[ B3R1 @ 30.10.2022. 18:16 ] @
Hajde da otvorim temu dostojnu ove lude zone ... u moru ovih drugih koje idu samo napred ili nazad, nijedna da ode levo ili desno.

E, ja imam temu koja bas ide levo-desno ... rukopis ...

U vreme kada sam ja ucio skole i studirao nije bilo top lapova, raznih takozvanih "pametnih" dzidza-bidza, tableta, fableta, laptop-tablet-mutanata ... nego je bilo ono: pisi, pisi, pisi. Ispisao sam sigurno oko 500 svezaka, sve to je odavno zavrsilo na smetlistu, ponesto se sacuvalo, tek da me podseti kako sam nekada bas pristojno pisao. A nakon skolovanja, prvih par godina rada sam takodje koristio one lepe, kozne sveske, agende u koje su se zapisivali sastanci i obaveze, pa telefonske imenike, pa onda one neobicne albume gde su se redjale tudje vizit-karte. Imam i neke neispisane kozne sveske, poklone raznih nekadasnjih biznis-partnera. Nijedan od tih rekvizita se verovatno vise nigde ne koristi. Sada svi gledamo po ceo dan u telefone.

Elem, nedavno sam posle pauze od 20 godina uzeo olovku u ruke da popunim neki formular. To je bilo, naravno, u Srbiji, tamo se jos uvek ponesto pise rukama. A ko ne ume rukama, mora nogama. I posle ispunjenog imena, prezimena i ostalih podataka na formularu dobio sam grc u desnoj ruci. A slova kao da je pisao neki Klingonac. Sacuvaj me boze! Ja sam mislio da su neke vestine u zivotu poput voznje bicikla - jednom naucis i to je to, kasnije samo vozis. Izgleda da rukopis bas i nije ...

Sve u svemu, moj rukopis postade nogopis koji i ja jedva procitam. Ehhh, nekada u skoli bi mi za tako ispisanu svesku sledovalo izvlacenje usiju, odlazak u cosak i ostale djacke kastige. Ali eto, izgleda da te vaspitno-popravne mere u mom slucaju nisu urodile plodom, hahahahaha ...

Negde sam procitao da je to inace problem koji pogadja sve vise ljudi i da je to zato sto vise ni ne pisemo rukama toliko kao sto je to bilo do samo pre 20-tak godina unazad. Da li i vi primecujete taj efekat kod sebe?

A onda, pre par dana, procitah i ovo:

Iz škola u Velikoj Britaniji uklanjaju se analogni satovi, razlog je neverovatan

Sta reci? Mozda su neke lepe, stare vestine neizbezne zrtve ove savremene "digitalizacije" ... ma sta ta rec u takvoj formi da znaci ...
[ MajorFatal @ 30.10.2022. 18:27 ] @
... i opanke smo zaboravili da pravimo .. pročitaj mi časkom šta je ovdi napisao Mihajlo Pupin davne 1918 dok se još vežbao krasnopis u školama, a u vezi sa kačenjem srpske zastave na Belu kuću?



[ calexx @ 30.10.2022. 18:41 ] @
Citat:
B3R1:A onda, pre par dana, procitah i ovo:

Iz škola u Velikoj Britaniji uklanjaju se analogni satovi, razlog je neverovatan

Sta reci? Mozda su neke lepe, stare vestine neizbezne zrtve ove savremene "digitalizacije" ... ma sta ta rec u takvoj formi da znaci ...
Kod mene je slično, mada nikada nisam ni imao neki rukopis a i bio sam aljkav. Ako sada moram nešto da pišem, uvek tu i tamo negde zabrljam, rukopis je isto "lep" kao nekada a u osnovi me mrzi da pišem.
Poslednjih godina praktično nemam olovku kod sebe a to mi se nekada nije događalo. Taman sada sređujem po stanu i nalazim stotine i hiljade olovaka pa ću nekoliko da vratim u opticaj. Pokušaću i da ih više koristim.

Ovo za analogne satove sam znao, baš juče sam razgovarao sa drugarom o tim satovima, uvek sam u svakoj prostoriji imao po neki a sada nijedan. A on kaže da danas deca ne znaju da gledaju u njih. Meni je beskonačno lakše, samo pogledam položaj kazaljki (ne moraju ni da postoje brojevi) i jasno mi je gde sam.

Naravno, deca danas ne znaju kako se koriste fiksni telefoni, kako rade kasete ali to je isto kao što mi ne znamo kako rade parne mašine i slično. A ja pamtim i pegle sa žarom. :(
[ B3R1 @ 30.10.2022. 18:47 ] @
Hahaha, da, jedva citam sta je Pupin pisao. Nego, meni je oduvek nesto drugo bila misterija: nekada davno nasi lekari su pisali upute i popunjavali recepte rukama. Uputi su bili neki plavi formulari, gore ti napise dijagnozu i kod kog doce te salje, dole "nalaz i misljenje lekara", s tim si isao u dom zdravlja ili bolnicu. I gle cuda - ti u bolnici su citali te zvrljotine kao od sale. I nikome ko je npr. bolovao od creva nisu greskom odsekli nogu.

Bas kao sto i kada ti doca prepise neki "amxxxwecilymmffgg" apotekarica iz cuga procita da je u pitanju amoksicilin i dobijes kutiju, na kojoj ona ispise neke zvrlje koje ti lako procitas - tipa "na 8 h 1" ... sto znaci - jednu kapsulu na 8 sati ...

Hmmm ... mozda smo mi i razvili svoje mozgove bas zahvaljujuci ljudima s losim rukopisom?
[ TheSpiridon @ 30.10.2022. 19:07 ] @
Ja olovku koristim samo kad pravim plan za sutra ili idem u nabavku u prodavnicu. Pišem štampanu latinicu samo velika slova, ostalo ne znam. Jedino potpis pišem na ćirilici. Sramota!
[ ademare @ 30.10.2022. 19:24 ] @
Ja na primer Nikada nisam imao lep rukopis !

Ne racunam ono 1-4 razred kada za jedan cas napises 10 recenica , pa " crtas " slova .

Vec od petog jedva sam i sam mogao da procitam ! Na pismenom iz Srpskom bio sam svestan da nastavnici , kasnije profesori imaju problem da procitaju , i dok se muce sa citanjem gube nit , zaborave sta je napisano !


Negde u 3 srednje , je profesorka na Kontrolnom , kontrolni nije pismeni , vec pitanja znanja i tumacenja knjizevnosti , nosila iz razreda u razred da se Cita !!

Pricali mi drugi , ja bio bolestan te nedelje pa nije mogla da me vodi kao Mecku

Jedva nasla nekog ko moze da procita i on sricao moje " Hijeroglife " ! Upropastio sam joj Dozivljaj


Taj isti rukopis imam i danas , bez izmena .

Potpis takodje !

Ako neko ima neku staru Novcanicu kada je Dinkic bio Guverner , to je to kada se on trudio i kada se ja trudim
[ SlobaBgd @ 30.10.2022. 19:28 ] @
Ma i za spisak za pijacu i prodavnicu koristim aplikaciju za beleške na mobilnom (Google Keep i slične). Rukom pišem samo kada nemam vremena da izvadim telefon iz džepa, otključam ga, otvorim aplikaciju i tapnem na "New Note".

Nego, drugo mi nedostaje: crtanje! Imam dara za crtanje, prvenstveno tehničko a zatim i za crtanje drugih motiva. A ništa nisam nacrtao već najmanje deset godina! Ne postizavam, tu su programi za crtanje na kompu i mobilnom, sa gomilom template-ova, gotovih oblika i elemenata koje treba samo uvesti u crtež... Sve je manje posla za manuelne veštine (pa i za kucanje na tastaturi - sada su aktuelne "predikcije"), a u većini slučajeva one se zaboravljaju ako se ne vežbaju. Zaboravlja ih mozak, ali ih zaboravlja i mišićni sklop šake. Bivamo uskraćeni i za taj element razvoja.
[ ademare @ 30.10.2022. 19:29 ] @
Evo slike da ne znam da je potpisao Dinkic , pomislio bih da je moj potpis


[ jovajovic100 @ 30.10.2022. 21:26 ] @
Sta pise ovde :

[ chris6212 @ 30.10.2022. 22:07 ] @
Pa "Šišmiš" :)

Da vidiš ti moj "svrakopis" (tako smo mi to zvali), samo ja mogu da ga rastumačim, pa i to često ne uspem. ;) Ovo gore je još čak i cveće... :)

Rukopis se uglavnom pokvari u srednjoj školi i na fakultetu. Bar nekada davno, u moje vreme. Nije bilo ni udžbenika za sve predmete, pa ne samo da si morao da hvataš beleške, nego su profesori insistirali da od "A" do "Š" napamet naučiš ono što su na časovima/predavanjima diktirali. Elektronskih diktafona, mobilnih i laptopova u to vreme nije bilo, sve što si imao je papir i olovka da napišeš gomilu nebuloza za razne predmete koje ti u životu kasnije nisu uopšte potrebni i to da naučiš napamet od reči do reči, kao pesmicu. A diktirali su izuzetno brzo, pa si onda morao da koristiš skraćenice i onda si često morao da pogadjaš šta si hteo da napišeš...

Samo da se zadovolji neka forma, danas se od toga ne sećam gotovo ničega.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 31.10.2022. u 00:09 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 30.10.2022. 23:47 ] @
Nama su prodavali skripta koja si morao da nosis sa sobom
da se profa uveri da si stvarno dao pare ...
[ Impaler @ 31.10.2022. 07:15 ] @
Jeste li kad vidjeli Bidena ili Putina da ukucava tekst preko tastature ili mobitela?


[ DSL @ 31.10.2022. 07:35 ] @
Citat:
B3R1:
Hajde da otvorim temu dostojnu ove lude zone ... u moru ovih drugih koje idu samo napred ili nazad, nijedna da ode levo ili desno.

E, ja imam temu koja bas ide levo-desno ... rukopis ...

....

Sta reci? Mozda su neke lepe, stare vestine neizbezne zrtve ove savremene "digitalizacije" ... ma sta ta rec u takvoj formi da znaci ...



Moja prica. Tokom skolovanja pisao oba pisma kako su nas i ucili. U srednjoj skoli, mnogo diktiranja koje je moralo brzo da se zapise u svesku, gde uklavirim da je latinica malo brza od cirilice, pa se procenat cirilice koristene u rukopisu smanjivao iz godine u godinu.
Tokom studija, i ta latinica se kvari jer je kolicina materijala koji se trebao pisati bez greske enormno porasla.
Deca (11 i 13) ucila oba pisma od pocetka skolovanja.
Sada, slicno kao i kod tebe, vecinu pisanija radim preko tastature.

Doselio u Svedsku pre 4 godine. Ovde je kolicina rukopisa na smesnom nivou. Digitalni potpis je svuda usao u pore zivota, i licna karta je aplikacija na telefonu, dakle, samo otisak prsta ili n-digit code i potpisao si nesto, overio transakciju i sl. I dalje piskaram kojesta ne bi li ostao u kondiciji, pogotovo kad deci objasnjavam nesto (uglavnom matematiku). Deca u skolama NE UCE pisana slova i drugarima moje dece je smesno kad moje devojcice pokazu tu vestinu. Cirlicu smo svi nekako zaboravili da pisemo (nismo u sustini ali smo spori). Kad skinem neki film nastojim da nadjem titl na cirilici. Analogni sat je naucen jos dok smo bili dole i zaista, postoje neke vestine koje mislim da se moraju nauciti u detinjstvu, pa makar ti nikad ne trebale. Izmedju ostalog, dekodiranje tudjeg rukopisa :)
[ TheSpiridon @ 31.10.2022. 08:26 ] @
Nema mnogo veze sa rukopisom, ali kao što su opstale knjige, opstaće i rukopis. Malo sam skeptičan na te data centre koji su sve veći i sve se prebacuje u digital. Ali knjiga je knjiga, skripta, list papira... u nekim situacijama nezamenjivo...
[ chris6212 @ 31.10.2022. 09:30 ] @
Citat:
Impaler:
Jeste li kad vidjeli Bidena ili Putina da ukucava tekst preko tastature ili mobitela?


Ma Biden je već odavno zaboravio i gde se nalazi, pa se pozdravlja i sa ljudima koji ni ne postoje, ne da nauči neke nove veštine.

Žalosno je to, ljudi koji su skoro u grobu žele pošto-poto na predsedničko mesto, a nisu sposobni ni da se orijentišu u prostoru, niti smisle i izgovore jednu prostoproširenu rečenicu, a kamoli da donose odluke od nacionalnog značaja. To samo potvrdjuje koliko je sve ovo farsa. Zar nisu imali nekog mladjeg?

Za Putina se ne može reći da je izlapeo...

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 31.10.2022. u 11:03 GMT+1]
[ calexx @ 31.10.2022. 09:50 ] @
Kakve veze ima ko je i koliko je mator kad on ništa ne odlučuje? Kao što britoni stavljaju indijanca za premijera a zemljom vlada tajni savet (ili kako se već zove) sa mladim kraljem na čelu, tako i ovde postave nekoga da bude "prvi" čovek. Ovaj se sada izdao, naveo je da je posetio 54 usa države od postojećih 50+1 pa nije jasno da li je nešto najavio ili se uobičajeno zabunio.

Inače pišem uglavnom ćirilicom, mogu i latinicom ali se obično negde zbunim i promešam. Latinicu koristim samo tamo gde je ćirilica zabranjena i proterana.
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2022. 10:04 ] @
Citat:
B3R1:
I nikome ko je npr. bolovao od creva nisu greskom odsekli nogu.


Prilicno sam siguran da se i to desilo na ovoj planeti i to ne jednom. Bas kao sto se desavalo da se pogresi pacijent, ili orijentacija snimka, ili da se zaboravi instrument u pacijentu posle operacije, da pogresna terapija itd.

Ljudske greske se desavaju i odavno se skontalo da u kompleksnim sistemima mora da se ide na minimizaciju mogucnosti za gresku na svim nivoima. Zato se danas broje svi instrumenti posle operacije, postoje standardizovana pitanja pre procedure koja moraju da se prodju kako ne bi doslo do operacije na pogresnom pacijentu itd.

Ista stvar i u avijaciji itd.. Koga zanima, istorija tih disciplina ima jako puno poucnih prica koje su placene ljudskim zivotima. Ergonomija u modernom smislu je nastala posle WWII bas u avijaciji - kad je utvrdjeno da jako pomaze da, npr. kontrole koje imaju vrlo razlicit efekat na masinu i izgledaju drugacije kako ne bi doslo do greske.

https://humanisticsystems.com/...-looking-back-to-look-forward/

Svrakopis ima manji SNR od stampanih slova i neminovno povecava sanse da dodje do greske - ne samo zbog veceg suma, nego i zbog veceg mentalnog napora neophodnog za razumevanje sto znaci da u momentu iscrpljenosti/neispavanosti moze mnogo lakse doci do pogresnog razumevanja. Kad je to deo sistema u kome imas puno takvih operacija, puno puta - statistika je neumoljiva, to ce biti placeno ljudskim zivotima ili organima.

Ovo vazi za sve aspekte ljudskih interakcija - ne samo rukopis, vec i korisnicki interfejsi, procedure, protokoli. Mi nismo masine (a i masine znaju da grese, zato imamo ECC memorije, RAS funkcije procesora i magistrala), greske su neminovan fakat zivota, pogotovu u periodima stresa, bolesti, iscrpljenosti. Ne mozemo se pretvoriti u masine, ali mozemo smanjiti mogucnosti za greske tamo gde je to moguce.
[ chris6212 @ 31.10.2022. 10:16 ] @
Dimkoviću, čovek i nije mašina i ne može brže da piše štampanim, već samo pisanim slovima. Prosto je nemoguće napisati na papir sve to izdiktirano takvom brzinom.

Kao djače prvače pišeš lagano, lepim slovima, od liniije do linije, pa kad završiš milina jedna kako slova izgledaju, a posle, "svrakopis" je neumitna pojava, inače (u ta vremena) ništa od završetka školovanja sa pozitovnom ocenom...
[ chris6212 @ 31.10.2022. 10:29 ] @
Citat:
calexx:
Kakve veze ima ko je i koliko je mator kad on ništa ne odlučuje?


Ima itekakve veze ako je izlapeo. Predsednik jedne od najjačih vojnih sila na svetu nema pojma gde se nalazi?!

Potencijalni scenario:
- "Deder, gde je ono koferče, došlo mi malo da se igram flipera."
- "Ali g. predsedniče, nije to fliper, to služi za aktiviranje nukl..."
- "Ćut bre! Donesi ga ovamo da se igram ili letiš s posla!"
[ ademare @ 31.10.2022. 10:36 ] @

Citat:
B3R1:
I nikome ko je npr. bolovao od creva nisu greskom odsekli nogu.




Ma nisu nogu ali jesu Ruku

Koliko se secam to je bilo 2014. u nasem komsiluku u BiH !!

E sad dal je bila Bjeljina ili Brcko to sam vec zaboravio . To je manje vazno od samog dogadjaja !


Coveku trebali da operisu stomak i Odsekli mu Ruku !

Oni mu rekli pre operacije , pominjali ruku , ali on cutao !

Posle operacije ga pitali zasto nije reagova , kaze covek , mislio sam da je to neka nova metoda , da kroz ruku dolaze do Stomaka !!
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2022. 10:39 ] @
Citat:
chris6212:
Dimkoviću, čovek i nije mašina i ne može brže da piše štampanim, već samo pisanim slovima. Prosto je nemoguće napisati na papir sve to izdiktirano takvom brzinom.

Kao djače prvače pišeš lagano, lepim slovima, od liniije do linije, pa kad završiš milina jedna kako slova izgledaju, a posle, "svrakopis" je neumitna pojava, inače (u ta vremena) ništa od završetka školovanja sa pozitovnom ocenom...


Nisam ni mislio da covek pise stampana slova, vec da ih stampa stampac - u kontekstu lekarskog recepta.

Ok je sasvim hvatati beleske, za sebe - ovakvim ili onakvim rukopisom (lepse pisati se isplati cisto zbog sopstvenog razumevanja onog sto si napisao), ali nije nikakav greh i koristiti neki drugi nacin. Tacno je da se prestankom pisanja gubi 'vestina' ali to je slucaj sa gomilom stvari koje postaju nepotrebne. Sve dok su one zamenjene necim drugim sto je adekvatno ili bolje, nije problem.
[ B3R1 @ 31.10.2022. 10:45 ] @
Citat:
calexx:
Ovo za analogne satove sam znao, baš juče sam razgovarao sa drugarom o tim satovima, uvek sam u svakoj prostoriji imao po neki a sada nijedan. A on kaže da danas deca ne znaju da gledaju u njih. Meni je beskonačno lakše, samo pogledam položaj kazaljki (ne moraju ni da postoje brojevi) i jasno mi je gde sam.

Zato sto si proveo 50+ (a mozda i 60+) godina gledajuci na analogne satove svuda oko sebe. I mozak ti je navikao da ugao od 60 stepeni automatski pretvoris u "2 sata" ili "10 minuta", zavisno od konteksta. Neko ko tek dolazi na ovaj svet, gde je sve manje takvih satova, snalazice se sve teze.

Uostalom, postoje i neke druge pojave svuda oko nas, gde cak i mi, pripadnici mesane, pola/pola analogno-digitalne generacije, vec teze razaznajemo neke stvari. Cast izuzecima, poput istoricara umetnosti, koji verovatno ne bi ukapirali sta znaci 2001:db8:cafe:dead:beef::1/128, ali zato ovo citaju kao od sale (vidi sliku dole, ako se ne ucita dobro ovde):



Kada sam bio negde u osnovnoj skoli, mnogo sam lakse i brze umeo da procitam ovo "MDCCCCX", nego danas, gde bi mi bas trebalo dobro da se oznojim. Vestina koja se ne koristi izvetri brzo iz glave.
Citat:
DSL:Digitalni potpis je svuda usao u pore zivota, i licna karta je aplikacija na telefonu, dakle, samo otisak prsta ili n-digit code i potpisao si nesto, overio transakciju i sl.

Idem ditto u Holandiji, s tim sto tu cak i ne postoji digitalni potpis u klasicnoj formi, vec obican user/pass za autentifikaciju na drzavne servise. Kasnije su to izbusili neki hakeri, digla se afera, pa su se setili da uvedu 2FA preko SMS koda i mobilnu aplikaciju na kojoj odobris transakciju. Banke - u proslosti si od svake dobijao mali citac kartica, gde gurnes svoju platnu karticu, otkucas PIN kod, citac ti vrati neki kod koji ukucas na sajt banke i udjes na svoj racun. Sada je i to zamenjeno mobilnim aplikacijama, mada ti banke (pro)daju i te e-citace ako bas hoces da budes retro.

Ali da, setio sam se jednog izuzetka - tabla!.

Dok sam radio u klasicnom kancu imao sam svakodnevno sastanke uzivo (koji su me nervirali, ali ajde ...) i redovan deo toga je bila tabla s flomasterima ili onim ogromnim tabacima papira sto se cepaju i bacaju. I moram da priznam da kada nacrtam neki dijagram rukom, izvrljam ga sa svih strana i ispisesm teze po tabli (ma koliko to bilo ruzno i necitljivo) mnoge stvari su mi vizuelno bile jasnije i brze sam dolazio do zalkljucaka nego sada, kada svi radimo od kuce i komuniciramo putem PowerPoint slajdova ... uz "screen sharing" i pitanje "vidite li svi moj ekran" kao neizostavni deo toga (pola vremena se utrosi na to da svi vide ekran). Ali to nije to.

Izgleda da jos uvek niko nije izmislio jeftinu i efikasnu elektronsku zamenu za klasicnu belu tablu. Ili se ja mozda varam? Ne znam, nisam 100% u toku ... ako vi znate neko resenje za to, rado bih naucio nesto o tome. :-)
Citat:
Deca u skolama NE UCE pisana slova i drugarima moje dece je smesno kad moje devojcice pokazu tu vestinu.

Negde sam procitao da u Americi postoje neke vrlo skupe privatne skole za decu imucnijih roditelja, gde deci oduzmu svu elektroniku na ulazu u skolu i pohrane to u kasete, a nastava ide iskljucivo putem svezaka, olovaka, blokova itd. Maltene 19. vek! Tek negde kada dete napuni 9-10 godina u nastavu se ukljucuje i laptop, ali samo u minimalno potrebnoj meri (recimo WiFi na koji puste decu nema pristup Internetu, vec iskljucivo skolskoj internoj mrezi gde su zadaci i knjige itd.). Deca onih bogatih IT-megafaca iz Silicon Valley idu bas u takve skole. Znaju tatice sta je dobro za njihove potomke.
Citat:
Analogni sat je naucen jos dok smo bili dole i zaista, postoje neke vestine koje mislim da se moraju nauciti u detinjstvu, pa makar ti nikad ne trebale.

Jedini problem je u tome sto mnoga znanja i vestine koje se ne koriste aktivno brzo izvetre iz glave.
[ calexx @ 31.10.2022. 10:47 ] @
Citat:
chris6212: Ima itekakve veze ako je izlapeo. Predsednik jedne od najjačih vojnih sila na svetu nema pojma gde se nalazi?!
Imalo bi veze ako on stvarno može da koristi koferče ali čisto sumnjam u to. Ako bude frka, on ide u sklonište a prave gazde vode akcije.
Ako je stvarno on taj koji odlučuje kada se koferče koristi, onda ne valja. Kao što ni ona trasovka nije razmišljala i zapretila atomskim udarima (niko joj nije zamerio što je to rekla, kao što Putinu stalno uvaljuju izjave da preti) ako bude potrebno. A i tamo drugi odlučuju, ona samo vodi blagajnu, sada im je na čelu baš blagajnik ali me plaši da ne pretera, inače i on ide niz vodu.

Meni je pisanje postalo problem, čak i kad popunjavam neke leve obrasce mada se još snalazim. Možda je stvarno vreme da opet počnem sa pisanjem, mada ni deci koja ne znaju da gledaju u analogni sat to ništa neće da smeta u daljem životu.
Citat:
B3R1:Kada sam bio negde u osnovnoj skoli, mnogo sam lakse i brze umeo da procitam ovo "MDCCCCX", nego danas, gde bi mi bas trebalo dobro da se oznojim. Vestina koja se ne koristi izvetri brzo iz glave.
Naročito ako pogreše sa pisanjem. Što bi se reklo, MDCCCCX is not a valid Roman numeral. Mada su britoni specifični, kod njih je sve naopako.
[ B3R1 @ 31.10.2022. 10:57 ] @
Citat:
calexx: Imalo bi veze ako on stvarno može da koristi koferče ali čisto sumnjam u to. Ako bude frka, on ide u sklonište a prave gazde vode akcije. Ako je stvarno on taj koji odlučuje kada se koferče koristi, onda ne valja.

25. amandman Ustava SAD je donet 1960-ih, bas za takve slucajeve. Ukratko, Kamala i ostatak kabineta mogu da smene matorog ako zajednicki zakljuce da je ovaj totalno dementan da bi obavljao svoju duznost.

Stavise, verujem da Kamala i drustvo vec imaju potpisane papire o tome, bez datuma, koje cuvaju u nekom sefu ... za ne daj boze ... ako se dedica otrgne kontroli ... :-)))
[ chris6212 @ 31.10.2022. 11:31 ] @
A sad se kao svi prave blesavi i niko ne vidi ništa, pa ga koriste samo kao marionetu? Ma daj, u to ni malo dete ne bi poverovalo...

Pre nego je postao predsednik, morao je da prodje rigorozne testove da bi se dokazalo da je sposoban za obavljanje te funkcije. Ako to nije slučaj, onda... Nije moguće da niko nije znao da je dementan, već da se to desilo odmah pošto je postao predsednik...

I kog djavola ga nisu smenili odmah, kada je svakom imbecilu postalo jasno da je nesposoban za obavljanje te funkcije. Šta se čeka? Da zaista uzme da se igra sa tim koferčetom? Svaka budala ima najgluplja moguća objašnjenja, ali kad je SAD u pitanju, onda sve prolazi...
[ optimizator @ 31.10.2022. 13:28 ] @
Citat:
Impaler:
Jeste li kad vidjeli Bidena ili Putina da ukucava tekst preko tastature ili mobitela?




prevod sa slike:
KGB-ejac ne ostavlja nigde otiske prstiju.


[ Impaler @ 31.10.2022. 13:43 ] @
Ne mogu zamisliti Bidena ili Putina da nešto sami ukucaju na tastaturi ili mobitelu. To je za njih ispod časti.
Imaju oni sigurno ljude koji ukucavaju tekst umjesto njih.
[ calexx @ 31.10.2022. 17:22 ] @
Citat:
B3R1:Stavise, verujem da Kamala i drustvo vec imaju potpisane papire o tome, bez datuma, koje cuvaju u nekom sefu ... za ne daj boze ... ako se dedica otrgne kontroli ... :-)))
To bi im bio strašno loš potez, pokazalo bi se da je na čelu bio izlapetis pa je ovako bolje, napišeš mu uputstvo šta da radi, šta da kaže, uz njega uvek neko da mu pokaže kojim putem da ide i rešen problem. Ionako on ne odlučuje. Onaj prethodni se pomalo otrgao kontroli pa su ga sklonili.
[ Java Beograd @ 01.11.2022. 07:29 ] @
Citat:
B3R1: ako se dedica otrgne kontroli ... :-)))
Dedica je toliko dementan da više ni ne može da se otrgne kontroli.

Nije mi samo jasno, zašto ga šetaju i izlažu javnosti?! Bolje da ga nema u javnosti već da se obznani da radi u kabinetu i da je jako zauzet državničkim poslovima.
[ jovajovic100 @ 01.11.2022. 08:15 ] @
Citat:
B3R1:



Kada sam bio negde u osnovnoj skoli, mnogo sam lakse i brze umeo da procitam ovo "MDCCCCX", nego danas, gde bi mi bas trebalo dobro da se oznojim. Vestina koja se ne koristi izvetri brzo iz glave.



Vrlo interensantna slika na kojoj bi trebalo da bude godina napisana rimskim brojevima .
Ali nije tacno napisano jer pise MDCCCCX , ali je pravilno MDMX i to je 1910. godina ,
jer je osnovno pravilo pri pisanju rimskim brojevima je da vise od tri ista broja ne mogu
da budu pisani zaredom .
[ jovajovic100 @ 01.11.2022. 08:15 ] @
Lavrov u spomen knjizi



Dacic u spomen knjizi

[ Whitewater @ 01.11.2022. 08:31 ] @
kad god treba da napisem nesto poduze imam utisak da me uhvatio Parkins. A o pisanim slovima da ne govorim.

Maksimum stampam latinicu dva tri reda.
[ kosmopolita @ 01.11.2022. 08:49 ] @
Kada se pogledaju potpisi vlasnika stanova zgrade u Beogradu moze se videti da se vecina potpisuje cirilicom.

Mada su mozda jos uvek stariji vlasnici a mozda bi se mladji potpisivali vise latinicom.

Ako neko ima neki drugi primer sa mladjima bilo bi interesantno znati.
[ B3R1 @ 01.11.2022. 09:10 ] @
Citat:
jovajovic100:
Vrlo interensantna slika na kojoj bi trebalo da bude godina napisana rimskim brojevima .
Ali nije tacno napisano jer pise MDCCCCX , ali je pravilno MDMX i to je 1910. godina ,
jer je osnovno pravilo pri pisanju rimskim brojevima je da vise od tri ista broja ne mogu
da budu pisani zaredom .

Zapravo, pravilno bi bilo: MCMX. :-)
[ calexx @ 01.11.2022. 09:33 ] @
Pa ja sam komentarisao, neispravno napisano ali od britona, koji su bili pod Rimljanima (pa je morao Asterix da ih spašava) se i ne očekuje nešto normalno, u svemu su naopaki.
[ B3R1 @ 01.11.2022. 09:41 ] @
Citat:
kosmopolita:
Kada se pogledaju potpisi vlasnika stanova zgrade u Beogradu moze se videti da se vecina potpisuje cirilicom.

Mada su mozda jos uvek stariji vlasnici a mozda bi se mladji potpisivali vise latinicom.

Ako neko ima neki drugi primer sa mladjima bilo bi interesantno znati.

Sta ja znam ... ja sam se oduvek potpisivao cirilicom. A recimo da sam mladji ... pardon, stariji ... ustvari, ne znam vise ni sam da li sam muzicar ili ne, odoh tetki lek da odnesem, imam 54 godine, pa sad ... vi odlucite. :-)

Zasto cirilicom? Pojma nemam, izgleda da je to neki izbor koji je dosao sam po sebi. I to nije nesto sto je doslo s "godinama raspleta" ili bilo kakvim srbovanjem, vec verovatno stvar navike.

Nedavno sam, prilickom boravka u Beogradu, sredjivao neke stare knjige kako bih bacio ili sklonio u podrum ono sto vise zaista nema nikakvu upotrebnu vrednost, kad odjednom ugledah ovaj ruski "Matematicki prirucnik" (Semendjajev / Bornstejn). U momentu su nadosla secanja na rusku knjizaru u Djure Jaksica (leva strana zgrade SANU), gimnazijske dane u Ulici Narodnog fronta (danas nosi ime neke ko zna koje kraljice), crveni plasticni kiosk u Masarikovoj sa ukusnim lenjim pitama, dozivljaja iz razreda ... i neizostavnog (odavno pokojnog) profesora Zike koji nas je uveo u svet trigonometrije, kasnije i matematicke analize. A iza korica knjige ukazao se moj cirilicni potpis, bas iz vremena kada sam imao 16-17 godina. Jasno citljiv, svako slovo kao kaligrafski napisano. Od tada do danas taj potpis je evoluirao do nivoa totalne necitljivosti, gde se samo B, T i eventualno 'd' i 'ć' na kraju mogu da prepoznaju, ostalo vise lici na arapska nego na cirilicna slova.

A onda su tu bile i 2-3 sacuvane sveske s fakulteta, jedna s prve godine i dve sa trece, tu se jasno videlo kako je moj rukopis postepeno evoluirao iz srpskog u ... recimo nesto nalik na ivrit ... jedino su matematicke formule bile citljive. Da bi danas poprimio totalno arapski izgled - samo jedan crta dole i neke tackice iznad i to vise ne moze ni da procita! Uz to, danas jedva napisem i stampana slova, pisana ne mogu vise ni ja da procitam ... a matematicku formulu se ne secam kada sam poslednji put napisao, cak i u Wordu ... verovatno pre 25 godina. Tada sam jos uvek uz instalaciju Ofisa uvek ubacivao i editor formula. To cudeso ne koristim vec pune dve decenije. Sta reci? Tuga ...
[ chris6212 @ 01.11.2022. 10:39 ] @
Citat:
B3R1:
Zasto cirilicom? Pojma nemam, izgleda da je to neki izbor koji je dosao sam po sebi. I to nije nesto sto je doslo s "godinama raspleta" ili bilo kakvim srbovanjem, vec verovatno stvar navike.


Kako svi znamo, u staroj Jugoslaviji imali smo paralelno u upotrebi i ćirilicu i latinicu, pa je svako kao džače prvače u školi počinjao sa svojim izvornim pismom, pa tako i naučiš prvo da pišeš svoje ime i tako to i ostane. Zapravo više ni ne znam da li su prvaci svih "naroda i narodnosti" bili podvrgnuti istom postupku i da li su uopšte decu učili drugom pismu kako bi mogli da se "snadju" i ako odu u drugu republiku... Na kraju krajeva nije ni bitno, mi smo učili prvo ćirilicu, pa tek onda latinicu. I kako to biva, deca u tom uzrastu nemaju jasna razgraničenja, pa pomešaju i ćirilicu i latinicu.

Ja sam doduše i pre polaska u školu mnogo ranije naučio i da čitam i pišem, pa mi je u školi taj prvi period bilo više nego dosadan, dok je većina dece pisala polako krasnopisom i sricala slog po slog. Ali opet, kad se sve to uporedi sa japanskim pismima koja su paralelno u upotrebi (mislim da ih ima četiri), nismo se mnogo oznojili da naučimo ni ćirilicu ni latinicu. Pokušao sam davno da naučim katakanu (sva ostala pisma su prekomplikovana), ali nije išlo - kad se navikneš na jedno pismo, teško je bilo kakvo drugo usvajati. Doduše, mora se znati i jezik, da bi bilo šta imalo smisla i ostalo trajno zapamćeno...


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 01.11.2022. u 12:13 GMT+1]
[ kosmopolita @ 01.11.2022. 11:27 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
kosmopolita:
Kada se pogledaju potpisi vlasnika stanova zgrade u Beogradu moze se videti da se vecina potpisuje cirilicom.

Mada su mozda jos uvek stariji vlasnici a mozda bi se mladji potpisivali vise latinicom.

Ako neko ima neki drugi primer sa mladjima bilo bi interesantno znati.

Sta ja znam ... ja sam se oduvek potpisivao cirilicom. A recimo da sam mladji ... pardon, stariji ... ustvari, ne znam vise ni sam da li sam muzicar ili ne, odoh tetki lek da odnesem, imam 54 godine, pa sad ... vi odlucite. :-)



Izgleda ovde niko nije mladji :)

Bilo bi interesantno znati da li neki spisak studenata sa potpisima ima vise latinice.
Gde nije bitno odakle je spisak i bolje da se ovde ne spominju takvi izvori.

Sto se izbora tice slicno napisanom.
[ calexx @ 01.11.2022. 12:13 ] @
Citat:
chris6212:Zapravo više ni ne znam da li su prvaci svih "naroda i narodnosti" bili podvrgnuti istom postupku i da li su uopšte decu učili drugom pismu kako bi mogli da se "snadju" i ako odu u drugu republiku... Na kraju krajeva nije ni bitno, mi smo učili prvo ćirilicu, pa tek onda latinicu.
Nisu, mi smo mislili da svi rade tako sli nije bilo. Jednom davno sam bio u Ljubljani pa otišao da posetim prijateljicu a na sebi imao trenerku Univerzitet u Nišu, naravno ćirilično. Prvo se zbunila, nismo se dugo videli pa se okrenem da vidi odakle sam i seti se ... posle mi je rekla da me prepoznala kada sam se okretao a ono na leđime ne zna da pročita. A bila je još SFRJ a i ona je bila tu negde oko fakulteta. Ni slovo nije znala ćirilicu.
Citat:
chris6212:nismo se mnogo oznojili da naučimo ni ćirilicu ni latinicu.
To nas je napravilo nepismenim a znamo da pišemo. :(

Priča iz davnina, bili neki iz moje firme u Kini pa jednom od njih pade na pamet da mu napišu ime i prezime na kineskom. Pita kineskog kolegu (ing) a ovaj kaže da ne zna ali da bi njegov šef možda mogao da zna, ima veće škole. Šef kaže da može da proba ali neće da uspe pa kod direktora, on ima najveće škole ... e on je uzeo olovku i napisao ime i prezime na kineskom. A kod nas svako može začas da nauči da piše i čita i uopšte nije teško sa strogim pravilima koja olakšavaju. Sećam se i jedne priče, drugar išao poslom u usa i u avionu ga pitaju ameri kako se piše neka reč, znaju je ali ne znaju da napišu.

Za prvu priču nisam siguran da je istinita, taj kolega se kasnije upustio u politiku i vrlo visoko dogurao a poznato je koliko se veruje političarima. ;)
[ TheSpiridon @ 01.11.2022. 12:20 ] @
Mislim da bi vrhunac istraživanja i nauke bio u tome da se odredi šta treba i kad da se uči... bez obzira na trenutni broj nastavnika i profesora ovoga ili onoga. Kada bi postavili takav temelj, lako bi išli napred... Ovo sad čini mi se nije dobro...

Jedno je biti pismen u 19. veku a jedno u 21-22. veku.
[ B3R1 @ 01.11.2022. 14:04 ] @
Citat:
chris6212:Kako svi znamo, u staroj Jugoslaviji imali smo paralelno u upotrebi i ćirilicu i latinicu, pa je svako kao džače prvače u školi počinjao sa svojim izvornim pismom, pa tako i naučiš prvo da pišeš svoje ime i tako to i ostane. Zapravo više ni ne znam da li su prvaci svih "naroda i narodnosti" bili podvrgnuti istom postupku i da li su uopšte decu učili drugom pismu kako bi mogli da se "snadju" i ako odu u drugu republiku...

U Sloveniji i Hrvatskoj su deca najpre ucila latinicu, a potom, u drugom ili trecem razredu, i cirilicu i to onako cisto da imaju predstavu da i to postoji. Kasnije se na tome mahom nije insistiralo. U Sloveniji i Makedoniji srpskohrvatski je bio obavezan sve do raspada SFRJ, a bio je sluzbeni u JNA. Kasnije se tamo nije vise ucio. Slicna stvar i na Kosovu, tamo je srpski zvanicno ukinut 1999, nezvanicno albanski roditelji su bojkotovali nastavu srpskog jos od 1991.
Citat:
Bilo bi interesantno znati da li neki spisak studenata sa potpisima ima vise latinice.

Ja cu ti reci, posto sam bio asistent na beogradskom ETF-u i cesto sam pregledao studentske radove, izvestaje lab. vezbi itd. sto se tada pisalo rukom. Nisam pravio nikakvu statistiku, samo znam da je situacija bila prilicno ravnopravno mesovita, a to je bio period 1994-1999. Verovatno je slicno i sada. Ne znam.

A vezano za samo pismo: negde sam procitao da je pre par godina u Srbiji donet nekakav zakon po kome se u poslovnoj komunikaciji, kao i zvanicnim dokumentima u Srbiji mora da koristi cirilica. Koliko se to zaista postuje? Mogu da zamislim npr. svoje kolege u Telekomu, koji su po tom zakonu - ako se postuje - duzni da cak i tehnicku dkoumentaciju pisu cirilicom! Za one koji to ne znaju - sta mislite, koliko samo moras da druknes <Alt><Shift> tokom pisanja teksta. Pazi - samo u jednoj recenici sigurno 6-7 puta - npr: "Na slici 1-1 je prikazan deo uzorka saobracaja u <Alt><Shift>PCAP<Alt><Shift> formatu, gde se vidi zaglavlje <Alt><Shift>MP-iBGP<Alt><Shift> paketa, uz <Alt><Ahift>MP_NLRI_REACH<Alt><Shift> atribut koji sadrzi prefiks 10.10.10.0/24 oznacen <Alt><Shift>Extended Community<Alt><Shift> tagom 12345:222 ...". Covece, njima mora da su <Alt> i <Shift> tasteri otpali na tastaturama od silne upotrebe ... :-)))
Citat:
TheSpiridon: Mislim da bi vrhunac istraživanja i nauke bio u tome da se odredi šta treba i kad da se uči... bez obzira na trenutni broj nastavnika i profesora ovoga ili onoga. Kada bi postavili takav temelj, lako bi išli napred... Ovo sad čini mi se nije dobro...

Jedno je biti pismen u 19. veku a jedno u 21-22. veku.

Tu bih se slozio s tobom.

Inace, u poslednjih desetak godina, u psihologiji je objavljena gomila radova na temu kucati ili pisati rukom ... i radjena su nezavisna istrazivanja na mnogim univerzitetima, kao na primer ovo ovde ... i svuda se pokazalo da su studenti koji su na predavanjima koristili svesku imali bolje rezultate na testu nakon samog predavanja od ovih koji su koristili laptop.

Takodje, razni psiholozi, psihijatri, seksijatri, kao i ovi razni lajf-koucevi i kaucevi preporucuju cesto svojim klijentima daju da pisu kojesta o sebi, svojim osecanjima, onome kako se osecaju tokom dana i slicno ... i tu ti uvek preporuce da pises rukom. Koliko sam cuo jednom, u nekoj raspravi na poslu, centri u mozgu zaduzeni za grafomotoriku (pisanje rukom) i kucanje su totalno razliciti, pri cemu je grafomotorika u onom "kreativnom" delu mozga, a kuckanje po tastaturi u "mehanickom". Dimkovic verovatno zna vise o tome ...

E sad, drugi je vic kako ces se osetiti kada pises sam o sebi, pa posle ne mozes da procitas, hahahahahaha ...
[ calexx @ 01.11.2022. 16:23 ] @
Koliko se sećam, ni kod nas nije bilo drugačije, samo obrnuto. U prvom ćirilica, kasnije i latinica i posle paralelno. Mada je to bilo drugo vreme, kada sam ja počinjao koristili smo olovke (drvene, naravno) pa prešli na pera u perodržaljama a tek kasnije na penkala. Hemijske olovke nisu uopšte bile u priči. Najsavremenije tehničko pomagalo je bila računaljka, velika za sve i svako je imao malu za sebe. Ipak smo sve naučili i koristimo oba pisma, za razliku od ostalih. Ili od ovog foruma koji ne zna za ćirilicu a bez problema se koristi na skoro svim forumima na svetu pa i u našim bivšim "bratskim" republikama. Valjda je oni nisu naučili pa da se podsete a mi je svi znamo pa je ovde zabranjena. :(
Η ελληνική ή η κινεζική γραφή μπορεί, αλλά η κυριλλική όχι
希臘文或中文可以,但西里爾文不行

Danas je problem što niko ništa ne pamti i ne trudi se, kad nešto ne znaju tu je gugl da nađe odgovor.
[ optimizator @ 01.11.2022. 17:11 ] @
.
[ TheSpiridon @ 01.11.2022. 17:15 ] @
Za rad boljeg globalnog razumevanja i saradnje bar na internet nivou svi mi moramo da se odreknemo nečeg 'našeg'... kako Kinezi imaju Aliexpress na engleskom a tolika nacija Kina... ebg... napredak, globalizam...
[ B3R1 @ 01.11.2022. 17:28 ] @
Citat:
TheSpiridon: Za rad boljeg globalnog razumevanja i saradnje bar na internet nivou svi mi moramo da se odreknemo nečeg 'našeg'... kako Kinezi imaju Aliexpress na engleskom a tolika nacija Kina... ebg... napredak, globalizam...

Pa vidi, i da i ne ...

Pre 3 godine sam renovirao kupatilo. Uleteli su mi neki majstori iz neke od bivsih sovjetskih republika, nisu pricali ni engleski, ni holandski, a ni srpski, vec samo ruski koji ne govorim. Jedan od njih je nasao resenje - uzeo je svoj telefon, to sto je hteo da mi saopsti je izdiktirao glasno, poput pritisnuo "Serbian" kao opciju i iz zvucnika je krenula recenica na nekom ... pa recimo skoro sasvim korektnom srpskom. Onda je telefon okrenuo ka meni da mu ja odgovorim ... i to je, eto, sljakalo. Razvojem tih alatki doci cemo do momenta kada ce ucenje stranih jezika biti vise hobi nego potreba. To mozda nece biti za vreme nasih zivota, ali za nekih 50-100 godina - svakako da.

Pre samo 50 godina niko nije ni zamisljao da ce mrezica 3-4 americka akademska kampusa prerasti u opstu globalnu dzunglu koja povezuje ceo svet. Niti je bilo ko mogao da zamisli ovo iz prethodnog pasusa.
[ TheSpiridon @ 01.11.2022. 17:35 ] @
Pa da, ima i toga. Postoji i sad google translate da se implementira u firefox... pa opet je dosta nerazumevanja između na primer indijaca i amera kad pričaju o softveru i projektima... velika je to sprava, treba ogromna AI da se implementira... a kad krenemo sa dijalektima i slično... pa mi srbi i sami sebe ne razumemo a kamoli nekog Japanca...

Ali para vrti gde burgija neće i prevagnuće bolja tehnologija...
[ calexx @ 01.11.2022. 18:06 ] @
Citat:
TheSpiridon:Za rad boljeg globalnog razumevanja i saradnje bar na internet nivou svi mi moramo da se odreknemo nečeg 'našeg'... kako Kinezi imaju Aliexpress na engleskom a tolika nacija Kina... ebg... napredak, globalizam...
Zar tamo nema izbora jezika pa može i kineski a može i ruski ili engleski. Da li es ima izbor srpske ćirilice? Nema. Čak je sezam pre tri decenije nudio razne kodne rasporede pa i ćirilične. A onda je sve krenulo nizbrdo, bar ovde. Važno je da omogućimo bivšoj braći (ako ih uopšte ima ovde) da koriste svoje pismo jer su zaboravili naše a i trebalo bi da ga i mi zaboravimo. Nažalost, ovoga nema ni u Vukovaru.
[ TheSpiridon @ 01.11.2022. 18:12 ] @
U vreme kad je nastao ovaj forum, ćirilice na internetu je bilo jako malo. Nisu postojale ni 'naše' tastature, već američke bez naših slova i drugim rasporedom... A sad da se to menja, ne bi moglo... osim ako neko neće da investira u taj poduhvat.
[ kosmopolita @ 01.11.2022. 18:38 ] @
Citat:
calexx:
Čak je sezam pre tri decenije nudio razne kodne rasporede pa i ćirilične.


Bice da si poceo da zaboravljas.
Poso imam pristup jos uvek evo sta je nudio:

Citat:

Pronadjite liniju u kojoj vidite nasa slova (SET CODE)
a) None cCcCdDsSzZ Samo ako nemate nasa slova
b) Racunari ¦®©¯ª°«±¬²
c) Yuscii ~^}]|\{[`@
d) Latin2 èÈæÆ𰹩¾®
e) MMikro §¦­¬¯®©¨«ª
f) Custom1 [{]}@^#~\|
g) Custom2 š†”™„Ž‚
h) 852CP Ÿ¬†ÐÑç槦
i) MacCustom Œ–„Ï΋̾®
j) Custom3 ¦§©¨ª°«±¬²
k) JUS015 ¨ ©¡ª¢«£¬¤
l) MacCustWin åÅñÑðÐãÃæÆ
m)*1250CP èÈæÆðКŠžŽ
n) ISO8859-2 èÈæÆðй©¾®
?) <-Izbor



Samo preciznosti radi.
[ ademare @ 01.11.2022. 19:55 ] @
Citat:
B3R1:


Pre samo 50 godina niko nije ni zamisljao da ce mrezica 3-4 americka akademska kampusa prerasti u opstu globalnu dzunglu koja povezuje ceo svet. Niti je bilo ko mogao da zamisli ovo iz prethodnog pasusa.


Ma zamisljali su ljudi i mnogo bolje stvari na tu temu prevodioca .


https://en.wikipedia.org/wiki/The_Corridors_of_Time

Nije losa knjiga ako negde nadjes procitaj.
[ calexx @ 01.11.2022. 20:52 ] @
Citat:
TheSpiridon:U vreme kad je nastao ovaj forum, ćirilice na internetu je bilo jako malo. Nisu postojale ni 'naše' tastature, već američke bez naših slova i drugim rasporedom... A sad da se to menja, ne bi moglo... osim ako neko neće da investira u taj poduhvat.
Pogrešno u oba slučaja. Naša slova su bez hakovanja mogla da se koriste od windows 3.11CE (ili od 3.1CE, nisam siguran) pa je ćirilice bilo koliko je bilo i potrebno. A nema šta ni ovde da se menja, ćirilica je u funkciji, kao i grčki ili kineski raspored, ali je zabranjena. Ne znam da je negde tako, možda na sajtu hdz-a ili nekom ustaškom, na forumima bilo gde u svetu može da se koristi. Ovde je zabranjena.
Citat:
kosmopolita:Bice da si poceo da zaboravljas.
Poso imam pristup jos uvek evo sta je nudio:
Nisam, bio je Sezam pa se raspao pa je postao SezamPro a stari dobio naziv SezamNet, u njemu sam malo i moderisao dok nije pušten niz vodu, kao i Računari.

U nekom od njih, u nekom trenutku je bila dodata ćirilica ali sad ne mogu da se tačno setim. Može da se nađe, pogledaću ovih dana jer volim preciznost.
Ja i dalje plaćam da bih koristio sezampro mejl pa mogu i da doplatim za neki sat ali koliko se sećam, tamo godinama nije bilo poruke. Kada sam poslednji put malo aktivnije koristio, pre desetak i više godina, bilo je par poruka godišnje.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2022. 22:23 ] @
Citat:
calexx
Ovde je zabranjena.


Nije zabranjena, vec se automatski konvertuje u latinicu prilikom slanja. To su fundamentalno razlicite stvari i srpski jezik je vise nego dovoljno bogat recima koje precizno opisuju situaciju, daleko preciznije i tacnije nego sto trenutno radis.

Kada je nesto zabranjeno, to naci da ne mozes da ga koristis sto ovde nije slucaj - niko ti ne brani da poruku kucas cirilicom, bice prihvacena bez problema - ali ce biti konvertovana u latinicu za potrebe prikazivanja iz razloga koji su vec mnogo puta prezvakani.

Citat:

jer volim preciznost.


To je odlicno - probaj da je praktikujes i u situacijama gde ishod nije onaj koji zelis.
[ Bradzorf012 @ 01.11.2022. 22:49 ] @
Izvini što pitam, jesi li ozbiljan?
[ MajorFatal @ 02.11.2022. 06:03 ] @
On je savršeno ozbiljan, a posle će da se čudi kad mu neko objašnjava da rusija ratuje protiv nato, u ukrajini protiv ukrajinaca.

Mr Dimković, pošto ćirilica trenutno nije zabranjena, zanima me sa tehničke strane gledišta kako bi to izgledalo kad bi bila zabranjena? Ne bih mogao kod svoje kuće na svom računaru da odaberem ćiriličnu tastaturu, ili bi mi preslovljavalo u realnom vremenu dok pišem poruku? :)

Ček, setio sam se, svaka poruka ispisana ćirilicom automatski bi se brisala, to bi značilo da je strogo zabranjena, i bili bi osujećeni, a ovako u demokratiji zbog tehničkih nemogućnosti, možemo da pišemo na ćirilici do mile volje, uostalom ta tema je više puta prežvakana, pa ko bi opet pričao o tome .. :)

[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 02.11.2022. u 07:15 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 02.11.2022. 06:56 ] @
Ovako izgleda zabrana ćirilice , a na forumu je dozvoljena , ali se konvertuje
Po meni je to konvertovanje je perfidnije od ove naredbe



[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2022. 07:16 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Izvini što pitam, jesi li ozbiljan?


Da, vrlo sam ozbiljan. Od tolikog kvazi-patriotskog 'urcenja dolazimo do debilizacije jezika i to jos sa pricom kako je bitna preciznost.

Zabrana je zabrana, konverzija je konverzija. Nisu posebne reci slucajno ili iz nekog cefa, vec zato sto opisuju razlicite stvari. Svako ko sumnja moze da se dohvati recnika pa da prostudira sta svaka od tih reci znaci.

Sta je nekome 'perfidnije' je krajnje irelevantno i prilicno je off-topic (ironija je koliko je tek ovo pogresno upotrebljeno posto perfidno znaci neiskreno sto je potpuno suprotno od necega sto cak stoji i u FAQ sekciji foruma: https://www.elitesecurity.org/faq/5, ali ovde se vec gubimo pa nije vredno dalje rasprave).

Fakat je da cirilica nije 'zabranjena' ni u jednom prihvacenom smislu te reci i to je sve sto se objektivno moze reci na tu temu.

Da bih te uverio da sam jos ozbiljniji, dalje budalastine ce biti brisane odmah. Ne mora svaka tema da se pretvori u BS o cetnicima, partizanima, Rusima i NATO paktu i odise negativnom destruktivnom energijom. Ima par tema za taj sport, vise su nego dovoljne.

Tema je rukopis, ne cetnici i partizani (sokantno) - devijacije ce ici u kantu za djubre.
[ Java Beograd @ 02.11.2022. 07:21 ] @
Kako već piše na https://www.elitesecurity.org/faq/5 - konverzija iz ćirilice u latinicu je jednostavna.
A pošto i svaki browser to može da odradi - ni jednom posetiocu foruma, "iz regiona" (tako se sad kaže za bivše SFRJ republike) ništa nije uskraćeno, pa neka kontertuje onaj ko to hoće. Ko neće - ne mora.

A mislim da i ti ne veruješ u svoje reči "nije zabranjeno, samo se automatski konvertuje"

Četnike i partizane nisam pomenuo, niti ih ko pominje, osim tebe.
[ gilopile @ 02.11.2022. 07:21 ] @
A sto je tesko uci u svoj profil i izabrati cirilicu?
cir/lat opcija prikazivanja.



Primenjuje se tek posle sledece prijave login.

Sto se teme tice, najsmesniji su mi bili krasopisi devojcica iz OS i umesto tacaka se stavljali kruzici
Ne znas koje slovo lepse izgleda
Muskarci uglavnom svrakopis.





[Ovu poruku je menjao gilopile dana 02.11.2022. u 08:37 GMT+1]
[ scoolptor @ 02.11.2022. 07:42 ] @
Kada sam pre desetak godina morao da popunim menicu u banci pisanom cirilicom, crtao sam slova.

Problem je nastao jer je jednostavno nisam koristio dugi niz godina, pogotovo pisanu.

To sto desnicari, kvazi patriote, rusofili, pisu cirilicom u komentarima po forumima gde je to moguce, me dodatno odvraca od upotrebe iste.
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2022. 07:46 ] @
Citat:
Java Beograd
A mislim da i ti ne veruješ u svoje reči "nije zabranjeno, samo se automatski konvertuje"


To ne moze biti misljenje, samo nesto drugo. Probaj napraviti neki program gde ces nesto u specifikaciji sa znacenjem 'zabrane' tumaciti u kontekstu 'konverzije'. Napravio si par krupnih logickih gresaka i tvoj program radi van specifikacije tj. gresi.

A ovde se radi o "programu" zvanom medjuljudska komunikacija, gde je jezik fundamentalno bitna stvar za tacnost poruka koje se razmenjuju.

Ako ne mozemo da se razumemo na tako elementarnom nivou, bojim se da imamo veliki problem.

Jasno je meni da su teme pisma emotivno nabijene kod nekih ljudi i u njima oni vide sve i svasta ali postoji minimum standarda u komunikaciji ispod kojih se ne moze ici inace nemamo nikakvo razumevanje, a onda je i diskusija suvisna a i samo postojanje foruma kao medijuma za diskusiju.
[ scoolptor @ 02.11.2022. 07:50 ] @
Ta konverzija ne radi uvek, zar ne?

Edit. Hm, kada se odabere 'Pogledaj kako odgovor izgleda' konverzija ne radi, ali kada se odabere 'Posalji poruku' tada radi.
[ MajorFatal @ 02.11.2022. 08:17 ] @
Zamisli molim te, nije zabranjena samo se automatski konvertuje, a rezultat je zanimljiv, ne vidiš svoje pismo na forumu, čak i u rečnik možeš da pogledaš da je tako .. :)

Ćirilica nije zabranjena, ali je zabranjeno raspravljati o tome pa će moju poruku obrisati :)

Sociološki deo faq5 vam nije tačan, ćirilica se ne upotrebljava samo u srpskom, pardon Srbiji, nego i u Bosni, tj. Bošnjačkom jeziku i u Crnoj Gori tj. crnogorskom jeziku ...

O tehničkom delu ne bih, mada ni on nije tačan, trebalo je dugme za preslovljavanje na latinicu kome treba, za preslovljavanje na ćirilicu ko voli, i da ostane u originalu kako je ko pisao za nas koji volimo autentičnost, a čitamo i pišemo oba ravnopravna pisma.

Hajd sad izbriši moju bezvrednu poruku, koju sam se trudio da napišem, jer sam i ja bezvredna osoba, poništi me kao što si moje pismo :)
[ gilopile @ 02.11.2022. 08:38 ] @
Covek je lepo napisao razliku izmedju `zabranjenog` i automatskog konvertovanja.
A i sta ima veze i ako je zabranjena?
Zabranjen je i parking u nekim zonama i sta sad.
Ako zabrani i latinicu, pisacemo hebrejski, vrlo vazno.
Nekim ljudim svaka sitnica smeta da je to cudo jedno i od svega prave problem.

--------------------------------------------
Ma pustite sad to.
Nego, sta mislite o kruzicima umesto tacaka u recenicama?
@B3R1 mi deluje nekako, ne znam zasto, da je i on stavljao kruzice
Zezam se malo


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 02.11.2022. u 09:49 GMT+1]
[ chris6212 @ 02.11.2022. 08:49 ] @
Citat:

Ovo pitanje je često postavljano na forumima. Problem ćiriličnog pisma se može podeiliti na dva dela.
Tehnički
Konverzija iz ćirilice u latinicu je jednostavna, međutim konverzija iz latinice u ćirilicu nije tehnički jednostavna zbog slova Đ, Ž, kao i latiničnih dvojnica Lj, Nj, itd... za ovakvu konverziju je neophodna kontekstna analiza i znanje softvera o srpskom jeziku, što trenutno ne postoji u softverskoj ponudi. Dodatni problemi bi nastali usled citata ili navođenja stranih reči i rečenica (npr. engleskih termina ili citata) koji bi potpuno zbunili softver. Ovi problemi bi se odrazili i na pretraživanje foruma, kako unutar ES-a, tako i preko internet pretraživača koji ES-u donose značajan broj poseta i novih članova.

Socijalni
Posetioci ovog sajta su svi ljudi sa Balkana koji govore jezik nekada poznatiji kao "srpskohrvatski", "hrvatsko srpski" ili "srpski ili hrvatski jezik" - a danas podeljen na srpski, hrvatski i bošnjački. Od novostvorenih jezika, samo srpski jezik (kao i makedonski) poznaje upotrebu ćiriličnog pisma, pa bi posetioci van Srbije, koji su svoje znanje o jeziku sticali posle 1990 bili uskraćeni za mogućnost praćenja ovog foruma. Nemogućnost komunikacije sa tim ljudima bi predstavljao veliki gubitak za ES, a činjenica da srpski jezik ravnopravno tretira oba pisma (ćirilicu i latinicu) u obrazovanju nam dozvoljava da latinicu koristimo kao "najmanji zajednički sadržalac" između svih jezika kojima se služe članovi ES-a.


Paradoksalno, ja ovde vidim par problema, ali ni jedan jedini...

Tehnički problem ne postoji. Google i verovatno svi ostali pretraživaći konvertuju reči automatski prilikom pretraživanja i koriste AI za pronalaženje sadržaja. Primer, otkucajmo "Đura Jakšić" bilo ćirilicom, bilo latinicom, ili čak izmešano - dobićemo relevantne sadržaje i na ćirilici i na latinici. To znači da je baza pretraživača unapred sadrži "konvertovani" sadržaj. Kada se koriste strane skraćenice koje nemaju prevoda, pravilo je da se pišu u orinalu, na primer neka tehnika u programiranju, ne u ćirilici ili nekim rogobatnim prevodom i to je normalno, jer onda niko živ ne bi to razumeo, a to je i problem i našivh fakultetskih profesora kao i autora nekih usko specijalizovanih knjiga i ranije, ali i sada. I to nije tehnički problem već problem nekoga ko uvek voli da izmišlja "toplu vodu", pa kada onaj ko to čita ili pohadja fakultet ode nege u inostranstvo da radi, nema pojma šta je šta.

Socijalni problem koji navodite i postoji ne postoji. Jednostavno, ako se sadržaj konvertujte "live", u momentu prikazivanja, taj ko ne zna ćirilicu, video bi sve na latinici. Dovoljno bi bilo dodati setovanje za prikazivanje originalne poruke i konvertovane, odnosno prevedene. Chrome se recimo može setovati da automatki prevodi bilo koji sadržaj iz bilo kog jezika u željeni, pa se tako mogu pratiti i sajtovi koji su isključivo na kineskom, japanskom, arapskom, hebrejskom.... Prema tome, praktično ništa ne morate da dodajete ili menjate u softveru foruma.

Ne znam o kakvom "velikom gubitku" govorite. Onaj ko se malo ne potrudi, džabe mu vi sve dajete "na tacni" i time posredno uvodite ograničenja upotrebe pisma i jezika. Evo jednog banalnog primera: svojevremeno, pratio sam neke hrvatske sajtove i naidjem na "inačica programa ta-i-ta". Prva reakcija, šta je kog djavola "inačica"? Na drugi pogled, prostim rezonovanjem, jasno je da je to "verzija programa ta-i-ta". Analogno tome, trebalo bi da "konvertujete" i sadržaj za takve koji ne žele i neće da se potrude da razumeju, niti mogu da nauče japanski ili kineski, a ne da se zbog "najmanjeg zajedničkog sadržaoca" ukida pravo da svako piše i čita kako je navikao. A to upravo Chrome ili bilo koji pretraživač preko google-a omogućava, da se ceo sadržaj "prevede" na željeni jezik. Prevod sa stranog jezika je često rogobatan, ali to je već druga vrsta problema...

Striktno gledano, ćirilicu jeste tako proterali/zabranili na mala vrata i zbog razloga koji zapravo ne postoje.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 02.11.2022. u 10:16 GMT+1]
[ MajorFatal @ 02.11.2022. 09:25 ] @
Citat:
gilopile:
Covek je lepo napisao razliku izmedju `zabranjenog` i automatskog konvertovanja.
A i sta ima veze i ako je zabranjena?
Zabranjen je i parking u nekim zonama i sta sad.
Ako zabrani i latinicu, pisacemo hebrejski, vrlo vazno.
Nekim ljudim svaka sitnica smeta da je to cudo jedno i od svega prave problem.


Ta nije problem kad je nešto zabranjeno, poštuješ zabranu. Problem je ako je zabranjeno za crnce, jevreje, pse, pe*dere, indijance i slične obespravljene grupe, onda nije dobra zabrana, a ciljana grupa je najčešće sasvim u redu.
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2022. 09:59 ] @
Citat:
MajorFatal
Hajd sad izbriši moju bezvrednu poruku, koju sam se trudio da napišem, jer sam i ja bezvredna osoba, poništi me kao što si moje pismo :)


Ovu recenicu treba uramiti - sustinski problem je sto je neko nekoga isprogramirao da misli da su sporedne stvari deo njegove licnosti. Cuj, bezvredna osoba zato sto je tema skrenula u baljezgarije... svasta, jos mi i nije jasno sto si se ti nasao prozvanim - odgovor je bio nekom drugom korisniku.

Pismo je alat za komunikaciju, nije deo tvoje licnosti, niti je "tvoje" - kao sto ni matematika ili poezija nisu "tvoje" (ili moje, njegove - nebitno). Poruke takodje nisu ti, pa neka eventualna kritika istih nije kritika tebe kao osobe (iako cak ni to ovde nije slucaj).

Bezvredna je rasprava u kojoj se degradira jezik na nivo jako malog deteta, gde se ne pravi razlika izmedju fundamentalno razlicitih termina i sa takvom traljavoscu se onda pokusavaju nametati neciji stavovi. Na to dodati i emotivni odziv nekih koji odmah nalaze nekakve 'ustase', 'hdz' i naravno u svemu vide nekakvu besmislenu nameru da se njima nanese imaginarna steta atakom na 'njihovo' pismo.

Da stvar bude jos grdja - prica se o nekakvoj zastiti jezika. Dzaba ti "zastita pisma" ako od samog jezika pravis smejuriju.

Posto je linija osnovnog razumevanja ta koju nije moguce preci a da sam forum kao medijum komunikacie ostane smislen, tu smo dosli do kraja ove price.

Politicki stavovi, opredeljenja, omiljena pisma i sta god su svacija sloboda, ali ne moze biti "slobode" u fundametalnom razumevanju stvari, sa tim stvarima se necemo igrati zato sto posle toga vise nema komunikacije.