[ Bora_Radar @ 28.10.2022. 21:11 ] @
ZA: Poštovani, dostavljam vama moju inovaciju sa molbom za vaše mišljenje. Uskoro očekujem vaš cenjeni odgovor. S poštovanjem, Krajčinović Borisav, Beograd, ul. Mitropolita Pavla Nenadovića 36, telefon 011/397 24 91, [email protected]

POJAČIVAČ PRITISKA TEČNOSTI – ZIS MP 2022-0068
Oblast na koju se pronalazak odnosi je oblast pojačivača pritiska fluida, na primer vode, a odnosi se na konstrukciju pojačivača pritiska tečnosti. Za rad koristi vodovodni pritisk da proizvede višestruko pojačan pritisak vode. Da pogoni turbinu da proizvede mehanički rad za pogon mašie radilice ili generator da proizvede struju. Može koristiti i druge vrste tečnost sa brzo pokretljivim molekulima, da pumpa proizvede inicijalni pritisak za pojačivač pritiska tečnosti. Jednostavne konstrukcije rešena na inovativan način. Tehnički problem kojim se rešava pronalaskom sastoji se u sledećem. Kako konstrujisati pojačivač pritiska tečnosti da mali pritisak vodovodne vode proizvede pojačan pritisak vode. Ujedno da tera vodu sa pojačanim pritiskom iz komora da pogoni turbinu da proizvede mehanički rad za pogon mašine radilice ili generatora da proizvede struju.
Izlaganje suštine pronalaska Novo konstrujisani Pojačivač pritiska tečnosti-vode sa dve protočne komore za vodu iz vodovoda sa pritiskom da potiskuje veliki klip da proizvede veću silu da mali klipovi potiskuju vodu u cilindrima proizvedu pojačan pritisak za pogon turbine. Suština je u tome da mali vodovodni pritisak u komori potiskuje veliki klip da proizvede veću silu, kojom mali klipovi potiskuju vodu u cilindrima i proizvedu pojačan pritisak za pogon turbine i generatora da proizvede struju. Na ovaj način vodovodna voda sa inicijalnim pritiskom u pojačvaču pritiska tečnosti, proizvede pojačan pritisak vode u hodu sa leva na desno i obratno, bez praznog hoda. Inicijalni pritisak za proizvodnju pojačanog pritisaka može se dobiiti od reka, potoka, vodopada, pumpi i sl. Na ovakav način dobila bi se skoro besplatna struja u izobilju. Kratak opis slike nacrta Radi lakšeg razumevanja nove konstrukcije pojačivača pritiska tečnosti-vode sa protočnim komorama, klipovima, cilindrima i ventilima za pojačanje pritiska vodovodne vode prikazan je na nacrtu sa bitnim delovima radi uočavanja njegovog načina rada i gde, Slika 1 – prikazuje presek pojačivača pritiska tečnosti u ovom slučaju vode sa protočnim komorana, klipovima, cilindrima i ventilima za pojačanje pritiska vodovodne vode.
Detaljan opis pronalaska Pojačivač pritiska tečnosti, koji je prikazan na slici 1, sastoji se od komora 4 i 8, velikog klipa 6 i malih klipova 3 i 9, cilindara 2 i 10, pri čemu na pojačivaču 1, pritiska tečnosti postavljeni elektroventili 5 i 7, sa suprotne strane elektroventili 12 i 13, sa bočnih strana jednosmerni mehanički ventili 11 i 14, čvrsto spojeni. Hod sa leva na desno presostat uključi struju elektroventilu 5, da se otvori ( elektroventili 5 i 12, otvoreni, a 7 i 13 zatvoreni ) da pusti vodu iz vodovoda sa pritiskom od 9 bara u cilindar 2, i komoru 4, da sa desetostrukom silom stvorenu sa leve strane velikog klipa 6, pogoniga sa malim klip 9, u cilindru 10, da potiskuje vodu i proizvede pritisak od 36 bara. Ujedno potiskuje vodu sa pojačanim priitiskom iz cilidara 10, kroz jednosmerni mehanički ventil 11, da pogoni turbinu da pokreće generator da proizvede struju. Takođe veliki klip 6, potiskuje višak vode iz komore 8, kroz elektroventil 12, u rezervoar. Na kraju hoda sa leva na desno iz komora 8, ispražnjena voda, nema ni pritiska presostat prebaci struju elektroventilima za suprotan hod.
Hod sa desna na levo presostat uključi struju elektroventilu 7, da se otvori ( elektroventili 7 i 13, otvoreni, a 5 i 12 zatvoreni ) da pusti vodu iz vodovoda sa pritiskom od 9 bara u cilindar 10, i komoru 8, da desetostrukom silom stvorenu sa desne strane velikog klipa 6, pogoniga sa malim klipom 3, da potiskuje vodu u cilindru 2, da poizvede pojačan pritisak vode od 36 bara. Ujedno potiskuje vodu sa pojačanim pritiskom iz cilingra 2, kroz jednosmerni mehanički ventil 14, da pogoni turbinu da pokreće generator da proizvede struju. Takođe, veliki klip 6, potiskuje višak vode iz komore 4, kroz elektroventil 13, u rezeviar Na kraju hoda iz komore 4, voda je ispražnjena nema ni pritiska presostat prebaci struju elektroventilima za naredni hod. Inicijalnim pritiskom vodovodne vode od 9 bara u provizornom pojačivaču 1, pritiska tečnosti-vode dobijen je pojačan pritisak vode od 36 bara. Kada se napravi savršeniji pojačivač pritiska tečnosti biće višestruko pojačan pritisak vode. P.C.
Crtež nije PC primio ako znate kao poslati objasnite
[ MajorFatal @ 28.10.2022. 21:57 ] @
Ako ste još uvek ulogovani na forum, a pošto ste već poslali poruku, ispod svoje poruke videćete dugme na kome piše "upload uz poruku", kliknite na dugme, otvoriće se stranica gde treba da odaberete koji fajl tj. sliku želite da uploadujete, to ćete uraditi klikom na dugme na kome piše "odaberite fajl (ili sliku)", kad odaberete sliku sa kompa kliknite na dugme na kome piše "upload", posle toga uz naziv slike koju ste uploadovali stajaće natpis "prikaži sliku uz poruku", kliknite i na to da bi vam se prikazala slika uz poruku .. kad sve to završite kliknite na dugme na kome piše "povratak na poruku" i to je sve.

Ako niste ulogovani na forum, ulogujte se da bi bilo aktivno i mogli da ga vidite dugme na kome piše "upload uz poruku".

I es da me plati što sam Technical writer ovde ..
[ Bora_Radar @ 29.10.2022. 09:17 ] @
Majore
Hvala Vam na pompći. našao sam stranicu ..Izbor fajl,, klikćem a ništa se ne dešava,šta znači vaša reč u tekstu ,,kompa,, dali i na nju kliktati.
[ Java Beograd @ 29.10.2022. 17:41 ] @
Boro, pa ti si izmislio hidrauliku! Bravo!
[ scoolptor @ 29.10.2022. 18:31 ] @
Boro ako pojacas pritisak a ne ulozis novu energiju, opasce protok
[ Bora_Radar @ 29.10.2022. 20:35 ] @
Citat:
Bora_Radar:
Majore
Hvala Vam na pompći. našao sam stranicu ..Izbor fajl,, klikćem a ništa se ne dešava,šta znači vaša reč u tekstu ,,kompa,, dali i na nju kliktati.

[ Bora_Radar @ 29.10.2022. 20:45 ] @
Majore
Moja ćerka je na osnovu Vašeg upustva prikačila crtež ispod teksta.
Hvala vama Mojore
[ MajorFatal @ 29.10.2022. 23:08 ] @
Nema na čem, trebalo je da klikne i na ono "prikaži sliku uz poruku", pa da se odmah vidi, ali i ovako je dobro ..

Evo još jednom ceo tekst patenta sa slikom ...

ZA: Poštovani, dostavljam vama moju inovaciju sa molbom za vaše mišljenje. Uskoro očekujem vaš cenjeni odgovor. S poštovanjem, Krajčinović Borisav, Beograd, ul. Mitropolita Pavla Nenadovića 36, telefon 011/397 24 91, [email protected]

POJAČIVAČ PRITISKA TEČNOSTI – ZIS MP 2022-0068
Oblast na koju se pronalazak odnosi je oblast pojačivača pritiska fluida, na primer vode, a odnosi se na konstrukciju pojačivača pritiska tečnosti. Za rad koristi vodovodni pritisk da proizvede višestruko pojačan pritisak vode. Da pogoni turbinu da proizvede mehanički rad za pogon mašie radilice ili generator da proizvede struju. Može koristiti i druge vrste tečnost sa brzo pokretljivim molekulima, da pumpa proizvede inicijalni pritisak za pojačivač pritiska tečnosti. Jednostavne konstrukcije rešena na inovativan način. Tehnički problem kojim se rešava pronalaskom sastoji se u sledećem. Kako konstrujisati pojačivač pritiska tečnosti da mali pritisak vodovodne vode proizvede pojačan pritisak vode. Ujedno da tera vodu sa pojačanim pritiskom iz komora da pogoni turbinu da proizvede mehanički rad za pogon mašine radilice ili generatora da proizvede struju.
Izlaganje suštine pronalaska Novo konstrujisani Pojačivač pritiska tečnosti-vode sa dve protočne komore za vodu iz vodovoda sa pritiskom da potiskuje veliki klip da proizvede veću silu da mali klipovi potiskuju vodu u cilindrima proizvedu pojačan pritisak za pogon turbine. Suština je u tome da mali vodovodni pritisak u komori potiskuje veliki klip da proizvede veću silu, kojom mali klipovi potiskuju vodu u cilindrima i proizvedu pojačan pritisak za pogon turbine i generatora da proizvede struju. Na ovaj način vodovodna voda sa inicijalnim pritiskom u pojačvaču pritiska tečnosti, proizvede pojačan pritisak vode u hodu sa leva na desno i obratno, bez praznog hoda. Inicijalni pritisak za proizvodnju pojačanog pritisaka može se dobiiti od reka, potoka, vodopada, pumpi i sl. Na ovakav način dobila bi se skoro besplatna struja u izobilju. Kratak opis slike nacrta Radi lakšeg razumevanja nove konstrukcije pojačivača pritiska tečnosti-vode sa protočnim komorama, klipovima, cilindrima i ventilima za pojačanje pritiska vodovodne vode prikazan je na nacrtu sa bitnim delovima radi uočavanja njegovog načina rada i gde, Slika 1 – prikazuje presek pojačivača pritiska tečnosti u ovom slučaju vode sa protočnim komorana, klipovima, cilindrima i ventilima za pojačanje pritiska vodovodne vode.
Detaljan opis pronalaska Pojačivač pritiska tečnosti, koji je prikazan na slici 1, sastoji se od komora 4 i 8, velikog klipa 6 i malih klipova 3 i 9, cilindara 2 i 10, pri čemu na pojačivaču 1, pritiska tečnosti postavljeni elektroventili 5 i 7, sa suprotne strane elektroventili 12 i 13, sa bočnih strana jednosmerni mehanički ventili 11 i 14, čvrsto spojeni. Hod sa leva na desno presostat uključi struju elektroventilu 5, da se otvori ( elektroventili 5 i 12, otvoreni, a 7 i 13 zatvoreni ) da pusti vodu iz vodovoda sa pritiskom od 9 bara u cilindar 2, i komoru 4, da sa desetostrukom silom stvorenu sa leve strane velikog klipa 6, pogoniga sa malim klip 9, u cilindru 10, da potiskuje vodu i proizvede pritisak od 36 bara. Ujedno potiskuje vodu sa pojačanim priitiskom iz cilidara 10, kroz jednosmerni mehanički ventil 11, da pogoni turbinu da pokreće generator da proizvede struju. Takođe veliki klip 6, potiskuje višak vode iz komore 8, kroz elektroventil 12, u rezervoar. Na kraju hoda sa leva na desno iz komora 8, ispražnjena voda, nema ni pritiska presostat prebaci struju elektroventilima za suprotan hod.
Hod sa desna na levo presostat uključi struju elektroventilu 7, da se otvori ( elektroventili 7 i 13, otvoreni, a 5 i 12 zatvoreni ) da pusti vodu iz vodovoda sa pritiskom od 9 bara u cilindar 10, i komoru 8, da desetostrukom silom stvorenu sa desne strane velikog klipa 6, pogoniga sa malim klipom 3, da potiskuje vodu u cilindru 2, da poizvede pojačan pritisak vode od 36 bara. Ujedno potiskuje vodu sa pojačanim pritiskom iz cilingra 2, kroz jednosmerni mehanički ventil 14, da pogoni turbinu da pokreće generator da proizvede struju. Takođe, veliki klip 6, potiskuje višak vode iz komore 4, kroz elektroventil 13, u rezeviar Na kraju hoda iz komore 4, voda je ispražnjena nema ni pritiska presostat prebaci struju elektroventilima za naredni hod. Inicijalnim pritiskom vodovodne vode od 9 bara u provizornom pojačivaču 1, pritiska tečnosti-vode dobijen je pojačan pritisak vode od 36 bara. Kada se napravi savršeniji pojačivač pritiska tečnosti biće višestruko pojačan pritisak vode.

[ Java Beograd @ 30.10.2022. 08:09 ] @
Citat:
Java Beograd:Boro, pa ti si izmislio hidrauliku! Bravo!


A ne, pogrešio sam. Sad kad sam video skicu jasno je da to nije hidraulični klip.

Pre će biti da je nešto kao generator večne energije.
[ MajorFatal @ 30.10.2022. 20:08 ] @
Podseća malo po konceptu na onaj Teslin pulse detonation engine ili tako nekako, s tim što onde i ako bih ukapirao kako je predviđeno da radi, ne bih skontao zašto hvata sve frekvencije od ovde do onamo ... a ovde kod vas Boro nisam siguran da shvatam kako je zamišljeno da radi, i da li bi oupšte radilo .. kao ni zašto bi povećavalo pritisak ..

Ali zato imate od mene tehnički crtež jedan kroz jedan :)



Nadam se da će vam dobro doći kad budete jurili sponzore za svoj projekat ..

[ MajorFatal @ 30.10.2022. 20:14 ] @
Nacrtao sam vam i jedan takt kako bi izgledalo ..



Od primedbi, dok se odvija ovaj takt "komora 8" u tom trenutku ni ne postoji, to je zato što su komore 4 i 8 u stvari jedna te ista komora, pa bi mogli da je zovemo komora 48 :)



Takođe malo su bezveze termini vodovodna voda i vodovodni pritisak, niko tako ne govori, u pitanju je voda iz vodovoda, i pritisak koji vlada u sistemu vodovodnih cevi, vodovodna voda zvuči kao da je njihova, da pripada vodovodu, a u stvari je naša :)

[ MajorFatal @ 30.10.2022. 20:20 ] @
Niste dali nijednu dimenziju, niti odnose dimenzija, ako ti klipovi ne dotiču te zidove voda može da prođe kroz oba otvorena ventila u tom trenutku, ali onda možda ne bi bilo loše dodati neke šine kao vođice, pored kojih voda može da prođe, ali da klipovi ne odstupaju sa svoje putanje .. Da li jedan takt zajedno sa fluidom docrtanim izgleda ovako?

[ jovajovic100 @ 30.10.2022. 23:47 ] @
Fatalac , kako si ti zaludan ...
[ Java Beograd @ 31.10.2022. 07:12 ] @
Citat:
MajorFatal:Podseća malo po konceptu na onaj Teslin pulse detonation engine ....


Joj, kad bi smo bar jednom mogli da izvadimo Teslu iz usta! Prevrće se, siroma' u grobu, mira nema decenijama!
[ MajorFatal @ 31.10.2022. 10:53 ] @
Pa izvadi? :)
[ MajorFatal @ 01.11.2022. 20:52 ] @
Citat:
jovajovic100:
Fatalac , kako si ti zaludan ...


Zašto misliš? Sećam se vremena kad ni Nedeljko i Bogdan nisu umeli da uploaduju sliku na forum, a oni su danas respektabilni članovi našeg društva, mogu onda valjda Bori da objasnim kako da uploaduje sliku?

Misliš da sam više zaludan od nekih koji prate tok nekog zaludnog i bespotrebnog rata, ili jednako?
[ jovajovic100 @ 02.11.2022. 21:09 ] @
Citat:
MajorFatal: Zašto misliš? Sećam se vremena kad ni Nedeljko i Bogdan nisu umeli da uploaduju sliku na forum, a oni su danas respektabilni članovi našeg društva, mogu onda valjda Bori da objasnim kako da uploaduje sliku?

Misliš da sam više zaludan od nekih koji prate tok nekog zaludnog i bespotrebnog rata, ili jednako?


Zato sto si se upleo u temu o perpetum mobile koju je smislio Bora Radar .
Doduse , po svemu sudeci ti obozavas ludorije .
[ MajorFatal @ 02.11.2022. 21:43 ] @
Prvo: nisam se "upleo" Bora skoro da se i ne javlja, drugo: nije perpetum mobile nego pojačavač pritiska tečnosti, ne može ni nikako biti perpetum jer se podrazumeva stalni dotok tečnosti, i treće: uveren sam da će Bora objasniti kako radi.

Pride, dugujem izvinjenje i vladdu, i Bori radaru, čudio sam se zašto vladd gnjavi Boru na jednoj temi, sve dok se Bora nije pojavio na jednoj temi koja mene zanima, veoma težak i zahtevan sagovornik moram priznati :)

Opet, na toj istoj temi sam se ogrešio i o Boru, pa sad da ispravim, čovek je bolje od ostalih sagovornika uočio propust u konstrukciji spiralne pumpe, i predložio rešenje, ispravku, poboljšanje, dodavanjem još jednog ulaza, a radi neprekidnog zahvatanja vode, malo je škrt na rečima pa nije napomenuo da mora da ima celu nezavisnu infrastrukturu za dalji tok. Kako ni ja ni sagovornici nismo od prve razumeli šta hoće da kaže, samo smo ga gnjavili zašto ne bi dodali tri, četri, pet, šest itd ulaza, a u stvari čovek je bolje i jednostavnije rešio nedostatak.

Tako da uz izvinjenje, drage volje ću saslušati šta ima da kaže, ako sam u stanju da razumem.

A ti slobodno iz svog ugla objasni zašto misliš da ne bi radilo, ili zašto misliš da je zamišljeno kao perpetum mobile, ali naravno ne samo tako što to kažeš, nego da objasniš ako znaš ..
[ jovajovic100 @ 03.11.2022. 10:41 ] @
Citat:
Bora_Rada:
Na ovaj način vodovodna voda sa inicijalnim pritiskom u pojačvaču pritiska tečnosti, proizvede pojačan pritisak vode u hodu sa leva na desno i obratno, bez praznog hoda. Inicijalni pritisak za proizvodnju pojačanog pritisaka može se dobiiti od reka, potoka, vodopada, pumpi i sl. Na ovakav način
dobila bi se skoro besplatna struja u izobilju


Sve ti je vec rekao Bora , cist perpetum mobile . Sipas dva litra vode a dobijes 2 kw .
Da pitam moju baka Kuranu da li ce to da radi ...

Pojacivaci pritiska postoje , ja imam jedan koji od 6 bara vazduha pravi 350 bara u
ulju , ali odnos ulozene i dobijene energije je uvek negativan , nikada pozitivan .
[ Bora_Radar @ 04.11.2022. 14:10 ] @
Majore
Hvala Vam na lepim rečima,izvinjenje nije trebalo jer nisite ružili moj predlog.Na pravom ste putu da saznate način rada pojačivača pritiska tečnosti sa malo strpljenja, jer nisam koristio prave izraze.Crtež je idejan za konstruktora koji poznaje mašinske elemente i uređaje da konstrujiše, za fabriku da napravi PPT da radi i da proizvede višestruko pojačan pritisak od prikazanog.
,, Pojačivač pritiska vodovodne vode prikazan je na nacrtu sa bitnim delovima radi uočavamja njegovog načina rada ,, Vidim da je tebalo još prikazati delova i gumene prstenove na klipovima da bude jasnije i ubedljivije..Koliko puta će dobijena sila biti veća zavisi od toga, koliki je odnos površina klipova. Što je veća razlika površina poprečnih preseka klipova, biće i veće pojačanje pritiska vode u malom cilindru. Za početak nemojte ulaziti u detalje saznajte princip rada PPT. Voda od 9 bara sa leve strane velikog klipa stvara silu koja pogoni veliki klip zajedno sa malim klipom, koji u malom cilindru potiskuje vodu i proizvede pojačan pritisak od 36 bara.Kada to savladate detaljnije pratite šta koji deo radi kako je opisano.
[ MajorFatal @ 04.11.2022. 18:04 ] @
Citat:
jovajovic100:
Citat:
Bora_Rada:
Na ovaj način vodovodna voda sa inicijalnim pritiskom u pojačvaču pritiska tečnosti, proizvede pojačan pritisak vode u hodu sa leva na desno i obratno, bez praznog hoda. Inicijalni pritisak za proizvodnju pojačanog pritisaka može se dobiiti od reka, potoka, vodopada, pumpi i sl. Na ovakav način
dobila bi se skoro besplatna struja u izobilju


Sve ti je vec rekao Bora , cist perpetum mobile . Sipas dva litra vode a dobijes 2 kw .
Da pitam moju baka Kuranu da li ce to da radi ...


Nijedno od navedenih "reke, potoci, vodapadi, pumpe" nije ekvivalent sa "sipaš 2 litra vode", jer se u rekama, potocima itd podrazumeva stalni dotok i oticanje vode .. mada Bora kako je počeo moraće da sipa malo i vode u sistem da bi radio :)

Citat:
Pojacivaci pritiska postoje , ja imam jedan koji od 6 bara vazduha pravi 350 bara u
ulju , ali odnos ulozene i dobijene energije je uvek negativan , nikada pozitivan .


Ta eto, koncept pojačavača pritiska postoji, tako da Bora ne pravi ništa nemoguće. U par gradova u Evropi su primetili takođe da voda teče te teče kroz vodovodni sistem i pokušali to da upotrebe za generisanje električne energije, verovatno ne baš mnogo uspešno, čim nije zaživelo, ali za njih je dobijena energija bila "besplatna" s obzirom da je pre toga nisu koristili na taj način, tako da ni "besplatna struja" koju si ofarbao u crveno ne znači da Bora greši ..
[ djoka_l @ 04.11.2022. 18:16 ] @
Greši, ali silno greši.

Pritisak je nebitan. Bitan je protok, odnosno količina kinetičke energije vode koja ulazi u turbinu i koja izlazi iz turbine.
Da objasnim. Hidrauličke prese postoje odavno.
Da bi na jednom kraju hidrauličke prese dobio deset puta veći pritisak, klip na toj strani mora da ima 10 puta veću površinu nego na onoj strani gde se primenjuje sila.
Međutim, rad koji se uloži na strani na kojoj je manji presek, kao što je poznato iz fizike za 6. razred osnovne škole je sila puta put.
Recimo da deluješ silom od 1000N i da klip na užoj strani pređe put od 1m, ti si uložio rad od 1000J.
Sa druge, šire strane, klip će preći 0.1m, a sila će biti 10000N. Rad koji je uradio klip na široj strani je, gle čuda, 1000J.

Drugim rečima, crva nije ni bilo.
[ MajorFatal @ 04.11.2022. 18:19 ] @
Citat:
Bora_Radar: Majore
Na pravom ste putu da saznate način rada pojačivača pritiska tečnosti sa malo strpljenja, jer nisam koristio prave izraze.


O sreće moje, ma manje bitno za mene, ali ako u patentnom zavodu ne budu mogli da razumeju način rada neće vam odobriti patent? Ubuduće bih vas definitivno molio da koristite prave izraze.

Citat:
Vidim da je tebalo još prikazati delova i gumene prstenove na klipovima da bude jasnije i ubedljivije..


Stigli gumeni prstenovi na cilindrima jedan kroz jedan, niste rekli gde bi trebalo da budu montirani pa sam stavio gde sam pomislio da bi mogli biti od koristi ..



Citat:
Koliko puta će dobijena sila biti veća zavisi od toga, koliki je odnos površina klipova. Što je veća razlika površina poprečnih preseka klipova, biće i veće pojačanje pritiska vode u malom cilindru.


Eh pa sad, zvuči zgodno, ali na osnovu ovog crteža, pošto pored gumenih prstenova voda više ne može da prođe, a i pošto voda nije stišljiva kao gas na primer, u malom cilindru (komora 10) pritisak bi se popeo do blizu beskonačno i zaustavio skalameriju.

Citat:
Za početak nemojte ulaziti u detalje saznajte princip rada PPT. Voda od 9 bara sa leve strane velikog klipa stvara silu koja pogoni veliki klip zajedno sa malim klipom, koji u malom cilindru potiskuje vodu i proizvede pojačan pritisak od 36 bara.Kada to savladate detaljnije pratite šta koji deo radi kako je opisano.


Eo ne znam, deluje da bi voda bila pod pritiskom 9 bara u komori 2, pod pritiskom 36 bara u komori 8, pošto ne bi mogla da otiče pored gumenog prstena u komori 10 bi bilo plus beskonačno, te takođe u komori 4 nije jasno šta bi se dešavalo, elektroventil 5 je predviđen za oticanje vode, pošto ovom prilikom voda do njega ne bi stigla u komori 4 bi se smanjio nivo vode i na taj način napravio vakum?

Ovo kako je za sada meni deluje da ne bi radilo za šta je predviđeno, možda sa gasovima kao fluidom, oni su stišljivi?
[ djoka_l @ 04.11.2022. 18:23 ] @
Ja bih pre koristio "pojačavač pritiska tečnosti" da sa jedne strane ubacim 1kg zlata, a da na drugom kraju dobijem 9kg zlata.
Rešen problem! Ne moram da se bakćem sa elektrodistribucijom, samo pravim zlato.

Ako neko kaže da ne može, onda kako može da očekuje 9 puta veću energiju od one koju je uložio?
[ jovajovic100 @ 04.11.2022. 19:23 ] @
djoka_l zlato ne moze .
[ MajorFatal @ 04.11.2022. 23:39 ] @
Citat:
djoka_l:
Greši, ali silno greši.

Pritisak je nebitan. Bitan je protok, odnosno količina kinetičke energije vode koja ulazi u turbinu i koja izlazi iz turbine.
Da objasnim. Hidrauličke prese postoje odavno.
Da bi na jednom kraju hidrauličke prese dobio deset puta veći pritisak, klip na toj strani mora da ima 10 puta veću površinu nego na onoj strani gde se primenjuje sila.
Međutim, rad koji se uloži na strani na kojoj je manji presek, kao što je poznato iz fizike za 6. razred osnovne škole je sila puta put.
Recimo da deluješ silom od 1000N i da klip na užoj strani pređe put od 1m, ti si uložio rad od 1000J.
Sa druge, šire strane, klip će preći 0.1m, a sila će biti 10000N. Rad koji je uradio klip na široj strani je, gle čuda, 1000J.

Drugim rečima, crva nije ni bilo.


Pa dobro, ali Bora nigde nije rekao da će umnožiti rad, već samo da će pojačati pritisak, pritisak je bitan da bi voda uvek pod pritiskom ulazila u turbinu, za sad je rekord 99% efikasnost, ako bi Bora postigao 99,5% efikasnost turbine patent bi mogao biti odobren.

Citat:
djoka_l:
Ako neko kaže da ne može, onda kako može da očekuje 9 puta veću energiju od one koju je uložio?


Morao bi da citiraš gde je to Bora napisao da očekuje 9 puta veću energiju od one koju je uložio?
[ Bora_Radar @ 05.11.2022. 15:01 ] @
Majore,
Skalameriju koju ste opisali i nacrtali zaista ne može da radi. Poznato je da klipovi imaju karike, prstenove...zato inisam nacrtao.. Uprošćeno ću opisati rad pojačivača pritiska tečnosti radi lakšeg razumevanja njegovog načina rada..
Hod sa leva na desno; vodovodna voda od 9 bara po manometru kroz otvoreni elektroventi 5, ( ujedno se otvorio i elektroventil 12,) napuni komoru 4, da potiskuje veliki klip 6, sa malim klipom 9. Ćim krene potiskivanje mali klip 9,u cilindru 10,potiskuje vodu proizvedeći uvećani priitisak. Jjednosmerni mehanički ventil 11. pusti vodu sa pojačanim pritiskom iz cikindra 10, u turbini da pokreće generator da proizvede struju. Veliki klip 6, desnom stranom izgoni višak vode iz komore 8, bez otpora kroz elektroventil 12, u rezervoar. Kada se završi hod komora 4,i cilidar 2, su pini vode.
Hod sa desna na levo; vodovodna voda od 9 bara po manometru kroz otvoreni elektroventil 7, ( ujedno se otvorio elektroventil 13, ) napuni komoru 8, da potiskuje veliki klip 6,sa malim klipom 3. Čim krene potiskivanje mali klip 3, u cilindru 2, potiskuje vodu proizvodeći veći pritisak vode. Jednosmerni mahanički ventil 14,pusti vodu sa pojačanim pritiskom iz cilindra 2, u turbinu da pokreće generator da proizvede struju. Veliki klip 6.levom stranom izgoni višak vode iz komore 4, bez otpora kroz elektroventil 13. u rezervoar.Kada se završi hod komora 8,i cilindar 10.su puni vode.
Ne primerno je da se kaže da pojačivač pritiska tečnosti ne može da radi, zbog objektivnosti. Analogno izloženom vodu pritiskivati da dobije visoku energetsku vrednost kao para, po gotovu kada postoji racionalan način
[ MajorFatal @ 05.11.2022. 21:38 ] @
Citat:
Bora_Radar: Majore,
Skalameriju koju ste opisali i nacrtali zaista ne može da radi.


Izvini brt. Ja sam vas pitao dodatna pitanja o dimenzijama, ali ni na jedno niste odgovorili, na primer da li cilindri dotiču ili ne dotiču zidove komora, a vi ste rekli da dodam gumene prstenove, ali ne i gde .. ?

Citat:
Poznato je da klipovi imaju karike, prstenove...


Najiskrenije rečeno meni nije poznato ..

Citat:
zato inisam nacrtao..


Mislim da ćete morati, jer u patentnom zavodu ne primaju bez tehničkog crteža, to može ovde na forumu ..

Citat:
Uprošćeno ću opisati rad pojačivača pritiska tečnosti radi lakšeg razumevanja njegovog načina rada..
Hod sa leva na desno; vodovodna voda od 9 bara po manometru kroz otvoreni elektroventi 5, ( ujedno se otvorio i elektroventil 12,) napuni komoru 4, da potiskuje veliki klip 6, sa malim klipom 9. Ćim krene potiskivanje mali klip 9,u cilindru 10,potiskuje vodu proizvedeći uvećani priitisak. Jjednosmerni mehanički ventil 11. pusti vodu sa pojačanim pritiskom iz cikindra 10, u turbini da pokreće generator da proizvede struju. Veliki klip 6, desnom stranom izgoni višak vode iz komore 8, bez otpora kroz elektroventil 12, u rezervoar. Kada se završi hod komora 4,i cilidar 2, su pini vode.


Mislim da ima još problema koncepcijske prirode, na primer: ako bi klip 6 bio skroz levo u poziciji komore 4 on bi se nekako postavio baš ispod elektroventila 5, pa iako bi elektroventil 5 bio otvoren u tom trenutku, voda ne bi mogla da uđe u komoru 4 iz dva razloga, jer je celu zauzima klip 6, i jer se klip 6 postavio baš na put vode iz elektroventila 5? Što sam naznačio na crtežu slovom "X". Pride ako bi voda i mogla da bude u komori 8, postavlja se pitanje kako bi ikad dospela u komoru, ili kako vi kažete cilindar 10, s obzirom da niste dali nijednu dimenziju na mom crtežu klip 9 dolazi do početka cilindra 10 i zaprečava ulazak vode? (naznačeno na crtežu znakom pitanja) Te ja mislim da tako ne bi moglo ...



Još jednom hod sa leva na desno ali samo malo drugačije:
Citat:

Hod sa leva na desno; vodovodna voda od 9 bara po manometru kroz otvoreni elektroventi 5, ( ujedno se otvorio i elektroventil 12,) napuni komoru 4, da potiskuje veliki klip 6, sa malim klipom 9. Ćim krene potiskivanje mali klip 9,u cilindru 10,potiskuje vodu proizvedeći uvećani priitisak. Jjednosmerni mehanički ventil 11. pusti vodu sa pojačanim pritiskom iz cikindra 10, u turbini da pokreće generator da proizvede struju. Veliki klip 6, desnom stranom izgoni višak vode iz komore 8, bez otpora kroz elektroventil 12, u rezervoar. Kada se završi hod komora 4,i cilidar 2, su pini vode.


Ako bi klip 6 startovao sa pozicije koja dozvoljava ulazak vode kroz elektroventil 5, komora 4 bi mogla da se popuni, ali onda iz razloga takvog starta klip 6 nikad ne bi mogao da dođe do kraja komore 8, kao ni do kraja, krajnje leve tačke komore 4, nego bi morao da oscilira između pozicija elektroventila 5 i elektroventila 7 a da ih nikad ne zapreči .. Ušavši sa 9 bara, sa suprotne strane klipa 6 takođe bi bilo 9 bara, jer je klip simetričan i ima istu površinu sa obe strane, pa bi bio isti i pritisak, postavlja se pitanje šta bi bilo u cilindru 2, jer do njega voda nikad ne bi došla, (naznačeno na crtežu znakom
pitanja) te takođe u cilindru 10, zbog manje površine klip 9 bi gurao pritisak od 3 bara, a ne od 36, tako da bi ispalo da je ovo smanjivač pritiska tečnosti, a ne pojačivač?




Citat:
Hod sa desna na levo; vodovodna voda od 9 bara po manometru kroz otvoreni elektroventil 7, ( ujedno se otvorio elektroventil 13, ) napuni komoru 8, da potiskuje veliki klip 6,sa malim klipom 3. Čim krene potiskivanje mali klip 3, u cilindru 2, potiskuje vodu proizvodeći veći pritisak vode. Jednosmerni mahanički ventil 14,pusti vodu sa pojačanim pritiskom iz cilindra 2, u turbinu da pokreće generator da proizvede struju. Veliki klip 6.levom stranom izgoni višak vode iz komore 4, bez otpora kroz elektroventil 13. u rezervoar.Kada se završi hod komora 8,i cilindar 10.su puni vode.
Ne primerno je da se kaže da pojačivač pritiska tečnosti ne može da radi, zbog objektivnosti. Analogno izloženom vodu pritiskivati da dobije visoku energetsku vrednost kao para, po gotovu kada postoji racionalan način


Mislim da je inicijalna ideja dobra, ali da moraju još malo da se izbruse neki tehnički detalji ..
[ Bora_Radar @ 05.11.2022. 23:50 ] @
Majore,
Hvala Vama na velikom trudu da se ppt ispravno tehnički prikaže. Dimenzija nema. Crtež sam tako podesio da malii klipovi i cilindri predstavljaju trećinu od velikog klipa i komora 4 i 8. Gumeni prstemovi dođu na kraju ,malih klipova,a na sredini vrlikog klipa.Odlično ste uočili da bi veliki klip zatvorio elektroventile 5,7,12 i 13, treba da budu sa strane.Vaš tekst izlaz iz monitora sa obe strane,kako da ga svedem u ekran. Voda sa 9 bara potiskuje sa leve strane veliki klip,a sa desne strane je izumerena vagom sila od 90 kilograna , kojom potiskuje male klipove a oni vodu u malim cilinrima da proizvedu pritisak vode od 36 bara izmerena manometrom.Krata opi rada ppt poslao sam vama juče.
[ Bora_Radar @ 06.11.2022. 16:51 ] @
Majore,
1.Predpostavio sam da je komora 8, i cilidar 10 puni vode od predhodnog hoda. 2.elektroventili 5 za ulaz vode u komoru 4, a 12.za izlaz vode iz komore 8, se otvaraju istog momenta. 3.voda od 9 bara ulazi u komoru 4,da potisne veliki klip 6, a voda, iz komore 8, izlazi bez otpora velikom klipu 6, da ide i dođe do kraja komore 8. 4.kada se komora 4, dopola napuni vodom od 9 bara malo potisne veliki klip 6, i mali klip 9,koji je još u vodi ulazi u cilindar 10, potiskuje zatečenu vodu i proizvede pritisak vode od 36 bara izmeren manometrom.
Vaš drugi prilog-crtež,pokazuje da voda od 9 bara u komori 4,potiskuje vrliki klip 6,sa levo na desno na pr; sa 90 kilpgrama,a on vodu u komori 8, što pkazuju strelice i daje pritisak isti od 9 bara, zato što je voda u komorri 8.i što se sila reakcije suprostavlja Ukoliko se podrži. sila reakcije uzvratiće na or; sa 900 kilograma ( 90 X 10cm2 ) i nadjačaće silu akcije i potisnuti veliki klip sa desna na levo tj. u suprotnom pravcu.Da do toga, nebi došlo voda iz komore 8 isprazni se kroz elektroventil 12, bez otpora velikom klipu 6,da ide i dođe do kraja kompre 8.,
[ MajorFatal @ 06.11.2022. 22:00 ] @
Citat:
djoka_l:
Da objasnim. Hidrauličke prese postoje odavno.
Da bi na jednom kraju hidrauličke prese dobio deset puta veći pritisak, klip na toj strani mora da ima 10 puta veću površinu nego na onoj strani gde se primenjuje sila.
Međutim, rad koji se uloži na strani na kojoj je manji presek, kao što je poznato iz fizike za 6. razred osnovne škole je sila puta put.
Recimo da deluješ silom od 1000N i da klip na užoj strani pređe put od 1m, ti si uložio rad od 1000J.
Sa druge, šire strane, klip će preći 0.1m, a sila će biti 10000N. Rad koji je uradio klip na široj strani je, gle čuda, 1000J.


Hidraulika je to što si napisao, i manje više šematski se prikazuje ovako: Klip manje površine pređe veći put, a klip veće površine manji put, sile, rad, pritisak .. zbog zakona o spojenim sudovima (valjda) to će sve biti tako ..



Kod Borinog predloga sve je obrnuto, da ne kažem natraške .. on bi hteo da voda pogoni klip manjeg preseka, klip manjeg i onaj većeg preseka su u čvrstoj vezi, a onaj većeg preseka bi trebalo da u vodi napravi veći pritisak .. kao što se vidi na slici tekućina je razdvojena, pa ne važi zakon o spojenim sudovima, ali verovatno počinje da važi zakon o spojenim klipovima ..

Nije u fokusu ali docrtao sam još jedan klip providnom bojom (1. na slici) jer ipak nešto mora da napravi i tih 9 bara koji se očekuju, podrazumevaju .. pri svemu tome Bora bi još i da sipa blago vodu u međuprostor koji napravi klip (2. na slici) i da ta voda blago otiče (3. na slici) a koja ne znam čemu služi, valjda da prenese pritisak .. ali moguće da je tu greška, ventili 11 i 14 su okarakterisani kao "nepovratni" pa ne bi kroz njih mogla da dospe voda u cilindre 2 i 10, a ne bi ni iz komora 4 i 8 jer ih zaprečuju manji klipovi 3 i 9 ... tako da eto ne mogu baš sve da pohvatam šta je zamišljeno ..

[ djoka_l @ 07.11.2022. 08:29 ] @
E super da si nacrtao i objasnio.

Sada nam samo fali investitor pa da gradimo hidrocentrale na česmama!
[ gilopile @ 07.11.2022. 08:52 ] @
Samo kako resiti da se ta voda koja istekne ponovo vrati prema satu da broji unazad da ne moramo vodu placati?
A ne bi bilo lose i da se vise vrati i tu uzme jos neki dinar od vodovoda, bar za odrzavanje sistema i pakla dve cigareta dnevno...


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 07.11.2022. u 10:20 GMT+1]
[ Java Beograd @ 07.11.2022. 09:33 ] @
Citat:
gilopile: Samo kako resiti da se ta voda koja istekne ponovo vrati prema satu da broji unazad da ne moramo vodu placati?
Nisi pratio pažljivo. Preko elekroventila 4, otvara se klip 7, a onda u komoru 9, na mali klip i preko elektroventila 3. i 6. voda ide unazad i podiže pritisak vode koja ide unapred.
Jednostavno i genijalno.

Sa'će Major da nacrta šemu.
[ jovajovic100 @ 07.11.2022. 13:24 ] @

Pojačivač pritiska tečnosti , fabricki model

[ Bora_Radar @ 07.11.2022. 20:27 ] @
Majore,
Predpostavimo da su klipovi 3 i 6, skroz levo, a da je komore 8. i cilndar10, puni vode, a ostatak-višak izgoni je veliki klip 6 bez otpora, kroz elektroventil 1 2. Voda od 9 bara napuni komoru 4, da pogoni veliki klip 6 sa malmi klipom 9, sa levo na desno. Čim krene veliki klip 6,mali klip 9,uđe u cilindar 10, potiskuje zatečenu vodu i proizvede pritisak od 36 bara izmeren manometrom. Tada je komora 4 puna vode a veliki klip stigao do desne strabee komore 4,a mali klip 3, izašao iz cikinde 2,da se napuni vodom. Kraj hoda sa leva na desno,spremn za hod sa desna na levo.
[ MajorFatal @ 07.11.2022. 20:46 ] @
Aaaa .. tako već može .. uslov je da manji klip bude kraći od 2/3 komore kroz koju se kreće klip 6, tj. kraći od 2/3 od zbira dužina komora 4 i 8.

Ali i dalje mislim da ima problem .. ventili 11 i 14 su okarakterisani kao "nepovratni" kroz njih može da izađe voda ali ne i da uđe, ako je manji klip kraći od putanje klipa 6 voda će se zaista uliti u komoru 4 na primer, i moći će iz nje da se istisne pod uslovima koje ste opisali. Ali u tom momentu za potrebe sledećeg takta nema šta da gura manji klip, jer je ventil 14 "nepovratan" a kroz elektroventil 5 se voda samo uliva u sistem bez nekog posebnog pritiska?
[ jovajovic100 @ 08.11.2022. 07:58 ] @

Namera mi je da se sa što manje struje stvori više akumulisane toplote i da se koristi kada treba i koliko treba i uštedi 70% u odnosu na TAP- rasipnicu. Javljaju mi da ušteda od par procenata je veliki dobitak za elektroprivredu, a Zagrevač štedi više desetina procenata struje. Postoji način da se stvorena toplota čuva bez gubitka dan-dva pa koristi kada treba.
Ukoliko se želi da se sadašnja TAP noću napuni maksimalno onaće maksimalno da zagreje sobu.Biće pretoplo nastaće znojenje,komešanje,deca će se otkriti i biće neugodno spavati,itd.Nastaće pregrevanje sobnog vazduha i utrošak-gubitak toplote i odazizi napolje.
Kada pregori el.grejač lako ga otkriti i zameniti bez kopanja i vađenje cigle iz ležišta i to za vreme dok je vrela.Sve ovo je detaljno opisano na prvoj strani pod nazivom Zagrevač.Za njega se vredi zalagati jer pored velike uštrede,jednostavnošću-jedna vrste cigala i dr.nabrojanih vrednosti,štiti i od napasnika-komaraca što je važno.

Poštovani JAVA,najvažnije je da doznam koliki je utrošak struje kada je električni grejač od 1000 wati pored cigle i kada je zaliven u ciglu.Za taj proračun-podatak platiću koliko košta.
[ Bora_Radar @ 08.11.2022. 14:38 ] @
Majore,
Vi zapažanjem doprinosite da pojačivač pritiska tečnosi radi.Hvala Bora.
[ Java Beograd @ 09.11.2022. 07:50 ] @
Citat:
jovajovic100:
Namera mi je da se sa što manje struje stvori više akumulisane toplote i da se koristi kada treba i koliko treba i uštedi 70% u odnosu na TAP- rasipnicu. Javljaju mi da ušteda od par procenata je veliki dobitak za elektroprivredu, a Zagrevač štedi više desetina procenata struje. Postoji način da se stvorena toplota čuva bez gubitka dan-dva pa koristi kada treba.
Ukoliko se želi da se sadašnja TAP noću napuni maksimalno onaće maksimalno da zagreje sobu.Biće pretoplo nastaće znojenje,komešanje,deca će se otkriti i biće neugodno spavati,itd.Nastaće pregrevanje sobnog vazduha i utrošak-gubitak toplote i odazizi napolje.
Kada pregori el.grejač lako ga otkriti i zameniti bez kopanja i vađenje cigle iz ležišta i to za vreme dok je vrela.Sve ovo je detaljno opisano na prvoj strani pod nazivom Zagrevač.Za njega se vredi zalagati jer pored velike uštrede,jednostavnošću-jedna vrste cigala i dr.nabrojanih vrednosti,štiti i od napasnika-komaraca što je važno.
Poštovani JAVA,najvažnije je da doznam koliki je utrošak struje kada je električni grejač od 1000 wati pored cigle i kada je zaliven u ciglu.Za taj proračun-podatak platiću koliko košta.


Željeno ponašanje peći: da se toplota akumulira što duže, ne može se postići zalivanjem grejača u ciglu, nego se može postići samo i jedino dodatnom termoizolacijom peći.
Dakle, peć treba napraviti sa većim gabaritima, i dodati još staklene vune. Još 2cm ili 3cm ili 5cm ili 10 cm .... već prema željenim performansama.

Tako, i samo tako se može postići da usijane cigle u unutražnjosti peći minimalno emituju toplotu preko zidova peći.





I još nešto: ljudi često (pogrešno) razmišljaju a zatim i debatuju: koliko troši ova grejalica a koliko troši ona? Da li "norveški radijator" troši manje struje od kineskog "uljnog radijatora".
A poenta je sasvim drugačija: energiju troši kuća, stan, prostorija. I onda: onoliko energije koliko potroši kuća - toliko energije mora da nadoknadi grejno telo.
Dakle, prava ušteda je samo u jednom: smanjiti energetski utrošak kuće (stana, prostorije) termoizolacijom. Tačka.

I ne zaboravimo: energetski proračuni su neverovatno jednostavni: koliko energije izvučeš iz elektromreže - toliko toplote možeš da predaš prostoriji. Ni manje ni više. (kad su u pitanju obične elektro peći, jer toplotne pumpe nisu tema ovde)
Finansijske uštede se mogu postići jedno korišćenjem električne energije tokom jeftine, noćne tarife.
[ Bora_Radar @ 09.11.2022. 13:22 ] @
Majore,
Klipovi 3 i 9, i cilindri 2 i 10 su iste dužine,a cilindri ulaze dva santimetra u komore 4 i 8. Na pr;,. Kada veliki klip 6, ode skroz desno,klip 3,ostaje jedan santimetar u cikindru 2,a drugi santimetar cilindra je izbušen sa četiri rupice da voda iz komore 4, koja se još puni i puna je vode teče kroz rupice na drugom santimetru cilindera 2, da ga napuni. Tada se završi hod sa leva na desno a komora 4,i cxilindar 2,su puni vode. PS.nisam znao kako da nacrtam rupice na cilindrima 2 i 10, kao da dva santimetra ulaze komore 4 i 8. . Mehanički jednosmerni ventili 11,i 14.su baždareni da puste pojačan pritisak vode određenog pritiska ka turbini.
[ Bora_Radar @ 09.11.2022. 13:48 ] @
Java Beograd i jovajović 100.
Predložio sam da se koristi znanje nauke u TAP, ako se grejači zaliju u cigle predaće 100% stvorenu toplotu ciglama. U TAP grejači su pored cigala da zagreju prvu a ona drugu itd. Prenos toplote je uz velike gubitke,a zagreje se za devet časova, sa zalivenim grejačiima za tri sata.
[ jovajovic100 @ 10.11.2022. 16:08 ] @
Citat:
Bora_Radar: Java Beograd i jovajović 100.
Predložio sam da se koristi znanje nauke u TAP, ako se grejači zaliju u cigle predaće 100% stvorenu toplotu ciglama. U TAP grejači su pored cigala da zagreju prvu a ona drugu itd. Prenos toplote je uz velike gubitke,a zagreje se za devet časova, sa zalivenim grejačiima za tri sata.


Jesi li ti to probao , kamo slike , merenja , elaborati ...
[ Bora_Radar @ 10.11.2022. 23:09 ] @
jovajović100
Sliku sam poslao u prilogu teksta,probao sam i napisao da sam dobio uvećani pritisak vode 4X tj. 36 bara.
[ jovajovic100 @ 11.11.2022. 05:59 ] @
Deda Boro , ja te pitam za cigle .
[ MajorFatal @ 11.11.2022. 10:39 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
MajorFatal:Podseća malo po konceptu na onaj Teslin pulse detonation engine ....


Joj, kad bi smo bar jednom mogli da izvadimo Teslu iz usta! Prevrće se, siroma' u grobu, mira nema decenijama!


Konkretno na ovo me podsetilo:



Isto ima klip koji se kreće levo desno, isto 6 ventila od kojih su dva jedne vrste, a preostala 4 drugačija. Ali Bora će morati da pripazi, jer nije predviđeno da vrši rad, ovo je ono sokoćalo što je bilo pričvršćeno na zgradu, pa kad je počelo da hvaća frekvencije redom, i da rezonira sa zgradom, telo da sruši pola Menhetna, pa naš Tesla morao da razbije čekićem da spreči katastrofu, bar prema legendi. A Bora kao da je podmukliji od Tesle, on bi da nagovori ljude da sami sebi instaliraju na vodovodne instalacije, koje idu kroz celu zgradu, spravu koja će da im sruši zgradu :)

Pre sam delio tvoje mišljenje, mislio sam da ga spominju i gde treba i gde ne treba, a nisam nešto posebno bio fasciniran njegovim radom, međutim onda sam pokušao da rekonstruišem, napravim jedan njegov prilično jednostavan naizgled patent i neslavno propao, još sam pod utiskom, mislim da je morao biti kompletno luda osoba ako je onako razmišljao, taj nivo koncentacije na duži period deluje nemoguće, što se mene tiče kapa dole do poda, i od tad nemam problema da ga spomenem ..

Ako se zainteresuješ možda ćeš primetiti da kako Bora rešava probleme u hodu sprave sve više liče, trenutno je u fazi: Probušiti rupice kroz manji klip tako da voda iz komore 4 može da dospe do cilindra (komore) 2, sve u svemu slično kao na Teslinom crtežu, taj hodnik koji skreće pod pravim uglom ..

..

Boro, onda vam treba i neka klapna na kraj tog ventila ili prolaza, rupica, tj. na kraju klipa 3 gde je sad gumeni prsten, jer ako klip 3 bude imao rupice sa te strane a bez neke klapne koja ga zatvara, voda možda neće moći da ga pokreće, nego će da prolazi kroz rupice, i vraća se u komoru 4 ...
[ Bora_Radar @ 11.11.2022. 16:35 ] @
jovajović100
U cigle su zaliveni električni grejač i stavljaju se u TAP umesto fabričkih cigala da se za kraće vreme naakumuliraju toplotom. Pokazivao sam i probao i saznao da je nauka upravu,pa i Vi traba da verujete nauci-
[ jovajovic100 @ 11.11.2022. 17:04 ] @
Deda Boro , jopet te pitam , jesi li ti to probao , kamo slike , merenja , elaborati ...
Daj da vidimo naucne rezultate a ne tvoje rekla kazala . Verujem ja nauci , ali
tebi prilicno slabo . Znaci merenja su vrsena u opitnoj prostoriji tih i tih dimenzija ,
zapremina ta i ta , termicki gubitci toliko Celziusa po kvadratnom metru , kada su
korisceni ovi grejaci potroseno je toliko energije da bi se dobila ta i ta temperatura
a sa onim drugim grjacima toliko energije za iste rezultate . Samo tako je naucni
pristup i dokaz , a sve ostalo sviranje ...
[ Bora_Radar @ 11.11.2022. 20:22 ] @
jovajović100,
Ako želite elaborat da bi proizvodili TAP , zatražiću od Instituta da ga napravimo sa najnovijim podacima i da iamate overen eleborat.
[ jovajovic100 @ 11.11.2022. 21:56 ] @
Citat:
Bora_Radar: jovajović100,
Ako želite elaborat da bi proizvodili TAP , zatražiću od Instituta da ga napravimo sa najnovijim podacima i da iamate overen eleborat.


Hocu da organizujem proizvodnju , to mi nije problem . Ali samo ako postoje
stvarno realni dokazi o stvarnoj ustedi elektricne energije od minimum 35% .
Da li postoji elaborat sa starim podatcima , on bi morao da da iste rezultate
kao i novi jer se zakoni prirode nisu menjali zadnjih godina .
[ Bora_Radar @ 12.11.2022. 10:46 ] @
jovajović100,
Molim Vas jasno recute da li želite elaborat da od renomiranog Instituta kod Sajma zatražim da na osnovu ranije analize kao i da je dopune novom sačune elaborat.
[ jovajovic100 @ 12.11.2022. 11:54 ] @
Jako bih voleo prvo da vidim te ranije analize .
[ Bora_Radar @ 12.11.2022. 21:15 ] @
jovajović100,
Odgovorite na pitanje dali želite elaborat
[ jovajovic100 @ 12.11.2022. 21:51 ] @
Da , Boro , ja stvarno zelim istinu . Zato i pitam da li postoje neka relevantna
merenja koja pokazuju opravdanost izrade sveobuhvatnog elaborata . Samo
ta merenja moraju da imaju svoju naucnu tezinu , a da nisu rekla kazala .
[ MajorFatal @ 12.11.2022. 23:57 ] @
Citat:
djoka_l:
E super da si nacrtao i objasnio.


Nema na čemu :)

Citat:
Sada nam samo fali investitor pa da gradimo hidrocentrale na česmama!


Super "lagani prelaz sa jednine na množinu", ti bi da gradiš, a "nama" fale investitori? Gradi odmah, šta će ti investitor da te zbunjuje? Ako hoćeš da privučeš investitore morao bi da napišeš elaborat, bg 2 mil stanovnika, 5 litara vode dnevno, toliko i toliko neiskorišćene energije mesečno, godišnje itd ..

Jedan fakultetski obrazovan drugar se zaposlio u društveni sektor, posle nekog vremena mu bilo dosadno, pa prvo izmerio koliko vode u jedinici vremena otiče sa slavine koja curi u firmi, pa koliko to košta godišnje, ispale neke sulude cifre, par desetina hiljada litara vode, nekoliko hiljada eura troška, i na osnovu toga tražio sredstva u iznosu od 200 dinara da zameni slavinu, nisu mu dali jer plate kasne dva meseca :)

Citat:
gilopile:
Samo kako resiti da se ta voda koja istekne ponovo vrati prema satu da broji unazad da ne moramo vodu placati?
A ne bi bilo lose i da se vise vrati i tu uzme jos neki dinar od vodovoda, bar za odrzavanje sistema i pakla dve cigareta dnevno...


Ču kako da se vrati, zna se kako se vraća voda, cevima, crevima, kanalima .. i ti svašta pitaš.

Citat:
Java Beograd:Nisi pratio pažljivo. Preko elekroventila 4, otvara se klip 7, a onda u komoru 9, na mali klip i preko elektroventila 3. i 6. voda ide unazad i podiže pritisak vode koja ide unapred. Jednostavno i genijalno.

Sa'će Major da nacrta šemu.


Eo sa ću. Imamo među poznanicima drugara koji za levo govori desno, i obrnuto, on nije da ne zna šta je levo a šta desno, on toliko dosledno zamenjuje mesta tim dvema odrednicama i još nekim, da je jasno da to radi po automatizmu, i ako pažljivo pratiš uputstva i prevodiš možeš bez problema da obaviš posao. Njegovo gore uz stepenište pa levo i tu je stiropor i cement, u prevodu znači Dole niz stepenice i desno ..

Mislim da je kod Bore nešto slično, on ima neku unutrašnju logiku, svoju, koja je malo teža za praćenje ali dosledna sama sebi, da li si primetio da je Slika 1 ispisao ispod slike, a ne iznad kao što bi većina ljudi, da je nabrajanje i imenovanje elemenata na dalje, bez brojke 1 jer je rezervisana za samu sliku, obavio u smeru kretanja kazaljke na zidu u krug oko slike redno, pa je krajnje levi element koga bi većina ljudi označila najmanjim brojem dobio poslednji broj 14? Da je središnju veliku komoru imenovao komore 4 i 8, ali zato komore 2 i 10 uredno i veoma dosledno zove cilindrima?

Ja sam se iznenadio kad sam saznao da na ovim prostorima ima i disleksičara, mislio sam da fonetski dosledan sistem sprečava takvu mogućnost, i da samo englezi imaju problem jer se čita čas ovako čas onako, izgleda da ipak ima ljudi za koje su crtice i lukovi koji predstavljaju slova nepremostiva magija koju ne mogu da savladaju.

Tako da "ne sudi ako nemaš srca" :)
[ MajorFatal @ 13.11.2022. 00:08 ] @
Citat:
Bora_Radar:
Majore,
Klipovi 3 i 9, i cilindri 2 i 10 su iste dužine,a cilindri ulaze dva santimetra u komore 4 i 8. Na pr;,. Kada veliki klip 6, ode skroz desno,klip 3,ostaje jedan santimetar u cikindru 2,a drugi santimetar cilindra je izbušen sa četiri rupice da voda iz komore 4, koja se još puni i puna je vode teče kroz rupice na drugom santimetru cilindera 2, da ga napuni. Tada se završi hod sa leva na desno a komora 4,i cxilindar 2,su puni vode. PS.nisam znao kako da nacrtam rupice na cilindrima 2 i 10, kao da dva santimetra ulaze komore 4 i 8. . Mehanički jednosmerni ventili 11,i 14.su baždareni da puste pojačan pritisak vode određenog pritiska ka turbini.


Mr, Boro, evo nova sprava, ventili su stavljeni sa strane da im ne smeta cilinder 6. Na žalost ne znam da li dobro tumačim ova najnovija uputstva, dok sam pročitao pomislio sam da hoćete da kopam kanal tj četri rupice kroz sam klip 3, a od komore 4 do cilindra 2?
Nikako ne mogu da vidim na koji način "cilindri ulaze dva santimetra u komore 4 i 8" jer cilindri 2 i 10 su prazni, ne mogu da ulaze ni u šta, tamo gde se cilinder 2 završava počinje komora 4. Takođe nije mi jasno na koji način mislite da "voda kroz rupice na drugom santimetru cilindra 2 da ga napuni"? Hoćete da ostavim više "mesa" tj materijala oko cilindra 2, pa da prokopam kanal od komore 4 do cilindra 2 kroz taj višak materijala?

Evo novi crtež, nadam se da sam dobro imenovao elemente




Od ostalih zapažanja, klip 6 nema nikakve potrebe da bude toliko debeo, ili dubok, tj. kod njega je bitna samo njegova površina, da bude veća od površine klipa 3, tako da klip 6 može da se istanji da bude debljine kao što je sad taj gumeni prsten na njemu ..
[ Bora_Radar @ 13.11.2022. 09:34 ] @
jovajović100,
Drugi put ne dajete odgovor dali Vam je potreban elaborat za proizvodnju TAP.
[ jovajovic100 @ 13.11.2022. 11:16 ] @
Boro , cetvrti put pitam da li vec postoji bili kakav elaborat .
[ gilopile @ 13.11.2022. 11:29 ] @
Gde zavrsava ta toplota iz grejaca koji nije zaliven u TA peci?

Jedina dobit tih peci je sto ces je puniti u gluvo doba noci jeftinom strujom pokriven jorganom, a trositi po danu i setajuci se u mudantama po stanu.
Mada se ona itekako ukljucuje i po danu kad se smrzne doope

Odrastao sam na toj peci.
Maka mi je uvek govorila da nije dobro sto sedim na TA.
Falio mi je samo jasuk i cebence i da spavam na njoj



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 13.11.2022. u 12:41 GMT+1]
[ djoka_l @ 13.11.2022. 12:15 ] @
Nije mi samo jasno zašto se zaustaviti na samo 36 bara.
Ja da se pitam, na taj izlaz od 36 bara bih povezao jioš jedan takav pojačavač.
Na njega još jedan, pa koliko mi treba.
Onda na izlaz od poslednjeg povežem crevce sa baš malim elektroventilom, takozvanim "elektroventilčićem"

Onda vratim 9 bara na ulaz, a prvi stepen potpuno otkačim od česme, da se Uprava vodovoda ne nervira.
Na onaj mnogostruko uvećani izlazni stepen vežem Đerdap, a višak vode vratim u Tisu da navodnjavam Vojvodinu.

Sad će to Major da nacrta, samo da pazi na dihtunge i da bude svuda sitan nut.

[ gilopile @ 13.11.2022. 12:28 ] @
Ali Djoko, negde se ipak mora zaustaviti.
On se zaustavio na 36 bara i njegovu odluku treba postovati.
Ja bi nagurao za moje potrebe 40.
[ MajorFatal @ 13.11.2022. 20:05 ] @
Citat:
djoka_l: Nije mi samo jasno zašto se zaustaviti na samo 36 bara.
Ja da se pitam, na taj izlaz od 36 bara bih povezao jioš jedan takav pojačavač.
Na njega još jedan, pa koliko mi treba.
Onda na izlaz od poslednjeg povežem crevce sa baš malim elektroventilom, takozvanim "elektroventilčićem"

Onda vratim 9 bara na ulaz, a prvi stepen potpuno otkačim od česme, da se Uprava vodovoda ne nervira.
Na onaj mnogostruko uvećani izlazni stepen vežem Đerdap, a višak vode vratim u Tisu da navodnjavam Vojvodinu.


Bora se stvarno malo neuobičajeno izražava, ali meni se čini da ni ti ne čitaš pažljivo, jer je već ispisao odgovor zašto to ne bi moglo tako kao što si napisao. Kroz nepovratni ventil 11 voda ide pod povećanim pritiskom od 36 bara, ali manja količina vode, veći deo vode odlazi bez nekog posebnog pritiska, recimo 2 bara kroz u tom trenutku otvoreni elektroventil 12. Tako da struju od 9 bara Bora razdvaja na dve struje od po 2 bara i 36 bara. Iz razloga što bi tok pod pritiskom od 36 bara sadržao i manju količinu vode, kad bi na taj izlaz, kao što ti kažeš, povezao još jedan takav pojačivač, ne bi mogao biti takav, nego zbog manje količine vode morao bi biti i manjih gabarita, a onaj sledeći još manji, na kraju bi stvarno bio elektroventilčić, ali on količinom vode ne bi mogao da nadomesti onu količinu vode koja na početku teče kroz cev pod pritiskom od 9 bara, te posledično ne bi mogao da se raskačiš od česme i prikačiš na Đerdap, Tisu i Moravu.

Znam da ti je cilj da karikiraš, i navučeš na perpetum mobile, ali trenutno mislim da tvoja primedba ne stoji.

Što se tiče oticanja vode kroz elektroventile 12 i 13, za njih mi se javlja da će i oni umesto "dole", na crtežu završiti "gore", i sprovoditi vodu u rezervoar, odakle će se vraćati prirodnim padom. Al sačekajmo ipak da Bora kaže šta misli.

Citat:
gilopile: Ali Djoko, negde se ipak mora zaustaviti.
On se zaustavio na 36 bara i njegovu odluku treba postovati. Ja bi nagurao za moje potrebe 40.


Bora verovatno računa brzinski na kockice iz sveske u kocke, ako površina manjeg klipa 3 zauzima 4 kockice u svesci, organizovane u kvadrat, površina većeg klipa 6 bi okruživala tu površinu i bila veća ako ima 16 kockica organizovanih u kvadrat veličine stranice 4 kockice, pa zbog toga pritisak raste 4 puta, kao 4 u odnosu na 16 .. Ti za svoje želje 40 moraš da dostaviš koje bi ti površine i oblici klipova bile :)
[ MajorFatal @ 13.11.2022. 20:19 ] @
Citat:
Java Beograd:
Preko elekroventila 4, otvara se klip 7, a onda u komoru 9, na mali klip i preko elektroventila 3. i 6. voda ide unazad i podiže pritisak vode koja ide unapred.
Jednostavno i genijalno.

Sa'će Major da nacrta šemu.


Citat:
djoka_l
Na onaj mnogostruko uvećani izlazni stepen vežem Đerdap, a višak vode vratim u Tisu da navodnjavam Vojvodinu.

Sad će to Major da nacrta, samo da pazi na dihtunge i da bude svuda sitan nut.


Ja lično sam imun na prozivke, ali nije vam ovo svadba pa da naručujete, ako bi nastavilo da se ponavlja postalo bi dosadno, pa bolje da na vreme spremim skicu, ovo se ne odnosi na dosadašnje sagovornike da se ne bi ucvelili, ali ako bi ubuduće neko nastavio sa Sa će major da nacrta, recite mu da je major to već odavno nacrtao i da samo odu i pogledaju, naziru se i obrisi sata za vraćanje vode kao i tok Tise i Dunava, ako želite precizniji crtež moraćete da dostavite više podataka i napišete ono Sa će major da nacrta, kao i gde želite podignut pritisak, i da vam stavim dihtung. Posebno bih pohvalio insert iz domaćeg filma koji je urnebesno smešan :)


[ Java Beograd @ 14.11.2022. 07:33 ] @
Što si na kraj srca ... malo se šalimo na tvoj račun.
[ MajorFatal @ 14.11.2022. 10:10 ] @
Što, ne sviđa ti se crtež, to je samo tek skica :)

Nisam na kraj srca, al meni ne deluje da je Bora bezobrazan ili laže kao neki članovi što su tvrdili, nego mi više deluje da ima čovek problem sa komunikacijom, i da objasni svoje patente. Ako je tako nije lepo zezati ga ili ismevati, ne bi valjda duvao duvanski dim u lice asmatičaru, ili hvalio kolače dijabetičaru, skica je bila da steknete utisak kako bi to izgledalo, a nije prijatno, a još je i nedovršena ..
[ ctrl alt del @ 17.11.2022. 07:36 ] @
Nema gosn Bore da se vrati iz "renomiranog instituta kod sajma" sa elaboratom pa da se tema nastavi...
[ jovajovic100 @ 18.11.2022. 13:52 ] @
Da ne budem samo kriticar Bore evo mog nacrta kao poklona izumitelju .
Ako MajorFatal odluci da ga pici nacrta bice divno .



Nema elektro ventila vec se ciklus potpuno automatski kontinualno odvija .
Centralni deo klipa u svojim krajnjim polozajima otvara i zatvara potrebne
ulaze i izlaze .
[ MajorFatal @ 21.11.2022. 12:05 ] @
Citat:
Bora_Radar:
Majore,
Klipovi 3 i 9, i cilindri 2 i 10 su iste dužine,a cilindri ulaze dva santimetra u komore 4 i 8. Na pr;,. Kada veliki klip 6, ode skroz desno,klip 3,ostaje jedan santimetar u cikindru 2,a drugi santimetar cilindra je izbušen sa četiri rupice da voda iz komore 4, koja se još puni i puna je vode teče kroz rupice na drugom santimetru cilindera 2, da ga napuni. Tada se završi hod sa leva na desno a komora 4,i cxilindar 2,su puni vode. PS.nisam znao kako da nacrtam rupice na cilindrima 2 i 10, kao da dva santimetra ulaze komore 4 i 8. . Mehanički jednosmerni ventili 11,i 14.su baždareni da puste pojačan pritisak vode određenog pritiska ka turbini.


Je li ovako nekako?



Deluje mi da kad kraj klipa 3 prođe pored izlaza rupice koja vodi do komore 4, da će doći do naglog pada pritiska u komori 4, možda grešim? Takođe šta će sad da spreči kad klipovi 3 i 9 rade svoj posao to jest potiskuju vodu kroz ventile 11 i 14, da se voda kroz rupice vrati iz cilindera 2 i 10 u komore 8 i 4? Moraju i tu neki nepovratni ventili?
[ MajorFatal @ 21.11.2022. 12:21 ] @
Citat:
jovajovic100:
Da ne budem samo kriticar Bore evo mog nacrta kao poklona izumitelju .
Ako MajorFatal odluci da ga pici nacrta bice divno .


Ma hoću drage volje, al prvo da vidimo da li bi to radilo .. ti si verovatno dobro primetio da mu je svejedno da li će da sprovodi vodu u komoru 4 pa odatle rupicama do cilindera 2, ili da direktno sa ulaza odmah sprovede do cilendera 2, mada ni za njegovu ideju, ni za tvoju nemam pojma šta bi se tad dešavalo sa pritiscima, takođe mislim da je dobro što si tu stavio nepovratni ventil .. jel jel da .. da se ne vraća .. slušao si Boru pa su ulaz stavio na "drugom centimetru" a ja mislim da je bolje na kraj cilindera 2 jer bi tad komora 4 i cilinder 2 počeli istovremeno da se pune, ovako se uvek čeka da kraj klipa 3 prođe pored rupice u cilinderu 2 pa da počne da puni cilinder ..

Citat:
Nema elektro ventila vec se ciklus potpuno automatski kontinualno odvija .
Centralni deo klipa u svojim krajnjim polozajima otvara i zatvara potrebne
ulaze i izlaze .


Pa to si super zamislio, samo kako bi išla realizacija, meni najlakše nacrtati te isprekidane linije koje spajaju sva četri ventila, ali šta s njima, onda bi se sve kretalo zajedno pa bi istovremeno radili 5 i 13, i 7 i 12, a to nije tako zamišljeno od početka, nego da se otvaraju naizmenično 5 i 12 zajedno, i 7 i 13 u isto vreme?

Boru bezveze kritikujete i za onu peć, Borina izjava je otprilike:

Kad bi grejač bio bliže ciglama direktno bi zagrevao cigle, bez gubljenja vremena na zagrevanje vazduha između, a koji je termoizolator, pa bi se peć ugrejala do maksimuma brže, za tri sata umesto za devet sati, samim tim bi kraće vremena trošila struju i ujedno bolje i radila, i manje trošila.

A vi to prepravite u:

Peć bi bolje radila i manje trošila, to Bora od 3 KW hoće da napravi 4 KW ...

jedino što grejači ne bi mogli da se zaliju u cigle ili sličan materijal, jer se tela na toploti šire, pa bi to u šta je zaliven puklo, ali generalno je u pravu i za peć ...