[ BuzzLightyear @ 03.11.2022. 14:51 ] @
Problem sa solarnim panelima na Zemlji je što zavise od oblačnosti, godišnjih doba, prašine. Svega toga nema u svemiru! Rešenje za energetsku krizu je sve vreme bilo tu, ali niko se pre mene nije setio da lansira solarne panele u svemir. Ostaje mali problem prenosa energije od panela nazad na Zemlju, ali i to se lako rešava malo dužim produžnim kablom, laserom ili Teslinim sistemom za bežični prenos energije.
[ B3R1 @ 03.11.2022. 15:38 ] @
Predlozi to Ilonu Masku. :-)
[ BrutalCoin @ 03.11.2022. 15:39 ] @
Citat:
BuzzLightyear

niko se pre mene nije setio

Uh, niko pre tebe osim celog sveta.
Citat:
As of 2020, SBSP is being actively pursued by Japan, China,[3] Russia, India, the United Kingdom[4] and the US.

In 2008, Japan passed its Basic Space Law which established space solar power as a national goal[5] and JAXA has a roadmap to commercial SBSP.

Space-based solar power

U stvari ti se šališ jer si sve to vec procitao?

Citat:
Space-based solar power (SBSP, SSP) is the concept of collecting solar power in outer space by solar power satellites (SPS) and distributing it to Earth. Its advantages include a higher collection of energy due to the lack of reflection and absorption by the atmosphere, the possibility of no (or very little) night, and a better ability to orient to face the sun. Space-based solar power systems convert sunlight to some other form of energy (such as microwaves) which can be transmitted through the atmosphere to receivers on the Earth's surface. It is attractive to those seeking large-scale solutions to anthropogenic climate change or fossil fuel depletion (such as peak oil).



[ jovajovic100 @ 03.11.2022. 15:59 ] @


https://news.sky.com/story/chi...-energy-back-to-earth-12629255
[ chris6212 @ 03.11.2022. 16:38 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Problem sa solarnim panelima na Zemlji je što zavise od oblačnosti, godišnjih doba, prašine. Svega toga nema u svemiru! Rešenje za energetsku krizu je sve vreme bilo tu, ali niko se pre mene nije setio da lansira solarne panele u svemir. Ostaje mali problem prenosa energije od panela nazad na Zemlju, ali i to se lako rešava malo dužim produžnim kablom, laserom ili Teslinim sistemom za bežični prenos energije.


Solarni paneli se odavno koriste i na satelitima, roverima na Marsu i sl. , ali služe samo za napajanje malih potrošača, t.j. elektronike... Problem je u tome što je efikasnost solarnih panela mala, svega oko 20% i da vremenom efikasnost degradira, pa je potrebno mnogo panela da bi se iole jedna fabrika snabdevala strujom, zamenjivali oštećeni itd, što je neisplativo u svemiru. Postoji drugi koncept, a to su industrijske soralarne peći ("Solar furnace") i to već postoji realizovano, ovde na Zemlji...

A što se tiče kabla, ideja o "svemirskom liftu", kako bi se čak i u nisku orbitu dizao teret i praktično uštedela enormna količina goriva potrebna za lansiranje postoji već decenijama, ali niko to još nije sproveo u delo... Razlozi su evidentni. Slično i ovde.

Laserom usmeravati megavate energije iz svemira u jednu tačku baš i nije moguće zbog refrakcije atmosfere... Takodje i bežični prenos baš i nije moguć, jer se enrgija rasipa svuda okolo i tako snaga opada sa kvadratom rastojanja... Potrebni su milioni volti za tako nešto, a to već znamo šta je - munje! Ukroti munje i tu silnu energiju oslobodjenu u trenutku uskladišti negde i koristi je po potrebi - eto rešenja. Ali ima jedna začkoljica - to do sada još nije nikome uspelo. ;)
[ BuzzLightyear @ 03.11.2022. 16:57 ] @
Efikasnost panela je u svemiru mnogo veća od 20% jer nema rasipanja energije u atmosferi. Još jedna dobra stvar solarnih panela u svemiru je što bi pravili senku nad Zemljom i na taj način smanjili globalno zagrevanje. Osim solarnih panela mogu se lansirati i orbitalni venecijaneri, koji ne bi proizvodili energiju već bi samo rashlađivali Zemlju preko leta, a zimi bi se koristili da reflektuju sunčevu svetlost i tako zagrevaju hladne predele.

Što se tiče bežičnog prenosa el. energije, Tesla je to sve već razradio. Na posletku ako ne možemo da se snađemo sa onim što je Tesla izumeo pre stotinak godina, uvek možemo da napunimo baterije na licu mesta i pošaljemo ih nazad na Zemlju.
[ chris6212 @ 03.11.2022. 17:54 ] @
Pa ne baš, maksimalna efikasnost panela je ista i u svemiru i na Zemlji, zavisi samo od tehnologije izrade. Jeftini paneli imaju maksimalnu efikasnost do oko 20%, skupi oko 30-tak i to je sve. To nije dovoljno efikasno i ima svoj vek trajanja, degradacija tokom vremena, potencijalna oštećenja i sl. Sve što se danas lansira u svemir i vraća nazad je papreno skupo i zato je ovo neisplativo.

Najefikasniji teoretski zasnovan koncept je da se materija transformiše u čistu energiju sa efikasnošću od 100% i teoretski se to postiže kada se materija i anti-materija spoje i opet teoretski dobije neverovatna količina energije. Ali to je još uvek samo naučna fantastika.