[ MajorFatal @ 26.07.2023. 14:14 ] @
Danas, sutra, prekosutra .. francuska, nemačka, ukrajina, turska, usa i rusiju da i ne pominjem, vidi ti kolikih nacijentina ima sve to 70 miliona stanovnika .. možda nas neko okupira. Pošto smo u prethodne dve okupacije nagraisali zanima me da li smo nešto naučili i kako bi sad .. neka ad hok ideja je u prvom ratu bila je ujedinjena nacija pa samo što nije cela nestala, u drugom bile su četri frakcije ljotićevci nedićevci četnici komunisti i onda je samo četvrtina nacije stradalo, možda sledeći put da napravimo 8 frakcija, pa strada samo osmina? One zavetnike i obradovićeviste i jogi letače možemo odmah da poturimo za saradnike, a posle kad sve prođe da ih eliminišemo jer su izdali, šta mislite?
[ ademare @ 26.07.2023. 15:17 ] @
Nece biti nikakvih okupacija vise .

Od ovih nabrojanih drzava jedina opasna je Turska , ali ona je na USA , Ularu bez navodnika !

Znaci dok slusamo naredjenja iz USA i dok ih verno izvrsavamo , bezbedni smo cak i od Turske.


Srbija je odavno u Neokolonijalnom polozaju i to naravno kao neokolonija !

Svi se secamo kada je Merkelova dosla u oprostajnu posetu podrske AV-u i cim je sela prvih 5 minuta su tu i Novinari, ona a da je niko nije pitao nista pocela pricu o Litijumu ?!

Evo sada su i "prozapadni Ekolozi" vec promenili svoju pricu o Litijumu ?!

Mada oni slusaju Nemacku , AV samo USA !

Dok je takva situacija AV ce da vlada , jer je Nemacka trecerazredni USA sluga !

A AV je opet ispao pametniji od "opozicije " koja sa njim saradjuje !
[ MajorFatal @ 26.07.2023. 15:21 ] @
Znači tvoj predlog odbrane je da negiraš mogućnost okupacije? Kako će nam to pomoći?
[ Bradzorf012 @ 26.07.2023. 15:31 ] @
Na planini na Jelici
Sastali se svi četnici
Sastali se pa govore
Petokraku da obore
Petokraku jer ne valja
Ona neće Petra kralja
Ona ne da srpskom rodu
Ljudska prava i slobodu
[ MajorFatal @ 26.07.2023. 15:41 ] @
Ako bi se oslonili samo na četnike šta garantuje da ne bi prošli kao u prvom ratu, šta ako izgubi četnička strana?
[ Ulfsaar @ 26.07.2023. 16:51 ] @
Šta bi ti uradio, Majore, kao nik kome se treba obratiti oko vojnih pitanja?
[ MajorFatal @ 26.07.2023. 17:26 ] @
Svaki svoga sredite subašu, to je dokazano uspešan sistem ..
[ SASA M. @ 29.07.2023. 12:24 ] @
Ne brinite se, u slucaju (vojne) okupacije reprizirace se serija otpisani
Najblizi smo bili vojnoj okupaciji kad je bilo nato bombardovanje. Za to vreme je isla repriza otpisanih. Koleginica mi pricala, njen sin (tada mozda imao 10-11god) uzeo da gleda, pa posle komentariosao bombardovanje, kao pa kakav je ovo rat, ovo nije rat. Misleci pri tom da je u otpisnaima gledao nemce, Prle Tihi i co. kao se bore protiv nijh itd. a ovo kao nije nista.
Takodje jedna komsinica, stara zena i poprilicno gluva, isla je samo do prodavnice i nazad, koja je btw u nasoj zgradi, nije ni gledala tv, niti se sa nekim druzlia da joj neko nesto kaze (fazon svi moji prijatelji su umrli krajem proslog veka), pa zena nije ni znala da smo bili bombardovani.
[ MajorFatal @ 29.07.2023. 12:32 ] @
Kad smo već kod otpisanih kako su oni nastavili da se bore 5 godina posle proklamacije 100 za 1? Aj da se borio jedan pokret otpora nego cela dva. Ako su nemci pogubili 100 ljudi za svakog nemačkog vojnika, koliko su Prle i Tihi pobili verovatno je stradala cela nacija u odmazdi, a nama neko poturio neke druge Srbe u zamenu. U sledećoj okupaciji ako oni nama 100 za 1 ja predlažem da mi onda njima 1000 za 1 pa da vidimo da l je to lepo ...
[ ademare @ 29.07.2023. 13:05 ] @
Otpisani su bili Glupa Bajka !

U Realnosti broj ubijenih Nemaca u Beogradu u periodu 1941-1944 je bio zavisno od izvora 0-2 !!

Tzv. " ustanak" gde je Komunisticki Terorista mozda srbin , pucao na seoskom Vasaru i ubio dva lokalna policajca Srbina je pocetak Gradjanskog rata izmedju srba i Srba !! Niakav ustanak protiv , Okupatora , niti su obicni policajci nikakvi saradnici okupatora !


Cak po medjunarodnom pravu , u toku Okupacije , Svi drzavni sluzbenici koji su radili pre Okupacije, moraju da se odazovu i vrate na svoja radna mesta !!!

To ukljucuje i policiju , jer Kriminal ne nestaje za vreme okupacija Sam od Sebe !

Lopovi i dalje kradu itd. Ko ce da stiti gradjane od Kriminala kada je okupacija ?

Okupator Nece , jer nema dovoljno ljudi da stiti gradjane okupirane teritorije ! Znaci mora policija i to ona koja je postojala i pre Okupacije !

Zato se u Komunistickim " istorijskim " izvorima ne spominje napad na dva policajca , vec zandarma ! Ali to je ISTO ! Naziv za obicne policajce i to Francuski ! Dok nije usvojen taj naziv koristila se Turska rec Panduri kao zvanican naziv !

U laznim Komunistickim izvorima se taj naziv koristi bez objasnjenja , da bi citalac pomislio da se radi o nekoj " Specijalnoj policiji " ili slicno ! Medjutim u pitanju je najobicnija policija , koja ide po Seoskim Vasarima !


Tito kao "vizionar" je u Uzicu naredio da se ne seku drva jer ce Crvena Armija za mesec dana biti u Berlinu ! Sa tim vizijama je i pokrenuo "ustanak" misleci da ce sve biti brzo gotovo !

Da je znao da je potrebno 4 godine ne bi ga dizao , jer vise je on voleo da Zivi Luksuzno po vilama kao " ilegalac" nego da se potuca po " sumama i gorama " !!

D.M. je sledio da ne zaostane , nije mogao da prepusti prvenstvo Komunistima iako nije namerovao da ustanak pocinje do iskrcavanja saveznika !

Nemci su brzo i Krvavo suzbili ustanak u Srbiji i posle je do 1944. bila dosta mirna teritorija ! Nemci su oko 90 % prepustili Bugarskoj da okupira u 3 navrata prosirujuci okupacinu zonu za Bugarsku armiju !

Otprilike samo Beograd , Sabac i Valjevo , mozda Loznica nisu bili pod Bugarskom okupacijom !! Od 1942-1944 !!
[ Bradzorf012 @ 29.07.2023. 13:14 ] @
I onda su došli četnici i oslobodili nas okupatora.
[ MajorFatal @ 29.07.2023. 14:50 ] @
Vidim da vas dvojica znate dosta pa me zanima koliko okupatorskih vojnika je bilo na ovim prostorima?
[ SASA M. @ 29.07.2023. 21:25 ] @
domacih ili stranih?
[ MajorFatal @ 29.07.2023. 21:43 ] @
U čemu je razlika?
[ ademare @ 29.07.2023. 22:56 ] @
Okupirana Srbija prvo nije izgledala teritorijalno kao danas !

Backa - Subotica , Novi SAd , Sombor su bili Anektirani od strane Kraljevine Madjarske !

Srem sa Zemunom je pripojen NDH !! Iako su hrvati cinili beznacajan broj stanovnika Srema ! I danas su u Sremu statisticka greska !

Banat iako formalno u okviru okupirane Srbije imao je 100 % samoupravu sa Folkdojcerima koji su bili Manjina u Banatu ! Oko 20 % stanovnistva , mozda ni toliko !

Celu Jugoistocnu Srbiju je anktirala kraljevina Bugarska ! Tu je nesto Nemaca bilo samo u Nisu !

Zato su Nemci Sebi a ne " Velikoj Albaniji " kao delu Italije ostavili Kosovsku Mitrovicu i sever Kosova , naravno zbog rudnika Trepca !

I u Raskoj oblasti nisu bile ove granice okupacije !

Tako da ono sto je bila stvarno okupirana Srbija ne postoje podaci ali nesto malo Nemackih vojnika u startu . oko 10.000

Kad je Beograd osvojio narednik sa 6 vojnika , svugde su prosli kao noz u puter , procenili su da im je toliko dovoljno !

U Beogradu kao regionalnom centru je bilo bar pola , a ostalo u vecim gradovima . Od 10-20 do par stotina zavisno od strateske potrebe !

Njedno selo nisu ni videli ceo rat , osim "kaznenih ekspedicija " a u selima je zivelo 90 % stanovnistva !
[ djoka_l @ 29.07.2023. 23:04 ] @
Po Nemačkim podacima, na Balkanu su Nemci zgubili 36 hiljada vojnika (većinom u Jugoslaviji, nešto malo u Grčkoj).
Po Britanskim izvorima, izgubili so oko 104 hiljade.
[ djoka_l @ 29.07.2023. 23:16 ] @
A, da. Na nekm nemačkom sajtu sam našao informaciju da je u Srbiji sahranjeno oko 15 hiljada nemačkih vojnika za vreme drugog svetskog rata.
Naravno, to je broj onih za koje se zna gde su sahranjeni.
A nemci su ginuli i po Bosni, a posle kapitulacije Italije i u Crnoj Gori i Dalmaciji. Čuo sma da su i Slovenci ubili 2-3 Nemca.
[ ademare @ 30.07.2023. 08:03 ] @
Nemacki gubici i to mali su iz 1941. I iz 1944. operacija Komunistickog Osvajanja Beograda !

Napomenuo sam da se radi o okupiranoj Srbiji i naveo koje su to teritorije !

U periodu 1944-1945 najvece borbe su se vodile na tzv. Sremskom frontu , najvece u celom periodu rata na bilo kom delu !

Nemci su u Sremu imali 7 linija odbrane sa poljskom fortifikacijom ! Plus forsiranje Dunava od strane neobucene Mobilisane omladine iz Srbije !!


Grupa Armija E , znaci ne jedna Armija , vec grupa Armija , se povukla iz Grcke Od Atine do BiH a da gotovo nije imala ni jednog poginulog ?!

Osim u Losim Partizanskim filmovima !!


Kakve veze imaju nemacki gubici u BiH sa okupiranom Srbijom ?

Britancima se ne moze Nista verovati , jer su te price plasirane od tadasnje vlasti, u cilju Podrske Komunistima i njivom preuzimanju vlasti !
[ ademare @ 30.07.2023. 08:35 ] @
Postoji razlika izmedju Anektiranja i okupacije !

Okupirana Srbija nije imala status drzave ! Vec dela Kraljevine Jugoslavije .

Znaci deo KJ koji je Anektirala Madjarska , Nije bio pod Nemckom vlascu i Jurisdikcijom ! Vec deo drzave Madjarske !

Mada saveznici i Medjunarodno pravo nisu priznavali Aneksije kao Ilegalni cin !!

Znaci u Backoj sve do dolaska Crvene Armije , nisu ginuli nikakvi Nemci ! Tu je bila Madjarska vojska , a ne Nemacka !!


Hitlerova koalicija je NDH i Slovackoj priznala status drzava !

Imali su ambasadore , NDH je objavila rat Americi i UK itd.


Cercila koji je upravljao Uk nije zanimalo nista osim da ocuva Britansku Imperiju !!

Osnova toga je bilo i dalje Gospodarenje Svetskim morima !

Ali nema svako more isti znacaj !

Unutrasnja mora , kao Crno more ili Balticko Nemaju nikakav znacaj u gospodarenju svetom ! Zato su i predata SSSR-u !

Crno more koje je izolovano zbog Bosfora , lako se moze odatle spreciti bilo koja akcija sa jakom Mornaricom u istocnom mediteranu , gde je Suec najvazniji Britanski strateski objekat bio !

Baltik koji je Danskim tesnacima povezan sa otvorenim morima je takodje beznacajan jer je te tesnace lako braniti !

Zato je Predata Jedna Poljska , SSSR-u zbog koje je Britanija i usla u rat sa Hitlerom ! Niko se nije uzbudjivao oko toga osim Poljaka !!

Tako i oko predaje Kraljevine Jugoslavije KOmunistima i SSSR - u niko se nije uzbudjivao ! Posebno sto je Jadran unutrasnje more i otranska vrata se lako mogu braniti , plus polovinu je drzala Saveznicka Italija , sa kojom se SFRJ nije mogla meriti ni u cemu !
[ Bora Sonar @ 30.07.2023. 08:42 ] @
Citat:
aemare: Njedno selo nisu ni videli ceo rat , osim "kaznenih ekspedicija " a u selima je zivelo 90 % stanovnistva !


Babu moje žene je ubio Nemac u selu u centralnoj Srbiji. Nije imala dovoljno žita koliko su Nemci tražili i zato ju je prebio kundakom.

Moj pradeda je bio kmet u selu. Oteo je pušku Nemcu koji je tukao čoveka koij nije imao ništa da preda okupatorima. Spasilo ga je to što je za Nemca velika sramota da mu seljak otme pušku, a niko od drugih Nemaca to nije video i bio je jedan čovek u selu koji je govorio nemački i objasnio je Nemcu da moj pradeda ne želi da ga ubije, već samo da mu objasni da čovek koga bije nema ništa.

Više verujem svedočanstvima ljudi koje sam poznavao nego bilo kakvim zapisima. Bilo je Nemaca po selima i bili su gori od četnika i partizana.
[ ademare @ 30.07.2023. 08:49 ] @
Ovo se nismo razumeli !

Ja sam pisao o STALNOM boravku Nemaca u Selima , kao posadnim jedinicama !

Toga nije bilo !

Napisao sam da su dolazili u sela kao kaznene ekspedicije ! Naravno i radi prikupljanja onoga sto selo proizvodi tj. hrane !
Bilo je i drugih raloga , osim ta dva !

Ali to nije stalna Posada koja sedi u nekom selu 365 dana !


Prica je bila o broju Nemaca okupacionih snaga ! Zamisli koliko bi ih bilo potrebno da su sedeli u svakom selu ?

Milion ?
[ ademare @ 30.07.2023. 09:03 ] @
A sto se tice Prinudnog sakupljanja hrane , MNOGO gore su se od 1945 pokazali " nasi " !!

Tj, Komunisticka vlast i tzv Prinudni otkup !!

Prvi put u Istoriji je tada zabelezena Glad u Srbiji !!

Za vreme Nemaca nije bilo gladi , vec kasnije kada dolaze Gori tj. Komunisti !!


Uzimali su vise od Nemaca , i bili cesto i Svirepiji !

Hiljade ljudi su ubijane i odvodjeni u zatvore - Logore po " oslobodjenju " !!!
[ B3R1 @ 30.07.2023. 16:34 ] @
Na temu Otpisanih ... kao sto rece @ademare - bajka, bas tako.

U realnosti - u Beogradu su tokom II sv. rata stradali uglavnom samo Jevreji i to je bilo bas jezivo. Moji baba i deda su ziveli na Dorcolu, pre II sv. rata onaj deo izmedju Dusanove i Dunava je bio jevrejski kraj. Tamo im je bila i sinagoga, imali su svoje skole itd. Moja majka je tada bila u osnovnoj skoli i seca se kako samo jednog dana u razredu vise nije bilo 5-6 njenih drugarica, sve su bile odvedene zajedno s roditeljima na Banjicu ili Staro Sajmiste i tamo su pobijeni. Ostala je samo moja matora i mozda jos 4-5 ostalih srpskih devojcica. :-(

Srbe mahom nisu dirali.

Mnogi su za vreme rata radili svoje poslove jer nisu imali izbora, trebalo je hraniti porodice, a pare ne rastu na drvecu ... i zbog toga su ih komunisti nakon rata proglasili kolaboracionistima. Zenama drzavnih sluzbenika koji su u Aprilskom ratu bili mobilisani, zarobljeni i odvedeni u nemacke Stalage i Oflage, Nediceva vlada je isplacivala plate njihovih muzeva. Tako je i moja baba primala dedinu punu platu, deda je bio profesor gimnazije sve do 3. aprila 1941, kada je dobio vojni poziv ... i 15 dana kasnije su ga zarobili - kraj rata za njega, ali ujedno i pocetak teske zivotne, a kasnije zdravstvene agonije zbog koje se nije ni vratio iz Nemacke ... umro je par godina posle rata.

Beograd je sravnjen 2 puta - nase skolske istorijske citanke su pominjale samo 6. april 1941, a ono drugo, americko bombardovanje 1944. se nije ni pominjalo. Stariji Beogradjani, svedoci tih vremena, koji su u vreme mog skolovanja vec imali 80+ godina, tvrdili su da je to drugo bombardovanje bilo u ogromnoj meri gore nego ovo prvo, grad je tada mnogo vise stradao. O tome, naravno, u skoli nismo ucili nista.

Beograd su oslobodili Rusi. To sam jos pre 40 godina cuo od skoro svih tada jos uvek zivih, malo pre pomenutih starih sugradjana. Rusi su isprasili poslednje Nemce iz Beograda i predali oslobodjen grad partizanima, koji su danima cekali kod Avale da Rusi obave svoj posao, a onda su pobedonosno usetali kao "oslobodioci". Sve dok se cula pucnjava i dok su fijukale "Kacuse" Beogradjani nisu videli nijednog partizana na ulici. :-) O cetnicima da i ne govorimo. Cim su Kacuse ucutale, eto ti "oslobodilaca", hahaha ... Eto, to vam je istina o tome. Iz druge ruke, na osnovu prica onih koji su tada ziveli u Beogradu.

Istorija je deseta prica, ali istoriju ionako uvek pisu pobednici ...

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 30.07.2023. u 17:46 GMT+1]
[ djoka_l @ 30.07.2023. 17:19 ] @
Citat:
Mnogi su za vreme rata radili svoje poslove jer nisu imali izbora, trebalo je hraniti porodice, a pare ne rastu na drvecu ... i zbog toga su ih komunisti nakon rata proglasili kolaboracionistima.

To nije tačno. Ljudi su radili zato što nije bilo izbora. Moj deda ujak je radio u fabrici motora u Rakovici. Jedan dan nije otišao na posao jer tramvaji nisu radili, pa nije mogao da stigne od Cvetka do Rakovice. Zbog toga su ga uhapsili, kao sabotera i zatvorili na Banjici. Osim što je na Banjici bio logor, bio je i "običan" zatvor. Sva sreća, moja baba je poznavala Nedića od pre rata, pa je otišla kod njega i tražila da joj puste brata, što je Nedić i uradio.
Dakle, mogao si u logor i na streljanje, ako se ne pojaviš na poslu.
[ kosmopolita @ 30.07.2023. 17:33 ] @
Citat:
B3R1:

Beograd su oslobodili Rusi. To sam jos pre 40 godina cuo od skoro svih tada jos uvek zivih, malo pre pomenutih starih sugradjana. Rusi su isprasili poslednje Nemce iz Beograda i predali oslobodjen grad partizanima, koji su danima cekali kod Avale da Rusi obave svoj posao, a onda su pobedonosno usetali kao "oslobodioci". Sve dok se cula pucnjava i dok su fijukale "Kacuse" Beogradjani nisu videli nijednog partizana na ulici. :-) O cetnicima da i ne govorimo. Cim su Kacuse ucutale, eto ti "oslobodilaca", hahaha ... Eto, to vam je istina o tome. Iz druge ruke, na osnovu prica onih koji su tada ziveli u Beogradu.

]


Posto je pomenuta Avala da napisem da je meni pre puno godina pricao jedan stari mestanin da je ispod Avala, sa druge strane od BG, puno Nemackih kostiju. Ili nije pricao detalje ili sam ih zaboravio.
[ Java Beograd @ 30.07.2023. 19:12 ] @
Moj deda je, kao poručnik srpske vojske zarobljen u šestoaprilskom ratu, i ceo rat je proveo u zarobljeništvu. Malo je pričao nama unucima, ali mi je ćale kasnije pričao da je deda sve vreme bio tretairan kao ratni zarobljenik - oficir (!), po Ženevskoj konvenciji. Radio je samo lakše poslove, u zarobljeništvu. Redovno je pisao ženi (mojoj babi), i dobijao njena pisma. Poživeo je posle još dugo, do osamdesetih.
[ dejanet @ 30.07.2023. 19:25 ] @
Da ne bude zabune, oko Avale su se vodile ozbiljne borbe u kojoj su ucestvovali Rusi i Nemci. Poznat je zahtev nekog partizana Rusima, mislim Koce Popovica, koji je pijuckao picence u debeloj pozadini, da postede Spomenik Neznanom junaku na Avali.

Ozbiljan masakr Nemaca je bio na potezu Smederevo-Beograd gde se zaglavila velika kolona Svaba, a Rusi su ih udarili sa boka pretezno artiljerijom. Mislim da je takodje o ovome pisao gore pomenuti Koca Popovic, kome je tada presela kafica zbog prizora koji je video velikim durbinom.
[ SASA M. @ 30.07.2023. 19:31 ] @
Citat:
MajorFatal:
U čemu je razlika?


Pa dobro, ako ti treba neko objasnjenje na moju saljiv komentar, ok.
Ona se odnosi na to da je tesko doci do tacnih podataka osim mozda za nemce za koje verujem da su imali podatke koliko su trupa drzali ovde. Mozda i bugari, a za ostale sumnjam. Dodatni problem su oni koji su pomagali okupatorima jer to unosi dodatnu konfuziju, a to je ono sto sto su komunisti zloupotrebljavali kasnije kada su se obracunavali sa neistomisljenicima. Zato sam "pitao" na koga mislish.
[ MajorFatal @ 30.07.2023. 19:54 ] @
Citat:
djoka_l:
Po Nemačkim podacima, na Balkanu su Nemci zgubili 36 hiljada vojnika (većinom u Jugoslaviji, nešto malo u Grčkoj).
Po Britanskim izvorima, izgubili so oko 104 hiljade.


Auh mnogo majkumu, ako je bilo 70 hiljada to znači u 70 gradova po 1000 vojnika, i kako ja da eliminišem 1000 okupatora treba mi barem 3000 boraca za to, jedino da ih uhvatim na spavanju. Okupacija se uopšte ne isplati, bolje sledeći put da se odbranimo na vreme ..
[ MajorFatal @ 30.07.2023. 20:11 ] @
Citat:
SASA M.:
Pa dobro, ako ti treba neko objasnjenje na moju saljiv komentar, ok.
Ona se odnosi na to da je tesko doci do tacnih podataka osim mozda za nemce za koje verujem da su imali podatke koliko su trupa drzali ovde. Mozda i bugari, a za ostale sumnjam. Dodatni problem su oni koji su pomagali okupatorima jer to unosi dodatnu konfuziju, a to je ono sto sto su komunisti zloupotrebljavali kasnije kada su se obracunavali sa neistomisljenicima. Zato sam "pitao" na koga mislish. :)


Pa dobro ako ti treba objašnjenje mog još duhovitijeg odgovora na tvoj šaljivi komentar ja i pitam zato što je teško utvrditi, a ne zato što je lako ..
[ djoka_l @ 30.07.2023. 21:38 ] @
Citat:
Auh mnogo majkumu, ako je bilo 70 hiljada to znači u 70 gradova po 1000 vojnika, i kako ja da eliminišem 1000 okupatora treba mi barem 3000 boraca za to, jedino da ih uhvatim na spavanju. Okupacija se uopšte ne isplati, bolje sledeći put da se odbranimo na vreme ..

Pa sad, nisu se baš tako rasporedili.
Navodno, u operacijama u oktobru 1944. kada je Crvena armija ušla iz Bugarske, pa do kraja operacija, poginulo je oko 45,000 Nemaca i Nedićevaca, ali ne znam u kom odnosu.
Na Sremskom frontu poginulo je oko 30,000 što Nemaca, što ustaša.

Kada pogledaš te brojke, procena Britanaca o 100,000 poginulih Nemaca ne izgleda kao naučna fantastika.
Krajem 1944. Nemci su imali oko 150-200 hiljada vojnika u Jugoslaviji.

Kada su napali Jugoslaviju 1941. to su uradile 2 nemačke, 2 italijanske i jedna mađarska armija (oko 50 divizija), što mu dođe oko 700-800 hiljada vojnika.
U toku ratnih godina, Nemci su u Jugoslaviji držali oko 10-20 divizija, nekih 150-300 hiljada vojnika. Treba napomenuti da je ustaša, uglavnom bilo više nego Nemaca. od 1943., posle kapitulacije Italije, Nemci su imali veće prisustvo nego tokom 1941-1943. godine
[ ademare @ 30.07.2023. 23:11 ] @
Kakvi crni " Nedicevci " ??

Nediceva "vlada" u okupiranoj Srbiji je imala pod svojom Formalnom nadleznoscu, stvarna komanda je bila naravno negde drugde , Samo - SDS !!

Srpska drzavna straza ! Policijske snage koje nisu ucestvovale ni u kakvim vojnim akcijama , jer nisu za to bile ni spremne ni sposobne !

Druga vojna jedinica koja nije cak ni formalno bila pod komandom Nedica je SDK !!

Srpski Dobrovaljcki Korpus , jacine oko 5.000 ljudi !!

Zanimljivo je da je to jedina jedinica u Evropi koja je formirana i postojala na teritoriji pod Kontrolom Nemacke a da NIJE polagala zakletvu Fireru !!

Da se razumemo jedinice nezavisnih drzava , Hitlerovih satelita Bugarska , Rumunija , Madjarska , Italija itd. takodje nisu polagale zakletvu Hitleru ! Zasto bi kada su imali svoje drzave !

Zato sam i napisao teritorije pod kontrolom Nemacke , znaci Danska , Holandija , Belgija , Luksemburg , Francuska , itd. Cak su tzv " Beli Rusi " polagali Zakletvu Hitleru !!

Drugo jedinstveno za SDK je da na uniformama nije imao Nijednu Nemacku oznaku !! Takodje za razliku od bilo koje druge jedinice sa teritorija pod kontrolom Nemacke !!

Uniforma SDK je bila uniforma vojske Kraljevine Jugoslavije !


I onda koliko je poginulih u borbama i kojim mogla da ima SDS i SDK ?

SDK je bio respektivna vojna jedinica sastavljena od pravih Antikomunistickih Dobrovoljaca ! NIko prisilno nije mobilisan u nju , jer " kera koga u lov teras , nema nista od tog Lova " kaze narodna poslovica !!

Trazeno je od Nemaca da SDK bude i veci brojniji , ali oni to nisu dozvoljavali !

SDK je godinama vodio uspesne borbe protiv Partizana i sprecavao prodor Komunista u Srbiju iz Bosne ! U vise navrata su Komunisticki Partizani bili do nogu Porazeni !!

SDK se povukao u Sloveniju nije ucestvovao u Nemackim borbama ni oko Beograda ni u Sremu !!

Sudbina im je bila slicna drugim jedinicama sa prostora EX YU ! Oni koji su presli U Austriju , vraceni su nazad Titovim Komunistima i skoro svi Likvidirani !

Oni koji su imali srecu , presli su u Italiju i Amerikanci ih nisu nigde vracali !
[ B3R1 @ 31.07.2023. 07:25 ] @
Citat:
Java Beograd:
Moj deda je, kao poručnik srpske vojske zarobljen u šestoaprilskom ratu, i ceo rat je proveo u zarobljeništvu. Malo je pričao nama unucima, ali mi je ćale kasnije pričao da je deda sve vreme bio tretairan kao ratni zarobljenik - oficir (!), po Ženevskoj konvenciji. Radio je samo lakše poslove, u zarobljeništvu. Redovno je pisao ženi (mojoj babi), i dobijao njena pisma. Poživeo je posle još dugo, do osamdesetih.

Ovo je 100% tacno! Ista je bila sudbina mog dede, s tim sto je on bio rezervni potporucnik (u civilstvu profesor u gimnaziji, prevodilac i krijizevni kriticar). Bio je zatocen u oficirskom logoru u Osnabriku (Oflag VI-C). Posto je tecno govorio nemacki, engleski a snalazio se sa jos par slovenskih jezika (poljski, ceski, bugarski), Nemci su ga uposlili da im bude prevodilac za saveznicke oficire - nase, Britance i ostale koji su tu bili zatoceni.

Nazalost, teze je ranjen prilikom saveznickog bombardovanja logora (06.12.1944), a u medjuvremenu je tamo oboleo i od raka, pa nije mogao da se vrati u Jugoslaviju koja tada nije imala ni bolnice ni lekove, vec je ostao u Nemackoj gde je radio za Britance (koji su bili okupirali taj deo Nemacke nakon rata) - takodje kao prevodilac, ali uz pristojnu platu. Doduse veoma kratko, umro je 1951.

Danas se u Osnabriku, nedaleko od tog logora, nalazi velika pravoslavna crkva i jedan veoma skroman spomenik ... sa veoma potresnim tekstom:

[ dejanet @ 31.07.2023. 08:16 ] @
Gubici Svaba:

1941 - 276 (od cetnika 191, od partizana 85)
1942 - 325 (od partizana)
1943 - 1216 (od partizana)
1944 do 25. septembra - 931 (od partizana)

Takodje i ovi podaci su cesto ukljucivali gubitke od saveznicke avijacije, kao i zajednicke gubitke Hrvata i Nemaca.

https://www.koreni.rs/koliko-nemaca-su-ubili-partizani/
[ djoka_l @ 31.07.2023. 10:34 ] @
Dakle, citiraš sajt koji citira četnički sajt.
Pogledaj malo i druge izvore.

Recimo, na samom početku tvrdi da je u prvoj ofanzivi poginulo 11 Nemaca. U stvari ih je poginulo oko 100, a partizana oko 300. Praktično, ceo radnički bataljon koji je držao Kadinjaču je pobijen.
Da li treba dalje da se gleda...

Po tebi, ispade da su Nemci u Srbiji i Jugoslaviji samo umirali od raka...
[ ssi @ 31.07.2023. 10:58 ] @
Citat:
dejanet:
Gubici Svaba:

1941 - 276 (od cetnika 191, od partizana 85)
1942 - 325 (od partizana)
1943 - 1216 (od partizana)
1944 do 25. septembra - 931 (od partizana)

Takodje i ovi podaci su cesto ukljucivali gubitke od saveznicke avijacije, kao i zajednicke gubitke Hrvata i Nemaca.

https://www.koreni.rs/koliko-nemaca-su-ubili-partizani/


Dobro je da nisi citirao www.cetnik.rs ili www.ruski-cetnici.rs
[ B3R1 @ 31.07.2023. 11:49 ] @
I onda se ljudi cude zasto danasnji klinci nemaju pojma o Memorandumu SANU, jogurt-revoluciji, zutoj gredi, Osmoj sednici, devedesetim ... pa kako bi imali pojma kada mi ni II svetski rat nismo razmrsili do kraja, a ocekujes da ce neko napisati valjan i objektivan udzbenik istorije od 1990. do danas. Nema sanse ...
[ ademare @ 31.07.2023. 12:17 ] @
Ovi podaci Nemacki 1941-1945 i " sa cetnickog sajta koliko su Nemaca ubili partizani " 1941-septembar 1944 , nisu u nekoj bitnoj Koliziji !

Jer na sajtu je prikazano do ulaska Crvene Armije i Bugarskih snaga , gde su se vodile velike operacije na teritoriji Srbije . Najvece, operacija Beograd oktobar 1944. i tzv. Sremski front kraj 1944-1945 .

Ta grupacija Nemacke Armija , gde su bile povucene snage iz Grcke , Grupe Armija E , Sa Lerom na celu vodile su borbe i posle zvanicnog zavrsetka II svetskog rata !

Drugo ti Podaci se odnose na Citav Balkan , a nikako samo na "Partizane u Jugoslaviji " !!

Postojao je Grcki pokret otpora i Nemacka okupacija Grcke , valjda su i oni ubili nekog , pa i u Albaniji ! Ili su samo YU partizani ratovali na citavom Balkanu ?

Bugarska je ratovala sa 3 svoje Armije , na teritoriji Jugoslavije protiv Nemacke !!

Crvena armija da ne pricamo !

I onda su svi oni " Titovi partizani " ?
[ Java Beograd @ 31.07.2023. 12:45 ] @
Citat:
ademare: Bugarska je ratovala sa 3 svoje Armije , na teritoriji Jugoslavije protiv Nemacke !!

Ne kažem da nije, ali kažem da za ovo prvi put čujem! Ako može malo više podataka: kad, gde? Daj neki link na neku validnu istorijsku građu?
[ ademare @ 31.07.2023. 12:59 ] @
Imas od Vikipedije do Partizanskih izvora. Danas postoji Kontinuitet te Partizanske Istorije !

Sto je i logicno .

Danasnji profesori Istorije na Fakultetu , odsek za savremenu istoriju su ucili pre 30 godina dok su jos Komunisti bili vlast u Jugoslaviji !

Sta su naucili sami , to su usvojili i danas to predaju Novim generacijama !

Stasavaju i danas nove generacije istoricara , koji zbog ocene slepo , kao u Srednjevekovnoj " Resavskoj " prepisivackoj skoli prezentiraju bez ikakvog pokusaja sumnje , podatke iz 1945 i posle !

Kaze se " pobednici pisu Istoriju " . To je tacno ! Ali ti nekadasnji " Pobednici " postali su , ili su trebali da postanu kao svugde u Evropi Gubitnici !!

Da Komunizam i njegova Diktotarska Ideologija zavrsi na Smetlistu Istorije , gde mu je i Mesto !!

Medjutim u Srbiji se to nije dogodilo ! NIje se dogodila Dekomunizacija drustva i drzave !! Kao sto su uradile sve Evropske drzave osim Rusije i Belorusije !! Belorusija je i dalje u nekakvom polu " socijalistickom " sistemu , gde preovladava Drzavna svojina i Planska proizvodnja !

Rusija nije izvrsila Dekomunizaciju , jer im je to JEDINA pobeda u 20 Veku ! I onda vestacki odrzavaju mitove !!


Evo sa SR. Wiki malo sazeto , pa istrazuj dalje ako te zanima :

https://sr.wikipedia.org/wiki/...D0%BC_%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83
[ ademare @ 31.07.2023. 13:07 ] @
Evo sta pise u Wiki :

Pod vođstvom nove bugarske prokomunističke vlade, tri bugarske armije (ukupno oko 455.000 vojnika) ušle su u Jugoslaviju u septembru 1944. i zajedno sa sovjetskim i jugoslovenskim snagama krenule u Niš i Skoplje sa strateškim zadatkom da blokiraju nemačke snage koje se povlače iz Grčke. Južna i istočna Srbija i Makedonija oslobođene su u roku od mesec dana, a bugarska Prva armija od 130.000 vojnika nastavila je ka Mađarskoj, oteravši Nemce i ušavši u Austriju aprila 1945. Uspostavljen je kontakt sa britanskom Osmom armijom u gradu Klagenfurtu 8. maja. 1945, dan kada je nacistička vlada u Nemačkoj kapitulirala. Tada je general Vladimir Stojčev potpisao sporazum o demarkaciji sa komandantom britanskog V korpusa Čarlsom Kejtlijem.
[ Java Beograd @ 31.07.2023. 14:12 ] @
pisac, ti li si?
[ Bradzorf012 @ 31.07.2023. 15:08 ] @
Šta kažete, još uvek se uči komunistička istorija na našim fakultetima? Mnogo opasni ti komunisti, kako se samo maskiraju. Znam, oni i dan danas vladaju u Sbiji. Koliko su opasni, ne samo da nema komunističke partije, nego nema ni radničkog samoupravljanja, nema nikakvih prava radnika, nema ni p od pravedne raspodele društvenog bogatstva, sve što se stvori u zemlji Srbiji, sav višak vrednosti pokupe multinacionalne korporacije i domaća kapitalistička bagra, ali su komunisti na vlasti. Ne samo na vlasti, oni su i na univerzitetu, svuda ih ima. Jutros, ne znam šta da doručkujem, reko da uzmem paštetu, kad ono... bolje da vam ne pričam... čim sam je otvorio počinje da mi svira internacionala iz konzerve.

Nego, ne znam baš da ih nema na univerzitetu, ne smatram sebe dovoljno kompetentnim za davanje jedne takve ocene. Ono što dobro znam, to je sledeće. Pun je internet ljudi koji su završili neke škole, a danas pričaju ne samo drugačije, nego sasvim suprotno od onoga što sam učio kao osnovac i srednjoškolac. Ne samo jutjub i internet uopšte, nego i knjižare, biblioteke. To su tomovi i tomovi koji nam dokazuju kako je Srbija imala dva oslobodilačka pokreta u DSR. Čekaj, sad mi ništa nije jasno. Ako su komunisti i partizanski pokret tako veliko zlo, kako se oni uopšte mogu smatrati oslobodilačkim pokretom? Ne ne gospodo, Srbija je imala samo jedan oslobodilački pokret, četnički pokret.

Znate li šta je problem? Ne znam šta uče na fakultetu, ali u javnosti deluju ljudi koji su definitivno diplomirali istoriju, a govore o zločinima komunista, o saradnji partizana sa okupatorom, o nepravdi prema srBskim domaćinima kojima su komunisti otimali imovinu itdisl. Ne znam zaista, komunisti su toliko prepredeni i opasni, da su uveli neoliberalizam u Srbiju, a na univerzitetu govore sve najgore o sebi. Ne samo istoričari, namnožilo se na tom univerzitetu na kom vladaju komunisti ne samo istoričara, nego i mnogih drugih koji o komunistima pričaju sve najgore. Baš čudno.

Što se Evrope i Rusije tiče, ni tu ništa nije jasno. Koliko uspevam da pohvatam ovaj moderni narativ, stvar je otprilike izgledala ovako. Zli Staljin je napao Poljsku, Hitler je hteo da ih spasi, ali nije u tome uspeo. Uopšte, njegova uloga je prilično nejasna i maglovita, kao i uloga Nemaca kao naroda. Zločine su uglavnom činili nekakvi nacisti i Rusi. Onda su zli Rusi ušli u Berlin, pa nemačke babe nisu imale maslac. Onda su došli dobri Amerikanci, iskrcali se u Normandiji i oslobodili Evropu od zlih Rusa i komunista. Bar onu zapadnu. Usput su bacili atomsku bombu na Japan. Pošto nisu mogli odmah, trebalo je da prođe pedesetak godina da oslobode i ostatak Evrope od zlih komunista i u tome su i uspeli. Naravno, ostalo je da oslobode još Rusiju i Belorusiju.

U stvarnosti, teško da će vam biti potrebno više od prstiju jedne ruke da nabrojite sve evropske zemlje(narode) koje nisu slale svoje trupe na Staljingrad i Lenjingrad, na istočni front. Neki su slali desetine hiljada, a neki pedesetak ili stotinak hiljada. Danas svi oni slave dan evrope(ne dan pobede nad fašizmom), dok istovremeno gledaju da slome i unište Rusiju.

Istorija se ponavlja, izgleda da mnogi nisu naučili lekciju. Baš me briga za sve one koji ne vide dalje od nosa, osim ako to nisu građani Srbije, a izgleda da ih i ovde ima. Mislim ono, lako ću ja da izolujem sebe od njih i da ne gledam i ne čitam njihovo prekrajanje istorije, to mi je najmanji problem. Problem je kada društvo toliko oboli da revizionizam postane vodeća struja ili još gore, zvanična državna politika. To vam je drugarice i drugovi ono što se upravo događa u bivšoj Ukrajini. Kako je krenulo, izgleda da i Evropa traži neku vrstu vaspitnih šamara. Bojim se samo da ovoga puta Rusi neće biti tako nežni.

Sloboda medija je osnovno ljudsko pravo.
[ ademare @ 31.07.2023. 16:28 ] @
Eto citao si raznu Komunisticku literaturu , a tamo ne pise da je spominjani SDK Odbio da ide na istocni front ?!

Ti Zlocinci koljaci su odbili naredbu Nemaca i bili surovo kaznjeni ? Mnogi su to odbijanje platili zivotom !

Ucio si kazes skolu i sta su ti u njoj rekli o koljacima iz SDK ?


Pricu o komunistima , nisi razumeo !

Ljudi koji su vodili SSSR ili SFRJ svejedno nikada nisu Stvarno verovali u te Bajke ! Mozda Lenjin u pocetku !

Tvoj voljeni Staljin ili Tito svakako nisu verovali u Bajke !

Posle Tita - Tito !

Dosli su ljudi koji takodje nisu verovali u bajke ali su bili Oportunisti koji su koristili sve sto mogu !


Valjda ces jednog dana Ukapirati da su " Komunisti " i " Kapitalisti " u Srbiji isti ljudi ?

Ili su sada dosli njihova deca - sinovi , jer oni stari nisu vise zivi !!


Nema udruzenog rada i Samoupravljanja , ali postoje nove Bajke !!

" Bratstvo i jedinstvo " sada " menjaju " Ljudska prava " i WOKE narativi !!

Znaci citas pogresnu Literaturu i medije !

Umesto da ocekujes da to nadjes u " Radnickim novinama " koje danas vise ne postoej , treba da citas cnN1 i videces da je Komunisticka Ideologija i dalje ziva , zamo zavijena u drugo pakovanje !!

Znas kako se kaze isto shranje - drugo Pakovanje !!

I danas se svaki dan na cnN1 love Fasisti i vodi se borba protiv njih !! Svaki dan " Antifasisti " likuju jos jednoj " pobedi !!

Eto to kada ukapiras videces da je taj stari Komunizam , samo obukao novo odelo , a da su ljudi isti i njihovi potomci !!

I da taj novi : "komunizam " ne dolazi vise iz Rusije nego iz USA i EU !! Zato o njemu pise cnN1 kao podruznica onog USA CNN-a !

Umesto reci novi " komunizam " pravilnije bi bilo koristiti izraz " Radikalni , Extremni Levi pokret " To je bio i onaj "komunizam" a ovo je nesto jako u sustini slicno !



[Ovu poruku je menjao ademare dana 31.07.2023. u 17:39 GMT+1]
[ dejanet @ 31.07.2023. 17:00 ] @
Citat:
djoka_l: Recimo, na samom početku tvrdi da je u prvoj ofanzivi poginulo 11 Nemaca. U stvari ih je poginulo oko 100, a partizana oko 300. Praktično, ceo radnički bataljon koji je držao Kadinjaču je pobijen.
Da li treba dalje da se gleda...

Po tebi, ispade da su Nemci u Srbiji i Jugoslaviji samo umirali od raka...


Da pise 11 Nemaca, bio sam ubedjen da je poginuo 1 (jedan) Nemac na Kadinjaci.

Jedina emisija na tv-u o ovoj temi je bila relativno davno, 2000-tih, mislim da su gosti bili 2 istoricara - doktora: Predrag Markovic(najmladji pobednik Kviskoteke, sada SPS) i Cedomir Antic. Ja sam iskreno zanemeo, ono raspravljali su se da li je do 44-te(pre Rusa) poginulo 1600 i nesto ili 1700 i nesto Nemaca na teritoriji YU.

I sta sada, mislite da se radi o reviziji ? Nemojte da ste smesni, nasi pokreti otpora su se borili iskljucivo izmedju sebe za prevlast, oba su imali ugovore sa Svabama i Ustasama(manje vise). Takodje, nasi pokreti se nisu razlikovali od slicnih organizacija u Francuskoj i Grckoj, cak je i podela bila ista, komunisti vs "snage mraka i haosa" :) Mislite da smo bili neki izuzetak ?
Posle su Englezi prelomili ko ce da nestane a ko ce da vlada. Naravno mi ovde smo izvukli najkracu mogucu slamcicu.

Citat:
ademare: Umesto reci novi " komunizam " pravilnije bi bilo koristiti izraz " Radikalni , Extremni Levi pokret " To je bio i onaj "komunizam" a ovo je nesto jako u sustini slicno !

Naravno.
Ono sto je meni zao, jeste da normalni ljudi zbog karijera i zivota svojih roditelja, jos ako su bili uspesniji i/ili bili komunisti, osecaju neku krivnju, dug, vezu ili sta vec, gluposti, treba u svakoj prilici teziti istini, zbog licnog zdravlja, nista drugo..


[ kosmopolita @ 31.07.2023. 17:26 ] @
Moj deda je ucestvovao u pregovorima da cetnicki komandant predje u partizane.
Presao je i posle je bio partizanski komandant.
Isto tako kad se cetnici mogli da traze penzije nije niko (ili malo) trazio.

Inace je moj deda bio izbeglica u WWII o cemu sam pisao.
Takodje izbeglicama u Srbiji u WWII je Nedic bio "majka" jer je pomagao izbeglice.

Uzimajuci sve u obzir meni nije jasno cemu ta nadmetanja.
[ Darko Nedeljković @ 31.07.2023. 18:05 ] @
Citat:
ademare:
I onda su svi oni " Titovi partizani " ?

Ljudi sa ovih prostora ne znaju da nisu svi partizani komunisti.
Ni ja to nisam znao do nedavno
Pre par meseci sam planinario italijanskim planinama i video na mapi spomenik italijanskim partizanima nedaleko od staze, pa rešim da svratim i vidim to. Kad tamo, osim figura vojnika sa puškama i bombama deo spomenika je i ogroman krst i statua Bogorodice! Nisam mogao da verujem šta vidim pa sam pitao italijana da mi objasni otkud religiozni elementi na spomeniku ateističkog pokreta i italijan kaže - partizani je reč koja se koristi za bilo koji narodno oslobodilački pokret otpora i ne, nisu oni bili ateisti, gotovo svi su bili katolici! Ili, drugim rečima, njihovi partizani su gotovo svi bili antikomunisti!
Tako da kad neko sa zapada kaze "partizani" treba se dobro zamisliti koga sve on tu svrstava.
[ Darko Nedeljković @ 31.07.2023. 18:24 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Šta kažete, još uvek se uči komunistička istorija na našim fakultetima? Mnogo opasni ti komunisti, kako se samo maskiraju. Znam, oni i dan danas vladaju u Sbiji. Koliko su opasni, ne samo da nema komunističke partije, nego nema ni radničkog samoupravljanja, nema nikakvih prava radnika, nema ni p od pravedne raspodele društvenog bogatstva, sve što se stvori u zemlji Srbiji, sav višak vrednosti pokupe multinacionalne korporacije i domaća kapitalistička bagra, ali su komunisti na vlasti. Ne samo na vlasti, oni su i na univerzitetu, svuda ih ima.

Hm, pa.... upravo tako ja zamišljam Kinu. Milijarda komunista na jednom mestu,a nigde samoupravljanja, nigde prava radnika. Nisu komunisti više ono što su bili.
[ ademare @ 31.07.2023. 18:58 ] @
@ Darko Nedeljkovic

Ovo si u pravu za "Partisans" .

Na engleskom jeziku se tako nazivaju pripadnici Gerilskih pokreta , bez obzira na ideologiju koju zastupaju . Svi su "partisans" .


I ja navijam za Partizan Sad kako nam je fudbal propao u Srb , ostaje nam kosarka.
[ MajorFatal @ 31.07.2023. 21:28 ] @
Koliko vidim u slučaju okupacije naj*bali smo, da su bar komunisti pisali istinu bilo bi i danas lakše, nego moraš da ideš za njima i popravljaš ..
[ Nedeljko @ 31.07.2023. 23:06 ] @
Italijanski partizani su bili antifašisti, a ne antikomunisti.

Poljski komunisti posle Drugog svetskog rara su išli u crkvu.
[ MajorFatal @ 31.07.2023. 23:18 ] @
Znači italijanski partizani su bili u stvari opozicija, pošto je kod njih fašizam bio na vlasti takoreći, kao naša opozicija danas otprilike .. manje više
[ Darko Nedeljković @ 31.07.2023. 23:27 ] @
Citat:
Nedeljko:
Italijanski partizani su bili antifašisti, a ne antikomunisti.

Jasno - isto kao četnici Draže Mihajlovića.

Možda smo na korak od istorijskog pomirenja četnika i partizana - svaki četnik je partisan!
[ Darko Nedeljković @ 01.08.2023. 06:41 ] @
Citat:
MajorFatal:
Znači italijanski partizani su bili u stvari opozicija, pošto je kod njih fašizam bio na vlasti takoreći

Partizani su u svakoj drzavi bili opozicija, ukljucujuci hrvatsku i srbiju. Izuzetak su bili sovjetski partizani koji su podržavali vlast i zestoko suzbijali opoziciju, neke vođe sovjetskih partizana su osudjene za ratne zločine protiv opozicije, jer su praktikovali veoma surove masakre nad opoziciono (antikomunistički) nastrojenim stanovništvom.
[ djoka_l @ 01.08.2023. 07:54 ] @
Citat:
MajorFatal:
Znači italijanski partizani su bili u stvari opozicija, pošto je kod njih fašizam bio na vlasti takoreći, kao naša opozicija danas otprilike .. manje više

Ne. Italijanski partizanski pokret je nastao POSLE kapitulacije Italije. Kada je Italija kapitulirala, Nemačka je okupirala Italiju, tako da su se italijanski partizani borili protiv Nemaca.
[ MajorFatal @ 01.08.2023. 12:51 ] @
Pa dobro, pošto je nacizam žešća oporija varijanta fašizma onda su i dalje bili opozicija samo Nemačkoj vlasti. A isto nisu mogli da se bore ko i naši jer su im uveli 10 za 1 odmazdu, nedavno sam gledao neku dramu kad su eliminisali 2 nemačka vojnika, a oni im streljali 20 civila za odmazdu i to ih još naterali da gledaju egzekuciju, ma užas
[ B3R1 @ 01.08.2023. 13:15 ] @
Citat:
djoka_l:
Citat:
MajorFatal:
Znači italijanski partizani su bili u stvari opozicija, pošto je kod njih fašizam bio na vlasti takoreći, kao naša opozicija danas otprilike .. manje više

Ne. Italijanski partizanski pokret je nastao POSLE kapitulacije Italije. Kada je Italija kapitulirala, Nemačka je okupirala Italiju, tako da su se italijanski partizani borili protiv Nemaca.

Tako je. A njihovi dotadasnji saveznici Nemci su prema njima bili izuzetno surovi. Izuzetno dobar skorasnji film o tome je Der Fall Collini (Slucaj Kolini).
[ Darko Nedeljković @ 01.08.2023. 13:28 ] @
Hmm, da...
U Italiji na početku drugog svetskog rata najjača opoziciona partija je bila komunistička partija italije. Mislim, bila je najjače i posle WWII, 70-ih je osvajala trećinu glasova na izborima, ali to nije bitno za ovo o čemu pričamo.

Ti italijanski komunisti su baš interesantni za posmatranje. U opisu njihove ideologije vidim svašta nešto, po svemu sudeći oni su uzeli marksizam i lenjinizam pa su na to nakalemili socijal-demokratiju i katolički socijalizam. Tako se ono "religija je opijum za mase" svelo na "pravoslavlje je opijum za mase, a katolicizam je sasvim ok".

Tako da, eto odgovora na pitanje sa početka teme - ako bude okupacije, samo budi katolički komunista i ko god da pobedi ti si na konju

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 01.08.2023. u 14:43 GMT+1]
[ ademare @ 01.08.2023. 14:27 ] @
Kad smo kod Italije i naseg bivseg Samoupravljamnja , samo da podsetim .

Pokojni akademik istoricar Milorad Ekmedzic , je davno napisao knjigu , gde je obelodanio svoje otkrice vezano za " Jugoslovensko Samoupravljanje " !

Po zvanicnoj istoriji to je sve sam pisao licno Kardelj , koji je bio po obrazovanju nesvrseni ucitelj , znaci nije imao ni srednju skolu zavrsenu !

Sve su to navodno njegove ideje bile !!

A sta je otkrio Akademik Ekmedzic ?

Otkrio je naravno da je sve prepisano i da je to doslovno sa minimalnim izmenama Prepisan program Italijanske Socijalne Republike !!!

Naime posle iskrcavanja saveznika u Italiju i Italijanksih poraza , dolazi do nemira i pokusaja Italije da se izvuce iz rata ! Musolini je bio uhapsen , a Italijani su pokusali da se pridruze saveznicima , videci da Nemacka gubi rat !

Hitler 1943. salje specijalce koji oslobadjaju Musolinija iz zatvora , i naredjuje Okupaciju Italije ! Ta okupacija je bila toliko uspesna da su 1945. Glupi Srbi pre stigli do Trsta nego Amerikanci !! Amrikanci naravno nisu hteli da ginu , a Srbi vole da ginu !

Na okupiranoj Teritoriji , Musolini sa svojim fasistima , formira Republiku , jer kralj je ostao u Saveznickoj Italiji , a nikada nije ni voleo kralja !

I tu provizornu drzava naziva bas Italijanska Socijalna Republika ! Sastavlja program i to isti onaj koji ce Kardelj nekoliko godina kasnije Prepisati i nazvati " Jugoslovensko Samoupravljanje " !!
[ MajorFatal @ 01.08.2023. 15:15 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Tako da, eto odgovora na pitanje sa početka teme - ako bude okupacije, samo budi katolički komunista i ko god da pobedi ti si na konju :D


1 bambi za katoličke komuniste, prva razumna ideja posle subaša, može i da se razrađuje, jezuitski komunisti, protestantski, imaćemo 16 frakcija dok si reko keks ..

@ademare Pa morali smo valjda braniti našu staru srpsku pravoslavnu crkvu u Trstu? Ujedno i problem sa katoličkim komunistima, što smo tradicionalno pravoslavci.

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Crkva_sv._Spiridona_u_Trstu
[ whitie2004 @ 01.08.2023. 17:55 ] @
Citat:
Glupi Srbi pre stigli do Trsta nego Amerikanci !! Amrikanci naravno nisu hteli da ginu , a Srbi vole da ginu !

Cekaj, cekaj, polako ....

Vec smo apsolvirali da su Jugu oslobodili Rusi i Bugari. Ono malo Srba pod oruzjem ostalo da ceka kod Avale ... Odakle oni sad kod Trsta ??

Sva sreca pa Ameri kod Monte Kasina prosli lako - jedva 50.000 poginulih. Zamisli da smo do tamo morali da osvajamo ...

Taman shvatim ponesto iz ovih izlaganja na MadZone .... a vi mi srusite sneska !
[ ademare @ 01.08.2023. 18:37 ] @
Trst Nije Srbija ;) ili jeste ?

Komunisticko osvajanje Srbije nije sporno , da nikada ne bi bilo ostvareno Bez Bugarske i SSSR !

Posle osvajanja Srbije , Komunisti sprovode Opstu Totalnu Mobilizaciju u Srbiji !

Kupe i Maloletnike , sta je vazno , evo ti puska pa na front protiv Elitnih SS jedinica ! Sta ce ti zaklon u ravnici Srema ?

Ko ne prezivi , jos bolje , Tito je mnogo Veleo Srbe jos od 1914. i Vrazje Divizije , u kojoj je i odlikovanje stekao , za isticanje u Klanju Srba !! I to mahom Zene , deca , Starci , isto kao i njegovi , Ujaci 1941.

KP je bila Saveznik Ustaskog pokreta od njegovog osnivanja ! To nikada nije ni prestajalo !!


Znaci posle SSSR - Bugarskog osvajanja , Srbije , mobilisanim Srbima je preostalo da Oslobadjaju ostatak YU , dok su Bugari i Sovjeti produzili u Madjarsku !

Crvena Armija nije isla istocnije od Dunava u YU !!
[ Nedeljko @ 02.08.2023. 01:07 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Jasno - isto kao četnici Draže Mihajlovića.

Možda smo na korak od istorijskog pomirenja četnika i partizana - svaki četnik je partisan!

Nigde nisam pominjao nikakve četnike. Imputiraš mi stvari koje nisam napisao i izbegavaš odgovor.

Eto, ima raznih komunista. Rekoh da su poljski komunisti masovno išli u crkvu.
[ kosmopolita @ 02.08.2023. 05:13 ] @
Nesto "zivotnije" da napisem. Mnogi su posle drugog svetskog rata dokazivali sa dva svedoka da su ratoval i kao prtizani i dobijali penzije.
[ whitie2004 @ 02.08.2023. 08:15 ] @
Citat:
ademare:
Trst Nije Srbija ;) ili jeste ?

Posle osvajanja Srbije , Komunisti sprovode Opstu Totalnu Mobilizaciju u Srbiji !

Kupe i Maloletnike , sta je vazno , evo ti puska pa na front protiv Elitnih SS jedinica ! Sta ce ti zaklon u ravnici Srema ?

Posle osvajanja Srbije mi napadamo i osvajamo Srem ....

Srem Nije Srbija ;) ili jeste ? A da, Srem je u NDH. Mi smo okupirali Srem '45 !!!! Sada sam skontao.

Samo skroz glupo sto smo mi, Srbi to osvajali i za to ginuli. Mogli to da nam osvoje Makedonci ili Slovenci ... Op cekaj !!!! Pa na sremskom frontu su ginuli ti Makedonci i Slovenci na nasoj strani. A bogme i Bugari i Sovjeti zasli levo od Dunava ! Sa druge strane sa tom elitnom 7. SS divizijom bili i: Poljaci, ruski belogardejci, regularne NDH jedinice i kojekakvi ustasko-domobranski sastavi ....

Realno svega ima - Srba najvise!!! Srba iz Srbije, ali i Krajine, Like, Vojvodine. A i oni Slovenci bili iz Beograda!!!
Samo Amera nije bilo !!! Nisu hteli da ginu za Trst a kamo li za Srem ...
[ Java Beograd @ 02.08.2023. 08:41 ] @
Citat:
kosmopolita: Nesto "zivotnije" da napisem. Mnogi su posle drugog svetskog rata dokazivali sa dva svedoka da su ratoval i kao prtizani i dobijali penzije.

Nije to ništa. U Hrvatskoj su takvi iz II SR taman poumirali prirodnom smrću, ali sad imaju novi talas domoljuba tj. domobrana i branitelja.
Svake godine sve više i njih, sa dva svedoka, i - penzija !!!
[ ademare @ 02.08.2023. 08:56 ] @
Citat:
whitie2004:

Posle osvajanja Srbije mi napadamo i osvajamo Srem ....




Koji to mi osvajamo ?

Treba razlikovati , one koji su donosili odluke , manji deo naroda koji je iz odusevljenja sledio Komunisticku Ideologiju , i ogromne vecine NASLINO Mobilisanih , koji su mogli da biraju front ili Metak u glavu odmah !

Svakako je bolja solucija Front ! Jer na Frontu nece da pogine bas svako , nesto ce i da preostane da se vrati kuci , a oni koji dobiju Odmah Metak u glavu ti idu pod zemlju 100 % !!

Ovo 1. Vrhuska i 2. Vernici Komunizma Nisu sebe ni dozivljavali kao Srbe ! Vec kao Jugoslovene , Komuniste , Internacionalce ciji je zadatak da sire Revoluciju i Komunizam ! Da stvaraju " bolji svet " ! Pa ako ti poreklom Srbi , treba za te ciljeve da pobiju Sve Srbe , nema problema !

Ako tako traze Tito i Partija , Moze !

U to vreme su Prednjacili , kasniji " Pokajnici " !! Milovan Djilas je Bukvalno Tvorac Crnogorske Nacije ! Plus on je crtao tada Republicke , danas drzavne granice !

Drugi " pokajnik" koga neki idioti nazivaju " ocem nacije " se takodje Pokajao ! Po meni Kasno ! Niti on moze biti otac Nacije i Naroda koji postoji od Pamtiveka ! Mogao bi da bude kao Djilas otac nekog naroda koji postoji od skora , imamo mi na prostoru bivse Yu Narode koji su mladji od mene ?? A i neke malo starije od njih 10-20 godina !!

Nemci su Napustili Grcku a da ih niko nije napadao !! Nikakve vojne formacije !

Tako bi Napustili i Srem , bez metka Maja 1945. Ali tada za Tita i Komuniste mozda ne bi bila takva situacija kao sto je bila ?


Sto se tice Prelaska Crvene armije Zapadno od Dunava , to se dogodilo kod danas Hrvatskog sela Batina ! Baranja od 1945. prvi put u Istoriji postaje deo Hrvatske ! Nije bila cak deo ni tzv. " Banovine Hrvatske " 1939. godine !

Batina je bukvalno na severu i udaljena od Madjarske drzave 1 Kilometar ! Te jedinice Crvene armije su odatle krenule na Sever u Madjarsku ! Znacaj Batinske bitke , za Jugoslaviju je Nikakav ! Jer se dogodila kod pogranicnog sela ! Za Madjarsku je ogroman jer je Crvena armija otisla u Nju da se bori !


Da je kako neki nazivaju "oslobodjenje " uvezeno sa Istoka govore datumi " oslobodjenja " . Pa imamo "oslobodjenje " Kladova 30.9. 1944 . Pirota 8.9. 1944. Beograda 20.10. 1944. Kraljeva 29.11 .1944 !!!

Znaci da je oslobodjenje doslo iznutra kako tvrdi Komunisticka propaganda Valjda bi se Kraljevo oslobodilo pre Pirota i Kladova ?? A ne poslednje ili pri kraju !!

[Ovu poruku je menjao ademare dana 02.08.2023. u 10:07 GMT+1]
[ kosmopolita @ 02.08.2023. 09:42 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
kosmopolita: Nesto "zivotnije" da napisem. Mnogi su posle drugog svetskog rata dokazivali sa dva svedoka da su ratoval i kao prtizani i dobijali penzije.

Nije to ništa. U Hrvatskoj su takvi iz II SR taman poumirali prirodnom smrću, ali sad imaju novi talas domoljuba tj. domobrana i branitelja.
Svake godine sve više i njih, sa dva svedoka, i - penzija !!!


Inace je glumac Vuk Kostic (ako ne gresim ime) napisao da treba podici zid.
Oni zive u strahu od Srbije i Vucica i zato stalno pisu o njemu.
Kad bi znali da tu ima neki zid vise ih ne bi zanimao neki Vicic iza tog nekog zida.

Koliko sam video Kostic nije na to mislio.
[ whitie2004 @ 02.08.2023. 16:21 ] @
Citat:
ademare:
Citat:
whitie2004:

Posle osvajanja Srbije mi napadamo i osvajamo Srem ....




Koji to mi osvajamo ?

Nisam mislio na nas dvojicu. Mislio sam da pratis radnju i znas o cemu pricamo ... Stalno nekim glupim pitanjima skreces diskusiju u stranu!

Pitanje ko odlucuje mi je skroz prazno. Narod nikad ( ali nikad !!! ) nije odlucivao.

Hitler je imao dogovor sa Ljoticem i nasa (Jugoslovenska) vojska sa komandom u Nisu nije pruzila nikakav otpor Nemcima. Britanci su imali svoje oficire i oni su napravili puc i kasnije pruzali otpor Nemcima. Komunisti nisu bas bili popularni u vojsci i oni su od Sovjeta dobili direktivu da formiraju nove jedinice .... Sve skupa - niko se ovde nije nista pitao !!! Bas kao i danas, odlucuju neki tamo napolju ...

Dal' iko veruje da su nasi ljudi dobrovoljno ginuli za tamo neki Zagreb, Bugari katastrofalno izginuli za Budimpestu, Sovjeti iz Vladivostoka ginuli za Poljsku, Ameri za pescane obale Ivodzime ....Mislis da bi prosecan Londonac izabrao bombardovanje da ga je iko pitao? Jok bre nisu pitani!
[ B3R1 @ 02.08.2023. 16:49 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
kosmopolita: Nesto "zivotnije" da napisem. Mnogi su posle drugog svetskog rata dokazivali sa dva svedoka da su ratoval i kao prtizani i dobijali penzije.

Nije to ništa. U Hrvatskoj su takvi iz II SR taman poumirali prirodnom smrću, ali sad imaju novi talas domoljuba tj. domobrana i branitelja.
Svake godine sve više i njih, sa dva svedoka, i - penzija !!!

Bio je skoro neki clanak negde, kaze da je ostao samo jedan narodni heroj u zivotu. I ima 103 godine.
[ ademare @ 02.08.2023. 17:38 ] @
@ whitie2004

Ako u celoj temi postoji Nesto za sta bi se moglo reci da je " glupo " onda je ta tvoja citirana konstatacija !!

Evo ova :

Citat:
whitie2004:

Posle osvajanja Srbije mi napadamo i osvajamo Srem ....



Verovatno si mislio vi Komunisti ?

Naravno da si ti licno suvise mlad da si mogao da ucestvujes u WWII . To niko nije ni pomislio . Ali tvoji ideoloski istomisljenici su mogli !


Ljotic nije bio niko i Nista !! Niti je Pre rata bio vlast , niti je za vreme rata bio vlast ! Vodio je nekakav Opskurni pokret pod nazivom " Zbor " ! U sustini bio je vest pa je uspeo da izmoli da se Patrijarh i Vladika Nikolaj puste iz Logora ! Eno cnN1 je Ustvrdio, bas tako kako pise sa S, da su oni bili u Hotelu ! Jeste to bio Logor , ali u njemu je postojao navodno Hotel i tu su njih Nemci doveli da ih stite ?? Slicna prica kao sto je Jasenovac bio Sportsko rekreativni centar za Srbe ! Ako je to bio Hotel i da su ih Nemci tu cuvali i brinuli o njima zasto su ih na molbe Ljotica pustali ? Zar oni glupaci i glupi Ljotic nisu shvatali da je to Hotel za njihovu bezbednost , i da im je bolje u Logoru nego na slobodi ??

Fantazija je da je on mogao sa Nemcima da se dogovara pre rata kako ce se ponasati vojska Kraljevine Jugoslavije !

Ni sam Nedic nije imao nikakvu realnu vlast ! A on je ipak bio Heroj I Svetskog rata , Ministar vojni , a smenjen jer je podneo izvestaj da se vojska KJ ne moze suprostaviti Nemackoj armiji ! Sto se pokazalo kao istina ! Nije uspela jedna Francuska a trula KJ ce u tom trenutku da pobedi Nepobedivi Vermaht koji sve do Moskve nece znati sta znaci rec poraz !! A kod Moskve ih je pobedila Zima tzv. faktor vreme , a ne raspala Crvena armija !!

Jedina tu misterija je ko je Nedica namestio da on vodi Armiju bas na najvaznijem pravcu Nis -Skoplje ! Ocigledno da nije mogao sam sebe da postavi , a jos manje Ljotic ! Vec su to Engleski Pucisti odlucivali ? A kako je Simovic iako je imao info da ce napad biti 6.4 bas za taj dan zakazao cerkino vencanje , vidi se da kod njega nije bilo bas neke pameti !

Ne mozes porediti Britansku demokratiju i Komunisticku Diktaturu ! Britancima niko nije pucao u glavu ako odbiju naredjenje , kao sto su radili Komunisti !

A i ne secam se da su Britanci masovno vikali " bolje Grob , nego Rob " ?

Ili su se ti samo salili !
[ whitie2004 @ 03.08.2023. 08:02 ] @
Dakle stvarno ....

Pod 'mi' podrazumevam vojsku koja se u tom trenutku borila protiv Nemaca. Tu su bili vojnici sa svih strana, U stabu su pomagali u planiranju oficiri sa istoka i zapada, Uniforme, naoruzanje, municija, avioni, recna flotila je bila takodje sa obe strane. Najmanje iz fabrike oruzja u Uzicu ... OK, shvatam i prihvatam da ova vojska nije bila po tvom ukusu. Ali shvati i ti da mnogi i dalje ovu vojsku smatraju za svoju! Jednostavno nema izbora. Ili ona ili ona Nenacka ... nema trece!

I pored mnogo skrajnute price, ostaju cinjenice: narod se nikada nizasta nije pitao, za dezerterstvo se svugde i uvek dobijao metak u celo!

Ostaje problem sto u nedostatku ozbiljnih cinjenica ti prebacujes pricu na to ko sam ja i ko su moji istomisljenici. Odakle ti ta sloboda? A nikad me u zivotu nisi video, Ja sada ovde trebam da se pravdam da Adam mlati i da nisam komunista ... ?? Nisam ja za takav oblik kafanske diskusije. Nastavite dalje bez mene. Sve najbolje.
[ MajorFatal @ 03.08.2023. 13:18 ] @
On akademski, a mi kafanski nivo razgovora, stvarno nije u redu, zašto ste se tako ponašali..? :)
[ jovajovic100 @ 06.08.2023. 12:14 ] @
Pravilno postupanje u slučaju okupacije

[ B3R1 @ 06.08.2023. 13:50 ] @
U slucaju rata
bezite avionima JATa.
Al' odavno nema JATa,
zato nece biti ni rata.

Ko razume, svhatice
[ ademare @ 06.08.2023. 16:18 ] @
Eno drugi post na temi, napisao sam da nikada vise nece biti takve okupacije !

Nije bas u stihu , nego u prozi

Svojevrsna okupacija vec postoji i to je to .

Ta sa puskama je odavno prevazidjena !

Imamo i upravnika koji radi za strance! A oni koji kao hoce da ga smene " dobri Iznogudi " ne izlaze iz ambasada !


Pre neki dan je cnN1 objavio stvarno detaljan i Ogroman tekst da se u Nemackoj gradi 10-tak , pa detaljno o svakoj lokaciji , velicina , broj radnika , ko je vlasnik itd. Ogromne fabrike Litijumskih Baterija ! Jedna ce da bude samo proizvodnja katoda za baterije , valjda BASF, jer se to sada 100 % uvozi iz Kine !

Nemacka je spremila 10-tak Milijardi Eura za fabrike, kao podsticaj !!

Samo im za sada fali Litijum ?!

E tu uskace Srbistan , suprotno od onoga sto je AV obecavao , da ce kod nas i Ogromni Rudnici i fabrike !

Fabrike ce biti u Nemackoj a kod nas samo Ogromni Rudnici !! Nijedna Nemacka fabrika nece imati ispod 2.000 -1.000 radnika !

Plus je MAsk trazio da pored ove pravi jos jednu ovoliku fabriku , koja ce da pravi i baterije !!


"Ekolozi" sada pristaju jer su u pitanju Nemacke fabrike i naredba Nemacke Ambasade !
[ MajorFatal @ 06.08.2023. 16:45 ] @
Ne bi ja pravio fabriku baterija da nemam litijum već obezbeđen
[ korisnikk @ 22.08.2023. 16:54 ] @
Da ne uđoh na ovaj forum posle sto godina - ne bih ni znao da smo slobodni.
Ja bih i dalje bio u zabludi, da smo odavno okupirani od multinacionalnih kompanija.
[ MajorFatal @ 22.08.2023. 20:36 ] @
Multinacionalne kompanije ne okupiraju, one samo distribuiraju svoje proizvode na dosta adresa, i ponekad ugase domaću proizvodnju u zemljama gde žive glupsoni.