[ bordzija @ 11.08.2022. 09:14 ] @
Gledam pre neki dan u hr na moru, natmurilo se nebo, grmi, opali grom jedan drugi i 2-3 požara odjednom. Posle par sati kanaderi išamarali, posle se penju vatrogasci pa polivaju i gase ručnim pumpama jer je krš.

Dal je tu rešenje postavljanje gromobrana na tim brdima kako bi se ovo izbeglo? Nije velika investicija ali se izbegnu veliki troškovi.

I naravno termovizijske kamere koje bi pratile 24h situaciju i imale dojavu tj alarm.
[ gilopile @ 11.08.2022. 11:15 ] @
Jbg, Bordzi, kada bi se moglo predvideti de ce da udari...
Gromobran na svakom brdu, sumi, livadi...nece da moze.
[ bordzija @ 11.08.2022. 12:51 ] @
Na brdu ima ih 4-5 u okruženju. Gromobran sam po sebi privlači pa bi se posao obavljao zar ne?
[ Mili Nebojsa @ 11.08.2022. 15:37 ] @
Sinovac, pa ti si pglu da instaliras drajvere za stampac, a ovde hoces sumske pozare da sprecavas gromobranima....
[ gilopile @ 11.08.2022. 15:44 ] @
Citat:
bordzija:
Na brdu ima ih 4-5 u okruženju. Gromobran sam po sebi privlači pa bi se posao obavljao zar ne?



U pravu si, mislim to bi bilo ok.
Al onda bi trebalo i na brdu kod barba Jure, pa kod sjor Mate, pa bi Stipe iz okoline Sibenika zahtevao i na njegovom brdu da se izgradi jedan jer je pre 12 godina opalio tu i napravio pozar. Sva sreca i taj je kanader isamarao

Lijepa nasa Hrvatska, oj zemljo mora, lipih cura i gromobrana
[ bordzija @ 11.08.2022. 16:38 ] @
Pa da ali se opet razgorelo i ako puhne ode sve. Dovoljno je na najvišoj lokaciji veliki gromobran. Zimi bi to moglo da skuplja i struju e sad kako bi se peglalo mislim da to odavno postoji.
[ TheSpiridon @ 11.08.2022. 17:29 ] @
@bordzija, imaš jako razvijenu maštu :) Pa jel znaš ti koliko je to drveće??? Treba na svakom brdu da pravimo Ajfelovu kulu da bi imalo neke vajde... i opet pitanje je gde će grom da udari. To što je nešto bliže oblacima samo povećava šansu, a može grom pola metra pored da udari. Ako si se ikad igra sa varnicama, znaš o čemu pričam.

Ja sam pre bio povezao tri-četiri bobine redno, pa sam im pustio neku jaku struju, bacalo varnicu po 20 cm... pa da vidiš kako varnica skreće kad joj se stavi neki neprovodni objekat ili prepreka. A to da gromobran privlači, to je samo pretpostavka.
[ SASA M. @ 11.08.2022. 17:43 ] @
Nije u redu da neko stavi gromobran na brdo i pravi struju, a ovi iz doline onda nemaju sanse, neee... Poseci sumu, poravnati brda, napraviti golf terene i svima super.
[ gilopile @ 11.08.2022. 17:54 ] @
Tako je Sale.
Sve poravnati, ostaviti par komada cisto eto da ima.
2,3 brda puna kapa.
[ TheSpiridon @ 11.08.2022. 17:59 ] @
Pa vi ste moji IDOLI, ja ne bi golf terene, nego svud ASFALT i sve ravno ko tepsija i zgrade visoke po 367 spratova.
[ gilopile @ 11.08.2022. 18:03 ] @
Citat:
zgrade visoke po 367 spratova.

Al bi gromovi tukli :)
[ TheSpiridon @ 11.08.2022. 18:09 ] @
NORMALNO. Struju sprovesti do podruma, gde je svemirski modulator koji impulse groma pretvara u 220 volti struju. FENOMENALNO. i baterije koje čuvaju tu struju.

Nije teško biti pametan.
[ gilopile @ 11.08.2022. 18:15 ] @
Citat:
Nije teško biti pametan.


To ti mislis.
Pokusavao sam u par navrata i mrka kapa.
Pglu sam za sve pare.
[ bordzija @ 11.08.2022. 18:24 ] @
Vi se zezate a kada sutra budete morali da stavite bordžijin modulator gromova nemoj da se hvalite kako ste pričali samnom!
[ TheSpiridon @ 11.08.2022. 18:29 ] @
https://minikar.ru/bs/children...nye-istochniki-energii-plyusy/

Nije loše pročitati, koga zanima.

Nikog. Šteta. Živeo Vučić.
[ bordzija @ 11.08.2022. 19:02 ] @
Ma to je razrada teme prvenstveno bi se ti gromobrani koristili kako bi se izbegli požari koji ovih dana divljaju širom planete. Kasnije bi deo te energije mogao da se koristi u sistemu a deo i dalje da se oslobađa u zemlju. Ovo prvo je izglednije a ovo drugo može i da pričeka.
[ TheSpiridon @ 11.08.2022. 19:17 ] @
Kad bolje razmislim, j*ebe mi se za požare, nek izgori sve. A kad još bolje razmislim, gromobrani nisu rešenje. Rešenje je sprečiti grom da udari. Kako? Tako što bi neki elektromagnetni omotač sprečavao stvaranje oblaka.

A kad još bolje razmislim, jeftinije i efikasnije je da imamo više kanadera, pa čim izbije i najmanji požar, udarom groma u drvo, da se to drvo iz vazduha ugasi. Samo, NE PALE SE ŠUME SAMO ZBOG GROMOVA. POSTOJI NAMERNI I NENAMERNI LJUDSKI FAKTOR.
[ bordzija @ 11.08.2022. 20:12 ] @
Ma pale se gromovima sto puta sam video svojim očima očas posla se pretvori u golemo shranje tek ponekad krene kiša i ugasi. Definitivno ima budala koje pale namerno ili roštiljaju u šumi ali daleko manje.

Ovo bukvalno rešeta munjama pukla su 2-3 groma i svi su podjednako potpalili. Dok dođe kanader već je to otišlo, ako duva nema kanadera.

Tehnika gašenja je krene požar, dolaze kanaderi rade par sati, posle toga idu ljudi sa cisternama ako ima pristupnih puteva ako nema dalje ide pešadija sa prskalicama na leđima i dežura.

Problem je što hrvati nemaju kanadere tj pola je pokvareno i na remontu. Evo danas afera majstori uzeli bolovanja i šljakaju u austriji na crno 🤪

Air traktori i helikopteri su smejurija živa i čisto trošenje goriva. Pri ovim temperaturama dok on ode i napuni...
[ bordzija @ 11.08.2022. 20:15 ] @
Evo ti udar groma u sred ničega, nema puta ništa.

[ Predrag Supurovic @ 12.08.2022. 00:23 ] @
Gromobran samo povećava verovatnoću da će grom da udari u njega i to ne mnogo. I pri tom se računa da štiti samo prosto koji obuhvata zamišljena kupa kojoj je vrh vrh gromobrana.

Tako da bi to bila skupa investicija bez nekih velikih rezultata.
[ whitie2004 @ 12.08.2022. 07:50 ] @
Code:
Evo ti udar groma u sred ničega

Slikovit primer da bog ne radi po upustvima iz knjige fizike za osnovnu skolu. Umesto da k'o covek zvekne u vrh, u najvise drvo - on lupi nesto ofrlje, po strani, zavuceno, bez visokih stabala .... ma, skroz promasio!

Gromobran ti je nesto kao vakcina protiv korone - nije da ne pomaze, ali nije ni da si siguran!
[ bordzija @ 12.08.2022. 09:39 ] @
Pa da ali da je tu na vrhu visoki toranj sa gromobranom munja bi pukla u njega i nebi bilo ništa. Mogu da ih umreže sajlama međusobno i da završe priču.
[ B3R1 @ 12.08.2022. 10:00 ] @
Pre nekih 25 godina u Srbiji je bila aktuelna tema nekakvih "radioaktivnih" gromobrana. Tadasnje novine su o tome pisale smehotresno-strahotresne tekstove, pa su dokoni penzioneri zurili u krovove i vikali "eno ga, eno ga ...". I svi su vristali "zraci, zraci ...". Najednom ta tema je iscezla s dnevnog reda. Da li su ti problematicni gromobrani uklonjeni ili su vlasti nasle novu zanimaciju kojom plase ljude - nemam pojma.
[ bordzija @ 12.08.2022. 10:18 ] @
Nama su u centru bgd ukrali kompletan gromobran sa zgrade koja je ogromna. Pošto je krov zaključan to su mogli da urade jedino kompanije koje šalje infostan. Ceo gornji deo na krovu je nestao samo su bočni vertikalni ostali.
[ ademare @ 12.08.2022. 11:03 ] @
Citat:
B3R1:
Pre nekih 25 godina u Srbiji je bila aktuelna tema nekakvih "radioaktivnih" gromobrana. Tadasnje novine su o tome pisale smehotresno-strahotresne tekstove, pa su dokoni penzioneri zurili u krovove i vikali "eno ga, eno ga ...". I svi su vristali "zraci, zraci ...". Najednom ta tema je iscezla s dnevnog reda. Da li su ti problematicni gromobrani uklonjeni ili su vlasti nasle novu zanimaciju kojom plase ljude - nemam pojma.


Niti je bila sala , niti zahebacija !

Na vise stotina zgrada u Beogradu su bili takvi gromobrani . Imali su u sebi valjda Cezijum ako se dobro secam .

To su zgrade iz 70-tih kada je to bilo " moderno " . Isto kao sto pola BG vodovoda i dalje ima cevi od Azbesta !!!

Da nije sala licno sam se uverio, jer u susednoj ulici kada je masovno pocelo divljacko nadzidjivanje , radili su to i Amateri , ne samo Mafija ! Covek iz potkrovlja nadzida deo iznad sebe itd.

I tako lepo covek 100 metara od moje zgrade , skidao ispostavilo se gromobran sa radioaktivnim kontejnerom ! To je mala kutija . Nije imao pojma da je to radioaktivno .

Posle kratkog vremena nekoliko meseci umro je u mukama !

Kasnije je to grad organizovano skidao , jer im je istekao rok .
[ bordzija @ 12.08.2022. 11:19 ] @
Pa ako su organizovano skidali što nisu stavljali nove gromobrane nego treba da izginemo?!??
[ TheSpiridon @ 12.08.2022. 11:30 ] @
Veća je verovatnoća da se sruši tvoj avion, nego da te udari grom. I ako se ne voziš avionom.
[ bordzija @ 12.08.2022. 11:34 ] @
Koji jel ovaj avion? 🤔

Jednom je grom proleteo mimo zgrada u visini četvrtog sprata i vratio se u nebo

[ TheSpiridon @ 12.08.2022. 11:52 ] @
Ova tema je poražavajuća. Ne možemo da rešimo problem udara groma. Možda je rešenje da svuda posadimo koprive i da ih uzgajamo.
[ gilopile @ 12.08.2022. 11:56 ] @
Kod Bordze sve zivo prolece, helikopteri, avioni...

Ovaj na slici neki zalutao iz WWII.
[ bordzija @ 12.08.2022. 11:58 ] @
Kanader bajo sve gori čekam da ostanemo bez struje 😱
[ gilopile @ 12.08.2022. 12:04 ] @
Ma isamarace on tu vatricu kao dobar dan.
Nece nestajati struje.
[ bordzija @ 12.08.2022. 12:14 ] @
Meseršmit u akciji

[ B3R1 @ 12.08.2022. 13:23 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Ova tema je poražavajuća. Ne možemo da rešimo problem udara groma. Možda je rešenje da svuda posadimo koprive i da ih uzgajamo.

Nikakvo cudo. Ovo je Madzone, a niko od nas nije strucnjak specijalizovan za tu oblast. Gromobranske instalacije projektuju "jakostrujasi", to je tako reci nauka za sebe. Da si to pitanje postavio na forumu Elektrotehnika nasli bi se ljudi koji su to radlii decenijama, objasnili bi ti celu teoriju i dali pravi savet.
[ TheSpiridon @ 12.08.2022. 13:58 ] @
A šta, mi ludaci kao ne znamo ništa.... Eeee, kad sam upisao Elektronski fakultet u Nišu, svaki drugi profesor je išao hodnikom mlatarao rukama i pričao sam sa sobom.
[ bordzija @ 12.08.2022. 15:46 ] @
Ja mislim da ste vi ljubomorni što ja imam tako genijalne i fantastične ideje :)
[ TheSpiridon @ 12.08.2022. 16:51 ] @
@bordzija, kad prihvatiš da si Srbin i da je Tesla bio Srbin, priznaćemo ti patent.
[ bordzija @ 12.08.2022. 17:07 ] @
Swi smo mi srbi čak i oni najpametniji 🤗
[ TheSpiridon @ 12.08.2022. 17:21 ] @
Ja kad sretnem Hrvata, ja mu kažem:

- I ja sam Moravac, Šumadinac, i ti možeš da budeš Hrvat, ali smo Srbi. Tako ukapira da biti Srbin ne potire to što si Hrvat, Dalmatinac, Slavonac i slično :)
[ bordzija @ 12.08.2022. 17:58 ] @
Biti hrvat nije mana ali veliki peh 🤗
[ djoka_l @ 12.08.2022. 18:14 ] @
Neka generalna ideja je da gromobran "štiti" površinu koja je istog prečnika kao njegova visina.
Međutim, ovo je samo aproksimacija. U realnim uslovima, gromobrani imaju ograničeno dejstvo, pa bez obzira na to koliko su visoki, "štite" površinu koja je poluprečnika 30-50 metara u podnožju gromobrana.
Mislim da je ovo odgovor bordziji zasto se na planinama ne postavljaju gromobrani na svakih 50 metara, jer tipične planine, polja, šume imaju mnogo puta po 50 metara.
[ TheSpiridon @ 12.08.2022. 18:22 ] @
@djoka_l, preskočio si rečenicu gde kaže, "i te gromobrane povezati", znači napravimo 'mali' faradejev kavez :)
[ djoka_l @ 12.08.2022. 18:28 ] @
Faradejev kavez je efikasan samo ako nije kavez nego ako nema "rupica".
Ako je Faradejev kavez "rupičast" on sprečava prolazak samo onih elektromagnetnih talasa čija je talasna dužina veća od veličine rupica.

Grom izgleda skoro kao Dirakova delta funkcija. A Dirakova delta funkcija ima spektar od 0 do beskonačno. To se dobije kada na Dirakovu delta funkciju primeniš Furijeovu transformaciju.
Drugim rečima, mreža gromobrana može da spreči samo delimično od groma, kada bi bila izvodljiva u praksi.
[ TheSpiridon @ 12.08.2022. 19:38 ] @
A ako bi kroz tu mrežu pustili struju visokog napona, e sad ne znam da li plus ili minus, uglavnom grom bi samo tu cepao i to beskonačno dugo. I eto korisnog dejstva.
[ bordzija @ 12.08.2022. 19:46 ] @
Ovde na moru gromovi stalno cepaju u dalekovode pa mi je ta ideja pala na pamet. Hajde smislite nešto brzo gušimo se u dimu 😐
[ SASA M. @ 12.08.2022. 23:36 ] @
sledece godine zasadite malo konpolje, pa ako bude dima, necete se iznervirati
[ bordzija @ 13.08.2022. 12:36 ] @
Ćuti dobro smo ostali živi sve pogorelo bilo napeto skroz do poslednjeg minuta.
[ gilopile @ 13.08.2022. 13:04 ] @
Rekoh ti ja da ce sve da bude u redu, i da nece nestajati struje i neta.
A ti se uskukao....
[ bordzija @ 13.08.2022. 13:29 ] @
Prošli put je nestalo sve živo hahaha ovo je bila čista sreća veruj mi

[ whitie2004 @ 13.08.2022. 20:45 ] @
Citat:

niko od nas nije strucnjak specijalizovan za tu oblast. Gromobranske instalacije projektuju "jakostrujasi"

Kao nekadasnji student - strujas, vec sam rekao da je sve to nepouzdano. Prvo sto ti na faksu pokazu je slika mauzoleja na Lovcenu. Stvar je malo povisoka, na nezgodnom mestu ... kada izadjes iz tunela pa do same gradjevine na onom puteljku imas gromobrane na 10tak metara. Grom je sve to omasio i odvalio kubik granita ...

Fakultet je imao i neko "ogledno dobro" tada i statistika nije bila bas povoljna po teoriju ... Posebno su se ti radio-aktivni izbrukali. Zabranjeni zakonom (u Srbiji) od 2009.god. Za uklanjanje bile potrebne neke debele pare ... Bilo i namestenih javnih nabavki ... Negde su obarane te nebavke, negde prosto nije bilo love - tek, ima ih jos po Srbiji!

Za dobar gromobran ti treba dobra zemlja! Dok sam radio u drvnoj industriji znalo se da se uprolece mere te instalacije i gde je veliki otpor vatrogasci zalivaju teren gde su trake ... Traka u tom primorskom krecnjaku, gde celo leto ne padne postena kisa - bacanje para. Kao da si je ukopao u izolator!

Mada su gornje zice na dalekovodima gromobranske, sasvim je uobicajena pojava da grom kokne u faze ili zahvati veci broj zica ... Ceo sistem je dimenzionisan da to prezivi. Pri namatanju tih velikih transformatora pocetni namotaji se razlikuju od ostatka kako nebi probila izolacija pri udaru groma ... javljaju se i blesave sile - treba to izdrzati bez kidanja provodnika.

Najzad, postoji i cinjenica da cesto grom mlatne u drvo i pobije sve ovce 20 metara uokolo. Radi se o ogromnim strujama i isto tako ozbiljnim poljima. Dodjes u situaciju da je napon koraka vise hiljada volti. Jos ako imas neku debelu kajlu oko vrata ... Kada udari grom u sumu, imas trenutno upaljeno vise ari sume. I to drvo gori po celoj zapremini - ne samo spoljasnost.
[ bordzija @ 14.08.2022. 13:56 ] @
Odlično objašnjeno gromobrani su mamipara pre jedno 10 godina su tu kod mene na jednoj državnoj ustanovi stavili gromobrane sa onom kuglom na vrhu skroz fensi a dole su ukopali u zemlju par metara baš sam ih gledao. Nije tu bilo nekog kopanja i kocke kako sam video u internetu. Bam pljas 2 metra u zemlju traka i ćaos.

Kad zvekne zgradu nikom ništa.
[ TheSpiridon @ 14.08.2022. 14:38 ] @
"Stevu Čenejca je ubio grom, nežno ko rukom, na širokom šoru, tu negde pred zoru il pre... i niko se nije pitao, gde se to noću skitao, nego su žalili i sveće palili sviiiii... zbog žene svog uma je sišao s uma sasvim, al eto, neko to od gore vidi sveeee..."


Što si ti plašiš groma, nisi visok ko Jokić, hahhaha
[ PedjaZ @ 15.09.2022. 21:30 ] @
Na brdu iznad graničnog prelaza Božaj (granica GC-Albanija) se nalazila osmatračnica.
Ne vredi u onom kršu ukopavati trake za gromobran več su trake razvučene do samog Skadarskog jezera.

Na karauli je isto tako bila jedna udaljena osmatračnica gde su trake išle u jezero.



Inače se i dalje koriste malčice radioaktivni gromobrani koji pokrivaju veći teren (V pokrivanje umesto A) a koji imaju i ugrađen brojač :) pa ko voli da vidi koliko mu je gromobran prešao...