[ BuzzLightyear @ 08.02.2022. 08:11 ] @
Naše arhitekte su nadmašile i Kelte i Rimljane i Turke i Austrougare!

[ SASA M. @ 08.02.2022. 10:14 ] @
Mogla bi da padne jedna metro stanica, tu negde izmedju kaveza sa majmunima i tigrovima.
[ anon70939 @ 08.02.2022. 10:55 ] @
To bese vlasnici Levi9 su investitori? :)
Muljaza neka zesca valjda, sa sumnjivim dozvolama
[ Turmen @ 08.02.2022. 13:06 ] @
Polako, završiće i Kalemegdan pod bagerom kroz koju godinu živi bili pa videli. Uz obrazloženje koje je bivši gradonačelnik, sadašnji istaknuti doktor ministar (vezano za stari savski most) dao - "Rušimo ga jer se ne uklapa u koncepciju brzog i modernog Beograda"
[ MajorFatal @ 08.02.2022. 17:30 ] @
Ima ovde detaljnije objašnjeno šta su sve zanemarili, i koje zakone i odluke promenili 2012 da igrade tu rugobu



Više bih voleo da se tema zove investitorski urbanizam pa da pobrojimo šta je još porušeno radi gradnje kvadrata i dva koji će ostati da zvrje prazni. Na primer odmah iza K-distrihta a prema obali reke su teniski tereni, barake pa i zgrade smećlarske porodice jedne poznate i imućne ličnosti.
[ MajorFatal @ 08.02.2022. 17:34 ] @
Na koji način se od teniskih terena stiglo do kvadrata tik uz Kalemegdan ...

[ B3R1 @ 08.02.2022. 17:35 ] @
Trebalo je da bude ovo star-trek cudeso:



Ali izgleda da je Mister Spok malo popio, pa mu je warp-speed omasio galaksiju ... zbog cega stize ova crnotravska varijanta:



[ MajorFatal @ 08.02.2022. 17:42 ] @
Što bi rekla pokojna veštica sa dedinja u intervjuu za dugu dok joj na zidu iza glave stoje fotografija njenog pulena u trkačkom autu, ikona Svetog Save i slika lenjina: Ja to zovem lepota različitosti :)
[ Riblja corba @ 08.02.2022. 21:47 ] @
B3r1, hvala za podsecanje. Pre bih progutao i ono star trek cudo...
RIP Zaha Hadid
[ BuzzLightyear @ 09.02.2022. 07:49 ] @
Ja sam udaljen više svetlosnih godina od Beograda. Šta misle o pogledu na K... od distrikta forumaši koji imaju Beograd kao deo svog imena?
[ B3R1 @ 09.02.2022. 12:16 ] @
Citat:
BuzzLightyear: Ja sam udaljen više svetlosnih godina od Beograda. Šta misle o pogledu na K... od distrikta forumaši koji imaju Beograd kao deo svog imena?

Ja sam trenutno udaljen 2000 km od Beograda, ali sam u Beogradu rodjen, svoje detinjstvo sam provodio bas na Kalemegdanu, u Zoo-vrtu, na Dorcolu ... i pamtim ona vremena kada je Beko fabrika jos uvek radila, kada je u njenoj blizini bio vojni otpad na kome su jugo-pankeri kupovali vojnicke cokule i zamisljali da su to "martinke" (jer su prave martinke nosila samo deca lekara i komunistickih funkcionera), tu je bila i nekakva travarska apoteka gde su se kupovali cajevi za sve i svasta ...

Da se ne lazemo - od Beka, vojske, tih travara i mnogih drugih koji su odatle odavno otisli ostale su samo rusevine, barake, hangari kroz koje duva promaja itd. Da li je to lep prizor? Nije.

S druge strane, moglo je sve to da se resi lepse i u skladu s vec postojecom zgradom Beka i onom skolom na cosku. Znaci, zgrade koje ne prevazilaze spratnost Beka i te skole, s vise zelenila. Ali investitor je hteo da isplati pare koje je ulozio u parcelu, a vise od 5000 evra/m2 ti u Beogradu niko ne bi dao, makar se zgrada nalazila pored samog Pobednika. Tako da je morao da u to cudo smesti sto vise stanova, lokala, kancelarija itd. da bi investicija isplatila samu sebe. Novac - vrhovno bozanstvo, da, da ...

Ali opet, na drugoj strani tog kraja, na samom dnu ulice Tadeusa Koscuskog, vec pola veka kocoperno stoji soliter od 20 spratova. Onako oronuo, fasada mu otpada. A u nastavku tog solitera ona naselja na Keju koja iz daljine deluju kao Blokovi. Nista se ne razlikuju.

Tako da ce i to ruglo na kraju ljudi progutati i navici se na to. Neki skorojevici ce se tu doseliti i kaciti slike svojih stanova po (a)socijalnim mrezama.

A svojim gostima ce ovako objasnjavati gde zive:



Kale, kale, brdo, brdo ...

:-)
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2022. 15:02 ] @
Sta je problem, sve ce to jedan veliki moderni billboard resiti - pa ce displej da prikazuje nekadasnje stanje stvari ovima sto sede na terasi.

Uz poneki prekid zbog ekonomsko-propagandnog-programa, tipa cigare ili tamponi.

Plus, moglo je to i mnogo gore - recimo ovako:

[ MajorFatal @ 09.02.2022. 15:18 ] @
Travarska apoteka bi trebalo da se zvala Josif Pančić, valjda ih ima još po gradu, ili bar na pijacama.

Nekad mi se čini da bih zabranio svaku gradnju dok se ne popuni, ili stavi u funkciju, i održava kako bi trebalo, već postojeće, popuni belvil i one dve zgrade od karića pa onda gradi dalje. Nego ovako ispada da samo zauzimaju prostor, i još gore, ima građevinsku firmu pa mora da gradi, nema šta drugo da radi, pa gradi bilo šta. A stanovništva sve manje, za koga li grade.

Ono po centru tek užas, zgrada zaštićena na sto godina, ističe zaštita i treba da se zaštiti ponovo, u tom međuvremenu između jedne zaštite i druge, a po dojavi, uluću i ruše, sačuvaj bože. Od ovih su samo gori oni što po dojavi da je krenula hitna pomoć šalju i grobarsku službu, pa se trkaju državni i privatni grobar :)
[ MajorFatal @ 09.02.2022. 19:00 ] @
Smal ne zaboravih, rekao bih da su "oni" pronašli još jedan fazon za ...

Još od kako su građani uz mnogo potezanja i izletanja u pola noći u pidžami pred bager odbranili nekako peti parkić, a investitor dobio odštetu par godina kasnije posle podužeg sudskog procesa, on tu planirao, gradnju, zaradu, uložio, platio, zamislio, dokumentacija, itd ...

Posle toga je bilo nekoliko sličnih, ali za koje od početka čini mi se možeš da vidiš da je sumanuta varijanta koja nema šansi za realizaciju, ali to mu dođe nešto kao win-win kombinacija za "investitora", ako sagradi zgradu dobija zgradu, ako se narod pobuni i obustavi gradnju - dobije odštetu. Samo treba neko vispren da izda dozvolu za gradnju u sred parkića između drugih zgrada, gde niko normalan ne može da zamisli zgradu, a i parkić je svojevremeno planiran baš za potrebe stanara susednih zgrada, dok se još planiralo.

I tako u bloku 37, u bloku 8A, u blokovima 29 i 32, ma to sad ide rutinski, dođu ograde gradilište, pošalju jedan bager da turira, narod se pobuni zove medije (ako se i ne pobuni sam može neko da ga podstakne, ko je još video spontan protest), ok vrati bager i idi po naplatu, baš smo se namučili.

Ko može da poveruje da bi ovo ikad bilo izgrađeno u bloku 37?

[ optimizator @ 10.02.2022. 00:10 ] @
Samo,još je to i malo,... da naše arhitekte uz podršku investitora ne počnu ko rusi, da prave ovakve, kako ih sami rusi zovu ,,čovečije mravinjake" gde su natrpali na hiljade stanova u svakoj zgradi, bez dodanih parkinga, bez sunca u podnožju, bez drveća i zelenila,...bez svega jednom rečju.
A nije da se radi u centru gradova, gde je svaki m² dragocen, nego periferija,...šire se u prazno prostranstvo.




[ B3R1 @ 10.02.2022. 08:56 ] @
Citat:
MajorFatal:
Nekad mi se čini da bih zabranio svaku gradnju dok se ne popuni, ili stavi u funkciju, i održava kako bi trebalo, već postojeće, popuni belvil i one dve zgrade od karića pa onda gradi dalje. Nego ovako ispada da samo zauzimaju prostor, i još gore, ima građevinsku firmu pa mora da gradi, nema šta drugo da radi, pa gradi bilo šta. A stanovništva sve manje, za koga li grade.

Ako cene stanova rastu, onda bi se reklo da kupaca itekako ima. Jer da ih nema cene bi valjda padale ???
Citat:
Ono po centru tek užas, zgrada zaštićena na sto godina, ističe zaštita i treba da se zaštiti ponovo, u tom međuvremenu između jedne zaštite i druge, a po dojavi, uluću i ruše, sačuvaj bože. Od ovih su samo gori oni što po dojavi da je krenula hitna pomoć šalju i grobarsku službu, pa se trkaju državni i privatni grobar :)

U udzbenicima istorije iz kojih sam ja ucio bila je lekcija koja se zvala "prvobitna akumulacija kapitala". Oznacavala je period ranog kapitalizma. Mi smo ucili tu recenicu napamet. Sta zna dete od 9 godina, nego da bubaci napamet? Niko nam tada nije rekao da je "prvobitna akumulacija kapitala" zapravo drpanje i cerupanje ko koga i sta stigne. Sada to gledamo kako to izgleda u praksi. A to je ii ta tzv. fina i demokratska zapadna Evropa sve prezivela, ali nekih par vekova pre nas.
Citat:
MajorFatal:
Smal ne zaboravih, rekao bih da su "oni" pronašli još jedan fazon za ...

Još od kako su građani uz mnogo potezanja i izletanja u pola noći u pidžami pred bager odbranili nekako peti parkić, a investitor dobio odštetu par godina kasnije posle podužeg sudskog procesa, on tu planirao, gradnju, zaradu, uložio, platio, zamislio, dokumentacija, itd ...

Posle toga je bilo nekoliko sličnih, ali za koje od početka čini mi se možeš da vidiš da je sumanuta varijanta koja nema šansi za realizaciju, ali to mu dođe nešto kao win-win kombinacija za "investitora", ako sagradi zgradu dobija zgradu, ako se narod pobuni i obustavi gradnju - dobije odštetu. Samo treba neko vispren da izda dozvolu za gradnju u sred parkića između drugih zgrada, gde niko normalan ne može da zamisli zgradu, a i parkić je svojevremeno planiran baš za potrebe stanara susednih zgrada, dok se još planiralo.

Pa oni su genijalci. Podsecaju me na jednog mog drugara, koji je kao klinac na plazi najpre skupljao plasticne flase da bi dobio pare od kaucije u radnji ... dok nije otkrio da magacin u radnji ima veliku rupu. Tada je kroz rupu ulazio u magacin gde su ovi odlagali plasticne flase i donosio ih ponovo na kasu ... i tako vrteo sve u krug. Dok ga nisu provalili. Posto je to bilo u vreme Titoslavije, poslovodja te radnje je pretio krivicnom prijavom protiv ... roditelja, naravno, jer je dete imalo 8 godina. I cale otvorio novcanik i izvrnuo poslovodji celu svoju platu na sto. Kasnije je taj mali postao veliki biznismen tokom 90-ih, naravno ... :-)))

E pa nesto slicno su uradili i ovi. Ceka se jedino "poslovodja: da isamara malo tu sluzbu koji izdaje dozvole koje na kraju idu na stetu drzave. Ali svi znamo da je u Srbiji odgovornost rec koja je odavno izbrisana iz recnika i da na kraju niko ni za sta vise ne odgovara, tako da ... dzaba pricamo ...

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 10.02.2022. u 10:07 GMT+1]
[ Turmen @ 10.02.2022. 10:33 ] @
Citat:
optimizator:
Samo,još je to i malo,... da naše arhitekte uz podršku investitora ne počnu ko rusi, da prave ovakve, kako ih sami rusi zovu ,,čovečije mravinjake" gde su natrpali na hiljade stanova u svakoj zgradi, bez dodanih parkinga, bez sunca u podnožju, bez drveća i zelenila,...bez svega jednom rečju.
A nije da se radi u centru gradova, gde je svaki m² dragocen, nego periferija,...šire se u prazno prostranstvo.
[/url]



Nemam ja ništa protiv ovakvih naselja da se razumemo..Pa ceo NBG je preteča ovog koncepta.. Ali ovakvim naseljima je mesto negde tamo iza Zemuna, NBGa, na Ledinama i svim poljanama oko Beograda.. Iza Jerkovića je niklo celo jedno naselje na mestu gde su pre 10god bile njive..

A graditi ovo u centru već prenaseljenog grada i "dovući" 20000 novih stanara je manje više budalaština.. Jedan od razloga zašto ne razmišljam o kupovini stana u BGu u dogledno vreme, čak i ako kupim stan na Novom Beogradu, postoji velika verovatnoća da će Peconiju, Ganguli i sličnim glavama da se digne ona stvar da mi na zelenoj površini ispred zgrade sagrade lamelu sa 100 stanova, pogled na Savu, Dunav ili Ušće zameni pogledom na neku nakazu od zgrade, a parking mesto ispred zgrade postane parking mesto neke "elitne zgrade"

Mada kontam da je SNS sa Beogradom na vodi "pobedio" na više nivoa.. Uzeli su pare, "oblikovali" Beograd na osnovu svoje estetike i dovukli svoje glasače u vidu turbo folk pevaljki, Žika Šarenica i krimosa u opštinu gde su tradicionalno slabi..
[ Turmen @ 10.02.2022. 10:51 ] @
Citat:
MajorFatal:
Travarska apoteka bi trebalo da se zvala Josif Pančić, valjda ih ima još po gradu, ili bar na pijacama.

Nekad mi se čini da bih zabranio svaku gradnju dok se ne popuni, ili stavi u funkciju, i održava kako bi trebalo, već postojeće, popuni belvil i one dve zgrade od karića pa onda gradi dalje. Nego ovako ispada da samo zauzimaju prostor, i još gore, ima građevinsku firmu pa mora da gradi, nema šta drugo da radi, pa gradi bilo šta. A stanovništva sve manje, za koga li grade.


Kako za koga grade? Pa za sebe prijatelju, ne grade sigurno da bi smo ti i ja kupili stan po ceni od 700 - 800e po kvadratu, tj da bi povećali potražnju i smanjili cene.

SNS će kroz koju godinu u istoriju, treba se obezbediti.. Što "investitori" što "vlasnici stanova".. Brat mog poznanika je u poslednjih 5godina kupio 4 (slovima ČETIRI) stana. Bavi se "držanjem kafića", najbolji prijatelji su mu "viđeni likovi na tribinama" i naravno istaknuti je član biblioteke.. Što bi rekao naš narod "sposobno dete se snašlo".. Sad više ni ne kupuje stanove za novac, neko za neku menjažu (manji stan za veći ili veći stan zameni za manji + auto) uglavnom na kombinaciju..

Ako on jedan, manje više nebitan lik - tako funkcioniše, zamislite kako tek rade oni iz "prve petrorke".. Takvi dižu potražnju i za njih se ovo sve gradi.. Tu i tamo neki programer podigne kredu na 30god, šta će čovek mora da se skući bolje nego da je pod kirijom, ali oni su statistička greška.
[ dejanet @ 10.02.2022. 11:04 ] @
Pazi, mozda bi on kupio stan i u Berlinu, ali bi (predpostavljam) morao da pokaze odakle mu pare.

Mislim da je ovo cak problem i za preduzetnike, kao i "preduzetnike" koji placaju pausalni porez na neograniceni prihod, kao sto su advokati, notari, popovi i sl.
Tehnicki Svaba moze da detektuje samo neki minimalac(ako i to) od plate, ne znam mozda gresim.
[ Java Beograd @ 10.02.2022. 11:17 ] @
E baš ... misliš da svako ko kupi stan u EU mora da dokazuje poreklo novca? Gluposti.
[ dejanet @ 10.02.2022. 11:43 ] @
U Grckoj svakako mozes da kupis sa parama iz carape, ali mozda se upises u katastar a mozda i ne... pros&cons
Za Australiju(verovatno i ostali Komonvelt ali nisam 100%) znam da i ako si 100% cist (doo firma, plata, dividenda...) moras da prodjes ozbiljan proces revizije da bi mogao da prebacis pare, a kao sto sam rekao za zapadnu EU ne znam..



[ ademare @ 10.02.2022. 12:30 ] @
Spomenuo sam u jednoj drugoj temi izvesnog gospodina Sarica koga Rezimski tabloidi , dizu u nebesa , Patrijota , sav novac od Kriminala ulozio u Srbiju ?!

E sad sto je on i slicnih Zilion Krimosa ulozilo Novac u Srbistan a, ne u Dojcland ?

Jednostavno zato sto im je novac , prljav , potice od Kriminala !

Zato mora da se opere .

Gde ce da ga peru u Srbistanu ili u Dojclandu ?


Ogromna vecina novca " investitora " i dobar deo novca " kupaca" je tu samo radi Pranja !!

Zato nije ni vazno da se po svaku cenu zaradi , ili dobro prodje , vazno je da se Pere !!
[ B3R1 @ 10.02.2022. 12:53 ] @
Citat:
dejanet:
U Grckoj svakako mozes da kupis sa parama iz carape, ali mozda se upises u katastar a mozda i ne... pros&cons
Za Australiju(verovatno i ostali Komonvelt ali nisam 100%) znam da i ako si 100% cist (doo firma, plata, dividenda...) moras da prodjes ozbiljan proces revizije da bi mogao da prebacis pare, a kao sto sam rekao za zapadnu EU ne znam..

U Holandiji parama "iz carape" ne mozes da kupis nista sto kosta preko 3000 evra. Takvu robu moras da platis karticom, odnosno da placanje ide preko racuna. Pare na racun mozes da polozis jedino na bankomatu, ali je limit 10000 evra po transakciji, plus sto ti capnu proviziju za svaku transakciju. A mozes da zakazes termin i u nekoj retkoj preostaloj filijali banke i odneses kofer s parama tamo. U oba slucaja (bankomat ili salter) ocekuj poziv od banke, kao i "crvenu lampicu" koja ce se upaliti u agenciji za sprecavanje pranja novca i u poreskoj sluzbi (dve odvojene instance). Do pre 10 godina notari su prihvatali kes za neke sitne transakcije, ali ni toga vise nema.

Verovatno je tako i u ostalim EU drzavama. A i van EU - znam da cak i raspala Makedonija ima neki takav propis i da je kod njih taj limit cak i nizi (@ademare ce to vec pronaci na Guglu).
[ ademare @ 10.02.2022. 15:05 ] @
Ne znam cemu ova prozivka ??

I kakvo trazenje po Googlu pominjes ?
[ Turmen @ 10.02.2022. 16:58 ] @
Nije našim skorojevićima zanimljiv Berlin, ni London ni primorje ni ništa.. Pa većina njih letuje u Budvi i skija na Zlatiboru i dalje od toga nije videlo.. Bitno je ovde demonstrirati silu i pokazati se..A i u uređenim zemljama, postoji institucija u kojoj se upali crveni alarm kada nezaposleni 30godišnjak bez dana radnog staža i završenom osnovnom školom kupi Audi Q7 na keš..
[ MajorFatal @ 11.02.2022. 10:52 ] @
Citat:
optimizator:
Samo,još je to i malo,... da naše arhitekte uz podršku investitora ne počnu ko rusi, da prave ovakve, kako ih sami rusi zovu ,,čovečije mravinjake" gde su natrpali na hiljade stanova u svakoj zgradi, bez dodanih parkinga, bez sunca u podnožju, bez drveća i zelenila,...bez svega jednom rečju.
A nije da se radi u centru gradova, gde je svaki m² dragocen, nego periferija,...šire se u prazno prostranstvo.


Da vide se livade odmah iza, znači na kraj grada, ali ne znam ko zamisli da se gradi ovako bez zelenila i slično, svojevremeno su i Korbuzjea tužili da je sagradio nehumanu zgradu jer je za porodice bilo predviđeno nekih 25 kvadrata, sa ovakvim mravinjakom pakuju mnogo na mali prostor, ali zamisli kad neko čačne u mravinjak, ili neki protesti nešto, a nemaju ni klupicu u parku da iskuliraju ispod drveta.

Citat:
B3R1:Ako cene stanova rastu, onda bi se reklo da kupaca itekako ima. Jer da ih nema cene bi valjda padale ???


Ali nisam spominjao kupce, nego stanovništvo, stanovništva je sve manje, a ni za kupce nije izvesno da ih ima više, ako neko kupi 26 stanova, a nekog drugog isteraju zbog fiktivnog kamataškog duga koji je sa x narastao na y, onda samo određena klasa kupuje, a ostali stagniraju. Cena nečeg ne zavisi samo od kupaca, nego i od koliko robe imaš u magacinu, koliko možeš da se strpiš do bolje cene itd .. a ovi očigledno mogu koliko hoće.
[ Ivan Dimkovic @ 24.02.2022. 00:27 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
dejanet:
U Grckoj svakako mozes da kupis sa parama iz carape, ali mozda se upises u katastar a mozda i ne... pros&cons
Za Australiju(verovatno i ostali Komonvelt ali nisam 100%) znam da i ako si 100% cist (doo firma, plata, dividenda...) moras da prodjes ozbiljan proces revizije da bi mogao da prebacis pare, a kao sto sam rekao za zapadnu EU ne znam..

U Holandiji parama "iz carape" ne mozes da kupis nista sto kosta preko 3000 evra. Takvu robu moras da platis karticom, odnosno da placanje ide preko racuna. Pare na racun mozes da polozis jedino na bankomatu, ali je limit 10000 evra po transakciji, plus sto ti capnu proviziju za svaku transakciju. A mozes da zakazes termin i u nekoj retkoj preostaloj filijali banke i odneses kofer s parama tamo. U oba slucaja (bankomat ili salter) ocekuj poziv od banke, kao i "crvenu lampicu" koja ce se upaliti u agenciji za sprecavanje pranja novca i u poreskoj sluzbi (dve odvojene instance). Do pre 10 godina notari su prihvatali kes za neke sitne transakcije, ali ni toga vise nema.

Verovatno je tako i u ostalim EU drzavama. A i van EU - znam da cak i raspala Makedonija ima neki takav propis i da je kod njih taj limit cak i nizi (@ademare ce to vec pronaci na Guglu).


Ne radi se to tako, neces da odes u banku sa tim carapama i iz njih istreses 500 EUR novcanice pred bankara (u poslednje vreme ne vole oni nikakve pare da im se istresaju - analogno ili digitalno, kosta ih. Nego oni hoce tebi da uvale pare ;-).

Nego ces prvo od prijateljske banke kupiti bankarski proizvod poput kredita, sa specificnim povoljnostima da mozes tu i tamo da ljuljnes do N% od vrednosti kredita svake godine bez penala (ili sa penalima ciji si trosak otpisao kao trosak "posla") i onda polako krckas tvoj kriminalom zaradjeni novac na to - sve dok ne prelazis pragove gde banka mora da te druka to je OK. Banka te nece drukati - ti si jedna mala kockica u nekoj CDO kutiji koju su oni prodali nekom trecem. Ne samo sto joj nije interes nego nisu ti ljudi placeni da drukaju - drukaju koliko moraju (tj. koliko im propisi nalazu - ne i atom vise).

Naravno, ovo samo vazi za neke nesrecnike sto su nekako dosli do relativno male kolicine tax-free ili upitne love tipa neko sljakanje za kes "na sivo", rad u nekoj drugoj zemlji bez da se prijavio prihod i sl..

To nece sljakati za kriminalce kojima treba mnogo veci protok love i mnogo vise nekretnina da svoju zaradu od kriminala "parkiraju" legalno. Pre ili kasnije ce njihova kolicina dignutih kredita i kupljenih nekretnina vec sama po sebi postati problem i naterati da neko pogleda sta se tu tacno desava.

Ali bez brige, i za organizovane kriminalce postoje metode - pun q nekretnina po najatraktivnijim krajevima je finansiran lovom za koju vlasnik ne zeli da se sazna odakle je dosla. To vec zahteva pravo "industrijsko" pranje novca a ne ove amaterske za*bancije...
[ Turmen @ 24.02.2022. 09:35 ] @
Citat:
To nece sljakati za kriminalce kojima treba mnogo veci protok love i mnogo vise nekretnina da svoju zaradu od kriminala "parkiraju" legalno. Pre ili kasnije ce njihova kolicina dignutih kredita i kupljenih nekretnina vec sama po sebi postati problem i naterati da neko pogleda sta se tu tacno desava.

Ali bez brige, i za organizovane kriminalce postoje metode - pun q nekretnina po najatraktivnijim krajevima je finansiran lovom za koju vlasnik ne zeli da se sazna odakle je dosla. To vec zahteva pravo "industrijsko" pranje novca a ne ove amaterske za*bancije...


Postoji i za to rešenje.. Pre nego što se "mukom zarađene" pare survaju u nekretnine, brodove i luksuzne automobile, mora da se postane "kontroverzni biznismen"..

Šta mislite otkud toliko kafića i auto perionica (to je trend u poslednjih par godina - znači gledao se Breaking Bad) na svakom ćošku? Kafić zvrji prazan ceo dan, a vlasnik tera Audi Q7.. Ma šta mi reče.
[ Ivan Dimkovic @ 24.02.2022. 15:02 ] @
Pa da, jasno je da uspesni kriminalci imaju dobro razradjena resenja za pranje svoje love. Cak i mafija koja se bavi prilicno gadnim stvarima ima citav niz legalnih "frontova". I, da, ono sto je mafiju s*balo nisu te transakcije za pranje, nego po prvi put pretnja gora od krsenja omerte (RICO = duga robija sa oduzimanjem sve imovine, znaci nista zeni ljubavnici i deci --- vs. da budes "Svedok Saradnik" i da ti mozda sinu ostane auto, cerci fond za koledz... ali da druknes svakog koga znas. Radi neverovatno dobro.

Sto se pranja tice - svuda ima prostora za to, samo sto normalni ljudi ne razmisljaju o tome + ne bi ni imali dovoljno novca da uopste udju u neku od takvih prica.

Za pojedince je eto taj vrh upumpavanje "sivog" kesa obicno u visini nekog stana kuce i sl. Za to moze da se pobrine i business-friendly banka sa "fleksi" mortgage proizvodom.

Citat:

Šta mislite otkud toliko kafića i auto perionica (to je trend u poslednjih par godina - znači gledao se Breaking Bad) na svakom ćošku? Kafić zvrji prazan ceo dan, a vlasnik tera Audi Q7.. Ma šta mi reče.


Meni su najjace one prodavnice gde baja valja futrole za telefone i sl - ubi ga kome to treba na svakom cosku kao i u svakoj vu*ojebini, ali je sasvim razumljivo da takav moze da prodaje puno toga. Nema musterija da se vide? A pa ne, zapalili se ljudi da narucuju da im se dostavi :-))

Pomenuo si BB - onda znas da te operacije nisu ni izbliza dovoljne za pranje stvarno ozbiljnih para. Jeste to puno futrola i opranih kola, ali ozbiljan kriminal pravi mnogo vece pare :-)

Better call Saul, ili nazovi HSBC da te posavetuju sta i kako onda ;-)