[ MajorFatal @ 19.01.2023. 14:05 ] @
Srbi bi naravno voleli da "imaju" državu kao što je Belorusija, da nam se nađe za rezervu, pa kad se obrošenko slika sa zlatnim kalašnjikovom i sinom, da se osećamo kao kod kuće, zlato je simbol progresa, a ne više fašistički, već čist nacistički potez fotografisanja je da spreči kritike, jer sačuvaj bože da neko pomisli da nešto imamo protiv naše dece.

Ali evo još jedan primer države koja funkcioniše na način na koji bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija, oporavili se, istrebili korupciju i mito, odeleli pritiscima Nemačke i Francuske, i doneli set zakona koji im odgovara, takav da je i susedna Austrija morala da menja svoje zakone da ne bi radnici otišli 80 Km dalje u Slovačku.

Austrija je naš davnašnji san snova jer tamo ribamo vecee, dok seni lutaju po dvoru i plaše gospodu, pa vredi razmisliti ako im je Slovačka zadala domaći, ujedno i jedina razlika u situaciji .. zapadno od Slovačke je Austrija, a nama Bosna de se nezgodno zakitili feridžama u najnovije vreme. Liči na situaciju kad svakog prvog putin dođe i podeli plate članovima foruma da ponavljaju kako vole samo Belorusiju i popa Rastislava, koji je isto tako voleo feridže.

"Postoji mnogo zanimljivih sličnosti između Srbije i Slovačke. Kao i Srbija, Slovačka je takođe bila deo federativne države i to njen manje razvijen deo (slično kao i Srbija u odnosu na Sloveniju i Hrvatsku u okviru Jugoslavije). U tranziciju je krenula prilično kasno jer se prvo bavila nerešenim nacionalnim pitanjem – nezavisnošću i stvaranjem po prvi put nezavisne države, a i taj početak tranzicije bio je prilično haotičan.

Državom je upravljao Vladimir Mečijar, koji je u 3 mandata bio premijer (1990-1998), koji je postao sinonim za korupciju, partijsku kontrolu nad privredom i nameštanje privatizacija svojim saradnicima. Ovakav početak nije obećavao puno. Međutim, Slovačka je danas jedna od uspešnijih zemalja Centralne i Istočne Evrope: prosečna neto zarada u ovoj zemlji prošle godine bila je gotovo 1.000 evra, a nezaposlenost je godinama ispod 7%.

Nejednakost u prihodima je među najnižima u Evropi sa GINI koeficijentom od samo 23,2 (u Nemačkoj je 31,7 a u Srbiji čak 34,5). Slovačka je članica EU i Šengen zone od 2004, uvela je evro 2009; Bratislava ima jaku start ap scenu u evropskim okvirima a Slovačka je najveći proizvođač automobila po stanovniku na svetu. Kako je do toga došlo?



Teški počeci
Slovačka je na početku tranzicije bila jače pogođena recesijom nego Češka, jer je kod nje bila više zastupljena teška industrija. Dok je recesija 1993. (prve godine po raspadu Čehoslovačke) bila tek 0,9% u češkom delu zemlje, u slovačkom je bila preko 4%. Ni politička klima nije bila povoljna. Komunizam je u Slovačkoj bio povoljnije posmatran nego u Češkoj upravo iz razloga državne industrijalizacije.

Dok je pre Drugog svetskog rata Češka imala razvijenu industriju, Slovačka je bila pretežno poljoprivredna oblast sa jako malo industrije. Industrijalizacija je tamo nastala prvenstveno tokom komunizma preko državnih ulaganja. Nacionalističke snage (partija SNS) isto je imala jako uporište, dok je Mečijarova partija HZDS bila izrazito populistička. Mečijar koristi širokorasprostranjeni klijentelizam, korupcija u zemlji raste do neslućenih razmera, iako izbori postoje demokratska pravila se svesno i otvoreno krše, napadaju se kritički nastrojeni mediji, a državne institucije uključujući i tužilaštvo, policiju i sudstvo potpadaju pod kontrolu vlasti. Mečijara u ovim godinama međunarodni mediji i komentatori upoređuju sa Slobodanom Miloševićem kod nas ili sa Aleksandrom Lukašenkom iz Belorusije.

Ali ozbiljni ekonomski problemi u ovakvom okruženju se samo gomilaju i maskiraju visokim državnim zaduživanjem (radi isplate subvencija i drugih rastućih državnih obaveza), a ne rešavaju. Na izborima 1998. dolazi do neočekivane političke smene: iako je Mečijar pobedio jer je njegova partija imala pojedinačno najjači izborni rezultata, izgubio je vlast jer su sve ostale partije uspele da stvore široku koaliciju levih, desnih, zelenih, konzervativaca i liberala, pa čak i manjinske mađarske partije, i da formiraju novu Vladu čiji premijer je bio Mikulaš Dzurinda u dva mandata (1998-2006)."
[ MajorFatal @ 19.01.2023. 14:07 ] @
"Reforme koje menjaju društvo
Mečijarova Vlada ostavila je deficit od 12% BDP-a u poslednjoj godini svog mandata, visok javni dug sa veoma lošim kreditnim rejtingom, kao i upropašćene velike državne banke čiji spas od bankrotstva je koštao dodatnih 12% BDP-a. Pravi talas reformi kreće nakon 2002. sa novom Vladom gde više nije bilo jake levičarske partije. Slovačka sprovodi reformu javne uprave, izgradnjom novih nezavisnih institucija i smanjenjem broja zaposlenih; uspostavlja novi sistem regionalne decentralizacije.

Potom sprovodi liberalizaciju tržišta rada sa ciljem da poveća zaposlenost, smanjuje birokratska ograničenja privredi da bi smanjila korupciju, reformiše penzioni sistem uvođenjem švajcarske formule finansiranja penzija da bi ovaj sistem učinila predvidljivim, ali podstiče poreskim olakšicama dobrovoljno privatno penziono osiguranje pa čak uvodi i obavezno privatno osiguranje.

Promenjena je i socijalna zaštita, uvedena su visoka poreska oslobođenja za izdržavanu decu umesto dečijih dodataka. Reformisana je i zdravstvena zaštite smanjenjem iznosa doprinosa, prebacivanjem njihovog plaćanja na poslodavce, kao i uvođenjem jasno definisanog osnovnog paketa zdravstvenog osiguranja koji se finansira od strane države. Za usluge izvan ovog paketa uvedeno je direktno plaćanje ili privatno osiguranje, a privatne bolnice i klinike su preko sistema finansiranja na osnovu pruženih usluga po prvi put mogle da pružaju usluge svim pacijentima a da to plati država, umesto da pacijenti moraju da se leče samo u državnim bolnicama.



Poreska reforma kao najveći iskorak
Ali pojedinačno najveći iskorak u zemlji bila je poreska reforma. Njime je Slovačka uvela jedinstvenu poresku stopu od 19% – i na prihode od rada i kapitala, kao i na potrošnju. Glavni cilj ove reforme bio je da se stvori poreski sistem koji pospešuje ulaganja, zapošljavanja i ekonomski rast – time što će se smanjiti poresko opterećenje na one koji rade i stvaraju, a poreski sistem će se uprostiti i postati jednostavan i jeftin za primenu.

Prvo su ukinuti svi poreski izuzeci i krediti, jer je sistem morao biti takav da ne postoji mogućnost za izvrdavanje već da pravila budu jednaka za sve. Do tada dve poreske stope PDV-a (14% i 20%) zamenjene su jednom stopom od 19%. Ukinuta su brojna poreska opterećenja, poput poreza na nasleđe i poklon, prenos apsolutnih prava nad nekretninama, ali i mnogo važnije porez na dobit od kapitala (kao što je prihod od dividendi). Porez na profit smanjen je sa 25% na 19%, dok je porez na dohodak najviše promenjen jer su ukinute sve do tada različite progresivne poreske stope od 2% do čak 38% zamenjene jedinstvenom proporcionalnom stopom od 19%.

Ovom poreskom reformom najviše su dobili oni koji su ranije plaćali više poreske stope, umesto ranijih 25%, 28% ili 38% sada je to bilo samo 19%, ali je uvođenje visokog neoporezivog dela dohotka značilo da su značajno rasterećeni i oni sa najnižim zarada – oni koji su u prethodnom sistemu plaćali 10% poreza u ovom novom nisu uopšte plaćali nikakav porez.

Ova poreska reforma široko je odjeknula u međunarodnim okvirima. Ona je jedan od značajnih razloga zašto je Slovačka zabeležila visok priliv stranih direktnih investicija. Ali je podigla i prašinu na političkom planu i uticala na druge zemlje. Tadašnji nemački kancelar Gerhard Šreder i francuski ministar finansija (i budući predsednik) Nikola Sarkozi bili su oštro protiv ove reforme, optužujući Slovačku za socijalni damping – ovako niske poreske stope nikako nisu mogle da dovedu do dovoljnih poreskih prihoda, a budući deficit bi se punio fondovima iz EU nauštrb svih drugih, a prvenstveno Nemačke i Francuske koje najviše uplaćuju u zajednički budžet EU.

Ali ova predviđanja se nisu desila – poreski prihodi su značajno porasli jer je niže poresko opterećenje navelo da se smanji do tada visoka poreska evazija i da se legalizuje neprijavljeni rad, ali je stimulativno delovao i na novo zapošljavanje. Interesantno je kako je poreska konkurencija Slovačke imala efekte u susednoj Austriji: nekoliko nedelja nakon što je Slovačka bila sprovela svoju poresku reformu sa stopom od 19%, Austrija je smanjila svoju stopu poreza na dobit sa 35% na 25% da bi zadržala svoje kompanije da se presele tih manje od 80 kilometara koliko ima od Beča do Bratislave."

"Na srednji i dugi rok, posebno dobre rezultate dala je izgradnja institucija i izgradnja sistema vladavine prava. Koliko god da su povoljne poreske stope, kompanije neće da puno ulažu u zemlje u kojima im nije sigurna imovina, gde ne mogu da naplate svoja potraživanja pred sudovima, i gde je visoka korupcija. Dok je 2000. godine Slovačka bila rangirana na nivou Bugarske i Turske po percepciji korupcije od strane organizacije Transparency International, danas je ona 20-ak pozicija ispred njih, i na nivou Češke ili Slovenije.



Slovačke pouke – nikada nije kasno
Iz ovog slovačkog iskustva možemo da izvučemo optimistički zaključak da ni za Srbiju nije kasno. Ukoliko se sa reformama kasno kreće, da bi one imale uspeha, neophodno je da ti potezi budu brzi i duboki. Polovična rešenja ne mogu da daju rezultat u poodmakloj fazi, kao što to ne mogu ni prosti lekovi u poodmakloj fazi bolesti nego je potrebna jača terapija.

Srbija je ipak sprovela veliki niz mera sličnih onima u Slovačkoj tokom prethodne dve decenije od početka tranzicije. Međutim i dalje postoji ceo niz oblasti od korupcije u javnim nabavkama, do upravljanja državnim preduzećima i uspostavljanja snažnijeg regulatornog okvira i vladavine prava gde treba napraviti očigledne pomake da bi se to osetilo, a što može da stvori očigledne benefite kroz višu stopu ekonomskog rasta, rast zaposlenosti i zarada."

https://talas.rs/2023/01/17/slovacki-recept/
[ B3R1 @ 19.01.2023. 17:27 ] @
U Srbiji je porez svega 15% i ta stopa je isto tako fiksna. Problem su PIO doprinosi, koji idu do 25% bruto plate. I jos 10% zdravstveno, sto znaci da u startu gubis 45% zarade.

Bas me zanima kako su Slovaci resili taj deo ...
[ ademare @ 19.01.2023. 19:39 ] @
U Srbiji je porez na dobit Pravnih lica 15 % !

Eto Austrijanci imaju priliku da umesto u Becu , sve svoje firme premeste u Beograd !

Tih 10 % je sica , posebno sto uz podmazivanje , svi na kraju budu na " Pozitivnoj nuli " pa Poreza i Nema !!


Takodje i Slovaci ! Ko je Lud da placa Ogromnih 19 % na dobit ?
[ MajorFatal @ 19.01.2023. 20:56 ] @
Citat:
B3R1
Bas me zanima kako su Slovaci resili taj deo ...


To niko ne zna, ne znam ni taj tekst što sam prepisao da li je tačan, samo mi bilo zanimljivo za poređenje sa Belorusijom zemljom snova.

Citat:
ademare
Eto Austrijanci imaju priliku da umesto u Becu , sve svoje firme premeste u Beograd !


Nisi pažljivo čitao, osim poreza potrebno je i da atmosfera bude stabilna, a ne da jedan te isti voditelj vodi svih pet programa, pri tom i nariče.

Citat:
Takodje i Slovaci ! Ko je Lud da placa Ogromnih 19 % na dobit ?


Ali kod njih je stvarno dobit, a kod nas dobit kuma od pašenoga. A tek nam sledi da penzioneri glasaju za vaterpolistu.
[ Turmen @ 21.01.2023. 14:16 ] @
Citat:
B3R1: U Srbiji je porez svega 15% i ta stopa je isto tako fiksna. Problem su PIO doprinosi, koji idu do 25% bruto plate. I jos 10% zdravstveno, sto znaci da u startu gubis 45% zarade.

Bas me zanima kako su Slovaci resili taj deo ...


Da te ne slažem, u mojoj firmi (imam par kolega iz Žiline i Košica) je porez oko 20%, a mislim da se penziono plaća privatno i da imaš pravo da biraš "paket". Imaju velike plate, 30 dana odmora, 20 dana za dobijanje deteta i slično. Nekoliko kolega je dobilo otkaze usled "layoffa" i uz otkaze su dobili otpremninu u iznosu od 3 mesečne plate (isto kao i kolege iz Poljske). Te otpremnine su bile po državnom zakonu - ne dobra volja firme.

Planiram put tamo na proleće, pa ću se detaljnije raspitati.

Ovako na prvi pogled deluju kao uređena zemlja, Košice su lep i čist grad, nema nekih izraženih društvenih podela kao kod nas.
[ mjanjic @ 21.01.2023. 14:32 ] @
Nije bitan toliko porez na profit u poslovanju koliko je bitna "sloboda" u trošenju novca sa računa firme tako da se može računati kao rashod.
Ako možeš da kupiš auto, stan, belu tehniku i sl., kao što u nekim zemljama možeš (možeš i u Srbiji, ali zavisi ko si i da li će da ti progledaju kroz prste ako nemaš pravo na takvo trošenje), boli te uvo da li je porez 10% ili 50%.
Kako milijarderi u SAD ne plate ni dolara poreza? Pa, stalno im je poslovanje "na nuli", sve što predvide kao profit, ulože u akcije, nekretnine i sl., onda te nekretnine izdaju, pa opet ne plaćaju oni porez direktno, već ga uračunaju u rentu.

Po meni, bolje je da zemlja bude uređenja i da se zna šta možeš, a šta ne možeš, da ima brzu i jednostavnu birokratiju, pa neka porez na profit bude i 20%, nego da bude kao Srbija, gde sve može i ništa ne može, pa makr porez bio i 0%.
[ madamov @ 22.01.2023. 09:43 ] @
Citat:
U Srbiji je porez na dobit Pravnih lica 15 % !


Da, ukoliko ne isplaćuješ tu dobit. Ako isplaćuješ, onda plaćaš još 15% na iznos koji si isplatio.
[ Bradzorf012 @ 22.01.2023. 09:56 ] @
Citat:
B3R1:
U Srbiji je porez svega 15% i ta stopa je isto tako fiksna. Problem su PIO doprinosi, koji idu do 25% bruto plate. I jos 10% zdravstveno, sto znaci da u startu gubis 45% zarade.


Hm da, lekara i penziju ćemo im plaćati mi veverice.
[ MajorFatal @ 22.01.2023. 14:16 ] @
Citat:
madamov:
Da, ukoliko ne isplaćuješ tu dobit. Ako isplaćuješ, onda plaćaš još 15% na iznos koji si isplatio.


Koja je opcija da ne isplaćuješ, šta radiš sa dobiti, štediš, ulažeš? I šta podrazumevaš pod isplatom, plate, dividende, ili bilo šta?
[ djoka_l @ 22.01.2023. 14:47 ] @
Porez na dobit pravnog lica je 15%
Dobit (deo dobiti) može se raspodeliti kao dividenda vlasnicima, a na bruto iznos koji se isplati fizičkim licima, obračunava se i plaća porez od 15%
Prihod od dobiti fizičkih lica ne ulazi u osnovicu za godišnji obračun poreza na prihod.

Kod ispalte dobiti pravnim licima, ako je pravno lice vlasnik 10% i više pravnog lica koje isplaćuje dobit, prihod od dobiti ne ulazi u poresku osnovicu.
[ Java Beograd @ 22.01.2023. 17:42 ] @
Vidim Đoko da se razumeš u materiju, pa da te pitam nešto, nevezano za konkretnu temu.

Moja sestra, koja ne živi u Srbiji, izdaje neki stan u Bgd, a ja uzimam kiriju za nju. Njen stanar, nekad mi da keš, a nekad, kad ne možemo da se dogovorimo kad i gde da se nađemo, uplati mi iznos kirije, u dinarima, na moj tekući račun.
Dakle, kao fizičko lice -> licu.

E sad, pitam se, da li eventualno, mogu da budem obveznik nekog poreza, zarad tih uplata? Ako ukupan iznos pređe, neznamnija, neki iznos.
[ madamov @ 23.01.2023. 09:03 ] @
Citat:
Koja je opcija da ne isplaćuješ, šta radiš sa dobiti, štediš, ulažeš? I šta podrazumevaš pod isplatom, plate, dividende, ili bilo šta?


Ostaviš na računu, potrošiš ili si već pre kraja godine potrošio, investiraš. Ja sam par godina kupovao investiciono zlato, recimo.
[ Bora Sonar @ 23.01.2023. 11:29 ] @
Citat:
Java Beograd:
E sad, pitam se, da li eventualno, mogu da budem obveznik nekog poreza, zarad tih uplata? Ako ukupan iznos pređe, neznamnija, neki iznos.


Ljudima se naplaćuje porez na neku siću za prevod tekstova i sl. poslove, a ti buržuj pitaš Đoku sa foruma da li treba nešto da platiš za izadavanje stanova izbeglim Rusima koji ne pitaju za cenu!? Vama bi trebalo naplatiti pored regularnog poreza i porez na ekstraprofit!

Citat:
Java Beograd: Njen stanar, nekad mi da keš, a nekad, kad ne možemo da se dogovorimo kad i gde da se nađemo, uplati mi iznos kirije, u dinarima, na moj tekući račun.
Dakle, kao fizičko lice -> licu.


Koliko plaćaš porez na uplatu u kešu? Mislim da ti je iznos isti i na uplatu koja legne na tekući račun.

Jedino ako ne tajiš porez... a to ne bi bilo moralno jer ako se dobro sećam nisi podržao frilensere.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2023. 11:38 ] @
Citat:
Java Beograd
E sad, pitam se, da li eventualno, mogu da budem obveznik nekog poreza, zarad tih uplata?


Ako je to njen prihod, ona je obveznik - ne mozes ti postati obveznik za tudj prihod.

Zar ne moze da plati porez kao nerezident? Nesto tipa ovoga: https://www.purs.gov.rs/sw4i/download/files/cms/attach?id=1005 (ne znam da li je adekvatan obrazac)?

Pretpostavljam da ti mozes biti ovlascen da to radis u njeno ime ako je neophodno da postoji neko lokalno da preda obrazac.


[ Bora Sonar @ 23.01.2023. 11:51 ] @
Njen prihod, a leže na njegov račun!? Da sam ja poreznik tražio bih mu porez, a on neka se posle dogovori sa sestrom.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2023. 12:03 ] @
Da sam ja poreznik bio bih mu zahvalan sto neko ko ocigledno ne mora uplacuje porez, mada ne znam zasto je to bitno posto ni ti ni ja nismo poreznici :)
[ Java Beograd @ 23.01.2023. 12:11 ] @
Izgleda da sam zbunio nekog time što sam opisao realnu situaciju. Jbg.
Potpuno je nebitan razlog zašto mi pomenuta osoba uplaćuje. Nismo ni u kakvoj poslovnoj / ugovornoj / obligacionoj vezi.

Aj' postaviću drugačiju konstrukciju:

Primer A: Pozajmio sam prijatelju neke pare, i sad mi on vraća te pare, tako što mi uplaćuje dinare na tekući račun.
Ili, primer B: U kancelariji naručujemo svakodnevno ketering za ručak, i najjednostavnije je da ja platim sve on-line, a kolege, već prema tome ko je šta naručio, uplate meni na tekući račun, svaki svoj deo.
Ili, primer C: Majci ja plaćam račune za komunalije (jedan po jedan) a onda jednom uplatom, sa njenog računa, prebacim pare na svoj račun (ulogujem se kao ona na e-banking)
Ili primer D: Ćale mi daje džeparac tako što mi prebaci pare, sa njegovog računa, na moj.

Suština: Fizičko lice prima dinarske uplate na svoj tekući račun, od jednog ili više drugih fizičkih lica. (Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije)

Pitanje: Da li poslovna banka, ili NBS nadgleda takve transakcije? Da li nadgleda takve transakcije iznad nekog iznosa? Da je fizičko lice koje je primilo takve uplate obveznik (nekog) poreza?

[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2023. 12:29 ] @
Ne treba brkati tehnicke mere (nekakvo nadgledanje, metode transakcije i sl.) i sustinu postojanja (ili ne) poreske obaveze.

Porez si duzan da platis ako ostvarujes prihod. Sta je prihod je definisano zakonom.

Nekakvi zajmovi "od danas za sutra" zato sto neko nije imao pare da plati rucak i sl. nisu prihod i ako bi te neko nekad pitao da to objasnis to ocigledno mozes vrlo lako i jasno je da nisi ostvario prihod. Nisu tvoje pare, moras da ih na neki nacin osobi cije su a ti nisi ostvario nikakvu korist od tih para = ocigledno nije prihod. E sad, ako te pare mozes da troskaris a vracas bez kamate (ili ih nikad ne vracas) onda neko to moze razumeti drugacije je li i tretirati to kao tvoju korist na koju moras platiti neki porez. Takodje, svaki normalan poreski sistem ima neki prag ispod koga nisi duzan placati porez kako ne bi ni oni a ni obveznici lupali glavu sa sicom tipa "platio mi rucak u dolarima a ja vratio za 2 nedelje u eurima, za to vreme kamatna stopa bila bla bla - evo porez 0.015 EUR".

Mozda postoji neki deseti propis gde ne bi smeo da koristis bankovni racun na nacin na koji ga koristis, ali to je druga prica i nema veze sa porezom.
[ Bora Sonar @ 23.01.2023. 12:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Da sam ja poreznik bio bih mu zahvalan sto neko ko ocigledno ne mora uplacuje porez, mada ne znam zasto je to bitno posto ni ti ni ja nismo poreznici :)


Ja za tebe ne znam da li si ili nisi poreznik. Ljudi često daju lažne podatke o sebi na netu, ja prvi među njima.
[ Ulfsaar @ 23.01.2023. 12:52 ] @
Citat:
Java Beograd:
Izgleda da sam zbunio nekog time što sam opisao realnu situaciju. Jbg.
Potpuno je nebitan razlog zašto mi pomenuta osoba uplaćuje. Nismo ni u kakvoj poslovnoj / ugovornoj / obligacionoj vezi.

Aj' postaviću drugačiju konstrukciju:

Primer A: Pozajmio sam prijatelju neke pare, i sad mi on vraća te pare, tako što mi uplaćuje dinare na tekući račun.
Ili, primer B: U kancelariji naručujemo svakodnevno ketering za ručak, i najjednostavnije je da ja platim sve on-line, a kolege, već prema tome ko je šta naručio, uplate meni na tekući račun, svaki svoj deo.
Ili, primer C: Majci ja plaćam račune za komunalije (jedan po jedan) a onda jednom uplatom, sa njenog računa, prebacim pare na svoj račun (ulogujem se kao ona na e-banking)
Ili primer D: Ćale mi daje džeparac tako što mi prebaci pare, sa njegovog računa, na moj.

Suština: Fizičko lice prima dinarske uplate na svoj tekući račun, od jednog ili više drugih fizičkih lica. (Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije)

Pitanje: Da li poslovna banka, ili NBS nadgleda takve transakcije? Da li nadgleda takve transakcije iznad nekog iznosa? Da je fizičko lice koje je primilo takve uplate obveznik (nekog) poreza?


Odlično pitanje, to i mene zanima. Kad i ti kao viđeniji čovek, koliko bih ja rekao, dolaziš u takvu nedoumicu, govori samo koliko taj ogavni državistički sistem (ne važi samo za nas) seje neslobodu i strah da "iza svakog ugla vreba Dragan Kojić Keba". Izmislili su čak da se i na poklon mora platiti porez.
[ Java Beograd @ 23.01.2023. 13:13 ] @
@Ulfsaar
Logično je da na poklon mora da se plati porez, jer bi u suprotnom prodaja nekretnina potpuno zamrla. Svi bi međusobno "poklanjali" jedni drugima nekretnine. Pod navodnicima, jer bi poklonodavac potpisao "Ugovor o poklonu" tek da dobije odgovarajuću svotu u novcu.

I još, na primer, prodaja polovnih automobila, i slično.




Da se vratim na moje pitanje, tj. da pojasnim.

Jasno je da ovakve uplate nisu prihod, ali sa druge strane, opet, ne može država "da žmuri" ako se ustanovi da neko prima, neznamnija, milionske iznose.

Zato sam i pitao kolegu, forumaša Đoku, koji, očigledno vlada materijom.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2023. 13:26 ] @
Ako drzava ima problem sa tim sto radis, dobices pismo od drzave u kome je poziv da objasnis o cemu se radi. Ako to nije prihod, osoba ciji to prihod jeste to potvrdjuje i imas neki nacin da pokazes da nisi ostvario korist - za to >verovatno< neces imati problema.

Ako bas nemas srece, naletis na nekog zaguljenog poreskog inspektora, mozda ces morati to preko suda da objasnjavas sto ce kostati vremena i advokata - to je glavni motivator da takve odnose uredis na jednostavniji nacin koji smanjuje sanse nesporazuma koji moraju sudski da se resavaju.

Eventualno mozda postoji neki drugi propis gde ti nisi smeo da koristis racun na koji koristis, ili neka stavka ugovora sa bankom... posledice toga mogu biti zatvaranje racuna ili neka kazna. Ako nekretnina nije tvoja, u cemu je problem da vlasnik ima svoj racun? Mislim, nije moje da pitam - ali to bi ti svakako smanjilo cak i teorijsku mogucnost neke glavobolje.

Savet: umesto foruma, porazgovaraj sa tim sa akreditovanim poreskim savetnikom koji ima znanje i profesionalnu odgovornost. Kostace nesto kinte, ali ces dobiti pouzdaniji odgovor od foruma. Ali i zdrav razum pomaze dosta: ako nije tvoja kinta, bolje da ne radi nista na tvom racunu. Ako vec tako jeste, gledaj da imas dovoljno dokumentacije sa kojom mozes da pokazes da to nije prihod, za svaki slucaj - ako dobijes gore pomenuto pismo.
[ ademare @ 23.01.2023. 13:58 ] @
Samo ti jednog dana stigne Poresko resenje za naplatu !

Ali naravno mozes tada da odes do PU , da razjasnis. Ako treba da ulozis zalbu itd.

NIje odmah plati .

Mada cesto zalba ne odlaze Izvrsenje !


Ja takve slucajeve volim da objasnim vicem :


Bezi zeka kroz sumu sve se lisce za njim dize !

Jedva ga Meda zaustavi , pita sta se desava !

Kaze mu Zeka vidis da Bezim , eno Lovci Stroje Kerove !

Medved ga gleda , pa jesi li ti normalan kakve veze imas ti sa Kerovima ?

Ma znam , al dok oni ukapiraju odose jajca
[ djoka_l @ 23.01.2023. 17:16 ] @
Citat:
Ulfsaar:
Citat:
Java Beograd:
Izgleda da sam zbunio nekog time što sam opisao realnu situaciju. Jbg.
Potpuno je nebitan razlog zašto mi pomenuta osoba uplaćuje. Nismo ni u kakvoj poslovnoj / ugovornoj / obligacionoj vezi.

Aj' postaviću drugačiju konstrukciju:

Primer A: Pozajmio sam prijatelju neke pare, i sad mi on vraća te pare, tako što mi uplaćuje dinare na tekući račun.
Ili, primer B: U kancelariji naručujemo svakodnevno ketering za ručak, i najjednostavnije je da ja platim sve on-line, a kolege, već prema tome ko je šta naručio, uplate meni na tekući račun, svaki svoj deo.
Ili, primer C: Majci ja plaćam račune za komunalije (jedan po jedan) a onda jednom uplatom, sa njenog računa, prebacim pare na svoj račun (ulogujem se kao ona na e-banking)
Ili primer D: Ćale mi daje džeparac tako što mi prebaci pare, sa njegovog računa, na moj.

Suština: Fizičko lice prima dinarske uplate na svoj tekući račun, od jednog ili više drugih fizičkih lica. (Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije)

Pitanje: Da li poslovna banka, ili NBS nadgleda takve transakcije? Da li nadgleda takve transakcije iznad nekog iznosa? Da je fizičko lice koje je primilo takve uplate obveznik (nekog) poreza?


Odlično pitanje, to i mene zanima. Kad i ti kao viđeniji čovek, koliko bih ja rekao, dolaziš u takvu nedoumicu, govori samo koliko taj ogavni državistički sistem (ne važi samo za nas) seje neslobodu i strah da "iza svakog ugla vreba Dragan Kojić Keba". Izmislili su čak da se i na poklon mora platiti porez.


Evo da odgovorim i Javi i Ulfasaru.

Kada PRAVNO lice uplaćuje FIZIČKOM licu, tada je PRAVNO lice u obavezi da obračuna i plati porez u ime primaoca sredstava - fizičkog lica. Onda Poreska uprava ima tačnu evidenciju o tome šta je i koliko uplaćeno fizičkom licu.
Moj primer - jedne godine nisam prešao po plati granicu za prijavu poreza na prihod, ali mi je isplaćena dividenda,. Nisam predao prijavu za porez, pa su me zvali iz Poreske uprave telefonom da me pitaju zašto nisam poslao prijavu. Ja im objasnio da nemam obavezu, ali su mi rekli da po njihovoj evidenciji imam veće prihode od granice.
Onda sam predao poresku prijavu i obračunao da mi je obaveza za porez 0 dinara i to je prošlo (pošto se na dividendu ne plaća dva puta porez, samo prvi put kada je isplaćena).

Kod plaćanja fizičkog lica drugom fizičkom licu ne postoji obaveza uplatioca da obračuna i plati porez, nego onaj koji prima novac je dužan da u roku od, mislim, 15 dana, po SVAKOM prihodu obračuna, dostavi i plati porez.
Teoretski, onaj koji prima novac je dužan da prijavi prihod, ali je kod fizičkih lica to dosta labavo. Uvek možeš da kažeš da ti je onaj drugi vratio dug, isplatio opkladu, tetka iz Kanade poslala pare, neko ti pozajmio pare itd.

Dakle, formalno, postoji obaveza prijave SVIH PRIHODA, ali se kod plaćanja fizičkog lica drugom fizičkom licu, sve to slabo kontroliše.
Osim kada se kontroliše, ali to baš treba da bude nešto očigledno, pa da se poreska uprava zainteresuje.

Inače, može i Uprava za sprečavanje pranja novca da se zainteresuje, a oni i te kako sarađuju sa poreskom upravom.

Ono, 99.99% je da će to proći, ali ako te neko baš mrzi, može da te juri, a teško je dokazati da je to prihod...
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2023. 17:41 ] @
Citat:
ademare
Samo ti jednog dana stigne Poresko resenje za naplatu !


Ako ti poreska odmah salje resenje sa uplatnicom, to znaci da imaju dovoljno dokumentacije i prilicno su sigurni da si im duzan pare (ne pricam o obavezama koje se obracunavaju po proseku od proslih perioda i sl.) + nemaju razloga da misle da nesto krijes sto bi mozda donelo jos vise para u kasu.

U ovom konkretnom slucaju je to vrlo malo verovatno (kao sto djoka_l pomenu) zato sto nije uopste ocigledno da je u pitanju prihod. Eventualno da npr. njemu stalno placaju stan preko racuna a on rodjaci stalno daje pare iz nekog desetog izvora koji ne moze da pokaze, ali za to moras bas da budes talenat sto isto nije slucaj je li.

Eventualno bi, opet, slicno iz posta korisnika djoka_l, bi dobio poziv da objasni stvari.... i ti ljudi imaju ogranicene resurse a njihovoj organizaciji je cilj da namakne sto vise para, a ne otvorenih slucajeva.
[ djoka_l @ 23.01.2023. 18:59 ] @
Kod nas, poreska uprava često postupa po principu ako prođe, prođe.
Jednom su mojoj firmi, tako, odredili veći porez nego što je bio realan. Mi smo, naravno, morali da platimo, ali nismo otišli da se sami žalimo, nego smo poslali advokata.
Advokat je u naše ime uložio žalbu, i lepo im rekao, "mi ćemo da zahtevamo Upravni postupak, a ako nam ne usvojite žalbu, povešćemo parnicu, a znate da ne možete da je dobijete!"
Nisu se ni potrudili da povedu Upravni postupak, nego su odmah usvojili žabu i vratili pare.

Mislim, ako nalete na tvrdo, a znaju da nisu u pravu, odmah odustanu. Ko pokušava da samoinicijativno istera neku pravdu, najčešće ništa ne uradi. Kada su veće pare u pitanju, uvek je bolje poslati advokata, a onda popuste "iz odmah"...
[ ademare @ 23.01.2023. 19:07 ] @
To tako na Zapadu !

Ovde prvo salju resenja , pa onda cekaju da ti dokazes , sta i kako . Odakle ti novac .


Upravo tako pecaju "Freelensere" o cemu je dosta bilo price na forumu !


To je "procedura" ! Prvo resenje , a onda gradjanin dokazuje odakle mu novac .

Po zakonu Srbije gradjanin-fizicko lice Nema prava da obavlja nijednu delatnost , pa ni da se bavi izdavanjem Nekretnina !!

Sve je zabranjeno kao nigde na Planeti !

Tj. sve-bilo sta se proglasava za delatnost !


Ej kada ne mozes da prodas nekoliko svojih stvari na Ebayu iz Srbistana ?!

Carina te pusti par puta , vodi evidenciju i kad joj padne na pamet , diskreciono pravo , Zabrani ti " izvoz " !! Bukvalno to zovu Izvozom ! Kao da imas Sleper stvari a ne komad necega !

Dobijes pismenu Zabranu i pravni savet da otvoris firmu da bi prodao nekoliko svojih polovnih stvari ?!


E ajde neka neko kaze da li to postoji jos Negde na Planeti ?

Ja na Ebayu vidim ljude sirom planete da prodaju , samo iz Srbistana nece moci ! Ne racunam one koji stvarno imaju biznis ili jos nisu dobili zabranu !

[ dejanet @ 23.01.2023. 20:20 ] @
Citao sam negde da je neki batica u Britaniji ili sl. za vreme kovida sam renovirao kucu, gledajuci youtube uputstva, ono re-konstrukcija krova, krov, par zidova, podrum i spoljno i unutrasnje krecenje. Elem redovno je zvao gradjevinsku inspekciju koja mu je pomagala savetima i kontrolom. Ustedeo je desetine hiljada funti, a mozda i jedan red velicine vise.

U mojoj zgradi, komsija, inace profesor Gradjevinskog fakulteta u penziji je morao da trazi dozvolu, jer takko po jbn zakonu, da preuredi kadu za kupanje zbog slabe pokretljivosti. Komsija je u medjuvremenu umro, ne znam da li je dobio dozvolu, ali znam da je negde u isto vreme SNS "preduzetnik" sazidao 3 zgrade od 8 spratova u kraju sa zgradama od 5 i 6 spratova na mestu gde je ranije trebalo da bude javni parking garaza.

Eto u tome je razlika..
[ mjanjic @ 24.01.2023. 06:24 ] @
Citat:
ademare:
Ej kada ne mozes da prodas nekoliko svojih stvari na Ebayu iz Srbistana ?!

Carina te pusti par puta , vodi evidenciju i kad joj padne na pamet , diskreciono pravo , Zabrani ti " izvoz " !! Bukvalno to zovu Izvozom ! Kao da imas Sleper stvari a ne komad necega !

Nije to ništa, nego kad kupiš npr. neki komad opreme na firmu, mislim da važi i ako je na fizičko lice, i recmo moraš da pošalješ na servis u Mađarsku ili Nemačku, onda se radi privremeni izvoz, ali kad ti vraćaju to iz servisa, onda se ponovo radi uvoz, i pošto je povećana vrednost (za iznos koji ti je naplatio servis ili šta već), moraš da platiš carinu, ali je činjenica i da se nešto plaća na taj privremeni izvoz.
Znam da je vlasnik jedne firme hteo da pošalje Leica fotoaparat u Nemačku, međutim kad su mu rekli na carini koliko bi to sve koštalo, on lepo seo u avion i otišao na par dana do Atine, gde valja imaju ovlašćen servis, i tamo mu lepo popravili fotoaparat, na kraju ga sve izašlo tu negde ili neznatno skuplje, ali proveo par dana u Atini.
[ Darko Nedeljković @ 24.01.2023. 08:57 ] @
Citat:
Java Beograd:
Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije...

Za to "bez" nas narod bi rekao "cega se pametan stidi, time se lud ponosi". Zasto to i ja kazem - zato sto postoje razlicite poreske stope za razlicite osnove prihoda, a ako nemas papir po zakonu se primenjuje najvisa poreska stopa koja postoji, odnosno najgora po tebe, drugim recima ako imas bilokakav papir tada si u boljoj ili istoj poziciji nego kada nemas nikakav. Kad kazem boljoj ili istoj mislim u 99% situacija boljoj a u 1% istoj. Ako nema dokaza transakcije (kes koji nije videla neka tuzibaba) onda jelte transakcije nije ni bilo pa nema ni poreza. Ali ostavljati dokaz transakcije u banci a nemati papir to je imbecilno, da sam ja porezmik ja bih uveo dodatni porez na glupost po stopi od 300% jer to sto radis se ne moze drugacije opisati. Pominjes decu, roditelje, kolege? Zakon regulise porez na poklon vrlo jasno, ne bih sad pricao napamet, ali prvi stepen srodstva je svakako oslobodjen poreza, a od kolega svakako nije oslobodjen. Sad ces ti naravno da se setis tetke iz kanade pa odmah da ti odgovorim - ne, poklon od tetke nije izuzet od poreza, ali ako si blizak sa glavnim covekom u drzavi onda moze da bude i izuzet. Ako nisi onda je vise nego preporucljivo da imas papir o svakom prihodu koji podleze oporezivanju, da obracunas porez, podneses poresku prijavu i platis sta dugujes. To sto poresku mrzi da se drnda sa sitnim iznosima i sitnim utajivacima ne znaci da oni tebe nemaju u tabeli i da ne mogu da te uzmu na zub ubilo kom trenutku.

Pitanje: Da li poslovna banka, ili NBS nadgleda takve transakcije?[quote]
Da. U svakoj banci su postavljeni serveri NBS i poreske uprave koji sluzi za evidentiranje transakcija poreskeutaje i pranja novca. Znaci u svakoj banci kao pravnom licu, ne u svakoj ekspozituri kao poslovnom prostoru. Svakog dana svaki server napravi tabelu od par stotina sumnjivih transakcija. Softver ima mogucnost analize izmedju ostalog po iznosu i jmbg, tako da ako cesto utajujes porez u sitnim iznosima ili jednokratno u velikom, verovatno ces biti predmet provere. Na tvoju srecu tamo sedi neki Boskic i "radi" drzavni posao, pa ce vecina prekrsilaca da ga prosto ne interesuje, ali ce verovatno ponekad da izdvoji jedan promil najsumnjivijih i posalje na obradu. Sam proceni verovatnocu da se tokom narednih 5 godina ti nadjes na spisku. Onda ti poreska uprava posalje poresko resenje kao frilenseru. A onda razgovor ide otprilike:
- ali ja nisam frilenser, meni su uplaivala fizicka lica, kolege, poznanici, prijatelji
- da li je fizickim licima, kolegama, poznanicima i prijateljima zabranjeno da koriste usluge frilensera?
- nije, ali ja nemam nikakav papir!
- bingo, znaci najvisa poreska stopa?
- aaa, ne, sad se setih, ja sam izdavao stan, to je niza poreska stopa!
- imate li papir?
- nemam...
- znaci najvisa poreska stopa, svaka se skola placa, sledeci put prvo papir pa prihod

trenutno imas srecu da se frilenseri oporezuju sa velikim popustom, ali ne verujem da ce to tako zauvek da bude.

Citat:
Da je fizičko lice koje je primilo takve uplate obveznik (nekog) poreza?

Mislim da sam znas odgovor na pitanje, obrazovan si, nisi glup, dakle trolujes malo.
Ali, mozemo diskutovati kog poreza...
Najniza poreska stopa je na poklon, samo par procenata. Ali - mora da postoji papir, ako nema papira ne priznaje se da je bio poklon.
Srednja poreska stopa je na te prihode od kapitala, dividendi, iznajmljivanja. Opet, ako nema papira onda se ne priznaje da je prihod te vrste.
Najvisa poreska stopa je ako si obavi neku uslugu, posao, ugoor o delu. Papir moses slobodno da nemas, bices svrstan tu, podlezes i porezu i doprinosima, oni zajedno iznose izmedju trecine i polovine bruto prihoda.
[ Darko Nedeljković @ 24.01.2023. 09:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ako drzava ima problem sa tim sto radis, dobices pismo od drzave u kome je poziv da objasnis o cemu se radi.

Treba biti pazljiv sa koriscenjem termina "da objasnis". Neko bi to mogao razumeti kao "samo odes i kazes - ovo nije prihod, majke mi...
Tvrditi da je pozajmica nesto za sta postoji trag novca samo u jednom smeru, pa to je toliko "genijalno" da je pravo cudo kako se Al Kapone nije toga setio nego bio osudjen za utaju poreza... Ajd da pretpostavimo da je on bio glup, ali placao je 12 najboljih advokata od kojih je makar jedan bio pametan jednako ili vise kao prosecan forumas
Bice da to objasnjavanje ne ide bas na "keve mi" nego treba imati papir koji jasno pokazuje da podpadas pod nizu stopu poreza ili si cak potpuno izuzet od oporezivanja.
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2023. 09:28 ] @
@Darko,

Rec "objasniti" znaci bas to sto znaci. Mahanje rukama nije objasnjavanje ali ni u poreskoj nisu veverice i znaju dobro razliku izmedju "keve mi" i benignog ponasanja koje je u najgorem slucaju prekrsaj.

Ideja utaje poreza je da zeznes drzavu za pare - ako nas "Al Kapone" (zanimljiva ideja da se benigna finansijski nehigijenska ponasanja gradjana porede sa organizovanim kriminalom) prima pare a salje ih ne-rezidentu vlasniku nekretnine i za to ima dokumentaciju koja je jednostavna (mutacija bankovnog racuna ili ekvivalent) - eventualno je u nekom sitnom prekrsaju za sta moze samo da plati neku simbolicnu kaznu, a ne da ga terete za utaju poreza.

Cak ako jesu zaposlili neku budalastu vevericu, ta stvar pada na sudu iz odmah, tj. verovatno ne bi prosla dalje od zvanicnog pisma koje bi poslao advokat strane koja se tereti za "utaju poreza".

Citat:

Ali, mozemo diskutovati kog poreza...
Najniza poreska stopa je na poklon, samo par procenata. Ali - mora da postoji papir, ako nema papira ne priznaje se da je bio poklon.
Srednja poreska stopa je na te prihode od kapitala, dividendi, iznajmljivanja. Opet, ako nema papira onda se ne priznaje da je prihod te vrste.
Najvisa poreska stopa je ako si obavi neku uslugu, posao, ugoor o delu. Papir moses slobodno da nemas, bices svrstan tu, podlezes i porezu i doprinosima, oni zajedno iznose izmedju trecine i polovine bruto prihoda.


Ako Java govori istinu, a pretpostavljam da govori, ovde se ne radi ni o cemu od navedenog pod uslovom da je on >sve< pare koje je primio prebacio/dao vlasniku nekretnine.

U tom slucaju se ne radi ni o kakvom Javinom prihodu, sto je trivijalno dokazivo gore navedenim izvestajima iz banke ili drugim nacinima da se pokaze tok novca gde se vidi da to nije prihod. Ako neko treba da plati porez, to je vlasnik nekretnine koji izdaje stan - i za to postoji forma ako je ne-rezident.

E, sad, ako Java nije dao svu kintu vec nesto zadrzao npr. na konto svojih usluga, ili je drzao godinama i vratio bez kamate sl. ili je jednostavno bio zaboravan - onda definitivno moze da potpadne pod oporezivanje zato sto poreski organ to moze videti kao prihod i, kao sto si rekao, bez drugih dokaza, to bi verovatno potpalo u najvisu stopu.

Pitanje koriscenja bankovnog racuna za interes treceg lica su druga stvar... ali to je sasvim drugog ranga u odnosu na utaju poreza (pod uslovom da trece lice nije neki terorista ili da se radi o izvrsavanju krivicnog dela).

[ Java Beograd @ 24.01.2023. 09:50 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Java Beograd:
Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije...

Za to "bez" nas narod bi rekao "cega se pametan stidi, time se lud ponosi". Zasto to i ja kazem - zato sto postoje razlicite poreske stope za razlicite osnove prihoda, a ako nemas papir po zakonu se primenjuje najvisa poreska stopa koja postoji, odnosno najgora po tebe, drugim recima ako imas bilokakav papir tada si u boljoj ili istoj poziciji nego kada nemas nikakav. Kad kazem boljoj ili istoj mislim u 99% situacija boljoj a u 1% istoj. Ako nema dokaza transakcije (kes koji nije videla neka tuzibaba) onda jelte transakcije nije ni bilo pa nema ni poreza. Ali ostavljati dokaz transakcije u banci a nemati papir to je imbecilno, da sam ja porezmik ja bih uveo dodatni porez na glupost po stopi od 300% jer to sto radis se ne moze drugacije opisati. Pominjes decu, roditelje, kolege? Zakon regulise porez na poklon vrlo jasno, ne bih sad pricao napamet, ali prvi stepen srodstva je svakako oslobodjen poreza, a od kolega svakako nije oslobodjen. Sad ces ti naravno da se setis tetke iz kanade pa odmah da ti odgovorim - ne, poklon od tetke nije izuzet od poreza, ali ako si blizak sa glavnim covekom u drzavi onda moze da bude i izuzet.


Mislim da sam znas odgovor na pitanje, obrazovan si, nisi glup, dakle trolujes malo.


Ja ne znam čime sam zaslužio ovakvo ophođenje ?! Stvarno ne razumem.

U prvom postu sam napisao, pravu, realnu situaciju, šta mi se dešava. Ne kapiram zašto tako jasno opisana situacija izaziva bilo kakvu nevericu?
Jedino mi padaju na pamet smernice iz psihoanalitike da "onaj ko laže, živi u ubeđenju da i svi drugi lažu" Ili: "pusti ga da priča o drugima, rećiće ti sve o sebi".

Elem, DA, i ja izdajem dva svoja stana, ubiram kiriju, ali nemam opisani problem.
Opisao sam i objasnio da stanar koji je u stanu koji izdaje moja sestra, koja nije u Bgd, meni uplaćuje na tekući, i to je moj problem.

Pošto je tok diskusija krenuo u pravcu "prijave poreza na rentiranje stana", onda sam objasnio da nisam u toj situaciji, i probao da raznim primerima objasnim da osoba A može osobi B da uplati pare na tekući račun u mnogo različitih slučajeva.

Pitao sam konkretno pitanje.

Citat:
Darko Nedeljković:ja bih uveo dodatni porez na glupost po stopi od 300% jer to sto radis se ne moze drugacije opisati.

Šta radim, wtf, pomažem sestri u vezi kirije? Nekad uzmem keš od njenog stanara, nekad mi lik uplati na tekući. Šta radim?

Citat:
Darko Nedeljković: ... Pominjes decu, roditelje, kolege?
Pomenuo sam, kao par primera koji su mi, eto, pali na pamet u 5 minuta, čisto da ilustrujem kojim povodom sve može osoba A da uplati pare na račun osobi B

Citat:
Darko Nedeljković: Sad ces ti naravno da se setis tetke iz kanade pa odmah da ti odgovorim - ne, poklon od tetke nije izuzet od poreza, ali ako si blizak sa glavnim covekom u drzavi onda moze da bude i izuzet.

Sad ispade da sam Vulin! WTF? Koj ti je q?

Citat:
Darko Nedeljković:Mislim da sam znas odgovor na pitanje, obrazovan si, nisi glup, dakle trolujes malo.
Mislim da si se ti malo zaneo, i dao sebi za pravo da nekome sudiš i presuđujueš.

A ustvari, još u prvom postu sam upitao direktno kolegu forumaša Đoku, koji se evidentno razume u problematiku. Jasnim i nedsvosmislenim pitanjem. I naravno, hvala Đoki na odgovoru.






Ispade da su svi oni koji zapravo nemaju pojma o problematici, iskoristili forum, da leče svoje frustracije, mene proglase lažovom, trolom, ludakom, imbecilom, glupakom ...

Sačuvajmebože frustriranih forumaša!


[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2023. 10:05 ] @
Mislim da je jasno da ti Java nisi u toj vrsti problema, to sto radis je, kako si i napisao, pomoc sestri.

Ako je to na duzi rok, bolje je da ona ima svoj racun - cisto zbog finansijske higijene i zato sto je lakse dokumentovati sve ako dodje do nekih zahteva da se objasni sta se radi. Sta ce ona da radi kao ne-rezident oko poreza, to je njena stvar naravno.

Problem druge prirode koji moze nastati nije sa zakonom nego sa samom bankom, zato sto oni teorijski mogu na to da gledaju kao nesto sto ne zele, ali tu bi najgora posledica bila gasenje racuna. Ali da bi to uopste bilo vidljivo morao bi da imas mnogo transakcija, sto ovde nije slucaj. Tako da...
[ MajorFatal @ 24.01.2023. 10:21 ] @
Samo da odnesem tetki lek, verovatno je u još većem prekršaju, krade posao od sdk i banke, nema ovlašćenje da neko preko njegovog računa bilo šta uplaćuje ili isplaćuje, ta nije on kladionica, hapsiće ga na 100 godina, čim se promeni vlast.

@madamov Nisam baš najbolje razumeo, svoj novac ili novac od firme si investirao u investiciono zlato? Šta bi te sprečavalo da investiraš u antigravitacionu mašinu Proke pronalazača, ispalo bi da nikad nemaš nikakvu dobit?

A Proka bi veći deo toga mogao da ti vrati preko Javinog računa koji za to i služi :)
[ ademare @ 24.01.2023. 10:31 ] @
Porez svakako postoji !

Po zakonu postoji porez na izdavanje nekretnina !

Ako je on pomogao sestri , to ne znaci da nema poreza , vec da on nije obveznik placanja poreza vec njegova sestra . Naravno ako moze da dokaze. Ali u tom slucaju ne izostaje uvlacenje osobe kojoj je pomognuto !

Ako je ona platila porez na izdavanje nekretnine , onda je sve O.K.

Ako nije onda je problem .
[ dejanet @ 24.01.2023. 11:56 ] @
Ne znam koliki je porez, 10-12% za izdavanje?

Svakako ne placanje ovog poreza je prekrsaj, inace situacija mnogo cistija nego sa freelancer-ima, medjutim sprovodjenje zakona je isto kao kod fl, odnosno ne sprovodi se jer puno ljudi iz politicke i druge elite izdaje za kesijanu pa kud svi tu i mali Mujo.

E' sad da li ce kao kod fl-a nekog da opauce a nekog ko je blizu rezima ne, bumo videli.

[ Ulfsaar @ 24.01.2023. 12:14 ] @
Da li postoji nešto kao neoporezivi iznos? Neki minimalni iznos koji sme da se transferiše u određenom vremenskom periodu, za koji ne smeju ni da nas pitaju sve i da hoće?
[ B3R1 @ 24.01.2023. 12:33 ] @
Citat:
ademare:
Po zakonu postoji porez na izdavanje nekretnina !

Postoji.

I ne placa ga (skoro) niko.

Bas kao sto se (skoro) niko ne odjavljuje kada odlazi iz zemlje na duze od 90 dana, kao sto ni (skoro) niko ne prijavljuje strance koji mu dolaze u AirBnB koji izdaje na dan (a obavezan je) ... i sto mnogi imaju racune u stranim bankama koje po zakonima Srbije ne smeju da imaju, kao sto niko (ovde cak bez "skoro") ko drzi privatne casove klincima za kes ne prijavljuje to kao prihod ... I tako dalje, sada mozemo da idemo unedogled ...

Kod nas postoje mnogi zakoni koji se niti postuju, niti se sprovode od strane drzavnih organa ... sve dok se ne pojavi kriticna masa koja se pobuni i kaze: "A zato oni ne placaju i niko im nista ne kaze, a mi (malobrojni) ispadosmo veverice?!".

Eh veverice ... divne zivotinjice ...
[ Turmen @ 24.01.2023. 12:53 ] @
@Java

Jesenas sam renovirao kupatilo u stanu. Sve u svemu, kada je trebalo da se plati, majstor mi je dao njegov žiro račun i ja sam mu na licu mesta prebacio pare online (bio je šestocifren iznos).

Pitao sam ga da li on može da ima neki problem zbog takvih transakcija, on je rekao da mu često tako uplaćuju pare i da nije imao nikakvih problema.

A kako si sam opisao, često šaljem novac roditeljima (na osnovu transakcije po nalogu građana), dešavalo se da pozajmim pare kolegi, prijatelju, pa da mi oni tako vrate, dok sam živeo kao podstanar, prebacivao sam vlasnici stana za kiriju, na poslu elektronski prebacujemo na račun kada skupljamo za rođendanske poklone, rođenja deteta ili odlaske iz firme, tako da za to sada nema problema.

Da li će doći trenutak kada će državna kasa biti toliko prazna da će im pasti na pamet da oporezuju i 200din koje baba da unuku za sladoled, ne znam. Možda jednog dana.
[ Java Beograd @ 24.01.2023. 13:09 ] @
@Berislav

Ja sam stan koji izdajem turistima kategorizovao, plaćam porez državi i plaćam boravišnu taksu gradu.
Koristim državni portal e-turista (obavezan sam da ga koristim), preko tog portala vodim zakonom propisanu "Knjigu gostiju" i prijavom gosta na taj način, istovremeno je turista prijavljen i policijskim organima.
Jednostavno i efikasno.

Dolazili su u inspekciju jednom, da provere da li je stan u onakvom stanju kakav je i bio kad je dobio određenu kategorizaciju (broj zvezdica)
Komšije su me prijavile jednom, pa sam inspekcijskim organima pokazao urednu kategorizaciju. Onda su komšije pokušale da mi zabrane da izdajem stan turistima, pa sam ja njih prijavio za uznemiravanje.
Čist račun - duga ljubav.

Dok sam radio sa AirBnB (više ne radim sa njima) imao sam Payoneer karticu (praktično: Master card) koja je bila izdata za račun u nekoj GG banci sa nekih Maršalskih / Devičanskih ostrva.
Ta kartica je hakovana dva puta, dva puta su mi vraćali pare. Nisam mogao da je koristim u Holandiji, i još ponegde. N puta nisam mogao da je koristim u Srbiji, privremeno.
Račun je bio u US $, isključivo, a onda sam bio izložen kursnim razlikama, uvek na moju štetu, šta god da radim, šta god da plaćam, gde god da plaćam. Plus cena održavanja računa / Payoneer kartice.
Onda je pomenuta GG banka bankrotirala, ali je AirBnB posle 3-4 meseca uspeo da račune, sa iznosima "prespoji" na neku drugu banku. Pa su mi poslali drugu karticu.
Drugu karticu nikad nisam ni aktivirao, jer mi ne pada na pamet da se izlažem stresu i problemima i brigom dal' će da bankrotira banka, preko koje jedino mogu da dobijem kintu od turista.
Tako sam zauvek rek'o "zbogom" AirBnB. Nisam ga ni voleo.
Booking.com je jednostavniji: dođe turista, plati kešom i gotova stvar.
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2023. 13:10 ] @
@Turmen,

Koliko god bila prazna drzavna kasa, jurenje takvih slucajeva bi je ucinilo samo jos praznijom.

Ako hoce da suzbiju sivu ekonomiju to ce uraditi cineci je jako teskim nacinom poslovanja time sto ce velike igrace da stisnu da ne budu deo iste. To sto neko sa strane namakne pare za neki gig - tipa okrecio nekom gajbu, prodao neku sicu online - eto neka mu je sa srecom - ovi ce da gledaju da to bude jako skup nacin poslovanja za zivot (nemas pristup velikoprodajnim cenama, ne mozes da poslujes sa firmama, uvek ces da se znojis ako vecu kolicinu kesa hoces da upumpas u regularne tokove itd. itd.).

Secam se ovde gde zivim su godinama ljudi valjali robu poslovno na ebay i primali kintu preko PP bez placanja poreza za ociglednu komercijalnu aktivnost (ne pricam o polovnoj robi vec o prodavnicama). Onda jednog dana krenule akcije finansijske, ali iskljucivo preko nekog praga od par soma posto nece da se je*avaju sa sitnim prometom. Naravno individualno sanse male da neko bude uhvacen ali neko biva uhvacen pa sad kome se isplati.

[ Java Beograd @ 24.01.2023. 13:14 ] @
Citat:
Turmen:
@Java

Jesenas sam renovirao kupatilo u stanu. Sve u svemu, kada je trebalo da se plati, majstor mi je dao njegov žiro račun i ja sam mu na licu mesta prebacio pare online (bio je šestocifren iznos).

Pitao sam ga da li on može da ima neki problem zbog takvih transakcija, on je rekao da mu često tako uplaćuju pare i da nije imao nikakvih problema.

A kako si sam opisao, često šaljem novac roditeljima (na osnovu transakcije po nalogu građana), dešavalo se da pozajmim pare kolegi, prijatelju, pa da mi oni tako vrate, dok sam živeo kao podstanar, prebacivao sam vlasnici stana za kiriju, na poslu elektronski prebacujemo na račun kada skupljamo za rođendanske poklone, rođenja deteta ili odlaske iz firme, tako da za to sada nema problema.

Da li će doći trenutak kada će državna kasa biti toliko prazna da će im pasti na pamet da oporezuju i 200din koje baba da unuku za sladoled, ne znam. Možda jednog dana.


Ne znam šta da ti kažem, Turmene, ali jedno je jasno: DOSTOJAN SI PREZIRA!

Vadiš se i izmišljaš roditelje, kolege, prijatelje, rođenje dece ... A svi ovde vrlo dobro znaju šta ti radiš, i praviš se lud i troluješ. I samo da znaš poklon od tetke iz Kanade može da prođe kao poklon samo ako si blizak naprdnjacima.

(ironija, naravno)
[ MajorFatal @ 24.01.2023. 14:00 ] @
Citat:
Turmen:
Pitao sam ga da li on može da ima neki problem zbog takvih transakcija, on je rekao da mu često tako uplaćuju pare i da nije imao nikakvih problema.


:) Lepa ilustracija kako poimamo stvari, u prevodu:

"Pitao sam ga da li može da se desi da se za*ebe da plati porez na svoje prihode, rekao je da do sad nije plaćao" ili kraće "porez = problem".

Dosta različito od onog hipotetičkog Nemca koji želi da plaća porez u svojoj državi čak i kad je negde drugde manji .. a naš vodoinstalater ipak želi da hoda asfaltiranim putevima, i da mu deca idu u školu, da se leči u bolnici itd ... nećemo mi skoro biti Belorusija.
[ Bora Sonar @ 24.01.2023. 14:04 ] @
Od tog poreza se plaćaju i SNS botovi. Svi želite da slušate botove, a niko ne želi da plati porez!
[ Turmen @ 24.01.2023. 14:07 ] @
Sram me bilo!!! Oštećujem već dovoljno oštećen državni budžet.

Očigledno je ljude zbunio termin "izdavanje stana"..

Ebank transakcija je bukvalno online varijanta "evo ti nešto love da ti se nađe". Mislim gledam logički situaciju, na moje pare koje sam zaradio je plaćen i porez i doprinosi i moje pravo je da te pare pošaljem kevi i ćaletu da plate račune, majstoru koji mi lepi pločice, nekom random liku od kog sam kupio nešto na KPu, kolegi koji organizuje skupljanje love za rođendanski poklon drugom kolegi, nekoj dobrotvornoj organizaciji koja leči neko dete i slično.

Pa za srpsku novu godinu sam izašao sa društvom, drugar je prilikom rezervacije platio ceo iznos klubu, poslao nam je žiro račun na grupu, pa smo mu svi uplaćivali.

Jedino sam bio malo oprezan sa tim majstorom, jer je iznos koji smo pogodili malo veći od "par hiljada dinara", a ne znam da li se negde pali neki alarm i da li će on morati da objašnjava nekom zašto mu je neki lik koji mu nije ni brat ni svat uplatio pozamašnu svotu na kontu "transakcije po nalogu građana".

Da ima tu prostora za zloupotrebe ima ohohoho. Ali rešenje je da se napravi jasan sistem koji će da reši taj problem, suzbije pranje novca, a ne da se oporezuje i gnjavi narod ako neko pozajmi pare, pa mu ih neko vrati "elektronski na račun"..

Citat:
"Pitao sam ga da li može da se desi da se za*ebe da plati porez na svoje prihode, rekao je da do sad nije plaćao" ili kraće "porez = problem".


Ebga, evo ovom prilikom se izvinjavam što nisam angažovao korporativnu vodoinstalatersku kompaniju, sa tašna mašna menadžerom, kancelarijom, službenim autom, dobio fakturu, što nije plaćen PDV i "porezi".. Već poznanika, na preporuku, koji je rekao cenu i koji je pošteno plaćen za svoj rad, trud i vreme. Jer to je najveći problem ovde u ovoj državi.

Verujem da svi učesnici ovog foruma kada kreče kuću, angažuju agencije i preduzimače, plaćanje ide administrativnom zabranom, sve ide preko kartice, svuda se traže fiskalni računi. Ni bakšiš u kafani se ne ostavlja jer je to "siva ekonomija".

Kad bi se gađali tramvajima što bi rekao Bradzorf :)
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2023. 14:32 ] @
Citat:
Turmen
Ebank transakcija je bukvalno online varijanta "evo ti nešto love da ti se nađe".


Ebank transakcija je samo tehnikalija - to je najmanje bitna stvar sustinski. Da nema toga, dao bi coveku kes, no brainer.

Razlika izmedju zajma i prihoda je prilicno jasna i sve dok imas nacina da dokumentujes da je nesto zajam ili stagod, a ne prihod - to je OK. Ako hoces da budes 100% cist, imaces pismeni ugovor koji zadovoljava formu (ne znam kako je u SR, postoje zemlje gde se trazi da moras da zaracunas neku minimalnu kamatu npr.) i mutacije racuna gde se jasno vidi sta se desava, ali i druge stvari mogu da posluze.

Eventualno postoje neka druga ogranicenja, ademare pominjao nesto oko toga kako navodno u Srbiji ne mozes da poslujes kao fizicko lice - ne znam koliko je to tacno ili ne, ali svejedno, to su opet neke sasvim desete stvari i eventualni prekrsaji, nista velicine utaje poreza. Nista od toga nije >tvoj< problem, ti nisi pravno lice pa da si u obavezi da vodis dokumentaciju i zadrzavas+placas porez na konto nekog fizickog lica koje sljaka za tebe. Ako majstor ne placa porez, to je njegova stvar i problem ako nastane. E sad ako on tebi prizna da taji porez i da su slucajno neke velike pare u pitanju, ne znam... to bi trebalo pitati advokata :-)

Ali sve to je teorijska prica ako aktivnosti o kojima diskujemo nisu u fokusu poreske sluzbe (to ne znaci da nece postati, zbog cega i ima smisla drzati finansijsku higijenu).
[ ademare @ 24.01.2023. 14:45 ] @
@ Turmen

Osim sto se @Java salio nisam primetio da tebi neko nesto zamera !

Jer ti kao gradjanin- fizicko lice kada platis majstoru , Porez nije tvoja briga, vec njegova !

Tako da ti nemas veze sa tim i sto bi ti neko zamerao ?


Slanje novca roditeljima , prijateljima , takodje nikada i nije bilo predmet niti ce biti predmet oporezivanja !


Oni iz PU su hvatali "frilensere" kojima salje Dzon Smit , a ne Pera Peric ili Perka - tetka iz Kanade

A roditelji plus imaju isto prezime kao i ti , osim ako se nisu Udao
[ MajorFatal @ 24.01.2023. 16:05 ] @
Citat:
Turmen:
Citat:
"Pitao sam ga da li može da se desi da se za*ebe da plati porez na svoje prihode, rekao je da do sad nije plaćao" ili kraće "porez = problem".


Ebga, evo ovom prilikom se izvinjavam što nisam angažovao korporativnu vodoinstalatersku kompaniju, sa tašna mašna menadžerom, kancelarijom, službenim autom, dobio fakturu, što nije plaćen PDV i "porezi".. Već poznanika, na preporuku, koji je rekao cenu i koji je pošteno plaćen za svoj rad, trud i vreme. Jer to je najveći problem ovde u ovoj državi.

Verujem da svi učesnici ovog foruma kada kreče kuću, angažuju agencije i preduzimače, plaćanje ide administrativnom zabranom, sve ide preko kartice, svuda se traže fiskalni računi. Ni bakšiš u kafani se ne ostavlja jer je to "siva ekonomija".

Kad bi se gađali tramvajima što bi rekao Bradzorf :)


Ni jednom rečju nisam rekao koga bi trebalo da angažuješ, ili šta svi učesnici foruma rade, nego sam samo preveo tvoje "Pitao sam ga da li može da ima problem ..." kao "Pitao sam ga da li plaća porez ...", možda sam pogrešno preveo, mislio si na neki drugi problem, da mu neko ne otme pare na putu do kuće?

Citat:
ademare
Jer ti kao gradjanin- fizicko lice kada platis majstoru , Porez nije tvoja briga, vec njegova !


Valjda i on kao fizičko lice koje plaća porez ima pravo na neke rashode, na neki povraćaj šta znam, ako je platio pokvarenu vodovodnu cev znači da je imao rashod, onda mu se osnovica za frilensing umanji, eo ne znam, tu je djoka_I, uostalom on je i zakomplikovao sve te zakone, bitno je da ih je ovaj naš na kraju sve nadmudrio ...

[ MajorFatal @ 24.01.2023. 16:07 ] @
Citat:
Bora Sonar:
Od tog poreza se plaćaju i SNS botovi. Svi želite da slušate botove, a niko ne želi da plati porez!


Đe da glasam da se to ukine?
[ Turmen @ 24.01.2023. 16:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ebank transakcija je samo tehnikalija - to je najmanje bitna stvar sustinski. Da nema toga, dao bi coveku kes, no brainer.

Razlika izmedju zajma i prihoda je prilicno jasna i sve dok imas nacina da dokumentujes da je nesto zajam ili stagod, a ne prihod - to je OK. Ako hoces da budes 100% cist, imaces pismeni ugovor koji zadovoljava formu (ne znam kako je u SR, postoje zemlje gde se trazi da moras da zaracunas neku minimalnu kamatu npr.) i mutacije racuna gde se jasno vidi sta se desava, ali i druge stvari mogu da posluze.


Znam, samo iskreno - sve to ima smisla.. ali mislim da je to previše gimnastike oko za sada zanemarljivog iznosa. Mislim mogu ja tehnički da potpišem ugovor sa osobom X da sam mu pozajmio pare, da će mi on vratiti, da se to overi kod notara i čuva za ne daj bože. Mislim iskreno ne znam kako to funkcioniše u razvijenim zemljama.

Iskreno meni ima smisla da se uvede neki limit (na primer 100000din) za transakcije fizičkih lica za koje neće biti potrebne nikakve provere. Za uplate veće od toga, mora da postoji neki ugovor (kupoprodajni za auto, ugovor za rentu stana i ne znam ni ja šta) na osnovu koga će se pravdati ta veća uplata.


Citat:
MajorFatal: Valjda i on kao fizičko lice koje plaća porez ima pravo na neke rashode, na neki povraćaj šta znam, ako je platio pokvarenu vodovodnu cev znači da je imao rashod, onda mu se osnovica za frilensing umanji, eo ne znam, tu je djoka_I, uostalom on je i zakomplikovao sve te zakone, bitno je da ih je ovaj naš na kraju sve nadmudrio ...


Pod "problem" sam i mislio - da ga neka poreska uprava ne za123bava u smislu "zašto je tebi dana tog i tog legla tolika i tolika uplata od toga i toga". Otkud znam mnogo sam gledao krimi serije u kojima se podizanje većih svota na bankomatima i veće transakcije vode u "sumnjivo ponašanje" :)

Citat:
ademare: @ Turmen

Osim sto se @Java salio nisam primetio da tebi neko nesto zamera !

Jer ti kao gradjanin- fizicko lice kada platis majstoru , Porez nije tvoja briga, vec njegova !

Tako da ti nemas veze sa tim i sto bi ti neko zamerao ?


Slanje novca roditeljima , prijateljima , takodje nikada i nije bilo predmet niti ce biti predmet oporezivanja !


Oni iz PU su hvatali "frilensere" kojima salje Dzon Smit , a ne Pera Peric ili Perka - tetka iz Kanade ;)

A roditelji plus imaju isto prezime kao i ti , osim ako se nisu Udao :D


Ma znam, ne ljutim se, malo sam karikirao post. Ne pominjite mi freelancere, to je posebna budalaština, koja je offtopic ovde (ne znam kakve veze ima sa Slovačkom, osim što je Java postavio konkretno pitanje)

[Ovu poruku je menjao Turmen dana 24.01.2023. u 18:20 GMT+1]
[ MajorFatal @ 24.01.2023. 20:13 ] @
Citat:
Turmen: Pod "problem" sam i mislio - da ga neka poreska uprava ne za123bava u smislu "zašto je tebi dana tog i tog legla tolika i tolika uplata od toga i toga". Otkud znam mnogo sam gledao krimi serije u kojima se podizanje većih svota na bankomatima i veće transakcije vode u "sumnjivo ponašanje" :)


Mogu ti reći to bi i mogao da bude problem, samo bez znaka navoda, zato što ono što ti zoveš "uplata" oni imaju običaj da nazovu "prihod" pa čak i da odrede porez na te prihode :)
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2023. 22:45 ] @
Citat:
Turmen
Znam, samo iskreno - sve to ima smisla.. ali mislim da je to previše gimnastike oko za sada zanemarljivog iznosa. Mislim mogu ja tehnički da potpišem ugovor sa osobom X da sam mu pozajmio pare, da će mi on vratiti, da se to overi kod notara i čuva za ne daj bože. Mislim iskreno ne znam kako to funkcioniše u razvijenim zemljama.


Obicno ljudi zajme novac od banke ili (ako moze) od matorih - u drugom slucaju mu to dodje poklon i ovako i onako najverovatnije :-) a tu postoji uvek iznos ispod kojeg se ne oporezuje.

Za ostalo, ako je nezanemarljkiva suma u pitanju iskreno, za bilo sta ozbiljno izmedju 2 ili vise strana trebas da imas papire.

Citat:

Iskreno meni ima smisla da se uvede neki limit (na primer 100000din) za transakcije fizičkih lica za koje neće biti potrebne nikakve provere. Za uplate veće od toga, mora da postoji neki ugovor (kupoprodajni za auto, ugovor za rentu stana i ne znam ni ja šta) na osnovu koga će se pravdati ta veća uplata.


Pa tako to i funkcionise, inace bi poreska bila zatrpana besmislenim slucajevima tipa - kolega mu platio rucak.

Citat:
Otkud znam mnogo sam gledao krimi serije u kojima se podizanje većih svota na bankomatima i veće transakcije vode u "sumnjivo ponašanje" :)


Podizanje svojih para - ako hoces, svih sa racuna nije protivzakonito... ako tu neko nesto loguje kao sumnjivo, to je najveroavatnije sama banka zbog sprecavanja mahinacija sa karticama.

E, sad, ako si pod istragom za nesto drugo, mozda neko prati aktivnost na bankovnim racunima, u kom slucaju bi definitivno dizanje sve kinte bilo sumnjivo :-)
[ B3R1 @ 25.01.2023. 08:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Podizanje svojih para - ako hoces, svih sa racuna nije protivzakonito... ako tu neko nesto loguje kao sumnjivo, to je najveroavatnije sama banka zbog sprecavanja mahinacija sa karticama.

Ovde bih samo dodao da u nekim zemljama vise uopste ne mozes da podignes kes preko odredjene sume (u NL: 10,000 evra) sa svog racuna, sto je ujedno limit na svim bankomatima. Ako ti treba veci iznos trenutno jedini nacin je da obilazis bankomat svaki dan i dizes po 10K ojra, pri cemu dobijas strogo samo novanice od 50 evra. Srecom, nikada nisam dosao u takvu situaciju, a kes ne pamtim kada sam poslednji put koristio za placanje bilo cega, tako da me ovo preterano ne pogadja ... ali mnogim nasim ljudima to ide na zivce. Uzgred, u mnogim zemljama postoji ogranicenje u kes transakcijama. Na primer, udjes u radnju, vidis neku kuhinju od 8000 evra, odes, potpises ugovor i taman da izvadis koferce, kad trgovac kaze: "A, to nece da moze, sorry (uh, sto mrzim tu rec "sorry") - samo preko racuna - kartica, akceptni nalog ili overbooking". Jer zakon kaze sve iznad 5000 (valjda?) mora preko racuna i tacka.

U Nemackoj jos uvek postoje fizicki salteri po bankama, doduse retki su, ali postoje. I tu, uz najavu i zakazivanje, mozes da cimnes ako hoces i sve pare sa racuna. I koliko mi se cini, jos uvek mozes sve da kupis za kes direktno ...
[ Turmen @ 25.01.2023. 09:31 ] @
Sećam se Berijeve priče o Holandiji - da ne smeš da podigneš više od određenog iznosa na bankomatu, ne možeš da platiš u kešu više od određenog iznosa. Čak mi je negde informacija da ni preko nekog limita ne može karticom da se plati (u prevodu - mora kredit).

Kod nas za sada toga nema. Jedino što je limit na bankomatu 50000din dnevno (znači kome treba 100k, može da podigne u dva dana - ili kao ja pre par godina pred putovanje - otišao u 23:59 podigao 50k i sačekao par minuta i podigao tipa još toliko)

Ali, pošto mi malo zaostajemo - sve to što je sada uvedeno u USu ili u Holandiji, Nemačkoj, će vrlo verovatno u nekom trenutku doći i do nas.
[ B3R1 @ 25.01.2023. 10:10 ] @
Citat:
Turmen: Čak mi je negde informacija da ni preko nekog limita ne može karticom da se plati (u prevodu - mora kredit).

Hm, malcice drugacije. :-) Sve dok imas para na racunu mozes da platis karticom sta god zelis, ali sama kartica ima svoj limit, a tu su i pravila banke. U NL je limit za online transakcije i pazar u radnjama 50,000 evra dnevno, sto je za sitnu raju vise nego dovoljno. Eventualno, kada sitna raja hoce da potrosi vise (npr. kupovina skupog auta), tada se dogovore s prodavcem da mu prebace vise dana po 50K. Mada, u slucaju auta, 99.999% ljudi biraju lizing (osim nasih, oni izmedju novog auta na lizing i 30 godina stare krs-mecke ali 100% u svom vlasnistvu biraju, naravno, uvek ovo drugo).

Ali kada dodjes do tog nivoa da imas para da dnevno trosis po 50K, tada za tebe vaze druga pravila igre. Znas kako je, sto vazi sitnu raju, ne vazi i za krupnog baju. :-)

Baja cim ima veci saldo na racunu dobija svog licnog bankara, a pare prebacuje telefonom. I to cesto nekom "glupom" Nokijom koja se ne prati, a kojom cimnu koga treba u toj banci, najcesce nekog CEO/CFO direktno i samo kazu: "Dzoni, kako zena, kako deca? Prebaci mi milionce na ona ostrva, broj racuna znas. Hajde zdravo". :-))) Ne bakce se s QR kodovima i ostalim e-igrackama za sirotinju.
[ dejanet @ 25.01.2023. 10:36 ] @
Citat:
Turmen: Kod nas za sada toga nema. Jedino što je limit na bankomatu 50000din dnevno

U RF banci limit po placanju karticom je 150K RSD, a za bankomat je tacno da ne mozes od jednom 100K vec iz dva puta ali bez dnevnog limita. Mislim da je tu ogranicenje vise tehnicke prirode bankomata.
[ Darko Nedeljković @ 25.01.2023. 10:49 ] @
Citat:
Ja ne znam čime sam zaslužio ovakvo ophođenje ?! Stvarno ne razumem.

Ok, do mene je problem. Ne podnosim kad neko ne zna ko je Leonardo da Vinci, Mocart, Sekspir, Ivo Andric ili ne zna osnove poreskog sistema drzave ciji je rezident, a pritom se bavi nekom delatnoscu koja podrazumeva visoko obrazovanje. To je otprilike ista ravan neznanja, s tom razlikom da sve ovo osim poslednjeg nema neku veliku primenu u zivotu, konkretnije ne mozes da odes u zatvor ako nemas pojma ko je Njutn a ko Sokrat, a zbog nepoznavanje osnova pravnog sistema mozes. Dobro, za to sto ti radis ne sleduje zatbor nego kazna 30.000 za kasnjenje pri podnosenju poreske prijave + porez i doprinosi. Ali, realno u pravu si, ti imas pravo da bilo sta od toga ne znas, a ja nemam nikakvo pravo da te kritikujem zbog toga. Ali, opet, sa druge strane, mozda je i ok da takve pojave nailaze na ostru kritiku drustvene okoline. Kad sve to pazljivo razmotrim, ipak bih ja kritikovao, po cenu da me ljudi mrze i smatraju losim covekom.

Citat:
Šta radim, wtf, pomažem sestri u vezi kirije?

Bez ijednog papira koji dokazuje da je to to, a ne da je poklon ili cak rad na crno? Ako nakon prve kritike nisi ukapirao da radis nesto pogresno, ne bih ja vise gubio vreme na tebe, vec naprotiv, obojici je prijatnija situacija da te virtuelno potapsem po ramenu i kazem "samo napred, nece tebi kojekakvi zakoni ogranicavati slobodu da radis sta hoces".

Citat:
A ustvari, još u prvom postu sam upitao direktno kolegu forumaša Đoku, koji se evidentno razume u problematiku. Jasnim i nedsvosmislenim pitanjem. I naravno, hvala Đoki na odgovoru.

Eto, vidis - zasto se onda potresas zbog moje kritike? Ja uvek krecem od pretpostavke da ima jos mnogo citalaca foruma koje ta tematika interesuje, pa ce im moja kritika biti od koristi. Sto se nas dvojice tice - niti si ti mene ista pitao, niti sam ja tebi nesto odgovorio.
[ Darko Nedeljković @ 25.01.2023. 11:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Problem druge prirode koji moze nastati nije sa zakonom nego sa samom bankom...

naprotiv...

Delatnost banke su finansijske transakcije. Banci smeta sto neko na svoj tacun prima novac namenjen drugom koliko i pekari smeta ako kupujes burek i nosis nekom, umesto da ga sam jedes, znaci ne smeta uopste. Ovde je problem daleko veci. Nije preciziran poreski status tog PRIHODA, gotovo sigurno niko ne podnosi poresku prijavu i ne uplacuje porez. Sestra je nerezident plus nema trag novca prema sebi, a brat genijalac ostavlja trag prihoda prema sebi i hvali se da nema nikakav papir. Mislim da je pravna situacija tu vrlo jasna - brat nema nikakav papir o poreklu prihoda, znaci primenjuje se najvisa poreska stopa za rad, porez plus doprinosi = skoro polovina prihoda treba da ide drzavi. To da li brat potom novac poklanja sestri ili zadrzava za sebe je nebitno, pokloni brace sestrana su svakako izuzeti od oporezivanja, novac je pravno gledano njegov i njegov je izbor hoce li ga pokloniti ili potrositi, problematicno je samo sto ga ne sme tako zaradjivati a ne placati porez. Nije tema da li ce dobar advokat da izvuce prekrsioca bez kazne, ja isto verujem da hoce, poenta je da su novcani prilivi na racun bez ikakvog papira koji dokazuje osnov oporezivi najvisom poreskom stopom, a da za kasnjenje pri podnosenju poreske prijave sledni kazna od 30.000 din pa navise, gornja granica je nesto red velicine 300.000din, ali se gotovo uvek iskuka najniza uz izvinjenje, pravdanje na neznanje, momentalno placanje neplacenog poreza i obecanje da se to nikad vise nece ponoviti.
[ Darko Nedeljković @ 25.01.2023. 11:23 ] @
Citat:
Ulfsaar:
Da li postoji nešto kao neoporezivi iznos? Neki minimalni iznos koji sme da se transferiše u određenom vremenskom periodu, za koji ne smeju ni da nas pitaju sve i da hoće?

Ne. Postoji neoporezivi iznos zarade, ali on podrazumeva da neko podnese poresku prijavu u kojoj pise otprilike:
Zarada - toliko
Minus neoporezivi iznos toliko
= nula
Porez na nula je nula
Doprinosi na nula su nula.

O tome da li zaista moze da postoji situacija da ti cela zarada bude neoporeziva nekom drugom prilikom... Za sada je dovoljno da konstatujemo da je zakon predvideo da se uvek podnese poreska prihava, cak i kad se nista ne placa, dakle nema toga "ne smeju ni da nas pitaju".
[ Darko Nedeljković @ 25.01.2023. 11:33 ] @
Citat:
I ne placa ga (skoro) niko.

Porez moze da ne placa onaj ko ne praktikuje uplate preko racuna, vec iskljucivo "solarno", pare na sunce. Kad jednom stavi pare u dzep posle tesko da iko ikad moze dokazati da se ta transakcija ikada dogodila. Utaja poreza i prihod preko racuna su dve prilicno nespojive stvari, mozda mogu da prodju ispod radara par puta, ali nikako nije za preporuku da se to pokusava.
[ Darko Nedeljković @ 25.01.2023. 11:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Koliko god bila prazna drzavna kasa, jurenje takvih slucajeva bi je ucinilo samo jos praznijom.

Ako hoce da suzbiju sivu ekonomiju to ce uraditi cineci je jako teskim nacinom poslovanja time sto ce velike igrace da stisnu da ne budu deo iste.

Pa za nas standard Java i jeste veliki igrac. Ali da zanemarimo njega posto je malo nervozan kad ga neko pominje, evo moj licni primer.
Ja sam propustio da podnesem poresku prijavu i platim godisnji ekstra porez u iznosu od 200 evra. Razlog - samo jednom u zivotu sam bio oko limita tog poreza i pogresno sam izracunao da sam ispod limita jer sam imao nekoliko razlicitih vrsta prihoda. I tako, nemajuci pojma o svojoj obavezi otisao sam u inostranstvo dabi me pri povratku na granici izveli iz vozila, poveli ka policijskoj marici i vec izvadili lisice da mi vezu ruke. Srecom u rodbini imam jednog sefa policijske stanice, pa sam ga pozvao i njegova garancija je bila dovoljna da me puste da odem kuci svojim vozilom i u roku od par dana to resim. On mi je i saznao ko i zbog cega je naredio privodjenje, jer ovi na granici to ne znaju, njihovo je samo da me dovedu do pritvora i predaju na dalju obradu. Kolega sa slicnim problemom nije bio te srece, njega su vozili na limenom sedistu kombija po nekim krivinama, tako da mu zadnjica kliza po limu i udara levo-desno u vrata kombija, na radost policajaca koji ga voze. Epilog kod mene - 200 evra porez plus 300 evra kazna, a kod kolege 200 evra porez, 300 evra kazna i 500 evra voznja kombijem. Znaci, nije tacno da jurenje takvih sitnih prazni kasu, naprotiv, jurenje ide na nas trosak i pumi kasu.

E, sad, sitni i krupni... Mi smo dakle jureni za po 200 evra, znaci sitni, donja granica isplativosti. Za razliku od nas, Java bi mogao biti krupan - kirije u BG su vise stotina ili hiljadu evra, pa puta nekoliko kirija godisnje pa puta nekoliko godina, znaci red velicine 10x-100x vise od onoga za sta sam ja bio juren.
[ Ivan Dimkovic @ 25.01.2023. 18:53 ] @
Ja ne znam koji problem ti imas sa Javom, ali sve ovo je potpuno besmisleno.

Covek je objasnio svoju situaciju, nije u pitanju prihod - kraj price.

Tvoja situacija je jos bizarnija. Bice da si propustio nesto ako su te uhapsili, recimo neke opomene da platis nesto, sudske pozive, resenja i tako to. Ako si u inostranstvu bio toliko dugo da su sve to zavrsili bez tebe, zaboravio si da obavestis drzavu gde ces boraviti u inostranstvu bas kako bi mogli da komuniciraju sa tobom.

Ne zivis na divljem zapadu pa da te jure lovci na ucenjene glave onako iz cista mira.
[ ademare @ 25.01.2023. 20:12 ] @
Skoro je bilo pre neki dan u medijima . Ovde u Srbistanu je sve namesteno samo da se pljackaju gradjani !!

Poziv kod sudije za prekrsaje nosi postar . Posto ovo od 200 Eur je prekrsaj nije krivicno delo !

Postar po pravilu treba dva puta da ide na adresu , ali nije precizirano kada !!!?


Tako da po izjavi nadleznih iz poste moze i u roku od sat vremena !!

Znaci ti si na poslu , on dodje u 10 prepodne i u 11 prepodne istog dana ! Formalno je bio propisana dva puta !!?


To sto te postar Nije nasao na adresi na kojoj zivis jer si na poslu Nije problem !

Cim je bio 2 puta znaci da si obavesten , jer postar to predaje u postu i ona vraca posiljaocu !!


To sto nisi bio kod Sudije za prekrsaje , Sudija za prekrsaje nije u sustini sudija , samo se tako zove , po zakonu Srbije to je drzavni sluzbenik , za njega ne vaze one fore o nezavisnom sudstvu i podeli vlasti itd.

On rebne kaznu bez obzira dal si bio kod njega !

Jos uvek nista ne znas !!!


Resenje opet donosi postar verovatno kada si na poslu !!

Ako ne uplatis na vreme ide kamata i kazna , to je bas kao u ovoj prici !!


Ako treci put ne platis ides u Padinjak ! Svaki dan 1.000 dinara ! Ako dugujes 24.000 oko 200 Eur plus kamate i kazne , racunaj koliko dana !!


Ne treba porediti Srbiju i Normalne drzave !!
[ Turmen @ 25.01.2023. 21:22 ] @
Darko, rizikujem da uđem u nepotrebnu polemiku, ali moram da te pitam: Gde ti živiš? Nije retoričko pitanje, znam da si na nekoj temi pisao kako često menjaš državu i kako te ne drži mesto.

Kakav prihod, kakva zarada, o čemu ti pričaš? Neki random guy je dao Javi keš na ruke (ili na račun) i on će svojoj sestri isti iznos prebaciti na račun (ili će gomilati u neku slamaricu pa će joj dati kada bude bila u Srbiji ili će joj prebaciti sve odjednom - nije ni bitno za priču).

Jedino što je "grey area" je što se radi o kiriji za stan. Ja živeo kao podstanar 10god, kiriju plaćao i online na račun i keš na ruke i davao gazdaricinom mužu, pa sinu, pa čerci, pa snaji, pa se oni kusuraju međusobno, koga briga. Normalna stvar, zato što to u Srbiji nije sistemski rešeno. I oni koji prijavljuju podstanare, plaćaju poreze i sve ostalo na to su statistička greška :)
[ Darko Nedeljković @ 26.01.2023. 04:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ja ne znam koji problem ti imas sa Javom, ali sve ovo je potpuno besmisleno.

Covek je objasnio svoju situaciju, nije u pitanju prihod - kraj price.

Tvoja situacija je jos bizarnija. Bice da si propustio nesto ako su te uhapsili, recimo neke opomene da platis nesto, sudske pozive, resenja i tako to. Ako si u inostranstvu bio toliko dugo da su sve to zavrsili bez tebe, zaboravio si da obavestis drzavu gde ces boraviti u inostranstvu bas kako bi mogli da komuniciraju sa tobom.

Ne zivis na divljem zapadu pa da te jure lovci na ucenjene glave onako iz cista mira.

Problem sa Javom nemam.
Prihod po tvom misljenju nije, po mom definitivno jeste u ovom trenutku i sve dok se ne dokaze suprotno, posle isto nije i jedino takav moze biti kraj price.
...
Moj poreski previd datira iz 2017-e godine. Pocetkom 2018 sam prvo promenio prebivaliste u srbiji, potom otisao na rad u inostranstvo, u policiji uredno registrovao obe promene, cak menjao licnu kartu i pasos zbog isticanja i uredno oboje dobio sa novom adresom. Medjutim, sud za prekrsaje, pazi sad, krajem 2019 pokrece i vodi postupak sa mojom adresom koja je bila u trenutku prekrsaja, 2017 godine! Da li je to divlji zapad ili divlji istok proceni sam, ali drzava se nije obazirala na to da sam vec dvaput promenio mesto boravka, uredno je obavestivsi o tome. Sigurno su neki pozivi i slicno slati tokom 2018-e, 2019-e ili 2020-e na adresu iz 2017-e. Ali na tada aktuelne adrese nisam kontaktiran, a nije kontaktirana ni firma od koje sam ostvario te prihode po osnovu plate, bonusa i slicno. Niko nikad nista dok ne dodjem na granicu i pruzim pasos kroz prozor. I to nije jedinstven slucaj vec naprotiv, pravilo kako to sve funkcionise. Pun je internet takvih prica, cela porodica uplati letovanje u grckoj, sednu u auto, dodju na makedonsku granicu i obicno otac vozac biva priveden... Ako ne prelazis granicu policija godinama nece da reaguje, uopste te ne traze kod kuce. Ali ako krenes negde, onda ti propada i karta i smestaj i plan da tamo uradis sta si trebao, vozis se 200km na limenoj klupi kombija sa lisicama na rukama, uz grohotan smeh policajaca svaki put kad ulete u krivinu ili tockom pogode po sred rupe na putu, prespavas noc-dve-tri u pritvoru dok nadju sudiju koji je naredio privodjenje i ugovore termin, potom placas to sto dugujes+kaznu+prevoz+spavanje u pritvoru. To sve ako postujes pravnu drzavu, a ako potegnes vezu u policiji onda izbegnes skupu uslugu neudobmog prevosa i smestaja, vec dobijes 48h da sam nadjes sudiju i resis to. Da naglasim jos - nisam ja u inostranstvu neprekidno boravio mnogo dugo, naprotiv dolazio sam redovno. Ali na granici memaju nikakav vid opomene ili obavestavanja za nas koji redovno prelazimo. Prvo i jedino sto postoji je to privodjenje.
Kad sam vec naceo temu privodjenja, onda da dodam da ima i gore od toga. Ja sam makar bio kriv - propustio sam da podnesem poresku prijavu, to je jelte prekrsaj i sledovalo mi je dta mi je sledovalo. Ali uzmimo primersad se ja i Java negde sretnemo i potucemo, dodje policija i mi kazemo svedok Ivan Dimkovic. dokto dodje do sudije i treceg rocista ti slucajno promenis adresu i ne primis poziv, potomza godinu-dve dodjes na granicu i istoti sleduje - kazna 200 evra, prevoz kombijem i spavanje u pritvoru 500 evra. akoimas nestoskupo od odece/obuce, u pritvoru ti to ukradu/otmu. I to ti je provereno, srecom ne iz licnog iskustva. Sve to spada u najosnovniju opstu informisanost za svakog ko zeli da zivi u Srbiji ili da dolazi ponekad.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 26.01.2023. u 06:06 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 26.01.2023. 04:55 ] @
Citat:
Turmen:
Darko, rizikujem da uđem u nepotrebnu polemiku, ali moram da te pitam: Gde ti živiš? Nije retoričko pitanje, znam da si na nekoj temi pisao kako često menjaš državu i kako te ne drži mesto.

Imam zelju da se skrasim tokom 2023, tako da za mene postoji to nesto kao kuca, zena, deca, pas, macka i slicno. Do sada sam funkcionisao drugacije. Uvek sam imao minimum 2 mesta gde zivim, a jos cesce tri.

Citat:
Kakav prihod, kakva zarada, o čemu ti pričaš? Neki random guy je dao Javi keš na ruke (ili na račun)

Bilo bi pozeljno da vi koji tvrdite da to nije prihod navedete neku referencu. Po definiciji prihod u ekonomiji i finansijama označava svako primanje u novcu i robi. Jel java primio novac - jeste. Jel ima dokaz da je taj novac primio u ime iza racun drugog? Nema! Molim lepo, kraj price sto bi rekao Dimkovic!



Citat:
Ja živeo kao podstanar 10god, kiriju plaćao i online na račun i keš na ruke i davao gazdaricinom mužu, pa sinu, pa čerci, pa snaji, pa se oni kusuraju međusobno, koga briga.

Izvesni Slobodan Bugarčić iz Dragačeva je vozio automobil 45 godina bez vozacke dozvole, pa sta sad - da konstatujemo da to tako moze i savetujemo mladima da ne trose vreme i novac na polaganje?! Zakon je jasan - onaj ko prima poklone u robi i novcu mora da podnese poresku prijavu i plati porez. Od ove obaveze oslobodjeni su najblizi srodnici i to je to. Java sa zakupcem stana nije nikakav rod, tako da ne moze da prima neoporezive poklone i pravi se lud. Tj. moze sve dok ga ne uhvate i naplate mu za sve prethodne transfere!
[ Java Beograd @ 26.01.2023. 07:41 ] @
Da vam kažem, ja nisam nikakav "veliki igrač".

- Živeo sa dugo u zajednici sa majkom (žena, dvoje dece), i tek kad su masovno počeli stambeni krediti (pre oko 15 - 20 god) - odvažio sam se i uzeo jedan, da rešim krov nad glavom. (pisao sam puno na različitim temama o svom kreditu)
- Kad sam ga, skoro pa otplatio (a još nisam), gospođa i ja (vredni smo, radimo + tezgarimo) skapiramo da imamo fianansijske moći da kupimo još jedan mali stančić, koji ćemo da izdajemo, i koji će "sam da se otplaćuje"
- Onda, jbg, ja starim, a roditelj ode u duboku starost, pa sklopi oči, i po prirodi stvari, dođe u nasleđe nešto. Da je otac živeo na selu, nasledio bih njivu i okućnicu. Pošto je otac rođen na Vračaru, nasledio sam stan na Vračaru.

I tako, sad imam "višak stamenog prostora" koji izdajem. Jok, nego ću da ostavim da skuplja prašinu.
I to je to. Mene nije ničega nije stid, ja se na forumu ne foliram, ne izmišljam, ne izvrćem.
I ne smatram sebe "veliki igračem". Sinovi su već "bacili oko", pa iskazuju želju da se presele. 'Falabogu, imaju gde. Neka.




Što se obaveza tiče, prema državi i komunalnim preduzećima

1. Ni jedan račun u životu, nisam "preskočio", za sve stanove, sa sve godine.
Na primer: ako nije stigao račun za Infostan, to ne znači da ne treba da se plati. Treba pozvati telefonom, i tražiti kopiju. Ko se pravi lud, na kraju najabe.

2. Svaki službeni koverat primim. Ne pravim se lud. Ne kažem ukućanima "ne potpisuj ništa za mene, ne primaj plavi koverat". Naprotiv, kažem: potpiši i primi
Ljudi i dan danas misle "ako ne potpišem da sam primio ne mogu mi ništa" I onda, na]ebu od prinudnih izvršioca, sve kukajući "ništa nisam primio, a oni meni plene imovinu"

3. Kad se adresa promeni, onda je dužnost pojedinca da za to obavesti nadležne, a takođe i banku, telekomunikacionu kompaniju, i praktično sve sa kojima je pojedinac u obligacinim odnosima.
Mojne da se praviš blesav.

4. Pojedinac je dužan da ima ispravno poštansko sanduče, dovoljno veliko, jasno označeno, koje se zaključava. Zapanjujuće je koliki procenat ljudi nema poštansko sanduče!
I tako, nije u stanju da primi službeni dopis, kovertu, i onda opet kuka "niko ga ništa nije obavestio"

5. Jednom u par godina (sasvim dovoljno) otići u Upravu Poreza / Lokalnu poresku administraciju i raspitati se o stanju na poreskim računima.
Opet: ko se pravi blesav - na kraju na]ebe.
Sada, uvođenjem e-uprave, napokon mogu da se vide sva poreska konta, i stanje po kontima, kako u Lokalnoj poreskoj administraciji (porez na imovinu) tako i u Poreskoj Upravi (ostali porezi)




Naravoučenie: budi odgovoran -> Odgovoran pojedinac, odgovoran pater familias. Budi svesan svojih obaveze, izmiruj ih redovno.
Greške se dešavaju, i kod tebe i kod drugih. Budi proaktivan u reševanju nastalih grešaka.
[ Java Beograd @ 26.01.2023. 07:49 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Po definiciji prihod u ekonomiji i finansijama označava svako primanje u novcu i robi.

Mislim da si se malo zaneo i prolupao.

Primer:
Kupim pivo, i dam ortacima po konzervu, posle fudbala, dok oznojeni odmaramo. Da li su ortaci sada obveznici poreza na prihod? Ti bi rekao: da, imaju prihod u robi!
Onda, šta? Treba da odu u poresku upravu, da prijave prihod u robi, i da traže poresko rešenje, po kojm će da plate porez?
A da sam kupio i podelio i semenke, onda, šta? Dva poreska rešenja?

Realno, Darko - lupetaš.

[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2023. 09:30 ] @
Citat:

Darko Nedeljković: Po definiciji prihod u ekonomiji i finansijama označava svako primanje u novcu i robi.


Ovde se prica o oporezivom prihodu (postoji jos vrsta) sto je jasno svakome ko prati diskusiju.

To sto Java radi nije oporeziv prihod, bas kao sto ni kredit od banke ili vracena pozajmnica nisu oporeziv prihod.

Citat:

dodje policija i mi kazemo svedok Ivan Dimkovic. dokto dodje do sudije i treceg rocista ti slucajno promenis adresu i ne primis poziv, potomza godinu-dve dodjes na granicu i istoti sleduje - kazna 200 evra, prevoz kombijem i spavanje u pritvoru 500 evra. akoimas nestoskupo od odece/obuce, u pritvoru ti to ukradu/otmu. I to ti je provereno, srecom ne iz licnog iskustva. Sve to spada u najosnovniju opstu informisanost za svakog ko zeli da zivi u Srbiji ili da dolazi ponekad.


To o cemu ti pricas je proceduralna greska koja moze da se desi bilo gde a prilicno sam siguran da se i u Srbiji desava jako retko, inace bi svako u CV-u imao lezanje u mardeljani.

Ako svoje poslove obavljas odgovorno i kako treba, sanse za to su jos manje (nisu nula, ali nisu nula ni sanse da ti padne cigla na glavu pa ne diskutujemo o tome).

@ademare,

Da li se sudska posta u Srbiji "vraca posiljaocu"? Na par drugih mesta gde sam ziveo je na kraju ostave u sanduce (ako je tvoje prezime na njemu ili poslednja poznata adresa) - licno iskustvo ;-)

Takodje, sljaka i sa inostranstvom - ako se osoba uredno prijavi. Meni je stizala zvanicna posta iz Srbije (konzulat je posrednik) bez ikakvih problema.

Mislim da bi bilo cudno da nije tako, zato sto bi to bila apsolutno prva stvar koju bi advokat potegao u procesu. Bas kao sto je idiotski odbijati da primis sudsku postu misleci da ne mogu da pocnu proces protiv tebe tako je podjednako idiotski da drzava laze da je poslala istu posto bi, na kraju, advokat izveo tog postara da svedoci pod pretnjom odgovornosti - pa sad, u ovo vreme kamera, pracenja i svega nisam siguran koliko je isplativo da laze pred sudijom.

[ ademare @ 26.01.2023. 10:15 ] @
Evo nasao sam slicnu pricu kako radi " Komunalna milicija " !

" Komunalna milicija " je pre nekoliko meseci umesto nekakve Parapolicijske , stranacke vojske , sada postala deo Komunalne inspekcije ??

Tako preko noci , verovatno je parapolicijska organizacija bola oci nekoga u EU , inace je bas super da imas svoje "jurisne odrede " !


https://n1info.rs/vesti/citate...a-naplati-pet-puta-vecu-kaznu/
[ ademare @ 26.01.2023. 10:27 ] @
Evo sta kazu zvanicno u posti :

„Obaveštenje sadrži informaciju o pokušaju dostave i roku od 15 dana u okviru koga primalac može da preuzme pismo na adresi pošiljaoca. Ostavljanjem Obaveštenja smatra se da je pismo uručeno. U slučaju da primalac, ovlašćeno lice ili zakonski zastupnik odbiju prijem, poštar upisuje datum i čas pokušaja uručenja i potpisuje se na Obaveštenju koje ostavlja u kućni sandučić, a pismo se vraća pošiljaocu, čime se, takođe smatra da je pismo uručeno“, zaključuje se u odgovoru Pošte Srbije na upit portala N1."


Znaci postar moze da zakaci za vrata obavestenje da je bio . Ko god prodje pored tih vrata moze da uzme to obavesetenje !

Sustinski nema dokaza ni da je postar ostavio bilo kakvo obavestenje !

Neuruceno pismo ne ide u postu , vec se odmah vraca posiljaocu !

Primalac ima rok od 15 dana da ga preuzme na adresi posiljaoca !

Ali kako nije video obavestenje postara , koje mozda nije ni postojalo , tako ne moze ni da ode na adresu posiljaoca po pismo !


Kako i pise u tekstu , citateljki izgleda , a i meni kao dobro smisljena Pljacka gradjana !
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2023. 11:46 ] @
Zasto bi to postar radio i ako dodje do suda da li mislis da bi lazno svedocio da je uradio nesto sto nije?

Zvuci kao prilicno blesav nacin “pljacke gradjana” - daleko je jeftinije i manje rizicno povecati neki porez, promeniti ime ulice kako bi ljudi i firme morali nove papire/isprave da vade i sl… potpuno cisto i ne zahteva izvrsavanje krivicnih dela od strane N lica koja bi postala saucesnici.
[ Darko Nedeljković @ 26.01.2023. 12:03 ] @
java... mislim da se obracas na pogresnu adresu. Ja niti sam pisao zakon, niti sam imao ikakvog uticaja na njegovo donosenje. A zakon izricito nabraja dobra cije se poklanjanje oporezuje:

"porez na nasleđe i poklon plaća se i na nasleđeni, odnosno na poklon primljeni:
- gotov novac;
- štedni ulog;
- depozit u banci;
- novčano potraživanje;
- pravo intelektualne svojine;
- pravo svojine na upotrebljavanom motornom vozilu, upotrebljavanom plovilu, odnosno upotrebljavanom vazduhoplovu i drugim pokretnim stvarima.

Zakon takodje kaze da tradicionalni i prigodni pokloni ne podlezu oporezivanju, gde je logicno da svrstas pivo i semenke. Mislim, sve ok, razumem da budes tvrdoglav ili bahat, ima mnogo takvih ljudi. Ali ne razumem da si toliko lenj da procitas tekst zakona pre nego sto stupis u polemiku sa ljudima koji ti ukazuju na tvoje propuste...

Realno,ovde se ne zna ko je ludji:
- ti koji NECES da procitas tekst zakona, nego hoces da ti ga neko drugi preprica, pa ako ti se sadrzaj prepricanog ne svidi onda opljunes po onome ko je prepricavao

ili

- ja koji sam uopste zapoceo da prepricavam

Ustvari, jedini pravi savet bi bio da lepo uplatis konsultacije kod poreskog savetnika koji garantuje za svoju analizu problema, pa ako on kaze da su ti transferi novca neoporezivi i da nemas potrebe ni za kakvim papirom, onda samo napred, sto bih te ja savetovao besplatno, a svakako neces ni hvala da mi kazes. Nadam se da se slazemo oko toga pa mozemo zavrsiti sa prepiskom sto se tice ove teme.
[ Turmen @ 26.01.2023. 12:24 ] @
Citat:
Darko Nedeljkovic: Po definiciji prihod u ekonomiji i finansijama označava svako primanje u novcu i robi.


Uz dužno poštovanje mislim da grešiš. Mada ne poznajem materiju, pa ću biti slobodan da se konsultujem sa knjigovođom ili pravnikom. Ali da tu ima nekog prekršaja, ja bih već uveliko ležao u mardelju. Na kraju krajeva, bar jednom mesečno imam jednu kupoprodaju sa KPa, Limunda, Kupinda koja ide "preko računa".

Ja kao fizičko lice (koje je svoj novac zaradilo - platilo porez) imam pravo da svojim novcem raspolažem kako želim. Da ga dam roditeljima, pozajmim prijateljima, dam na lake žene (dobro karikiram, to je nelegalno), dam prosjacima, uplatim u dobrotvorne svrhe.

Kevi skoro svaki mesec uplatim po 200 - 300e na račun jer joj je mala penzija, velika kuća, veliki računi i natežu se da prežive mesec. Hoćeš da kažeš da je to prihod, zarada, da mora da podnese poresku prijavu i plati porez? Daj molim te, pa da joj javim onda da plati porez i na pare koje daje unucima za užinu ili da kupe sebi nešto povremeno

Kada bih uplatio recimo sa računa firme TURMEN.DOO - onda bi smo bili na klizavom terenu.

Da se razumemo, kao što sam rekao, da ima prostora za zloupotrebu ima. Tu su rente stana (90% iznajmljivanja ide na ruke), tu su raznorazna plaćanja usluga (došao si da mi pokosiš travnjak, ja izvadio keš i platio), kao student sam držao privatne časove matematike, programiranja, fizike i naravno da su mi plaćali u kešu, na ruke, na licu mesta. To sve jesu "prihodi", ali država nije veverica i država sve to zna i toleriše. Verovatno zato što se radi o malim iznosima, tako da država ima kalkulaciju da joj se više isplati da ostane "uskraćena" od nekog poreza - nego gimnastika oko kontrola, inspekcija i sprovođenja tih zakona.
[ B3R1 @ 26.01.2023. 12:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zasto bi to postar radio i ako dodje do suda da li mislis da bi lazno svedocio da je uradio nesto sto nije?

Ivane, nije poenta u postaru ili njegovoj nameri.

Poenta je u tome da neko obavestenje, koje nije poslato preporucenim pismom, s oznakom "licna dostava - obavezan potpis primaoca" - pravno gledano nije uruceno, odnosno na sudu mozes da se vadis da ga nisi primio. Slicno je oduvek vazilo i za npr. pozive iz vojnog odseka - oni su MORALI da se uruce licno i mnogi koje su 90-ih pozivali na razne vezbe i "vezbe", pa su isli tetki lek da nose, su se s postarom dogovarali da se pismo vrati, pa su se posle vadili (mada, niko nikada nije odgovarao za eskiviranje tih poziva, tako da ...).

Inace, u srpskim zakonima su sve do nedavno su bila svega TRI legalno dokaziva nacina urucenja neke pismene informacije:

1. Preporucena posiljka (uz napomenu "obavezna licna dostava")
2. Telegram.
3. Faks.

Ova prva dva imaju direktne dokaze o urucenju (potpis), ovaj treci mora da se vestaci, ali se vestaci prilicno lako. Email nije.

I to mi je vise puta ponavljao neki inzenjer iz (bivse) ZJPTT kod koga sam pre 25 godina polagao strucni ispit za licencu ovlascenog projektanta. S naglaskom da email nije zakonski dokaziv. Cak mi je tada i detaljno objasnio nacin vestacenja faksova i telegrama, hahaha ... Tada email nije bio ni dokaz zvanicne komunikacije. Danas - ne znam.

Znam da se u mnogim zemljama EU email komunikacija takodje danas smatra vazecom u smislu zakona. Ne znam kako je u Srbiji.

Mozda neko zna? :-)
[ Java Beograd @ 26.01.2023. 12:34 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ustvari, jedini pravi savet bi bio da lepo uplatis konsultacije kod poreskog savetnika koji garantuje za svoju analizu problema, pa ako on kaze da su ti transferi novca neoporezivi i da nemas potrebe ni za kakvim papirom, onda samo napred, sto bih te ja savetovao besplatno, a svakako neces ni hvala da mi kazes. Nadam se da se slazemo oko toga pa mozemo zavrsiti sa prepiskom sto se tice ove teme.


Nisam ti tražio nikakav savet. Definitvno si prolupao na ovoj temi.
[ ademare @ 26.01.2023. 12:46 ] @
Pljackanje gradjana je Veoma sirok pojam !

NIsu sve kase Centralizovane , pa da idu iz jedne centrale ! Niti o svim odlucuje jedan covek !


Na primer kada se pravi budzet grada , to nema mnogo veze sa Republickim budzetom ! Grad Beograd je toliko bogat da izdvaja velika sredstva u Republicki budzet i prakticno izdrzava mnoga manja mesta po Srbiji , koja sama ne mogu da se izdrzavaju !

Grad Beograd ima svoje prihode !

E sad neko ko donosi odluku o raspodeli sredstava iz budzeta grada , odredi za " komunalnu miliciju " i odgovarajuci sekretarijat odredjena sredstva i kaze " dosta vam ovoliko " !


Onda oni kao drumski razbojnici krenu u Dodatnu pljacku da namaknu vise novca !



Koje je tvoje Ivane , Logicno razmisljanje , zasto " komunalna milicija " posle " neurucuvanja kazne " menja prekrsaj , od nepropisnog parkiranja do " neprijavljivanja lica koje je upravljalo vozilom " ?

I na taj nacin Promenom prekrsaja uvecava Kaznu sa 5.000 din na 25.000 dinara ?

Ima li neko logicno objasnjenje osim Pljacke ?
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2023. 14:03 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zasto bi to postar radio i ako dodje do suda da li mislis da bi lazno svedocio da je uradio nesto sto nije?

Ivane, nije poenta u postaru ili njegovoj nameri.

Poenta je u tome da neko obavestenje, koje nije poslato preporucenim pismom, s oznakom "licna dostava - obavezan potpis primaoca" - pravno gledano nije uruceno, odnosno na sudu mozes da se vadis da ga nisi primio. Slicno je oduvek vazilo i za npr. pozive iz vojnog odseka - oni su MORALI da se uruce licno i mnogi koje su 90-ih pozivali na razne vezbe i "vezbe", pa su isli tetki lek da nose, su se s postarom dogovarali da se pismo vrati, pa su se posle vadili (mada, niko nikada nije odgovarao za eskiviranje tih poziva, tako da ...).

Inace, u srpskim zakonima su sve do nedavno su bila svega TRI legalno dokaziva nacina urucenja neke pismene informacije:

1. Preporucena posiljka (uz napomenu "obavezna licna dostava")
2. Telegram.
3. Faks.

Ova prva dva imaju direktne dokaze o urucenju (potpis), ovaj treci mora da se vestaci, ali se vestaci prilicno lako. Email nije.

I to mi je vise puta ponavljao neki inzenjer iz (bivse) ZJPTT kod koga sam pre 25 godina polagao strucni ispit za licencu ovlascenog projektanta. S naglaskom da email nije zakonski dokaziv. Cak mi je tada i detaljno objasnio nacin vestacenja faksova i telegrama, hahaha ... Tada email nije bio ni dokaz zvanicne komunikacije. Danas - ne znam.

Znam da se u mnogim zemljama EU email komunikacija takodje danas smatra vazecom u smislu zakona. Ne znam kako je u Srbiji.

Mozda neko zna? :-)


Mislim da treba da uprostimo situaciju (i izostavimo vojsku to je dodatni nivo komplikacije u ovoj prici) - neko tvrdi da postoji zavera drzave da gradjane pljacka time sto posta namerno ne urucuje posiljke i onda ljudi placaju kazne.

To zvuci nenormalno nategnuto, zato sto zahteva ucestvovanje ljudi (iz poste, za pocetak) koji rizikuju sve za jako malo i pre ili kasnije bi moralo da pukne. Ako se na to doda da postoje mnogo laksi i potpuno legalni nacini za pljacku... to je sve.

Sto se tice dokazivanja, to samo moze da ide donekle - bar na kontinentu je obaveza gradjana i rezidenata da imaju registrovanu adresu i nacin da primaju postu. Odbijanje da se pojave na sudu sa izgovorom "nisam primio nista" je obicno uvek lose po njih i tesko da na to mozes da se "vadis" zato sto ce posle pokusaja urucenja na kraju posiljka biti "urucena" na nekoj tabli.

Neke drzave jednostavno ubace u sanduce i smatraju pozive urucenim - tako sam ja primao sudske pozive :-) Neke druge, bar za neke gradjanske procese, zahtevaju angazovanje advokata sa kojijm sud vodi korespodenciju (u NL recimo). Negde drugde, pozivi na kraju zavrse na tabli u sudu itd.

U npr. USA je druga prica, zato sto ljudi nisu obavezni ni licnu kartu da imaju, plus drzava moze pojma da nema gde zive - pa onda imas one filmske situacije dostavljaca koji prvo na neki nacin ustanove ime i prezime a onda uvale poziv sa "you've been served" :-)

Citat:
ademare
Koje je tvoje Ivane , Logicno razmisljanje , zasto " komunalna milicija " posle " neurucuvanja kazne " menja prekrsaj , od nepropisnog parkiranja do " neprijavljivanja lica koje je upravljalo vozilom " ?

I na taj nacin Promenom prekrsaja uvecava Kaznu sa 5.000 din na 25.000 dinara ?

Ima li neko logicno objasnjenje osim Pljacke ?


Ne znam stvarno, ali znam da sam postar ne bih rizikovao krivicnu odgovornost + eventualne gradjanske parnice sa ostecenima koji bi imali sva prava da traze da im se nadoknadi steta pocinjena time sto nisu dobili sudski poziv.

Sve te stvari mozda nekom zvuce zabavno dok ne dodje u takvu situaciju u zivotu, pa da vidis kako je lako falsifikovati nesto sa rizikom krivicnog gonjenja i placanja stete.

To cak nije ni kradja nekog Amazon paketa, nego mogu biti vrlo ozbiljna posla sa jako velikim posledicama u zavisnosti o cemu se radi u tom pozivu.
[ Java Beograd @ 26.01.2023. 14:29 ] @
Odavno (bar nekih desetak godina unazad, ali mislim da je više) se smatra da je osoba uredno pozvana ako se poziv okači na oglasnu tablu suda i na oglasnoj tabli bude sedam dana.

Jer, sve i da poštar ili sudski pozivar nađe i zatekne osobu na adresi, ne postoji način da PRIMORAJU PRIMAOCA POŠILJKE DA POTPIŠE da je primio.

Osoba A otvori vrata, poštar mu pruži pismo. Osoba A ne želi da uzme pismo u svoje ruke i / ili uzme pismo i ne želi da potpiše da je primio. I šta?

Tako, svako pozivanje, slanje pošte, pisama, preporučenih, sa povratnicom ... kako god, gubi smisao. Zato se poziv okači na oglasnu tablu, a osoba A se smatra uredno pozvana.

Kod parničnih postupaka: ako se tuženi ne pojavi na ročištu, smatra se da priznaje krivicu. Ako se tužilac ne pojavi na ročištu, smatra se da je odustao od tužbe.
Ignorisanje pozivi za krivičnu odogovornost rezultuju dolaskom policije na adresu.

Ignorisanje poreskih obaveštenja, rešenja, kazni ... rezultuje plenidbom imovine.
Ignorisanje zahteva komunalnih preduzeća rezultuje angažovanjem prunidnih izvršioca.




[ ademare @ 26.01.2023. 15:19 ] @
Ovde u ovom primeru to svakako nije slucaj da je neko odbio .

Procitaj clanak , isti ljudi su pozajmili motorcikl nepropisno ga parkirali i vlasnik motora dobio 10 kazni jer je toliko dana bio motor parkiran, ali su sve stigle za 2 dana !

Znaci 5.000 *10 kazni = 50.000 dinara !

Ako se plati u roku od 8 dana placa se 1/2 znaci 25.000 dinara 10 kazni !

Jos ljudi greskom uplatili 1 vise ali im nisu vratili novac, kao zakasnili u trazenju povrata !


Znaci ne radi se o ljudima koji izbegavaju kaznu vec naprotiv placaju je zbog popusta u roku od 8 dana !


A ti isti ljudi su 2 puta Odbili postara ?

I umesto da plate 2.500 jednu kaznu , stigla im nova promenjena na 25.000 ?

A nju nisu odbili ?
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2023. 15:44 ] @
Citat:
Java Beograd
Tako, svako pozivanje, slanje pošte, pisama, preporučenih, sa povratnicom ... kako god, gubi smisao. Zato se poziv okači na oglasnu tablu, a osoba A se smatra uredno pozvana.


Kako mislis da gubi smisao? Smisao postoji za ogromnu vecinu ljudi koji zele da budu normalno obavesteni ako se protiv njih vodi neki postupak ili ih neki sud zove da se pojave tu i tu i to ocekuju da bude pismeno, postom.

Oglasna tabla je za onaj mali % izuzetaka u koje spadaju neodgovorni, ljudi sa namerom da izbegnu odgovornost, ljudi koji su iz nekih desetih situacija bili spreceni.... Oni su samo to - izuzetci.

Zamisli ludilo da moras stalno da ides do suda da proveravas da nema nekih procesa gde ti ucestvujes na ovaj ili onaj nacin. Imali bi novo zanimanje "citac oglasne table" jbt.

Citat:

smatra se da priznaje krivicu


Kako je to moguce? Da li si siguran da je bas to ili da ce samo smatra da nemas odbranu (naravno da ce vrlo verovatno biti na tvoju stetu, ali to nije isto sto i 'priznavanje krivice').

Evo bas bacih pogled:

http://pkap.sud.rs/documents/z...zbegavati-sudski-poziv-lat.pdf

Citat:

Ako ste uredno pozvani i ne opravdate izostanak
sud može DONETI PRESUDU I BEZ VAŠEG
UČEŠĆA u postupku.
• Nedolaskom na zakazan pretres SEBI
USKRAĆUJETE SLEDEĆA PRAVA koja imate kao
stranka u postupku:
• da na prvom ispitivanju budete obavešteni o
prekršaju za koji se teretite i o osnovama optužbe;
• da se branite sami ili uz stručnu pomoć branioca
koga izaberete;
• da budete saslušani i iznesete sve dokaze u Vašu
korist;
• da tražite suočenje sa svedocima ili saokrivljenima;
• da istaknete svoje lične prilike i imovinsko stanje
kako bi sud uzeo u obzir ove činjenice prilikom
odmeravanja kazne.


Ne pise 'smatramo da ste priznali krivicu' - to zvuci potpuno sumanuto, priznavanje krivice moze samo biti tvoja licna stvar koju ti licno moras da uradis ako ti se priznaje... inace ode sve u 3 lepe.
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2023. 15:55 ] @
Citat:
ademare:
Ovde u ovom primeru to svakako nije slucaj da je neko odbio .

Procitaj clanak , isti ljudi su pozajmili motorcikl nepropisno ga parkirali i vlasnik motora dobio 10 kazni jer je toliko dana bio motor parkiran, ali su sve stigle za 2 dana !

Znaci 5.000 *10 kazni = 50.000 dinara !

Ako se plati u roku od 8 dana placa se 1/2 znaci 25.000 dinara 10 kazni !

Jos ljudi greskom uplatili 1 vise ali im nisu vratili novac, kao zakasnili u trazenju povrata !


Znaci ne radi se o ljudima koji izbegavaju kaznu vec naprotiv placaju je zbog popusta u roku od 8 dana !


A ti isti ljudi su 2 puta Odbili postara ?

I umesto da plate 2.500 jednu kaznu , stigla im nova promenjena na 25.000 ?

A nju nisu odbili ?


Pazi, ovde moze da se radi samo o jednoj od 3 stvari:

1. Neka lokalna korupcija sa manjim brojem aktera: nije nemoguce, ali onda nije nesto sto moze da se nazove svakodnevicom
2. Korupcija sa velikim brojem aktera - daleko manje verovatno zbog velike sanse da se izvali
3. Nesto nije tacno

2 ne zvuci bas kao opcija, mada nista nije iskljuceno... 1 je odvratna stvar, ali ne mozes da je generalizujes...

Jednostavno ne deluje kao stvar koja bi mogla da se skalira i smatra problemom na nivou cele drzave (to ne umanjuje zlo i stetu cak i ako je samo na nivou, sta znam, opstine ili grada).

[ MajorFatal @ 26.01.2023. 18:05 ] @
Citat:
Java Beograd:
A da sam kupio i podelio i semenke, onda, šta? Dva poreska rešenja?


Četiri poreska rešenja, ti pišeš tako nežno i nevino ko da se semenke dele džabe, još i biju ko neće.

Da se raspitaš koliko je tona semenki na njurškoj berzi, koliko radnih sati treba da se razvrstaju na plastične kesice, da li to rade roboti, ili moraju živi ljudi, koliko radnih sati i znanja za konstrukciju robota, koliko košta plastična kesica, i koliko nafte treba da bi se napravila jedna, i koliko zagađuje planetu i ubija živi svet, i koliko nafte treba za imt traktor, da se poseje suncokret, i koliko da se obere, koliko košta čardak i silos skladišni prostor, i distribucija proizvoda, i zasoljavanje, i koliko soli. I sve to za suncokret, a de su semenke od bundeve koje zahtevaju totalno drugačiju tehnologiju.

Četiri poreska rešenja najmanje.

Ne bi se učlanjavao na ovaj forum da sam znao da ovde ima toliko krimosa ..
[ Java Beograd @ 27.01.2023. 07:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Java Beograd
Tako, svako pozivanje, slanje pošte, pisama, preporučenih, sa povratnicom ... kako god, gubi smisao. Zato se poziv okači na oglasnu tablu, a osoba A se smatra uredno pozvana.

Kako mislis da gubi smisao? Smisao postoji za ogromnu vecinu ljudi koji zele da budu normalno obavesteni ako se protiv njih vodi neki postupak ili ih neki sud zove da se pojave tu i tu i to ocekuju da bude pismeno, postom.
Oglasna tabla je za onaj mali % izuzetaka u koje spadaju neodgovorni, ljudi sa namerom da izbegnu odgovornost, ljudi koji su iz nekih desetih situacija bili spreceni.... Oni su samo to - izuzetci.

Da, upravo tako. Smisao postoji za najveći procenat ljudi, ali ne može se insistirati na potpisu, kad neko jednostavno neče da potpiše.


Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Java Beograd
smatra se da priznaje krivicu

Kako je to moguce? Da li si siguran da je bas to ili da ce samo smatra da nemas odbranu (naravno da ce vrlo verovatno biti na tvoju stetu, ali to nije isto sto i 'priznavanje krivice').

Nisi obratio pažnju: napisao sam "u parničnom postupku"
Ti si citirao prekšajni ili krivični
[ Darko Nedeljković @ 27.01.2023. 09:26 ] @
Citat:
Turmen:
Ja kao fizičko lice (koje je svoj novac zaradilo - platilo porez) imam pravo da svojim novcem raspolažem kako želim. Da ga dam roditeljima, pozajmim prijateljima, dam na lake žene (dobro karikiram, to je nelegalno), dam prosjacima, uplatim u dobrotvorne svrhe.

Problem je na strani primaoca novca. Prihodi po osnovu rada, zakupa ili poklona se oporezuju, izuzev ako ne dolaze od najblizih srodnika. Onaj koji uplacuje nema nikakav problem izuzev kad je pravno lice gde te zakon obavezuje da u ime primaoca obracunas i platis porez. To si dobro primetio. Za svaku vrstu transfera pravnog lica fizickom licu gde imas obavezu da obracunas i platis porez istu takvu obavezu ima fizicko lice koje prima novac koji mu uplacuje drugo fizicko lice. Ne postoji nigde u zakonu da je primalac obveznik samo ako mu uplati pravno lice, to ce ti reci svaki pravnik ili knjigovodja, a mozes i sam proveriti citanjem teksta zakona. Svi zakoni su javno dostupni na portalu paragraf.rs
Verujem da cemo oko toga lako postici konsenzus vec nakon prvih konsultacija ili citanja tekstova. Ono sto je mnogo teze za pronalazenje je pravna i poreska praksa. To nisam siguran da se moze iskopati, tako da mi ili verujete ili ne verujete na rec pa pitate konsultanta - ukoliko ne postoji papir, prihod se kategorizuje pod najvisu mogucu poresku stopu.

Citat:
Kevi skoro svaki mesec uplatim po 200 - 300e na račun jer joj je mala penzija, velika kuća, veliki računi i natežu se da prežive mesec. Hoćeš da kažeš da je to prihod, zarada, da mora da podnese poresku prijavu i plati porez?

Vec je receno - najblizi srodnici su izuzeti od poreza na poklon. Ali, ako bi uplacivao mojoj kevi jer joj je mala penzija, a ti i ja nismo braca - da, u tom slucaju zakon podrazumeva da ona mora da podnese poresku prijavu i plati porez.

Citat:
Kada bih uplatio recimo sa računa firme TURMEN.DOO - onda bi smo bili na klizavom terenu.

Firma isto ima pravo da daje sitne prigodne poklone (poslovna reprezentacija) do ja mislim 0.5% prometa. To su ono pivo i semenke koje smo ranije pominjali.

Citat:
Da se razumemo, kao što sam rekao, da ima prostora za zloupotrebu ima. Tu su rente stana (90% iznajmljivanja ide na ruke)

To na ruke je drugo, to se zvanicno nije ni dogodilo :D
Ali eto, glupost nema granice pa se tu i tamo pojavi po neko ko rentira stan na crno a novac prima preko racuna :D

Citat:
tu su raznorazna plaćanja usluga (došao si da mi pokosiš travnjak, ja izvadio keš i platio), kao student sam držao privatne časove matematike, programiranja, fizike i naravno da su mi plaćali u kešu, na ruke, na licu mesta.

Opet isto - to se zvanicno nikada nije dogodilo, niko te nije prijavio, bio si nevidljiv za zakon. Ali, neko mozda nema dovoljan IQ pa to sve radi preko racuna.

[ Turmen @ 27.01.2023. 09:34 ] @
Bio sam pre par dana u Ikei, pa sam kupio i za druga koji oprema stan svašta nešto.

Treba danas da mu odnesem gajbi, pomognem oko nameštanja i ugradnje. Treba i da mu pošaljem žiro-račun da mi uplati pare koje sam ja potrošio

Pitanje za Darka - Kako da obračunam porez, kome da prijavim i kome da uplatim taj porez, na taj "profit" koji sam ostvario. Ili da mu kažem da mi ne uplaćuje na račun, nego da mi da u kešu, da oštetimo ovu državu kao ljudi :)
[ Darko Nedeljković @ 27.01.2023. 23:00 ] @
Citat:
B3R1:

Inace, u srpskim zakonima su sve do nedavno su bila svega TRI legalno dokaziva nacina urucenja neke pismene informacije:

1. Preporucena posiljka (uz napomenu "obavezna licna dostava")
2. Telegram.
3. Faks.

Ne znam sta podrazumevas pod "nedavno", pretpostavljam da je za tebe nedavno sve od kad je prosao jednocifren broj godina :D

Ovo je promenjeno tu negde na granici jednocifrenog i dvocifrenog. Sada ako neko pokusa da ti nesto uruci i to mu ne uspe (nebitno zbog cega), on to okaci na oglasnu tablu kod sebe u kancelariji i time se smatra urucenim. Znam da to suludo zvuci, ali tako je vec otprilike desetak godina, tj. otprilike od prvih dana SNS-a. Prvo sto su uradili je da su sebe oslobodili obaveze da zaista dostave dopise.

Trenutno u Srbiji postoji ogroman problem sa privatnim izvrsiteljima. Stice se utisak kao da oni namerno gledaju da "dostavljaju" ljudima obavestenja o pokretanju postupka na osnovu "verodostojne isprave" tako sto ista kace na oglasnu tablu u svojoj kancelariji. Posten i savestan covek nema nacina da ikako proveri da li nekom nesto duguje i da li je protiv njega pokrenut postupak izvrsenja. A ne moze biti jednostavnije - portal, tabela, upit i gotovo. Sigurno ces se sloziti da bi gradjanima bio od koristi jedan takav portal, sigurno se neko do sad i setio da ga treba napraviti, pa eto razloga za sumnju da neko uticajan koci tu ideju jer mu vise odgovara da izvrsitelji uzimaju masne provizije, nego da gradjani saznaju za svoja dugovanja i izmire ih na vreme, odnosno ospore ih na vreme ako nisu stvarna.
[ Darko Nedeljković @ 27.01.2023. 23:12 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nisam ti tražio nikakav savet. Definitvno si prolupao na ovoj temi.

Nije to "definitivno" nego je tvoje licno misljenje. Ali hajde da vidimo - posto si ti patoloski lenj da procitas ili pitas nekog nadleznog izazivam te da mi das podatke o toj transakciji pa cu da odem do poreske uprave i licno porazgovaram sa nadleznim poreskim inspektorom oko tvog slucaja. Tako cemo ubuduce izbeci teske reci i jednom za svagda razresiti dilemu - ako je to oporezivo bices oporezovan, ako nije ja cu pred svima priznati svoju gresku. Eto ti prilike da poentiras ako si tako siguran ui sebe i svoje znanje. Ali, cenim da je suprotno - nisi siguran i ne smes to uraditi jer si ustvari napunio gace da je to sto radis ilegalno, pa sad ocajnicki trazis podrsku istomisljenika.

Jos bolje, da ti ne bi meni davao podatke koje ja mozda mogu da zloupotrebim ili nesto da slazem tamo, odemo zajedno do poreske uprave, neka to bude opklada i onaj ko nije u pravu posle placa rucak.
[ Darko Nedeljković @ 27.01.2023. 23:37 ] @
Citat:
Turmen:
Bio sam pre par dana u Ikei, pa sam kupio i za druga koji oprema stan svašta nešto.

Treba danas da mu odnesem gajbi, pomognem oko nameštanja i ugradnje. Treba i da mu pošaljem žiro-račun da mi uplati pare koje sam ja potrošio

Pitanje za Darka - Kako da obračunam porez, kome da prijavim i kome da uplatim taj porez, na taj "profit" koji sam ostvario. Ili da mu kažem da mi ne uplaćuje na račun, nego da mi da u kešu, da oštetimo ovu državu kao ljudi :)

Probaj da procitas svoj tekst tako sto umesto reci drug koristis rec firma.
Stvari sada izgledaju potpuno drugacije, zar ne :D
Firma ti refundira trosak po racunima odvojeno od naknade za tvoju uslugu, odnosno radne sate.
Ako procitas Zakon o radu, ne moras cak ni ceo, vec kod drugog clana postace ti jasno da drug (fizicko lice) moze da ti bude poslodavac za koga radis nesto tih nekoliko sati. Izmedju poslodavca pravnog lica i poslodavca fizickog lica postoji bitna razlika - tvoj poslodavac pravno lice u tvoje ime obracunava porez i doprinose, a tvoj poslodavac fizicko lice to ne radi, nego po zakonu treba da uradis sam. Kad kazem po zakonu treba onda mislim upravo to sto pise i ne idem dalje u rasprave tipa "ali ja sam to uradio vec 100x i nijednom nisam uhvacen". Teoretski, moguce je da se bavis bilo kojim kriminalom celog zivota i da nikad ne budes uhvacen, sto ne znaci da zakon ne postoji.

Da ti ne bih ja sve objasnjavao, odes lepo na paragraf.rs, pa nadjes i procitas Zakon o porezu na dohodak građana, tvoj primer je skolski primer dohodka gradjana, to sto naplatis ti je dohodak, a to sto si platio su ti troskovi, razlika ti je osnovica, stopa ti je 20%, potom procitas i Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, pa obracunas doprinose na istu tu osnovicu. Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje plaćaju se po stopi od 26% za PIO i 10,3% za zdravstvo osiguranje. Sta je predvidjeno ako to ne uradis i ne opravdas stvarne troskove - predvidjeno je da ti se priznaju normirani troskovi u visini od 20% naplacenog, a tvoji troskovi u Ikei su sigurno mnogo veci od 20%...

Takodje, ako imas mnogo "drugova" kojima pruzas takve usluge, na kraju godine bi mogao doci pod udar godisnjeg ekstra poreza...

Poresku prijavu popunjavas sam preko portala poreske uprave tako sto ubacis svoju licnu kartu u citac. Poreska prijava ako se dobro secam ima oznaku PPP PD.

Ipak, postavlja se pitanje zasto bi se mlatio sa obracunavanjem i placanjem poreza kad sve to mozes da odradis na crno i naplatis u kesu?! Zasto volis sebi da komplikujes zivot?
[ Java Beograd @ 28.01.2023. 07:56 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Java Beograd:
Nisam ti tražio nikakav savet. Definitvno si prolupao na ovoj temi.

Nije to "definitivno" nego je tvoje licno misljenje. Ali hajde da vidimo - posto si ti patoloski lenj da procitas ili pitas nekog nadleznog izazivam te da mi das podatke o toj transakciji pa cu da odem do poreske uprave i licno porazgovaram sa nadleznim poreskim inspektorom oko tvog slucaja. Tako cemo ubuduce izbeci teske reci i jednom za svagda razresiti dilemu - ako je to oporezivo bices oporezovan, ako nije ja cu pred svima priznati svoju gresku. Eto ti prilike da poentiras ako si tako siguran ui sebe i svoje znanje. Ali, cenim da je suprotno - nisi siguran i ne smes to uraditi jer si ustvari napunio gace da je to sto radis ilegalno, pa sad ocajnicki trazis podrsku istomisljenika.

Jos bolje, da ti ne bi meni davao podatke koje ja mozda mogu da zloupotrebim ili nesto da slazem tamo, odemo zajedno do poreske uprave, neka to bude opklada i onaj ko nije u pravu posle placa rucak.


Aman, zaman čoveče, zadrži svoje mišljenje za sebe. Ništa te nisam pitao, nisam ti se obratio ....
Uporno, patološki, nešto hoćeš da objesniš, da dokažeš .... Šta ti je? Oladi. Opusti se.



Nisam siguran u svoje znanje, pitao sam nešto čoveka koji zna. Ne tebe. NE ZANIMA ME TVOJE MIŠLJENJE.

[ Bora Sonar @ 28.01.2023. 08:22 ] @
Svega ovoga ne bi bilo da je Pera odmah otišao u policiju...

[ Turmen @ 30.01.2023. 15:38 ] @
Pitanje je bilo retoričko, sigurno neću da uplaćujem i prijavljujem porez od "prihoda" zato što sam u kupovini kupio nešto za drugo lice.


[Ovu poruku je menjao Turmen dana 30.01.2023. u 18:24 GMT+1]
[ Bradzorf012 @ 14.02.2023. 16:35 ] @
Peta strana, a nigde četnika i partizana. Nešto se čudno dešava.
[ B3R1 @ 14.02.2023. 20:40 ] @
Citat:
Bradzorf012: Peta strana, a nigde četnika i partizana. Nešto se čudno dešava.

Pojavio se šumar, pa je oterao i jedne i druge.
[ MajorFatal @ 14.02.2023. 22:39 ] @
Drago mi je da smo se tako brzo složili da je Slovačka zemlja koja funkcioniše onako kako bi građani Srbije voleli da funkcioniše Srbija (onamad napisao Srbi, to pod utiskom one teme s Belorusijom) i pored očiglednih pokušaja sabotaže i prizivanja četnika i partizana, kao nema ih, a oni ih doveli.

Ali isto tako se slažemo da to nije moguće :)
[ Bradzorf012 @ 16.02.2023. 18:22 ] @
Ja sam kao student držao privatne časove trolovanja. Da li se na to plaća porez?

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 16.02.2023. u 19:32 GMT+1]
[ Bora Sonar @ 16.02.2023. 19:35 ] @
Da, ali ako je prošlo više od pet godina, onda si se izvukao.
[ Bradzorf012 @ 16.02.2023. 19:41 ] @
Vidi se da si stručnjak, hvala na odgovoru.
[ MajorFatal @ 16.02.2023. 19:57 ] @
Ko nume da radi taj podučava, a da se izvuko malo sutra, kod nas ne sede veverice!
[ Bradzorf012 @ 16.02.2023. 20:01 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ignorisanje zahteva komunalnih preduzeća rezultuje angažovanjem prunidnih izvršioca.


Izvršilaca.