[ eeestablishment @ 05.08.2023. 06:14 ] @
Sumnjam da sam konzumirao pokvaren sladoled ( jer sam ga jedini u porodici konzumirao a niko drugi nema sl.simptome pa na ostale namernice ne sumnjam) , imam račun i još pola pakovanja istog . Kada me prodju ove stomačne tegobe mogu li otići do neke opštinske inspekcije i koje ? ( Ima li to uopšte smisla )
Da li oni imaju obavezu da ispitaju slučaj , da uključe referentne labaratorije , nalože povlačenje pomenute poslastice iz prodaje ili to sve mora ići preko privatne tužbe ?
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2023. 08:44 ] @
Da li sumnjas da je to posledica neodgovornog ponasanja i da nisi jedini?

Ako da, okreni trzisnu inspekciju odmah i objasni o cemu se radi. Ako nisi jedini, verovatno i nece biti potrebe da se dalje cimas.

Ako ne, batali trzisnu inspekciju i samo trazi pare nazad kad ozdravis.
[ ademare @ 05.08.2023. 09:26 ] @
Nema od toga nista u Srbiji !

Dzabe gubis vreme . Ivan je u Pravu, jedino ako ti sama prodavnica vrati novac !


Za celu Srbiju imas nekoliko inspektora ! Ne trzisne , to imas u svakoj opstini bar jednog , vec sanitarna inspekcija i jos koja je vec "nadlezna" ?

Ideja da ce oni da dignu " Nacionalnu Uzbunu " jer Laboratorija postoji valjda samo jedna ili dve , a mozda nijedna ?

Pa ce oni da pokrenu na osnovu tvog zahteva relativno skupe analize i da trose novac i vreme je Fantazija !

Kakvi advokati , kakvi bakraci ?

Jer nisi siguran ko je odgovoran ? Prodavnica ili Proizvodjac ? A mogao se na ovoj vrucini i kod tebe pokvariti ?



Evo juce smo imali slucaj da je u Hrvatskoj na granici uhvacen Sleper Cipsa, Cipsare iz Cacka da je pokusao da izveze Cips sa nedozvoljenom kolicinom neke hemikalije koja se stvara przenjem ! I Kancerogena je ?

Ceo tovar je unisten !

E sad jesi li ti cuo Nekada da je bilo sta Proveravano Laboratorijski na granici Srbije sa bilo kojom drzavom , ne samo EU ? Naravno da Niko nije cuo jer Provere Ne postoje !!

Za Italijanske Virsle Woody kada su imale bakterije u njima valjda Sigela , Saznali smo takodje preko HR a odatle preko EU alarma za uzbunjivanje na ovakve pojave !

Znaci u Srbiji niko ne kontrolise ni Domacu ni Uvoznu hranu !!!

Ovaj Cips pise u saopstenju je imao datum upotrebe do Decembra !! Kako Cips traje 12 meseci , znaci da je proizveden jos prosle godine !!

KO zna koliko je tog istog Otrovnog cipsa prodato u Srbiji ?

Ili su u Srbiji drugaciji , blazi propisi pa i ta kolicina Otrova je slobodna za prodaju ?

[ MajorFatal @ 05.08.2023. 10:07 ] @
Ma samo da nije svinjska kuga. Na svu sreću stočni fond malih individualnih proizvođača se temeljno uništava i u Srbiji i u Hrvatskoj, bez provere i testova i rezultata. Veliki proizvođači nekako odolevaju jer imaju bolju zaštitu od kuge.
[ djoka_l @ 05.08.2023. 12:03 ] @
Citat:
Za celu Srbiju imas nekoliko inspektora ! Ne trzisne , to imas u svakoj opstini bar jednog , vec sanitarna inspekcija i jos koja je vec "nadlezna" ?

Ovo uopšte nije tačno. U Srbiji postoji gomila akreditovanih laboratorija, konkretno za ispitivanje ispravnosti hrane, to rade fitosanitarne laboratorije. Ne mora inspekcija da ima svoju laboratoriju, angažuje se ovlašćena laboratorija.
Moja kuma je radila u jednoj takvoj laboratoriji. U jednom momentu je naredila pančevačkom vodovodu da isprazni i dezinfikuje jedan od bazena (rezervoar) sa vodom jer je otkrila bakteriju koja nije smela da uđe u vodovodnu mrežu. Onda je ispalo veći problem to što je Pančevo ostalo bez vode neko vreme, nego da su pustili bakteriju u vodovod.
Da je trovanje hranom bilo masovnije, vrlo brzo bi se pojavila inspekcija. Gomila prijava, recimo, dolazi od Infektivne klinike kada im se pojavi više pacijenata sa istom infekcijom koja potiče od istog izvora.
Ovako, ako sam kod kuće odboluješ, niko neče da reaguje na pisanje na forumu.
Samo se setite koliko ste puta pročitali da je inspekcija reagovala na trovanje hranom u vrtiću, hotelu ili slično. To su ispitivanja koja se rade rutinski, kada god se tako nešto desi u većem obimu.
[ ademare @ 05.08.2023. 13:12 ] @
Dobro vrtic, restoran , ekskurzija , to smo svi culi ?

Nego jesi li ti cuo da na granicnim prelazima Srbije , ne Hrvatske imaju Laboratorije koje na licu mesta pregledaju sta se uvozi ?

Ili cekamo da nam neko javi iz inostransva ?

Kako su Woody virsle se nasle u prodaji ?

Kako se Susam iz Indije nasao u prodaji ?

Zasto to NIKO ne pregladava ?


I to UNAPRED ?

Pusti tu pricu , razboli se 10-20 ko zna koliko ljudi , pa onda neko pregleda ?

Nego UNAPRED ?

Od ovog Cipsa nece niko da dobije Rak za 2 dana !!! Pa da napune bolnice i da kazu jeli smo Cips !!!


Ko i gde pregleda po Fabrikama ??

Ovo da je pregledano u fabrici ne bi ni islo u izvoz !!

Nego sada kada Mafija ima sve i proizvodi hranu , onda niko nista ne gleda vise !!
[ djoka_l @ 05.08.2023. 13:21 ] @
Neverovatno kako lupetaš o nečemu o čemu nemaš ni blagu predstavu.

Pogledaj, recimo https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/230514/230514-vest8.html

Šta misliš, da li BILO ŠTA može de se izveze u EU, a da se ne urade prethodno testiranja. Da ne pričam da možeš da imaš sve moguče EU sertifikate, ali sve mora posebno da se radi za Rusiju.
I onda nađu u JEDNOM kamionu, JEDNU seriju čipsa u kojme nađu neispravnost.

Čisto sumnjam da je Plodine otišao u Čačak i rekao daj mi čips odavde do ovde, a da nisu napravili ugovor, uradili testiranja.
U svakom slučaju može da se desi da neka serija bude neispravna, pa to se dešava i renomiranim firmama...
[ ademare @ 05.08.2023. 14:10 ] @
Suvise Olako optuziujes druge da lupetaju dok sam Lupetas Maksimalno , kao Pomahnitao !

Pusti ti paragrafe !!

Mrtva slova na papiru !

Sertifikat se dobija u jednom trenutku !

Oni mogu da zeznu stvar bilo kada kasnije posto su dobili sertifikat !

Nijedan Sertifikat ne Garantuje da ce u sledecih na primer godinu dana svaka serija Cipsa biti ispravna !


Imaju sertifikat i opet su pokusali da izvezu Neispravan Cips , Stetan za jelo !!

Sertifikat ne sprecava Mafiju !!


Ako je neispravna serija , gde je Kontrola te serije u Srbiji ?

Zar mora da udje u Hrvatsku da bi se kontrolisalo ?


Lepo je Ziveti u Iluziji da u Srbiji jedes iskljucivo Kontrolisanu i ZDRAVU i Ispravnu hranu !!
[ B3R1 @ 05.08.2023. 14:11 ] @
Da se vratimo na pocetak teme ... moja logika je da takve stvari treba prijavljivati i to na vise mesta. ne zato da bi neko izgubio posao, placao kazne ili mozda otisao u zatvor, jer to nije poenta. Represija ne resava nista i ne sluzi nicemu. Poenta je da se resi problem i da drugi ljudi ne stradaju, jer niko nije otrovan proizvod svesno i namerno plasirao u prodaju.

Najpre u radnji gde si to kupio treba da trazis poslovodju i da mu ukazes na problem. To uradi sto pre! Vecina ljudi nije zlonamerna i radije ce povuci proizvod nego da zarazi jos nekog. Time si ljude u kraju spasao da se ne razbole. Ako je u pitanju lanac prodavnice, obavezno ih kontaktiraj, sve imaju email za kontakt ili telefon.

Sledece je prijava inspekciji. Opet - mogu da bace tvoju prijavu u korpicu, a mozda ce biti savesni i postupiti po prijavi. Dok ne probas nista ne znas. Ima savesnih ljudi i u inspekciji. Mozda je problem vec poznat. Ako nista drugo, neko ce ukucati tvoju prijavu, a posto je ovo 21. vek i vise niko u drzavi ne koristi pisace masine i rucno popunjavane obrasce, ne moze prijavu ni da tutne tako lako u fioku. To ce ostati negde u sistemu i neko ce reagovati na to. Mozda.

Imas i opciju B, ali samo ako ovo gore ne upali, a to su drustvene mreze. Slikas proizvod, pa okacis na FB/Instagram priciu kako si se otrovao od tog i tog proizvoda. To alarmira mamice koje su povezane s tobom i one prestanu da to kupuju za decu. To je onaj momenat kada vidis da od zvanicne drzave nema vajde, pa uzmes stvari u svoje ruke.

A mozes i da odbolujes i ne cimas se ni sa cim od gore navedenog, jer - zaboga - stomak ce ti ozdraviti, a za ostale - sta te briga. To ti je opcija C.

Eto, to su samo neke ideje.

Na tuzbu mozes da zaboravis, kao i na odstetu. Ne zivis u Americi, gde kad ugazis u psece g***o mozes da tuzis vlasnika. U Evropi to ne funkcionise. Uglavnom. Sve sto mozes da dobijes je licna satisfakcija da si ucinio neko dobro delo.

Od pisanja na forumima nema vajde. :-)
[ ademare @ 05.08.2023. 14:20 ] @
Inspekciji moze da se prijavi na vise nacina !

Najvise ljudi koristi Telefon i od toga naravno Nema nista ! Prijavis popricas sa inspektorom i to je to !

Zato posto su to Opstinske inspekcije , mozes da Napises zvanicnu prijavu u pisanom obliku ! U Gradu Beogradu , ne znam za ostale postoje i neke Gradske inspekcije ?

To onda odneses u Opstinu , u Beogradu postoji gradski sekretarijat za inspekcijske poslove pa se ne nosi u Opstine , jos uvek opstine a i GS imaju nesto sto se zove " pisarnica" ! Prijem i izdavanje dokumenata ! Znaci odneses u " pisarnicu " oni prime , i Moraju da ti daju papiric da su primili , datum itd.

Takvu prijavu inspektor ne moze da ti baci u kos !

Nego mora u roku od , ne znam sada tacno da ne citam " paragrafe" 7 dana ili 14 svejedno da ti isto tako odgovori u pisanom obliku !

Naravno on ne mora nista da uradi , ali mora da ti odgovori !
[ djoka_l @ 05.08.2023. 14:29 ] @
Nisam ti dao link na paragrafe nago link na vest preko kojih graničnih prelaza SME da se uvozi hrana u Srbiju. Dat je spisak graničnih prelaza koji imaju i sprovede fitosanitarnu kontrolu uvozne hrane.

Što se tiče žalbe prodavcu, može da uspe, ali kod nas, bar, postoji gomila prodavnica koje svesno prodaju robu sa isteklim rokom trajanja, čak i pokvarenu robu. Mislim da je Vero kod nas najgori po tom pitanju.
Mada mi se desilo da baš u Veru prijavim prodavcu da imaju neke sireve iz Grčke sa isteklim rokom, i video sam da su ih sklonili iz frižidera.

Dakle može da uspe.
[ B3R1 @ 05.08.2023. 14:39 ] @
Citat:
djoka_l:Što se tiče žalbe prodavcu, može da uspe, ali kod nas, bar, postoji gomila prodavnica koje svesno prodaju robu sa isteklim rokom trajanja, čak i pokvarenu robu. Mislim da je Vero kod nas najgori po tom pitanju. Mada mi se desilo da baš u Veru prijavim prodavcu da imaju neke sireve iz Grčke sa isteklim rokom, i video sam da su ih sklonili iz frižidera.

Dakle može da uspe.

Pa to je ono sto sam rekao. Ljudi nisu zlobni. A ako jos kazes da si zaradio stomacne probleme - mislim da ce 99% gazda/poslovodja, ukljucujuci tu i one najbahatije, reaagovati, jer ne zele sebi neprilike.
[ dejanet @ 05.08.2023. 15:05 ] @
Ubedljivo najnekvalitetnija i najskuplja hrana u isto vreme se prodaje u Srbiji vec odavno. Cak i neki prehrambeni proizvodi proizvedeni u Srbiji su JEFTINIJI i boljeg kvaliteta u okolnim zemljama nego u samoj SRB. Takodje, puno srpskih proizvoda su povremeno ili stalno nedostupna u nasim prodavnicima, za razliku od komsiluka.

Pa sta onda moze da se ocekuje od uvoznih.
Secam se kada su Rusi, stidljivo na pocetku uveli delimicnu kontrolu uvozne hrane i provalili da 70% ne odgovara deklaracijama, kvalitetu, a mnogi artikli su bili opasni po zdravlje. Eh da, nisu su se ti "EU" proizvodi proizvodili po nemackama i holandijama, vec u Poljskoj i sl.

Znaci tu je bio problem sto se verovalo EU i nacionalnim sertifikatima i standardima, ugovorima, ukratko SMESNO.
Pa jedan od razloga, mislim, zasto je osnovana Visegradska grupa(par novih eu clanica) i to sto su diskriminisani sto se tice kvaliteta prehrambenih proizvoda.
[ Darko Nedeljković @ 05.08.2023. 17:29 ] @
Citat:
ademare:
Nego jesi li ti cuo da na granicnim prelazima Srbije , ne Hrvatske imaju Laboratorije koje na licu mesta pregledaju sta se uvozi ?

Ili cekamo da nam neko javi iz inostransva ?

Jednom sam menjao vozača koji vozi hranu iz Srbije za EU, pa mogu ispričati kako je to sve izgledalo. Pošto sam krenuo ka horgošu sa nula iskustva o kontroli hrane i nula znanja mađarskog, priča je ispala veoma "zanimljiva".

Imao sam instrukcije samo da treba da nađem šalter za sanitarnu kontrolu na granici, predam papire, sačekam papire sa pečatom, predam ih špediteru na proveru, ako su ok vratiće mi da nosim cariniku, ako je sve ok carinik će udariti svoj pečat, onda papire nosim policajcu na izlazu, on ih još jednom proverava i ako je sve u redu otvara mi rampu da idem dalje.

Blanko elaborat o kontroli na engleskom jeziku sam dobio uz robu. Ne znam da li u fabrici ili negde potom, jer ja sam preuzeo natovaren kamion i sve papire u Beogradu, pa tako ne znam šta je i kojim redosledom urađjeno pre toga.

I zaista, nakon plaćanja predviđene takse na šalteru sanitarnog pregleda dobio sam jedan papir na mađarskom sa pečatom i nosio redom špediteru pa cariniku pa policajcu. Ili je taj policajac takođe carinik, ali on ima uniformu, kapu, baterijsku lampu itd, pa ga ja zovem policajac, a ovaj na šalteru carinik je civil, nebitno.

I predjem ja 2.000km do helsinkija, predam tamo sve papire carini, njima nešto nije jasno, neće da kažu šta, samo kažu čekaj. Nakon tri dana kažu da nisam odradio fitosanitarni pregled i da treba da se vratim da odradim. Pitam ja šta je onda taj dokument sa pečatom koji sam doneo, kaže to je račun od sanitarne kontrole, ti si samo platio kontrolu, a nisi sačekao sat dva da se to pregleda i da se udari pečat na ovaj elaborat, nego si ga doneo blanko, bez pečata. Pitam kako su me pustili da prođem, sleže ramenima, kaže realno ogromna greška sa njihove strane, ali ako budem mnogo talasao oni će gledati da predstave kao da sam ja kriv.

Naravno pošto je trošak vožnje kamiona od helsinkija do horgoša i nazad ogroman (desetak dana vožnje, dve vožnje brodom, vinjete, putarine, preko hiljadu litara goriva itd), potegle su se sve moguće korupcione veze da ja tamo ne idem, već da neko odnese novi blanko elaborat na pečatiranje, pa da mi se ispečatiran dostavi na bilo koji način (avionom, automobilom, dhl-om, pošalje po drugom kamionu itd). Naravno, nuđen je mito od 1.000 evra sa spremnošću da se poveća ako je malo. Međutim, ko bi drugi zeznuo stvar ako ne programeri - postoji neki softver koji onemogućuje da se "izvrši kontrola" ako kamion u tom trenutku nije na granici (ukucavaju se podacu na ulaznoj i izlaznoj rampi pa softver tačno zna ko je tu a ko nije, ne možeš obaviti kontrolu ako kamion nije tu).

I tako, nije bilo drugog pravnog leka osim voziti na horgoš, izaći iz eu pa ući ponovo, ovog puta sačekati da sanitarna kontrola "izvrši pregled" tj. izoverava elaborat i ukuca u kompjuter sve što treba, pa teraj ponovo za helsinki. Nikada niko nije otvorio teretni prostor da vidi robu ili uzme uzorke. Ali, tokom kontrole kamion mora da bude prisutan i da sačeka tu sat-dva koliko je laboratoriji potrebno da "obavi kontrolu", sve transparentno, nema šverca, mita, malverzacija.

Sad, koja bi mogla da budu varijante sa tim čipsom:
1) taj koji je pripremio blanko elaborat zeznuo nešto, pogrešio u kucanju onih numeričkih oznaka hemikalija
2) to je prvi izvoz a deklaracija tog čips nije u skladu sa EU regulativa
3) deklaracija i blanko elaborat ok ali laboratorija stvarno rešila da uzme uzorak jednog od sto kamiona pa našla nešto što nije u skladu s propisi
[ MajorFatal @ 05.08.2023. 17:48 ] @
Citat:
Darko Nedeljković
Imao sam instrukcije samo da treba da nađem šalter za sanitarnu kontrolu na granici, predam papire, sačekam papire sa pečatom, predam ih špediteru na proveru, ako su ok vratiće mi da nosim cariniku, ako je sve ok carinik će udariti svoj pečat, onda papire nosim policajcu na izlazu, on ih još jednom proverava i ako je sve u redu otvara mi rampu da idem dalje.


Da kao što ima tri stuba vlasti, zakonodavna, izvršna i ona treća, tako i carina ima četri stuba kontejnera koji stoji na zamišljenoj liniji: sanitarac, špediter, carinik, policajac, ja bih ih čak i razdvojio fizički po jedno 627,5 metara da čovek može lepo da protegne noge i da se odmori dok to sve obavi.

Citat:
Sad, koja bi mogla da budu varijante sa tim čipsom:
1) taj koji je pripremio blanko elaborat zeznuo nešto, pogrešio u kucanju onih numeričkih oznaka hemikalija
2) to je prvi izvoz a deklaracija tog čips nije u skladu sa EU regulativa
3) deklaracija i blanko elaborat ok ali laboratorija stvarno rešila da uzme uzorak jednog od sto kamiona pa našla nešto što nije u skladu s propisi


Kod nas zbog ucenjenih medija može da bude i da je neko izmislio vest da se zeza.
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2023. 18:10 ] @
Citat:
Darko Nedeljković
Naravno, nuđen je mito od 1.000 evra sa spremnošću da se poveća ako je malo. Međutim, ko bi drugi zeznuo stvar ako ne programeri - postoji neki softver koji onemogućuje da se "izvrši kontrola" ako kamion u tom trenutku nije na granici (ukucavaju se podacu na ulaznoj i izlaznoj rampi pa softver tačno zna ko je tu a ko nije, ne možeš obaviti kontrolu ako kamion nije tu).


Zaboravili ste u dil da ukljucite i progamera. Ccc amateri :-)
[ Ulfsaar @ 05.08.2023. 19:52 ] @
Za ovu vrstu problema bi ljudima odlično legla neka vrsta kućnih uređaja za hemijske pa i mikrobiološke analize koji bi mogli da se priušte po razumnoj ceni. Nažalost, tehnologija se izgleda slabo kreće u tom pravcu.
[ ademare @ 05.08.2023. 20:52 ] @
Nesto ovako , kao ovaj komplet sto mali genije ima


[ Ulfsaar @ 05.08.2023. 21:03 ] @
E to su bili fazoni, a takođe i sinhronizacije!
[ MajorFatal @ 05.08.2023. 22:53 ] @
Jedina cura što je htela da lansira takvu tehnologiju na tržište uhapsili je lobi bajatih proizvoda
[ Bora Sonar @ 08.08.2023. 07:05 ] @
@eeestablishment
Kol'ko tražiš za taj sladoled (ako nisi već pojeo sve)?