[ eeestablishment @ 27.06.2021. 22:29 ] @


Vrelo popodne , drustvo gasi zedj , povede se pitanje pa i polemika kako se proizvodi ( puni ) Coca-Cola kod nas ?

Fabrika je u Zemunu ( poodavno otvorena ) i to smo se svi slozili ali su nam misljenja o tome kako se puni podeljena .

Jedni misle da nam stize gotov koncentrat pa ga kasnije u fabrici razblazuju , dodaju soda-vodu ovo ono , drugi da imamo deo tajne formule

sve sami mesamo osim mozda samo par ( kljucnih ) sastojaka , treci pominju cisterne koje dolaze ( negde iz Evrope ) sa gotovom tecnoscu koje se

posle samo flasira i pakuje u pomenutoj fabrici .

Ova treca ideja je prilicno besmislena , ko zna koliko bi trebalo cisterni samo za nas region a tek sire , pa rekoh mozda je neko ovde na forumu

upucen u problematiku ?
[ BuzzLightyear @ 27.06.2021. 22:39 ] @
Nisam upućen, ali kladio bih se da stiže aroma kojoj se dodaju voda, šećer, kiseline, emulgatori, CO2 i ostali hranljivi sajstojci.

[ component @ 27.06.2021. 23:06 ] @
BuzzLightyear je u pravu.
Ranije je aroma stizala na aerodrom (drug je radio jednom u smeni kad su stigli burići označeni kao aroma za CocaColu). Nema smisla slati šećer, vodu i ostale gluposti koje su svuda iste.
U stvari nisu baš ni svuda iste. Recimo u americi se koristi šećer iz kukuruza, a kod nas šećer iz repe. U Meksiku se do skoro koristio šećer iz trske, pa si u i oni prešli ka kukuruz. Vrsta šećera utiče na krajni ukus. Mislim da je i recept za količinu šećera i CO2 drugačiji u zavisnosti od tržišta. Recimo ako se proceni da u Srbiji više vole slađu Colu, stave nam više šećera.
[ Branimir Maksimovic @ 27.06.2021. 23:06 ] @
Ne pijem koka kolku od kako sam otkrio da sam seceras :P
A voleo bih malo, onu iz Mekdonaldsa sto je identicna ko u USA :P
[ BuzzLightyear @ 27.06.2021. 23:17 ] @
Nemam Kokakolu u frižideru, pa ne mogu da proverim, ali mislim da "naša" Kokakola sadrži i fruktozu i glukozu. Od fruktoze dobijate masnu jetru, a od glukoze salo. Počinju da stižu domaće lubenice, zato idite do pijace. Samim odlaskom sagorećete deo Kokakola masnih naslaga, nećete stvoriti nove jer niste kupili Kokakolu, a kada pojedete kilogram (hladne) lubenice osećaćete se bolje nego posle 1l Kokakole.
[ mjanjic @ 28.06.2021. 00:17 ] @
Dok su naši diskonti još držali "magacine" na otvorenom, pa su pića u PET ambalaži bila izložena UV zracima (a u takvim uslovima sadržaj postaje kancerogen), a u par navrata naletim na flašu iz koje se oseća miris fosfata, a i ukus (bukvalno kao veštačko đubrivo).
Vidim na sajtu centrale u Atlanti formular, i popunim lepo sa objašnjenjem problema. Posle nekog vremena dobijem odgovor od Coca-Cola Helenic Srbija kako oni brinu o kvalitetu, sve u interesu kupaca, da im prijavim ako naiđem na problematičan proizvod, a oni će besplatno organizovati preuzimanje...

Dakle, ništa da ovi iz centrale malo pritisnu ove kod nas po pitanju skladištenja, da gazirana pića u PET ambalaži ne mogu da se skladište na otvorenom i slično, da organizuju slučajne kontrole uzorkovanjem proizvoda iz maloprodajnih objekata, nego lepo prosledili moje primedbe direktno ovim prevarantima u Srbiji.
Tada sam definitivno odustao ne samo od CC, već i od Fante i drugih pića. Povremeno negde probam pola čaše i uvek sebe još jednom uverim da sam bio u pravu, bukvalno đubre što se tiče ukusa.
Bio sam se navukao na Pepsi Lime i Mango, jedva sam se skinuo sa toga, da nisam, sad bih imao preko 125kg... bukvalno se flaša od 2 litra popije za sat i postanete još žedniji... nekada takva pića nisu izazivala takvu zavisnost, tako da nije do šećera, ko zna šta sve dodaju.
[ Shadowed @ 28.06.2021. 06:37 ] @
Citat:
component:
BuzzLightyear je u pravu.
Ranije je aroma stizala na aerodrom (drug je radio jednom u smeni kad su stigli burići označeni kao aroma za CocaColu). Nema smisla slati šećer, vodu i ostale gluposti koje su svuda iste.
U stvari nisu baš ni svuda iste. Recimo u americi se koristi šećer iz kukuruza, a kod nas šećer iz repe. U Meksiku se do skoro koristio šećer iz trske, pa si u i oni prešli ka kukuruz. Vrsta šećera utiče na krajni ukus. Mislim da je i recept za količinu šećera i CO2 drugačiji u zavisnosti od tržišta. Recimo ako se proceni da u Srbiji više vole slađu Colu, stave nam više šećera.

U USA se koristi visokofruktozni kukuruzni sirup (realno, nije ni bitno da li je iz kukuruza, bitno je da je % fruktoze veci od % glukoze).
Kod nas se do pre nekoliko godina koristio secer. U poslednjih nekoliko godina se takodje koristi visokofruktozni sirup i od tada je promenila ukus.
U Meksiku koriste secer koji je, kao sto si rekao, dobijen iz secerne trske.
[ Shadowed @ 28.06.2021. 06:39 ] @
Citat:
mjanjic: Bio sam se navukao na Pepsi Lime i Mango, jedva sam se skinuo sa toga, da nisam, sad bih imao preko 125kg... bukvalno se flaša od 2 litra popije za sat i postanete još žedniji... nekada takva pića nisu izazivala takvu zavisnost, tako da nije do šećera, ko zna šta sve dodaju.

Pepsi lime nema secer uopste. On je "diet" varijanta. Ja ga uzmem nekad ponekad kad hocu nesto od tih otrovnih sokova a hocu da izbegnem secer. Jedino kod njega uspevam da koliko-toliko tolerisem ukus zasladjivaca.
[ miki069 @ 28.06.2021. 06:44 ] @
Fanta i Sveps. Zbog njih sam dobio secer.
Mada sveps i dan danas popijem. Droga.
[ Java Beograd @ 28.06.2021. 07:17 ] @
Verovali ili ne, ali ja Coca Colu pijem samo i jedino kad jedem iz Mek-a. A to se dešava jednom u dve godine.
[ BuzzLightyear @ 28.06.2021. 08:46 ] @
Ja isto pijem Kokakolu samo kada jedem iz Meka, a to se ne dešava nikad (lažem bio sam 3 puta).

Poruka onome ko nam mućka Kolu: smanji malo!

[ eeestablishment @ 28.06.2021. 12:55 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
................................................ Počinju da stižu domaće lubenice, zato idite do pijace. Samim odlaskom sagorećete deo Kokakola masnih naslaga, nećete stvoriti nove jer niste kupili Kokakolu, a kada pojedete kilogram (hladne) lubenice osećaćete se bolje nego posle 1l Kokakole.


Da nije jos rano za nase lubenice ? Ove moje ( 10-ak kom ) tek cvetale

Bice da su ove po piljarama Grcke ?

Elem , interersantno je da svojevremeno firma Coca-Cola nikako nije uspevala da zazivi na Indijskom trzistu .

I onda odluce da kupe najveceg proizvodjaca sokova na tim prostorima pa sada ipak u Indiji prodaju svoju robu u tudjoj ambalazi ?!?
[ BuzzLightyear @ 28.06.2021. 14:38 ] @
Ne bih da te demotivišem, ali taj tvoj bostan nije ni za turšiju. Ja sam baš ovog trenutka u bostanu i imam zrelih lubenica.


Slika sa lica mesta.
[ bakara @ 28.06.2021. 14:50 ] @
Secer, tj ta vrsta bolesti se ne dobija od koka kole, to je jako glup i otrcani klise.

kao i ovo sa kolicinom secera u casi soka...
svi sokovi sadrze puno secera i gazirani sokovi su sasvim u skladu sa tim kolicinama secera, nista tu koka kola i pepsi nisu drugaciji od bilo kog drugog soka.

Sokove ljudi piju bas zbog secera,
sokovi koji ne sadrze secer sadrze vestacke zasladjivace koji dokazano stimulisu glad i zedj, al nemaju secer
[ BuzzLightyear @ 28.06.2021. 14:59 ] @
Dijabetes tip II je najčešće posledica loše ishrane i nezdravog života. Od prekomernog konzumiranja koka kole i drugih sokova može se dobiti dijabetes! Ti verovatno pokušavaš da umiriš svoju savest, ali malo je koristi od toga. Ne sadrže svi sokovi puno šećera. Na primer ako iscediš limun i ne dodaš šećer, onda sok nema šećer, jednostavno je.
[ eeestablishment @ 28.06.2021. 15:01 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Ne bih da te demotivišem, ali taj tvoj bostan nije ni za turšiju........................


Ma kasno sam posadio , tek desetinu kom. vise zajebancije radi . Ima u basti jos svasta nesto ali da ne sirimo temu

Ti ovo radis profesionalno pa ako moze 1 pitanje

Dok traju ove skapse koliko cesto i sa koliko vode ( po vrezi ) ih treba zalivati ?

ujutru ili uvece ?
[ BuzzLightyear @ 28.06.2021. 15:06 ] @
Recimo svaki drugi, treći dan, 10ak litara po biljci. Bostan voli puno vode. Možeš da kupiš crevo za kap po kap sistem i podigneš bure na 1m visine i tako zalivaš.

Trebalo bi da je bolje zalivati ujutru, dok je hladna zemlja, ali iz mog iskustva može i po najvećoj vrućini (sistemom kap po kap).
[ eeestablishment @ 28.06.2021. 15:35 ] @
Hvala ,

kad sam već započeo ovo da se biljke ne muce .
[ component @ 28.06.2021. 15:46 ] @
100 ml CocaCole ima 10,9g šećera. Lepo piše na etiketi.
100 ml voćnog soka u tetrapaku ima isto toliko šećera.
Babin sok od zove ima isto toliko, a možda i više šećera.

Meni je problem što kada popijem čašu CocaCole posle 10 minuta bih da popijem još jednu. Utoli mi žeđ samo na nekoliko minuta. Ali od svih pića CocaCola mi najviše prija posle obroka. Dođe kao dezert.
Da je zdravo - nije.
[ test1234 @ 28.06.2021. 17:15 ] @
Limenke se proizvode takodje na Batajničkom drumu u Zemunu. E sad gle čuda, limenke za pivo i sve ostalo sem Coca Cole se štancuje na jednoj liniji/mašini a limenke za Coca Colu se zaseno prave, samo one, na posebnoj liniji/mašini

. Pitam drugara koji tu radi u čemu je štos.

Limenka od Coca Cole ima specijalnu četvorostruku zaštitu unutar limenke, dok ove pivske i ostale ne traže nikakvu specijalnu zaštitu.

Kaže desi se da nekada omanu sa tim zaštitama. Kada se u takve loše zaštićene limenke napuni Coca Cola procure sve istovremeno za par sati.

Jedno vreme nisam pio Coca Colu.
[ SlobaBgd @ 28.06.2021. 18:17 ] @
Koka kola i slični napici ne mogu se nazivati sokovima. Zna se šta je sok: tečnost i pulpa koje nastaju ceđenjem neke biljke (najčešće voća, ali i povrća, nekih trava ili korenja). Od čega je koka kola "iscedak", od kojeg voća?
To su napici, nikako sokovi.
[ djoka_l @ 28.06.2021. 18:25 ] @
Od čega se iscedi sok od zove?
[ SlobaBgd @ 28.06.2021. 18:43 ] @
Kuva se cvet zove, i ekstrakt tog cveta se razloži u vodi.
Otprilike kao što se kuvaju čajevi.

Akcenat u mojoj poruci nije na "iscediti" nego na "voće" ili "povrće". U koka koli nema ni traga voću. O tome govorim. Zato nije sok.
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2021. 18:59 ] @
Koka kola (moderni "original") jeste los napitak ako se konzumira preterano, ali mislim da joj je reputacija mnogo gora nego sto je apsolutno losa.

Primera radi, evo jedan vocni sokic:



U ovoj flasici (200 ml) se nalazi 28 grama secera. To mu dodje 140 grama po litru, ili 1.4x vise od koka kole.

Popijete ova 2 sokica razmucena sa sodom i u organizam ste uneli 56 grama secera. To je skoro 20gr vise od max. dnevne preporuke za dodati secer. Naravno tesko da su ti sokovi jedina stvar sa ekstra secerom tako da je verovatno situacija jos gora.

Ili, recimo, djus od pomorandze sadrzi identicnu kolicinu secera (+/- nesto nebitno) kao i koka kola.

Neki "ledeni cajevi" (jako los izraz) isto imaju 100-120 gr secera na 1l - dakle i do 1.2x koka kole.

Ovo koka kolu sa secerom ne cini nista boljom naravno, ali ako se bas insistira ima mnogo gorih proizvoda od kojih bi neki prolazili kao "zdravi" kod neupucenih.

@bakara,

Poslednji put kad sam gledao to "dokazano" da napitci sa zasladjivacem stimulisu glad i zedj ono sto sam video je slaba nauka (statisticki a neki radovi i vise od toga). Rekao bih da to nije dokazano, ali zvuci jako ubedljivo (da ne kazem da bi ljudi prosto voleli da je tako).
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2021. 19:12 ] @
Citat:
SlobaBgd
. U koka koli nema ni traga voću


A sto su cedili lisce koke? To se ne racuna? :-)))) Takodje, koka kola sasvim sigurno sadrzi bar malo ekstrakta pomorandze i limuna u "sastojku 7X".

Sok definitivno nije, naravno.
[ Java Beograd @ 28.06.2021. 19:23 ] @
Citat:
test1234: Kada se u takve loše zaštićene limenke napuni Coca Cola procure sve istovremeno za par sati.

Urbana legenda, koja nema veze sa realnošću. Na kraju krajeva, izuzetno lako se i može proveriti.
[ eeestablishment @ 28.06.2021. 22:09 ] @
Ako smo kod prirodnih sokova ranije sam imao dosta prilike da pijem domaci bas prirodno cedjen bistri sok od jabuke .

Pamtim taj ukus i sada od ovih kupovnih najblize tome mi je Fruvita .



[ mjanjic @ 29.06.2021. 01:06 ] @
Domaći sveže ceđen sok od jabuke popio jednom - nerazblažen - prevrnuo mi se stomak od mučnine, to ima šećera nenormalno. A da se razblaži, ne bi imalo ukus (zato u prerađevine i stavljaju one "pojačivače ukusa").

Sa druge strane, probao par puta onaj Olympus sok, navodno čista ceđena pomorandža (mislim da je ipak bar "malo" razblažena, ali ipak verovatno nije dodavan šećer).

Ali kad videh u nekoj emisiji kako proizvođač jednog od najbolje rangiranih "sveže ceđena pomorandža" sokova tvrdi da procesira voće tako što vrši ekstrakciju 100% sastava šećera koji potom kontrolisano vraća kako bi dobio "ujednačen ukus"... kao, postoje varijacije u procentu šećera i ostalom sastavu kod plodova sa različitih plantaža, a oni moraju da imaju 100% konzistenta "vrhunski" kvalitet... i, onda na pakovanju piše "100% pomorandža, bez dodataka vode ili šećera..."; da, nisu dodali šećer, samo kontrolisano "vratili" i "ujednačili" onaj šećer koji su prvo izdvojili.

A najgore kad čak i "eksperti" kažu da im se ipak više sviđa procesiran/prerađen sok od pomorandže: https://youtu.be/8e4CEm9yybo
[ whitie2004 @ 29.06.2021. 06:59 ] @
Procenat secera u svezem (nesusenom) vocu:

jabuka, kruska, sljiva > 7-15.5%
dunja, kajsija, breskva, tresnja, visnja > 6-12.5%
borovnica > 4-7%
limin > 1.5-4%
[ B3R1 @ 29.06.2021. 08:25 ] @
Koka-kolu sam pio poslednji put pre 10 godina. Cisto iz radoznalosti, uzeleo se ukusa svog detinjstva ... kada sam "to" probao ni pola case nisam uspeo da ispijem, jer to sto su mi doneli nije licilo uopste na ukus koji pamtim. Neki tezak drnch. Nakon toga sam satima imao pojacanu kiselinu u zelucu, sto mi se inace desava sa drugim picima, ali ne bas od pola case. Recimo, treba mi 5 piva da bih osetio kiselinu. Ili neko zaista lose vino. A od tog drnca sto je navodno bio koka-kola samo sto mi se zeludac nije prevrnuo.

Od tada to smece ne stavljam na usta.
[ Living Light @ 29.06.2021. 09:00 ] @
Pre 50 god. pošalje me majka u radnju da kupim Lero sirup, kao za sok.
Pita prodavac od cega ces Lero?

Pa, reko od naradže.
-El ti hoces da praviš limunadu od naradže :)
-------
Ala smo tamanili te otrove FlavorAid kao deca.
To je tek horor otrov bio.
Na kesici je pisalo koja je maksimalna dnevna doza!

Koka kolu ne pijem, a ne pijem ni obične sokove iz radnje.
Iseckam limun, sunem vode, i ostavim da odstoji 24h,
i to mi je super rashladjenje.
[ bakara @ 29.06.2021. 10:27 ] @
Odavno "sok" ne mora da bude biljnog porekla, moze da bude potpuni vestak i danas ima puno primera takvih.

Koka kola je tu jos najlosiji primer vestackog soka.

Eto vec su ljudi naveli primere sokova kojima ima vise secera, a da bi nesto zvali sokom to mora biti bar na neki nacin zasladjeno (secer ili vestacki zasladjivac)

Secer sam po sebi nije stetan, i on je potreban oragnizmu jer stvara potrebnu energiju.

problem je kada coveku ne treba toliko energije (secera) koliko unosi onda se secer pretvara u mast.

I u opste preterivanje u bilo cemu dovodi do debalansa u organizmu sto dalje vodi u neku bolest, ali casa bilo kog soka nije kriva za to.

danas se energetski napici piju kao sok, a energy bar jedu kao cokoladice....e to je problem
i nije problem ako to uradis jednom, problem je ako to radis stalno.
[ BuzzLightyear @ 29.06.2021. 10:48 ] @
Citat:
Odavno "sok" ne mora da bude biljnog porekla


Citat:
Ništa lepše od svežeg crvenog soka ljudskog porekla!

Grof Drakula
[ djoka_l @ 29.06.2021. 11:17 ] @
Hejteri!
Ja funkcionišem na Koka koli (zero) i kafi. Obilne količine i jednog i drugog...
[ BuzzLightyear @ 29.06.2021. 11:52 ] @
Koka kola zero bi u stvari bila veoma zdrav napitak, potrebno je samo izbaciti fosfornu kiselinu, aromu, kofein, veštačke zaslađivače, regulator kiselosti... i ostaviti čistu vodu :)
[ ademare @ 29.06.2021. 11:53 ] @
Sve to za 0 kalorija , koristi vestacke zasladjivace .

Mnogi strucnjaci postoje studije, smatraju da su ti vestacki opasniji po zdravlje od prirodnih .

https://rs.n1info.com/zdravlje...-mogu-da-stete-nasem-zdravlju/
[ BuzzLightyear @ 29.06.2021. 12:02 ] @
Đoka po sopstvenom priznanju ima visinu pleja, a masu teškog centra, ali zato što programira... Izgleda da ima istine u ovom članku koji je linkovao ademare, osim možda za uticaj na sinapse. Mada, ko zna kako bi Đoka programirao da ne konzumira Sosa Boću.

[ djoka_l @ 29.06.2021. 12:09 ] @
Ne znam da li ste primetili, ali Coca Cola Zero je malo promenjena poslednjih nedelja.
Ona je i pre bila manje slatka od obične (koju ne pijem, osim kad neko ne podvali, ali je tada odmah provalim po slatkoći i kiselom aftertejstu koji imam od nje).
Sada su još malo smanjili slatkoću, a jače nego pre se oseća miris cimeta. Čak i u čaši posle nje ostaju tragovi cimeta na dnu.
[ bakara @ 29.06.2021. 12:27 ] @
Zapravo koka kola zero ima nula secera ali ima valjda 2 kalorije u svakoj casi.

Od tih bez secera napitaka po meni je najpitkiji pepsi max a on je cak svojevrstan fenomen jer nema ni secere ni kalorije,
fakticki nutritivne vrednosti su mu nula, sto naravno nema nikakve logike


nekoliko istrazivanja je pokazalo da vestacki zasladjivaci mogu da izazovu dijabetes i srcane bolesti cak i nakon samo jednog pica dnevno,
tako da onaj beli secer sa pocetka price je mala maca za sve ovo, a neki sok mora da se pije....
[ djoka_l @ 29.06.2021. 12:38 ] @
https://www.healthline.com/hea...s/aspartame-diabetes#aspartame
Citat:
Aspartame is a low calorie sweetener that is around 200 times sweeterTrusted Source than sugar with less than 4 calories per gram. Aspartame is considered safe for people with diabetes to eat.


Nisu svi zaslađivači isti.
Kod Aspartama postoji uvek upozorenje da proizvod sadrži izvor fenil alanina. Info, fenil alanin je amino kisleina koja se nalazi prirodno u mnogim proizvodima, a višak fenil alanina može da bude problem samo kod osoba koje imaju fenilketonuriju (a njima je Aspartam poslednja briga)...
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2021. 12:53 ] @
Citat:
bakara:
Koka kola je tu jos najlosiji primer vestackog soka.


Koka Kola je svakako odgovorna za omasovljenje trenda i kao jedan od pionira ovakvih napitaka... ali danas su oni druga liga :)

Monster Energy Assault recimo ima 55g secera i 160mg kofeina, ukupno 235 kcal (koka kola 186 kcal) - to mu dodje nekih 5 krofni sto se secera tice, i solidnih 20g secera vise nego sto ceo dan treba.

https://www.monsterenergy.com/...roducts/monster-energy/assault - "Viva La Revolution!", treba da pise "Viva La Diabetes!" :-)

Mountain Dew koji, fala bogu, nije popularan u Srbiji ima, pazi sad, 121.5 grama secera po litru... test opterecenja secerom kod doktora obicno koristi 75-100g.

Kao sto si primetio, nije problem to popiti ponekad - problem je ako predje u naviku.

Ima jos pobednika:

Fanta Mango? :-) 135.5g secera po litru (!) - iako sam licno protiv zabrana ili oporezivanja hrane i pica, ove buckurise sa aluzijom na voce bi trebalo kontrolisati u marketingu. Koliko znam u Srbiji ovo ne bi ni moglo da se prodaje, ne zelis ljude da kupuju ovo misleci da kupuju nesto na nekakvoj bazi voca. A ono solidno grdje od omrazenog napitka.

I posebno mesto za: Surge (https://www.surge.com/): 160 grama secera po litru (vise od nedelju dana normalnih potreba) i 650 kalorija. Porcija: 56g/230kcal, sladje od Monster Assault-a. Zamena za 6 krofni i game changer za trku sa komsijom ko ce prvi do koronarne jedinice. Ako trenirate za dijabetes tipa 2 - ovo je odlican dodatak ishrani.

ALI... ko zeli jos jace, brze, mora da razmotri malo raznovrsniju ishranu. Ne ide samo sa ovim zasecerenim vodicama... za pocetak, malo gusci napitci:

- Sejk poput Arby's Jamocha Shake - https://www.caffeineinformer.com/caffeine-content/jamocha-shake = instant 1140 lakih kalorija u zeludac (LARGE), maksimalna efikasnost za prebacivanje u krvotok :)

Od sastojaka pise da ima i Nitrous Oxide Gas (wtf), mozda da se malo smejete dok se Jamocha rapidno konvertuje u salo.

- Baskin Robbins Cappuccino Blast - #2 sa 470 kalorija u porciji za tov. Blast je odlicno ime, opisuje sta ce se desiti sa beta celijama: bice skracene na pola svoje sirine.

Ove svari ce izazvati neminovan skok insulina u krvi - a skok insulina je odlican otvarac apetita. Kad se to desi, treba razmisliti i o zdravom izboru hrane:

- Burger King Triple Whopper, sa "sirom" naravno: 1230 kcal (bez pomfrita i bez dodataka - naravno da se preporucuje "make it your way" ;-)
- Ako vas put nanese u USA, Whataburger ima Triple Meat verziju burgera sa... 1885 kalorija... jos malo pa ce uspeti da u jedan burger nabiju enerigju za prosecnog coveka
- Za to vam treba "meal", isto USA: Cheesecake Factory: Pasta Napoletana - 2480 kcal po serviranju.

Znaci, 2480 kcal za pastu, 1140 kcal za Jamocha Shake, da se malo probudite 2 komada Monster Asault: 470 kcal (ili jedan kapucino kod Baskin Robbins-a)... hm, zaboravili smo dezert: ako ste vec u Cheescake Factory, imate Oreo Dream Extreme Cheesecake sa... 1600 kalorija.

Ako ste dijabeticar i 1600 kalorija i secerna bomba deluju kao rizik, imaju oni i laksu opciju: "Low-Licious Cheesecake" sa svega 570 kcal. Jos malo pa ce da je preporucuju nutricionisti.

--

RUCAK UKUPNO: 5690 kalorija. Za jedan obrok. Sa ovim ste definitivno u prednosti za koronarnu, komsija nema sanse protiv ovoga. Na ovo nismo dodali neko vince pre, ili neki drugi alkohol posle za probavu - na citaocima je da to dodaju. Uvece moze onaj tripple whopper, ujutru neki secerni "danish" i eto komotno stizemo do 8K kalorija dnevno.

Ko hoce to jos brze, moze da se pretplati i jede u Heart Attack Grill u Vegasu, oni se bukvalno hvale da im je neko bukvalno vrisnuo od srcke za vreme jela.

Ako stignete do 160kg - jedete za dzabe u Heart Attack Grill-u... bar neko vreme.
[ Java Beograd @ 29.06.2021. 13:04 ] @
Malo i malo više šećera ne škodi, ako se uzima povremeno.
Loša je navika, redovno i svakodnevno. A ja znam kolege/koleginice s posla, koji REDOVNO I SVAKODNEVNO popiju bar litar Cole. Užas!

- Beli šećer je "opasan" jer se unosi mnogo kalorija, a pri tome se ne stvara osećaj sitosti, kakav bi se recimo dobio ako se pojede hleb namazan mašću (svinjskom, naravno).



Dijabetes II
Povećan je rizik nastanka bolesti usled nezdravih navika u ishrani, gojaznosti i slično.
Ali, nema direktne uzročno-posledične veze: konzumacija slatkiša i zašećerenih proizvoda < - > dijabetes

Ja lično, iz bližeg friends & family okruženja, znam ljude koji skoro pa nikad ne jedu slatkiše a imaju ozbiljan dijabates II.
I obratno: moj matori otac, sad već u kasnim osamdesetim, oduvek je voleo slatkiše, i dan danas jede koliko god može i kad god se ukaže prilika! I falabogu - šećer u krvi - normalan!

Ako neko već ima problem sa dijabetesom II, svakako mora da izbegava konzumaciju slatkih, gaziranih napitaka.


[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2021. 13:35 ] @
Dijabetes je metabolicki poremecaj za koji i dalje nemamo zadovoljavajucu teoriju sta ga tacno izaziva i kako. Postoji korelacija naravno - ako npr. imam 150 kila, visok pritisak i holesterol u nebesima sve su sanse da mi je i secer u krvi u "redline-u". Ako imam 70 kila, sve na "sredini", daleko su manje sanse.

Ali, kao sto Java rece, te sanse nisu nula: ima i mrsavih sa dijabetsom, kao i onih koji se otkidaju od slatiksa a glukoza u krvi im na sredini. Sto je i logicno, secera ima vise >van< slatkisa u prosecnoj ishrani. Ali ni sav taj secer nije nuzno uzrok, mozda je posledica - a mozda su uzroci visestruki. Ima i debelih bez (doduse, debljina jeste visok rizik - ne cini covek uslugu sa tim ako zeli da izbegne D2)

Najveca zabluda je bas ta ideja da je zbog toga sto je "secer" (nesrecno ime) bolest vezana za "secer" (supstancu) to znaci da je "uzimanje slatkog = rizik za dijabetes". Ova 2 termina jesu povezana ali ne na nacin na koji se obicno misli. Dijabetes Tip 2 je nemogucnost celija u pankreasu da se izbore efikasno sa secerom u krvi zato sto su druge telesne celije izgradile "otpornost" na insulin. Svakodnevna moderna hrana ima vise nego dovoljno secera da nekom ko ima predispozicije napravi s*anje. Stavise, nije potrebno uneti ni gram secera kroz slatkise ili napitke, pice/paste/nadevi/krompir/kukuruz imaju vise nego dovoljno :-)

No, bilo kako bilo, unositi u sebe cistih 100gr secera dnevno ne moze biti dobro nikako - to je udar na metabolicki sistem i to ne moze proci bez adaptacija ako potraje. A 100gr secera su bukvalno 2 konzerve Monster Assault-a.

Citat:

Ako neko već ima problem sa dijabetesom II, svakako mora da izbegava konzumaciju slatkih, gaziranih napitaka.


Kod tih ljudi je skok secera u krvi drasticno veci zbog povecane rezistencije na insulin. Takvi "spicevi" gde krv postaje previse 'slatka' su katastrofalni za krvne sudove. Spojis to neko vreme i bukvalno ima da krenes da se raspadas.

Mada isto to vazi i za bilo koji drugi slatki napitak - eno onaj "sokic" sto sam ga okacio na prosloj strani ima solidno vise secera od koka kole. To je sve "off limits" osim ako neko ne zeli slepilo.

[ tdusko @ 29.06.2021. 13:54 ] @
Fizicka aktivnost i obim struka igraju veliku ulogu u tome da li ce neko dobiti insulinsku rezistenciju i kasnije D2. Kao sto je Ivan rekao sanse tjst rizik nikad nije 0, ali se drasticno smanjuje za muskarce koji imaju obim struka ispod 100cm, zene ispod 88 cm i bave se redovno fizickom aktivnoscu. Dakle koga briga za zdravlje neka meri struk i neka prati preporuke za minimalnu nedeljnu fizicku aktivnost, a to je

- umerena fizicka aktivnost (brzi hod, bajs po ravnom itd) 150 min/ned ili
- intenzivna fizicka aktivnost (trcanje, hodanje uzbrdo, bajs brze, vijaca, veslanje...) 75 min/ned i
- vezbe snage sa opterecenjem 2-3 puta nedeljno

Ovo treba raditi dozivotno.
[ component @ 29.06.2021. 14:26 ] @
Sve je relativno. Ako voziš Tour de France onda i treba da uneseš 5-8000 kilo kalorija dnevno.
Ja koliko sedim trebalo bi da jedem ko asketa.
[ Living Light @ 29.06.2021. 14:59 ] @
Citat:
Java Beograd: Loša je navika, redovno i svakodnevno. A ja znam kolege/koleginice s posla, koji REDOVNO I SVAKODNEVNO popiju bar litar Cole.

JavoBG u pravu si!

Imam drugara sa posla, znamo se 25 god.
Tukao je 2 x 2 =4 Litre Cole dnevno.

Živi u BG. Stigao na Interno u bolnicu, niko ga nije pitao šta pije.
Kad su stigle analize = Jetra u Qhhurcu!

Dijagnoza: Momentalno da piješ SAMO čistu negaziranu vodu!!!
Zaboravi Colu! Što je bilo bilo je!

.com
[ eeestablishment @ 29.06.2021. 17:32 ] @
Citat:
..............Imam drugara sa posla, znamo se 25 god.
Tukao je 2 x 2 =4 Litre Cole dnevno......................


A da je cepao domacu radzu ? ( otvori se apetit pa posle navali na klopu i bude dupla steta )

Salu na stranu , sve sto je u enormnim kolicinama steti organizmu . ( eto povika na Colu a covek je tamanio 4x365 ...... 1460l godisnje pa x koliko ga Robert zna......... )

Dobro i ima jetru ?

Ja sam pre neki dan pokrkao pola kile jegnjetine

( jbga morao sam da isprobam ovaj razanj ) pojeo pola kile leba , ( pola vekne ali ja to zovem pola kile ) popio pola L ledenog crnog vina 13 Jul

( znam da se ne pije rashladjeno ali tako mi prija ) , kasnije se zvalio u lezaljku

i gasio zedj sa pola litre Coca-Cole .

Primetio sam da mi taj odnos 1\2 x 1\2 x 1\2 x 1\2 bas odgovara ali se pitam koliko je to u kalorijama ?

Inace , za ove krkadone je u dobroj meri krivo drustvo sa ovog foruma ( prepoznace se oni ) koje mi je pomoglo

da popravim pomenuti razanj . ( ArturMartin )

p.s srecom salate nije bilo jer u basti jos nije stigao paradajz a ovaj sa pijace ne konzumiram ( ko zna sta sve trpaju u njega )

inace bi se nacrnio . . .

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 29.06.2021. u 18:50 GMT+1]
[ Living Light @ 29.06.2021. 18:23 ] @
eeestablishment,

ne znam šta sadrži taj ekstrakt od Cole,
ali garant ima neki Q u sebi, tipa:
-Što ga više piješ, to ti se više pije!

To mora da je neki AntiDepresant i Izmenjivač mozga
--------
Ee, a što ima Cofeina u Coli, ma strašno,, barem meni.
Kad zveknem po litre (2 čaše) pritisak mi ode u nebo,
kao da sam popio 2 kafe expreso.

Ludilo...
[ Shadowed @ 29.06.2021. 19:22 ] @
Citat:
eeestablishment:Primetio sam da mi taj odnos 1\2 x 1\2 x 1\2 x 1\2 bas odgovara ali se pitam koliko je to u kalorijama ?


Ja'njetinu racunaj negde 400-450 kalorija na 100g.
Hleb 330-350 na 100g.
C-C 35 na 100ml.
Vino 85 na 100ml.

Naravno, to je okvirno. Neko je meso masnjie, neko je vino alkoholnije..
[ Living Light @ 29.06.2021. 19:30 ] @
Ima ona:

-Hočeš li da ti skuvam/spremim nešto ukusno, ili nešto zdravo :)

Biraj...
[ jovajovic100 @ 29.06.2021. 20:17 ] @
Moje malo iskustvo sa povecanim secerom u krvi . Kao i svaki Srbin ja sam zdrav
ko dren pa i nisam nesto redovno radio analize. A, ne lezi vraze , naklopam se valjda
prosle godine aronije prvi put u zivotu , kad ujutro ja ne mogu da zatvorim usta
koliko su mi natekli jezik i usne . Pravac lekar , malo boca i to poce da prolazi , ali
izmerise i secer , kad on 13 . Propast , sutradan opet merenje , ono oko 8 valjda .
Prosta stvar , dijabetis tipa ll . Krenem u borbu sa sobom , kupim merac secera ,
cak sam i na forumu pitao koji da kupim , i udri represalije na krkanje. Izbacio sam
svo belo brasno , krompir , testenine i secer iz ishrane . Cak i neka voca i povrca koja
imaju visoki glikemiski indeks . Kolace bas volim , ali sam se i ranije trudio da ih ne
jedem puno , ali sam ih sada sveo na jedan komad mesecno u proseku . Uz nesto
sedenja na biciklu i ovakvu ishranu otislo je desetak kg , a secer je na oko 5,2 .
Sve je vrlo jednostavno , ali malo bolno kada gledas nekoga kako maze pekmez
na leba i krka .
Kokakolu i ostale slatke kake ne pijem vec dobrih deset godina , a san mi je da
u US posetim Heart Attack Grill . Inspirativan mi je video na 4,20



https://en.wikipedia.org/wiki/Heart_Attack_Grill
[ mjanjic @ 29.06.2021. 21:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
RUCAK UKUPNO: 5690 kalorija.

A zamisli tek ovo "a bird in a bird in a bird in a bird in a bird in a pig" :)
Negde, oko 80,000 kalorija: https://youtu.be/7Xc5wIpUenQ
[ Living Light @ 29.06.2021. 22:21 ] @
Ee, jeste ludi za sve pare...

[ Living Light @ 29.06.2021. 22:29 ] @
Bračo, Dobro Došli u SRBIJU:
(ne znam kako je kod Vas, ali u Pančevu su Brača Dobro došla )

[ jovajovic100 @ 29.06.2021. 23:51 ] @
A da ti usvojis ovu sestru , malecka je , laka za odzavanje

[ Living Light @ 30.06.2021. 00:02 ] @
Jovo,
Svaka čast Kinezima, ali ima svoju Julišku i Volim je do NEBA!

JBG, zauzet sam :)
[ whitie2004 @ 30.06.2021. 06:47 ] @
Citat:
Living Light:
Ima ona:
-Hočeš li da ti skuvam/spremim nešto ukusno, ili nešto zdravo :) ...

Ima i ona:

Sve dobro u zivotu je ili nezakonito ili amoralno ili goji !
[ jovajovic100 @ 30.06.2021. 08:52 ] @
Citat:
Living Light:
Jovo,
Svaka čast Kinezima, ali ima svoju Julišku i Volim je do NEBA!

JBG, zauzet sam :)

Nisam ti ja rekao da ti zamenis Julisku , daleko bilo .
Nego da usvojis ovo devojce koje proguta celu tortu ,
vidi kako slatko rucka . Nisi ti kao onaj Pisac da tim
malima oma lyukba nyomul
PS Japanka je
[ eeestablishment @ 30.06.2021. 11:19 ] @
Citat:
whitie2004:
Citat:
Living Light:
Ima ona:
-Hočeš li da ti skuvam/spremim nešto ukusno, ili nešto zdravo :) ...

Ima i ona:

Sve dobro u zivotu je ili nezakonito ili amoralno ili goji !


Potpisujem....

Nego ko je uopšte odredio te postulate , i da li se vremenom nešto menja

u smislu da je nekada bilo amoralno a danas više nije ?
[ Living Light @ 30.06.2021. 11:32 ] @
To su smislili ovi odmorni mozgovi koji bi da žive kao Pantelija 150 godina,
pa kada ih zoveš na roštilj, a on neče ništa sa roštilja,
nego je poneo svoj neki ljubičasti šejk, kao to su vitamini od A do Z :)
[ nenadovic85 @ 30.06.2021. 11:47 ] @
Otišao predsednik Vučić kod psihijatra, kaže, doktore umislio sam da sam predsednik Srbije. Kaže doktor, ne brini proći će evo ti lek, silazovlast.
[ anon70939 @ 30.06.2021. 17:47 ] @
Citat:
djoka_l:
Ne znam da li ste primetili, ali Coca Cola Zero je malo promenjena poslednjih nedelja.
Ona je i pre bila manje slatka od obične (koju ne pijem, osim kad neko ne podvali, ali je tada odmah provalim po slatkoći i kiselom aftertejstu koji imam od nje).
Sada su još malo smanjili slatkoću, a jače nego pre se oseća miris cimeta. Čak i u čaši posle nje ostaju tragovi cimeta na dnu.

Mozda zato na njoj pise "Novi ukus" :)

Uzeh da probam... uzas.



Kao momak sam pio po 2-3l dnevno.
Rutina mi bila uvece za "veceru" kad se vracam s posla da kupim 2L i recimo duplu jafu, ili dupli toto, noblice... i lagano celu noc uz IRC. Nista mi nije falilo.

A onda se ozenih, prestao da pijem, popijem sad maksimalno 2-3 limenke mesecno. Ali na sistematskom kazu da imam masnu jetru..


[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 30.06.2021. u 19:05 GMT+1]
[ djoka_l @ 30.06.2021. 19:10 ] @
To za masnu jetru lažu svakoga.
Meni nekoliko puta rekli da imam masnu jetru.
A poslednji put kada me je internista pregladao na ultrazvuku, kaže sve u redu.
Ja pitam, "A masna jetra?", a on meni "Ko te to slagao?"
Inače, tip je prototip "čika doktora", samo mu fali da piše poeziju, pa isti čika Jova Zmaj.

Sad, možda samo on greši, a svi ostali u pravu, ali mi nekako on bio baš upečatljiv i pre nego što me je pregledao.
[ BuzzLightyear @ 30.06.2021. 19:48 ] @
On ti je rekao ono što želiš da čuješ. Samo na osnovu informacija sa foruma ja mogu da ti kažem da imaš masnu jetru.
[ anon70939 @ 30.06.2021. 20:44 ] @
I trigliceridi su mi na gornjoj granici, tako da je to valjda znak da jeste masnjikava.

Kazu da se jetra kompletno regenerise od par nedelja do par meseci. Ne znam da li se misli i za masnu jetru.

Izbacih zadnjih 2 meseca kokakolu totalno. Doduse par puta sam popio po par gutljaja. I pijem neki hepato slim.
Ici cu na sistematski za mesec dana pa javljam rezultate
[ Living Light @ 30.06.2021. 20:53 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
On ti je rekao ono što želiš da čuješ. Samo na osnovu informacija sa foruma ja mogu da ti kažem da imaš masnu jetru.

Pametnjakoviču,
Jesi li ti pregledao Djoku na UZ?
Jesi li Ti pustio Djoku kroz Skener?
Jesi li ti pustio Djoku kroz magnetnu rezonansu gornjeg abdomena od 3 Tesla?
Jesi li Ti uradio Laboratorisjske analize za jetru?
Jesi li uradio hormonske analize u vezi jetre?

Ako nisi, NEMOJ da sehhhrinjaš!!!
.com
[ Shadowed @ 30.06.2021. 21:07 ] @
Citat:
CoyoteKG:
I trigliceridi su mi na gornjoj granici, tako da je to valjda znak da jeste masnjikava.

Kazu da se jetra kompletno regenerise od par nedelja do par meseci. Ne znam da li se misli i za masnu jetru.

Izbacih zadnjih 2 meseca kokakolu totalno. Doduse par puta sam popio po par gutljaja. I pijem neki hepato slim.
Ici cu na sistematski za mesec dana pa javljam rezultate

U slucaju masne jerte nemas ostecenje koje zahteva regenerisanje vec imas talozenje masnoce.
Alkohol i fruktoza su najcesci uzroci.
Obican kuhinjski secer (saharoza) se pri varenju razlaze na 50% glukoze i 50% fruktoze. To je jedan izvor.
Coca-Cola koristi fisokofruktozni sirup koji je negde 60/40% fruk/glukoza. Koristi se i u drugim slatkim stvarima (slatkisima, keksovima itd.) ali u sokovima ne tako cesto.
Ima je i u medu.
Voce obicno sadrzi i saharozu i glukozu i fruktozu ali uglavnom vise fruktoze.

Tako da bi valjalo izbegavati prakticno sve slatko dok se ne popravi situacija a posle adekvatno dozirati.
[ Living Light @ 01.07.2021. 03:00 ] @
Znaci, covek ne sme ni kasiku čistog meda sa Zlatibora?

....u ime Oca, Sina i Svetoga Duha...

Amin
[ Shadowed @ 01.07.2021. 07:13 ] @
Znas kako, med ti je 82% secer (razlicite vrste, pretezno fruktoza), 17% voda i 1% zanimljiv deo :)
[ eeestablishment @ 01.07.2021. 10:49 ] @
Interesantno da je med jedina namernica na svetu koja se ne kvari ?
[ component @ 01.07.2021. 11:13 ] @
Ne može da se pokvari? A kad se ukiseli? Da li to smatramo kao med koji nije "pokvaren", ali ne bi trebalo da se jede?


Citat:
Zašto ponekad med ima kiseo ukus? Med se može ukiseliti kad se cedi nedozreo i kad u njemu ima viška vode. Zatim, kad se čuva u nedovoljno zatvorenim podudama i vlažnim prostorijama kada upije vlagu.

Prilikom kristalizacije meda u kome ima vode ili viška grožđanog šećera, takođe dolazi do kiselosti. Med, takođe, može da se ukiseli ako se sipa u neoprane sudove u kojima je prethodno bio ukiseljen med.
Ukiseljavanje meda je daleko brže ako je temperatura u prostoriji u kojoj se čuva med od 14 do 20 stepeni i ako je relativna vlažnost vazduha iznad 60 odsto. Međutim, na temperaturi ispod četiri i iznad 30 stepeni proces kiseljenja meda se potpuno prekida.

Tokom kiseljenja meda, prvo se oslobađa ugljen dioksid pa zatim voda. Posledica toga je da sudovi u kojima se obavlja kiseljenje prskaju pod pritiskom ugljen-dioksida. U već ukiseljenom medu ima više vode pa je on redak i vodenast. Ako se pčele prihranjuju kasno u jesen šećernim sirupom pa ne mogu da stignu da ga potpuno prerade u med i da ga smeste u ćelije saća i zatvore voštanim poklopcima, već sirup ostane nezatvoren u ćelijama saća, on se može ukiseliti i u saću.

Kiseo med škodi pčelama pa ga ne treba koristiti u prihranjivanju, a ne preporučuje se ni za ljudsku ishranu jer izazive tegobe u probavnim organima.
[ Shadowed @ 01.07.2021. 11:17 ] @
Pa, ni secer se ne kvari :)
A i nije da se med ne kvari bas uopste, samo je vrlo otporan (upravo zbog visoke kolicine secera kao i nekih antimikrobijskih sastojaka).
[ Living Light @ 01.07.2021. 11:52 ] @
Negde sam citao da su u piramidama nalazili
nepokvaren med.
E sad, da li bas toliko može da izdrži, ne znam,
ali da je otporan to jeste.

Ja koka kolu ne smem ni u snu, zbog kofeina,
rokne mi pritisak, uši mi zvrlje.
[ Java Beograd @ 01.07.2021. 12:32 ] @
Ja u životu još nisam ni video ni čuo za "pokvaren med" niti sam ikada takvo nešto probao, niti osetio.

Kiseo med?!? Ne znam, zaista.
Nikada nisam obraćao pažnju na "čuvanje meda" (wtf?), ali, moram priznati, uvek je to bila neka tegla sa nekim poklopcem.
[ djoka_l @ 01.07.2021. 14:12 ] @
Da li si u životu video pokvaren šećer?
Šraviše, šećer se koristi kao konzervans - recimo nekada su domaći pekmezi bili pokriveni slojem šećera da se ne bi ubuđali.
Med je uglavnom šećer voda i pepeo.

To što se nešto ne kvari, ne znači da je zdravo. Uostalom ni so se ne kvari, a formaldehid odlično može da očuva organe...
Mrtve organe...
[ eeestablishment @ 01.07.2021. 14:39 ] @
Citat:
Living Light:
Znaci, covek ne sme ni kasiku čistog meda sa Zlatibora?..............................................


Postoje i druge opcije . . . https://biznis.telegraf.rs/agr...ropa-i-srbija-jos-nemaju-sluha

Elem , danas sam resio da pazim na kalorije pa je na meniju samo



Sjenicki sir , Studenicka mucenica , Zajecarski Amstel , maslinovo ulje i MOJ paradaiz ( konacno zri ) krastavac i luk . . .




[ Living Light @ 01.07.2021. 15:28 ] @
zazubice, zazubice :)
I ne treba ništa više od toga na ovu vručinu.
Salata na 100 načina.

Samo da Jovi100 ne nateramo šećer,
puj,puj,puj, ...daleko bilo :)
[ MajorFatal @ 01.07.2021. 18:38 ] @
Citat:
mjanjic:
Domaći sveže ceđen sok od jabuke popio jednom - nerazblažen - prevrnuo mi se stomak od mučnine, to ima šećera nenormalno. A da se razblaži, ne bi imalo ukus (zato u prerađevine i stavljaju one "pojačivače ukusa").


Ne znam, ali Rauch došao u komšiluk, i neko me obavesti da sve, ali baš sve sokove, prave od dženarike .. samo dodaju određeni ukus.

Citat:
Sa druge strane, probao par puta onaj Olympus sok, navodno čista ceđena pomorandža (mislim da je ipak bar "malo" razblažena, ali ipak verovatno nije dodavan šećer).

Ali kad videh u nekoj emisiji kako proizvođač jednog od najbolje rangiranih "sveže ceđena pomorandža" sokova tvrdi da procesira voće tako što vrši ekstrakciju 100% sastava šećera koji potom kontrolisano vraća kako bi dobio "ujednačen ukus"... kao, postoje varijacije u procentu šećera i ostalom sastavu kod plodova sa različitih plantaža, a oni moraju da imaju 100% konzistenta "vrhunski" kvalitet... i, onda na pakovanju piše "100% pomorandža, bez dodataka vode ili šećera..."; da, nisu dodali šećer, samo kontrolisano "vratili" i "ujednačili" onaj šećer koji su prvo izdvojili.

A najgore kad čak i "eksperti" kažu da im se ipak više sviđa procesiran/prerađen sok od pomorandže: https://youtu.be/8e4CEm9yybo


Sa pomorandžom je bilo nešto specifično čini mi se .. većinu drugih voćki kad iscediš manje više zadrže taj isceđeni sadržaj ma kako ga zapakovao i čuvao, skladištio, slao .. pomorandžu kad iscediš već posle pola sata počinju neki hemijski procesi gde se razgrađuju neki sastojci i odlaze u nepovrat, kao i ukus, zato su dugo tragali za postupcima da se taj ukus zadrži, i zato su se verovatno pojavile varijante u kafićima sok od sveže ceđene pomorandže, ali je ideja valjda bila da ga iscede par trenutaka pre služenja, moguće da su zato u tom cilju i ti čudni procesi ujednačavanja šećera ..
[ MajorFatal @ 01.07.2021. 18:54 ] @
Na linku je snimak emisije How its made Coca cola pa koga zanima ..

https://www.youtube.com/watch?v=8vp7jX1E304

Citat:
eeestablishment:
Elem , interersantno je da svojevremeno firma Coca-Cola nikako nije uspevala da zazivi na Indijskom trzistu .

I onda odluce da kupe najveceg proizvodjaca sokova na tim prostorima pa sada ipak u Indiji prodaju svoju robu u tudjoj ambalazi ?!?


Malkico drugačije, mislim da su prvo ušli na tržište i Cola i Pepsi, pa Indija koja je već imala desetak domaćih soda voda videla zlo očima i zabranila ih na desetak godina, ali kad su ponovo popustili ovi su se ponašali tržišno i kupili i eliminisali konkurenciju, valjda je jedini indijski brend koji je preživeo Thumb Up, ne mogu da ponovo gledam ali tu je snimak. Tad je valjda i nastao izraz koka kola pepsi war ..



Što se tiče Indije mnogo su mi fascinantniji ulični spravljači soda voda sokova, snimak je masmerajzing :)


[ Living Light @ 01.07.2021. 20:07 ] @
Majore,
Hvala Ti na ovom videu!

Tip radi kao Singerica, PFAFF i Doxa zajedno!
Bravo za Majora!
[ anon70939 @ 01.07.2021. 20:13 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
CoyoteKG:
I trigliceridi su mi na gornjoj granici, tako da je to valjda znak da jeste masnjikava.

Kazu da se jetra kompletno regenerise od par nedelja do par meseci. Ne znam da li se misli i za masnu jetru.

Izbacih zadnjih 2 meseca kokakolu totalno. Doduse par puta sam popio po par gutljaja. I pijem neki hepato slim.
Ici cu na sistematski za mesec dana pa javljam rezultate

U slucaju masne jerte nemas ostecenje koje zahteva regenerisanje vec imas talozenje masnoce.
Alkohol i fruktoza su najcesci uzroci.
Obican kuhinjski secer (saharoza) se pri varenju razlaze na 50% glukoze i 50% fruktoze. To je jedan izvor.
Coca-Cola koristi fisokofruktozni sirup koji je negde 60/40% fruk/glukoza. Koristi se i u drugim slatkim stvarima (slatkisima, keksovima itd.) ali u sokovima ne tako cesto.
Ima je i u medu.
Voce obicno sadrzi i saharozu i glukozu i fruktozu ali uglavnom vise fruktoze.

Tako da bi valjalo izbegavati prakticno sve slatko dok se ne popravi situacija a posle adekvatno dozirati.


Da, pretpostavljao sam da je tako sto se tice regeneracije. jbga


Jedem slatkise, nisam imao problema sa secerom, ali opet ih ne jedem svakodnevno i u enormnim kolicinama.
Zaebao sam izgleda organizam :D

Kad smo kod sokova, u poslednje vreme kupujemo ove. 100% voce i ne vidim dodatke za breskvu i jabuku. Visnja ima, inace ne bi bio pitak. Sva 3 su bas ukusna.
A u Maxiju kostaju 220 din ukupno sva 3 soka
https://www.maxi.rs/sr-latn/on...ab-super-ponuda-3-1l/p/7533906

Nije mi jasno kako tako jeftino moze biti a da je tako puno voca u pitanju.

[ Living Light @ 01.07.2021. 20:18 ] @
CoyoteKG,
a ja tamanim Kesten Pire sa šlagom,
kalorija zilion :)
[ Java Beograd @ 01.07.2021. 20:27 ] @
Pozdrav iz Grčke, sa balkona apartmana.



Grčki ovčiji feta, i kalamate masline. Obratiti pažnju na temperaturu uza.
[ MajorFatal @ 01.07.2021. 20:32 ] @
Citat:
Living Light: Majore,
Hvala Ti na ovom videu!


Nema na čem, a nije loš ni taj prethodni, dva puta stanje national emergency, po 20 zasedanja skupštine, ucenjivanje da ne iznose profit, i da moraju na lokalnom tržištu da nastupaju pod lokalnim imenom ...

... a neko je (da ne kažem mi, jer ja nisam sigurno) prodao Knjaz Miloš koka koli, mogao si pročitati kao vest od tri rečenice, između cele strane posvećene Staniji, i sledeće posvećenu šizojevim uspesima, ni ko, ni kad, ni zašto, ni za koliko, ni pod kojim uslovima ... samo prodat knjaz Miloš, tačka. "To nije voda, to je ponos", e pa prodat ponos :)
[ Living Light @ 01.07.2021. 20:34 ] @
Java BG,
Brčkas se i roni i za mene :)

U ž i v a j!
[ bakara @ 02.07.2021. 00:17 ] @
Citat:
CoyoteKG:

Kad smo kod sokova, u poslednje vreme kupujemo ove. 100% voce i ne vidim dodatke za breskvu i jabuku. Visnja ima, inace ne bi bio pitak. Sva 3 su bas ukusna.
A u Maxiju kostaju 220 din ukupno sva 3 soka
https://www.maxi.rs/sr-latn/on...ab-super-ponuda-3-1l/p/7533906

Nije mi jasno kako tako jeftino moze biti a da je tako puno voca u pitanju.


Gledaj, prosto je nemoguce napraviti sok od 100% voca i spakovati ga u tetrapak.

Kao prvo to niko ne bi kupio zbog ukusa koji bi bio grozan, drugo pokvario bi se u toku dana...


Vocni sok je mesavina vode i voca i secera, i to nije nikakav problem ako se to popije odmah, ali takva mesavina ne moze u tetrapak!

Znaci da bi to bilo pitko, ukusno i dostupno duze vreme mora da se doda neko sredstvo da spreci kvarenje voca, neko sredstvo da spreci da se sve zgusne i padne na dno itd. tako da ta deklaracija jednostavno ne moze biti istinita.

U ostalom lako to mozes da proveris tako sto sameljes neku vocku i uporedis sa tim sokom, ali moraces bar vodu dodati.

Inace proizvodnja soka i nije tako skupa jer nije potrebno puno voca za puno soka, tu je obicno najskuplji sastojak secer i ambalaza a ne vocni sadrzaj.

[ Living Light @ 02.07.2021. 00:23 ] @
bakara,____TAČNO!!!
Potpis! ..sa plavi pečat!
Puff!
[ Living Light @ 02.07.2021. 00:28 ] @
U Pančevu, u kafiču, kada tražim Limunadu,
načekam se 15-20 minuta,

Ali, ljudi cede limun momentalno, sada-za-sada,
Znači, sveže da svežije ne mere bit!

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 02.07.2021. u 12:23 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 02.07.2021. 10:45 ] @
Citat:
Java Beograd:
Pozdrav iz Grčke, sa balkona apartmana.
Grčki ovčiji feta, i kalamate masline. Obratiti pažnju na temperaturu uza.


U Grčkoj se ne pije uzo nego CIPURO . Uzo je za fureste , cipuro je pravo piče.
I pije se presečen hladnom vodom , da pobeli .
[ jovajovic100 @ 02.07.2021. 10:49 ] @
U sokovima koje je zakacio CoyoteNS , naskuplja je ambalaza.
Prosle godine visnja za preradu je bila 15 d , breskva i 10 d , a
jabuku za rakiju ja sam placao 7 din , doduse sam sam je brao.
[ bakara @ 02.07.2021. 10:57 ] @
manje vise cena je nebitna...

Za recimo 2 litre soka vam ne treba vise od 3-4 jagode ostatak treba biti voda i secer,
sto u slucaju domaceg potpuno prirodnog soka znaci da vocnog sadrzaja verovatno nema ni 15%

Sok od 100% voca je samo marketing to je nemoguce piti i mislim da 100% oznacava nesto drugo i da je to samo vest izbor reci proizvodjaca u sastavljanju deklaracije proizvoda.
[ dusanboss @ 02.07.2021. 11:04 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
component:
BuzzLightyear je u pravu.
Ranije je aroma stizala na aerodrom (drug je radio jednom u smeni kad su stigli burići označeni kao aroma za CocaColu). Nema smisla slati šećer, vodu i ostale gluposti koje su svuda iste.
U stvari nisu baš ni svuda iste. Recimo u americi se koristi šećer iz kukuruza, a kod nas šećer iz repe. U Meksiku se do skoro koristio šećer iz trske, pa si u i oni prešli ka kukuruz. Vrsta šećera utiče na krajni ukus. Mislim da je i recept za količinu šećera i CO2 drugačiji u zavisnosti od tržišta. Recimo ako se proceni da u Srbiji više vole slađu Colu, stave nam više šećera.

U USA se koristi visokofruktozni kukuruzni sirup (realno, nije ni bitno da li je iz kukuruza, bitno je da je % fruktoze veci od % glukoze).
Kod nas se do pre nekoliko godina koristio secer. U poslednjih nekoliko godina se takodje koristi visokofruktozni sirup i od tada je promenila ukus.
U Meksiku koriste secer koji je, kao sto si rekao, dobijen iz secerne trske.

Ja sve imam utisak da u koka koli više nije pravi šećer već veštački zasladjivač barem jednim delom i da je to uz još neke uštede koje su napravili dovelo do lošijeg ukusa.

Meni u zadnje vreme prijaju ovakva pića https://www.coca-cola.rs/nasi-brendovi/aquarius maje šećera od ostalih ima sigurno (piše 4X). Mada kada prelaziš sa 10 piva dnevno i 2l koka kole ti je kao eliksir zdravlja.
[ jovajovic100 @ 02.07.2021. 11:15 ] @
Pise na soku od visnje:
Mesani kasasti nektar visnja-jabuka . Sastav voda , visnja kasa 25% ,
jabuka kasa 26% , secer , glukozni sirup , regulator kiselosti limunska
kiselina , antioksidana vitamin C . Pasterizovano .

Barem nema konzervansa .
[ Shadowed @ 02.07.2021. 11:48 ] @
Citat:
dusanboss:Ja sve imam utisak da u koka koli više nije pravi šećer već veštački zasladjivač barem jednim delom i da je to uz još neke uštede koje su napravili dovelo do lošijeg ukusa.

Meni u zadnje vreme prijaju ovakva pića https://www.coca-cola.rs/nasi-brendovi/aquarius maje šećera od ostalih ima sigurno (piše 4X). Mada kada prelaziš sa 10 piva dnevno i 2l koka kole ti je kao eliksir zdravlja. :)

Jok. Upravo je prelazak na visokofruktozni sirup doveo do promene ukusa. C-C Zero koristi zasladjivac i tek je to gadno (mada ima onih koji naviknu pa im je ok).
Sto se Aquarius-a tice, da on ima ~1/3 secera u odnosu na druge sokove, ukljucujuci CC. Jedino sto mu je cena nesto veca i nema vecih pakovanja.
[ Living Light @ 02.07.2021. 12:09 ] @
C C iz nemačke uopšte ne liči na C C iz srbije.
Ili grešim...
[ Shadowed @ 02.07.2021. 12:11 ] @
Ne gresis. Oni koriste obican secer (saharozu). U Srbiji se koristi visokofruktozni sirup.
[ Living Light @ 02.07.2021. 12:44 ] @
Vidim ja, da kada ujak donese gajbu C C iz Germanije,
i miris i ukus drugačiji.

Znaci u seceru i u fruktoznom sirupu je Trick.
švaba je Švaba...
[ bakara @ 02.07.2021. 13:03 ] @
Koka kola i pepsi imaju razlicit ukus a iste su baze sokovi samo zahvaljujuci razlicitom sadrzaju zasladjivaca.

Sve u svemu ja bi zakljucio da je najmanji greh popiti sok zasladjen obicnim belim secerom pa cak i kada je presladak!
Jednostavno nema manje stetno od toga
[ jovajovic100 @ 02.07.2021. 13:49 ] @
Mislim da se CC bez cukera sladi stevijom . Ona je 50-100 x sladja od cukera .

Najbolji je sok od zove , domaci , sa kiselicom vodicom .
[ Living Light @ 02.07.2021. 13:57 ] @
U kliničkom BG u bolnici, ovi iz posete doneli mi gaziranu minakvu.
Ja je stavio na nadkasnu.

Sutradan vizita, pita me lekar:
-Da li si ti normalan da piješ to gazirano G?
[ anon70939 @ 02.07.2021. 19:12 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
CoyoteKG:

Kad smo kod sokova, u poslednje vreme kupujemo ove. 100% voce i ne vidim dodatke za breskvu i jabuku. Visnja ima, inace ne bi bio pitak. Sva 3 su bas ukusna.
A u Maxiju kostaju 220 din ukupno sva 3 soka
https://www.maxi.rs/sr-latn/on...ab-super-ponuda-3-1l/p/7533906

Nije mi jasno kako tako jeftino moze biti a da je tako puno voca u pitanju.


Gledaj, prosto je nemoguce napraviti sok od 100% voca i spakovati ga u
.
.
.
tako da ta deklaracija jednostavno ne moze biti istinita.

Znači video si šta pise na zadnjoj strani?
Misliš da smeju da lažu?
Što ih ne tužiš pa zaradiš lak novac? :)

Na soku od višnje stoji da ima dodataka, dok na soku od jabuke i breskve piše da samo voćni sok.

Ne vidim uopšte zašto sok od isceđene breskvene bi bio pitak ili sok od jabuke.

Što se tiče taloga, možda postoje neki načini obrade za koje mi ne zbamo, recimo filtriranje.
[ Living Light @ 02.07.2021. 19:45 ] @
Cojote,
Mislim da je to zbog oxidacije jabuke.
Kada jabuku presečeš na pola, za po sata pobraoni.

Nisam stručan da pričam Doktorski o temi,
ali mislim da se radi o nekom površinskom dodiru sa vazduhom,
tj, sa kisonikom iz vazduha (koga ima oko ~21%)
[ anon70939 @ 02.07.2021. 20:05 ] @
Jasno.

Zato postoje tehnoloski fakulteti gde ljudi uce godinama da postanu tehnolozi i budu sposobni da naprave sok od jabuke koji nece oksidirati.

Ja sam uveren da na ambalazi mora da pise ukoliko je ubaceno nesto dodatno. Kao sto pise na onom pakovanju za sok od visnje.
[ Living Light @ 02.07.2021. 20:43 ] @
da, da
I onda Ti tehnološki Tehnolozi dodju u rafineriju,
i odma bi da dignu Pančevo i pole Prestonice Beograd u vazduh.

EEEeee, Neče moči!!!

Eve im Q!

Deco:-- To što ste učili na faxu, To tamo i primenite.
Ali u Rafineriji Pančevo: Ne dam! Sulude ideje sa Faxa!

U RNP ima da bude MIR sa svim Regulatorima,
Ima da bude mir sa svim DCS, PLC, sistemima.
Ima da se sistem vozi :
-Da Pruži Mir i Spokojstvo i Pančevu i prestonici BEOGRAD!

i kopletnom okruženju u 500km u krug!!!

.com
[ ademare @ 02.07.2021. 20:50 ] @
Sa domacom Mafijom covek nikada nije siguran sta kupuje .

Vino Zupa je vlasnistvo jednog od Stranackih tajkuna !


Inace za proizvodjace iz Eu nije nista cudno da se u sokove od voca ne dodaje secer jer je to Zabranjeno ! Pominjani Rauch iz Koceljeve , pravi 2 vrste sokova , jedan za domace i trziste " zapadnog Balkana " drugi za izvoz u EU !

U ovaj domaci i ZB dodaje secer , u onaj za Eu ne dodaje ! Takodje ako na onom za izvoz pise 100 % onda je 100 % tamo nema stranackih zezanja kao ovde , jer sta briga na primer Grke , o Austrijskim stranackim tajkunima ? Ili ovim nasim ? To jednostavno ne prolazi .


Sto se tice konzervansa to niko ne koristi , cak ni domaca banda . Dovoljan je secer on sluzi za zastitu . Inace to su hermetik pakovanja i nece biti soku nista i bez konzervansa dok se ne otvori . Posle toga 48 sati u frizideru i sve O.K. Ne treba konzervans za to .
[ Living Light @ 02.07.2021. 21:13 ] @
@Ademare,

Svukao sam Irfan Wju za 64Bita, za WIN7,
Radi sve u 16!!!
x 1024 x 2056!,....Ma Roka ko iz 3.14!

Ali Ade,
to programče vozi sve slike kao Grom!
Ma ne posustaje, samo roka, risajz, Crop, ...
ma samo laptop cvili, i kaplje voda iz njega!
------------------------------
@Ademare,
Hvala ti !!!

Sve što si rekao : FUNKCIONIŠE!!!
[ jovajovic100 @ 02.07.2021. 21:15 ] @
Pire od kajsije kosta 700-900 $ po toni u buricima od 200l , a mango pire 500-600 $ .
Od jedne tone moze da se dobije 3000-5000 litara soka zavisno od recepta . Skuplji
je skoro secer od voca .

https://www.alibaba.com/produc...l_offer.d_image.b5976ea6cAyhOh
https://www.alibaba.com/produc...ntrate-barrel_60780977906.html

Proizvodnja vocne pulpe negde u Indiji za sokove koje ce piti Srbija i Evropa

[ Living Light @ 02.07.2021. 21:26 ] @
A kako kad baba skuva paradaz,....Taj traje 10 godina,
a kad majka skuva paradaz on se naduje posle 2 godine.

Nikad nisam otkrio u čemu je Trick?
[ Java Beograd @ 03.07.2021. 13:45 ] @
Gre'ota je praviti sokove od kajsije, kad može onako lepa rakija da se ispeče !!!
[ Java Beograd @ 03.07.2021. 13:46 ] @
Citat:
Living Light:A kako kad baba skuva paradaz,....Taj traje 10 godina ...

Moja baba, kad je kuvala paradajz, to je trajalo do novembra. Odma' se potroši!

[ Ivan Dimkovic @ 03.07.2021. 14:45 ] @
Citat:
Living Light:
A kako kad baba skuva paradaz,....Taj traje 10 godina,
a kad majka skuva paradaz on se naduje posle 2 godine.

Nikad nisam otkrio u čemu je Trick?


Da li je recept isti? Ako jeste, i ako je baba jos ziva i zdrava, proveri je sa Gajgerovim brojacem.

Zezam se, ima jos milion faktora - mozda je higijena manja (ne mislim na pranje ruku, nego svasta danas ima pun q bakterija - cisto primera radi, samo pipni touchscreen telefon i posle radi sa tim prstima nesto, napravio si Petrijevu solju)

Ili je baba stavljala neki tajni sastojak... nekog ubicu :)
[ Ivan Dimkovic @ 03.07.2021. 15:00 ] @
@ademare,

Taj EU zakon jeste "zabranio dodavanje secera" (kao u - sipanje cistog secera) ali je dozvolio mnoge druge stvari:

https://data.consilium.europa....ocument/PE-74-2011-INIT/en/pdf - idi na stranu 12, pa vidi sta je sve "autorizovano"

Sa tom listom imas tunel kroz koga mozes da proteras sta god hoces :-)))

Ovo je klasicna za*bancija koju svi rade da onesposobe privremeno stranu konkurenciju. Ko pravi djubre od soka ce nastaviti da pravi djubre, samo ce umesto secera "vracati originalni ukus".

Inace ima ovde muljanja isto koliko i bilo gde - secam se pre neku godinu, pojavise se po vending masinama ledeni cajevi i sokovi po nekoj bagatelnoj ceni bez 25 centi kaucije za ambalazu. I imali neki drugaciji ukus... procitas da su na bazi surutke.

WTF sa surutkom? Pa surutka je bila izuzeta od te kaucije, pa se ljudi snasli jbg. Kako je onda vlas' ubacila i njih na listu, nestade Ice Tea na bazi surutke :-)))
[ bakara @ 03.07.2021. 16:03 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
bakara:
Citat:
CoyoteKG:

Kad smo kod sokova, u poslednje vreme kupujemo ove. 100% voce i ne vidim dodatke za breskvu i jabuku. Visnja ima, inace ne bi bio pitak. Sva 3 su bas ukusna.
A u Maxiju kostaju 220 din ukupno sva 3 soka
https://www.maxi.rs/sr-latn/on...ab-super-ponuda-3-1l/p/7533906

Nije mi jasno kako tako jeftino moze biti a da je tako puno voca u pitanju.


Gledaj, prosto je nemoguce napraviti sok od 100% voca i spakovati ga u
.
.
.
tako da ta deklaracija jednostavno ne moze biti istinita.

Znači video si šta pise na zadnjoj strani?
Misliš da smeju da lažu?
Što ih ne tužiš pa zaradiš lak novac?

Na soku od višnje stoji da ima dodataka, dok na soku od jabuke i breskve piše da samo voćni sok.

Ne vidim uopšte zašto sok od isceđene breskvene bi bio pitak ili sok od jabuke.

Što se tiče taloga, možda postoje neki načini obrade za koje mi ne zbamo, recimo filtriranje.

Naravno da ne lazu,
cak sam i ja birao reci i izbegao da napisem da lazu...

samo kazem da njihovo "100% voce" ne znaci to sto mi mislimo, pametni ljudi su sastavili tu deklaraciju.

I oni u opste ne cede voce da bi dobili sok, oni ga melju i dobiju kasu, onda tu kasu razblazuju i dodaju nesto da bi to bilo upotrebljivo kao sok...

Sta tacno dodaju je vec do proizvodjaca soka i predmet nase diskusije.
[ whitie2004 @ 03.07.2021. 18:08 ] @
U startu je svaka boca (1.5 l) CC imala 3,5 grama koke, posle zamenili za secer ...
[ mjanjic @ 03.07.2021. 18:45 ] @
Pa, mislim, nije onda 100% mase proizvoda od čistog voća, nego je 100% nekog voća (100 tona jabuke, sa sve semenkama, peteljkom...) stavljeno u taj sok :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.07.2021. 18:13 ] @
Citat:
whitie2004
U startu je svaka boca (1.5 l) CC imala 3,5 grama koke, posle zamenili za secer ...


U to vreme su koku turali u svasta, vina npr. - nije to nista cudno. Kombinacija koke i vina je bila grdja (ili "grdja", kako ko stoji sa tim) zato sto su efekti alkohola i ekgonina (aktivna supstanca u liscu od koje se pravi kokain) pojacavali jedni druge.

Koka kola i dan danas sadrzi ekstrakt lisca koke, samo je iz njega izbacen ekgonin (od strane jedine firme koja ima licencu za to u USA - ekstrakt koke ide Koka Kola kompaniji, a ekgonin ide farmaceutskoj industriji za pravljenje kokaina za medicinske svrhe koji ce naci mesto u apotekama ili Costco-u sa milim imenom "Numbrino" :-)

Sto se kolicine tice, ne znam odakle ta cifra od 3.5 gr - originalni recept je zahtevao 37 grama >lisca< po litru, sto se na kraju svede na 250-350mg kokain-ekivalenta.

3.5 grama kokaina da stuces tako sto popijes 1.5l sode je otprilike ekvivalentno 1 gramu cistog kokaina intranasalno - izuzetno neprijatno za vecinu ljudi, vrlo moguce fatalno za ljude sa srcanim manama ili drugim kardiovaskularnim problemima. Sumnjam da je za javnu prodaju ikada bilo toliko aktivne supstance unutra. Izumitelj koka kole jeste bio morfinski adikt, tako da nije nemoguce da je imao svoju "forte" varijantu kad mu ponestane sirupa za kasalj. Ali za javnost bi se ovo zavrsllo vrlo brzo sa zabranom.

250-350mg po litru zvuci daleko realnije, u kom slucaju pricamo o ekvivalentu 70-120mg cistog kokaina u nos. Ovo vec zvuci kao solidan "kick" nekome ko nije zavistan i to bi svakako picu dalo dodatnu popularnost :)

Kako je i bilo - zvalo se pice intelektualaca :)




Ne treba gubiti iz vida da je u pitanju litar gazirane tekucine - pa se ne moze porediti sa prahom ili, jos ludje, slobodnom bazom (krek) gde je u mozak moguce lako sabiti mnogo vise supstance za mnogo krace vreme.

--

Plus, ocigledno da zamena originalnog recepta za novi bez ekgonina ali sa 100-120 mg kofeina i 100 grama secera rade sasvim zadovoljavajuce - posto to pice pije pola planete. Kome se pije original uvek moze da skokne do juzne Amerike i doda lisce unutra :)
[ Living Light @ 04.07.2021. 18:21 ] @
mene najviše osvežava Juliana

kad me polomi, ujutru sam za PA Otropediju
[ eeestablishment @ 04.07.2021. 21:03 ] @
Citat:
Living Light:
Vidim ja, da kada ujak donese gajbu C C iz Germanije,
i miris i ukus drugačiji.
....................................


Jel drugacija i cena ?

Mislim , da li je po definiciji u zemljama veceg standarda Cola skuplja i obratno ?

Nesto kao McDonald's proizvodi ?
[ Living Light @ 04.07.2021. 21:49 ] @
eeestablishment,

Sestra mi trenutno rada kao Baba-Siterka u germaniji
Donela mi na poklon čokoladu iz Lidla.

Tipa ona After Ejt! /ali u Lidlu to SE ZOVE: Mint Chocolate
a ja ko za Q, imao u Fružideri istu iz Lidla iz Pančeva,

Obrčem, okrečem kutiju,...sve isto!

Hat medjutim, sastav NIJE ISTI!
Isporuka za Lidl Srbija ima više masti, ima više šečera

JBT,
a isti BAR-CoDE na proizvodu čokolade iz SRB i DE ????
a čokolade nisu iste ???
a sastav nije isti,
Ma, ..gde vodi ovo LUDILO ???

Piše:
Hergestelt in Deutschland.
Delitzcuher Schokoladenfabrik Gmbh
Dübener Strasse 33
04509 Delitzsch
-----------------------
2 Ista Lidla,..... i čokolada ista,... ali sastav nije isti ???

Zašto?

Aj sad?!?!?!
[ component @ 05.07.2021. 08:07 ] @
Zato što je za Srbiju. Nije hrana ista niti su ukusi isti u celom svetu ili Evropi. Tako proizvođači "podešavaju" recepturu da odgovara populaciji gde će se proizvod konzumirati. Recimo mi volimo više slatke stvari od, recimo, Španaca. Oni bi povratili kada bi pojeli tulumbu ili baklavu.
A možda namerno štede na skupim stvarima i uvaljuju nam jeftine. Nešto od ta dva.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2021. 08:18 ] @
Nema teorije da im je kod isti, jedino ako nije greska u pakovanju.

Njima treba kod zbog sortiranja, racunovodstva, ... svega.

Citat:

2 Ista Lidla,..... i čokolada ista,... ali sastav nije isti ???

Zašto?

Aj sad?!?!?!


Najverovatnije zbog prilagodjavanja lokalnim ukusima, to se regularno radi.

Strpali bi oni secer i u drugu verziju ali su verovatno nasli da bi se manje prodavala - navike i nauceni ukusi su cudo.

Ako neko misli da je kupac u Delitzsch-u sofisticiraniji i ima istancan ukus za kakao, ili gleda sta kupuje... bojim se da bi se razocarao :-) Ni deca im ne idu na klavir i balet masovno niti pricaju latinski u kuci dok svako ima angazovanje u humanitarnom radu. Vole ljudi kobaje i kebap, zaliven sa alkoholom - i cene ako moze to jeftinije.

Isti Nestle, PepsiCo, Anheuser-Busch, Danone i Unilever qr i tamo i kod tebe.
[ mjanjic @ 05.07.2021. 08:40 ] @
Pa nije ni Nutela ista, sami priznali da u nekim zemljama "potrošači ne vole krem sa većim procentom lešnika..."
[ component @ 05.07.2021. 10:13 ] @
Za Nutelu je bilo pre nekoliko meseci u vestima. Drvlje i kamenje kako kod nas stavljaju manje lešnika u odnosu na Nemačku. Te lešnike nadomeste šećerom. Kao naši vole slatko više od Nemaca.

Igrom slučaja imali smo Nemačku Nutelu a i ovu koja se prodaje ovde. Meni Nemačka lepša a klinci od šuraka samo našu tražili. Kažu lepša im je. Šta deca znaju šta je lešnik. Njima samo da je što slađe. I sad da na polici imaš u ponudi sa više i sa manje lešnika oni bi tražili ovu sa manje.
I koju sad da prodaju? Meni tegla traje godinu dana, a oni stamane jednu u dve ture palačinaka
[ ademare @ 05.07.2021. 11:05 ] @
Ovo za Lidl je mozda . Ne jedem ni ove " domace" Mint , pa ni Nemacke .

Ali nema tu neke logike .

Sta je Mast u Cokoladi ?

Ako je Kakao Buter onda je to O.K. i on nije nimalo jeftin !

Ako je neka druga mast , palmina ili slicno onda to Nije cokolada , vec Krem - Secerna tabla !


Za Mint ne znam ali upravo jedem iz Lidla ovu Crnu 74 % kakao . I na omotu pise Rumunija , Bugarska , Hrvatska , Srbija , Grcka/Kipar .

Znaci te su iste . Kod nas je i dosao " Hrvatski " Lidl , a ne Nemacki ! U smislu da nije dosao Svaba iz Nemacke da otvara Lidl , vec Svaba iz Hrvatske ! U domacem 30 % robe je iz Hrvatske ! U nemackom nema Hrvatske robe nista tj 0 % !


Ali ne vidim problem , kada Svaba ode na more u Grcku , pa svrati u Lidl on kupi istu ovu Crnu Cokoladu ! I pojede
[ BuzzLightyear @ 05.07.2021. 11:26 ] @
Pametni su paradajz turisti što kupuju domaće i nose sve sa sobom.
[ eeestablishment @ 11.07.2021. 13:13 ] @
Od gaziranih '' vocnih '' sokova najvise preferiram ( nekako mi najvise prija i osvezava )

Problem je sto je ima samo u veletrgovinama i to ne bas uvek hladnu .
[ anon70939 @ 11.07.2021. 14:23 ] @
Kad kažu da nije zdravo piti gazirano, je l' se misli i na gaziranu mineralnu vodu?
[ Shadowed @ 11.07.2021. 14:34 ] @
Kad se kaze da nije zdravo piti gazirano obicno se uopste ne misli.
Probaj da pitas tog sto ti kaze zasto nije zdravo. Uglavnom ces dobiti odgovor zbog previse secera ili eventualno zbog "hemije" sto nema nikakve veze sa gaziranoscu sokova :)

Postoji jedna stvar (za koju znam) koja nije dobra kod gaziranog ali nije od narocitog znacaja. Gazirana voda je blago kisela a kiseline su lose po zube. No, u pitanju je vrlo mala kiselost (mnogo manja nego u slucaju npr. limunade).
[ bakara @ 11.07.2021. 14:51 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Kad kažu da nije zdravo piti gazirano, je l' se misli i na gaziranu mineralnu vodu?

Naravno, gazirano je na isti nacin.

mada pod gazirano se misli uglavnom na sokove tipa kola i sl.

Sustina je da je sve to isto, gazirano na isti nacin sa dodatkom secera ili vestackih zasladjivaca, isto je stetno ili ne kao i bilo koji drugi negazirani sok.
[ anon70939 @ 11.07.2021. 15:21 ] @
Evo ga jedan sto ne misli :D
[ ademare @ 11.07.2021. 17:50 ] @
Gaziranje je dodavanje CO2 .

Kako Ugljen dioksid deluje na organizam je tajna za danasnju nauku ! Niko na planeti ne zna da li je stetno , korisno bilo sta !

Jedino se zna da CO2 obidje ceo organizam za par sekundi ! Skoro svaku celiju !


Sto se tice mineralnih voda jednake su i gazirane i negazirane . Isto i sokovi .

Jedino sto ljudi vole gazirano , imaju osecaj da ih vise osvezava ili sta vec .
[ Living Light @ 11.07.2021. 17:53 ] @
@Ade,
bolje da gledaš TENIS :)

NOLE je pobednik Wimbldona!!!
[ SlobaBgd @ 11.07.2021. 18:03 ] @
Dnevno kroz disanje unesemo litre i litre ugljen dioksida, i organizam ga sasvim regularno izbacuje svakim izdahom. Ugljen dioksid u milionima tona proizvodi flora (šume, trava, džungle, alge...), pa život cveta na zemlji.

Ugljen dioksid unesen u organizam kroz gazirane napitke oslobodi se prirodnim procesima, podrigivanjem i ispuštanjem gasova.

Od ugljen dioksida (CO2) mnogo opasnije je veštačke napitke nazivati sokovima.
[ Living Light @ 11.07.2021. 18:44 ] @
SloboBG,
"Od ugljen dioksida (CO2) mnogo opasnije je veštačke napitke nazivati sokovima."

Tako je ! Potpisujem!
[ eeestablishment @ 11.07.2021. 18:49 ] @
Citat:
Living Light:
@Ade,
bolje da gledaš TENIS :)

NOLE je pobednik Wimbldona!!!


Kad ga vec pomenu , da li je i onaj ( pobednicki ) shampanjac gaziran ili se mehurici stvaraju drugacije ?
[ MajorFatal @ 11.07.2021. 18:49 ] @
^ Disanjem se kiseonik iz vazduha troši u ćelijama, a izdišemo ugljen dioksid.

Šume, trava, džungle, alge, uglavnom troše ugljen dioksid, a izbacuju kiseonik tokom procesa fotosinteze.

U tom istom procesu vezuju za sebe ugljen dioksid, pa bi se samo u tom smislu moglo reći da ga proizvode. Ali do tog proizvoda se dolazi tek kad padne drvo, ili ga oborimo ..
[ Living Light @ 11.07.2021. 18:55 ] @
Ee. možda sam več pisao..

Kad sam bio u KBC Beograd,
došla poseta i donela gaziranu mineralnu vodu.
Ja stavio na nadkasnu.
Ujutru Vizita.
Lekar me pita:

-Esi li Ti normalan, da piješ gazirano.
Baci To!
[ SlobaBgd @ 11.07.2021. 20:04 ] @
@MajorFatal
Jes, permutovao sam ovo za biljke i CO2.
[ DUSKEZ @ 30.07.2021. 21:34 ] @
Ja nikad u zivotu nisam pio gazirano (prvo jer mi je zabranjeno drugo jer mi je totalno neukusno i grize i davi) tako da niko me ne moze naterati da pijem kolu u kojoj nek ima 1 posto droge kafa je sto osamdesed sedam puta zdravija od kole iako znam da nije ni ona skroz sjajna ali ja uvek i svuda narucujem i kuvam kafu a od sokova eventualno sola limunada gazirana inace sve negazirane volim da popijem pogotovo sad leti kad je coveku potrebno vode mnogo vise.
Treca stvar sto nemogu i da hocu gazirano dobijam jak bol u stomaku ponekad i trtr tako da sve i da hocu bog me spaso tog zla
[ nenadovic85 @ 30.07.2021. 21:39 ] @
Kad smo već kod izbora pića. Jesam siromašan, to je tačno. Ali ja sam se navukao na aspartan, takozvani. Kupujem one Step kesice i sam pravim sokove. Kažu hemija je to. Jeste hemija. Ali ja tih sokova mogu da popijem po 5 6 litara dnevno. A kad kupim kolu ili tako nešto gazirano, ma i običnu borovnicu ili nedaj bože one guste sokove, popijem jednu čašu i nema dalje, stomak hoće da poludi. Eto tako, step košta 30 dinari, popijem recimo tri stepa dnevno to je jedan pepsi, ali pepsi mi je bljak :)
[ mjanjic @ 31.07.2021. 01:05 ] @
A da iscediš sam domaći sok od borovnice, ribizle...?


Nego, kad smo već kod "mućkanja", ko nam mućka sveske za đake?
Svratim noćas u Mega Maxi, da nešto kupim, pošto radi celu noć, kad oni 100kvm pokrili štandovima sa sveskama... bacim pogled na A4 tvrdi povez 96 lista, cena 530-540 dinara!!!

Pogledam na netu kod ovih što prodaju kancelarijski materijal, A4 dikto lux 96 lista cena 249 dinara, za naružbine preko 2500 dinara besplatna isporuka "do vrata".
Pa, narode, navalite u naše supermarkete, gde su "super cene"!


U nekim zemljama im niko ne bi ušao 7 dana da bilo šta kupi, pa bi se opametili. Sećam se nekog komentara negde da je jedna pekara u Parizu podigla cene za 2%, toliko im opao promet u narednih nekoliko dana da su odmah vratili stare cene. A ovde kod nas...
[ Branimir Maksimovic @ 31.07.2021. 01:17 ] @
mjanjic: "Parizu podigla cene za 2%, toliko im opao promet u narednih nekoliko dana da su odmah vratili stare cene. A ovde kod nas..."

A ovde kod nas bembara, audi, dzipovi sve iznad 50k evra jedan za drugim...
[ nenadovic85 @ 31.07.2021. 13:38 ] @
mjanic probao sam, ne paše mi. Majka napravila sok od višanja, suva priroda, ne vredi, popijem čašu i boli me stomak, a ovu hemiju gutam ko fap dizel.

Lično mislim, pošto sam se bavio nekim biznisima u vidu zanata, da cene ne rastu baš kako bi trebalo, a pitanje je da li bi uopšte trebalo da rastu ako je kurs stabilan!? Ko tu koga šiša? Ja sam na primer pre dok sam vario auspuhe, cene formirao na osnovu cigara :) bedak, srpska posla. Tako da su cene bile ono prosečne... sad na primer moram duplo više da radim, ma i troduplo, za te iste cigare. Onda dobro, prihvatio sam glupu činjenicu da su cigare luksuz i da su svuda skupe. Pa sam počeo da formiram na osnovu hleba. Brate, ja zaradim toliko hleba da ne mogu u životu da ga pojedem. I naravno, sad će da skoči cena hleba, samo zbog ove rečenice.

Znam ja šta je tržišna ekonomija, ponuda i potražnja, ali se pitam kako to da država na neke proizvode udara akcize, što bre? Ko je to naredio? Evo sad, pitanje je da li ću da prođem tehnički na oba auta. Uveli ljudi kamere, kao brinu za sigurnost na putu. Pa nek kažu u procentima koliko je jugića napravilo saobraćajku a koliko bembara na primer... ginu ovi sa ludim autima, sirotinja pazi i poštuje sve zakone, ovi ludaci sa estrade na primer ili ovi na nekim opijatima oni ginu, oni se lupaju. I sad moj jugić nema špricaljku za šoferšajbnu i šta, nisam ispravan, a drugi auto nema katalizator... i opet nisam ispravan, aman ljudi, ovo je Srbija, pa se u skladu sa tim treba i ponašati.

Pio fond me proglasio nesposobnim za rad a ne daju mi nikakva primanja, nemam prava na socijalu, penziju, državnu pomoć, ništa. Pa šta će mi taj papir, da obrišem dupe!? A onda krče creva, moram da radim hteo ne hteo, mogao, ne moga i radim i šta zaradim, ništa. Što kaže u onom filmu, nisam profitabilan. Takav mi metabolizam, radim pola sata, oznojim se ko magare, ogladnim ko vuk i završim posao. I šta da naplatim? Koliko? Veš mora na pranje, u stomak mora meso, struja, voda, porez, akciza, taksa i da lepo sve to obračunaš koliki treba da mi bude radni sat? Ne mogu ljudi, ne mogu.