[ MajorFatal @ 09.06.2023. 23:04 ] @
Bio pored nekog manastira i pored teče rečica .. Travke su ravne, a senke okrugle i kako to?

Verovatno se ona voda osveštala od blizine manastira pa zato .. nema šta dugo da bude?

[ Shadowed @ 10.06.2023. 00:43 ] @
Povrsina vode je "utisnuta" listom trave sto stvara okruglo dubljenje oko vrha lista. To udubljenje prelama svetlost tako da je rasipa pa svetlost ne pada u centralnom delu i otud senka. Slicno kao kada napravis blag vrtlog u vodi bazena pa se na dnu bazena vidi senka.
[ MajorFatal @ 10.06.2023. 01:19 ] @
Znam :) Ali zašto se površina vode i u drugim rečicama ne ponaša tako?

Ako će pomoći pri odgovaranju i ove čudne fleke se stvaraju iza svakog kamena koji viri iz vode, sa obe strane kamena, traju neko vreme, par metara putuju niz vodu, pa nestanu. Nisu od ulja jer bi se inače drugačije presijavale. Ja sam utvrdio da su talasi, odnosno kako ti kažeš udubljenja na površini vode, slično kao one okrugle senke malo se neuobičajeno ponašaju za talase. Možeš proveriti na bilo kojoj reci. Na drugim rekama voda ne putuje udubljenjima, nego normalnim talasima ..

[ MajorFatal @ 10.06.2023. 01:26 ] @
Evo još udubljenja u vodi koja putuju nizvodno, stvaraju se iza svakog kamena sa obe strane, verovatno se ona voda osveštala zbog blizine manastira, nema šta dugo da bude ..

[ Java Beograd @ 10.06.2023. 05:05 ] @
Ja ne vidim drugi odgovor nego da je to božansko delo.
Ne znam samo, da li, kad se kaže sveta voda, to može da se odnosi na izvore, potoke, rečice.
Jer, prema dogmatskom činodejstvovanju, voda mora da se osveti, okadi i onda postane sveta vodica.

@postavljač teme: da li jedan monah stalno, 24/7 stoji kraj izvora i osvešćuje vodicu?
[ MajorFatal @ 10.06.2023. 05:34 ] @
Ne, ali blizu je manastir, tamo su monasi 24/7/365, imaju i službe, prodaju džidža bidže, sve ima ..

Ako nema odgovora iz oblasti fizike, onda sigurno manastir zrači sve do vode koja teče baš blizu.
[ Shadowed @ 10.06.2023. 09:20 ] @
Ja se samo nadam da ne mislis ozbiljno.
[ ademare @ 10.06.2023. 09:57 ] @
Ako nista drugo , i da misli , na pravom je mestu !

Ne zove se mad zona dzabe ovako
[ MajorFatal @ 10.06.2023. 10:26 ] @
Citat:
Shadowed:
Ja se samo nadam da ne mislis ozbiljno.


Zašto? Ko da bi mi bi ne bi mogo neki manastir da zrači i osveštava okolinu? :)

Koji bi mogli biti fizički uzroci, ako je to uopšte moguće, da ova rečica ima malo drugačiji neki površinski napon šta znam od ostalih reka?

Ili dostavi slične snimke, zahtev je jednostavan ravna travka okrugla senka, ili fleke koje putuju. Ja ne mogu da se setim da sam to video drugde?
[ B3R1 @ 10.06.2023. 10:33 ] @
A ovi listici ispred travki (0:10)? Mozda oni prave te okrugle senke? Lupam ...
[ Bradzorf012 @ 10.06.2023. 13:00 ] @
Šećer je droga.
[ Ulfsaar @ 10.06.2023. 13:18 ] @
@MajorFatal
A ti si baš upoređivao pod istim okolnostima kako je na drugim potocima i rekama?

Kud ne ode dalje nizvodno, da vidiš koliki je domet sile?:)

I da li je isto na oko i kroz telefon?
[ MajorFatal @ 10.06.2023. 15:24 ] @
Citat:
B3R1: A ovi listici ispred travki (0:10)? Mozda oni prave te okrugle senke? Lupam ...


Naravno da lupaš, baš na 0:10 možeš da vidiš jedan okrugli listić kako se odvoji i odpluta, a zajedno sa njim i njegova okrugla senka na dnu reke. Ove druge okrugle senke su od ravnih travki kao što je Shadowed objasnio u prvoj poruci.

Zbog takvih kao ti sam pomerao travke levo desno da se vidi da se njihove senke kreću zajedno sa njima, i da ne nestaju sa promenom položaja travke.

Citat:
Ulfsaar: @MajorFatal
A ti si baš upoređivao pod istim okolnostima kako je na drugim potocima i rekama?


Kako misliš pod istim okolnostima, pa svuda su iste okolnosti, reka teče nizastranu .. ?

Citat:
Kud ne ode dalje nizvodno, da vidiš koliki je domet sile?:)


To ti je dobar predlog, tako bi utvrdio da li manastir zrači, ili je reka začarana, nisam se setio, a i bilo je šipražje, pride sam morao da obavim manje važne eksperimente, zbog Berija :)

Citat:
I da li je isto na oko i kroz telefon?


Isto, ovo sam prvo uočio, pa tek onda uslikao.

Šta li može da bude ..
[ whitie2004 @ 10.06.2023. 16:45 ] @
Citat:
MajorFatal:
Ili dostavi slične snimke, zahtev je jednostavan ...

Sta je tu problem? Malo AI i imas snimak kako se upisujes u knjigu zalosti iako te niko u Ribnikaru nije video. A ni onaj sa pistoljem ni ovaj sa naliv perom nisu zbog toga postali sveti ... One ribe sto ih Hrist napravio ... Nisu postale svete ribe, pojeli ih k'o svaku drugu ribu !!

Zapravo, spoznaja Boga i smisla svetosti je vezana za coveka. Zivotinje i stene ne razumeju veru ! Dzabe ti da krstis goveda - to nece postati vernik. E, ali sa AI je problem malo pipav. Dal' je to covekova inteligencija? OK, nece biti procrkovljena, ali AI moze biti verujuca ! Ili je to ipak, direktno bozja inteligencija. Sto da ne ? Ako imamo bozju cesticu (dokazano) sto pa nebi imali i bozju inteligenciju... Bog digao ruke od coveka i nije mu javljao sta je napravio i radio posle one prve nedelje ... Mislim, das mu da pricuva i drzi na oku obicnu zenu i on za*ere stvar !!!
[ Ulfsaar @ 10.06.2023. 18:05 ] @
Citat:
MajorFatal:

Kako misliš pod istim okolnostima, pa svuda su iste okolnosti, reka teče nizastranu .. ?


Približno isti plićak, doba dana, pravac toka...
Meni ovo deluje sasvim uobičajeno i normalno i ne natprirodno, i ako ne mogu da kažem da sam ranije primećivao. Možda upravo iz istog razloga.
[ MajorFatal @ 10.06.2023. 19:42 ] @
Citat:
whitie2004:
Citat:
MajorFatal:
Ili dostavi slične snimke, zahtev je jednostavan ...

Sta je tu problem? Malo AI i imas snimak kako se upisujes u knjigu zalosti iako te niko u Ribnikaru nije video. A ni onaj sa pistoljem ni ovaj sa naliv perom nisu zbog toga postali sveti ... One ribe sto ih Hrist napravio ... Nisu postale svete ribe, pojeli ih k'o svaku drugu ribu !!

Zapravo, spoznaja Boga i smisla svetosti je vezana za coveka. Zivotinje i stene ne razumeju veru ! Dzabe ti da krstis goveda - to nece postati vernik. E, ali sa AI je problem malo pipav. Dal' je to covekova inteligencija? OK, nece biti procrkovljena, ali AI moze biti verujuca ! Ili je to ipak, direktno bozja inteligencija. Sto da ne ? Ako imamo bozju cesticu (dokazano) sto pa nebi imali i bozju inteligenciju... Bog digao ruke od coveka i nije mu javljao sta je napravio i radio posle one prve nedelje ... Mislim, das mu da pricuva i drzi na oku obicnu zenu i on za*ere stvar !!!


Da skratimo priču nisi uspeo da nađeš slične snimke? :) Da je trava prava a senka ovalna, to je dokaz da je to možda jedinstvena pojava.

Citat:
Ulfsaar: Približno isti plićak, doba dana, pravac toka...
Meni ovo deluje sasvim uobičajeno i normalno i ne natprirodno, i ako ne mogu da kažem da sam ranije primećivao. Možda upravo iz istog razloga.


Pa sad, dobar broj naših rečica je približno isti plićak, doba dana je uglavnom pre podne, jer ako krenem popodne ne stignem na izlet, zašto je pravac toka bitan? Sunce greje odozgo u svakom slučaju, u kom god da pravcu teče reka udubljenja će da bacaju senke, ne misliš valjda da Sunčeva svetlost može nekako da se uparadi sa tokom vode i da se drugačije ponaša, pa da je bitan pravac toka?

Ja nisam, a do sad ni drugi sagovornici pominjali bilo šta natprirodno, zašto misliš da bi trebalo biti natprirodno?
[ Ulfsaar @ 10.06.2023. 21:13 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Shadowed:
Ja se samo nadam da ne mislis ozbiljno.


Zašto? Ko da bi mi bi ne bi mogo neki manastir da zrači i osveštava okolinu? :)

Koji bi mogli biti fizički uzroci, ako je to uopšte moguće, da ova rečica ima malo drugačiji neki površinski napon šta znam od ostalih reka?

Ili dostavi slične snimke, zahtev je jednostavan ravna travka okrugla senka, ili fleke koje putuju. Ja ne mogu da se setim da sam to video drugde?

Nemoj zezati, nego dostavi dokaz o tome da se isti efekat ne javlja na drugim mestima.
A ne da tražiš da ti se dokaže da se efekat još negde dešava:)
Meni to deluje kao suviše efemerna pojava da bi ljudi na nju specijalno obraćali pažnju, pa time i pravili klipove u kojima se ona naučno objašnjava.
[ DuhSveti @ 10.06.2023. 22:01 ] @
Citat:
whitie2004:

Ako imamo bozju cesticu (dokazano) sto pa nebi imali i bozju inteligenciju...

Šta je dokazano?

[ MajorFatal @ 10.06.2023. 22:33 ] @
Citat:
Ulfsaar:
Nemoj zezati, nego dostavi dokaz o tome da se isti efekat ne javlja na drugim mestima.
A ne da tražiš da ti se dokaže da se efekat još negde dešava:)


Pa eto ti sad ko zeza, ja tvrdim da slično nisam nigde drugde video, i samim tim ne može da snimi nigde drugde, kako zamišljaš da dokažem, da časkom obiđem planetu i usnimim sva mesta? Ti tvrdiš da na snimcima nema ništa neobično, i to ćeš veoma lako dokazati ako je tačno, odeš do obližnje rečice i snimiš isto ..

Ali evo dokaz da na drugoj reci nema fleka, samo pastrmka ..



Citat:
Meni to deluje kao suviše efemerna pojava da bi ljudi na nju specijalno obraćali pažnju, pa time i pravili klipove u kojima se ona naučno objašnjava.


Moguće, talasi su i inače okrugli a ne duguljasti, a prava trava daje okrugle senke svuda na svetu.
[ Ulfsaar @ 11.06.2023. 00:05 ] @
Evo na primer ovo:
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 00:25 ] @
Aaa onda je sve u redu .. još kad bi videli okrugle senke od prave trave, ali to je mnogo tražiti ..
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 08:11 ] @
Hm, postavio si snimak sa kanala XSpeedX100 koji nema pratilaca i ima sve ukupno jedan snimak?

Ali evo ga ovde, "cool dark spots" by Physics girl, znao sam da je nešto cool ..



[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 11.06.2023. u 09:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 11.06.2023. u 09:23 GMT+1]
[ djoka_l @ 11.06.2023. 08:41 ] @
Shadowed ti je odmah, u prvom odgovoru, dao objašnjenje.
Međutim, ti na dve stranice teraš teoriju o svetoj vodi "ozračenoj" manastirom.
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 09:06 ] @
Površina vode "utisnuta" listom trave .. je opis, a ne objašnjenje, objašnjenje je ovo što cura priča u videu .. ujedno objašnjava zašto se dešava sa obe strane kamena koji zaobilazi voda .. ostaje još pitanje zašto se to u manastirskoj vodi dešava iza svakog kamena i travke, a u nekoj drugoj neosveštanoj vodi ni iza jednog, verovatno se ona voda osveštala od blizine manastira, ili nešto do brzine vode ..
[ djoka_l @ 11.06.2023. 09:44 ] @
Ne nije.
To što si saznao u poslednjem videu je kako se formiraju vrtlozi u vodi.
To je objašnjenje za ono zašto se posle kamenja u potoku pojavljuju senke na dnu u obliku krugova.

Ovo sa listom je ono što je napisao Shadowed.
Većina biljaka ima površinu lista pokrivenu nekom vrstom impregnacije - voska. Zbog toga se voda ne zadržava na površini lista, a kada list uđe u vodu, formira se udubljenje. Sa druge strane, da list nema vosak na površini, voda bi pokvasila list i zbog površinskog napona napravila ispupčenje.

Imao si sreće da po lepom, sunčanom danu (bitna stavka, jer takva svetlost daje jasnije senke), nađeš na čist, plitak potok (opet bitno, jasnije senke i bliže dno da se te senke vide), koji uz to teče prilično sporo (bitno, jer oni vrtlozi i senke na dnu bi bili difuzni da se voda brže kreće i više mreška).
[ Ulfsaar @ 11.06.2023. 10:14 ] @
Citat:
MajorFatal: Hm, postavio si snimak sa kanala XSpeedX100 koji nema pratilaca i ima sve ukupno jedan snimak?

To sam ustvari snimio juče brzinski ja, samo sam bekdejtovao upload da ne bude bezveze:P

Da si se malo bolje udubio u fenomen, video bi da su u pitanju vrtlozi (ja nisam znao), pa bi svima olakšao pretragu. Ali, čini mi se da tebe nije toliko interesovala pojava, koliko da pokažeš da se ona dešava samo na toj reci i povrh svega u blizini manastira;)

Evo još jedan video:

To je nešto kao ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1rm%C3%A1n_vortex_street

Što znači da se pojava vrlo verovatno može sresti na mnogim rekama, jer brzine proticanja variraju pa će se negde pojaviti i ona odgovarajuća, a uvek se može naći ponešto što štrči iz vode radi opstrujavanja.

Ostalo je već objasnio Shadowed, inače pravi čovek za konsultovati o senkama:)

Zanimljivo, te senke mogu da imaju i primene:
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 12:44 ] @
Citat:
djoka_l:
Ne nije.
To što si saznao u poslednjem videu je kako se formiraju vrtlozi u vodi.
To je objašnjenje za ono zašto se posle kamenja u potoku pojavljuju senke na dnu u obliku krugova.


Znao sam i do sad kako se formiraju vrtlozi, vrtiš prstom u vodi, a ovi dva vrtloga povezana dnom koji se vrte u suprotnim smerovima, formiraju polovinu torusa, krofne, koji sporo putuju, i ne ponašaju se kao talas, nego i transporutu materiju su nešto ipak malo drugo.

Citat:
Ovo sa listom je ono što je napisao Shadowed.
Većina biljaka ima površinu lista pokrivenu nekom vrstom impregnacije - voska. Zbog toga se voda ne zadržava na površini lista, a kada list uđe u vodu, formira se udubljenje. Sa druge strane, da list nema vosak na površini, voda bi pokvasila list i zbog površinskog napona napravila ispupčenje.


Na snimku je trava što je narod zove Zubača, nema vosak nego sitne malje, ali u istoj funkciji, svojevrsna prirodna nano tehnologija, to imitiraju na nekim jaknama da se ne skvase po kiši. Misliš ako bih kupio u obližnjoj manastirskoj prodavnici džidža bidža i osveštanih stvari sveću od voska, pa kad bih stavio u vodu, da bih dobio isti rezultat, okruglu senku?

Citat:
Imao si sreće da po lepom, sunčanom danu (bitna stavka, jer takva svetlost daje jasnije senke), nađeš na čist, plitak potok (opet bitno, jasnije senke i bliže dno da se te senke vide), koji uz to teče prilično sporo (bitno, jer oni vrtlozi i senke na dnu bi bili difuzni da se voda brže kreće i više mreška).


Mogu samo da ponovim da na izlete i inače idem po sunčanim danima, na čiste plitke potoke u okolini, koji uz to leti teku prilično sporo zbog male količine vode, i da nikad ništa slično nisam video. Ni okrugle senke od trave, ni vrtloge koji se stvaraju iza svakog kamena i sporo putuju.
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 12:56 ] @
Citat:
Ulfsaar:
To sam ustvari snimio juče brzinski ja, samo sam bekdejtovao upload da ne bude bezveze:P


Čekaj, snimio ili napravio, ako si napravio svaka čast ..

Citat:
Da si se malo bolje udubio u fenomen, video bi da su u pitanju vrtlozi (ja nisam znao), pa bi svima olakšao pretragu. Ali, čini mi se da tebe nije toliko interesovala pojava, koliko da pokažeš da se ona dešava samo na toj reci i povrh svega u blizini manastira;)


Pa ne mogu ja i da snimam video i da se udubljujem, šta bi ste onda vi radili? A prvo sam mislio da je neko ulje opet iscurilo u vodu, tek ovo pre neki dan sam video da su senke od vrtloga koji se inače ne vide tako lako golim okom.



Ta eto vidiš da ima mesta za analizu čim flow mora da bude above Reynolds number ..

Citat:
Što znači da se pojava vrlo verovatno može sresti na mnogim rekama, jer brzine proticanja variraju pa će se negde pojaviti i ona odgovarajuća, a uvek se može naći ponešto što štrči iz vode radi opstrujavanja.


Znači ako ne nađem na drugim rekama, a na ovoj nađem u različito doba godine, sa drugim protokom i brzinom vode, sveta je voda i može verujući narod da pohrli da se leči jer je verovatno ujedno i lekovita?

Citat:
Ostalo je već objasnio Shadowed, inače pravi čovek za konsultovati o senkama:)


Jes vala, ko kad bi mene neko konsultuvao za military, ili sudbinu :)
[ Ulfsaar @ 11.06.2023. 14:05 ] @
Citat:
MajorFatal:Znači ako ne nađem na drugim rekama, a na ovoj nađem u različito doba godine, sa drugim protokom i brzinom vode, sveta je voda i može verujući narod da pohrli da se leči jer je verovatno ujedno i lekovita?

Apsolutno. Samo se redovno izmivati i nestaje sve, od srdobolje do začepljenih arterija.
Jedino ne izrastaju nedostajuće noge, ruke i zubi, ali to nije nikad ni moglo u veri.
[ DuhSveti @ 11.06.2023. 17:10 ] @
Citat:
Ulfsaar:

Samo se redovno izmivati i nestaje sve, od srdobolje do začepljenih arterija.
Jedino ne izrastaju nedostajuće noge, ruke i zubi, ali to nije nikad ni moglo u veri.

Odkud nije moglo kad svemogući stvori svekoliki Kosmos a ne može jedan zubić?
Znači redovno izmivanje i ima da rastu i noge i ruke i zubi.
A ko hoće da se ispiše iz LGBT duplo izmivanje i raste nešto u gaćama.
[ jovajovic100 @ 11.06.2023. 18:33 ] @

Samo je ovde sveta voda , Sveta voda Svetog Save

[ MajorFatal @ 11.06.2023. 20:29 ] @
Citat:
Ulfsaar: Apsolutno. Samo se redovno izmivati i nestaje sve, od srdobolje do začepljenih arterija.


Verovatno leči i blaže oblike neuroze, kao ovde na forumu što se ispoljavaju, to mogu da znam napamet. Pride, naši stari su bežeći od turaka pravili te manastire u najgorim vrletima i zabitima, priroda je fantastična, takoreći Bogovska.

Citat:
Jedino ne izrastaju nedostajuće noge, ruke i zubi, ali to nije nikad ni moglo u veri.


De nije moglo, ti si bio u fazi blastule pa su ti izrasle nedostajuće i noge, i ruke, i prvo mlečni pa stalni zubi.

Citat:
DuhSveti: Odkud nije moglo kad svemogući stvori svekoliki Kosmos a ne može jedan zubić?
Znači redovno izmivanje i ima da rastu i noge i ruke i zubi.
A ko hoće da se ispiše iz LGBT duplo izmivanje i raste nešto u gaćama.


Ako neko hoće da izbaci lbgt iz glave i komentara je l i tad pomaže? :)

Citat:
jovajovic100Samo je ovde sveta voda , Sveta voda Svetog Save


Mogu ti reći da ima ikona Svetog Save u manastiru, moguće da se od nje prenelo na vodu, jer on je zidao škole i bolnice.
[ djoka_l @ 11.06.2023. 20:45 ] @
Sveti Sava nije osnovao ni jednu školu. Samo da stavim stvari u kontekst - u Evropi još uvek postoji 6 aktivnih univerziteta koji su osnovani pre rođenja Svetog Sava ili za vreme dok je živeo.
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 21:12 ] @
Od tih 6 na koliko su spaljivali naučnike na lomači, i u kom periodu 500 godina kasnije?
[ djoka_l @ 11.06.2023. 21:24 ] @
NI na jednom. Ili ja bar nisam čuo da su Oksford ili Kembridž spalili bilo koga. Ako je neko spaljivan to je bila odluka crkvenih/svetovnih vlasti, a ne univerzitetskih.
I kakve veze ima spaljivanje na lomači sa POSTOJANJEM univerziteta?
Osim toga, jedno od dostignuća Svetog Save i Nemanje je spaljivanje, ubijanje i proterivanje Bogumila.
Osim što su Bogumili bili protiv crkvene hijrerhije, jedan od njihovih najvećih grehova je to što su smatrali da svi treba da budu pismeni (kako bi mogli da čitaju Bibliju), čak i, zamisli, žene.
Takvo "bogohuljenje" nikako nije moglo da bude tolerisano - žena, pa da čita.
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 21:34 ] @
Citat:
djoka_l: NI na jednom. Ili ja bar nisam čuo da su Oksford ili Kembridž spalili bilo koga. Ako je neko spaljivan to je bila odluka crkvenih/svetovnih vlasti, a ne univerzitetskih.


Zašto nisu, je l im neko branio?

Citat:
I kakve veze ima spaljivanje na lomači sa POSTOJANJEM univerziteta?


Pa ako na postojećem univerzitetu spališ nekog onda valjda ima?

Citat:
Osim toga, jedno od dostignuća Svetog Save i Nemanje je spaljivanje, ubijanje i proterivanje Bogumila.
Osim što su Bogumili bili protiv crkvene hijrerhije, jedan od njihovih najvećih grehova je to što su smatrali da svi treba da budu pismeni (kako bi mogli da čitaju Bibliju), čak i, zamisli, žene.
Takvo "bogohuljenje" nikako nije moglo da bude tolerisano - žena, pa da čita.


Pretpostavljam da je to neka bogumilska žena zapisala u nekoj knjizi, pa se tako sačuvalo?
[ djoka_l @ 11.06.2023. 21:39 ] @
O Bogumilima su pisali mnogi savremenici, Obrazuj se malo.
A za spaljivanje po naredbi univerzitetskih vlasti, daj primer, nemoj da lupaš.
Citat:
Manuscripts
It has been preserved in 25 full copies, all from East Slavic sources, and 116 excerpts or compilations, some of which are of South Slavic origin.[6] The earliest of the extant copies was made in the 15th century.[3] As attested by the large number of copies, Cosmas' work was particularly popular in medieval Russia and Serbia. There, it was even used as a basis for writings against other heresies.[4]

https://en.wikipedia.org/wiki/Treatise_Against_the_Bogomils
[ MajorFatal @ 11.06.2023. 22:21 ] @
Citat:
djoka_l: O Bogumilima su pisali mnogi savremenici, Obrazuj se malo.


Oću, kako ne bi pisali kad su im i žene bile pismene. Nadam se da su zapisali i nešto o tamnim flekama na vodi.

Citat:
A za spaljivanje po naredbi univerzitetskih vlasti, daj primer, nemoj da lupaš.


Nisam rekao da su spaljivali po naredbi univerzitetskih vlasti, nemoj da izmišljaš. Aaa .. Galileo se zaposlio na univerzitetu u Pizi na preporuku jednog kardinala, utom malo posle su spalili i Đordana Bruna, ti pominješ reč univerzitet skoro pa u današnjem smislu da su učili kvantnu mehaniku, ko da nisu učili od Platona da je svet stvoren od vatre, zemlje, vazduha, i da ga stvorio lično Bog sa Zemljom u središtu.

U svakoj našoj lepoj Bogumilskoj kući bilo je više pismenih knjiga nego na celom njihovom univerzitetu sa inkvizicijom, koju su ukinuli .. 1906-te, pardon ukinuli, preimenovali u: Sacra congregatio Romanae et universalis inquisitionis seu Sancti officii, vidi i tu ima universalis, to mora da je neki univerzitet :)
[ jovajovic100 @ 12.06.2023. 11:28 ] @
Interensantmo je da su prvu biblioteku i prvu akademiju ( univerzivet ) koje
su osovane oko 300 godina pre Hrista unistili ko drugi do Rimljani .
[ MajorFatal @ 12.06.2023. 19:37 ] @
Da, a šta su nama ikad dobro doneli ti Rimljani, osim puteva, bolnica, škola, intenzivne poljoprivrede, vojske, mostova i parlamenta, šta su ikad dobro doneli? Ništa!
[ MitLegende @ 12.06.2023. 22:37 ] @
Kako si od mitskih škola i bolnica stigao do Rimljana to valjda samo ti znaš.
Na to ti je odgovorio djoka_l. I dopunio je.

Što se tiče škola u Srbiji:
Citat:
U Srbiji jedva da je, kako to piše Vuk Karadžić, na sto sela bio jedan pismen čovek


A bolnice? Ako si mislio na manastir Studenica moguće je da su tu dovodili bolesne kaludjere. Kakve to veze ima sa današnjom medicinom? Možda nešto kao što su lopatama "lečili" narkomaniju pre 20 godina.
Citat:
"Pop sa lopatom" iz Crne Reke šipkom ubio štićenika zbog droge!

Otac Branislav je javnosti postao poznat pre tri godine, kad se pojavio snimak iz rehabilitacionog centra "Crna reka", gde je bio upravnik. Na snimku se videlo da on i njegov saradnik tuku štićenike lopatama i pesnicama. Jedan deo javnosti bio je zgrožen, dok je drugi podržavao ovakve metode lečenja narkomana.

Branislav Peranović je mesto upravnika rehabilitacionog centra "Crna reka" napustio samoinicijativno pre tri godine, a 2010. godine došao je u Jadransku Lešnicu, gde je postao upravnik centra za odvikavanje od bolesti zavisnosti "Sretenje".

[ jovajovic100 @ 12.06.2023. 22:43 ] @
Citat:


Pa ti si glanc nov danas rodjen za potrebe podebanja
verovatno iz pepela 13046 ili nekog drugog
[ MajorFatal @ 13.06.2023. 01:21 ] @
Citat:
MitLegende:
Što se tiče škola u Srbiji:
Citat:
U Srbiji jedva da je, kako to piše Vuk Karadžić, na sto sela bio jedan pismen čovek


Pa kad je Sveti Savo spalio bogumilske žene koje su sve bile pismene, nije to trebalo da radi. Posle je Vuk morao da uči slova u crkvi, za kaznu.

Citat:
A bolnice? Ako si mislio na manastir Studenica moguće je da su tu dovodili bolesne kaludjere. Kakve to veze ima sa današnjom medicinom?


Iste kao što današnji univerziteti imaju sa univerzitetima gde su učili da je Zemlja ravna ploča u centru svemira, i s vremena na vreme spalili profesora ako se zaebe pa nešto novo otkrije.

Citat:
Možda nešto kao što su lopatama "lečili" narkomaniju pre 20 godina.
Citat:
"Pop sa lopatom" iz Crne Reke šipkom ubio štićenika zbog droge!

Otac Branislav je javnosti postao poznat pre tri godine, kad se pojavio snimak iz rehabilitacionog centra "Crna reka", gde je bio upravnik. Na snimku se videlo da on i njegov saradnik tuku štićenike lopatama i pesnicama. Jedan deo javnosti bio je zgrožen, dok je drugi podržavao ovakve metode lečenja narkomana.

Branislav Peranović je mesto upravnika rehabilitacionog centra "Crna reka" napustio samoinicijativno pre tri godine, a 2010. godine došao je u Jadransku Lešnicu, gde je postao upravnik centra za odvikavanje od bolesti zavisnosti "Sretenje".


Ko sebi može da priušti da ubrizgava čudne supstance što mu valja db, a koje je nabavio od albanske mafije, u venu, valjda može da priušti i lečenje lopatom, bitno da ima fiskalni račun, i da je porez plaćen. Zdravstvo nam načisto upropastio šizoje, svi se leče privatno u manastirima.
[ MitLegende @ 13.06.2023. 05:08 ] @
Tako kako pišeš je najkraći put do stvaranja mitova, legendi i zabluda.
Kao što napisah djoka_l ti je odgovorio a ja ću samo u vezi Vuka Karadžića:
Citat:
Pisanje i čitanje je naučio od rođaka Jevte Savića Čotrića, koji je bio jedan od retkih pismenih ljudi u okrugu. Obrazovanje je nastavio u školi u Loznici, ali je nije završio zbog bolesti. Školovanje je kasnije nastavio u manastiru Tronoši, koji je bio centar pismenosti u tom kraju. Kako su ga u manastiru manje učili, a više terali da čuva stoku, otac ga je vratio kući.

Kao što vidiš Vuk Karadžić je učio od Jefte koji je bio političar, nešto je učio u školi a nešto je bio samok (što si ti učio u školi).
Vuk je u manastiru naučio da čuva stoku.
[ MajorFatal @ 13.06.2023. 05:51 ] @
De se baš seti Tronoše, i tu ima rečica Korenita, česma 9 Jugovića sa lekovitom vodom, gornje i donje Nedeljice trenutno ugrožene od međunarodne rudarske mafije, i Vukova rodna kuća gde je bio samouk iz knjiga što su ostale od Bogumilskih pismenih žena.

Rudarska mafija je isto samouka, a pisanje i čitanje je učila od usa military industrije.
[ Bora Sonar @ 13.06.2023. 13:24 ] @
Nije voda postala sveta zbog manastira, već je manastir izgrađen na tom mestu zbog vode.
[ MajorFatal @ 13.06.2023. 16:57 ] @
Znači voda je sveta u oba slučaja, e to mi je drago