[ BanovoBrdo1 @ 31.05.2024. 16:45 ] @
E ovako, posto treba u narednih mesec dana da radim nove podne plocice u kupatilu, mislim da je idealna prilika da napravim odvod za ves masinu (trenutno je crevo zakaceno za ivicu kade sa onim plasticnim drzacem). Ja sam zamislio da kad skinem stare plocice da prostemujem kanal u ploci ili kosuljici (sta god nadjem ispod) i ubacim plasticnu fi32 ili koliko god treba (znam da se obicno stavlja fi50 ali ako moze manje top zbog stemovanja). Jedan kraj cevi gde cu da ubacim onaj sifon za ves masinu cu malo popeti uz zid i tu cu razbiti dve plocice ali nema veze imam iste. drugi kraj sam mislio da stavim koleno od 90 i ubacim u podni slivnik koji je ispod umivaonika. Da li je to ikako izvodljivo i ako nije, koje su mi alternative? Raspored kupatila na slici.
[ eeestablishment @ 31.05.2024. 18:22 ] @
Veliki posao zbog malo estetike .
Proveri sa majstorima da na taj način možda dodatno ne narušavas hidroizolaciju ?
Moj glas ide za " opet u kadu " ,
[ BanovoBrdo1 @ 31.05.2024. 18:31 ] @
nema majstora, sam radim.
[ BanovoBrdo1 @ 31.05.2024. 18:32 ] @
i za hidroizolaciju se ne brinem, jer cim malo vode ima negde odma curi kod komsije ispod tako da je sad nema, a sve jedno cu mazati pre plocica...
a u kadu ne ide jer mi se dosta puta desilo da radi masina a ja ocu da idem da se tusiram a necu da je pauziram, i prljava voda prosto ide po kadi i ocu da ima svoj odvod..
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2024. 07:40 ] @
Naravno, u pravu si, kakva kada, ovaj gore lik je verovatno bio ironičan, u fazonu što da se cimaš, bolje da sediš i piješ pivo, nego da se zamaraš oko estetike

Pitaj šta te interesuje, ja sam sve to radio sam pre više godina i sve radi perfektno.

Najteže će ti biti da zameniš pločice, nikad ne možeš da oštemaš idealno do ivice okolnih pločica, a onda će lepak da je udalji iz ravni za pola milimetra ili milimetar. Ako si perfekcionista to će posle ceo život da te nervira. A moraš tako i mora da bude određena visina, oko pola metra, piše u uputsvu veš mašine, ne može 25cm jer će voda da izlazi prirodnim padom tokom pranja. Ne zaboravi da ostaviš slivnik ispod/ispred veš mašine, za odvod vode kad menjaš filter ili se veš mašina servisira.

Ako te mrzi da ručno štemuješ možeš na kp da potražiš polovnu glodalicu za zidove, košta oko 100 evra, završiš pa posle prodaš.

Ukoliko planiraš kanalizacionu cev u betonu da izvadiš/presečeš i ugradiš račvu, to zna da bude horor u smislu da je jako teško do nemoguće očistiti beton oko nje a da ona ne pukne. Ali ja se spremam to isto sad da radim u bratovom stanu, isto mu curi lod komšije pa ću sve da polupam, stavim nove cevi, izbacim kadu itd.

Nego razmišljam, veš mašinu možda možeš da priključiš na slivnik od lavaboa bez da lupaš pločice, zar ne?

Hidroizolacija je i meni nepoznanica, pitam se čemu to služi a uz to i ne radi, ali sad ću da otvorim novu temu da pitam da li je neko to radio.
[ bakara @ 01.06.2024. 11:30 ] @
Citat:
Darko Nedeljković

'Nego razmišljam, veš mašinu možda možeš da priključiš na slivnik od lavaboa bez da lupaš pločice, zar ne? "

Lavabo mu je na drugoj strani kupatila
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 12:01 ] @
vec sam menjao par komada zidnih plocica u drugom stanu kad je curelo na spoju cev-koleno. nije mi problem da ga podignem na 50cm. i da necu moci na umivaonik pogledaj sliku ako nisi video raspored kupatila. ne znam da li smo se razumeli ali ja sam mislio samo da dodam plasticnu cev i da je ubodem u podni sifon ili levak (ne znam ni ja vise kako se zove..) koji je ispod umivaonika.. pa zato pitam da li bi to uopste bilo moguce.
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2024. 14:19 ] @
Sad tek vidim sliku.
Mislim da ne može koleno, treba ti tu Y-račva. Taj slivnik malo i da pomeriš kako bi bilo lakše
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 14:20 ] @
a sta da radim sa y racvom?
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2024. 15:41 ] @
U jedan ulaz slivnik u drugi odvodna cev za veš mašinu, izlaz ubodeš tamo gde je do sada slivnik bio uboden u odvodnu cev.
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 15:51 ] @
e sad ali i odvod iz kade ide kroz slivnik takodje, a ne znam kakve su te cevi, mislim da su olovne, zgrada je iz 85-e
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 15:58 ] @
mada i to parce do kade je 20 cm tako da mi nebi bio problem da i to zamenim, vise me brine ta cev sto dolazi do slivnika kakva je..
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2024. 16:49 ] @
Nadam se da ja tebe pogresno razumem jer ako te dobro razumem tada to neće da izađe na dobro....
Da li je tacno sledeće:
1) negde ti curi voda ka komšiji ispod
2) nemaš pojma da li curi iz neke horizontalne kanalizacione cevi
3) sad ćeš pločice podne da polupaš i staviš nove preko tih cevi koje možda cure?!

Ako je sve tako, ti si druže pobedio ove stranačke firme koje prvo postave asfalt pa ga nakon dve nedelje iseku da bi zamenili dotrajale kanalizacione cevi

Kažem, kod mog brata je identična situacija i to mi je sad od ponedeljka na dnevnom redu da rešavam. Ne ostavlja se tu ništa. Sve horizontalne kanalizacione cevi lete napolje, sve do glavne vertikale. Suvišno je naglašavati, slivnik star nekoliko decenija leti napolje, dolaze dva nova slivnika. U mom slučaju će i kada da leti napolje, ali u tvom ne mora ako je u dobrom stanju. Suština je da je bilo šta od starog odvoda suludo ostavljati. Ako i ne curi sad, procureće za godinu-dve. A pločice nećeš da menjaš svake godine, one treba da traju barem 20 god. Zato sve što ima veze sa kanalizacijom počupaj, isplaniraj gde ti šta treba i uradi ponovo.
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 16:56 ] @
ne ne ne, lose si razumeo, nigde nije pukla cev, nego je neko na pocetku spomenuo hidroizolaciju, pa sam rekao da je nema jer cim se neka voda malo prospe na pod odma mu curi dole.. a i ja sam se lose izrazio..
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 16:58 ] @
i ne znam kako da sa glavne vertikale skinem novi vod, cev je u zidu i na svakom spratu je t komad i baltik solja..
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 17:03 ] @
kupicu nov podni slivnik onaj prolazni, na ulaz cu da stavim t komad i jedna cev ide ka kadi a druga ka masini. na izlaz bi povezao cev koja ide ka vertikali.. jel moze to tako? i takodje me najvise brine kakva je ta cev, i da li cu morati da budzim nesto?
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2024. 20:18 ] @
Da, tako.
Mene tek čeka da proverim kakva je cev ali se nadam da je sve standardizovano pa samo iscupam metalnu i ubodem plastičnu, ali videcemo.
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 20:22 ] @
ne znam, mislim da su one spajane tecnim olovom ili cime vec, pa da ces morati da je seces i da budzis silikonom..
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 20:23 ] @
a ima valjda i onih pvc prelazaka jedna strana sa gumom ili necime za olovnu cev a druga strana standardna
[ optimizator @ 01.06.2024. 21:05 ] @
Citat:
BanovoBrdo1:
Da li je to ikako izvodljivo i ako nije, koje su mi alternative? Raspored kupatila na slici.


Naravno da je izvodljivo. Ipak dok ne skineš te pločice ne znaš kakva je kanalizacija. Imao sam naručioca koji je želeo da mu i dovod vode i ispust od veš mašine bude sakriven unutar ormarića ispod lavaboa gde se i sam lavabo priključuje, ali je i mašina bila planirana pored lavaboa. Tako da može bilo koja kombinacija uz dobro planiranje.




[Ovu poruku je menjao optimizator dana 01.06.2024. u 22:16 GMT+1]
[ BanovoBrdo1 @ 01.06.2024. 21:10 ] @
apsolutno.
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 12:56 ] @
E sad i meni bi bilo lakse da mi je pored umivaonika onda cak ima i sifoni sa dodatkom za masinu..

Evo slikao sam podni slivnik i ispod kade pa sad valjda znaci nesto..

Evo slike slivnika: https://imgur.com/a/NYieK4M
Evo video ispod kade: https://youtube.com/shorts/dfBQQcT50NE?si=iVJNtwkg1z5Nuo4_
Evo video kako tece iz kade i gde voda odlazi: https://youtube.com/shorts/WKYd_AzqWaU?si=YBcvw8Jcvcj-40Kb
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 12:57 ] @
zanemarite sto je prljavo umivaonik je sa ormaricem pa niko nije sklanjao kad se cisti
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 13:01 ] @
tu je jos jedna slika podnog slivnika izbliza
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 16:29 ] @
ima li neko ideju sta ciniti? 🙂
[ optimizator @ 02.06.2024. 16:50 ] @
Ima, da renoviraš celo kupatilo od A do Š jer po slikama jasno da bi trebalo. Kod vas su još i metalne-gusane cevi za kanalizaciju? Sve to komplikuje posao, naročito kad se radi delimično.
Možda ti je lakše da skineš par pločica između mašine i kade pa teraj iza kade sliv do sliva od kade. Znači, po zidu, da ne cepaš pod. Ako se kada lako skida pomeri je i onda je sve lakše.
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 17:07 ] @
Ja sam ove bele plocice isfugovao sijaju se ko staklo i odlicno izgleda i to sam radio jos pre godinu dana sad bi i podne nove da polepim, ne brini oribano je sad iza umivaonika🙂. Samo me muci ta kanalizacija.. Sve sad radi i nista nigde ne curi ali mi bas treba odvod za masinu.. Ni jedna plocica takodje nije popucala.. Kako bi uradio prikljucak nov i kad bi renovirao komplet kupatilo?
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 17:11 ] @
e sad kontam da je vertikala gusana..
[ veselinovic @ 02.06.2024. 19:02 ] @
Pada mi na pamet jedna ideja
Ti mozes probusiti obzid kade tamo kod ves masine, ali sto visocije, tj ispod samog ruba kade.
Onda kroz tu rupu proguras nekako plasticnu fleksibilnu cijev fi 40 za vodokotlic.
Presijeces na kadi olovnu cijev koja vodi od preliva i ubacis T komad
To bi moglo da radi


[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 02.06.2024. u 20:13 GMT+1]
[ scoolptor @ 02.06.2024. 19:18 ] @
Uhh to je gusani slivnik. Taj je siri nego sto se vidi na slici. Ima jos jedan kanal oko vidljivog dela.
Mene ceka zamena takvog slivnika:

1. svakako necu raditi sam, vec cu angazovati profesionalce
2. komsijama ispod cu najaviti radove, i pripremiti molera da zakrpi plafon ako se nesto desi
3. komsijama cu u vreme radova reci da prekriju lomljive stvari, kao sto je umivanonik, da bi se umanjila eventualna steta
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 19:19 ] @
tako nece moci jer je kada obzidana a toliko je nepristupacno zbog noge od kade da ne moze ni sifon da se promeni. jos jednom cu zamoliti nekoga ako postoji nacin da dovedem cev do podnog slivnika. danas kad sam ga otvorio je jako cudan i pitaj boga gde u zidu ili ploci je cev koja vodi od njega do vertikale.. da li bi mogao da napravim slic u ploci i odozgo stavim cev sa kolenom od 90?
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 19:21 ] @
nije kod mene viseca kanalizacija…
[ optimizator @ 02.06.2024. 19:46 ] @
Pa onda radi kako si i zamislio, po podu do slivnika. Čak nije važno ni da posebno nešto paziš na pad, nagib ka slivniku, zato što otpadna voda iz mašine ide pomoću pumpe, znači silom se izbacuje. Možeš čak i vodovodnu plastičnu cev da koristiš, da bi što uže cepao pod. A čak i ne cepaj, šlajfericom sa dijamantskim diskom iseci dve putanje pa sredinu izbij štemaricom ili ručno i to je to. Posle samo prelepi pločice gore preko starih i gotovo.
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 20:51 ] @
tako sam i hteo bas identicno kao sto si opisao, samo mi je trebala potvrda da li moze tako.. :D
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 20:53 ] @
znaci mogu pvc cev za kanalizaciju fi32 da koristim, moze na kraju nje da se ubode onaj kao sifon za ves masinu?
[ optimizator @ 02.06.2024. 21:38 ] @
Upravo tako.
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 22:13 ] @
Odlicno, hvala puno na pomoci!
[ BanovoBrdo1 @ 02.06.2024. 22:15 ] @
Saljem slike za radoznale kad zavrsim :D