[ arcusX @ 21.06.2023. 15:23 ] @
Nije mi ideja da reklamiram sajt, ali šta fali, korisno je:

https://tomstudiopark.com/2023/06/21/svemirska-ludnica/

Ideja mi je da nastavimo priču... Ovde su uglavnom matori ljudi. Kako se vi mirite sa činjenicom da današnji klinci kritikuju sve, potiru sve, ne možeš im ništa... ravnozemljaša sve više i više... bojim se...da je nešto trulo...
[ B3R1 @ 21.06.2023. 15:51 ] @
Citat:
arcusX: Kako se vi mirite sa činjenicom da današnji klinci kritikuju sve, potiru sve, ne možeš im ništa... ravnozemljaša sve više i više... bojim se...da je nešto trulo...

Tema je daleko sira od astronomije i geografije. :-)

Klinci pljuju po svemu sto dolazi od roditelja, jer je to normalno. Ko se u detinjstvu makar jednom ne pobuni protiv roditelja i ostalih autoriteta taj je psihopata. Kasnije te stvari dodju na svoje. Medjutim ...

Na drugoj strani, klinci zive u vremenu drustvenih mreza i cini se da bez njih vise ne bi znali ni da zive ... i prihvataju sve sto tamo cuju zdravo za gotovo, jer misle da je ceo svet kul, samo njihov roditelj/ucitelj nije. Sto je isto tako normalno, jer u tim godinama nemaju izgradjene junk/spam filtere u glavi. A nemaju ih, jer se jump/spam filteri grade kvalitetnim vaspitanjem i obrazovanjem, sto deca, nazalost, ne dobijaju.

Vaspitanje se sastoji u tome sto ce tata/mama podviknuti, oduzeti detetu telefon, udariti mu 2-3 vaspitne i misliti da je time resio stvar. Pa ako dete pocne da razbija sve po kuci, hitno mu vrate telefon, samo da bude mir!

Obrazovanje se sastoji u tome sto ce mu ucitelj / nastavnik / profesor dati gomiliu besmislenih domacih zadataka, terace ga da uci napamet sve reke u Aziji i planine u Africi, matematiku ce mu svesti na formule koje se isto tako uce napamet, kao i sablone za resavanje zadataka ... i to je to. Samo neki retki ljudi pokazuju malo vise volje / zelje / entuzijazma da od svojih predmeta naprave nesto vise. 99% prosvetara otaljava posao time sto decu tera da bubace napamet neke gluposti koje su im potrebne za ocenu / ispit / pismeni / usmeni / maturu / diplomu ...

A i roditeljima su oscilatorna kola podesena na tu istu rezonantnu frekveniciju, pa oni isto tako reaguju samo na ocene u knjizici, svedocanstva, diplome ...

Tako dobijamo nepismene ovce s diplome koje vrede koliko i toalet-papiri (pod uslovom da nisu stampane na glatkom papiru), a koje se primaju na sve sto bilo gde cuju ili vide.

Ali to izgleda i jeste ideja novog svetskog poretka uopste - da stvori armiju robova, koje ce bespogovorno izvrsavati naredjenja koja stizu sa tih sokocala.

P. S. Nas su nastavnici vodili u Planetarijum na Kalemegdanu, mene cak 2 puta - jednom u osnovnoj skoli, drugi put u gimnaziji. Ali izgleda da decu vise ne vode na takva mesta.
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2023. 17:05 ] @
Citat:
arcusX
Kako se vi mirite sa činjenicom da današnji klinci kritikuju sve, potiru sve, ne možeš im ništa... ravnozemljaša sve više i više... bojim se...da je nešto trulo...


Koliko se secam, ima zapisa o "ova danasnja omladina..." jos iz vremena starog Rima. Tako da...
[ arcusX @ 21.06.2023. 17:18 ] @
@Ivan hoće da kaže, da mi matori pakujemo prnje i čao... :)
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2023. 18:27 ] @
Ne kazem da se pakuju prnje, vec - sve ce to da se regulise, sadasnji klinci ce postati iskusniji a onda ce njima neki novi klinci biti pglu.

I ide zivot...
[ Bradzorf012 @ 21.06.2023. 19:39 ] @
Šećer je droga.
[ B3R1 @ 21.06.2023. 22:32 ] @
Citat:
Bradzorf012: Šećer je droga.

Super, znaci da menjam coffee shop za poslasticarnicu? Dobra ideja ... :-)
[ arcusX @ 21.06.2023. 22:43 ] @
A u drogeriji prodaju parfeme, ludilo...
[ speculaas @ 25.06.2023. 11:06 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Šećer je droga.


Coca-Cola timeline

- bez kokaina
- ...
- bez secera
- bez kofeina
- ...
- ...
- bez vode (metaverse edition)
[ B3R1 @ 30.06.2023. 09:21 ] @
Vezano za danasnje klince - ovo mi je stiglo danas. Toliko realisticno.

Meni je najjace ovo: nemoj ti meni da kazes sta ja da mislim. :-)))


[ Java Beograd @ 30.06.2023. 10:32 ] @
Odlično! Oslikava jad i bedu onih koji "žive" na društvenim mrežama. Klipandera, glupana, neradnika i nerazumnika kojima je nekako, eto, omogućeno da lupetaju i da se njihovo lupetanje vidi i čuje.
[ arcusX @ 30.06.2023. 10:35 ] @
Savršeno... osim toga @Javo, ti klinci su podstaknuti da lupetaju i da se tako ponašaju jer se to na mreži vrednuje... pa čak i zarađauje od toga..
[ Bradzorf012 @ 30.06.2023. 18:38 ] @
Hm, zašto se vi pametni toliko sekirate za nas glupe? Ostavite nas da živimo(i umremo) u svojoj gluposti, a vi uživajte u sopstvenoj pameti.
[ djoka_l @ 30.06.2023. 19:01 ] @
[ Bradzorf012 @ 01.07.2023. 15:20 ] @
Hm, opet isto. Komunisti su glupi! Vau, pa ovo sam već rekao, zar ne čitaš moj potpis?
[ djoka_l @ 01.07.2023. 16:16 ] @
Pa ne kaže da su komunisti glupi, nego da su glupi ljudi opasnij i od mafije i od vojske i od komunizma.
A nisam zbog toga stavio, nego zato što je najkraći video koji je na istu temu. Ni u jednom drugom videu se ne spominju komunisti, a ja ne znam da li je u originalu autor uopšte pomenuo komuniste.
[ ademare @ 01.07.2023. 16:36 ] @
Ovaj film je najlepsi vizuelno odradjen .

Meni je YT posle ovog ponudio odmah nekoliko sa istom temom, ali nisu ovako sazeti , suvoparne price pa nece ljudi da se zadrzavaju na njima .

Negde u klipovima kazu Banditi , kao ovde u nekim drugim razbojnici itd.


Da li je Autor teze pominjao Komuniste osim Mafije ?

Sasvim moguce jer je dosta stara u vreme postojanja SSSR-a kao legla Zla !
[ Darko Nedeljković @ 01.07.2023. 18:21 ] @
Citat:
arcusX:
Kako se vi mirite sa činjenicom da današnji klinci kritikuju sve, potiru sve, ne možeš im ništa...

Imam neopisivo jaku kurcobolju.
A veoma je interesantno za posmatranje kad neko mator nema istu takvu.
[ Bradzorf012 @ 01.07.2023. 20:07 ] @
Citat:
djoka_l:
Pa ne kaže da su komunisti glupi, nego da su glupi ljudi opasnij i od mafije i od vojske i od komunizma.
A nisam zbog toga stavio, nego zato što je najkraći video koji je na istu temu. Ni u jednom drugom videu se ne spominju komunisti, a ja ne znam da li je u originalu autor uopšte pomenuo komuniste.


Kaže da su ovo, a ne ono, ali ti nisi stavio ovako, nego onako, zbog onoga. Međutim, pošto se komunisti ne spominju u drugom i trećem videu, ti ne znaš ni da li se pominju u originalnom videu, šta god da je to, što nesumnjivo potvrđuje da si briljirao.

Priznajem da sam sve razumeo, ali to je verovatno zato što sam glup.
[ arcusX @ 01.07.2023. 20:57 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
arcusX:
Kako se vi mirite sa činjenicom da današnji klinci kritikuju sve, potiru sve, ne možeš im ništa...

Imam neopisivo jaku kurcobolju.
A veoma je interesantno za posmatranje kad neko mator nema istu takvu.


Ako pogledaš naslov ove teme shvatićeš o čemu se radi... ti možda nemaš vremena, ali ja imam--- pa pogledam tako šta pričaju ovi mladi... pod navodnike mladi... to više nisu ni mladi to je epidemija... i sve što više istražujem... normalno sve mi više serviraju razloge za i protiv... i koliko ja vidim ravnozemljaši nas razbiše.... možda to tebi nije ništa... ali meni to uništava čitav život, gde sam bio, šta sam učio... razumeš? Sutra treba da umrem sa činjenicom, da me je ceo život neko lagao i da sam verovao u gluposti...
[ ademare @ 01.07.2023. 21:27 ] @
Nemas razloga za brigu !

Planeta NIJE ravna !

KO se udruzio da nas Laze ?

Biden i Putin ?


Da bi postojala Zavera mora da postoji neka korist !

Svaka teorija Zavere ili dokazana zavera , a ovo je samo Teorija , mora da pocne od toga da postoji nekakva korist, pa se neko udruzio i napravio Zaveru !

Tako za Sve pa i za Ovo ?


Koja je Korist od Laganja da je planeta okrugla ??

Nema koristi i zato Nema Laganja oko toga !
[ Darko Nedeljković @ 01.07.2023. 22:53 ] @
Citat:
možda to tebi nije ništa... ali meni to uništava čitav život, gde sam bio, šta sam učio... razumeš?

Naravno da ne razumem kako tuđi kafanski razgovori urušavaju ono gde si ti bio.
A ustvari razumem. Postao si tipičan matori namćor kome sve smeta, želja ti je da kontrolišeš ceo svet, da svi rade i razmišljaju kako ti narediš, a niko te hebava ni za šta, pa je ogromna tvoja bol.
Neko je davno rekao kako je jedini način da promenimo svet taj da promenimo sebe. Nauči da razviješ kurcobolju za to kako drugi razmišljaju i fokusiraj se na sopstvene mane. Ako si toliko gord da misliš da nemaš mana, angažuj nekog namćora sličnog sebi da ti ih identifikuje, ima nas koliko hoćeš takvih namćora koji smo totalno izoštrili centre za pronalaženje tuđih mana, pa možemo uzajamno da se ispomažemo. Kad ih identifikuješ onda kreni sa ispravljanjem. Ne svih, jedne. I videćeš koliko je to zahtevan posao pa nećeš više imati toliko vremena za bavljenje opsesijom kontrole drugih ljudi. Probaj pa javi kako ide.
[ B3R1 @ 02.07.2023. 09:54 ] @
Citat:
arcusX: Ako pogledaš naslov ove teme shvatićeš o čemu se radi... ti možda nemaš vremena, ali ja imam--- pa pogledam tako šta pričaju ovi mladi... pod navodnike mladi... to više nisu ni mladi to je epidemija... i sve što više istražujem... normalno sve mi više serviraju razloge za i protiv... i koliko ja vidim ravnozemljaši nas razbiše.... možda to tebi nije ništa... ali meni to uništava čitav život, gde sam bio, šta sam učio... razumeš? Sutra treba da umrem sa činjenicom, da me je ceo život neko lagao i da sam verovao u gluposti...

Hm, da ... ne radi se tu o godinama, vec o nacinu razmisljanja tih ljudi. Mi matorci ... tacnije, konzervativci - mozemo sada da se cudimo, vicemo i-ju, nazivamo te ljude raznim imenima ... ali nas problem je u tome sto mi tu posmatramo samo posledicu, a ne i uzrok tih pojava. Ti "klinci" su posledica. A sta je uzrok? Zasto ti ljudi veruju u svaku glupost koja im se servira? Zasto su se ti ljudi otudjili od prave nauke? Ili se nauka otudjila od ljudi? Ili su zloupotrebe nauke postale tolike da je ljude to odvratilo u ezotericne vode?

Ti klinci mozda izgledaju blesavo i svakako je ludost pricati kako su Zemlja ili Mars ravne daske i kako je Pitagorina teorema masonska zavera, ali ti ljudi u sustini imamu problem poverenja u bilo koga i bilo sta. Oni zele da svaku stvar posmatraju kriticki, da postavljaju pitanja ... i to je ok. Ali u tome zalaze u opasnost sto umesto kritickog odnosa prema svemu i svacemu pocinju da veruju raznim farisejima i opsenarima, koje usvajaju kao apsolutne autoritete.

E u tome je problem!
[ arcusX @ 02.07.2023. 10:44 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
možda to tebi nije ništa... ali meni to uništava čitav život, gde sam bio, šta sam učio... razumeš?

Naravno da ne razumem kako tuđi kafanski razgovori urušavaju ono gde si ti bio.
A ustvari razumem. Postao si tipičan matori namćor kome sve smeta, želja ti je da kontrolišeš ceo svet, da svi rade i razmišljaju kako ti narediš, a niko te hebava ni za šta, pa je ogromna tvoja bol.
Neko je davno rekao kako je jedini način da promenimo svet taj da promenimo sebe. Nauči da razviješ kurcobolju za to kako drugi razmišljaju i fokusiraj se na sopstvene mane. Ako si toliko gord da misliš da nemaš mana, angažuj nekog namćora sličnog sebi da ti ih identifikuje, ima nas koliko hoćeš takvih namćora koji smo totalno izoštrili centre za pronalaženje tuđih mana, pa možemo uzajamno da se ispomažemo. Kad ih identifikuješ onda kreni sa ispravljanjem. Ne svih, jedne. I videćeš koliko je to zahtevan posao pa nećeš više imati toliko vremena za bavljenje opsesijom kontrole drugih ljudi. Probaj pa javi kako ide.


Au nedeljko crni sine... što si negativan ko porculanski tanjir...
[ arcusX @ 02.07.2023. 11:23 ] @
Inače... gledao sam te ravnozemljaše... evo jednog pitanja na koje nemam odgovor...

Da gledamo samo pomračenje sunca.. pomračenje meseca da izostavimo..

Kad se dešava pomračenje sunca... kad je mesec između sunca i zemlje... e sad pitanje je... kako je mesec baš te 'specifične' veličine da pokrije celo sunce... što nije na primer samo manji crni krug a iza obruč sunca???? NE... nego se baš poklopila veličina meseca sa udaljenošću od sunca i kad se desi pomračenje,,,, bukvalno su iste veličine... tu mora da postoji neka zavisnost,,,, neki prirodni zakon koji to objašnjava...

Ja još nisam video pomračenje sunca a da mesec prekrije mnogo veću površinu od sunca ili mnogo manju... a znamo da je linija po kojoj se kreće zemlja - ekliptika --- elipsa... Eto to me buni..
[ Shadowed @ 02.07.2023. 11:38 ] @
Jeste elipsa i zato nekad imas potpuno pomracenje a nekad prstenasto. Ta elipsa nije mnogo izduzena pa ni razlika u pomracenju nije velika. Ali postoji.
[ jovajovic100 @ 02.07.2023. 13:29 ] @
Da znate da je Zemlja za dva dana , 4 Jula najudaljenija
od Sunca , celih 152.098.233 km
[ MajorFatal @ 02.07.2023. 14:38 ] @
Zašto nije tada najduži dan leta? :)
[ arcusX @ 02.07.2023. 15:05 ] @
Citat:
jovajovic100:
Da znate da je Zemlja za dva dana , 4 Jula najudaljenija
od Sunca , celih 152.098.233 km


To mi nije jasno... Koji izvor je u pitanju? Zar nije zimi zemlja najudaljenija? Ako je ovo uopšte leto???

"Zemlja je najudaljenija od Sunca tokom tačke svoje orbite koju nazivamo apogej. Uobičajeno, apogej se dešava jednom godišnje, ali tačan datum apogeja može varirati. U poslednjim decenijama, apogej se obično dešava krajem decembra ili početkom januara. Tokom tog perioda, Zemlja je najudaljenija od Sunca. Napomena: Ovaj odgovor se bazira na trenutnom razumevanju i podacima do septembra 2021. Može biti korisno proveriti tačne podatke o trenutnom položaju Zemlje u odnosu na Sunce."
[ Shadowed @ 02.07.2023. 15:19 ] @
Citat:
MajorFatal:
Zašto nije tada najduži dan leta? :)

Zasto bi bio?
[ Shadowed @ 02.07.2023. 15:20 ] @
Citat:
arcusX:Zar nije zimi zemlja najudaljenija?

Jeste. Na juznoj polulopti je sada zima.
[ djoka_l @ 02.07.2023. 15:20 ] @
A koji ti izvor koristiš???

Apogej i perigej su tačke na orbiti Meseca kada je najdalje, odnosno najbliže Zemlji. Ono "gej" označava Zemlju (Gea)
Za planetu Zemlju te tačke se zovu afel i perihel (Helios - Sunce). Zemlja je najbliža Suncu u decembru (perihel) a najdalja od Sunca u junu.

Pošto je ekscentričnost Zemljine revolucije vrlo mala, to ne utiče na godišnja doba, odnosno utiče vrlo malo. U principu, na Južnoj hemisferi su leta unekoliko toplija, a zime hladnije nego na severnoj, ali ne značajno, jer na klimu znatno utiču i okeanske mase, a južna hemisfera ima više vode, a menje kopna.

Na godišnja doba, pre svega, utiče nagib Zemljine rotacije, pa je tokom leta nagib "prema" Suncu (one hemisfere na kojoj je leto), a zimi "od" Sunca.
[ arcusX @ 02.07.2023. 15:48 ] @
djoko strašno mi ideš na kur** kad bi barem 1% dopustio da neko drugi bude u pravu, smatrao bih te za normalnog čoveka,,, ovako se vidi da si g*vno.
[ djoka_l @ 02.07.2023. 16:29 ] @
Stvar je u tome da ti u 99% slučajeva nisi u pravu. Kada bih propusio priliku da ti to pokažem, bilo bi kao da puštam ravnozemljaše da lupetaju.
[ jovajovic100 @ 02.07.2023. 16:31 ] @
Da niko nikom ne bi isao na kxuxc da razjasnim da se radi
o aphelion-u . To je najudaljenija tacka Zemlje od Sunca , a
najbliza tacka se zove perihelion i iznosi 147.098.070 km , i
to se desava pocetkom Januara . Mozete da vidite iz toga
da je ovalnost te elipse samo 3,3%.
[ MajorFatal @ 02.07.2023. 16:40 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
MajorFatal:
Zašto nije tada najduži dan leta? :)

Zasto bi bio?


Zato što je datumski blizak, bio je pre 14 dana, ispada nekako da je Zemlja nagnuta po istom smeru u kome joj je putanja izdužena, pa se ko velim moglo poklopiti. Ovako nedostaje 14 dana ko Julijanskom kalendaru :)

Pitanje je ionako bilo upućeno dostavljaču informacije, ali kad si već u kancelariji za tebe imam drugo:

Zašto je najduži dan leta na početku leta a ne na sredini, ako je leto kad je planeta tom poluloptom više nagnuta Suncu, i ako se do najdužeg dana dolazi tako što se sve više naginje ka Suncu, a posle tog datuma se sve više odmiče, i dani traju kraće, i manje je osunčana, zar ne bi bilo logičnije da je leto raspoređeno pre i posle tog datuma podjednako, a najduži dan datumski u centru leta?

Molim vas da me ne vređate ako mi je pitanje glupo, i/ili ako sam ja glup :)
[ jovajovic100 @ 02.07.2023. 16:43 ] @
Pogresio sam , Zemlja je naudaljenija 6 , a ne 4 Jula ,
a najbliza je 4 Januara . To se odnosi na 2023.godinu .
Kada je najudalenija prima 6,5% manje energije nego
kada je najblza . Zemlja uvek prima skoro istu kolicinu
energije osim te male razlike .
[ arcusX @ 02.07.2023. 16:58 ] @
Citat:
djoka_l:
Stvar je u tome da ti u 99% slučajeva nisi u pravu. Kada bih propusio priliku da ti to pokažem, bilo bi kao da puštam ravnozemljaše da lupetaju.



Ja mislim da je veća verovatnoća da su ravnozemljaši u pravu nego verovatnoća da djoka nekad pokrene neku temu??? Ne. On sve zna. Njega sramota i google da pita. To je ta veličina.
[ djoka_l @ 02.07.2023. 17:15 ] @
Ja bih ti preporučio da pogledaš tekst na ovom linku http://www.catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html
Bilo je tema koje sam ja pokretao, kada nisam mogao da nađem odgovor na drugim mestima.
Ako misliš da je tvoj doprinos neprocenljiv u pokretanju glupavih tema, tada si potpuno u pravu. Mislim da MadZone ne bi imao toliko sadržaja da ga ne đubre predani pregaoci.
Citat:
Before asking a technical question by e-mail, or in a newsgroup, or on a website chat board, do the following:

Try to find an answer by searching the archives of the forum or mailing list you plan to post to.

Try to find an answer by searching the Web.

Try to find an answer by reading the manual.

Try to find an answer by reading a FAQ.

Try to find an answer by inspection or experimentation.

Try to find an answer by asking a skilled friend.

If you're a programmer, try to find an answer by reading the source code.
[ Darko Nedeljković @ 02.07.2023. 19:28 ] @
Citat:
B3R1:
E u tome je problem!

Problem nečiji možda, ali svakako ne njegov.
[ Bradzorf012 @ 02.07.2023. 19:44 ] @
Mislio sam da svratim do kladionice, pa reko da pitam. Koliko minuta je ostalo do kraja i koji je trenutno rezultat?
[ Darko Nedeljković @ 02.07.2023. 19:50 ] @
Citat:
arcusX:
Au nedeljko crni sine... što si negativan ko porculanski tanjir...

Negativan?

Jasno, sa jedne strane divno je biti veliko dete i nemati nikakvih problema pa ti je jedan od najvećih to što neko tamo nebitan misli i govori nešto što se ne poklapa sa tvojim saznanjima.

Ali sa druge strane, gde ćeš naći nešto pozitivnije od saveta da čovek radi na promeni svog majndseta i otklanjanju svojih mana umesto da ispravlja krive drine i bude frustriran što su krive a ne prave???
[ Shadowed @ 02.07.2023. 20:23 ] @
Citat:
MajorFatal: Zašto je najduži dan leta na početku leta a ne na sredini, ako je leto kad je planeta tom poluloptom više nagnuta Suncu, i ako se do najdužeg dana dolazi tako što se sve više naginje ka Suncu, a posle tog datuma se sve više odmiče, i dani traju kraće, i manje je osunčana, zar ne bi bilo logičnije da je leto raspoređeno pre i posle tog datuma podjednako, a najduži dan datumski u centru leta?

Zbog toplotne inercije. Jeste tada ta polulopta najizlozenija Suncu ali je potrebno vreme da dodje do zagrevanja. Isto tako i zima dolazi posle najkraceg dana jer je potrebno vreme za hladjenje.
[ MajorFatal @ 02.07.2023. 21:54 ] @
Zanimljivo. Da li bi to moglo da se ponovi nekim eksperimentom, ako rotiram, orbitiram i naginjem neku kuglu ka izvoru svetlosti i toplote, toplotna inercija će početi najintenzivnije tek od situacije kad je najviše nagnuta?
[ Java Beograd @ 03.07.2023. 07:07 ] @
Može, ako eksperiment napraviš potpuno verno. Imajući u vidu da se toplota od sunca do zemlje ne prenosi konvekcijom, nego isključivo putem sunčevih zraka.
Eksperimentalna kugla mora da ima istovetan raspored vode i zemlje kao i planeta, voda na kugli teba da ima temperaturu okeana, ali ne jedinstvenu, nego raspoređeno onako kako imaju i okeani. Morao bi da uspostaviš makar glavne okeanske struje.
Što se tiče zemlje, na tvojoj kugli, morao bi da imaš pošumljene i pustinjske oblasti.

I tako ... još svega oko stotinak ovakvih, trivijalnih uslova, i tvoj eksperiment može da počne.
[ djoka_l @ 03.07.2023. 07:48 ] @
Možeš da simuliraš okean šerpom punom vode.
Napuniš šerpu vodom (hladnom), upališ ringlu i sačekaš da se ringla zacrveni. Onda stavi šerpu na ringlu.

1. Da li je voda u šerpi momentalno proključala?

Kada voda proključa, skloni šerpu sa ključalom vodom na hladnu ringlu.

2. Da li se voda momentalno ohladila do sobne temperature?
[ MajorFatal @ 03.07.2023. 14:27 ] @
Citat:
Java Beograd:
Može, ako eksperiment napraviš potpuno verno. Imajući u vidu da se toplota od sunca do zemlje ne prenosi konvekcijom, nego isključivo putem sunčevih zraka.
Eksperimentalna kugla mora da ima istovetan raspored vode i zemlje kao i planeta, voda na kugli teba da ima temperaturu okeana, ali ne jedinstvenu, nego raspoređeno onako kako imaju i okeani. Morao bi da uspostaviš makar glavne okeanske struje.
Što se tiče zemlje, na tvojoj kugli, morao bi da imaš pošumljene i pustinjske oblasti.

I tako ... još svega oko stotinak ovakvih, trivijalnih uslova, i tvoj eksperiment može da počne.


Može valjda to malo da se aproksimira, da uzmem jedan okrugli kamen i on bi poslužio?
[ MajorFatal @ 03.07.2023. 14:31 ] @
Citat:
djoka_l:
Možeš da simuliraš okean šerpom punom vode.
Napuniš šerpu vodom (hladnom), upališ ringlu i sačekaš da se ringla zacrveni. Onda stavi šerpu na ringlu.

1. Da li je voda u šerpi momentalno proključala?

Kada voda proključa, skloni šerpu sa ključalom vodom na hladnu ringlu.

2. Da li se voda momentalno ohladila do sobne temperature?


Odlična ideja! U stvari treba šerpu da približavam ringli, ako voda proključa pre nego što šerpa skroz legne na ringlu, leto bi trebalo da počne pre najdužeg dana i traje posle :)


[ djoka_l @ 03.07.2023. 14:57 ] @
Baš i nije dobar eksperiment.

Zemlja se u toku dana greje, u toku noći hladi. U stvari, Zemlja zrači u svemir više energije nego što prima od Sunca. Pre 4.5 milijardi godina je bila usijana, pa se postepeno ohladila.
U principu, gledano na vremenskoj skali koja se ne meri u eonima, Zemlja zrači otprilike isto toplote, koliko i prima od Sunca. Zato je i vreme na Zemlji uglavnom u istom temperaturnom opsegu iz godine u godinu. Naravno, Zemlja prolazi kroz ciklične periode ledenih doba i perioda veće toplote, ali u periodima koji su uporedivi sa dužinom ljuskog života, Zemlja je u ekvilibrijumu između količine toplote koju odaje i koju prima.

A deo onog pitanja, zašto godišnja doba počinju onda kada počinju, to je stvar konvencije. U Rimsko doba, početak godine je bio 1. mart. Sada je prvi januar.
Pojave kao prolećna i jesenja ravnodnevica, letnja dugodnevnica i zimska kratkodnevnica, su laki za određivanje, pa su po konvenciji uzeti za početke perioda godišnjih doba.
Da su godišnja doba određivana na osnovu neke civilizacije u pojasu Ekvatora, postojala bi dva godišnja doba ili ni jerdno.
[ MajorFatal @ 03.07.2023. 15:51 ] @
Super je eksperiment, nego se tebi već ne sviđaju rezultati a da ogled još nisi ni uradio .. a u realnosti ako približavam šerpu sa temperature -20 do užarene ringle pa odmičem, voda će u tom ciklusu verovatno biti najtoplija u tom periodu posle pika, i malo pre .. :) Treba mi i frižider da glumi zimu ..

Ostale primedbe nemaju smisla, pa ne zanima mene leto što se zove leto ili počinje na x datum, nego zato što je najtoplije ..

Kad smo već kod toga najtopliji mesec je avgust, tri meseca udaljen od datuma kad je Zemlja najviše nagnuta prema Suncu .. ko velim da nešto ne propuštam .. ?
[ djoka_l @ 03.07.2023. 19:42 ] @
Ma slobodno uradi eksperiment, samo ne znam šta hoćeš da dokažeš.
Da je najtopliji dan u godini 22. jun?
Ili da je uzrok pojave godišnjih doba vilino kolo, a ne nagib Zemljine ose, a u skladu sa tim količina energije koja dolazi sa Sunca po jedinici površine?
[ jovajovic100 @ 03.07.2023. 19:59 ] @
[ MajorFatal @ 03.07.2023. 20:00 ] @
Ta ne rade se eksperimenti da se nešto dokaže, retko kad, nego da se vidi kako jeste?

De može biti 22 najtopliji dan kad ti je malopre rečeno da je avgust najtopliji mesec, zbog toplotne inercije.

Vilino kolo si ti uveo u razgovor u nemoći, a ne u temi gde se spominje ..

[ arcusX @ 03.07.2023. 21:26 ] @
Voleo bih da nađem neku animaciju gde se prikazuje kako se taj ugao menja, tj. nagib... tj. da li se Zemlja leluja ili je nagib uvek prema Suncu. Pre bih rekao da se leluja, pa je nekad juzni pol bliži Suncu, a nekada Severni pol. Ali ogradio bih se što se tiče 'računanja' chatGPT... lepo sam mu postavio zadatak i on kaže da se taj ugao povećava, tj. da je to 'lelujanje Zemlje sve veće... ne znam koje su posledice... sigurno promena klime ali ne znam u kom smislu.
[ B3R1 @ 04.07.2023. 10:47 ] @
Imas lepu sliku u udzbenicima geografije za osnovnu ili srednju skolu. Pitaj svoju decu da ti ispricaju, njihovo znanje je daleko svezije od naseg. Nagib nije prema Suncu, vec je relativno konstanatan. Ovako na brzinu:
https://srednja-skola.github.i...anja_Zemlje_i_njezin_oblik.pdf

To "lelujanje" ose rotacije Zemlje se naziva precesija. Vidi slajd 11.
[ djoka_l @ 04.07.2023. 10:56 ] @
Uzgred, u tom finom tekstu se ne spominje da se ugao Zemljine rotacije u odnosu na ravan revolucije menja u ciklusima od 41000 godina između 22.1 i 24.5 stepeni.
Trenutno smo na sredini na 23.5 stepeni.
[ Bora Sonar @ 04.07.2023. 11:42 ] @
Nije 23.5 stepeni, već 23.4 i ugao se smanjuje. Jedina šansa da izbegnemo novo ledeno doba je da ispuštamo što više CO2 u atmosferu.
[ B3R1 @ 04.07.2023. 12:04 ] @
Citat:
djoka_l:
Uzgred, u tom finom tekstu se ne spominje da se ugao Zemljine rotacije u odnosu na ravan revolucije menja u ciklusima od 41000 godina između 22.1 i 24.5 stepeni.
Trenutno smo na sredini na 23.5 stepeni.

To je tekst za osnovnu skolu. Na tom nivou ucis da je ugao 23.5 stepena i to shvatas kao aksiomu, cinjenicu koju nabubas napamet i vozis dalje. Bas kao sto naucis kog datuma pocinje koje godisnje doba, to te uciteljica pita, ti joj izbrbljas napamet. Ne zove se osnovna skola tim imenom bas tako. Uzgred, to je ono sto smo mi ucili i sto je bilo na koliko-toliko zavidnom nivou, sta li tek ovi sadasnji klinci uce ili ne uce, to ne smem ni da pomislim ...

A precesija, cklus od 41000 godina, pojam geoida, razlika izmedju geografskih i geomagnetskih polova, geomagnetsko polje i ostale trice i kucine su ionako neki napredniji nivo.

Uzgred, da li ste znali da u Australiji klinci u osnovnoj skoli uce da prolece pocinje 1. oktobra, leto 1. januara, jesen 1. aprila, zima 1. jula? Obratite paznju na ovaj prvi u mesecu, ne na obrnutost godisjih doba u odnosu na nas, sto je, naravno, logicno. Razlog je sto su ucitelji shvatili da je deci naporno da nauce 4 datuma u godini, od kojih svaki pada u razlicit dan u mesecu, nego su lepo domacinski zaokruzili ... i deci tako lakse. :-)))
[ MajorFatal @ 04.07.2023. 12:47 ] @
Kakva 4 različita dana u mesecu te spopali, i mi smo zaokružili ali na 21 decembar, 21 mart, 21 jun ...
[ Java Beograd @ 04.07.2023. 13:45 ] @
Vidim da nastavak diskusije ide u pravcu kao da je loptasti oblik zemlje utvrđena činjenica.
[ jovajovic100 @ 07.07.2023. 00:33 ] @
Citat:
B3R1:
Imas lepu sliku u udzbenicima geografije za osnovnu ili srednju skolu. Pitaj svoju decu da ti ispricaju, njihovo znanje je daleko svezije od naseg. Nagib nije prema Suncu, vec je relativno konstanatan. Ovako na brzinu:
https://srednja-skola.github.i...anja_Zemlje_i_njezin_oblik.pdf

To "lelujanje" ose rotacije Zemlje se naziva precesija. Vidi slajd 11.


Sta je to gibanje , sustav , SUMRAČNICA i td
Ovo je notorna laz : Većina zemalja svijeta je prihvatila Gregorijanski kalendar dok neke nisu (Srbija, Rusija)
[ Java Beograd @ 07.07.2023. 07:06 ] @
Kako to misliš da Srbija nije prihvatila Gregorijansi kalendar? Koji je danas datum u Srbiji, a koji je datum u Francuskoj?
[ Shadowed @ 07.07.2023. 07:21 ] @
Pa, napisao je da je to laz :)
[ jovajovic100 @ 07.07.2023. 08:39 ] @
Da ti odgovorim dok me ne izbace , u onom glupom hrvatskom B3R1 pamfletu stoji ovo



[ ademare @ 07.07.2023. 10:18 ] @
Ma da obicne Ujacke lagarije kojom truju svoju decu !

Srbi Varvari toliko su Zaostali da i dalje koriste dokazano Prevazidjeni kalendar !

Sa njima naravno i Rusi kao najveci divljaci sadasnjeg doba !


Srbija je 1918. presla na "novi " kalendar ! Rusija takodje !



Ono sto Ujaci koji su pisali ovaj bedni tekstic ne mogu da ukapiraju , kako od Pape " Grgura " nastaje " Gregorijanski " kalendar !


Grgur i Gregorijanski su poptuno dve razlicite reci koje Nemaju Veze jedna sa drugom !


Samo od " Gregora " moze nastati Gregorijanski !
[ jovajovic100 @ 07.07.2023. 12:27 ] @
Citat:
ademare: Ma da obicne Ujacke lagarije kojom truju svoju decu !
Grgur i Gregorijanski su poptuno dve razlicite reci koje Nemaju Veze jedna sa drugom !
Samo od " Gregora " moze nastati Gregorijanski !


Potpuno dve iste stvari je se papa na latinskom zvao Gregorius , a talianci kazu Grigore
[ ademare @ 07.07.2023. 13:45 ] @
Pusti ti latinski i Italijanski !


Znamo da Hrvati , a i mi po Naredbi Pohrvacujemo imena Papa !

Pa se ovaj sadasnji , navodno zove " Franja " ! Mozda i Hrvoje ?


Ali ako se zove " Grgur " po tome samo moze biti Grgurijanski kalendar ! Nikako Gregorijanski !

Ili se ne zove Grgur ?
[ jovajovic100 @ 07.07.2023. 19:10 ] @
Lepo sam napisao da je Grigore talijance .
Za engleze je Gregory , i oni vabe kalendar Gregorian calendar
Za ostalo sam odluci , po volji ti .
[ B3R1 @ 08.07.2023. 10:17 ] @
Citat:
ademare:Ali ako se zove " Grgur " po tome samo moze biti Grgurijanski kalendar ! Nikako Gregorijanski !

Jezici su ti cudo. Neki narodi strana imena uzimaju u originalu, u vecini zapadnih jezika takva imena pisu onako kako su napisana u izvornom jeziku. U Srbiji je smisljena ta nesrecna fonetska transkripcija, kad procitam nas tekst o "vocapu" treba mi minut da bih ukapirao da je to WhatsApp. Medjutim, kada su u pitanju imena svetaca i papa, iz nekog razloga njihova imena se prevode na lokalne varijante. Britanci kazu Saint John, to je kod nas, naravno, Sveti Jovan, u Italiji San Giovanni, u Holandiji Sint Jan, u Francuskoj Saint-Jean. Isto je i s papama - Gergorius, Grigore, Grgur, Joris, George ... Ali da, kalendar je gregorijanski, bas kao sto je i gregorijanski koral vid pojanja u tada jos uvek jedinstvenoj hriscanskoj crkvi u ranom srednjem veku. Doduse, po nekom drugom papi koji se isto zvao Gregorius. Zasto nije grgurijanski i zasto Englezi ne kazu Georgian - pojma nemam. To je verovatno pitanje za lingviste, oni znaju genezu tih reci od Kulina Bana ...

Kao sto rekoh - jezici su ti cudo ... i u njima cesto nema nikakvih pravila.
[ Darko Nedeljković @ 08.07.2023. 11:25 ] @
Citat:
ademare:
Ali ako se zove " Grgur " po tome samo moze biti Grgurijanski kalendar ! Nikako Gregorijanski !

Ili se ne zove Grgur ?

Ispravi me ako grešim, sećanje me ne služi baš naj bolje - u srpskom jeziku se prisvojni pridevi od ličnih imena uopšte ne mogu graditi na taj način. Dakle, ne može ni gregorijanski ni grgurijanski, nego Grgurev. Za gregorijanski kalendar je jasno da je preveden engleski/nemački naziv kalendara a ne da je napravljen od imena. To je u principu dozvoljeno, ali kako god okreneš "grgurijanski" je gramatički nemoguće. Jesam li u pravu?
[ djoka_l @ 08.07.2023. 13:04 ] @
Možda se sa tobom ne bi složili neki ljudi koji žive u staljinističkim zgradama, a koji su odrasli na marksističkom učenju, koje je zamenilo hrišanstvo ili budističko učenje.
A ni oni koji koriste julijanski kalendar i svetosavsko vaspitanje.
A šta bi tek rekli bonapartisti.
[ Darko Nedeljković @ 08.07.2023. 13:23 ] @
Opet isto pravilo - pridev staljinistički nije izveden od prezimena Staljin nego od imenice staljinizam. Isto kao pridev marksistički od imenice marksizam. Takođe svetosavsko od svetosavlje. A naziv julijanskog kalendara je takođe preveden-usvojen a ne izveden od ličnog imena. Sve što nedostaje za grgurijanski kalendar je imenica grgurizam. Bez te bitne karike ne može. Opet ponavljam moje obrazovanje je iz oblasti tehnike, tako da sam za jezik i gramatiku laik, moguće je da grešim, pa ti ostavljam punu slobodu da me uveriš u suprotno.
[ djoka_l @ 08.07.2023. 13:26 ] @
Pa dobro, da li je onda pojam hrišćanstvo došao od hrišćanizma? Ili je svetosavki došlo od svetosavizma?
[ Darko Nedeljković @ 08.07.2023. 14:18 ] @
Pridev svetosavski je izveden od imenice svetosavlje.
Pridev hrišćanski je izveden od imenice hrišćanstvo.
Pridevi nastaju od imenica, a ne obrnuto.
[ MajorFatal @ 08.07.2023. 19:25 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Pridevi nastaju od imenica, a ne obrnuto.


Sad si me podsetio na serijal tekstova iz časopisa non negde osamdesetih, koji su trebali biti nešto kao komični, a u formi pitanja čitalaca i odgovora uredništva, a zvučalo je otprilike ovako:

Pitanje čitaoca: Da li je naradža narandža zato što je narandžasta, ili je narandžasta narandžasta zato što je narandža narandžasta?

Odgovor uredništva: Pridev je izveden od imenice .. :)
[ B3R1 @ 09.07.2023. 12:23 ] @
Citat:
djoka_l:
Pa dobro, da li je onda pojam hrišćanstvo došao od hrišćanizma? Ili je svetosavki došlo od svetosavizma?

Opet lingvisticka zagonetka. Hriscanstvo je moglo da bude i hriscanizam, ali sufiks -izam je uvezen iz starogrckog (-ισμός) u latinski, a kasnije u mnoge druge evropske jezike izvedene iz latinskog, dok je sufiks -stvo verovatno slovenskog porekla (pretpostavljam da dolazi od glagola stvoriti, odnosno imenice stvaranje). U vreme kada su Srbi preuzimali hriscanstvo bilo je logicnije Hristu dodati slovenski sufiks -stvo (poput bogatstvo, pokucstvo, srpstvo itd.) nego neki grcki sufiks. To je onako moje licno lupetanje ...

Uostalom, dok se za neke stvari u nasem jeziku poreklo pravila zna, za neke se apsolutno ne zna. Zasto kazemo da npr. necije dete ide u skolu, ali NA fakultet, zasto neki doktor radi u bolnici, ali na klinici ili na univerzitetu, u institutu, u firmi ... zasto bolesnik lezi u bolnici, ali ako je bolnica klinika on lezi na klinici itd. Jednom prilikom pitali su pokojnog Ivana Klajna za to, on je pretrazio sve moguce izvore koje je imao i na kraju je rekao: Ljudi, pojma nemam! Objavio je cak i neki clanak o tome u Ninu, mnogo davno ... dok je Nin licio na nesto.
[ jovajovic100 @ 09.07.2023. 14:33 ] @
[ Bradzorf012 @ 23.07.2023. 13:10 ] @
Očigledno nije svesna ucene biznismena.