[ bordzija @ 22.11.2021. 06:53 ] @
USisivač kada se upali radi normalno i vuče odlično a posle par minuta malo promeni zvuk i odjednom zatrokira i jedva radi. Ne oseća se nikakva paljevina. Šta to može da bude?
[ Java Beograd @ 22.11.2021. 08:57 ] @
Jel ima elektroniku za promenu broja obrtaja / snagu usisavanja?
[ gilopile @ 22.11.2021. 09:16 ] @
Izgleda da lezajevi prave problem.
[ bordzija @ 22.11.2021. 10:10 ] @
Ima potenciometar ako na to misliš. Kada ga upalim radi odlično ne čuju se lageri (nema zviždanja kada se ugasi)
I posle par minuta trokira i drlja. Ko da mu upadne koska.

Još nisam vido da se tako lager ponaša. I tad bi zamiriso valjda 🤔

Misliš da zariba nekako? Već se ovo desilo i proveravao sam lezajeve sve je bilo ok u granicama normale.

Misliš da je suv pa kad se zagreje nabrekne u trenutku?
[ gilopile @ 22.11.2021. 10:20 ] @
To kao da mu koska upadne bas i treba da prekontrolises lezajeve.

Skini motor i vidi da li je dobio lufta, ne sme ni malo da mrda rotor.

Istroseni i suvi lezajevi se bas ne ponasaju tako, pre ce da zvizdi i gubi obrtaje, al ko zna.

Sto kaze Java, ako ima regulaciju brzine, premosti je pa direkt probaj kako se ponasa na full gasu. Ako je isto, menjaj lezajeve i cetkice usput. i to mu je. Drugo nema sta.

Mada mi nista sada nema logike bas zbog te koske.

Menjaj lezajeve.
[ bordzija @ 22.11.2021. 10:29 ] @
Danas idem da pogledam neki karcher 5500 za 30 evra jbg salonac 140m2 a ovo ću da rasturim i kupim ležajeve u savskoj ima jedna lepa prodavnica nema šta nemaju. Ako me ne bude mrzelo naravno jer je fazon rasturiti te male motore gledao sam na yt sa dva komada drveta i sa stolarskom stegom.

Pre nego što trokira čuje se kao neka blaga promena zvuka kao limić ne bih rekao zviždanje.
[ Java Beograd @ 22.11.2021. 12:12 ] @
Moram priznati, ja sam u životu samo jednom probao da popravim usisivač - i jelte, škola se plaća, platio i zaj ebo se.
Bilo je to pre puno godina. Od tad - kupim nov usisvač i ne razmišljam dalje.
[ bordzija @ 22.11.2021. 12:32 ] @
Ma nekada je bilo zeznuto turbina je cela bila sklepana od aluminijuma i raspadne se lako. Ove danas su od plastike i mogu da se demontiraju smontiraju. Gledam dal da čačkam ili da uzmem drugi štznm ni tamo ni vamo. Nije mi problem da rasturim i zamenim ležajeve radio sam to i pre uglavnom na alatu. U svakom slučaju neloše bi bilo da ode za vikendicu ako ništa drugo pa tamo da usisava smrdibube :D
[ Java Beograd @ 22.11.2021. 12:39 ] @
Ako ćeš to da probaš da popraviš u sam-svoj-majstor varijanti, i ako imaš vremena napretek, i ako će maksimalni trošak da bude cena dva lagera, i ako ti usisvač ne treba u narednom periodu - onda: popravljaj!

[ bordzija @ 22.11.2021. 15:45 ] @
Ma uzeo bih svejedno drugi veći ovaj je onaj najmanji a stan veliki. Uzeo bih onaj industrijski na točkove na ladnu vodu bez kese. Imamo i mačkurinu pa zato. Imao sam i robota al mu je ovo veliki prostor pun prepreka pa ga dao kevi.

Popravka usisivača nije teška nego prljava i smrdljiva
E sad dal da opet uzimam robota džabe su...
[ mjanjic @ 22.11.2021. 16:00 ] @
Pa i nisu, ti najjeftiniji pitanje kako rade, a oni koji valjaju su 1000€ pa naviše.

A usisivač taj sa vodenim filterom je najbolji, pokupiš njime i eventualnu paučinu (zajedno sa paukom), a o onoj mikroskopskoj prašini da ne pričam, nema tog filtera koji će to da zaustavi, a i ako ima, taj filter onda značajno smanjuje snagu motora.

Ja sam davno hteo da kupim onaj sa posudicom koja se lako skida i pere, ali ih baš tada nije nigde imalo i jedini model sa vodom je bio onaj ogroman Vox - pored velike snage (ne znam tačno za taj model, ali ovi koji izgledaju slično, tj. isto je kućište, samo boja drugačija, imaju 2800W, mada vidim da imaju mogućnost i da se stavi papirna kesa, tj. za suvo usisavanje), peripetija je skidati gornji deo zbog dodavanja vode, plus ako hoćeš rezervoar da nosiš u kupatilo da bi dodao vodu, moraš da skineš i usisno crevo da ga ne vučeš tamo...
Ali, vredi za generalno usisavanje jednom sedmično, jer pokupi bukvalno sve, a kako i neće sa tom snagom, ovo sa ovom energetskom efikasnošću je uništilo usisivače, još kad se na smanjenu snagu većine modela namenjenih EU tržištu doda i filter koji mora da zaustavi najsitniju prašinu, snaga usisavanja im je tek malo bolja od onih ručnih modela na bateriju.

Ako nemaš ovakav usisivač, pogledaj taj model, mada ima i onaj Bauer UVF 01 slične konfiguracije kućišta, svi ostali modeli su manjeg kapaciteta i mora više puta da im se menja voda kod nekog generalnog usisavanja svih prostorija.
Ja za neko svakodnevno usisavanje koristim manji usisivač sa posudom i 2 filtera, ali za generalno usisavanje samo ovaj Vox.
[ test1234 @ 22.11.2021. 17:36 ] @
Pojavili su se novi Motori za usisivače, inverterski, koji takodje mogu da regulišu brzinu a imaju mnogo veću usisnu snagu. Možda treba razmisliti o tome. E sad elektronika je baš komplikovana u odnosu na ove sa četkicama. A i skuplji su.
[ mjanjic @ 22.11.2021. 19:43 ] @
Ne može nikako imati mnogo veću usisnu snagu, eno Samsung sa motorom snage 1600W ima usisnu snagu 350W, jednostavno se radi o lošem stepenu iskorišćenja "turbine", pošto je i teorijski teško postići neku veliku efikasnost sa ovakvim načinom usisavanja prašine.

Ja sam za svakodnevno usisavanje uzeo mali Rowenta usisivač snage 750W, veoma tih, dobro usisava s obizirom na snagu, ali kod onog Vox-a kad slučajno "uhvati" neku kesu ili platno, jedva može da se odvoji od usisa.

A ti skupi... pa još pre 20 godina su postojali usisivači sa nekim specijalnim konstrukcijama motora, cena paprena, eto tek da ne koštaju kao Kirbi, ali kao doživotna garancija na motor. Ako ne usisava značajno bolje, više volim da promenim usisivač nego da jedan te isti koristim 20 godina.
[ Java Beograd @ 23.11.2021. 07:29 ] @
Usisivači na vodu uglavnom nemaju preko 600W snage (potrošnje struje) jer protok vazduha nema nikakvu smetnju (filter, kesa, prašina u kesi)

Dobri su (imao sam dva, sad imam još jedan) ali jeste peripetija pražnjenje i pranje posude. Ja ga lično koristim kad usisavam garažu i ostavu/šupu.
Za kuću imam "ciklon" fazon - posuda bez kese.
[ bordzija @ 23.11.2021. 10:53 ] @
Pre nekog vremena sam ovde isto polemisao u vezi tih usisivača svi su pisali da su ovi na vodu slabi i nikakvi.
[ Java Beograd @ 23.11.2021. 10:56 ] @
Ma gde slabi ... vuče ko lud.

Ovaj kineski, najjeftiniji. Nekad je mogao da se nađe za oko 50 - 60€, sad vidim da se brendira kojekakvim imenima, pa se prodaje skuplje.

[ bakara @ 23.11.2021. 10:59 ] @
Tesko da je neko pisao da usisivac na vodu ne vuce...
oni imaju osnovnu karakteristiku tu da im prasina ne moze zasititi filter jer je filter voda, a njihova najveca mana je ciscenje samog usisivaca.
[ bordzija @ 23.11.2021. 11:33 ] @
Komšinica drži hostel i ima LIv slovenački usisivač na vodu kaže hoće da se ubije svaki put mora i njega da oriba i da ga prosuši na terasi ko gaće. Uvek ga vidim u delovima na terasi pa sam je zato i pitao

Apropo tih kineskih plastikanera ujak ima vox ako se dobro sećam i odmah je pukla ona kopča za zatvaranje.

[ Java Beograd @ 23.11.2021. 11:45 ] @
Da, i meni je pukla kopča u roku od odma' ali kad se uključi, onda ga tako slepi, da nema te sila koja može da ga otvori.

Dobre strane
- Vuče ko lud
- Filtira odlično
- Usisava sve: od kućne prašine i mrvica do lišća i šljunka u garaži
- Jeftin

Loše strane
- Posle usisavanja mora odma da se isprazni, i da se operu delovi. Ja ovo radim crevom u dvorištu, ali ne znam kako bih da živim u stanu. Može, nije da ne može, ali mora u WC šolju, pa u kadu ...
- Ako ti se prevrne, kad malo jače cimneš crevom - kuku/lele
- Relativno je glomazan
- Ako preteraš sa usisavanjem, tj. usisaš previše prljavštine - oće da curi napolje (moj primer kad usisavam garažu)
- Ako nekim slučajem se usisa nešto što peni (na primer malo prosutog deterdženta veš) opet kuku / lele !
[ gilopile @ 23.11.2021. 11:49 ] @
Ne skreci sa teme Bordzika nego opravljaj tog gorenjca.
Pa ne mora sve da se baca i menja za novo.
Za 300 din i po ure posla imas ok usisavac.
I ne mora da vuce ko `kirbi`, solidno da vuce i lepo da filtrira zavrsava posao.
Ne usisavate valjda srafove i matice...
Uz dobru cetkastu papucicu svaki ce lepo da radi.
[ ademare @ 23.11.2021. 12:00 ] @
Meni izgleda da @ Bordzija najvise voli kada mu usisivac ne radi , pa se dvoumi sta dalje !

Mora covek malo da odmori od stalnog usisavanja , pa mu predah dobro dodje
[ bordzija @ 23.11.2021. 23:47 ] @
Usisava se tuđim usisivačem pa me pomalo i blam a opet taj mali najmanji gorenje pa to je prcvoljak to ne može veliki stan da održava dobro je i potrajao tolike godine. Juče eksplodirao kineski toster nije ni garanciju izdržao. Kineski uređaji se kvare brzinom svetlosti!
[ gilopile @ 24.11.2021. 00:16 ] @
Mene je uvek strah da koristim te kineske tostere i ostale uredjaje iako sam sa strujom na dobar dan. Izdigla me je nebrojeno puta :)

Imam neki gorenje pekac star sigurno 35 godina i dan danas je u funkciji.
Prva liga je i ne bih ga menjao ni za kakav moderan koji se danas mogu kupiti.

Koristi se bukvalno svaki drugi dan za tople sendvice.
Jos je teflonski premaz u ok stanju, mozda 5% ga fali, sto je neverovatno.
Riknuce, al malo sutra :D
[ bordzija @ 24.11.2021. 00:24 ] @
Ma sad sam poručio tako nešto pravi toster, siemens porsche design polovan naravno za 1200 din sutra stiže.

[ bordzija @ 24.11.2021. 00:33 ] @
A usisivač hoću ovaj da uzmem carcher 5500 30 evra na vodu

[ Java Beograd @ 24.11.2021. 07:27 ] @
Jbt, pa gde se toster i usisvač kupuju polovni ?!
[ ademare @ 24.11.2021. 08:54 ] @
Citat:
gilopile:


Imam neki gorenje pekac star sigurno 35 godina i dan danas je u funkciji.
Prva liga je i ne bih ga menjao ni za kakav moderan koji se danas mogu kupiti.



Imam i ja to i koristi se decenijama

Malo se izgulila boja spolja , unutra kao nov . Ne moze mu vreme ni upotreba nista . Ima sve da nas nazivi
[ ademare @ 24.11.2021. 08:58 ] @
Citat:
bordzija:
Ma sad sam poručio tako nešto pravi toster, siemens porsche design polovan naravno za 1200 din sutra stiže.



Treba imati Hrabrosti i Ludosti , pa kupiti nesto sto ces da jedes , hleb stavljas u to .

To se donosi Bukvalno iz Nemackih Kontejnera !!

I onda ces da jedes iz toga ?


Ajde usisivac , kad si vec " siromah " . Mozes da nas kupis sve ceo forum


Vidim kupuju ljudi i Brijace iz Kontejnera ??

Tako da za utehu nisi jedini
[ bakara @ 24.11.2021. 09:04 ] @
Citat:
Java Beograd:
Jbt, pa gde se toster i usisvač kupuju polovni ?!

On nove stvari kupuje iskljucivo low end kineske (i posle kuka), a polovne iz kontejnera to mu je premium
[ Java Beograd @ 24.11.2021. 09:56 ] @
I toster, a usisivač posebno, imaju mehaničke delove, i delove koji se habaju.

Jbt, ono crevo usisivača, kakvo god da je napravljeno (u životu sam posedovao desetine usisivača) počne da se cepa, ona "papuča" za usisavanje počinje da se raspada, žabice, kukice, bravice za otvaranje usisvača počinju da se lome, motor počne slabije da radi, onaj uređaj koji namotava kabl počinje da ne radi i tako redom.
Usisivač se nakupi prašine na mestima gde ne može da se obriše ... i onda žena kaže svom čoveku: vreme je da se kupi nov usisvač.

I tako i bude: kupi se nov, savremen usisivač, cela porodica se "oduševi" kako dobro radi ... onda prođu godine pa opet žena kaže svom čoveku: vreme je da se kupi nov usisvač

Jbt, a ti kupuješ polovni, kome je crevo počelo da se cepa, "papuča" za usisavanje već izgubila četku i ostalo, redom.



A toster, neću ni da komentarišem. Što kaže ademare direktno iz kontejnera u kuhinju. Mislim, i ako ovo kupuješ za turiste, za apartmen koje izdaješ - nema smisla.
Kupi neki normalni, koji ima brend. Naravno da je sklopljen u Kini, ali bar pod kontrolom kvaliteta brenda. Imaš dve godine garancije. Ako ima fabričku falinku, taj će da crkne za dve godine, ako ne, živeće još deset.

Sve dok žena ne kaže svom čoveku: vreme je da se kupi novi toster.

Evo ti primer: 28€ Philips toster. Screenshot danas, Tehnomanija.
[ bordzija @ 24.11.2021. 10:17 ] @
Šta fali polovan toster iz kontiša za taštu a niste gadljivi na toster koji kinez sklapa prljavim prstićima pošto je kusao supicu od slepog miša? Ovu siemens porsche design varijantu sam imao u rukama svojevremeno i strašno mi se svideo komad doduše kuvalo je bilo u pitanju.

Verovatno ste gadljivi i na polovan televizor jer je neko već gledao u njega?

Ništa više ne kupujem novo otkad sam dao 800 evra za bosch novi šporet kome je totalno istrulila rerna već posle 3 godine.

A što se tiče usisivača svaki nam je trajao po 10 godina i nikada nijednom nije puklo crevo, ne znam kakva životinja trebaš da budeš za to. I ovaj ima identično crevo kao što imamo pa to nije problem.
[ Java Beograd @ 24.11.2021. 10:23 ] @
E ako je za taštu - kupuj !!!
[ bordzija @ 24.11.2021. 16:35 ] @
Zeznuo me ovaj za toster uvalio mi sa naprslom plastikom oko osovine po kojoj klizi taster pa se dugme klima. To moram da sredim zavarim lemilicom inače je sve ostalo ispravno. Siemens nekvalitet oko te osovine je najtanja moguća plastika i ako neko zapne naprsne. Mada su verovatno inženjeri smislili nešto da to puca pa da pljačkaju kupce. Unutra sve kao novo nema tačkicu ko da niko nikada nije koristio. Tacna nova novcijata one žice isto. Unutra su dve kvarcne grejalice za pečenje leba čiste ko suza.

Davno pre 30 godina sam kupio nov simens fen za kosu tj moja keva. Dugmići se odmah raspali tako da sam ih prespojio direktno na najjaču brzinu evo ga i dan danas tako radi. Prosto mi fenomenalno da napraviš fantastičan proizvod i onda neku glupost koja se stalno raspada i moraš non stop da je popravljaš. A košta ko lekovi za sidu. Tome su nemci jako skloni tim sitnim besmislenim defektima.

Prosto normalan čovek da se zapanji svaki put. Al što reče neko nemačka roba iz kontejnera
[ bakara @ 24.11.2021. 16:48 ] @
haha...tek si ga kupio a vec moras da ga popravljas

za 10 eura si mogao da kupis nov toster sa 2 godine garancije, naravno kineski, ali ako mu pukne plastika zamenis za drugi.
Za 2000 imas vec da kupis beko, gorenje itd...
Toster je i onako prosta stvar, nema tu sta da se pokvari osim da se nesto slomi ili razbije.
[ bordzija @ 24.11.2021. 17:39 ] @
Nije prosta stvar ta žica koju samo namotaju se raspadne odmah ili potraje nekoliko meseci. Računaju da ćeš se smoriti sa nošenjem tostera u ovlašćeni servis u kaluđerici i čekati po mesec dana na popravku/zamenu. Jednom sam kupio tako kuvalo za vodu, tri puta je prokuvalo i uginulo. Odneo nisu ništa pitali odmah vratili pare. To je čitav sistem koji se zove piramidalno ulaganje u imitacije proizvoda. To je razrađena trgovačka šema gde ti dobiješ imitaciju uređaja a oni vrte tvoju lovu.

Što me zapanjilo toster ima i ozbiljnu elektroniku čak i procesor koji ide u stendbaj.

Mogao bih da mu dodam i led osvetljenje ispod ili već ponegde? Da odradim neki lagani tjuning? Mislim da negde imam i nove led diode na 230v 🤔

Inače svaki stari toster može da se popravi al ne verujem da se isplati. Mogu da se ugrade i kvarcni grejači mada je to sve kinesko ko babini zubi. Crkne grejač sutra tajmer.
[ gilopile @ 24.11.2021. 17:49 ] @
Cek, cek, koji danas bese Vek? 20 ili 21?

Kupiti toster a da nema LED je suludo.

Sada se prodaju sa Wifi i GSM modulima, tako da i kad si na drugom kraju sveta, mozes mu poslati SMS da se ukljuci i u svakom momentu, gde god se nalazio imas friski tost.

Secate se digitalnih rucnih satova 80-ih?
Kao wauuu, ima melodije i svetlo :D :D ludilo...
A sada satovi kakvi su :D

[ bordzija @ 24.11.2021. 17:52 ] @
Ima on led diode i mikroprekidače za biranje dužine tostiranja ali sam mislio ispod tostera da stavim ambijentalno osvetljenje :D

Mogu i wifi kontrolu da mu ubacim to je trošak od 600 dinara pa da se pali sa mobilnog preko smart aplikacije. Ali pošto ja to neću koristiti nema potrebe.

Bajdvej toster ima 10 godina.
[ bakara @ 25.11.2021. 07:50 ] @
Citat:
gilopile:
Secate se digitalnih rucnih satova 80-ih?
Kao wauuu, ima melodije i svetlo :D :D ludilo...
A sada satovi kakvi su :D


Ti digitalni satovi su i dalje neprevazidjeni, ali bukvalno u svakom pogledu.

Skoro me zena pita da kupi neki sat...reko` samo digitalni, drugi ne bi vise kupovao.
[ bordzija @ 25.11.2021. 11:22 ] @
Može i sa skazaljkama svi imaju ti ručni dobar mehanizam rade po 2-3 godine nego kinez ne zna narukvicu da napravi tj pravi je od kartona
[ bordzija @ 27.11.2021. 00:59 ] @
Sređen toster za taštu, zavarena popucala plastika koja drži klizač. Dal je ovo puklo prvog dana kada je kupljen toster uglavnom potpuno je nov i sada radi ko porše





Ugl jako lep komad pojuriću i kuvalo za vodu istog dizajna. Toster je ogroman! Samo aluminijumska oplata je debela nekoliko milimetara i teška barem kilo.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 27.11.2021. u 02:09 GMT+1]
[ bordzija @ 28.11.2021. 18:08 ] @
Ovaj toster i nije loša investicija, cena mu je paprena

[ gilopile @ 28.11.2021. 18:49 ] @
Pise da ima USB type C, HDMI ver. 4,5 i edge direct ultra bright cree long life RGB LED.
Boli glava toster.
[ Java Beograd @ 28.11.2021. 18:53 ] @
Evo, kad rikne, kako da ga popraviš.

https://www.youtube.com/watch?v=ZGwrJwP-K0I
[ gilopile @ 28.11.2021. 19:03 ] @
Polako Javo, to tek za par dana. Jos mu nije stigao
Pa Bordziju bi se i nakovanj pokvario
[ bordzija @ 28.11.2021. 19:20 ] @
Pa to sam i gledao kada sam ga rasturao/ sklapao 😂

https://youtu.be/s3Zk7OiLyDc