[ TheSpiridon @ 27.01.2022. 08:23 ] @
Rešio sam. Mislim da je definitivno.

Planovi:

1. Kupim karabudzeni telefon sa dugmicima. Samo Poziv i SMS.
2. Imam već instaliran Linux. Windows-NO.
3. Napravim svoj sajt i tu pišem šta mi je volja.
4. Izbegavam sve tajkunske portale i mreže.

E sad, kod ovog četvrtog imam problem. @Impaler pomagaj. Kako da izbegnem učitavanje googla, fejsbuka, twittera, tik-tok-a i slično. Da li je moguće voditi Internet život kao Richard Stallman na primer. I poštovati sva njegova pravila privatnosti koja je izložio na svom sajtu. Koji inače, očajno izgleda. https://stallman.org/

Jel može neko da kaže, koje su to otvorene mreže, koje ne podrivaju privatnost itd...

Na primer umesto google - to.
Umesto fejsa - xchat

itd...

Ili da progutam žabu? Da li vi gutate žabe? Jel sramota biti rob u ovom Internet robovlasničkom sistemu.
[ B3R1 @ 27.01.2022. 09:53 ] @
Citat:
TheSpiridon: Rešio sam. Mislim da je definitivno.

Od sutra drzim dijetu (majke mi ...).
Od sutra idem u teretanu (casna pionirska ...).
Od sutra pocinjem da ucim (tako mi svega ...).
Od sutra prestajem da ________ (dopisati bilo koji porok po zelji).
Od sutra pocinjem da radim na sebi (obecavam ...).
Od sutra ...

Hahahahaha ... NOT ...
Citat:
1. Kupim karabudzeni telefon sa dugmicima. Samo Poziv i SMS.

Problem s tim je sto u sve vise situacija zivot bez smartfona postaje tezi. Ne nuzno nemoguc, ali tezi. Primer: mnoge banke sve vise prelaze na mobilne portale/app sa kojih placanje ide mnogo lakse i brze nego sa Internet portala. Uskoro ce biti opcija - ili fontele ili da stanes u red na salteru. Mnoge aviokompanije su ukinule stampane boarding karte i traze ti ili da instaliras app ili da na aerodromu stajes u red. Ali dobro, u Srbiji je stajanje u redu ionako default ... Mrzim redove !!!

Drugi problem je sto vecina nasih ljudi visi na Viberu (cela planeta koristi WhatsApp, ali Srbenda mora vajber-rajber) i sto kad god nesto treba da zavrsim sa nasima odmah potezu Viber. Ali to cak i nije toliko lose. Moje drustvo se preselilo sa (a)socijalnih mreza na Viber i tu se zezamo, razmenjujemo viceve, cavrljamo kada nam je dosadno itd. Skoro niko vise ne trpa nista na svoj FB wall.

Bilo bi lepo kada bi postojao neki telefon koji ima samo "dugmice", plus Viber i Skype. Zapravo, takvu spravu trazim za svoju majku, jer ima 90 godina, ne razlikuje vise boje, touch screen joj predstavlja ogroman problem ... a ako bih joj kupio obican staromodni Nokia-like telefon morao bih da placam skupe medjunarodne pozive. Sto na kraju uvek i uradim, jer ona ne moze da ukapira skoro nista osim fiksnog. :-(((((
Citat:
2. Imam već instaliran Linux. Windows-NO.

Ok, ovo je vec druga prica. Ja imam Linux u VM-u bez koga bih tesko radio svoj posao. Imam cak 3 razlicite Linux virtualke. Na privatnom laptopu cu uskoro instalirati Linux (kao Host OS) i Open Office. Uradio bih to i na sluzbenom - obrnuo host i guest OS, pa da Windows vrtim u virtualki, a Linux da bude host. Ali nas IT to, naravno, ne podrzava, a bez njihove podrske mi nece raditi Sharepoint, firmin VPN i mnogo toga ... Istina, nude mi Mac, ali ja mrzim Mac ... (stvar navike, zapravo).
Citat:
3. Napravim svoj sajt i tu pišem šta mi je volja.

Ja sam to imao nekada, ali sam batalio. Izgustirao sam tu igracku kao dete zvecku jos pre par godina ... Inace, FB profil mi je totalno prazan, a Linkedin azuriram samo kada trazim novi posao. Tako da se moze bez (a)socijalnih mreza i to sasvim lepo. Povremeno se neko naljuti sto mu ne lajkujem fotke s decom ili kucnim ljubimcima ... ili s obe stvari na istoj fotki.
Citat:
4. Izbegavam sve tajkunske portale i mreže.

Nazalost, taj porok konzumiram, ali se postepeno skidam s toga ... razmisljam o tome da li je moguce podneti krivicnu prijavu protiv tih portala za sirenje straha i panike, jer to redovno rade ... a to je, koliko se secam, krivicno delo ... ili samo prekrsaj?
Citat:
Jel može neko da kaže, koje su to otvorene mreže, koje ne podrivaju privatnost itd...

Na primer umesto google - to.

https://www.wired.co.uk/articl...rch-engine-alternative-privacy

Velika vecina nas koristi Gugl, jer smo robovi navika.
Citat:
Ili da progutam žabu? Da li vi gutate žabe? Jel sramota biti rob u ovom Internet robovlasničkom sistemu.

Jedino da se prikljucis nekoj off-grid komuni. Sitan problem s tim je sto su mnoge takve komune zapravo prikrivene sekte, a tu vec ulazis u jos opasnije vode.

A mozes da krenes stopama ovog lika - zivi na Suvoj planini, pise, uziva u prirodi. Medjutim, za zivot u takvim uslovima potrebni su ti mišići, a programerski sedeci zivot ih ubija samo tako ...
[ nkrgovic @ 27.01.2022. 10:14 ] @
Bio je onaj filozof/matematicar sto je pisao o tom zivotu off-grid : Kaczynski... ;)
[ TheSpiridon @ 27.01.2022. 11:29 ] @
Moram da nađem neki "sveti gral", neki izvor motvacije koji će kontrolisati moj karakter. @B3R1 je lepo sve to obrazložio. "Poseduj sve te novotarije, ali ograniči njihovo korišćenje" tako sam ga razumeo.

Nisam pametan. Pisao sam Stallman-u na mail, možda mi odgovori. Ali svakako ću da dignem sajt, ako nađem neki povoljan hosting. A možda i neću :D


Ne znam ljudi, ubija me to, taman krenem da razvijam biznis ideju i neko me sabotira.

Šta je bilo u planu. Sa pravim imenom i prezimenom otvorim fejs, novi nalog, jer mi je stari ugašen, sam sam ga ugasio. I krenem da dodajem ljude. Za dan sam dodao oko 200 ljudi i koje znam i koje ne znam, otvorim grupu. Dodajem ih i tu. Hteo sam da reklamiram svoj biznis. Multimedijalni studio itd... od programiranja do dizajna i sito štampe...

I bup, bez opomene, samo, vaš nalog je suspendovan i truć truć... A ima pun k... takvih grupa i ljudi koji nisu ljudi nego imena firmi, pa opstaju. Prodaju proizvode ili šta već rade, a meni ne daju. Da su mi bar rekli, nemoj to i to da radiš. Sigurno me par njih prijavilo ili blokiralo, pa me suspendovali...

Potpuno sam indisponiran.
[ ademare @ 27.01.2022. 12:11 ] @
Citat:
B3R1:

Bilo bi lepo kada bi postojao neki telefon koji ima samo "dugmice", plus Viber i Skype. Zapravo, takvu spravu trazim za svoju majku, jer ima 90 godina, ne razlikuje vise boje, touch screen joj predstavlja ogroman problem ... a ako bih joj kupio obican staromodni Nokia-like telefon morao bih da placam skupe medjunarodne pozive. Sto na kraju uvek i uradim, jer ona ne moze da ukapira skoro nista osim fiksnog. :-(((((


Imaju Kinezi takve telefone , tastatura + android . Jer Viber i Skype nece da rade na nesmart telefonima .

Karakteristike nisu neke , ali ima tastaturu i strlice pa ne mora ekran ni da se dira .

Deinstaliras sve ostalo , bar disable sve osim toga sto ti treba .

https://www.dx.com/p/q348-fash...h-battery-eu-plug-2716400.html
[ Turmen @ 27.01.2022. 12:31 ] @
Nažalost sve ovo je danas jako teško postići..

Zato sam se ja recimo oprostio od privatnosti onog trenutka kada sam neke 2011e kupio svoj prvi "pametni telefon"

Ipak, nekoliko saveta koje sam primenjujem:

1) Društvene mreže, dating aplikacije, facebookove, twittere, instagramove, reditove koristim minimalno.. Najviše koristim Linkedin, ako mi treba posao, proveravam ga svaki dan, ako mi ne treba posao proverim poruke jednom - dva puta mesečno.

2) I to minimalno korišćenje (verujem da je većina učesnika foruma tehnički pismena) sam optimizovao.. Na FBu imam oko 200 - 300 prijatelja (dok sam se bavio muzikom imao sam "popunjan profil" od 5000 koji sam ugasio) i imam grupu "top friends" koja broji 20tak ljudi i filtrirano mi je da vidim samo njihove objave i da oni vide moje objave.. inbox i zahteve ni ne proveravam više.. A poslednji post sam "shareovao" neke 2019godine.

3) Tajkunske portale i mreže ne otvaram nikako, otkako sam promenio firmu (koja je razvijala neke od najčitanijih domaćih medijskih aplikacija). Čak sam prestao i strane medije da čitam (daily mail ili new york times). Otvorim povremeno Mashable da vidim da li tu ima nešto interesanstno.

4) Na TVu ne postoje domaći kanali (osim SKa ili Arene Sport). A i TV se uglavnom koristi za filmove, serije, Netflix, HBO, Video klub.

5) Čak više ni ne koristim Viber ili Whatsapp (ni Skype ni Telegram ni slično) učestalo.. Proverim povremeno.. Ko me zna on napiše neku dobru foru, a ako je nešto "urgentno" SMS ili poziv.

6) Lokacija mi je uvek uključena zbog navigacije - korisna stvar za BG gužve..Jbga nek me prate, nisam krimos, ne švalerišem se..I ako isključim lokaciju - triangulacijom može da se odredi moj položaj svakako (čak i ukoliko koristim "glupi" telefon iz 2000 godine).

7) Skoro sam "podvio rep" i počeo da koristim i ebanking na telefonu. Pogotovo što u većini prodavnica može da se plati tako što skeniram QR kod mog računa i onda mi se preko POS terminala "skenira" QR kod, pa ne moram da nosim karticu sa sobom..

Teško je, da ne kažem nemoguće - ne koristiti pametni telefon i komp ili tablet.. Mislim možemo da živimo kao amiši, ali nije to rešenje.. Rešenje je "optimizovati" korišćenje svega toga i svesti na razuman nivo.. Niti ja volim da imam direktan prenos života ljudi (čak i u slučaju najužeg kruga prijatelja), ne zanima me kad je neko klopao u kom restoranu, kad je neko otišao na skijanje, kad je nečije dete prvi put prdnulo, podrignulo, reklo "mama" i slično - niti volim da neko drugi zna svaki moj pokret.

Na kraju dana i miš i tastatura i telefon i daljinski su u našim rukama.

Citat:
B3R1: Bilo bi lepo kada bi postojao neki telefon koji ima samo "dugmice", plus Viber i Skype.


Mislim da nova Nokia 3310 podržava Viber recimo.. Ili oni malo matoriji Blackberry telefoni.
[ Impaler @ 27.01.2022. 12:45 ] @
Ne znam koliko ti mogu pomoci, ali prati ovaj topic
Uskoro ga mozda updejtam s novim uputstvima

https://www.elitesecurity.org/t507589

Nekoliko smjernica:

1. ako se bavis kreativom tebi ne treba pristup internetu, nego internet treba pristup tebi. A to mu dozvolis pod tvojim uvjetima.

2. Mobiteli su u startu spijunske kompromitirane naprave, te ih tako treba tretirati, u smislu stavit ces ih van firewalla u svojoj mrezi.

3. Kabel je uvijek bolje nego wireless.

4. airgap je bolje nego kabel






[Ovu poruku je menjao Impaler dana 27.01.2022. u 14:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 27.01.2022. u 14:05 GMT+1]
[ nkrgovic @ 27.01.2022. 13:15 ] @
Generalno ne trosim vreme na MadZone, ali ovo je opasna zabluda:

AirGap-ovane mreze se buse, samo tako. Postoje taktike kako se prave napadi na AirGapped mreze, njihov veliki problem je sto, po pravilu, nisu updated. Napadi sa npr. fizickih medijuma cesto daju dobre rezultate....

Kao case study videti StuxNet.
[ Impaler @ 27.01.2022. 13:20 ] @
Nisam ja rekao da je ista 100% sigurno.

Nego je bolje od...

Za case study vidjeti sve ostalo osim stuxneta.
[ Turmen @ 27.01.2022. 13:45 ] @
Prevelika gimnastika..

Na kraju krajeva uvek mogu da se blokiraju DNSovi ili IP range-ovi onoga što nam se ne sviđa..
[ B3R1 @ 27.01.2022. 13:48 ] @
Citat:
Turmen:
6) Lokacija mi je uvek uključena zbog navigacije - korisna stvar za BG gužve..

Da, navigacija je nesto bez cega nazalost ne mogu. Zapravo, u nekoj teoriji bih mogao, postoje one auto-karte koje dolaze u vidu svescica ... ali ako idem pesice to da vucem je neprakticno. A ja sam introvert i ne volim da zapitkujem ljude okolo ...
Citat:
7) Skoro sam "podvio rep" i počeo da koristim i ebanking na telefonu.

Voleo bih kada bismo mogli da zivimo bez banaka. Banke su legalni lopovi. Ali zivot bez tekuceg racuna postaje sve tezi ... u NL jedini nacin da platis mesecne racune je e-banking ili trajni nalog. Skoro sve banke postepeno ukidaju fizicke filijale, a i one koje ih jos uvek imaju vec godinama nemaju blagajnu. I sad pazi bizarnu situaciju - dugujes npr. za struju i zelis da izmiris dug, imas kes. Ali ne mozes s tim nista. Ili - jos gore - u minusu si na tekucem, a imas kes i hoces da to izravnas. Ne mozes. Nemas GDE da uplatis te pare. Chicken-and-egg problem ... :-)

Vrh vrhova - od nedavno su podizanje keša poceli da naplacuju ako dizes preko 5000 evra godisnje. A pre par godina donet je zakon po kome vise niko ne moze da ti proda nista skuplje od 3000 evra za kes ... znaci, udjes u radnju, vidis npr. neku kuhinju, namestaj itd. i kazes - evo para, kupujem - prodavac kaze: a ne, mora kartica. Hoce da nateraju ljude da izbace kes iz upotrebe.

Jer ukidanje gotovine je naredni korak ... (eh, gde je sada @pisac da nam objasni kako je sve to zavera masona/iluminata/reptila ... i ostalih vladara sveta ...). :-)))
[ BuzzLightyear @ 27.01.2022. 14:29 ] @
Dok ne dođe Pisac, možete da odgledate ovaj video. Sadrži sve što je aktuelno: korona virus, emigrante, oružje, bankare i velike korporacije, a sve u cilju uvođenja digitalne valute.

[ Impaler @ 27.01.2022. 16:06 ] @
Citat:
nkrgovic:
Bio je onaj filozof/matematicar sto je pisao o tom zivotu off-grid : Kaczynski... ;)

Kad smo vec kod unabombera, nije lose proucit ni kako se Bin Laden skrivao od amera a njega je poducavala CIA,
Bin laden je komunicirao sa svjetom preko USB sticka. Ako se dobro sjecam, trebao bih i ja ponovit gradivo.
;-) kao case study, moze se i naucit nesto od bin ladena.

Mogao je komunicirat i prema i od svojih sljedbenika.

To mozes samo ako si kreator a ne mozes ako si konzument.

Za konzumente tu je google,facebook. Tu je i microsoft sa svojim security updateovima
[ mrki666 @ 27.01.2022. 16:12 ] @
Citat:
B3R1:
Jer ukidanje gotovine je naredni korak ... (eh, gde je sada @pisac da nam objasni kako je sve to zavera masona/iluminata/reptila ... i ostalih vladara sveta ...). :-)))


A zar nije zavera? Možda se ne zovu "Iluminati", "komitet 300" i slične izmišljotine... ali svakako postoje vladari iz senke. I šta misliš... oni se šetkaju okolo i ćućure sa komšilukom... ne, ne... oni vode tajne živote, paze s kim i gde se sastaju i imaju svoje sednice na kopjima odlučuja šta će dalje sa nama ljudima... Da, Da, baš tako... mi... verovali ili ne, dovoljno je što ONI veruju da su iznad svih nas. A tako i jeste. I odlučuju o našim životima.

Samo sve te "lopovčine" ne možete naći ni na fejsu ni na ulici niti il bilo kako kontaktirati... To su zatvoreni krugovi, i onda puste neku budalu da na fin način laprda o tome, kao brinemo se, nije strašno, strašno je, može, ne može...

A političari??? Oni su uglavnom ti klovnovi, zaduženi za informisanje javnog mnjenja...
[ MajorFatal @ 27.01.2022. 17:06 ] @
Pare su najprljavija stvar, koliko to samo ruku promeni, pa onda virusi, bakterije, možda tajna vladi u stvari voli čovečanstvo i želi da mu pomogne ukidajući prenosioce nekih budućih zaraza, primakneš mobilni na bezbednu razdaljinu i puf .. platio si, bez prljavih papirića i kovanica :)
[ BuzzLightyear @ 27.01.2022. 17:24 ] @
Da nas tajna vlada stavrno voli sprovela bi vakcinaciju putem "prljavih" novčanica. Dodirneš novčanicu, a na njoj se nalazi najnoviji virus-vektor koji te kompletno imunizuje.

P.S.
Opšte poznata stvar je da prilikom brojanja novca mora da se lizne prst.
[ MajorFatal @ 27.01.2022. 17:56 ] @
Nemoj im davati ideje, bar dok ne potvrde da nas vole
[ Turmen @ 27.01.2022. 19:18 ] @
Kao virusofob ili bakteriofob, totalno podržavam izbacivanje keša. I sam retko koristim keš, podignem nešto malo para da imam u kešu za neki buvljak ili ako u nekoj prodavnici ne radi terminal ili ako naručujem nešto pa plaćam pouzećem.

Tehnologija je uveliko ušla u našu svakodnevnicu i kada bi se desila neka internet apokalipsa, mislim da bi ispao opšti kuršlus..Većina smatra tehnologiju zdravo za gotovo i misli da može bez nje, ali realnost je nešto drugo.

Svakako mislim da svako ko ima malo pameti i tehničke pismenosti može iz tehnologije da izvuče ono dobro, da olakša sebi život, a da filtrira ono loše.

Meni recimo navigacija, ebanking i online kupovina dosta olakšavaju život (ne volim gužve i redove), takođe učenje (beezbroj resursa na netu), a društvene mreže, medije, televiziju, online streaming i ostalo - pa skoro da ne konzumiram uopšte.
[ MajorFatal @ 27.01.2022. 19:55 ] @
Jes pa da nam oslabi prirodni imunitet, keš ima ulogu one kaščice u crkvi da svi podelimo i prenosimo šta je na meniju, danas kod tebe 5 dinara a juče bilo kod neke bake sa planine koja ko zna šta je dirala, vlada u senci je na sve mislila, zato još ima keš.
[ Bradzorf012 @ 27.01.2022. 20:37 ] @
Pare ne smrde.
[ MajorFatal @ 27.01.2022. 21:12 ] @
Hendikep pravnog fakulteta, nauče samo šta su neki Rimljani rekli, ali ne i šta su rekli Grci ili Vikinzi, jer nisu imali rimsko pravo :)
[ Turmen @ 28.01.2022. 10:16 ] @
Citat:
MajorFatal: Jes pa da nam oslabi prirodni imunitet, keš ima ulogu one kaščice u crkvi da svi podelimo i prenosimo šta je na meniju, danas kod tebe 5 dinara a juče bilo kod neke bake sa planine koja ko zna šta je dirala, vlada u senci je na sve mislila, zato još ima keš.


Meni ko za inat bankomat izbacuje ganc nove novčanice, kao da su juče štampane :)

Dokle god postoje vlade i bankari koji su u sprezi sa krimosima - biće i keša. Ili dok se ne napravi dovoljno jak backup za "prljavi novac". Ukidanjem keša bi siva ekonomija bila dobrano pogođena.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2022. 11:47 ] @
@TheSpiridon,

Postoji mnogo nivoa i stvari koje zajednicko imaju to sto si napisao.

Na primer, mozes samo da se "iskljucis" a mozes i da budes vrlo aktivan, kao RMS.

Takodje, ova oblast kaci ne samo pitanje podataka, pracenja, privatnosti vec debelo zalazi u politiku, pravo i filozofiju.

--

Ako ti je cilj samo da se iskljucis, nema nikakve specijalne potrebe kupovati neku posebnu robu -

PC:

1. Nemoj posecivati socijalne mreze, medije koje ne zelis (ili sve)
2. Dodaj njihove sajtove u hosts fajl kao lokalnu IP adresu
3. Koristi Firefox sa plug-inovima koji dodatno sprecavaju curenje podataka
4. Uvek imaj minimalnu kolicinu programa i servisa (ukljucujuci i OS konfiguraciju) dovoljnu za tvoju upotrebu

Telefon:

1. Ne mora biti obican dumbphone, moze i smartphone sa OS-om koji je osisan i ne zove automatski servise koje neces

--

Ovo nije idealno resenje, ali vec zatvara ogrommnu vecinu rupa + ti imas "mir" od izvora informacija koje ne zelis kod sebe.

I dalje ce te iskusni fingerprint-ovati, i dalje postoji mogucnost da te neko 'akuje, i dalje mozes biti prisluskivan i sl...

Ako je to potrebno, onda dodajes nove slojeve - od koriscenja specijalizovanih OS distribucija, hardvera, VPN + Tor rutiranja, potpune enkripcije svih medija i backupa... i tako dalje, lista moze da postane jako velika (kao i cene).

Dalje, u tom momentu ukapiras da - iako si se "zastitio od Facebooka" da si i dalje u nekoj meri ogranicen odlukama skupstine stanara, mesne zajednice, udruzenja mesara/apoteka, ...

Hoces stvari da uzmes skroz u svoje ruke onda?

Moze, off-grid bato onda - ali onda ces morati da pravis sve sam, ako si BAS toliko odlucan. Plus naravno svoju hranu... :-)

--

Onda mozda zelis da se tvoja ideologija / pogled na svet siri? Da budu jace zastupljeni? - Onda se spremi za politicko angazovanje - agitovanje, lobiranje, mreze simpatizera, propagiraces slobode servisiranja, otvoren hardver, otvoren softver, jaku enkripciju (e2e naravno) - onda zaboravi na svoju privatnost, ali ces verovati da radis dobru stvar.


Ali sve ovo su samo

[ Shadowed @ 28.01.2022. 12:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali sve ovo su samo

Evo, uhvatili ga da siri informacije kako izbeci pracenje i odma' ga prekinuli u pisanju.
[ Impaler @ 28.01.2022. 12:36 ] @
Telefon:
Zakljucana je platforma nece nikad biti sigurna.

Neki su probali s open hardware mobilnim telefonima
Ili cak je postojao projekt Osmocom, danas su te Motorole koje osmocom podrzava zastarjele

osim ako nisi probio baseband bootloader i napisao svoj baseband OS, onda zaboravi.

Sigurnost obicno dolazi u razinama:


Postoje razine sigurnosti koje mozes probati, od najvece da NE koristis smartphone
Do nikakve. Gdje se smartphone koristi uvijek i za sve.

[ Turmen @ 28.01.2022. 13:18 ] @
Ne prođe bar jedan dan u nedelji da ja ne pomislim o životu "van radara".. Ono na nekoj planini, u nekoj brvnari, bez TVa, pametnih telefona, sa šporetom smederevcem kao vrhuncem tehnologije..
[ B3R1 @ 28.01.2022. 15:09 ] @
Citat:
Turmen: Ne prođe bar jedan dan u nedelji da ja ne pomislim o životu "van radara".. Ono na nekoj planini, u nekoj brvnari, bez TVa, pametnih telefona, sa šporetom smederevcem kao vrhuncem tehnologije..

Onda pocni sa kondicionim pripremama, jer u suprotnom neces biti prvi kancelarijski radnik koji se usinuo kada je uzeo sekiru u ruke ... :->

A osim tehnike cepanja drva, koja je skill za sebe, trebace ti i znanje kuvanja, kao i poznavanje poljoprivrednih procesa (setva, zetva, kalemljenje ...). Na ES imas cak i namenski forum za to - Poljoprivreda, koji moze da ti posluzi kao referenca.

A mozes da pogledas i ovaj film:

[ Impaler @ 28.01.2022. 15:11 ] @
Istina je da nemozes na internetu sto hoces dokle hoces. Da imas "slobodan GNU web"

Internet je centraliziran. Napravi web site, odgovarati ces ljudima od kojih si kupio domenu.

Odgovarati ces hostingu.

Mozes li dignuti na vlastitoj mashini sajt pa da ljudi pristupaju preko ip p2p protokolom.

Moze ali ISP ti je za vratom.

Zelis biti ISP?, Postoji agencija.

Mozes li sajt napisati na USB stick pa bacati iz aviona ko letke, moze. Vjerojatno ti je opet netko nad glavom.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 28.01.2022. u 16:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 28.01.2022. u 16:25 GMT+1]
[ MajorFatal @ 28.01.2022. 16:03 ] @
Citat:
Turmen:
Meni ko za inat bankomat izbacuje ganc nove novčanice, kao da su juče štampane :)

Dokle god postoje vlade i bankari koji su u sprezi sa krimosima - biće i keša. Ili dok se ne napravi dovoljno jak backup za "prljavi novac". Ukidanjem keša bi siva ekonomija bila dobrano pogođena.


Ma ko da ih unutra u bankomatu štampaju toliko su nove, i posle odkud inflacija .. a keša će biti dok ima koliba u šumi koja prodaje suvenire, a nije nakačena na internet, ili dok šetaš pustinjom i naletiš na beduine i hoćeš da kupiš hleb, znači doveka će biti keša ..

Citat:
Shadowed:
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali sve ovo su samo

Evo, uhvatili ga da siri informacije kako izbeci pracenje i odma' ga prekinuli u pisanju.


Ako su ga banovali sa ludačkom košuljom nećemo skoro čuti od njega .. :)
[ Turmen @ 29.01.2022. 19:29 ] @
Citat:
Onda pocni sa kondicionim pripremama, jer u suprotnom neces biti prvi kancelarijski radnik koji se usinuo kada je uzeo sekiru u ruke


Nisam se ušinuo, ali sam se umorio i zadihao kao da sam prešao 50km bajsem u 24. brzini, kad sam danas pola sata sekirao drva na placu :)

Odličan je film.

[ Bradzorf012 @ 29.01.2022. 20:25 ] @
Da li je moguće da postoji osoba koja ima manje kondicije od mene?
[ Turmen @ 29.01.2022. 22:13 ] @
Ja mislim da trenutno imam manje kondicije od prosečnog 80godišnjaka. Preležana korona i dve nedelje neaktivnosti (mada nije da sam bio nešto aktivan i pre toga) su ostavile traga.
[ TheSpiridon @ 30.01.2022. 15:00 ] @
@Turmen, vidi boga ti reši to, nemoj si se prerano predaš...
[ Turmen @ 31.01.2022. 13:29 ] @
Naravno, krenuo sa nekim šetnjama i vežbicama.
[ Impaler @ 31.01.2022. 14:38 ] @
Kako ste vi s internet sigurnosti i privatnosti presli na tjelovjezbu?

Ako vas se ovo ne tice, i nemate tajnih informacija koje treba zastitit.
Onda vjerojatno informacije idu od vas prema gore.
A od facebooka prema vama ne.
Slobode ce biti kad bude obrnuto, kad fb prestaane trgovati s nasim info.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 31.01.2022. u 16:01 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 31.01.2022. 19:34 ] @
Ja sam rešio da se vodim onom Bin Ladenovom - Kad su mene mogli da ufate a koristio sam usb i internet kafe onda mogu i mene.
[ Impaler @ 01.02.2022. 07:09 ] @
Osama Bin laden :
Covjek na svom imanju u Abbotabad nije imao vezu na internet, ali se dopisivao e-mailom.
Nije imao nikakav digitalni footprint.

A svejedno CIA je pronasla 470.000 fajlova na 183 raznih uredaja.

Osama je koristio USB stick kad bi trebao poslati e-mail, dao bi stick kuriru koji bi otisao do internet caffea i poslao e-mail.
A e-mail je citao isto tako samo obrnuto. Sve je to radilo vrlo sporo.

Uhvatili su ga jer su pratili jednog njegovog kurira, za kojeg su doznali od pritvorenika u Guantanamo Bayu
[ Bradzorf012 @ 01.02.2022. 08:33 ] @
Na kraju krajeva, uvek možeš da napišeš sopstveni OS, Osama OS 1.0.
[ TheSpiridon @ 01.02.2022. 11:59 ] @
Osama OS - OOS - US :)

Sigurno pretio Beloj Kući, pa im više dokur*io...
[ B3R1 @ 01.02.2022. 13:28 ] @
A ovako to radi Putin:

https://www.mirror.co.uk/news/...confirms-reason-still-21591660
[ TheSpiridon @ 01.02.2022. 13:38 ] @
Nije ni njemu lako, prisluškuju ga SVI, sve do Vanzemaljaca.
[ Impaler @ 01.02.2022. 13:42 ] @
Sto ce Putinu mobitel?

[ TheSpiridon @ 01.02.2022. 13:54 ] @
On sve razgovore vodi uživo u gluvoj sobi. Po nekad pošalje svog klona, kad je zauzet.
[ Java Beograd @ 01.02.2022. 14:04 ] @
Savremeni mobilni (Android/iOS) je neophodan za dvonivovsku identifikaciju.

[ Impaler @ 01.02.2022. 14:06 ] @
Sto je dvonivovska identifikacija?

[ Java Beograd @ 01.02.2022. 14:27 ] @
Još se koristi i termin "dvonivovska autentifikacija", ili "dvonivovska verifikacija"

Na primer, kad hoću da platim preko web-a, (e-banking) moram da izgenerišem token za plaćanje, preko mobilnog.

Dva nivoa identifikacije su ovde: 1) ebanking, web kredencijali i 2) Mob. telefon i pin za generisanje tokena.
Sigurnost, i "otpornost na zloupotrebu" je na mnogo višem nivou.

Slično, korišćenje naprednih usluga E-uprave, takođe podrazumeva dvonivovsku identifikaciju.
Kad se logujem na Apple App Store Connection - verifikacioni kod stiže na mobilni.
Kad hoću nešto "pipavo" da uradim sa svojim Google accountom - verifikacioni kod stiže na mobilni.

Mislim, primera je bezbroj, a mnogi podrazumevaju posedovanje smart mobilnog,

Korisan link: https://authy.com/what-is-2fa/
[ TheSpiridon @ 01.02.2022. 14:34 ] @
Stigli smo Javo do Putina, nemo nas vrćeš na komplikovano.
[ Java Beograd @ 01.02.2022. 14:51 ] @
Citat:
TheSpiridon: Stigli smo Javo do Putina, nemo nas vrćeš na komplikovano.
Izvinjavam se!
[ Impaler @ 02.02.2022. 12:36 ] @
Citat:
Java Beograd:
Još se koristi i termin "dvonivovska autentifikacija", ili "dvonivovska verifikacija"

Na primer, kad hoću da platim preko web-a, (e-banking) moram da izgenerišem token za plaćanje, preko mobilnog.

Dva nivoa identifikacije su ovde: 1) ebanking, web kredencijali i 2) Mob. telefon i pin za generisanje tokena.
Sigurnost, i "otpornost na zloupotrebu" je na mnogo višem nivou.

Slično, korišćenje naprednih usluga E-uprave, takođe podrazumeva dvonivovsku identifikaciju.
Kad se logujem na Apple App Store Connection - verifikacioni kod stiže na mobilni.
Kad hoću nešto "pipavo" da uradim sa svojim Google accountom - verifikacioni kod stiže na mobilni.

Mislim, primera je bezbroj, a mnogi podrazumevaju posedovanje smart mobilnog,

Korisan link: https://authy.com/what-is-2fa/


Naveo si dva primjera gdje se moze ( a i ne mora) koristiti mobitel za 2FA
E-Banka i e-uprava.
Umjesto mobitela moze se za ovu namjenu koristiti i fizicki token.

A ovih ostalih bezbroj primjera, vjerojatno mislis na aplikacije.

Da, 2FA je potreban za aplikacije, bez mobitela nema aplikacija, to vidim kao umjetnu potrebu.

Nije u rangu s e-bankom i e-upravom. Usluge kojih ima i bez mobitela.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.02.2022. u 14:06 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 02.02.2022. 13:06 ] @
Kad rekoste e-uprava... ŠTA JE TO? Moraš da odeš u opštinu da ti daju 'token' oni te šalju u sup. I niko živ ne zna šta sve treba od podataka i papira i lozinki da bi imao SVE pogodnosti e-uprave...

Zar nije normalnije, napišeš svoj JMBG i broj lične karte ili LIB iz zdravstvene i slično... Nego moraš da juriš tokene da bi radio nešto od kuće... Gluposti.
[ Java Beograd @ 02.02.2022. 13:37 ] @
A šta ako neko zlonameran napiše tvoj JMBG? To ti nije palo na pamet?

Uzgred, ja imam sve pogodnosti e-uprave, i znam sve šta treba od podataka.
[ Impaler @ 02.02.2022. 13:40 ] @
Ovo da Putin nema smartphone nisam znao.
U istim vjestima vidimo da Putin misli da je internet djelo zapadnih spijuna.
I da Putin preferira druge oblike komunikacije.
[ Java Beograd @ 02.02.2022. 13:41 ] @
Citat:
Impaler:... to vidim kao umjetnu potrebu.
Sve osim hrane i odeće je umjetna, (ovde bi rekli: veštačka), potreba, uključujući i GNU internet.
[ Impaler @ 02.02.2022. 13:48 ] @
To je tocno, ali ako zivis u civilizaciji treba ti banka, ( da mozes dobivati pare) a vec e-bankarstvo nije nuzno.

Mobiteli su tek razina ispod iako bi htjeli postati potreba civiliziranog drustva.

Ako zivis na divlje to je drugo.
[ Java Beograd @ 02.02.2022. 14:43 ] @
Ako živiš u civilizaciji, onda moraš da plaćaš i račune.
Mislim, "GNU Internet" podrazumeva internet konekciju, struju, a bogami i vodu, grejanje i odnošenje đubreta.

Dakle, račune moraš da plaćaš. Kešom - u redovima ispred banaka i pošte ili on-line.
Valjda GNU Internet ipak podrazumeva neki kvalitet života bez čekanja u redovima.

Dakle, nije nužno ali podiže kvalitet života, daje lagodnost i više slobodnog vremena za sebe i porodicu.

Čitav progres ljudske vrste, kroz milenijume, se svodi na bolji, lakši, kvalitetniji život.
Ni vodovod nije nužan. Voda se kofama vadila iz bunara, ili dovlačila iz okolnih reka i potoka.
[ Impaler @ 02.02.2022. 15:01 ] @
Placam u cashu, nikad ne cekam u redu. Dodjem tamo i platim.

Vise vremena potrosim da isprintam racun koji mi neki salju samo preko interneta, a i to je u planu da zatrazim da mi salju postom.

vrijeme i ode na zbrajanje da vidim jel sve stiglo i u redu. Tu bi neka aplikacija mozda pomogla.
[ Java Beograd @ 02.02.2022. 16:44 ] @
Onda sigurno plaćaš skuplje, jer je provizija za plaćanje na šalteru znato veća.
A vreme svakako gubiš, sve i ako znaš u kojim periodima meseca/dana nema gužve na bankarskim šalterima.

Ne znam gde ti živiš, ja ni jedan račun nisam štampao, godinama. Ne sećam se ni šta sam ni kad sam štampao poslednji put.
Možda neku avio kartu, dok nije uvedena app za mobilni da na gejtu očita bar kod sa ekrana mobilnog.

Uzgred, kako kupuješ avio karte? Keš? Odeš na neki šalter?
[ Impaler @ 02.02.2022. 16:55 ] @
Placam 2 kn naknade po racunu. I to na benziskoj. Nema guzve.

Nekako mi je to lakse nego da razbijam glavu hocu li pokupiti banking virus ili necu.

I cini mi se da je jeftinije, net banking nesto kosta mjesecno, plus svaka transakcija.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.02.2022. u 18:20 GMT+1]
[ ademare @ 02.02.2022. 18:27 ] @
Java misli da svugde mora biti , onako kako on radi u Srbiji .

Ima i kod nas more takvih saltera privatnika , kod kojih mogu da se placaju racuni .


Nesto je skuplje nego u posti , ali nema redova ni guzvi .

[ Impaler @ 02.02.2022. 19:11 ] @
Kod nas je posta najskuplja.

Sad bas gledam cjenik, i ovo me dodje naj jeftinije.
Net banking kosta cca 10 kn po mjesecu.
I onda jos transakcija je skuplja nego na benziskoj.
Jedino sto platim gorivo do tamo, ali mogu ga zajedno i kupiti. Pa ustedim na putu do benziske.
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2022. 19:23 ] @
Citat:
Impaler:
Placam 2 kn naknade po racunu. I to na benziskoj. Nema guzve.

Nekako mi je to lakse nego da razbijam glavu hocu li pokupiti banking virus ili necu.

I cini mi se da je jeftinije, net banking nesto kosta mjesecno, plus svaka transakcija.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.02.2022. u 18:20 GMT+1]


A ne razbijas glavu da nece neko da te opljacka na putu do saltera recimo? Mislim, ako te vec brine banking virus.

Uzgred, jel stvarno to naplacuju transakcije za net banking? Wtf? Jos ako su skuplje od saltera deluje da tebe ta tvoja banka bas radi.
[ Impaler @ 02.02.2022. 19:31 ] @
Oprezan sam.

Kod vas je besplatna transakcija? To nema nigdje ni u kini.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.02.2022. u 20:41 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 02.02.2022. 20:23 ] @
Poštanska Štedionica uzima 10 dinara po e-uplatnici na homebanking sistemu. A mesečno održavanje osnovnog računa sa dina card je od 70 do 120 din. čini mi se.
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2022. 21:08 ] @
Citat:
Impaler:
Oprezan sam.

Kod vas je besplatna transakcija? To nema nigdje ni u kini.


?!

https://n26.com/en-de/plans

Besplatno za SEPA transakcije... nisam sa ovim racunom radio SWIFT, za to ne znam.



+

Ako placas u stranoj valuti ili dizes strani kes napolju, placeni nalozi (You, Metal) nemaju proviziju. Kurs je Mastercard-ov (mid-market).

Nije da reklamiram banku, ali ovo je postala norma bar kod ovih mobilnih banaka. Moguce je da u okviru neke drzave mogu da zare i pale ali brate, da ti online banking bude skuplji od saltera? To ocigledno nesto ne stima.

To treba vilama i motikama i izbaciti iz posla.
[ TheSpiridon @ 02.02.2022. 21:34 ] @
@Impaler, a što ne pređete na Evro? Mislim da tu leži zec, ucenjuje vas Evropa. Dala baba dinar da uđe u kolo sad bi dala dva da izađe :)
[ Impaler @ 02.02.2022. 21:35 ] @
1. da sam im konkurencija jednostavno bi im zaspammao sustav.
Ono otvoris dvije kartice i saljes s jedne na drugu. U beskonacnoj petlji.
:-)

2. Ili se ne isplati net bankarstvom kod nas, ili je placanje racuna na Petrolu dosta povoljno.
Petrol samo plati preko svojeg net bankinga, ja profitiram jer nemam brige oko net bankinga.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.02.2022. u 22:50 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2022. 22:01 ] @
Citat:
Impaler
1. da sam im konkurencija jednostavno bi im zaspammao sustav.
Ono otvoris dvije kartice i saljes s jedne na drugu. U beskonacnoj petlji.
:-)


Mnogo je jeftinije njihovom automatskom sistemu da ti blokira racun nego tebi da otvaras novi.

Plus, pre ili kasnije ce ti nestati pasosa / licnih karti koje ne mogu biti dovedene u vezu sa tobom. Mnogo pre nego sto mozes servis da ugrozis.

Citat:

2. Ili se ne isplati net bankarstvom kod nas, ili je placanje racuna na Petrolu dosta povoljno.
Petrol samo plati preko svojeg net bankinga, ja profitiram jer nemam brige oko net bankinga.


Petrol = troskovi ljudske radne snage + troskovi bankarstva
Ti = troskovi bankarstva

Jedini nacin da ti budes skuplji je da te tvoja banka dere. Vreme je da ih sutnes.
[ Impaler @ 02.02.2022. 22:20 ] @
Komplicirano je.A platiti cash na petrolu je jednostavno, razmislit cu.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.02.2022. u 23:48 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2022. 23:55 ] @
Ma ok kako tebi vise odgovara.
[ djoka_l @ 03.02.2022. 00:38 ] @
Citat:
Impaler:
1. da sam im konkurencija jednostavno bi im zaspammao sustav.
Ono otvoris dvije kartice i saljes s jedne na drugu. U beskonacnoj petlji.
:-)


Wanabe haker koji ne zna da koristi mobilno bankarstvo nego ide na benzinsku pumpu da plaća račune.

Znaš, za moj poslednji posao, Džon Travolta je poslao Hale Beri da me pozove na razgovor i da mi da 100,000 USD samo za razgovor.
A kada sam se pojavio na razgovoru, uperio mi je pištolj u glavu dok me je jedna prostitutka obrađivala ispod stola i dao mi minut da provalim na sajt FBI.

Jeste, ali na filmu. Jedna prosečna srpska banka ima 3-5 DDoS napada svakog meseca, što vrlo uspešno rešava...
Samo im ti fališ da im srušiš sistem.
[ Impaler @ 03.02.2022. 09:20 ] @
Ja haker?, ne.
ja sam low tech tip.
Jednom prilikom me netko pitao da mu pronadem broj telefona od osobe, mislio je da sam haker, ja jednostavno nazvao info i pitao broj telefona, lik je ostao u cudu. Pa to je lako. Hahaha.

Ali mozda napravim net banking ipak.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 03.02.2022. u 10:34 GMT+1]
[ B3R1 @ 03.02.2022. 15:32 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Poštanska Štedionica uzima 10 dinara po e-uplatnici na homebanking sistemu. A mesečno održavanje osnovnog računa sa dina card je od 70 do 120 din. čini mi se.

Pa kada odes u postu da platis racune takodje placas saltersku proviziju:

https://www.posta.rs/DocumentV...-promet-naplata-racuna-cir.pdf

Koliko ja znam, 10 < 50. Ili ja tu nesto ne razumem bas najbolje?

Racune od pre par godina mozes da placas i u menjacnicama, samo tu su provizije nesto vece. Ali cinjenica je - reda nema. Zgodno je kada nesto moras da platis hitno, a bas si potrefio dan kada se isplacuju penzije, pa su guzve u posti ...
[ TheSpiridon @ 03.02.2022. 15:35 ] @
@B3R1, to i kažem. Hteo sam da pohvalim ovu banku, a ne da kudim. Uzgred, kad se plaća e-uplatnicom, stigne ti sms sa kodom, uneseš kod i onda tek ti skidaju pare sa računa. To je neka dupla zaštita, ako neko dospe do tvoje lozinke, neće baš i telefon da ima.

"Osim ako si -šuntav-" :)
[ Impaler @ 03.02.2022. 16:45 ] @
Tolko ja na Petrolu cca platim. ( 120 + 50 do 100 = 150 din = 9.60 kn a Petrol 10 kn

A tamo kako kaze Dimkovic imaju i troskove radne snage.



[ B3R1 @ 03.02.2022. 16:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Uzgred, jel stvarno to naplacuju transakcije za net banking? Wtf? Jos ako su skuplje od saltera deluje da tebe ta tvoja banka bas radi.

Ivane, ne da naplacuju, vec i deru ... cak i za stvari koje su u vecini zapadnih banaka normalne i besplatne. Recimo, naplacuju cak i podizanje novca s bankomata, bilo kog iznosa. Naplacuju i pretplatu za e-banking, kao i svaku transakciju.

Ali to nije najveci problem nasih banaka. U redu, ako treba platicu, ali da mi se stvari obave kako valja. Eeeeeee ...

Postoje stvari koje nase banke jos uvek jednostavno ne mogu da odrade kako valja. Nijedna! Tipican primer je trajni nalog - usluga koja lepo funkcionise za EDB, Infostan, Telekom, mislim da moze i SBB da ide tim putem. Stedi dosta vremena, pogotovo kada ne zivis u Srbiji. Tvoje je da napunis racun parama, njihovo je da ti placaju racune i da vise ne razmisljas. Super! Ali ...

Neko pametan je uveo nekakve "upravnike" po stambenim zgradama (za koje cujem da ne sluze nicemu), koje takodje treba platiti. Pa onda, negde u zgradama postoje i liftovi cije se odrzavanje placa posebno, sto opet treba platiti. Pa negde se placa i ciscenje zgrade, opet uplatnica ... To su smesni iznosi, negde 2-3 evra mesecno, nista posebno. Ali uterati to u trajni nalog je nemoguce. Banka kaze - ne moze! Cekaj - kako? Pa tako, objasnjavaju, nemamo "model" za to. Model? WTF?! Pa zar nije dovoljno da ja dam ovlascenje firmi koja mi naplacuje te usluge da mi skidaju s racuna? Na to me prekidaju - a ne, to ne funkcionise tako. Nego kako?! Niko nema odgovor. Ok, @djoka_l verovatno zna kako to radi, on se izgleda najbolje razume u bankarstvo ovde.

Odem ja u firmu koja naplacuje te troskove, pitam ih da li mogu da im platim sve racune unapred za godinu dana. I oni slezu ramenima i kazu ne moze. Sto je i logicno, jer oni knjize na osnovu "poziva na broj" koji im stize uz uplate.

I sad, slag na tortu ... objasnim ja njima celu situaciju, kazem da ne zivim u Beogradu ... na sta uvek sledi cuveni odgovor koji me definitivno izbacuje iz takta, a on glasi ...

NADJITE NEKOG (da vam prazni sanduce i uplacuje te pare ...)

sto je inace fraza koju sam u Srbiji cuo mali milion puta, na razlicitim mestima, za razlicite stvari. Ne samo za racune, oni se daju regulisati. Ali to je vec druga i duga prica ...

Znaci, u 21. veku ja ne mogu da delegiram neke poslove banci i ne razmisljam, vec moram ili da se cimam sam ... ili da "nadjem nekog" ... ********* !!!
[ SlobaBgd @ 03.02.2022. 17:13 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
TheSpiridon:
Poštanska Štedionica uzima...

Pa kada odes u postu da platis racune...

Kakve veze ima Pošta sa Poštanskom štedionicom?
[ TheSpiridon @ 03.02.2022. 17:32 ] @
Pošta-Krkobać-Poštanska Štedionica. To je veza.
[ B3R1 @ 03.02.2022. 17:41 ] @
Citat:
SlobaBgd:Kakve veze ima Pošta sa Poštanskom štedionicom?

Deo su iste firme, ali za ovu diskusiju nema veze ...

Samo sam ilustrovao da i u posti kada placas racune na salteru placas i proviziju (a posta naplacuje najmanju tarifu za to), tako da je iluzija to da ce te racuni kostati skuplje ako ih placas iz e-bankinga Postansske stedionice ...
[ djoka_l @ 03.02.2022. 18:05 ] @
Pošta i Banka poštanska štedionica nisu iste frime. U stvari, Ppošta ima udeo u vlasništvu BPŠ negde oko 11%, mada nisam 100% siguran u procenat. BPŠ, sa druge strane, nema udao u Pošti.
A to što u Pošti postoji i šalter na kome mogu da se dignu pare koje su u BPŠ su stvar saradnje, ili BPŠ iznajmljuje prostorije pošti, ili obrnuto. Radnici koji rade u poštama su plaćeni od strane Pošte, neki od strane BPŠ, a ako su zaposleni u Pošti, onda BPŠ plaća uslugu Pošti za obavljanje posla BPŠ.

Što se tiče trajnog naloga, recimo za plaćanje Infostana: postoji ugovor između infostana i poslovne banke. Ugovorom su predviđeni formati poruka i protokoli za plaćanje trajnim nalogom. Recimo, Banka 10. u mesecu šalje u dogovorenom formatu spisak, sa pretplatničkim brojem i računom sa kojeg će biti plaćeno. Infostan 12. u mesecu šalje Banci u dogovorenom formatu iznos zaduženja po svakom od računa koji je prijavljen. Banka 15. u mesecu prebacuje novac, najčešće zbirno - jednim nalogom, sumu svih plaćanja i specifikaciju po brojevima računa koliko je plaćeno. Infostan onda radi raspored priliva na osnovu specifikacije.

Dakle, puno stvari treba da se sklopi za plaćanje trajnim nalogom - ugovor, formati poruka, kao i sposobnost pružaoca usloga da automatski obradi poruke, kao i sposobnosti Banke da automatski obradi slogove pružaoca.
Naravno da nema ni govora da tako uradi neki kućni savet koji od automatizacije ima jednu mastiljavu olovku.

Sa druge strane, kada je u pitanju plaćanje fiksnih troškova, neke banke nude više mogućnosti:
1. Trajni nalog u fiksnom iznosu fiksnog datuma u mesecu na fiksni račun.
2. Iapostavljanje naloga za plaćanje u budućnosti (to nemaju sve banke, ali neke dozvoljavaju da se na plaćanje stavi datum u budućnosti, pa se onda takav nalog pusti naznačenog datuma, ako ima para na računu).

A što se tiče "direktnog zaduženja" postoji mehanizam koji se zove SEPA Direct Debit, ali je on slabo zaživeo, zbog sabotaže NBS. Naime, inicijativu je pokrenulo Udruženje banaka Srbije, negde 2008. a NBS je želela deo "kolača" pa je na sve načine sabotirala uvođenje sistema. Prvo preko Skupštine, uticala je na to da se non-stop odlaže donošenje Zakona, pa onda pretnjama, ucenama i slično.
Zakon je donet sa velikim zakašnjenjem i stvar je prilično restriktivna. Banke koje su uvele SDD, uglavnom rade isplate po menicama, ali ni to nije automatski. Kada poverilac pokrene naplatu menice, Banka najčešće zahteva da joj se dostavi i papirni dokument, pa i kad on stigne, dužnik može da odbije da plati, pa onda se zavrte poruke između banke poverioca i banke dužnika. Igranka bez prestanka.

Evo ga primer plaćanja u Raiffeisen banci, gde na dodatnim opcijama postoji mogućnost da se zada budući datum plaćanja...



Ovo je ebanking bivše mts Banke, gde može da se vidi spisak naloga za plaćanje u budućnosti



[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 03.02.2022. u 19:23 GMT+1]
[ djoka_l @ 03.02.2022. 18:39 ] @
Evo sada sam proverio, Intesa ima, takođe, plaćanje u budućnosti. Oni su letos promenili softver, pa nisam bio siguran da li to i dalje radi kod njih. Pretpostavljam i da druge banke imaju takvu opciju. Sada, ko ne zna da to može neka proveri na svom ebankingu...
[ Ivan Dimkovic @ 03.02.2022. 22:17 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Uzgred, jel stvarno to naplacuju transakcije za net banking? Wtf? Jos ako su skuplje od saltera deluje da tebe ta tvoja banka bas radi.

Ivane, ne da naplacuju, vec i deru ... cak i za stvari koje su u vecini zapadnih banaka normalne i besplatne. Recimo, naplacuju cak i podizanje novca s bankomata, bilo kog iznosa. Naplacuju i pretplatu za e-banking, kao i svaku transakciju.

Ali to nije najveci problem nasih banaka. U redu, ako treba platicu, ali da mi se stvari obave kako valja. Eeeeeee ...

Postoje stvari koje nase banke jos uvek jednostavno ne mogu da odrade kako valja. Nijedna! Tipican primer je trajni nalog - usluga koja lepo funkcionise za EDB, Infostan, Telekom, mislim da moze i SBB da ide tim putem. Stedi dosta vremena, pogotovo kada ne zivis u Srbiji. Tvoje je da napunis racun parama, njihovo je da ti placaju racune i da vise ne razmisljas. Super! Ali ...

Neko pametan je uveo nekakve "upravnike" po stambenim zgradama (za koje cujem da ne sluze nicemu), koje takodje treba platiti. Pa onda, negde u zgradama postoje i liftovi cije se odrzavanje placa posebno, sto opet treba platiti. Pa negde se placa i ciscenje zgrade, opet uplatnica ... To su smesni iznosi, negde 2-3 evra mesecno, nista posebno. Ali uterati to u trajni nalog je nemoguce. Banka kaze - ne moze! Cekaj - kako? Pa tako, objasnjavaju, nemamo "model" za to. Model? WTF?! Pa zar nije dovoljno da ja dam ovlascenje firmi koja mi naplacuje te usluge da mi skidaju s racuna? Na to me prekidaju - a ne, to ne funkcionise tako. Nego kako?! Niko nema odgovor. Ok, @djoka_l verovatno zna kako to radi, on se izgleda najbolje razume u bankarstvo ovde.

Odem ja u firmu koja naplacuje te troskove, pitam ih da li mogu da im platim sve racune unapred za godinu dana. I oni slezu ramenima i kazu ne moze. Sto je i logicno, jer oni knjize na osnovu "poziva na broj" koji im stize uz uplate.

I sad, slag na tortu ... objasnim ja njima celu situaciju, kazem da ne zivim u Beogradu ... na sta uvek sledi cuveni odgovor koji me definitivno izbacuje iz takta, a on glasi ...

NADJITE NEKOG (da vam prazni sanduce i uplacuje te pare ...)

sto je inace fraza koju sam u Srbiji cuo mali milion puta, na razlicitim mestima, za razlicite stvari. Ne samo za racune, oni se daju regulisati. Ali to je vec druga i duga prica ...

Znaci, u 21. veku ja ne mogu da delegiram neke poslove banci i ne razmisljam, vec moram ili da se cimam sam ... ili da "nadjem nekog" ... ********* !!!


Pa pazi, evo na temi covek voli da ide do neke benzinare i da placa racune. Moja keva, podize svakog meseca svoju penziju kao da je 1980, i placa onda sve jedno-po-jedno, naravno tako sto se proseta do saltera, sta qr...

Svaki put kad pitam WTF, uvek dobijem isti odgovor - tako je lakse, ne ume ona sa tim karticama, sta ako je neko hakuje (ej hakuje)... Znaci sve ima, tehnicki ne mora banku da vidi - ali jednostavno vise voli stare metode.

Da ne bude zabune, to je sasvim OK - mislim ko sam ja da se mesam nekome sta i kako voli da radi. Ali, mozda je broj ljudi koji tako razmisljaju dovoljno velik da banke mogu da lupe k*tom o astal i drze naplacivanje online transakcija i sl. gluposti.

A to "nadjite nekog" je upravo posledica toga sto "da se prosetam malo sat-dva" nema neku implicitnu vrednost cim se pomene. Opet, ako je to tako... pa brate, nadji nekog, sta da ti kazem.
[ Impaler @ 03.02.2022. 22:43 ] @
I mislis da je to jako napredno sto klikas svaki put u mjesecu na net banking.
Ustedio si koliko pol sata? Sat? Zasto ne i vise?
Zasto i to klikas kad postoji trajni nalog.
Izbaci onda i to klikanje i sebe iz jednadzbe.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 04.02.2022. u 00:05 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 03.02.2022. 23:57 ] @
A ko je uopste pominjao nekakvo kliktanje? Ovi gde imam racun i nemaju potpuno funkcionalan sajt, mobilna aplikacija je centar svega, sajt ima samo delic funkcija.

Ja sam se samo zacudio da uopste placas online transakcije, a kamo li da su jos skuplje nego preko saltera.

Naravno da necu da rucno placam racune koje mogu da automatizujem (direct debit ili programirano placanje). Za direct-debit, banka daje da otvaram virtuelne racune (svaki svoj IBAN ima) tako da mogu da radim i sa onima kojima ne verujem previse - ne mogu da povuku vise od maksimuma koji ja namestam.

I nista od ovoga ne kosta vise od mesecne naknade za takav racun.

Citat:

Izbaci onda i to klikanje i sebe iz jednadzbe.


Jedini racuni koje ja placam licno (preko aplikacije) su vanredni racuni, ubi me ako potrosim vise od 10 minuta mesecno na to.
[ B3R1 @ 04.02.2022. 11:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa pazi, evo na temi covek voli da ide do neke benzinare i da placa racune. Moja keva, podize svakog meseca svoju penziju kao da je 1980, i placa onda sve jedno-po-jedno, naravno tako sto se proseta do saltera, sta qr...

Isti slucaj i sa mojom majkom, s tom razlikom sto kada je napunila 87 godina (pre 2 godine) postala je nepokretna ... sada saberi ono sto sam napisao i taj podatak i samo ce ti se kaz'ti ... :-(

Ali starci se tako ponasaju, jer ih je tome naucio dug zivot u zemlji u kojoj je poverenje bilo najskuplja stvar. A ima tu i drugih motiva ... Ali to je vec neka deseta tema, prilicno duga i teska ... Verovatno cemo sve shvatiti kada (i ako) dozivimo njihove godine.
Citat:
djoka_l:
Što se tiče trajnog naloga, recimo za plaćanje Infostana: postoji ugovor između infostana i poslovne banke. Ugovorom su predviđeni formati poruka i protokoli za plaćanje trajnim nalogom.

Djoko, hvala na iscrpnom odgovoru. Iz tvojih poruka uvek nesto naucim. Pretpostavljao sam da je nesto tako u pitanju, ali tvoja prica mi je to potvrdila.
Citat:
Sa druge strane, kada je u pitanju plaćanje fiksnih troškova, neke banke nude više mogućnosti:
1. Trajni nalog u fiksnom iznosu fiksnog datuma u mesecu na fiksni račun.
2. Iapostavljanje naloga za plaćanje u budućnosti (to nemaju sve banke, ali neke dozvoljavaju da se na plaćanje stavi datum u budućnosti, pa se onda takav nalog pusti naznačenog datuma, ako ima para na računu).

Ok, to je automatsko placanje, ali nije automatsko zaduzenje racuna.
Citat:
A što se tiče "direktnog zaduženja" postoji mehanizam koji se zove SEPA Direct Debit, ali je on slabo zaživeo, zbog sabotaže NBS.

Koliko ja znam, SEPA je Single EURO Payments Area, a mapa na Wikipediji lepo pokazuje da Srbija nije clanica SEPA. Inace, SEPA je nastala pre 10 godina, a pre toga mnoge evropske banke su imale svoje mehanizme za to. Akceptni nalozi, recimo. Da, znam, u Srbiji su verovatno raspolozivi samo pravnim, a ne i fizickim licima. Opet zakoni ...
Citat:
Banke koje su uvele SDD, uglavnom rade isplate po menicama, ali ni to nije automatski. Kada poverilac pokrene naplatu menice, Banka najčešće zahteva da joj se dostavi i papirni dokument

FT1P, pa da ... eh, ja 20 godina na poslu kroz ruke nisam opipao nijedan papirni dokument, dok moji drugari u Beogradu po kancelarijama imaju one tzv. "registratore" i ceo dan se bave slaganjem nekakvih papira u ta cuda. Sve ima nekakve rokove koliko se sta cuva, pa kakve pecate mora da ima ...
Citat:
pa i kad on stigne, dužnik može da odbije da plati, pa onda se zavrte poruke između banke poverioca i banke dužnika. Igranka bez prestanka.

Problem je u tome sto su bankama u Srbiji delegirani mnogi poslovi koji u drugim zemljama obavljaju drzavni organi - poreske uprave, carine, sudovi, izvrsitelji, ponesto i od notara ... Razlog za to je verovatno istorijski (moja licna teorija - ispravi me ako gresim) - nekada je postojala jedna SDK koja je bila bog i batina i koju svi stariji ljudi dizu u nebesa i hvale kao jedno od najboljih tekovina titoizma. Ona je bila tata i mama za sve, starala se o porezima, doprinosima, akcizama ... "drustveno knjigovodstvo" - sama rec kaze. Kada je platni promet presao u banke ti poslovi su po automatizmu takodje presli tamo. I zato se i desava da se poruke "zavrte", bas kao sto si ti napisao.

U drugim zemljama gde banke nemaju nikakvu ulogu kontrolora gradjana, vec samo sluze za trange-frange para s racuna na racun, kada dodje do nekog spora poverilac direktno ispostavlja opomenu duzniku, pa kada ovaj opet odbije da plati salje mu izvsitelja na adresu i tu se prica zavrsava. Banke tu imaju samo tehnicku ulogu pumpanja para tamo-vamo i ne mesaju se u odnose poverilaca i duznika, dok se kod nas i dalje intenzivno mesaju u sve. Primas pare iz inostranstva - zasto ih primas, ko ti ih salje, za sta ces ih koristiti, popuni sifru svrhe uplate 00-99, podnesi 1000 papira kao dokaze, da li si platio poreze, da li si platio doprinose, da li si platio zdravstvenu knjizicu, da li si je overio ... pre nego sto ti odobre priliv.
[ djoka_l @ 04.02.2022. 11:48 ] @
Citat:
Koliko ja znam, SEPA je Single EURO Payments Area, a mapa na Wikipediji lepo pokazuje da Srbija nije clanica SEPA. Inace, SEPA je nastala pre 10 godina, a pre toga mnoge evropske banke su imale svoje mehanizme za to. Akceptni nalozi, recimo. Da, znam, u Srbiji su verovatno raspolozivi samo pravnim, a ne i fizickim licima. Opet zakoni ...


SEPA jeste to što si ti napisao, koristi se u EURO zoni isključivo za plaćanje u EUR, ali je Srbija usvojila format poruke (XML), samo što se te poruke koristi isključivo za direktno zaduženje. SEPA Direct Debit ne ide kroz NBS, kao platni promet, nego preko UBS, a zbog restriktivnog zakona, koristi se vrlo malo. Za razliku od IPS (instant payment system) koji su poslovne banke MORALE da uvedu, bez obzira da li su želele ili ne, ili Dina kartice (isto - shotgun wedding) - obe stvari je NBS NAREDILA da se uvedu, SDD nije obavezno da se uvede, pa se zato i ne koristi previše.