[ Darko Nedeljković @ 18.05.2023. 09:38 ] @
Juče sam doputovao u Beograd nakon dužeg vremena i oduševio dam se mogućnošću da je za tako male pare u Srbiji moguće doživeti puni osećaj Afrike. Prilikom izlaska iz aviona i čekanja u redovima otvorio sam aplikaciju za vesti i prva vest koja je izašla bila je ohaosu, stampedu i masovnoj tuči juče ujutro na aerodromu. Ukratko, menadžment aerodroma se dosetitio sjajne mogućnosti za dodatnu zaradu - ukutro otvore suviše kasno tako da polovina putnika ne uspe da obavi sve formalnosti i ukrca se u avion, nego zakasne pa moraju ponovo kupiti karte za drugi let i tako aerodrom ostvaruje dvostruku zaradu. Ali, ono što nisu uzeli u obzir je ratnički srpski mentalitet - neće srbi dvaput platiti kartu nego će pokidati trake za usmeravanje, polupati skenere i olešiti obezbeđenje od batina, ali će se u avion ukrcati. Ja sam ponosan na nas - neće oni nas potomke slavnih solunaca tretirati kao stoku, naučili smo ih pameti. Ali nekom strancu ceo taj prizor sigurno deluje kao odsustvo civilizacije i sukob dva domorodačka plemena, u svakom slučaju vrhunski turistički kuriozitet za male pare, ako se pročuje ima da dolaze kao ludi, troše svoje pare tu i bog da nas vidi. Da se ja pitam uveo bih takve sukobe svakog dana kao deo specijalne autentične turističke ponude Beograda.

Ali, daleko od toga da je to sve. Čim se izađe na vrata aerodroma tu je sve raskopano i strancu odmah ostaje jasno da autobus i taxi nisu tamo gde google misli da jesu. Ne znam da li je to svakodnevna praksa ali juče ih je obradovao još jedan sukob dva domorodačka plemena - taksista i policije. Taj je bio verbalno-pravne prirode, a ne fizičko-oružane, ali prior je svakako autentičan - osam policijskih džipova u konvoju uleće na parking pun taksista sa očiglednim predubeđenjem da će se ovi poplašiti od tolike sile i pobeći, ali ne - taksisti insistiraju na svom ljudskom i vozačkom pravu da plaćaju parking i parkiraju na dozvoljenim parking mestima. Policija je izgleda iznenađena i poražena tom njihovom odlučnošću, povlače se i usmeravaju ka ljudima koji su se zaustavili van parkinga da dovezu ili sačekaju svoje članove porodice. Time njihovo povlačenje ne ostavlja toliko jasan utisak kompletnog poraza. Bilo kako bilo, strancima ta divizija policije ostavlja utisak da se korišćenje automobila ili taksija u Beogradu smatra žešćim kriminalom, pa se ubrzano organizuju u ekspedicije sa zajedničkim ciljem pronalaska bilo kakvog autobuskog stajališta i napuštanja opasnog mesta sukoba suprostavljenih plemena.

Ali, pre pronalaska autobusa naravno treba kupiti autobuske karte. Pre nego što su se obratili meni, vidim pitali su nekog čoveka on samo rekao "I have no idea" i jednu ženu koja nije čak ni to rekla nego samo odmahnula rukom i pokazala da je boli glava. Da ja ne bih bio treći koji će odbiti da pomogne, objasnim im da je nešto nedavno menjano, zato ljudi jiš uvek nisu sigurni i predložim da odemo do kioska gde se prodaju novine i tamo pitamo kako se sada plaćaju karte za gsp. Srećom, prodavačica zna - predložila nam je da kupimo svako po jednu beogradsku karticu i uplatimo po 1000 din dopunu, što i učinismo. Nađosmo i autobusko stajalište i ja ukucah onaj kod *011*nesto# gde dobih informaciju da autobus neće baš skoro, ali na iznenađenje i radost svih on se pojavi nakon samo par minuta. U svakom slučaju ostade utisak da su te informacije o dolasku autobusa onako bezveze random generisane, a autobus dolazi kad on hoće. Na kraju tog SMS-a bilo je ispisano podsećanje "ne zaboravite da validirate vašu kartu".

Veoma ljubazno od njih što nas podsećaju da validiramo, svakako nećemo zaboraviti, komentarisali smo dok se autobus približavao stajalištu. Ulazim u autobus,, ruka sa kartom već podignuta ka mestu gde obično stoji validaror kad - nema validatora! Kažem ostalima koji me prate da odemo do drugih vrata jer tu nema validatora, ali nema ni tamo! Ceo autobus pregledam i definitivno nigde nijedan validator! Pitam nekog malca od 10-11 godina na šta se sad validiramju karte kad nema validatora, a malac kaže citiram "validirajte na moj qr@c, vidite valjda da su poskidali! Potam kad će da ih vrate kaže nikd. Pitam šta ćemo sad sa ovim kartama - kaže gurnite ih sad u dup... kad ste glupi pa kupili. Pomenuo je taj i ženski polni organ u međuvremenu, ali ne mogu sad da se setim u kom kontekstu. To već strancima nisam želeo da prevedem. Samo sam slegao ramenima i rekao "Welcome to Afrika".
[ B3R1 @ 18.05.2023. 11:23 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Ali, ono što nisu uzeli u obzir je ratnički srpski mentalitet - neće srbi dvaput platiti kartu nego će pokidati trake za usmeravanje, polupati skenere i olešiti obezbeđenje od batina, ali će se u avion ukrcati.

Ti koji su to uradili imaju ludu srecu da je sef smene na security-u bio razuman covek i odmah je mobilisao sve sto je imao u tom trenutku da se guzva otkloni. A imali su i srecu da je dezurni granicne policije isto tako imao takta i strpljenja i uradio istu stvar. Inace, da su naleteli na nekog legalistickog dr*adizju stvar je mogla da se zavrsi trenutnim zatvaranjem i nasilnim praznjenjem aerodroma uz pomoc zandarmerije, a potom i legitimisanje svih prisutnih, hapsenjem ekstremnih izgredniha, krivicnim procesima ... i tvorzom ili novcanim kaznama za sve.

E sad ... retoricko pitanje o kome mozemo da diskutujemo je da li su taj sefcic i taj komandir zaista to uradili zato sto su nenakvi "genijalci" ... ili su mozda nekim slucajem dobili mig odozgo da takve situacije sredjuju sami kako znaju i umeju i da se trude da ne bude skandala, u ime dobrih odnosa sa zapadnim investitorima (citaj: kolonijalistima). Hm ... sve mi se cini da je ovo drugo u pitanju. A to - slozio bih se s tobom 100% - takodje lici na Afriku. :-)
Citat:
Čim se izađe na vrata aerodroma tu je sve raskopano i strancu odmah ostaje jasno da autobus i taxi nisu tamo gde google misli da jesu.

Taksisti-divljaci na aerodromu su posebna fela. Zasticeni su kao beli nosorozi, izgleda. Mislim, oni u Africi ... :-) Nijedna vlast do sada im nije doakala. Malo je, doduse, bilo nekog reda par meseci posto su uveli one vacuere - kupis vaucer za 2500 dindzi ili tako nesto i taksista ti garatuje tu cenu do centra. Ali to nije zivelo bas dugo. Supruga i ja smo doziveli da nam je vise tih dripaca u lice odbrusilo: "Sta hoces, bre, da te vozim za taj vaucer, tutni taj vaucer u ...". Na kraju je moja zena poslala onako svima jedan broadcast: "Vozi li neko ovde na ovaj vaucer?! Cemu onda ovo sluzi, a uz to i ne radi?". Na to nam je jedan prisao i tiho rekao: "Evo ja vozim na vaucer, izvolite, dokle vam treba?". On je doduse imao vidno istaktnute sve propisane oznake - Beotaxi, onu plocicu s imenom itd. sto znaci da nije bio divljak. Ali mora da cuti pred divjlacima, jer su ovi jaci ... jbg ...

Sve u svemu - jako mucan prizor, mogu da mislim kako je tek strancima.
Citat:
Ali, pre pronalaska autobusa naravno treba kupiti autobuske karte.

Imas onaj bus A1 gde se karte kupuju kod vozaca. Inace, red voznje je totalno neprilagodjen realnoj situaciji na aerodromu, koji sada radi skoro 24 sata dnevno, a bus radi od 6-18, pri cemu je to minibus, a polazi na pola sata. Secam se kada sam bio klinac da su bili nekakvi plavi busevi sa ogromnim Jatovim logom i radili su kao satic, polazili su od Tasa, kod crkve Sv Marka ... ali cu se uzdrzati od hvalisanja tog cuda da me @jovajovic100 ne lupi po prstima zbog jugonostalgije, koju on iz nekog razloga smatra neprijateljem srpstva.

Inace, doticni A1 je jednom prilikom kada sam dolazio u Bgd crkao nasred autoputa ... :-))) samo sto ga nismo gurali, kao u onom legendarnom filmu ...
[ ademare @ 18.05.2023. 11:35 ] @
Prvo , vrlo mastovita prica , Darkova . Zanimljiva i mastovita , nije suvoparan prikaz realnosti , vec malo maste nije na odmet


Sapic pre 2-3 dana promenio sve oko karata !

Nema vise ni kod vozaca ni u kioscima nista !

Karte ce biti vecinom " elektronske - virtuelne " placace se SMS-om kao parking ! Ukuca se sifra karte , zona trajanje na primer A90 , zona A 90 minuta ! Itd.

Oni koji su imali Personalizovane moraju da vade nove , samo jos nije to ni pocelo i niko nema pojma sta i kako i gde !
[ MajorFatal @ 18.05.2023. 11:52 ] @
Citat:
B3R1:
Ti koji su to uradili imaju ludu srecu da je sef smene na security-u bio razuman covek i odmah je mobilisao sve sto je imao u tom trenutku da se guzva otkloni. A imali su i srecu da je dezurni granicne policije isto tako imao takta i strpljenja i uradio istu stvar.


Takođe sam isto kao Darko ponosan na nas potomke slavnih solunaca što smo se naučili razumu, taktu i strpljenju. :)
[ B3R1 @ 18.05.2023. 12:24 ] @
Citat:
ademare:Karte ce biti vecinom " elektronske - virtuelne " placace se SMS-om kao parking ! Ukuca se sifra karte , zona trajanje na primer A90 , zona A 90 minuta ! Itd.

Mislim da je objasnjeno na ovom posteru, koji sam video na nekoliko portala:



Recimo, taj sistem mi se bas svidja. Savrseno prost, za neke retke teoreticare zavera koji iz nekog razloga furaju stare Nokije - i takvima ce da radi. :-) Backwards compatibility - klasican primer! Svaka cast!

Sto se tice ovih povlascenih kategorija, zar to ne moze da se resi istim sistemom - da ljudi posalju SMS npr. kao A301 i za te pare dobiju mesecnu kartu s popustom, ali da uz to moraju da imaju i posebnu legitimaciju - npr. socijalnu kartu ili nesto slicno sto vade u opstini? A moze i npr. neka kategorija tipa A302 - studenti, A303 - djaci ... Cemu posebni troskovi za personalizovane kartice i posebne markice?

Inace, ni u nekim mnogo razvijenijim gradovima nije bas tako lako provaliti kako se placa prevoz. Npr. u Helsinkiju sam morao da cimam prolaznike pitanjima gde se to radi, na kraju mi je jedna zena pokazala da se karte kupuju na parking-automatima! Na mestu gde nikada ne bih to trazio. :-)
[ component @ 18.05.2023. 12:29 ] @
Nešto mi je palo na pamet: da li se vozie gradskim prevozom ovi koji smišljaju kako gradski prevoz treba da se organizuje i kakva naplata treba da bude?
[ ademare @ 18.05.2023. 13:23 ] @
U sustini je da Skoro Niko nije placao prevoz !

Zato su odredjene nove cene , koje su Nize od starih ! Videcemo da li ce to da nesto promeni , jer bivsa Komunalna milicija ce biti kontrolori karata !


Za Djake osnovnih i srednjih skola , prevoz je Besplatan ! To stvarno nikada nije bilo ni za vreme Tita

Kada sam ja isao u vise razrede osnovne skole isao sam autobusom, Tito je vec bio umro , ali sistem je bio isti I Placalo se nije bilo ni malo !!

U srednju skolu takodje 4 godine , svakog meseca placanje ! Tada je za srednju skolu bilo skuplje nego za osnovnu !

Sad i oni imaju Besplatno ! Legalno !

Do sada je bilo samo za Penzionere preko 65 godina starosti godisnje 400 dinara , sada po novom je za Sve ljude starije od 65 godina besplatno !

Za Studente , invalide , nezaposlene itd je simbolicnih 1.000 din. mesecno !

Svi i Besplatni i jedna Crvena moraju da imaju karte sa slikom . Ovi Crvendaci i Telefon da su platili !

Bice i Aplikacija pa ce i tako moci da se placa , ne samo SMS . Moci ce da se uplati kredit , pa da se on trosi itd. Ali ce aplikacija i sistem biti spremni tek za par meseci .

Nema sta to moze samo da se pozdravi !

Jos ostaje da se vidi kako ce to sve u praksi da funkcionise.
[ Java Beograd @ 18.05.2023. 13:47 ] @
Zanimljivo je to sa taksistima. Niko im do sada nije doakao!

Divlje taksiste, možda, nekako možeš da minimizuješ.
Ali, ovo o čemu priča pokretač teme, uglavnom nisu divlji, nego registrovani taksisti, ali oni koji ne žele da stanu u red, sačekaju i prevezu klijenta, nego oni koji bi preko reda, uz povlačenje za rukav.

Operater aerodroma, VINCI, je par puta imao sastanak sa gradskim strukturama, i zapretio je da ako grad nije u stanju da reši problem ponašanja taksista, da će uvesti svoju taksi službu, i biti ekskluzivan u poslu prevoza putnika sa aerodroma. Ovo zapravo uopšte nije loše rešenje, možda je i najbolje.

Do oktobra ove godine traje rekonstrukcija aerodroma.

Videćemo kako će biti posle, u smislu: da li je projektom saobraćaja u zoni aerodroma predviđena posebna saobraćajnica - prolaz taksi vozila do zone gde putnici napuštaju aerodrom. Takav poseban prolaz može jednostavno da se kontroliše, i da se dozvoli pristup samo regularnim taksi vozilima. (ovo sam viđao na više aerodroma u Evropi)
Ako je predviđen dobar projekat toka saobraćaja, taksisti tipa "hvatači za rukav" jednostavno neće imati šanse, jer bi mušteriju morali da "šetaju" stotinama metara do prvog mesta gde teoretski mogu da parkiraju svoje vozilo, i svaki iole razuman putnik će da skapira da tu nešto nije u redu.

Naravno, nikad "hvatače za rukav" ne možeš potpuno da eliminišeš, ali na opisani način bar možeš da ih potpuno minimizuješ. Nadam se da VINCI, kao iskusan operater ima slična iskustva.

Takođe, sećam se da sam negde video da sva taksi vozila imaju FARBOM ISPISANU cenu vožnje do i od aerodroma, na zadnjim desnim vratima. Nema laži, nema prevare.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.05.2023. u 14:59 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 18.05.2023. 13:54 ] @
Toliko toga je pogrešno u Šapićevoj odluci i u planu realizacije, da samo glup, slep ili zlonameran čovek to ne vidi (ili se pravi da ne vidi).

Ali OK, uvek su postojale kod nas, i uvek će postojati podaničke duše, one koje pravdaju bilo koju odluku Vlasti, Vladara ili na drugi način nadređene osobe. Neki ih zovu botovi, drugi kažu da su to ljudi bez kičme ili obraza, neko ih pravda da nemaju izbora, ali u svakom slučaju to što takvi mogu da zasseru - stotinu pametnih ne može da popravi.
[ Java Beograd @ 18.05.2023. 14:18 ] @
Citat:
SlobaBgd: Toliko toga je pogrešno u Šapićevoj odluci i u planu realizacije, da samo glup, slep ili zlonameran čovek to ne vidi (ili se pravi da ne vidi).


Ja mislim da je ideja da se autobus plaća SMS-om odlična.
Takođe mislim da je odlična ideja da bus bude dž noću.
Takođe mislim da je odlična ideja da bus bude dž za školarce i penzose.

Šta je tu problem?
[ component @ 18.05.2023. 14:35 ] @
Ne postoji besplatno. Postoji samo nešto što neko drugi plaća.
[ BrutalCoin @ 18.05.2023. 14:55 ] @
Citat:
Darko Nedeljković

Ali, ono što nisu uzeli u obzir je ratnički srpski mentalitet - neće srbi dvaput platiti kartu nego će pokidati trake za usmeravanje, polupati skenere i olešiti obezbeđenje od batina, ali će se u avion ukrcati. Ja sam ponosan na nas - neće oni nas potomke slavnih solunaca tretirati kao stoku, naučili smo ih pameti.

A kako misliš drukčije sa partijskim sivonjama?

Na primer, ulazim u market u Ustaničkoj kad mleko na sniženju.
Na narndžastom papiru jasno ispisano par dana pre isteka roka trajanja 1.5l za 126 dinara umesto redovne cene 190din.
I kasir mi ladno otkuca 190 dinara da platim.
"Ma kojih 190 dinara 3.14zda ti **** kad je na sniženju?".
Kasir se pokrije ušima mumla "slučajno" kao izvinjava se i naplati 126 dinara.

Ne može drukčije nego samo kulturno u njonju!

Citat:
ademare

sada po novom je za Sve ljude starije od 65 godina besplatno !

A jel važi ako dovedem dedu koji stanuje u Kruševcu?
[ Bradzorf012 @ 18.05.2023. 15:29 ] @
Šećer je droga.
[ ademare @ 18.05.2023. 16:02 ] @
Citat:
BrutalCoin:


Citat:
ademare

sada po novom je za Sve ljude starije od 65 godina besplatno !

A jel važi ako dovedem dedu koji stanuje u Kruševcu?


Ako taj tvoj deda uspe da izvadi kartu sa slikom na GSP-ovim salterima onda vazi !

Ali sansa za tako nesto je vrlo mala , jer mora imati prebivaliste u LK na teritoriji grada Beograda !


Ko ne stanuje u Beogradu placa isto , dal je iz Krusevca ili Kanbere !
[ BrutalCoin @ 18.05.2023. 16:13 ] @
Citat:
ademare

mora imati prebivaliste u LK na teritoriji grada Beograda !


Ko ne stanuje u Beogradu placa isto , dal je iz Krusevca ili Kanbere !

To sam i mislio.

Dakle, teret razlike u ceni će se prevaliti na poreske obveznike van Beograda.

Ooooooo deda, ne glasaj za SNS i "ne! Vučiću".
[ Darko Nedeljković @ 18.05.2023. 18:29 ] @
Citat:
ademare:
Prvo , vrlo mastovita prica , Darkova . Zanimljiva i mastovita , nije suvoparan prikaz realnosti , vec malo maste nije na odmet ;)


Sapic pre 2-3 dana promenio sve oko karata !

Nema vise ni kod vozaca ni u kioscima nista !


Evo mi je kartica u dzepu, pa ako ti i ili neko drugi slučajno radite sa tom bazom podataka mogu vam poslati serijski broj kartice da vidite gde i kad je kupljena i dopunjena i nedate mi lagati. Jer, nije to neinformisanost ili bahatost prodavca da nam proda nešto što se ne koristi, već informacioni sistem za prodaju i dopunu radi. Veoma usporeno, ali radi. Probao sam par puta i da pozovem onaj broj za komunikaciju sa korisnicima na sajtu gsp ali niko se nije javljao. Na kraju sam guglao i naišao na informaciju da je validiranje (a samim tim i prodaja) karata obavezno sve dok se ne skine i poslednji validator. Konkretno, ako te kontrola uhvati u autobusu koji ima validator da nisi validirao (i prethodno kupio) kartu, predvidjena je kazna. Opet kažem, to sam sve pročitao, ne tvrdim da je tako, a ovo prethodno za kupovinu karte je tačno i evo mi je u džepu dostupne za svakog ko želi i može da izvrši proveru.
[ Darko Nedeljković @ 18.05.2023. 18:51 ] @
Citat:
MajorFatal:
Takođe sam isto kao Darko ponosan na nas potomke slavnih solunaca što smo se naučili razumu, taktu i strpljenju. :)

Da. Razum, takt i strpljenje dok se povlačimo pred nadmoćnijim neprijateljem, a kad krene juriš onda udri!

Verovatno nikada nisi bio u navedenoj situaciji. Nikakav razum, takt i strpljenje ne pomažu u sitaciji kad su neki birokratski drkoši ustali na levu nogu i rešili da bi bilo baš zabavno da zakasniš na avion, ti i još vas ko zna koliko. Kad je let u sred dana onda si uvek sam kriv što nisi došao na vreme, ali kad su u pitanju prvi jutarnji polasci onda ti ne vredi što si došao u ponoć - aerodromski službenici počinju sa radom kad počinju, a pilot hoće da upali mašinu i krene tačno na vreme. Ko je jači i agresivniji taj će da prođe, a ko je razumniji i taktičniji taj ostaje u srbiji. Što i nije toliki problem kad si iz Srbije, ali je ogroman problem ako si npr. Indijac koji leti u London pa menja avion u Beogradu...Taj ostaje u Srbiji N dana skroz neplanirano...
[ Darko Nedeljković @ 18.05.2023. 18:57 ] @
Citat:
B3R1:
Inace, ni u nekim mnogo razvijenijim gradovima nije bas tako lako provaliti kako se placa prevoz. Npr. u Helsinkiju sam morao da cimam prolaznike pitanjima gde se to radi, na kraju mi je jedna zena pokazala da se karte kupuju na parking-automatima! Na mestu gde nikada ne bih to trazio. :-)

U helsinkiju imas placanje preko aplikacije sa play store, nisam merio koliko mi je trebalo da je nadjem ali verovatno manje od minut. Ali ima i tako kako kazes, pa juce kad je doleteo avion iz helsinkija putnici svi stali u red ispred parking automata sa namerom da kupe kartu za prevoz. Nama deluje glupo, a njima potpuno logicno, kulturoloska razlika.
[ ademare @ 18.05.2023. 19:02 ] @
@ Darko Nedeljković

Nismo se razumeli.

Ja sam te Pohvalio za lep tekst , nista vise ! Nista lose nisam napisao , i ne treba tako shvatati .

Znaci jos jednom sve pohvale za lep post !
[ dejanet @ 18.05.2023. 19:37 ] @
Taj nas kukavni aerodrom me je uvek podsecao na neku autobusku stanicu.

Doduse sada nemamo ni autobusku niti zeleznicku stanicu :(
[ Darko Nedeljković @ 18.05.2023. 19:56 ] @
Citat:
B3R1:
Ti koji su to uradili imaju ludu srecu da je sef smene na security-u bio razuman covek...

A ja bih rekao suprotno - da je problem upravo taj sef smene security-ja ili neke druge sluzbe koja je napravila zastoj.
Jednostavno nije dopustivo da na malom aerodromu poput beogradskog dodjes veceras i sutra ujutro ne uspes da se ukrcas u avion. Ne sumnjam da je taj svoj posao obavio striktno po svim pravilima, ali conjenica da mu je polovina putnika xakasnila na avion veoma jasno ukazuje da covek nije za taj posao. Treba mu dati drugi adekvatan posao koji ce moci preterano savesno da obavlja a da niko ne bude ostecen - na primer da kosi travu ili skuplja smece. A na njegovo mesto da se dovede drugi koji ce biti sposoban fa posao obavlja tako da putnici ne kasne na avion. Verovatno je taj sef security-a bio taman toliko razuman da ukapira da ga upravo takva promena radnog mesta i ceka ako momentalno ne anulira s****... hocu reci problem koji je sam izazvao. Inace, pre mesec-dva je ovde ili ne znam gde bese iskakao baner da se trazi sef security-ja na aerodromu, pa pretpostavljam da je problem izazvao upravo taj nov mlad i neiskusan koji ne kapira da ne ume da radi svoj posao ako mu polovina putnika kasni na avion. Bilo kako bilo, iz aerodroma su saopstili da se izvinjavaju i fa se to nikada vise nece ponoviti...
[ Darko Nedeljković @ 19.05.2023. 06:39 ] @
Citat:
ademare:
Ko ne stanuje u Beogradu placa isto , dal je iz Krusevca ili Kanbere !

Interesantan je primer opstine Opovo, to nije beogradska opstina ali tamo vozi beogradski gsp. Znaci ako penzioner iz Opova izadje ispred svoje kuce, saceka autobus 110 i krene da poseti svog prijatelja u Padinskoj skeli on placa kartu, dok prijatelj iz Padinske skele kad uzvraca posetu istim tim autobusom ne placa?
[ ademare @ 19.05.2023. 09:33 ] @
Nije samo taj vec i 109 ! Koji ide za Centu koja je deo opstine Zrenjanin !

Nije to od juce vec odavno . Moj sada vec pokojni teca je bio direktor jednog od pogona , jedne od garaza autobuskih . Ima ih 3 valjda .

I kada sam ga pre 30 godina pitao zasto GSP ide van Beograda , a ne ide u Mladenovac i Lazarevac ,Obrenovac koji jesu Beograd vec tamo ide Lasta nije znao da mi odgovori !


Ocigledno je u pitanju neki Nepotizam , neki " Drug " iz postenog Komunizma bio iz tih krajeva pa mu palo na pamet da GSP vozi za Opovo i Centu , a da ne vozi za delove Beograda !

Tipicno " Komunisticko " Postenje !


Svakako ne vozi za Krusevac
[ component @ 19.05.2023. 09:52 ] @
Pa dobro, ni penzioner iz Beograda ne može besplatno da koristi GSP koji Opovo finansira.
Ja sam u principu protiv besplatnih stvari, ali ako Beograđani žele da finansiraju starije sugrađane i decu, onda ne vidim problem.
Nego da li neko zna kako se finansira izgradnja metroa u Beogradu? Da li to opština finansira ili je uzet neki kredit na nivou Republike pa svi plaćamo za to?
[ jovajovic100 @ 19.05.2023. 11:28 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Juče sam doputovao u Beograd nakon dužeg vremena i oduševio dam se mogućnošću da je za tako male pare ...

Interensantan tekst u kome se poeticno i tendenciozno negativno opisuje neka
imaginarna situacija na na francuskom aerodromu Nikola Tesla u Beogradu .

Ali da preskocim taj deo , o kome cemo ako treba kasnije . Ovde je osnovno da je
Darko doputovao kako sam lepo kaze , nakon dužeg vremena verovatno u svoj
bivsi dom . Lepo , da malo pogledamo i analiziramo ovu pricu . Darko nije izasao
na VIP izlaz gde nikada nema guzve i uvek ima neka limuzina koja smerno ceka
svoga putnika . Za VIP izlaz treba imati dobru kamaricu love koju on ocito nema .
Daljom analizom siguran sam da nije dosao ni prvom klasom , a ni ekonomik vec
nekom low budget otpad kompanijom , jer su u na prvom mestu naglasene male
pare . U svakom slucaju Darko izlazi na vrata zgrade posle par godina van Srbije
i sta radi ? Gleda gde je autobus za Bgd a ne gleda gde je neki auto . On ne gleda
gde staje A1 koji autoputem vozi direktno u centar jer je on skuplji od onih drugih.
Sigurno je odabrao 72 koji vozi do rupe zvane Zelenjak preko ganci otpad naselja
Ledine i nekih new Bezanija Zemunova i ko zna gde jos . A mogao je da krene i
sa autobusima 607 i 860I jer i oni idu preko aerodroma iz nekih pm.

A sta je osnovno u svemu ovome ? Darko se vraca pole dosta x vremena u Bg ,
prilicno dekintiran , i sada dolazi ono najuznije . Posle toliko vremena njega ne
ceka na aerodromu niko , bas niko . Ni brat ni sestra ni drug ni drugarica ni riba ni
frajer ni kuce ni mace , nema srdacnog doceka i onog upadaj ortak dragi u kola .
Darko mora da tu na izlazu sklapa poznanstvo sa nekom gologuzijom kao i on
koja sigurno vuce neke drljave i prljave rance , i nije ni cudo sto im je kjina rekao
da karte ture tamo dole kada ih je video takve .

Ovo je ustvari Darkova tuzna zivotna prica .
[ B3R1 @ 19.05.2023. 13:22 ] @
Citat:
jovajovic100: Interensantan tekst u kome se poeticno i tendenciozno negativno opisuje neka imaginarna situacija na na francuskom aerodromu Nikola Tesla u Beogradu .

Nikada mi nije bila jasna ta rec tendenciozno.

Tekst je bas lepa satira. Jeste pisan u prvom licu, ali je naravno totalna fikcija, jer koliko se ja secam, Darko zivi u Srbiji, gde inace radi kao knjigovodja, sto mu je zapravo i struka ... a samo povremeno ide da tezgari vozeci kamione po Evropi, verovatno zahvaljujuci dozvoli C kategorije koju je stekao vojsci ... pa sto da je ne koristi kada je vec ima. @Darko - ispravi me ako gresim. Ali ipak, neki elementi te price su zasnovani na istinitim dogadjajima, koji su doduse razmaknuti jedan od drugog za par dana, ali su lepo sklopljeni u pricicu:

* [15-05-2023] Građani pokidali trake, naglo krenuli na tri skenera: Velika gužva na beogradskom aerodromu
* [19-05-2023] Crnogorci ne mogu da plate karte za prevoz, radnica ne zna da ih proda (ne zna da ih proda? WTF?!)

I tako dalje.
Citat:
Ovde je osnovno da je Darko doputovao kako sam lepo kaze , nakon dužeg vremena verovatno u svoj bivsi dom . Lepo , da malo pogledamo i analiziramo ovu pricu . Darko nije izasao
na VIP izlaz gde nikada nema guzve i uvek ima neka limuzina koja smerno ceka svoga putnika . Za VIP izlaz treba imati dobru kamaricu love koju on ocito nema .

Sad si se stvarno nalupetao za medalju. Ja bih verovatno mogao da platim i VIP i limuzinu (nisam gledao koliko to kosta), ali je to po meni nepotrebno bacanje para i to me ne zanima. Bas kao sto su i svadbe sa po 500 gostiju, tutkanje novcanica pevaljkama i harmonikasima itd. opet razbacivanje novcem. I kao sto je odmor u all-inclusive rizortu takodje po meni nepotreban luksuz. Radije cu iznajmiti AirBnB gde cu imati punu slobodu da radim sta god hocu, a pare koristiti na obilaske okolnih mesta. Stvar izbora.
Citat:
Daljom analizom siguran sam da nije dosao ni prvom klasom , a ni ekonomik vec nekom low budget otpad kompanijom , jer su u na prvom mestu naglasene male pare .

Opet zavisi od prioriteta i frekvencije putovanja. Par puta godisnje cak i da platim Air Srbiju koja je najskuplja nije mnogo. Ali kada neko putuje npr. svakog vikenda kuci, svakako da mu se ne isplati da pljucne 2000 evra mesecno samo na avio-karte, ako vec moze da izadje sa 4 puta manje para.
Citat:
U svakom slucaju Darko izlazi na vrata zgrade posle par godina van Srbije i sta radi ? Gleda gde je autobus za Bgd a ne gleda gde je neki auto .

Naravno, kao i 99% normalnih ljudi svuda na ovom svetu. Ako si pod auto mislio na rent-a-car - ima ljudi koji rade i to. Npr. u Americi je de facto default da po izlasku sa aerodroma odmah iznajmljujes auto, jer tamo nikakvog javnog prevoza uglavnom ni nema. Cast retkim izuzecima, poput JFK, LWR, LGA koji jesu povezani vozovoma, ali to su tamo vise izuzeci nego pravilo i opet time ne stizes bas svuda gde ti treba.
Citat:
On ne gleda gde staje A1 koji autoputem vozi direktno u centar jer je on skuplji od onih drugih.

Za A1 sam vec napisao u prethodnoj poruci da ne ide nakon 8 uvece. Inace, meni je to omiljeni vid prevoza, jer staje na Slaviji, sto mi najcesce odgovara. Nazalost, red voznje mu je prilagodjen nekim davnim vremenima kada na Surcinu nije bilo aviona u kasnim vecernjim satima (izuzev chartera u letnjoj sezoni), ali neko je zaboravio da to vise nije slucaj.
Citat:
Sigurno je odabrao 72 koji vozi do rupe zvane Zelenjak preko ganci otpad naselja Ledine i nekih new Bezanija Zemunova i ko zna gde jos .

Bus 72 ide sasvim lepo, isao sa i njime par puta. Jedina mana mu je sto mu do Zelenog venca treba citav sat i staje sigurno 20 puta usput! Dok A1 staje na svega 2-3 stanice usput i stize za pola sata ili nesto malo vise na Slaviju.
Citat:
A sta je osnovno u svemu ovome ? Darko se vraca pole dosta x vremena u Bg , prilicno dekintiran , i sada dolazi ono najuznije . Posle toliko vremena njega ne ceka na aerodromu niko , bas niko . Ni brat ni sestra ni drug ni drugarica ni riba ni frajer ni kuce ni mace , nema srdacnog doceka i onog upadaj ortak dragi u kola .

U normalnom svetu ljudi ne cimaju svoje drugare ili familiju da ih skuplja po aerodromima, vec koriste metro/voz/bus ili unapred ugovoreni taksi sa fiksnom cenom. Ovo poslednje sam koristio vise puta kada sam sluzbeno putovao i cene uopste nisu bile lose. Npr. od LHR do neke vuko**bine u Engleskoj normalan taksi na taksimetar bi kostao sigurno oko 250 funti, ovaj unapred ugovoreni je bio 50 funti.

A sto se tice kucica i macica, to ti je pitanje zivotne lutrije. Neko ima srecu da ima brojnu familiju, drugome je sva familija pomrla. Lutrija.
Citat:
Darko mora da tu na izlazu sklapa poznanstvo sa nekom gologuzijom kao i on koja sigurno vuce neke drljave i prljave rance , i nije ni cudo sto im je kjina rekao da karte ture tamo dole kada ih je video takve .

Ne sklapa poznanstvo, vec je pricao sa saputnicima da mu prodje vreme, sto je normalno kada putujes bilo gde po svetu i kada si ekstrovertan. Ljudima koji nisu mrdnuli dalje iz svog sela to mozda izgleda kao neki cudan obicaj. Introvertima je to takodje cudno. Ja sam tu negde izmedju te dve krajnosti ... :-) Radije cu da citam nego da bilo koga bilo sta pitam. Ali nije mi problem da stupim u kontakt sa strancima kada se negde nadjem ili kada mi se ljudi obrate. Mada, priznajem, vise naginjem introvertnoj strani.
[ jovajovic100 @ 19.05.2023. 18:35 ] @
Kuku , Todore , kako si se nasao pogodjen ko da te je krava ritnula . Drveni advokat pravi .

A1 stvarno ne vozi uvece , ali ta tvoja smesna odbrana ne pije vodu jer se incident sa tim
trakama desio pre podne . Uostalom napisao je da je kiosk radio , a tamo nocu sve umire .
To samo znaci da je jajario .
Kada sam nesto malo poslovno putovao po trulom svetu obicno me je neko docekivao sa
onom tablom sa Mr. jovajovic i kolima parkiranim negde koja su brzo dolazila po mene .
U Usra sam morao da uzimam rentakar jer sam bio u Orange County a isao sam negde u
p.m. Prvi put sam se ukakio kada smo vozili kroz tunel a on ispod piste pa kad bapne nesto
gore ja se oma prestravim . Mogu da ti kazem da je u Amsterdamu voz super od aerodroma
do centra , Kako bi bilo da oni divljaci nisu unistli nasu stanicu i da voz ide od aerodroma do
Savskog trga sa onim strasilom . U svakom slucaju su me Amsterdamci odrali jer sam se ja
uvalio u neki besan hotel , tu kod stanice , kod one lepe cekve , ali ako .
I po podvodnoj zemlji voz je uzivanje , nisam hteo auto .
Nego , jesi li se ti vozao u onim engleskim starinskim vagonima gde svaki kupe ima svoja
vrata .

Ali svaki put kada sam se vracao u Bg na aerodromu me je cekao neciji osmeh , iako moja
putovanja obicno nisu trajala dugo . Osmehe , nazalost , odnosi smrt, to je tacno , ali se novi
sticu kroz zivot u kome umes da delis , a ne samo da uzimas .

Prema tome , ipak sam mrdnuo iz moje Donje suvovodine , i bio tamo gde ti sigurno nisi .
[ ademare @ 19.05.2023. 19:32 ] @
Ne ulazeci u te rasprave , mozda info zatreba nekome , na Netu pise da A1 radi 24 sata !

Znaci non stop !

Ti minibusevi i nisu GSP , vec privatnici voze ! Karta je valjda 400 dinara .

Ovi ostali rade valjda do 9 uvece .

A mozda ovaj sajt i nije tacan ?

https://moovitapp.com/index/sr...e_Beograd-3304-874935-635679-0
[ jovajovic100 @ 19.05.2023. 20:09 ] @
JLZ ovde pise ovako

https://www.bgprevoz.rs/linije/red-voznje/linija/90005/prikaz
https://www.busevi.com/red-voz...ilutina-aerodrom-nikola-tesla/
[ Darko Nedeljković @ 19.05.2023. 20:23 ] @
Citat:
jovajovic100:

Interensantan tekst u kome se poeticno i tendenciozno negativno opisuje neka
imaginarna situacija na na francuskom aerodromu Nikola Tesla u Beogradu .

Ali da preskocim taj deo , o kome cemo ako treba kasnije .

Interesantan si lik - ono o cemu je tema ces da preskocis, a bavices se detaljim proucavanjem lika i dela jednog random lika (slucajno sam to ja, ali skroz je nebitno ko je random lik)....

BTW, ako si nameravao da me ponizis - jako lose si to odradio. Imao si na raspolaganju N losih osobina moje licnosti, a od svega toga ti si me optuzio da sam tipican srbin, isti kao 99% ostalih, konkretno:
- da za letenje biram low cost kompanije
- da nemam pare za limuzinu sa soferom
- da biram gradski autobus u odnosu na minibus
- da kad odem negde vratim se sam sa aerodroma umesto da me ceka odbor za docek kao da dolazi Bajden
- da koristim ranac a ne akt tasnu
Itd

Jedna od retkih stvari koje me odusevljavaju na ovom forumu je kad ne mogu da provalim da li je neko ozbiljan ili se za'ebava.
Naravno da sam upravo takav kakvim me opisujes a ne neki bogati gej ili tajkun blizak vlasti. I ne daj Boze da se ikad promenim. Nemoj mi sad otkrivati u koju od ove dve kategorije spadas, zaista ne zelim da znam.
[ Darko Nedeljković @ 19.05.2023. 20:38 ] @
A sada iznenadjenje vezano za temu - veceras sam validirao (platio) kartu. Nasao sam autobus sa validatorom, linija 79, ko zeli da proveri moze, autobus crveni vozi plavokosa gospodja. Tako da ko god je tvrdio da su svi validatori poskidni i da sistem za prodaju i naplatu karata vise ne radi, zeznuo se. Imate autobuse u kojima se placa sms-om kao i one u kojima se jos uvek placa validiranjem gradske kartice.
[ jovajovic100 @ 20.05.2023. 07:07 ] @
Veza sa temom Beograd Afrika

[ jovajovic100 @ 20.05.2023. 07:18 ] @
Linija A1 u Africi

[ Darko Nedeljković @ 20.05.2023. 12:03 ] @
Na zalost od Afrike sam obisao samo Maroko u par navrata i jeste tamo sve triput ludje nego u Beogradu. Ali, sto se turizma tice ta ludost se trazi, milioni turista zbog toga idu u Maroko, tako da je Beograd tek delimicno interesantan ljubiteljima Afrike, ali ima dobru osnovu za dalji razvoj ponude.
[ B3R1 @ 20.05.2023. 14:50 ] @
[ Darko Nedeljković @ 20.05.2023. 22:20 ] @
Ako smo presli na muzicke hitove, ima za jovajovic100 onaj kako bese "...gnusamo se gsp-a kolima se brze stize...":
[ jovajovic100 @ 21.05.2023. 00:04 ] @
Zajjeb pre dvadesetak dana je bio x godina kako je moj otac umro dok sam bio jos teenager
[ Darko Nedeljković @ 21.05.2023. 09:19 ] @
Tada ta navika/potreba da zivis luksuznije nego Bil Gejts i Novak Djokovic zajedno verovatno uopste ne potice iz roditeljskog doma?
[ Ulfsaar @ 21.05.2023. 11:13 ] @
Još jedna o Africi, a ima i o Maroku:

[ jovajovic100 @ 04.06.2023. 14:59 ] @
Napao sam bezveze coveka , a on ustvari nema ni zuti cent ni beli dinar .
Jede samo papriku trece klase i podrigusu Matikevic
[ Darko Nedeljković @ 04.06.2023. 21:21 ] @
Nikakav problem, čak naprotiv, meni je to što radiš veoma interesantno.
Još kao dete sam naučen da ne gledam u tuđi tanjir i ako već želim da felim ljude prema bogatstvu kojim raspolažu onda da to radim samo u smeru da se kritički odnosim prema onima koji imaju mnogo a neće da podele sa onima koji nemaju, naročito ako je to mnogo što imaju stečeno na neki moralno sumnjiv način. Sad sam ja fasciniran tvojim nastupom i kažem sebi "hej, kakav je lik ovaj jovajovic100, pa on uopšte nema moralna ograničenja koja ja i svi moji poznanici imamo". Potrudiću se da bolje upoznam tvoj forumski lik i delo, a već počinjem da razvijam empatiju i sažaljenje prema bogatim ljudima... Mi siromašni pojma nemamo kakva je gnjavaža život bogatog poslovnog čoveka... Uvek negde žuriš, pritiskaju te neki rokovi, rokovnik ti pun obaveza, nemaš taj luksuz da možeš pola dana da provedeš u putu sa jednog kraja beogradana drugi. Nemaš slobodu da opušteno jedeš bilo kakvu hranu koja ti se nadje u tanjiru, nego moraš za svaki zalogaj da razmišljaš da li je dovoljno skupocen. Da li si gledao film Time? To je film u kom je jedino platežno sredstvo vreme. Gledao sam ga pre mnogo godina i mnogo je uticao na mene. Postao sam relativno bogat u tom paralelnom univerzumu. Ovo mi je drugi godišnji odmor od mesec dana u 2023-oj. Do kraja godine planiram još jedan godišnji odmor taj će biti od 2 meseca. Ali, to je samo 4 meseca nerada godišnje. Naravno, mnogi ljudi su mnogo bogatiji, oni rade samo par meseci godišnje, ili ne rade uopšte. Ambicija mi je da radim 6 meseci godišnje. A i tih 6 meseci bez ikakve žurbe, rokova, stresa. Tada bih sebe smatrao već ozbiljnije bogatim dok jedem te paprike i salamu. Želeo bih da ljudi ponovo postanu tako bogati kao što su bili u prošlosti - uopšte ne idu na posao, a oko njih raste organsko voće i povrće. Ali od toga naravno nema nista.
[ jovajovic100 @ 05.06.2023. 12:53 ] @
Darko Nedeljković
Duboko ti se izvinjavam za moj predhodni komentar koji je produkt moje brljivosti .
Bio sam ubedjen da je temu pokrenuo bordzija , koji kuka na drugoj temi o Grckoj
i napisao sam to sto sam napisao . Stvarno nije bilo namenjeno tebi vec drugoj
osobi . Prema tome , jos jednom te molim da mi oprostis zle reci iz ove poruke ,
ali stoji prva poruka o prevozu . Ne bi sebi dozvolio da se vozim kroz onu ludnicu
od aerodroma do grada A1 je divan prevoz , a najbolje je kada te neko saceka .
[ ademare @ 05.06.2023. 13:09 ] @
Nista strasno desava se i najboljima

Jos juce mi se ucinilo da si napisao post u pogresnoj temi jer Darko nije pisao ni o Matijevicu ni o Paprici .

Ali stvarno nista strasno se nije desilo .


Za razliku od Nepogresivih clanova koji su Uvek u pravu , lepo je videti da ima i normalnih koji ce da priznaju neku svoju gresku !

[ Darko Nedeljković @ 05.06.2023. 19:49 ] @
Citat:
jovajovic100:
stoji prva poruka o prevozu . Ne bi sebi dozvolio da se vozim kroz onu ludnicu
od aerodroma do grada A1 je divan prevoz , a najbolje je kada te neko saceka .

Što bi rekao jedan član foruma, "nisi u stanju da sagledaš širu sliku".
Ako živiš u toj "ludnici" onda je razumljivo da ti je muka od ludnice, ali ako si neko vreme van ludnice onda te neka nostalgija vuče. Naročito kad nigde ne žuriš i stizanje na odredište nekoliko sati ranije ili kasnije ti ne predstavlja bitnu razliku. Imam dva registrovana automobila, a uživao sam u korišćenju gradskog prevoza. Mogao bih detaljno da opišem zašto je korišćenje automobila u centru beograda nevidjena gnjavaža, stradanje i mučenje, ali sigurno možeš da pretpostaviš šta bi tu pisalo, tako da nema potrebe. Javni gradski prevoz je uživancija u odnosu na automobil pod uslovom da nigde ne žuriš, ništa teško ne nosiš i ne vodiš malo dete sa sobom. Prednost dajem i onim električnim trotinetima koji se iznajmljuju po minutu u odnosu na taksi, mada slično koštaju, ali to u beogradu još nije uvedeno. A i to za odlazenje na aerodrom da objasnim - ja godisnje pređem neki šestocifren broj km u raznim prevoznim sredstvima, tako da to da sam ja na aerodromu za mene i moju porodicu deluje kao kad je normalan čovek otišao do kioska po cigarete, ili na posao, znači nešto što se dešava ko zna koliko puta godišnje i ne predstavlja događaj vredan pomena, niti ima logike organizovati nekakve ceremonije dočekivanja mene. Ali nema ništa loše u tome što vi imate takav porodični folklor, čak naprotiv. Baš sad kad sam sleteo vidim žena i troje male dece podigli transparent sa natpisom "dobro došao tata" i drže tako pola sata od kad je avion sleteo do kad je on uspeo da dođe do izlaza. Ja bih svojima bukvalno zabranio da se tako maltretiraju, osećao bih neku grižu savesti bez obzira koliko oni tvrdili da im je to prijatno. Mislim, kulturološka razlika, ja sam takav, neko drugi je drugačiji, sve je to ok.
[ jovajovic100 @ 05.06.2023. 23:14 ] @
Sada je usrat i autoput do Beograda kuda ide A1 , ranije je zelena boja
prirode bila dobrodoslica svima koji idu prema Beogradu .
A put sa druge strane prolazi kroz Ledine , i izgleda jezivije nego Borca
i Kaludjerica zajedno . Jedino ako ne silazis na drugoj trecoj stanici od
aerodroma , kod Malinjaka , cuvene javne kuce .

Malinjak
[ Darko Nedeljković @ 20.06.2023. 22:46 ] @
er-srbija-otkazala-sest-letova-za-danas/
Situacija u skladu sa naslovom teme ili sve normalno?
[ Ivan Dimkovic @ 20.06.2023. 22:57 ] @
Sta, samo u Africi i Beogradu otkazuju letove?
[ ademare @ 20.06.2023. 23:18 ] @
Prica je valjda u tome sto " Er Srbija" nema Nijedan svoj avion !

Vec sve iznajmljuje !

Stari JAT je valjda imao 70 % svojih aviona , dok danas Evropske kompanije imaju oko 60 % svojih !

Tu su nastali problemi jer nema dovoljno aviona za sve linije , jer je otvoreno mnogo novih bez ikakvih planova i tesko da ce neka biti isplativa !

Od Evropskih velikih kompanija za Beograd leti samo Lufthanza i to valjda 2 puta nedeljno , mi letimo 6 puta !

Za Pariz ima 5 letova itd.

Vecina polupraznih , jer da se to isplati leteli bi i oni , Er Frans naravno ne leti jer je neisplativo !

Itd. otvorene su za leto linije do svakog evropskog veceg sela , ali na papiru !
[ Ivan Dimkovic @ 20.06.2023. 23:43 ] @
Ali vlasnistvo nad avionima nije nikakav odlucujuci faktor - to je cisto operativna stvar, globalno preko 40% aviona je u najmu kada je putnicki avio prevoz u pitanju.

Ako Air Serbia ima probleme, to svakako nije zbog toga sto nemaju "u vlasnistvu" neki % aviona. Na kraju krajeva, mogu da iznajme jos aviona i to je verovatno brze nego da ih kupuju.

Mislim da ne ispadne da ih nesto branim, cene su im visoke sa niskom uslugom ali to sumnjam da je zbog same avio kompanije. Vecina 'nacionalnih' avio kompanija bi se ponasala tj. ponasa se tako kad im se moze, a ni druge nisu mnogo bolje. To je izuzetno ne-slobodna grana privrede obicno (cast izuzetcima) sa dosta politike, sa malim sansama za ozbiljnom konkurencijom.

Ocajan biznis gde covek suzu ne bi pustio da sutra svi propadnu. Nista od toga nije specificno za Srbiju.
[ Darko Nedeljković @ 21.06.2023. 04:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sta, samo u Africi i Beogradu otkazuju letove?

Da, ili u Africi možda i ne.
Ne znam koliko si propratio situaciju, u pitanju je masovno otkazivanje letova kakvo kažu da je poslednji put viđeno tokom drugog svetskog rata. Objašnjenje - hteli su da povećaju obim poslovanja 10x u odnosu na dosadašnje, naručili su avione, prodali karte, avioni nisu stigli planiranog dana i sada se tih 9x više letova otkazuje i ostaje onoh starih 1x. Potom ako sam dobro shvatio kad se ne dođe par puta gube se "slotovi" na aerodromima pa posle ne može da se leti čak i kad avioni stignu. Kontam da je loša steća u pitanju, a ne nesposobnost, ali ipak - da li ti je poznato da se nekom drugom desilo isto?

Lično sam zabrinut jer imam plaćenu kartu za let u oktobru, vrlo mi je važno da zaista stignem na odredište, pa nisam siguran da li da kupujem odmah još jednu kartu kod drugog prevoznika ili da čekam da otkažu par dana pred let a onda bi cene mogle biti ludilo, daj neki savet?
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2023. 08:41 ] @
Citat:
Darko Nedeljković
Ne znam koliko si propratio situaciju, u pitanju je masovno otkazivanje letova kakvo kažu da je poslednji put viđeno tokom drugog svetskog rata.


Mozda za tu avio kompaniju to i jeste "najvece otkazivanje od WWII", ali globalno - to nije nista. Primera radi, prosle godine si imao visemesecni smanjeni obim saobracaja iz Amsterdama, koji je kacio gomilu avio kompanija zbog nedostatka radne snage. Amsterdam nije u Africi.

O prakticno regularnim s*anjima zbog kojekakvih strajkova i sl. i da ne pricam.. vise se i ne secam koliko sam puta imao otkazane letove zbog toga npr. u Lufthansi, sigurno je broj veci od 5 puta - a Lufthansa nije africka avio kompanija. Jak sindikat, kad krenu da prave s*anja totalna divota.

A to su samo 2 drzave u EU, ne u Africi.

Putnicki avio saobracaj, generalno, je s*anje - od pateticne usluge u ekonomskim klasama, stalno rastucim cenama karata sa padom obima i kvaliteta usluge, regularnim strajkovima sindikata u razvijenim zemljama, kojekakvim sistemskim problemima itd.

Od luksuznog nacina putovanja iz sredine proslog veka je ta industrija lagano mutirala u torturu za sve osim putnika u prvoj i nekim biznis klasama (a i to - taj 'komfor' moras da platis zlatom).

Citat:

Lično sam zabrinut jer imam plaćenu kartu za let u oktobru, vrlo mi je važno da zaista stignem na odredište, pa nisam siguran da li da kupujem odmah još jednu kartu kod drugog prevoznika ili da čekam da otkažu par dana pred let a onda bi cene mogle biti ludilo, daj neki savet?


Mislim da je briga za nesto 4 meseca u buducnosti nepotrebna. U najgorem slucaju, ako avio kompanija nece da te rerutira, uvek mozes u poslednjem momentu kupiti neku drugu kartu pa makar i sa vise stopover tacaka. Baciti pare sad na drugu kartu nema smisla osim ako ne planiras ponovo da ides i kupis fleksibilnu kartu, koja se generalno isplati samo u malom broju situacija.

TL;DR - nemoj da brines.
[ B3R1 @ 21.06.2023. 11:15 ] @
Citat:
ademare:
Prica je valjda u tome sto " Er Srbija" nema Nijedan svoj avion !

Vec sve iznajmljuje !

Ima 2 operativna aviona za duge letove, jedan su nazvali po Novaku, drugi po Divcu. Divac se stalno kvari, to sam cuo od ljudi iz bivse Jat Tehnike. Novak je koliko-toliko pristojan, leteo sam tim avionom nekoliko puta.

Ostatak su ATR72, kojima pokrivaju krace rute.

Ostalo iznajmljuju.
Citat:
Od Evropskih velikih kompanija za Beograd leti samo Lufthanza i to valjda 2 puta nedeljno , mi letimo 6 puta !

Pa vidi, nije problem to sto nema reciproci-blabla ... sve dok se ti letovi prodaju makar 80%. A izgleda da se prodaju, jer ima mnogo nasih u Nemackoj.

Na drugoj strani, niko ne pominje bacanje para na interkontinentalne letove ka Kini koji se ne prodaju sigurno vise od 50%. Da ne pominjemo Tel-Aviv (koliko ljudi uopste ide tamo?!), Abu-Dabi skoro svaki dan (da li se to uopste napuni?). Letovi za Njujork i Cigako jesu puni, tamo zivi puno nasih ljudi i to je ok, ali nedavno su se hvaili da su otvorili letove za 2-3 grada u Kini. Cemu to?! Pa onda Krakov - kome treba linija Krakov-Beograd?!
[ ademare @ 21.06.2023. 13:58 ] @
Ko se uzda u Dijasporu kao klijentelu za avio saobracaj , nacionalne kompanije u startu je nahebao

Da parafraziram cuvenu repliku iz filma koju svi znamo !

Svakako da je Dijaspora znacajna klijentela ali ni tu nema tolikog interesovanja da se napune svi letovi ! Pa nije Svaba ili Francuz naivan pa on nece dijasporin deo kolaca vec sve prepusta AS-u ?

Dubai je logicna linija jer je to jedan od Najvecih Air Hubova na planeti ! To je avio centar sveta i odatle se leti bukvalno na svaku tacku planete . Znaci kao presedanje ! Jer su tu najvece kompanije , Air Emirati, Etihad itd.

U rangu Frankfurta ili Njujorka !

Sve ostalo je na " dugackom stapu " .

Jer kada posmatras strukturu Dijaspore ubedljivo najmanje ljudi koristi avion ? Najvise zbog cena koje nisu male . A ni EU nije daleko pa autom se stigne brzo i svaki nas covek ima auto . Avion skoro niko

Nasi autoputevi i dalje zive najvise od Turaka koji leti idu dzumle za Turkistan preko Srbistana

Avioni se najmanje koriste ! Cak i tzv. lowcost kompanije sve vise napustaju ovo nase trziste !
[ luaay @ 22.06.2023. 19:17 ] @
[quote]B3R1:
Citat:
ademare:
Cemu to?! Pa onda Krakov - kome treba linija Krakov-Beograd?!

Meni treba.
Bg-Krakov je savrsena linija. Pravi poduzetnik ima njuh za inovaciju ,sluša tržište i zna kakvu klijentelu skuplja.
[ Ivan Dimkovic @ 22.06.2023. 21:01 ] @
Obicno nacionalne avio kompanije tj. avio kompanije koje imaju nekakav tal sa drzavom ili su delom drzavne i iz toga crpe beneficije (neki vid ogranicenja konkurencije) - za uzvrat moraju da drze neprofitne linije, koje drzavi trebaju iz politickih, diplomatskih i kakvih god... razloga.

Tako da, vrlo verovatno Air Serbia nema izbora vec da servisira linije koje neki Ryanair ili Wizz ili EasyJet, Transavia itd.. svakako ne bi takao.

Isto tako nema puno smisla pricati o isplativosti linija sve dok ta kompanija vrlo verovatno nema izbora niti moze autonomno da odluci da gasi takve linije.
[ ademare @ 23.06.2023. 08:58 ] @
Jeste , to je upravo tako .

Firme koje su u drzavnom vlasnistvu kao sto je AS, poslednji prioritet im je profit .

Sve ostalo je vaznije od toga .
[ Java Beograd @ 23.06.2023. 18:42 ] @
Sinoć doleteo na Bgd aerodrom. Niko me nije vuko za rukav: taksi, taksi.
[ Darko Nedeljković @ 03.08.2023. 17:05 ] @
Potrebna mi je pomoć za novonastalu situaciju.

U junu sam kupio kartu za let air srbije 9. oktobra.
Danas mi stiže email da je AirSerbia pomerila taj let za tačno 24h ranije, znači 8. oktobar. Nisu pitali da li mi odgovara ili želim da poništim, nego jednostavno - let ide 24h ranije, evo vam nova karta u prilogu emaila!

Da li se to nekada nekom dogodilo i imaju li oni to pravo da urade?
Ja osmog nikako ne mogu da putujem, čak šta više celo to putovanje tamo i nazad sam organizovao kako bih prisustvovao porodičnom događaju koji se održava osmog u srbiji. Pretpostavljam da cu naći neku drugu varijantu, a ako ne onda uopšte neću ići tamo, dakle propada mi let u suprotnom smeru, još neki povezani letovi, hotel itd. Rezervisao sam pre nego što je "beograd postao afrika" tj. u vreme dok je vazdušni saobraćaj sa srbijom funkcionisao normalno, pa nisam uzimao nikakva ona osiguranja da mogu da otkažem pa da mi vrate pare. Jer - znao sam da ja neću da otkažem i da mi taj let sigurno treba. I šta sad? Da zaboravim ovo što sam platio i platim ponovo za dan koji hoću da putujem? Berovali ili ne, najnormalnije nude u prodaji kartu za taj dan i vreme kad je bila moja karta! A sta ako kupim pa mi za mesec dana i novu kartu promene??? Ili da zaboravim da je srpski vazdušni saobraćaj ikada postojao, odem u budimpeštu automobilom pa odatle da letim? Jeste mi ogromno cimanje, ali mi feluje kso jedina moguća opcija. Ili su dužni da mi vrate pare? Ako od para nema ništa, onda kontam da je logično da se uredno čekiram online bez obzira što neću putovati, da im ne bih omogućio da moje sedište prodaju nekom drugom.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 03.08.2023. u 18:18 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 03.08.2023. 17:36 ] @
Citat:
Darko Nedeljković
Da li se to nekada nekom dogodilo i imaju li oni to pravo da urade?


Vise puta, sa nekadasnjim JAT-om - samo sto je pomeranje bilo koji sat ranije i najava 48h pre. Nije prijatno.

Avio kompanija ima pravo da promeni vreme leta, ono sto je bitno je u koju kategoriju svrstavaju tu promenu i od te kategorije zavise tvoja prava.

https://www.airserbia.com/en/f...general-conditions-of-carriage

Citat:

9.1 SCHEDULES

The flight times shown in timetables may change between the date of publication and the date you actually travel. Air Serbia does not guarantee them to you and they do not form part of your contract with Air Serbia.

Before Air Serbia accept your booking, we will notify you of the scheduled flight time in effect as of that time, and it will be shown on your Ticket. It is possible we may need to change the scheduled flight time subsequent to issuance of your Ticket. If you provide Air Serbia with contact information, we will endeavour to notify you of any such changes. If, after you purchase your Ticket, Air Serbia make a significant change to the scheduled flight time, which is not acceptable to you, and we are unable to book you on an alternate flight, which is acceptable to you, you will be entitled to a refund.


Nazovi njihov korisnicki servis, objasni situaciju i vidi koje opcije nude.
[ Darko Nedeljković @ 03.08.2023. 20:23 ] @
Hvala, pokušaću sutra da kontaktiram njihovu službu za reklamacije, mada ljudi pričaju da uopšte ne odgovaraju na reklamacije ovih poslednjih nedelja
[ Ivan Dimkovic @ 03.08.2023. 21:57 ] @
Pripremi se, moze da se desi da dobijes nekog ko nije bas operativan, onda zovi ponovo.

Kljucna stvar je da li 24h pomeraj za dan ranije tretiraju kao 'znacajnu' promenu ili ne, mozda neko zna ovde ili, jos bolje, radi u toj firmi. Ne bi trebalo da ne smatraju, nadam se, posto je pomeraj u nazad gadnija stvar nego u suprotnom smeru.

Pitaj da te rerutiraju... ne znam u kojoj je grupaciji Air Serbia, ako ima neko iz iste grupacije onda je njima to jeftinije nego da rerutiraju sa drugom grupacijom (u kom slucaju placaju max. cenu interno), mozda ako mozes nije lose da sam prvo proveris kojih letova / kombinacija ima pa da budes max. pripremljen kad budes trazio rerutiranje. Prvo gledaj istu grupaciju, a onda i druge (posto, ako imas prava, onda i to jeste opcija - ali samo ako moraju).

Citat:

Ako od para nema ništa, onda kontam da je logično da se uredno čekiram online bez obzira što neću putovati, da im ne bih omogućio da moje sedište prodaju nekom drugom.


Ako ti je to cilj, moguce je da ti nece pomoci cekiranje, kad se ne pojavis na gejtu stavice nekog ko je standby ako je let rasprodat (cesto se proda vise karata nego sto je sedista, plus imas i druge izvore 'upadaca' sa zakasnelih letova / promena itd.).
[ Java Beograd @ 04.08.2023. 07:42 ] @
Svako pomeranje veće od 3 sata je "značajno" i omogućava povrato novca 100%
[ B3R1 @ 04.08.2023. 11:05 ] @
Ako se nalazis u Beogradu najbolje da odes licno u njihovu filijalu, bilo ih je nekada 5-6, ali cini mi se da je jedina preostala kod Tasa, pored Crkve Svetog Marka.

Jedno je kada ti pomere let za par sati tamo-vamo, a deseta stvar je kada ti promene datum leta.
[ MajorFatal @ 04.08.2023. 17:24 ] @
Današnji kurir prati današnji es, a pre neki dan epizoda o medijima kad niko nije znao ko je vlasnik kurira :)

[ Darko Nedeljković @ 04.08.2023. 20:39 ] @
Evo, dobio sam odgovor. Smatraju da se promena od 24h smatra minornom promenom koja ne utiče značajno na kvalitet putovanja, pa akoodustanem smatraće to mojim dobrovoljnim odustankom, za koji nije predviđen povraćaj novca, ali će da mi "izađu u susret" i ponude da mi vrate 10 evra ako odustanem :D

Realno, to je pljačka. Ako to tako može, čudno je da se druge firme nisu tog setile. Na primer, odeš da kupiš BMW, uredno platiš cenu koju traže i oni ti donesu ključeve od Fiat-a uz obratlozlozenje daje tominorna promena, fiat isto ima tockove, volan, vrata, sedišta i branike. Ako nećeš Fiat, vrate ti 10 evra i čekaju sledećeg kupca. Zašto ne bi moglo?
[ Darko Nedeljković @ 04.08.2023. 21:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pitaj da te rerutiraju... ne znam u kojoj je grupaciji Air Serbia, ako ima neko iz iste grupacije onda je njima to jeftinije nego da rerutiraju sa drugom grupacijom (u kom slucaju placaju max. cenu interno), mozda ako mozes nije lose da sam prvo proveris kojih letova / kombinacija ima pa da budes max. pripremljen kad budes trazio rerutiranje. Prvo gledaj istu grupaciju, a onda i druge (posto, ako imas prava, onda i to jeste opcija - ali samo ako moraju).

Najveća komedija je to da oni i dalje prodaju karte za datum i vreme kad ja želim da letim i to je deo koji ne znam kako da razumem. Ako treba kupio bih ja još jednu kartu, ali pretpostavljam da će mi i na toj drugoj pre putovanja promeniti datum.

I druga stvar, kažeš dešavalo se isto i JAT-u? Moguće, ali od pre par meseci je postala default situacija da svaki let mora da ima neki problem. Jako retka situacija je da sve prodje kako je planirano.

Možda jednostavno treba eliminisati AirSerbia iz tog i svih budućih planova. Mogu da iskombinujem neki let wizzairom, još je i jeftinije, a ja magarac izaberem airserbia! Dobro, ne mogu toliko da krivim sebe - u trenutku kada sam kupio kartu nije se znalo apsolutno ništao o totalnoj dezorganizovanosti naše aviokompanije. Sada ne znam ima li čoveka koji bi izabrao da leti sa AirSerbia ako postoji bilo kakva druga alternativa. Ne znam imali negde neka statistika kašnjenja, ako ima prilično je izvesno da je AirSerbia najgora u evropi.

Nego, ne znam da li druge kompanije lete kako treba iz beograda? Znam da osim što airserbia ima problem totalne dezorganizacije, izgleda da i aerodrom ima isti takav problem, ali pretpostavlja se da ce resiti do oktobra?
[ Darko Nedeljković @ 04.08.2023. 21:09 ] @
Citat:
Java Beograd:
Svako pomeranje veće od 3 sata je "značajno" i omogućava povrato novca 100%

Pretpostavljam da ostvarenje tog prava podrazumeva advokata, ročišta, presudu, izvršitelja. Mislim da je izlaganje tom stresu veći problem nego jednostavno pustiti da budeš odžeparen i oni igraju na tu kartu.

A opet, pustiti da me odžepare je isto užasan osećaj, otprilike kao naguziti se i skinuti gaće.
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2023. 22:28 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Evo, dobio sam odgovor. Smatraju da se promena od 24h smatra minornom promenom koja ne utiče značajno na kvalitet putovanja, pa akoodustanem smatraće to mojim dobrovoljnim odustankom, za koji nije predviđen povraćaj novca, ali će da mi "izađu u susret" i ponude da mi vrate 10 evra ako odustanem :D

Realno, to je pljačka. Ako to tako može, čudno je da se druge firme nisu tog setile. Na primer, odeš da kupiš BMW, uredno platiš cenu koju traže i oni ti donesu ključeve od Fiat-a uz obratlozlozenje daje tominorna promena, fiat isto ima tockove, volan, vrata, sedišta i branike. Ako nećeš Fiat, vrate ti 10 evra i čekaju sledećeg kupca. Zašto ne bi moglo?


Probaj da eskaliras, mozda ce da ti ucine i refundiraju ili rerutiraju let. Ne znam kako stoji stvar sa zakonima tj. da li se nesto promenilo od 2012 (https://www.aviokarta.net/koja...nika-u-slucaju-pomerenog-leta/)

Na zalost, EU pravila, koja su kud i kamo bolja, kace samo letove ne-EU kompanija iz EU (ne i ka EU) - https://europa.eu/youreurope/c...senger-rights/air/index_en.htm

https://europa.eu/youreurope/c...er-rights/air/faq/index_en.htm

Citat:

The airline changed the departure time and my flight now leaves earlier than originally scheduled. What can I do?

A flight which has been brought forward by more than one hour is considered a cancelled flight. You have the same rights as in case of a flight cancellation.

[ Bojan Basic @ 04.08.2023. 22:28 ] @
Da li taj pomeren let ima isti broj kao stari let, ili su ti možda promenili i broj leta? Jer ako su slučajno promenili broj leta, to se onda vodi kao otkazan let (inicijalni), i tu imaš veća prava nego u slučaju pomeranja (ali avio-kompanije često žele da to predstave kao pomeranje iako formalno-pravno nije, nadajući se da ti to ne znaš).

Inače, Java je donekle u pravu kad pominje ova tri sata. To jeste uniformna granica za celu Evropu (uključujući i Er Srbiju, jer se i na njih primenjuje relevantna EU uredba), ali se granica odnosi na kašnjenje — drugim rečima, ako let zakasni više od tri sata (u dolasku), imaš pravo na solidnu kompenzaciju (i to bi trebalo da ide potpuno rutinski, postoje i posrednici koji sve rade u tvoje ime a da im ne platiš unapred ni dinar, nego oni sebe namire od procenta nakon što izdejstvuju tvoju kompenzaciju; doduše, nisam lično nikada koristio takve usluge, ali verujem da funkcionišu glatko). Što se pomeranja leta tiče, i šta se u tom slučaju smatra „značajnim“, to nažalost zavisi od politike avio-kompanije. Ne znam šta je zvanično u slučaju Er Srbije, i možda ti je informaciju ipak dao neko kome je samo bilo najlakše da te tako otkači (tj. savetujem da probaš još malo da se natežeš s njima), ali mogu zamisliti i da zaista ovde ništa ne možeš (pa ni sa advokatom).
[ Darko Nedeljković @ 05.08.2023. 08:57 ] @
Citat:

Da li taj pomeren let ima isti broj kao stari let, ili su ti možda promenili i broj leta? Jer ako su slučajno promenili broj leta, to se onda vodi kao otkazan let (inicijalni), i tu imaš veća prava nego u slučaju pomeranja (ali avio-kompanije često žele da to predstave kao pomeranje iako formalno-pravno nije, nadajući se da ti to ne znaš).

Na karti je isti broj leta.
A sad vidim da su prestali da prodaju karte za taj moj prvobitni dan. Dva dana nakon promene su ih uredno prodavali za pogresan datum.

[ ademare @ 05.08.2023. 09:41 ] @
Ako nije tajna koja destinacija je u pitanju ?

Pitam zbog frekvencije saobracaja sa tom destinacijom ?

Ako je neka frekventna mozda nesto i uradis , jer ima do tada dva meseca mogu da prodaju 1. kartu ?

[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2023. 11:38 ] @
@Bojan Basic,

Citat:

To jeste uniformna granica za celu Evropu (uključujući i Er Srbiju, jer se i na njih primenjuje relevantna EU uredba), ali se granica odnosi na kašnjenje


U EU se pomeraj za dan ranije smatra za ponisten let sto se prava tice, ali to je EU - sto znaci da kaci samo letove unutar i iz EU kada su ne-EU avio kompanije u pitanju.

U ovom konkretnom slucaju je najbolji pristup pokusaj sa vise agenata avio kompanije, mozda neko izadje u susret i uradi nesto, mada bi svakako trebalo bar refundaciju da ponude osim ako nije neka 'visa sila' (legalno) u pitanju u kom slucaju je to na dobroj volji avio kompanije.

Jeste glupa situacija, ali desava se na zalost.
[ Bojan Basic @ 05.08.2023. 13:49 ] @
@Ivan:

Srbija je potpisnica ECAA sporazuma, i dosta obaveza koje se odnose na EU kompanije samo su prekopirane i za Er Srbiju. Sve ovo o kompenzacijama prilikom kašnjenja i sl. je pokriveno regulativom EC 261, i to je praktično direktno inkorporirano u domaći Zakon o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju. No, problem je što, čak i ako se pomeranje ka ranije tretira kao otkazivanje u EU, to već može biti regulisano nekim dodatnim evropskim propisom i on se ne mora automatski odnositi i na naše područje (i bar koliko je meni poznato, zaista u Srbiji takve klauzule nema, osim ukoliko je promenjen i broj leta, upravo zato sam i pitao Darka u prošloj poruci da proveri broj leta na novoj karti).

Nego, (relativno) nezavisno pitanje:
Citat:
Ivan Dimkovic:
...posto je pomeraj u nazad gadnija stvar nego u suprotnom smeru.

Šta je, filozofski gledano, razlog ovog stava? (Ne samo kod tebe, nego sam čuo već to.) Meni deluje dosta ekvivalentno: nekome je bitno da ostane u polaznom gradu do određenog momenta, i njemu pomeranje za ranije ne odgovara a za kasnije je prihvatljivo; nekome drugom je bitno da stigne u odredišni grad do određenog momenta, i njemu upravo obratno odgovaraju ova pomeranja. A ne vidim zašto bi jedna od ove dve klase ljudi bila jasno brojnija od druge.
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2023. 17:39 ] @
Nije ekvivalentno zato sto npr. ako ti je to poslednja "noga" kasnjenje mozda i mozes da podneses, a put ranije znaci da ne mozes da stignes na tu "nogu".

Ista stvar sa vozovima - ako kasni, manji problem - ako krene ranije, katastrofa (ovo je jos izrazenije u zemljama gde su konekcije kratko vezane "na minut" pa npr. u Japanu se jos intenzivnije izvinjavaju za tako nesto ako se tako nesto i desi ponekad).

Cak i da nije "noga" - ti imas tvoje planove i mozes (mozda) da sacekas, ali ako je pomeraj "u nazad" to se krsi sa tvojim planovima na agresivniji nacin.
[ MajorFatal @ 05.08.2023. 17:52 ] @
"Kod nas" uvek treba pretpostaviti marifetluk, na primer gradonačelnik jagodine, svilajnca i barajeva zakaže let za svojih 10 službenika za udaljenu ali prijateljsku Australiju, ako mu pomere za unapred načisto mu pokvare veoma važne planove, i dođu mu 36.000 eura jer pumpa nije točila benzin.
[ Bojan Basic @ 06.08.2023. 17:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nije ekvivalentno zato sto npr. ako ti je to poslednja "noga" kasnjenje mozda i mozes da podneses, a put ranije znaci da ne mozes da stignes na tu "nogu".

[...]

Cak i da nije "noga" - ti imas tvoje planove i mozes (mozda) da sacekas, ali ako je pomeraj "u nazad" to se krsi sa tvojim planovima na agresivniji nacin.

Moguće da sam ja samo glup u društvu, ali i dalje mi deluje potpuno jednako. Jer ako je taj let npr. prva „noga“, onda polazak ranije možda i možeš da podneseš, a odlaganje znači da ne možeš da stigneš na sledeću „nogu“. Čak i da nije „noga“ – ti možeš da imaš planove tamo gde treba da stigneš, i možeš (možda) stići tamo i ranije, ali ako je pomeraj u smeru odlaganja, to se krši s tvojim planovima na agresivniji način.

Dakle, sve potpuno isti argumenti i za obratan zaključak, samo zavisi od toga koja „noga“ je taj let, ili ako nije „noga“, zavisi od toga da li su ti kritičniji planovi koje si imao pre poletanja ili pak nakon sletanja.
[ MajorFatal @ 06.08.2023. 18:08 ] @
Ma samo navika, navikao si da stvari kasne počev od akademskih 15, zašto nešto kasni najčešće je ad hok razlog, upropašćen doručak, poplava, požar, prevoz te zeznuo, milicija te zaustavila, na sve to studenti koji čekaju predavanje su svi odjednom obavešteni da kasni, ako su se pojavili u zakazanom terminu.

Šta tačno treba da se desi da bi pomerio predavanje za ranije? Pa očigledno ti nešto iskrslo za originalni termin, i ti sad kalkulišeš i da obezbediš sebi originalni termin a i da održiš predavanje. Pride prepreka nije ad hok kao u prvom slučaju, nego očigledno kalkulišeš sa za taj momenat trenutkom u budućnosti, a to često može da se hendluje na više načina. Pride niko još nije video budućnost pa moramo da verujemo tvojoj proceni. I na sve to studenti svi moraju da budu obavešteni na neki drugi a siguran način obaveštavanja, a ne samim prisustvom. Na sve to ljudi svoje planove prave sukcesivno, po redu pojavljivanja, kad nešto pomeriš za unapred oni svi moraju da preprave svoje rasporede, izbace nešto što su zamislili, ubace predavanje. Odlaganje samo odloži planirani događaj za negde dalje u budućnosti koja je pretpostavka slobodna za nove događaje.

U tom smislu pomeranje unapred deluje kao veće rušenje nečijih prava, onome ko svoje vreme uknapljuje, i ima važne obaveze naravno da je podjednako loše u oba slučaja zašto je osujećen, pomeranjem unapred ili unazad..
[ ademare @ 06.08.2023. 18:57 ] @
Meni ovaj sajt " Air Serbia " deluje kao tipicni Kineski sajt za navlacenje ljudi !!

Evo bas sam ovih dana gledao povodom teme , kakva je situacija i koji god let da pogledam u narednih 2 meseca , makar i za destinacije gde postoje po dva leta dnevno , jedan AS a drugi neko levi za njih sta se moze videti ?

Za Bukvalno SVE letove ima karata i to 1-4 ??!?!?

Znaci nema ni rasprodatih , nisam bas gledao one koji lete danas-sutra vec malkice dalje, tako da za bliske ne tvrdim , ali za ove dalje da !

I Uvek carobnih 1-4 ? Nijedan avion nije poluprazan , svugde je " kupi odmah sada ili idi peske "


Kakva je veza ovog ociglednog Navlacenja , sa Kineskim Tresh sajtovima ! Pa tamo ima dosta navlacenja , mada od toga nije izuzet ni jedan Ebay ! Pa skoro uvek imate "poslednji komad " necega , ili jos nekoliko komada samo sto se nije rasprodalo ?!

A u stvarnosti tuga , avioni lete cesto poluprazni , a Kinezi ne znaju sta ce sa svojim Drangulijama !
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2023. 19:04 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nije ekvivalentno zato sto npr. ako ti je to poslednja "noga" kasnjenje mozda i mozes da podneses, a put ranije znaci da ne mozes da stignes na tu "nogu".

[...]

Cak i da nije "noga" - ti imas tvoje planove i mozes (mozda) da sacekas, ali ako je pomeraj "u nazad" to se krsi sa tvojim planovima na agresivniji nacin.

Moguće da sam ja samo glup u društvu, ali i dalje mi deluje potpuno jednako. Jer ako je taj let npr. prva „noga“, onda polazak ranije možda i možeš da podneseš, a odlaganje znači da ne možeš da stigneš na sledeću „nogu“. Čak i da nije „noga“ – ti možeš da imaš planove tamo gde treba da stigneš, i možeš (možda) stići tamo i ranije, ali ako je pomeraj u smeru odlaganja, to se krši s tvojim planovima na agresivniji način.

Dakle, sve potpuno isti argumenti i za obratan zaključak, samo zavisi od toga koja „noga“ je taj let, ili ako nije „noga“, zavisi od toga da li su ti kritičniji planovi koje si imao pre poletanja ili pak nakon sletanja.


Zavisi, pomeranja "u nazad" su daleko redja od kasnjenja, pa su i planovi obicno takvi da imaju 'bafere' za kasnjenje a daleko redje za slucaj da nesto bude pomereno u nazad.

Verovatno vise socijalni konstrukt nego nekakvo pravilo na koje bi mogao primenjivati matematiku.
[ MajorFatal @ 06.08.2023. 20:27 ] @
Pa sad, vremenski period od ovog momenta do zakazanog događaja je konačan i ograničen, a posle zakazanog događaja beskonačan i neograničen, matematika poznaje termine konačno i beskonačno, tako da zaključimo loše je kad neko pomeri zakazani događaj :)
[ Darko Nedeljković @ 06.08.2023. 22:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Verovatno vise socijalni konstrukt nego nekakvo pravilo na koje bi mogao primenjivati matematiku.

Da, deluje ludo, ali izgleda da moj mozak upravo tako funkcioniše. Let za dolazak na pomenuti porodični događaj sam izabrao par dana pre početka, a povratak odmah po završetku. Što reče i major programirani smo tako, navikli smo na kašnjenja i otkazivanja, tako da ako smo u prilici ostavljamo sebi rezervno vreme, ali mogućnost da avion krene 24 sata ranije, to mi ni u trenucima totalnog pesimizma nije palo na pamet!
[ B3R1 @ 07.08.2023. 09:40 ] @
Citat:
ademare:
Meni ovaj sajt " Air Serbia " deluje kao tipicni Kineski sajt za navlacenje ljudi !!

Zezas? Ne znas ti dobra, stara vremena Jata. Moje prvo iskustvo s njihovom poslovnicom u Amsterdamu, davne 2001. Tada su karte jos uvek bile papirne i kupovale su se fizicki. Filijala u najskupljem delu grada, odmah do Rijksmuseuma, ali jedva sam je nasao jer je firma JAT vec bila totalno nevidljiva od prasine koju niko godinama nije obrisao. Ulazim u poslovnicu, a za razliku od ostalih turistickih agencija, tamo svi ozbiljni, cutljivi, namrgodjeni kao da je neki parastos u toku. Ja saopstio za kada mi treba let, mrzovoljni lik s teskim crnogorskim akcentom je kuckao nesto i rekao: "Evo, imamo let, cena toliko i toliko". Ok, vadim bankovnu karticu, kad lik rece ... bolje reci "zapeva":

- Aaa, bogumi, ne primamo tooo, jadaaaan ...
- Kako ne primate?
- Pa ne raaadii nam linijaaaaa ...
- Pa kako da platim?
- A ne znaaam, imas bankomat tamo iza coska, pa se vrati

Ok, tako sam i u radio. Vracam se u poslovnicu, kad isti lik kaze:

- A cijena je porasla !!! Sada je ...

Ne znam kako sam se iskontrolisao da ga ne nokautiram, ali sta sam mogao - platio sam tu "cijenu" i izasao, da ne kvarim savrseni mir parastosa, kome su samo falili tamjan, popovi i one zene sto naricu.

Uzgred, i u to vreme su imali cesto nekakve promotivne cene. Objave tako BEG-AMS - cena 200 DEM/NLG (vreme pre uvodjenja evra). Ja zovem da pitam za koje datume imaju te promotivne karte, kad oni: "Jao, znate, sve smo rasprodali". A oglas objavljen tog dana. Kasnije sam saznao da su te poslovnice Jata po zapadnim gradovima uvek dobijale po 20-tak karata ukupno koje su cuvali za svoje prijatelje i rodjake, kojima su redovno javljali kada dobiju promocije.

Srecom, ukinuli su te uhlebe po svetu jos pre 10-tak godina.

Air Serbia je samo nasledila taj isti jatovski duh.
[ B3R1 @ 07.08.2023. 10:21 ] @
Nego, upravo sam cuo najnoviji "biser" sa Aerodroma Nikola Tesla.

Dodjes na aerodrom s odradjenim online checkin-om ... i to ne za neku low-cost kompaniju, vec KLM. I aerodromsko osoblje te 'ladno vrati na checkin salter. Kazu - KLM ne prihvata boarding karte na telefonu, kao ni odstampane kod kuce, vec islkjucivo one izdate na salteru. Kao pre 20 godina?! Nikome nije jasno zasto, to su izgleda uveli od jutros. Ljudi besni, red se produzio, guzva ... i bez potrebe su svemu tome dodali ljude koji putuju samo s rucnim prtljagom, da guzva bude jos veca.

Tako da nisu samo Air Serbia i neke low-cost kompanije te koje prave probleme, eto sada i KLM ...
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2023. 10:26 ] @
E e eee - nekadasnji JAT sa tom domacinskom atmosferom je imao i prednosti, npr. ja izboksovao dil da uvek dobijam 'V' tarifu (najjeftinija) uvek zato sto sam im nesto pomogao (ni ne secam se vise sta). O prebacivanju u biznis klasu ako znas pilota i da ne pricam :-)

Sajt Air Serbia-e je generacijski pomak u odnosu na JAT, ali nista od "domacinske atmosfere" :-)

Od kad su pre nekoliko godina omogucili e-checkin bez da se visi na salteru sasvim je OK... mada, naravno usvojili su i sve ostale "svetske" trendove, tipa cene karata kao nekad u biznis klasi ali "eco lite" bez prtljaga kao Ryanair. Takav je progres, nesto dobijes - nesto izgubis :-)

Mada, iskreno, vecina avio kompanija (pogotovu "nacionalnih" po Evropi, cast izuzetcima) su golo s*anje i stres ako mene pitas. Avio prevoz je postao odavno muka, prvo su pretvorili ekonomsku klasu u klasu za sardine, a sad mase to rade i sa biznis klasom pa ostaje prva za koju traze bubrege. Onda su nekadasnji komfor u ekonomskoj nazvali "premium economy" za koji naplacuju cesto duplo dok masa avio kompanija ima toliko nabijena sedista* da vise ni laptop ne mozes da stavis osim ako ne platis nekoliko desetina EUR za sediste koje bi trebalo biti civilizacijski minimum.

Na to dodati i sigurnosni cirkus pre leta (za ljude van Sengena i posle leta ako presedaju) pa je celo iskustvo uporedivo sa torturom.

A najjaci su EU prevoznici (ukljucujuci i Air Serbia-u koja je preuzela sve te dobre metode zapadnih kolega) gde se sada ekonomsko sediste sa slobodnim srednjim naziva "biznis klasa" na kratkim destinacijama - sa 'odgovarajucom' tarifom. Ko je malo stariji se seca da je JAT-ova biznis klasa u 737-300 bila sa onim koznim "foteljama"... a sad su i oni uhvatili "moderne trendove".

(*) https://www.seatguru.com/charts/shorthaul_economy.php

Iberia, 28" - 17"
Air Mauritius, 38" - 18"

Oba su Airbus A319... jedno je pakao, drugo je normalno sediste. Jbg.
[ B3R1 @ 07.08.2023. 10:45 ] @
Dobro je jos da ne prodaju karte za stajanje.

Negde pre 25 godina je po Beogradu kruzila urbana legenda kako na letovima BG-CG pustaju ljude da stoje za manje pare ... :-)
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2023. 11:01 ] @
Ne secam se da je bilo stajanja, ali je bilo sedenja u klonji, bar pre 30-tak god. Koliko je to bila cesta pojava, to ne znam.

Mada realno, sasvim druga su to vremena bila, tesko da moze da se poredi sa danasnjom praksom zlostavljanja.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2023. 11:08 ] @
Citat:
B3R1:
Nego, upravo sam cuo najnoviji "biser" sa Aerodroma Nikola Tesla.

Dodjes na aerodrom s odradjenim online checkin-om ... i to ne za neku low-cost kompaniju, vec KLM. I aerodromsko osoblje te 'ladno vrati na checkin salter. Kazu - KLM ne prihvata boarding karte na telefonu, kao ni odstampane kod kuce, vec islkjucivo one izdate na salteru. Kao pre 20 godina?! Nikome nije jasno zasto, to su izgleda uveli od jutros. Ljudi besni, red se produzio, guzva ... i bez potrebe su svemu tome dodali ljude koji putuju samo s rucnim prtljagom, da guzva bude jos veca.

Tako da nisu samo Air Serbia i neke low-cost kompanije te koje prave probleme, eto sada i KLM ...


Zvuci kao da je otisao neki sistem, da li znas da li kaci samo KLM ili sve ostale koji polecu odatle?

Jedino drugo objasnjenje je neki bezbedonosni (sigurnosni cirkus) dogadjaj tipa da hoce svima da provere dokumente pre gejta, nesto slicno kao za vreme COVID sr*anja kad su na nekim aerodromima to trazili zbog onih testova / vakcina i sl.

Sve u svemu, smor.
[ B3R1 @ 07.08.2023. 11:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zvuci kao da je otisao neki sistem, da li znas da li kaci samo KLM ili sve ostale koji polecu odatle?

Kazu samo KLM ... jos ovi aerodromski sluzbenici komentarisu kako samo s tom kompanijom imaju probleme. Ovo "imaju probleme" zvuci kao da to traje vec par dana.
Citat:
Jedino drugo objasnjenje je neki bezbedonosni (sigurnosni cirkus) dogadjaj tipa da hoce svima da provere dokumente pre gejta, nesto slicno kao za vreme COVID sr*anja kad su na nekim aerodromima to trazili zbog onih testova / vakcina i sl.

To je do sada radio WizzAir standardno, cak i pre korone, ali oni su to tako radili oduvek. KLM nikada do sada i to jeste prilicno cudno.

UPDATE - objasnjenje sa saltera: u pitanju jeste bezbednosni protokol. Od pre par dana Srbija je na nekakvoj listi bezbednosnih rizika oznacena crvenom bojom i neke inostarne avio-kompanije vise ne prihvataju online checkin iz Beograda, vec mora da se ide na salter. I to jeste ok, ali onda je trebalo barem da iskljuce online check-in na KLM sajtu za polaske iz Beograda. A ne da ljude dovode u situaciju da se pojave na aerodromu, misleci da imaju vremena da stignu na let ... i onda mosha ...

Ok, sada i vi ostali znate - ako ovih dana letite iz Beograda, spremite se i na ovo dodatno maltretiranje.

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 07.08.2023. u 12:39 GMT+1]
[ Java Beograd @ 07.08.2023. 11:38 ] @
Citat:
B3R1:
Nego, upravo sam cuo najnoviji "biser" sa Aerodroma Nikola Tesla.

Dodjes na aerodrom s odradjenim online checkin-om ... i to ne za neku low-cost kompaniju, vec KLM. I aerodromsko osoblje te 'ladno vrati na checkin salter. Kazu - KLM ne prihvata boarding karte na telefonu, kao ni odstampane kod kuce, vec islkjucivo one izdate na salteru. Kao pre 20 godina?! Nikome nije jasno zasto, to su izgleda uveli od jutros. Ljudi besni, red se produzio, guzva ... i bez potrebe su svemu tome dodali ljude koji putuju samo s rucnim prtljagom, da guzva bude jos veca.

Tako da nisu samo Air Serbia i neke low-cost kompanije te koje prave probleme, eto sada i KLM ...

Ovo nije ništa čudno. Istovetno ovako sam u Švedskoj, Wiz Air.
[ Bojan Basic @ 07.08.2023. 13:01 ] @
Citat:
ademare:
Meni ovaj sajt " Air Serbia " deluje kao tipicni Kineski sajt za navlacenje ljudi !!

Evo bas sam ovih dana gledao povodom teme , kakva je situacija i koji god let da pogledam u narednih 2 meseca , makar i za destinacije gde postoje po dva leta dnevno , jedan AS a drugi neko levi za njih sta se moze videti ?

Za Bukvalno SVE letove ima karata i to 1-4 ??!?!?

Teško da je Air Serbia specifična po tome. Evo ja pre tri meseca odem na sajt Lufthanse s namerom da kupim dve karte za izvestan let (za dve osobe). Kad tamo reklamiraju da za taj let postoji još jedna karta po određenoj ceni i to je to, posle karte poskupljuju. Znači, i dalje ima mesta u istoj klasi, samo više ne koštaju isto (i nije neka akcija tipa „navali, narode, ako odmah kupiš dve, drugu dobiješ po promotivnoj, 40 € skupljoj ceni!“; nego bukvalno, kad se proda ta jedna, ko god posle toga ode na sajt da kupi karte, cena je ova nova). Uglavnom, pošto sam pretpostavio u čemu je stvar, kupio sam samo jednu kartu, a onda došao opet dan-dva kasnije i kupio još jednu kartu po onoj prvobitnoj ceni (i gle čuda, ponovo je bilo samo još nekoliko po toj ceni, ne sećam se da li opet jedna ili sad 2-3-4, ali taj red veličine).

Sistem formiranja cena od strane avio-kompanija je jezivo komplikovana stvar, oni implementiraju bezbroj trikova kako bi izvukli sebi svako zrno profita, koliko god to izgledalo kao navlačenje, pilićarenje, ili čak prosto suludo. (Na primer, umeju da se dese, i to ne tako retko, čak i ovakve situacije. Postoji veza od mesta X do mesta Z sa presedanjem u mestu Y. I taj let od X do Z košta neke pare. A ako neko želi da putuje samo od Y do Z, to parče leta košta skuplje nego ceo paket od X do Z! A pritom ne možeš, naravno, kupiti ceo paket pa iskulirati prvi deo i iskoristiti samo ovu drugu kartu, jer nisu ni oni sisali vesla, lepo su se pokrili, pa tako ako se ne pojaviš na prvom delu leta, računa se da si odustao i bude ti otkazano i drugo parče.) Nije Air Serbia ništa posebno po tome, to je prosto način na koji sistem funkcioniše generalno. No s druge strane, upravo ta nepredvidivost i jeste razlog zašto je često moguće izbunariti neke ekstrapovoljne varijante (počev od, prosto, kupovine karte u poslednji čas ako ti nije mnogo bitno gde hoćeš da ideš, pa do nekih dosta blesavih kombinacija), te ko voli, nek izvoli.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2023. 13:15 ] @
Citat:
Bojan Basic
A ako neko želi da putuje samo od Y do Z, to parče leta košta skuplje nego ceo paket od X do Z!


To je cista eksploatacija ponude i potraznje - ljudi sa vise prihoda su spremni da plate vise direktne letove (bez presedanja), sto avio kompanije naravno obilato koriste.

Sa druge strane, smicalice tipa ponistavanje ostatka leta ako preskocis predhodnu etapu su cista prljava igra... a ne staje se na tome, neke avio kompanije gase "status" ako primete da osoba sa "statusom" pokusava da prodje jeftinije na taj nacin.

Kao i advokati i sl. - avio kompanije su nuzno zlo, sa akcentom na zlo.

Citat:

No s druge strane, upravo ta nepredvidivost i jeste razlog zašto je često moguće izbunariti neke ekstrapovoljne varijante (počev od, prosto, kupovine karte u poslednji čas ako ti nije mnogo bitno gde hoćeš da ideš, pa do nekih dosta blesavih kombinacija), te ko voli, nek izvoli.


Na zalost, "poslednji cas" sve redje vazi za regularne letove (ne carter). Plus, i tada kad mislis da si nasao super dil mogu da se dese iznenadjenja.

Npr. pre N godina, nasao super povoljnu varijantu za FRA-LCY, idealno sletis direkt u London, a obicno karte vise stotina EUR... moja je kostala $160 (sa akcentom na $).

Kupim ja to srecan sav.. dobijem kartu sve regularno, kad ono... posle nekoliko sati, prc: stize mail da je karta stornirana, ponuda vazi samo za USA (mozes misliti, pun q USAianaca koji lete iz Frankfurta za London City).

Asimetrican odnos snaga, zlotvori su mnogo jaci.
[ kosmopolita @ 07.08.2023. 14:46 ] @
Citat:

Kupim ja to srecan sav.. dobijem kartu sve regularno, kad ono... posle nekoliko sati, prc: stize mail da je karta stornirana, ponuda vazi samo za USA (mozes misliti, pun q USAianaca koji lete iz Frankfurta za London City).

Asimetrican odnos snaga, zlotvori su mnogo jaci.


Interesantan opis :) Reko ako neko nije pazljivo citao da ne preskoci :)

A ovih dana se Mitrovic provozao Beogradom sa USA zastavom...
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2023. 15:00 ] @
Avio kompanija je bila British Airways, ja kupio kartu sa americke expedia-e (expedia.com) - kad ono medjutim.
[ Java Beograd @ 02.09.2023. 11:28 ] @
Setih se ove teme:

https://www.b92.net/putovanja/...9&dd=02&nav_id=2391254

'Ladno su prodavali karte i 40 dana nakon što je let već bio otkazan.

Australija - Afrika !
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2023. 11:15 ] @
@Darko Nedeljković,

Zanimljivo imao sam slicnu situaciju sad za let za majku iz Beograda. Air Serbia me obavestio da su pomerili let i urnisali konekciju.

Srecom, let je kupljen preko agenta (booking.com) pa su oni rebukirali let iz Beograda za dan ranije kako bi stigla na konekciju, plus $100 + $12.5 troskovi za nocenje/klopu.

Mozda za sledeci put kupi let preko agenta, sa nekom karticom koja ima zastitu od ovakvih stvari cisto kao duplo osiguranje ako agent/kompanija prave problem.

Da li si uspeo nesto da uradis preko avio kompanije direkt?
[ Darko Nedeljković @ 03.10.2023. 12:39 ] @
Tom prilikom kad sam poslao email dobio sam automatski odgovor da ce mi se javiti cim budu imali vremena i od tad je proslo, koliko, dva meseca otprilike. Procitao sam na fejsbuku da od razgovora sa njima nema nista, jedino tuzba ko hoce. Od posrednika sam dobio pobudu da mi vrate 10 evra, rekao im nek zadrze i to pa popiju nesto i to se tako zavrsilo. Kupio drugu kartu preko drugog prevoznika i posrednika, za sad je izgleda sve ok.
[ B3R1 @ 04.10.2023. 09:21 ] @
Nesto primecujem u poslednje vreme da je letenje postalo odvratno iskustvo gotovo svuda. Vise nema nikakve razlike gde i odakle letis - svuda ista prica: guzve na aerodromima nesnosne, svi letovi uvek 100% puni, retko koji polazi i stize na vreme. Nekada je to bio slucaj samo tokom leta i oko Nove godine, ali sada su guzve svih 365 dana u godini! A na svim aerodromima svuda su redukovali ljudstvo i to ne samo aerodromsko ljudstvo, nego i npr. one zvanicne sluzbe - granicnu policiju, carinike itd. Jos je i beogradski aerodrom sjajan u poredjenju sa mnogim drugima.

S druge strane, uprkos svim problemima i duzim putovanjima, vozovi postaju sve prihvatljivija alternativa ... do odredjene mere, naravno. Neces vozom ici od Lisabona do Istanbula, to jeste vec mucenje. Ali recimo, sve do nekih 8 sati klackanja je sasvim podnosljivo. Nazalost, neizvodljivo za putovanja iz/ka Srbiji ...
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2023. 10:33 ] @
To je trend koji je poceo jos pre 20-tak godina, prvo u USA a onda se prosirio i (skoro) svuda drugde po svetu (mada, USA i dalje prednjaci po kolicini neprijatnosti koje ce putnici morati da preguraju na svom putu) :-(

Mada, posle par decenija trenda na dole, polako se naziru bar neka mala poboljsanja - moderni skeneri ne zahtevaju vadjenje elektronike i tecnosti i polako pocinju da bivaju u siroj upotrebi, sto ce ubrzati protok i smanjiti mizeriju. Na zalost, to sto dobijamo sa time, aerodromi anuliraju sa smanjenjem broja zaposlenih sto stvara guzve na sasvim drugim mestima. Recimo zbog manjka zemaljske operative se skoro uvek trudim da letim samo sa rucnim prtljagom, zato sto mozes solidno da se nacekas dok ti ne stigne check-iran prtljag na traku.

Citat:

Jos je i beogradski aerodrom sjajan u poredjenju sa mnogim drugima


Iz ono nekoliko puta sto sam bio u poslednje 2 godine, delovalo mi je da intenzivno rade da ga usklade sa svetskim standardima mizerije :-)

Pre neki mesec, ponedeljak ~5:45-6 AM, guzva na pasoskoj kontroli (skoro) kao u Las Vegasu. Sa duplo vise (valjda?) pultova od ranije nekako uspese da naprave havariju, mada posto je to normala i na drugim mestima nije nesto sto bi i zavredjivalo komentar osim cinjenice da su ranije sa 1/2 resursa imali bolji protok... mozda im je nesto crklo taj put, mada ni sledeci put nije bilo puno bolje - ali i dalje bolje nego na nekim zagusenijim mestima.

Najjaca stvar je sto su uposlili neke nesrecnike da idu okolo i da se drekenjaju na ljude koji snimaju guzvu - "zar ne znate da je zabranjeno fotografisanje", nope - znak je daleko ispred :-))) Ali, ako nista drugo, ne moras da se izuvas ili da 'slucajno' budes izabran za detaljni pretres kao u USA npr. :-)

Citat:

S druge strane, uprkos svim problemima i duzim putovanjima, vozovi postaju sve prihvatljivija alternativa ... do odredjene mere, naravno.


+1. U London iz Roterdama idem Eurostarom, 3:20h put + od mene do zeleznicke 10 minuta, do destinacije u Londonu 1 stanica metroa od St. Pancras stanice. Sednes u voz, radis posao, spavas, sta god hoces - drasticno veci komfor od aviona. Security za Eurostar je smesan u odnosu na bilo koji avionski, provera dokumenata zavrsena na stanici odakle se polazi (nema guzve i cekanja kad izadjes iz voza).

ALI to zna i Eurostar, osim ako ne kupis mnogo ranije i fasujes veliki popust, karte su uvek skuplje od aviona. Pariz isto, voz je bolja opcija zato sto te dostavi u centar a ne da se zlopatis sa nekog od aerodroma.

Frankfurt... e tu je prica malo gadnija. U teoriji, moglo bi da parira avionu ali zbog nepredvidljivosti nemacke zeleznice i usporenja, velike su sanse da se put oduzi za koji sat. "Brzi" voz do destinacija u Nemackoj je rizik kako po vreme tako i zivce:)

Ali pazi, ove opcije su dostupne ljudima u Beneluxu, zapadnim delovima Nemacke, severnoj i istocnoj Francuskoj i Londonu... zadji malo dalje od toga, dobar deo juzne Evrope, na zalost nema tako komotne opcije i avion im je cesto jedina brza opcija (sa par izuzetaka).
[ B3R1 @ 04.10.2023. 11:42 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali pazi, ove opcije su dostupne ljudima u Beneluxu, zapadnim delovima Nemacke, severnoj i istocnoj Francuskoj i Londonu... zadji malo dalje od toga, dobar deo juzne Evrope, na zalost nema tako komotne opcije i avion im je cesto jedina brza opcija (sa par izuzetaka).

Tacno tako. Zapravo, ako posmatras celu Evropu, uprkos tome sto Schengen postoji vec 30 godina, nema previse medjunarodnih vozova. Neke zemlje imaju zavidne i veoma guste zeleznicke mreze (NL, CH, DE ...), neke imaju vozove samo izmedju vecih gradova (Skandinavija), ali trans-granicni vozovi su i dalje retkost.

Recimo, izmedju Holandije i Svajcarske imas samo ICE koji prolazi "glatko" kroz 3 zemlje (NL-DE-CH - mislim na voz Amsterdam-Bazel). Slicno tome Eurostar (NL-UK) i Thalys (NL-BE-FR). I to je to. Voz Amsterdam-Berlin mora da stoji pola sata u Bad Bentheimu, jer se tu jos uvek menja lokomotiva. Zasto - pojma nemam.

Takodje, Francuska se svodi samo na Pariz i to je sve. Ako recimo krenes iz Amsterdama ili Brisela za Nicu moras da presednes u Parizu, ali to presedanje znaci metro. :-) Obrni-okreni, tu ti je avion jedina komforna opcija.

A tek o nekom vozu koji bi na regularnoj bazi povezao npr. Milano ili Madrid i skandinavske zemlje nema ni govora, cak ni na nivou idejnog projekta.
[ component @ 04.10.2023. 11:58 ] @
Ako te interesuje šta je problem sa internacionalnim vozovima u Evropi:


5:14
[ ademare @ 04.10.2023. 11:59 ] @
Samo za najbogatije drzave .

Ima na Youtubu covek snima i van te oblasti

Pa isao od Sofije do Bukuresta !?

Ko misli da je Zeleznica Srbistana losa neka pogleda snimak , ovih Perjanica EU

Na 40 stepeni , voz retko ide brze od 40 na sat ! O.K. ima to i kod nas na nekim levim deonicama uz Bugarsku granicu , ali ovo su njima Glavne pruge !

Sto je izgradjeno do 1960 to im je ! Posle nisu ni sraf dodali niti promenili !

Lokomotive Ceske iz 1960 ?? Vagoni polovni iz DDR ??? Kupljeni po "ujedinjenju " .



Isti covek snimao hteo da iz Nemacke , valjda je Nemac , ide u Cesku vozom , kad je stigao do granice , pruga Fali

U Ceskoj naravno ! On isao posle peske kroz neku sumu do pruge, taman mu to bio izlet
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2023. 13:24 ] @
Nije cak ni za najbogatije drzave, dosta njih ima solidnu >domacu< zeleznicu (Holandija, Svajcarska, Francuska - brze vozove, na primer) ali medjunarodna zeleznica je generalno s*anje sa par izuzetaka tipa Eurostar koji je visoko profitabilna linija i koja je verovatno politicki gurana.

Ostatak je patio od ocajne organizacije, manjka standardizacije i verovatno jakog lobiranja auto i avio industrije. Sada se to menja, bar u tragovima, ali ce verovatno vise kaciti domace rute (Francuska npr. hoce da eliminise domace letove gde god to ima smisla) a manje medjunarodne. Evropa je kakofonija raznih standarda i loseg menadzmenta u zeleznicama, te stvari nece lako da se popravljaju.

A sve to moze mnogo bolje - ko god je bio u Japanu npr. Osaka-Tokio, 510km - voz ide bukvalno na svakih 10 min - Nozomi najbrzi je 2h 21min, direkt od centra do centra, u kupeima tisina, ravnomerno klimatizovano - divota. Avionom ne ide niko >osim< ljudi koji imaju konekciju preko Osake ili Tokija.

@component - odlican video, tacno sam mislio na isti dok sam citao poruku :-)
[ Java Beograd @ 04.10.2023. 14:10 ] @
Ja sam zimus lepo i elegantno putovao na relaciji Karlsrue - Strazbur i nazad. Jeste kratka relacija, ali sam zapravo bio na vozu Štutgard - Pariz.

'Vamo ICE, tamo TGV. Lepo, brzo, uredno, na vreme ...



TGV nisam slikao, ali je spičio 265 na jednoj relaciji.
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2023. 15:05 ] @
Dobro je zato sto ima veze sa Francuskom i ta linija se odrzava sa prioritetom. Unutar Nemacke i izmedju DE i NL, Inter-City zeleznica se bukvalno raspada, i to nije nikakvo preuvelicavanje - ne mogu da nabrojim koliko sam puta morao da nocim u levim mestima zbog raspada vozova ali na prste 2 ruke mogu da nabrojim situacije kada stignes na vreme bez problema.

Najgori periodi su pik leta i zime, leti zbog toplote - zimi zbog hladnoce. Manhajm i Keln su 2 tacke koje su redovno problem, Manhajm zbog gustine saobracaja - odlaze skretnice i ostatak signalizacije, Keln zbog spajanja/razdvajanja lokomotiva gde svako malo sa ICE3 setovima neki problem. Problem je sto su Keln i Manhajm na trasama koje kace dobar deo ICE saobracaja u celoj drzavi, pa havarije na njima remete saobracaj u velikom delu zemlje. Nekoliko puta iz Manhajma sam hvatao taksi za Frankfurt Int'l aerodrom od 2019-2022... sta da radis, bolje da te taksi orobi nego da propustis long-distance let. Ako ides na severozapad, najbolja varijanta je da ti bace voz na "scenic route" preko Koblenca i Rajne (+70 min bar)... najgora opcija je da samo stane na stanici uz objasnjenje "Technische Störung" bez ikakvog ETA kad ce da se situacija resi.

Onda prepunjenost - u vreme spica. U Nemackoj nemaju pravo da izbace nikoga sa kartom, pa onda voz samo stane na stanici i ceka na "peer pressure" da ljudi sami izadju. Ako je situacija bas losa (desilo mi se dvocifren broj puta!) zovu muriju da se proseta po vozu - valjda ocekuju da ljudi zaziru od uniforme i to ih natera da izadju. Onda voz krene na sledecu stanicu, stane tu... opet isto. Ili jos bolja opcija, posle pola cuke stojanja na stanici, kondukter dobije autorizaciju da vozi prepunjen ICE voz - pa kud puklo, puklo :-)

A kad crkne klima u tim hermeticki zatvorenim cilindrima leti? :) Happy path je da ima dovoljno flasirane vode za nervozne putnike. Sreca radost :-)

Frankfurt Airport-Kalrsruhe, nekada davno pocetkom 2000-tih kad su uveli brzi ICE3 i zamenili IC servis je na sat vremena isao, 1:06h vreme - znam jako dobro, isao svake nedelje negde. Proslo leto dodjem poslom avionom na FRA, ocekujem da sam u Karlsruhe-u za 1:30 (taman da dodjem do perona, sacekam voz...) - kad ono medjutim: >nema nista ispod 2.5 sati!!!< - znaci nekoliko vozova gledas i ne verujes, svaki kaci neko s*aje - kasni zbog tehnickih problema, kasni zbog prosle konekcije, ovo ono. Mislis, OK, uzecu taksi do Frankfurt-a pa odatle... kad ono, 'oces q sine - vozovi zbog neke renovacije ili tehnickih problema (zaboravih) idu preko Frankfurt Süd, svaki sa kasnjenjem 20-60 min + naravno extra kasnjenje koje ce nakupiti u voznji - opet preko 2h. Da ne verujes.

Imam riznicu fotografija displeja sa >60 min kasnjenjima, otkazivanjima i svim mogucim izgovorima.

Ali su zato pukli pare da ofarbaju lokomotive zeleno da svima kazu kako idu na "zelenu struju", ili u dugine boje za "Pride". Bolje da su te pare ulupali u godisnje bonuse ljudima koji im voze te vozove i odrzavaju mrezu.

...

Mogao bih da rant-ujem ovako 10 strana :-))))

Regionalci su kako - tako i OK, verovatno ne pate od tehnickih problema koji kaci ICE vozove. Novi ICE4 se jos ne kvare toliko, ali dzaba to kad druge stvari odu (skretnice, drugi vozovi) - cirkus.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.10.2023. u 16:20 GMT+1]
[ Manager @ 07.10.2023. 12:23 ] @

:(

A ja mislijo tamo ko u nemačkoj.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2023. 12:35 ] @
:-))))

https://www.iamexpat.de/expat-...rst-in-10-years-report-reveals

Citat:

DB delays worst in 10 years, report reveals

"Wir bitten um Ihr Verständnis" was the echoey, unwanted soundtrack of 2022 for many Deutsche Bahn passengers. Now, the company has announced that one third of its trains in Germany arrived late in 2022, meaning Deutsche Bahn has broken a 10-year unpunctuality record.


https://www.economist.com/busi...et-deutsche-bahn-back-on-track

Citat:

Once a source of national pride, it has become the butt of bad jokes (“We have one about DB but we don’t know whether it will work”). In April just 70% of its long-distance trains were on time. And even that was an improvement on the whole of last year, when only 60% were punctual; the company’s (unambitious) goal is at least 80%. DB services are “too crowded, too old and too kaputt”, Berthold Huber, who sits on DB’s board, told the Süddeutsche Zeitung, a daily, this month.


https://www.iamexpat.de/expat-...lands-most-delayed-trains-2022

Citat:

Deutsche Bahn responsible for Switzerland's most delayed trains in 2022

In a land where even a one-minute train delay is sacrilegious, Germany’s infamously tardy transport provider Deutsche Bahn is bringing chaos across the border to Switzerland, and the Swiss aren’t happy. Eight of the 10 most delayed services in the alpine nation in 2022 started their journeys in German cities.

Outside of Germany, Deutsche Bahn is seen as a feat of efficient modern travel. For those living in Germany, it is a necessary evil, but for the Swiss, it’s a laughing stock


Btw i te "60%" ili "70%" vozova na vreme statistike su BS - DB ima vrlo relaksiran nacin na koji smatra da je voz isao "na vreme".

Jedino vreme u skorijoj istoriji kada su bili podnosljivi je za vreme COVID19 pandemije, iz prostog razloga sto su imali mnogo manji saobracaj.

Sad krive one jeftine karte, ali svako ko je tamo proveo vise godina zna da je to neopevan BS.

Pravi razlog su lose odrzavanje i mala ulaganja. Ali, sve to nije problem kad konacno posle cuke cekanja dodje sveze ofarbana lokomotiva na kojoj pise "ovaj voz ide na zelenu struju", odmah ti je lepse i zabroavis da si propustio avion, zakasnio na sastanak ili da ces stici kuci u 10 uvece umesto u 6 popodne :-)

Ali najjace je da van Nemacke, nekako i dalje uspevaju da imaju imidz dobrog prevoza - sto samo pokazuje koliko je jak brend same drzave. Na zalost, ako ovako nastave to tesko da moze biti odrzivo koliki god spin da se stavi na to.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2023. 12:58 ] @
On topic, Air Serbia me je upravo obavestio da su pomerili jos jedan let - ovo je treci u proteklih nekoliko meseci samo od onih koje sam ja kupio.

Ovog puta je pomeranje 7 sati u nazad...

Leto je proslo, ne mogu vise da ga koriste kao izgovor. Ako su moja bukiranja potkacili 3 puta za nekoliko meseci, siguran sam da ih ima mnogo vise. Ocigledno su negde zakazali u planiranju.
[ Darko Nedeljković @ 07.10.2023. 14:37 ] @
Mene su sada obavestili da sam dosao na red za resavanje reklamacije, nakon 2 meseca i 3 dana. Posto je let sutra, pretpostavljam da ih zanima treba li mi to mesto ili mogu da ga prodaju jos nekom 😜

Ja cu naravno maksimalno da im kvarim taj plan. Uredno cu da se cekiram online i nece saznati hocu li da putujem ili ne sve dok se ne zavrsi boarding!
[ MajorFatal @ 07.10.2023. 17:37 ] @
Beograd Afrika!

Afrika:

[ Darko Nedeljković @ 07.10.2023. 21:29 ] @
Jbt, ladno afrikanci mogu da me tuze za uvredu!
[ MajorFatal @ 08.10.2023. 06:10 ] @
Uvredio si ceo kontinent poredeći sa raspalim Beogradom
[ sasa022 @ 10.10.2023. 01:03 ] @
Raspisuje se tender za novog operatera zemaljske operative na Aerodromu „Nikola Tesla“
3.7.2023

https://biznis.rs/vesti/srbija...ive-na-aerodromu-nikola-tesla/

Vinci više neće biti partner Air Serbiji na aerodromu
3.10.2023

https://rs.bloombergadria.com/...-air-serbiji-na-aerodromu/news
[ whitie2004 @ 10.10.2023. 08:27 ] @
Procitao si samo naslov, jel' da ... :-)

Ne idu Francuzi nigde. Samo vise nisu eksluzivni operater vec moraju da tolerisu 3 nova. Pa kud bi mi bez Zeljkovog Er Pinka ...
[ Java Beograd @ 10.10.2023. 08:49 ] @
U pitanju je samo utovar/istovar prtljaga. Inače je česta praksa da svaki veliki avioprevoznik sarađuje sa "svojim" operaterom za prtljag, kad i gde je moguće.

Izgleda da Vinci nije uspeo, pored svih ostalih poslova koje je radio, da na dovoljno dobar način opslužuje utovar / istovar prtljaga

Vinci i dalje ostaje operater celog aerodroma. Što je i dobro, jer Bgd aerodrom polako počinje da liči na svetske.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2023. 09:23 ] @
Vise firmi koje se bave zemaljskom operativom je dobra stvar za putnike (manje sanse da sve ode dodjavola ako jedan vrisne, ima strajk i sl.) - samo sto, naravno, to pociva na premisi da postoje procesi i praksa koji takvu situaciju cine boljom od situacije sa jednim operaterom.

Verovatno ce biti vise haoticno u pocetku, pa ce se polako uhodati.
[ Java Beograd @ 10.10.2023. 09:48 ] @
Iskreno se nadam da Vinci, koji je operater na preko 40 aerodroma širom sveta ima iskustva u ovakvim stvarima.

Želim da verujem da će biti bolje sa više operatora prtljaga.
[ ademare @ 10.10.2023. 10:13 ] @
Ovo sa Francuskim Vinciem , moram da uporedim sa onom temom o Nemackom Lidlu !

Nema spora da je u Nemackoj i na nekim drugim trzistima Lidl odlicna firma !

Isto tako Vinci na Francuskom i na nekim drugim trzistima je Ekstra !


Ali ovde Pilicare i jedni i drugi ! Lidl je ovde samo kao paralela da to nije Usamljen slucaj ! I da i najbolji ovde Pilicare !

Zasto Pilicare i fuserisu ?

Zato sto ukapiraju da moze !

E sada videcemo da li uz konkurenciju ce biti bolje ? Jer ni to nije "sigurica" jer " konkurencija " zna da se dogovori pa da svi opet Pilicare !

To je u Srbiji uobicajena stvar , pa ne postoji kako se pisalo u temi Lidl Monopol , vec Duopol ili Oligopol ! Vec zavisno koliko velikih igraca ima !

Na kraju se dogovore i opet Nema Konkurencije !
[ Java Beograd @ 10.10.2023. 11:00 ] @
Nije to baš tako. Obe kompanije su brand name firme, tj. brend koji se godinama i decenijama neguje, čuva, pazi i razvija

Verujem da u ukupnom profitu Vincija / Lidla, udeo iz Srbije čini svega par procenata. Šta misliš, šta će shareholderi da kažu:

A) Hoćemo dolar više, pa makar naš dugo razvijani brend bude predmet sprdnje na Balkanu!

ili

B) Batali taj minorni profit, ili ćemo da radimo kako radimo, prema standardima koje nudimo u celom svetu ili nećemo uopšte da radimo u Srbiji, da se brukamo i srozavamo sopstvene kriterijume.

[ B3R1 @ 10.10.2023. 11:27 ] @
Sjasi Kurta da uzjase Murta, a izgleda da ce u ovom slucaju i Kurta i Murta da jasu ... ma nebitno!

Ali mi je neshvatljivo da jedan jedini aerodrom u glavnom gradu evropske drzave vec decenijama nije cestito povezan javnim prevozom sa centrom grada. Trenutno su to svega 2 busa, od cega je jedan GSP 72, a drugi nekakav "Bambus Autoprevoz" - A1. Da, zovu se "Bambus". GSP je ok, mada je to gradski bus, nepodesan za prtljag i treba mu sat vremena do Zelenog Venca. Bus A1, koji sam redovno koristio i koji je sasvim lepo funkcionisao, sada vise ne lici ni na sta. Ti Bambusovci su na tu liniju stavili minibus sa nekih 15 sedista (?!), koji se napuni ocas posla. Srecom, ja odavno vise ne nosim kofere na put, pa mogu da se uguram gde hoces, ali ovi s prtljagom nemaju kud. Pre pola veka bili su Jatovi busevi, standardni medjugradski, koliko se secam imali su 60 mesta i ogroman prtljaznik. Isli su na pola sata i stajali kod Crkve Sv. Marka. Ok, Jata vise nema, ali zar je toliko skupo ponovo uspostaviti tu liniju?! Ako se vec bacaju pare na taj predimenzionisani "gigadrom", zar ne moze da se izdvoji makar koja kinta za bus do centra?!

Dok ne dodje taj obecani metro, voz ili sta god ...

Ovako, ispada da je jedina veza sa centrom taksi, a aerodromski taksisti su prica za sebe ...
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2023. 11:41 ] @
Citat:
B3R1
Sjasi Kurta da uzjase Murta, a izgleda da ce u ovom slucaju i Kurta i Murta da jasu ... ma nebitno!


Hipodrom :-)
[ Shadowed @ 10.10.2023. 11:52 ] @
Citat:
B3R1:a drugi nekakav "Bambus Autoprevoz" - A1. Da, zovu se "Bambus".


[ ademare @ 10.10.2023. 11:58 ] @
Citam pre neki dan tekst na cnN1 , inace ako neko misli da je to fantazija , Kesic je to javno rekao u svojoj emisiji pre neki dan .

Autorski tekst nekakvog opozicionog politicara Analiticara , bajka , fantazija , ne znam za koga !

Da ne duzim o tome , htede on da pomene Kurtu i Murtu , u toj "ana(l)izi" , ali mu Politicka korektnost ne dozvoljava !!

Em sto Kurta i Murta iako nisu imena , mogu da lice , pa jos imamo ovog Kurtija dole ,sto je isto sto i Kurta

I on covek lepo napisa , mrtav hladan , da " Sjasi Janko , a da uzjase nakakav Marko " ??


Eto dokle ide ta strelina "politicka korektnost " !
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2023. 13:23 ] @
@B3R1,

Kad smo vec kod prevoza...

https://minitokyo3d.com/

:-)
[ whitie2004 @ 11.10.2023. 08:25 ] @
Citat:

Ovo sa Francuskim Vinciem , moram da uporedim sa onom temom o Nemackom Lidlu !

... ovde Pilicare i jedni i drugi ! Lidl je ovde samo kao paralela da to nije Usamljen slucaj ! I da i najbolji ovde Pilicare !

U drzavi gde korupcija nije poneki izolovani slucaj nego sistemska pojava, sasvim je normalno da neka firma ima monopol na BG aerodromu. I vise od toga. Istim ugovorom su drasticno ograniceni Aerodromi u Nisu i Ladjevcima da bi Francuzi vise zaradili.

Sam ugovor cak nije sakriven, ono - drzavna tajna, strogo pov ...

Mada, kao i uvek, prica je sluzila Vesicu za hitno gasenje pozara letos. Nema od toga svega nista. Prica vazila 3 dana, dok je sveza. Inace - sve po starom!
[ whitie2004 @ 11.10.2023. 08:41 ] @
Htedoh prvo reci da su ovi aerodromi svedeni na nivo zeleznicke stanice u Zemun Polju ...

Pa onda shvatih da ni beogradska zel.stanica nema nista bolji status.
[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2023. 14:35 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nije to baš tako. Obe kompanije su brand name firme, tj. brend koji se godinama i decenijama neguje, čuva, pazi i razvija


Sinoc se vratih kasno uvece sa puta, pa se setih ovog Javinog posta.

Na zalost, ovo je jedan od aspekata gde teorija i praksa nisu iste. Teorija bi vazila da je u pitanju slobodno trziste gde kupci usluge (putnici) imaju izbora, ali u slucaju avio prevoza taj izbor je izuzetno ogranicen.

Ne svidja ti se kako sljaka Swissport, Menzies, Vinci, Fraport? Nista, samo promenis pr.. oh wait, ogranicen si sa aerodromima koji su ti fizicki dostupni bez da sve to postane jos gore mucenje.

Za vecinu ljudi, broj aerodroma koji su im laki i pristupacni se moze nabrojati na prste jedne ruke, ako i toliko.

U takvom trzistu, dobijas uslugu bas onakvu kakvu ti nude - i nemas nikakvog realnog izbora ("uzmi auto" i sl. nije izbor, pogotovu ne za duze destinacije). Ucesnici u takvom trzistu svi nude manje-vise isto - trude se da ponude sto manje, za sto vise novca.

Npr. na Schiphol-u posluje nekoliko tih firmi (bar 4-5) - ali je iskustvo manje-vise isto, evo bas sinoc u mom slucaju - sletis, ako imas prtljag prvo ces da pesacis 15-20+ min zato sto su aerodromi metastazirali zbog povecanja saobracaja i ogranicenja u ulaganjima (sto ekoloskih, sto ekonomskih) sa beskonacnim putevima oko terminala i svega ostalog loseg - manjka radne snage i sece troskova na sve strane.

Onda, ako nemas srece, cekaces jos nekoliko desetina minuta da se prtljag uopste dokotrlja do trake... nekad i mnogo duze od toga. Ako imas srece pa si u civilizovanom drustvu pa imas javni prevoz odmah na par min od te tacke, divno. Ako ne, jos pesacenja do preskupog parkinga ili dranje od strane taksi prevoza. Ili ako si bas baller pa imas neki preskupi parking blizu terminala, gde dobijas obrise nekadasnje usluge za mnogo vise para.

Alternative su?

- Neki drugi aerodrom? Ako bas imas srece pa imas neki manji oko tebe, sa pristupacnim cenama - super, ali to nije realna opcija za mnoge...
- Da letis samo sa rucnim prtljagom? Ako mozes, super - ali, jurnjava za lovom je ogranicila i to + jurnjava da se naplati svaka vrsta prtljaga forsira mnoge da unose torbetine u kabinu sto usporava ukrcavanje i iskrcavanje i urnise i ono malo od kvalitetne usluge sto je ostalo u tragovima... boarding je postao horor
- Da platis biznis ili prvu klasu... to je otprilike jedino resenje koje je pouzdano, ali za njega se spremi da odvojis 2x do 5x+ vise novca za kartu - divno

Sve u svemu, avio saobracaj je postao mucenje za bilo sta osim najskupljih klasa karata i mali broj aerodroma koji se mogu smatrati dobrom infrastrukturom zbog dostupnog rapidnog tranzita do finalne destinacije - ono sto je bilo normalno pre 20+ godina je sada luksuz, za sve ostale (99% ljudi) ostaje samo tretman kao sardine sa ogromnim redovima, cekanjem na milion stvari i pateticnim i sve manjim sedistima sa sve manje onoga sto se ranije smatralo za normalan tretman putnika - samo jos da krenu WC i vazduh da naplacuju ekstra.

Avio prevoz je postao mrcvarenje koje svi osim mazohista i imucnih izbegavaju koliko god mogu :( I to je globalni fenomen.
[ ademare @ 21.10.2023. 16:05 ] @
Bilo pre neki dan na cnN1 . Dostignuce vredno da CNN zabelezi ?

Aerodrom " Franjo Tudjman " je po valjda direktivi EU omogucio putnicima da BESPLATNO dopune flasice sa vodom !?

Voda se prodaje valjda po 1.5 Eur za onu najmanju flasicu 2.5 deci. U Bgd je valjda jos skuplja 200 din .

I sad ako aerodrom ima skener za tecnost onda ko ima vodu moze da je prenese. U BGD aerodrom ima , ali kada su velike guzve, posebno Leti , kada to najvise i treba oni iskljuce !

Stvara se guzva jer nije to bas sve brzo !

Zato ljudi prospu tecnost, prodju bez skeniranja prazne flasice i onda bi da je napune ali tek sada moze besplatno ?


Eto dostignuca , na aerodromu postoji besplatno dolivanje vode u praznu flasicu !

Prvo izmisle problem , to sa tecnostima , jos nije zabelezeno da je neko imao neku tecnost opasnu po avion, i posle naplacuju vodu za pice !

A prodaju samo te male flasice sa vodom , koju ako se duze ceka leti treba svakih 2-3 sata popiti po jednu ?!
[ MajorFatal @ 21.10.2023. 16:33 ] @
Što se tiče opasnih tečnosti to je nitroglicerin, a ovo ostalo - svašta! Trebalo bi da obezbede točenje besplatnog viskija, kad im je usluga već tako loša ..
[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2023. 19:42 ] @
Citat:
ademare
Prvo izmisle problem , to sa tecnostima , jos nije zabelezeno da je neko imao neku tecnost opasnu po avion, i posle naplacuju vodu za pice !


Zapravo, nisu izmislili problem - te zabrane tecnosti >100ml su dosle upravo posto su neki degenerici pokusali da naprave s*anje sa home-made tecnim eksplozivima. Koga zanimaju detalji o cemu se tacno radi i geneza cele eskalacije, moze vrlo lako da dodje do toga online.

I, zapravo, pobedili su, na indirektan nacin, prepoznati su kao nekakva nedopustiva pretnja a ne kao ekstremisti koji ne bi trebalo da uticu na zivot normalnih ljudi ni jednu jotu.

I to sljaka zato sto je cena percepcije glasaca da su bezbedni veca od svih sr*anja koja su im nametnuta i koja ce zbog te percepcije progutati bez problema. Ni jedna druga alternativa nije politicki prodavljiva u vecini sveta:

Alternativa A - ignorisati asimetricne teroristicke pretnje i pustiti da se jednom u N godina desi sr*anje kad neko od bolesnika uspe u planiranju i izvrsenju terora - apsolutno politicki nedopustivo, za to se gube izbori, smenjuje vlast - nepredvidljivost koja je nedopustiva igracima koji su bitni
Alternativa B - uvesti totalno profilisanje putnika kao sa letovima u/iz Izraela - digla bi se kuka i motika zato sto bi mase bile zaustavljane i trkeljisane i profilisane po osnovama koje su 'no no' ovde + to bi uvelo novi nivo muke u putovanju zato sto bi ne tako mali % putnika bio zadrzavan mnogo duze (svako ko je leteo El Al-om zna kako to izgleda, pricali smo vec vise puta o tome)

Jok, izabrano je najlogicnije resenje - manje kontraverzno maltretiranje ali svih ukidanjem prenosa tecnosti >100 ml u sigurnu zonu, zato sto to izgleda vise "fer" (prodavljivo politicki), plus umesto da se ogoli "security theater" pravi se jos noviji, "bolji" - eto, "drzava uradila nesto" + sve to je i dodatni nacin da se ulupa vise para u celu tu infrastrukturu i okoristi ceo kompleks industrije i drzavne uprave koji zivi od toga.

Konacno posle 15-tak godina od uvodjenja tih mera je tehnologija dosla do toga da se mogu skenirati i propustati tecnosti sto nivo komfora vraca malo u srecnija vremena (ali samo malo), sto znaci jos vise $$$ za zamenu sve opreme po aerodromima (ovo je inace bilo uvedeno u Japanu pre 10-tak godina i tada je izgledalo kao SF :-) - "win win win" za sve osim za poreske obveznike i putnike koji to finansiraju ;-)

Nema to veze sa aerodromima kao biznisima i flasicama vode na prodaju posle protivdiverzione kontrole, mnogo je to veca igra u pitanju sa mnogo vise politickih stvari kao ulogom. I zbog toga je momentalno preko noci uvedena globalno bez pogovora - nisu imali ni jednu drugu prihvatljivu opciju (za svoje g*zice, da se razumemo).

"this is why we can't have nice things"... mada, eto, u slucaju flasica sa vodom, mozes ponovo da ih imas kad svi uredno kupe nove gadget-e i instaliraju ih po aerodromima... u isto vreme, ako se doplati za jos skuplje skenere, ne moras ni da vadis laptope iz torbe... isto kao nekad, samo N milijardi $/EUR skuplje. Progres :-)
[ B3R1 @ 22.10.2023. 13:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zapravo, nisu izmislili problem - te zabrane tecnosti >100ml su dosle upravo posto su neki degenerici pokusali da naprave s*anje sa home-made tecnim eksplozivima. Koga zanimaju detalji o cemu se tacno radi i geneza cele eskalacije, moze vrlo lako da dodje do toga online.

Koliko se secam, niko nije napravio nikakav incident sa tecnostima, vec je neki novinar, koji se u svojoj mladosti igrao hemikalijama po kuci, pokazao kako moze da se napravi opasna supstanca od 2-3 komponente ... fore i fazoni iz hemije za osnovnu skolu. Onda su taj njegov clanak videli ovi iz TSA i od tada su uveli to pravilo 100 ml.

Nego, hajde to za tecnosti jos mogu i da svarim i to me nesto narocito nikada nije pogadjalo. Mene vise nervira vadjenje laptopa iz ranca, sto smatram cistim maltretiranjem. Ne vidim nijedan logican razlog zasto bi se laptop vadio, a recimo neka velika knjizurina ne. U cemu je razlika?! Srecom, laptopovi su sada tanki i laki, pa to nije vise toliki problem. I sada su na vecim aerodromima instalirali neke pametnije skenere gde to vise ne mora da se radi (hvala bogu!).

Ali recimo, jedan moj kolega je pre par godina u jednom momentu vucarao 3 laptopa u torbi (sva 3 su mu sluzbena, sto je posebna prica ... opet manje-vise vezana za security, ali IT-security, a ne ovaj "avionski" :-)) i kada bi dosao na aerodrom morao je da vadi i vraca sva ta tri. Cirkus ... da ne pominjem i to da su mu u nekoj zemlji (cini mi se da je u pitanju neki od onih ex-SSSR "*-stanova") na ulazu u zemlju trazili neke carinske papire s pecatom za te kompove, koje on naravno nije imao, jer firme ne izdaju nikakve papire za h/w opsteg karaktera, poput laptopova i telefona, deklaraciju dobijes samo za spec. komponente ...
[ ademare @ 22.10.2023. 14:00 ] @
Naravno da i nije problem ako ides iz Amsterdama na primer u Tokio.

Sednes u avion u NL i izadjes iz aviona u Japanu ! Nazad isto .


E ako ides iz Beograda , koji je u Srbistanu isto da bude isti primer do Tokia , onda imas najmanje jedno presedanje !

Sa najcesce kampovanjem na aerodromima tipa Doha , Instabul itd , pa jos Leto i eto veselja !

I sa jednim presedanjem ima sve da ti Presedne

O dva necu ni da razmisljam.
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2023. 17:06 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Ivan Dimkovic: Zapravo, nisu izmislili problem - te zabrane tecnosti >100ml su dosle upravo posto su neki degenerici pokusali da naprave s*anje sa home-made tecnim eksplozivima. Koga zanimaju detalji o cemu se tacno radi i geneza cele eskalacije, moze vrlo lako da dodje do toga online.

Koliko se secam, niko nije napravio nikakav incident sa tecnostima, vec je neki novinar, koji se u svojoj mladosti igrao hemikalijama po kuci, pokazao kako moze da se napravi opasna supstanca od 2-3 komponente ... fore i fazoni iz hemije za osnovnu skolu. Onda su taj njegov clanak videli ovi iz TSA i od tada su uveli to pravilo 100 ml.


Ja se secam malo drugacije :-)

https://en.wikipedia.org/wiki/...06_transatlantic_aircraft_plot

Citat:

The 2006 transatlantic aircraft plot was a terrorist plot to detonate liquid explosives, carried aboard airliners travelling from the United Kingdom to the United States and Canada, disguised as soft drinks. The plot was discovered by British Metropolitan police during an extensive surveillance operation. A number of security measures were taken in response to the 2006 transatlantic aircraft plot.


Secam se i kako je trebalo bukvalno par dana da se globalno zabrani prenosenje tecnosti, sto je posle nekoliko meseci relaksirano na 100ml. Jedna od vise frustrirajucih stvari.

Japanci su par godina kasnije na NRT i HND uveli male skenere na koje si mogao da stavis flase tecnosti da te puste... jbg, hi-tech nacija. 10 godina kasnije, novotarija stize polako i drugde. U USA su to isto testirali na par mesta, ali na vecini aerodroma to moze da ti prodje samo ako si u TSA Pre.

Ista stvar i za laptope, secam se jos pre nekoliko godina da je Heathrow poceo da testira jace CT uredjaje koji su propustali zapakovane laptopove / tablete, sada je to moguce na velikim aerodromima po zapadnoj EU.

Citat:

Nego, hajde to za tecnosti jos mogu i da svarim i to me nesto narocito nikada nije pogadjalo. Mene vise nervira vadjenje laptopa iz ranca, sto smatram cistim maltretiranjem. Ne vidim nijedan logican razlog zasto bi se laptop vadio, a recimo neka velika knjizurina ne. U cemu je razlika?! Srecom, laptopovi su sada tanki i laki, pa to nije vise toliki problem. I sada su na vecim aerodromima instalirali neke pametnije skenere gde to vise ne mora da se radi (hvala bogu!).


Aerodrom mora da ulozi kintu u najnovije CT bazirane skenere. Valjda ce to za nekoliko godina da bude norma svuda. Naravno, ostace verovatno dosta njih dugo vremena sa matorim X-ray skenerima.

Citat:

Ali recimo, jedan moj kolega je pre par godina u jednom momentu vucarao 3 laptopa u torbi (sva 3 su mu sluzbena, sto je posebna prica ... opet manje-vise vezana za security, ali IT-security, a ne ovaj "avionski" :-)) i kada bi dosao na aerodrom morao je da vadi i vraca sva ta tri. Cirkus ... da ne pominjem i to da su mu u nekoj zemlji (cini mi se da je u pitanju neki od onih ex-SSSR "*-stanova") na ulazu u zemlju trazili neke carinske papire s pecatom za te kompove, koje on naravno nije imao, jer firme ne izdaju nikakve papire za h/w opsteg karaktera, poput laptopova i telefona, deklaraciju dobijes samo za spec. komponente ...


Eh... secas se kod nas vadjenja potvrda o "privremenom izvozu u inostranstvo" kako te ne bi sikanirali na carini kad se vracas :-))))

Mada moj omiljen horor deo putovanja je bio u USA dok sam radio u prodaji je bilo putovanje sa demo opremom. TSA nikada nije propustala priliku da me odvoji i dugo zagledaju nekakve Intel / NVIDIA / TI i sl. dev. kitove sa kablovima okolo... uvek moras da dodas cuku vremena za svaki slucaj ako krenu da te vodaju "u sobu" gde krpicama maju oko opreme i testiraju ih na eksplozive. Ali jedan dan na LAX-u... knap na avion, prolazimo kroz security i, bas se zadesi, prolazi neki TSA droid ali sa cinom (nekoliko crta) - lik ide i u momentu stane i fokusira se na hrpu kablova i PCB-ova na mom tray-ju... tacno sam u sebi pomislio "ode let u 3.14cku materinu, nema sanse da budem kuci sutra ujutru", ali je lik valjda imao pauzu za rucak i komotno si mogao da procitas da isto misli "ode mi pauza u 3.14cku materinu" - 10 sekundi gledanja i okretanje glave, u fazonu 'ma bezi, ne propustam burrito deal za ovo' :-)

Mada, sve ove frustracije na stranu, neke stvari jesu minimalno bolje - npr. automatske pasoske kontrole koje su danas siroko popularne, a evo Singapur testira i prolaz komplet da ne moras da pokazujes pasos.

Na AMS-u ima onaj Privium Plus, koji sam bas uzeo pre koji mesec zbog cestih putovanja - imaju posebne prolaze za clanove (rade na sistemu skeniranja zenice) za komotno zaobilazenje guzve (pogotovu u momentima kad kubure sa radnom snagom i spicevima turistickim) ali ono sto se meni jos vise svidja je onaj 'excellence' parking koji je odmah do Departures 3. Iako u Amsterdamu ne moze nista da se zameri integraciji javnog prevoza i aerodroma (stvarno je bukvalno odmah tu - bukvalno u zgradi, sa najmanje cima ako se uzme u obzir velicina aerodroma) ali ako ides kolima i zelis da se sto pre ucekiras ili izgubis odatle, pravi razliku.

Kao neka mala oaza kako se putovalo nekad, u neka druga vremena :-)
[ Darko Nedeljković @ 31.10.2023. 22:00 ] @
Interesantan rasplet moje situacije. Cetiri meseca nakon reklamacije i tri nedelje nakon leta, dobio sam email od air serbia da su raspolozeni da mi refundiraju 48 evra. To je ocigledno kompromis, jer je karta verovatno kostala 3x vise, ali sa druge strane to je skoro 5x vise od 10 evra koje su prvobitno nudili a za sta nisam bio uopste zainteresovan. Verovatno su do tog iznosa dosli iz iskustva, gde nesudjeni putnici pocinju da se lome, po sistemu bolje izvuci deo novca nego se nervirati. Tako i ja, razmisljam da pristanem na taj konpromis, ko ce se suditi za svaku sitnicu...

Inace, kada sam otputovao prisustvovao sam takvoj sceni na aerodromu kakvu nigde ranije nisam video, pa sam mislio da precutim, necete mi verovati, ali sad se secam da je dimkovic svojevremeno pomenuo da je to redovna procedura. Naime, dosao sam na aerodrom 2-3 sata pre leta i malo je falilo da zakasnim. Prvo me nisu pustili na pasosku proveru jer sam imao kartu na telefonu, a za taj let mora papirna, pa su me poslali na drugi kraj aerodroma da uzmem papirnu. Dok ja otisao tamo i vratio se, na pasoskoj kontroli se formirala kolona od 1000 ljudi, a samo jedna kucica radi. Nakon sat vremena predjem polovinu reda ali...
Oni sa kraja reda odbijaju da ispostuju "zmiju" nego preskacu i kidaju kaiseve i rulja od par stotina ljudi prolazi ispred mene! Tad sam se vec bio pozdravio sa svojim letom. A razlog zasto radi samo jedna kucica je sto su svi policajci napustili kucice i otisli iza, gde se proveravaju koferi, kako bi se tukli sa nekim tipom! Tip deluje onako kao ja otprilike, nista specijalno misicav, ali visok i neverovatno zilav. Svukao odecu od pojasa na gore, da teze mogu da ga drze i bije se. Oko 5-6 policajaca na njega jednog. Oni uspevaju njega da mlatnu pesnicom u lice, on padne pa ustane a on uopšte ne koristi pesnice nego neku meni nepoznatu tehniku gde jednog po jednog scepa za ruku i valjda napravi neku "polugu" tako da policajac momentalno odleti na pod ili na zid. Makljali se dobrih pola sata sa promenjivim uspehom - kad on pobedjuje on hoce silom da prodje kroz kontolu prtljaga, a kad oni pobedjuju oni ga vuku nazad, levo od pasoške kontrole. Sve to u prisustvu njegove zene i troje dece koji vriste i kukaju iz sveg glasa. Na kraju su policajci pobedili, malo se odmorili, umili, sredili i mirno se vratili svaki u svoju kucicu za pasošku kontrolu tako da kad sam izgubio svaku nadu odjednom umesto jedne radi 5-6 kucica i odradjuju masu ljudi za 10 minuta...
Ne znam da li je to normalno, mislio sam da na proveri pasosa rade jedni ljudi a za tucu sluze neki totalno drugi, opasniji, ali to na beogradskom aerodromu definitivno nije bio slucaj.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 09:17 ] @
Uh, kod mene je samo bila guzva sa nekim smetalima koja su isla i drala se na ljude koji fotografisu haos… nije bilo pesnicenja :)

Ne idem cesto tamo pa ne mogu da tvrdim nista o redovnosti takve pojave (niti sam to radio) :-)
[ Darko Nedeljković @ 01.11.2023. 09:48 ] @
Cini mi se da si pomenuo nekad da u slucaju nereda dolazi zandarmerija. Ovog puta nisu dosli, ne znam da li zato sto nisu pozvani ili zato sto nisu hteli da dodju zbog jednog nenaoruzanog neposlušnog putnika.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 09:57 ] @
Mislim da je to neko drugi napisao, ne znam kako funkcionise eskalacija.

Ali ima logike da obicna policija prvo pokusava da resi problem koji ne ukljucuje oruzje ili terorizam, a konjicu tek zovu ako stvari debelo eskaliraju.
[ Java Beograd @ 01.11.2023. 11:04 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:Ne znam da li je to normalno, mislio sam da na proveri pasosa rade jedni ljudi a za tucu sluze neki totalno drugi, opasniji, ali to na beogradskom aerodromu definitivno nije bio slucaj.


Pandur je uvek pandur.

Ako je "10 na jednoga", zašto bi prosečan srpski pandur propustio priliku pendrečenja?

To, što je pomenuti pandur trenutno raspoređen na dužnost lupanja pečata, ne menja njegovu narav niti njegove afinitete.
[ B3R1 @ 01.11.2023. 13:02 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:Prvo me nisu pustili na pasosku proveru jer sam imao kartu na telefonu, a za taj let mora papirna, pa su me poslali na drugi kraj aerodroma da uzmem papirnu.

O tome sam vec pisao na ovoj temi, to je bio slucaj sa KLM letom BEG-AMS. Navodno je KLM to zahtevao, ali sam nedavno od predstavnika KLM-a na aerodromu cuo da je to zapravo svojevoljna odluka sefa obezbedjenja na aerodromu. :-))) I to bukvalno biva kako te posluzi sreca - ponekad prihvate boarding karte odstampane kod kuce ili prikazane na telefonu, a ponekad ne.
Citat:
A razlog zasto radi samo jedna kucica je sto su svi policajci napustili kucice i otisli iza, gde se proveravaju koferi, kako bi se tukli sa nekim tipom! Tip deluje onako kao ja otprilike, nista specijalno misicav, ali visok i neverovatno zilav. Svukao odecu od pojasa na gore, da teze mogu da ga drze i bije se. Oko 5-6 policajaca na njega jednog. Oni uspevaju njega da mlatnu pesnicom u lice, on padne pa ustane a on uopšte ne koristi pesnice nego neku meni nepoznatu tehniku gde jednog po jednog scepa za ruku i valjda napravi neku "polugu" tako da policajac momentalno odleti na pod ili na zid.

Bez veze. U vecini zemalja zapadne Evrope panduri, posebno ti trecerazredni koji lupaju pecate, su opremljeni taserima i biber-sprejevima, To inace imaju i kondukteri po vozovima i gradskom prevozu. Da su imali taser patosirali bi tog lika za 3 sekunde, pogotovo sto je bio go - dovoljno je da su ga pipnuli elektrodom i on je na podu. Slicno i sa biber-sprejom. I dok se on oporavi vec bi dobio lisice na ruke, bez trunke dodatne primene sile. I s lisicama bi docekao maricu.

A o Americi ne treba ni diskutovati - tamo bi ga napunili olovom na samu naznaku da je spreman da pruzi otpor. :-)))

Ali opet, treba shvatiti i pricu tog coveka - ko zna kakva ga je muka naterala da udje u sortirnicu za prtljag. Mozda su mu zagubili neki kofer koji on juri vec mesecima, pa mu je pukao film ... i resio je da uzme stvari u svoje ruke.

Bas kao ti koji su preskakali ograde i isli preko reda. Prosto - dodje svakome zuta minuta, ono kada ti posle vise decenija jastucenja u vugla nesto kvrcne ... i ti kazes: e sada vise nemam sta da izgubim. Sto rece Konfucije - cuvaj se besa strpljivog coveka ...
[ Darko Nedeljković @ 01.11.2023. 13:25 ] @
Citat:
Ali opet, treba shvatiti i pricu tog coveka - ko zna kakva ga je muka naterala da udje u sortirnicu za prtljag. Mozda su mu zagubili neki kofer koji on juri vec mesecima, pa mu je pukao film ... i resio je da uzme stvari u svoje ruke.

Ja znam jedan od mogucih scenarija, kakav se meni desio - ostao mi pasos u onom pretincu ispred kolena gde su uputstva za slucaj opasnosti i propagandni materijali. U aerodromskoj zgradi sam ukapirao šta se dešava, pokušao da se vratim nazad u avion i - da sam bio uporniji u toj nameri verovatno bih doziveo isti scenario. Ne mozes nazad u avion, ne moze da jave stjuardesi pa da donese, ne moze nista. Imas sledece opcije:
1) propustiti sledeci let i sacekati do sutra dok pasos prodje redovnu proceduru za izgubljene-nadjene stvari a potom i dodatnu digurnosnu proceduru za pasose. Pasoš sam preuzeo sutradan, ne na aerodromu nego u komandi policije, par km dalje.
2) propustiti sledeci let, dici ruke od tog pasosa, sesti u autobus i otici do konzulata (koji cesto nije u istom gradu kao aerodrom).
Kontam da tom jadniku, koji uopšte ne deluje imućan, u toj situaciji nikako nije odgovaralo da mu propadnu karte za sebe, zenu i troje dece, a plasili su se razdvajanja, verovatno zena nikada nije isla negde daleko sa decom bez njega. U takvoj atmosferi stresa, straha i ludila coveku bi moglo pasti na pamet da proba silom da se probije do svog pasosa, a onda racuna da bi se situacija izgladila a panduri bi mu oprostili sto su ga tukli...
[ B3R1 @ 22.01.2024. 09:30 ] @
Evo, izgleda da su opet bili neki problemi na Surcinu ... sto nije nista cudno, takve stvari se desavaju i na boljim i vecim aerodromima u svetu. ALI ...

Citam ova objasnjenja tzv. nadleznih i nista mi nije jasno. Kazu, pomesali su putnike iz Skoplja sa ovima koji lete dalje u tranzitnoj zoni. Cekaj malo ... WTF?! Pa ja koliko se secam, dok nisu renovirali zgradu svi pristigli putnici i oni koji idu na letove su prolazili kroz tu istu tranzitnu zonu i bili su pomesani jedni s drugima bez problema! Oni koji lete dalje - njima se pasosi ne gledaju, oni su u tranzitu. Tako je bilo oduvek. A sada je problem sto su se, eto, "pomesali"?!

Jesam li toliko zaglupeo ovog mog svakodnevnog posla, pa mi ovde nista vise nije jasno?!
[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2024. 10:19 ] @
Verovatno je problem sto iz te zemlje putnici moraju ponovo da prodju kroz security (nisu integrisani) - slicno kao sa putnicima iz Srbije ako imaju stopover u EU negde, moraju ponovo da prodju kroz security check iako su u tranzitu i vec su prosli jedan security check u Beogradu. Da ne bi prolazili potrebni su medjudrzavni sporazumi i kojekakve akreditacije, koje pretpostavljam u ovom slucaju jos ne postoje.

Desava se ponekad i na zapadnim aerodromima da bus umesto na NS gejt dodje na S (Sengen), ili jos gore - jednom se desilo da se parkira na USA gejt pa je onda cirkus oko bezbednosti. Problem je sto takav 'breach' privremeno kompromituje sigurnosnu zonu pa moraju da evakuisu sve putnike odatle i urade procedure od nule.
[ B3R1 @ 22.01.2024. 10:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Desava se ponekad i na zapadnim aerodromima da bus umesto na NS gejt dodje na S (Sengen), ili jos gore - jednom se desilo da se parkira na USA gejt pa je onda cirkus oko bezbednosti. Problem je sto takav 'breach' privremeno kompromituje sigurnosnu zonu pa moraju da evakuisu sve putnike odatle i urade procedure od nule.

Taj deo mi je jasan! Ali s obzirom da su i Makedonija i Srbija van Sengena malcice mi je bilo cudno sve ovo. Ali s druge strane:
Citat:
Verovatno je problem sto iz te zemlje putnici moraju ponovo da prodju kroz security (nisu integrisani) - slicno kao sa putnicima iz Srbije ako imaju stopover u EU negde, moraju ponovo da prodju kroz security check iako su u tranzitu i vec su prosli jedan security check u Beogradu. Da ne bi prolazili potrebni su medjudrzavni sporazumi i kojekakve akreditacije, koje pretpostavljam u ovom slucaju jos ne postoje.

To vec objasnjava stvar. Iz Beograda me, doduse, prilicno dugo nisu terali da dva puta prolazim security, cini mi se poslednji put pre 10 godina ... Ali sam zato to doziveo na CDG, kada sam leteo iz Alzira nazad za Amsterdam, sa presedanjem u Parizu. Posto je Alzir 100% non-trusted destinacija u svakom smislu, tu ne da sam prosao security, nego umalo mi je falilo da bude i full-body-search, hahaha ...
[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2024. 11:01 ] @
Mislim da to nije toliko vezano za Sengen (Sengen je dodatna komplikacija, ali i bez Sengena neke zemlje imaju sporazume da ne rade novi security check).

Ista prica kad dolazis u USA - odakle god da dolazis, hoce da prodjes ponovo kroz security (desilo mi se par puta da zbog radova na aerodromu moram da prolazim kroz security i posle lokalnog intra-USA leta, khm LaGuardia, khm..)

Pretpostavljam da Srbija sa nekim drzavama ima sporazum da putnici u tranzitu ne moraju da idu kroz security, te da Makedonija nije u toj listi zemalja - pa kad su se njihovi putnici zadesili u tranzitnoj zoni bez da su prosli security check, to je propust u protokolu koji je zahtevao da se cela sigurna zona isprazni i svi putnici ponovo provere.

Jeste smor, ali nije nista neuobicajeno u danasnja vremena. Sad sam bio u USA, od cele ekipe sa posla sam ja jedini imao srece da sletim na vreme u Las Vegas posto sam leteo sa AA koji koriste AirBus... druge kolege su kasnile ili N sati do jedan dan, zbog kolapsa izazvanog sa novim 737-Max fijaskom, sto je izazvalo kaskadu otkazivanja i kasnjenja letova.

Ista prica treba da idem za Aziju - svi letovi su ~1h duzi nego ranije (nisam leteo par godina poslovno tamo, tek sad primecujem) zbog duzih koridora.

Avio saobracaj je uzas i to je, jednostavno, fakat zivota danas :(
[ Java Beograd @ 22.01.2024. 11:32 ] @
Ko se seća Bgd aerodroma od pre desetak godina, zna da je prvo postojao dvostruki security: jedan "veliki" pre pasoške kontrole, a onda još jedan "mali", neposredno na gejtu.
Kapiram da je to uzrokovano nemogućnošću "hermetičkog" zatvaranja cele zgrade, tj. organizacije posla tako da niko od zaposlenih nema potrebe da se šetka in/out restriktivne zone.

Onda su skapirali da je to bezveze, pa su ukinuli "veliki" security, i ostao je samo "mali", kod svakog gejta pojedinačno, neposredno, kad se dođe na gejt, onda ide ono skeniranje.
Moram priznati, nije ni to bilo tako loše, jer, realno, manja je gužva i manji su redovi i mnogo se elegantnije prođe.

Onda su, s novom organizacijom napravili striktno zatvoren restriktivni deo, bez šetkanja in/out, i naravno, samo jedan "veliki" security.




Nije mi samo jasno, kad spominju "zemaljskog operatera" na aerodromu "Nikola Tesla", šta to zapravo znači? I šta je onda Vinci, ako nije zemaljski operater?
Da li je ovo propust Vinci-ja?
Da li je veliko kašnjenje od pre neki dan zbog odleđivanja aviona propust Vinci-ja ili nekog drugog? (Kog?)

[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2024. 12:50 ] @
Ima jos aerodroma ili terminala gde je security pre samog boardinga (nema vise "dvostrukih" osim specijalnih slucajeva USA gejtova, gde USA vlasti ne veruju lokalcima pa imaju svoj dodatni security).

Primer: Terminal 2 na Frankfurtu, tu je security odmah do gejta, nema "velike" sigurne zone. Nekada davno, Berlin Tegel koji je zatvoren pre nekoliko godina je isto imao takvu strukturu.

Kao sto Java rece, i taj model ima neke prednosti - manja guzva i brze se prolazi. Sto je aerodrom veci, veci je haos na tim velikim security checkpoint-ovima. Mada, npr. na AMS-u su stvari dosta uznapredovale na bolje od kako su presli na CT skenere (kao i u Beogradu) pa vise ne moraju da se vade gluposti / elektronika iz torbi, reklo bi se da to cak i podnosljivo ide.

Citat:

Nije mi samo jasno, kad spominju "zemaljskog operatera" na aerodromu "Nikola Tesla", šta to zapravo znači? I šta je onda Vinci, ako nije zemaljski operater?
Da li je ovo propust Vinci-ja?
Da li je veliko kašnjenje od pre neki dan zbog odleđivanja aviona propust Vinci-ja ili nekog drugog? (Kog?)


Zavisi da li ima samo jedan operater na BGD aerodromu? Ovde gde sam ja ih ima nekoliko, u zavisnosti od avio kompanije.
[ B3R1 @ 22.01.2024. 15:37 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ko se seća Bgd aerodroma od pre desetak godina, zna da je prvo postojao dvostruki security: jedan "veliki" pre pasoške kontrole, a onda još jedan "mali", neposredno na gejtu.

Ja pametim i aerodrom iz perioda 90-ih, tu je bila i kontrola na samom ulazu. I placale su se dve takse - jedna aerodromska i druga za nekakav izlazak iz zemlje. :-)
Citat:
Kapiram da je to uzrokovano nemogućnošću "hermetičkog" zatvaranja cele zgrade, tj. organizacije posla tako da niko od zaposlenih nema potrebe da se šetka in/out restriktivne zone.

Ne, taj dvostruki security je bio teska glupost koju je imao samo BEG.
Citat:
Onda su skapirali da je to bezveze, pa su ukinuli "veliki" security, i ostao je samo "mali", kod svakog gejta pojedinačno, neposredno, kad se dođe na gejt, onda ide ono skeniranje.
Moram priznati, nije ni to bilo tako loše, jer, realno, manja je gužva i manji su redovi i mnogo se elegantnije prođe.

Onda su, s novom organizacijom napravili striktno zatvoren restriktivni deo, bez šetkanja in/out, i naravno, samo jedan "veliki" security.

Pa ni ranije nisi mogao da se setas kako si hteo. Ranije se islo samo na pasosku kontrolu, odatle u tranzitni deo, a security je bio na gejtovima, tacno ... ali kad prodjes pasosku nisi bas mogao da ides nazad, a da te panduri u onim kucicama ne driblaju! Sto je i logicno. E sad ...

Propustio si jednu veoma bitnu razliku izmedju nekad i sad. Nekada su i bezbednosnu i pasosku kontrolu obavljali panduri - da, pravi panduri iz Mupa i to naoruzani, imali su svi pistolje za pojasom. Bilo je 10-tak gejtova i na svakom su bila po 2 pandura (ili pandurke). Njih je obezbedjivao Mup, a aerodrom je placao Mupu te troskove. Sada na centralnom security-u nema vise policije - tu rade radnici Vincija. I mogu da ti kazem da se oseca razlika. Ranije panduri nisu k*njali za svaku glupost, vec su rutinski znali sta tacno da traze i bili su mnogo opusteniji ... dok ovi priuceni otvaraju rance bez potrebe samo zbog npr. neke uticnice ili paste za zube.

A razlog zasto se na vecini aerodroma radije koristi centralni security nego na gejtovima je prost. CENA! Ako imas 200 gejtova moras da obezbedis minimum 400 ljudi u smeni koji ce da rade taj posao. Racunaj tu i cenu 200 CT skenera, koji nisu bas jeftini! Ovako, imas security sa 20 traka, u svakoj imas po 2-3 coveka, sto u zbiru daje max 60 ljudi. I treba da kupis 20 CT skenera. Znatna razlika u ulaganju (CAPEX) i troskovima (OPEX), zar ne? :-)
Citat:
Nije mi samo jasno, kad spominju "zemaljskog operatera" na aerodromu "Nikola Tesla", šta to zapravo znači? I šta je onda Vinci, ako nije zemaljski operater?

Nekada davno aerodromi su imali sopstveno osoblje koje obavlja sve zemaljske logisticke poslove. Ne radi se tu samo o putnicima, vec o 90% drugih poslova vezanih za prihvat i ispracaj aviona koje ti kao putnik ne vidis. Svaki let zahteva tonu procedura i papira koje treba proci. U nekom momentu aerodromi su videli da im se vise isplati da te poslove outsource-uju eksternim firmama nego da se brinu da li su nekom Peri ili Marici uplatili doprinos za socijalno, markicu, topli obrok ... i da li su im od plate odbili taksu za nekakve crkvetine ... vec lepo sklope posao s eksternom firmom, plate im tu cifru, a ovi se brinu o ljudima. Tako je nastao koncept zemaljskih operatera. A aerodromi su dobili mogucnost da zaposle i vise takvih firmi, ako imaju previse aviokompanija i letova, pa npr. daju svakoj aviokompaniji da bira kog zemaljskog operatera ce koristiti. To je plan i u Beogradu, cini mi se da je napisan i neki zakon o tome ... ali trenutno taj posao obavlja samo Vinci.
Citat:
Da li je veliko kašnjenje od pre neki dan zbog odleđivanja aviona propust Vinci-ja ili nekog drugog? (Kog?)

Ako se pitanje odnosi na ovaj poslednji incident - tu su se, koliko sam ukapirao, putnici iz Skoplja iskrcali preko stepenica na pistu (a ne kroz jet bridge u zgradu), pa je po njih dosao bus. Sofer tog busa je verovatno dobio pogresne instrukcije gde da ih istovari ... ili je mozda i sam bio pocetnik, pa se pogubio na novom aerodromu ... i odvezao ih je na ulaz odlaznog, umesto dolaznog dela tranzitne zone (sada su tranzitnu zonu u BEG podelili na odlaznu i dolaznu - odlazna je gore, dolazna na spratu ispod). Razlika je u tome sto ako tranzitiras preko dolaznog dela tranzitne zone - ides ponovo na security + passport control ... a ako tranzitiras preko ove "gornje" (odlazne) zone - ides direktno na sledeci let.

Gde ko treba da ide zavisi od drzave odakle avion dolazi. I to nije posao sofera da zna, njemu samo kazu na koja vrata da odveze bus. Taj koji ga je poslao je direktno kriv, a posto je to sluzbenik Vincija za njegov rad odgovara Vinci kao firma. Ime, prezime i uopste sam identitet krivca je nebitan.

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 22.01.2024. u 17:01 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2024. 17:47 ] @
Citat:
B3R1
Propustio si jednu veoma bitnu razliku izmedju nekad i sad. Nekada su i bezbednosnu i pasosku kontrolu obavljali panduri - da, pravi panduri iz Mupa i to naoruzani, imali su svi pistolje za pojasom. Bilo je 10-tak gejtova i na svakom su bila po 2 pandura (ili pandurke). Njih je obezbedjivao Mup, a aerodrom je placao Mupu te troskove. Sada na centralnom security-u nema vise policije - tu rade radnici Vincija. I mogu da ti kazem da se oseca razlika. Ranije panduri nisu k*njali za svaku glupost, vec su rutinski znali sta tacno da traze i bili su mnogo opusteniji ... dok ovi priuceni otvaraju rance bez potrebe samo zbog npr. neke uticnice ili paste za zube.


Da, u stara vremena je MUP bio zaduzen za protiv-diverzionu kontrolu.

E, sad, ima tu jos detalja - sami standardi i zahtevi koji moraju da se ispunjavaju su se uvecali od tih vremena, pitanje je da li bi stvari ostale iste da MUP i dalje radi taj posao.

Na kraju krajeva, u USA protiv-diverzionu kontrolu ne radi murija ali ipak radi drzavna agencija (TSA) i to je cirkus nevidjeni (bukvalno je AMS ili BEG kontrola jedno pola veka ispred po efikasnosti u odnosu na vecinu TSA checkpoint-a koje sam prosao) - od onog obaveznog skidanja cipela (ako nemas TSAPre), do matorih uredjaja na vecini aerodroma sto i dalje zahteva dr*anje sa elektronikom, tecnoscu i sl... ako nista drugo, bar su smanjili paranoju sa "selected passengers", mrsko 'SSSS' nisam video na boarding pass-u bar jedno 10 godina, mada ne znam da li je to zato sto sam u medjuvremenu promenio drzavljanstvo :-))))

Citat:

Gde ko treba da ide zavisi od drzave odakle avion dolazi. I to nije posao sofera da zna, njemu samo kazu na koja vrata da odveze bus. Taj koji ga je poslao je direktno kriv, a posto je to sluzbenik Vincija za njegov rad odgovara Vinci kao firma. Ime, prezime i uopste sam identitet krivca je nebitan.


Ma da, to je cist za*eb poslodavca pomenutog vozaca busa. Jedino ispravno je da im se bill-uje sva steta od kasnjenja aviona koju su napravili.