[ bakara @ 09.09.2024. 20:24 ] @
Vec neko vreme me zanima ova tema, o kojoj nisam uspeo da sakupim nikakve korisne informacije.

Posto verovatno i u vasem naselju ima dosta novih zgrada (necemo o legalnosti istih ovde) i obicno se one nalaze spojene na staru vodovodnu infrastrukturu, koje se ne nadogradjuje.

Ja sam recimo odmah pored glavne ogromne vodovodne cevi ali sam svedok da ipak svake godine imam sve manji pritisak.

Ako ja imam manji pritisak u kuci, kako onda imaju dobro snabdevanje vodom ovi u stanovima u tim novim zgradama, njima je dobar pritisak a nije mi poznato da su oni vukli neke nove cevi.

Poznato mi je sta je to hidropak, hidrofor i slicne stvari, ali mislim da oni nisu primenjivi za stambene zgrade.

dakle kako je reseno snabdevanje vodom stambene zgrade sa vise spratova?


Molim bez politickih konotacija, ovo treba da bude cisto tehnicka diskusija!
[ djoka_l @ 09.09.2024. 21:12 ] @
Kada sam živeo u bloku 61, znam da je do 16. sprata voda mogla da stigne prirodnim padom, a samo za 3 poslednja sprata 17-19 trebala je pumpa. Kada nije bilo struje, nije bilo ni vode na poslednja 3 sprata.
A evo šta su uadili u komšiluku:
https://www.suncokret.org/2021...atili-vodu-na-visoke-spratove/
[ optimizator @ 09.09.2024. 21:41 ] @
Mani se Đoko tih smart kuća,...gde će bakara sve to sad da uglavi.
Bakara, naravno da ti hidrofori, hidropaci i ostali aci nisu primenljivi u stambenoj zgradi, jer treba posebna prostorija za njih zbog buke, ili u podrum, ali treba instalacija do tebe...
Evo ovo ugradi kod sebe u stanu gde ulazi glavna cev i to je to.
[ bakara @ 10.09.2024. 10:33 ] @
Na tim slikama se bas i ne vidi lepo sta je tu uradjeno i kako je reseno snabdevanje u zgradi, mene zanima tehnicko resenje.

Na ovoj slici primecujem eksanzacioni sud od 50litara koji na prvobitnom resenju nije postojao i nije mi jasno kako on moze da stabilizuje pritisak u stambenoj zgradi gde ima bar 30 kupatila.

Citat:
optimizator
Evo ovo ugradi kod sebe u stanu gde ulazi glavna cev i to je to.


Znam za to, ali kada sam se raspitivao o tim stvarima kod distributera receno mi je
da jedino scala 2 radi posao, to je ovo:
https://product-selection.grun...oducts/scala/scala2?tab=models

To je inverterska pumpa, kosta oko 90k, ali opet ne verujem da tako nesto moze da resi snabdevanje vodom stambene zgrade od nekoliko spratova, ona je namenjena za individualna domacinstva, a cak i ovi sto to distribuiraju ne umeju da objasne tehnicku stranu i kako to radi.

Stambena zgrada bi po meni morala da ima neki veci bafer kao rezervoar sa vodom ili slicno, ili neku vrstu mocne inverterske pumpe, a to nisam imao prilike nigde da vidim kako izgleda, niti su postojale inverterske pumpe u starim stambenim delovima grada.
[ ademare @ 10.09.2024. 12:02 ] @
Kod mene u zgradi ne postoji nista sto bi penjalo vodu. Ali to je 4 sprata i potkrovlje. Jos na Brdovitom delu Beograda na glavnoj trasi vodovoda .

Znaci ima dosta zgrada koje su iznad mene . A imas i vodotornjeve tipa onaj u Kosutnjaku.

Plus u brdima Julinog brda citao sam da su pravljeni rezervoari ? Nisam ulazio u detalje .

Tako da ce pre biti instalacija za udzericu, a izgradjena zgrada od 40 stanova na tu staru instalaciju !

U mojoj blizini postoji Nelegalni Soliter od 10 spratova !

I nema problema jer su ostale zgrade pravljene ne kao danas , vec u doba kraja Socijalizma tj kraj 80-tih , pocetak 90-tih . Ona masovna izgradnja, a ne kao danas gde "investitor" pravi jednu zgradu ?


Znaci promer cevi za udzericu a sada ima mnoga stanova na toj cevki. Ne verujem da ista moze da resi taj problem osim stavljanje pravih cevi koje imaju kapacitete za tu zgradu !

Tu je poseban problem ako je to napravljeno u "Aleji udzerica" pa i glavna cev je za 10 udzerica, sada ima ko zna koliko zgrada sa stanovima? Pa ni glavna cev nije kakva treba da bude ?
[ bakara @ 10.09.2024. 15:53 ] @
Nije kod mene takva instalacija, ja sam direktno na glavnom magistralnom vodu, cevka je tu bar 300 ili 500mm pa je pritisak znacajno opao, pogotovo uvece na spratu je slab pritisak.

Kontam da je zbog mnogobrojnih novoizgradjenih zgrada koje se prikljucuju, a ironija je sto one nemaju nikakav problem sa pritiskom zato sam i pokrenuo ovu temu jer me zanima kako je to reseno kod stambenih zgrada.
[ veselinovic @ 11.09.2024. 05:14 ] @
Bakara,
vec si nadosao do rjesenja, a to je pumpa i frekventni pretvarac sa PID regulacijom.
Pumpe su relativno male ( reda velicine kao flasa vode od 5 litara), a kako ima frekventni regulator( invertor) nema potrebe za velikim ekspanzionim posudama, tako da sve stane u mali prostor.
Pumpa je skoro necujna i rijetko radi u fulu - jedino kad je vise slavina istovremeno otvoreno.
Mi smo u maloj zgradi ( samo 4 sprata) imali problem ljeti vec na 3. spratu.
Ugradili pumpu i rijesili problem.
Cijene svega - pumpa + radovi je reda velicine 3000 Evra.

Nevezano za pitanje, visocije zgrade imaju dva cjevovoda i dvije pumpe ( ili samo jednu zavisi od pritiska )
Do recimo 7 sprata ide bez pumpe ( ili pumpa sa manjim pritiskom -recimo 5 bara) a preko ide druga pumpa sa pritiskom 7-8 bara.
Svakih 10 m visine je oko 1 bara ( atm), tako da ako imas zgradu od 20 spratova - nekih 50 metara,
razlika pritiska u prizemlju i na vrhu je nesto preko 5 bara. Sto znaci da ako zelis na vrhu imati 3 bara dolje ce biti 8 , a to je vec mnogo.
[ mjanjic @ 11.09.2024. 11:35 ] @
Zbog starosti cevi čak je i poželjno da u svakoj većoj zgradi postoji takva pumpa, jer ako bi svi imali dovoljan pritisak vode, pitanje je koliko bi stare cevi mogle to da izdrže, pa bi svaki dan bilo pucanja cevi, raskopavanja ulica da se zakrpi i sl. Ovako, samo "ponekad ponegde" pukne neka cev.
Problem je i to što se možda ne ugrađuju ventili koji blokiraju ili anuliraju povratni pritisak kod naglog zatvaranja slavine/baterije, pa još ako se to desi u više stanova i više zgrada i dođe taj povratni hidroudar sa više lokacija se sabere na nekom mestu, pucanje cevi na starom delu vodovoda je neminovno.
[ bakara @ 11.09.2024. 20:21 ] @
@veselinovic

lepi si objasnio tehnicku stranu...
Znaci i zgrade ipak imaju neku vrstu hidroforskog snabdevanja vodom, ove novije verovatno male inverterske pumpe a one starije verovatno pumpe sa ekspanzacionim sudovima koje nisam nikada imao prilike da vidim.

ali svakako sada razumem da izgradnja dosta zgrada i njihovo prikljucivanje na postojecu vodovodnu mrezu itekako ima uticaj na vodosnabdevanje u naselju jer oni onda remete prirodni tok vode u cevima i prakticno isisavaju vodu iz njih.
[ test1234 @ 13.09.2024. 01:10 ] @
Ja sam u zgradi od 13 spratova u bloku 45 N. Bgd i ove godine smo ugradili pumpu jer ovi na poslednjim spratovima već nekoliko godina nisu imali vode u letnjim mesecima. E sad šta će biti kad svi ugrade pumpe.
[ kosmopolita @ 14.09.2024. 07:01 ] @
Živim u zgradi sa manjim brojem spratova i na višem sam spratu.
Pre neku godinu sam prvi put imao priliku da vidim instalaciju u prizemlju.
Prečnik cevi je mnogo veći nego što sam očekivao.
Mogu da pretpostavim da je na većem broju spratova još veći.

Isto to onda važi i za zgrade ili kuće u nizu.
Odnosno sad tek shvatam o čemu pričaju kad govore o "divljim" priključcima i manjku vode.
[ bakara @ 15.09.2024. 21:03 ] @
Citat:
test1234:
Ja sam u zgradi od 13 spratova u bloku 45 N. Bgd i ove godine smo ugradili pumpu jer ovi na poslednjim spratovima već nekoliko godina nisu imali vode u letnjim mesecima. E sad šta će biti kad svi ugrade pumpe.

Imas li neku fotku te instalacije?