekom fine dining-u, to pomnozi sa bar 2 - udri. Bole ih, penzosi - lokali puni, cepa se u 3 dela sa vincem, hlebicem sa puterom maslinama ovo ono. Ali nesto ne mogu da zamislim omladinu da se otvori 20 EUR za burger jbt (ne, burger >nije< od Wagyu krave, nije cak ni od crnog Angusa) a kamo li sve to + dezert, vince i sta god jos :)

Mislim, naravno, svako ima svoje razloge i treba da proba i vidi gde vec zeli da zivi kako izgleda - ali dobro proveri racunicu!

Realno, ako u Beogradu npr. danas imas solidne IT prihode koji su uporedivi sa "zapadnim" - tvoj kvalitet zivota ce neminovno biti par puta veci (ako ne i vise), em su nekretnine jeftinije (cesto i dosta jeftinije u odnosu na urbane centre poput vec pomenutog Amsterdama, Frankfurta, Minhena, Ciriha, Barselone - ali i manjih mesta poput Haga, Stutgarta, Bazela, ...), em imas vrlo verovatno porodicnu infrastrukturu.

Naravno ima stvari koje su losije, ima i zelje da se zivi negde drugde, zelje za drugacijom sredinom, nekome lezi druga klima - i to je sve OK, ali dobro stavi stvari na papir i obavezno to usaglasi sa sopstvenim potrebama (gde si vec u zivotu - ono, imas familiju, planiras familiju, imas decu, koliko - pa sve ubaci u formulu).

--

Trenutna situacija je takva da se u nekim stvarima (poput nekretnina) kupovna moc drasticno skresala. Da li ce ovo pratiti i druge stvari, videcemo.

Takodje vidi i IT plate!!!!!

U Nemackoj po Minhenu, Frankfurtu, Stugartu ili cak i Karlsruhe-u nije neobicna stvar da si placen i solidno preko 100K EUR p.a. ako si bitan, znaci ne kao neki kur. senior direktor, VP, SVP - vec kao opasan baja ekspert.

U mnogim drugim EU zemljama, da se pojavis i trazis, sta znam, 150K EUR za neku vrlo senior / dir platu pali bi u fit osim ako nisu neka USA firma gde i dalje stede pare posto u EU equity comp jeste bu*ja u odnosu na US.

U Francuskoj i UK i dalje imas pun Q pozicija u Parizu ili Londonu gde kazu - solidna plata, 40-50K EUR/GBP... ej jbt, sa tim u garazi ne mozes da zivis :-)

U Holandiji - zavisi gde, ako je AMS onda OK - mozda su plate nize nego u DE, ali zato imaju jos valjda 30% ruling, samo skresan (@bananaphone, na 5 ili 8 god sad?) - u pocetku bilo 10 god... 30% manji porez placas, i super.

Svajcarska - jake plate, ali i sve ostalo jako :-)

Spanija - kao sto bananaphone rece - ima regiona gde je IT kul. Ali, ono sto sam ja licno video, ono - plata k'o u Nemackoj osnovna plata kad dodjes da radis kao IT-ovac... a cena zivota ne naivna. E, sad, mozda za neku stranu firmu, trange frange... samo vidi koliko ces da se iscimas za to.
[ Branimir Maksimovic @ 12.04.2021. 00:03 ] @
Ivan: "Takodje vidi i IT plate!!!!!"

Prosek je sad nesto kao u dobrim drzavnim firmama. Dakle, tu su i ostala zanimanja. Ako mislis da je prosek od 900 evra nesto veliko
i da je dovoljno da uzmes stan izracunaj koliko je meseci protrebno za otplatu stana ciji je kvadrat 2500 evra.
Na stranu to, ja vec pominjem da na zivot trosim jedno 1000 evra mesecno, na to dodaj i kredit za stan.

[ SlobaBgd @ 12.04.2021. 00:21 ] @
I lignje!
[ Shadowed @ 12.04.2021. 00:31 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: ja vec pominjem da na zivot trosim jedno 1000 evra mesecno

Samo ti ili cela porodica?
[ Branimir Maksimovic @ 12.04.2021. 00:31 ] @
Sloba:"I lignje"

Pa Slobo ne mozes sve imati. Ili ces da trosis na hranu ili ces da stekas za stan ;)
U svakom slucaju prosecna IT plata nije dovoljna da imas oba ;)
[ Branimir Maksimovic @ 12.04.2021. 00:32 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
Branimir Maksimovic: ja vec pominjem da na zivot trosim jedno 1000 evra mesecno

Samo ti ili cela porodica?

Cela porodica naravno. Bilo bi bas mnogo samo ja ;)

[ B3R1 @ 12.04.2021. 00:35 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Rekoh, slazem se da je Holandija bolja, možda malo sarkasticno, ali se slazem. I to mnogo bolja u skoro svakom smislu.

Hajde ovako, pokusaj nekakvog neutralnog misljenja, nakon 21 godine provedene ovde ...

Pozitivne strane
* Uredjena drzava, cak preterano uredjena (nekima je to i minus ... de gustibus non disputandum est)
* Uredjene drzavne sluzbe, sve zavrsavas na jednom salteru, u poslednje vreme vecinu toga od kuce, preko Interneta.
* Fantasticna infrastruktura - putevi, zeleznica, javni prevoz do svakog mesta na barem svakih sat vremena, jedan od najvecih evropskih aerodroma direktno povezan sa vecinom zemalja ...
* Maltene svi govore engleski, ukljucujuci i one polupismene, tako da ti je pocetno snalazenje mnogo bolje nego npr. u Spaniji.
* Dodatak uz prethodno - u Amsterdamu sve redje govore holandski, a Amstelveen (juzno predgradje Amsterdama) Holandjani zovu "Little Mumbai". Pametnom dosta.
* Bicikl kao osnovno urbano prevozno sredstvo, za koji postoji takodje sjajna infrastukrtura, gusta mreza staza itd.
* Kultura sporta, vezbanja i onog trckanja ujutru sto je ovde normalno cak i za 80-godisnjake, a u Beogradu cudno (ok, ja se na to nisam bas primio, priznajem - lenj sam).
* Cistoca i tisina gotovo svugde (izuzev u centru Amsterdama, ali tamo ionako samo mladji i zele da zive ...).
* Prisustvo velikih globalnih IT igraca (FAANG i ostala bratija) koji stalno traze nove IT strucnjake i spremni su da ih debelo plate ... ponekad cak i preplate!
* Sjajni benefiti u mnogim IT firmama (13. plata, bonusi, placene obuke, ponegde i placeno zdravstveno osiguranje i to najskuplji paketi ...).
* Brzi Internet u skoro celoj zemlji (preko kabla - DOCSIS 4.0 uz 1Gbps, u nekim vecim gradovima ima i optike ...), mobilna svuda 4G, pocinje da se uvodi i 5G.
* Zakoni o radu koji stite radnika do maksimuma (25 dana godisnjeg odmora, placeno bolovanje do 2 godine, otkaz na licu mesta dobijas samo ako se na poslu pobijes i slicno ...)
* Kultura na poslu - nema lupanja vratima, vikanja, dranja, vredjanja, psovanja ... sve se radi strogo po planu, bez previse stresa i bez ad hoc poteza (ovo Ameri i Kinezi vide kao minus) ...
* Sjajne mogucnosti za sopstveni biznis - registrujes se kao samostalni preduzetnik za 1 dan, onda placas porez samo ako ostvarujes profit, ali odmah ulazis u PDV sistem itd.
* Poreske olaksice za strance - 30% manji porezi na istu bruto platu prvih 5 godina (nekad bilo 10 godina, pa 8 godina ... sada je 5 ... sta ces ...).
* Izvanredno tercijarno zdravstvo (klinike - hirurzi) ... Primarno i sekundarno su, doduse, katastrofa ... izuzetak su fizioterapeuti - ima ih na svakom cosku i ok su.
* Od nedavno - barem u IT struci - rad od kuce postaje default ... verovatno ce tako ostati i u daljoj buducnosti.

Negativne strane
* PRENASELJENOST - namerno bolodvano, alfa i omega svih tamnih strana Nederlandistana. :-) Peta najgusce naseljena zemlja sveta, proveri na Vikipediji.
* Korolar koji proistice iz prethodne aksiome - tesko se nalaze stanovi, cak i za rentu (o cemu smo vec dosta govorili).
* Drugi korolar - vreme cekanja, liste cekanja, zakazivanje termina za sve od obicnog šišanja do ozbiljnih specijalistickih lekarskih pregleda.
* Treci korolar - guzve i kolone od po 5-10 km na putevima u spicu - svakodnevna pojava.
* Cetvrti korolar - za ove s decom - Holandjani imaju izuzetan natalitet, tu su jos i drugi imigranti, a kvalitetnih skola i vrtica je malo ... zakljucak izvedi sam ...
* Dugo putovanje kuca-posao, jer su kompanije razbacane po zemlji (u IT ovo vise nije toliko bitno, sada se ionako radi od kuce), a ako ides kolima tu su i pomenute guzve.
* Drski biciklisti koji ti seku put kako im dune, ni ulicu ne mozes da predjes jer ne staju pesacima (i to im je tako dopusteno), vozacima izlecu zdesna i izludjuju ih ...
* Preskupo parkiranje u centrima gradova.
* Izmisljanje novih nameta i drpanje para samo zato sto im se moze (npr. one razne ekoloske takse, mislim Greta Tunberg i tako to ...)
* Prenatrpano primarno i sekundarno zdravstvo - na obican ocni ili usni pregled cekas i do godinu dana (bilo i pre korone) ... ali ako si zdrav, ovo te ne tangira preterano.
* Preskupo zdravstveno osiguranje - racunaj na 100-150 evra po glavi mesecno, plus 385 evra godisnje participacije (sopstveni rizik). Za decu do 18 je doduse besplatno.
* Porez na sluzbeni auto - ako ti ga firma dodeli, placas svake godine izvestan procenat vrednosti tog auta drzavi, sto je jedinstveni slucaj u EU.
* Poldermodel ... duga prica, TL;DR == beskrajno poslovno sastancenje radi najbanalnih glupih detalja projekta sve dok se ne postigne apsolutni konsenzus ... sto potraje mesecima.
* Pasivni rasizam (van firme!) - neces ga osetiti kada si svez stranac, ali posle par godina, kako se uklapas u njihovo drustvo i sistem osecaces ga sve vise ...
* Sebicnost i samozivost lokalaca, guranje i laktanje na svakom mestu i apsolutno odustvo osecaja za druge ljude u svakom pogledu ...
[ tdusko @ 12.04.2021. 08:03 ] @
Bas mi je bilo 10 godina ovih dana od kada sam dosao iz Beograda za Minhen. Dobar trenutak za jedan recap :) Sto se stanova ovde tice to je otislo preko 100% za 10 godina. Stan od 100 kvm je tada kostao 500k sad je takav preko milion ladno. Ja sam se jedno vreme zanosio da cemo kupiti svoju nekretninu, ali je nemoguce ispratiti toliki rast. Sad su pare za ucesce umesto u banci, u ETF fondu pa on placa kiriju umesto mene. Koliko vidim poslednjih godina ljudi odavde uglavnom ulazu kapital u stanove u Beogradu i to placaju u keshu, ladno, pa eto delom odgovora ko placa te cene...
[ Java Beograd @ 12.04.2021. 08:13 ] @
Citat:
B3R1:* PRENASELJENOST - namerno bolodvano, alfa i omega svih tamnih strana

PRENASELJENOST najviše ne volim. Definitivno.

Ja svoju starost zamišljam u nekom Vajomingu, Nebraski ili Montani. Ovaj fazon:

Mada me privlači i sever Vojvodine - Banat/Bačka. Neki salaš, da u tišini odmorim kosti
[ bananaphone @ 12.04.2021. 08:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
...
U Holandiji - zavisi gde, ako je AMS onda OK - mozda su plate nize nego u DE, ali zato imaju jos valjda 30% ruling, samo skresan (@bananaphone, na 5 ili 8 god sad?) - u pocetku bilo 10 god... 30% manji porez placas, i super.
...

Za 100k platu dobijes ~6k neto sa 30% rulling-om (zavisi da li racunas 13 platu, vamos' tamos'), ali 5 godina. Posle toga pod istim uslovima, placas pun porez i dobijas 4k7 neto. Da ponovim 100k je ovde velika plata i ne mozes je tek tako ispregovarati, pogotovo ako treba da plate tvoju relokaciju iz Srbije. Ne kazem da ima ljudi koji kao inzenjeri zaradjuju dosta vise, ali to je izuzetak a ne prosek.

Ovo je je distribucija zarada po domacinstvu u NL: https://www.cbs.nl/en-gb/visualisations/income-distribution - obratite paznju da je ovo NETO lova koju zaradjuje celo domacinstvo, prosek je nekih 30k godisnje neto.

Citat:
tdusko:
Bas mi je bilo 10 godina ovih dana od kada sam dosao iz Beograda za Minhen. Dobar trenutak za jedan recap :) Sto se stanova ovde tice to je otislo preko 100% za 10 godina. Stan od 100 kvm je tada kostao 500k sad je takav preko milion ladno. Ja sam se jedno vreme zanosio da cemo kupiti svoju nekretninu, ali je nemoguce ispratiti toliki rast. Sad su pare za ucesce umesto u banci, u ETF fondu pa on placa kiriju umesto mene. Koliko vidim poslednjih godina ljudi odavde uglavnom ulazu kapital u stanove u Beogradu i to placaju u keshu, ladno, pa eto delom odgovora ko placa te cene...

Ulazu gde jos uvek mogu - posto su skapirali da ce starost docekati bez ikakve nekretnine... Potpuno nerealna situacija u zapadnoj EU sa nekretninama...

Citat:
[url=/p3995067]
...

Ja svoju starost zamišljam u nekom Vajomingu, Nebraski ili Montani. Ovaj fazon:

Mada me privlači i sever Vojvodine - Banat/Bačka. Neki salaš, da u tišini odmorim kosti

Nema sanse da cekam starost u ravnici - nisam je podnosio ni pre NL, a sad mi je ravnice preko glave.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 12.04.2021. u 09:52 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2021. 09:52 ] @
U NL jesu nize plate od DE, ali mislim da je subjektivni kvalitet zivota veci za ljude oko proseka pa na dole.

Posto je mnogo veci % privrede u DE u proizvodnji, ljudi se mame da budu zesci potrosaci - pa je, recimo, jako bitno imati nov auto koji, opet, mora biti solidne snage ovo ono - dok u NL drugacije trose pare i ovi veliki izdaci ne postoje (mislim, ima i u NL Porsche-a, nabudzenih AMG-ova i sl - ali >daleko< manje nego u DE, i prosecan auto je manje nabudzen, kao i bicikl i sl.).

Takodje socijalna izdavanja su drugacije kalibrisana pa ljudi koji imaju manju platu ne zive mnogo losije (zapravo, moze da se desi da zive i podjednako dobro ako ne i malo bolje od ljudi koji nisu vrlo visoko placeni, ali su placeni dobro iznad proseka).

Naravno, ovo mora nekako da se plati - pa je porez na plate veci, ima gomila sitnih nameta, porez na "bogatstvo" i sl.

Drugi ekstrem je Svajcarska - sve ovo gore NL vs. DE mozete da primenite na DE vs. CH -- jos veca primanja, ali i sve skuplje, porezi manji ali se ocekuje da ces gomilu stvari sam da platis i tako...

--

Ono sto je konstanta danas - svuda su nekretnine skupe, verovatno zbog slicne politike centralnih banaka oko jeftinih kredita.

Citat:
B3R1
* Brzi Internet u skoro celoj zemlji (preko kabla - DOCSIS 4.0 uz 1Gbps, u nekim vecim gradovima ima i optike ...), mobilna svuda 4G, pocinje da se uvodi i 5G.

Ja imam redovan communte NL<->DE, od pre jedno 2 meseca tacno znam kad sam presao granicu:

Vodafone.NL --> 5G
Vodafone.DE --> E

K'o svajcarski sat :-) Skoro cela trasa, osim par tunela i sl. od Venlo-a do Roterdam-Delft je pod 5G, ima par mesta sa 4G i onih 3-4 tunela za voz gde nema signala.

Cim predjes DE granu, sa druge strane, odma' ides na EDGE - 4G mozes da vidis samo po urbanim zonama a 5G... na Frankfurtskom aerodromu tu i tamo (I sh*t you not) :-)

+ NL ima drasticno jeftiniji net i mobilnu od DE (zapravo, svi oko DE imaju drasticno jeftiniji net i mobilnu od DE) - cak i ako je u pitanju isti provajder sa deljenim mega data centrom oko Dizeldorfa (Vodafone)

Citat:

* Izvanredno tercijarno zdravstvo (klinike - hirurzi) ... Primarno i sekundarno su, doduse, katastrofa ... izuzetak su fizioterapeuti - ima ih na svakom cosku i ok su.

Primarno zdravstvo u Srbiji je pojam za NL.

Citat:

* Prenatrpano primarno i sekundarno zdravstvo - na obican ocni ili usni pregled cekas i do godinu dana (bilo i pre korone) ... ali ako si zdrav, ovo te ne tangira
preterano.
* Preskupo zdravstveno osiguranje - racunaj na 100-150 evra po glavi mesecno, plus 385 evra godisnje participacije (sopstveni rizik). Za decu do 18 je doduse besplatno.

Sve je to relativno - u DE ako nece da te prime u privatno (tipa imas secer, povecani pritisak, tako to) ostaje ti "statutory" ("drzavno") osiguranje koje iznosi preko 800 EUR po lobanji mesecno za ljude koji primaju dosta, pola placa poslodavac. Usluga uporediva sa NL uslugom za koju placas 100-150 EUR mesecno + ima participacija isto :-) Privatno osiguranje je jeftinije i sa boljom uslugom (relativno) ako hoce da te prime - i ako znas sta radis kad biras tarifu (inace hoce da postane vrlo skupo kad omatoris).

Penzije su vece u NL u odnosu na prosecne plate od DE - i to solidno vece, zato sto je penzioni sistem u DE solidarni sa gomilom rupa. Citao sam negde da je odnos prosecne plate i penzije u DE oko ~55% (55% prosecne plate ce iznositi penzija) dok je u NL to blize 90%. Ista stvar i sa AT samo nesto manja (70%) i tako.

--

Secam se kad sam iz DE presao u NL 2016-te da je NL bila solidno skuplja za klopu i nekretnine npr., nesto skuplja za potrosacku robu a ostalo jeftinije. Danas su cene svega manje-vise iste, nekretnine obsceno skupe svuda, klopa cena ista, potrosacka roba ista.

Ostaje jedino razlika izmedju poreza, socijalnih davanja i nacina zivota.

Ne bih rekao da je jedna bolja od druge - NL je bolja za zivot (zivot - sve osim posla) dok je DE bolje placa DEV-ove, inzenjere i sl. Klima u NL je ruznija od juzne DE npr (manje sunca, vise kise) ali je zato arhitektura i organizacija zivota "humanija".

Sto se Spanije tice, nemam iskustva ali samo znam da su lokalne plate vidno nize a cene svega u Barseloni npr. nisu bas mnogo jeftinije (nekad obrnuto). Plus stalno tu ima drugi element - koliko im je IT ekonomija razvijena i odrziva ako im neke druge stvari odu dodjavola. Verovatnoca za finansijske probleme drzava tamo nije nula i sta bi se desilo ovog puta to niko ne zna.
[ B3R1 @ 12.04.2021. 10:05 ] @
Citat:
tdusko:
Koliko vidim poslednjih godina ljudi odavde uglavnom ulazu kapital u stanove u Beogradu i to placaju u keshu, ladno, pa eto delom odgovora ko placa te cene...

Sindrom gastarbajterske nostalgije. Ranije su to bili dvorci po selendrama, sa kamenim lavovima i zlatnim cesmama i kvakama ... sada su to stanovi po Beogradu, jer su visoko obrazovani emigranti mahom dosli iz Beograda i ostalih vecih akademskih gradova. Ali logika je ista kao i kod ovih matorih severnjaka koji kupuju kuce po Spaniji i Portugaliji: sa skandinavskom penzijom, s kojom u Svedskoj zivi kao paor, on ode u juzne krajeve gde s tim parama zivi kao kralj. A Srbin, Hrvat, Turcin itd. vec imaju svoje juzne krajeve ...

Jedina razlika izmedju severnjaka i nas je u tome sto oni zaista spakuju kofere i odu. U svojim otadzbinama ostave decu, unuke, praunuke ... deca malo placu, ali oni kazu: deco, mi smo vas izveli na put, sada vi imate svoje zivote, a mi zasluzujemo svoje, ajd' zdravo i snadjite se. Ali nikakvo cudo - oni svojoj deci daju nogu kad napune 18. E to kod nas nece da moze. Kod nas se deca vuku po kuci do 50-te godine, a matori se rasplacu od srece kad dobiju unucice tamo po Nemackoj, Svedskoj, Danskoj ... i izmedju unuka i povratka u otadzbinu odaberu unuke. Prosto, stvar kulture i emocija. A zlatni dvorci se pretvaraju u rusevine u kojima duva promaja. To je cesta slika koju sam ovde vidjao medju nasim starijim gastosima ...

Mada, stan u Beogradu i kucerina u donjoj nedodjiji sa septickom jamom su nebo i zemlja. Stan u Beogradu je investicija, koja uvek moze lepo da se unovci. Seoska kuca gubi vrednost jer se u selo i ruralnu infrastrukturu u Srbiji ne ulaze, a ljudi sela napustaju.
[ B3R1 @ 12.04.2021. 10:36 ] @
Citat:
bananaphone:
Za 100k platu dobijes ~6k neto sa 30% rulling-om (zavisi da li racunas 13 platu, vamos' tamos'), ali 5 godina. Posle toga pod istim uslovima, placas pun porez i dobijas 4k7 neto. Da ponovim 100k je ovde velika plata i ne mozes je tek tako ispregovarati, pogotovo ako treba da plate tvoju relokaciju iz Srbije. Ne kazem da ima ljudi koji kao inzenjeri zaradjuju dosta vise, ali to je izuzetak a ne prosek.

Eh, bese nekad 35% ruling, kasnije 30% ... sve to sam izgubio jos pre 10 godina. Bolelo je, ne mogu da kazem!

Inzenjerske plate zavisi od struke, specijalnosti, industrije ... ne mogu da govorim nista za developere, jer ne spadam u tu felu, ali u mojoj uzoj struci (Network Engineer /Specialist /Designer /Architect ...) tesko ces prebaciti 100K. Jedino ako pucas na poziciju u prodaji, poput Presales Solution Architect, tu ponekad mozes da nadjes i firmu koja ce ti placati i proviziju od svake prodaje. Ali to vise nije inzenjerska pozicija, vec si vise mutant trgovca i inzenjera. Jer to i jeste jedna stepenica pre trgovca (koji se politicki korektno doduse zove Account Manager, ali to je zapravo trgovac).

Ili neka elita, poput Enterprise Architect - ali opet, to je tek mutant - inzenjer, bankar, menadzer - 3 u 1. :-) Naravno, ne pitaj sta treba sve da znas da bi dospeo do te pozicije.

Plate variraju i od firme do firme. Razlike su i do 30% !!! Po pravilu, americke kompanije placaju vise i imaju bolje benefite nego holandske. Izmedju ostalog, poslodavac ti placa zdravstveno (sve troskove, ponekad i sopstveni rizik), dotira troskove vrtica za decu, po firmama imaju teretane, u Guglu je besplatna hrana itd. Dok se mladji pecaju lako na te fore, stariji ne gotive bas tu Guglovu ideju da ti je firma druga kuca. S druge strane, holandske firme su vise formalne - kuca je kuca, posao je posao koji staje najkasnije u 6 popodne i to je recimo nesto sto starijima vise odgovara. Zato po tim americkim firmama ne radi ni 10% Holandjana. Mahom su sve Indijci, Rusi, Poljaci ...

Ali slazem se, na pomenute "elitne" pozicije tesko ces upasti kao svez stranac ... dotle se stize kada se dokazes kao sljakator. Poneko brze, poneko sporije, ali to je to ...
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2021. 11:03 ] @
Fora je sto sa "elitnom" pozicijom u ovo doba danas neces bas nesto mnogo bolje da prodjes.

Kad je dobra gajba 500K+ EUR, "detached" kuca 1M EUR+

Mislim, ovo je solidan stan: https://www.funda.nl/koop/amst...tement-41372239-voltaplein-28/ - ali definitivno ne neki "wow" da ti vilica padne (pricamo o "elitnoj poziciji" je li)... 800K EUR :-)
Malo modernije? https://www.funda.nl/koop/amst...johannes-verhulststraat-202-a/ - 1.65M EUR.

Znaci uspeo si da se iscenkas za neku direktorsku/VP/stagod senior poziciju, imas platu, sta znam, 160K EUR + dobio si 30% ruling na 5 godina, sve super.

To mu dodje nekih 9400 EUR mesecno neto dok ne istekne 30%, posle cega plata ide na 7.4K EUR neto

--

Sa ovom platom, stalnim poslom, bez dugova/alimentacija/... i 5 godina preostalo na 30% je max. kredit koji mozes da dobijes oko 830K EUR.

Znaci, prvu gajbu mozes komotno da kupis - drugu gajbu, tesko. Trebace ti 800K EUR kesa, sto bas i nije mala kinta (mislim, ako imas 1M EUR na racunu, pogresna tema :-).

Ovo je jos i idealna kalkulacija - 40 godina star, direktor, bez dugova, bez alimentacija i sl. zajebancija, dobio 30% ruling...

Naravno, nema nikakvih povlastica ili olaksica (osim 30% sto nije malo doduse) - zato sto se sa tom platom smatra da sve treba da platis + jos preko.

...

Sa druge strane, neko ko prima 65K EUR npr. - isto sa 30% rulingom, moze da uzme max. 298K EUR kredita.

Trebace mu kes sa strane za downpayment, ali sa tim moze da kupi OK gajbu - ne kao ovu od 1.6M EUR, ali ne preterano losu. Ili da se malo udalji od centra i ima nesto uporedivo sa prvom gajbom od 800K EUR ali za manje pare.

...

Poenta je da ce se ovaj gore prvi svakako ubijati od posla (ne placaju toliko da blejis) - dok ce ovaj drugi imati normalan posao i work-life balance. Ni ovaj prvi nece imati za vilu - eventualno ce mu gajba biti centralnija, novija i nesto veca.

Zbog ovako divlje cene nekretnina razlike nece bas biti preterane, stavise moze lako da se desi da je ovaj drugi ubo' bolji dil :-)

Taman kad ovom istekne 30% ruling, vidis ga dobio secer, visok pritisak i pije xanax zbog stresa - ovaj drugi kupio neki camac i uziva da ga bog vidi. Nije zlato sve sto sija :-))))))
[ bananaphone @ 12.04.2021. 11:24 ] @
E jbg Ivane - ode ti u filozofe opsteg smera

@Beri - tako nekako i ja vidim zarade u NL, ali verovatno zato sto smo iz iste branse...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 12.04.2021. u 12:46 GMT+1]
[ B3R1 @ 12.04.2021. 11:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mislim, ovo je solidan stan: https://www.funda.nl/koop/amst...tement-41372239-voltaplein-28/ - ali definitivno ne neki "wow" da ti vilica padne

Ne da nije "wow", vec je rupetina od kraja ... Watergrafsmeer, tamo iza NIKHEF-a. Doduse, odavno nisam bio, poslednji put sam isao u NIKHEF/SARA da instaliram neki ruter davne 1999, ne iskljucujem da je taj kraj danas dzentrifikovan, kao i vecina Amsterdama danas ... ukljucujuci i Czar Peterbuurt gde sam nekada ziveo (danas je to bas kul kraj, onda je bio krs), ali sve to je daleko od "wow".

Hmmm ... pa ovo i ono prethodno (cak i dzentrifikovano) su ti bog i sesirdzija. Vondelpark. Mislim, stvaaarno! Najlepsi deo grada. Negde u okolini te gajbe je bio Britanski konzulat. :-) Ali da, prenaduvano, prepumpano i precenjeno kao i sve ostalo u A'damu.
Citat:
Taman kad ovom istekne 30% ruling, vidis ga dobio secer, visok pritisak i pije xanax zbog stresa - ovaj drugi kupio neki camac i uziva da ga bog vidi. Nije zlato sve sto sija :-))))))

E vidis, tacno tako ... ali i tu se stvari menjaju. Danasnji zapadni klinci imaju mnogo bolje rezone od svojih matoraca u njihovim godinama. Citaju knjige, upraznjavaju jogu, meditaciju i vegansku ishranu, vezbaju, imaju svoje kouceve i kauceve ... i ono najvaznije - znaju kada da povuku onu crvenu polugicu pored fotelje da se katapultiraju iz korporativnog kokpita. On ce da tuce tu "elitnu" poziciju 5-10 godina, a onda prelazi u neke mirnije vode, najcesce totalno van svoje struke i industrije. Zato danas nije nikakvo cudo videti doktore nauka koji drze svoje organske farme, inzenjere koji gaje pecurke, advokate koji rade kao umetnicki stolari ili drze male vinarije ... Jedino lekari rade kao lekari od 35-135. godine, u svim ostalim strukama eject je trend.

Ti koji dobijaju secer, pritisak ili zavrse u ludari su najcesce imigranti iz siromasnih zemalja. Npr. tesko ces da vidis nekog Indijca ex-CFO/CTO koji gaji patlidzane u svojoj basti u Toskani. A ni Srbina neces videti da je to uradio. Znam samo jednog u Srbiji koji je krenuo tim putem. Nekada bio IT lider, u vreme Djindjica cak i velika faca ... sada ima svoju vinariju. Necu da pominjem imena, ali stariji forumasi znaju o kome se radi. Mislim da je cak i clan ovde na ES ... doduse, dormantan clan, nema ga odavno ... inace, ok lik je bio.

S druge strane, imao sam jednog kolegu Indijca, radio sa mnom u prosloj firmi na istom poslu kao i ja. Kad god smo razgovarali stalno je ponavljao mantru "I want big money, big house, big car ...". Zavrsio MBA na RSM (o trosku nase firme), a onda dao firmi nogu i presao u drugu gde je neki SVP/EVP ... radi po 16 sati dnevno, promovise corporate lifestyle i neki zapadnjacki san u koji zapadnjaci odavno ne veruju.
[ bananaphone @ 12.04.2021. 11:56 ] @
A kao ovi matori Britanci i Holandjani menadzeri po US firmama u NL, izgaraju na poslu?
[ B3R1 @ 12.04.2021. 12:21 ] @
Citat:
bananaphone: A kao ovi matori Britanci i Holandjani menadzeri po US firmama u NL, izgaraju na poslu?

To je drugo ... ti matori menadzeri ne prodaju svoj rad, vec svoje socijalne mreze. Njih tu drze jer u svakoj firmi u NL (i sire) iz te njihove branse imaju licne veze i vezice, s kojima odrzavaju veoma licne odnose (idu zajedno na golf, tenis i squash, na egzoticne biznis-konferencije po kruzerima ...) i tako brze sklapaju poslove.

Na drugoj strani spektra su mid/low-level menadzeri, najcesce mladji ... to jeste ubijanje od posla. Njih driblaju musterije (eskalacije), sefovi (koji uzivaju) i radnici (kojima svaka dlaka smeta). I oni su potrosna roba, topovsko meso korporativnih ratova i prvi na listi za sut-kartu kada kola krenu nizbrdo. Dok steknu kontakte dostojne ovih matoraca izginu od posla.

Sve u svemu, nekako mi se cini da ovde trenutno kajmak (u svemu!) skupljaju samo oni koji su ovde mnogo dugo - ili su ovde mnogo davno rodjeni ili su ovde mnogo davno dosli. Bili su na pravom mestu u pravo vreme, bili okruzeni pravim ljudima, imali prave mentore ... i razmisljali o svakom potezu, a nisu poput nekih od nas pravili gluposti.

Ovi koij sada dodju dobijaju mahom samo mrvice.

Slicno kao i oni mladi menadzeri po londonskim bankama, sto rade 24 sata bez prestanka i umiru na poslu ... bio je neki clanak o tome pre par godina ...
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2021. 12:38 ] @
Citat:
bananaphone:
A kao ovi matori Britanci i Holandjani menadzeri po US firmama u NL, izgaraju na poslu?

Te sto ne izgaraju kupujes zato sto znaju ovog i onog, sa kojima ce sklopiti vise-milionske dilove.

Ocigledno, potrebno je malo vise vremena da ti na speed dial-u budu KDM-ovi iz najvecih firmi. Kad si dosao do tog nivoa, da, moze - ali malo ko dogura dotle.

Ima tu i nevidjeno puno bullsh*tera - prosto je neverovatno koje pare se puknu na takve i, opet, uspeju uvek da se docekaju na noge i nadju sledecu zrtvu. Secam se zlatnog doba PC industrije, takvih likova ohoho - svi placeni j*eno, prica se o avionima, kamionima, sleperima - i na kraju go qr, broj ugovora nula - ili jos grdje, umesto ugovora sa, sta znam, LG-om ili Samsungom dobijes 10 nekih nebitnih sa njegovim ortacima :-) Zlo.

Sto se klinaca tice, @B3R1 - sve je to kul kada imas resene osnovne potrebe - znaci ako si native / N-ta generacija, mama i tata ti ostavili nasledje, uvek mozes da radis neki levi posao i da te boli ona stvar - da, moze menadzeraj 10 godina a onda vino.

Medjutim taj Indus i sl. nemaju taj luksuz - ajde to sto hoce velike pare, to je svakako balast (generalno nema "velikih para" dok si placena ruka, to ce ukapirati pre ili kasnije), ali covek ne moze da izvede to sto neki hipster iz Londona, Amsterdama ili Berlina moze. Hipster ima gajbu od 'cace, Indus ima mozda gajbu u Ahmedabadu... drugim recima, Indus ce morati da rmba vise.
[ bananaphone @ 12.04.2021. 13:02 ] @
Upravo - izgara onaj ko nema sta da ponudi sem sopstvenog rada, a ambicija ga tera da se popne uz nekakve "socijalno-drustveno-klasno-rasne" merdevine. I na kraju krajeva to je jedino i sto mu preostaje, rat race
[ Living Light @ 12.04.2021. 14:35 ] @
Joj Bože.
Pricate o stanovima od 800k- do Milion ipo.

Ja sam jedva, na jadite jade, kupio mali stan od 46mm2,
a dugove kukao jos 6-7 godina.
i da pere zavese, prozore, stolariju, tepihe, kuhinju,
living-rum, bed-rum, pod-rum.

Ili sve te troskove IT-sektor podnosi i nista mu nije.
Ne znam...

[ bananaphone @ 12.04.2021. 16:26 ] @
@Living - IT sektor ima jako male troskove oko tih stanova, plati kartu za gradski prevoz i proveze se ulicom gde se nalaze ti stanovi, ili cak besplatno moze da proseta ispred, eventualno moze da sedne na javnu klupu i pojede na miru sendvic...
[ Branimir Maksimovic @ 12.04.2021. 17:49 ] @
It sektor pre svega zivi u iznajmljenim stanovima. Pre svega zato sto ako kupis stan vezo si se za lokaciju, a oni menjaju firme ko carape...
[ Ivan Dimkovic @ 13.04.2021. 00:51 ] @
Citat:
Living Light:
Joj Bože.
Pricate o stanovima od 800k- do Milion ipo.

Ja sam jedva, na jadite jade, kupio mali stan od 46mm2,
i da pere zavese, prozore, stolariju, tepihe, kuhinju,
living-rum, bed-rum, pod-rum.

Ili sve te troskove IT-sektor podnosi i nista mu nije.
Ne znam...

Lepo kaze bananaphone - IT sektor odlicno prolazi sa ovim 0.8M-1.5M EUR stanovima, troskovi: sendvic i karta za prevoz, sednes u park i gledas fasadu, prozore, osvetljenje...

Citat:

Ti si bre dzek. Na zapadu se smatra da si uspeo u zivotu kad kredit otplatis za manje od 10 god... te neko cuje 6 god, odma' stize poreska da ti proveri knjige :-)
[ Living Light @ 13.04.2021. 01:47 ] @
Nije kredit, srecom.
Bezim od banaka sto dalje.
Radio u amer bazi u DE(Rammstein), zaradio 22k, + 6 pozajmio
i eto,
sad imam racune na kraj meseca,
kao da sam pod kirijom :)

Moze poreska slobodno,
svugde je legalno placen porez, i DE i u SRB.
[ B3R1 @ 13.04.2021. 10:12 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: It sektor pre svega zivi u iznajmljenim stanovima. Pre svega zato sto ako kupis stan vezo si se za lokaciju, a oni menjaju firme ko carape...

Nije tako jednostavno ni iznajmiti stan. U Dablinu, recimo, skaces do neba kada uspes da nadjes bilo kakav stan u iole boljem kraju. I vec unapred znas da ces da putujes do posla. Jer kada obilazis te stanove cesta slika je da kada se javis na oglas stan je vec izdat ... ili kada odes da ga vidis u tom stanu vec 50 drugih porodica koje vec pregovaraju i cenkaju se. Idem ditto u Amsterdamu.
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti si bre dzek. Na zapadu se smatra da si uspeo u zivotu kad kredit otplatis za manje od 10 god... te neko cuje 6 god, odma' stize poreska da ti proveri knjige :-)

Ivane, u Srbiji ljudi i dalje sve kupuju kešovinom, jer banke nisu bas tako lepo sredjene kao u NL/DE. Osim sto ti traze ucesce, ponekad i ziranta, kamate su mnogo vise nego na zapadu i podlozne promenama i nekim tajanstvenim dodatnim troskovima kako banci dune. Sem toga, cesto imaju i neke sulude uslove. Jedno vreme su trazili da jedan bracni partner mora da radi u drzavnoj sluzbi, cak i kada npr. onaj drugi koji snosi veci deo otplate radi u nekoj stranoj privatnoj IT firmi za vise hiljada evra. Ali ne vredi, banka obavezno trazi da i drugi radi i to obavezno drzavni posao, makar i za 50 evra mesecno. Ne znam da li je to jos uvek tako.

Ako nisi inzenjer / lekar / advokat itd. vec spadas u vecinu plebsa (VKV majstori, komercijalisti i sl.) koji zaradjuje do 500 evra mesecno srecan si ako uspes da kupis stan do 50 m2 i polovnjaka do 3000 evra, bez dinara kredita. I u tih 50 m2 zive i 4-clane porodice. To u Srbiji JESTE uspeh i to ogroman!
[ Ivan Dimkovic @ 13.04.2021. 11:39 ] @
@B3R1, jasno, kesovina je tu majka - pogotovu sto dosta tih transakcija jeste vezano (prodao stan X, kupio stan Y; prodao neko imanje na selu, kupio stan u gradu; itd...).

Takodje, ako si u tom "sivom" sektoru gde je gomila transakcija u kesu, to zahteva malo finese i rada - da ne dodje do nekih nesporazuma sa drzavom.

Konacno, kad sam pre par godina u NL jurio nekretninu, primetio sam da gomilu nekretnina kupuju ljudi koji su dobili kes od roditelja... nisam se bas udubljivao ali pretpostavljam da se radi o prodatoj porodicnoj nekretnini i poklonu koji je dozvoljen u NL valjda sa roditelja na dete sa relativno OK uslovima (prvih 105K = nema poreza na poklon ako je za gajbu).

Sto znaci da gomila lokalaca vec "naoruzana" sa bar 100K EUR kesa za downpayment, ili jos vise za direkt kupovinu.

U DE svaki roditelj moze pokloni detetu 400K EUR svakih 10 godina tax-free - sto znaci isto, ko ima... :-)
[ bananaphone @ 14.04.2021. 07:32 ] @
@Beri - mislim da si davno gledao opcije banaka u Srbiji, imas maltene sve opcije kao i na zapadu i dosta su liberalni, samo su kamate malo losije.

@Ivan - ljudi u NL, bez obzira na zaradu, stekaju lovu, maltene svi. Zive skromno u odnosu na primanja, kupuju polovne stvari, ali imaju poprilicno izdasne stekove i rado ih ulupaju u nekretninu. Dosta su dobri za dugorocna planiranja zivota, dok smo mi vise day-to-day mentalitet, uzivamo u trenutku
[ B3R1 @ 14.04.2021. 12:00 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Konacno, kad sam pre par godina u NL jurio nekretninu, primetio sam da gomilu nekretnina kupuju ljudi koji su dobili kes od roditelja... nisam se bas udubljivao ali pretpostavljam da se radi o prodatoj porodicnoj nekretnini i poklonu koji je dozvoljen u NL valjda sa roditelja na dete sa relativno OK uslovima (prvih 105K = nema poreza na poklon ako je za gajbu).

Imas svega ... Ranije to jeste uglavnom bilo nasledstvo, jer su holandski roditelji tradicionalno skrti i ne poklanjaju bas olako pare deci. Medjutim, pre 10-tak godina, kada je svet pogodila kreditna kriza, stvari su se dosta promenile i sada je gotovo pravilo da matorci deci kupuju stanove. Oni koji imaju para, naravno, a takvi nisu bas toliko cesti. Jeste, granica za tax-free poklon je 105K, ali tu postoji sitan problemcic - treba imati 105K. :-))) A ako imas npr. troje dece (cesta pojava medju Holandjanima) treba ti 315K, te pare na steku ima veoma mali broj ljudi.

Kako god bilo, autohtoni stanovnici uvek imaju tu prednost da su svoji na svome i da je neko pre njih nesto zaradjivao, stedeo, gradio ...
Citat:
bananaphone:@Ivan - ljudi u NL, bez obzira na zaradu, stekaju lovu, maltene svi. Zive skromno u odnosu na primanja, kupuju polovne stvari, ali imaju poprilicno izdasne stekove i rado ih ulupaju u nekretninu. Dosta su dobri za dugorocna planiranja zivota, dok smo mi vise day-to-day mentalitet, uzivamo u trenutku :)

Pa to ti je spoj kalvinizma i cinjenice da kod njih postoji kontinuitet u vlasnistvu jos od ranog srednjeg veka ... u dokumentu koji sam dobio uz stan, gde je prikazan istorijat vlasnistva nad parcelom na kojoj stoji stambena zgrada, istorija pocinje od nekog rimskog generala koji je sa svojom vojskom dosao tamo negde pred sam raspad Rimskog carstva ... :-) Pa onda tacno ko je kada podelio svoj posed na parcice, pa ko su bili kupci itd. Sve uredno popisano.

E sad, uporedi ti to sa visevekovnim drpanjem Srba od strane: Nemanjica, Brankovica, Lazarevica, Turaka, Obrenovica, Karadjordjevica ... i taman kada su mnogi uspeli da izgrade svoja imanja, zanatske radnje, fabrike itd. - dosli oni novi crveni lopovi 1945. i sve im to oduzeli. U ime naroda. Onda je sledeca generacija opet stedela iz pocetka i taman kada je trebalo to da predaju svojim unucima - dodjose novi lopovi pocetkom 90-ih i opet u ime nekakvog naroda - oduzese im sve to, napravise hiperinflaciju, a pare u svoje dzepove ... dobro je jos da ljudi i mogu da uzivaju u trenutku.

A posledica toga? Katastar u haosu, polovina Beograda neuknjizena zbog neresenih vlasnickih pitanja ... mozes misliti kada se u oglasima za stanove javlja rec "uknjizen" i takav stan se smatra premijom! To da napises u NL ili DE kupci bi se samo zbunili, jer se podrazumeva da je sve uknjizeno.

I kako ti sada da u tako haoticnom sistemu razmisljas o tome sta ce biti za 50 ili 100 godina? Nema sanse! Carpe diem! :-)))
[ mjanjic @ 14.04.2021. 21:25 ] @
A to za "uknjižen"... ovde kupili ljudi stanove u jednoj novoj zgradi pre 7-8 godina ili tako nešto, kasnije se ispostavi da sud neke od tih stanova dodeljuje izvođaču radova na ime duga od strane investitora, jer sud navodno nije "video" da su stanovi prodati - samo u Srbiji: http://93.87.76.81/sr/clanak/2...rbija/Narod-kupuje-sud-prodaje

Čak i sada kada je upis u katastar obavezan, postoji neki "vakuum" u kome investitor može npr. da stavi stan pod hipoteku maltene isti dan kad ga je i prodao nekom fizičkom licu za gotovinu, jer ovaj ne može isti dan da završi upis u katastar - naravno, to je lako rešivo, ali ako zainteresovane strane gledaju kako da prevare građanina, ovi "zakoni" to i dalje omogućuju.
[ bananaphone @ 15.04.2021. 08:19 ] @
Pa mislim da su te prevare isto stvar proslosti u Srbiji, definitivno nisu svedene na 0, ali stvari su stavljene pod kontrolu, mnogo je lakse danas izbeci prevaru, nego pre 15 godina.

Sto se tice ilegalne gradnje - pa u Spaniji imas milion kuca koje nisu uknjizene - i svi ti zapadnjaci koji idu u Spaniju vrlo dobro razumeju o cemu se radi i kupuju takve nekretnine, jer na njih ne placaju porez .
Dok su na zapadu uknjizene nekretnine - ali na offshore kompanije, pa se onda porez izbegava na taj nacin.
[ Living Light @ 15.04.2021. 11:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U DE svaki roditelj moze pokloni detetu 400K EUR svakih 10 godina tax-free

Ivane, odlicno!
Za pocetak majku selim u nemacku.
[ Java Beograd @ 15.04.2021. 11:58 ] @
Citat:
bananaphone:Pa mislim da su te prevare isto stvar proslosti u Srbiji, definitivno nisu svedene na 0, ali stvari su stavljene pod kontrolu, mnogo je lakse danas izbeci prevaru, nego pre 15 godina.

Tačno tako.

Osim upisa u katastar, postoji i posebna evidencija - baza podataka prometovanih nepokretnosti.

Kad sam je prodavao nepokretnost (pre 4 godine), notar je neposredno pre overe proverio zapise u bazi - i uneo podatak da je nepokretnost prodata upravo u momentu overe. Da sam 'teo da prodam dva puta u roku od 5 minuta - ne bi uspelo.
Takođe, za gotovinu odavno nema više kupoprodaje, jer je uz svaki kuporpodajni ugovor neophodan i dokument o transferu para sa računa kupca na račun prodavca.
Takođe, mislim da notar ne može da overi kupoprodaju neuknjižene nekretnine. (ovo nisam 100% siguran)

Sve u svemu - sam proces koji notar mora da ispoštuje - garantuje da se prevara neće desiti.

E sad, ako je neko naivan, pa da pare na ruke na časnu reč, to je druga stvar.
[ bananaphone @ 15.04.2021. 17:48 ] @
@Java - sve se slazem, samo ispravka, naravno moze neuknjizen stan - posto nov stan nije uknjizen a mozes da ga kupis
[ Living Light @ 15.04.2021. 19:07 ] @
U Srbiji postoji jos i pogodnost (na sta me je podsetio advokat i hvala mu)
da sam na stan od 46m² samo na 6m² platio porez.

Jer se na prvu nepokretnost do 40m² ne placa porez.
[ B3R1 @ 16.04.2021. 18:10 ] @
Citat:
Java Beograd:
Takođe, mislim da notar ne može da overi kupoprodaju neuknjižene nekretnine. (ovo nisam 100% siguran)

To je bilo tako u pocetku i sve je stalo ... onda su usvojili neke izmene tog pravila. Recimo, ako je zgrada u procesu legalizacija mislim da se prihvata ugovor ako postoji validna gradjevinska i upotrebna dozvola, ali RGZ jos uvek nije odradio svoj posao (sto se nazalost cesto desava, kod njih uknjizenje zgrade traje godinama). Nisam siguran ...

Ali ima jos puno stvari kod nekretnina koje kupci u Srbiji jednostavno ne gledaju (ali slicno je i u Spaniji, Grckoj itd.), a koje se na severu i zapadu Evrope itekako temeljno cesljaju. Recimo, kod nas ljudi pazare stan u oronuloj zgradurini od pre 100 godina na Dorcolu i nije ih briga da li s te fasade otpadaju delovi, da li su oluci ok, kakav je kvalitet temelja, instalacija ... On kada kupi stan, on ga renovira, ali samo do ulaza. Da parafraziram jednog svog bivseg komsiju: samo da je meni lepo, a do svoje kuce mogu i preko g****a da gazim.

Nasuprot tome, kada kupujes stan npr. u AT/DE/NL/BE/FR ... ti uz taj stan postajes suvlasnik stambene zgrade, proporcionalno kolicniku povrsine stana i povrsine zajednickih delova. Iz takvog odnosa proizilazi tvoje pravo i duznost da odrzavas tu zgradu, bas kao i kada kupis porodicnu kucu. Za investiciono i tekuce odrzavanje zgrade vlasnici izdvajaju mesecne troskove koji idu u zajednicki fond i odatle se placaju opravke, ali i drugi troskovi (npr. osiguranje zgrade, zajednicka struja itd.). Uz oglas za stan obavezno se navodi koliko se mesecno izdvaja za njega i po tome odmah mozes da zakljucis da li se useljavas u rupetinu (ako je iznos ogroman - znaci treba stalno nesto krpiti) ili u normalnu zgradu (mali iznos). Pa ni tu nisi bas 100% siguran. Moze da ti se desi da posle nekoliko godina zajednicki fond postane "tanak" zbog silnih opravki i loseg vodjenja ... i kada npr. pukne nesto na fasadi ili na krovu - svi morate da vanredno placate opravku.

Na kraju, u razvijenim drustvima imas i nekakvu vrstu garancije, koju prodavac mora da pruzi kupcu - npr. u prvih godinu dana, ako kupac otkrije neki krupan problem, moze da juri prodavca sudskim putem i trazi odstetu.

Medjutim, takve stvari u Srbiji su jos uvek daleko ... kao to rece onaj moj stari komsija - mogu ja i preko izvesnih materija da gazim do svog stana, moj patriotizam se zavrsava na pragu tog stana, a i ako ima neki problem (vlaga, pacovi, opasne materije itd.) - jednog dana kada ga budem prodao naci ce se neka budala kojoj cu ga uvaliti i smejacu mu se sto ce se on patiti s tim, a ne ja ...

I ona klasika - kada se desi nesto na krovu, onaj u potkrovlju place, a onoga u suterenu nije briga. A kada prodre voda u podrume, taj u suterenu place, a svi ostali se prave blesavi. kada stane lift, onaj u parteru nece da plati jer kaze da ne koristi lift. I tako dalje ...

Ili - ne dogovore se oko farbanja fasade i onda dobijes nesto ovako (slika je iz Bosne, ali ista stvar je i u Srbiji):

[ bananaphone @ 16.04.2021. 19:22 ] @
Beri - davno si otisao zaista - sve sto si nabrojao - u manjoj ili vecoj meri postoji ili se trenutno uvodi - bar u Bgd-u. Nove kvalitetnije zgrade mahom imaju vrlo slicne modele odrzavanja kao u NL, garancije i sve ostalo sto pripada tu. Razlike su minimalne, ukljucujuci i muljaze
[ B3R1 @ 16.04.2021. 19:52 ] @
Citat:
bananaphone: Beri - davno si otisao zaista :) - sve sto si nabrojao - u manjoj ili vecoj meri postoji ili se trenutno uvodi - bar u Bgd-u. Nove kvalitetnije zgrade mahom imaju vrlo slicne modele odrzavanja kao u NL, garancije i sve ostalo sto pripada tu. Razlike su minimalne, ukljucujuci i muljaze :)

Vidi - ne sumnjam da te nove zgrade imaju sve lepo sredjeno. Samo u mom starom kraju (kod Kalenica) izgradila se gomila novih zgrada, kad pogledas s ulice kroz staklo prava divota - mermerni holovi, stepenice s crvenim itisonom, bukvalno kao njujorska Peta avenija, nema razlike. Mnoge imaju i male portirnice, hauzmajstora. Ne smem ni da pomislim koliko kosta kvadrat tu ... i koliko se placaju te dodatne stvarcice.

Ali zato su one zgradurine stare 50+ godina totalni raspad ... velika vecina ... cast retkim izuzecima.
[ bananaphone @ 16.04.2021. 20:05 ] @
Sredjuje se i to - polako, ali sigurno. Ne moze u jednom danu, ali pravac je taj. Iskreno mnoge stvari vezane za ovu temu, koje pre 15g nisi mogao da zamislis, su sad popeglane, tako da tvoji utisci vise oslikavaju taj period, nego danasnje stanje.
Ako kupis novogradnju - i to ne mora na nekoj ekstra lokaciji sa ekstra cenama, vec nesto osrednje, male su sanse da ces biti pravaren, kupovina ide preko notara - kao u NL (nema duple prodaje), zgrada se uglavnom finansira od strane banke - kao u NL (projektno finansiranje, uglavnom se otvara nova firma za novu zgradu, jer banka trazi zastitu investicije, pa nema "propao investitor" i papiri su cisti iz istog razloga), zgrada ima odrzavanje - kao u NL.
Normalno razlike postoje, ali nisam siguran da su sve u korist NL. Ali ne mora da se sve i poredi sa inostranstvom, dovoljno je reci da je situacija u tom pogledu u Srbiji, bolja nego sto je bila pre 10-15g isto u Srbiji
[ Living Light @ 16.04.2021. 20:56 ] @
Citat:
bananaphone: ukljucujuci i muljaze

Youe tube nece da otvori, otvorite Vi.

Link:

https://www.youtube.com/watch?v=CHla8qPq1EA

[ bananaphone @ 16.04.2021. 21:08 ] @
@Linving - i to je doslo sa zapada - imas ovde spisak stanova koji su oteti od vlasnika i aukcijski se prodaju u NL: https://www.nationalevastgoedveiling.nl/nl/auctions/future

A u UK cak imas https://en.wikipedia.org/wiki/Homes_Under_the_Hammer - TV show - zabava za celu porodicu gde se kuce koje su otete prodaju, renoviraju i pravi se lova

Dobro dosli u kapitalizam.
[ MajorFatal @ 17.04.2021. 01:40 ] @
Kod nas je šaroliko, bio sam na zgradama izgrađenim 1930-te, nemaju betonske grede u ćoškovima, samo ciglom zidano 5 spratova! Tavan kara-tavan onaj nabijen zemljom, šindra, trska, ludilo, ne smeš da dotakneš raspada se, a kamoli da popraviš, a na zgradi nikad ništa nije rađeno od 1930te kad je izgrađena..

U Kumodražu mi objašnjavaju da su stanovi u nekim zgradama stara gradnja skuplji nego neki u zgradama nova gradnja, jednostavno pre 50 godina su gradili kvalitetno, a danas novim što jeftinijim materijalima.. čuješ komšiju tri stana dalje kako lupka nogom od nervoze dok čita novine.

U Beogradu problem pravi nešto što je nekad savršeno funkcionisalo, a danas zloupotrebljeno: pljačkaški dvojac infostan - gradskostambeno, infostanu plaćaš, trebalo bi da održava gradsko stambeno, a nemaš koga da tužiš ako to ne rade. Zgrada 10 stanova, 1000 din infostan, za 10 godina uplate milion dinara u budžet, a ako treba da se uradi intervencija od 30.000 dinara gradsko stambeno neće da dođe jer "opština nema para", wtf negde pare na budžet opštine, a negde zgrade imaju svoj žiro račun..

Kad su uvodili profi upravnike najviše u skupštini vrištao Čeda Jovanović, za koga sam i ranije čuo da "drži" infostan, i odatle vozi džipove, posle mu posao krenuo loše pa morao ljude da bije reketom po glavi, sad će na robiju nadajmo se..

Ti si vlasnik terase, a grad je vlasnik fasade? I dalje najjači Mladenovac kao Beogradska opština, plaćaju infostan ali nemaju pravo na usluge gradskog stambenog :)

Ipak moj utisak nedelje je što sam posle nekog vremena na poslu počeo da prepoznajem zgrade gde su stanari složni, i upravnik normalan, i one gde su nesložni, na kilometar pre nego što dođemo pred zgradu.

Tamo gde su nesložni sve se raspada: krov prokišnjava, oluci zapušeni, fasada se raspada, lift više ne radi nego što radi, u podrumu poplava, oće da seku drvo što raste 50 metara dalje neko im reko da je korenje ušlo u podrum i pokvarilo instalacije, ulaz išaran grafitima i ne zaključava se, oko zgrade i u podrumu smeće i špricevi od narkomana.

Tamo gde su složni krov ne prokišnjava, u liftu svetlo i muzika, ne moraš da držiš vrata da bi krenuo, ulaz se zaključava, nema špriceva, ispred zgrade posađeno cveće, i uređen prostor za sedenje u prijatnoj hladovini. Bio sam u zgradama gde su stanari od zajedničkih prostorija napravili mini biblioteku sa bifeom, ali i tamo gde su u takve prostorije primili izbeglice iz potonjih ratova.

I onda nisam izdržao morao sam da pitam one što su sredili prostor kako su uspeli :)

Kaže čovek: Ima nas tri porodice sa malom decom, dogovorili se da sredimo, počeli da sređujemo, i posle se i drugi pridružili.. Pa dobro rekoh, ali i drugde hoće, ali uvek ima neka bakuta koja živi od 12.000 penzije koja ne može da učestvuje, i neki komšija namćor koji ništa neće i sve sabotira .. Ma kaže ima to i kod nas, mi njih samo preskočimo, kad bi čekali bakutu sa 12.000 penzije da se pridruži nikad ništa ne bi uradili .. tako jednostavno.
[ popusicko @ 17.04.2021. 12:33 ] @
[att_img]https://i.imgur.com/PrIs6gV.jpg

Novi Sad ovih dana
[ B3R1 @ 17.04.2021. 15:14 ] @
Citat:
MajorFatal:
Kaže čovek: Ima nas tri porodice sa malom decom, dogovorili se da sredimo, počeli da sređujemo, i posle se i drugi pridružili.. Pa dobro rekoh, ali i drugde hoće, ali uvek ima neka bakuta koja živi od 12.000 penzije koja ne može da učestvuje, i neki komšija namćor koji ništa neće i sve sabotira .. Ma kaže ima to i kod nas, mi njih samo preskočimo, kad bi čekali bakutu sa 12.000 penzije da se pridruži nikad ništa ne bi uradili .. tako jednostavno.

Iskustvo iz mog starog komsiluka: bakuta sa 12000 penzijom ce dati 500 dinara i reci ce da je to sve sto ima. A mozda ce cak dati i 1000. Ali ce platiti barem nesto. Pitanje principla. S druge strane, lik sa prihodima od 120000 se pravi blesav i kaze kako bi "drzava trebalo to da sredi". Ili svaki put kaze kako ce platiti, ali cim mu legnu pare i to tako mesecima ...
[ B3R1 @ 17.04.2021. 15:51 ] @
Citat:
MajorFatal:
U Kumodražu mi objašnjavaju da su stanovi u nekim zgradama stara gradnja skuplji nego neki u zgradama nova gradnja, jednostavno pre 50 godina su gradili kvalitetno, a danas novim što jeftinijim materijalima.. čuješ komšiju tri stana dalje kako lupka nogom od nervoze dok čita novine.

Gledajuci gradnju ovde po svetu i u Srbiji, primecuju se neke slicnosti ... Zgrade zidane pre 1955. ili posle 1990. su prilicno na ceni. Medjutim, sve zidano ~60/70/80-ih godina proslog veka je krs od kvaliteta - tanki zidovi gde cujes zvaki zvuk od komsija, losa izolacija, truo beton ... i to su jeftiniji stanovi. Ok, sada je i njima skocila cena kao i svemu ostalom, ali opet mnogo manje nego ovima pre i posle tog crnog perioda.
[ SlobaBgd @ 17.04.2021. 16:04 ] @
Bordžija, ti si?
[ Living Light @ 17.04.2021. 16:12 ] @
Nije Bordji, ali slicno, samo verzija V.2.0
Dobro je dok nije Lada, ne daj boze Karavan.

Iz NL komentarise aktuelnu u SRB.
To mi nesto poznato...
[ MajorFatal @ 21.04.2021. 15:58 ] @
Citat:
bananaphone:
A u UK cak imas https://en.wikipedia.org/wiki/Homes_Under_the_Hammer - TV show - zabava za celu porodicu gde se kuce koje su otete prodaju, renoviraju i pravi se lova :)

Dobro dosli u kapitalizam.

Nije to kapitalizam, to je neka smeće emisija :)

Ja mislim da je kapitalizam izumreo kad i njegov nezvanični pandan rival komunizam tamo negde devedesetih, da je zapadni svet više odredila demokratija nego "kapitalizam", baš kao i istočni tupava neutemeljena utopijska ideologija sa lošom ekenomijom, nego život u komuni. Danas je neko imao dobar novi termin novokovanicu za novo nastalu situaciju u svetu - tehnofeudalizam.

Ali mi je i dalje nejasno da to radimo, 60 godina pravio opanke i obuvao 90% nacije, pojavile se Najke, Ribok i Adidas, nema više posla za opančare, ne može više da ispunjava obaveze, hajde da ga izbacimo na ulicu. Čekaj a 60 godina obuvanja, to ništa?

Citat:
B3R1:
Iskustvo iz mog starog komsiluka: bakuta sa 12000 penzijom ce dati 500 dinara i reci ce da je to sve sto ima. A mozda ce cak dati i 1000. Ali ce platiti barem nesto. Pitanje principla. S druge strane, lik sa prihodima od 120000 se pravi blesav i kaze kako bi "drzava trebalo to da sredi". Ili svaki put kaze kako ce platiti, ali cim mu legnu pare i to tako mesecima ...

E jeste ima i toga, a kod nas u dvorištu dogovorili se nas 90% da stavimo kapiju na dvorište, skupili pare, zvali majstora, uzeo mere i već zakazali kad da dođe da radi. A onda problemi i peripetije sa komšijom baksuzom, kapiju smo uradili 9 meseci kasnije od prvog zakazanog termina za radove.