[ bordzija @ 06.07.2022. 00:41 ] @
Prvi put sam radio posle 12 godina a sad su zapušene već posle 5 godina. U čemu je problem pa je to tako brzo? Isti je intenzitet korišćenja 3 meseca godišnje. Imam dve iste i ista je situacija. Druge dve isto čišćene u još gorem stanju.
[ gti2 @ 06.07.2022. 06:20 ] @
Problem je u tome što si to trebao da radiš svake ili svake druge godine 🙂
Izvadiš je i opereš, samo četkanje nema toliki učinak.
[ Java Beograd @ 06.07.2022. 08:04 ] @
Jel može neki video klip kako se vadi turbina ?
[ bordzija @ 06.07.2022. 16:46 ] @
Ne vadim turbinu ja je čistim kroz otvor skinem krilce, stavim napravljenu vreću ispod. Naprskam dobro hemijom turbinu i dobro je istrljam četkom. Posle samo isperem bude ko nova. i radi ko avion. Nije mi jasno da se toga nakupilo posle samo 5 god.

Pazim samo da mi voda i hemija ne ode u motor turbine, stavim komadić foreksa kada ispiram prskalicom.

Neke klime brže to navataju neke nisam nikada čistio niti ima potrebe za time.
[ bordzija @ 06.07.2022. 16:50 ] @
Inače se rastura skidaš prednju plastiku, vadiš elektroniku, odvajaš isparivač sa leve strane i na tu stranu izvlačiš turbinu. Pipav posao ovako se isto dobro odradi.

Mislim da ta plastika turbine ima neki antifungicid premaz pa nema gnjida posle popusti?
[ bordzija @ 08.07.2022. 16:39 ] @
Očistio turbinu za pola sata. Skinuo krilce, zavukao plastični džak ispod, zalepio trakom, naprskao turbinu domestosom razblaženim u prskalici, istrljao malom četkicom i posle isprao prskalicom sa toplom vodom. Sada turbina duva ko luda pre toga zujala i polako vrtela. Sada opalim turbo a ona mi oduva kosu sa glave :-)
[ bordzija @ 10.07.2022. 07:23 ] @
E da kada se završi onda se klima uključi dok je džak na klimi kako bi turbina otresla preostale komadiće buđi. Par minuta da izduva u džak. Sutra čistim još jednu istu klimu u potkrovlju.
[ Java Beograd @ 10.07.2022. 13:56 ] @
Ja sam danas svoju klimu očistio.

- Sklonio celu prednju masku
- Sklonio krilca i potkrilca

(sve raskopljeno oprano i osušeno)

- Usisivač i četka

Produvala klima, samo tako.

Imam jedan poseban termometar, sa Alija, mnogo je zgodan za ovakvo merenje temperature.



Termometar kaže da je izlaznog vazduha 5oC Mislim da je to OK.
[ bordzija @ 10.07.2022. 20:53 ] @
To je odlično ja ne smem da skidam tu prednju masku jer je krta ko staklo i raspašće se komplet. Tako da mi je ova varijanta sa slikarskom četkom idealna. Ceo posao gotov za pola sata.

Zanimljivo da je motor turbine zujao i polako vrteo a sada samo šiša ponovo je nečujna klima. Izgleda da moram da im čistim turbine svake 3 godine jbg. Nakoti se taj gnoj brzo.

Klime su inače montirane 2004e godine. Dakle rade 18 godina po 4-5 meseci godišnje.
[ bordzija @ 11.07.2022. 18:07 ] @
Akcija ponovljena pola sata posla