[ TheSpiridon @ 25.02.2022. 19:08 ] @
Kao i većina i ja, i ako ih mrzim, smatram da su najjača sila u Svetu. Možda više ne bude tako, ne znam. Ali opet, pre bih prihvatio njihovu nego kinesku kulturu, ako je Kina pretendent da zauzme prvo mesto. Ali eto, bar ovde, priznali ili ne, svi Kažemo AMERIKA i mislimo, vou, zemlja bez problema, zemlja puna vojne sile, zemlja koja ratuje i uvek dobija ratove. Dolar, svetska valuta broj jedan. Ceo današnji Svet počiva na američkim tekovinama. Od struje, automobila, interneta, softvera, kompjutera, jednostavno su to što jesu.

Da bi nekoga pobedio, moraš prvo da mu znaš slabe tačke. Eto, zašto je Amerika to što jeste. I kad se kaže "Engleski" ne misli se na Veliku Britaniju nego baš na Ameriku - SAD.
[ Java Beograd @ 25.02.2022. 20:04 ] @
Sedi. Jedan.
Javi se na popravni u Avgustu.
[ Turmen @ 25.02.2022. 21:42 ] @
Neko je gledao mnogo holivudskih filmova.. I to onih loših, sa ocenom manjom od 5 na imdbu
[ TheSpiridon @ 26.02.2022. 09:17 ] @
Kenjajte, kenjajte, dupe vam zinulo za Ameriku.
[ ssi @ 26.02.2022. 09:21 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Kao i većina i ja, i ako ih mrzim, smatram da su najjača sila u Svetu. Možda više ne bude tako, ne znam. Ali opet, pre bih prihvatio njihovu nego kinesku kulturu, ako je Kina pretendent da zauzme prvo mesto. Ali eto, bar ovde, priznali ili ne, svi Kažemo AMERIKA i mislimo, vou, zemlja bez problema, zemlja puna vojne sile, zemlja koja ratuje i uvek dobija ratove. Dolar, svetska valuta broj jedan. Ceo današnji Svet počiva na američkim tekovinama. Od struje, automobila, interneta, softvera, kompjutera, jednostavno su to što jesu.

Da bi nekoga pobedio, moraš prvo da mu znaš slabe tačke. Eto, zašto je Amerika to što jeste. I kad se kaže "Engleski" ne misli se na Veliku Britaniju nego baš na Ameriku - SAD.


Probaj da naucis kineski.
[ BuzzLightyear @ 26.02.2022. 09:46 ] @
Amerikanci, Rusi, Kinezi... Srbi... svi su osuđeni na propast. Sve ove sile nestaće zbog: požude, oholosti, pohlepe, zavisti, proždrljivosti, gneva i lenjosti. Uništiće ih bela kuga, bolesti, ratovi i glad. Blaženi su krotki (narodi), jer će naslediti zemlju.
[ Turmen @ 26.02.2022. 11:46 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Kenjajte, kenjajte, dupe vam zinulo za Ameriku.


Nije lepo da razmišljanja drugih gledaš iz svog ugla.. Ako je tebi zinulo dupe za Ameriku, to je potpuno ok, niko ti ne brani, ja ti lično želim uspešnu imigraciju i srećan put.. Meni i ako odem - postoje interesantnije države i okruženja za život.. A inače radim u američkoj firmi i mogu da odem tamo kad hoću.

Citat:
Amerikanci, Rusi, Kinezi... Srbi... svi su osuđeni na propast. Sve ove sile nestaće zbog: požude, oholosti, pohlepe, zavisti, proždrljivosti, gneva i lenjosti. Uništiće ih bela kuga, bolesti, ratovi i glad. Blaženi su krotki (narodi), jer će naslediti zemlju.


Ne bih se baš kladio za Kineze, namazaniji su oni malo od toga.
[ B3R1 @ 26.02.2022. 14:48 ] @
Pitaj malo Amere zasto ih uhvati panika kada se ozbiljnije razbole ... i zasto kod njih za sve imas neki "plan" - dental plan, healthcare plan, childcare plan, child studies plan ... i da, postoji i zdravstveno osiguranje, ali propitaj ih malo kolika je mesecna premija za prosecnu porodicu ... i sta to tacno obuhvata. I zasto im se cesto desava da imaju osiguranje X, pa kada se pojave u klinici Y dobiju odgovor: a, ova vasa srebrna X kartica ovde ne vazi, mi priznajemo samo bronzanu karticu Y ... moracete da platite lecenje ... ili zovite vase osiguranje da se pogodite ...

Imam rodjaka koji zivi u Kaliforniji, na obali Okeana. On arhitekta, zena zubarka, otisli tamo iz Srbije jos 1960 i neke, pre mog rodjenja. Deca odavno odrasli ljudi koji imaju svoje porodice, poslove itd. I sad ces reci - ujeeee ... Aha ... On je gubio posao jedno 10 puta u zivotu, ostajao je bez ikakvih prihoda po 2-3 godine, da nije bilo zenine ordinacije morali bi na dobos da odu. Bili su jednom na ivici da rasprodaju sve. Kada je najzad dobio nesto sto bismo mi rekli stabilan/siguran posao radio je sve do pocetka korone, kada je vec napunio 80 ... ej, deda od 80 ide na posao! Do koga se vozio po 2 sata u jedom smeru. Znaci, 4 sata dnevno u autu. Ali uglavno je isao po terenima avionom, odsedao po razim hotelima u americkim nedodjijama (bio sam i ja par puta u takvima - to ti je ono: benzinska pumpa, hotel i fastfood i nema nista drugo narednih 50 km), non-stop po aerodromima ... s 8 banki ... Pitam ja njega da li je normalan, on samo kaze: "Ah, pa imamo troskove od kada zena ne radi, a deci je potrebna pomoc". Tzv "deca" == ljudi od 30/40+ ... sta reci dalje ...

Hajde da malo pricamo o rodjenim Amerima. Pre 12 godina sam bio u Silicon Valley, sluzbeno. Lik iz partnerske firme, inace tipicni "beli" Amer, uzrast oko 30-tak godina, koji me je docekao mi je pricao koliko je odusevljen zivotom tamo ... pa kaze: "Eto, dodjem na posao u 9, krenem da radim ... pa u pauzi za rucak odem u gym ... a leti mogu da sednem u auto, pa na plazu da surfujem ... a onda se vracam u kanc gde radim do 9 uvece ... u poslednje vreme idem ranije kuci, vec negde oko 8 pm ... jer kod kuce pisem softver koji ce biti osnova mog buduceg startapa" ... Pitam ga kad legne kad toliko radi, on kaze negde oko 2-3 ujutru. A ustane vec u 6, jer tada s devojkom ide na trcanje, pa zajedno rade neke joge, nakon cega sleduje tusiranje, pa ispijanje onih bljutavih smutija, pa jaja i avokado ... znate vec kako to ide ... a onda u auto jer se treba voziti par sati do posla u jednom smeru ... i tako verovatno do 80-90 godine.

Prica treca - moja koleginica s ETF-a, ista generacija kao i ja, otisla je u Ameriku na doktorske. Doktorirala na jednom od onih Ivy League unezveriteta. Prvi put kada je usla u kancelariju svog mentora, inace Japanca, iza njegovog stola je zapazila drugu prostoriju s malim krevetom, velicine naseg standardnog vojnickog. Da, pogadjate vec - lik je inace bio samac, a spavao je na fakultetu ponekad, kako bi mogao da ustane rano i odmah sedne da pise naucne radove ... i cinjenica, ima ih matori sigurno na tone po osim sci/impakt casopisima ...

Eto, tri pricice ... pa sad, ako ti se svidja da zivis da bi radio, a ne obrnuto ... cak i sa 90 godina ... i jos da bi pritom cesto i spavao na poslu - samo napred u USA ...
[ Bradzorf012 @ 26.02.2022. 15:06 ] @
Ali, oni su najjači.
[ MajorFatal @ 26.02.2022. 15:57 ] @
Ako te zanima američka doduše kratka istorija od 200 godina možda da pogledaš knjigu "Borba američkog naroda za nezavisnost", koju je preveo i priredio Vasa Pelagić, pošto Vasa poredi i analizira tu njihovu borbu sa Karađorđevom borbom na ovim prostorima ...
[ TheSpiridon @ 26.02.2022. 16:06 ] @
Sad ispadoh ja Amerikanos. A više volim Klaker nego Koka Kolu.
[ Turmen @ 26.02.2022. 17:44 ] @
Nisi ispao amerikaner, samo si ispao ili trol (i to nekvalitetan) ili neobavešten. Iskreno mislim da je ono drugo..

Amerikanci i ako su nekada bili na pragu toga da postanu "najjači" ili "svetski lider" to je posle drugog svetskog rata..A onda su se malo zaigrali, malo previše uživeli u ulogu svetskog policajca (to košta) a malo zanemarili privredu i ekonomiju... Kao produkt toga, sada su dužni kome sve ne, proizvodnju skoro da nemaju..

Citat:
B3R1
Eto, tri pricice ... pa sad, ako ti se svidja da zivis da bi radio, a ne obrnuto ... cak i sa 90 godina ... i jos da bi pritom cesto i spavao na poslu - samo napred u USA ...


Mogao bih roman da napišem o tome šta sam sve čuo što o kolegama iz USA kancelarije, što od par drugova i prijatelja koji su tamo.

Sve to lepo izgleda na filmu, programeri se voze Teslama, penzioneri kupuju velelepne vile po Kaliforniji, Mexicu, Havajima, mladi i tek svršeni studenti arhitekture , prava i ekonomije žive samostalno u luksuznim stanovima na Menhetnu (doduše kao cimeri), dok ne osnuju porodicu, onda se presele u predgrađe na neki Long Island, Medford ili u Hampton, bolnice lepe i čiste sa lucidnim ali sveznajućim DR House-ovima koji će te besplatno izlečiti od najmisterioznije bolesti u roku od par dana, a ako te neko rokne tu su Rick Castle, Horejšio, Patrick Jane koji će dati sve od sebe da tvoje ubice privedu pred iice pravde, pa makar oni bili i najmoćniji mafijaši, političari, tajkuni, bogataši - zakon je isti za sve.. Ali realnost je malo drugačija..

Primetno je odudstvo sistema i tamo si bukvalno prepušten sam sebi. Otud i toliko "planova".. Što je sjajno kada si mlad, zdrav, prav, vispren sa 200000$ godišnjom zaradom.. Kad se odstupi od tog šablona, daleko od toga da je sve ružičasto. I to parče sistema koje postoji nije ni malo blagonaklono prema nezaposlenima, bolesnima, štedišama..takvi su na margini..

Možda bih i otišao tamo sa nekih 25god da sam imao priliku, radio 5-6 godina (neka je i 10, taman do sada) napapirčio neki štek i vratio se ovde. Ili otišao u neku mirniju evropsku zemlju.
[ TheSpiridon @ 26.02.2022. 18:11 ] @
Pa dobro. Vi to iz iskustva. Možda sam neobavešten. Ali što onda svi spominju SAD kada su u pitanju ratovi na primer. I ta grupa G7 ne može bez SAD, pa NATO. Na to sam ciljao. Možda se ne živi u današnje vreme lepo, tamo u SAD. Vidim i ovde po mom kraju, mnogi se vraćaju "otud". Ali pitanje nad pitanjima je; Kako ih isterati iz tuđih država. Svuda ih ima. Po Evropi, Svetu. Svuda su gurnuli svoj nos. A gurnuće i u ovaj sukob Ukrajina-Rusija. Ako dobro predviđam.
[ Turmen @ 26.02.2022. 18:20 ] @
Citat:
TheSpiridon: Pa dobro. Vi to iz iskustva. Možda sam neobavešten. Ali što onda svi spominju SAD kada su u pitanju ratovi na primer. I ta grupa G7 ne može bez SAD, pa NATO. Na to sam ciljao. Možda se ne živi u današnje vreme lepo, tamo u SAD. Vidim i ovde po mom kraju, mnogi se vraćaju "otud". Ali pitanje nad pitanjima je; Kako ih isterati iz tuđih država. Svuda ih ima. Po Evropi, Svetu. Svuda su gurnuli svoj nos. A gurnuće i u ovaj sukob Ukrajina-Rusija. Ako dobro predviđam.


Pitati Avganistan za savet kako ih isterati. Čak mislim da neće gurnuti nos u ovaj sukob i da osim zvocanja po medijima, osude, apela, pokušajima "cancelovanja Rusije" na svim nivoima.. I slanja vojnika u Češku, Slovačku, Poljsku i Rumuniju..

Da je kojim slučajem Srbija "izvršila agresiju na Kosovo", zauzela Prištinu, krenula tenkovima, već isto popodne bi nam Nato avioni zujali nad glavama, Ameri poleteli ka BGu i slično.. Ovako kada je Rusija to uradila onda ide "ne ne, nije to lepo","molim vas prestanite","nema evrovizije, lige šampiona" i slično.. nemojte tako jako molim vas.
[ Kix @ 26.02.2022. 19:14 ] @
Citat:
Turmen:
Kao produkt toga, sada su dužni kome sve ne, proizvodnju skoro da nemaju..


Istu pricu slusam vec dvadeset godina. Truli ameri i zapad sa njima.

Citat:
Turmen:
Primetno je odudstvo sistema i tamo si bukvalno prepušten sam sebi.


Gde god da odes prepusten si sam sebi.

https://datacommons.org/place/...Rate&popt=Person&hl=en
[ Turmen @ 26.02.2022. 21:09 ] @
Citat:
Istu pricu slusam vec dvadeset godina. Truli ameri i zapad sa njima.


Verovatno zato što je poslednjih 20god tako. Jedini plus USA ostvaruje u vojnoj industriji.

Citat:
Gde god da odes prepusten si sam sebi.


Vidi i ovde si prepušten sam sebi u državi u kojoj si rođen, ali ako je tako onda prića o "globalnom svetskom lideru","zemlji mogućnosti","obećanoj zemlji" pada u vodu, zar ne?
[ mjanjic @ 26.02.2022. 22:37 ] @
Citat:
B3R1:
Prica treca - moja koleginica s ETF-a, ista generacija kao i ja, otisla je u Ameriku na doktorske. Doktorirala na jednom od onih Ivy League unezveriteta. Prvi put kada je usla u kancelariju svog mentora, inace Japanca, iza njegovog stola je zapazila drugu prostoriju s malim krevetom, velicine naseg standardnog vojnickog. Da, pogadjate vec - lik je inace bio samac, a spavao je na fakultetu ponekad, kako bi mogao da ustane rano i odmah sedne da pise naucne radove ... i cinjenica, ima ih matori sigurno na tone po osim sci/impakt casopisima ...


Dobro, i?

Nema 50 univerziteta koji su članovi Ivy League, pa da ne možeš da se setiš na kome je studirala, ima ih samo 8.

A to za sobu sa krevetom... pa i kod nas je profesor Ivan Gutman svojevremeno imao krevet u kancelariji, pa sad neko može da iskoristi tu inofrmaciju i isto tako priča o Srbiji kao što ti pričaš za SAD.

Dental care? Pa gde ti je u Srbiji dental care, svi idu kod privatnika? Neka operacija... nekad je bila dovoljna veza ili koverat, zadnjih 5 godina slušam od ljudi da su ti potrebni i koverat i veza da ne bi čekao na red za operaciju dok ne bude kasno (naravno, ne važi za svaku operaciju i svaku kliniku, ali zna se gde je najduža lista čekanja, a pacijientima je svaki dan bitan inače može da se završi fatalno).

Prema tome, SAD nisu idealne, ali bar možeš da zaradiš ako si zdrav i prav, a na tebi je kako ćeš da postupiš sa tim novcem, da li ćeš štedeti, investirati, sve potrošiti na lep život dok si mlad, ili čak prokockati.
Postoje, naravno, mnogo bolje države po pitanju prosečnog standarda i socijalne zaštite za prosečnog građanina, ali uglavnom imaju i mnogo veće poreze i daju daleko manje šanse da napraviš neku veliku karijeru kao biznismen i postaneš milioner.



Što se tiče drugih komentara u vezi vojnog uplitanja SAD u situacije u drugim državama i samog NATO saveza, sad će mnogi da ukapiraju koliko je pouzdana zaštita od strane SAD pa će se drugačije ponašati. Pa sutra da Kina i Severna Koreja ovako krenu na Južnu Koreju, bilo bi isto kao sa Ukrajinom, ameri bi izjavili "druga opcija bi značila Treći svetski rat".
A da su NATO trupe ušle na poziv Ukrajine u njene zapadne delove, malo bi se Putin zamislio pa bi odustao od ideje da zauzme celu Ukrajinu. Na primeru Sirije se vide kako oni ipak neće da udare jedni na druge tek tako, jer znaju da posle nema više nazad.


Sa druge strane, pogledajmo kako se ponašaju Tajvan, Japan, Australija i još neke zemlje u tom delu sveta. Da su ukrajinci tako razmišljali na vreme, ne bi ruska vojska smela ni da priđe granici, a kamoli ovako došeta do predgrađa Kijeva. Nego, uzdali se u SAD i NATO... Pa i Australija bi se tako uzdala, ne bi naručila podmornice na nuklearni pogon.
[ B3R1 @ 27.02.2022. 12:04 ] @
Citat:
mjanjic: Prema tome, SAD nisu idealne, ali bar možeš da zaradiš ako si zdrav i prav, a na tebi je kako ćeš da postupiš sa tim novcem, da li ćeš štedeti, investirati, sve potrošiti na lep život dok si mlad, ili čak prokockati.

Pa bas u tome i jeste stvar. Sto nije dovoljno samo da stedis. Moras da izucis citavu nauku sta da radis s viskom novca ... To je totalno razlicit koncept od vecine evropskih zemalja, gde sta god radio uvek ces imati neku crkavicu za stare dane. I jeftiniji zivot. I mogucnost da se iselis u npr. Portugaliju ili na jug Italije (sto rade engleski penzioneri). U Americi sve sto si radio u mladosti dolazi na zestoku naplatu u starosti. Vidi primer ovog mog rodjaka koji ide da radi s 80 godina.
Citat:
Postoje, naravno, mnogo bolje države po pitanju prosečnog standarda i socijalne zaštite za prosečnog građanina, ali uglavnom imaju i mnogo veće poreze i daju daleko manje šanse da napraviš neku veliku karijeru kao biznismen i postaneš milioner.

A sta ako neko nece da bude biznismen ili milioner? Vec samo hoce da zivi radeci prosecan posao za prosecnu platu, vozi prosecan auto, zivi u prosecnom stanu i da na kraju radnog veka ima prosecnu penziju? Vidis, americko drustvo, koliko sam imao prilike da to vidim, ima prezir prema takvima. Pokusava da ih zgazi i pretvori u sirotinju. Firme nece da zaposle takve. Stalno moras da se takmicis, iako ti ponekad i nije do takmicenja. Mislim da je tu Evropa mnogo bolja. Pogotovo Nemacka, oni imaju taj luteranski i kalvinisticki mentalitet u kome je biti prosek najvisa vrlina.

S druge strane - slozio bih se - za ljude koji zele kamione-avione, ne trpe nanny-state (ne ocekuju od drzave nista osim baznicnih servisa ... i da ih puste na miru sve dok ne krse zakone), zele sistem s manjim porezima, ali i vecim mogucnostima da se neograniceno bogate Amerika jeste ubedljivo mnogo bolje mesto za zivot.
[ Bradzorf012 @ 27.02.2022. 12:45 ] @
Oću ja da budem milioner, gde da potpišem?
[ ademare @ 27.02.2022. 14:05 ] @
Kakav sad Milioner ?

Zar ne cekas da Amerika i Engleska , Bidnu zemlja Proleterska