[ duksi1993 @ 14.07.2024. 14:31 ] @
Pozdrav,
u poslednjih par dana imam problem sa klima uređajem.

Pre intervencije servisera, dešavalo se sledeće:
Klima uređaj nakon uključivanja, normalno hladi nekih 30-tak min, nakon čega ventilator usporava do potpunog zaustavljanja uz propratno brujanje (koje ne prestaje ni nakon što se ventilator potpuno zaustavi). Unutrašnja jedinica nastavlja da radi, ali više ne hladi već izbacuje sve topliji vazduh.

Kako pri intervenciji, serviser nije imao vremena da sačeka da se problem manifestuje, odradio je godišnji servis (čišćenje klime) i premostio elektroniku u unutrašnjoj jedinici, tako da se ventilator uvek uključuje i isključuje istovremeno sa kompresorom.
To je uradio, kako je rekao, da bi eliminisao problem sa elektronikom, jer mu je to bila prva sumnja zbog čega se sve dešava. Napomenuo je da, ukoliko se problem ponovi, onda je definitivno povezan sa spoljnom jedinicom.

Problem se nažalost ponovio, ali se sada manifestuje malo drugačije:
Kao i u prethodnom slučaju, klima normalno radi prvih 30-tak min, nakon čega se ventilator na spoljnoj jedinici isključuje (bez zvukova brujanja). Unutrašnja jedinica i u ovom slučaju nastavlja da radi, ali je vazduh koji izbacuje u prostoriju sve topliji.
Nakon nekih 4-5 minuta, ventilator se ponovo uključuje sam od sebe, ali unutrašnja jedinica i dalje izbacuje topao vazduh (narednih 20-tak min). Nakon toga, se čuje neki slabiji piskavi zvuk u unutrašnjoj jedinici posle čega klima ponovo počinje da hladi i onda se nakon par minuta dešava isto kao i u prvom slučaju, da ventilator usporava do zaustavljanja uz jako brujanje. Unutrašnja jedinica nastavlja da radi sve dok je ne isključim daljincem.

Ono što sam takođe primetio je da spoljna jedinica uopšte ne izbacuje vodu.

Video snimak zaustavljanja ventilatora: https://drive.google.com/file/d/1BIdWnaTODrcan4h2DGVmjq8h6ZEX1jTZ/view?usp=sharing

Kao što sam već napisao iznad, serviser je rekao da u tom slučaju treba promeniti celu spoljnu jedinicu, ali bih ja želeo da ovde čujem još neko dodatno mišljenje.

Hvala :)
[ gti2 @ 14.07.2024. 20:51 ] @
Da li je majstor uopšte otvarao spoljnu jedinicu, izmerio kondenzator spoljnjeg ventilatora, oprao izmenjivač? Između ostalog, u spoljnoj jedinici neka cev zbog vibracije udara u kućište pa bi trebalo i to rešiti. U suprotnom će doći do bušenja i curenja freona. U svakom slučaju, najgori scenario je zamena motora ventilatora (ako je uopšte problem u njemu), ne mora da se menja cela spoljna.