[ dusanboss @ 04.02.2023. 08:34 ] @
Šta moze biti problem ako veš mašina ne radi dobro na programu iskuvavanja? Tj. da li je moguće da na tom programu ne zagreva vodu dovoljno?
Na ostalim programima radi Ok.
[ test1234 @ 06.02.2023. 08:12 ] @
1. Koja marka.

2. Koji je midel.

3. Da li si merio temperaturu vode.
[ dusanboss @ 20.02.2023. 13:52 ] @
U pitanju je Gorenje WA 60065, Nisam merio temp vode, moram da kupim termometar , treba mi baš i za druge stvari.

Kako da je izmerim temeraturu. Uključim program ikuvavanja pa ga prekinem i uključim da ispumpa vodu i izmerim je ili?
[ gti2 @ 20.02.2023. 14:05 ] @
Stavi senzor termometra u tunel gumu, a kabel neka ide po vertikali gore pa ga zatvori vratima. Nije to ništa čudno kod mašina novije generacije, svi jure neke "pluseve" u energetskoj klasi, a to (drastičnije) može da se ostvari samo kroz kraći rad grejača (manje vode i niža temperatura).
Moja LG ima opciju da prikaže temperaturu vode pa sam pogledao ove zime dok su još bili dnevni minusi. Sveža ledena voda, tek što je ušla u kazan, elektronika registruje 17⁰C 😁
U radionici sam takođe merio na jednoj LG, stavljena na 95⁰C, izmerio sam 72⁰C...
[ Java Beograd @ 20.02.2023. 14:37 ] @
@dusanboss

Čekaj malo. Šta tačno znači "ne radi dobro na programu iskuvavanja" ?
Vidim da forumaši dele savete oko merenja temperature, (što svakako nije loše) ali na šta si ti tačno mislio?
[ test1234 @ 20.02.2023. 16:36 ] @
Te sa plastičnim kazanima ne greju preko 75*C iako piše recimo 90-95*C.
[ dusanboss @ 20.02.2023. 16:46 ] @
Citat:
Java Beograd:
@dusanboss

Čekaj malo. Šta tačno znači "ne radi dobro na programu iskuvavanja" ?
Vidim da forumaši dele savete oko merenja temperature, (što svakako nije loše) ali na šta si ti tačno mislio?


Mislim da ostali programi rade dobro, ali ne i program iskivavanja. Ponekad beli veš mora dva puta da se opere. Inače dok je mašina bila novija radila je dobro i na tom programu.
[ dusanboss @ 20.02.2023. 16:50 ] @
Citat:
test1234:
Te sa plastičnim kazanima ne greju preko 75*C iako piše recimo 90-95*C.

Sad sam zbunjen ... koju bih temeraturu vode trebao izmeriti da je sve ispravno?
[ mrkabrka @ 20.02.2023. 20:19 ] @
Moze da bude problem u releima za grejac vode - kontakti nagore .,a to se nalazi na ploci elektronike programatora ...inace te WA 600... serije , neke rade savrseno neke nikako ...
[ Java Beograd @ 21.02.2023. 07:32 ] @
Citat:
dusanboss:Mislim da ostali programi rade dobro, ali ne i program iskivavanja. Ponekad beli veš mora dva puta da se opere. Inače dok je mašina bila novija radila je dobro i na tom programu.

Hoćeš da kažeš da mašina ispravno odradi sve programske operacije, ali veš ostane neopran?
[ dusanboss @ 21.02.2023. 10:18 ] @
ne bude opran kao so bi inače bio na prgramu iskuvavanja.
[ test1234 @ 21.02.2023. 10:35 ] @
Kada je mašina bila nova prala je jedno vreme “kao nova” dok se vremenom nije na grejač i NTC termostat nahvatala ozbiljna količina kamenca.

Kamenac se nije nahvatao samo na grejač i NTC već po celoj unutrašnjosti cele mašine i toga ima, nećeš verovati 5-10 Kg. Tu više nema korektnog pranja.

Leka za to ima. Nov grejač i NTC plus čišćenje mašine od kamenca.

Čišćenje od kamenca ide ovako i nema prečice, mora da se odradi.

Kada se zamene grejač i NTC mora jedno deset pranja na 90-95*C bez predpranja sa vešom, mogu neke bezvezne krpe, 100 gr praška, recimo Faks-a, on dobar zbog dosta enzima u sebi, plus 100gr Calgon-a za veš mašine.

Ovo ja godinama koristim za čišćenje mašina, uspešno.

Za dalje korišćenje mašine ponoviš ovaj postupak bar jednom u 10-ak dana i mašina će uvek biti čista i dobro će prati.

Ili nova mašina….
[ dusanboss @ 22.02.2023. 14:22 ] @
kod mene nije kamenac problem. nemam vodu sa puno kamenca, a i pouzdano znam jer sam skoro vadio grejač i bio je čist skroz.
nista, kad mi stigne termometar merim temperaturu vode na 60 i na 90 pa da vidim sa se desava. evo sad čujem i lezaj malo krenuo da skripi... :(
[ Java Beograd @ 22.02.2023. 15:13 ] @
Da sam na tvom mestu (nakon saznanja o temperaturi vode) ja bih:
- probao sa manjom količinom veša
- probao sa drugim deterdžentom
- probao sa dodacima deterdžentu tipa Vanish i slično
- probao sa pretpranjem (ako mašina ima)

A dobra je praksa, jednom mesečno (otprilike) par supenih kašika limontusa, i onda neki najkraći program, al' da zagreje na 60oC

[ test1234 @ 26.02.2023. 13:29 ] @
Ne bi da ipadne reklama ali evo jedno iskostvo od zadnjih nedelju dana.

U servisu na popravci imam 4 mašine i pošto su popravljene testiram ih sa vešom na sve najčešće programe.

1. Gorenje „Sensocare” od 7 Kg 1200 obrtaja
2. Gorenje 10/7 Kg pranje i susenje 1400 obrtaja inverter
3. Candy 7/4 Kg pranje i sušenje 1200 obrtaja
4. Bosch 8 Kg 1400 obrtaja inverter motor.

Veš koji stavljam na testiranje su neke krpe koje ja u servisu koristim uglavnom za brisnje ruku kad se dobo zamastim prilikom menjanja ležajeva i prilikom čišćenja samih spoljašnosti mašina. Te krpe su konstantno prljave i peru se u svim mogućim mašinama koje dodju na servis i isključivo na programu Coton 90*C.

Nijedna ih mašina do sada nije oprala.

Voda je uvek ista kao i prašak. Prašak koristim “Dash” koji dobijem po simboličboj ceni u rifuzi, onaj što im se pocepaju kutije i kese pa ga lopatama skupljamo samo da se skloni.

Ima nekoliko krpa koje su toliko bile prljave i masne da sam hteo da ih bacim. Naročito jedan beli čaršav koji je bio baš Jako mastan i sav onako šaren i braon.

E sad sam te sve krpe gurnuo u ovu Bosch 8 Kg 1400 obrtaja inverter na program Coton 90*C. Kada se program od oko 3 sata završio krpe su bile vidljivo dobro oprane naročito onaj gore pomenuti čaršav. Bilo mi to nešto sumnjivo pa sam ženu zamolio da mi da neke masne kuginjske krpe na koje mi se žali da nikako neće da se operu u mašini pa mora da ih povremeno iskuvava na šporetu. I te kuhinjske krpe su vidljivo dobro oprane.

Ima nešto kod nekih modela da jednostavno dobro peru. Mislim da je na takvim mašinama korišćeno komplet sve što utiče na pranje od tehnologije materijala pa do načina bućkanja i svega ostalog.

Evo slike od te što dobro pere.