[ stameni @ 14.11.2021. 13:40 ] @
Na virtuelnoj mašini koja nema pristup Internetu instaliran je zajedno sa Visual Studiom server Microsoft-IIS/5.1, koji zauzima port 80. Potrebno je da se pokrene i već instalirani Apache (Wamp) server, koji takođe osluškuje na istom portu.

Zbog toga mi treba postupak kako osloboditi port 80 privremenim disableom IIS-a. (Pretpostavljam da je nešto sitno, ali ne uspevam sam da se snađem).
[ anon70939 @ 14.11.2021. 14:59 ] @
Koliko se secam, iz IIS Managament Console, imas opciju da stopiras kompletan IIS server, ili samo neke odredjene sajtove.
A opet, mozes da odes u Services, pa tamo takodje da ga disejblujes trajno

Ovde mozes i da vidis kako da promenis default port ako hoces samo da ga oslobodis
https://support.gpsgate.com/hc...S-port-for-your-server-website

a tu taj drugi screenshot, levo u drvetu mozes da izaberes odredjeni website i sa desne strane u Actions menu imas stop dugme. Taj default slusa na 80. A mozes levo da izaberes na nivou kompletnog web servera i trebalo bi na isti nacin da dobijes opciju da stopiras ceo server.
[ stameni @ 15.11.2021. 16:52 ] @
To je to, hvala, snašao sam se. (Naravno, prvo sam pokušao preko IIS Management Console, baš onako kako si mi preporučio.)

U međuvremenu sam shvatio da mi je jednostavnije da Apacheu promenim port na 8080. Nekako tako mi više odgovara.

Nego, da li u WAMP-u postoji mogućnost da se u meniju, koji se dobija levim klikom na ikonu u trayu, za Localhost i phpMyAdmin automatski izabere port 8080? Ovako uvek browser "baca" na 80, a tamo ga dočekuje IIS.
[ anon70939 @ 15.11.2021. 22:54 ] @
Uglavnom sam koristio LAMP, jednom sam nesto kod kolege lokalno namestao WAMP.
Menjas u konfiguracionom Apache fajlu na kom portu da slusa, pa restartujes servis.

Evo nadjoh i uputstvo gde izgleda moze iz tog nekog menija
https://stackoverflow.com/ques...port-number-for-apache-in-wamp


Citat:
On 3.1.6 version of WAMP , right click on the wamp server icon in the taskbar ,select "tools"-> "Port used by Apache:80" -> "use a port other than 80", an input box will pop up , input a new port in it,click confirm button , then restart wamp .
[ stameni @ 16.11.2021. 15:11 ] @
Video sam i sam, i to baš taj link koji si postovao. Svejedno -- hvala

S druge strane, ono što mene zanima je da li je u WAMP-u moguće podesiti da klik na Localhost i phpMyAdmin otvara stranicu ne na portu 80 (default), već na onaj na koji mu izmeniš (npr. 8080).

Ne smeta baš mnogo, ali ako može da se promeni, što da ne...?
[ anon70939 @ 16.11.2021. 21:44 ] @
Ne znam, nisam bas koristio WAMP.

Probaj opet da vidis sam, pa javi :D
[ stameni @ 18.11.2021. 17:14 ] @
Dakle, IIS je na 80, Apache na 8080, a klik na WAMP-ov meni (Localhost i phpMyAdmin) otvara stranicu onog servera koji osluškuje na 80, i to se izgleda ne može promeniti.

Mogu sa tim da živim
[ mjanjic @ 18.11.2021. 17:23 ] @
Da, ali kod svakog URL-a moraš da uključiš port 8080 ako hoćeš da ga otvara Apache (jer je za HTTP podrazumevan port 80), pa isto to važi i za localhost i phpmyadmin.

Drugo rešenje je da im dodeliš različite IP adrese tako da oba servera "osluškuju" na portu 80 HTTP zahteve.