[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 09:23 ] @
Uobičajeno ljudi misle da mozak ne može da funkcioniše bez ugljenih hidrata. Neke ćelije u mozgu mogu jedino glukozu koristiti za gorivo, međutim, veliki deo mozga takođe može da koristi ketone. Telo može da koristi proteine ili druge molekule za proizvodnju glukoze. Ovaj proces se naziva glukoneogeneza. Ketoza i glukoneogeneza su sposobne da zadovolje energetske potrebe mozga.

Direktan unos šećera dovodi do naglog skoka endorfina i insulina i istovremeno izaziva pad nivoa hormona rasta. Nažalost, mi smo još od malih nogu izloženi drogi koju neki nazivaju šećerom. Babe, dede i ostala rodbina nas navuku na tu zamenu za hranu, odnosno narkotik, još i pre nego što nam izbiju prvi zubi.

Pravu hranu čine proteini i masti, sa malo ugljenih hidrata i puno vlakana.

Stop hiperglikemiji, insulinskoj rezistenciji i dijabetesu! Živela ketoza!
[ ademare @ 27.06.2023. 10:14 ] @
Evo sada u USA i na zapadu , koristi se novi lek protiv Dijabetesa !

Da li pomaze , nigde ne pise , vec su svi Mediji usredsredjeni na njegovu nuspojavu , i zbog toga se masovno i koristi !

Uzgredna pojava je relativno brzo mrsavljenje , bez teretana i ostalih " mucenja " !


Kao sto je Vijagra zamisljena kao lek za srcane bolesti , a onda se primetilo da kao nuspojava deluje na Potenciju , i znamo je samo po tome , tako i ovo ! Nuspojava je ispala medijski znacajnija od same svrhe i lecenja bolesti !


Posebno sto je velika navala na lek , koji ocigledno nije jeftin , kao sto ni Vijagra nije bila !

Pa su svi poznati i nepoznati potrcali da skinu Salo !

A onda citamo zalopojke "dama" da im je lek istopio Salo na onim delovima tela na kojima su one zelele da salo ostane !

I sve Zalopojke i "tragedije " tog tipa !
[ član @ 27.06.2023. 12:25 ] @
Citat:
Bora Sonar:Stop hiperglikemiji, insulinskoj rezistenciji i dijabetesu! Živela ketoza!

kato-ishrana je isto tako stetna po zdravlje... ne unosi se dovoljno vitamina i vlakana, optetecuju se bubrezi, srce, zeludac... dugorocnija keto-ishrana moze do mnogo vece stete da dovede nego sto ces dobiti time sto ne unosis UH.
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 12:37 ] @
Nisam napisao da ne unosiš uopšte ugljene hidrate.

Citat:
Pravu hranu čine proteini i masti, sa malo ugljenih hidrata i puno vlakana.


Tako su se ljudi hranili do nedavno (negde pred početak industrijske revolucije). Potrebno je da prođe mnogo vremena da bismo evoluirali tako da možemo da koristimo modernu industrijsku hranu prezasićenu ugljenim hidratima.

Šećer je droga!
[ Darko Nedeljković @ 27.06.2023. 14:13 ] @
Kakva gomila gluposti je napisana na ovoj temi, a tek je početak!

Ali, to je očekivano kad se pogleda naslov. Šećer, droga, ok, ali može da bude samo najslabija - ne jedeš šećer par dana i već si se skinuo! Ako je nekom poznata neka slabija droga nek kaže da ne živim u neznanju

Pa sve do ishrane naših predaka bez ugljenih hidrata. Naši preci su jeli šta su imali, između ostalog mnogo kukuruznog hleba, proje, kačamaka i cicvare a u svakom od tih obroka ugljeni hidrati su preko 50%.
Nije problem u ishrani, nego u načinu života. Ako sediš po ceo dan za kompjuterom šta god da jedeš taj život je nezdrav, neprirodan i nenormalan. Nasuprot tome, ako po ceo dan trčiš za ovcama po planini, potpuno je nebitno jesi li prethodno pojeo slona ili prikolicu kukuruza, sve je to zdravo kad trošiš dnevno pedeset hiljada kalorija.

Da li moderan čovek želi da živi zdravo? Ne želi, nije mu ni na kraj pameti, po cenu života ne bi pristao da živi zdravo. Da želi čuvao bi ovce a ne bi gledao da uvali zadnjicu u neku fotelju i provede život udišući zagadjen vazduh. Tako da zaobidjite me sa tim licemernim pričama o zdravoj ishrani, to je dobra fora ako mogu da se uzmu neke pare od naivnih, ali nema neke svrhe širiti tu priču iz hobija.
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 14:34 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Šećer, droga, ok, ali može da bude samo najslabija - ne jedeš šećer par dana i već si se skinuo!


Da je najslabija ne bi u USA bilo nešto manje od 40% gojaznih.

Citat:
Pa sve do ishrane naših predaka bez ugljenih hidrata. Naši preci su jeli šta su imali, između ostalog mnogo kukuruznog hleba, proje, kačamaka i cicvare a u svakom od tih obroka ugljeni hidrati su preko 50%.


Kukuruz je stigao u Srbiju u 17. veku. Ja sam pričao o precima u kontekstu evolucije. Bliski preci o kojima ti pričaš su za razliku od nas jeli celo zrno i iz tog kukuruza dobijali i vlakna, proteine i minerale. Potraži šta se desilo u bliskoj prošlosti u Kini kada su prešli na rafinisani pirinač.

Citat:
Tako da zaobidjite me sa tim licemernim pričama o zdravoj ishrani, to je dobra fora ako mogu da se uzmu neke pare od naivnih, ali nema neke svrhe širiti tu priču iz hobija.


Naivnima se uzimaju pare tako što im se priča da mogu da nastave sa unosom šećera i budu fizički neaktivni ako kupe magični napitak koji će da im reši sve probleme. Ne postoje magična rešenja. Prvi korak ka ozdravljenju je da čovek spozna da boluje od zavisnosti od šećera!

Šećer je droga!
[ MajorFatal @ 27.06.2023. 15:28 ] @
Ako je šećer droga zašto nema neke tajne šatrovačke reči koje ga označavaju i njegove putanje, na primer: ćer-še to bi značilo šećer?
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 15:45 ] @
Imamo cuker, bombona.

Poslušaj ovu naizgled naivnu pesmicu koja se pojavila '67. godine, otprilike kada i epidemija gojaznosti u USA.



Citat:

I got some troubles but they won’t last, “Sugar Town” begins with the consumption of the drug, I’m gonna lay right down here in the grass / And pretty soon all my troubles will pass / ‘Cause I’m in shu shu shu / Shu shu shu / Shu shu shu shu shu shu Sugar Town.

A “trip” typically begins around 30 minutes after consumption. So as the tune progresses, the verses parallel the effects of the LSD, like intensified sensory perception, heightened emotions, and visual hallucinations.

I never had a dog that liked me some / I never had a friend or wanted one / So I just lay back and laugh at the sun, the following verse plays as the drug induces a pleasurable experience, ‘Cause I’m in shu shu shu / Shu shu shu / Shu shu shu shu shu shu Sugar Town.

Yesterday it rained in Tennessee / I heard it also rained in Tallahassee / But not a drop fell on little old me, because she’s in shu shu shu shu shu shu Sugar Town. The trip is making space for joy and appreciation to enter in. “Sugar Town” comes to a close as the singer swims in euphoria with not a care in the world.

If I had a million dollars or ten, she sings, I’d give it to your world and then / You’d go away and let me spend / My life in shu shu shu / Shu shu shu / Shu shu shu shu shu shu Sugar Town.

The Drug-Induced Meaning Behind Nancy Sinatra’s “Sugar Town”



Šećer je droga!
[ djoka_l @ 27.06.2023. 16:00 ] @
Pesmica se pojavila u jeku hipi pokreta i aluzija je na korišćenje psihoaktivnih supstanci, LSD-a pre svega, ali generalno droge. Kokain se i dan danas ponekad naziva "šećer".
[ SASA M. @ 27.06.2023. 16:09 ] @
Srecom Koluvija nije stigao da uzgaja secernu repu, dobio bi 200god. zatvora.
[ MajorFatal @ 27.06.2023. 16:11 ] @
Ako to nisu spevali 13th floor elevators to i nije neka droga ..

[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 16:13 ] @
@Đoka
Naravno, zato što je šećer droga, najjača od svih. Zašto bi inače nazivali druge droge šećerom? Neka bude da kokain nazivaju šećerom jer je bele boje, ali i so i brašno su bele boje. Šta tek da kažemo za LSD. LSD je kiselina, mogli bi da je zovu na primer sirće, ali ne i kiselina je šećer?! Šta je zajedničko za kokain, LSD i šećer?

Sve je to droga!

@SASA

Koluviji treba odati priznanje za hrabrost jer se usudio da vrati jednu izuzetno korisnu biljku. Seme konoplje je korišćeno u ishrani hiljadama godina. Neverovatno je za šta se sve konoplja može da se koristi. Nažalost živimo u svetu gde je konoplja proglašena drogom, dok se šećer deli deci!
[ ademare @ 27.06.2023. 16:26 ] @
Epidemija gojaznosti nije nastala od ovog secera koji kupujemo na kilo !

I on je svakako stetan , ali postoji u prodaji vise od 100 godina , od kada je stara Secerana prekoputa Ade ?

Evo da pogledam podatak zidana je od 1899. do 1901 . Znaci pocetak 20 veka .

U USA su verovatno i ranije postojale secerane , narocito u kolonijama od Secerne trske !

Ma koliko ovaj secer bio nezdrav nije uticao na pojavu epidemije gojaznosti !


Ali sa razvojem novih vrsta proizvoda koji su bili jeftiniji i pokazalo se mnogo stetniji po organizam , dolazi po epidemije gojaznosti !

To je pre svega tzv. Glukozni sirup koji je Japanski izum !

Kako je ovaj sirup najjeftinije praviti od Kukuruza tako su Japanci tu tehnologiju jeftinog secera prodali Amerikancima jer Japan bas i nema mnogo kukuruza u proizvodnji !

Sa konzumacijom industrijske hrane gde se stavlja ovaj otrov , javlja se epidemija gojaznosti !


Sto je najludje kod nas se taj otrov prodaje u prodavnicama " zdrave hrane " ??

Ima ga naravno u svim industrijskim proizvodima jer je dosta jeftiniji od secera od repe ili trske !
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 16:30 ] @
Eh, da je bar glukozni sirup. Sirup je fruktozni. Glukoza ide direktno u ćelije, ali fruktoza mora prvo da ide u jetru na obradu, da bi se pretvorila u glukozu. S obzirom da industrijska hrana sadrži istovremeno velike količine i glukoze i fruktoze, ćelije su zasićene glukozom, a fruktoza se pretvara u mast koja se taloži na jetri i tako se dobija masna jetra.

Ako je glukoza kokain, fruktoza je heroin.

Čašu glukoze jošt niko ne popi što je čašom fruktoze ne natopi.
Džank fud oba šećera ište, smješani najlakše se piju.


Šećer je droga!
[ scoolptor @ 27.06.2023. 16:37 ] @
U nekim delovima sveta ljudi jedu secer zbog vaznog razloga, dok kod nas prezivljavaju jeduci travu, a voze besan auto, uzet na kredit.
[ ademare @ 27.06.2023. 16:37 ] @
@ Bora Sonar

U pravu si postoje i jedan i drugi , i oba se dobijaju od kukuruza .

Ali je Fruktozni mnogo stetniji , i na njega sam mislio u postu . Ali sam ga nazvao pogresnim imenom .

[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 16:40 ] @
Sva sreća da postoje proizvodi poput dijetalne koka-kole, koji ne sadrže šećer :)
[ scoolptor @ 27.06.2023. 17:25 ] @
Koja alternativa seceru je najmanje zlo?
Spominju steviu. Nisam koristio.
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 17:33 ] @
Šećer iz voća je dobar, kada se unosi zajedno sa voćem. Ceđeno voće je već loše jer nema vlakana.

Ako misliš na alternativu koja bi bila bela i u kristalu, onda je so najmanje zlo. Jedini problem je što nema sladak ukus.
[ Darko Nedeljković @ 27.06.2023. 19:24 ] @
Citat:
Bora Sonar:
Kukuruz je stigao u Srbiju u 17. veku.

Super, zaokruži misao do kraja - u kom veku se desila industrijalizacija srbije (čitaj: prestanak trčanja za ovcama po planini) a kada se pojavila insulinska rezistencija, koja dva od ova 3 događaja se vremenski poklapaju?! Zašto u 17. veku nije došlo do svega toga o čemu pišeš, nego tek sada?! Da nije zato što je hrana manje bitan faktor, a pretežno bitan je način života i fizička aktivnost?

Citat:
Prvi korak ka ozdravljenju je da čovek spozna da boluje od zavisnosti od šećera!

Šećer je droga!

Dobro, spoznao sam, krizirao 3 dana bez šećera i sad mi je odvratan. Izem ti takvu drogu!
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 21:12 ] @
U 17. veku nije bilo industrijske hrane i ljudi su bili više fizički aktivni nego danas. Ja ne potcenjuem značaj fizičke aktivnosti, ali mislim da ti potcenjuješ značaj hrane.

Preporučujem ti da pročitaš ovaj članak o beri beriju koji je harao Azijom u 19. veku i da se staviš u ulogu japanskog doktora Hausa, Takaki Kanehira. Šta misliš, šta je bio uzrok beri berija koji je Takaki pronašao, hrana koja je sadržala prazne kalorije ili nedovoljno čuvanje ovaca?

Šećer je droga, nemoj da je izeš!
[ Bradzorf012 @ 27.06.2023. 21:47 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Kakva gomila gluposti je napisana na ovoj temi, a tek je početak!


Očito je da postoji interesovanje, ali to ne znači da će tema trajati. Možda već za dan dva potone, a to onda ne znači da je "tek početak".

Citat:
Darko Nedeljković:
Ali, to je očekivano kad se pogleda naslov. Šećer, droga, ok, ali može da bude samo najslabija - ne jedeš šećer par dana i već si se skinuo! Ako je nekom poznata neka slabija droga nek kaže da ne živim u neznanju


Kako znaš da si se skinuo? Tako što ćeš par + 1 - og dana jesti šećer? Ne znam da li je najjača, ali je definitivno jaka. Ako mi ne veruješ, probaj da se skineš.

Citat:
MajorFatal:
Ako je šećer droga zašto nema neke tajne šatrovačke reči koje ga označavaju i njegove putanje, na primer: ćer-še to bi značilo šećer?


Zato što je jeftina, lako dostupna, ima je u skoro neograničenim količinama na svakom koraku, sastavni je deo velikog broja "namirnica", čak i onih za koje to ne biste očekivali. Najvažnije, legalna je. Jedna od njenih najvećih opasnosti je i u tome što industrija navikava decu od malih nogu da se drogiraju, kao što rekoh sasvim legalno. Kada dođe u zrele godine, a celog života se drogirao, narkoman uopšte nije svestan problema.

Citat:
scoolptor:
Koja alternativa seceru je najmanje zlo?
Spominju steviu. Nisam koristio.


Ovako postavljeno pitanje je skoro besmisleno. Kao da pitaš, kojom čašom je najbolje nositi vodu kojom gasiš požar u šumi? Da ipak pokušam, med recimo.

Citat:
Bora Sonar:
Ako misliš na alternativu koja bi bila bela i u kristalu, onda je so najmanje zlo. Jedini problem je što nema sladak ukus.


Uh, so je posebna tema, mislim da nije opasna kao šećer, ali nije ni daleko. Svakako bi trebalo strogo voditi računa o unosu soli. Ono što je dobro kod soli je to što odmah javlja da nešto ne štima, odmah udara tako da možeš da osetiš da nešto nije kako bi trebalo da bude. Za razliku od soli, šećer te kuva kao žabu, prvo mala temperatura, pa malo veća, pa još veća. Ako se ne osvestiš na vreme, ubija.

Sloboda medija je osnovno ljudsko pravo.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 27.06.2023. u 23:08 GMT+1]
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 22:10 ] @
Citat:
Ako misliš na alternativu koja bi bila bela i u kristalu, onda je so najmanje zlo. Jedini problem je što nema sladak ukus.


Ovo nije napisao Scoolptor, već ja. Mislim da je so manje zlo od šećera, pod uslovom da je čovek zdrav, ima zdrave bubrege i čulo ukusa. Uglavnom ne treba ni sa čim preterivati, a so sam predložio jer sam pokušao da budem duhovit :)

Molim sve članove foruma da šire svest o štetnosti šećera tako što će na kraju svakog posta napisati:

Šećer je droga!
[ MajorFatal @ 27.06.2023. 22:37 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Zato što je jeftina, lako dostupna, ima je u skoro neograničenim količinama na svakom koraku, sastavni je deo velikog broja "namirnica", čak i onih za koje to ne biste očekivali. Najvažnije, legalna je. Jedna od njenih najvećih opasnosti je i u tome što industrija navikava decu od malih nogu da se drogiraju, kao što rekoh sasvim legalno. Kada dođe u zrele godine, a celog života se drogirao, narkoman uopšte nije svestan problema.


Kako je počelo uskoro će i vitamini, minerali, ugljeni hidrati, itd postati droge, naime i oni su jeftini, lako dostupni, ima ih u skoro neograničenim količinama itd itd ... ... i kad dođeš u zrele godine, pod uslovom da nisi propao od droge, narkoman uopšte nije svestan problema, što ga naravno još više uništava ..

veoma podmukle droge
[ Darko Nedeljković @ 27.06.2023. 22:39 ] @
Citat:
Bora Sonar:
Šta misliš, šta je bio uzrok beri berija koji je Takaki pronašao, hrana koja je sadržala prazne kalorije ili nedovoljno čuvanje ovaca?

Stručnjaci tvrde da bolest nije imala nikakve veze sa viškom kalorija već sa manjkom vitamina.
Takođe, promašio si poentu moje primedbe, ukazao sam na dvostruku grešku u tvom objašnjenju. Rekao si otprilike:
1) "naši preci nisu unosili ugljene hidrate"
Netačno, jesu.
2) "samo treba da jedemo isto što i naši preci ibićemo zdravi"
Netačno, nećemo. Oni su trošili 20x više kalorija nego mi danas.

Šta ja smatram - ja dnevno unosim za neki procenat manje kalorija nego moji pradedovi. Dovoljna su mi 2 manja obroka, dok su oni jeli 3-4 obilna. Ali zato imam za 90% manje mišićnih aktivnosti tj. sagorevanja kalorija. Verovatno su pradedovi suviše blizu, trebao sam reći neko dalje koleno... Jedan od mojih pradedova je sticajem okolnosti neočekivano došao do nekih para i prestao je da radi, a povećao je unos hrane, konkretno masnog mesa, svinjetine. Nakon par godina je imao moždani udar i umro. Nije jeo nikakav šećer. Toliko o tome da je mast zdrava (naročito u kombinaciji sa izostankom fizičke aktivnosti).
[ Shadowed @ 27.06.2023. 22:49 ] @
Citat:
ademare: Evo sada u USA i na zapadu , koristi se novi lek protiv Dijabetesa !
Da li pomaze , nigde ne pise , vec su svi Mediji usredsredjeni na njegovu nuspojavu , i zbog toga se masovno i koristi !
Uzgredna pojava je relativno brzo mrsavljenje , bez teretana i ostalih " mucenja " !

Tamo gde treba da pise - pise. A mediji se bave onim sto ce im podici citanost (reklame itd.) a to sto je vise onih koji zele da smrsaju nego onih kojima lek treba za lecenje je druga stvar.

Citat:
član: kato-ishrana je isto tako stetna po zdravlje... ne unosi se dovoljno vitamina i vlakana, optetecuju se bubrezi, srce, zeludac... dugorocnija keto-ishrana moze do mnogo vece stete da dovede nego sto ces dobiti time sto ne unosis UH.

Vitamine i vlakna mozes da unosis ali da, dugorocna keto-dijeta (godine) nije dobra za kosti, bubrege itd. Njena namena i nije da bude "zdrav nacin ishrane". U pitanju je prilicn ekstremna dijeta i namena je poboljasnje zivota ljudi i dece sa epilepsijom kod kojih su negativne strane dugorocne keto dijete prihvatljive.

Citat:
Bora Sonar:
Citat:
Pravu hranu čine proteini i masti, sa malo ugljenih hidrata i puno vlakana.

Tako su se ljudi hranili do nedavno (negde pred početak industrijske revolucije). Potrebno je da prođe mnogo vremena da bismo evoluirali tako da možemo da koristimo modernu industrijsku hranu prezasićenu ugljenim hidratima.

Nisu. Secera je bilo znatno manje. Pogotovo u tako cistom obliku. Ugljenih hidrata je bilo prilicno (skrob iz brasna, kukuruz, krompir, voce...).

Citat:
Darko Nedeljković: Kakva gomila gluposti je napisana na ovoj temi, a tek je početak!

Vidim, i ti si odmah uskocio da dodas jos :)

Citat:
Darko Nedeljković: Ali, to je očekivano kad se pogleda naslov. Šećer, droga, ok, ali može da bude samo najslabija - ne jedeš šećer par dana i već si se skinuo!

Zavisnost od secera se razlikuje od slucaja do slucaja pa tako i posledice kada se prestane sa konzumacijom a takodje zavisi i da li se smanjila ili potpuno ukinula konzumacija kao i da koliki je unos drugih ugljenih hidrata. Znam za slucajeve koji su imali pravu apstinencijalnu krizu nedeljama (problem sa spavanjem, nervoza, groznica, hipotermija i sl.). Pri tome je secer samo redukovan na oko 1/10 deo uobicajenog. Ostali UH nepromenjeni. Svi simptomi nestali u roku od 1h nakon sto je osoba pojela cokoladu. Takodje znam i slucajeve koji nisu imali nikakvih problema osim "pa, dobro bi mi leglo nesto slatko".
Ti si verovatno preskocio kolace nekoliko dana i zakljucio samo na osnovu jednog (svog) iskustva.

Citat:
Darko Nedeljković: Pa sve do ishrane naših predaka bez ugljenih hidrata. Naši preci su jeli šta su imali, između ostalog mnogo kukuruznog hleba, proje, kačamaka i cicvare a u svakom od tih obroka ugljeni hidrati su preko 50%.
Nije problem u ishrani, nego u načinu života. Ako sediš po ceo dan za kompjuterom šta god da jedeš taj život je nezdrav, neprirodan i nenormalan. Nasuprot tome, ako po ceo dan trčiš za ovcama po planini, potpuno je nebitno jesi li prethodno pojeo slona ili prikolicu kukuruza, sve je to zdravo kad trošiš dnevno pedeset hiljada kalorija.

Prvi deo je tacan, kao sto rekoh negde gore u poruci, ali drugi deo nije. Nije da "nije problem u ishrani nego u nacinu zivota" vec su oba bitna. I ishrana i nacin zivota.

Citat:
ademare:To je pre svega tzv. Glukozni sirup koji je Japanski izum !
Kako je ovaj sirup najjeftinije praviti od Kukuruza tako su Japanci tu tehnologiju jeftinog secera prodali Amerikancima jer Japan bas i nema mnogo kukuruza u proizvodnji !

Citat:
Bora Sonar:
Eh, da je bar glukozni sirup. Sirup je fruktozni. Glukoza ide direktno u ćelije, ali fruktoza mora prvo da ide u jetru na obradu, da bi se pretvorila u glukozu. S obzirom da industrijska hrana sadrži istovremeno velike količine i glukoze i fruktoze, ćelije su zasićene glukozom, a fruktoza se pretvara u mast koja se taloži na jetri i tako se dobija masna jetra.

Sirup se zapravo zove visokofruktozni ali zapravo sadrzi i glukozu i fruktozu u razlicitim odnosima (uglanom 42, 55 i 70 procenata fruktoze u odnosu na glukozu). Ti procenti su ako se zanemari voda koja je 24%. Ovo dalje sto je Bora napisao je tacno.
[ Shadowed @ 27.06.2023. 22:51 ] @
Citat:
scoolptor:
Koja alternativa seceru je najmanje zlo?
Spominju steviu. Nisam koristio.

Koliko je meni poznato - stevia. I od onog sto sam probao, ukus je najblizi. Samo nemoj probati samo nju :)
[ Bora Sonar @ 27.06.2023. 22:57 ] @
Citat:
Shadowed: Nisu. Secera je bilo znatno manje. Pogotovo u tako cistom obliku. Ugljenih hidrata je bilo prilicno (skrob iz brasna, kukuruz, krompir, voce...).


Zavisi da li pričamo o Darkovom pradedi ili precima koji su bili lovci-sakupljači. Ovi drugi nisu imali brašno, kukuruz, krompir i voće u izobilju. Gledano iz ugla evolucije nebitno je šta je jeo pradeda.
[ jovajovic100 @ 28.06.2023. 01:36 ] @
Citat:
Bora Sonar:
Živela ketoza!

Ketoza je fiziolosko stanje organizma koji se pati.
Keton je monosaharid ili prosti secer.
[ Java Beograd @ 28.06.2023. 07:02 ] @
Citat:
jovajovic100: Keton je monosaharid ili prosti secer.

[ Bora Sonar @ 28.06.2023. 07:15 ] @
Bitno je da razlikujemo ketoacetozu i ketozu. To su potpuno različite stvari. Ketoacetoza, bez lekarske intervencije, ima u 100% slučajeva smrtni ishod.

Ako smo to rasčistili, onda da vidimo zašto organizam pati pri ulasku u ketozu? Zato što narkomančina i treba da pati dok se skida sa droge!

-Bu, hu hoću glukozu, mozak ne može bez nje :(((
-A, je l, pa napravi je. Imaš u zalihama sala tortu još od prošle Nove godine.
-Ako mi ne daš visoko fruktozni sirup zasuću te kortizolom.
-U redu, daj sve što imaš, da vidimo ko je jači, hormoni ili volja.

Ma, za takve treba organizovati novu Crnu reku za odvikavanje od šećera. Organizam se malo breca, pa kad vidi da ni kortizol ne pomaže na kraju legne na rudu. Da vidiš kako posle pretura po vlaknima i u potrazi za šećerom svašta tu nešto isčeprka. Za sve vreme ketoze hormon rasta je slobodan i autofagija radi punom parom. Na kraju ti organizam kaže da si bio u pravu, ali pazi... jednom narkoman, uvek narkoman. Uvek ga moraš držati na uzdi, jer:

Šećer je droga!
[ Java Beograd @ 28.06.2023. 09:24 ] @
Ti Boro polaziš od POTPUNO POGREŠNE pretpostavke da glukoza u krvi nastaje samo i isključivo od unetog (pojedenog) šećera, disaharida, valjda. Što je naravno, nema veze s vezom.

Glukoza (monosaharid) nastaje u procesu varenja hrane, i to od masti i od šećera svakog oblika (mono-, di-, poli-)
Mozak, kao i sve ostale ćelije funkcionišu samo na glukozi (pod uslovom da ima insulina u krvi)
Glukoze ima obilato u zalihama u jetri. Kažu, za oko dva dana (nije da sam merio)
Kad se ta zaliha potroši, onda se "pretura" po organizmu i kreće topljenje masti, ali ne za čvarke nego za mozak.

Ako se u međuvremenu pojedu čvarci s' 'lebom (ili bez 'leba, svejedno) -> oho ho, nema "preturanja", sve se to pretvori u glukozu.
Dakle, jeo ili ne jeo beli šećer, dođe mu na isto.

Istina je jedino da će se mnogo lakše fruktozni sirup varenjem pretvoriti u glukozu (monosaharid potreban ćelijama) nego čvarak i/ili maslinovo ulje.

Dakle, ako je šećer droga (a nije) onda su droga i masti i ulja.
[ Java Beograd @ 28.06.2023. 09:32 ] @
Citat:
Bora Sonar:Ketoacetoza, bez lekarske intervencije, ima u 100% slučajeva smrtni ishod.

Ketoacetoza ne postoji. Pretpostavljam da si pogrešio u kucanju.

Ketoacidoza nema u 100% slučajeva smrtni ishod, ali traži odgovarajuću reakciju / intervenciju.
[ Bora Sonar @ 28.06.2023. 10:11 ] @
U pravu si, ketoacidoza, a ne acetoza. Smtrnost zavisi od uzroka. Ako je uzrok nemogućnost tela da proizvede insulin, onda je smtnost 100%. Postoje i drugi uzroci, tako da si i tu u pravu, ne mora da bude smtonosna.

Za ostatak nisi u pravu jer izgleda ne čitaš ono što sam napisao.

Citat:
Ti Boro polaziš od POTPUNO POGREŠNE pretpostavke da glukoza u krvi nastaje samo i isključivo od unetog (pojedenog) šećera


Iz mog fiktivnog razgovora sa organizmom mogao si da zaključiš da nigde nisam rekao to što ti tvrdiš:

Citat:

Organizam: -Bu, hu hoću glukozu, mozak ne može bez nje :(((
Ja: -A, je l, pa napravi je. Imaš u zalihama sala tortu još od prošle Nove godine.


Ako kažem organizmu da sam napravi glukozu, onda je valjda jasno da ne pretpostavljam da glukoza nastaje isključivo od pojedenog šećera.
Takođe nimalo nisi u pravu da je svejedno da li jedeš čvarke ili šećer jer će se sve to pretvoriti u glukozu.

Citat:
Dakle, ako je šećer droga (a nije) onda su droga i masti i ulja.


Nisu jer ne stvaraju psihološku zavisnost. Psiholška zavisnost je problem kod narkomana, a ne fizička. Kada narkoman pregzura krizu on više nije fizički zavisan, ali je i dalje narkoman i nastaviće da se drogira čim mu se ukaže prilika. Tako da masti nisu droga, ali mogu da budu otrov. To naročito važi za rafinisane zasićene masti poput margarina.

Šećer je droga!

[Ovu poruku je menjao Bora Sonar dana 28.06.2023. u 11:24 GMT+1]
[ Shadowed @ 28.06.2023. 10:12 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ti Boro polaziš od POTPUNO POGREŠNE pretpostavke da glukoza u krvi nastaje samo i isključivo od unetog (pojedenog) šećera, disaharida, valjda. Što je naravno, nema veze s vezom.

Glukoza (monosaharid) nastaje u procesu varenja hrane, i to od masti i od šećera svakog oblika (mono-, di-, poli-)
Mozak, kao i sve ostale ćelije funkcionišu samo na glukozi (pod uslovom da ima insulina u krvi)
Glukoze ima obilato u zalihama u jetri. Kažu, za oko dva dana (nije da sam merio)
Kad se ta zaliha potroši, onda se "pretura" po organizmu i kreće topljenje masti, ali ne za čvarke nego za mozak.

Ako se u međuvremenu pojedu čvarci s' 'lebom (ili bez 'leba, svejedno) -> oho ho, nema "preturanja", sve se to pretvori u glukozu.
Dakle, jeo ili ne jeo beli šećer, dođe mu na isto.

Istina je jedino da će se mnogo lakše fruktozni sirup varenjem pretvoriti u glukozu (monosaharid potreban ćelijama) nego čvarak i/ili maslinovo ulje.

Dakle, ako je šećer droga (a nije) onda su droga i masti i ulja.

Ovo je sve pomalo tacno pomalo pogresno :) Shvati ovo dalje pisanije kao dopunu, ne kao kritiku.

U procesu varenja hrane se glukoza, fruktoza i galaktoza (monosaharidi) dobijaju direktnom apsorpcijom ili razlaganjem disaharida i polisaharida koje mozemo da svarimo (skrob). Ne dobija se od masti (to je drugi proces, nema veze sa varenjem).
Mozak fukcionise samo na seceru (osim u stanju ketoze kada koristi ketonska tela). Ostale celije funkcionisu uglavnom ali ne samo na njemu. Koriste u izvesnoj meri i masne kiseline.
Zaliha u jetri nije glukoza. U jetri i (veci deo) u misicima se kao primarna zaliha energije koristi glikogen koji je polisaharid. Dobija se od glukoze i razlaze na glukozu. Ima ga 500-600g (kod sportista nesto vise), sto je 2000 ili nesto jace kalorija. Koliko dugo vremenski zavisi koliko trosis :) Osnovna potrosnja kod prosecnog muskarca je ~2000 kalorija tako da bi ti trajalo otprilike jedan dan ako ne radis nista i ne jedes nista.

I masti i proteini se mogu koristiti za dobijanje glukoze (glukoneogeneza) s tim da to nije deo varenja nego proces koji se desava zasebno, u jetri, kada je nivo glikogena nizak. Zato je npr. bitno da se, ako hoces da smrsas i imas kalorijski deficit unosis nesto vise proteina jer ce deo kasnije biti pretvoren u glukozu.
Masnoce se koriste i direktnije, bez konverzije u glukozu. Celije mogu da ih koriste kao izvor energije. Celije mozga ne mogu jer su molekuli suvise velike da prodju barijeru izmedju krvi i mozga. Zbog toga i postoji cela stvar sa ketozom. Jetra stvara ketonska tela (ima ih tri) koja mogu da dopru do mozga i koje ovaj moze da koristi kao izvor energije.
[ Java Beograd @ 28.06.2023. 10:26 ] @
@Bora
Da, ako si mislio na psihičku zavisnost, onda možda šećer i može da bude droga. Slatka droga.

@Shadowed
Da, vidim da si bolje upućen.
Ovo šta sam pisao, to je sve moje gimnazijsko znanje. Ipak nije tako loše.
Ono šta ne znam, zna GPT
[ Bora Sonar @ 28.06.2023. 10:29 ] @
Ako si ti mislio na fizičku zavisnost, onda je i vazduh droga :)
[ MajorFatal @ 28.06.2023. 13:09 ] @
Ako bi mislili na psihoaktivne supstance, ispalo bi i da je trava droga ..
[ Bora Sonar @ 14.07.2023. 16:50 ] @
Iskanderi i dalje idu napred.
[ Bradzorf012 @ 23.07.2023. 13:04 ] @
To je zbog nabiflanih plata u javnom sektoru.
[ Flo33 @ 13.08.2023. 19:14 ] @
Prošle godine sam napunio 40, i odllučio da se dovedem u red. Nisam imao nekih bolesti simptomatičnih za mojih 126kg ali svejedno sam po sistematskom pregledu odlučio da je dosta.

posle tačno 6 meseci!! imao sam 81kg. Koliko imam i sada, posle godinu dana od moje odluke. To je neka cifra koju sam odločio da je optimalna za mene.

I mislim da mi to da za pravo, više nego i GPT-u da teoretišem o zdravoj ishrani, jer imam praksu.

Od svega pročitanog, nigde nisam video možda i najvažniju reč-KALORIJA.

Da ne bi pisao seminar, ne da mi se, ne, nisu naši pradedovi radili 30x više nego mi, jednostavno je nemoguće. Radili su više, ili i nisu. Ali nisu imali toliko obrađene hrane kao mi. Mora čovek da se pomuči da pojede nešto neobrađeno.


Jednostavno, kalorijski deficit, što više hrane koja je neobrađena industrijski, i nema problema. Raznovrsno i umereno.

i da, šećer nije droga, imaš ga u voću, ma svugde, obrađeni, industrijski šećer je droga, jer ne dobiješ pored njega apsloutno ništa vredno za ogranizam.
[ Java Beograd @ 13.08.2023. 19:55 ] @
45 kile za 6 meseci, to je 7.5 kile mesečno manje! Mašala!
[ ademare @ 13.08.2023. 21:55 ] @
Tako brzo mrsaviti nije zdravo, kao sto nije zdravo ni imati 126 kg.

[ scoolptor @ 13.08.2023. 22:31 ] @
Da li je secer droga, pa makar bio taj iz voca, ili ne, zavisi od stanja organizma.
Ko je zdrav, moze da jede voce. Ko je jetru doveo u kriticno stanje, ne moze.
Bolje je da uzmes kasiku i kanticu svinjske masti, nego voce.
[ dejanet @ 14.08.2023. 08:26 ] @
Tako je, ko hoce da se "dovede u red": kantica masti, slanina, jaja i pragnje, a bez 'leba, krompira, pirinca, vecine voca, nista slatko, sladoled, ni blizu pekare...
[ B3R1 @ 14.08.2023. 10:16 ] @
Citat:
Flo33:
Prošle godine sam napunio 40, i odllučio da se dovedem u red. Nisam imao nekih bolesti simptomatičnih za mojih 126kg ali svejedno sam po sistematskom pregledu odlučio da je dosta.

Ja sam poslednji sistematski pregled imao na regrutaciji, pre skoro 40 godina, hehehe ... ali sam isto tako prosao kroz tu fazu. Kada sam izasao iz vojske imao sam 83, tokom studija se od stresa nagojio na 100-110, kada sam napustio Srbiju imao sam 115, kasnije sam oslabio na 88, pa se ugojio do 98, pa se ponovo vratio na 90 i tako nekoliko puta yo-yo ... da bih se nekako poslednjih godina ustalio tu negde na 90-93, kako kad.

E sad, svi se pitate kako sam oslabio. Dve stvari su tu bile presudne. Prva, sto sam dugo vremena pre toga konzumirao previse mleka i mlecnih proizvoda. Dorucak - mleko 1/4 do 1/2 litra. Rucak - jogurt kao obavezni prilog. Vecera - jogurt, sirevi itd. A onda sam jednog dana pokvario stomak tako da sam zavrsio u hitnoj. Secam se i godine - 2003, pre ravno 20 godina. Bio je novembar. Dusu sam ispovracao. Od tada mleko i jaja ne mogu skoro ni na usta da stavim. Plus, sto sam do posla i nazad isao pesice po 45 minuta u jednom smeru. I to je bilo to. Kasnije sam se opet malcice ugojio, posao mi je bio blize i vise sam radio od kuce, a tu se brsti frizider. Ali nikada vise nisam presao stotku. Najteze mi je bilo da se odreknem sira koji jeste bio neka vrsta droge, moram da priznam. Ali i to sam na kraju ostavio. I osecam se mnogo bolje!

Secer konzumiram i dalje, ali ne u kombinaciji s puterom i jajima. Torte uvek preskacem. Balkave i ostale posne poslastice su druga stvar. :-) Ali mleko i jogurte - jok. Sireve - da, to sam jeo, skoro sam se skinuo s tog zla. Jaja - jedno vreme samo za Uskrs, sada mi vise ni to ne prija.

Ali to je individualno. Svako mora da nadje za sebe to sto mu prija i to je to. I da bude umeren - znaci, da su ti input i output koliko-toliko u ravnotezi.
Citat:
Da ne bi pisao seminar, ne da mi se, ne, nisu naši pradedovi radili 30x više nego mi, jednostavno je nemoguće.

Vidi, tu bas i nisi u pravu. Nasi preci su bili vezani za selo, a seljak, cak i onaj najlenjiji, je po prirodi stvari jaci i fizicki aktivniji od bilo kog gradskog pacova. Prosto, tamo moras tu hranu da uberes (ili tovis, pa transiras) sam - nema tamo mesara da ti to isecka, radnika da ti upakuje u kutiju i kasirke da ti skenira bar kod, a ti samo da malo prcnes po sporetu i otvoris usta.

Druga stvar je i ta sto ni kanc poslovi danas nisu isto ono sto su bili pre 50 ili 100 godina. Tada se u kancelarijama setalo od stola do stola, nasi matorci su licno isli kolegama ili sefovima na noge da ih pitaju za nesto, zajednicki su sklapali projekat na papirima koje su posle slagali u one dzinovske fascikle, pa te gomile fascikli nosili daktilografkinjama na prekucavanje. Danas sedis, mejlom ti stize pitanje, na mejl odgovaras, mejlom ti stize i nalog za posao, ti radis copy/paste gotovih tekstova i slazes ih ne pomerajuci d**e sa stolice, nesto kao kodiras ili testiras opet copy/paste ... na 99% korporativnih poslova koristis samo prste i donekle mozak, neko manje, neko vise.

To sve zvuci kao zanemarljiva razlika, ali nije. Samo zamisli, recimo, svoju majku ili oca, koji su tokom radnog vremena ustajali i po 50 puta od svog radnog stola. Do sefa si isao pesice u kanc, ponekad i sa sprata na sprat, nisi ga cimao mejlom i on(a) tebe mejlom nazad. Znaci, izracunaj - 10 puta uzbrdo-nizbrdo, 50 ustajanja sa stolice, gde koristis iste misice kao i za cucnjeve. Nosili su brdo papira - opet fizikala, koristili su rucne misice. Mi koristimo samo rucne zglobove, a d**e nam fiksirano 8 sati. Ovi danasnji IT poslovi ubijaju!
Citat:
Ali nisu imali toliko obrađene hrane kao mi. Mora čovek da se pomuči da pojede nešto neobrađeno.

Apsolutno tacno! Od industrijske hrane pre 50 godina su bile razne virsle, kobaje, parizeri i na tome se sve zavrsavalo. Dve vrste keksa, jedna vrsta jogurta u radnji i to je to. Ali ono jos bitnije - voce i povrce se kupovalo na pijaci i to kada mu je vreme. Znaci, nisi mogao da imas jagode u decembru ili kajsije u februaru, nego se znao neki red. Isto je vazilo i za povrce, znalo se kada na tezge stize karfiol, kada kelj, kada kupus, a kada (u jesen) paprike. Kada se pece ajvar, a kada se pravi dzem. Zivelo se u skladu s prirodom i njenim ciklusima.

Danas smo se mi totalno otudjili od prirode.
Citat:
i da, šećer nije droga, imaš ga u voću, ma svugde, obrađeni, industrijski šećer je droga, jer ne dobiješ pored njega apsloutno ništa vredno za ogranizam.

Brazdorf je dezurni za*ebant, ne shvataj ga suvise ozbiljno ... :-) Ali ima istine u tome sto je rekao - sve sto je preterano moze, u izvesnom smislu, da postane "droga" - odnosno predmet zavisnosti.

Ali jbg, neki porok se mora imati ... medjutim, nekim porokom (npr. pusenjem) smetas i otalima, nekim drugim (npr. alkoholom) dovodis i druge u opasnost (npr. za volanom), pa ljudi s pravom gundjaju i negoduju. Ali nekim drugim stvarima stetis samo sebi samom, pa zato takve stvari nisu drustveno neprihvatljive, kriminalizovane ili marginalizovane. To da li ces ti imati secer 20 ili 4.5 - to je samo tvoja stvar. Ako ti sam sebi losim navikama upropastis zdravlje - opet samo tvoja stvar. U tome je razlika.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 10:36 ] @
Citat:
B3R1
To da li ces ti imati secer 20 ili 4.5 - to je samo tvoja stvar.


Pa sad, i to moze biti diskutabilno - kad nekom otfikare nogu zbog komplikacija dijabetesa stetu moze trpeti i porodica istog, ali OK, definitivno manji potencijal za stetu nego alkoholisanje.

+1 za aktivnost, razlika izmedju nekog ko po ceo dan sedi i nekog ko je dobar deo godine aktivan van kuce je drasticna, pricamo bukvalno o 4-cifrenom broju kalorija svaki dan.

Inace, topla preporuka za "smart watch-eve" za ljude koji ne prate te stvari ili su zaboravni - cuka ne laze, plus te "tera" svaki dan da aktivnost ne padne ispod minimalnog nivoa. Apple Watch ima one "prstene" (kretanje, fizicka aktivnost i stojanje) - nebitno da li neko zeli da smanji kilazu ili ne, za nas kancelarijske pacove je super stvar - ti minimumi imaju uticaj na opste zdravlje i nikako ne mogu da skode.



^ bez ovoga sumnjam da bih se pomerio :-)))
[ tdusko @ 14.08.2023. 11:17 ] @
Citat:

+1 za aktivnost, razlika izmedju nekog ko po ceo dan sedi i nekog ko je dobar deo godine aktivan van kuce je drasticna, pricamo bukvalno o 4-cifrenom broju kalorija svaki dan.
Nazalost, sva je prilika da ovo nije tacno :( Koliko god izgledalo sokantno, na duzi period to dvoje imaju istu potrosnju kalorija na dnevnom nivou. Za slucaj da neko misli da sam jeo smesne pecurke, preporucujem knjigu Burn od Hermana Pontzera. Eksperimenti sa doubly labeled water su to potvrdili i oko toga danas postoji prilicno sirok koncenzus u nauci. Zato je i visedecenijska ideja borba protiv epidemije gojaznosti koja se zasnivala na pokusajima da se na ovaj ili onaj nacin digne potrosnja energije zamenjena idejom da se smanji unos kalorija lekovima koji udaraju na hormon gladi odnosno sitosti u vidu semaglutida koji pokazuju nesvakidasnji uspeh.

To ni slucajno ne znaci da je fizicka aktivnost dzabe, naprotiv. Sama fizicka aktivnost utice na regulaciju apetita, blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem, usporava sarkopeniju plus gomila benefita za psihu.
[ mjanjic @ 14.08.2023. 11:28 ] @
Citat:
B3R1:
Druga stvar je i ta sto ni kanc poslovi danas nisu isto ono sto su bili pre 50 ili 100 godina. Tada se u kancelarijama setalo od stola do stola, nasi matorci su licno isli kolegama ili sefovima na noge da ih pitaju za nesto, zajednicki su sklapali projekat na papirima koje su posle slagali u one dzinovske fascikle, pa te gomile fascikli nosili daktilografkinjama na prekucavanje. Danas sedis, mejlom ti stize pitanje, na mejl odgovaras, mejlom ti stize i nalog za posao, ti radis copy/paste gotovih tekstova i slazes ih ne pomerajuci d**e sa stolice, nesto kao kodiras ili testiras opet copy/paste ... na 99% korporativnih poslova koristis samo prste i donekle mozak, neko manje, neko vise.

To sve zvuci kao zanemarljiva razlika, ali nije. Samo zamisli, recimo, svoju majku ili oca, koji su tokom radnog vremena ustajali i po 50 puta od svog radnog stola. Do sefa si isao pesice u kanc, ponekad i sa sprata na sprat, nisi ga cimao mejlom i on(a) tebe mejlom nazad. Znaci, izracunaj - 10 puta uzbrdo-nizbrdo, 50 ustajanja sa stolice, gde koristis iste misice kao i za cucnjeve. Nosili su brdo papira - opet fizikala, koristili su rucne misice. Mi koristimo samo rucne zglobove, a d**e nam fiksirano 8 sati. Ovi danasnji IT poslovi ubijaju!

Zna osobe, koje imaju problem sa skidanjem telesne mase, čak i ako rade u piljarnicama i supermarketima, gde su stalno na nogama.
Problem je režim ishrane: nešto čalabrcnu za doručak, a onda kad dođu s posla, nažderu se preterano. Apsolutno isti problem sam imao i delimično počeo da ga rešavam, ne može da se doručkuje i večera, a između ponekad se ode sa društvom negde na ručak i isto pretovari stomak.

Stoji i sve ostalo vezano za industrijski prerađenu hranu, ko zna šta nam uvaljuju umesto mleka i jogurta, čak i oni jogurti koji su pre nekoliko godina hvaljeni, sad su praktično puni brašna ili nečeg sličnog (bukvalno osetim po ukusu, isto kao kod mleka/napitka od badema ili soje, tačno ima neki brašnast ukus, kao kad probaš smesu za palačinke ili smesu za koru za tortu). I ti onda npr. izbegavaš hleb, a piješ litar ili dva jogurta svaki dan, a taj jogurt ima više brašna/skroba u sebi nego da si pojeo nekoliko kriški belog hleba.
[ B3R1 @ 14.08.2023. 11:36 ] @
Vidi, blago povecanje kretanja uz intenzivno prezderavanje svakako nece dati zeljeni rezultat, tu nema sumnje. :-)

Takodje, koliko se secam nekih starih vremena (pre 50 godina), tada se zaista mnogo manje jelo nego danas.

Secam se kao klinac, odem u pekaru, svako kupi sebi kiflicu i jogurt, burek i jogurt i to je to. Dorucak - decje radosti, kiflica, mali sloj sunke ... rucak - prosecna porcija kuvanog obroka, vecera - ostaci od rucka. Kraj.

Sada, kad god odem u Beograd, u Hlebu i kifli uvek ista scena - ko kog udje: "Zdravo, daj mi burek, jogurt, buhtlu, 3 kifle, 2 hleba, jednu proju od heljde, jednu hrono pogacicu, dve proje sa sirom, jednu strudlu ...". I tako lik redja li redja, na kraju mu sve to spakuju u 50 kesa, kao da vojsku hrani! Onda svratim u obliznji kafic, nekkakav lanac "Kafeterija", tamo ljudi vise ni ne dolaze na dorucak, tamo narucuju dorucak od kuce, oni Volt-dostavljaci nailaze na svaka 2-3 minuta i nose citave kutijetine prepune hrane. I svaka takva kutijica minimum 2000 dinara racun. Kafane prepune, porcije kao za vola! I svi se zale kako nema para ... a prezderavaju se kao da nece biti sutra!
[ ademare @ 14.08.2023. 12:02 ] @
Ljudi ovde izostavljaju u prici jedan bitan element ! Visinu !

Nije isto ako imas 120 kila sa visinom 1.70 ili ako imas 2.00 na primer !

Tu su jos genetika itd.

Ja sam najmanje imao u vojsci , jer tamo nema bukvalno sta da se jede ili ako ima , ima malo ! Imao sam 74-75 i to komplet u letnjem odelu sa cizmama !! Visina 1.90 ! Izmereno precizno jer sam posle obuke jedno krace vreme radio sa vesom pa ima vaga u perionici !

Posle se brzo nabilo kod kuce od nezdrave hrane !

Max sam imao za vreme rata i bio sam u punoj snazi 93 kg ! Od rata mi je zdravlje pre svega stomak poceo da popusta ! Da sam bio pametan rat bih izbegao, ne bih ni isao u ebeni rat ! Moglo je lako da se izvrda !

2002 . kada mi je stomak otisao dodjavola pao opet na 75 kila ! Za 3 meseca ! Onda sam godinama odrzavao 78 sada u zadnje vreme sam imao par epizoda sa viskom, zadnji put pre nekih 4 meseca 87.5 !

Ali nije lako skinuti , skidao sam otrilike 1 kg mesecno !

Medjutim opet shebem stomak sa nekim Antibioticima i za 10 dana ode 4 KG !!

Tako da sam sada na 81 sto mi je O.K.


Znaci najvise ogranicen unos kalorija ! Izbaciti slatkise i polako ! Sve ostalo je samo plus ! Ko ne ide redovno u teretanu , odlazak ce vise da mu Steti nego da koristi !

Mnogo bolja je brza setnja , penjaje uzbrdo u Beogradu , ovi iz ravnice bilo Vojvodjaneske ili Holandske , zaliim slucaj
Ostaje vam penjanje uz stepenice sto je takodje korisno !
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 12:51 ] @
Citat:
tdusko:
Citat:

+1 za aktivnost, razlika izmedju nekog ko po ceo dan sedi i nekog ko je dobar deo godine aktivan van kuce je drasticna, pricamo bukvalno o 4-cifrenom broju kalorija svaki dan.
Nazalost, sva je prilika da ovo nije tacno :( Koliko god izgledalo sokantno, na duzi period to dvoje imaju istu potrosnju kalorija na dnevnom nivou. Za slucaj da neko misli da sam jeo smesne pecurke, preporucujem knjigu Burn od Hermana Pontzera. Eksperimenti sa doubly labeled water su to potvrdili i oko toga danas postoji prilicno sirok koncenzus u nauci. Zato je i visedecenijska ideja borba protiv epidemije gojaznosti koja se zasnivala na pokusajima da se na ovaj ili onaj nacin digne potrosnja energije zamenjena idejom da se smanji unos kalorija lekovima koji udaraju na hormon gladi odnosno sitosti u vidu semaglutida koji pokazuju nesvakidasnji uspeh.

To ni slucajno ne znaci da je fizicka aktivnost dzabe, naprotiv. Sama fizicka aktivnost utice na regulaciju apetita, blagotvorno deluje na kardiovaskularni sistem, usporava sarkopeniju plus gomila benefita za psihu.


Daj neki link na ta istrazivanja, definitivno deluje sokantno da neko ko kosi i neko ko sedi po ceo dan u kancelariji imaju istu potrosnju kalorija.
[ tdusko @ 14.08.2023. 13:17 ] @
Da, upravo je to slucaj. Radi se o tome da se telo jezivo dobro prilagodjava i em sto postaje efikasnije u obavljanju odredjenih fizickih aktivnosti, em zavrce slavinu van tih aktivnosti.

Energy expenditure and activity among Hadza hunter-gatherers

LIVING LIKE A CAVEMAN WON’T MAKE YOU THIN. BUT IT MIGHT MAKE YOU HEALTHY

Citat:
In one of their studies, Pontzer and colleagues measured the daily energy expenditures for 46 Hadza men and women using the "doubly labeled water" method. After they drank a special water labeled with isotopes of oxygen and hydrogen, urine tests told the scientists their calories burned per day.

Surprisingly, the researchers found that the Hadza don’t burn more calories than average adults in the U.S. and other industrialized countries. Hadza men burn about 2,500 calories a day. For Hadza women it’s 1,900 calories.

[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 13:51 ] @
Da, telo se navikne na predvidljiv rad (Svarceneger je pricao o tome bas kako je jedan od njegovih trikova bio konstantno menjanje vezbi kako bi 'prevario' misice). Ali, opet, rad na selu nije monoton ima gomila razlicitih aktivnosti koje su intenzivne svaka po sebi (i u toku godine se menjaju aktivnosti naravno).

Vidis, npr. u Gambiji:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8735308/

Citat:

Results: EE assessed by DLW was found to be 3880 +/- 994 kcal/day (16.2 +/- 4.2 MJ/day). Expressed per unit body weight the EE averaged 64.2 +/- 9.3 kcal/kg/d (269 +/- 38 kJ/kg/d). These results were consistent with the EE results assessed by HR: 3847 +/- 605 kcal/d (16.1 +/- 2.5 MJ/d) or 63.4 +/- 8.2 kcal/kg/d (265 +/- 34kJ/kg/d). Physical activity index, expressed as a multiple of basal metabolic rate (BMR), averaged 2.40 +/- 0.41 (DLW) or 2.40 +/- 0.28 (HR).

Conclusions: These findings suggest an extremely high level of physical activity in Gambian men during intense agricultural work (wet season). This contrasts with the relative food shortage, previously reported during the harvesting period. We conclude that the assessment of EE during the agricultural season in non-industrialized countries needs further investigations in order to obtain information on the energy requirement of these populations. For this purpose the use of the DLW and HR methods have been shown to be useful and complementary.


Dosta vise od 2500 - mada, svakako, to nije recept za gubitak kilaze za nekog ko kampuje u Burger King-u (da ne pricamo o tome da je malo ko iz gradova uopste voljan ili u stanju da predje na takav nacin zivota). Dzaba i 1000 kcal ekstra kad jedan "obrok" ima 2000.

Kao sto si pomenuo, daleko jednostavniji i dostupniji nacin je, prosto, unos manje energije :-) Pogotovu sto je to cesto cista stvar navike, npr. dok sam ziveo u DE mnogo sam vise jeo nego u NL, vece porcije svaki dan i posle nekog vremena ti to postane normalno, bez neke realne potrebe.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 14:03 ] @
Citat:
B3R1
Sada, kad god odem u Beograd, u Hlebu i kifli uvek ista scena - ko kog udje: "Zdravo, daj mi burek, jogurt, buhtlu, 3 kifle, 2 hleba, jednu proju od heljde, jednu hrono pogacicu, dve proje sa sirom, jednu strudlu ...". I tako lik redja li redja, na kraju mu sve to spakuju u 50 kesa, kao da vojsku hrani! Onda svratim u obliznji kafic, nekkakav lanac "Kafeterija", tamo ljudi vise ni ne dolaze na dorucak, tamo narucuju dorucak od kuce, oni Volt-dostavljaci nailaze na svaka 2-3 minuta i nose citave kutijetine prepune hrane. I svaka takva kutijica minimum 2000 dinara racun. Kafane prepune, porcije kao za vola! I svi se zale kako nema para ... a prezderavaju se kao da nece biti sutra!


Da, Beograd ima odlican usluzni sektor sto se klope tice, IMHO, jace nego vecina evropskih gradova :-) Otvoris te delivery aplikacije, kako da se ne urnises hahaha

Jos, postalo jako popularno da se gomila jela "pojaca" sa kajmakom ili sa strane ili kao deo jela... dobro je sto su mi posete par puta godisnje vikend max :-)))))
[ tdusko @ 14.08.2023. 14:21 ] @
Novo’s Value Surpasses Denmark GDP After Obesity Drug Boost

Ova tema mi je prerasla u hobi pa pratim malo vise od obicnog coveka. Ovo sa semaglutidom tjst ozempicom i wegovyjem deluje kao apsolutni jack pott. Trebace im malo vremena da prevazidju trenutni supply problem, ali nece puno proci i dobar deo populacije zapadnog sveta ce biti na ozempiku. Mark my words :) Ne samo zbog toga sto resava problem glavnog uzroka dijabetesa, kardiovaskularnih oboljenja, gojaznosti... vec su sve sanse da ima siri potencijal u lecenju ostalih bolesti zavisnosti. Cena na mescnom nivou trenutno je oko 1000 dolara, ali do sada se to nije pokazalo kao problem u USA gde su nestasice. Regulativa je tu, lek je prosao sve regularne studije, nema ozbiljnih nezeljenih efekata i u medjuvremenu je registrovan i za lecenje gojaznosti, ne samo za dijabetes. Koliko vidim, oralna varijanta se testira i za sada pokazuje uporedivu efikasnost kao i trenutna varijanta sa iglom.

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 14.08.2023. u 15:33 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 14:42 ] @
Da, nije to prvi lek za dijabetes koji ima korisno dejstvo kod zdrave populacije u vidu smanjenja gojaznosti.

Padace mu cena vremenom a, na kraju krajeva, i patenti ce isteci. Samo, za siru populaciju mora biti oralna formulacija, sumnjam da ce mnogi hteti da se bodu zbog ekstra kilaze (osim onih koji se klasifikuju u bolesne).

ALI, bas kao i sa metformin-om (valjda?) neodgovorno je gurati taj lek gojaznima ako postoje nestasice zato sto ce ljudi kojima taj lek mnogo vise treba (dijabeticari) imati problem.

Citat:

ali nece puno proci i dobar deo populacije zapadnog sveta ce biti na ozempiku


Zveknes Ozempic, a onda pravac Cheesecake Factory u svom Dodge RAM-u - American Dream :-)
[ tdusko @ 14.08.2023. 14:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Da, nije to prvi lek za dijabetes koji ima korisno dejstvo kod zdrave populacije u vidu smanjenja gojaznosti.

Padace mu cena vremenom a, na kraju krajeva, i patenti ce isteci. Samo, za siru populaciju mora biti oralna formulacija, sumnjam da ce mnogi hteti da se bodu zbog ekstra kilaze (osim onih koji se klasifikuju u bolesne).

ALI, bas kao i sa metformin-om (valjda?) neodgovorno je gurati taj lek gojaznima ako postoje nestasice zato sto ce ljudi kojima taj lek mnogo vise treba (dijabeticari) imati problem.



Zveknes Ozempic, a onda pravac Cheesecake Factory u svom Dodge RAM-u - American Dream :-)
Upravo se to desava u USA gde je pola holivuda, celebrity-ja i javnih licnosti na ozempiku pa ga sad nema ni za dijabeticare :( Upravo zbog toga u Evropu stidljivo dolazi jer ne mogu ni USA trziste da zadovolje.

Inace lek mora da se uzima ceo zivot. Tjst, ne mora, ali kilaza se vraca.

A to za Cheesecake sam i ja prvo pomislio, sad cu da zgutam tabletu i da se pocepam. Medjutim, upravo se tu najbolje vidi promena paradigme jer upravo to je ono sto su decenijama pokusavali. Da nadjemo nesto da se pije/radi, a da moze sve da se jede. Ljudi koji su na ozempiku prijavljuju totalno nezainteresovanost za bilo koju hranu, pa cak i za kombinaciju slatko/masno sto je po definiciji najpalatabilnije. Tako da, mozda budemo videli i po neki bankrot fransiza ako se ozempik primi :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 15:17 ] @
Nema teorije, ako udare na fransize nece ih biti - ima da ih kupi neko i cena ce biti $10K a ne $1K, taman za tu holivudsku ekipu i ni za koga drugog :-)

Mislim da je to fora i sa nekim starijim lekovima koji se primenjuju za dijabetes 2 (https://www.healthline.com/health/diabetes/metformin-weight-loss) - smanjuju apetit, a bez drugih pojava kao prve generacije lekova za mrsavljenje (amfetamini).

Ako nadjes jeftino, kupi zalihu pa da sluzi pred novogodisnje praznike hehe.

Citat:

Tjst, ne mora, ali kilaza se vraca.


To je problem svih 'magicnih' pilula, ali opet - ako mu padne cena nije kraj sveta da ga neko zoba ceo zivot, ako vec ne moze na drugi nacin da ogranici unos kalorija. Druga alternativa je noz da mu se fizicki smanji kapacitet zeluca, sto nosi druge rizike.
[ Shadowed @ 14.08.2023. 15:19 ] @
Citat:
Flo33: Prošle godine sam napunio 40, i odllučio da se dovedem u red. Nisam imao nekih bolesti simptomatičnih za mojih 126kg ali svejedno sam po sistematskom pregledu odlučio da je dosta.
posle tačno 6 meseci!! imao sam 81kg. Koliko imam i sada, posle godinu dana od moje odluke. To je neka cifra koju sam odločio da je optimalna za mene.

45kg za 6 meseci nije bas najzdravija opcija. Ali svaka cast na uspehu, makar i nezdravom.

Citat:
Flo33: I mislim da mi to da za pravo, više nego i GPT-u da teoretišem o zdravoj ishrani, jer imam praksu.

Imas to pravo u svakom slucaju, cak i bez da si skinuo ijedan kilogram. S druge strane, tvoje iskustvo je iskustvo jedne osobe sa jednom metodom. Postoji vise nacina da jedna osoba skine kilograme (plus nije svaki gubitak kilograma isti) a takodje se stvari razlikuju od osobe do osobe. Tako daaa.. Iako, naravno, imas pravo, to iskustvo ti povecava kredibilitet ali ne mnogo. Dobro je nauciti malo vise i sklopiti siru sliku.

Citat:
Flo33: Od svega pročitanog, nigde nisam video možda i najvažniju reč-KALORIJA.
Da ne bi pisao seminar, ne da mi se, ne, nisu naši pradedovi radili 30x više nego mi, jednostavno je nemoguće. Radili su više, ili i nisu. Ali nisu imali toliko obrađene hrane kao mi. Mora čovek da se pomuči da pojede nešto neobrađeno.
Jednostavno, kalorijski deficit, što više hrane koja je neobrađena industrijski, i nema problema. Raznovrsno i umereno.

Tacno je, kalorijski deficit osigurava gubitak kilograma ali nema direktne veze sa preradjenom hranom (industrijski ili kako god). Ti mozes imati kalorijski deficit i ako jedes samo cips koji umaces u koncentrat kokakole ako pojedes samo 200g dnevno (300g ako si fizicki aktivan). Takva hrana je losa iz gomile drugih razloga ali nema veze sa kalorijskim deficitom osim ces morati vise da se potrudis da ga postignes. Pisacu o ovome opsirnije u zasebnom postu.

Citat:
Flo33: i da, šećer nije droga, imaš ga u voću, ma svugde, obrađeni, industrijski šećer je droga, jer ne dobiješ pored njega apsloutno ništa vredno za ogranizam.

Je l' tako obradjeni kokain droga ali onaj u koki nije? :)
U srpskom jeziku se rec "droga" koristi za supstance koje izazivaju zavisnost. Secer to radi u izvesnoj meri ako se konzumira vise od neke kolicine duze vreme.
Secer daje korisnu stvar za organizam - samog sebe. Celije (osim celija mozga) koriste dve vrste goriva: secer i masne kiseline. Celije mozga koriste samo secer i u slucaju da je telo u stanju ketoze (vecini nije nikada u zivotu) ketonska tela.
Problem je kada se unosi previse secera ili u kratkom vremenskom roku.
[ Flo33 @ 14.08.2023. 15:21 ] @
Da ne ciitiram sada sve,

da li je zdravo to što sam ja uradio, ili nije, prostom medicinom jeste. Krv mi je super, sve kontrole super, blago povišen holesterol (jaja sabijam, bar 5 na dan) niišta alarmantno.

Ubijem 300-500gr piletine na dan, sira, jaja, sada sam počeo i riž, voće.. sve uglavnom, osim brašna i belog šećera. Treniram redovno, ali tvrdim da je trening 10% uspeha. Ostalo je hrana.

A, da, BF sam sa 36% doterao na 15%ak, i promenio celu muskulaturu. Sve za pola godine.

Čak i kože nemam nešto previše viška, obzirom na kilograme minusa
[ djoka_l @ 14.08.2023. 15:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nema teorije, ako udare na fransize nece ih biti - ima da ih kupi neko i cena ce biti $10K a ne $1K, taman za tu holivudsku ekipu i ni za koga drugog :-)

Mislim da je to fora i sa nekim starijim lekovima koji se primenjuju za dijabetes 2 (https://www.healthline.com/health/diabetes/metformin-weight-loss) - smanjuju apetit, a bez drugih pojava kao prve generacije lekova za mrsavljenje (amfetamini).

Ako nadjes jeftino, kupi zalihu pa da sluzi pred novogodisnje praznike hehe.

Citat:

Tjst, ne mora, ali kilaza se vraca.


To je problem svih 'magicnih' pilula, ali opet - ako mu padne cena nije kraj sveta da ga neko zoba ceo zivot, ako vec ne moze na drugi nacin da ogranici unos kalorija. Druga alternativa je noz da mu se fizicki smanji kapacitet zeluca, sto nosi druge rizike.


Metformin, koji se može naći pod imenom Glucophage, ili Siofor, ne izaziva smanjenje telesne mase. Deluje tako što poboljšava korišćenje insulina u ćelijama (daje se kod insulinske rezistencije). Osim što telo bolje koristi insulin, metformin može i izaziva probleme sa bubrezima, jetrom i srcem kod dužeg korišćenja.

Za Ozempic je prijavljeno da u nekim slučajevima izaziva depresiju i da mogu da se razviju suicidne epizode. Tako da čarobnog leka nema.
[ Shadowed @ 14.08.2023. 15:39 ] @
Citat:
B3R1:Sireve - da, to sam jeo, skoro sam se skinuo s tog zla.

Iz kog razloga sir smatras zlim? Nisam najbolje razumeo, da li zato sto je tebi smetao ili postoji nesto zbog cega ga inace smatras losim?

Citat:
B3R1:Svako mora da nadje za sebe to sto mu prija i to je to. I da bude umeren - znaci, da su ti input i output koliko-toliko u ravnotezi.

E jbg, meni prija cokolada i torte i... svasta nesto slatko. Ali nije bas dobra ideja :)

Citat:
B3R1:
Citat:
Da ne bi pisao seminar, ne da mi se, ne, nisu naši pradedovi radili 30x više nego mi, jednostavno je nemoguće.

Vidi, tu bas i nisi u pravu. Nasi preci su bili vezani za selo, a seljak, cak i onaj najlenjiji, je po prirodi stvari jaci i fizicki aktivniji od bilo kog gradskog pacova. Prosto, tamo moras tu hranu da uberes (ili tovis, pa transiras) sam - nema tamo mesara da ti to isecka, radnika da ti upakuje u kutiju i kasirke da ti skenira bar kod, a ti samo da malo prcnes po sporetu i otvoris usta.

Jesu trosili vise ali ne 30x vise :) Ni blizu. Tebi je osnovna potrosnja kalorija ako ne radis nista ~2000kcal. Sumnjam da su cesto prelazili 6000kcal u periodima kada ima vise posla u poljoprivredi. Dakle, mozda 3x vise.

Da ne spamujem citatima, ovo sa vise fizicke aktivnosti u kancelarijskim poslovima naravno, jeste trosilo nesto vise kalorija ali je mozda jos bitnije zdravsveno to sto su se kretali, nezavisno od kalorija.

Citat:
Ali nisu imali toliko obrađene hrane kao mi. Mora čovek da se pomuči da pojede nešto neobrađeno.

Apsolutno tacno! Od industrijske hrane pre 50 godina su bile razne virsle, kobaje, parizeri i na tome se sve zavrsavalo. Dve vrste keksa, jedna vrsta jogurta u radnji i to je to. Ali ono jos bitnije - voce i povrce se kupovalo na pijaci i to kada mu je vreme. Znaci, nisi mogao da imas jagode u decembru ili kajsije u februaru, nego se znao neki red. Isto je vazilo i za povrce, znalo se kada na tezge stize karfiol, kada kelj, kada kupus, a kada (u jesen) paprike. Kada se pece ajvar, a kada se pravi dzem. Zivelo se u skladu s prirodom i njenim ciklusima.
[ tdusko @ 14.08.2023. 15:42 ] @
Citat:
djoka_l:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nema teorije, ako udare na fransize nece ih biti - ima da ih kupi neko i cena ce biti $10K a ne $1K, taman za tu holivudsku ekipu i ni za koga drugog :-)

Mislim da je to fora i sa nekim starijim lekovima koji se primenjuju za dijabetes 2 (https://www.healthline.com/health/diabetes/metformin-weight-loss) - smanjuju apetit, a bez drugih pojava kao prve generacije lekova za mrsavljenje (amfetamini).

Ako nadjes jeftino, kupi zalihu pa da sluzi pred novogodisnje praznike hehe.

Citat:

Tjst, ne mora, ali kilaza se vraca.


To je problem svih 'magicnih' pilula, ali opet - ako mu padne cena nije kraj sveta da ga neko zoba ceo zivot, ako vec ne moze na drugi nacin da ogranici unos kalorija. Druga alternativa je noz da mu se fizicki smanji kapacitet zeluca, sto nosi druge rizike.


Metformin, koji se može naći pod imenom Glucophage, ili Siofor, ne izaziva smanjenje telesne mase. Deluje tako što poboljšava korišćenje insulina u ćelijama (daje se kod insulinske rezistencije). Osim što telo bolje koristi insulin, metformin može i izaziva probleme sa bubrezima, jetrom i srcem kod dužeg korišćenja.

Za Ozempic je prijavljeno da u nekim slučajevima izaziva depresiju i da mogu da se razviju suicidne epizode. Tako da čarobnog leka nema.
Kako da ne izazove depresiju kad za mnoge uskrati jedini izvor dopamina u toku dana :) Salu na stranu, nista nije bez troska, ali semaglutid ima potencijal da ljude sa 50-100-150 Kg viska bukvalno vrati u zivot. Prognoza svih ostalih preparata i metoda koja su danas poznata kaze da ti ljudi imaju gotovo nikakve sanse da izgube i iole dugorocno odrze telesnu tezinu. Biggest looser istrazivanja ima koliko hoces, obrni okreni izgubi se 10-20% i to se vrati u roku od godinu-dve. Ovim lekom oni gotovo garantovano (95% ucesnika u studiji izgubi i odrzi 15% telesne mase posle godinu i po ) dugorocno gube na tezini. Za sada svi registrovani benefiti daleko premasuju rizike kada je semaglutid u pitanju.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 15:43 ] @
Metformin se koristi off-label za mrsavljenje zbog toga sto smanjuje apetit kod nekih ljudi (bar).

Naravno, svi ti lekovi koji bilo sta rade po tom pitanju su potencijalno opasni - cim neki lek smanjuje apetit na ovaj ili onaj nacin, sasvim sigurno menja metabolizam i moze izazvati probleme, pogotovu na duze staze. Plus, pad secera u krvi neizbezno mora imati neke efekte na raspolozenje koji mogu preci u nesto gore kod populacije koja vec ima rizik (depresija i sl.).

Sa druge strane, moderniji lekovi su kud i kamo manje problematicni od nekadasnjih, pre samo nekoliko decenija su sirokim masama prepisivali amfetamine za mrsavljenje (moz' misliti koliko su amfetamini dobra stvar za nekoga kome je vec kompromitovano zdravlje kardiovaskularnog sistema, da ne pricamo o drugim nezeljenim efektima poput nesanice, promena raspolozenja, zavisnosti i psihoze).

Osim ako niste bolesni, ja bih ipak sacekao bar nekoliko godina sa bilo kojim od novih lekova koliko god delovali "bezopasno", da na videlo izadje sve ono sto je propusteno ili "propusteno" u fazi klinickog testiranja. Finansijska motivacija da se izbaci "magicna pilula" je enormna (sto se vidi na akcijama firmi), tako da ne bih verovao nicemu iz usta firmi koje to pokusavaju da izbace. Ni klinicki testovi nisu 'silver bullet' posto i tu nije nemoguce zaustaviti mahinacije skroz ako postoji ogromna volja. Sudski sporovi u vezi povucenih lekova gde se na kraju ispostavi da je proizvodjac znao za neke lose stvari su dokaz u prilog tome.

O marketingu da ne pricamo. Pre koju godinu u USA su izbacili "nov" lek (zaboravih ime vec) - koji je unutra kombinacija amfetamina (!) i antidepresiva... naravno, marketinsko odeljenje se debelo potrudilo da se u imenu ne nasluti sta je stvarno unutra posto su amfetamini i dalje u kolektivnoj memoriji masa (+ neizbezna asocijacija sa ulicnim "meth"-om). Strucni clanci su bili puni hvalospeva naravno, nije tesko drzati njih na platnom spisku.

Ne kazem da su svi takvi i da je svaki lek potencijalno opasan, ali kada je ovaj segment trzista u pitanju vreme je najbolji sud za efikasnost i bezbednost supstanci.
[ B3R1 @ 14.08.2023. 15:59 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
B3R1:Svako mora da nadje za sebe to sto mu prija i to je to. I da bude umeren - znaci, da su ti input i output koliko-toliko u ravnotezi.

E jbg, meni prija cokolada i torte i... svasta nesto slatko. Ali nije bas dobra ideja :)

Dobro, pojedes to jednom kada pozelis i to je to. Ali ako svaki dan pojedes pola kg cokolade, onda se to vec pretvara u zavisnost.

Inace, ono sto mi cesto radimo, a sto su nasi preci radili daleko manje, je to kompulzivno grickanje izmedju obroka. Ovi sto su pisali knjizurine verovatno tu imaju razne teze, izmedju ostalog i to da se nekada po pravilu jelo u drustvu, cak i seljaci su za stolom imali citave rituale, molitve pre obroka itd. Mi imamo te hipi-fazone u zivotu: jedem kad mi se jede, spavam kad mi se spava itd.

Zato danas imas to da imas redovne obroke, ali kada ti dodje neki stres, kriza, emotivni problemi - odmah trazis neku utehu u cemu god. Neko zapali pljugu, neko drmne zestinu, a neko brsti frizider ... po pravilu nesto jako zacinjeno, masno ili slatko. :-)

Mislim da to "grickanje" sa strane, mimo redovnih obroka, zapravo najvise goji jer tada unosis skrivene kalorije, secere, masnoce itd. kojih nisi ni svestan.

I uvek bude: znam da to nije zdravo, ali je jace od mene jbg ... :-) Da, cuvena recenica "jace je od mene" ...
[ kosmopolita @ 14.08.2023. 16:20 ] @
Pre neku godinu sam smrsao vise od 20 kila za vise od 2 godine.

Merio sam secer i holeserol(e) i slicno ali nisam merio nikad insulin.
Pre neki dan sam shvatio, slusajuci o tome na TV, da sam trebao i insulim da merim.
Prvom prilikom cu izmeriti mada bi prava informacija bila koliki je bio pre mrsavljenja a koliki posle.
[ djoka_l @ 14.08.2023. 16:44 ] @
Bolje traži da ti kod sledeće analize krvi izmere HbA1c
To daje prosečan tromesečni nivo šećera. Noramlne vrednosti su ispod 6%
[ ademare @ 14.08.2023. 16:52 ] @
Opsti patent za lekove je 10 godina !

S tim sto drzave kao Indija na primer imaju pravo , a i niko im nista ne moze da i ranije po potrebi proizvode bilo sta , ako je vitalno ! Ovo nece biti bice 10 godina !

Posle toga svako moze da proizvodi Genericki isti lek , istog sastava !

Znaci sada mogu da prodaju po koliko hoce posle 10 godina od pocetka , koliko je vec proslo ? Svaka velika drzava ce moci da proizvodi tone za saku kikirikija !

U Srbiji su 99.9% Genericki lekovi ! Posebno oni na recept ! Sve se uvozi iz Indije i Kine u Buradima i onda u "domacim fabrikama " se od uvoza prave tablete , kapsule itd !

Srbija sustinski ne proizvodi nijedan lek , vec sve uvozi ! Jer 100 % supstanci su uvozne !
[ kosmopolita @ 14.08.2023. 17:02 ] @
Citat:
djoka_l:
Bolje traži da ti kod sledeće analize krvi izmere HbA1c
To daje prosečan tromesečni nivo šećera. Noramlne vrednosti su ispod 6%


Interesantno, zapisao sam to.
[ Ivan Dimkovic @ 14.08.2023. 17:23 ] @
Citat:
ademare
Opsti patent za lekove je 10 godina !


10 godina od zavrsetka testiranja.

Citat:

Svaka velika drzava ce moci da proizvodi tone za saku kikirikija !


Proizvodjac generika mora da pokaze da je lek funkcionalno identican ukljucujuci i biodostupnost, inace nije isti lek.

Jeste krace ali nije "0" posla.

Citat:

U Srbiji su 99.9% Genericki lekovi ! Posebno oni na recept ! Sve se uvozi iz Indije i Kine u Buradima i onda u "domacim fabrikama " se od uvoza prave tablete , kapsule itd !


Vecina lekova se i pravi u Indiji - izvoze u preko 200 zemalja, cak i 40% generika u USA dolazi iz Indije.
[ waikiki @ 16.08.2023. 19:36 ] @
Telo je kao auto! Treba sipati koliko trosis! Ako radis fizicke poslove treba jesti vise ukljucujuci i hranu sa vecim glikemijskim indeksom, da bi telo dobilo energiju sto pre! Ako nista ne radis, onda jesti malo i to hranu sa malim glikemijskim indeksom da bi energija stizala sporije! Svaki visak energije koji se pojavi u telu izaziva probleme vezane za gojaznost i dijabetes!

U principu, ko nadje balans unosa energije i potrosnje, taj nema problema!
[ Flo33 @ 16.08.2023. 20:05 ] @
Mislim da ne razumeš baš pojam glikemijskog indeksa..
[ waikiki @ 16.08.2023. 20:19 ] @
Citat:
Flo33: Mislim da ne razumeš baš pojam glikemijskog indeksa..

Pa valjda brzina pretvaranja hrane u secer!
[ Flo33 @ 16.08.2023. 21:17 ] @
Tako nekako, ali kakve veze ima to sa energijom koje telo treba?
[ Shadowed @ 16.08.2023. 22:18 ] @
Citat:
waikiki:
Citat:
Flo33: Mislim da ne razumeš baš pojam glikemijskog indeksa..

Pa valjda brzina pretvaranja hrane u secer!

Brzina promene secera u krvi nakon konzumacije neke hrane.
I, osim ako jedes dok radis ili vec imas neku fizicku aktivnost, ne treba ti hrana sa velikim glikemijskim indeksom. Ako trcis maraton ili vozis duze bicikl pa usput pojedes cokoladicu usput to moze da bude korisno. Ali, ako ces ici da radis na gradilistu pa pre nego sto krenes pojedes tablu cokolade, to nije dobra ideja. Prvo ce ti skociti secer. Za njim insulin. Ako je skok secera nagao, i skok insulina ce biti nagao pa ce dovesti do naglog a cesto i preteranog pada secera pa ces samo biti umorniji dok signes do posla.
[ Ivan Dimkovic @ 17.08.2023. 10:24 ] @
Za vecinu nas, osim onih retkih koji zahtevaju specijalne dijete, ta kalorijama nabijena hrana kao i njene kolicine su cista stvar navike.

Objektivno uopste nije potrebna a organizam ce se sa tim nekako izboriti, pa makar i na svoju stetu. Jako su retki ljudi kojima to zaista treba tipa olimpijski sportsti (plus, zbog ekstremnog naprezanja sumnjam da oni pate od slicnih problema kao kancelarijska populacija).

U mom slucaju najvecu razliku je pravilo da li hranu narucujem / jedem po restoranima ili je spremam kuci. U kucnoj varijanti je daleko lakse jesti bolje zato sto su porcije i sastav pod mojom kontrolom. Plus bar danas postoji gomila tehnoloskih inovacija (od brzih "kukera" pa na dalje) koji cine spremanje hrane brzim i jednostavnim. Cak i ostali 'izgovori' padaju u vodu za ljude sa 0 vremena kad u supermarketu imaju vec naseckano povrce, meso u porcijama i sveze obroke (ne procesiranu hranu, vec obrok u sastojcima) koji samo treba da se strpaju u lonac / rernu sa minimumom vremena - bukvalno manje nego da odes i cekas u restoranu ili na dostavu. A u to neces skrljati pola pakovanja putera ili dodati kasike secera kao sto se to radi u industriji da obrok bude jos ukusniji.

A i to "ukusniji" je isto stvar navike - vec posle par nedelja 'skidanja' ta hrana subjektivno postaje suvise jaka i teska.

Kao kontrast - za svakog ko ide u USA, obrnut primer: dorucak tipa "steak and eggs" sa zavrsnicom u vidu peciva... ali peciva glaziranog u seceru :-) hrana kao da udaras u rudniku ceo dan, svaki dan. A u stvari udaras po MS Teamsu a do restorana i prodavnice pada maraton u SUV-u :-)
[ scoolptor @ 17.08.2023. 11:46 ] @
Presao sam na low carb ishranu pre dva meseca. Ne keto, nego sam izbacio sokove, slatkise, hleb, peciva, pirinac, krompir, vecinu voca. skrobno povrce itd.
Faza dva ce biti pracenje dnevnog kalorijskog bilansa, a faza tri ce biti 20/4 IF.
Prve dve faze su odrzive u dogom vremenskom periodu, tj mogu postati nacin zivota, dok faza 3 moze da se modulse.
Danas sam proslavio jubilej sa sladoledom.
[ Ivan Dimkovic @ 17.08.2023. 12:08 ] @
Citat:

Danas sam proslavio jubilej sa sladoledom.


:-)

Pazi samo kod IF-a da ne upadnes u modus - "ne jedem nista 20 sati a onda se nazderem ko zivotinja" :-)
[ Shadowed @ 17.08.2023. 12:55 ] @
Da, da ne bude 20h ne jedem, 4h jedem (neprekidno)
[ tdusko @ 17.08.2023. 12:58 ] @
Dijete, sve na gomili imaju jako tanak postotak uspesnosti u smislu skidanja i odrzavanja telesne tezine. Problem je visedimenzionalni i zahteva promenu ponasanja i okruzenja pre svega. Dakle uvodjenje zdravih navika poput ovoga sto je Ivan pisao u vidu spramanja hrane, biranje zdravih gotovih obroka, redovna fizicka aktivnost 75-150 min nedeljno kardio, 2-3 puta nedeljno vezbe sa opterecenjem. Okruzenje: sta se nalazi na spisku za kupovinu i cega ima u kuci i ostaloj blizoj okolini poput radnog mesta. Kad sve to "klikne" onda tako u krug.

Moja konkretno prekretnica je bila kada smo u kuci poceli obroke da stavljamo na spisak. Bukvalno u 9/10 slucajeva kada smo mozgali sta cemo da jedemo smo zavrsavali sa cistim junk-om. Od tada je jelovnik mnogo predvidiviji, a nabavke jednostavnije. U kuci nikada nema velikih kolicina slatkisa i grickalica koje mame na prejedanje. Fizickoj aktivnosti sam digao prioritet, ne pamtim da sam u poslednjih nekoliko godina imao pauzu duzu od par dana, a da nisam odradio dozu. Navika je keva.

[ ademare @ 17.08.2023. 13:24 ] @
Ovo drasticno izbacivanje svakog Ugljenog hidrata nikako nije preporucljivo !

Cak ni za ljude koji su ne daj boze oboleli od Secerne bolesti !

Naravno nesto od toga treba odmah izbaciti bez obzira na zdravstveno stanje !

Sokovi i tzv. "vocni" i gazirani ! Ili su prepuni secera ili imaju Vestacke zasladjivace koji su takodje stetni ali za druge organe , ne kao secer !

Slatkisi , to je podrazumevano !

Pecivo ! Takodje ne vidim da to iko treba da uzima , posebno ono koje je prepuno masti i to onih najlosijih tipa Palmina mast ili Sojina mast , koja mi smeta ! Cim pojedem nesto sto ima Sojinu mast zaboli me stomak !

Hleb treba max smanjiti !

Ja sam nekada jeo hleb dnevno ! Moj matori je jeo 3 komada !! Sada pojedem oko 100 grama max . dnevno !

Krompir je jako zdrava namirnica i ne bi ga trebalo izbacivati ! Ali jesti umereno ! Jedan krompir na primer i to suvopeceni u ljusci ! NIje bas za Gurmane , ali je pun Kalijuma ! Ne mora ni da se soli jer ima ukus Kalijuma !

Crveni - sareni pasulj je takodje zdrava namirnica, ali ne sa Slaninom i zaprskom itd.

Voce takodje umereno jesti , cak i Banane , koje su energetska bomba ! Ja naprimer iskljucivo jedem Zelene , koje i nisu slatke po ukusu ! Grozim se zrelih banana !
[ scoolptor @ 17.08.2023. 14:55 ] @
Hehe.
Bio sam na IF 2020. ali mi je korona skroz pokvarila ritam.
Jedno vreme na 20/4, cak i 22/2. 20h bez grickalica mnogo pomaze, i rezultati su zaista bili vidljivi. Samo sam vodu pio. Cak ni caj bez secera. Niti kafu.
A tih 4h, je dovoljno za dva pristojna obroka, koji kalorijski ne prelaze zacrtani cilj.
IF je dobar kao privremeno-povremeni rezim ishrane, ali nije prihvatljiv kao zivotni stil.
Takodje nije kompatibilan sa socijalnim zivotom.
[ Ivan Dimkovic @ 17.08.2023. 16:49 ] @
Citat:
ali nije prihvatljiv kao zivotni stil.


Zivotni stil je tvoja stvar. Takodje, nije bas nekompatibilno sa "socijalnim zivotom" ako pricamo o povremenom odlasku u restoran - nece ti pasti kruna sa glave ako pojedes nesto sa drugima a onda nastavis svoj rezim. Nije bozja zapovest :-)

E sad, ako se pod "socijalni zivot" smatra kafana svako vece onda ybg... ili da promenis IF raspored tako da kafana upada u vreme kad jedes hehe.
[ ademare @ 17.08.2023. 17:11 ] @
Ja za ovo 20/4 ili 22/2 nisam ni cuo da neko to sprovodi . To jos malo pa 24/0

Uobicajeno je 16/8 i to je sasvim O.K. Ja sam godinama to sprovodio i dok nisam znao da zvanicno postoji

Izmislio sam toplu vodu
[ Ivan Dimkovic @ 17.08.2023. 20:22 ] @
Imas i ekstremnije, sa celim 24-casovnim periodima.

Mada koliko se secam, koristi rapidno opadaju van najpopularnijeg 16/8 sto je ujedno i nesto sto skoro svako ko hoce moze.

Secam se ljudi koji imaju vec pomenut problem - ne jedu nista, a onda se ozderu k'o volovi, nisam siguran da nesto postizu

Btw, obrnut izazov - koliko kalorija mozete da nabijete max u danu? Pre par godina sam gledao online po USA statistike kalorija, i uspeo sam da dodjem do 9500 kalorija u teoriji - cak nije bio potreban enorman trud. E, sad, koliko je to prakticno izvodljivo (da li stvarno moze neko toliko da jede) to ne znam. Nije bilo nista kontraverzno, bukvalno regularna hrana i pice (!) koje se nudi u lancima restorana. Secam se neke kafe ("kafe") od 1100 kalorija i neke paste od 2500 na primer, a to je pre nego sto sam dodao veca jela )))

Ako ste u Vegasu, https://en.wikipedia.org/wiki/Heart_Attack_Grill je destinacija koju ne treba propustiti )) Ljudi preko 160 kg jedu za dzabe.

Citat:

On February 11, 2012, a customer suffered what was reported to be an apparent heart attack while eating a "Triple Bypass Burger" at the restaurant.[18] Restaurant owner Jon Basso called 9-1-1 and the customer was taken to the hospital.[19][20] Reportedly patrons thought it was a stunt and started taking photos. Basso later said, "I actually felt horrible for the gentleman because the tourists were taking photos of him as if it were some type of stunt. Even with our own morbid sense of humor, we would never pull a stunt like that."[18]


Kakva reklama! Musterija dobila srcani udar jeduci "Tripple Bypass Burger".
[ scoolptor @ 17.08.2023. 20:40 ] @
Zao mi je lika koji je dobio srcku, ali jedan burger tesko moze da doprinese istoj.
Potrebne su godine zlostavljanja svog tela, da bi se postepeno doslo u takvo stanje.
A sto se tice ljudi. tuga.
[ Ivan Dimkovic @ 17.08.2023. 20:49 ] @
To jeste tacno, ali ono... covek je otisao u "Heart Attack Grill" da se ozdere, i dobio bas ono sto pise u reklami. Mora biti zao kao coveka ali opet... i to ima limite.



^ so true... (dying for)
[ B3R1 @ 18.08.2023. 11:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Pre par godina sam gledao online po USA statistike kalorija, i uspeo sam da dodjem do 9500 kalorija u teoriji - cak nije bio potreban enorman trud. E, sad, koliko je to prakticno izvodljivo (da li stvarno moze neko toliko da jede) to ne znam. Nije bilo nista kontraverzno, bukvalno regularna hrana i pice (!) koje se nudi u lancima restorana. Secam se neke kafe ("kafe") od 1100 kalorija i neke paste od 2500 na primer, a to je pre nego sto sam dodao veca jela :-))))

Cuj, gledao ... ja sam to video svojim ocima u USA. I to u mestu koje je mnogo daleko od bilo kog velikog grada, tipa NY, SF ili LA ... U pitanju je bilo mestasce s nekoliko poslovnih zgrada i jednim ko bajagi mini trznim centrom s restoranima, benzinskom pumpom, apotekom (koja je de facto velika kao robna kuca) i parkingom, a parking velicine naseg aerodroma u Surcinu, mislim onog dela po kome idu avioni. :-) Nekoliko epizoda:

1 Dorucak - u hotelu gde sam odseo silazim da nesto pojedem. Hotel iz Hiltonovog lanca, ali naravno ne lici na ono sto bi covek ocekivao od Hiltona. Kasnije ukapiram da je Hilton u USA ono sto je osrednji hotel s 2 cvarka u Evropi. Uglavnom, sve sto su imali su neka slatka peciva. Na kraju sam uzeo neki slani namaz, hleb i kafu. Utom se zacula neka buka, porodica s troje dece. Kako su usli, klinci su na tanjire poceli da redjaju one slatke pite, pa im ni to nije bilo dosta, nego uzeli plasticne case velicine standardne evropske kofe i tu krenuli da toce na nekoj masini koja je istovreeno imala kokakolu, fantu, pepsi, dr pepper i 7-up. Pa im ni to nije bilo dosta, nego su iz nekog frizidera trpali led, oni ne piju nista bez ledenica! I to ujutru ledeno i slatko, za ime oca i sina! I nista, klinje to zderu i piju kao da je u pitanju cokoladica ... i jos pitaju ima li jos.

2. Kafic - u istom kompleksu sa hotelom bio je neki kafe, pa rekoh hajde da uzmem mali kapucino sto pre, da ne zakasnim na posao. Ulazim u kafe, trazim kapucino, ali umesto kafe dobijam pitanje: S, M, L or XL, Sir? WTF?! Pa dobro, majku mu, daj mi taj mali, ionako cu piti kafu i kasnije tokom dana. Lik uzima opet onu papirnu "kofu" i toci mi kafu. "Cekaj, brate, pa ja sam trazio SMALL?!". Barista me gleda i kaze: pa da, ovo jeste small. Pa sta ti je onda XL, majke ti? On ugrabi mrtav ladan neku ogromnu kriglu i kaze: pa ovo. Kafa u krigli?! More, ****i se ...

3. Pauza tokom treninga, kantina u firmi - u odnosu na hotel ta kantina je Michelin s 3 cvarka! Najzad. Sendvici sasvim ok, a kafa - uzimas sam na masini, besplatna je. Super. Uzmem soljicu, gledam, kad tamo 50 vrsta kafa. Pa kaze: kafa s ukusom maline (?!), jagode (???!!!), kajsije (????!!!!) ... Pitam ja kasirku ima li ovde normalna kafa, kad ona odmah izusti: "Ah, you are from Europe? For you only that one, first on the right". I stvarno - prva kafa desno je "plain coffee". Plain ... koja je licila na Starbucks, ali ok - bolje nego s ukusom visnje, tresnje i lubenice. Gledam one uzine, uzimam neki manji sendvic, sto je kod njih snack za 50 centi, tako reci grickalica ... kad opet neka devojka prodje i kaze: "Ah, you are from Europe?". Pa zar mi toliko pise na celu? Ah da, pise, jer da sam "from the USA" verovatno bih uzeo celu veknu za uzinu!

4. Cheesecake Factory - posle rucka smo odlucili da probamo i to cudo, poznato iz americkih filmova i serija. Posto smo ugledali sta sluze ljude za susednim stolovima i kolike su porcije, nas petorica krupnih muskaraca smo odlucili da uzmemo JEDAN KOLAC, noz i 5 viljuskica ... i da podelimo taj jedan kolac. Stigla je standardna americka porcija za jednog, a kolac je bio velicine standardne torte u Beogradu. Za susednim stolom porodica je jela 5 takvih "torti".

5. Vecera - odveli su nas u neku piceriju. Poucen iskustvom narucio sam 1/4 male pice i nisam pogresio - u tu cetvrtinu si mogao da "upises" kruznicu precnika standardne LP-ploce. Za susednim stolom momak i devojka su narucili 2 medijum pice, svaka oko metar u precniku. Kolika je large - mogu samo da pretpostavim.

Ukus sve te hrane je neka deseta tema, to je tek prica za sebe ... :-(
[ scoolptor @ 18.08.2023. 13:37 ] @
USA, duck yeah!

Za uzinu blok sira, dok u kesi ceka Cheez-it, i 68oz boca sode.

Kada smo kod sira, nikada necu prestati da jedem kvalitetan sir. U umerenim kolicinama, naravno.
[ B3R1 @ 18.08.2023. 13:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
ali nije prihvatljiv kao zivotni stil.


Zivotni stil je tvoja stvar. Takodje, nije bas nekompatibilno sa "socijalnim zivotom" ako pricamo o povremenom odlasku u restoran - nece ti pasti kruna sa glave ako pojedes nesto sa drugima a onda nastavis svoj rezim. Nije bozja zapovest :-)

E sad, ako se pod "socijalni zivot" smatra kafana svako vece onda ybg... ili da promenis IF raspored tako da kafana upada u vreme kad jedes hehe.

Uhhh ... to vec jeste problem.

Da, pod takozvanim socijalnim zivotom 99% ljudi podrazumeva krkanje i pijancenje. Gde god je neko socijalno okupljanje uvek mora da se nesto zdere. I to nije samo tako na Balkanu, to je tako svuda u zapadnom svetu.

Razlike su samo u tome sto npr. Skandinavci imaju taj vid druzenja gde se ljudi okupe, obuju one planinarske cipele i grupno idu na neki hiking, trce u grupama, zene idu na jogu u grupama, ljudi kojima se vise svidja 1-on-1 se nadju s kolegom na nekom 1-on-1 sportu (npr. squash). Nakon toga ide jedno ili 2-3 piva max i to je to, ali i to nije nesto sto bas radis svaki dan. Doduse, kod nas je isto nekad davno bilo tih tzv. ekipa za basket, ali ta vrsta aktivnosti nekako prestane kada prevalis 40-50. Retko vidis fit-Balkanca koji je i dalje aktivan u sestoj deceniji zivota. Vecina gaji burad iznad kaisa. A kad stekens to prednje burence tada ti se sve svede na zdranje i lokanje.

Ali IF i nije toliki problem. Ok, prekrsis ga jednom nedeljno, ali u vecem delu vremena ga se drzis.

Daleko teze je uklopiti socijalno krkanje sa nacinom ishrane. Neko je vegan, neko vegetarijanac, neko posti 40 dana, neko ne jede svinje, neko hoce samo halal, a drugi hoce samo kosher, treci hoce hrono, a cetvrti paleo ... ako hoces da istrajes u bilo kom opisanom specijalnom nacinu ishrane prestajes da se uklapas u vecinu omni-zdera ... i samim sim si parija, outcast, crna ovca. Resenje je da trazis sebi slicno drustvo, ali to ne ide bas uvek tako lako ...
[ Ivan Dimkovic @ 18.08.2023. 14:40 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Ivan Dimkovic:Pre par godina sam gledao online po USA statistike kalorija, i uspeo sam da dodjem do 9500 kalorija u teoriji - cak nije bio potreban enorman trud. E, sad, koliko je to prakticno izvodljivo (da li stvarno moze neko toliko da jede) to ne znam. Nije bilo nista kontraverzno, bukvalno regularna hrana i pice (!) koje se nudi u lancima restorana. Secam se neke kafe ("kafe") od 1100 kalorija i neke paste od 2500 na primer, a to je pre nego sto sam dodao veca jela :-))))

Cuj, gledao ... ja sam to video svojim ocima u USA. I to u mestu koje je mnogo daleko od bilo kog velikog grada, tipa NY, SF ili LA ... U pitanju je bilo mestasce s nekoliko poslovnih zgrada i jednim ko bajagi mini trznim centrom s restoranima, benzinskom pumpom, apotekom (koja je de facto velika kao robna kuca) i parkingom, a parking velicine naseg aerodroma u Surcinu, mislim onog dela po kome idu avioni. :-) Nekoliko epizoda:

1 Dorucak - u hotelu gde sam odseo silazim da nesto pojedem. Hotel iz Hiltonovog lanca, ali naravno ne lici na ono sto bi covek ocekivao od Hiltona. Kasnije ukapiram da je Hilton u USA ono sto je osrednji hotel s 2 cvarka u Evropi. Uglavnom, sve sto su imali su neka slatka peciva. Na kraju sam uzeo neki slani namaz, hleb i kafu. Utom se zacula neka buka, porodica s troje dece. Kako su usli, klinci su na tanjire poceli da redjaju one slatke pite, pa im ni to nije bilo dosta, nego uzeli plasticne case velicine standardne evropske kofe i tu krenuli da toce na nekoj masini koja je istovreeno imala kokakolu, fantu, pepsi, dr pepper i 7-up. Pa im ni to nije bilo dosta, nego su iz nekog frizidera trpali led, oni ne piju nista bez ledenica! I to ujutru ledeno i slatko, za ime oca i sina! I nista, klinje to zderu i piju kao da je u pitanju cokoladica ... i jos pitaju ima li jos.

2. Kafic - u istom kompleksu sa hotelom bio je neki kafe, pa rekoh hajde da uzmem mali kapucino sto pre, da ne zakasnim na posao. Ulazim u kafe, trazim kapucino, ali umesto kafe dobijam pitanje: S, M, L or XL, Sir? WTF?! Pa dobro, majku mu, daj mi taj mali, ionako cu piti kafu i kasnije tokom dana. Lik uzima opet onu papirnu "kofu" i toci mi kafu. "Cekaj, brate, pa ja sam trazio SMALL?!". Barista me gleda i kaze: pa da, ovo jeste small. Pa sta ti je onda XL, majke ti? On ugrabi mrtav ladan neku ogromnu kriglu i kaze: pa ovo. Kafa u krigli?! More, ****i se ...

3. Pauza tokom treninga, kantina u firmi - u odnosu na hotel ta kantina je Michelin s 3 cvarka! Najzad. Sendvici sasvim ok, a kafa - uzimas sam na masini, besplatna je. Super. Uzmem soljicu, gledam, kad tamo 50 vrsta kafa. Pa kaze: kafa s ukusom maline (?!), jagode (???!!!), kajsije (????!!!!) ... Pitam ja kasirku ima li ovde normalna kafa, kad ona odmah izusti: "Ah, you are from Europe? For you only that one, first on the right". I stvarno - prva kafa desno je "plain coffee". Plain ... koja je licila na Starbucks, ali ok - bolje nego s ukusom visnje, tresnje i lubenice. Gledam one uzine, uzimam neki manji sendvic, sto je kod njih snack za 50 centi, tako reci grickalica ... kad opet neka devojka prodje i kaze: "Ah, you are from Europe?". Pa zar mi toliko pise na celu? Ah da, pise, jer da sam "from the USA" verovatno bih uzeo celu veknu za uzinu!

4. Cheesecake Factory - posle rucka smo odlucili da probamo i to cudo, poznato iz americkih filmova i serija. Posto smo ugledali sta sluze ljude za susednim stolovima i kolike su porcije, nas petorica krupnih muskaraca smo odlucili da uzmemo JEDAN KOLAC, noz i 5 viljuskica ... i da podelimo taj jedan kolac. Stigla je standardna americka porcija za jednog, a kolac je bio velicine standardne torte u Beogradu. Za susednim stolom porodica je jela 5 takvih "torti".

5. Vecera - odveli su nas u neku piceriju. Poucen iskustvom narucio sam 1/4 male pice i nisam pogresio - u tu cetvrtinu si mogao da "upises" kruznicu precnika standardne LP-ploce. Za susednim stolom momak i devojka su narucili 2 medijum pice, svaka oko metar u precniku. Kolika je large - mogu samo da pretpostavim.

Ukus sve te hrane je neka deseta tema, to je tek prica za sebe ... :-(


Hehe, u vreme dok sam bio u PC industriji u USA se islo bar jendom mesecno, nekad i vise puta, pa je bilo dosta avantura.

Za nas u jetlagu ideja "Steak & Eggs" dorucka i nije tako losa, meni taman rucak i to ti dosta do kasno uvece :-)))) E sad glazirano pecivo to mi nikako nije bilo jasno, plus naravno kao sto si ti primetio - lokalci uzimaju HRPE toga sto samo dokazuje koliko je to cista stvar navike - mi "zeleni" jednostavno ne mozemo da pojedemo to, dobijes mucninu na kraju - ali ne sumnjam da za nekoliko meseci to nije prepreka.

Evo jos zabave:

1. Las Vegas, prvi put sam tamo bio neke kasne 2002 - seli na onaj "All you can eat buffet" u Rio-u, na sta kolega iz USA lamentira kako je to pre par godina kostalo $3.99 (TRI DOLARA I DEVEDESET DEVET CENTI) - a tada je bilo katastrofalnih $9.99 (!) Mislim OK kapiram biznis model, hoce da tu ostanes i da se kockas... ali bog te maz'o, $3.99... pa cak i $9.99 - to je sumanuto. Krajem 2010-tih je valjda to skocilo na $19.99.

2. Vise puta, po tim "all you can eat" (gde normalan covek moze pojede jedan >max< dva tanjira) - stoje >hrpe< skampi... tuga gledati, mislim ono, ko da je kamion dosao i izbacio tonu skampa. Tuga zato sto je garantovano da ce vecina toga da se baci u djubre svaki dan.

3. Prvi put "americke palacinke" - kad je stiglo nesto sto bi moglo da se nazove porodicna doza ugljenih hidrata za mesec dana otprilike, sa sve sirupom (za ciji sastav nisam siguran :-)

4. Roadhouse grill negde u Texasu.. sto jes' jes' - dobijes pola krave

5. Anonimni KFC negde u Ohaju posle 4 sata voznje, bili gladni ko zveri (idiot pobrkao 300 km sa 300 milja, pa krenuli bez dorucka na sastanak)... ono gladne ti oci pa narucis neki "ozbiljni" meni od $8.99 :-) Mislim da su pocinili genocid pilica za to, i sve to umoceno u nezamislivu kolicinu ulja taman da sam pojeo nekoliko zalogaja i vise nisam mogao, organizam odbija

E, a pazi, Cheesecake Factory jos vazi za "fin restoran", ono nesto gde odes sa familijom par puta godisnje da proslavite nesto... secam se da su imali "dijetalnu opciju" cheescake od samo 540 kalorija, valjda za dijabeticare :-)

Citat:

5. Vecera - odveli su nas u neku piceriju. Poucen iskustvom narucio sam 1/4 male pice i nisam pogresio - u tu cetvrtinu si mogao da "upises" kruznicu precnika standardne LP-ploce. Za susednim stolom momak i devojka su narucili 2 medijum pice, svaka oko metar u precniku. Kolika je large - mogu samo da pretpostavim.


+ Obicno naslazu kojekakve slidere, mozarella stick-ove, hlebove sa sirom (grisine) cisto da carb-load bude carb-overload :-)

Ili "cheesesteak sandwich" (od kojih je najpopularniji Philly) - najbolje je kad ga naprave sa onim kvazi sirom tj. 3M lepilom sa primesama sira... zlo :-)

Ali opet, imaju oni i dobre stvari - za max par dana godisnje posete. Npr, gore pomenuti roadhouse je imao jako dobro meso, kao i naravno po NYC-u samo sto su i tada drali za to (o Vegasu danas i da ne pricam).

Btw, bio sam >ispred< Heart Attack Grill-a ali nisam smeo da udjem unutra - on je u onom starom Las Vegasu (LV Downtown).
[ Ivan Dimkovic @ 18.08.2023. 14:42 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
ali nije prihvatljiv kao zivotni stil.


Zivotni stil je tvoja stvar. Takodje, nije bas nekompatibilno sa "socijalnim zivotom" ako pricamo o povremenom odlasku u restoran - nece ti pasti kruna sa glave ako pojedes nesto sa drugima a onda nastavis svoj rezim. Nije bozja zapovest :-)

E sad, ako se pod "socijalni zivot" smatra kafana svako vece onda ybg... ili da promenis IF raspored tako da kafana upada u vreme kad jedes hehe.

Uhhh ... to vec jeste problem.

Da, pod takozvanim socijalnim zivotom 99% ljudi podrazumeva krkanje i pijancenje. Gde god je neko socijalno okupljanje uvek mora da se nesto zdere. I to nije samo tako na Balkanu, to je tako svuda u zapadnom svetu.

Razlike su samo u tome sto npr. Skandinavci imaju taj vid druzenja gde se ljudi okupe, obuju one planinarske cipele i grupno idu na neki hiking, trce u grupama, zene idu na jogu u grupama, ljudi kojima se vise svidja 1-on-1 se nadju s kolegom na nekom 1-on-1 sportu (npr. squash). Nakon toga ide jedno ili 2-3 piva max i to je to, ali i to nije nesto sto bas radis svaki dan. Doduse, kod nas je isto nekad davno bilo tih tzv. ekipa za basket, ali ta vrsta aktivnosti nekako prestane kada prevalis 40-50. Retko vidis fit-Balkanca koji je i dalje aktivan u sestoj deceniji zivota. Vecina gaji burad iznad kaisa. A kad stekens to prednje burence tada ti se sve svede na zdranje i lokanje.

Ali IF i nije toliki problem. Ok, prekrsis ga jednom nedeljno, ali u vecem delu vremena ga se drzis.

Daleko teze je uklopiti socijalno krkanje sa nacinom ishrane. Neko je vegan, neko vegetarijanac, neko posti 40 dana, neko ne jede svinje, neko hoce samo halal, a drugi hoce samo kosher, treci hoce hrono, a cetvrti paleo ... ako hoces da istrajes u bilo kom opisanom specijalnom nacinu ishrane prestajes da se uklapas u vecinu omni-zdera ... i samim sim si parija, outcast, crna ovca. Resenje je da trazis sebi slicno drustvo, ali to ne ide bas uvek tako lako ...


Ti si u NL... izadjes i pojedes par bitterball-ova i popijes pivo ili vince, nece ti ubiti IF statistiku :-)
[ madamov @ 21.08.2023. 14:01 ] @
Citat:
B3R1:
5. Vecera - odveli su nas u neku piceriju. Poucen iskustvom narucio sam 1/4 male pice i nisam pogresio - u tu cetvrtinu si mogao da "upises" kruznicu precnika standardne LP-ploce. Za susednim stolom momak i devojka su narucili 2 medijum pice, svaka oko metar u precniku. Kolika je large - mogu samo da pretpostavim.


Moj prvi odlazak u SAD kod rodbine na Floridu tamo 1979. godine, vode nas po restoranima, moj najveći blam je bio što sam u nekom ribarskom selu u kojem su većina stanovnika Grci imigranti naručio hamburger u ribljem restoranu. No, najveći blam mog starijeg rođaka koji je putovao sa mnom i kome engleski nije bio dobar, skoro nikakav, naručivanje MEDIUM pice misleći da ga pitaju kako da bude ispečena. Kad je stigla, jedva smo mi ostali mogli da stavimo svoje špagete i ostalu testeninu na sto. B)