[ Nebojsa Milanovic @ 06.09.2024. 17:48 ] @
Čudi me da ovo niko nije pomenuo, jer obzira što ga neki danas osporavaju (ne ulazim koliko opravdano, što se mene tiče to ne računam), bio je jedna od najvažnijih figura moje mladosti.

Neka mu je večna slava i hvala!









[ Nedeljko @ 07.09.2024. 14:36 ] @
Živ je Bora, umro nije dok je srpstva i Srbije!

Boro, vojvodo!

Bio je zaista veliki autor, a i čovek.
[ Nedeljko @ 07.09.2024. 14:39 ] @




[ ademare @ 07.09.2024. 15:08 ] @
Ta neka osporavanju izjavljaju oni koji su politicki ostrasceni. Sa jedne strane ti ljudi zameraju Bori "nacionalizam" a ujedno podrzavaju bilo koji nacionalizam osim srpskog ?

Drugi su navodni protivnici sadasnje vlasti, koji mu zameraju pevanje na predizbornim mitinzima.


Ali Genijalnog pesnika i muzicku Legendu niko ne moze da ospori po tom nepolitickom pitanju !

Evo i mojih par omiljenih :






[ miki069 @ 07.09.2024. 19:58 ] @
Prvi albumi su bili baš, baš dobri.
Po meni, poslednji od tih vrhunskih je bio Ujed za dušu iz 1987-me godine. Možda i najbolji.
Posle je opao kvalitet.
[ Nebojsa Milanovic @ 07.09.2024. 20:05 ] @
Prva tri albuma su biblija ex-YU muzike, bukvalno svaka pesma je izvrsna.

Nakon toga nije svaka, ali i na svakom kasnijem albumu ima odličnih manje poznatih pesama, na primer:




[ miki069 @ 07.09.2024. 20:10 ] @
Pogledaj dom svoj anđele je izabrana za pesmu decenije u periodu od 1980. do 1990. godine.
Ne samo u Srbiji, već je glasala cela bivša SFRJ.
Beogradski radio 202, Zagrebački radio 101...
U ukupnom zbiru glasova slušalaca je pobedila.
[ MajorFatal @ 08.09.2024. 23:36 ] @
Da bila je pesma decenije :)

(polu)Dokumentarni film traje samo 3 i po sata pa ko voli:

[ Nebojsa Milanovic @ 09.09.2024. 01:34 ] @
[ ademare @ 09.09.2024. 22:21 ] @



Za Djuru i one koji svugde vide samo nacionalizam i politiku.

Ja ovde vidim samo zahebanciju !
[ B3R1 @ 10.09.2024. 02:04 ] @
Bio je faca ...

Kada sam tek stigao u Amsterdam bukvalno svaki stih te Borine pesme mi je bio pred ocima. Covek je fantasticno opisao taj grad u svojoj pesmi.

[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2024. 10:34 ] @
Hahaha, zasto nam je pala na pamet ista stvar :-)
[ ademare @ 10.09.2024. 11:42 ] @
A ova vam nije pala na pamet


[ djoka_l @ 10.09.2024. 12:03 ] @
Ja sam od Čorbe kupio prva tri studijska albuma i prvi koncertni. Takođe i njihov pvi singl, zato što pesma sa B strane nikada nije završila na albumu (on i njegov BMW).
Već od Buvlje pijace sam prestao da kupujem, to je prvi album koji me je razočarao.

Kad je Bajaga otišao, slušao sam ono što je on izdavao.
[ Nebojsa Milanovic @ 10.09.2024. 12:07 ] @
Praktično identično važi i za mene, Bajaga je takođe neverovatan, Ali Bora ima svoje visoko mesto.
[ MajorFatal @ 10.09.2024. 12:10 ] @
Nazad u veliki prljavi grad je odlična, isto izašla na singlu, i nikad ni na jednom albumu, ali jeste na nekim kompilacijama desetak godina kasnije ..


[ Nebojsa Milanovic @ 10.09.2024. 13:36 ] @
Vrhunska pesma!
[ Nebojsa Milanovic @ 10.09.2024. 22:05 ] @
Tema je očišćena od trolovskog đubreta i otvorena za elemente opusa Bore Đorđevića





[ Nedeljko @ 11.09.2024. 12:19 ] @




[ Nebojsa Milanovic @ 11.09.2024. 21:52 ] @
Legendarni prvi singl "Lutka sa naslovne strane"



Ništa manje legendarna, a malo poznata pesma sa B strane tog singla

[ Nedeljko @ 11.09.2024. 22:17 ] @
[ miki069 @ 11.09.2024. 22:36 ] @
Nisam kompetentan za muziku.
Najbolje otpevane stvari od strane Bore, po meni su:

1. Svirao je Dejvid Bovi.
2. Amsterdam.
3. Priča o Žiki Živcu.

Gledao sam samo kvalitet vokala. Ne kvalitet pesme.
Voleo bih da se organizuje glasanje za najbolju.
Mogu i drugi predlozi.

Ovo je za deo RndRool.

Inače "Kad hodaš ne zastajkuješ..." je iznad svih.
[ Nebojsa Milanovic @ 11.09.2024. 23:42 ] @
Bora je odlično pevao.

Nije u rangu Zdravka i Bebeka koji su prva klasa, ali u kategoriji odmah iza njih.

Još jedna manje poznata pesma:


[ Java Beograd @ 12.09.2024. 12:49 ] @
Bora je nesumljivo bio veliki autor. Ipak, mislim da se 90% njegovog stvaralaštva, originalnih ideja, pesama tekstova završava s albumom "Buvlja pijaca" iz '82 kad je Bora imao otprilike 30 godina. To šta je imao u sebi, to je dao publici do tada.

Da me neko ne shvati pogrešno: imao je dobre pesme i posle '82, ali već znatno ređe.

Nije ovo ništa čudno i retko, jer najveći procenat autora, na svetskom nivou "otpeva svoje" posle nekoliko albuma u mladosti.

Bora krajem 80-tih se okrenuo političkim / nacionalnim / nacionalističkim temama. Što mnogima nije prijalo.

Ja ću da ga pamtim po pesmama sa prva četiri albuma.
[ mjanjic @ 12.09.2024. 14:57 ] @
Imao je genijalnih tekstova i kasnije, sećam se i pre možda 10 godina ili tako nešto, kako je u jednoj emisiji otvorio neku sveku A6 formata ili čak manju i krenuo da recituje, mislim da je bilo nešto rano ujutru, tipa sa onim Markom i Darkom ili tako nešto, ostao mi TV uključen pa sam se budio oko 4-5 ujutru i onako u polusnu slušao program.

Da je imao energije i više saradnika, ko zna šta bi još od tih tekstova završilo uz odgovarajuću muziku i bilo objavljeno, ovako, ko zna koliko tih stihova će ostati neobjavljeno (ima nekih koji tvrde da je običan stihoklepac, ali nije lako ni to biti kad se uzmu neke teške teme).


Meni je žao što u ovoj državi mnogi drugi umetnici budu zapostavljeni i nikada ne privuku pažnju šire publike, kao što je slučaj sa čuvenim maestrom harmonike Bojanom Jovanovićem, koji je završio akademiju "Gnjenesih" u Moskvi i tamo radio dugo godina.
Sećam se da sam za 7 dana zakašnjenja saznao da je preminuo čuveni majstor klarineta Boki Milošević.

Jeste da Bora pripada potpuno drugom žanru, da ga sluša daleko šira publika, posebno kad su u pitanju mladi i svi oni koji su bili mladi kad je Bora započinjao karijeru i bio na vrhuncu popularnosti sa "Ribljom čorbom", ali ponekad ide na živce kad tabloidni mediji pričaju o nekoj tragediji kad su u pitanju popularni muzičari kao što je bio Bora ili npr. glumci i druge medijske ličnosti, a kad su u pitanju ništa manje kvlalitetni i važni umetnici, to prođe uz možda jedan naslov i već sledeći dan bude zaboravljeno.
[ ademare @ 12.09.2024. 17:19 ] @
Uopste nije vazno da li o nekome pisu tabloidi ili ne . Druga stvar je nazalost vaznija , sto neke umetnike ne pamti niko jer su bili prevashodno pozorisni glumci ili balet, opera itd.

Filmski glumci su za nezaborav jer su filmovi sacuvani, a pozorisne predstave i ako nesto ima snimljeno to nije dostupno sirokoj publici iz meni nepoznatih razloga !


Bora i Riblja corba nece biti zaboravljeni cak i da tabloidi ne pisu nista o tome !

Jedan Toma Zdravkovic je danas popularniji nego dok je bio ziv poslednjih godina ! I drugi veliki umetnici . Zahvaljujuci Youtubu danas ih slusaju ne samo "starci" vec i oni koji se nisu ni rodili kada su oni stvarali !
[ MajorFatal @ 13.09.2024. 11:38 ] @
Te imali, te slušali, te kupovali ... na sunce sa kolekcijama ako ste ih sačuvali .. ovo je šta je ostalo od moje .. kad sam počeo da slušam muziku ploče su već počele da odlaze u fade out, tako da kasete ...
[ madamov @ 13.09.2024. 12:22 ] @
Citat:
MajorFatal:
Nazad u veliki prljavi grad je odlična, isto izašla na singlu, i nikad ni na jednom albumu, ali jeste na nekim kompilacijama desetak godina kasnije ..




Ako se dobro sećam, snimljena je kad je Bora skoknuo na odsustvo iz JNA za jednu noć.
[ Nedeljko @ 14.09.2024. 14:32 ] @
[ Turmen @ 17.09.2024. 09:44 ] @
Hvala mu za pesme, političarenje mu nije trebalo, ali koji god bili njegovi politički stavovi, ostaće zapisano da mu je svaka pesma na prva četiri albuma (do Buvlje Pijace) antologijska, a da mu je svaki album do Koza Nostre u najmanju ruku dobar.

I svirao sam i pevao njegove pesme sa svojim bendovima i ako bude prilike nastaviću.

Za mene su on i Balašević najbolji pesnici na ovim prostorima, na stranu ću ostaviti pojedine političke i sociološke stavove sa kojima se nisam slagao.

Citat:
na sunce sa kolekcijama ako ste ih sačuvali


Ploče, CDovi, kasete su mi na placu, slikam čim dođem do njih.
[ Turmen @ 17.09.2024. 09:49 ] @


Meni je ova omiljena.

[ Turmen @ 17.09.2024. 10:13 ] @


Još jedna i neću više.

I naravno legendarna "u Dva će čistači odneti đubre" kao uvodna špica još legendarnijeg filma
[ MajorFatal @ 17.09.2024. 14:45 ] @
Citat:
Turmen:
Hvala mu za pesme, političarenje mu nije trebalo, ali koji god bili njegovi politički stavovi, ostaće zapisano da mu je svaka pesma na prva četiri albuma (do Buvlje Pijace) antologijska, a da mu je svaki album do Koza Nostre u najmanju ruku dobar.


Otprilike, ali nije ga samo političarenje zeznulo, rat, sankcije, devastacija ekonomije, tad niko nije živeo normalno, internet pušten 96, mp3 format smišljen, i on sam se žalio da ima deset albuma u koje su mnogo i ozbiljno uložili, uključujući produkciju u Londonu, a neko sve zapakuje na 1 cd i prodaje za sto dinara na pijacu. Vreme muzičkih albuma je verovatno nepovratno prošlo.

A i što se tiče političarenja nije mnogo pogrešio, do rehabilitacije četničkog pokreta bi došlo kad tad, borili su se zajedno sa partizanima na početku rata, spasavali savezničke pilote pred kraj, nije baš da su trebali biti izjednačeni sa ustaškim pokretom i sličnim, kao u partizanskoj istoriografiji.

Setio sam se treće pesme koja škripi, ne znam naslov, stihovi idu: Danas nema mleka, danas nema hleba, zato jedi go*vna možda tako treba, danas nema mleka, danas nema hleba, lipsavam ko pas, ali tako treba ... Sve bi bilo u redu da nije reakcija na neku ondašnju kad smo upoznati sa demokratijom i parlamentarizmom besomučnom kampanjom stranke sps sa beskonačnim ponavljanjem s milošević zaštitio Kosovo, tako treba! Pesma jednostavno ne funkcioniše danas, kao tad kad si znao na šta konkretno misli, na slogan "tako treba".