[ Whitewater @ 07.06.2023. 08:22 ] @
TUSCON HYUNDAI DIZEL 2005 270K km

Vozio sam po gradu nekih 45 na sat i odjednom bang i auto poceo da ubrzva, kocim, zatim izbacim iz brzine i smirim auto i vidim neki dim izlazi iz auta. Brzo parkiram i ugasim ono pusi se iz auspuha beli gust dim kao na koncertima. Malo je bilo ulja ispod auta. Sutra kad sam otvorio vidim ulje oko glave motora.

Sta bi to moglo biti. Nisam vise ni pokusao da ga palim.
[ djoka_l @ 07.06.2023. 08:39 ] @
Moze da bude svasta.
Beli gusti dim je od ulja koje sagoreva.
Najverovatnije je turbina stradala. Ono, motor je i dalje radio, ali je ubrzavao, tako da meni najvise lici da je stradala turbina.
Ne gine ti servis.

Može i da bude ništa, ako postoji filter čestica, možda je samo pokrenuto čišćenje, pa odatle beli dim, ali onda ne bi ubrzavao.

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 07.06.2023. u 10:27 GMT+1]
[ Whitewater @ 07.06.2023. 09:28 ] @
ima strasno mnogo ulja po motoru prava poplava i to pri vrhu


[ arcusX @ 07.06.2023. 09:44 ] @
Ne može ti niko ovako vizuelno reći tačno šta je... možda pomešao vodu i ulje... pa se stvorio pritisak,,, ali onda bi ti izlete čep ili puklo crevo... proveri nivo ulja i vode...

Druga stvar,,, to ti je ulje tu od ko zna kad, jer nisi pre skidao poklopac... može da se desi da ti je jednostavno nestalo gorivo,,,, oće motor da ubrza kad nestaje gorivo...
[ sdurut @ 07.06.2023. 10:04 ] @
Postoje dva scenarija u tvom slučaju. Prvi da je probio semering na turbini i da je auto počelo da usisava ulje. To ulje sagoreva i motor dobije iberturu imaš utisak da sam dodaje gas.
Druga opcija probio dihtung na glavi motora. Počinje da meša ulje i vodu. Beli gusti dim je znak da rashladna tečnost dospeva u cilindar, a plus ulje takođe može da ulazi u cilindar jel su uljni i vodeni kanali u bloku motora jako blizu jedan drugoga.
Nije ovo neki strašan kvar. Skidanje glave motora ravnanje zamena dihtunga, obavezno poliranje sedišta ventila zamana gumica tj. sređivanje kompletne glave.
[ Java Beograd @ 07.06.2023. 10:04 ] @
Naravno, ne smem da tvrdim, ali po mojoj proceni pocepao se dihtung glave motora. Ušla voda i ulje u cilindre. (beli dim: voda u cilindru, crni dim: loše sagorevanje, plavi dim: sagoreva ulje)
Pocepan dihtung glave može da objasni ulje po bloku motora.

Popravak nije jeftin, ali nije ni nešto previše.
[ Whitewater @ 07.06.2023. 10:19 ] @
nije to bila bas velika eksplozia nego onako PTAK i onda ubrzanje, gubim kontrolu nad autom, ogroman dim BELI DIM bas beo znaci beo.

Iz auspuha i iz haube. Izgledalo je veoma dramaticno, ali sve se brzo smirilio i nije bilo pozara. Vec posle 4-5 minuta otvorio sam haubu da vidim sta je.

Nikakav poseban miris ili smrad bas nista.
[ Whitewater @ 07.06.2023. 10:21 ] @
ispod auta bilo je samo malo ulja koje se valda prelilo sa glave motora. Ali nie iscurilo niti antifriz. Vodena je OK.

Auto ne moze da startuje takodje.
[ Java Beograd @ 07.06.2023. 10:41 ] @
Dihtung.

Citat:
sdurut:Skidanje glave motora, ravnanje, zamena dihtunga ... sređivanje kompletne glave.

[ Whitewater @ 07.06.2023. 10:53 ] @
ok hvala na smernicama javicu sta je kad otkrijem