[ Java Beograd @ 24.06.2021. 08:34 ] @
Imam dva vatrogasna aparata, gašenje prahom, pod konstantnim pritiskom.

Još od pre mesec-dva (dakle nisu u pitanju trenutne visoke dnevne temperature) primećujem da je pritisak "otišao" previsoko, u crveno.
Kad sam kupio te vatrogasne aparate - manometar je bio "u zelenom".

Stoga, imam nekoliko pitanja za poznavaoce problematike

1. Kako je pritisak, sam od sebe otišao u previsoko? Aparat stoji, falabogu, na zidu, i niko ga ne pipa, falabogu. Jel moguće da se manometar pokvario?

2. Da li je ovakav aparat upotrebljiv? Kako se u upotebi ponaša aparat sa previsokim pritiskom?

3. Da li moram da reagujem i ispravljam ovakvo stanje?

4. Da li i kako mogu, sam, da spustim prtisak? Da prsnem malo u neki ćošak dvorišta? Ili da nosim kod servisera vatrogasne opreme?


(slika je sa neta, nije konkretan moj vatrogasni aparat, ali otrpilike tako izgleda)

[ Living Light @ 24.06.2021. 17:47 ] @
JavoBG,
Daj Model, TIP vatrogasne aparature (S3, S6, odkud znam)
Pa idemo dalje...

(a taj Manometar je više kao indikator, igračka)

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 25.06.2021. u 10:11 GMT+1]
[ Living Light @ 25.06.2021. 09:50 ] @
Sada sam razgovarao sa vatrogasnom službom sa posla,
koji i pune te aparate pošto ih ima jako-jako puno.

Kažu ljudi, da se to dešava i na njihovim aparatima
da manometar ode gore, tj. pokazuje više,
jer je prah ušao u manometar a manometar zaribao.

Aparat je skoro sigurno da je ispravan.
Sada kada bi skinuli manometar kazaljka bi ostala na mestu gde je i sada.
Inace pritisak u boci je oko 15-17 bara.
[ bakara @ 25.06.2021. 12:33 ] @
Taj aparat je toliko pouzdan da cak i kada ga deklarisu kao neispravnog on ce 99% i dalje da gasi vatru.

[ Java Beograd @ 25.06.2021. 13:47 ] @
Ma i ja kapiram (otprilike) da je ispravan, tj. UPOTREBLJIV, ali svakako zahvaljujem na savetima.

Jer, pritisak ne može sam od sebe da se uveća (to je jasno), a prah za gašenje (soda bikarona) je prisutan u jednakoj količini kao i kod punjenja.

Da je pritisak manji, mogao bih sasvim logično da posumnjam da negde ne dihtuje i da gubi gas, i svakako bih nosio na servisiranje.
[ whitie2004 @ 25.06.2021. 14:52 ] @
Ako ovi sto uzimaju pare za redovno obilazenje te opreme nemaju nista protiv - nema razloga ni ti da se uzbudjavas ... :-)

A to da mogu ladno da ti uzmu pare za zamenu manometra - nema sumnje. Valjalo bi da budes prisutan da vidis kako ga testiraju ...
[ Java Beograd @ 25.06.2021. 16:23 ] @
Ma jok, to su moji lični aparati, ja ih kupio od svojih para i stoje u mojoj kući / stanu / garaži.
Niko ne obilazi moje vatrogasne aparate, niti kome ja šta plaćam.