[ Living Light @ 09.07.2021. 01:14 ] @
Ne mogu da verujem da smo ovakva država.
Proizvodjači dele narodu paradajz,
jer je otkupna cena 15-20 din/kg.
A cena u trgovinskim lancima je oko ~ 150din/kg.

Onaj ko ga proizvodi, okopava, zaliva, bere i pakuje ima 10% od svog rada?
Gde je kraj ludilu?

Zašto ne izvozimo u nemačku, francusku?
Nemci ni ne znaju šta je paradajz iz Srbije,
kako je zdrav, i ukus i miris perfektan.
Kada ga presečeš miriše cela kuhinja.

Da li je EU navikla na paradajz koji ima ukus stiropora?

https://rs.n1info.com/biznis/l...anima-nekoliko-tona-paradajza/

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 09.07.2021. u 19:21 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 07:59 ] @
Ti ne želiš da pričaš o uzrocima, već samo o posledicama. Zato, kao što bi ti sam rekao,

ne serreetaj

.com

Citat:
Nemci ni ne znaju šta je paradajz iz Srbije,


Većina neće nikada ni da sazna. U marketima se prodaje paradajz koji je veštački sazreo (ubran rujan), jer bi u protivnom propao. Dobar paradajz može da se kupi samo na lokalnoj pijaci, pošto je ubran nakon što je dostigao fiziološku zrelost.
[ nkrgovic @ 09.07.2021. 08:25 ] @
Citat:
Living Light:
Onaj ko ga proizvodi, okopava, zaliva, bere i pakuje ima 10% od svog rada?
Gde je kraj ludilu?

Da, ako hoces da ga prodajes na veliko.

Vodi racuna da se zreo paradajz prodat na veliko ne preprodaje u prodavnici, vec ide na preradu. Tako da, cena nije 10% - vidi koliko kosta flasa paradajza u prodavnici, pa se zapitaj koliko kosta transport, pravljenje i odrzavanje fabrike, flase, proces proizvodnje, pakovanje, nalepnice, marketing, prevoz do prodavnice, marza za trgovca u prodavnici, PDV....

Ako hoce da zarade vise mogu - ali da odu na pijacu i da prodaju paradajz. Mogli bi i da se organizuju, prodaju poznatim kupcima npr. preko interneta (ima ih koji to rade), ali opet moraju oni da organizuju prevoz i pakovanje, a ne da im neko dodje na noge, otkupi i plati - i jos da im da znacajan procenat cene necega sto zapravo nikad nije bilo ono sto prodaju.... U supermarketima se prodaje paradajz koji se bere zelen i koji zri usput - jer tako jedino mozes da bude zreo u prodavnici. Ovaj koji je zreo kad ga prodas je truo dok stigne do radnje. Tako da to "sto ne otkupe od mene" je zapravo "sto mi ne dodju na noge, ne organizuju sve, i onda meni daju znacajan procenat, a oni pokriju sve gubitke onoga sto se ne proda/istruli".

Ja sam jedno vreme kupovao tako, btw. Par farmi je organizovalo prodaju preko interneta, dogovoris se, posalju ti recimo u sredu uvece sta je zrelo, odgovoris u cetvrtak oni beru u petak i pakuju i u subotu dostave. E, ali je i u Srbiji kostalo VISE nego u supermarketu. ;) Doduse, bilo je i mnogo ukusnije, sve stoji, ovi su imali organski sertifikat... ne zalim se, meni bilo super. Ono sto zelim reci je: Kukati "zasto moj polu-proizvod, koji mi dolaze na noge da preuzmu, placaju 20% cene u prodavnici", to je... pa nije ludilo - nego se tu neko pravi lud. :)
Citat:

Zašto ne izvozimo u nemačku, francusku?
Nemci ni ne znaju šta je paradajz iz Srbije,
kako je zdrav, i ukus i miris perfektan.
Kada ga presečeš miriše cela kuhinja.

Da li je EU navikla na paradajz koji ima ukus stiropora?

Izvoli prosetaj do neke organske pijace u Nemackoj ili Francuskoj, naci ces sjajan paradajz koji ima i miris i ukus. Spremi se da ga platis 2X ili 3X kao u supermarketu. Naravno proizveden je lokalno, jer taj "iz Srbije" koji ti vidis na pijaci ne lici ni na sta posle 10 dana.... Vidi gore sta sam napisao.
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 08:50 ] @
Teško da možemo da izvozimo paradajz, ali ne moramo da uvozimo! EU uništava našu poljoprivredu tako što nam prodaje (nekvalitetne) poljoprivredne proizvode ispod cene proizvodnje. Razliku u ceni EU nadoknađuje preko subvencija. Kada to ne bi radili, došli bi do toga da naša poljoprivredna proizvodnja vredi približno kao njihova industrijska. Lepo je EU poljoprivrednicima, jer se deo novca iz industrije preliva kod njih, lepo je EU jer je zaštitila svoju privredu, lepo je našem uvozničkom lobiju, a proizvođači i potrošači u Srbiji... ma koga je briga za njih?

S druge strane, dobro je da održavamo tu uvozničku mrežu. Za nekih 10-15 godina taj paradajz sa ukusom stiropora iz uvoza biće smatran organskom hranom (litijum free).
[ Java Beograd @ 09.07.2021. 09:01 ] @
Prvo: struk paradajza živi i rađa do kasno u jesen.
OK, sad će da proda maltene džabe, kako neko već reče, onome ko mu dođe "na noge", ali eto, za petnaestak dana će sa istog struka paradajza i dalje da bere i da prodaje po višoj ceni.

Drugo: logično je da u jednom momentu, posle desetak toplih i sunčanih letnjih dana sazre MNOGO paradajza. A kupci kupuju koliko su već navikli, i desi se tržišni višak!
Višak robe - padne cena! ODLIČNO VREME ZA PRERADU PRADAJZA!!! Čak, ne mora gotov proizvod tip "Heinz Ketchup", može i poluproizvod paradajz pire, sok od paradajza, sušeni paradajz ...

Treće: isti onaj seljanin, proizvođač kojeg sam jutros gledao na TV, i koji je kukao na otkupnu cenu je prodavao paradajz pre mesec - dva po sto dinara kilogram. Mislim da je tad zaradio i za ove dane.

Četvrto: kolika god da je otkupna cena, cena transporta je fiksna, cena skladištenja je fiksna, cena izlaganja i prodaje u supermarketu je fiksna. Tako da - jbg.
Ne zaboravimo da ni na pijacama (uglavnom) nema više seljana. Sve su to preprodavci koji kupuju sa kvantaša (a neko treba da transportuje do kvantaša, da plati ulaz, da prodaja) i prodaje se na pijaci.
Onomad je bila licitacija za zakup tezgi u prvom redu na NGB pijaci u 44. Bloku. Lik izlicitirao preko 1.000 € mesečnog zakupa tezge. Pa ti vidi dal' može da se proda paradajz za manje od 150,00 din.

I na kraju: naš čovek ode u beli svet, pa se zaputi i najjeftiniju radnju, pa tamo kupi najjeftiniji paradajz. Pa kaže da je bezveze, "nit miris / nit ukus".
Šatro, Francuzi glupi, ne znaju šta je dobro.
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 09:06 ] @
Idi u bilo koji domaći market i paradajz je bez veze, nit miris nit ukus. Ovo naravno pod uslovom da si pre toga probao pravi paradajz, ubran zreo, domaće sorte (jabučar, volovsko srce...)

Citat:
Pa kaže da je bezveze, "nit miris / nit ukus".


Ako je iz Beograda otišao u beli svet, onda verovatno tako kaže. Inače, ispravno je "bez veze", dve reči.
[ Java Beograd @ 09.07.2021. 09:07 ] @
-
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 09:12 ] @
?
[ test1234 @ 09.07.2021. 09:56 ] @
A plus što naš paradajz koji se gaji ovde u Srbiji, da bi se prodao na pijaci, nije odgajen kako treba. Pun je svega i svčega, odgajen na zemlji koja je prilično zatrovana, a mi ubedjeni kako je baš taj naš najbolji.
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 09:58 ] @
Još uvek je najbolji, ali neće biti još zadugo ako se bude ostvarila napredna vizija Srbije:

"Gde god vidiš drvo,
ti rudnik posadi,
jer litijum je blagorodan,
pa će da zagadi."
[ djoka_l @ 09.07.2021. 10:04 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Teško da možemo da izvozimo paradajz, ali ne moramo da uvozimo! EU uništava našu poljoprivredu tako što nam prodaje (nekvalitetne) poljoprivredne proizvode ispod cene proizvodnje. Razliku u ceni EU nadoknađuje preko subvencija. Kada to ne bi radili, došli bi do toga da naša poljoprivredna proizvodnja vredi približno kao njihova industrijska. Lepo je EU poljoprivrednicima, jer se deo novca iz industrije preliva kod njih, lepo je EU jer je zaštitila svoju privredu, lepo je našem uvozničkom lobiju, a proizvođači i potrošači u Srbiji... ma koga je briga za njih?

S druge strane, dobro je da održavamo tu uvozničku mrežu. Za nekih 10-15 godina taj paradajz sa ukusom stiropora iz uvoza biće smatran organskom hranom (litijum free).


Kako nam EU uništava poljoprivredu, a uvozimo paradajz iz Makedonije i Albanije?
Kako se makedoncima i albancima isplati da voze paradajz u Srbiju, a leskovčane, kao, košta 3 puta više proizvodnja, nego što je otkupna cena?
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 10:16 ] @
Citat:
djoka_l: Kako nam EU uništava poljoprivredu, a uvozimo paradajz iz Makedonije i Albanije?


Veštačkim obaranjem cene proizvoda. Uništava i Makedoncima i Albancima.

Citat:
djoka_l: Kako se makedoncima i albancima isplati da voze paradajz u Srbiju, a leskovčane, kao, košta 3 puta više proizvodnja, nego što je otkupna cena?


Siguran sam da si išao kolima u Grčku na more. Ako jesi, kaži mi da li napuniš rezervoar gorivom u Makedoniji? Ako to radiš, onda znaš deo odgovora. U Makedoniji je jeftinijia proizvodnja zbog:

- jeftinijeg repromaterijala
- povoljnije klime
- subvencija koje poljoprivrednici dobijaju od svojih država

[ djoka_l @ 09.07.2021. 10:52 ] @
U Makedoniji nikada ne sipam gorivo.
Sipam pre granice, pa u Grčkoj.
Gorivo im je očajno, kakve veze što manje košta, kada se više troši.

Uostalom, poljoprivredna gazdinstva dobijaju subvenciju za dizel.
[ ademare @ 09.07.2021. 10:52 ] @
Posto su ovde na forumu strucnjaci za Poljoprivredu , lepo bi bilo kada bi neko objasnio kako su Banane u Julu Duplo jeftinije nego Domace Kajsije ?!?

U istim tim marketima .

Znaci ne Banane na domacim njivama , vec u marketima . Plus te Banana Republike , dobile su naziv taj zato sto proizvode Banane, i cesto se Vredjaju te drzave pisuci da je Srbija Banana Republika , jer su one daleko iznad Srbije !

Bajke o Zlatnom dobu i Ekonomskom Tigru od Papira ,su Bajke za Penzionere glasace . Vise se ne pricaju Bajke za malu decu , jer deca ne glasaju vec za Penzionere koji glasaju a infatilniji su od dece !


Te Banana drzavice nisu EU , ne dotira ih niko , i proizvodnja Banana kosta , transport brodovima hladnjacama itd . Plus Srbija Nema more pa treba i odatle dovuci i na kraju Duplo jeftinije nego smrdljive trule Kajsije ?!


Inace to seljak ima 4 drveta , pa jedno ostavi za sebe a 3 obere i nosi na pijacu , to je bilo pre 40 godina !

Sada na trzistu nastupaju domaci Plantazeri sa hiljadama stabala ! Ili hektarima paradajza svejedno . Onaj ko ceka da mu kupci dodju na noge moze da proglasi Bankrot odmah ! Od cekanja nema nista .


Evo na primer mlekara koja proizvodi Sveze mleko ! Znaci takodje mora da ga proda za 7-10 dana . I sad Mlekara odluci da ne prodaje , ne nosi robu po marketima , malim piljarama itd. svugde gde moze , vec kaze , ko hoce mleko neka dodje u nasu mlekaru ?

I ko od gradjana Srbije ide na njivu da kupi Paradajz ?
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 11:16 ] @
Citat:
djoka_l:
Uostalom, poljoprivredna gazdinstva dobijaju subvenciju za dizel.


Da li znaš kolike su te subvencije?


Objašnjenje za ukidanje subvencije na gorivo neracionalno
[ whitie2004 @ 09.07.2021. 11:17 ] @
Ko je procitao originalnu vest i pridruzene komentare zna da je taj paradajz vracen iz Beograda kao 'bojen' (crven spolja - zelen unutra). Kao otpad (sto jeste) mozes 'ga bacis ili poklonis sirotinji. Onda neki 'novinar' to malo obradi i svi se pravimo da neznamo nista ...

Tako neki cika sto voli da nosi sarene uniforme od vrsnih i prekaljenih borbenih pilota dobije znacku da je as pilot. Ono - lepo mu ide uz onu iniformu. Nije valjda lud da stvarno sedne u kabinu ...

Drugi cika voli da bude najbolji student i .... profesiri i stvarno najbolji studenti ga proglase za najboljeg. I niko nista ne znade .... Proci ce ga, evo upisao kosarku ...

Zasto uvek pricamo o temama za koje znamo da nemaju veze sa zivotom ? Pa, dobrodusan smo narod. :-)

[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 11:46 ] @
U ovo doba godine nema potrebe koristiti etrel jer paradajz prirodno zri. Druga stvar, ko je toliko glup da ubrzava zrenje paradajza kada je cena minimalna?

Za ubzano zrenje paradajza koristi se etrel, koji kod nas nije dozvoljen. Dozvoljen je u nekim zemljama iz okruženja. Nesavesni poljoprivrednici tretiraju paradajz etrelom u vreme kada je cena visoka, a paradajz još uvek zelen. Zato ja izbegavam da jedem paradajz na samom početku sezone. Više volim da sačekam da sazri paradajz iz mog plastenika i kasnije iz bašte.
[ gilopile @ 09.07.2021. 15:56 ] @
Ma nije im ni ovaj paradajz neke kvalitete. Isto plastikaner bez ukusa i mirisa, hibrid neki koji isto tako vestacki sazri.

Razlika ovog mog iz baste i taj koji valjaju je nebo zemlja.
Ni dzabe ga ne bih uzeo.

Sto kaze Buzz, samo volovsko srce, jabucar i sl. sorte valjaju, ostalo sve samo za ukras.

A brate, sto lepo ne uloze svi zajedno u fabriku za preradu i cepaju sokove, pasirane u tetrapaku koji ce trajati i nema problema za prodajom tih proizvoda.
Bolji kvalitet tog soka moze ladno i da se izvozi gde hoces, kad ga vec imaju na tone i tone.
Nije mi jasno da iz godine u godinu samo kukaju, a nista ozbiljnije da preduzmu.
Ili promeni kulturu, mani se paradajza kada je vec takva trzisna situacija.
[ bakara @ 09.07.2021. 16:40 ] @
Proizvodjaci su navikli da im to neko otkupi djuture...

Mogli su na ulicu da iznesu i da ga prodaju po 40-50 dinara isti grabez bi bio...

manite me te price neko njima nudi 5 dinara, lepo je sve receno u ovoj recenici:

Citat:
Tu količinu ne mogu da prodam na pijaci za 30 dana. Dakle, moram da ga prodajem samo na veliko. Proizvođačka cena je blizu 40 dinara. Jedna semenka košta 17 dinara. Realna cena paradajza kod seljaka je 60 dinara, da može da ide u otkup, a da ga građani imaju za 80 do 100 dinara“, navodi Kocić.


Kilogramom paradajza isplati tri semenke i da to proda sve odjednom...dobra matematika
[ nkrgovic @ 09.07.2021. 19:27 ] @
Cek, cek :

Citat:
Realna cena paradajza kod seljaka je 60 dinara, da može da ide u otkup, a da ga građani imaju za 80 do 100 dinara


REALNA cena je da proizvodjac dobije 60 od 80 dinara, a da prevoz, maloprodaja, PDV sve udje do 80 dinara? Pa kad se odbije PDV od tih 80 dinara dodjes do 67 dinara.... Ko moze da organizuje otkup, prevoz, marzu u supermarketu, otpis onoga sto se pokvari i sve za 10% ? Ko je tu lud? :) Ovako mali bocko zamislja funkcionisanje cena...
[ Java Beograd @ 09.07.2021. 19:49 ] @
Ako ćemo kod semenki, jednim paradajzom se isplati semenka. Ali, dobro, naravno, nije cena semenke presudna.

Ponavljam: struk paradajza daje plod celog leta.
Trenutna preniska cena ne znači ništa. Nije to kao, na primer neka voćka (eto: trešnja) pa se jednom obere, pa je proizvođač u gubitku ako je u tom momentu cena neodgovarajuća.
[ BuzzLightyear @ 09.07.2021. 20:55 ] @
Trenutna preniska cena znači da je tržište preplavljeno paradajzom iz uvoza. Pošto struk paradajza rađa cele godine, proizvođači mogu da se pomole Bogu da uvoznici ne preplave ponovo tržište. Problem je samo što Bog više voli uvoznike. Uvoznici su bliski vlastima, a svaka vlast potiče od Boga.
[ SG kamikaza @ 09.07.2021. 21:28 ] @
[ bakara @ 09.07.2021. 22:45 ] @
^^

Glupost obicna...prave spektakl.

prosto ako dele paradajz besplatno niko nece kupiti albanski,
po njihovom ispada da ljudi kupuju paradajz po 150 din a nece njihov, naravno da nije tako.

takodje nema nikakve logike uvoziti nesto sto je jeftinije ovde, a oni kazu da njihov paradajz otkupljuju po 5-10din
znaci albanski je koliko?

Ako placaju skuplje onda su otkupljivaci mnogo glupi i gube novac.
Ako placaju jeftinije onda su albanski proizvodjaci jos gluplji od ovih nasih.
[ gilopile @ 09.07.2021. 23:20 ] @
Ljudi, pa ko ce da kupuje to smece od paradajza...e bre.

To NIJE paradajz.
Jeste za ove jadnike u gradovima koji ne znaju za bolje.
Da mi neko plasira i prodaje to smece.


Evo:
Zasto proizvode to njesra:

Zato sto nema mnogo posla oko njega, polevanje, spricanje 2X i cao.

Oberu to smece i onada traze jaku cenu za proizvod koji samo lici na paradajz.


Zasto Italijani i Hrvati distributiraju njihove rajcice po celom svetu i po dobroj ceni?
Pa zato sto je ta rajcica prve klase, a ne ovo smece sto ovi jadnici `proizvode` i prodaju.
Paradajz 5. kategorije, lak za uzgoj, ogroman prinos, malo posla oko njega...

Da li se oni bune oko cene?

Naravno da ne.

I molim vas, manite se price, kakav proizvod, takva i cena.


Namucio se radnik, daaaaaaa, nista lakse od uzgoja hibrid paradajza u plasteniku - kurccom ne maknu.

Zasto ne uzgajaju psenicu, kukuruz... tu je cena fiksna godinama... al treba da se radi, a ne ubaciti kap po kap u plastenik i brati vestacke plodove , ijos traze neku cenu. Mars bre UPM, jedi ga TI i tvoja porodica, seljacino.

I ne serkajjte, molim vas, to je sustina i tu je kraj.

Kvalitetan prizvod - dobra cena. I ne znam sta tu nije jasno?


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 10.07.2021. u 00:48 GMT+1]
[ gilopile @ 09.07.2021. 23:58 ] @
Svako da ulozi malo para, napravi nekoliko plastenika i shiba hibrid paradajza, koji radja 3x za 4 meseca. Ogroman prinos.
Malo ulaganjea posao minimum...a i takva je i cena.
Kukaju za cenu, a proizvod ni qurcu nije vredan... :D

A ovi na videu/mucenici bi i gwno iz kaŠete uzeli da je za dz.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 10.07.2021. u 01:08 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 10.07.2021. 12:54 ] @
Citat:
gilopile:

Zasto ne uzgajaju psenicu, kukuruz... tu je cena fiksna godinama... al treba da se radi, a ne ubaciti kap po kap u plastenik i brati vestacke plodove , ijos traze neku cenu. Mars bre UPM, jedi ga TI i tvoja porodica, seljacino.



Da li je ovo sarkazam ili misliš ozbiljno?

Poljoprivrednici gaje hibride i sorte koje traži tržište. Ne mogu da gaje domaći jabučar kada prodavnice neće da ga kupe, a neće jer je mekan i ne može dugo da stoji.
Fizički rad potreban za proizvodnju paradajza je neuporedivo veći nego rad potreban za pšenicu ili kukuruz.
Pšenica i kukuruz se obrađuju tako da čovek ne mora uopšte da silazi sa traktora. Kod pšenice i kukuruza korov se uništava herbicidima, dok kod paradajza mora da radi motika.
Kap po kap košta, kao i gorivo koje troši pumpa. Plastenike neko mora da podigne, a košta i najlon. Vetar može u bilo kom trenutku da odnese plastenike.
Berba se ne radi kombajnom, već moraju ljudi da beru.
Leskovac i okolina nemaju dovoljnu površinu za kukuruz i pšenicu, tako da ne treba ni da ih gaje.

Cena paradajza je sa 70ak dinara odjednom pala na 10-20 din, jer je naglo pala potražnja, a pala je zbog velike količine koja je stigla iz uvoza. Sledeće godine cena paradajza će biti još veća, jer će domaći poljoprivrednici morati da smanje proizvodnju.
[ eeestablishment @ 10.07.2021. 14:30 ] @
Citat:
gilopile:
Ljudi, pa ko ce da kupuje to smece od paradajza...e bre.

To NIJE paradajz.
Jeste za ove jadnike u gradovima koji ne znaju za bolje.


Jedan jadnik manje .

Vec drugu serzonu sam uzgajam za potrebe svoje porodice .

Navukao sam se na ovu sortu . . .

krupni plodovi , nepravilnog oblika 500-600gr , roze boje , mirisni i ukusni . . .

Nov sam u ovoj prici ali po nekom mom skromnom iskustvu za jednu porodicu dovoljno je 15-ak sadnica paradaiza i 4-5 vreza krastavaca .

( kad se vec pravi salata da ima i jedno i drugo )

Svako ko ima mogucnosti a nece da se bavi bastovanstvom ( vecina u ulici gde sada zivim ) zasluzuje da jede stiropor , plastiku , vestacke boje

i ostala go@na koja nude po veletrgovinama

Citat:
Posto su ovde na forumu strucnjaci za Poljoprivredu , lepo bi bilo kada bi neko objasnio kako su Banane u Julu Duplo jeftinije nego Domace Kajsije ?!?


nece biti da je duplo . . .

Svratih malo-cas do DIS-a ( da pogledam neke plecke ) i bas se namestilo ovako jedno pored drugog . . .

Kada su sada ovoliko , koliko ce kajsije kostati kad im prodje sezona ?

Sad ce proizvodjaci istih da graknu " uvoznicki lobi nam spusta cenu kajsija...........prodavajuci uvozne BANANE " )

Jbte , da smo nekim slucajem MI ( Srbija ) proizvodjaci banana i da treba da ih saljemo preko pola sveta koliko bi kostale ?!?












[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 10.07.2021. u 17:54 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 10.07.2021. 17:23 ] @
Kolike su plate radnika na plantažama banana u banana republikama? Imate temu o feudalizmu, kada se to bude ponovo uvelo imaćete jeftine kajsije.
[ mjanjic @ 10.07.2021. 22:18 ] @
Citat:
eeestablishment:
Navukao sam se na ovu sortu . . .

krupni plodovi , nepravilnog oblika 500-600gr , roze boje , mirisni i ukusni . . .

Reklo bi se da je volovsko srce (volujsko srce), ali mislim da ih ima više različitih. Moj otac je preko 3 decenije ostavljao semenke od najboljih plodova, sećam se da je do pre 10-ak godina imao veliki broj savršenih plodova (bez prevelikog korena peteljke koja se širi kroz plod, bez onih "bora" i sl.), a ostavljao je semenke od plodova koji ne samo da su bili najveći, već i savršeni po obliku.
Međutim, ta varijanta je zaista imala oblik sličan srcu, otprilike ovaj:


Po ukusu ovi novi hibridi ne mogu da se porede, može samo onaj nekadašnji "jabučar", ali on stiže uglavnom u avgustu. Sećam se da je otac jedne godine napravio manji plastenik i zasadio jabučar još u februaru, pa je foliju sklonio kad se toplo vreme stabilizovalo, pre toga povremeno otvarao i provetravao, međutim iako je cvetao pre onog posađenog na otvorenom, zreli plodovi su stigli 10-ak dana kasnije, ovaj na otvorenom oko 5. avgusta, a taj oko 15.
Jednostavno, ako hoćete jabučar pre avgusta, mora da ima stalno optimalne uslove u plasteniku ili stakleniku, a to košta. I kad oberete plodove, ne može da stoji 1-2 dana.
[ SunnyBoy @ 11.07.2021. 14:32 ] @
Gajio sam paradajz na veliko i moram da prokomentarisem nekoliko iznetih stavova.

" samo volovsko srce, jabucar i sl. sorte valjaju" - tacno, ali za vlastitu upotrebu. Za bilo koji transport i duze izlaganje su smece. Ni jedan nakupac vam ih nece otkupiti, pogotovo volovsko srce. Vrlo lako su ugnjece, ne trpe nikakvo manipulisanje, imaju zelene kragne, pege, nejednako zru,... Najbolji pradajz ima sledece karakteristike: ima debelu kozicu da bude otporan na grebanje, bockanje... Ima cvrsto meso otporno na nagnjecenje. Nema zelenu kragnu, tackice, pukotine (brazde) od sirenja, ima ujednaceni velicinu plodova i pravilan oblik, nema zelenu srz (jednako zri i unutra i spolja), te moze da stoji cvrst na polici desetak dana. Da tu dodamo jos i rodnost, pravilnost stabljike u otpornost na bolesti i stetocine.

Jedna od najomiljenijih sorti paprike kod nas, a ujedno i jedna od najnekvalitetnijih, je cuveno Slonovo uvo. Zasto. Procenat vode u njoj je neuporedivo veci od, na primer, Kurtovske kapije. Medjutim, daje mnogo veci prinos i trazi se. Sa druge strane, kupcima deluje mnogo lepse: sjajnije, krupnije, pravilnije i jedrije. U odnosu na Slonovo uvo, druge sorte deluju kao patrljci, otpaci, niko ne raznislja o tome da od iste kolicine paprike ce dobiti vise ajvara ili pecene paprike, sa mnogo manjim utroskom energije i vremena. No, proizvodi se za trziste, ono sto kupci traze i zele da plate. Proizvodjac moze sa istim ulaganjem i radom od Slonovog uveta dobiti veci prinos, dok je to manje kod kvalitetnijih sorti. To skoro niko od kupaca nije spreman i da plati, vecina je spremna da plati isto ili manje za njih. Zato, ako neki proizvodjac i resi da svastari, sto je samo po sebi komplikovamo i tesko, gaji te kvalitetnije sorte za sebe ili za poznate kupce.

Da se vratim na paradajz. Gajio sam jedne godine i volovsko srce za trziste i zakljucio da je katastrofa. Prvo, mora da se bere skoro svaki dan, inace prezri. Vrh mu je vec sazreo, dok je oko peteljke jos zelen. Mora da se sa njim barata veoma pazljivo, samo jedan sloj u gajbici, skoo da se ne dodiruju, ne trpi da se protrese ili bilo kako stisne. Kad se stigne na pijac, kupci igraju bilijar sa njim, riju po gajbaa, preture kroz ruke desetak komada dok se ne odluce za jedan. Svaki koji uzmu u ruke stisnu da vide da li je sazre, prezreo, sta li, i vrate ga nazad, a on je tako stisnut, vec ostecen. Preturanjem im ostete osetljive vrhove, tako da ga sledeci kupac vise ne zeli. Otprilike 50% paradajza sam vracao kuci tako ostecenog. Cak i ako se desi da vratim i neki neostecen, sve sam to bacao, zato sto nije mogao da ceka sledeci odlazak na pijacu za par dana.
Probao sam i sa kabucarem, manje je osetljiv, ali i njega sam puno bacao, zato sto je imao tackice, zelen kragne, pukotine od nalivanja, tackice i slicno.
Najbolje sam prolazio sa "plasticnim" sortama. Ne prezru brzo, mogu da izdrze i desetak dana obrani, ujednaceni su, trpe preturanje bez ostecenja, a musterije hvale jabucar, volovsko srce, ali kupuju ovaj. Lepsi im je na oko, a moze da im stoji u frizideru desetak dana.
Taj paradajz koji kosta 60 dinara uglavnom nije onaj koji moze da ide na rafove, vec iskljucivo u preradu.

Sto se tice cene paradajza u maloprodaji vs cene u otkupu, moram opet da napomenem nekoliko cinjenica:
- na police moze da ide samo paradajz vise klase, ne onaj od 60 dinara, pa se i otkupljuje po visim cenama
- ko od tih proizvodjaca ima cerifikate o ispravnosti proizvoda? Da im verujem na rec? Ko garantuje da su vodili brigu o karenci? Da imaju obezbedjene toalete i pranje ruku za berace? Onomad je velika kolicina naseg "crvenog zlata" vracena iz izvoza zbog prisustva fekalnih bakterija - neko od beraca nije oprao ruke.. Ne moraju ni da su svesni da im nesto nije u redu sa proizvodom, ali to trgovinski lanac ne interesuje
- trgovinski lanci prodaju paradajz cele godine. To znaci da imaju dobavljace koji im ga obezbedjuju cele godine, ukljucujuci i tih par meseci kad mu je sezona. Znaci da im ne treba dodatni paradajz. Ako mogu da ponude cele godine u odgovarajucim kolicinama, onda je OK, ali je to vrlo retko, bez grejanih staklenika sasvim nemoguce.
- ko od tih sezonskih proizvodjaca vrsi klasiranje paradajza? Po velicini, stepenu zrenja, ostecenjima, obliku,...?
- ko od njih ima odgovarajucu ambalazu, a ne duboke gajbem gde nece doci do ostecenja>
- ko od njih ima hladnjace, da odmah po branju skloni paradajz i uspori zrenje, kvarenje, najbolje LO tipa?
- o tome ko placa troskove prevoza od njive do hladnjace distributera / trgovca moze da se raspravlja, ali to moraju da budu kamioni hladnjace, a ne traktori koji stoje tri dana natovareni na suncu
- trgovac mora da plati troskove hladnjace, od cene amortizacije same hladnjce, energije, ljudstva, odrzavanja higijene,...
- trgovac placa distribuciju plodova po svojim prodavnicama
- trgovac placa troskove odrzavanja prodavnica, od iznajmljivanja lokala ili amortizacije, preko cene energije, radne snage, pa na dalje
- trgovac ima i deo kala, najcesce je to roba koja propadne
- trgovac ima i troskove same firme, od njigovodstva do reklame
- trgovac mora da ima i neku zaradu
- na kraju trgovac placa i porez (PDV)

Sad, da se vratim na taj paradajz od 60 dinara. Kao sto rekoh, to je paradajz koji moze da ide u preradu. Tu se takmici sa paradajzom koji se gaji masinski, i bere masinski, kombajnima, na velikim povrsimana. Kupda koji kupuje ketchup ili paradajz sok ne interesuje kako je on proizveden, vec koja je cena i koji je kvalitet. Ako ponudite no name catchup skuplji od Heiz, naravno da ce se kupac opredeliti za provereno. Zato i sirovina za taj proizvod ne moze da ima visu cenu od sirovine za Heinz.
[ MajorFatal @ 11.07.2021. 15:15 ] @
Ti pričaš koji paradaiz je bolji za prodaju, a nas zanima koji je bolji za jelo, i zašto da se baca. Ako diraju rukama napišeš: "Ne guraj nokte u tikvice" :)
[ gilopile @ 11.07.2021. 16:33 ] @
SunnyBoy, sve si ti druze u pravu.

Nije zgodan za transport niti skladistenje, ali je odlican za preradu.
Zamisli kakav bi to bio pasiran paradajz, u konzervi ili sok, stagod od tih starih sorti, ufff.

Kad ovo smece bez ukusa i mirisa opet ima nekakav ukus, kakav bi tek bio ovaj kvalitetan i ukusan.

Zato i napisah da to sve treba preradjivati, ebes ga samo friskog jesti u sezoni.

Pre bih uzeo 1kg ovog eeestablishmentovog, nego 1 tonu ovog sto ovi proizvode iz klipa na pocetku.
Moze se naci kvalitetan po pijacama ljudi sto na malo uzgajaju i uvek ga ima.
[ nkrgovic @ 11.07.2021. 19:00 ] @
Ja sam se upravo setio da ja preko leta kupujem paradajz na organskoj pijaci u 44-om bloku. Ima jedno desert vrsta, razne sorte, crveni, zuti, ljubicasti... svi preukusni. Jedini problem je, zena je, ako se dobro secam, iz Kikinde, ubere paradajz uvece, ujutru sedne u auto, dodje na pijacu i zna da ne moze da ga vrati. Sve mora da se proda.

I kad ga kupis traje 2-3 dana. Kupis zreo, posle 3 dana vise nije to to.... Doduse, dovoljno je lep da nije problem, ne opstane tri dana. :) Obicno donese, koliko sam primetio 10-tak gajbica, sve se proda. Cena oko 200 din po kilogramu pa navise, kako koja sorta. Doduse, to je organski, sa sertifikatom, prodaje proizvodjac....

Sustina: Ima lepog paradajza i ukusnog i kvalitetnog. Nista hibrid, nista prskano, sve zdravo. Mane:

- Cena za kupca je, mozda mana, mada je primerena kvalitetu, plus se sve proda - znaci ima kupaca.
- Prodavac mora da uzgaji a onda i da se potrudi da proda. Nije da neko "dodje na vrata i plati".

I da, ako ima visak, onda prave sok i prodaju posle sok od paradajza. Isto fantastican. Isto nije jevtin. I isto se sve proda.
[ Living Light @ 11.07.2021. 19:07 ] @
Ništa ne bi da kritikujem samo da dodam:

-Naj bolji paradajz sam jeo iz majčine bašte u selu, u Avgustu.
Majka:
-Ručno sadi,
-Ručno skida sve bube koje ne treba da budu tu,
-Ne zaliva hemikalijama,
-Svako veče i li svako jutro zaliva stabljike,
-A, paradajzi je kao SRCE !
Ni jedan komad ne liči na drugi,
ali kada ga presečem, miriši cela kuhinja :)
[ whitie2004 @ 11.07.2021. 19:39 ] @
A sta radi da zastiti paradajz od tonje (plamenjace). Znas ono kad u sred avgusta ljuljne kisa, naglo zaladi ... imas malo vremena da reagujes ...
[ Living Light @ 11.07.2021. 19:45 ] @
Nemam pojma, moram da pitam Majku.
Mislim da tu ne pomaže rastvor od koprive.

možda prska rastvorom od plavog kamena.....
iskreno ne znam dok je ne pitam...
(Majka se ne javlja na FON, ...verovatno prska paradajz )
[ gilopile @ 11.07.2021. 19:51 ] @
nkrgovic, pa da, brzo on propadne cak i u frizideru.
Al nije tu kraj :)

Ogulis ga, lako se ljusti jer je prezreo, ne mora ga ubacujes u kljucalu vodu...
Pa lepo u serpu i na dinstanje i takav je odlican za pizzu, dodatak jelima i sl.
I opet moze da traje bar 7 dana u frizu, a u zamrzivacu godinama....

Takav stavljam na picu.
[ Living Light @ 11.07.2021. 19:59 ] @
[ gilopile @ 11.07.2021. 22:16 ] @
Living, pa to radim vec 30 godina.
Sa ovim plasticnim paradajzom, kojeg ga ovi likovi nude i za dz, to ne moze.

Cuj, `nece da mi otkupe paradajz`
Svako normalan ne bi kupio, nego ga ne bi ni uzeo za dzabe. A oni se digli da ga proizvode jer je posao oko njega minimala, a hoce da uzmu neku enormnu cenu.
Nece moci ove noci. Toga imas po celom svetu za bacanje, jer je skuplji prevoz do trznice nego sto vredi kad je smece.

Daj ti seljak, uzgoji nesto sto se trazi i sto je vcredno pa ces imati kupca...Al to iziskuje i rad, a ne plastenik, nabijes pritku, poprskas i cepas tone smeca uz minimalni rad.

Alo ljudi, paradajz se uzgaja i u kucnim uslovima uz minimalan rad.
Moja baba ga je uzgajala i svi zivi oko mene, al je to normalan paradajz. A ovo cudo sto oni uzgajaju i jos traze neku cenu je smesno. Mrs u PM.
Kao sto sam napisao, neka ti ga tvoja mama jede, ja vala necu ni da mi platis, zato sto to samo lici na paradajz.

Vrlo jednostavno, koji ce mi matrak ako ne mogu da ga jedem, pa i da je 1din kilogram.


Isti likovi valjaju i svinjetinu, drze kojekakve mesare...A to svinjetinu i ostalo meso nije ni videlo.
Znace onaj koji je na selu i cuva. Nebo zemlja.
Guma puna vode VS pravo meso koje moze i da se przi


Al dzaba sve kad su ljudi odrasli u gradu i osudjeni su na te proizvode.
Sta reci, kada cujes da nece da jede pizzu dok ne stavi `Polimark` kecap

Kupuju Aleva praskove za ubaciti u mleveno meso za spagete, dodatak za riblju corbu i ostala srhranja

Virsla likovi.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.07.2021. u 23:58 GMT+1]
[ anon70939 @ 11.07.2021. 22:43 ] @
Citat:
nkrgovic:
Ja sam se upravo setio da ja preko leta kupujem paradajz na organskoj pijaci u 44-om bloku. Ima jedno desert vrsta, razne sorte, crveni, zuti, ljubicasti... svi preukusni. Jedini problem je, zena je, ako se dobro secam, iz Kikinde, ubere paradajz uvece, ujutru sedne u auto, dodje na pijacu i zna da ne moze da ga vrati. Sve mora da se proda.

I kad ga kupis traje 2-3 dana. Kupis zreo, posle 3 dana vise nije to to.... Doduse, dovoljno je lep da nije problem, ne opstane tri dana. :) Obicno donese, koliko sam primetio 10-tak gajbica, sve se proda. Cena oko 200 din po kilogramu pa navise, kako koja sorta. Doduse, to je organski, sa sertifikatom, prodaje proizvodjac....

Sustina: Ima lepog paradajza i ukusnog i kvalitetnog. Nista hibrid, nista prskano, sve zdravo. Mane:

- Cena za kupca je, mozda mana, mada je primerena kvalitetu, plus se sve proda - znaci ima kupaca.
- Prodavac mora da uzgaji a onda i da se potrudi da proda. Nije da neko "dodje na vrata i plati".

I da, ako ima visak, onda prave sok i prodaju posle sok od paradajza. Isto fantastican. Isto nije jevtin. I isto se sve proda.


Bilo bi lepo da takva pijaca postoji i u NS.

Ja vise ni ne pamtim ukus paradajza.

I baš sam se pitao, zašto baš niko ne prodaje takav paradajz, a ja bih dao i 300 din za onaj paradajz koji sam jeo kao klinac, pa ne moram da ga jedem svaki dan… A verujem da nisam jedini.

Edit!
Sad izguglah, izgleda je postojala organska ukica na ribljoj pijaci :D
[ gilopile @ 11.07.2021. 23:35 ] @
Pa to Coyote, pravi paradajz nema cenu, naspram ove koji ovi prodaju za 100-300 din po marketima.

Uvek ima to pijacama, uglavnom stariji ljudi, provern kvalitet...ono iz baste klasicno. I ne mora da bude organsko, vragu briga.

Ne zivim u BG al burazer kaze da ima i bas taj i kupuje.
Jabucar, volovsko srce i ostale sorte gajene na `normalan` nacin.

Pre 20-ak dana smo bas pricali na ovu temu i onda mi je uslikao pravi paradajz usred Beograda :D Ima toga, taman posla da nema :D
Mozes jajca od krokodila da kupis tamo, hehe
[ SlobaBgd @ 11.07.2021. 23:41 ] @
Samo vas slušam kako sehhhrete.
Pa da se svi hrane organski i zdravo, i iz babine baštice izakuće, i sa humano uzgajanom stokom i živinom, pa 90% ljudi na svetu bi umrlo od gladi, a onih 10% preostalih bi ceo život radilo da obezbedi hranu sebi i porodici.

Ne bi bilo ni interneta da keniate kako je sva hrana sranie, ne bi bilo ni struje da vam svetli uveče, ni knjiga, ni muzike, ni lekara, ni sudija, ni prevoza.

Civilizacija je počela da se razvija kada je bilo viškova hrane. Do tada smo bili jbni skupljači i lovci. Višak hrane (masovna proizvodnja žitarica, navodnjavanje, stočarstvo) omogućio je našoj vrsti da se bavi drugim stvarima osim preživljavanja, da napreduje kao društvo.

Nego vi zamišljate da će neko da vas hrani zdravom i prirodno uzgajanom hranom, a vi ćete za to vreme da glumite programere, servisere, filozofe i mrsimude. Koji će k'rac seljaku programer i filozof? Da hrani još jednu debelu mrcinu dok se muči da prehrani sopstvenu porodicu? Nego treba da zavrnete rukave i da se posvetite prirodno uzgajanoj hrani koju toliko želite. Pa biste videli koliko rada i vremena treba da se uzgoji dovoljna količina raznovsne hrane da se od nje živi. A ne da lupetate kako vaša staramajka nije koristila hemiju na paradajzu, samo je zalivala plavim kamenom! Ej bre, koje je to ludilo!

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 12.07.2021. u 00:51 GMT+1]
[ gilopile @ 12.07.2021. 00:50 ] @
Ma jok. Gledacemo sad ceo svet kako zivi i kako se hrani.
Naravno da ima svega i svacega.
Al ako neces sam sebi da ugodis, nece niko i to je sigurno.

Ne moze se u BG kupovati organska hrana i sve zdravo i sl. jednostavno nam standard ne dozvoljava - vecini.

Jedan stan u BG kosta kao 2 kuce negde na selu sa ogromnom bastom i plus da kupis traktor i nekoliko osnovnih priklj. masina.

Naravno da ce 99% ljudi ostati u gradu, jer mu je lakse da robuje nekoj budali tamo za neku platu, sedi u nekoj prciji od kancelarije, nego da se sam pocne starati o sebi i proizvodidi hranu za sebe.

Takvi likovi obavezno dodju na selo kod rodbine na 10 dana, kao da pobegnu od grada ( to mi nije jasno ) i uvek se dobro provedu...al da dodju da zive, jok.

Samo jedan primer.
Drugar radio u jednoj firmi ( od kuce, uglavnom ) kao programer 10 godina...plata ludilo 100, 000 i jace...Sve je to ok.
Dok jednog dana nije psihicki puko. Ohebo to, ulozio u neke masine i sada uziva na selu.
A na pitanje, da li bi ponovo radio taj posao, naravno da ne.
Potpuno drugaciji covek u pozitivnom smislu, otarasio se robstva.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 12.07.2021. u 02:00 GMT+1]
[ BuzzLightyear @ 12.07.2021. 05:59 ] @
Zabluda je da plavi kamen nije hemija. To je bakarno jedinjenje i deluje prvenstveno protiv bakterija, a deluje i na gljivice. Postoje i novija sredstva takođe na bazi bakra.
[ SlobaBgd @ 12.07.2021. 08:14 ] @
@gilopile
Citat:
Ma jok. Gledacemo sad ceo svet kako zivi i kako se hrani.

Naravno da ćemo gledati. Tržište hrane je odavno globalizovano, pa jedemo pasulj tetovac iz Kirgistana i futoški kupus iz Albanije. Da ne piše na deklaraciji ili da ti neko ne kaže, ne bi ni znao šta jedeš. I seme za taj paradajz koji hvališ pravljeno je možda u Bugarskoj ili Francuskoj ili Vijetnamu. Jedino što ga čini domaćim je što ga uzgajaš u svojoj avliji. Kao kada bi uzgajao domaće nojeve na svojoj zemlji, i kritikovao afričke nojeve jer nisu domaći ko ovi tvoji.
Citat:
Ne moze se u BG kupovati organska hrana i sve zdravo i sl. jednostavno nam standard ne dozvoljava - vecini.

Skupa bi bila i tebi da moraš da je kupuješ, da plaćaš tuđi rad, tuđu zemlju, tuđi transport, tuđi zakup tezge. Ovako kako ti radiš, za svoju dušu, kada se nađe vremena, to je rekreativno, hobi baštovanstvo, ekstezivna proizvodnja, i smešno je i pominjati baštuizakuće kao primer poljoprivrede. To je poljoprivreda jednako kao što je drvna industrija kada ja napravim radni sto za kompjuter za sebe. Da ne govorim da misliš da se hraniš zdravo jer uzgajaš svoj paradajz (isti kao onaj u Maxiju u Beogradu), a kupuješ hleb pravjen od ko zna čije pšenice i sa ko zna kojim aditivima i tragovima mišjeg izmeta u brašnu, i ko zna kako skladišten i transportovan. Kupuješ govedinu ili ćuretinu, rečnu ili morsku ribu, a znaš da stoka i živina uzgajana na farmama gde od teleta/jajeta ne vide belog dana, i gde ih kljukaju hormonima i antibioticima.

Mislim, svako insistiranje na zdravom, neprskanom (osim "malo" plavim kamenom), svojom rukom branom paradajzu je licemerno jer se kroz veliku većinu namirnica hraniš jednako loše kao i Beograđanin, Parižanin ili Moskovljanin. A ako hoćeš da se ozbiljno zdravo hraniš i da zdravo živiš, za to ti treba ili mnogo para, ili mnogo znanja, vremena, prostora i radne snage. Znači, da sam uzgajaš svoju pšenicu za brašno, svoju ribu, svoju stoku (i da je paseš na prirodnom pašnjaku), svoje svinje (hranjene žirom iz šume poviše kuće), svoje ovce i koze za mleko, sir, kajmak kiselo mleko, svoju njivu krompira i drugu kupusa, svoju šumu sa ogrevnim drvetom za prirodno i zdravo dimljenje mesa u pušnici... Imaš li para, znanja, zemlje, snage i dovoljno ruku da tako živiš? Nemaš. Pa šta si se onda u'vatio za paradajz kada sa svih drugih strana jedeš isto ono što i ja koji od zemlje imam dve saksije Adama i Eve u dnevnoj sobi?

individualno bavljenje ratarstvom i živinarstvom, u bašti izakuće je dobro za psihu, dobro je i fizički, mentalno odvoji čoveka sat-dva dnevno od drugih briga i aktivnosti. Provedeš vreme napolju, na vazduhu, suncu vetru... Psihoterapija! I dok se na sve to gleda kao na hobi, na dopunu ionako ne mnogo zdrave trpeze ručno gajenim povćem, to je u redu. Nečiji hobij su čudniji i besmisleniji pa takve ljude ne osuđujemo. Ali kada se od zdrave hrane pravi globalna ideologija i kada ljudi pomisle da su nešto pametniji, bolji ili svesniji od drugih jer su uzgojili dva reda paradajza i da sad tako treba svi na svetu da rade, a ko se ne hrani zdravo, ko ne gaji čeri paradajz u saksiji na terasi taj treba da jede g@vna, onda je to ne samo smešno i licemerno, već i znak da takvi "aktivisti" veze nemaju sa realnim životom oko sebe. I od poljoprivrede znaju dve pijace i četiri nakupca u Beogradu. Čak ne gledaju ni Znanje - imanje!
[ Java Beograd @ 12.07.2021. 10:07 ] @
Evo, ja da se složim sa Slobom ! Potpisujem sve šta je rekao, s tim što je mnogo bolje sročio nego što bih ja.

Tako je Slobo, lepo si rekao licimurima.

Čitam već na tri stranice teme, i svi mi objašnjavaju kako ja jedem g0vn@, i kako su oni super cool likovi, pošto jedu neki paradajz nepravilnog oblika, poluzelen, ali "ukus i miris je do jaja".



Zdrava hrana?
Samo i jedino ako živiš na malom i dalekom grčkom ostrvu, i čuvaš kozu, i hraniš se kozijim sirom, maslinama i crnim hlebom.

Ne znam baš tačno, kako bi došao do crnog hleba, ali, dakle, podrazumeva se onda da imaš i parče zemlje, i gajiš žito. Mora tu i neka vodenica da se nađe, ali dobro, valjda ima na ostrvu.

Naravno, kad udari led pred žetvu a koza lipše - ti umireš od gladi. Ali, nema veze, jer si živeo i hranio se zdravo.
[ bakara @ 12.07.2021. 10:19 ] @
Podrzavam gajenje baste iza kuce!

ali mislim da ovde vecina nije probala da posadi paradajz iza kuce i da dobije upotrebljiv rod jer da jeste,
onda bi znali da ako nece da mu to pojedu bube mora sa necim ga prska ili da rucno skida insekte da ga ne pojedu.

Verovatnoca da ce vam sve propasti cak i kada ga prskate je vrlo velika, nije bas tako prosto doci do zdravog ploda.

Ja i ne zelim organski paradajz, zelim jeftin kvalitetan industrijski hibridni paradajz.
[ Java Beograd @ 12.07.2021. 10:43 ] @
Ja probao da gajim cherry paradajz iza kuće, i batalio ćorava posla.
[ BuzzLightyear @ 12.07.2021. 11:10 ] @
Gde baš čeri kad je on nastao od jedne odvratne životinje! Vo je donaća životinja, zato je volovsko srce domaći paradajz. Riba list je odvratna. Ako mi ne verujete pitajte vođu.
[ eeestablishment @ 12.07.2021. 16:23 ] @
Mi od svake teme napravimo raspravu .

Eto , paradaiz u pitanju a kao da su '' cetnici i partizani ''

Ako ce mo u finese , ja recimo volim kada je paradaiz hladan i ako nije tako bude mi bljutav kao da pijem mlako pivo .

Ove god. sam se slatko najeo salate iz svoje baste



i to ne zato sto sto sam neki fan zdrave ishrane , naprotiv , jednostavno volim samo kad je nesto ukusno ( i ako bi moglo jeftino )

Evo , bas imam dojavu da se od 18h u DIS-u prodaje svinjska plecka i but bez koske po 360 din .

Dal je meso genetski modifikovano , Brazilsko ili majmunsko uopste me ne zanima , odo da stanem u red dok ima . . .

[ anon70939 @ 12.07.2021. 18:04 ] @
Ja u DISu kad god sam kupio snicle bi pustile gomilu vode i skvrcile se prilikom przenja. Ne salim se :). Ajd bas javi da li vredi za tih 300 din

Najbolje meso mi je iz Metro-a, a kad mi je mrsko do Metroa onda Univer.
[ Shadowed @ 12.07.2021. 18:11 ] @
Usput budi receno, videh u Lidlu taj paradajz volovsko srce. Nisam prob'o.
[ MajorFatal @ 12.07.2021. 18:27 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Da ne govorim da misliš da se hraniš zdravo jer uzgajaš svoj paradajz (isti kao onaj u Maxiju u Beogradu), a kupuješ hleb pravjen od ko zna čije pšenice i sa ko zna kojim aditivima i tragovima mišjeg izmeta u brašnu, i ko zna kako skladišten i transportovan. Kupuješ govedinu ili ćuretinu, rečnu ili morsku ribu, a znaš da stoka i živina uzgajana na farmama gde od teleta/jajeta ne vide belog dana, i gde ih kljukaju hormonima i antibioticima.


Igrom slučaja i prirodom posla pomagao sam nekim drugarima kad su čistili neke silose žito mlinsko pekarske industrije.

Unutra osim žita, i naslaga žita iz šezdesetih kad je silos sazidan ima: prašine, peska, šljunka, betona, metalnog otpada, golubova, golubijih gnezda, jaja, mladih, mrtvih, izmeta, i sve to isto od pacova i miševa.. ljudi posao rade pod gas maskama valjda je to dovoljan podatak. I sve to u silosu koji je uredno očišćen prethodne godine, zamisli one koji nisu očišćeni od kako su sazidani, a ima i takvih..
[ MajorFatal @ 12.07.2021. 18:28 ] @
Ali sve to nije razlog da individualni proizvođači budu poniženi i ucenjeni cenom otkupa toliko da bacaju svoj proizvod.
[ Java Beograd @ 12.07.2021. 18:46 ] @
A šta tebe sprečava da ponudiš malo više, na primer 50 din, otkupiš sve, i onda prodaš i zaradiš ?! Odlična prilika za laku zaradu.
[ MajorFatal @ 12.07.2021. 19:13 ] @
Isto što i tebe - sistem. Sistem je namešten tako da su u stanju da država A uvozi budzašto iz države B, i država B uvozi skoro džabe iz države A, da obe drže proizvođače na minimumu, a zarađuju od razlike. Naravno u nekim drugim državama sve to isto koriste da poprave standard stanovništva, pa bar za hranu ne brinu ljudi.
[ anon70939 @ 12.07.2021. 20:57 ] @
Citat:
Java Beograd:
A šta tebe sprečava da ponudiš malo više, na primer 50 din, otkupiš sve, i onda prodaš i zaradiš ?! Odlična prilika za laku zaradu.

Mozda zato sto se ne bavi time.
Mozda se uhvatio opravljanja oluka kao neceg gde vidi da moze da popravi svet, i verovatno to jako dobro radi cim na forumima ne vidimo temu o kvazi majstorima koji ne znaju da poprave oluke.

Ali to ne znaci da zbog toga sto nije kvalifikovan za bilo sta drugo da treba da cuti.
Imas u dobro poznatoj temi o malinarima vec milion puta prezvakano o hladnjacarima, gde je takodje milion puta receno "sto ti ne napravis hladnjacu", pa se dobro secam smo dosli do zakljucka da ne moze svako to da radi ni da se bavi izvozom, jer su tenderi namesteni za pojedince. Mislim da sam ja bas otvorio tu temu da pljujem po malinarima, pa onda eto diskusijom promenio misljenje i stao na stranu malinara.
[ MajorFatal @ 12.07.2021. 22:22 ] @
Jednom je malo falilo da popravim svet olucima, ali baš u tom trenutku iz tri različita pravca jurili su ka istom odredištu voz, brod i avion ..

Javina primedba je na mestu, ko nije ponudio 50 dinara, otkupio par tona, prodao i zaradio stvarno ne bi trebalo da se javlja.
[ Java Beograd @ 13.07.2021. 06:29 ] @
Dobro, ja sam malo karikirao.

Poenta je bila da je tržiša cena onakva kakva je. Posle petnaestak toplih i sunčanih dana u Julu - paradajz rodi u ogromnim količinama.
I to se jednostavno u tom momentu ne može prodati, jer navike potrošača se neće promeniti odjednom, posle "petnaestak toplih i sunčanih dana"

Nema tu veze nikakva Albanija, niti tu postoje tenderi, a još manje "namešteni tenderi", niti ništa. Prosto, liberalno tržište.

U Španiji, jelda, organizuju ono gađanje paradajzima, po ulicama ... Kad? Pa kad rodi u nenormalnim količinama.

Rešenje? U tom momentu otkupiti i preraditi u sok / pire sav tržni višak.

[ Java Beograd @ 13.07.2021. 08:29 ] @
I još malo da dodam na ovu temu:

U razvijenim, i pravno uređenim zemljama, posebno u USA, ovakve stvari su davno rešene ugovorima između proizvođača i kupaca, takozvanim fjučersima.

Primer:
Proizvođač čipsa, MORA da nabavi 100.000 tona krompira godišnje, po određenoj ceni, da bi mogao da uposli svoje kapacitete, plati radnike i zaradi.
Njemu je veliki problem ako mora da nabavlja krompir "od danas do sutra" na otvorenom tržištu, sa nestabilnom cenom i nesigurnom ponudom

Proizvođač krompira, koji je posadio toliko da prinos bude (otprilike) 100.000 tona, MORA da proda taj krompir po određenoj ceni da bi platio troškove (i radnike) i zaradio.
Njemu je veliki problem ako mora da prodaje krompir "od danas do sutra" na otvorenom tržištu, sa nestabilnom cenom i nesigurnom potražnjom.

I naravno, win-win kombinacija je da se njih dvojica dogovore da (ovo je važno:) OBAVEZNO, seljanin proda industrijalcu ugovorene količine po ugovorenoj ceni.

Seljanin je miran. Zna troškove proizvodnje, zna da će sav prinos da proda (jer ovaj mora da kupi od njega), zna otkupnu cenu - zna da će da zaradi. Lepo, stabilno i prosperitetno.
Industrijalac je miran. Zna da će sigurno nabaviti sav protreban krompir (jer ovaj mora baš njemu da proda), zna cenu - zna da će da zaradi. Lepo, stabilno i prosperitetno.

I ako odjednom cena krompira na slobodnom tržištu padne ispod minimuma, seljanin nije na gubitku, jer je cena fiksirana.
I ako odjednom cena krompira na slobodnom tržištu skoči preko maksimuima, industrijalac nije na gubitku, jer je cena fiksirana.

Win - win.



Elem, zašto ovo pišem. Zarad malina. I paradajza.

Posle onih turbulentnih godina sa malinarima i hladnjačarima, hladnjčari su predložili sličan ugovor.
Koliko seljaka košta kilo malina, sa uračunatim svim troškovima + pristojna zarada? Toliko i toliko, neka bude: 100
Hladnjačar se obavezao da će da kupi sve za 100.

Međutim, već prve godine, kad je tržišna cena otišla na 120, malinar se nasmejao, ugovorom obrisao pedu, rekao hladnjačaru da nema malina, (šatro grad sve potukao), i sve svoje maline prodao prvom sledećem koji je ponudio više.
"Ha, ha, ha " - nasmejao se lukavi malinar, " kako sam zaj ebo hladnjačara, , ha, ha, ha !!!"

E pa, braćo seljaci, nije to lepo od vas. Pa šta onda očekujete sutra, kad cena padne?
[ Shadowed @ 13.07.2021. 09:24 ] @
Takvim ugovorom bi trebalo i odrediti da on mora da mu proda po dogovorenoj ceni da se "mora" odnosi i na cenu ali i na prodaju. Pa ako mu je grad unistio maline, neka se snadje, neka kupi od onog kome nije unistio pa proda. U suprotnom je duzan da plati penale.
Isto, naravno vazi i za hladnjacara. Obavezna je i cena i otkup pa ako njemu ne trebaju, njegov problem. Ako se obavezao da otkupi, ima da otkupi pa makar delio falimiliji. U suprotnom placa penale.

Btw, Javo, imas li neki link za taj konkretni dogadjaj, vest ili stagod?
[ B3R1 @ 13.07.2021. 09:57 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ja u DISu kad god sam kupio snicle bi pustile gomilu vode i skvrcile se prilikom przenja. Ne salim se :). Ajd bas javi da li vredi za tih 300 din

Najbolje meso mi je iz Metro-a, a kad mi je mrsko do Metroa onda Univer.

A ti prestani da jedes meso ... ja ga izbegavam gde god mogu, jer to vise i nije meso.

Nego, šalu na stranu ... vecina vas je rodjena negde izmedju 1975-1990, tako da ste u barem jednom delicu zivota iskusili hranu kakva je bila u nekadasnjoj Jugoslaviji. Tada smo se sto se hrane tice uglavnom oslanjali na domace proizvodjace, na pijacama su jos uvek bili velikom vecinom seljaci - direktni proizvodjaci (a ne nakupci), roba se nije uvozila iz Dalekistana vec najdalje iz Madjarske, pa je ono sto ste jeli bilo tako reci "organsko". A npr. banane smo uvozili iz nesvrstanih zemalja i bile su uvek bolje od onih u Parizu, Londonu, Amsterdamu ...

Za to isto vreme prosecni stanovnik Amerike i Zapadne Evrope je decenijama kupovao plastiku u velikim supermarketima, koju su nasi imali prilike da okuse samo kad odu da vide "teču u Beču" ... i tom prilikom su izrazavali svoje cudjenje kako ti zapadnjaci mogu da jedu plastiku, kako nemaju pojma sta je to paradajz, kako na zapadu zive ljudi bez emocija koji jedu hranu bez ukusa i gaje cvece bez mirisa, radeci poslove koje ne vole da bi od svojih plata kupovali stvari koje im nisu potrebne, kako bi se tim stvarima hvallili pred laznim prijateljima do kojih im nije uopste ni stalo. Oni malobrojni su kupovali "organic". Ja kada su mi 90-ih ljudi pricali za "organic" gledao sam ih belo, u stilu: koji su ovo ludaci ...

A zapadnjak je tako jeo, jer njegova drzava mora da nahrani i po par desetina miliona ljudi (Nemacka - 80 miliona, Francuska - 60, Holandija - 18 ...), a nemaju svi plodne njive i lepu klimu na kojoj uspeva skoro sve sto zasadis. Eno, ima kod nas lik koji gaji banane i kivi. A poceli su da gaje i slatki krompir, hvala bogu ... Nego, oni su osudjeni na plastenike i uvoz, da bi cena hrane bila pristupacna socijalnim kategorijama. To je onaj momenat kada nas nepismeni Srbenda ode u Nemacku pa odande pise kako je tamo sve jeftinije nego u Beogradu. Pa jeste, plasticna hrana iz Lidla je svakako jeftinija, ali cim to zagrizes shvatis zasto je to tako. Povrce ciji ukus lici na ono na sta si navikao pazaris u nemackim radnjama tipa Veganz ... gde to placas 3 puta skuplje nego u Beogradu. Ona ukapiras. Naravno, sirotinja nikada ne ukapira, jer se ni ne usudjuje da udje u Veganz.

Nakon 2000, taj trend masovne jeftine plastike i brze hrane je poceo da pristize i u Srbiju, uz sve ostale najgore trendove zapada, ukljucujuci radno vreme od 9-17 (u praksi i do 8 uvece), prekovremeno koje se podrazumeva, bljutave sendvice pakovane u plastiku umesto tradicionalnog domaceg kuvanog rucka, kafu iz aparata po firmama umesto remek-dela domace kafe-kuvarice ... jedino sto nismo uspeli da preuzmemo su zapadnjacke plate, a neee ... cene su zapadne, ali su plate africke! A takva je i privreda. Kolonijalna.

Tako da danas izmedju tog "volovskog srca" iz Lidla i plasticnih paradajza koje jede Nemac nema prevelike razlike. Bas kao sto ni na pijacama vise ne mozes da nadjes skoro nista "domace".

Zalosno je sto tog autenticnog domaceg ukusa voca i povrca ima sve manje. :-( A nekada smo bili poznati po jeftinoj zdravoj hrani. Tuga!
[ Living Light @ 13.07.2021. 10:08 ] @
Sto se mesa tice...
Sticajem okolnosti kum i kuma zive na selu,
i imaju svinje i prasice.
Ali...
Kuma radi u mesari kao prodavacica.
Klanica mesare kolje preko 100 svinja dnevno.
Gazda mesare te svinje kupuje na raznim farmama po vojvodini.

Na kraj radne nedelje radnici imaju pravo da
odnesu kuci nemam pojma 2-3 kg mesa, po izboru.

Kaze kuma:
To meso sa farme i meso iz naseg obora
NIJE UPOREDIVO!

Meso sa farme je puno vode, i kada ga ispeces nema ga nigde.
Dok meso domace svinje ostaje,
sa boljim mirisom i ukusom, i ne cvrci/skuplja se.
eee sad...
[ Java Beograd @ 13.07.2021. 10:12 ] @
Citat:
B3R1:... vecina vas je rodjena negde izmedju 1975-1990, tako da ste u barem jednom delicu zivota iskusili hranu kakva je bila u nekadasnjoj Jugoslaviji. Tada smo se sto se hrane tice uglavnom oslanjali na domace proizvodjace, na pijacama su jos uvek bili velikom vecinom seljaci - direktni proizvodjaci (a ne nakupci), roba se nije uvozila iz Dalekistana ...


Da, ali moja keva nije radila (nije bila zaposlena) do moje 12 godine. Ćale radio, keva domaćica - pazi na kuću i čuva decu. Takva su vremena bila.
Tako je, u ta "stara, lepa SFRJ vremena" išla do pijace svaki dan. Pa je i mogla da kupi paradajz svaki dan, onaj koji se ubrao juče, prodaje se danas, i pojede najkasnije sutra.

Mleko, hleb i jogurt se naravno kupovalo SVAKI DAN. Nekad ode mama, a nekad mene pošalje do bakalnice, rano ujutro.

Danas je žena, majka zaposlena, uglavnom.
Pijaca ??! - isto ili gore od marketa.
U nabavku se ode jednom nedeljno (primer moje porodice), i kupi se UHT mleko u kutiji, jogurt i hleb za nedelju dana.
Plastika. Zapravo: plastika u plastici.

Kako drugačije? Tako je sad, tako će i ostati dok god živim i radim u Bgd. Kad odem u penziju, onda pravac daleko grčko ostrvo, kozji sir, masline i crni hleb. Sve zdravo i prirodno.


[ B3R1 @ 13.07.2021. 10:37 ] @
Citat:
Java Beograd:
Kad odem u penziju, onda pravac daleko grčko ostrvo, kozji sir, masline i crni hleb. Sve zdravo i prirodno.

Ti ocigledno nisi ni video grcko ostrvo ...

Pre 7 godina sam bio na Santoriniju. Voce nikakvo, sve dovezeno trajektima i hladnjacama iz kopnenog dela Grcke. Ostrvo golo, nista niko vise odavno ne gaji, svi se bave samo turizmom. Mozda jedino Krit ima svoju lokalnu proizvodnju, doduse tamo sam bio zaista mnogo davno (2005), tada jeste bila sjajna hrana tamo, ali ne mogu da kazem kako je danas.

S druge strane, Sicilija jos uvek ima jaku lokalnu poljoprivredu i savrsenu hranu. Jednom kada probas njihov paradajz, svaki drugi ti se cini plasticnim, ehhhhhh ... svako jutro u centru gradica gde sam bio dolazio je seljak sa svojim malim kamioncicem s 3 tocka (lici na onaj Delbojev) i tu prodavao voce i povrce, ukus da ti pamet stane ...
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2021. 11:19 ] @
@B3R1,

Ja mislim da je to previse ruzicasta slika stanja - ja sam odrastao kao klinac u nekoj, ajde, boljoj srednjoj klasi i koliko se secam pocetka osnovne (taman kraja SFRJ) jeli smo relativno dobro (u skladu sa mogucnostima). Mozda je 70-tih bilo

Ali sumnjam da je to bio opsti standard - moji matori su bili visoko obrazovani, sa zanimanjima i pozicijama koje su bile "cenjene" tada, sto znaci i vise kinte (relativno) i vise budzeta za hranu.

Sa druge strane, isto tako se secam da su popularni bili i djubre parizeri + cetvrt hleba i jogurt. Mozda je taj parizer bio "kvalitetniji" od zapadnog, ali nesto cisto sumnjam - masine su dosle sa tog istog "zapada" i ne verujem da su unutra bacali 'premium' meso (da ne pricamo o tome da to nema nikakvog smisla).

Isto tako sumnjam da je bio opsti standard "pola familije na selu, krkamo samo (ono sto danas zovu) organsko".

Nije mogla cela populacija koja je pokretala industrijski razvoj Beograda, Zagreba, Nisa, Novog Sada i sl. da ima svako po nekog na selu sa delivery servisom "zdrave hrane". Imali su pijacu, da, ali pijaca i kvalitet... ja se secam da se moja baba svako malo svadjala sa ekipom (pricam o drugoj polovini 80-tih) - te sir ovakav, te krompir onakav... mislim taj sir jedan od N je nesto dobro, jedan u M takvih izuzetno... bolje od supermarketa? Pa ne znam, zavisi od kakvog.

Mozda je krajem 60-tih i pocetkom 70-tih bilo drugacije

Ono cega se secam jeste bila neka kolicina paradoksa, tipa u Crnoj Gori su imali jako veliku kolicinu mlade teletine - nesto sto "na zapadu" malo ko moze da vidi uopste, a kamo li u ta starija vremena. Kuriozitet jbg, posledica niskog stepena industrijalizacije i neglobalizovanog trzista - super za one koji su imali pristup, ali generalno danas niko to ne bi radio zato sto se debelo ne isplati.

Ali, vidis, taj kuriozitet mlade teletine npr. - sa jedne strane, super, da je ukusna - ukusna (ako se spremi adekvatno, naravno) - ali razlog zbog cega je bilo moguce jesti istu je ISTI razlog zasto je ekonomski region bio u buli. Pa ti biraj sta ces, mlada teletina za neki praznik i ruralna sredina ili losije meso ali daleko vise mogucnosti.

Ima i danas takvih krajeva, sve ih je manje - pogotovu na ovom kontinentu gde su postali izuzetna retkost. Ali postoji razlog zasto je ostatak batalio takav nacin zivota.
[ eeestablishment @ 13.07.2021. 20:23 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ja u DISu kad god sam kupio snicle bi pustile gomilu vode i skvrcile se prilikom przenja. Ne salim se :). Ajd bas javi da li vredi za tih 300 din




Stigoh na vreme , naravno red , objasnjavaju mi da je veliko interesovanje pa mesari ne stizu da ispandluju .

Jedenu kolicinu sam odmah dao da samelju a jedan komad 3.5 kg sam isplanirao danas da ispikujem , nekako

natakarim na razanj i ispecem . Nisam nesto primetio da je meso vodeno ( verovatno ce to doci do izrazaja kad pocne

termicka obrada ) Avaj , kad su moji culi da hocu po ovoj skapsi danas da ukljucujem rernu ( elektricni razanj 2h 190c) umal me nisu

isterali iz kuce . I tako meso je zavrsilo u zamrzivacu a kasnije ce verovatno u neki gulas .
[ mjanjic @ 13.07.2021. 20:53 ] @
Meso je moralo da poskupi iz raznih razloga, neko i jeste, ali ovo što nije je definitivno ŠLJ kvaliteta. Do pre par meseci sam u nekoj fazi lenjosti umeo da nabacam nekog mesa u šerpu (isečenog kao za gulaš) i dodam povrće, začinim, i ostavim da se kuva 3-4 sata uz povremeno dolivanje vode, ali sam uglavnom stavljao da se krčka na granici ključanja. Od pre 4-5 sedmica pokušao sam to 3 ili 5 puta, i dobio splačine koje nisu ni za svinje. Isto to meso, koje možeš da propržiš i da bude podnošljivo, pri kuvanju upije vodu, pobeli i uvije se kao guma, a miris gori nego da kuvaš iznutrice.

A sećam se od zimus mesa koje se nakon 4 sata kuvanja raspada, miriše kao to što pominjete 80-ih (iako nije ni blizu tome, ali bar miriše koliko-toliko lepo), a ovo... ovo je za inspekciju i zatvaranje supermarketa na mesec dana, pa da razmisle da li bi opet prodavali, mislim da to ni kučići ne bi hteli da pojedu!
[ jovajovic100 @ 13.07.2021. 22:53 ] @
Kako raste meso



[ mjanjic @ 13.07.2021. 23:54 ] @
Pa to, upravo pusti takvu sivu vodu... pri prženju ta voda ispari, ostane 1/2 zapremine ili čak manje koja je čisto meso, pa nije toliki problem, ali pri kuvanju to mora da se prospe, međutim problem je što meso pusti samo deo tog sadržaja, i ako se promeni voda, ponovo će pustiti deo (izjednačenje koncentracije), dakle mora voda u kojoj se kuva meso da se promeni 3-4 puta.
Ili da se prvo proprži da sve to ispari, pa onda da se kuva, ako već ispržim meso, čemu onda da se kuva.

Ukratko - kupujte "mršavo" meso :)


Inače, od svega mi se najviše sviđao prodimljen batak (bez kostiju), međutim već mesec dana ga nema u Maxi prodavnicama, negde zapelo u nabavci ili proizvodnji.
[ gilopile @ 14.07.2021. 02:44 ] @
Slobo, brate, ne filozofiraj. Stvar je vrlo jednostavna.
Trosi snagu na nesto drugo, pametan si covek.
jovajovic100 i tebe uvazavam. Nema dalje jbg.
Da niste mozda u rodu?

Zafrkavam se



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 14.07.2021. u 04:14 GMT+1]
[ Living Light @ 14.07.2021. 02:58 ] @
Ee moj Dragane...
https://youtu.be/1YItLyatWIw?t=195
[ gilopile @ 14.07.2021. 03:00 ] @
Hehe
Robi Moravac.
[ jovajovic100 @ 14.07.2021. 08:56 ] @
Tek kada budemo u ovom klipu, mozete nesto da shherenjate.

[ Java Beograd @ 14.07.2021. 09:38 ] @
Ovo su verovatno tačni podaci, ali koliko ja vidim - srazmerni su broju stanovnika. Mislim, naravno da će Kina najviše da proizvede, pošto će 1.4 milijarda Kineza (ili koliko ih već ima) najviše i da pojedu.

Eventualno da vidimo grafikon sa tržnim viškovima, ili proizvodnja po glavi stanovnika.
[ Living Light @ 14.07.2021. 09:54 ] @
Java Beograd,
Kad vidim šta jedu Kinezi,....Nije mi Dobro

https://www.youtube.com/watch?v=biNTep5LfaE

[ mjanjic @ 14.07.2021. 17:49 ] @
Nije to ništa:
- insekti: https://youtu.be/oOUx4L6f5vw
- Vijetnam: https://youtu.be/6lCkSKn2SwY
- u Koreji ispadoše kulturni (ako zanemarimo da je na crnom tržištu pseće meso traženije kod njih nego u Kini): https://youtu.be/wc6da8e4Q-Q
[ jovajovic100 @ 14.07.2021. 19:33 ] @
Javo , nije tu problem u Kini , mada je ona povecala proizvodnju za
50 godina 12 puta , vec u Turskoj , koja je za isto vreme povecala
oko 8 puta , a to treba prodati . A kada si ptijatelj sa AV onda ...
Pogledajte i ostale zemlje , koliko je kod njih skocila proizvodnja .
Vrlo je interensantna Grcka , koja je nestala sa tabela.
A jutros sam gledao vesti kako se opet deli paradajz u Leskovac , a
jedan od ljudi rece " malo je lakse , krenuo je izvoz u Grcku " . Ko je
tu lud nemam pojma .

[ jovajovic100 @ 14.07.2021. 19:34 ] @
.
[ dejanet @ 14.07.2021. 20:20 ] @
Odavno su firme koje ozbiljno rade u poljoprivredi, sve sto proizvedu, isto izvoze u inostranstvo. Glavni razlog je "reketiranje" od strane domacih trgovackih lanaca, povlascenih vele-trgovaca, neplacanje faktura i slicno.

Kao odgovor, trgovacki lanci(ne mislim samo na supermarkete) su se presaltovali na uvoz najgoreg moguceg djubreta i prodaju istog po maksimalnim cenama. Ono sto sam primetio, da je identicno djubre u marketima, malim marketima i na pijacama.

Sto se tice "old-school" malih proizvodjaca(seljaka), o covece, pa ta ekipa treba da nauci kao da razlikuju mg, g i kg razne hemije koju rokaju i time pre svega truju sebe, svoje ukucane, rodbinu, selo a i sire.
[ jovajovic100 @ 14.07.2021. 21:24 ] @
Citat:
dejanet

Sto se tice "old-school" malih proizvodjaca(seljaka), o covece, pa ta ekipa treba da nauci kao da razlikuju mg, g i kg razne hemije koju rokaju i time pre svega truju sebe, svoje ukucane, rodbinu, selo a i sire.


Bas si se nalupetao .
[ Living Light @ 14.07.2021. 21:45 ] @
[ anon70939 @ 14.07.2021. 22:09 ] @
slazem se sa dejanet.

Moji se preselili na selo, komsija imao krave. Prodavao nesto mleko tu po kraju, ostalo mlekarama.
Mleko prelepo, skuavam i 1cm sloj kajmak jarko zute boje.
Uzivao sam u mleku.

I skontam posle nekog vremena da kod se vratim iz sela u KG, izadje mi neko crvenilo po telu.


Lik imao muku sa kravama, nije lak posao. Imao mozda 5-6, pa nesto od toga budu steone, neke se tek otelile pa ne moze mleko od njh da prodaje, pa na kraju zivi od 1 do 2 krave. Ukoliko se nekoj nesto desi, a stalno je imao nekih problema, ili polome nogu, ili crknu. Nesto ih je nepravilno hranio, ne mogu da se setim, veterinar skontao sta ovaj radi posle 5 godina, i bila je neka fora oko ishrane detelinom u neko pogresno vreme.

I sad... komsija u strahu da mu se ne desi nesto kravama jer nema drugi izvor prihoda, tovario ih je preventivno antibioticima besomucno.
Posle saznam da to uopste nije takva retkost. Nisu mi jasne ni te mlekare koje otkupljuju takvo mleko.

I cale i zena i ja smo imali problema sa kojekakvim gljivicama od tog mleka. Cim smo prestali sve je bilo OK.

Tako da toliko o domacem... Zbog toga nisam vise kupovao mleko ni u prodavnicama vise.

Od nedavno skontao neko "Alpsko" mleko, punjeno u Sloveniji. Neki dinar skuplje, ali je bas ukusno, i pretpostavljam da posto je EU malo vise i kontrolisano.



[ Living Light @ 14.07.2021. 23:06 ] @
NS
CoyoteKG,
Hvala Ti na Iskrenosti!
Uzdravlje!!!

Svako Dobro!
[ Java Beograd @ 15.07.2021. 08:26 ] @
Mlekara ne bi smela da otkupi ako se na ulaznoj kontorli pojavi antibiotik, makar u tragovima. Cela hladnjača mora da se vrati. Da li se to tako radi - ne znam.


A sećam se, odavno, bila jedna kao, anketa, na RTS. Voditelj na pijaci pita prodavce / proizvođače: Da li znate šta je karenca? Tačnih odgovora - 5%.

U uređenim zemljama ne možeš da kupiš pesticid u radnji. Zaboga, to je otrov. Osim ako si registrovan proizvođač za tu-i-tu kulturu, i ako je upravo vreme za tretiranje te kulture tim pesticidom.

Kod nas: u svako doba dana i godine, odeš i kupiš litre i litre svakojakog otrova. Ko, šta, kad i čime prska - pojma nemamo.
Da, neko će reći da je seljak siromašan, nema on para da kupuje gluposti iz dosade.
A ja ću reći: da, možda je siromašan, ali će iz neznanja, u želji za većim prinosom da kupi on šta ne treba, da prska kad ne treba, i to da iznese na tezgu.
[ dejanet @ 15.07.2021. 08:44 ] @
jovajovic100: Bas si se nalupetao .

Voleo bi da jesam.

Imam neku dedovinu u okolini Bgd-a, pokojni cale je tu napravio kucu koja nicemu ne sluzi, odemo buraz i ja jednom u godinu dana da pokupimo racune, a jednom u dve raspalimo rostilj. Elem, moje komsije tamo sa vremena na vreme "srede" travuljinu i korov, ali tako sto ostatak cisterne sa kojom vode "bioloski rat" na svojim njivama, srokaju u moje dvoriste. Eh sada ajde ti pusti decu da se tu igraju, mislim ker bi verovatno riknuo prvi..

Mislim da je i to podlozno diskusiji i analizi, ali u poslednjih deset godina, pola komsiluka je umrlo od kojekakvih rakova pluca i sl., mislim da sam par godina isao na 3 sahrane godisnje samo u to selo.
[ ademare @ 15.07.2021. 11:06 ] @
Kad bi " seljaci " kupovali Hemiju u Poljoprivrednim apotekama , bilo bi Super !

Ali retko to ko radi , jer su cene vesele . Neko ce reci otrov je otrov ! Jeste ali onaj iz Apoteke ima uputsvo na Srpskom i pise sta i kako , a svi su pismeni toliko .


Zato " seljak " da ustedi kupuje Kineski otrov na crno !


Ima uputsvo i pise sta i kako , ali na Kineskom
[ SlobaBgd @ 15.07.2021. 11:33 ] @
Ne zaboravimo činjenicu da ademare U ŽIVOTU nije NI VIDEO SELO, osim na slikama. U životu NIJE BIO NA SELU. To je sam priznao pre par godina.

Sve njegove komentare na temu sela i poljoprivrede treba gledati u svetlu činjenica da nema pojma o čemu priča, ali to radi često.
[ ademare @ 15.07.2021. 12:49 ] @
Hahaha Nemas ti pojma bato


Tebi su Komunisti isprali mozak .
[ SlobaBgd @ 15.07.2021. 13:46 ] @
Šta nemam pojma? Pa jesi li to rekao ili nisi?
Nemoj sada da me teraš da tražim, priseti se sam i činjenice da nikad u selu nisi bio, i svoje izjave o tome.
I kakve veze imaju komunisti sa bilo čime? Jesu li to tvoji argumenti u diskusiji, komunisti, matorac, bot...
[ SG kamikaza @ 15.07.2021. 13:55 ] @
Citat:
ademare:
Kad bi " seljaci " kupovali Hemiju u Poljoprivrednim apotekama , bilo bi Super !

Ali retko to ko radi , jer su cene vesele . Neko ce reci otrov je otrov ! Jeste ali onaj iz Apoteke ima uputsvo na Srpskom i pise sta i kako , a svi su pismeni toliko .


Zato " seljak " da ustedi kupuje Kineski otrov na crno !


Ima uputsvo i pise sta i kako , ali na Kineskom ;)



Zaista nista smesnije nisam na ovom forumu u skorije vreme pročitao.
[ BuzzLightyear @ 15.07.2021. 14:16 ] @
Prvi put čujem za te kineske otrove i mislim da je to ademare izmislio. U poljorivrednim apotekama po zakonu mora da radi stručno lice od kojeg poljoprivrednici mogu da dobiju savet. Većina tu mogućnost koristi. Osim toga, niko ne prska većim dozama nego što je propisano, jer je to bacanje novca. Ostaje problem poštovanja karence, koji stvarno postoji, ali koji treba da bude rešen na nivou države. Ne možete nešto tako važno da rešavate samokontrolom.
[ ademare @ 15.07.2021. 14:40 ] @
Au mrzitelji citajte bar ono sto pise !

Mujo - Baz- Bazerdzan , nekako mi ides u paru sa Hasom !

Nisam nigde napisao da se kupuju Kineski otrovi u apotekama ! Citiraj taj deo ako pise !

Kineski otrovi se kupuju ispod tezge po pijacama i buvljacima .


@ SG kamikaza


Tuzan li je tvoj zivot kada nista smesnije nisi procitao ?

Zalosni ti svi sa takvim !
[ ademare @ 15.07.2021. 14:49 ] @
@ Zloba DB

Trazi !
[ ademare @ 15.07.2021. 14:54 ] @
Evo link prvi koji sam nasao o pradaji ilegalnih Pesticida i Herbicida po vasarima !

Mozda medij nije neki , ali neka neko demantuje sta tu pise ako nije tako !

https://lepaisrecna.mondo.rs/L...ticidi-najduze-zadrzavaju.html
[ SG kamikaza @ 15.07.2021. 15:22 ] @
Citat:
Zaista nista smesnije nisam na ovom forumu u skorije vreme pročitao.

Citat:
ademare:

Tuzan li je tvoj zivot kada nista smesnije nisi procitao ?

Citat:
ademare:

Au mrzitelji citajte bar ono sto pise !


Lepo bi bilo da ti barem citas, kad drugi ne citaju, i zaista nema potrebe sam sebe da vredjas.


Citat:
Nisam nigde napisao da se kupuju Kineski otrovi u apotekama ! Citiraj taj deo ako pise !


Opet ne citas, jer nije ni tvrdio da si to napisao.


Citat:
ademare:

Kineski otrovi se kupuju ispod tezge po pijacama i buvljacima .



Citat:
ademare:

Evo link prvi koji sam nasao o pradaji ilegalnih Pesticida i Herbicida po vasarima !

Mozda medij nije neki , ali neka neko demantuje sta tu pise ako nije tako !

https://lepaisrecna.mondo.rs/L...ticidi-najduze-zadrzavaju.html


Potvrda toga da si informaciju o kineskim otrovima izmislio, jer furadan nije kineski otrov.
Generalno gledajuci, sam si sebe demantovao.


Ali nastavi sa prozivanjem, sto da stajes, to ti bas lepo ide.
Samo da ne pocnes posle opet kao neka p!ckica da se izvinjavas kako eto to ti nisi tako mislio.
[ BuzzLightyear @ 15.07.2021. 16:33 ] @
Citat:


Mujo - Baz- Bazerdzan , nekako mi ides u paru sa Hasom !



A ti si tužni čudni mali čovek i ja te žalim!

[ ademare @ 15.07.2021. 17:03 ] @
Zalosni Kamikazo , Ovo o apotekama nije bilo tebi namenjeno , nego Muji Svemircu !

Ima ono , Mujo narani svinje ( koje upravljaju svemirskim brodom ) i ne diraj nista !


Ostali ste zaglavljeni u Svojoj Mrznji Bez Argumenata !


Da li je neki preparat Kineski ili nije je Irelevantno za sustinu o svercu i prodaji Hemikalija na crno ! A tvrdili ste da je to smesno, da ne postoji ! Nego zakoni , propisi Bla, Bla ...


Tuzno , Zalosni Kamikazo i Veseli Mujo !
[ BuzzLightyear @ 15.07.2021. 17:28 ] @
@Adem Marva

Linkovao si tekst sa sajta "Lepa i srećna, magazin za lepu i srećnu ženu". Bez obzira da li je vest objavljena u ovom relevantnom časopisu tačna ili ne, nije jasno da li se radi o jednom izolovanom slučaju ili poljprivrednici to masovno rade. Ja znam za ljude iz svog okruženja da pesticide kupuju isključivo u poljoprivrednim apotekama. Znam i u kojoj je poljoprivrednoj apoteci uvek gužva jer čovek koji tu radi zna da uspostavi dijagnozu i propiše odgovarajuće sredstvo. Možda je to tako samo u mom kraju, ali Lepa i srećna... mnogo je kume (ovo kume je zbog Veseli, a pošto sam ja veseo, ti možeš da budeš Marva).
[ BuzzLightyear @ 15.07.2021. 18:06 ] @
Marva je ime hebrejskog porekla. Reči napisane velikim slovom označavju vlastite imenice, tako da Marva nikako ne može da bude uvreda. Na ovom linku piše da je marva žensko ime: https://babynames.com/name/marva, međutim tvoje ime je Adem, a to što ti je porodično ime Marva samo znači da si imao neku babu koja je bila Marva, pa sada cela tvoja familija sa ponosom nosi to ime.

Marva kada se prevede sa hebrejskog na engleski znači "sage", a kada se sa engleskog prevede na srpski, onda se dobija mudrac ili žalfija. U tvom slučaju verovatno označava mudraca, mada ne bih ja tako lako isključio ni žalfiju.

Citat:
Marva je Stoka i to je valjda tvoja porodica !! Od Stoke si nastao Ocigledno i Stoka te je vaspitala ovako !


Rođače?
[ jovajovic100 @ 15.07.2021. 19:38 ] @
Citat:
ademare:

Zato " seljak " da ustedi kupuje Kineski otrov na crno !


Ima uputsvo i pise sta i kako , ali na Kineskom ;)

Opet si lupetao , sram te bilo . Otrov furadan koji spominjete i koji moze
da se kupi samo ispod tezge proizvodi FMC Corporation , sa sedistem u
FMC Tower Walnut Street Philadelphia United States . Vrlo jednostavno
ameri tendeciozno truju ceo svet , jer da nije tako ne bi se taj otrov tako
lako pojavio ispod tezge .
[ BuzzLightyear @ 15.07.2021. 20:28 ] @
Tripuješ Ademe, niko te ne mrzi. Kada budeš malo stariji shvatićeš da ljudi neće uvek pozitivno da reaguju na ono što napišeš ili kažeš. To ne mora da znači da te mrze, možda samo misle da pišeš nešto bez veze ili izmišljaš.
[ BuzzLightyear @ 15.07.2021. 21:07 ] @
Ko o čemu Marva o ispaši...
[ gilopile @ 15.07.2021. 21:27 ] @
Jos malo pa cemo jedni drugima oci da vadimo.
A sta bi tek bilo da se kojim slucajem paprika baca, i to babura ili, vrag odneo salu, rogata?

Ni ona ne valja po pijacama, najbolja je iz moje baste.
Obesite me, necu se koprcati.


A secate li se davno da su skoro svi imali ono plasticno voce i povrce u zdeli na stolu?
Uzas


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 15.07.2021. u 22:44 GMT+1]
[ whitie2004 @ 16.07.2021. 07:28 ] @
Nakon 6 strana diskusije jasno je > nije do paradajza, problem je u nama !!
[ jovajovic100 @ 16.07.2021. 09:40 ] @
Nigde nije paprika k'o kod kuce


[ Living Light @ 16.07.2021. 10:29 ] @
da znas Jovo100, da je tako.
Rodjacima u nemackoj kada saljemo nesto po nekom ko ide
u isti grad, mi saljemo manji djak paprika,
kore za pitu, domace testo za supu i ajvar.
To obavezno vole.
[ jovajovic100 @ 16.07.2021. 10:45 ] @
Za one koji shhhernjaju po internetu , jutrosnja friska informacija .
Od 15 Juna do 15 Septembra nasa carina na paradajz iz uvoza
je 20% .
[ MajorFatal @ 16.07.2021. 15:54 ] @
A koliko je do sada bila?

Kakav lom oko paradaiza, kad bi neko bacio papriku bilo bi mrtvih :)

Šta uopšte znači carina 20%, ako su do sad nabavljali iz Albanije i Makedonije po 10 dinara, sad će biti 12 dinara, pa će domaćim malim individualnim proizvođačima moći da ponude otkup od 11 do 16 dinara, umesto dosadašnjih 10 do 15?
[ dejanet @ 16.07.2021. 19:04 ] @
Mislim da sam platio kg paradaiza u Max-iju 89 rsd, a ovi naprednjacki ministri obecavaju 12 umesto 10 rsd/kg proizvodjacima.

Malo manje gledajte "sendvicarske" vesti, sta da vam kazem.
[ jovajovic100 @ 16.07.2021. 19:14 ] @
Pa valjda i ti iz albanije i turske imaju troskove kao i ovi nasi .
I oni korste hibridno seme , naftu i hemiju kao i nasi ljudi koji
se bave poljoprivredom . I njihovi beraci mora jedu leba i da
kupe barem gace . Smesno je ocekivati da njima odgovara
otkupna cena od 10 dinara . Koliko kosta prevoz kamionom
od tamo do vamo , papiri za uvoz . Pa samo vozac kosta bar
1-2 euro centa po kili paradajza . Gajbice , utovar , istovar , a
gde je kalo ?
[ BuzzLightyear @ 16.07.2021. 19:19 ] @
@Major
Odkud ti to da je paradajz u Albaniji 10 dinara? Toliko je cena pala kod nas jer je tržište bili preplavljeno i nikome ne treba paradajz. Ne mora da znači da je ta cena u Albaniji. Imaš neki link? Znam da je u marketima u Albaniji cena za kg oko 1 EUR, slično kao i kod nas.
[ MajorFatal @ 16.07.2021. 19:31 ] @
Iz naslova teme, piše da se uvozi iz inostranstva, a kod nas baca, pa s kojim pravom bi neko nudio za otkup 10 i 15 dinara, osim ako može to isto da nabavi za 5?

Iako je "tržište preplavljeno" ne može biti da nikom ne treba, nek daju meni ako im ne treba.

Pa eto, i kod nas i kod njih je cena u marketima 1€, pa nije nemoguće da je i kod njih i kod nas otkup 10¢, isto u marketima, isto u otkupu, isti izgovor i objašnjenje.

Kod nas su piramidalne banke bile '93 - '94, a kod njih '97-me čini mi se, nisu nikad čuli za piramidalne banke, iako su im bile u komšiluku, pa prošla prevara, zamisli.
[ MajorFatal @ 16.07.2021. 19:36 ] @
Edit: Ako je "tržište preplavljeno" onda bi i cena u marketima morala da pada od 100, preko 90, 80 .. ka onih 20 za kg, trgovačka marža je 3% a ne 300%, a ne svi imaju troškove i zaradu, i pakeri, i prevoznici, i marketi, samo uvek izvisi individualni proizvođač, jer je najslabija karika u lancu, on samo proizvodi naime, a ostali dodaju "dodatu vrednost".
[ dejanet @ 16.07.2021. 19:40 ] @
Ko kaze da su "nasi" uvezli za 10 rsd/kg, mozda su uvezli za 40, preplavili trziste, a zatim otkupljuju nas paradaiz za 10 rsd/kg, pa prodaju za 100 i ostvaruju extra profit.

Ne znam da li je tako, ali mi se cini da je moguce.

Dodatno, da sam slucajno ministrar, na/u slobodnom trzistu bi me boleo stojko da idem i pregovaram o ceni nekog prizvoda, ali gle ovog naprednjackog, trci sve sa, lupam, prosutom kafom po pantalonama.
[ BuzzLightyear @ 16.07.2021. 19:50 ] @
Naši proizvođači ne mogu da budu konkurentni proizvođačima iz inostranstva zbog razlike u subvencijama. Slobodno tržište ne postoji.
[ Java Beograd @ 16.07.2021. 19:53 ] @
Citat:
MajorFatal:... trgovačka marža je 3% a ne 300%, a ne svi imaju troškove i zaradu, i pakeri, i prevoznici, i marketi, samo uvek izvisi individualni proizvođač, jer je najslabija karika u lancu, on samo proizvodi naime, a ostali dodaju "dodatu vrednost".

Jedno je marža, a drugo su takozvani "zavisni troškovi nabavke". Transport šleperom košta fiksno, bez obzira dal' je pun pradajzom od 100 dinara ili paradajzom od 10 din.
Prodavac u Lidlu i Maksiju prima platu, bez obzira dal' je pradajz nabavljen za 100 dinara ili od 10 din.

I tako dalje, i tako dalje ...


Ali, ljudi, nemojmo više kukati nad tužnom sudbinom proizvođača. Evo idu kišni dani, bez sunca, paradajza će biti manje.
Isti onaj leskovčanin će sada sa istih onih strukova paradajza da bere i da prodaje po 100 din. Živi bili pa videli.
[ Java Beograd @ 16.07.2021. 20:11 ] @
.

Možda su i voćari prošle godine kukali ... manja potražnja - skoči cena u nebo.
[ MajorFatal @ 16.07.2021. 20:32 ] @
Ta eto, i transport fiksno, i plata prodavcu fiksno, samo paradaiz varijabilno.
Nek bude i paradaiz fiksno, bez obzira na šleper, benzin i povišicu plate.

Sve u lancu fiksno i osigurano, sem njega, naravno da će nestetnik da negoduje, a mi da se čudimo što selo izumire iako ga krkobabić i sin mu & Co spašavaju.
[ Bradzorf012 @ 17.07.2021. 14:41 ] @
Ako selo izumre, svićedumremo od gladi.
[ MajorFatal @ 17.07.2021. 17:13 ] @
Ako tradicionalno selo dizumre nećemo dumremo odgladi, ako izumre ništa bitno neće da se desi, otprilike kao Brazdof kad izumre sa foruma pa niko ne pita za njega, ili ako bi grad izumreo, ili država, ili ljudski rod, ništa od toga koliko se sećam nije neophodno na velikom kosmičkom planu.

Jedino kao kad se Bradzorf rezerektuje na forumu u naknadnoj pameći, tako su vratili vukove u jeloustooun, pa ovi redukovali populaciju jelena i drugih papkara, ovi redukovali izedanje rastinja, rastinje redukovalo svoje izumiranje, pa čak i neke rečice potekle da su nekad davno bile, i sve bilo lepo, raj na zemlji, a neko vreme se baš mislilo da izumrli predatori nisu ni neophodni.

Takođe industrijsko spravljanje rane u industriskim silosima i epskim razmerama golubova, pacova i njihovih brabonjaka bi sigurno doprineli našim prirodnim imunitetima pa nas ni korona ne bi tela tako smo jaki nacija. Jedino bi možda počeli da grokćemo, pošto u gorepomenutim usa 80% hrane u marketima od kuruza, ispostavilo se da se kuruz lako dekomponuje na 5 - 6 jedinjenja, koja se posle lako komponuju da nose ukus mesa, mleka, sira i kajmaka. Onda kad vidiš osobu od 200 kg verovatno joj organizam ne vari dobro kukuruz, nek podveže želudac, i tako pospeši medicinsku branšu dodatom vrednošću.

Tako da ne, ne bi umreli od gladi, ali ako je neki proizvod kvalitetniji red je i da skuplje košta kvalitet, pa ako je plastični paradaiz 100 dinara, prirodni bi trebalo da je 120 najmanje, a ne da bude 15. Ma koliko prerodilo te godine ili sezone. I obrnuto, ako cena prirodnog padne na 10 dinara, onda plastični treba da dele za džabe, ali da niko ni tad ne želi da ga uzme.

[ jovajovic100 @ 18.07.2021. 10:09 ] @
Cene na beogradskom kvantasu na dan 18 . 06 . 2021 .
po sistemu plati i nosi na gajbicu sa gajbicom



https://www.veletrznica.co.rs/...ormacije/i/cene.html?start=150
[ anon70939 @ 18.07.2021. 15:52 ] @
Eto, bilo je i za džabe
[ MajorFatal @ 18.07.2021. 16:25 ] @
Nije dovoljno za đabe u smislu socijalne pravde, je l cene idu u plus i džabe, onda bi bilo u redu da idu i u minus, e to bi bila demokratija, da mi doplaćuju ako moram taj dan da izedem plastični paradaiz, pa da tako spasemo ovaj napućeni narod od propasti, dažda i svih drugih nepogoda ..
[ Java Beograd @ 18.07.2021. 17:18 ] @
E, a onda bi narod počeo da izvoljeva ... ću ga izedem, ali za 200 din ... a drugi bi rekao "za 300 din" ...i tako.
[ MajorFatal @ 18.07.2021. 17:30 ] @
Pa normalno, to je demokratija. Je l ti hoćeš da naš narod živi lepo ili teško, na čijoj si ti strani? Uostalom bolje da izvoljeva nego da se drogira ..
[ whitie2004 @ 19.07.2021. 15:59 ] @
Evo ministar bio na terenu .... obecao puteve , mostove, eletrifikaciju ...

Citat:
Nedimović je poručio da se neće dozvoliti prepakivanje paradajza...
Nedimović kaže da je na sastanku saznao da postoje pokušaji zloupotrebe CEFTA sporazuma ...

Izgleda da paradajz nije bio ni iz Albanije. I oni samo prepakovali tudj ...
Ali nije to uzrok problema:
Citat:
... kako je rekao, od problema koji je realan ove godine zbog promene u klimi, pomeranja sazrevanja paradajza i problema koji postoje zbog cene koja je posledica svega toga.
[ MajorFatal @ 20.07.2021. 09:56 ] @
Paradaiz je i otrovna biljka, samo je plod jestiv, svi zeleni delovi su otrovni, tako da naši jadni proizvođači bi trebalo da imaju i beneficiran staž zbog rukovanja opasnim i otrovnim supstancama, što zbog paradaiza, što zbog ogromne količine opasnih hemikalija kojim ga prskaju :)
[ djoka_l @ 20.07.2021. 11:13 ] @
Citat:
Paradaiz je i otrovna biljka, samo je plod jestiv, svi zeleni delovi su otrovni,

Naročito ako si pas, mačka, ili imaš običaj da jedeš kilograme i kliograme lišća i stabljika paradajza.
Solanin je taman toliko otrovan, da se ne primeti.
[ MajorFatal @ 20.07.2021. 11:27 ] @
Ili ako si biolog, onda si dužan da zabeležiš koja biljka je otrovna a koja nije, a kakve nove YouTube generacije stižu, i one što se sele iz grada na selo, dobro je da je to zabeleženo, da ne bi pokušali i od tih delova biljke da naprave neku novu fensi salatu, pa imali stomačnih problema.
[ BuzzLightyear @ 20.07.2021. 12:00 ] @
Pas i mačka koji jedu lišće paradajza!? U kom gradu?
[ djoka_l @ 20.07.2021. 12:07 ] @
Nikada nisi imao mačku?
Koda nas u kući ni jedno cveće ne uspe - mačka sve obrsti.
Ima da se kupi u pet šopovima seme za travu, specijalno za mačke. Štaviše, funkcioniše i ona obična trava.
Jedino kaktus ne uspe da pojede.
https://www.pet-centar.rs/trava-za-macke.aspx
https://www.apetit.rs/zasto-macke-jedu-travu
[ BuzzLightyear @ 20.07.2021. 12:23 ] @
Imao sam, ali moja mačka je živela napolju i hranila se pacovima većim od sebe. Na terasi je uvek bilo mnogo cveća i nikad joj nije palo na pamet da jede muškatle. Mačka zna koja je biljka otrovna. Možda mačke koje žive u zatočeništvu jedu lišće paradajza, ali ko još gaji paradajz u stanu?
[ anon70939 @ 20.07.2021. 16:37 ] @
Citat:
BuzzLightyear: inikad joj nije palo na pamet da jede muškatle.

Pa odakle onda ono “Rastrgao kao mače muškatlu”.

Citat:
BuzzLightyear:
Mačka zna koja je biljka otrovna

Možda mačke znaju, ali mačci ne znaju. Ovaj moj mačak se otrovao, muku mučim već nedelju dana s njim po veterinarskim ambulantama
[ Living Light @ 20.07.2021. 16:56 ] @
CoyoteKG,
Pusti mu neku struju :)
Ono Defibrilacija, EKG, Elektro-Šok,
valjda če da dodje k sebi.
Nadam se.

Svako dobro.
[ whitie2004 @ 20.07.2021. 18:09 ] @
Citat:
djoka_l:
Jedino kaktus ne uspe da pojede.

Nebi rek'o da je ovaj moj macak hteo da ga pojede .... Pre ce biti da je kaktus nesto dobacivao a macak nasao za shodno da stvari postavi na svoje mesto ... Kakogod, posle te tuce je macor bio 7 dana --- bogu dusu a on je nece!
[ BuzzLightyear @ 20.07.2021. 19:32 ] @
Vaše mačke imaju psihičke probleme. Moja mačka je imala teško detinjstvo. Rano je ostala bez majke i od petoro braće i sestara jedino je ona preživela na kravljem mleku. Zbog neodgovarajuće ishrane bila je sitnija i mršavija od drugih mačaka. Uprkos tome imala je snažan karakter i bila je izuzetan lovac i dobra majka. Nije ona imala vremena za gluposti kao dokone gradske mačke, koje su izgubile kontakt sa stvarnošću.
[ whitie2004 @ 20.07.2021. 21:38 ] @
Inace, onaj cika sto je poklanjao paradajz ... Porekao je sve (lose) sto je rekao o ljudima oko Vucka, slikao se za ministrom i sprema se za mesto SNS odbornika. Dal' je dobio ponudu koja se ne odbija il' je sve od pocetka samo suva rezija ... tesko je reci. Zapravo i nije bitno!
[ B3R1 @ 21.07.2021. 08:49 ] @
Citat:
whitie2004:
Citat:
djoka_l:
Jedino kaktus ne uspe da pojede.

Nebi rek'o da je ovaj moj macak hteo da ga pojede .... Pre ce biti da je kaktus nesto dobacivao a macak nasao za shodno da stvari postavi na svoje mesto ... Kakogod, posle te tuce je macor bio 7 dana --- bogu dusu a on je nece!

Gradski kucni ljubimci izgube mnoge prirodne instinkte.
Bas kao i gradski ljudi.
Seljak moze i sa 80 da podigne i celog vola ako treba.
Kancelarijski pacov se vec sa 40 usine kada vezuje pertle.

Kada pogledas biologiju, mi nismo predvidjeni da sedimo po kojekakvim kancelarijama.
A jos manje da zavrsavamo kojekakve fakultete i ispijamo kafultete ...
I da jos odozgo kucamo po nekim sokocalima.

Nas je priroda obdarila da trcimo, lovimo, skupljamo plodove ...
A mi resili da ispijamo kafultete.
I jedemo paradajz iz plastike.
I meso iz plastike.
I pijemo vodu iz plastike, a ne iz potoka.

Pa smo jos i zivotinje razmazili ...
I kada se razbole kljukamo ih antibioticima.
Zato i dobijaju sve ljudske bolesti - kijavicu, rak ... a eno, neke macke i psi dobili i koronu.

Ljudska vrsta zapravo zivi u protivprirodnom bludu svaki dan.

E tako ... da i ja malo dnevne doze lupetanja.
[ gilopile @ 21.07.2021. 09:07 ] @
Citat:
Seljak moze i sa 80 da podigne i celog vola ako treba.
Kancelarijski pacov se vec sa 40 usine kada vezuje pertle.


Ziva istina, a i za sve si u pravu.
[ Java Beograd @ 21.07.2021. 09:09 ] @
Citat:
B3R1:... a eno, neke macke i psi dobili i koronu...

Korona i jeste bolest životinja. Problem je što je mutirala, i počela da zaražava ljude.
[ djoka_l @ 21.07.2021. 09:41 ] @
Mačke jedu travu. Tačka.
I ne samo domaće, kućne mačke. Sva mačke jedu travu i razne druge bilje - nisu baš neki stručnjaci.
Pomaže im da povrate dlake, pomaže u varenju, obezbeđuje neke nutrijente koje ne dobijaju od, pretežno, ishrane mesom.
Isto kao što većina ptica jede kamenčiće, zbog prilično jednostavnog probavnog trakta i tvrde hrane (semenki) koje drugačije ne bi svarile.

Isto kao što mala deca, zbog nedostatka kalcijuma, ponekad gule i jedu kreč sa zidova. I kao što ptice jedu sipinu kost.
I kao što preživari vole da ližu so. Instinkti bato - nadoknađuju ono što im nedostaje.
Nismo mi toliko daleko od prirode...
[ djoka_l @ 21.07.2021. 09:58 ] @
Uzgred, da se vratimo na temo paradajza.

Tip koji je poklanjao paradajz, ima svoju teoriju koliko treba da bude otkupna cena kada mu dođe kamion u dvorište i kupi sve đuture.
Kaže, ne isplati mu se da ode na pijacu i da tamo proda.
Batice, zakupi 5 tezgi na 5 piajaca i zaposli 5 prodavaca, pa da vidiš da li možeš da prodaš. I koliko će da te košta....
[ Shadowed @ 21.07.2021. 10:06 ] @
@Java Beograd
Tacnije, koronavirusi su grupa virusa i ima ih prilicno. Sedam vrsta napadaju ljude, od toga 4 izazivaju prehladu (koju izaziva i gomila drugih virusa) dok su 3 ozbiljna (sars cov1, mers i sars cov2).
Mnoge druge vrste zivotinja su podlozne raznim vrstama koronavirusa (stoka, macke, psi, ptice, sismisi itd.).
Imaju macke vec odavno svoje koronaviruse. Sars cov-2 je samo dodatak.