[ eeestablishment @ 21.07.2021. 21:45 ] @


Boro , ti li si ?
[ MajorFatal @ 21.07.2021. 23:20 ] @
Bogami dobro šljaka :)

Šta ste se nakopastili na jadnog Boru, ima ovde nas još ludaka, evo ja na primer

Ja bih mu savetovao da odma napravi i banku kinetičke energije, banke danas prave novac od ničega, niodčega takoreći, pa bi mogle možda i kinetičku energiju niodčega 10 puta pre ..

Ali volim ove ludake što istaknu Srbiju ogromnim slovima u prvi plan, ko ona Jovana čini mi se "Živim za Srbiju" antivakcinaški pokret, da nije u ime Srbije ne bi bilo ni upola vredno kao što jeste :)
[ ctrl alt del @ 22.07.2021. 00:03 ] @
Ma zna i on da ovo neće da radi. Pogledajte koliko je drva nacepao i poslagao uz zid.
[ MajorFatal @ 22.07.2021. 00:23 ] @
Možda je generisao ta drva uz pomoć svog inovativnog akumulatora, ne sudi unapred ako nemaš srca ..
[ Living Light @ 22.07.2021. 04:39 ] @
Sve bolji od boljeg individualca

Celokupna Rasveta u Biznis-Offisu (tu gde je struja djabalina)
je na jednu sijalicu od 40 sveca.
Silne kiloWate vrti za jednu bušilicu od 600W.
A tegovi ako polete osvetli ce on i susedno selo.

Drva su tu u razvojnom centru, ako za vreme prezentacije otkaže Fizika,
ili ako ne uspe 3-Faznu viljušku dugo...dugo... da nabode u 3-Fazni Šteker
[ eeestablishment @ 22.07.2021. 05:03 ] @
Kako je samo pedantno povario ove konstrukcije i ofarbao kao da će da ih negde izloži ili patentira .

Koliko li je stuco para za sve ?
[ Living Light @ 22.07.2021. 05:04 ] @
Ima tu jos pacijenata za 3 autobusa iz Ko To Tamo Peva,
pa da ih Miško vozi u rikverc jedno 100km

Ovaj naučnik je napravio takav Džaba-Generator,
da je uspeo na 6:55 i sijalicu da pregori

https://www.youtube.com/watch?v=BOKV3lLBMsw

bitno je da ima skoro 4 miliona pregleda
[ Living Light @ 22.07.2021. 05:08 ] @
Ma naj gore je što ON to prodaje po 1000€/kW.
A kupci su mu sve iz Kovina, Vršca i iz BG-Palmotićeve
________________
Evo i ovaj može da napoji ceo grad:

https://www.youtube.com/watch?...GelmtiY4x8cIzGlh7gZR-zJCOPWVfY

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 22.07.2021. u 07:19 GMT+1]
[ Java Beograd @ 22.07.2021. 08:27 ] @
Kad smo već kod autobusa, postojali su gradski autobusi koji su radili na akumuliranu kinetičku energiju.
Nije šala, nije vic.

Veliki, masivni zamajac u šasiji, koji se zavrti na početnoj stanici, i tako projektovan da može da tera i vozi putnike do neznamnija krajnje stanice.

Takav autobus je bio u realnoj upotrebi, ali, naravno bilo je problema :D i čitava stvar je zaboravljena.

Izguglaću ...

Pošto je to bilo baš odavno, pitanje je da li bi nešto slično moglo danas da se uradi, na istom principu, sa današnjim nivoom tehnologije.

[ BuzzLightyear @ 22.07.2021. 08:32 ] @
Dosadno. Da je bar ubacio neki sistem zupčanika ili neku crnu kutiju u kojoj se nalazi tamna energija ili antimaterija... Ovako ne mogu ni ja da ga podržim. Koja je uopšte poenta ovakvih tema na EMZ? Ima ih baš mnogo.

@Java
Imao sam i ja nekada takvu mašinu. Samo nije autobus, već voz, ali princip je isti. Stariji model je bio sa zamajcem, a noviji je koristio oprugu. Možda je i sada negde u podrumu sa starim igračkama.
[ iculibrk @ 22.07.2021. 09:29 ] @


Gyrobus 1
Gyrobus 2
[ Living Light @ 22.07.2021. 09:56 ] @
Covece, na sta se narod vozio,
NEVEROVATNO :)

..bez dima, bez zagadjenja...
[ BuzzLightyear @ 22.07.2021. 10:59 ] @
Samo što troši ko da su ga Rusi pravili, a ta energija mora negde da se proizvede. Zamajac mora da ima masu od nekoliko tona.

Autobus iz video klipa ima samo jedan zamajac sa vertikalnom osom rotacije. Kako to čudo skreće sa žiroskopom u centru? Trebalo je da stave dva žiroskopa sa kontrarotacijom.
[ MajorFatal @ 22.07.2021. 11:25 ] @
Ma imaju busevi, auta, bicikle i u novije vreme elektrane, u stilu da sačuvaju višak energije kad ima viška. Flywheel je ključna reč, ili mechanical battery ko hoće da gugla ..

[ Living Light @ 22.07.2021. 12:21 ] @
Zanimljivo:

[ MajorFatal @ 22.07.2021. 16:58 ] @
Mnogi akumuliraju kinetičku energiju, ali samo Teslina turbina ume da pleše, i to Folkstrot, Polku i Ča - ča -ča. Našeg Tesle :)

[ nenadovic85 @ 22.07.2021. 17:33 ] @
Da vam kažem šta je akumulator kinetičke energije. Pored ostalog može i da bude spiralna opruga savijena u koncentričnu kružnicu, kao oni satići i satovi, časovnici rade. Oni na navijanje. E umesto struje i litijumskih akumulatora, takva jedna spirala može da se stavi na patos vozila i polako da se odmotava dok se auto kreće i da se puni kad auto koči. Mislim da bi mogla da se ostvari autonomija vozila bar 200 km. :) Aha! Da patentiram, samo mrzi me da pravim.
[ Living Light @ 22.07.2021. 17:57 ] @
-Ajde ???

..patentiraj, Leba Ti!
Nemo da Ti to izmakne kao Rubinu patent za Vinjak
.
https://www.facebook.com/Rubin...nost-ovog-pr/2738021186466688/

Rubin XO ....ohohohoho

https://www.youtube.com/watch?v=20xk9j6voyI
[ MajorFatal @ 22.07.2021. 18:16 ] @
Citat:
nenadovic85:
Da vam kažem šta je akumulator kinetičke energije. Pored ostalog može i da bude spiralna opruga savijena u koncentričnu kružnicu, kao oni satići i satovi, časovnici rade. Oni na navijanje. E umesto struje i litijumskih akumulatora, takva jedna spirala može da se stavi na patos vozila i polako da se odmotava dok se auto kreće i da se puni kad auto koči. Mislim da bi mogla da se ostvari autonomija vozila bar 200 km. :) Aha! Da patentiram, samo mrzi me da pravim.


Mislim da je problem sa spiralnom oprugom to što prototip - dečiji automobilčić, nema sve iste osobine kao auto od par tona :)

Ali čuo sam da one neke dampstere kamione u rudnicima prave tako, pogotovo ako je rudnik na brdu, pošto odozgo ide nizastranu gravitacijom bez pogona, samo mu trebaju kočnice da koči i pri tom puni akumulator, još je odozgo natovaren jako, posle kad istovari i prazan ide uzastanu samo poleti na račun one energije što je nizastranu akumulirao .. ali uspeo sam da nađem samo ovo:




[ MajorFatal @ 23.07.2021. 12:18 ] @
A može i da se uloži na berzu i u kladionicu ..

.. samo da se predloži u Holandiji oni vole da pedaliraju, verovatno već i imaju takvo nešto. 1 minibus 20 biciklista jurio bi 30 na sat.

Nego kako se odluče za ovaj flywheel kad mogu samo da dižu teg uvis dok imaju energije solarni paneli i vetrenjača 2 nedelje akumuliraju na vikendici, a kad dođeš za vikend samo pustiš teg nizastranu da bi trošio .. oni što žive u kontejneru mogu da dižu ceo kontejner.



To je iz Indije, a evo na linku ima i neki fini sveže ofarban startap iz Švajcarske..

https://www.youtube.com/watch?v=mmrwdTGZxGk



[ nenadovic85 @ 23.07.2021. 12:30 ] @
Ovo je super.
[ eeestablishment @ 23.07.2021. 14:08 ] @
Ovaj baja je uspeo . . .



Jedino mi se ne svidja sto ovako gura ruke blizu kaiseva u radu .
[ VlaK @ 23.07.2021. 18:26 ] @
Ovaj snimak iz Indije je odličan. Naročito onaj viljuškar što stoji pored cele skalamerije da malo podigne teg na visinu. Inače je ideja ok, ako imaš par robova da dižu to bure puno olova.
[ nenadovic85 @ 23.07.2021. 20:14 ] @
Citat:
eeestablishment:
Ovaj baja je uspeo . . .



Jedino mi se ne svidja sto ovako gura ruke blizu kaiseva u radu .


Ovo je malo nerealno, bar meni tako izgleda. Ovaj točak od sto kila će da se zaustavi za 10-15 minuta. A isto kad je uključio aparat za varenje, ne vidi se da sijalice trepere a to mora da se desava. To se desava i sa ovom mrežom sa sve đerdap.

Malo je zamuljeno nesto neki kabl pod zemlju ili je samo snimak produzio prostim kopiranjem video trake da tako reknem. :)

Uglavnom. Po definiciji ne možeš da dobiješ rad veći od uloženog. Uporedite alternator i alnaser iz auta. Koliko je teško pokrenuti alnaser i koliko troši a koje snage je alternator. Malo logike nije na odmet.


Šta je poenta: Elektromotor i Generator, kad bi bili iste snage, uporedite dimenzije i obrtni moment. Mnooogo je velika razlika. I po veličini i po drugim parametrima.

[Ovu poruku je menjao nenadovic85 dana 23.07.2021. u 21:31 GMT+1]
[ dejanet @ 24.07.2021. 03:52 ] @
Uff, po zakonu o odrzanju energije, nema govora o nekim dobicima, tipa dobijena energija > ulozene energije, i to je to.

Nisam gledao snimke, ali onako na prvu loptu, ovde se prvo elektricna energija pretvara u mehanicku tj. kineticku energiju obrnog kretanja, a zatim se ta kin. energija nazad pretvara u elektricnu.

Tacno koliko se el. energije ulozi/potrosi - gubici1 toliko se kin. obrt. kretanja energije dobije, a zatim se ta kin. energija - gubici2, transformise opet u elektricnu energiju.

Sustinski, ovde se radi o dve inercije, inercije tela u mirovanju koju treba svladati i inercije kretanja, koja se koristi da se mehanicka energija pretvori nazad u el. energiju.
[ MajorFatal @ 24.07.2021. 23:47 ] @
Citat:
VlaK:
Ovaj snimak iz Indije je odličan. Naročito onaj viljuškar što stoji pored cele skalamerije da malo podigne teg na visinu. Inače je ideja ok, ako imaš par robova da dižu to bure puno olova.


Indija je majka i maćeha :) Zato u istom postu imaš link za ispeglani švajcarski startap, sveže ofarbani burići, imaju logo, krowfaunding kampanju, venturu kapital, možeš već sad da uložiš novac da će da dignu bure, rade isto što i u Indiji ali sa mnogo više stila.

A moj post je bio u smislu ako bih morao da biram da zavrtim valjak, teflonski, skoro bez trenja, levitira, ili da popnem vodu na brdo sistemom pumpi i cevi, ili da podignem teg, ja bih podigao teg, nekako mi deluje najjednostavnije, pride mogu da koristim polugu da ga podignem .. evo ne znam.
[ jovajovic100 @ 25.07.2021. 06:52 ] @
Kako klime daju vise energije nego sto trose?
[ Java Beograd @ 25.07.2021. 08:00 ] @
Citat:
jovajovic100Kako klime daju vise energije nego sto trose?

E što volim pitanja koja u sebi imaju tvrdnju, a tvrdnja nema veze s mozgom. Tipa: "dali tvoji ukućani znaju da si LGBT" ?

Aj'd ti, prvo potkrepi i dokaži tvrdnju da "klime daju više energije nego što potroše", a posle ćemo da vidimo "kako"

[ BuzzLightyear @ 25.07.2021. 09:04 ] @
Treba naći tačku singulariteta i eto neograničenog izvora energije. Šta mislite zašto velike sile idu u svemir? Ove priče o izletima i ispitivanju mehurića Kokakole su za naivne. Prava istina je da traže neograničen izvor energije, odnosno tačku singulariteta, za koju veruju da pluta negde u svemiru. Veliki prasak bi restartovao celi univerzum, zato nam ostaje samo da se molimo da nuklearne sile ne pronađu ono što traže u svemiru. Do sada je samo jedan čovek uspeo da stvori tzv. mali prasak, koji se manifestuje kao loptasta munja. Tajna loptastih munja se nalazi skrivena u Muzeju u Beogradu.
[ jovajovic100 @ 25.07.2021. 09:39 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
jovajovic100Kako klime daju vise energije nego sto trose?

E što volim pitanja koja u sebi imaju tvrdnju, a tvrdnja nema veze s mozgom. :D :D :D :D Tipa: "dali tvoji ukućani znaju da si LGBT" ?

Aj'd ti, prvo potkrepi i dokaži tvrdnju da "klime daju više energije nego što potroše", a posle ćemo da vidimo "kako"



Mnogo si me razocaro , ti koji vaziz za tehnicku polu eminenciju foruma ,
pa zar tebi da dokazujem . Pogledaj neki manual klime .



PS . I da li tvoji ukućani znaju da si LGBT ?
[ BuzzLightyear @ 25.07.2021. 10:33 ] @
Ne daju više, već nas deo energije ne košta ništa. Plaćamo samo potrošenu struju, a energija za grejanje vazduha napolju, oko spoljne jedinice klime, potiče od Sunca.
[ SG kamikaza @ 25.07.2021. 20:30 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
jovajovic100Kako klime daju vise energije nego sto trose?

E što volim pitanja koja u sebi imaju tvrdnju, a tvrdnja nema veze s mozgom. :D :D :D :D Tipa: "dali tvoji ukućani znaju da si LGBT" ?

Aj'd ti, prvo potkrepi i dokaži tvrdnju da "klime daju više energije nego što potroše", a posle ćemo da vidimo "kako"



https://www.elektronika-sa.com...&RID=4&Tab=2&LID=2


Valjda ce ti ovo biti dovoljan dokaz, mada je pravilnije reci toplotne pumpe nego klima.
Shvatices vec o cemu se radi, ipak si ti moderator foruma Klimatizacija.
[ component @ 26.07.2021. 04:05 ] @
Ovaj sa buretom treba samo da zna malo matematike:
Ako podigne 1000 kg na visinu od 10 metara moći će da napaja led sijalicu od 5W nešto preko 5 sati. Ili da koristi rešo nešto manje od jednog minuta.

Ep = (1000 kg) (9.81 m/s2) (10 m)
= 98100 J
= 98 kJ
= 0.027 kWh

Znači, podigneš 10 automobila na neki kran od 100 metara visine i imaš šanse da skuvaš ručak sa tom energijom.



Što se tiče kinetičke energije i ovih za zamajcima, bolje da se koncentrišu na brzinu a manje na masu:

E = ½ (kMr 2 )ω2

I - moment inercije
ω - Rotaciona brzina
M - Masa zamajca
R - prečnik zamajca
K - konstanta

Već postoje ovakve baterije. Obično su u vakumu i na magnetim ležajevima. Brzine su oko 20.000 do 50.000 obrtaja u minuti. Neki postižu čak i i 100.000 obrtaja u minuti i koriste se kompozitni materijali. Standardni metali ne mogu da izdrže te sile.
[ Java Beograd @ 26.07.2021. 07:07 ] @
Citat:
SG kamikaza:Valjda ce ti ovo biti dovoljan dokaz, mada je pravilnije reci toplotne pumpe nego klima.
Shvatices vec o cemu se radi, ipak si ti moderator foruma Klimatizacija.


Ha ! Odavno ja to znam, nisam lud.

Ali, to što toplotna pumpa može da prebacuje toplotnu energiju iz frižidera napolje (ako je frižider u pitanju) ili iz sobe napolje (ako je klima u letnjem režimu), ili iz spoljne sredine u sobu (u zimskom režimu rada) ili generalno iz sredine A u sredinu B ne znači da DAJE VIŠE ENERGIJE NEGO ŠTO POTROŠI.

Pazi šta objašnjavaš, pazi šta dokazuješ.

Niti jedna sprava ili aparat ne može dati više energije nego što potroši. Pa tako ne može ni klima uređaj



Ako sam napunio bure kišnicom, ne znači da se voda stvorila "iz ničega".
Jedino, ja sam lično uštedeo sebi trošak svoje energije da idem do reke i nosim nazad kofe pune vode.


[ SG kamikaza @ 26.07.2021. 07:59 ] @
Citat:
Niti jedna sprava ili aparat ne može dati više energije nego što potroši. Pa tako ne može ni klima uređaj


Znači ti tvrdis da, hajde neka ostane priča na klimama, za svaki potroseni strujni 1 KW se prostoru preda 1 toplotni/rashladni KW?
[ Java Beograd @ 26.07.2021. 08:09 ] @
Citat:
SG kamikaza: Znači ti tvrdis da, hajde neka ostane priča na klimama, za svaki potroseni strujni 1 KW se prostoru preda 1 toplotni/rashladni KW?


Znači, ti tvrdiš da su Džona Kenedija ubili vanzemaljci, laserom?
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 08:34 ] @
Javo , jel znaju tvoji ono ... ?

Sto se klime tice za svaki ulozeni (placeni) kw , ti dobijes 2-3 besplatna kw .
[ SG kamikaza @ 26.07.2021. 08:35 ] @
Ok, shvaticu to kao potvrdan odgovor.
Mada, ne priliči ti da se ponašaš kao dete sa tim nezanimljivim doskocicama, ali da ti odgovorim:

Ne tvrdim da se se to ubistvo tako desilo, i ne tvrdim da tvoji znaju da si LGBT.

Što se tiče :

Citat:
Pazi šta objašnjavaš, pazi šta dokazuješ.


Teret dokazivanja je na tebi, jer ti tvrdis upravo suprotno od onoga što je već dokazano.
Pojavi se sa tom tvrdnjom na temama koje uredjujes, i objasni ljudima koji se greju na klime ili tp da su pogrešili što su ih uopšte i kupili, već da su trebali da kupe običan kalorifer i da je to sve isto.

Citat:
Ha ! Odavno ja to znam, nisam lud.


Drago mi je sto to znaš i nisi lud, ali da ti kažem da ti to 100% ne razumeš.
Za početak, počni malo da čitaš forume koje uredjujes, kad preskočiš sve one gluposti koje inače ignorišeš, zaista možeš mnogo toga novog da naučiš.
Ne moraš ako ne želiš, niko te ne tera. U tom slučaju se javi Gojku, neka te rastereti dežurstva na Klimatizaciji, a može i na Grejanju.
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 08:41 ] @
Odnos ulozene i dobijene energije :






[ SG kamikaza @ 26.07.2021. 08:46 ] @
Ma dobio na prošloj stranici tabelu kompresora sa kapacitetima, opterecenjima zavisno od uslova u kojim koristi kompresor, i na kraju i COP vrednostima.
Ali nema veze.
[ Java Beograd @ 26.07.2021. 08:48 ] @
Šta ste zapenili !!? Šta se primate ko saučešće ?!? Ne kapiram.

jovajovic100 izvali: "Kako klime daju više energije nego što troše?"

Namerno smisilo pitanje u kojem stoji tvrdnja. Tvrdnja je pogrešna.

Nije napisao "Kako klima više zagreje sobu nego što potroši struju". Ne. Napisao je da "klima daje više energije nego što potroši".

I ja mu objasnim da ne može da postavi pitanje sa pogrešnom tvrdnjom.
I da ni jedan uređaj ne može da da više energije nego što potroši.
Ako bi moglo, to bi bio perpetuum mobile, a Ultra Med Zone je zatvoren forum.



A onda iz čista mira Kamikaza kaže meni "Znači ti tvrdis da ... za svaki potroseni strujni 1 KW se prostoru preda 1 toplotni/rashladni KW? "

Sačuvajmebožeisakloni! Alo brate! Nit sam pominjao struju, nit sam pomislio na kilovate, nit sam pomislio ... a kamoli TVRDIO takvo nešto. Gde to piše ??!?

Ali jok, kamikaza je NEKAKO utripovao da ja to tvrdim. Iz čista mira! Pa mi još kači neke tabele !??!

E, onda ako on tako može da skapira, onda i ja mogu da skapiram da on tvrdi da su Kenedija ubili vanzemaljci. Isti princip.



A jovajovic100 kači neko uputstvo za neku klimu ??!! Imam ja klimu, brate, i imam i daljinski.
Mogu i ja da okačim uputstvo za moju Hilti bušilicu, ako treba.
Ali, kapiram, nije ti ovo "All Manuals" site.
[ component @ 26.07.2021. 08:49 ] @
Klima ne daje energiju nego je troši. Preciznije: troši električnu energiju da bi premestila toplotnu energiju.
Isto kao što pumpa za vodu ne pravi vodu nego je premešta, tako i klima premešta toplotu od spolja u nutra (i obratno, zavisi da li hladiš ili greješ prostoriju klimom).

Jesta da je madzone, ali hajde bar malo zdravog razuma.
[ BuzzLightyear @ 26.07.2021. 08:53 ] @
Citat:

Toplotne pumpe su uređaji koji preuzimaju energiju sa jednog mesta i prebacuju je na drugo mesto kome je potrebno grejanje ili hlađenje. Toplotne pumpe koriste energiju vazduha, zemlje i podzemnih voda. To znači da one ne proizvode energiju, već je preusmeravaju iz postojećih izvora.

https://toplotnepumpe.rs/princip-rada-toplotne-pumpe/


P.S.
Component je već odgovorio.

P.P.S.
Jedino tačka singulariteta može da obezbedi beskonačni izvor energije.
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 08:57 ] @
Javo , prolupo si . JA sam spomenuo kilovate kada sam napisao :
Kako klime daju više energije nego što troše. Normalno je da se
snaka obracunava u kw kod elektricnih aparata . Prema tome ona
klima iz mog primera po potrosenom w pravi 10 Btu ili 2,96w .
[ Java Beograd @ 26.07.2021. 08:59 ] @
jovo prolupao si. Klima ne može da da više energije nego što potroši.

Evo tvog posta:


Dakle, nikakve kilovate nisi spomenuo.


Klima može samo da upumpa toplotnu energiju koju je pokupila spolja.

Citat:
jovajovic100:... Prema tome ona klima iz mog primera po potrosenom w pravi 10 Btu ili 2,96w .

Novi termin u fizici "napraviti" 2,96 w
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 09:02 ] @
Znaci da ti ipak smanjuje racun za struju 3 puta , a tebi potpuno isto toplo .

Reci mi sta pogoni klime , kisela voda ili kilovati ?
[ Java Beograd @ 26.07.2021. 09:08 ] @
@kamikaza

Ne postoji, i još jednom NE POSTOJI ni TOPLOTNI ni RASHLADNI KW



@kamikaza i @jovajovic100

Jako je važno pisati pravilno

Kilovat se piše malim k i velikim W
Malo k je od grčke reči kilo što značli hiljadu
Veliko W je od prezimena Džemsa Vata - u originalu na engleskom James Watt

Dakle:
ne "w" za vat, nego W
ne "KW" za kilovat, nego kW
[ Java Beograd @ 26.07.2021. 09:10 ] @
@jovajovic100

Ako je moja pumpa za vodu ispumpala 100 litara, to ne značli da je pumpa "dala" tu vodu, niti je stvorila.
Pumpa je izvukla vodu sa jednog mesta i prebacila na drugo.

Klima uređaj je "toplotna pumpa".
Izvuče toplotu sa jednog mesta i prebaci na drugo.

I zamrzivač je toplotna pumpa: izvuče toplotu iz frižidera i prebaci u prostoriju.
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 09:11 ] @
Javo primio si se na moje pisanje , pa se sada koprcas
kada si shvatio da si zabrljao .

Idem da gledam Noleta !!!!!!!!!!!!!!!!!

Evo ti nekoliko kWkWkWkWkWkWkWkWkWkWkWkW
pa ih turi gde treba .
[ BuzzLightyear @ 26.07.2021. 09:17 ] @
Bolje da si uzeo Noleta kao primer nekoga ko proizvodi više energije nego što troši. Mislim, jede neku saltu, a onda satima udara lopticu. Kako?
[ gilopile @ 26.07.2021. 09:18 ] @
Ko zna koliko taj kW ostavi na terenu.
Koliko samo energije ima u loptici koja pri servisu ide 250km/h. Mozes sigurno kafu skuvati sa dva, tri servisa.
Nole hodajuci akumulator :)
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 09:51 ] @
Citat:
HasoMuka: Hteo si napisati transportuje?

Slično kao što kamion-cisterna potroši 100 litara nafte i transportuje 10 tona kerozina.


Jok , hteo sam da napisem to sto pise . Ja njoj dam 1kw , a ona meni 3kw .
I sva 3 kw su moja , dok onih 10 tona kerozina nisu kamionova .
[ gilopile @ 26.07.2021. 10:00 ] @
Ja tek sad shvatio ovo btu...nisam razumeo to oko potrosnje klime u W i btu. Gledam moja trosi 570W, a dole pise 2100W pa se zbunih.
Jovke, pa onda je caka u kompresoru?
Da li bi kompresor mogao da naduva neku turbinu da daje vise energije nego se ulozi?


[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 10:03 ] @
Koji si ti pacenik , samo ti je u glavi kladionica ...
[ MajorFatal @ 26.07.2021. 10:05 ] @
Citat:
component:
Ovaj sa buretom treba samo da zna malo matematike:
Ako podigne 1000 kg na visinu od 10 metara moći će da napaja led sijalicu od 5W nešto preko 5 sati. Ili da koristi rešo nešto manje od jednog minuta.

Ep = (1000 kg) (9.81 m/s2) (10 m)
= 98100 J
= 98 kJ
= 0.027 kWh

Znači, podigneš 10 automobila na neki kran od 100 metara visine i imaš šanse da skuvaš ručak sa tom energijom.


1000 kg je blok od pola kubika betona, bolje onda da dižu 100 tona na 100 metara .. onim balonima lakšim od vazduha.

Nego ovi dizali pa im upalo u zemlju, kamenčuga je procenjena na 1200 tona, ima u blizini hram izgrađen od tog kamenja, i kako je civilizacija pre Rimljana to uspela?


[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 10:05 ] @
Gile , caka je u Bogu . On je tako odlucio kada je stvarao svet .
[ MajorFatal @ 26.07.2021. 10:14 ] @
Nego ima noviji snimak gospodina iz uvodnog posta, sa vidnim unapređenjima ..

[ Shadowed @ 26.07.2021. 10:48 ] @
Citat:
jovajovic100: Jok , hteo sam da napisem to sto pise . Ja njoj dam 1kw , a ona meni 3kw .
I sva 3 kw su moja , dok onih 10 tona kerozina nisu kamionova .

Zasto onda ne koristis taj dobijeni visak za dalje napajanje klime nego je i dalje napajas iz mreze?
[ gilopile @ 26.07.2021. 10:51 ] @
Vidis da nas Jova malo zez :D
[ Java Beograd @ 26.07.2021. 11:05 ] @
Citat:
MajorFatal:Nego ima noviji snimak gospodina iz uvodnog posta, sa vidnim unapređenjima ..


Motorom od 1 kW pokreće generator od 10 kW, koji može da pogoni potrošače od 20 kW. Mašala !!!

A, pazi, kako je lepo i uredno napravljen ram od kutija, lepi varovi, lageri ... Sve lepo urađeno. Pomisliš "dobar i pametan majstor"
[ gilopile @ 26.07.2021. 11:13 ] @
Da nije YT i interneta, ovaj ne bi znao ni ram da napravi.
Jadnik se nagledao svega i svacega pa i on da pokusa da bude Tesla.
[ MajorFatal @ 26.07.2021. 11:21 ] @
Citat:
HasoMuka:
PS. Sad sam spazio. Taj masivni točak kao da je sa srpskog železničkog vagona?


Srbijanskog valjda, budi konzistentan u izražavanju.
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 11:55 ] @
Ovde je deo od biciklo va , a radi bez ista
[ component @ 26.07.2021. 12:03 ] @
@MajorFatal

Zato se potencialna energija koristi uglavnom sa vodom, a ne čvrstim materijalima. Pumpe su praktičnije, izdržljivije, vode ima na sve strane, može da se koristi i za druge potrebe. Recimo jedno obično akumulacion jezero može da ima i 100.000.000 tona vode. Još kad dodaš da ga reka i kiša puni, a ti ne ulažeš energiju za to...

A kako je kamen od 1200 tona podignut... pa teško... ali o namučili su se i uspeli. Šteta što je pao, a da nisu iskoristili tu energiju. To je sigurno energija ekvivalentna onoj kada ceo dan greješ kuću u hladnoj zimi. Da ti je jedno 150 takvih uspravnih kamenja i eto možeš bez brige da prezimiš A sledeće godine polako ih uspravljaš do zime, pa onda ponovo tako Ekološka energija.

@jovajovic100

Mene samo interesuje gde su nabavili ovu osovinu koja ne pravi otpor. Odma kupujem par komada za moj bicikl Još kad bih našao gume koje ne prave otpor... iha... jednom okrenem pedale, a vozim se kilometrima
[ BuzzLightyear @ 26.07.2021. 12:04 ] @
@Jova
Ne bi radilo da ne vuče promaja.
[ jovajovic100 @ 26.07.2021. 14:21 ] @
Citat:
component: @MajorFatal


@jovajovic100

Mene samo interesuje gde su nabavili ovu osovinu koja ne pravi otpor. Odma kupujem par komada za moj bicikl :) Još kad bih našao gume koje ne prave otpor... iha... jednom okrenem pedale, a vozim se kilometrima :D


Pronadji sam , ja sam ti dao ideju .
[ gilopile @ 27.07.2021. 00:20 ] @
Buzz se primio.

[ MajorFatal @ 27.07.2021. 09:04 ] @
Citat:
component:
@MajorFatal

Zato se potencialna energija koristi uglavnom sa vodom, a ne čvrstim materijalima. Pumpe su praktičnije, izdržljivije, vode ima na sve strane, može da se koristi i za druge potrebe. Recimo jedno obično akumulacion jezero može da ima i 100.000.000 tona vode. Još kad dodaš da ga reka i kiša puni, a ti ne ulažeš energiju za to...

A kako je kamen od 1200 tona podignut... pa teško... ali o namučili su se i uspeli. Šteta što je pao, a da nisu iskoristili tu energiju. To je sigurno energija ekvivalentna onoj kada ceo dan greješ kuću u hladnoj zimi. Da ti je jedno 150 takvih uspravnih kamenja i eto možeš bez brige da prezimiš :) A sledeće godine polako ih uspravljaš do zime, pa onda ponovo tako :) Ekološka energija.


Onda su one piramide baterije, a ne grobnice, imaju više od 15 kamenova :)

Ali ja mislim da moja primedba i dalje stoji za vikendaše, dve nedelje dižeš kamen i onda za vikend ako možeš pola sata da koristiš i bojler i šporet, i slušaš radio program, ili bi savetovao prosečnom vikendašu da kopa akumulaciono jezero iznad vikendice?
[ component @ 27.07.2021. 12:34 ] @
Da kopa akumulaciono jezero.
Ili još bolje da kupi solarne panele i/ili vetrogeneratr. Sve to u kombinaciji sa baterijama. Nije jeftino, ali ako mu znači da bude "off grid" negde gde ne dopire elektrodristibucija, onda mu je to trenutno najbolja varijanta.

Radi se o tome da je energija zarobljena u molekulima (gorivo, baterije i slično) mnogo veća nego energija koju zarobimo mehanički (podginemo kamen na visinu, zavrtimo teški metalni točak, ili nategnemo oprugu).
[ MajorFatal @ 27.07.2021. 14:06 ] @
Pa može da kopa ako živi na padinama Zlatibora, ako živi u Vojvodini biće mu jezero ispod nivoa vikendice..

A solarni paneli i vetrogenerator se podrazumevaju, šta bi inače dizalo teg.

A takav vid akumulacije za one koji hoće da izbegnu litijumske baterije koje zagađuju okolinu .. itd.