[ B3R1 @ 04.09.2022. 14:36 ] @
Bio neki ruski lik koji je Amerima porucio da ce NASA moci jedino da leti na metlama ... i izgleda da je bio u pravu:

NASA: Zvanično, ponovo odloženo; ni danas ne idemo na Mesec, problem neotklonjiv VIDEO

Komentari ravnozemljasa su inace vrh ...
[ BrutalCoin @ 04.09.2022. 15:50 ] @
Kad gledam šta se dogadja 2022 (dvehiljadedvdesetdruge) godine ne mogu a da se na zapitam.

Kako su oni za 3 godine od 1969 do 1972 (prktično pre pojave prvog CPU) uspeli 6 puta da obave misiju na Mesec sa ljudskom posadom?
Pri tome pre svega mislim na to da je poletanje sa Meseca uvek uspelo.
Kad danas imaju toliko problema sa Zemlje da uzlete?
Uz svu današnju silu procesorskih taktova, jezgara, keševa i ko zna čega svega!!!

Ma nek su odleteli ali da se svaki put vrate, hmmm...

Zašto to gorivo uvek curi samo na Zemlji?
Što ne procuri malo i na Mesecu?

I te priče da curi vodik.
Pa vodik je nevidljiv a ono se puši!!!
Što znači ako se puši da je voda, tj. zapaljen vodonik!
Zar tu ne bi trebalo nešto da gori?

[ Impaler @ 04.09.2022. 16:01 ] @
Citat:
Kako su oni za 3 godine od 1969 do 1972 (prktično pre pojave prvog CPU) uspeli 6 puta da obave misiju na Mesec sa ljudskom posadom?
Pri tome pre svega mislim na to da je poletanje sa Meseca uvek uspelo.
Kad danas imaju toliko problema sa Zemlje da uzlete?


Dobra poanta. Kako to da su dva geek-a u garaži napravila Apple, Danas Zuckerberg s 50 000 ljudi ne može napraviti novi Second Life?
[ calexx @ 04.09.2022. 16:17 ] @
Ne razumem, prvo curilo gorivo, sada tečni vodonik a šta da se to nije ovde pokazalo nego negde usput? Ako bi uopšte uspeli da polete. Mislim, nisam to ja pravio u šupi i koristio oho lepak i selotejp, to je rađeno na mnogo višem nivou i to ne bi smelo da procuri ni po koju cenu. Ajde da je kasnije, kod promene temperature, zbog brzine, nekih drugih okolnosti ali da tek nameštena raketla curi ... pa to ni stojadin kao nov nije imao.

I posle se čudimo kad nam zakaže veš mašina ili frižider. Novo a curi.

Ja sam odavno predložio da batale to i zamole Ruse da im naprave neku raketu koja može da leti ali oni pa oni, mi ćemo da napravimo. Eno Kinezi, rešili da naprave pa otišli na Mesec, poslali na Mars ... sutra da odluče, odleteće i na Klingdon ili Vulkan. Do tada možda nasa zakrpi ove rupe.

E sad, da li je i pre pola veka bilo tako fušerajski rađeno ili nisu razmišljali o nekoj bezbednosti ili nisu ni obratili pažnju da li nešto curi ... počinjem da razmišljam o tome.
[ TheSpiridon @ 04.09.2022. 16:28 ] @
Ma ne. Nego je bio drugi sistem vrednosti. Ne može da se uporedi znanje, veština i zanat iz tog doba sa ovim današnjim. Pa pogledajte ove klince što završavaju škole, ne znaju ni pertle da vežu. I to se uglavnom događa na zapadu. Stvoreno je mekano, kilavo društvo. Nema tu knjiga, nema nauke, samo prose**ravanja i marketing. 50% planete mašta da bude softveraš a hardver niko živ ne zna da napravi. Normalno, lakše je sedeti u kancelariji i čukati, nego u fabrici raditi poso.
[ vladd @ 04.09.2022. 16:36 ] @
Nekada se cela Amerika posvetila programu Apolo. Sada je to samo NASA, jedna kompanija, koja ma koliko mocna ne moze da se meri sa 800000 strucnjaka i neogranicenim fondovima, posvecenoscu uspehu ondasnje SAD, i za ocekivanje je da im iskrsnu neki problemi.
[ calexx @ 04.09.2022. 18:21 ] @
Sve je to jasno, ukratko ne bi ni trebalo da se bave onim što ne znaju. Naravno da usa ima druge prioritete, sada su im ratovi važniji. U svakom slučaju ne razumem da procuri i pre nego krene, ajde da je otišla pa nešto utiče da zabrlja, da ne može da upali, da promaši ali da u startu curi na sve strane ... kao što sam napisao, ni novi stojadin nije curio.
Sve u svemu, amateri. Kako li će neko da pristane da putuje ovim??
[ BuzzLightyear @ 04.09.2022. 18:46 ] @
Niko lutke nije ni ptao da li pristaju da putuju.
[ djoka_l @ 04.09.2022. 19:19 ] @
Citat:
BrutalCoin:
Kad gledam šta se dogadja 2022 (dvehiljadedvdesetdruge) godine ne mogu a da se na zapitam.

Kako su oni za 3 godine od 1969 do 1972 (prktično pre pojave prvog CPU) uspeli 6 puta da obave misiju na Mesec sa ljudskom posadom?
Pri tome pre svega mislim na to da je poletanje sa Meseca uvek uspelo.
Kad danas imaju toliko problema sa Zemlje da uzlete?
Uz svu današnju silu procesorskih taktova, jezgara, keševa i ko zna čega svega!!!

Pa CPU ne leti, za to ti je potrebna raketa
Citat:

Ma nek su odleteli ali da se svaki put vrate, hmmm...

Zašto to gorivo uvek curi samo na Zemlji?
Što ne procuri malo i na Mesecu?

Nije isti problem. Modul za povratak sa meseca ima 20 tona, Saturn V raketa 3000 tona. Nije isti problem.
Citat:

I te priče da curi vodik.
Pa vodik je nevidljiv a ono se puši!!!
Što znači ako se puši da je voda, tj. zapaljen vodonik!
Zar tu ne bi trebalo nešto da gori?

A šta misliš da se desi kada tečni vodonik na -240 C iscuri u atmosferu u kojoj ima vodene pare, azota, kiseonika, ugljen dioksida i još ponešto.
Da li si čuo za kondenzaciju? Pa, gomila gore narečenih gasova počne da se kondenzuje. Osim toga i sam vodonik isparava i dok se ne "rastvori" u vazduhu, izgleda kao beli dim.
Da li si ikada video šta se desi kada se, recimo presipa tečni azot iz jedne u drugu posudu, ili se komad suvog leda ostavi na sobnoj temperaturi. Uzgred i azot i ugljen dioksid su bezbojni, ali bi video gomilu belog dima dok se sve to ne zagreje.
Da ne idemo previše daleko, otvori zamrzivač, pa se sam uveri kako izlazi "beli dim" iz njega, a ništa nije zapaljeno.
Kako objašnjavaš taj fenomen?
Objasni fenomen belog dima koji izlazi iz supe koja vri, a vodena para je bezbojna.

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 04.09.2022. u 20:30 GMT+1]
[ djoka_l @ 04.09.2022. 19:37 ] @
Uzgred, kako su egipćani pre 3000 godina mogli da naprave piramide, a danas ne mogu?
[ calexx @ 04.09.2022. 19:50 ] @
Možda i mogu ali čemu bi to služilo? Da naprave još starije piramide od postojećih?
Citat:
BuzzLightyear:Niko lutke nije ni ptao da li pristaju da putuju.
Lutke sada ali je ovo proba i za neke ljude u budućnosti. Izgleda dalekoj.
[ djoka_l @ 04.09.2022. 20:09 ] @
Citat:
Možda i mogu ali čemu bi to služilo? Da naprave još starije piramide od postojećih?

Isti je problem i sa ljudskom misijom na Mesec.
NASA kaže da može ponovo da pošalje ljude, da napravi koloniju, a Kongres u glas zapeva:

Tu ne moze selo biti
nema sume, nema vode
nema zemlje za oranje
nema niceg, joj, joj, joj, joj
[ BrutalCoin @ 04.09.2022. 21:11 ] @
Citat:
djoka_l

A šta misliš da se desi kada tečni vodonik na -240 C iscuri u atmosferu

Vodonik nije tečan na -240 C.
U raketi bi trebao biti rashladjen na -252°C.
Milion galona u 98 metara visokoj raketi.
U jbt.

Vodonik pravi spontanu eksploziju sa kiseonikom iz vazduha.
U principu dovolja je sunčeva svetlost.
Električna varnica je idealna.

Nije čudno ako jednom ne eksoplodira. Čudno je ako nikad ne eksplodira.
Znači ako je iscurio vodonik jednom mora da im se posreći.
Ili unutar rakete ili van rakete.
Jel sad jasnije?

Tečni azot nije eksplozivan. Ma ni kad je gasovit. Ma ne možeš ni zapaliti u "kučnoj radinosti".
Tako da ti analogija nije na mestu.

[ component @ 04.09.2022. 23:05 ] @
Da li je iko malo detaljnije pogledao šta znači let Artemis 1 i šta treba da se postigne Artemis programom? Mislite da u Apolo programu nisu imali problema da polete? Tri astronauta su izgubila živote u tom programu. Nadamo se da će Artemis po tom pitanju ostati na nuli.

Ako ćemo da poredimo, Artemis je jača raketa od Saturn rakete i u pitanju je potpuno nova tehnologija. Nije baš samo da sipaju gorivo i okrenu ključ i poleteli su na Mesec.

Artemis program ima budžet od 93 milijarde dolara. Apolo program je imao budžet od 257 milijarde dolara (računajući inflaciju). Za te pare treba da postave i svemirsku stanicu u orbiti Meseca i da odnesu modul za život na Mesec. Naravno i ljudske posade treba poslati i bezbedno vratiti.

[ djoka_l @ 04.09.2022. 23:06 ] @
Vodonik se pali spontano na temperaturi od 500 stepeni Celzijusa.
Ako si nekada gladao kako se raketa sa tečnim gorivom lansira, na donjem delu, ispod motora, se nalazi nekoliko "prskalica" koje služe za to da se, u slučaju curenja goriva, gorivo zapali kako ne bi formiralo dovoljnu koncontraciju da izazove eksploziju. Da bi vodonik eksplodirao, potrebno je da u smeši vodonika i vazduha bude bar 4-5% procenata vodonika. A nema ga toliko.

Taj beli dim koji si video je uglavno kondenzovana vodena para, nije sve vodonik.
Kada sam rekao -240 stepeni, to je temperatura ključanja vodonika na normalnom atmosferskom pritisku.
Bez obzira na to kolika je temeratura vodonika u rezervoaru (a uvek je niža nego što je temperatura ključanja), vodonik koji iscuri iz rezervoara je uglavnom tečan dok se ne zagreje na -240.

Na donjem snimku se na 1:26 vidi momenat paljenja prskalica koje treba da zapale gorivo koje nije sagorelo u motoru.

[ BrutalCoin @ 05.09.2022. 00:27 ] @
Citat:
djoka_l

Kada sam rekao -240 stepeni, to je temperatura ključanja vodonika na normalnom atmosferskom pritisku.

To jednostavno nije tačno!
Nisam proverio ali odokativno temperatura ključanja od -240°C odgovara pritisku od 10 bara.
Pri atmosherskom pritisku vodonik ključa na oko 20.4 Kelvina, tj. -252.75°C.

Ti si elektroinženjer?
Onda bi morao da znaš kolika je temperatura kad skoči varnica izmedju električnih polova.
Sunce kad greje različito zagreva slojeve vazduha.
Ti slojevi se različito naelektrišu i može da skoči varnica.
Ta varnica će sigurno da zapal... ovaj dovede do eksplozije ako vodonika ima dovoljno u vazduhu (lokalno).

Ma ni to nije bitno jer ja ne tvrdim da se raketa zapalila nego da postoji mogućnost da se gorivo (koje curi) zapal... ovaj eksplodira.


[ Impaler @ 05.09.2022. 09:57 ] @
Citat:
component:
Da li je iko malo detaljnije pogledao šta znači let Artemis 1 i šta treba da se postigne Artemis programom? Mislite da u Apolo programu nisu imali problema da polete? Tri astronauta su izgubila živote u tom programu. Nadamo se da će Artemis po tom pitanju ostati na nuli.

Ako ćemo da poredimo, Artemis je jača raketa od Saturn rakete i u pitanju je potpuno nova tehnologija. Nije baš samo da sipaju gorivo i okrenu ključ i poleteli su na Mesec.

Artemis program ima budžet od 93 milijarde dolara. Apolo program je imao budžet od 257 milijarde dolara (računajući inflaciju). Za te pare treba da postave i svemirsku stanicu u orbiti Meseca i da odnesu modul za život na Mesec. Naravno i ljudske posade treba poslati i bezbedno vratiti.


Ipak nešto tu ne štima.
Projekt Saturn V je koštao 50 Milijardi $ (u današnjoj vrijednosti)

A cijena po lansiranju je 1.23 Milijardi $ (u današnjoj vrijednosti)

Znači za tih 93 milijarde dolara Artemis programa mogu lansirati 75 i kusur Saturn V raketa. (S time da ne moraju ponovo razvijati cijeli projekt od nule)




Saturn V :
- Cost per launch $185 million in 1969–1971 dollars[2] ($1.23 billion in 2019 value). 0.77 milijardi manje

- Payload to LEO : Mass 310,000 lb (140,000 kg)
- Payload to TLI : Mass 43,500 kg (95,900 lb)[6]


SLS:

- Cost per launch Over US$2 billion excluding development (estimate) [note 2][2][3]: 23–24 [4][1]

- Payload to LEO [note 3]
Mass
Block 1: 209,000 lb (95 t)[7]
Block 1B: 231,000 lb (105 t)[8][9]
Block 2: 290,000 lb (130 t)[10]

- Payload to trans-lunar injection
Mass
Block 1: > 59,500 lb (27 t)[11][12]
Block 1B Crew: 83,700 lb (38 t)
Block 1B Cargo: 92,500 lb (42 t)
Block 2 Crew: > 94,700 lb (43 t)
Block 2 Cargo: > 101,400 lb (46 t) 2.5 tone više

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 05.09.2022. u 11:25 GMT+1]
[ djoka_l @ 05.09.2022. 10:42 ] @
Citat:
Onda bi morao da znaš kolika je temperatura kad skoči varnica izmedju električnih polova.
Sunce kad greje različito zagreva slojeve vazduha.
Ti slojevi se različito naelektrišu i može da skoči varnica.


E, ovo nisam učio. Ali znam da je napoj dielektričnog proboja u vazduhu oko 3000 V/mm.
Takođe znam da čak i u normalnim uslovima može postojati potencijalna razlika u vazduhu oko 10000V po metru, što je oko 300 puta manji napon od onoga koji je potreban za varnicu, koja se inače ponekada dešava, a zovemo je munja.
Niko živi na svetu nije uočio varničenje u vazduhu nastalo usled različitog zagrevanja sunca.
Lupaš kao maksim po diviziji.

Nego nisi elaborirao ni osnove. Nisi još rekao kakav to beli dim izlazi iz zamrzivača...
[ BrutalCoin @ 05.09.2022. 16:42 ] @
Citat:
djoka_l

Niko živi na svetu nije uočio varničenje u vazduhu nastalo usled različitog zagrevanja sunca.
Lupaš kao maksim po diviziji.

U čemu je problem da stvori toliki izliv emocija?
Napisao sam da i ti to znaš.

Eto.
[ BuzzLightyear @ 05.09.2022. 17:15 ] @
Zašto se zapalio Hindenburg?

[ BrutalCoin @ 07.09.2022. 14:53 ] @
Kažu da je Čelendžer 1986-te bilo odloženo poletanje za 6 dana.
Ispaljen sa Cape Canaveral.

[ component @ 09.09.2022. 13:47 ] @
Jeste, lansiranja Čelendžera je bilo odloženo. Velika nesreća. Nadamo se da neće biti ovakvih nesreća u budućnosti.
[ BrutalCoin @ 23.09.2022. 17:00 ] @
Jel ta raketa poletela?

[ calexx @ 23.09.2022. 18:23 ] @
Slabo im poleću rakete, pre neki dan je zabrljala raketa koja je planirana da nosi turiste. A isto pre neki dan odletela ruska raketa sa dva ruska i jednim američkim astronautom do svemirske stanice. Uspešno, naravno.

https://www.astronomija.org.rs...ijevoz-turista-do-ruba-svemira
[ zzzz @ 23.09.2022. 22:45 ] @
Izgleda da ovaj svjedok ne laže.Nije Kjubrik snimao lažiranje,niti je to bilo u pustinji Arizona.Sasvim drukčije su stvari tekle.
https://www.youtube.com/watch?v=9L566H7dO0U
[ calexx @ 24.09.2022. 10:53 ] @
Za dokaze bi najbolje bilo da se pošalju letilice na mesec ili oko njega i sve snime. Ono što je tamo ostavljeno sigurno čeka da ga neko pronađe. Ako stvarno nisu bili tamo i postojao je dil da ostali ćute, danas se nešto promenilo.
Mislim, sada postoji dobra optika i sigurno lako može da se snimi svaki detalj, zašto se to ne uradi nemam pojma. Ja nisam od sumnjivaca pa ću ipak da verujem pričama sve dok neko ne dokaže suprotno.

Posle pola veka (u kome je sve napredovalo bezbroj puta) oni ne mogu ni da podignu raketlu koja bi odletela tamo a tada su išli više puta. Pa i Duško Dugouško je valjda bio na mesecu, zar da ne verujem u to??
[ mjanjic @ 30.09.2022. 05:27 ] @
Ne postoji "dobra optika", čak ni Habl teleskom ne može da snimi detalje manje od 10-ak metara ili tako nešto.
A evo kinezi su slali gomilu nekih "rovera" na Meseci, i prvi bi trubili kako tamo nema tragova koje su ostavili ameri.
[ calexx @ 30.09.2022. 08:58 ] @
Koliko znam, Kinezi su slali rovere na tamnu stranu meseca. Ja verujem u sletanje, ali mi sada sve deluje pomalo nerealno, pola veka kasnije oni ne mogu da pokrenu raketu da samo uzleti, a tada su slali veliki broj i skoro sve su otišle i vratile se. Prema onome kako se tehnologija razvijala bi trebalo danas da šalju autobuse sa turistima a oni ni raketlu da pokrenu. Zato i crv sumnje.

Rusi koliko juče vratili trojicu sa međunarodne stanice, njima nije problem da uzlete i slete. Kažu da i oni planiraju valjda od sledeće godine let na mesec ili oko njega.
[ mjanjic @ 06.10.2022. 23:39 ] @
Planiraju... rusi još nemaju raketu za slanje ljudske posade van orbite Zemlje, dakle ni do Meseca niti do Marsa, NASA ima bar nešto.
A to što su nakon 50 godina tu gde su, pa nije to elektronika kod koje se decenijama smanjuje snaga, kod slanja tereta u Svemir zakoni fizike su neumoljivi, tu ti nikakvo usavršavanje elektronike neće smanjiti potrebnu količinu goriva, kao što se desilo npr. kod drumskih vozila.
Drugi razlog je što su nakon "pobede" jednostavno prestali da "bacaju" pare na rakete koje mogu poslati ljudsku posadu van zemljine orbite i usmerili ih na druge stvaru, plus naftna kriza 70-ih, početak propasti SSSR 80-ih, pa su ameri krenuli da povećavaju vojni budžet, posebno na nosače aviona i podmornice, a "malo" zapostavili one skuplje segmente svemirskog programa. Uostalom, ukapirali da čovek nema šta tamo da traži, jer ako se desi bilo koji problem, pomoć sa Zemlje ne može stići do Meseca bez 2-3 dana čak i da je sve spremno za lansiranje, a do Marsa da ne pričamo.
[ calexx @ 07.10.2022. 10:25 ] @
Koliko vidim, nasa nema ni raketu koja može da poleti. ;) A naravno da su posle tog događaja, bez obzira da li se dogodio ili nije, ukapirali da to ne donosi zaradu nego je zarada u oružju i narkoticima pa su se okrenuli zemljama bogatim naftom gde organizuju ratove u kojima se dobro zarađuje ili u Kolumbiji i Avganistanu gde rastu razne korisne biljke. Sada su krenuli da zauzmu Sibir jer kako reče ona babetina, nije u redu da samo Rusija koristi sirovine, trebalo bi da ih daju svima.
[ scoolptor @ 07.10.2022. 10:34 ] @
Ko o cemu...
[ BrutalCoin @ 07.10.2022. 11:44 ] @
Iako sam prvu poruku na ovoj temi napisao uglavnom iz zezanja sada nakon više od mesec dana mi se čini da je "djavo odneo šalu".

Jer da je tu malo procurio gas to bi do sada bilo sanirano. Bar je tako bilo u prošlosti.

Biće da je ipak nešto zagorelo a ne samo curenje.

Sad možemo da debatujemo o novim tehnologija.
NASA je početkom 1980-tih uveliko radila (i prednjačila) na razvoju novih tehnologija i novih materijala.
Rezultat tog rada su materijali koji su (prema tvrdjenju konstruktora) sa boljim performansama od čelika i drugih metala, imaju vatrostalne osobine bolje od ranije korišćenih materijala, itd...

Jedan od rezultata je bio i Čelendžer 1986-te ali to tada niko nije shvatio na dovoljno ozbiljan način.

Izgleda da "budženju" nisu skloni samo Kinezi. Biće da je "budženje" postalo sinonim za "nove tehnologije".

[ jozimir @ 07.10.2022. 23:19 ] @
Citat:
calexx:
Za dokaze bi najbolje bilo da se pošalju letilice na mesec ili oko njega i sve snime. Ono što je tamo ostavljeno sigurno čeka da ga neko pronađe. Ako stvarno nisu bili tamo i postojao je dil da ostali ćute, danas se nešto promenilo.
Mislim, sada postoji dobra optika i sigurno lako može da se snimi svaki detalj, zašto se to ne uradi nemam pojma. Ja nisam od sumnjivaca pa ću ipak da verujem pričama sve dok neko ne dokaže suprotno.


Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) je lansiran 2009 godine sa zadatkom da detaljno fotografiše Mesec.

Kada na http://lroc.sese.asu.edu/posts potražite 'Apollo' dobićete linkove na razne tekstove i detaljne slike u vezi Apolo misija i mesta njihovih sletanja.


Od slika koje je načinio LRO napravljeno je nešto poput Google Eartha pa možete sami da detaljno razgledate Mesec i ako znate koordinate možete da razgledate mesta sletanja.


https://quickmap.lroc.asu.edu/...FcA2vIBvAXwF1SizSg&proj=10
[ Bradzorf012 @ 08.10.2022. 00:01 ] @
Jednom sam za opkladu vozio dva kilometra vezanih očiju.
[ calexx @ 08.10.2022. 09:54 ] @
Citat:
jozimir:Od slika koje je načinio LRO napravljeno je nešto poput Google Eartha pa možete sami da detaljno razgledate Mesec i ako znate koordinate možete da razgledate mesta sletanja.
Jel to ovo na linku ili moram da tražim koordinate? Mislim, očekujem link na tačno mesto jer bi im to bio najbolji odgovor.

Napisao sam da stvarno verujem da se to desilo ali stalno pokušavaju da me ubede da nije. A pošto nekada nisam znao čime se sve bave, sve sam sumnjičaviji. Kao sada kada su se ameri javili da oni prvi prouče mesto eksplozije gasovoda a Rusima (vlasnicima) ne daju da priđu dok oni ne završe. Normalno?
[ jozimir @ 08.10.2022. 22:10 ] @
Previše je to materijala za direktan link.
Napiso sam:
Citat:
Kada na http://lroc.sese.asu.edu/posts potražite 'Apollo' dobićete linkove na razne tekstove i detaljne slike u vezi Apolo misija i mesta njihovih sletanja.


Pretraga za tu temu daje linkove na 223 članka sa slikama na kojima je objašnjeno šta je šta na slici. Mesta sletanja, tragovi kretanja, instrumenti koji su ostavljeni, krateri nastali od pada delova letilica...

Kad si već na http://lroc.sese.asu.edu/posts izaberi iz menija sa desne strane 'Featured Sites'. Na stranici koju ćeš dobiti malo naniže imaš poređane linkove na sve Apolo misije koje su sletale na Mesec, kao i linkove na druge letilice bez ljudske posade.
Na tim linkovima imaš puno detalja. Na primer na http://lroc.sese.asu.edu/featu...Apollo%2011/feature_highlights možeš da vidiš mesto sletanja Apolo 11 snimljeno pri raznim preletima i pod različitim svetlosnim uslovima.
Materijala za istražianje ima na pretek. U suprotnom, da postoji samo jedan link, sigurno bi bilo odgovora 'ma to je Fotošop...'. Uostalom nije bilo samo jedno sletanje već 6
Apolo 11 - http://lroc.sese.asu.edu/featured_sites/view_site/59
Apolo 12 - http://lroc.sese.asu.edu/featured_sites/view_site/61
Apolo 14 - http://lroc.sese.asu.edu/featured_sites/view_site/62
Apolo 15 - http://lroc.sese.asu.edu/featured_sites/view_site/63
Apolo 16 - http://lroc.sese.asu.edu/featured_sites/view_site/66
Apolo 17 - http://lroc.sese.asu.edu/featured_sites/view_site/56

Bilo je još 3 leta Apolo sa ljudskm posadom do i oko Meseca bez spuštanja
Apolo 8 samo obleteo oko Meseca.
Apolo 10 koji je izveo kompletan manevar sa lunarnim modulom i prišao na petnaestak kilometara do površine Meseca.
Apolo 13 koji je imao eksploziju na servisnom modulu tokom leta prema Mesecu.

Zar se sve to moglo lažirati?

To je vreme hladnog rata i Rusi bi sigurno otkrili da je nešto lažirano. Samo da podsetim da su u to vreme Rusi već imali Lune i Lunohode na Mesecu, drugim rečima tehniku da isprate kretanje letilice do Meseca.
Lociranje komunikacionog signala da li dolazi iz orbite ili sa Meseca je vrlo lako. Komunikacija sa posadom je išla preko različitih zemaljskih stanica. TV prenos samog izlaska Amstronga i Oldrina je išao preko radio teleskopa Parks u Australiji.
[ Bradzorf012 @ 08.10.2022. 22:15 ] @
Sve verujem. Zar ima neko ko sumnja?
[ chris6212 @ 09.10.2022. 08:23 ] @
Šteta što ovde nema ravnozemljaša, da se malo zabavljamo, dobro bi došlo u ova luda vremena...

Koliko sam shvatio, njihova osnovna tačka gledišta je da ne priznaju ništa, što sami ne mogu da "osete", da gravitacija ne postoji već samo gustina.... Tako po njima postoji nekakva kupola iznad nas, mesec je zapravo hologram (jer se nekada čini "providan" ), zvezde i sve ostalo su svetla i slike na toj kupoli itd, t.j., "neko" nam priredjuje ligth show eonima, a "kvazi nauka" postoji da nam i ovde ispira mozak i priča o nekakvim neverovatnim brzinama i daljinama, rotaciji itd.

Tako po njima nije ni bilo nikakvih letova u svemir, sve je to lažirano... :)
[ Impaler @ 09.10.2022. 08:37 ] @
Ne brini se, biti će.
Svaka akcija ima reakciju.
Ako bude dovoljno popularno znanstvenih seminara koji podučavaju o slijetanju na mjesec, obliku zemlje i ostalo. Javiti će se i "reakcija".

[ BuzzLightyear @ 09.10.2022. 09:53 ] @
Zemlja je ravna ploča. Nama samo deluje da je lopta jer ploča zbog velike mase zakrivljuje prostorno vremenski kontinuum. To je razlog zašto su sva masivna tela prividno oblika lopte, dok su u stvari ravni k'o tepsija.
[ Bradzorf012 @ 09.10.2022. 10:05 ] @
Ima li bureka u toj tepsiji?
[ BuzzLightyear @ 09.10.2022. 10:07 ] @
Nema jer su biznismeni ucenjeni, a medijski mrak su pojele slobode.
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 10:07 ] @
Ravnozemljaši su indoktrinirani religijom (svih vrsta).
Ne nužno i religiozni, samo indoktrinirani jer je to sada moda.

Ono što je sigurno to je da njihovi (ravnozemljaški) stavovi nisu zasnovani na racionalnim osnovama nego više na emocijama.

Broj vernika u Srbiji je od praktično nula u SFRJ "porastao" praktično do 100% u ljotićevsko - četničkoj Srbiji. Slično i u drugim republjik bivše SFRJ.

Zato bi ravnozemljašima sada bio blam da oponiraju Amerikama jer ih je US oslobodio od "zlog" komunizma.

Takodje treba uzeti u obzir da je naglo porastao broj pudlicovodaca. I umesto da se bave ravnozemljašenjem dobili su prikladniji zadatak da šetaju pudlice. Šetanje pudlica je u skladu sa njihovim intelektualnim kapacitetom.

A tu je i pomodna zanimacija sa LGBT šetnjama.

Drugačije rečeno, sav onaj naboj regresionih težnji, koji verovatno uvek tinja u pojedincu pa i društvu u celini, preusmerio se na besmislene stvari. Zato je oponiranje (oslobodiocima amerikanzima) smanjeno.

I konačna posledi svih tih faktora: smanjena je sumnja u let na Mesec. Tačnije smanjen je emotivni naboj za takve rasprave.




[ BuzzLightyear @ 09.10.2022. 10:12 ] @
U porastu je i zavisnost od kladionica. U vreme "zlog" komunizma to je bilo suzbijano. Zato bi kladioničarima sada bio blam da oponiraju Amerikama jer ih je US oslobodio od "zlog" komunizma
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 10:19 ] @
Da, ima logike to što si napisao.

Na primer, kad Vučić "omladincima (omladinkama)" podeli po 100/200 evra "pomoći" naglo poraste broj posetilaca kladionice.

I to baš omladinaca (omladinki) 16+ koji navale u kladionice.

U vreme "zlog" komunizma omladinci (i omladinke) su bili angažovani na radnim akcijama.
A ne na šetanje pudlica, LGBT parade i kladionice.



[ Bradzorf012 @ 09.10.2022. 10:20 ] @
Hm, indoktrinacija, zanimljiva reč.

Čime li su indoktrinirani obespravljeni u kapitalizmu?
[ B3R1 @ 09.10.2022. 11:40 ] @
Citat:
BrutalCoin:
Ravnozemljaši su indoktrinirani religijom (svih vrsta).

Ravnozemljasi nemaju nikakve veze sa nasom tradicionalnom, pravoslavnom religijom, niti sa Srbijom. To je pokret koji je nastao pre svega u Americi, o njima se nije previse znalo dok nisu stigli YouTube i drustvene mreze kao pozornica za razne budale. U Srbiju su stigli tek pojavom drustvenih mreza, a te ideje, uz nezaobilazan kreacionizam, su se zapatile zahvaljujuci nasem upropascenom skolstvu. Sto je najgore, mi smo nekada ismevali glupe Amere koji ne umeju da na mapi sveta pronadju ni gde je Evropa i tvrdili smo kako su nase skole najbolje na svetu. A sada ni nasi klinci vise nisu nista bolji. Pitajte bilo koje dete da vam nabroji planete Suncevog sistema. Ne mora cak ni da vam prica po tacnom redosledu. Iznenadicete se neznanjem. U neka stara vremena morali smo da ucimo napamet i koliko koja planeta ima satelita, ali to se danas izgleda uci na doktorskim studijama ...

Ali kao sto rekoh - zahvalite skolama na tome. Nas su u osnovnoj skoli vodili u Planetarijum na Kalemegdanu. Posle projekcije nekolicina nas nerdova je ostala da pita lika koji je pustao onaj projektor kako to radi. Secam se i danas te carobne kugle s rupicama i natpisa Carl Zeiss - Jena, Made in DDR. Saznali smo i da je taj uredjaj bio preskup i da je Beograd bio jedan od retkih gradova koji ga je imao. Ljudi iz Astronomskog drustva "Rudjer Boskovic" su veoma mudro bili procenili da stari turski amam u Donjem gradu ima odlican potencijal za to zbog svoje lepe kupole. A danas? Danas deca skolu uce preko Viber grupa, niko klince vise ne vodi nigde. A sta se zbiva u Planetarijumu procitajte ovde:

https://nova.rs/magazin/lifest...ruiniran-izgleda-kao-javni-wc/

Ali nema veze. Decu ce ionako da obrazuju Baka Prase i njemu slicni ... cemu skola?
[ Bradzorf012 @ 09.10.2022. 12:09 ] @
Čekaj malo, meni sada ništa nije jasno.

Gde god se okrenem oko sebe u poslednjih dvadesetak godina, kažu mi kako u komunizmu ništa nije valjalo, pa ni obrazovanje. Komunisti su prepravili istoriju, pa nismo učili kako su i četnici u stvari pokret otpora, nisu nas učili kako su (komunisti) na čelu sa JBT-om pobili hiljade srBskih domaćina, nisu nam dali da učimo o svetom Savi i našoj pravoj istoriji. Takođe, nisu nam dali da učimo ćirilicu i tako to.

Danas, danas je sve super. Rehabilitovali smo one koje su komunisti nepravedno osudili, vratili smo "kralja", "vratili" smo se veri, crkvi i Bogu, "majka crkva" zida stanove za tržište. Zato danas imamo i pomenute kladionice, jer su valjda bogougodne. Kladionica i kockarnica nije bilo u zlom komunizmu, jer komunisti nisu dozvoljavali biznis. Danas biznismeni nisu ucenjeni, mogu da otvaraju i kladionice. Time se smanjuje nezaposlenost, a država ima prihode u vidu poreza. Tu su i rasturene porodice zbog kocke, pa će biti posla i za socijalne radnike i psihologe. Vidiš kako je kapitalizam dobar, najhumaniji sistem na planeti.

Povlačim reč, skoro sve mi je jasno, osim jedne stvari. Kako je to škola kriva i može li ona da izađe celokupnog socijalnog miljea u kom se nalazi ili je njegov integralni deo?
[ MajorFatal @ 09.10.2022. 12:10 ] @
Citat:
B3R1:
Sto je najgore, mi smo nekada ismevali glupe Amere koji ne umeju da na mapi sveta pronadju ni gde je Evropa i tvrdili smo kako su nase skole najbolje na svetu. A sada ni nasi klinci vise nisu nista bolji. Pitajte bilo koje dete da vam nabroji planete Suncevog sistema. Ne mora cak ni da vam prica po tacnom redosledu. Iznenadicete se neznanjem. U neka stara vremena morali smo da ucimo napamet i koliko koja planeta ima satelita, ali to se danas izgleda uci na doktorskim studijama ...

Ali kao sto rekoh - zahvalite skolama na tome.

Ali nema veze. Decu ce ionako da obrazuju Baka Prase i njemu slicni ... cemu skola?


Nije to ništa, pitaj današnju decu da ti ispletu jedne opanke i videćeš da neće znati, a ako ih pitaš šta onda znaju rećiće ti nešto bezveze, tipa da instaliraju counter strike preko image half life-a, ko da mi je to neko pametno znanje, u tome ne može da se hoda, a u opancima može. Pametnome dosta!
[ Java Beograd @ 09.10.2022. 13:15 ] @
Što se dece tiče, mislim da sazreva jedna cela jutjuberska generacija, koja misli da je život jutjub. Takozvani "milenijalci".
Gledaju kako se "vrh piramide" (baka prase, kardašijan i slični) bogate preko YT/instagrama, pa misle da će i njih život tako da obraduje. Aha, 'oće , evo tu neki dan od nedelje.

Uskoro, veoma uskoro (!) će život da ih ošamari, žestoko, neće im biti jasno šta se dešava, i kako to da oni nikako da zarade svoje milione, "koji im pripadaju", jer su već okačili desetine YT klipova.

A onda će neka druga deca, koja su se ipak obrazovala (pravnik, stomatolog i slično), a kojih ima sve manje, da ih ošamare po džepu kad im zatrebaju takve usluge, da neće moći da se opasulje.
[ Bradzorf012 @ 09.10.2022. 13:25 ] @
Pravnika na birou ko pleve, ali nije ni to toliko bitno.

Bitno je nešto drugo, a to je da ti(kao uostalom i većina plebsa) ne uviđaš greške u sistemu, već u njemu (trulom sistemu) tražiš izlaznu strategiju za pojedinca. Naravno, uvek je lakše zabiti glavu u pesak, nego pogledati u činjenice.

P.S. Sloboda medija je osnovno ljudsko pravo.
[ B3R1 @ 09.10.2022. 13:39 ] @
Citat:
MajorFatal:
Nije to ništa, pitaj današnju decu da ti ispletu jedne opanke i videćeš da neće znati, a ako ih pitaš šta onda znaju rećiće ti nešto bezveze, tipa da instaliraju counter strike preko image half life-a, ko da mi je to neko pametno znanje, u tome ne može da se hoda, a u opancima može. Pametnome dosta!

Sta ce im opanci, sada je svi nose patike ... i leti i zimi ... i na +50 i na -50 ... i to obavezno isti model nosi ceo grad. :-)

A sto se tice tog "instaliranja" ... daj boze da uopste nesto umeju da instaliraju! Ameri su primetili jedan prilicno cudan, ali ne toliko neocekivan trend medju mladjim milenijalcima i zumerima:

https://www.theverge.com/22684...tory-structure-education-gen-z

Ukratko: klinci znaju sve da odrade na svom telefonu ili na nekom tabletu, ali daj im tastaturu u ruke i tu pocinju problemi. U gore navedenom clanku profesori na univerzitetima se zale kako im dolaze studenti tehnickih nauka koji nemaju pojma sta su to fajlovi i direktorijumi, cak i kada dobiju neki link ka informaciji na Internetu zbune se ... jer ocekuju da dobiju sve putem neke mobilne aplikacije, WhatsApp grupe itd. I sada ti profesori objasnjavaju toj digitalnoj generaciji kako funkcionisu fajlovi i direktorijumi na primeru ormarica s fiokama ...
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 13:52 ] @
Citat:
B3R1

Ravnozemljasi nemaju nikakve veze sa nasom tradicionalnom, pravoslavnom religijom
...
U Srbiju su stigli tek pojavom drustvenih mreza, a te ideje, uz nezaobilazan kreacionizam, su se zapatile zahvaljujuci nasem upropascenom skolstvu.

Prvu tezu si pobio tvrdjenjem u drugom delu citata.
Ili je to nešto novo u pravoslavlju odricanje od kreacionizma?
Ja za odricanje od kreacionizma nisam čuo pa i dalje ostajem pri tvrdjenu da su ravnozemljaši indoktrinirani religijom (svih vrsta).

Inače ravnozemljaši su u Srbiju stigli mnogo ranije i to putem okultizma, NLO/UFO, parapsihologije, magije, hipika i drugih pomodnih kultura ("Aquarius..." izderala se crnč... ovaj afroamerikanka).
U taj "bosanski lonac" kvazi-nauke, sujeverja i verskog manipulisanja savršeno su se uklopili i ravnozemljaši.
Naravno, u doba SFRJ sa izraženom racionalističkom orjentacijom u školstvu ni ravnozemljaši nisu mogli da dodju do izražaja.
Postojali su ravnozemljaši ali je percepcija njihovog postojanja marginalizovana.

SFRJ gimnazijalci imaju šire obrazovaje od mnogih bolonjaca.

Zato je obrazovni sistem "zlog" komunizma trebalo razoriti (ne samo u SFRJ)!

Projekat "aquarius" se pokazao uspešnim u tom smislu pa će ga Amerikanci kasnije unaprediti regresijom na animalizm, kučiće po stanovima i LGBT na ulicama.
Šta su kerovi po stanovima nego totalno negiranje elementarnih postulata nauke pre svega biologije i medicine?


Danas deca ne uče o herojskoj borbi svojih predaka.

Pre neki dan razgovaram s nekim klincima iz osmog razreda. Da li ste čuli za "V3"? Oni me gledaju belo.
Da li znate za zločine tokom drugog svetskog rata? Ovaj....

Pa dobro, šta učite iz istorije? pitam ja.

Učimo Hitlerov maj kamf odgovore deca i počnu da mi recituju delove.

Sad ja u čudu ne mogu da verujem šta slušam!!!

[ Bradzorf012 @ 09.10.2022. 14:10 ] @
Sve se slažem, osim u jednom. Pravoslavlje(katolicizam, islam, judaizam) ne prihvataju kreacionizam. Preciznije, kreacionizam je jeres u svakoj od monoteističkih religija.

Da li ga današnje pravoslavlje prihvata ili ne, ne znam. Sve je moguće.
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 14:21 ] @
Ne znam šta ne prihvataju ali u bibliji piše da je boža stvorio svet.
Ako božino stvaranje nije kreacionizam onda ni ja ne znam šta je kreacionizam.

Ili su Amerikanci u medjuvremenu prekrojili Mojsija i napisali novo štivo?

[ Bradzorf012 @ 09.10.2022. 14:25 ] @
Ne znam ni ja šta je kreacionizam, ali Božino stvaranje sveta nije kreacionizam.
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 14:41 ] @
Što ne kažeš da ne znaš?

Evo za tebe šta kaže vikipedija:
Citat:
Kreacionizam je religijsko verovanje po kojem je celokupno čovečanstvo i sva živa bića, Zemlja, i kosmos kao sveobuhvatna celina, posljedica božanskog stvaralaštva, ili jednostavno Boga, opisanog u Starozavetnoj Knjizi postanja.


Citat:
Savet Evrope je rezolucijom 1580. iz 2007. godine označio kreacionizam kao opasnost u obrazovanju.

Rezolucija valjda kad su videli kako je uvodjenje religije u škole u Srbiji razorno delovalo na obrazovanje i društvo u celini.

[ Bradzorf012 @ 09.10.2022. 14:50 ] @
Ovo je jedan od onih slučajeva gde se pokazuje kako vikipedija uglavnom ne služi ničemu, osim da se površno informišeš o temi. Povremeno, naletećeš na minu, kao što si ti sada. Još jednom, kreacionizam i Božje stvaranje nemaju ništa zajedničko. Druga je tema ko tu sve mešetari i pokušava da uzme neki poen.
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 15:22 ] @
Pa dobro, evo onda šta kaže Stanford Encyclopedia of Philosophy:
Citat:
Creationism

At a broad level, a Creationist is someone who believes in a god who is absolute creator of heaven and earth, out of nothing, by an act of free will. Such a deity is generally thought to be “transcendent” meaning beyond human experience, and constantly involved (‘immanent’) in the creation, ready to intervene as necessary, and without whose constant concern the creation would cease or disappear. Christians, Jews, and Muslims are all Creationists in this sense.


A šta kaže Britannica:
Citat:
creationism, the belief that the universe and the various forms of life were created by God out of nothing (ex nihilo).

Jesi ti siguran da imaš platu 5000 evra (neto) i da možeš da voziš zatvorenih (očiju)?

[ djoka_l @ 09.10.2022. 16:01 ] @
Evo šta kaže pravoslavni teolog o kreacionizmu:

http://bioloska.blogspot.com/2...ravoslavni-casopis-teolog.html

Ono što tvrde, kako pravoslavna, tako i katolička crkva je da biblija nije naučni tekst i da tu ne treba traćiti naučne istine, nego spasenje.
Kreacionizam je "kreacija" nekih protestanstkih denominacija.
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 20:38 ] @
Citat:
djoka_l

Ono što tvrde, kako pravoslavna, tako i katolička crkva je da biblija nije naučni tekst i da tu ne treba traćiti naučne istine, nego spasenje.
Kreacionizam je "kreacija" nekih protestanstkih denominacija.

Ne znam šta da ti kažem na to.

Da li je bog stvorio čoveka ili nije?
Ako nije onda se vernik odrekao boga pa i nije vernik.

Ako je bog stvorio čoveka onda je vernik ali to je kreacionizam ma koliko vernik pričama menjao zmijsku košuljicu.

Ako nema kreacionizma onda je i bog podložan točku uzrok-posledica pa ne može ni sebe spasiti tim pre neće ni druge odvesti u spasenje.

Kapiraš kakv je to jeres odreći se kreacionizma?

U stvari pravoslavci su ipak za kreacionizam, zar ne?
Citat:
u opštoj opijenosti iracionalnošću pravoslavni se upuštaju u rasprave o nauci i prihvataju se metoda protestantskog fundamentalizma, usput vrše službu sektaškim propovednicima, sve čineći u ime kreacionističke psevdo-nauke. U crkvenim časopisima se objavljuju članci koji promovišu kreacionizam. Pojedini klirici naše Crkve dižu svoj glas protiv naučnih teorija poput teorije evolucije, i tako među vernima stvaraju neki privid sukoba vere i nauke, obilno i nekritički se služeći kreacionističkom literaturom,[25] koja je dostigla zastrašujući obim na srpskom jeziku za kratko vreme. Određeni tekstovi koje su potpisali pravoslavni klirici bi bili suviše ekstremni čak i za same savremene kreacioniste, jer su zasnovani na „dokazima“ odbačenim i od samih kreacionista.

Napisano je sasvim u skladu sa onim što svakodnevno srećem.

Kako to da se desi da "prihvataju se metoda protestantskog fundamentalizma"?

Rekao bih zato što ih u stvari "odozgo" potpiruju na "protestantski fundamentalizam"
Prema tome da bi se pravoslavlje zaista očistilo od kreacionizma potrebno je učiniti mnogoooo, mnoooooogo više.

To što je neko napisao neki članak ne znači ništa.
Sve dok se u isto vreme javno i masovno (sa najviših popovskih fotelja) vrši indoktrinacija u kreacionizam.

[ BuzzLightyear @ 09.10.2022. 21:15 ] @
Čovek je nastao evolucijom, ali pre toga Bog je stvorio uslove bez kojih evolucija ne bi bila moguća.
[ BrutalCoin @ 09.10.2022. 21:46 ] @
To te opet vraća na kreacionizam jer ako je bog stvorio sav taj silni Kosmos šta mu je problem da privede i to malo evolucije do kraja?

Ili hoćeš da kažeš da se evolucija odvijala mimo božje volje?

Onda je ono što sam već napisao - bog nije svemoguć, podložan je točku uzrok - posledica pa ne može biti ni spasitelj.


Hajde zucni - da li je bog mogao da odradi evoluciju do kraja ili se evolucija odvijala mimo božje volje?

Samo pazi ako kažeš "mogao je ali nije" tada jeste! To vodi pravo u kreacionizam!

Naravno kao vernik nikako nećeš reći da nije mogao, zar ne?
[ BuzzLightyear @ 09.10.2022. 22:27 ] @
Evolucija se odvija u okvirima koje je definisao Bog. Sve dok se poštuju Njegovi zakoni fizike, nama znani i neznani, to je po volji Njegovoj.
[ djoka_l @ 10.10.2022. 08:44 ] @
Ja nemam ništa protiv da neki ljudi veruju u boga.
Ono što je bitno, to je da se većina hrišćanskih denominacija odrekla borbe protiv nauke. Pokušavaju da se prilagode.
Samo manjina želi da vidi u Bibliji apsolutne istine i veoma su aktivni u nametanju takvog stava.

Recimo, Katolička crkva veruje u transmutaciju. Kada se vrši pričest, onaj hleb i vino se, po njihovom mišljenju, bukvalno pretvara u meso i krv Hrista. Ali znaju da je to nedokazivo, šta više da je besmisleno, pa ni ne pokušavaju da analiziraju da li je hleb stvarno postao meso, a vino stvarno krv.
Citat:
Transubstantiation – the idea that during Mass, the bread and wine used for Communion become the body and blood of Jesus Christ – is central to the Catholic faith. Indeed, the Catholic Church teaches that “the Eucharist is ‘the source and summit of the Christian life.’”

But a new Pew Research Center survey finds that most self-described Catholics don’t believe this core teaching. In fact, nearly seven-in-ten Catholics (69%) say they personally believe that during Catholic Mass, the bread and wine used in Communion “are symbols of the body and blood of Jesus Christ.” Just one-third of U.S. Catholics (31%) say they believe that “during Catholic Mass, the bread and wine actually become the body and blood of Jesus.”
[ BuzzLightyear @ 10.10.2022. 11:34 ] @
Transmutacija je naučno dokazana. Uz pomoć akceleratora čestica (i Božiju pomoć) naučnici su uspeli da pretvore olovo u zlato!
[ component @ 11.10.2022. 07:44 ] @
Kako ste došli od lansiranja raketa do religije?
Već neko vreme postoji tehnologija da se iz drugih elemenata napravi zlatio Samo što je totalno neisplativo.
Teorija evolucije nije u suprotnosti sa hrišćanskim verovanjima kako je nastao čovek i životinje. Evolucija samo znači da je vrste prilagođavaju svom okruženju. Možeš vervovati da je Bog stvorio čoveka po svom uzoru i da je čovek evolucijom postao to što jeste danas. Možda je Bog ličio na čovekolikog majmuna i po tom uzoru stvorio čoveka, a vremenom smo postali to što jesmo. Možeš verovati da je Bog bez oblika, kao ameba, pa smo evolucijom se promenili kroz celo Darvinovo drvo života, počevši od samog korena... Čak ne postoji protivrečnost da i sam Bog menja i evoluira.
U religiji ne treba ništa dokazivati. Dovoljno je da veruješ u nešto. Ako dokazuješ onda u stvari pokazuješ da ne veruješ u to i trebaju ti neki dokazi.

Daglas Adams je to lepo i šaljivo opisao u Autostoperskom vodiču kroz galaksiju o postojanju vavilonske ribice:
Citat:
Toliko je besmisleno neverovatna mogućnost da nešto tako neopisivo korisno
evoluira najobičnijim spletom okolnosti, da to neki mislioci vide kao konačan i
neoboriv dokaz o nepostojanju Boga.
Dokaz ide otprilike ovako: 'Odbijam da dokažem da postojim', kaže Bog, 'jer
dokazivanje pobija veru, a bez vere ja nisam ništa.'
'Ali', kaže čovek, 'vavilonska ribica je dokaz, zar ne? Ona nije mogla da nastane
slučajno. Ona dokazuje da postojiš, dakle prema tvojim sopstvenim rečima, ti ne
postojiš. QED.' QED: Quod erat demonstrandum - što je i trebalo dokazati. prim.
prev.
'Uh', kaže Bog, 'na to nisam ni pomislio' i smesta nestaje u oblačku logike.
[ chris6212 @ 11.10.2022. 08:36 ] @
Citat:
component: Kako ste došli od lansiranja raketa do religije? :)


Danas je izgleda potrebno pominjanje Boga pre svakog poletanja. :) Stvari su danas toliko komplikovane da samo mala greška u softveru ili hardveru može da dovede do katastrofe. Kompleksnost leži u brdu elektronike i raznoraznih senzora koji su danas neophodni, pa ako bilo šta nije optimalno, sve se otkazuje i traže uzroci. Ali ako već kažu da je problem neotklonjiv, moraće da zaborave na lansiranje i samu raketu i sve prave od nule ili jednostavno odustanu od povratka na Mesec.

Toliko proćerdanih para i vremena za izradu nečega što je potpuno neupotrebljivo ili besmisleno i jeste zaštitni znak NASA-e. Doduše, lako je traćiti novac poreskih obveznika, a ne svoj.
[ BrutalCoin @ 11.10.2022. 08:51 ] @
Citat:
component

Možda je Bog ličio na čovekolikog majmuna i po tom uzoru stvorio čoveka, a vremenom smo postali to što jesmo.

Ma to su Amerikanci već opisali u "Novom Zavjetu XX veka" koji je plasiran kao filmski serijal "Planeta Majmuna".
A vrhovni bog im je nuklearni projektil.


Citat:
component

Možeš verovati da je Bog bez oblika, kao ameba

E to već ne može jer "zna se" da je Adam imao bar jedno rebro, tj. kosku a amebe su male ribe bez kostiju.


Citat:
component

Čak ne postoji protivrečnost da i sam Bog menja i evoluira.

I to je nezgodno.
Boža je savršen pa ne može evoluirati na bolje.
Znači ako je evoluirao onda se pokvario.
Tj. zabagovao pa ga zato i nema još od Mojsija kad se poslenji put čuo njegov glas ali nije vidjen (valjda zato što u to vreme još nije bilo CNN-a).


[ B3R1 @ 11.10.2022. 08:55 ] @
Odlican film na tu temu:

[ BuzzLightyear @ 11.10.2022. 09:03 ] @
@BrutalAliImam

Da li može postojati više od jednog optimalnog stanja?
Da li evolucija nužno vodi ka unapređenju bića?


Ako je odgovor na prvo pitanje "da", a na drugo "ne", zašto Bog ne bi mogao da prelazi iz jedne u drugu optimalnu formu i uvek bude D.O.M.?

P.S.
Moja teorija o božanskom polimorfizmu može da objasni postojanje različitih religija i ne samo da objasni, već da donese pomirenje i unifikuje sve religije.

P.P.S
Božanski polimorfizam obuhvata i nauku i za razliku od svih ostalih verskih knjiga na koricama će imati velikim slovima ispisano BEZ PANIKE!
[ component @ 11.10.2022. 09:28 ] @
BrutalCoin, upravu si za rebro.
A što se tiče evolucije Boga, zašto da ne? Nisam baš izučavao stari i novi zavet, pa ne znam da li zaista negde piše da je Bog savršen bez potrebe ili želje da se menja. Možda je bio savršen u tom trenutku kada je pisan stari/novi zavet, ali se svet koji je stvorio promenio, pa je rešio da se i on kasnije promeni?
Čuo sam skoro zanimljivu teoriju da su svi vernici u stvari ateisti. Ateista poriče postojanje boga. U svetu ljudi veruju u hiljade raznih bogova. Niko ne veruje u sve, već u svoj podskup bogova (koji može biti i samo jedan). To znači da poriče postojanje svih ostalih Bogova i time je većim delom ateista nego vernik. Pravi ateista ne veruje samo u jednog boga više nego recimo hrišćanin.

chris6212,
Uopšte nisu proćerdane pare niti vreme. Čak je napredak izuzetno veliki zbog NASA-e. Proćerdane su pare na ratove. Možeš li da zamisliš današnji svet bez satelita? I nije NASA samo let u svemir. Mnoge grane nauke, industrije i medicine su napredovale samo zato što su ljudi hteli da pobegnu od Zemljine gravitacije.
[ BrutalCoin @ 12.10.2022. 08:11 ] @
Ne samo što je boža savršen nego je i biblija savršena.
To zato jer je biblija pisana po "diktatu" direktno od bože.
A sve što stvori boža mora biti savršeno pa prema tome i biblija.

Za novi zavjet nisam siguran da je savršen jer ga je pisao kako je ko stigao.
U vreme pisanja novog zavjeta boža nije bio ni blizu, samo su ga izgledali.

Na primer u Mateju se navodi rodoslov izvesnog Isusa Hrista i dovodi u direktnu vezu sa Avraamom. Ukupno 42 koljena. To bi trebala biti veza sa biblijom i konačno sa božom. Ali se nigde ne navode dokazi kako je pisac to povezao.

Dakle, ako Matej nije izmislio, ne da Isus nije bio "sin božji" nego mu boža nije ni kurajber deda. Nego još dalje.


A, da, boža je bezgrešno oplodio Mariju pa Isus nazvan Hrist jeste sin božji. Ali onda Isus nije Avraamov potomak, tj. rodoslov je grešan?!

Ma nema veze, idemo dalje jer novi zavjet ionako nije po božinom diktatu.


[ chris6212 @ 12.10.2022. 09:32 ] @
Citat:
component: Uopšte nisu proćerdane pare niti vreme. Čak je napredak izuzetno veliki zbog NASA-e. Proćerdane su pare na ratove. Možeš li da zamisliš današnji svet bez satelita? I nije NASA samo let u svemir. Mnoge grane nauke, industrije i medicine su napredovale samo zato što su ljudi hteli da pobegnu od Zemljine gravitacije.


Tačno, budžet za vojsku im je ogroman, ali i gomilu drugih stvari koji imaju direktne ili indirektne veze sa vojskom i vojnom industrijom, kao što je i NASA. Primaran cilj SAD je da ostanu vrhovni bogovi ovog sveta i to se već dugo održava izazivanjem raznih kriza i ratova u svetu, na njihovu isključivu korist. Šta mislite, da su bacili atomsku bombu na Hirošimu i Nagasaki zbog imbecilnog razloga kojeg su oficijelno naveli? Ni najmanje, nego da bi pokazali ko je sada gazda i da se ne libe da ga upotrebe. Da Japan nije odmah kapitulirao, bacali bi po jednu bombu na svaki veći grad...

Ali taj status je već dugo vremena uzdrman primarno od strane Rusije i Kine, a da se zadrže na tom mestu, neće prezati ni od čega, što i u ovom sukobu i oni i njihovi sateliti besramno pokazuju i tako direktno učestvuju u ratu i dovode ceo svet na korak od kataklizme. Nikakvim sankcijama neće naštetiti rusima, a Putin se sigurno neće povući. Jasno mu je da ovako neće ništa postiči, smenio je glavnokomandujućeg, proglasio je i delimičnu mobilizaciju i sada je na redu strateška ofanziva usmerena na osnovnu infrastrukturu, dok mu je nuklearni arsenal uvek adut...

Uzgred, šta mislite kako bi NATO reagovao da su rusi nama 99-e isporučili bar tada modernije PVO sisteme? Bilo je prilče o tome, ali do toga nije došlo...

Mislim da će i SAD, a naročiti EU veoma brzo osetiti šta je to pakao, kao i svi mi ostali, to se sada čini neizbežnim... Samo nuklearni arsenal Rusije može ovaj svet da stotine puta sravni u prah i pepeo, dok NATO ima nešto "slabiji" nuklearni arsenal, pa ako i oni upotrebe isto za "odvraćanje", to je kraj. Ako nastave ovako i intenziviraju "pomoć" sa dalekometnim oružjem i plaćenicima, ovaj scenario je neizbežan.

Ma ovo je opšte ludilo i tu nema rešenja dok svi ne nestanemo u nuklearnom holokaustu...

A pare se i dalje bacaju uzalud. Sa druge strane, kao da nešto i vrede. Već je početkom proglašenja pandemije sve krenulo nizbrdo, zatvaranje i maltertiranje ljudi, inflacija, sada i sa ovim ratom, kataklizma je na pomolu, ali NASA se i dalje igra nekakvim raketicama za Mesec. Prosto idiotski...


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 12.10.2022. u 12:01 GMT+1]
[ Impaler @ 12.10.2022. 10:40 ] @
Meni nije jasno kako će Elon Musk do 2029 sletjeti na Mars s ljudskom posadom. Ideja da se tamo grade nastambe mi baš ne drži vodu. Jedva da netko živi na Južnom polu i u Sahari gdje za razliku od Marsa ima zraka, a kamo li na Marsu.
Šta je ono još izvalio? aha da će auti sami voziti do... 2018 godine.

Evo sad čitam da će se L5 postići pomoću geofensanja. Mislim da nije problem u tome da robot slijedi traku nego sve ostalo. Kad netko izleti, kad je otpad na cesti itd.
Mislim jedva da vlakove mogu automatizirati, gdje imaš prugu a kamoli će aute.

Probali su sad nedavno poslati autonomnu (Koja baš i nije autonomna) brodicu preko atlantika. Trebalo im je nekoliko pokušaja. https://mas400.com/

globalno zatupljenje je učinilo svoje.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 12.10.2022. u 12:31 GMT+1]
[ Java Beograd @ 12.10.2022. 11:49 ] @
Citat:
Impaler:Jedva da netko živi na Južnom polu i u Sahari gdje za razliku od Marsa ima zraka, a kamo li na Marsu.

Vazduh i nije toliki problem koliko nemogućnost povratka.

Kad neko ode na Južni Pol ili u Saharu - taj može da se vrati tamo odakle je krenuo.
Kad bi neko, teoretski, sa ovom tehnologijom, otišao na Mars - povratka nema.

Ako bi trebalo omogućiti povratak sa Marsa na Zemlju, onda bi na Mars morala biti poslata jedna kompletna raketa, sa lansirnom rampom, i svom drugom opremom pride.
[ TheSpiridon @ 12.10.2022. 12:39 ] @
@Java jel si gledao film 'Martian' čovek se adaptirao na život na Marsu. Šta ima da se vraća :)
[ Impaler @ 12.10.2022. 12:48 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Impaler:Jedva da netko živi na Južnom polu i u Sahari gdje za razliku od Marsa ima zraka, a kamo li na Marsu.

Vazduh i nije toliki problem koliko nemogućnost povratka.

Kad neko ode na Južni Pol ili u Saharu - taj može da se vrati tamo odakle je krenuo.
Kad bi neko, teoretski, sa ovom tehnologijom, otišao na Mars - povratka nema.

Ako bi trebalo omogućiti povratak sa Marsa na Zemlju, onda bi na Mars morala biti poslata jedna kompletna raketa, sa lansirnom rampom, i svom drugom opremom pride.


Na Južnom Polu postoji naselje. Sad sam tek vidio.
Na sjevernom polu nema. Najsjevernija naseljena točka je Alert

Ali evo nek žive ovdje 5 godina pa ću povjerovati da mogu pola sata živjeti na Marsu.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 12.10.2022. u 15:17 GMT+1]
[ SASA M. @ 12.10.2022. 14:51 ] @
Koliko se secam plan je bio da se ide u 3 faze, prve dve bi bile da se odnese materijal i da se izgradi staniste za ljude, a tek u trecoj da idu ljudi. Inace, zivot na marsu se sumulra na nekoliko lokacija, najcesce u pustinjama. Koliko vidim jedini prob za mene je sto ce iz pocetka tamo teniski mecevi biti samo na sljaci.
[ Bradzorf012 @ 14.10.2022. 10:17 ] @
U osnovi, nauke kao što su fizika, hemija, biologija i iz njih izvedene nauke, na koje se pozivaju militantni ateisti su ništa drugo do vera i ne razlikuju se mnogo od teologije, nauke o Bogu.

Mi verujemo da postoji gravitacija, iskustvo nas tome uči, ali šta je gravitacija? Osim što uspevamo da je opišemo i izmerimo njen učinak, suštinski ne znamo ništa o njoj.

Kao što naučnik u navedenim naukama vrši eksperimente, pa na osnovu njih(između ostalog) postavlja naučnu teoriju, tako je neko(Mojsije, Buda, Hrist) pre dve ili pet hiljada godina posmatrao svet, život i ljude i došao do zaključka da se gresi predaka prenose do sedmog kolena. Ima li razlike u metodologiji "naučnog istraživanja"? Nema, razlika je samo u predmetu istraživanja. Sveto pismo je u suštini zbirka propisa, udžbenik sociologije, prava, antropologije, filozofije i na kraju teologije. Sveto pismo je najviše književnost. Možemo li u sociološkim istraživanjima primeniti prvi ili drugi Njutnov zakon? Zar to ne bi bilo malo besmisleno? Šta mi uopšte znamo o dnk na primer ili strukturi materije? Kako znamo da nema elementarnije čestice od protona, neutrona, fotona ili koja god da je, a da je sada u "nauci" proglašena za elementarnu? Hm, pa ne znamo.

Sa druge strane, matematika je još sličnija bogoslovlju. U teologiji, kao i u matematici polazimo od nekih aksioma, istina koje uzimamo zdravo za gotovo, temelj na kome gradimo celokupnu konstrukciju. U teologiji bi to bile tvrdnje da postoji Bog, da je on stvorio svet i čoveka, biljke i životinje. Direktnim ili indirektnim stvaranjem. U matematici bi to na primer bile Peanove aksimome prirodnih brojeva ili aksiome euklidske geometrije. Hej, čekaj malo. Ne sećam se da sam negde video broj pet, u stvari ni broj jedan nisam video. Ne, nisam video niti jedan jedini broj. Video sam tri olovke na stolu ili pet ljudi u grupi, ali to nisu brojevi. Brojevima(šta je to?) opisujem svojstvo nekog skupa. Čekaj, pa ja ne znam ni šta je skup. Ne znam ni šta su tačka, prava i ravan. Jeste, video sam cev za centralno grejanje, ali ona ima "debljinu" i ne prostire se u beskonačnost.
[ Java Beograd @ 14.10.2022. 10:36 ] @
Ko hoće može da potraži (izgugla) prognoze i predviđanja "stručnjaka" i novinara, nakon 1969 godine, posle misije Apolo 11.

"Za svega nekoliko godina, na Mesecu će se podići gradovi", i sijaset sličnih fazona.
[ component @ 14.10.2022. 11:45 ] @
Neil deGrasse Tyson je skoro pričao o tome. Ranije su mislili da će čovečanstvo nastaviti da teži ka svemiru. A u stvari svako u svom džepu ima kompjuter koji može da pristupi svom ljudskom znanju i informacija u svakom trenutku. Dodirom prsta može da pusti film, muziku, komunicira sa bilo kim na planeti Zemlji. Takva predviđanja nisu im ni pala na pamet. Svako predviđa budućnost gledajući sadašnjost u kojoj živi ili prošlost. Što baš i nije najbolji metod.
Kad tad, ljudi će morati da počnu da žive i na drugim nebeskim telima. Meni bi bilo drago ako se to desi dok sam živ.
Lepo je što ponovo kreću u osvajanje svemira. Za poslednju deceniju SpaceX je najviše napredovao u astronautici, a privatna je kompanija jednog entuzijaste i ekscentrika. Zamislite šta bi se postiglo da su šefovi država imali takav stav prema svemiru kao što ima Musk. Ovako NASA dobija samo 0,5% budžeta (poređenja radi, vojni budžet Amerike je 10,5%).
[ dejanet @ 14.10.2022. 12:04 ] @
Hehe, pa evo dosli smo do toga da je frka za grejanje, benzin, struju i hranu i vodu.

NASA i Roskosmos sluze samo za pranje para, a da nema privatnih kompanija verovatno narednih 100 godina ne bi poleteli u Svemir..

Kada je bio poslednji let za Mesec?, pre 50 godina, ej pola veka... Slusam ove levicarske ludake koji se zalazu za zatvaranje elektrana, gasenje poljoprivrede i de-industrijalizaciju...

Dok se ne resi pitanje tih ludaka u politici nece biti nikakavog napretka, sta-vise bice velikih problema da se prezivi..
[ component @ 14.10.2022. 13:02 ] @
Ne radi NASA samo let na Mesec.
Da li si čuo za neki drugi projekat osim Apolo? Ili sad Artemis?
[ dejanet @ 14.10.2022. 13:42 ] @
Elon Musk radi na tome(mislim na slanje ljudske posade) od nedavno parama NASA-e, a posto je svima jasno da od Artemisa nema nista.
Po mom osecaju, bolje da ne pokusaju lansiranje za metar dana, da se ne bi blamirali ponovo.

Elem, posto je Elon od*bo americke demokrate i presao kod republikanaca, mislim da ce pre zavrsiti u zatvoru nego sto ce zavrsiti projekat, sa tim u vezi moj post gore.

Videcemo.
[ TheSpiridon @ 14.10.2022. 13:43 ] @
Citat:
dejanet:
Hehe, pa evo dosli smo do toga da je frka za grejanje, benzin, struju i hranu i vodu.

NASA i Roskosmos sluze samo za pranje para, a da nema privatnih kompanija verovatno narednih 100 godina ne bi poleteli u Svemir..

Kada je bio poslednji let za Mesec?, pre 50 godina, ej pola veka... Slusam ove levicarske ludake koji se zalazu za zatvaranje elektrana, gasenje poljoprivrede i de-industrijalizaciju...

Dok se ne resi pitanje tih ludaka u politici nece biti nikakavog napretka, sta-vise bice velikih problema da se prezivi..



Ne nalaze računicu da poleću na Mesec. Prvo su pokušali sa reklamama 'budite turista na Mesecu' i slično... I onda su opelješili neke milionere, odvezli ih na ISS, pustili da malo levitiraju, za svega par miliona dolara... Možda nešto novo smisle... Da ima na Mesecu Zlata na primer, već bi se svi bogotuni preselili tamo sa svojim robovima... Ali izgleda da nema... Koja im je vajda? Danas je sve biznis.

Čak su pričali da će da puste neki satelit u geostacionarnu orbitu iznad ekvatora i da povežu Zemlju sa nano-užetom, da naprave lift, da ne moraju da lansiraju rakete. Ali i od toga ništa. Inače, to je negde oko 500 km iznad Zemlje. Vrlo ambiciozno.
[ djoka_l @ 14.10.2022. 13:52 ] @
Geostacionarana orbita je na visini pd 36000 km.
Nije bio nikakav plan, samo futuristička vizija za lift.
[ TheSpiridon @ 14.10.2022. 14:02 ] @
Da, od središta Zemlje. Tu je negde.
[ dejanet @ 14.10.2022. 14:26 ] @
Mi smo toliko daleko od postizanja "civilizacije prvog stepena" na Kardaševoj skali.
Glavna odlika po originalnom radu je proizvodnja i potrosnja energije, dok su ostale karakteritike dodavane od strane naucne zajednice.

Mislim da osim interneta nemamo ni jednu drugu karakteristiku prvog stepena civilazije po ovoj skali, a nije tako izgledalo pre 50 godina.
[ BrutalCoin @ 14.10.2022. 15:21 ] @
Citat:
Bradzorf012

U osnovi, nauke kao što su fizika, hemija, biologija i iz njih izvedene nauke, na koje se pozivaju militantni ateisti su ništa drugo do vera i ne razlikuju se mnogo od teologije, nauke o Bogu.

To što si napisao ne da nije tačno nego je obratno.
Prirodne nauke kao što su fizika, hemija, biologija se zasnivaju na eksperimentu i milioni studenata plus milioni i milioni proizvodnih pogona ih svakodnevno proveravaju, preciziraju i potvrdjuju.
Dalke istine u fizici, hemiji, biologija se ne zasnivaju na religioznim ubedjenjima nego na potvrdi kroz praksu.

Citat:
Šta mi uopšte znamo o dnk na primer ili strukturi materije?

Dosta toga i dosta toga možeš da proveriš "u kućnoj radinosti".
Kod "Kineza" možež da kupiš lupu za budzašto, mikroskop, malo bakarne žice i namotaš elektromotor, par hemikalija u svakoj apoteci i da proveriš gotovo sve što piše u udžbenicima za osnovnu školu.

Sa religijom je obratno - ništa ne možeš da proveriš samo da veruješ i poslušno klimaš ušima.


Citat:
U teologiji bi to bile tvrdnje da postoji Bog, da je on stvorio svet i čoveka, biljke i životinje.

Ako su to religio-aksiome i tvrdiš
Citat:
matematika je još sličnija bogoslovlju

onda da te podsetim da je svaki sistem aksioma u aritmetici nekompletan.
Pa ako je i boža takav (kao što i jeste tunjav i nekompletan) onda smo se sporezumeli i možemo na pivo.


PS. Najmilitantniji su religiozni. Amerika pre svega. I Hitler je bio religiozan (nisam proveravao ali kažu da je mrzeo ateiste).




[ BrutalCoin @ 14.10.2022. 15:28 ] @
Citat:
component

svako u svom džepu ima kompjuter koji može da pristupi svom ljudskom znanju i informacija u svakom trenutku

Može ali šta mu to vredi ako ne razume?

Na primer djoka_l negde (kompjuter) pročita pogrešan podatak da je vodonik tečan na -240 stepeni celzijusa.
I onda na osnonu netačnih podataka (iako je bistar i pravilno rezonuja) izvodi netačne zaključke.

Da suštinski razume materiju "upalila bi mu se lampica" i primetio bi da nešto nije tačno u izvedenim zaključcima.

Ono što je potrebno to je razumevanje materije na taj način da unakrsno proveravaš zaključke.


Citat:
component

Da li si čuo za neki drugi projekat osim Apolo? Ili sad Artemis?

Pa Artemis projekat je verovatno zamenjen sada hitnim projektom osvajanja Rusije.

Ako Amerikanci nastave da napadaju Rusiju onda bi se na Mesec (i Mars) moglo leteti na atomskim djuladima pa Artemis neće ni biti potreban.

[ TheSpiridon @ 14.10.2022. 17:36 ] @
Citat:
dejanet:
Mi smo toliko daleko od postizanja "civilizacije prvog stepena" na Kardaševoj skali.
Glavna odlika po originalnom radu je proizvodnja i potrosnja energije, dok su ostale karakteritike dodavane od strane naucne zajednice.

Mislim da osim interneta nemamo ni jednu drugu karakteristiku prvog stepena civilazije po ovoj skali, a nije tako izgledalo pre 50 godina.



Mnogo se rasplinula nauka a praksa teško sve to prati. Kad sam ja bio mali, postojao je atom. A u njemu jezgro i omotač. U omotaču su elektroni u jezgru su protoni i neutroni. I TO JE SVE. Pogledaj danas. Ne može čovek da se snađe, jer stalno vrše neke eksperimente koji opovrgavaju trenutno znanje, pa moraju da izmisle nove zakonitosti.

Evo kažeš Internet. Opet ću se uhvatiti Tesle i njegovih savremenika. Već tada se em talasima prenosila informacija. Koja je to godina (1898 - Kad je pomoću input signala upravljao brodom) A evo Internet je zaživeo globalno... možemo da kažemo 2015. a možda nije još dostigao svoje krajnje crte...i nikad neće...

2022-1898 = 124 godine.. Znači da bi se rasprostranio taj izum sa modifikacijama...treba 100 godina.

Kad se počelo sa nano materijalima? na primer...i kad će doživeti svoju ekspanziju...
[ RoRa @ 16.10.2022. 13:38 ] @
@TheSpiridon
Razvoj nauke je posledica, pored ekonomske nužnosti, prvenstveno večite znatiželje ljudskog roda za otkrivanjem neotkrivenog.
Nove zakonitosti se NE izmišljaju već se mukotrpno otkrivaju.
Tesla je bio usredsređen na prenos energije na daljinu, drugi su "gurali" prenos informacija radiotalasima, koristeći Tesline izume.
[ chris6212 @ 21.10.2022. 11:46 ] @
Citat:
RoRa:
Razvoj nauke je posledica, pored ekonomske nužnosti, prvenstveno večite znatiželje ljudskog roda za otkrivanjem neotkrivenog.
Nove zakonitosti se NE izmišljaju već se mukotrpno otkrivaju.


Razvoj nauke je pre svega posledica težnje da se bude "glavni baja u kraju" i razne tehnologije za šta se vojska primarno zanima, se uvek razvijala i testirala tajno godinama i "miruju" za širu javnost, dok ne dodje do konflikta velikih razmera, kao što su svetski ratovi. Ljubomorno se čuva kao "kec u rukavu" i ako se neprijatelj ne može poraziti na drugi način, onda se to vadi kao "poslednji adut", a posle završetka sukoba, nešto bazirano na tome može i da se upotrebi u civilne svrhe. Kao dokaz tome može da se uzme raketna tehnika, nuklearno naoružanje, kompjuteri, pa i sam internet.

Ne mogu da se otmem utisku da se mnogo toga što je nama i sa ovim stepenom tehnološkog razvoja i primene u civilnom sektoru samo veoma zastarelo gledano sa vojnog aspekta. Ali uvek je sve u domenu spekulacija. Ne bih se začudio da posle još jednog svetskog rata, ako nekim čudom i preživi ljudski rod, da svako domaćinstvo ima sopstveni "agregat" električne energije koji je baziran na teoriji "zero point" energije, ili čak anti-materiji, imati warp svemirke brodove za civilna svemirka putovanja itd., navodim samo primere, u suštini, samo je mašta limit.

Teorija uvek ide daleko od trenutnih mogućnosti da se ona realizuje. Ili nije više samo teorija u vojnim top-secret bazama? Sve je u domenu nagadjanja. Ali znamo da trenutno godišnji budžet SAD samo za vojsku iznosi basnoslovnu sumu koja prevazilazi komplete budžete mnogih država zajedno. Šta je njima problem da "kupe vernost" najboljih svetskih naučnika i tehničara ako im se neka od tih teorija "svidi" kako bi je sproveli u delo? Pa ajde, vratimo se malo u prošlost, naročito za vreme i posle II svetskog rata...


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 21.10.2022. u 13:00 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 21.10.2022. 12:00 ] @
Pošto u svetu dominira liberalni kapitalizam, uglavnom, sve se svodi na ličnu inicijativu i preduzimljivost. Preduzetnici su ti koji guraju razvoj nauke. Ali to je nekako recipročno, jer što je neko veći preduzetnik (gazda), to manje zna o nauci. Tako da se onda sve svede na inžinjere... a oni, boli ih uvo, imaju fiksnu platu. Itd...

Zato se na primer, ješ poodavno otišlo na Mesec... a danas neće-ne može-nema svrhe... Pre je bilo više socijalnih-komunističkih uređenja... Danas se samo gleda profit.
[ chris6212 @ 21.10.2022. 12:10 ] @
Pa u tome i jesto začkoljca, ja mislim da je to često kontraproduktivno. Da Morgan nije bio toliko pohlepan i da je Tesla sproveo svoje zamisli u potpunosti, ko zna na kom stepenu tehničkog razvoja bi bili danas...

Ali dok god je neko još na mentalnoj lestvici primata, džabe mu tolika tehnološka prednost. Ona će nam upravo svima doći glave...

Za razliku od svih njih, Elon Mask realizuje svoje dečačke snove sopstvenim novcem. Malo mu je to i udarilo u glavu, pa neke njegove nastupe teško mogu da opravdam.
[ BrutalCoin @ 28.10.2022. 20:52 ] @
NASA ipak ide napred ali unazad u vreme kad su Amerikom harali "vanzemaljci".
Citat:
NASA osnovala tim za proučavanje NLO

Tim od 16 istraživača koje je okupila Američka svemirska agencija NASA, sledećih devet meseci, do leta 2023. godine proučavaće neidentifikovane vazdušne fenomene poznate i kao NLO.

Obrazac se polako nazire:
posle drugog svetskog rata Amerikanci su planirali uništenje SSSR.

Sada planiraju da unište Rusiju.

I ponovo kreću priče o NLO.
Ovaj put pojačane "naučnicima".
Dakle CIA postavlja NASA zadatke.
Zašto? Smirivanje očekivanih nemira i bunta zbog inflacije?
Mobilizacija za napad na Rusiju?

Šta mislite, da li su NLO uočeni iznad USA u prethodnom veku u stvari bili Ruski hipersonični projektili iz ovog veka?

Ili su Amerikanci jednostavno presisali heroin i kokain?


[ BrutalCoin @ 18.11.2022. 15:29 ] @
U potaji uzleteo.
Kažu da već piči negde na 100 hiljada kilometara od Zemlje. Oće da pocepa Mesec?

[ MajorFatal @ 18.11.2022. 22:54 ] @
U izuzetnoj potaji, nisu ni 2 meseca obaveštavali o lansiranju i odlaganju istog zbog vremenskih neprilika, a to što su tebe zaboravili da obaveste na kućnu atresu, verovatno se nisi prijavio za njuzleter ..



Imaš ovdi da se prijaviš za njuzleter, kao i uputstva kako da napraviš svoju raketu za sletanje na mesec

https://www.nasa.gov/specials/artemis-i/
[ Ivan Dimkovic @ 21.11.2022. 12:11 ] @
Mesec za ~34 minuta, live:

https://www.youtube.com/watch?v=21X5lGlDOfg

[ Whitewater @ 13.12.2022. 23:56 ] @
NASA je drzavna agencija i sprovodice interese vlade i tako dolazimo oko tolikih odgadjanja oko povratka na Mesec.

Jer vlada SAD motri da je niko ne prestigne, njima je to bitno kao i cinjenica da su vec bili na Mesecu i daniko drugi nije ni blizu da ode na Mesec pa i ako bi otisao opet bi bio drugi.

S obzirom koliko para spaljuje Amerika na razne gluposti prosto je neverovatno da nema para za Mesec. Jednostavno ne interesuje ih.

Sto se tice ovih privatnika poput Muska koji pokusavaju nesto sami ja im iskreno zelim uspeh ali nesto mi govori da plan nije realan.

A sto se tice Marsa to se tek nece desiti za dugo dugo vremena. Covek ce otici na Mars kad roboti vec sve naprave i snime i kad bude putivanje oko 3-4 nedelje max a ne 500 dana. Ne znam, mozda predsednik SAD bude i prvi putnik.
[ BrutalCoin @ 14.12.2022. 21:02 ] @
Rat protiv Rusije Amerikancima je prioritet.
Zato će neki planovi za osvajanje Kosmosa biti pomereni.
Zatim ih čeka rat sa Kinom.
A to će biti daleko užareniji kolač.
Teško će pod tim okolnostima misije u Kosmos obezbediti dovoljno novca za realizaciju u najavljenom tempu.