[ bordzija @ 16.07.2024. 23:14 ] @
Danas je bilo +45 a vidim aplikacija ne ide preko 39 kao da je zaglavljena? Tako i proteklih godina bilo na trenutke +48 a aplikacija zakucana na +39°



Jel to republički hidrometeorološki zavod zaglavljen i treba narod da ga odglavi?
[ branko tod @ 16.07.2024. 23:34 ] @
HMZ je danas prikazao da je temperatura bila u Bg 40 , a u nekom gradu 41
[ Java Beograd @ 17.07.2024. 07:13 ] @
Citat:
bordzija:Danas je bilo +45

Na osnovu čega tvrdiš da je bilo 45oC?
[ bordzija @ 17.07.2024. 09:54 ] @
Na osnovu termometra koji imam i pakla koji je napolju. U jednom trenutku je aplikacija pokazivala 41 ali se opet vratila na 39 koliko je zakonom dozvoljeno. Kada je viša temp država je dužna da objavi vanredno stanje.
[ Java Beograd @ 17.07.2024. 11:01 ] @
Citat:
bordzija: Na osnovu termometra koji imam ....
Ha, ha, ha. Kineski, pretpostavljam. Da li je baždaren u "Direkciji za mere i dragocene metale"?
Citat:
bordzija: ... ali se opet vratila na 39 koliko je zakonom dozvoljeno.
Ha, ha, ha.
Citat:
bordzija:Kada je viša temp država je dužna da objavi vanredno stanje.
"I da seljacima isplati štetu" ...
[ bordzija @ 17.07.2024. 11:13 ] @
Tako nekako a ne nama da filozofira kako mnogo trošimo struju na klime umesto da se luftiramo. Uopšte mi nije jasno šta seljaci uopšte uspeju da proizvedu pošto srbija ima protivgradnu opremu jedino za beograd i novi sad. Posrbiji i bosni grad sve polupa pa suša dotuče.

Trenutno je bogougodno u beogradu

[ mjanjic @ 17.07.2024. 11:16 ] @
Nekada davno, u vreme SFRJ, bila je vremenska prognoza "po Koljčickom", dobio je zasluženo mesto i na čuvenom Vukajliji: https://vukajlija.com/boris-koljcicki/46913
[ Java Beograd @ 17.07.2024. 11:33 ] @
Jedina nelogičnost je što je nekad jedina validna informacija o temperaturi bila u Dnevniku, a sada imaš gomilu svetskih sajtova o vremenu i temperaturi. Ne samo u Srbiji, nego i preko granice. Američki, Ruski ... koji god.

Biće da je to jedna globalna zavera protivu srpskoga seljaka, posebno osmišljena.
[ bordzija @ 17.07.2024. 11:37 ] @
Temperatura je trenutno u laganom padu, java spremi zimsku jaknu :)

[ Java Beograd @ 17.07.2024. 11:38 ] @


WTF?!? Što ne uključiš lokaciju na telefonu!

Plašiš se da će "Veliki Brat" da te prati?!?
[ bordzija @ 17.07.2024. 11:39 ] @
Zavera je na lokalnom nivou, ovo isto sam primetio da rade i u hrvatskoj pa su na kraju leta seljaci izašli i pobunili se.

Lokacija mi je uvek isključena to je moje pravo na privatnost. Šta ima kinez i gugl da znaju gde sedim i prdim?!?? Nek prate svoje mame.
[ bordzija @ 17.07.2024. 12:50 ] @
Zahlađenje pa iznenadni skok temperature od čak 2 stepena :)



Inače sam malopre merio onim laserskim meračem temperatura je 52°c
[ bordzija @ 17.07.2024. 13:35 ] @
Dodatno ubrzanje

[ djoka_l @ 17.07.2024. 13:45 ] @
Dva kratka pitanja:
Da li znaš kako se meri temperatura VAZDUHA?
Kako laserskim meračem meriš temperaturu VAZDUHA?
[ Java Beograd @ 17.07.2024. 14:01 ] @
Citat:
djoka_l: Kako laserskim meračem meriš temperaturu VAZDUHA?
Tako što laserski zrak putuje kroz VAZDUH.
[ djoka_l @ 17.07.2024. 14:13 ] @
Ma bordzija non stop lupeta.

Ne zna da je automatska meteorolška stanica Beograd na Košutnjaku, na 203 m nadmorske visine.
Ne zna da se temperatura vazduha meri na visini od 2 metra od tla, da je kućica u kojoj je termometar bele boje i u senci, te da vazduh može da struji kroz kućicu.
Ne zna da Beograd nema na svim mestima istu temperaturu, Novi Beograd ima otprilike 2-3 stepena višu temperaturu VAZDUHA nego ostatak grada.
Ne zna da predmeti koji stoje na suncu imaju višu temperaturu od onih u hladovini, da merenjem temperature predmeta ne meriš temperaturu vazduha, pa i da temperatura predmeta na suncu zavisi od boje predmeta.
Niada nije gledao, recimo, trke Formule 1, gde spiker uvek kaže kolika je temperatura vazduha, a kolika temperatura staze, jer te dve stvari mogu značajno da se razlikuju.
[ mjanjic @ 17.07.2024. 14:50 ] @
Možda nije merio niti gledao, a možda mu je prič'o neki što je gled'o :)
[ bordzija @ 17.07.2024. 14:51 ] @
Al si se nalupao upravo novi bgd ima 2 stepena nižu temp od centra beograda neću da ti kažem zbog čega. Ima veze sa sečom drveća i betoniranjem grada čemu su skloni stručnjaki na vlasti.

Ja merim na trećem spratu, u hladovini naravno da ne merim sunce.
[ bordzija @ 17.07.2024. 15:04 ] @
Nećete verovati, hidrometeorološki zavod kaže da napolju pada kiša! 🤪
Jeli koliko tamo ima zaposlenih i koje su šanse da vrate plate koje primaju? 🤔

[ bordzija @ 17.07.2024. 16:18 ] @
Prošla izmišljena kiša ali smo dostigli maksimalnu dozvoljenu temperaturu koliko su dozvolili.

Dal je moguće da vučić kontroliše i klimu u srbiji? 🤔

[ bakara @ 17.07.2024. 16:24 ] @
Evo temperatura trenutna na nbgd izmerena sa mog senzora na spoljnoj jedinici klime

A i google kaze da je 36 napolju... prilicno tacno rekao bih.

nisam proveravao sta kaze hidrometeorolski zavod, jer nema potrebe, svako od nas ima bar jedan termometar u blizini da proveri sam

istina, pre neki dan jeste merila 41.5 stepeni, ali mislim da je tako i receno.

Imamo jako veliki niz toplih dana.

[ bordzija @ 17.07.2024. 16:28 ] @
Taj senzor je vrljav imam i ja to ali ga ne uzimam u obzir. Nije isključeno da taj senzor dobija info preko aplikacije a ona od HMZ koji kontroliše vučić. Aplikacija radi isključivo preko interneta.

Dakle zbog posla kojim se bavim jako mi je bitna spoljašnja temp i shvatio sam da hmz užasno laže i vara a ostale aplikacije preuzimaju njihova merenja pa samim time se stvara pogrešna slika i ljudi dovode u zabludu.

To isto radi i hrvatski hmz gotovo na identičan način. Lažu da bi prevarili poljoprivrednike!
[ Sava @ 17.07.2024. 16:34 ] @
>
Kada odgovaram sa telefona onda bude prazno!

Napisao sam da ima dosta automatskih mernih stanica u Srbiji. Odabereš najbližu i ne može tačnije od toga.
To kontroliše SEPA pa potražite na netu. Meni najbliža je jedno 600 metar udaljena i kaže da je trenutno 34.68 stepeni, a telefon kaže 37 C.

[Ovu poruku je menjao Sava dana 17.07.2024. u 18:03 GMT+1]
[ bordzija @ 17.07.2024. 16:45 ] @
Ko kontroliše temperaturu u srbiji?!??

https://www.hidmet.gov.rs/latin/prognoza/stanica.php?mp_id=13274

[ Sava @ 17.07.2024. 16:58 ] @
U skladu sa Zakonom o zaštiti vazduha ("Sl. glasnik RS" br. 36/09 i 10/13) nadležnost nad državnom mrežom za praćenje kvaliteta vazduha na nivou Republike Srbije ima Agencija za zaštitu životne sredine. Nabavite na Google Play
Operativni monitoring, primenom automatskih referentnih metoda, realizuje se saglasno Uredbi o utvrđivanju programa kontrole kvaliteta vazduha u državnoj mreži("Sl. glasnik RS" broj 58/11) i Uredbi o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha ("Sl. glasnik RS" br. 11/10 , 75/10 i 63/13). Monitoring vazduha se definiše indeksom CAQI (The Common Air Quality Index), razvijenim u okviru projekta Evropske komisije (European regional development fund).
i tako dalje
[ bordzija @ 17.07.2024. 17:07 ] @
O kvalitetu vazduha koji dišemo ću nekom drugom prilikom kako prilikom svakog protesta opozicije odjednom vazduh postaje nezdrav i toksičan 🤔 pa mi pada na pamet da vučić indirektno kontroliše klimu u srbiji.
[ bakara @ 17.07.2024. 22:32 ] @
Citat:
bordzija:
Taj senzor je vrljav imam i ja to ali ga ne uzimam u obzir. Nije isključeno da taj senzor dobija info preko aplikacije a ona od HMZ koji kontroliše vučić. Aplikacija radi isključivo preko interneta


Aplikacija radi preko interneta ali temepraturu dobija direktno sa senozra, imam vise klima i to je bar lako proverivo...

A imam i druge senzore nije samo taj na klimi, da li je moguce da svi jednako lazu?


Sto s etice kvaliteta vazduha

imas i uredjaje za merenje kvaliteta vazduha da kupis, pa i to mozes sam da izmeris i proveris.

Nemoj da te neko vara
[ Java Beograd @ 18.07.2024. 09:03 ] @
Ja imam par termometara u dvorištu. Jedan od njih je na suncu.
Da vidiš kako, na -10oC, sve zaleđeno, ali ipak sija "zubato" sunce, osunčan termometar, očas posla pokaže +30oC
[ Java Beograd @ 18.07.2024. 09:07 ] @
Podatak koji dobijate na mobilnim telefonima je podatak meteorološke agencije AccuWeather (najčešće)
Ne znam tačno kako oni kalkulišu temperaturu koja glasi "Beograd".

[ bordzija @ 18.07.2024. 09:49 ] @
Sve aplikacije preuzimaju javno dostupna merenja HZM koji su čista glupost možete i sami da se uverite ovih dana. I sve ostale aplikacije i uređaji. Bilo kakva automatika u eko režimu radi loše zbog lažnih parametara na koje se oslanja.

Na ovaj način se ugrožavaju i mnogi životi građana. Najave toplotni talas i dnevnu max 39 ti izađeš na ulicu i crkneš jer je +45. Ili +55 koliko sam ja juče merio u centru beograda. I ko će da odgovara za to ubistvo sa predoumišljajem?
[ Java Beograd @ 18.07.2024. 10:28 ] @
Citat:
bordzija:I ko će da odgovara za to ubistvo sa predoumišljajem?

Pa to sam ti i ja rekao.
Kažu da je -10oC, a na mom termometru u dvorištu lepo vidim +30oC.

Ko je onda kriv, pitam se i ja?
[ bordzija @ 18.07.2024. 10:59 ] @
Jel se tako sprdaš i kada je u pitanju zdravlje tvoje dece i roditelja?
[ bakara @ 18.07.2024. 11:53 ] @
Citat:
bordzija:
Sve aplikacije preuzimaju javno dostupna merenja HZM koji su čista glupost možete i sami da se uverite ovih dana. I sve ostale aplikacije i uređaji. Bilo kakva automatika u eko režimu radi loše zbog lažnih parametara na koje se oslanja.

Na ovaj način se ugrožavaju i mnogi životi građana. Najave toplotni talas i dnevnu max 39 ti izađeš na ulicu i crkneš jer je +45. Ili +55 koliko sam ja juče merio u centru beograda. I ko će da odgovara za to ubistvo sa predoumišljajem?

Gde si ti merio 55 stepeni da izmerimo i mi?
[ bordzija @ 18.07.2024. 11:56 ] @
U centru beograda je toliko u sred dana kada je sunce u zenitu, asvalt se topi gacamo po ulicama.

Obratite pažnju i na fantomske kiše koje se pojavljuju u vremenskim prognozama i padovima & skokovima temperature. Bukvalno emituju simulaciju klime u srbiji kako bi izbegli da objave vanredno stanje.
[ Java Beograd @ 18.07.2024. 14:02 ] @
I šta kad "objave vanredno stanje"?
A što bi bilo vanredno? Zbog vrućine usred Jula?

Šta je sledeće: kiša u Novembru - vanredno stanje!
[ bordzija @ 18.07.2024. 14:09 ] @
Narodna poslanica iz Ekološkog ustanka i advokatica Danijela Nestorović za N1 objašnjava da Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama nalaže državi da reaguje kada ekstremne vrućine traju duže od 15 dana. Pod ekstremnim vrućinama se računaju temperature iznad 40 stepeni.
https://n1info.rs/vesti/vanred...cija-zbog-visokih-temperatura/



Dakle ako niste primetili, vučić kontroliše klimu u srbiji!
[ bordzija @ 18.07.2024. 14:13 ] @
ZAKON o smanjenju rizika od katastrofa iupravljanju vanrednim situacijama:

https://www.paragraf.rs/propis...nju-vanrednim-situacijama.html


[ bordzija @ 18.07.2024. 14:16 ] @
Život pod „toplotnom kupolom“: Zašto se u Srbiji ne proglašava vanredno stanje
https://vreme.com/drustvo/zivo...ne-proglasava-vanredno-stanje/

U drugoj polovini jula u Srbiji se nastavljaju udari toplotnog talasa. Temperatura u urbanim sredinama ide i do deset stepeni iznad zvanične prognoze. Ekstremne vrućine donose velike rizike za zdravlje ljudi. Kada je vreme da se preduzmu konkretne mere

Vrelina nad Srbijom ne posustaje. Toplotni talas se nastavlja. U ponedeljak je u Negotinu već u 9 časova izmeren 31 stepen. Crveni meteo-alarm, koji označava veoma opasne vremenske prilike, je na snazi već peti dan.

Najviša dnevna temperatura zvanično ide do 40 stepeni. Međutim, merenje se vrši u hladu te je na betonu, među zgradama i klima uređajima znatno toplije, možda i desetak stepeni.

Tek od petka, 19. jula, u severnim, zapadnim i centralnim, a od subote, 20. jula, i u ostalim krajevima Srbije očekuje se „manji“ pad temperature sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).

Nakon kratkog predaha, višednevne ekstremno visoke temperature će se nastaviti.

Topltona kupola

Živa na termometru neće uskoro pasti, a to je posledica fenomena nazvanog „toplotna kupola“.

Radi se o meteorološkom fenomenu, a sam naziv kreiran je da bi se ljudima lakše ispričalo o čemu radi, dok je u meteorologiji opisan kao stacionirani anticiklon.

Reč je o polju visokog pritiska koje se veoma dugo zadržava iznad nekog mesta i onda u anticiklonu, pošto je u tom sistemu glavna i osnovna karakteristika visok pritisak, ima vrlo malo cirkulacije vazduha.

Ako ostane dugo na nekom mestu dodatno diže temperaturu, dolazi do pregrevanja tla, a pregrejano tlo dodatno pregrejava vazduh.

Toplotni talas koji se najavljuje u Srbiji je dug i ekstreman, pa stručnjaci upozoravaju da može biti i vrlo opasan po zdravlje.

Šta vrućina radi ljudslkom telu?

Ako temperatura tela pređe 40 stepeni Celzijusovih, ono gubi mogućnost da se ohladi i možemo da doživimo toplotni udar, koji može imati i fatalne posledice.

Ljudsko telo teži da održi unutrašnju temperaturu do 37,5 stepeni Celzijusa, bilo da se nalazimo u snežnoj oluji ili usred toplotnog talasa.

To je temperatura na kojoj su naša tela navikla da funkcionišu.
[ bordzija @ 18.07.2024. 14:20 ] @
Citat:
Java Beograd:
I šta kad "objave vanredno stanje"?
A što bi bilo vanredno? Zbog vrućine usred Jula?

Šta je sledeće: kiša u Novembru - vanredno stanje!

Vanredno stanje se objavljuje ako bude poplava, ti se izgleda namerno praviš blesav ili te udarilo sunce i visoke temperature?!??
[ Java Beograd @ 18.07.2024. 14:37 ] @
Lepo sam te pitao. Šta ti očekuješ da će da se desi kad se "objavi vanredno stanje"?
[ bordzija @ 18.07.2024. 14:46 ] @
Imaš zakon okačio sam ti link ne misliš sad da ću ja da ti prepričavam? O kakvom se to zamišljanju ovde radi nisu ti ovo bajke već ozbiljna situacija. Narod je trenutno životno ugrožen, životinje tj stoka, poljoprivreda.

A ti se praviš blesav i stalno nešto zapitkuješ. Botuješ li za vladajuću stranku? 🤔
[ ademare @ 18.07.2024. 15:35 ] @
Bila je tema o ovome , gde su me dezurni SNS botovi napali kada sam napisao da Politika pravi vremensku prognozu a ne nauka !!


Evo linka teme : https://www.elitemadzone.org/t...u-vremensku-prognozu-koristite

A evo i posta koji je napao Bot !


AV mu je drazi od zivota !


Citat:
ademare:
Strane prognoze su Priblizne, domaca Drzavna Potpuno Netacna !!

Nije da domaci ne umeju da Prepisu stranu, vec je sa Vrha , dirigovano da Prognoza bude UMILNA ljudima jer idu izbori !

Za Glasace koji imaju Pamcenje kao Kisna Glista uopste NIJE vazno sto je Prognaza UVEK pogresna !

Jedino je vazno da odu na RHMZ sajt, gde ih na svakoj stranici ceka Fotosopirani direktor od 90 godina ! Kako je Fotosopiran kada izgleda kao da je Umro prosle godine ?

Lepo ulepsan je koliko je moglo !


Znaci otvori Glasac RHMZ za 5 dana i vidi svaki dan Idealno ! I kada kisa pada ne spusta se ispod 22 !!?

Za Prvi maj bilo "prognozirano" sve po 28-29 kada je kisa po 25 ?

U stvarniosti bilo 25 kada je bilo toplije , kada je bila kisa bilo 13-14 !!?

Nema veze vazno da su glasaci Zadovoljni Laznom Prognozom !


Evo i sada je za narednih 5 dana Fantazijska prognoza na RHMZS ! Do sada nikada nisu pogodili Danas kako ce biti Sutra ?

NIje da ne mogu vec mora vreme da bude u granicama Idealnog , a ono to nece !



[ bordzija @ 18.07.2024. 15:47 ] @
Centar beograda +50°c!

[ bakara @ 18.07.2024. 15:55 ] @
kralju
Taj uredjaj meri temperaturu na povrsini predmeta a ne temperaturu vazduha

Poceo si opasno da brkas babe i zabe...

pricas o temperaturi vazduha pa ga onda poredis sa temperaturom na povrsini predmeta.

ja mogu na isti nacin da merim druge predmete i dobijem jos vece ili jos manje temperature, i sta to dokazuje?

[ bordzija @ 18.07.2024. 16:08 ] @
Isključen je laser ko što i vidiš na fotki dakle koristim običan merač temperature. To je ovo levo dugme kao trouglić.
[ bordzija @ 18.07.2024. 16:14 ] @
Ne zaboravite koncert ramštajna samo sunce i lepo vreme a podaviše se u blatu! 🤣🤣🤣
[ bakara @ 18.07.2024. 16:15 ] @
OK, eto ja sam na isti nacin izmerio i 57 i 31c u razmaku od 2 minuta, kakav zakljucak mozes da izvedes?

Koja je prava temperetura vazduha?
[ bordzija @ 18.07.2024. 16:25 ] @
50° u hladovini ko što vidiš na fotografiji. Juče je bilo 55° ali nisam fotografisao jer bio baš pakao. Danas je malo niža temperatura 🤣
[ Java Beograd @ 19.07.2024. 06:59 ] @
Jbt ovom bordžiji moramo ko malom detetu da objašnjavamo kako čika meri temperaturu



- pa da mu objašnjavamo da je meteorološka prognoza zapravo PROGNOZA sa nekom verovatnoćom koja nije 100%
- pa da mu objašnjavamo da lokalni letnji pljuskovi formiraju LOKALNO i slučajno, da se to ustanovi tek oko sat vremena unapred
- pa da mu objašnjavamo da svetski meteorološki sateliti ne mogu da LAŽU samo za Srbiju, Bosnu i Kroaciju ....
- da nema nikakvog zakona za temperature preko 40oC

Ali, jok bordžija sve vreme: "kme-kme, lažu me, kme, lažu me, imam ja svoje kineske termometre igračke, kme, kme"



Ja odustajem.
Sa razmaženom decom se nisam igrao ni kad sam bio mali.
A kad razmaženo dete poraste, onda nastane osoba sa mentalnim sklopom kakav ima bordžija.

[ jovajovic100 @ 19.07.2024. 09:21 ] @
bordzija je dosledan svome imenu , trovač . Ali pošto bi zaglavo
apsu kada bi to radio kao prave Bordžije , on pokušava da vrši
mentalno trovanje , ali baš i nije nešto uspešan . Nije on malo
dete , on je veliki όνος




Isti termometar , isti sto , isti Dunav , isti dan , razlika 5 minuta i senka
[ stil2 @ 19.07.2024. 09:57 ] @
Ovo su vrednosti sa moje merne stanice u poslednjih 7 dana koja je postavljena na zidu ispod balkona sprata iznad. U pitanju je 4 sprat, zgrada u Beogradu u Mirijevu.
[ ademare @ 19.07.2024. 11:04 ] @
cnN1 je napisao pre neki dan da mere u Kosutnjaku i da su zato temperature male ?

To naravno Nije istina, iako mere i tamo gde je novo sediste RHMZS meri se i dalje kao i uvek u Karadjordjevom parku kod starog sedista RHMZS !

Nije tesko utvrditi odakle su podaci ! Po Vazdusnom pritisku !

Postoje dve metode prikazivanja . Jedna stara koju mi jos uvek koristimo da se prikazuje Stvarni izmereni Vazdusni pritisak ! Postoji i Novija gde se vrsi ujednacavanje podataka kao da se radi o Nultoj nadmorskoj visini ! Tako se prikazuju Sinopticke karte primer :

https://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmotreni/analiza.php

Pa ove "rucno radjane analize " ili onaj prikaz po bojama sa Javinog linka rekao bih da boje predstavljaju razlicite oblasti Vazdusnog pritiska !

Tako da po klasicnoj metodi prikaza Stvarnog VP lako je utvrditi da je podatak iz Karadjordjevog parka , a ne iz Kosutnjaka jer je u Kosutnjaku dosta veca nadmorska visina i VP je manji !

Evo primera :

Zvanicni podaci za 11:50 casova za Beograd : Temperatura 30 , VP 1001.5, vlaznost vazduha 59 %

Automatska merna stanica ocigledno na istom mestu : T 31 , VP 1001.2 Vlaznost 59 %

Automatska u Kosutnjaku : T 29.7 , VP 993.5 , Vlaznost 59 %

Na osnovu vrednosti VP koja je u Kosutnjaku znatno manja zbog vece nadmorske visine vidi se da su podaci iz KP !
[ Shadowed @ 19.07.2024. 11:30 ] @
Ne moras toliko da komplikujes, imas koordinate na njihovom sajtu :)
https://www.hidmet.gov.rs/lati...tanica_moss1.php?moss_id=13274
[ ademare @ 19.07.2024. 11:45 ] @
Ne radi se o tome , vec da Lazu na cnN1 !

Lokacija starog RHMZ nije nikakva tajna , i kada sam isao u srednju skolu isli smo da je obidjemo kao vannastavnu aktivnost !

Nekada se taj deo grada zvao " Mali vracar" danas stari RHMZS se nalazi u opstini Savski venac koja pre 100 godina nije ni postojala !

Taj deo KP se danas zvanicno zove Park Milutina Milankovica .

Novi je u Kosutnjaku na ivici sume !


[ bordzija @ 19.07.2024. 14:03 ] @
EKSPLOZIJA lažnih prognoza, kiše, nevremena i ostalo!

[ ademare @ 19.07.2024. 14:44 ] @
Za prekjuce su najavili da stize kisa u 13 casova , znaci u 1. popodne , a nigde ni kapi nikakve nije bilo .

Vec par dana i za juce su za Beograd najavili pljuskove ??

Evo i za danas je prognoza " Moguci pljuskovi " ?


https://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/index.php


Niti je juce u Beogradu bilo pljuskova, niti ce ih danas biti !

Vidim da pise da Grmi na Crnom Vrhu , Sjenici i Kopaoniku ! Cak ni tamo nema kapi kise ?

[ bordzija @ 19.07.2024. 14:46 ] @
Vučić definitivno kontroliše klimu u srbiji! Jel ima neka wc šolja uz koje ne proviruje taj napasnik i štetočina?!??
[ bordzija @ 21.07.2024. 10:26 ] @
Navlače ljude na tanak led!

[ ademare @ 21.07.2024. 16:16 ] @
Znas kako jednom kisa Mora da padne !

A oni su je najavljivali neprekidno 3 dana Bezuspesno !!

4. dan je pala !

Ako ti mislis da je to uspesna prognoza onda neka tako bude !




A prognoza im je nivou Starog vica , boljeg od ovoga sto si objavio !


Sedi Ciga u kafani i hvali se ostalim gostima !

Kaze Ciga " moji sinovi su najbolji Vremenski prognozeri na svetu " !

Ajde Cigo ne preturuj, kazu mu ljudi pa kako su oni najbolji prognozeri ?


Lepo evo ovako kaze Ciga : " Imam 3 sina ! I 1. stalno svaki dan kaze bice vedro !

2. Svaki dan kaze bice Oblacno !

3. Svaki dan kaze bice padavina !

I uvek neko od njih pogodi !!! "


To je ovo sa kisom ! RHMZS na novou " Ciginog sina " Svaki dan pricao Pasce kisa i 3 dana Omasio, 4. dan Pogodio !!
[ bordzija @ 21.07.2024. 16:22 ] @
Lažu da nebi plaćali odštetu seljacima, u junu sve grad uništi a suša i +45 sve dokusuri! Fali samo požar!
[ mjanjic @ 22.07.2024. 12:41 ] @
Citat:
ademare:
Znas kako jednom kisa Mora da padne !

A oni su je najavljivali neprekidno 3 dana Bezuspesno !!


Sećam se tog fazona još od pre 15 ili 20 godina, često se dešavalo da večeramo baš u vreme dnevnika, a otac nije propuštao da ne čuje vremensku prognozu. I baš tako, stalno najavljivali sledeći dan kišu, a od kiše ništa, čak na nebu nigde ni oblačka. I posle 10-12 dana, kad najzad padne kiša, to veče u vremenskoj prognozi: "Kao što smo juče najavili, danas je pala kiša..."
[ bordzija @ 23.07.2024. 12:17 ] @
Danas sam gledao na televiziji kako im protivgradni sistem uopšte ne radi to se namerno sabotira kako bi se uništila poljoprivreda i uopšte cela srbija i da bi uvoznički lobi cvetaoko je negde mrdao u poslednje 2 godine može da vidi kako su cene hrane u srbiji po marketima DUPLO više nego u marketima širom EU!

Ovih dana svaki dan najavljuju kišu. Prosta simulacija bez ikakvog smisla.

[ djoka_l @ 23.07.2024. 12:39 ] @
Uh, rekao bih da se tu umešao i lobi proizvođača crepova, suncobrana i kišobrana. Novinarski lobi takođe pomaže, jer im trebaju fotografije i vesti.
Za to vreme izvoznički lobi i poljoprivredni lobi ne mogu da se dogovore.
[ mjanjic @ 24.07.2024. 11:35 ] @
Cela Zapadna Evropa je izbacila protivgradne rakete, prestali su čak i sa zasejavanjem oblaka iz aviona što je daleko efikasnije, jer nisu uspevali da spreče formiranje leda. Problem je u tome što su u pitanju maltene minuti, a drugi problem su jaka vertikalna strujanja, koja te sitne čestice podignu na vrh oblaka, dok već formirani komadi leda "šetaju" gore-dole i postaju sve veći.
[ Java Beograd @ 24.07.2024. 12:16 ] @
Ja mislim da je tu poenta da niko pojma nema "šta bi bilo kad bi bilo".
Jer, nemoguće je napraviti laboratorijske uslove, i potvrditi kako je bolje: sa ili bez protivgradnih raketa.
[ bordzija @ 24.07.2024. 20:12 ] @
Pa da eu svi rokaju protivgradnim topovima, raketama, avionima i kada onaj debeli oblak dođe u srbiju istovari tone leda!

Danas ZAMALO kiša 🤣🤣🤣

Podne:


Uveče:


Dakle lupetaju za medalju!
[ ademare @ 29.07.2024. 11:34 ] @
Lazna vremenska prognoza se nastavlja ! Verovatno uz ovakvu vlast nikada nece ni prestajati !

Jednog dana ce se pisati o "Vremenskoj prognozi u sluzbi nedemokratske vlasti " !


Evo kako je izgledala Zvanicna prognoza RHMZS drzavnog !

Objavljeno juce !


"Pad vazdušnog pritiska iznad naših predela usloviće prodor nešto svežije vazdušne mase iz oblasti Centralne Evrope. Hladni front će na teritoriju Srbije stići večeras, najpre u Vojvodinu, a tokom noći ka ponedeljku i u ponedeljak tokom dana, zahvatiće i južnije delove zemlje.

Promena vremena biće praćena umerenim naoblačenjem i jakim severnim i severozapadnim vetrom, koji sutra na istoku Srbije može dostizati i olujne udare. Kako će se iznad naše zemlje narednih dana nalaziti suva vazdušna masa, padavine se ne očekuju."


Nesto od toga se dogodilo da je doslo do pada temperature , ali nista vise sto pise !

Nikakav pad Vazdusnog pritiska kao uzrok zahladjenja Nije nastupio !!

Naprotiv , doslo je do Rasta Vazdusnog pritiska u celoj Srbiji !!!

U Beogradu u 12:00 Zvanicno izmereno 26 stepeni , Vazdusni pritisak 1006.2

Juce je bio nesto oko 1002-1003 , sto je visoko za Beograd jer je normalni 997 ! Tada je bilo objasnjenje da je zbog toga usledilo naglo povecanje tempterature na 38 stepeni Zvanicno !

Posle Toga imamo Laznu Prognozu sa padom, VP a u stvari imamo rast !

Dok je temperatura opala iz ko zna kog razloga ? Samo ne zbog onoga sto su oni lagali !

[Ovu poruku je menjao ademare dana 29.07.2024. u 12:48 GMT+1]
[ optimizator @ 29.07.2024. 13:00 ] @
Nema neodgovornije profesije nego prognoze vremena za narodne mase. Ako bude kako su rekli- biće, ako ne - viša sila, nikom ništa, plate idu dalje. Imam utisak da su nekad bez toliko tehnike, satelita, kompjutera i udobnih kompjuterskih stolica bolje pogađali nego sada kada sve to imaju.
Evo kako ruski jandeks daje prognozu, da vidimo kako oni vide....od tamo! )






[ bordzija @ 02.08.2024. 14:43 ] @
Problem su naši jer stalno lažiraju prognozu i pritisak tako da nijedna aplikacija ne radi kako treba. Čak i ne peglaju nego lupe vamo tamo.

Mogu komotno u hmz da zaposle dresiranog majmuna.

Evo danas i sutra kiša

[ ademare @ 02.08.2024. 15:31 ] @
Citat:
bordzija:
Mogu komotno u hmz da zaposle dresiranog majmuna.



Tacno su to i uradili . Lupaju bez ikakvog smisla .

Kisa samo sto nije pala , al za malo


Nekada davno , kada su bili bar malo priblizniji u lupanju , kada Napisu Beograd, to se navodno odnosi i na Avalu i na Kosmaj , planine ??

Pa jos 100 sela koja su i do 70 Kilometara od Beograda , sve je to kao fol taj Beograd ! Pa ako na tih Zilion udaljenih lokacije padne kap kise kao , padala je u Beogradu !

Samo u poslednjih nekoliko godina omasuju i na tih Zilion lokacija koje su navodno Beograd ne padne ni kap kise !


Cak su pre 3-4 godine i iskljucili specijalni radar koji je bas to pokazivao . Ne onaj glavni u Kosutnjaku , taj jedini jos radi ! Takav koji je bio negde kod Kragujevca ali su ga iskljucili pa se i ne vidi kretanje oblaka ni za Nis ?!! Ni juznije !

https://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmotreni/radarska.php

Ostao je taj tzv. kompozitni radar.

Osim tog tipa radara kojih je bilo 2 , sada samo 1. imali su i drugi tip ali toga vise nema. Njegova zona pokrivanja je bila oko 80 Km u krug , taman sto oni Fantaziraju da je Beograd !
[ bordzija @ 02.08.2024. 16:38 ] @
Laže hrvatska prognoza, laže bosanska, lažesrpska pa normalno je da onda svi redom lupetaju prognozu.

To rade kako nebi seljacima isplaćivali odštetu za sušu i vanredno stanje.

Da vidiš dole južno raspali grad uništisve pa posle 15 dana suša +45°
[ ademare @ 02.08.2024. 19:37 ] @
Sad kada sam pazljivije pogledao Radarsku sliku, vidim da cenatar kruga nije u Beogradu, vec negde na F. Gori ?

Pokazuje pola Madjarske i Hrvatske ali zato ne dobacuje do Nisa !

U Kosutnjaku je bio taj drugaciji sa dometom 80 km , on je crkao ocigledno i to prvi !

Ovaj kompozitni je imao dva kruga , tj bila su dva radara. Juzni negde oko Rudnika ili tu negde , tesko je reci. Sada ga nema , sto znaci da je i on crkao !

A sto bi ulagali novac u nesto sto se svodi na svakodnevno Lupetanje ? CG, BiH i S. Makedonija i nemaju radare pa im nista ne fali ?

Ovi iz Eu su ocigledno dobili pare odatle pa imaju koliko im treba da pokriju cele teritorije .


Evo sad sam pogledao Hrvatska ima 6 komada ali je i njima 1 crkao ? Pise bice uskoro u funkciji ?
[ djoka_l @ 02.08.2024. 20:21 ] @
Citat:
bordzija:
Laže hrvatska prognoza, laže bosanska, lažesrpska pa normalno je da onda svi redom lupetaju prognozu.

To rade kako nebi seljacima isplaćivali odštetu za sušu i vanredno stanje.

Da vidiš dole južno raspali grad uništisve pa posle 15 dana suša +45°


Bordzija, lupas vec nekoliko dana.
KO SELJACIMA ISPLAĆUJE ODŠTETU????

RHMZ? Država?

Odštetu otplaćuje osiguranje, ako je prethodno plaćeno. Nema veze sa prognozom. Ko još u Srbiji plaća osiguranje za poljoprivredne useve?
Svi kukaju kako je suša, a niko se nije dosetio da treba da se navodnjava.
Kukaju kako grad uništi sve,a niko da kupi protivgradne mreže.
Malinari kukaju kako mnogo plaćaju berače a niko da se seti da kupi beračicu za maline.
Svi kukaju kako hladnjačari slabo plaćaju, a niko se ne seti da napravi hladnjaču, kad već misle da je otkupna cena niska.
[ bordzija @ 03.08.2024. 13:18 ] @
Edukuj se malo umesto što lupetaš gluposti. Država je dužna da objavi vanredno stanje i pomogne poljoprivrednicima što se ovde izbegava prostim lažiranjem vremenske prognoze:

https://balkans.aljazeera.net/...a-vanredno-stanje-u-pet-regija
[ ademare @ 03.08.2024. 13:27 ] @
Prognoza vec postaje Zalosna ! Zalosno je to i gledati !

Kise je danas bilo padala je max. 10-tak minuta oko 8 ujutro , jedva poprskala ulicu osusila se za 15 minuta !


Pogledam u 11 i 10 minuta prognozu za Danas ! Bila je stara par minuta ! Sa Beograda vec skinuli znak za kisu , bilo je jasno da je to sve sto se toga tice ! Ali nisu sa Vojvodjanskih gradova ?! Plus za Beograd u 11 sati napisali najvisa dnevna 29 stepeni ???

Malo pre pogledam takodje prognozu za Danas Koju su medjuvremenu Korigovali u 12:10 !!!

Poskidali oznaku za kisu i sa Palica, Novog Sada itd, a vreme za Beograd isto 29 stepeni !

U 14 casova Zvanicno u Beogradu izmerili 30 Stepeni ??

Znaci Nisu u stanju u 12:10 da procene kretanje temperature za 2 sata u sedistu RHMZS-a ??

Sta pricati o bilo cemu drugom ?

Da se lepo vrate na metodu gledanja kroz prozor umesto sto pokvarise svu tehniku ? Ali kako su skoro sve radare pokvarili tako ce izgleda i biti ?
[ ademare @ 03.08.2024. 14:37 ] @
Proradio drugi radar ??

Vidim po starom snimku da je oko 2 popodne proradio.

Sasvim je moguce da su ga premestali da nije bio neispravan jer vidim da mu je sada centar kruga negde kod Kraljeva i da pokriva celu S. Makedoniju ??
[ bordzija @ 03.08.2024. 15:53 ] @
Nisu pokvarili te radare nego ih gase kako nebi sutra na sudu mogli da ih dobiju za odštetu poljoprivrednici :)

Sve se vrti oko laži i prevara, vučić je zatrovao čak i vremensku prognozu svojim stručnim majmunima! Seljaci treba da se pobune i izađu na ulicu!
[ djoka_l @ 03.08.2024. 17:00 ] @
Citat:
bordzija:
Edukuj se malo umesto što lupetaš gluposti. Država je dužna da objavi vanredno stanje i pomogne poljoprivrednicima što se ovde izbegava prostim lažiranjem vremenske prognoze:

https://balkans.aljazeera.net/...a-vanredno-stanje-u-pet-regija

Opet lupetaš:
https://www.paragraf.rs/propis...nju-vanrednim-situacijama.html
Nađi BILO KAKAVU ODREDBU da u Srbiji neko plaća ODŠTETU u slučaju elementarnih nepogoda.
Odštetu plaća:
a) onaj ko je prouzrokovao štetu nekom drugom
b) osiguranje, ako je oštećena imovina koja je osigurana.

Država može, eventualno, da odredi POMOĆ onima koji su pretrpali štetu, ali NE POSTOJI NIGDE U ZAKONU OBAVEZA.
[ whitie2004 @ 04.08.2024. 09:13 ] @
Citat:

Proradio drugi radar ??

Organizacija otprilike:

Imamo 12 + 3 radara u 13 regiona ( radarskih centara ). Ovo bez Pristine i Kline. Svaki sa po, otprilike, stotinak lansirnih mesta. Kupljeni su u paketu 2012 godine. Ova 3 su tehnicki nesto savremenija.

Rade "po potrebi". Zakon kaze da van sezone rade pripreme, odrzavanje, obuku ... ne rade! Nekada su radili bar za vreme sezone, ali nedostatak para ... Sada je neka zlatna sredina da rade 2-3 komada koja "osmatraju". Oni ulaze duboko u susedne zemlje, a i one imaju svoje radarske centra, tako da se moze nagovestiti dolazak ozbiljne nepogode. Tada se aktiviraju radari u konkretnim zonama i njihovi strelci ... Sve to moze i bez fizickog prisustva ljudi.

Elem, raspored dezurstva radarskih stanica je uglavnom birokratski posao i zna se dosta unapred. Jedan je stalno tu a manji centri su u rotaciji. Kako se oni dosta preklapaju ne primeti se da je doslo do promene. U Kraljevu nema centra i verovatno se radi o Jastrebcu. On je nesto moderniji tip, plus na 1500 metara nadmorske visine. Odma' se primeti da vise pokriva ...


[ ademare @ 04.08.2024. 10:14 ] @
Nisu to ti radari !

Ne znam sta drugo da ti napisem .

Radara ima vise vrsta . To sa gadjanjem oblaka je Prevazidjena glupost usvojena zbog SSSR-a u tom vremenu ! Efekti Nula !

Clanak na wiki o M. radarima postoji samo na Engleskom i sturo na HR ! Na Sr. nije imao ko da prevede !


https://en.wikipedia.org/wiki/Weather_radar
[ ademare @ 04.08.2024. 10:29 ] @
Evo sta pise o Gradu ! Ima posebni clanak ali na kraju izdvojeno par recenica o ovome !


During the Middle Ages, people in Europe used to ring church bells and fire cannons to try to prevent hail, and the subsequent damage to crops. Updated versions of this approach are available as modern hail cannons. Cloud seeding after World War II was done to eliminate the hail threat,[13] particularly across the Soviet Union, where it was claimed a 70–98% reduction in crop damage from hail storms was achieved by deploying silver iodide in clouds using rockets and artillery shells.[62][63] But these effects have not been replicated in randomized trials conducted in the West.[64] Hail suppression programs have been undertaken by 15 countries between 1965 and 2005.[13][24]


Pise da je SSSR tvrdio da ima uspeh, koji nikako nije ekperimentalno dokazan na zapadu ! 15 drzava ima nekakav sistem raketni ! Verovatno bivse SSSR republike i nesto satelita plus glupaci tipa SR !

Jer dobre pare odlaze na to , bez znacajnih efekata !
[ ademare @ 04.08.2024. 10:44 ] @
Sto se tice Lokacija , svakako da Nisam napisao da se nalaze u Centru Gradova ??

Nego ne pise lokacija pa odokativno oko u blizini !

Inace Nije pravilo da budu na Visokim Planinama !! U Hrvatskoj se stavljaju na Brda na 200-300 metara nadmorske visine !

Sta da rade drzave u Evropi koje i Nemaju planine ??


Radari su premestani , ali to nigde ne pise ! Da se pokrivaju tudje drzave, sto je opet Politika AV i ekipe ! Daj Autokefalnost , daj ovo , daj ono. Zauzvrat nema nista .
[ whitie2004 @ 04.08.2024. 16:35 ] @
Citat:

Nisu to ti radari !
Ne znam sta drugo da ti napisem .

Ne znam ni ja sta tebi da napisem ... :-) Po cemu se ti tvoji "M" radari razlikuju od ovih "Weather" radara? Pa nisu ovo radari za navodjenje raketa kao na kubu ... Imas slike na sve strane. Lepe bele lopte ...

Evo ti spisak iz baze https://wrd.mgm.gov.tr/Countri...FEOWJEME1ySWE0YjdVMFh2RTVzZz09

Ako se prebacis na USA videces da imaju 220 radarskih lokacija. Australia 79, Kanada 33, Japan 94 .... Pa sto bacaju pare na te radare kada ne raketiraju gradonosne oblake ....

Pogledaj informacije o nadmorskoj visini nasih radara. Vecina su takodje u gradu. Kosutnjak - 210 m.
[ whitie2004 @ 04.08.2024. 16:56 ] @
Salex ....



[ ademare @ 04.08.2024. 18:00 ] @
Nisi razumeo , ostavio sam link sa Wiki ako te zanima, ali ocigledno nisi procitao, nije ni kratak , tako da je razumljivo.

Postoji vise vrsta meteo Radara !

Ovi sto prate Gradonosne oblake drugacije su isprogramirani i ne mogu da prikazuju sliku kao sa sajta RHMZS-a ! Ovi sa sajta prikazuju Sve oblake , a ne samo gradonosne !

Plus nisu im dometi isti itd.

Procitaj tekst sa Wiki kada budes imao vremena i videces da postoji veliki broj razlicitih Meteo radara itd.


Drugo nisi ocigledno pratio sta sam pisao , jer danima Drugi Radar Kompozitni nije radio ??

Od juce radi ! Megde oko 14 casova popodne je proradio, posle pauziranja koje je trajalo danima, tako da cak ni NIs i juzno od njega nije postojao radar koji bi to pokrivao ! To sto sada vidis 2 kruga ne znaci da je Uvek tako bilo , ali nisi citao postove !


I tako vise paznje , sta pise u temi, malo citanja korisnih linkova, Umesto Pokusaja dokazivanja nekih svojih Ideja i teorija ?


Zasto Zapadne drzave ne gadjaju oblake ? Zato sto su vrsili eksperimente posle Hvalospeva SSSR i eksperimentalno dokazali da su Podaci SSSR-a Lazni i da ne postoji bitni uticaj raketiranja oblaka na prinose !

Ostavio sam citat sa Wiki o gradu pa sam vidi !

Evo jos jednom sta je SSSR Lagao, a domaci idioti naseli i utucali Narodne pare !

Neki kadrovici i lazni naucnici su izgradili na toj Lagariji svoje karijere ! Ali to su neke druge price !

where it was claimed a 70–98% reduction in crop damage from hail storms was achieved by deploying silver iodide in clouds using rockets and artillery shells.
[ djoka_l @ 04.08.2024. 18:19 ] @
Na samoj radarskoj slici se vidi i piše da je formirana na osnovu podataka sa 3 radarske stanice:

FRG-P (Fruška Gora)
JSTB (Jastrebac)
SAM-P (Samoš)

Sada, ti valjda imaš inajderske informacije, pa znaš koji radar nije radio?
[ ademare @ 04.08.2024. 18:27 ] @
Ti tek Nikada ne citas postove ? Secas se prosli put kada si me Bezveze napadao da sam napisao u postu da RHMZS Prepisuje, iako sam pisao da Ne Prepisuje !

Ali sto citati postove ?

Gde pise Samos na kojoj slici ?

Na sajtu RHMZS gde je slika radarska , vide se 2 kruga ! Ovih dana , ne znam tacno od kada , video se samo 1. i to pise u Postovima sa F. Gore !

Cim kako pise u nekoliko postova Ne vidi se Nis , onda je valjda jasno koji Nije radio ?

Samos je selo u vojvodini, i ne vidi se na slici radarskoj da postoji posebni krug za njega !

Nekako i Nema logike da 2 radara budu udaljena koliko 40-50 Kilometara ?
[ djoka_l @ 04.08.2024. 18:33 ] @
Evo ovde gde sam zaokružio piše sa kojih radara je formirana kompozitna slika.
Dodatno objašnjenje: to što imaš dva svetlija kruga preko karte Srbije, nije stvarno, nego kobajagi.
Ti svetli krugovi samo daju naznaku koja je oblast generalno pokrivena. Karta se ne menja, menja se "ono plavo što se mrda".
Takozvani oblaci.

[ ademare @ 04.08.2024. 18:49 ] @
Nema logike u tome jer je Samos 40 Km udaljen of F. Gore !

Krug koji se vidi je Oblast pokrivanja !

Posto je Samos 40 Km Istocno od F Gore Videla bi se 2 kruga !

Pogledaj na istom linku kako izgleda na primer u Madjarskoj ! U Rumuniji nisu icrtane granice pokrivanja, a za Bugarsku jesu , ali na karti se ne vidi granica u svim pravcima , negde je karta manja nego sto ej granica vidljivosti !

Takodje pogledaj sa istog linka i za Hrvatsku, za svaku drzavu koja je vec obelezila granice pokrivanja vide se krugovi . Rumunija nije obelezila !
[ whitie2004 @ 05.08.2024. 10:13 ] @
Citat:

Nisi razumeo , ostavio sam link sa Wiki ako te zanima, ali ocigledno nisi procitao,

Nemoj tako - nije fer!

Normalno da sam kliknuo na link i nasao gomilu istorijata, matematike, borbe sa vorteksima i uraganima ... Nista u vezi nase teme: pomeranje/gasenje radara !! Mislim, da si mi rekao: " ovi radari nemaju Constant-altitude plan position indicator " pogledao bi to ... Ali: " Ne znam sta da ti kazem " mi je nagovestilo da nii ti nisi procitao ono gradivo :-)

Na moju sramotu nisam ( na vreme ) pogledao sajt RHZ gde lepo pise kojie se radarske stanice koriste. U osnovi u mrezama koje danas pokrivaju cele kontinente se koriste podaci prikupljeni sa mnogo
radara razlicitih tipova, karakteristika, procesora i od njih se formira slika koju mi imamo na mobilnim telefonima ( vidi deo Radar networks na istom linku ). U tom smislu svi su oni meteoroloski radari i koriste se u formiranju slike.

U praksi - Saleks je izgleda isporucio softver koji komunicira sa njihovom opremom. Za vise treba doplatiti i tako ... U ovoj mrezi su samo 3 njihova radara. Ne sumnjam ni da su u Mitsubishi mrezi samo njihovi radari. Interesantan je Kosutnjak. On je proizveden od skroz trece firme i sa procesorom: Antigrad! Jasno je da nece biti obuhvacen onim softverom gore. Ali, ali ... Secam se vremena pre mobilnih telefona kada smo na studio B mogli cuti: " lepo vreme na Adi. Kisa koja se za 15-tak minuta ocekuje na podrucju Aerodroma i Zemuna ce nastaviti severoisticno preko centralnog dela grada ka Pancevu. Mi ostajemo suvi i raspolozeni za muziku ... " Nema sumnje da je taj radar davao podatke, samo je trebao ziv covek da se ukljuci iz RHZ.

Raketiranje oblaka nije tema i nema razlike u gledanjima - moze se preskociti. Premestanje visespratnih zgrada, 20-50 metara visokih nosaca i ogromnih radarskih kupola - takodje nelogicno. Ako ti radar dobacuje do Soluna, zasto bi ga pomerao po maleckoj srbiji?
[ ademare @ 05.08.2024. 10:34 ] @
Naravno da Nisam procitao ceo onaj clanak

Zato sam bio siguran da nisi ni ti !

Ipak u tom preskakanju informacija sam pokupio iz clanka vise nego ti.


Ali ni Meteo radari nisu svi isti . Zato su i izdvojeni u posebne sisteme mreze koji medjusobno razmenjuju podatke. Mada kao razliciti sistemi se dopunjuju !

Ipak ostaje konstatacija da je mreza radara za grad , raketne stanice, rakete bacanje para , jer nisu Zapadnjaci bas tolike budale ! Pa da ima realne ustede u tome u odnosu na stetu na usevima , potrcali bi i oni da raketiraju !

Zato oni investiraju u ono sto realno stiti , a to su antigradne mreze ! Ali to se isplati samo za skupe parcele na primer vocnjak, za njivu sa zitom niko ne insalira nista.



[Ovu poruku je menjao ademare dana 05.08.2024. u 11:48 GMT+1]
[ bordzija @ 08.08.2024. 22:55 ] @
Retroaktivno juče pade kiša 🤣🤣🤣

[ ademare @ 09.08.2024. 00:06 ] @
To nema veze sa prognozom niti je u cetvrtak bilo 32 stepena, niti ce petak da zapocne sa 19 ?

Evo sada je 1:05 zvanicno je napolju 26.5 tj 27 stepeni ! Po RHMZS-u.

Kad ce da opadne do 19 ? Na jesen
[ bordzija @ 09.08.2024. 14:43 ] @
To su ti temperature za idealnu poljoprivredu, puno sunca, povremeno kiša i umerena temperatura 🤩
[ ademare @ 12.08.2024. 14:14 ] @
Po mom misljenju glavni razlog trenutno zasto ovoliko lazu je Uvoz elektricne energije !

Milioni Eura odlaze za uvoz, a Srbija je od izvoznika u letnjem periodu, usled Klimatskih promena postala ogromni uvoznik elektricne energije !

Ispiranje mozga koju vlast vrsi, dogadja se povodom svega i svacega ! Ovih dana oko Litijuma , a celo leto Lazu da bi se trosilo manje struje !

Naravno ne trosi se struja podjednako u svim predelima Srbije , najvise u Beogradu, pa daleko ispod Novi Sad , Nis itd.

U najsiromasnijim delovima mogu da im kazu i 100 stepeni , kada ima malo klima uredjaja !


Prioritet za Laganje je Beograd , jer je tu potrosnja Neproporcijalno velika !

Laganje je najvece u toku dana, nocu je postenije , jer mnogi ipak ne drze klime 24 sata non stop ! Ima takvih ali vecina ne !

Zato se temperatura "zakuca" na neku cifru i stoji satima ! Beograd jeste "Toplotno ostrvo" ali ne toliko koliko oni tvrde !

Pre neki dan i pre nego sto ej ovaj toplotni talas poceo , u 20 casova bilo 30 stepeni ! Sunca vec pocelo da zalazi , posle tog dana vidim u ponoc 27 stepeni ?? Za 4 sata noci opala temperatura 3 stepena , a 30 je stajala ceo dan od 2-8 uvece ??

Danas slucajno jer mi je u jednom Tabu ostao RHMZS vidim kako ide ta Prevara !

Posto ove zvanicne temperature ide "presek" na svakih sat , a automatske merne stanice koje nisu u kucicama , svakih 10 minuta ! Ima i onih koje se osvezavaju brze , mreza dodatnih stanica, gde zvanicno nema drvenih kucica, mada ima , kao u Kosutnjaku !

I pogledam 13:50 , presek svakih 10 minuta ona automatsk iz karadjordjevog parka pokazuje 35.4 stepena ! O.K racunam sada ce u 14:00 sve da pokazu 36 !

Kad sta vidim kasnije kada sam se vratio na Tab ?

Sada je temperatura iz Automatske pokazala NAGLO Zahladjenje , bas kada je Presek vremena tj. Pun Sat ?????

Pokaze u 14:00 automatska 34.8 ??? Znaci za 10 minuta Suncanog pakla Zahladilo 0.6 stepeni ??!??!?

Naravno i ona zvanicna iz Kucice ispise 35 Stepeni u 14:00 !!!

Tada reko daj da vidim pa sam cekao sledecih 10 minuta i za 10 Minuta sada Naglo Otoplilo i pokazuje automaska iz K.P. da je 36.2 Stepena ??

A ona zvanicna iz kucice ce do 15:10, jer je merenje u 15:00 ali nije automatsko vec navodno ga vrsi covek, pa dok se popenje, sidje itd. prodje vreme. Da prikazuje Laznih 35 stepeni !!


Eto to je samo jedan od Zilion trikova koje rade , jer kada objave 35 mnogo ljudi veruje pa psiholoski "ajde ne moram toliko da ukljucujem klimu 35 nije strasno " umesto da prikazu na primer stvarnih 37 pa da svi pomisle " U je.. 37 pali odmah " !!


To naravno kod mene ne pali ispiranje i lazne temperature i prognoze, jer klimu palim kada mi treba , pa mogu da napisu i da je Napolju Mraz !
[ mjanjic @ 13.08.2024. 11:51 ] @
Ja sam posle par sedmica danas prvi put uključio klimu u autu, uglavnom tih 10 minuta do grada izdržim sa otvorenim prozorima, međutim danas je tako sparno da je neizdrživo iako auto pokazuje da je u podne "samo" 31C.
Juče je bilo isto sparno, nego sam došao do klimatizovanog prostora pre podne, dok je bilo podnošljivije. Ovako zasićen vazduh vodenom parom je nepodnošljiv sve i da ima 20C. Setim se onih izveštavanja sa OI u Pekingu, koji kao i Šangaj ima nepodnošljivo zasićenje vazduha vodenom parom (uglavnom je vlažnost uvek 100%), počinje neki teniski meč, kod njih 19:00 sati, podaci o temperaturi i relativnoj vlažnosti: temperatura 21C, a vlažnost 100%!

Relativna vlažnost vazduha od 100% znači da vazduh ne može da primi više vodene pare, što znači da znoj ne može da isparava, tj. ostaje na koži, i bukvalno vam sva odeća bude mokra posle samo 5-10 minuta na takvom vazduhu.

Ne znam da li se i koliko laže za temperaturu, ali meni je važniji podatak o vlažnosti vazduha, a ne znam da li se taj parametar meri kako treba i da li se objavljuju prave vrednosti.
[ bordzija @ 13.08.2024. 16:00 ] @
Vučićev hmz ne meri iznad 39° 🤣

[ mjanjic @ 13.08.2024. 18:41 ] @
Kao onaj radiometar (rentgenometar) u Černobilu, merio 3.6 rentgena - not great not terrible ;)
[ bordzija @ 14.08.2024. 08:55 ] @
Hahaha da baš tako pogledajte današnjih 40° sa kišom 🤣🤣🤣

[ Java Beograd @ 14.08.2024. 09:17 ] @
Vučić laže i na AccuWeather sajtu!

[ ademare @ 14.08.2024. 12:59 ] @
Zar mislis da svaki strani sajt ima Mrezu mernih stanica u Srbiji ? Po Medjunarodnim pravilima Svetske Meteoroloske organizacije ?

Merenje u Drvenim belim kucicama , na 2 metra visine ? Na zemljanoj podlozi itd ?

RHMZS ima takvih 28 za Celu Srbiju ?!

A svih 1.000 Stranih Sajtova koliko imaju ?

Naravno 0 !!


Tako da nije tesko Ukapirati da je dovoljno da RHMZS Laze .
[ Java Beograd @ 14.08.2024. 13:47 ] @
Ne znam kako zamišljaš da RHMZ "meri" temperaturu koja će biti sutra? Ovo je prognoza. PROGNOZA.
[ ademare @ 14.08.2024. 14:12 ] @
RHMZS prvo laze merenja ! Merenja su osnov prognoze !

Prognozu takodje laze , mada je tu pitanje da li nije u Stanju da danas u Podne kaze kako ce biti za 2 sata , kao sto je pokazano u temi ? Ili danas kako ce biti sutra ? Ili svesno Laze !

Sa najavama beskrajnih svakodnevnih Kisa ?

Prljavi Rezimski Tabloidi ucestvuju u Kampanji Laganja vremenske prognoze i to cu ti ostaviti link lasnije kada ga nadjem , pa sam proceni da li Tabloidi na osnovu Zvanicnog Saopstenja RHMZS dodatno Lazu na vodenicu Rezima ??


Strane sajteove u sustini Boli uvo za Srbistan ! I svaki sajt strani ima neku svoju prognozu !

Kao sto tebe boli uvo kako je u Mauritaniji danas ? Zar ne ?
[ ademare @ 14.08.2024. 14:22 ] @
Evo linka sa sve fotografijama kise i pljuskova pod naslovom sledece nedelje "bice svasta" ! Iako smo znali svi koji imamo mozak da Nece biti nista osim Sunca i Nevidjene Vrucine !!

Te fotografije Kisa je sreda neka kisica na Zlatiboru ?? Dobro nisu napisali na Mont Everestu ! I od te kisice Naravno nece biti nista jer je SVE Lazno !

Da se zavaraju Budale !


https://www.novosti.rs/drustvo...enu-niko-nije-nadao-bice-svega
[ bordzija @ 14.08.2024. 21:06 ] @
To varanje i laganje hmz hrvatske i srbije tj lažna merenja temperatura iz toga proizilaze lažne prognoze koje se reflektuju dalje na kompletan sistem prognoze u evropi. U međuvremenu seljak ne sedne u traktor da majevicom navodnjava useve i sve mu propadne!

Dakle lažu hrvati da ide oblak kiša i da je 39, lažu srbi da ide kiša i 39° dalje laže mađar jer gleda lažna očitavanja i lupeta prognozu.

Pitanje je kako da isključe ove budale koje lažiraju prognozu iz celog sistema.

Nekada sam proučavao kako ide ta struja jer sam na ćošku bio i recimo sever hrvatske kiša, prijatno a kod nas na jugu jebbena sahara 4-6 meseci bez kapi kiše! To zemlja toliko popuca da ti upadne noga!
[ bordzija @ 14.08.2024. 21:33 ] @
Evo upravo besni oluja na +35° 🤣🤣🤣

[ djoka_l @ 14.08.2024. 22:56 ] @
Ne znam u kom selu živiš, ali tad kad si stavio svoj post prilično je žestoko grmelo.
Na Novom Beogradu nije bilo kiše, uglavnom je grmelo preko Dunava. U pravcu Krnjače.
Za malo promašilo.
[ Java Beograd @ 15.08.2024. 09:31 ] @
Sinoć bogami u Surčinu bilo kiše. Na 35 stepeni C, negde posle devet uveče.
[ ademare @ 15.08.2024. 10:32 ] @
Kod mene se samo cula grmljavina u daljini. Potmula.

Pisao sam da oni pod Beograd smatraju i Avalu i Kosmaj - Planine ?!! Prave gradove tipa Obrenovac, Mladenovac , Lazarevac !

Cak i sva sela oko Lazarevca ! Najudaljenije selo Lazarevca ima oko 80 Kilometara od Beograda !

I kada u tom selu padne kisica , oni napisu pada u Beogradu ??


To je taj nivo informacija , pa ko veruje SNS RHMZS , taj veruje sve sto Vodja kaze !

I za Litijum i sve ostalo !
[ djoka_l @ 15.08.2024. 12:36 ] @
ademare i bordzija nastavljaju da lupetaju.
Evo nekih bisera:

Java prijavio da je kiša padala u Surčinu, ja da je padala u ča-ča-ča naseljima. Ademare lupeta o Lazarevcu.
Ademare kaže da lažu o temperaturi da ljudi ne bi palili klime. Mislm, ko gleda prognozu kada pali klimu? Ako mi je toplo, upalim klimu, baš me briga kolika je temperatura.
Bordzija kaže da seljaci zbog pogrešne prognoze ne navodnjavaju. Naravno, kako bi seljak znao da li da navodnjava, ako ne pogleda prognozu? Možda može da pogleda da li je zemlja suva? Ili je to previše komplikovano?
[ kosmopolita @ 15.08.2024. 13:28 ] @
Pre vise godina sam merio kad je bila velika temperatura u podnzju Avale sa druge strane.
Tada (pre 2015) sam nasao da je razlika 2 stepena.
Sad sam ponovo merio i nasao da je razlika 4 stepena.
Kad kazu da je u BG 38 ovde je bilo 34. I tako gore dole iznad 30.
Sad da li se nesto promenilo ili nisam ponovio potpuno iste uslove nisam siguran.

Merio sam na istom mestu kao pre vise godina.
Hladovina ali ne 2 metra iznad zemlje.. merio sam tamo gde je mene zanimalo.

Pisem ovo ne kao neki poseban doprinos nego cito podatke koje imam.
[ whitie2004 @ 15.08.2024. 14:00 ] @
A bre, posvadjacete se niokocega. Na internetu je sve moguce i sve je OK. Ne treba gubiti vreme i zivce oko toga ...

https://x.com/i/status/1823806989551722578
[ Sava @ 15.08.2024. 15:56 ] @
Citat:
ademare:
RHMZS prvo laze merenja ! Merenja su osnov prognoze !

Prognozu takodje laze , mada je tu pitanje da li nije u Stanju da danas u Podne kaze kako ce biti za 2 sata , kao sto je pokazano u temi ? Ili danas kako ce biti sutra ? Ili svesno Laze !

Sa najavama beskrajnih svakodnevnih Kisa ?

Prljavi Rezimski Tabloidi ucestvuju u Kampanji Laganja vremenske prognoze i to cu ti ostaviti link lasnije kada ga nadjem , pa sam proceni da li Tabloidi na osnovu Zvanicnog Saopstenja RHMZS dodatno Lazu na vodenicu Rezima ??


Strane sajteove u sustini Boli uvo za Srbistan ! I svaki sajt strani ima neku svoju prognozu !

Kao sto tebe boli uvo kako je u Mauritaniji danas ? Zar ne ?
Ne vidim razlog zašto bi neko lagao vremensku prognozu. Jako je bitno za kolu mikroklimu je prognoza, ja uvek gledam moj lokalitet. Bolesnik sam za tačna merenenja pa sam recimo nabavio rubidium tajm standard iako prevazilazi u više decimala mojum mernu opremu, ali takav sam. Za temperaturu nemam ništa ozbiljno i najbolje što sam imao je ruski stakleni termometar, ali sam ga razbio. Već sam pisao da pratim zvaničnu automatsku mernu stanicu koja je od mene udaljena koju stotinu metara. Moji podaci se uvek razlikuju od nje za stepen-dva, ali to ne smmatram kritičnim. Do razlike dolazi zbog mikroklime i merne opreme. Recimo da mi u ovom momentu na raćunaru piše 38C, android telefon za Zvezdaru kaže 37C, a SEPA očitava 35,16C (www.amskv.sepa.gov.rs/pregledpodataka.php?stanica=12).
[ ademare @ 15.08.2024. 16:28 ] @
@ djoka_l

Mozda ja Lupetam, ali ti Sigurno Jedes G-o-0vna u Hvalospevima AV !
[ djoka_l @ 15.08.2024. 18:19 ] @
Lupetaš, nego kako.
Nađi bilo koji moj post gde ja podržavam AV.
Samo ističim kako si gloop sa svojim teorijama zavere.
[ Brawny @ 16.08.2024. 07:57 ] @
Ne znam da li su vremenske prognoze nameštene ali mislim da je bitan faktor kvalifikovanost onih koji se bave vremenskom prognozom.
Koliko se sećam beogradski univerzitet je do pre 10 godina bio medju 250-300 najuglednijih univerziteta sveta.
Prošle godine pozicija je bila izmedju 301-400 a ove godine 401-500.
Zapošljavanje u tih 10 godina je isključivo partijsko, kvalitet konkurenata valjda opada u skladu sa renomeom univerziteta a temperature rastu.

[ bordzija @ 16.08.2024. 12:03 ] @
Citat:
Java Beograd:
Sinoć bogami u Surčinu bilo kiše. Na 35 stepeni C, negde posle devet uveče.


Odmah posle predsednikovog obraćanja, 39,99° i kiša 🤣🤣🤣
[ bordzija @ 16.08.2024. 12:17 ] @
Jednostavno ih hvatam u laži jer aplikacija pokaže da je 39 a sutradan da je bilo 43° pa to bude par sati pa opet ispiše 39.

Prevara hmz je vrlo jednostavna i to rade da bi zajebali zemljoradnike i sve ostale naravno.

Umesto da se objavi vanredno stanje na 43° imamo hmz zajebanciju i ugrožavanje zdravlja građana.

Ako vučić kontroliše klimu možete misliti kako bi prošli sa litijumom?!??
[ djoka_l @ 16.08.2024. 12:32 ] @
Konkretno, na koji se način odnosi uvođenje vanrednog stanja na poljoprivrednike?
Tipa, policija će da izađe na teren i da sprečava seljake da idu na njive?


Mnogo lupetaš bordzija.
[ scoolptor @ 16.08.2024. 13:00 ] @
Kakvi su to zemljoradnici koji, kada ih HMZ prevari jednom, dvaput, triput, ne predju na pouzdaniji izvor informacija?
[ Brawny @ 16.08.2024. 17:40 ] @
Da iznesem moje zapažanje:

Juče popodne za odredjenu lokaciju u jednom momentu čitam da je očitana maksimalna dnevna temperatura 39.4°C.
Danas za istu lokaciju na istom izvoru čitam da je jučerašnja maksimalna dnevna temperatura bila 39.1°C.

Gde nestadoše onih 0.3 stepena?
[ bordzija @ 17.08.2024. 10:19 ] @
Pljušti kiša po srbiji kako kaže vučićeva lažovizija 🤣

[ bordzija @ 17.08.2024. 10:24 ] @
Citat:
Brawny:
Da iznesem moje zapažanje:

Juče popodne za odredjenu lokaciju u jednom momentu čitam da je očitana maksimalna dnevna temperatura 39.4°C.
Danas za istu lokaciju na istom izvoru čitam da je jučerašnja maksimalna dnevna temperatura bila 39.1°C.

Gde nestadoše onih 0.3 stepena?

O tome sam i ja pisao ali su odstupanja u stepenima i to po čitavih 4-5 stepena! Isti sistem prevare je u hrvatskoj! Danas 39° sutra za juče 43° pa popodne ta juče temp opadne opet na 39°

Obratite pažnju na to! Ja nemam barometar ovde u stanj pa ne mogu i to da uporedim. Ali ako najave 1000 to je sigurna kiša! A nema je!

Eno vojska vozi cisternama vodu u zabiti kako stoka nebi pocrkala! Jkp cisternama zaliva zelenilo po gradovima!
[ Brawny @ 17.08.2024. 14:16 ] @
Trenutna temperatura u Čačku 99.9°C.
Zabeležio RHMZ:

[ Java Beograd @ 17.08.2024. 15:16 ] @
Citat:
Sava:
Ne vidim razlog zašto bi neko lagao vremensku prognozu.


Ma Savo, zar ne kapiraš da se na ovoj temi, realno, sprdamo sa bordžijom i sličnima, koji misle da je svetski meteorološka nauka jedna velika urota protiv napaćenoga srpskoga naroda.
Merenje temperature i prognozu povezuju sa dnevno političkim temama, i slične nebuloze / budalaštine.



Ako hoćeš, pridruži se sprdnji, ali nikako ne pokušavaj da nešto normalno objasniš.
[ bordzija @ 17.08.2024. 15:27 ] @
Vučićeva lažovizija rts i ostali

Barajevo bez vode usred žege: „Kako za zalivanje Beograda na vodi ima, a za nas nema“

https://n1info.rs/vesti/baraje...ograd-na-vodi-ima-za-nas-nema/

Veliki broj stanovnika Barajeva javio se poslednjih dana redakciji N1 i sve muči isti problem - nemaju vode. I dok Vodovod tvrdi da je za nedostatak vode kriva prekomerna potrošnja, hidrogeolog Zoran Stevanović ističe da je potrošnja koju Vodovod navodi moguća, ali u teoriji.

Nataša Miladinović iz Beograda, koja ima kuću u Barajevu u naselju Guncati, ističe za N1 da su od subote u podne do danas vodu imali samo jedan sat. I to slabog pritiska, tek toliko da napune flaše i balone i naprave zalihe tehničke vode.

Našoj redakciji javili su se i drugi stanovnici barajevskih naselja, sa istim problemom. Negde vode nema nema danima, čak od petka, negde problem postoji „tek“ 48 sati. U nižim delovima opštine voda povremeno nestane i slabijeg je pritiska, dok u višim nikako da dođe, kaže naša sagovornica.

JKP Beogradski vodovod i kanalizacija poručuje potrošačima iz Barajeva da vode ima dovoljno, ali da su za nastalu situaciju sami krivi jer troše nesavesno.

„Proizvodnja vode na svim proizvodnim pogonima JKP BVK je stabilna i bez većih problema. Trenutno se proizvodi preko 6.600 litara vode u sekundi. Najveći izazov u ovom periodu ekstremne vremenske nepogode je dopremanje vode ka najudaljenijim potrošačima rubnih delova grada“, navodi se u saopštenju Vodovoda i kanalizacije.

Napominju da su rubni delovi Opštine Barajevo jedina tačka sa „delimičnim problemima“ u snabdevanju vodom.

„Oni se ogledaju u nemogućnostima za dopremanjem dovoljne količine vode koja je uslovljena izuzetno velikom potrošnjom. Prosečna dnevna potrošnja južnog pravca u većem delu godine ne prelazi 200 litara po stanovniku na dan, a sada beležimo potrošnju koja prelazi 700 litara po stanovniku na dan“, kažu u ovom javnom preduzeću.

Dodaju da se voda za piće „nenamenski koristi“ za zalivanje, rashlađivanje betonskih površina i punjenje bazena, čime je ugrožena stabilnost snabdevanja. To je, kažu, dovelo u pitanje redovno snabdevanje cele opštine.

„Uzrok velikog broja prekida u snabdevanju vodom na opštini Barajevo isključivo je prekomerna nenamenska potrošnja. U svim ostalim delovima Beograda nema većih problema u vodosnabdevanju“, istakli su u saopštenju.

Sagovornica iz Barajeva na ovo saopštenje odgovara da i sama ima bazen, ali da se on ne puni svaki dan već jednom u sezoni, a problem s vodom traje celog leta. Napominje i to da sem u nekim ruralnijim delovima opštine, u Barajevu nema veće poljoprivredne proizvodnje i velikih bašti koje se zalivaju.

Kada je reč o zalivanju, ona pita kako ima vode za travu u Beogradu na vodi koja se sva zeleni, dok je ona od polivanja svoje odavno odustala, pošto ionako izgori na ovakvim temperaturama.

A ako je baš u zalivanju problem, sagovornica N1 apeluje na Vodovod da uvede restrikcije rano ujutro i uveče, kako bi vodu imali ostatak dana. Ističe da u podne niko normalan baštu neće zalivati, ali će zato vodu imati za ostale životne potrebe.

Uroš Kovačević iz barajevskog sela Boždarevac vodu nema već peti dan. Prema njegovim rečima, u problemu su oni koji su na kraku Makiš – Mladenovac, pa tako naselje Karaula već 10 dana nema vode. On kaže da se problem s vodosnabdevanjem u njegovom kraju prvi put javio prošlog leta, a da je ovog postalo dramatično tokom toplotnih talasa. Između dva tropska talasa vodu su, iako slabog pritiska, ipak imali.

Kovačević objašnjava da preživljavaju zahvaljujući binaru i crpnoj pupmi, kao i njegove komšije od kojih mnogi imaju hidrofore.

Na poruke iz Vodovoda i kanalizacije da je za nestašicu kriva prekomerna i nesavesna potrošnja, on kaže da većina onih koji se bave poljoprivredom bašte zaliva iz sopstvenih bunara.

Moguće, ali samo u teoriji
Dr Zoran Stevanović, redovni profesor na departmanu za hidrogeologiju Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, koji se i sam našao u Barajevu, potvrđuje da je situacija u toj opštini teška.

On ocenjuje da je potrošnja od 700 litara po stanovniku, kako to tvrdi Beogradski vodovod i kanalizacija, moguća samo u teoriji i da je očekivano da u ovakvim vremenskim prilikama ona bude između 300 i 350 litara po stanovniku.

Ako bi potrošnja bila 700 litara to bi značilo da svako tokom celog dana troši tri puta više vode nego inače. Dodaje da je moguće da 700 litara predstavlja vrhunac potrošnje u određeno doba dana, a ne prosečnu dnevnu vrednost, i da nestašica vode u Barajevu ne može biti samo zbog zalivanja i punjenja bazena.

„To popeglaju rezervoari za 24-časovnu potrošnju. Tokom povećane potrošnje veći je oticaj iz rezervoara, a noću kada nema potrošnje – oni se pune“, objašnjava Stevanović kako bi sistem vodosnabdevanja trebalo da funkcioniše.

Dodaje da je realnost takva da je vodovodna mreža u celojzemlji nekvalitetna, ne radi se njena reparacija, a 35 do 55 odsto proizvedene vode se raspe ili ukrade.

Iza svega stoji nedovoljno ulganje u sisteme za vodosnabdevanje, a vodoprivredna politika nije dobra, ističe naš sagovornik.

Velika obećanja demantovana prvog narednog leta
Nekadašnji zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je 2021. godine najavio da će do 2023. celo Brajevo imati vodu. Obilazeći radove na izgradnji vodovodne mreže i rezervoara u naseljima Vrapče brdo i Brđanski kraj od 750 i 500 litara, on je istakao da će se na tom mestu nalaziti i crpna stanica za snabdevanje visinskih delova opštine vodom.

Beoinfo
Tada je najavio gradnju još dva rezervoara – u Dubravi, odakle će se snabdevati opština Sopot, i rezervoar Vis za selo Manić.

Miloš Nikolić, član Izvršnog odbora Stranke slobode i pravde, koji živi u Barajevu, kaže za N1 da su rezervoari prošle godine pušteni u rad, ali da problem nije rešen.

Ističe da su i Goran Vesić i Aleksandar Šapić obećavali da će novi rezervoari otkloniti problem vodosnabdevanja, ali da ih je prvo naredno leto demantovalo.

Nikolić kaže da njegovo domaćinstvo već peti dan nema vode, a da je takozvani Srednji kraj i po 10 do 15 dana bez vode.

Za saopštenje Vodovoda i kanalizacije, koje je objavljeno i na sajtu Opštine Barajeva, kaže da je drsko i potvrđuje da veća poljoprivredna gazdinstva imaju svoje bunare za zalivanje bašta.

„Konfiguracija terena u Barajevu jeste zahtevna i to se rešava tim rezervoarima za vodu. Lakše je da zavrnu vodu… Neko je rekao da je bitnije da ima vode u gradu nego da moja živina ima vodu“, kaže Nikolić za N1.

On ističe da voda može da se dopremi svim potrošačima, kada bi neko hteo da reši taj problem.

Predsednik opštine obilazi cisterne
Predsednik opštine Barajevo Bratoljub Stanisavljević je krajem jula, obilazeći radove na polaganju cevovoda od 200 metara, saopštio da je opština prepoznala probleme u snabdevanju vodom u određenim naseljima i da je pristupila njihovom hitnom rešavanju u saradnji sa JKP Beogradski vodovod i kanalizacija.

Deset dana pre toga obišao je cisterne s pijaćom vodom i poručio da rukovodstvo opštine čini sve da ublaži poteškoće nastale otežanim snabdevanjem vodom.

Za sada su za mnoge stanovnike vlastiti bunari i cisterne jedino rešenje. I to kada naiđu.
[ bordzija @ 17.08.2024. 15:31 ] @
Dok na rts neprekidno pada kiša u srbiji je potpuna suša!
[ Sava @ 17.08.2024. 15:37 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Sava:
Ne vidim razlog zašto bi neko lagao vremensku prognozu.


Ma Savo, zar ne kapiraš da se na ovoj temi, realno, sprdamo sa bordžijom i sličnima, koji misle da je svetski meteorološka nauka jedna velika urota protiv napaćenoga srpskoga naroda.
Merenje temperature i prognozu povezuju sa dnevno političkim temama, i slične nebuloze / budalaštine.



Ako hoćeš, pridruži se sprdnji, ali nikako ne pokušavaj da nešto normalno objasniš.
Ne, nisam to ukopčao. Temu ne pratim mnogo duboko.
Međutim, naveo sam dve opcije za mikrolokaciju i vremensku prognozu koje ja pratim i koje su ozbiljne.
[ bordzija @ 17.08.2024. 15:42 ] @
Java je sns isprdak ima ih još tu na temi koji tvrde da kiša pada bez prestanka u srbiji.
[ Java Beograd @ 17.08.2024. 16:08 ] @
Citat:
bordzija: Java je sns isprdak ima ih još tu na temi koji tvrde da kiša pada bez prestanka u srbiji.

@Sava
Vidiš da je čovek zapravo mentalno bolestan. Verovatno šetao po suncu bez šešira ili kape.
[ Sava @ 18.08.2024. 07:17 ] @
Vidim da se vi međusobno dobro poznajete. Ja sam zapazio samo par ljudi koji smisleno pišu i njih ispratim, ostale površno pogledam. Forum pratum putem maila pa ako me nešto zainteresujem otvorim. Ono što ima 7 strana nije lako ispratiti odjednom.
Znači sasvim ozbiljno sam pristupio temi.
[ bordzija @ 18.08.2024. 11:10 ] @
Danas opet kiša u Beogradu, jel nosite kišobran kada krenete negde?

[ Brawny @ 18.08.2024. 13:11 ] @
RHMZ je za danas prognozirao kišu širom Srbije.
Iz netačnih podataka slede netačno izračunate izvedene veličine pa je i prognoza pod znakom pitanja.
Do kraja dana ima još vremena pa možda i padne kiša.

Juče sam naveo primer Čačka sa "maksimalnom" temperaturom od 99.9°C i "minimalnom" temperaturom minus 30.4°C.
Iz tako pogrešno odmerenih podataka dobije se besmislena relativna vlažnost vazduha što se vidi na drugoj slici.

Kako onda prognoze mogu da budu smislene?



[ bordzija @ 18.08.2024. 18:57 ] @
Masovno laganje hmz!

Kod žene:



Kod mene:



Na termometru 🤣🤣🤣

[ Java Beograd @ 18.08.2024. 19:18 ] @
Garant AV i Brnabićka sednu uveče na dogovor "kako Ujka Bordžija da slažemo sutra za vremensku prognozu".
[ bordzija @ 18.08.2024. 23:43 ] @
To vam je od previše kokaina, svaki dan kiša potop 🤣🤣🤣
[ bordzija @ 20.08.2024. 09:37 ] @
Svaki dan lažu da non stop pada kiša, hoće li neko odgovarati za ovo?!??

[ Brawny @ 20.08.2024. 10:14 ] @
To na tvom TV je malo modifikovana RHMZ prognoza za danas.
Sve južnije od Novog Sada trebalo bi da bude u kiši munjama i gromovima.

[ ademare @ 20.08.2024. 10:15 ] @
Sto bi odgovarao ?

Jel vidis i po temi da je " Napredno " Stado Zadovoljno sa Laznom prognozom ?


Ovo je vec 3 - 4 dan da najavljuju Oluje i pljuskove !

Padala je na Kopaoniku , Zlatiboru i tako u Kursumliji . A oni najavljuju za celu Srbiju !

Za Beograd besomucno svaki dan ?

Nema nista od kise danas . Bilo je nekih oblaka oko 9 po radaru ali su se rasprsili . MOzda na Kosmaju kao vitalnom delu Beograda je pala neka kap ?


Toga se jos nisu setili , da ne mere u centru , vec da stanicu postave Ali Samo Leti na vrh Kosmaja ! Umesto da Beograd bude danima topliji od Kaira bili bi smo kao Svedska !
[ Java Beograd @ 20.08.2024. 10:27 ] @
Lažu, namerno, da ne bi morali seljacima da isplaćuju štetu.
Nahuškali su i američki AccuWeather, i ruski GisMeteo da lažu zajedno sa Vučićem.
[ djoka_l @ 20.08.2024. 10:29 ] @
@ademare
Da, to je baš super način obraćanja.
A ti si onaj koji u svojim postovima pišeš cnn1.
Stoko bez repa.
[ Java Beograd @ 20.08.2024. 10:33 ] @
Na stranu to što znamo da Ana i AV lažu Ujka Borđija i Mareta, non stop, da li možemo da definišemo: šta znači izjava "biće kiše u Beogradu"?

Da li je prognoza ispunjena (laž ili istina) ako u Železniku, u 8 uveče desetak minuta pada kiša?
Ili mora da bude potop na Terazijama, u trajanju od minimum 6 sati?



[ ademare @ 20.08.2024. 10:55 ] @
Djoka Kulturan kao po obicaju ?

Ako sam napisao " Napredno Stado " Zasto si se ti Prepoznao , ako nisi u njemu ?

A Naravno da pisem samo najgore o cnN1 jer ne volim da mi niko "ispira mozak " ! Ni CNN ni drzavni tabloidi i RTS !

Mislim svojom glavom, ne treba mi tudja da mi kaze sta je dobro .
[ ademare @ 20.08.2024. 11:15 ] @
@ Java Beograd

Svakako da svi urbani delovi grada ispunjavaju uslov . Pa i Surcin koji si pominjao pre neki dan. Tamo je aerodrom Ledine - Surcin pa tamo prognoza i treba da bude najpreciznija ?

Ali posebni gradovi tipa Mladenovac, Obrenovac , Lazarevac, sela tipa Barajevo , Grocka , Sopot i mnoga manja , planine Avala i Kosmaj, nemaju nikakve veze sa Beogradom osim u nekoj "administrativnoj " Birokratskoj podeli teritorija ?
[ Java Beograd @ 20.08.2024. 11:23 ] @
OK, slažem se. Osim u slučaju kad u prognozi kažu "Beograd i okolina"

A koliko dugo, i u kom delu dana treba da pada kiša, da bi izjava "biće kiše u Beogradu" bila istinita?
Da li je dovoljno, kako sam naveo u primeru, da 10 minuta, posle osam uveče padne kiša?
[ ademare @ 20.08.2024. 11:24 ] @
Vreme trajanja svakako nije bitno. Kao i vreme pocetka i kraja . Nije vazno sto je znak " poslepodnevni pljuskovi" moze i nocu i ujutro .

Samo da je ima


Administrativna podela Srbije na opstine je totalno Zastarela i prevazidjena ! Ona vuce korene iz Kardeljevog principa " Odumiranje drzave " sa kraja 60-tih godina proslog veka !

Po Kardeljevim idejama , drzava SFRJ je trebalo da odumire , tako sto ce svaka opstina biti Mini Drzava !

Tako su i bile ustrojene opstine sve do 90-tih ! Slovenija i Hrvatska su vratile stanje od pre 1945. kao na zapadu ! Nema opstina od 1.000 km kvadratnih ? Vec Svakih 3-4 sela se zovu opstina ! Ali to ne znaci uvecanje administracije koja je kod nas jos od Kardelja Preglomazna !

Tako je Kardeljava opstina bila mini drzava ! Svaka opstina je imala svoj Opstinski sud ! Znaci sudsku vlast ! To je u Srbiji ukinuto ne znam tacno ali negde oko 2008 da ne trazim tacnu godinu po netu pisem iz glave !

Svaka opstina je imala Skupstinu Opstine , koji se cak sastojao iz vise veca ??

Svaka opstina je imala Izvrsno vece ?? To je bio Komunisticki naziv za vladu !

Ovo i danas ima svaka opstina u Srbiji !

Osim toga svaka opstina je imala stanicu SUP-a ? Znaci tada se zvalo Milicija !

I svaka opstina , vec sam bio poceo da kucam drzava je imala svoju Vojsku ! Na cijem celu je bio opstinski Nacelnik Teritorijalne Odbrane !

Po Kardelju svaka opstina je bili mini drzava ! TO je ukinuta vecina je ostala isto .

Kao u onoj pesmi "sve je isto " samo njega nema "



[Ovu poruku je menjao ademare dana 20.08.2024. u 12:41 GMT+1]
[ Brawny @ 20.08.2024. 11:33 ] @
Dovoljno je da pored "oblačića" stave očekivani procenat realizacije prognoze.

[ bordzija @ 20.08.2024. 11:53 ] @
Citat:
Java Beograd: Lažu, namerno, da ne bi morali seljacima da isplaćuju štetu.
Nahuškali su i američki AccuWeather, i ruski GisMeteo da lažu zajedno sa Vučićem.


Nemoralni ljudi kao ti i smradikali su direktno odgovorni za porast broja obolelih i to teških slučajeva zbog dezinformacija koje širi rhmz srbije i ostali javni servisi dezinformisanja! Svi ćete odgovarati pred zakonom KAD TAD!

https://n1info.rs/vesti/cak-50...ase-mehanizme-prilagodjavanja/


[ Java Beograd @ 20.08.2024. 13:13 ] @
@bordžija
Imao si moždani udar?
To već može da objasni ovoliku količinu nebuloza kojom truješ ceo [es]
[ djoka_l @ 20.08.2024. 19:20 ] @
Citat:
ademare:
Svaka opstina je imala svoj Opstinski sud !
Osim toga svaka opstina je imala stanicu SUP-a ? Znaci tada se zvalo Milicija !
I svaka opstina , vec sam bio poceo da kucam drzava ;) je imala svoju Vojsku ! Na cijem celu je bio opstinski Nacelnik Teritorijalne Odbrane !
[Ovu poruku je menjao ademare dana 20.08.2024. u 12:41 GMT+1]


1. nije tačno
2. nije tačno
3. nije tačno

1.Sudovi su bili "opštinski" ali ne u svakoj opštini. Nego je opštinski sud mogao da ima u svojoj nadležnosti više opština. Jedna velika opština je mogla da ima opštinski sud, ali manje opštine u istom regionu su imale jedan opštinski sud. Pored toga, opština nije imala nikakve nadležnosti nad sudovima, to je bila samo teritrijalna SUDSKA nadležnost.
2. Milicija je bila opštinska, ali su postojale i federalne, republičke i regionalne jedinice i organizacije milicije.
3. TO nije bila pod komandom opštine. U opštinama su postajale službe vojnih odseka, čija je dužnost bila pre svega vođenje evidencije obveznika, pozivanje na služenje vojnog roka itd. Na primer, Vojni odsek Voždovac je bio pod direktnom komandom JNA i komandovao je TO jedinicama u Voždovcu, Barajevu i Mladenovcu. Dakle, TO jedinice su bile pod komandom JNA preko vojnih odseka, a nadležnost je bila teritorijalna i pod jedinstvenom komandom JNA. Na čelu vojnog odseka je bio komandant vojnog odseka - aktivan oficir JNA, takođe je imao i zamenika komandanta, oficira za bezbednost i druge oficire i podofcire. U opštinama su uglavnom radila građanska lica na službi u JNA i nisu nikada bili na komandnim pozicijama.
[ ademare @ 20.08.2024. 20:47 ] @
Nemam nameru da ulazim u Polemike sa Cangrizavim Starcem iz Stada !

Zao mi te je sto si ceo dan istrazivao par gluposti da bi nesto "dokazao" ?

Dokazao si se ti odavno ! Ko si , sta si i kakav si !
[ djoka_l @ 20.08.2024. 20:59 ] @
Za razliku od tebe, pišem o onome o čemu znam, ne lupam, kao ti, o onome o čemu ne znam.

Ćale mi je bio vojno lice, ja sam jedno vreme imao ratni raspored u vojnom odseku kao komandir voda veze.
Kava mi je bila pravnik, radila je u pravobanilaštvu, a i u opštini, tako da znam kakva je bila organizacija sudova.
Živeo sam u Sremskoj Kamenici, gde je bila i još uvek je polcijska škola. Znam da su tamo upućivani iz opština i da su se vraćali u opštine iz kojih su došli.

Sećam se demonstracija 1981. na KiM, znam da je Srbija tražila da se upute federalne policijske snage, jer kosovske nisu mogle ni htele da zaštite Srbe.

A, da. Da li znaš da je u bombardovanju 1999. pogođena zgrada SAVEZNOG MUPa?

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 20.08.2024. u 22:25 GMT+1]
[ ademare @ 21.08.2024. 00:17 ] @
Lepo ovo vreme , Nigde Najavljene Kise Pa se coveku brzo vrati i lepo raspolozenje !

Evo i za sutra su najavili Kisu u Beogradu ?

Bas da vidimo da li ce da Omase SVAKI put ili ce kao ona " Corava Koka " da ubodu koje zrno
[ Java Beograd @ 21.08.2024. 07:44 ] @
Citat:
ademare: Lepo ovo vreme , Nigde Najavljene Kise ;) Pa se coveku brzo vrati i lepo raspolozenje ! Evo i za sutra su najavili Kisu u Beogradu ?
Bas da vidimo da li ce da Omase SVAKI put ili ce kao ona " Corava Koka " da ubodu koje zrno :D


Kao što rekoh (ponoviću jednom, i neću više)
1. Vremenska prognoza je veoma kompleksna i složena stvar
2. Odavno traje sunovrat srpske meteorologije (nema potrebe gledati prognozu RHMZ, ali ko hoće može i to)
3. Ne valja se oslanjati samo na jedan izvor. Ja koristim tri poznata svetska: švajcarski Meteo Blue, američki AccuWeather (možda najpoznatiji na svetu) i ruski Gis Meteo

Evo kako izgleda današnja prognoza za naredne dane, od strane najsvetskijih meteoroloških organizacija.
Bitno je napomenuti da se prognoza menja tj. koriguje na svaka tri sata, već prema najsvežijim podacima / kalkulacijama.

Meteo Blue






[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 21.08.2024. u 09:11 GMT+1]
[ Java Beograd @ 21.08.2024. 07:49 ] @
Kao što se može videti, ni njihova prognoza se ne poklapa. Lažu non stop, u saradnji sa Vučićem.





PREPORUKA: (za one koji malo bolje kapiraju neke stvari, nije za one druge)

Meteo Blue ima posebnu stranicu gde prikazuje vremensku prognozu prema različitim numeričkim meteo-modelima.
Prognoza se naravno razlikuje, u zavisnosti od toga koji se meteo-model uzima u kalkulaciji

https://www.meteoblue.com/sr/v...d0%b1%d0%b8%d1%98%d0%b0_792680

Konačna prognoza su uprosečene vrednosti, a korisniku je omogućeno da u prosek uvrsti / ne uvrsti kalkulaciju po nekom od modela.

Meteo Blue ima i prelepu stranicu sa meteorološkim kartama, sa prikazanim najrazličitijim meteo-podacima: temperatura, vetar, atm. pritisak, rel. vlažnost, satelitski snimak, meteo-radar, čitav niz "morskih izveštaja" i tako dalje.

Evo primera sa temperaturom:
https://www.meteoblue.com/sr/v...~auto~2%20m%20above%20gnd~none


Temperatura je naravno lažna, jer meteorološki sateliti lažu non-stop, u saradnji sa Vučićem, samo da seljacima ne bi isplatili štetu, i još da bi napakostili napaćenome srpskome narodu.
Za temperaturu svakako konsultovati Ujka Bordžu, on zna bolje, jer ima onaj kineski termometar koji je okačio ispred vrata.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 21.08.2024. u 09:05 GMT+1]
[ dejanet @ 21.08.2024. 08:34 ] @
Ima tu nekoliko nivoa, kako dolazimo do vremenske prognoze:

- centri koji obradjuju meteo podatke i generisu prognozu (USA serveri, u glavnom)
- provajderi oni placaju centrima za data, a zatim preprodaju data preko api-ija
- aplikacije (mobile, desktop, web), placaju provajderima za api pristup. Apps cesto imaju i svoje servise koje vuku data od provajdera i beleze aktivnost korisnika.

Apps nude free tier i pretplatu. Takodje Apple i Google placaju provajderima za neki low tier za svoje uredjaje.

Kao kod vecine takvih servisa, za dzabe varijantu provajderi i apps idu na maksimalno smanjenje troskova, a to znaci cesto i masovno kesiranje data, kako u apps, tako i kod prvajdera ili servisa koji opsluzuju apps, znaci na svim nivoima.

Pravo "kurvanje" krece kada je navala za vremenskom prognozom, obicno pik leta ili zime. Upravo i tada su podaci najmanje tacni jer je kesiranje data maksimalno, cesto bezobzirno, na svim novoima. Verujem da se svesno ide i na netacne podatke, zarad smanjenja troskova, posebno za free opciju.

Ono sto je meni nejasno da li nasa meteo sluzba ima pristup "usa centrima" ili ovim provajderima. Mozda imaju pristup na konto razmene data iz nasih stanica a povlace prognozu koju generise super komp + ai.

Dalje, vezano za nase sns klosarske medije, davno sam primetio da Kurir, Infor, Novosti, Politika... guraju vremensku prognozu na prvu stranu, ono "Vazna vest..", "Hitno.." i sl.

Jasno je da u nasim medijima ima manipulacije, posebno kod ekstremnim temperaturama kada je potrebno radnike pustiti kuci i sl. Moguce je da ima manipulacije na drugim nivoima..








[ Java Beograd @ 21.08.2024. 09:19 ] @
Citat:
dejanet: guraju vremensku prognozu na prvu stranu, ono "Vazna vest..", "Hitno.." i sl.

Haos u Srbiji! Temperaturni šok! Važno upozorenje za građane! Opasnost preti!
[ kosmopolita @ 21.08.2024. 09:22 ] @
Dobio sam ovakav link:

https://www.meteoblue.com/en/w...ecast/multimodel/avala_serbia_...

sa brojem na kraju linka.

Valjda je bila neka procena temperature u delu koji je mene zanimao.
Nisam proveravao kako se to koristi.
[ ademare @ 21.08.2024. 10:35 ] @
Iako se ovde drvilo po temi da @ Bordzija - pokretac teme Fantazira , da ne postoji zakon kojim drzava ima bilo kakvu obavezu prema Poljoprivrednicima , do kvaziduhovitog umetanja licno AV i sada predsednice parlamenta u ovu celu price , kao njih dvoje se "zaverili" i slicno , na kraju ce ispasti da ta Bordzijina prica i nije bas tako kako se tvrdi Samo Lupetanje ?

https://n1info.rs/biznis/naps-...-pomoc-spremni-smo-na-protest/


Poljoprivrednici i njihova udruzenja najavljuju da ce traziti "pomoc" - drugim recima , novac od drzave za pretrpljene gubitke usled ovih Obilnih Kisa ?

Na kraju to je i nekako logicno i videlo se iz aviona ?

Od koga ce da traze Novac nego iz Drzavne kase ?

[ djoka_l @ 21.08.2024. 12:17 ] @
Citat:
dejanet:
Ono sto je meni nejasno da li nasa meteo sluzba ima pristup "usa centrima" ili ovim provajderima. Mozda imaju pristup na konto razmene data iz nasih stanica a povlace prognozu koju generise super komp + ai.


Ono što ja znam, to je da nacionalne meteorološke službe "kupuju" podatke sa satelita. Ne znam da li to ide po principu nekog članstva, ali u zavisnosti od količine para, postoji nekoliko "nivoa" meteo podataka. Razlikuju se po rezoluciji i po površini za koju se traže podaci.
Osim što meteo podaci sitnije rezolucije više koštaju, takođe su za sitniju rezoluciju potrebni snažniji kompjuteri da sažvaću podatke.
Znam da je moja firma svojevremeno išla na neki tender (nismo dobili posao, išli smo na lot za softver), a ono što je bilo navedeno da kupuje RHMZ bilo je prilično napredno za to vreme, ali nije bio baš vrhunski superkompjuter.
To je bilo pre više od 20 godina, ko zna kakva je situacija sada i da li ja nabavljano nešto novije u poslednje vreme.
[ bordzija @ 21.08.2024. 12:45 ] @
Dobro smo preživeli ovu prošlu nedelju pljuskova, kiša i potopa ako se vučić i lažovizija rts pitaju.

Problem su ovi nesrećnici što ne shvataju da SVE aplikacije i tv prognoze vuku LAŽNE podatke koje plasira rhm srbije na tržište i time ugrožava javno zdravlje građana i indirektno uništava čoljoprivredu i stočarstvo! I treba poljoprivrednici da se pobune kao u francuskoj i da zatrpaju skupštinu i poslanike BALEGOM!

A botovu mogu i dalje da filozofiraju i izmišljaju svedoci smo vremena u kome vučić kontroliše i klimu! Bolesno da bolesnije ne može biti!
[ Java Beograd @ 21.08.2024. 13:01 ] @
Citat:
ademare:
Iako se ovde drvilo po temi da @ Bordzija - pokretac teme Fantazira , da ne postoji zakon kojim drzava ima bilo kakvu obavezu prema Poljoprivrednicima , do kvaziduhovitog umetanja licno AV i sada predsednice parlamenta u ovu celu price , kao njih dvoje se "zaverili" i slicno , na kraju ce ispasti da ta Bordzijina prica i nije bas tako kako se tvrdi Samo Lupetanje ?

https://n1info.rs/biznis/naps-...-pomoc-spremni-smo-na-protest/

Poljoprivrednici i njihova udruzenja najavljuju da ce traziti "pomoc" - drugim recima , novac od drzave za pretrpljene gubitke usled ovih Obilnih Kisa ?
Na kraju to je i nekako logicno i videlo se iz aviona ?
Od koga ce da traze Novac nego iz Drzavne kase ?

Ceo taj članak treba sagledati realno. Na CNN1 je naravno sve to tendenciozno napisano sa akcentom na "protesti".
Ja nemam pojma kakvo je to udruženje poljoprivrednika (NAPS) i koliko uopšte različitih "udruženja poljoprivrednika" postoji. 2 - 5 - 200 ili 500?!?
Najavili da će da traže pomoć!? Pa OK. Nekog seljaka neka firma tuži za kintu. Pa OK. Mislim, wtf? 99% informacija je da je šljiva rodila dobro, kao retko kad, samo na CNN1 piše da je "propolovljen rod"

Da li država treba duradi nešto? Pa treba, naravno. I kad autoprevoznike udari nevolja (slučaj covid i karantin) država treba duradi nešto.
A poljoprivreda je najvažnija privredna grana Srbije, i naravno da država ima obavezu, i to ne jednu, prema poljoprivrednicima.



Ali, lupetanje ostaje lupetanje. Merenje količine kapi kiše i etikecija mene da sam "SNS isprdak" od strane Ujka Bordžija zato što sam konstatovao da je u Surčinu bilo kiše.
Fanataziranje je da politički režim aktivno učestvuje u smišljenim dezinformacijama u vezi vremenske prognoze u šta Ujka stvarno veruje. Ali, pazi, on u to stvarno veruje.
Lupetanje je da je iko ikome finansijski odgovoran zarad nedovoljno tačne, uopštene, vremenske prognoze.



Dobra stvar je da tema nije 100% sprdnja sa Ujkom, jer ima više forumaša sa kojima može da se vodi kvalitetna diskusija, i naravno da se nešto nauči.




[ ademare @ 21.08.2024. 13:09 ] @
Bilo je jacih reci nego sto bi trebalo od strane skoro svih pa i sa moje !

To naravno ne bi trebalo da se dogadja ali eto , rec po rec , provokacija po provokacija pa se napise nesto sto ne bi trebalo !

Najbolje bi bilo kada bi tema mogla da se nastavi bez toga ubuduce , naravno svako da iznosi svoje misljenje ali na umeren nacin ?
[ kosmopolita @ 21.08.2024. 14:29 ] @
Interesantno bi bilo da protestuju ispred RHMZ.

Interesantno i da neko ne pita koja je maksimalna temperatura na kojoj PC moze da radi.

Jedan lik kaze da mu "kancelarija" ima i do 32C. Nisam pitao ali mora da mu tada ne radi PC.
[ bordzija @ 21.08.2024. 16:18 ] @
Java spremaj kišobran inače ćeš cediš gaćeeeeeee naprdnjače

https://www.blic.rs/vesti/beog...renje-4-dela-srbije-na/nsq0wky


[ bordzija @ 21.08.2024. 16:28 ] @
Za ovoliku dozu laži i širenja dezinformacija i panike morao bi glavni i odgovorni urednik da odgovara pred zakonom.
[ Doktor Hlad @ 23.08.2024. 17:18 ] @
Citat:
Java Beograd:meteorološki sateliti lažu non-stop, u saradnji sa Vučićem, samo da seljacima ne bi isplatili štetu


Izvinjavam se sto upadam, nisam procitao celu temu ali imam jedno pitanje vezano za ovo.

Vec duze vreme slusam kako "objavljuju laznu temperaturu (nizu od stvarne) kako ne bi morali da isplacuju odstetu". Ali niko da objasni sta to tacno znaci (svi samo ponavljaju kao papagaji).

Nisam pravnik ali moje vidjenje stvari je da "odstetu" isplacuje onaj ko je stetu napravio onome ko je stetu pretrpeo. E sad, u ovom slucaju se slazem da zbog visoke temperature mogu da postoje osobe ili pravna lica koja su pretrpela stetu i oni spadaju u one "kojima je steta ucinjena". Ali ne shvatam ko je u toj situaciji onaj "ko je stetu napravio"?
[ kosmopolita @ 23.08.2024. 17:56 ] @
https://www.paragraf.rs/propis...lementarne-druge-nepogode.html

Na ovom gore linku je zakon o elementarnim nepogodama.

Suština je da ko pretrpi štetu ima pravo na pomoć i obnovu.
Ne pominjem se uopšte temperatura ili nisam pažljivo čitao.
[ ademare @ 23.08.2024. 18:00 ] @
Naravno da niko nema zakonsku obavezu da nikome isplacuje bilo sta .

Ali nece valjda seljaci da se zale Sv. Petru ili ko je vec odgovoran za vremenske prilike

Tako da uvek traze pare od drzave, a vlast posto 99% ljudi sa sela glasa za vlast da im nesto itd.

Objavio sam na prosloj stranici tekst clanka da ce traziti "pomoc" ! Znaju i oni da nemaju pravo na "odstetu " !
[ bordzija @ 23.08.2024. 19:15 ] @
Odšteta ili pomoć može da se tumači na više načina kako kome odgovara, suša je elementarna nepogoda koju ova vlast na sve načine pokušava da isfabrikuje. Ovo je tipično kriminalno ponašanje države u kriznim situacijama kao što su poplave i suše.

Isto kako pomažu i obnavljaju kuće posle poplava tako treba da pomognu seljacima sa dopremanjem vode za stoku kako ista nebi pocrkala.

Isto kako država ne kopa kanale za odvodnju tako ne kopa ni za dovodnju tako da ili poplavi ili presuši. Ne može država da ignoriše obaveze jer će završiti kao francuska kraljica.
[ bordzija @ 23.08.2024. 19:21 ] @
Nama u ponedeljak menjaju brojila ceo dan a najavili su +35 što znači i +39 stepeni. Retardirana srbija.
[ ademare @ 23.08.2024. 21:32 ] @
A znas kako. Posle onih Silnih Kisetina , koje su Danima Padale , po 4-5 dana nedeljno ! Stalne Oluje , pljuskovi itd. kako je i najavljivao RHMZS , red je da malo to stane , da ogreje sunce !

Od Stalnih Kisa je postalo neizdrzivo, pa da malo sunce sve to i zasusi
[ bordzija @ 24.08.2024. 17:00 ] @
Tačno tako java će da nam dobije upalu pluća od silnih padavina i nevremena red je da nas ogreje sunce ko ljude :)

[ bordzija @ 26.08.2024. 17:12 ] @
Danas OPET kiša 🤣
Gde java nestade sigurno se bori sa poplavama 🤣

[ Java Beograd @ 27.08.2024. 07:11 ] @
Citat:
bordzija:Java spremaj kišobran inače ćeš cediš gaćeeeeeee naprdnjače
Citat:
bordzija:Tačno tako java će da nam dobije upalu pluća od silnih padavina i nevremena red je da nas ogreje sunce ko ljude
Citat:
bordzija:Gde java nestade sigurno se bori sa poplavama


Vidim uzeo si javu u usta, pa ti prija, samo uvlačiš, ne izvlačiš. Neka te, prija i meni.
[ Brawny @ 27.08.2024. 12:06 ] @
Da kiša pada ne bi tolike šume po Srbiji bile u požaru.

Ipak danas zaista očekujem kišu tako da će Vučić dobiti priliku da izadje iz frižidera i zalegne pred WEB kamere hvaleći se da je baš zahvaljujući njemu obuzdana vatrena stihija.
[ ademare @ 27.08.2024. 12:45 ] @
Ne znam odakle si ali na sajtu RHMZS-a je u Podne u 12 casova pisalo da u Beogradu pada sitna kisa ?? Jedino u Srbiji !

Naravno nikakvu kap kise nisam ni video ?

Verovatno opet negde po Kosmaju, Lazarevcu i Obrenovcu palo par kapi ?

Tako da po njima oni su vec "ispunili " svoju prognozu za " Beograd " ?
[ Java Beograd @ 27.08.2024. 13:44 ] @
Sad, ako ja kažem da je oko podneva kod Sajma padala kiša, Ujka će da me proglasi da sam ćetnik.
[ djoka_l @ 27.08.2024. 14:09 ] @
Na Novom Beogradu isto padala kiša.
[ ademare @ 27.08.2024. 15:17 ] @
Izgleda da kisa voli ravnicu

Ovde kod mene na Brdovitom delu Beograda - Nista ! Ni kap. A nema od mene do Kosutnjaka i glavnog RHMZS-a vazdusnom linijom ni 1 km ! Malo je manja nadmorska visina jedno 50-tak metara !
[ bordzija @ 27.08.2024. 16:39 ] @
Jedino kaplju klima uređaji sa fasada možda to doživljavaju kao kišu ovi iz rhmz? 🤣

Naravno da nema nikakve kiše i da cela srbija gori besne požari.
[ Shadowed @ 27.08.2024. 17:23 ] @
Citat:
ademare: Izgleda da kisa voli ravnicu ;)

U Novom Sadu nije bilo kise.. Ni ne secam se vise. Dva meseca, rekao bih.
[ bordzija @ 27.08.2024. 17:43 ] @
Tako je bilo pre par godina kao kiša će svaki dan, temp 39° pa suseljaci na kraju izašli i blokirali puteve :)
[ Java Beograd @ 28.08.2024. 06:34 ] @
Gde? U Kroaciji? Pevali "dodole"?
I jel' pala kiša nakon blokade puteva?
[ bordzija @ 28.08.2024. 09:16 ] @
Pale pare od države.

Zahvaljujući neprekidnim kišama koje najavljuju javs i rhmz trenutno gori oko 200 požara širom srbije:

https://nova.rs/vesti/hronika/...mo-i-moze-da-nas-kosta-zivota/

[ bordzija @ 29.08.2024. 20:31 ] @
Jel neko primetio koncept vremenske prognoze u srbiji? Svaki dan prognoziraju +35 i jake pljuskove i nevremena :)
[ Java Beograd @ 30.08.2024. 06:29 ] @
Citat:
bordzija:Jel neko primetio koncept vremenske prognoze u srbiji? Svaki dan prognoziraju +35 i jake pljuskove i nevremena :)
Il' si lud, il' si glup, il' ne kapiraš piktograme na vremenskoj prognozi, ili previše gledaš Kroacija vremenske izveštaje.


[ bordzija @ 01.09.2024. 05:53 ] @
Vidite samo ovu ravnu liniju dnevne temperature mora da im je dresirani majmun u hmz crkao ili pobegao 🤣

[ bordzija @ 03.09.2024. 10:38 ] @
RHMZ izbacio novu lažnu prognozu za septembar

RHMZ izbacio veliku prognozu za septembar i tačno znamo kad se pozdravljamo s letom (brže nego što smo se nadali)

Obećavaju kišu! 🤣
[ ademare @ 03.09.2024. 12:50 ] @
U pravu si. Ja nisam ni gledao skoro, tu dugorocnu, jer je prosla izasla pre 10 Dana ! I trebala je da vredi naravno 30 dana ! A oni vec sada revidiraju ?

Ovih 5 dana na pocetku Prepisu od 5-dnevne koja je priblizna u smislu ako je i Pogresna , bice Tacna "jer mi prognoziramo, mi merimo, pa cemo da nastelujemo koliko treba " !

U prosloj onoj od pre 10 dana tek oko 20-tog je trebala temperatura da padne na oko 30-29 stepeni , sada vec imamo i 26-27 ? Nocu ledenih 13 ?


Fantazijska prognoza. Ali ako su konzumenti(stado) zadovoljni Laznom prognozom sto im kvariti srecu na 36 stepeni u hladovini u Beloj drvenoj kucici ?

Sad da bude postena anketa, 99 % Idiota ce da izjavi da se sve posteno meri ?
[ Java Beograd @ 03.09.2024. 13:46 ] @
Citat:
ademare: ... jer je prosla izasla pre 10 Dana ! I trebala je da vredi naravno 30 dana ! A oni vec sada revidiraju ?

Potpuno pogrešno razmišljaš! Potpuno pogrešno.

Ne pravi se prognoza jednom, pa ona kao treba da "vredi" 30 dana. Nije to devizni kurs narodne banke, pa da je zakucan ceo dan.

Prognoza se izrađuje i publikuje više puta dnevno, za narednih: 3 sata, 6 sati, 12 sati, dan, sedmicu, mesec, ili već kako god neko praktikuje.
Naravno, mesečna prognoza izdata (na primer) danas u 10:00 i danas u 11:00 se takoreći ni po čemu ne razlikuje.
Ali, trosatna prognoza može (a i ne mora) značajno da se razlikuje.



Vremenska prognoza ovima koji lade jaj ca po ceo dan ne znači ništa, osim da kmeče: kme, kme po forumima.

Nasuprot takvima, vremenska prognoza je izuzetno važna pre svega profesijama kao što su pomorci, piloti i slično.

Kad neki trajekt kreće iz Atine za Krit (na primer) u 14:30 - koju vremensku prognozu kapetan gleda? Jučerašnju prognozu za danas, koja "treba da vredi"? Jok sine. Ne.
Ne gleda ni onu prognozu "danas za danas" koja je izdata u 09:00. Njega zanima prognoza izdata u 12:00 za naredna 3, 6 i 12 sati (koliko već traje plovidba).
I ne samo to. Nego već u 15:00, u toku plovidbe, dobija novu prognozu koja je opet napravljena za narednih 3, 6 i 12 sati.
Jer, u 16:00 mu je mnogo važnija prognoza napravljena u 15:00 nego ona napravljena u 12:00.



Dakle, šta smo naučili?
Vremenska prognoza ne "vredi" onoliko za koliki je broj dana napravljena, nego "vredi" dok se ne izradi i publikuje nova. Tada ovu staru baciš i zaboraviš.
Onda gledaš novu, ažurnu prognozu, i opet "kme, kme, lažu me" pišeš na forumu.
[ Java Beograd @ 03.09.2024. 14:00 ] @
Možda se pitaš (ako čitaš moj post s namerom da nešto naučiš): Zašto? Zašto ne naprave prognozu 1. u mesecu, za ceo mesec, i onda su mirni? Laganica. Opušteno.

Pa zato što se svaka prognoza pravi sa definisanom verovatnoćom, koja je sve manja kako se proteže u budućnost.

A iskustveno se došlo do toga da se samo prognoza za naredna tri sata može smatrati da je 100% tačna, ili bar 99% tačna.
Već sledeći duži vremenski period, tj. prognoza za 6 sati biva podvrgnuta reviziji, već posle tri sata.


Obrazi pažnju na vremensku prognozu sa Meteoblue sajta. Obrazi pažnju na ovo zaokruženo.
Prvo to pogledaš, a tek onda "kme, kme, lažu me" pišeš na forumu.



Dakle, današnja prognoza (3.sep) sa sledeći utorak tj. 10.sep ima verovatnoću tačnosti 20%
Ali, ako na istom sajtu, posle 5 dana, tj. 8.sep. pogledaš šta su prognozirali za 10.sep. videćeš nešto sasvim drugo.
Zašto? Pa zato što čika laže non stop.
[ Java Beograd @ 03.09.2024. 14:11 ] @
Evo i prognoze za kišu. Pogledaj!

Piše: "trenutna" prognoza. I proteže se u narednih 40 minuta. Ne više.

Sad, jbg, malo je nezgodan dan. Trenutno smo u jakom anticiklonu, visok pritisak, niska relativna vlažnost vazduha, nigde oblačka. Pa slika i nije nešto.



[ ademare @ 03.09.2024. 14:35 ] @
Ne znam sta da ti napisem a da to bude tebi zadovoljavajuce ?

Ne moras ti svakako nista Mene da Ucis !

Ja se naravno amaterski kao Hobijem bavim proucavanjem klime i vremenskih prognoza 40 godina !

Cak sam svojevremeno imao i statisticke modele koje sam sam pravio vezano za prognozu ! Jednostavno to je oblast koja me uz jos neke posebno zanima, ali iskljucivo kao Hobi ! Druge dve oblasti su svakako Istorija, i kompjuteri. Kako na forumu ima jos ljudi koji su poznavaoci kompjutera, tako se jos nije nasao na forumu niko ko ima delic znanja iz Istorije koje ja imam ! I to ne ono skolsko znanje sto nije Istorija od te do te godine , vec proucavanje odnosa i relacija dogadjaja i ljudi !

Da se vratimo na prognozu !

Imas profesionalce koji idu po Televizijama, kao "cuveni " sada vec penzioner Nedeljko i koji ima zadatak da od poslednjih nekoliko godina Ubrzanog Ekstremnog zagrevanja i bitne promene Klime u Srbiji cak i geografski , Umiruje Stado pricama da to nije Nista ! Da je sve O.K. i normalno !


Ima dobar vic o tome i time bih zavrsio ovu pricu :

Odvela uciteljica djake Pericinog odeljenja na obliznju farmu da deca grada upoznaju i uzivo vide domace zivotinje !

Pita Uciteljicu jedan malisa : " Uciteljice sta je ono " i pokazuje na Bika koji je u tom trenutku imao Erekciju !

" Nije to nista Deco " kaze Uciteljica !

A mali Perica kaze djacima oko sebe : " kakva je K*urva ova nasa uciteljica , kada joj onoliki kod Bika nije Nista " !
[ bordzija @ 03.09.2024. 23:07 ] @
Odmah vidiš da lažu vremensku prognozu stoji 39 iako je svuda 45 i kada prođe taj dan oni na par sati revidiraju da je bilo 43 a onda opet vrate da je bilo 39 zagarantovanih.

Po prognozama svaki drugi dan je padala kiša i bilo nevremena a niko vido kap kiše tri meseca.
[ ademare @ 03.09.2024. 23:18 ] @
Znas sta je jos sumnjivo ?

To sto kada je do pre 7 dana bilo kao danas Zvanicno 36 stepeni , u Beogradu nije mogla da padne u ponoc ispod 30 !

Tada je opet Zvanicna prica bila da je Beograd "Toplotno ostrvo" da beton i asfalt upijaju toplotu i da nocu ne moze da se ohladi itd.

U zadnjih 7 dana "isto " bude 36 stepeni Zvanicno, ali nocna nije vise u ponoc 30 vec je kao sada 25 stepeni ??

Znaci odjednom Beograd nije toliko toplotno ostrvo, Naprasno je Beton i asfalt prestao da upija toplotu i da je nocu otpusta i ostale Baljezgarije ?


Ili pre 7 dana nije bilo tih Zvanicnih 36 , vec je bilo 41 u toj istoj beloj kucici , samo je saopsteno 36 ?

A kada je bilo saopstavano da je 39, u stvari bilo 44 ?
[ Shadowed @ 03.09.2024. 23:53 ] @
Citat:
bordzija:prođe taj dan oni na par sati revidiraju da je bilo 43 a onda opet vrate da je bilo 39 zagarantovanih.


Sto uopste objavljuju tih 43? Sto ne stave odmah 39?
[ Java Beograd @ 04.09.2024. 07:02 ] @
Citat:
ademare:Ja se naravno amaterski kao Hobijem bavim proucavanjem klime i vremenskih prognoza 40 godina !
Cak sam svojevremeno imao i statisticke modele koje sam sam pravio vezano za prognozu ! Jednostavno to je oblast koja me uz jos neke posebno zanima ...

Pa kako se onda iznenađuješ što je posle 10 dana izrađena nova mesečna prognoza?!
[ ademare @ 04.09.2024. 08:35 ] @
RHMZS je uveo ovo sto danas vidis pre 40-tak dana !

https://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/beograd.php

Pre toga je decenijama pravio "dugorocnu " prognozu na sasvim drugim principima i menjao ju je svakih 15 dana FIKSNO !

Nema potrebe da ti objasnjavam koje je metode koristio do pre 40-tak dana jer nisi ni bio svestan Promene !

Ovo novo menja Proizvoljno pa je prvi put objavljena nekog bezveznog datuma tipa 19. a uvek je decenijama bila objavljivana 1 i 15 .

Takodje se ispostavilo da trajanje Nove "prognoze" nema fiksni karakter vec je prva trajala mesec dana , druga 10-tak ?


Ako to Ne znas , tako neki osnovni podatak, da je doslo u RHMZS pre 40-tak dana do bitnih izmena, kako mislis time da osporis ono sto sam napisao koliko vremena detaljnije nego obicni ljudi posvecujem pracenju "prognoze" ?


Jesi li Vidovit , ili imas skrivenu kameru pa znas kako i koliko godina intezivno posmatram vremenske fenomene i "prognozu " ?
[ Java Beograd @ 04.09.2024. 09:26 ] @
Ma pusti RHMZ. Zašto to uopšte i gledaš? Odavno smo zaključili da je nastupio sunovrat srpske meteorologije.

Više puta sam ostavljao linkove na nekoliko najvećih, najjačih, najažurnijih svetskih meteoroloških agencija.

To su meteo-agencije koje rade sa savremenim, moćnim modelima predviđanja, sa moćnim računarima koji mogu da izvrše kalkulacije po zadatim modelima.
Agencije koje imaju on-line komunikaciju sa meteo-satelitima i tako dalje i tako dalje.

To valja gledati, pratiti, čitati. Ostavi se RHMZ-a.

[ ademare @ 04.09.2024. 09:41 ] @
Podaci se suvise razlikuju da bih mogao tek tako da prihvatim cak i najcuvenije sajtove tipa :

https://weather.com/

https://www.accuweather.com

Prvo i osnovno o tome smo i pisali u ovoj temi je Merenje ! Niko u Srbiji osim RHMZS-a ne meri Temperaturu po Pravilima Svetske Meteorolske Organizacije !

Niko nema one bele drvene kucice itd.

Samo jedan mali primer koji sam napisao sinoc da je u ponoc RHMZS objavio da je temperatura u Beogradu 25 stepeni !

Weather.com je objavio u isto vreme da je temperatura u Beogradu 22 Stepena !!

Accuweather da je spoljna temperatura 20 Stepeni ?!?

Gde i sta oni mere i kako ?

Google mape na primer koriste podatke sa sajta Weather. com. Ne znam da li je to Googlov sajt ?

Pre jedno 10-tak dana slucajno sam gledao mapu , i pise na svakom mestu i Temperatura ! Tada je bio jedan od ovih vrelih talasa , kako nazivaju , mada bih ja rekao da talas ne postoji vec smo za sada konstantno u njemu !

I sta vidim pise Nis 20 stepeni , Thunderstorm, kisa ??

Pogledam na RHMZS imaju ove automatske koje se azuriraju svakih 10 minuta , U Nisu tada bilo 30+ stepeni , ni kapi kise nije bilo vlaznost bila neka minimalna oko 30 % , da je padala kisa tog dana bar u nekom periodu bi vlaznost morala da skoci ali nista ! Totalna budalastina doticnog najcuvenijeg Sajta !

Accuweather puno smanjuje temperature !

Mogu da garantujem da Beograd nijedan dan u Avgustu maksimalna dnevna nije bila ispod 31 stepen a da su sve Noci bile "Tropske" tj. da temperatura nije padala ispod 20 stepeni, cak i ta dva dana kada je izmerena najmanja temperatura od 31 stepen u Avgustu .

Na tom sajtu postoji Mesecni pregled vremena , gde je temperatura u Beogradu bila jednog dana 28 stepeni i slicne fantazije , a noci bilo je dosta onih koje nisu tropske ??

Potpuno Neupotrebljiv sajt !
[ Java Beograd @ 04.09.2024. 10:05 ] @
Ne znam, naravno, koje podatke koriste.
Moguća su dva izvora: sa terena tj. RHMZ i preko meteoroloških satelita. Treće je da prikazuje kalkulisanu vrednost.

Aplikacije na mobilnom telefonu, na neki način, prikazuju lokalnu temperaturu ma gde da se nalaziš. Dal' je Bgd, dal je Deliblato ili Prijepolje.
Koliko sam uspeo da do sada zaključim, mobilne app uzimaju podatke ili sa servisa Weather.com ili AccuWeather.
U mnogim mestima postoje merne stanice, ali u mnogima ne postoje, pa se onda zaključuje da ili se uzima kalkulativna vrednost, ili se uzima očitavanja sa satelita.

Evo primera sa MetoBlue. Imaš temperaturu za svaku pojedinačnu tačku. A merna stanica, naravno ne postoji za svaku tačku.



[ Java Beograd @ 04.09.2024. 10:11 ] @
Ali svejedno, ovde se još od prve poruke mešaju dve stvari: trenutna očitavanja i prognoza za naredni period.

Meni je bordžija smešan sa izjavom "lažu vremensku prognozu". Jer, prognoza ne može biti "lažna". Prognoza može biti dobra ili loša, ali uvek ima neku verovatnoću.

Teoretski, može biti manipulacije podacima sa automatskih mernih stanica, i to može biti da "Vučić laže", ali naravno, i to je presmešno.
[ mpman @ 04.09.2024. 10:21 ] @
Ovde se mešaju privatni sajtovi koji rade kako rade i pružaju svoje usluge koje možeš, a i ne moraš da koristiš i nacionalni hidrometerološki zavod čiji je rad strogo regulisan. Možeš da veruješ ili ne veruješ RHMZ-u, ali to ti je što ti je i on je zapravo u ovoj državi jedini merodavan izvor ovih informacija. Bar za sada, a verujem da će tako uvek i biti jer svakao stranac neće ulagati ogromne količine novca da postavlja merne stanice u Borči i na Ovčaru da bi ti imao tačnu informaciju u stepen koja realno ne služi ničemu jer nije merodavna ako ne dolazi od RHMZ-a kad može da na ovaj već postojeći način da daje dovoljno tačne rezultate za svakodnevnu upotrebu.

Što se tiče pljuskova, oni su lokalnog karaktera. I to jako lokalnog. Recimo, ovde kod mene je pljusak pao na deo grada, a drugi deo grada ga nije video. To što ti ne vidiš kišu, to ne znači da je nije ni bilo.
[ Java Beograd @ 04.09.2024. 10:44 ] @
Nema razloga da iko postavlja merne stanice po Srbiji osim RHMZ. Jer, to što izmeri RHMZ, to se preko komunikacijskih kanala deli sa celim svetom, i svako ovlašten ima podatke sa automatskih mernih stanica u Srbiji.
Isto je tako i u drugim državama. Svako svakom šeruje meteo-podatke.

Ali, kažem, automatska merna stanica nije jedini izvor podataka. Meteo-sateliti, na osnovu očitavanja refleksije infra crvenih zraka, takođe imaju podatak o temperaturi na površini.
[ Tameyo @ 04.09.2024. 17:29 ] @
Podaci sa automatskih meteoroloških stanica su pod znakom pitanja.
Na primer za automatsku stanicu Baroševac - Kolubara danas je "zabeležena" minimalna temperatura od 0°C u šta je teško poverovati.
Na dijagramu kretanja temperature tokom dana vidi se nagli pad temperature nešto pre 6 ćasova u iznosu od oko 18°C.
Izgleda da je merni uredjaj neispravan.
Koliko neispravnih uredjaja ima ne znam ali ih ima.
Nije nikakav izuzetak da su prognoze oćajne.

[ dejanet @ 04.09.2024. 18:00 ] @
Mi pricamo o mernim stanicama kao da su u pitanju nuklearni reaktori.

Pre 25 godina sam nosio sat koji je izmedju ostalog merio atm. pritisak i temperaturu, crtao grafike i na osnovu njih predvidjao eventualnu promene vremena.
[ Java Beograd @ 05.09.2024. 08:54 ] @
Citat:
Tameyo:Na dijagramu kretanja temperature tokom dana vidi se nagli pad temperature nešto pre 6 ćasova u iznosu od oko 18°C.
Izgleda da je merni uredjaj neispravan. Koliko neispravnih uredjaja ima ne znam ali ih ima.
Nije nikakav izuzetak da su prognoze oćajne.


Nije ovo nikakav problem, i čak veoma jednostavni algoritmi lako uočavaju greške u očitavanju i koriguju ih.
[ bordzija @ 05.09.2024. 13:37 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
bordzija:prođe taj dan oni na par sati revidiraju da je bilo 43 a onda opet vrate da je bilo 39 zagarantovanih.


Sto uopste objavljuju tih 43? Sto ne stave odmah 39?

To im je bio neki bag da im pobegne prava temperatura pa su posle to rešili. Tu mi se upalila lampica da lažiraju merenja a samim time i vremenske prognoze.
[ bordzija @ 05.09.2024. 13:43 ] @
Citat:
Java Beograd: Ma pusti RHMZ. Zašto to uopšte i gledaš? Odavno smo zaključili da je nastupio sunovrat srpske meteorologije.

Više puta sam ostavljao linkove na nekoliko najvećih, najjačih, najažurnijih svetskih meteoroloških agencija.

To su meteo-agencije koje rade sa savremenim, moćnim modelima predviđanja, sa moćnim računarima koji mogu da izvrše kalkulacije po zadatim modelima.
Agencije koje imaju on-line komunikaciju sa meteo-satelitima i tako dalje i tako dalje.

To valja gledati, pratiti, čitati. Ostavi se RHMZ-a.


Džabe ti to kada i oni vuku lažirana merenja temperature koje radi rhmz srbija i na osnovu toga kreiraju potpuno pogrešne prognoze kao i svi ostali.

To jasno vidiš ako je temp 45 a oni izmere 39 i stoje iza toga iako je bila 45. Nekada su menjali predviđenu temp a sada je brtonirana laž.
[ bordzija @ 05.09.2024. 13:51 ] @
Dakle zašto se pojavljivala na kratko prava temperatura zato što im je problem pravio automatski sistem merenja koji je najavljenu temperaturu revidirao na dan i dan kasnije. Zato se pojavljivala stvarna temperatura dan kasnije kiju je pacov iz rhmz ispravljao ručno i vraćao na lažnu temperaturu.

Tu mi je bilo odmah jasno da rhmz laže i do 10 stepeni.
[ bordzija @ 06.09.2024. 09:06 ] @
Opet masovno lažu, danas potop 🤣

[ ademare @ 06.09.2024. 09:59 ] @
Najverovatnije ce se ispostaviti kao jos jedna Lagarija ?

Na sajtu Weather.com trenutna sansa za padavine je 0 % ?

U 13:00 je takodje 0 %, da bi u 16:00 porasla na 1 % !

U 19:00 raste na 5 % i to je to , posle opada . U 22:00 je opet 1 % , kasnije pocinje Subota ! Mada je i u subotu u 01:00 takodje 1 % .

Vremena su naravno orjentacioni preseci.
[ bordzija @ 06.09.2024. 10:11 ] @
Hevo sad ponavljaju ko papagaji da su MOGUĆI pljuskovi popodne 🤣 nemam barometar da pogledam 🤣 nemaju ni oni 🤣
[ kosmopolita @ 06.09.2024. 10:36 ] @
Nema potrenbe proveravati sta kazu.

Tvrdim da danima jos nece biti kise. Krenule su klimatske promene i vrucine i sad moze samo da se prognozira kliko dana jos nece biti kise.

Ne da prognoziram nego tvrdim da do sledeceg vikenda nece biti kise. Gde kisa nije kad malo prsne tu i tamo nego mora da bude pljusak duzi od sat vremena na terazijama.
[ bordzija @ 06.09.2024. 13:20 ] @
Kiše neće biti još mesec dana sigurno jer je takva afrička klima prema tome treba saditi banane i kokose sledeće godine možemo da budemo lideri u regionu :)

Ali treba biti svestan da vučić kontroliše klimu u srbiji i to debelo naplatiti prvom prilikom.
[ Shadowed @ 06.09.2024. 22:48 ] @
Ne znam za Beograd ali u Novom Sadu pada!

Da su mi nekad rekli da cu se radovati kisi...
[ kosmopolita @ 07.09.2024. 05:20 ] @
Citat:
kosmopolita:
Nema potrenbe proveravati sta kazu.

Tvrdim da danima jos nece biti kise. Krenule su klimatske promene i vrucine i sad moze samo da se prognozira kliko dana jos nece biti kise.

Ne da prognoziram nego tvrdim da do sledeceg vikenda nece biti kise. Gde kisa nije kad malo prsne tu i tamo nego mora da bude pljusak duzi od sat vremena na terazijama.


Ne znam za terazija i koliko je trajalo ali pošto mi je sve pokislo kroz otvorene prozore priznajem da sam izneo pogrešnu tvrdnju :)
[ ademare @ 07.09.2024. 10:16 ] @
Sinocna kisa je zaobisla Beograd. To je bio neki talas koji je dosao iz HR.

Ovi iz RHMZS uz sve kompjutere Nisu mogli da procene pravac kretanja oblaka , pa su oni posle S. Mitrovice skrenuli na sever i isli pravcem Novi Sad - Sombor , pa na Zapad Zrenjanin - Kikinda .


Medjutim bez ikakvih najava se formirala verovatno lokalna oblacnost i Kisa je padala nevezano sa tom sinocnom u Beogradu negde od 6:30 i do oko 8:00 Nisam gledao na sat.

Ali to je Subota, ne najavljeni Petak.


Po njihovim laznim Najavama ovo je trebalo u Masti i Fantaziji da bude jedno od Najkisovitijih leta , a u stvarnosti je nevidjena Susa !

Pre ovoga u Beogradu je kisa padala 2. i 3. Jula !

Bilo je 20-tak Laznih najava u ovom periodu ! Za period od 65 susnih dana.
[ bordzija @ 07.09.2024. 10:40 ] @
Da stvarno za ovih nekoliko meseci sam skroz obnevideo od silnih najavljenih non stop padavina pa me iznenadio jutarnji pljuskić! Naravno do sada je sve suvo ko barut ali je rashladilo par stepeni. Komšija stari znalac kaže pusti te lažove iz rhmz gledaj kakva je najava kiše u bukureštu pa dva dana unazad i eto ti prognoze! 🤣
[ Java Beograd @ 07.09.2024. 12:06 ] @
Citat:
Shadowed:
Ne znam za Beograd ali u Novom Sadu pada!


Možda ti se samo učinilo.
Ko smo ti i ja da neodgovorno tvrdimo da pada kiša, ako su poznati klimatolozi sa sigurnošću neke stvari utvrdili?


[ kosmopolita @ 07.09.2024. 13:02 ] @
Hvala na ubrajaju u poznate koimatologe :)