[ jovajovic100 @ 20.09.2024. 00:05 ] @
Da je Srbija normalna država ovaj lik ne bi sedeo u svojoj fotelji ni sat vremena posle ove besramne izjave

[ MajorFatal @ 20.09.2024. 01:19 ] @
Za uvredu ne znam, verovatno uvek može gore, ali mislim da ugrožava bezbednost ljudi takvim izjavama, 1 kokošije jaje ima oko 150 kcal, 2 imaju 300 kalorija, to nije dovoljno za ceo dan, szo preporučuje minimum 600 kalorija dnevno za odraslu osobu, da ne bi došlo do neuhranjenosti i smrti od gladi, u normalnim uslovima unosi se oko 2000 kalorija dnevno, ljudi koji rade na teškim fizičkim poslovima i do 6000 kalorija.

Da, trebalo bi da podnese ostavku, ili da ga smenimo.
[ mjanjic @ 20.09.2024. 08:11 ] @
Šta ima u njegovim prodavnicama ne za 11 dinara, nego za 1.100,00 dinara?

Ništa gore nego kad bogati počnu da pričaju o tome sa koliko malo para može da se preživi, nešto kao na osvoj slici:

Izvor: https://economicsociology.org/...-greed-is-hurting-the-economy/
[ kosmopolita @ 20.09.2024. 08:27 ] @
Ademare je sve market zajedno svrstao u kartel koji pravi multi monopol ili neki sličan termin.

Meni ovaj gore odgovara bas tom opisu, a vlada pokušava da im uvali robu sa manjim cenama.
[ Shadowed @ 20.09.2024. 08:30 ] @
Citat:
MajorFatal: szo preporučuje minimum 600 kalorija dnevno za odraslu osobu, da ne bi došlo do neuhranjenosti i smrti od gladi


Moze li link do ove preporuke?
[ Turmen @ 20.09.2024. 10:18 ] @
Citat:
MajorFatal: Za uvredu ne znam, verovatno uvek može gore, ali mislim da ugrožava bezbednost ljudi takvim izjavama, 1 kokošije jaje ima oko 150 kcal, 2 imaju 300 kalorija, to nije dovoljno za ceo dan, szo preporučuje minimum 600 kalorija dnevno za odraslu osobu, da ne bi došlo do neuhranjenosti i smrti od gladi, u normalnim uslovima unosi se oko 2000 kalorija dnevno, ljudi koji rade na teškim fizičkim poslovima i do 6000 kalorija.

Da, trebalo bi da podnese ostavku, ili da ga smenimo.


Onaj koji svoju ishranu i kalorije bude prilagođavao savetima nekog polupismenog političara i treba da rikne. Prirodna selekcija.

A to što neko ko verovatno ždere kavijar po restoranima, govori da je ljudima dovoljno "dva jaja", a narod to glasa i veruje - govori dosta i o tom narodu.
[ Ulfsaar @ 20.09.2024. 11:47 ] @
Današnji čovek apsolutno nema razloga da se plaši neuhranjenosti. Treba naprotiv da se plaši insulinske rezistencije i šećera, a oni su povezani sa previše "redovnim" krkanlukom.
Ni dan dva bez ikakvog unosa hrane s vremena na vreme ne treba da bude za brigu. Primena ovakvog režima bi pogodovala čak i izvesnom, a sve većem broju dece, nažalost.

Danas je pristupačnost hrane već uveliko takva da nema više te namirnice koja bi posebno unapređivala zdravlje, a nedostupna je. To što mnogi traže preko leba pogaču je druga stvar.

Ovo nema veze sa trenutnom vlašću čiji je ministar pripadnik. To je jednostavno svetski trend, s obzirom na ukupni naučno-tehnološki razvoj. I neka druga politička opcija kod nas imala bi sličan učinak.


[ Java Beograd @ 20.09.2024. 11:58 ] @
Zavisi koji čovek.
Mi, koji imamo računare, smart mobilne, plaćamo internet konekciju od mnogo giga, i smaramo se beskrajno forumašeći na svakojake teme po ceo dan, mi treba da se čuvamo gojaznosti.
Ali, nismo mi realnost Srbije.
[ MajorFatal @ 20.09.2024. 12:29 ] @
Citat:
Shadowed: Moze li link do ove preporuke?


Ne može.

... Ali tačno kao da sam znao da ćeš se javiti. Ne može jer si pre nekog vremena ničim izazvan poželeo da mi kažeš da je 90% onog što pišem glupo i ružno, pa bi cenim, i neki link sa verovatnoćom 90% procenio za glup. Ne može i jer smo ovaj razgovor već vodili, i rekao ti odakle mi ta informacija. Evo potsećanje:

https://www.elitemadzone.org/t506527-5#4001635

Imaš tu i berija koji navodi kuru za mršavljenje od 1200 kcal i pride rad, šetnje, verujem da sa 600 kcal ne mora da se umre od gladi ako se ne radi, ali bi osoba verovatno bila prilično neuhranjena.

Citat:
Turmen: Onaj koji svoju ishranu i kalorije bude prilagođavao savetima nekog polupismenog političara i treba da rikne. Prirodna selekcija.


Pa ne može polupismen političar da bude ministar, ili bar ne bi trebalo, ne može polupismen da nastupa na javnom servisu i daje pogrešne savete, ču mene ne može, mislim - ne bi trebalo. Riknuće nam cela nacija, ne ako budemo slušali takve savete, nego što takvi obitavaju na za to nepredviđenim mestima. I mora da snosi odgovornost za svoje reči, ili da se ispravi, i izvini auditorijumu.

Citat:
Ulfsaar
Ni dan dva bez ikakvog unosa hrane s vremena na vreme ne treba da bude za brigu. Primena ovakvog režima bi pogodovala čak i izvesnom, a sve većem broju dece, nažalost.


Čovekov organizam je žilav, kad političari dovedu naciju na prosjački štap i poniženje, često umeju da kažu "Nikad niko nije umro od gladi", nije, al da bi umro od gladi morao bi da ne jedeš ništa oko 40 dana. Na žalost u Srbiji u 21 veku smo imali i slučajeve smrti od gladi, neki baka i deka, i drugi majka i sin sa posebnim potrebama, zaboravljeni od svih, umrli od gladi. Bio je onaj jedan lokalni političar koji se hvalio dijetom gde 30 dana ne jedeš ništa i smršao 20 kg, sledeći mesec sve vratio. Sve to ne opravdava nazovi ministra, nelegelnim sredstvima i postupcima dospelim tu.
[ jovajovic100 @ 20.09.2024. 13:03 ] @
[ MajorFatal @ 20.09.2024. 13:13 ] @
Ma .. ne postoji reč koju bih izgovorio za njega a da nije uvreda, pa ću se uzdržati .. važi i za veći deo aktuelne administracije ...

Evo za mr Shadowed: Za odraslu osobu koja samo leži u krevetu i ništa ne radi (na primer tokom nekog lečenja) preporučuje se minimum 1150 kalorija dnevno za osnovne funkcije organizma. Dijete sa manje od 800 kalorija dnevno se "ne preporučuju", ali i dalje ima i takvih, i još uvek se ne umire od gladi .. cenim da oni iz who znaju šta pričaju jer se brinu i o onima iz Sudana koji stvarno umiru od gladi, i koji dobijaju minimalna sledovanja hrane dnevno. Dosta njih su deca pa je možda zato pogrešio gospodin koji je naveo 600 kcal dnevno, ako si beba treba ti oko 150 kalorija dnevno, deca 600, odrasli 2000 ...

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.worldgastroenterology.org/UserFiles/file/guidelines/obesity-english-2011.pdf



chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://openknowledge.fao.org/server/api/core/bitstreams/62ae7aeb-9536-4e43-b2d0-55120e662824/content
[ Shadowed @ 20.09.2024. 14:04 ] @
Pogresno si shvatio to sto si citirao.
[ MajorFatal @ 20.09.2024. 14:29 ] @
Pa objasni mi na koji način sam pogrešno shvatio?
[ Shadowed @ 20.09.2024. 16:14 ] @
Prvo, to nije SZO.
Drugo, 1150kcal za BMR dnevno je prilicno sumnjiv podatak, pogotovo sto uopste ne pravi razliku izmedju zena i muskaraca a ta razlika definitivno postoji. Generalno se prosek za muskace uzima 2000kcal a za zene 1600kcal.
Trece i najbitnije (ono sto si pogresno shvatio), cak i ako uzmemo 1150kcal/d kao ispravan podatak, nisi uzeo u obzir da je dokument o gojaznosti i da se dijeta odnosi na privremeni rezim ishrane za gubitak tezine a ne za dugorocni nacin ishrane. I u samom citatu pise da ce i 1000kcal/d dovesti do gubitka telesne mase (kao i bilo koji kalorijski deficit). Ishrana od 800kcal/s (ili 600 koliko si ti ocenio kao minimum) bi te ubila posle nekog vremena. To vreme zavisi od kolicine masnog tkiva koje imas kao i od makronutrijenata u to malo hrane koju konzumiras.
[ MajorFatal @ 20.09.2024. 17:35 ] @
Citat:
Shadowed: Prvo, to nije SZO.


Prvo, drugi link koji sam dao ispod slike jeste szo, pa tu možeš da se detaljnije informišeš, ako te tema zanima, i ako imaš strpljenja ..



Citat:
Drugo, 1150kcal za BMR dnevno je prilicno sumnjiv podatak, pogotovo sto uopste ne pravi razliku izmedju zena i muskaraca, a ta razlika definitivno postoji. Generalno se prosek za muskace uzima 2000kcal a za zene 1600kcal.


Jer muškarci češće rade teške fizičke poslove, a žene češće imaju više naslaga sala, te lakše plivaju, a vole da budu šlank, pa da im učinimo ...

Citat:
Trece i najbitnije (ono sto si pogresno shvatio), cak i ako uzmemo 1150kcal/d kao ispravan podatak, nisi uzeo u obzir da je dokument o gojaznosti i da se dijeta odnosi na privremeni rezim ishrane za gubitak tezine a ne za dugorocni nacin ishrane. I u samom citatu pise da ce i 1000kcal/d dovesti do gubitka telesne mase (kao i bilo koji kalorijski deficit). Ishrana od 800kcal/s (ili 600 koliko si ti ocenio kao minimum) bi te ubila posle nekog vremena. To vreme zavisi od kolicine masnog tkiva koje imas kao i od makronutrijenata u to malo hrane koju konzumiras.


Što se tiče gojaznosti mislim da si se ti žalio na probleme sa telesnom masom, ja sam to zbog tebe linkovao :) Što se tiče umiranja posle nekog vremena, ne piše tako, piše ispod 800 "nije preporučljivo", i da je "potreban medicinski nadzor", to znači da osoba tako može da ugrozi/naruši svoje zdravlje, eventualno i umre.

... Što i jeste bila moja primedba na savete nazovi ministra ...
[ B3R1 @ 20.09.2024. 17:46 ] @
Sta se lozite? Covek je lupio u sekundi. Brzi jezik od pameti ... mada je postojanje tog drugog u njegovom slucaju upitna stvar. Jer je dao jos jednu izjavu u kojoj pokusava da se izvadi. Covece, reci: lupio sam, pogresio sam. Ljudi smo. Ko radi, taj i gresi.

Ali neeee ... nego: nisam ja, znate, tako mislio, nego sam hteo da kazem ...

Ma cuti, bre, sine ... pametniji si kada cutis!

Uzgred ... u regex notaciji:

(d) (^1|[02-9]1)$ - JAJE, DETE, DRVO
(b) ^[2-4]$|[2-9][2-4]$ - JAJETA, DETETA, DRVETA
(c) ([2-9]*[5-9]|1[0-9])$ - JAJA, DECE, DRVEĆA

Broj DVA zadovoljava regularni izraz (b) ... znaci - DVA JAJETA, ne DVA JAJA ... ministre. :-)))
[ kosmopolita @ 20.09.2024. 18:00 ] @
Bio je večeras u oku na RTS-u i na pitanje o izvinjenju je rekao da neće :)
Jer to nije poenta nego lapsus ili tako nešto :)
[ Shadowed @ 20.09.2024. 18:57 ] @
MajorFatal, eto, i posle se duris kad kazem da pises gluposti (vecinom)..
[ MajorFatal @ 20.09.2024. 19:25 ] @
Citat:
Shadowed: MajorFatal, eto, i posle se duris kad kazem da pises gluposti (vecinom)..


Šta ima da se durim, ja sam ti se zahvalio za te lepe reči, jedino da preporučim da mi se malo manje obraćaš ili nikako, sa verovatnoćom od 90% za glupost na tvoja pitanja najverovatnije može da se desi da te zatrpam glupostima. Inače pokazao sam ti da 1. dokument jeste szo, 2. objasnio zašto se drugačije gleda na žene i muškarce po pitanju kilaže, i 3. citirao da ne piše "umiru" nego "nije preporučljivo", na sve to tvoj argument je "eto vidiš" .. vidim :)

Citat:
B3R1: Sta se lozite? Covek je lupio u sekundi. Brzi jezik od pameti ... mada je postojanje tog drugog u njegovom slucaju upitna stvar. Jer je dao jos jednu izjavu u kojoj pokusava da se izvadi. Covece, reci: lupio sam, pogresio sam. Ljudi smo. Ko radi, taj i gresi.


Prilično sam uveren da imaju celu službu zaduženu za distrakciju, skretanje pažnje sa ozbiljnih problema koji se gomilaju, boris džonson je jednom leteo paraglajderom dok je bregzit bio u toku, ovi lete i sunovraćuju se svaki dan, da l su dva jaja, ili su raspale palačinke, da l je kasarna, il nisu Nedeljice, brnabu ne brine odliv mozgova, mitrović konstruiše dron, ozonizira krv i ostale gluposti, funkcija je ispunjena, mi narod(tm) drvimo o jajima, a inflacija 30%.
[ dusanboss @ 21.09.2024. 02:11 ] @
Sve je to lepo . I ove Majorve preporuke za minimum kalorija kojie naravno ko što kaže Shadowed variraju drastično samo izmedju polova, a kamoli kad se drugi faktori uzmu u obzir.

Nego mene jako brine da ovo što nam je naš i vaš ministar Toma Mona saopštio uopšte nije bio lapsus već neka priprema za vremena koja dolaze....
[ MajorFatal @ 21.09.2024. 10:49 ] @
Citat:
dusanboss
Nego mene jako brine da ovo što nam je naš i vaš ministar Toma Mona saopštio uopšte nije bio lapsus već neka priprema za vremena koja dolaze....


E pa vremena koja dolaze već su došla ... živim u predgrađu malog gradića, okolo je bar 15 sela, mislim da ljudi još uvek zamišljaju koku graorku i pirgu kako veselo šetkaju i zobaju pšenicu, kuruz i malter sa zida kuće.. bio sam u poseti poznaniku na farmi pilića, ovde bi piliće trebalo staviti pod znake navoda, jer nisu oni na koje smo navikli, leže ne mrdaju, nit su u stanju da ustanu, onaj radnik ide okolo i sipa im hranu, koncentrat ispred nosa, kljuna, i tako ležećki jedu, kad se razbole isto tako im distribuira antibiotik .. baš sam se nadao da će nas zaobići ta čaša, poljoprivredna zemlja i tako to, opet kažem nije milionski Beograd gde je neophodna intenzivna proizvodnja, nego mali gradić. U stvari nadam se da to sve ide za Beograd i Novi Sad :) a ljudi kad bi videli ne bi jeli ni jaja, ni piletinu.

Epidemija svinjske afričke kuge je proglašena i evo traje već drugu godinu, ljudi se bunili sporadično ali bez pristupa medijima, "došla inspekcija pobiše mi sve zdrave svinje", "uništavaju stočni fond" mm jok, rok trajanja zamrznutog mesa u eu je 6 meseci, kod nas je zakon takav da je taj rok godinu dana, uvoze zamrznuto meso kome je istekao rok tamo, kao još važeće ovde ... vlasnik mesare kum nepomenika kupio pivaru ... šteta nenadoknadiva ako se ima u vidu gubljenje genetskog materijala svinja koje su navikle na ovo podneblje.

Mleko .. afera aflatoksin, da ne podsećam, zabranjen nivo sadržaja je proglašen dekretom za legalan. Par puta mi se desilo da bacim mleko jer tek kupljeno ima metalni ukus, eksperimenti su uvek u toku, dodavanje emulzija i emulatora, dok ne napravimo mleko koje traje 50 godina nismo ništa uradili, i isto toliko da može da stoji na policama i vitrinama marketa. Mi smo jedna eksperimentalna nacija, bilo da su vakcine u pitanju ili nove tehnologije ekstrakcije litijuma.

Hleb 80 dinara, prošle godine bio 40, inflacija 100% na godinu dana ..

Mislim da sam obradio sve četri osnovne životne namirnice, žitarice .. izgorele letos, navodnjavanja nema, nema ni vode za piće kad zatreba rudniku i istražnim bušotinama cisterne pijaće vode idu na crni vrh, radnici na bušotinama rumuni ne razumeju kad ih nešto pitaš. I povrće, povrće nam je super, na radost mnogobrojnih vegana, feministkinja, lgbt, milenijalaca i svih osvešćenih koji zauzimaju 10 puta veći medijski prostor nego što im pripada.

Ali cenim da nisi na to mislio? :)
[ dusanboss @ 21.09.2024. 11:36 ] @
Sve se slažem Major. Ali za sada još uvek možemo da prioštimo malo više od ta dva veštačka jaja. (neko ima i za kobasicu :))

Pogtovo ti pilići što pominjš to je nrerovatno šta se radi a mnogi ljudi misli da se to radi na tamo nekom trulom zapadu a mi se hranimo zdravo. Tamo bar neke kontrorle postoje. Ovde raadi ko šta hoće. Za 30 dana to pile danas nagura 4-5 kg. Mislim kako je to pile od 5 kg? :) Imam domaću živinu kod tetke i neverujem da neki petao nagura 5 kg ni posle 3 god. Sećam se ja još dok su se ti beli pilići hranili 60 dana i bili po kilo ipo -dve. Onda su skratili na 45 sad je 30 ako je i toliko. Strašno. Okus nikakav , meso bljutavo. Batka i karbatak imaju istu boju kao belo meso. A od belog mesa mogu da ručaju muž žena i manje dete.

Od čega je taj metalni ukus u mleku? osetim ga ja često. Mislim da je to kad se dodaje voda ili možda nešto iz procesa sterilizacija ?
[ MajorFatal @ 21.09.2024. 19:03 ] @
Otprilike tako nekako, mislio sam rezervisano za truli zapad, i još preko toga mi poljoprivredna zemlja kao što se često pominjalo. I to za belo meso si dobro primetio, kako batak (ex noga) nije nikad bio u funkciji, tj. koka nije hodala, nema potrebe da se razviju mišići tog tipa, i crveno meso, batak je sve belji i na oko zaista.

Za mleko mislim da je slično kao za pivo što je neko pominjao na forumu, nekad (sfrj) je rok trajanja bio 45 dana, danas je rok trajanja 6 meseci. Tako i u mleko ubacuju od E001 do E999 emulgatore, ili šta već, u cilju produžavanja roka trajanja, stajanja na polici, i sigurnije prodaje. Kad preteraju pojave se razni drugi ukusi i mirisi koji ne podsećaju na mleko.
[ djura63 @ 21.09.2024. 19:08 ] @
bazalni metabolizam određuje potrošnju energije u stanju mirovanja (disanje, cirkulacija,termoregulacija, moždane funk.)
izračunava se pomoću Haris-Benediktove formule, uzimajući u obzir pol, visinu, težinu, starost
od 1600-2000 kcal
[ Turmen @ 21.09.2024. 19:54 ] @
Citat:
MajorFatal:

Pa ne može polupismen političar da bude ministar, ili bar ne bi trebalo, ne može polupismen da nastupa na javnom servisu i daje pogrešne savete, ču mene ne može, mislim - ne bi trebalo. Riknuće nam cela nacija, ne ako budemo slušali takve savete, nego što takvi obitavaju na za to nepredviđenim mestima. I mora da snosi odgovornost za svoje reči, ili da se ispravi, i izvini auditorijumu.



Slažem se sa tobom, ali danas tastatura i mikrofon trpe sve, svako može da lupi šta god želi, a osećaj odgovornosti i savest su odavno neka davna prošlost.
[ djura63 @ 21.09.2024. 21:21 ] @
kod Kraljeva vozilo vojske ubilo čitavu porodicu
[ djura63 @ 21.09.2024. 21:21 ] @
kod Kraljeva vozilo vojske ubilo čitavu porodicu
ništa ostavka, odgovornost
i
[ mjanjic @ 22.09.2024. 13:17 ] @
Iako je većina portala objavila vest o toj tragediji, na većini portala se ta vest zatrpava glupostima i gura što dalje od naslovnih 10-20 vesti, tu i tamo se objavi neka nova iformacija, ali brzo nestane sa glavne strane.
Na kraju će biti da je vozač civilnog automobila bio pod dejstvom alkohola...

Mislim, jedina varijanta u kojoj bi vozač putničkog automobila bio kriv tako što je preticao kolonu vozila iz suprotnog smera, a da na kraju oba vozila završe kao na onim slikama, je da su i vozač vojnog vozila i taj vozač civilnog išli jedan drugom u susret i istovremeno pokušali da izbegnu onog drugog prešavši u drugu traku.

Međutim, kako između vozila pratnje i vojnih vozila uglavnom ima oko 20 metara, pitanje je kako je ovaj mogao da uđe u preticanje?
Ima više komentara na portalima da su ova vozila viđena i na auto-putu, gde su se međusobno preticala vozeći praktično brzom/preticajnom trakom, što nikako nije dozvoljeno za vozila pod pratnjom, pa se postavlja pitanje da li je i ovde to bio slučaj.
[ ademare @ 22.09.2024. 14:02 ] @
https://n1info.rs/vesti/danas-...eva-bio-pod-dejstvom-alkohola/


Detalji se kriju !

Osim da je vojnik koji je vozio terenski kamion sa klirensom vidi se da automobil klasicni taman stane ispod ! Ima 54 godine ??

Sva vojska je bila dovucena u Batajnicu na slikanje i prikazivanje pred Samozvanim "Vrhovnim komandatom " !

Posle su se svi u subotu vracali i spartali po Srbiji , pa je dobro da nema vise izginulih !

Ovaj bio pijan , mladjani vojnik raspale "armije" !
[ MajorFatal @ 22.09.2024. 15:26 ] @
Citat:
djura63: bazalni metabolizam određuje potrošnju energije u stanju mirovanja (disanje, cirkulacija,termoregulacija, moždane funk.) izračunava se pomoću Haris-Benediktove formule, uzimajući u obzir pol, visinu, težinu, starost od 1600-2000 kcal


Da, samo što ljudi nisu nahereni da funkcionišu na bazalnom metabolizmu, evntualno neki jogini ili pustinjaci. Ljudi obično nešto i rade da bi bili korisni članovi društva i privredili nešto sebi. A to ne može na bazalnom.

Citat:
Turmen: Slažem se sa tobom, ali danas tastatura i mikrofon trpe sve, svako može da lupi šta god želi, a osećaj odgovornosti i savest su odavno neka davna prošlost.


Ja možda i mogu da lupim nekad nešto, ministar bilo čega ne bi trebalo da može, a ako se to desi trebalo bi da ponudi ostavku.

Citat:
djura63: kod Kraljeva vozilo vojske ubilo čitavu porodicu ništa ostavka, odgovornost i


Ne znam šta bi dobili navođenjem svakog bogovetnog primera, ma koliko bio aktuelan?
[ djura63 @ 22.09.2024. 15:59 ] @
Citat:
MajorFatal:
Za uvredu ne znam, verovatno uvek može gore, ali mislim da ugrožava bezbednost ljudi takvim izjavama, 1 kokošije jaje ima oko 150 kcal, 2 imaju 300 kalorija, to nije dovoljno za ceo dan, szo preporučuje minimum 600 kalorija dnevno za odraslu osobu, da ne bi došlo do neuhranjenosti i smrti od gladi, u normalnim uslovima unosi se oko 2000 kalorija dnevno, ljudi koji rade na teškim fizičkim poslovima i do 6000 kalorija.

Da, trebalo bi da podnese ostavku, ili da ga smenimo.

ovde je cela porodica nastradala, nemerljivo je veću štetu naneo min. odbrane (i ne prvi put) nego toma mona
zato sam to stavio
[ MajorFatal @ 22.09.2024. 17:09 ] @
Onaj keramičar? Valjda je još veću uvredu naneo onaj ko ga doveo i postavio tu?
[ djura63 @ 22.09.2024. 19:55 ] @
kakav vrhovni komandant, takav min. i vojska
a hoće da od naše dece prave vojnike kao ovaj što je ubio celu porodicu
[ MajorFatal @ 22.09.2024. 23:34 ] @
Da, nedavno sam saznao da je sadašnji min. vojni, prvo bi vojni, pa policijski, (ili bia) pa sad opet vojni?? Po sećanju bar jedanput je bila situacija da njih dvojica, recimo milicijski i vojni jednostavno zamene mesta .. takođe znam da je vulin prošao kroz sve tri te funkcije, pre nego što je otišao na raport.

Da li neko može da rekonstruiše to šibicarenje na visokom nivou, i odsecanje glave državi, gašić, vulin, stefanović, gde su bili, na kojim pozicijama, neću pitati šta su radili jer to verovatno ni oni ne znaju.

I to je neka vrsta uvrede ako o tome pričamo.
[ djura63 @ 23.09.2024. 08:36 ] @
voolin je u vojsci bio 15 dana
uz 10 dana nagradnog i jedan vikend
keramičar je bio ,,smenjen'' zato što je rekao ,, volim ove novinarke što tako lako kleknu''
svi oni su bez biografije (političke, lične ...) kao i ,,vrhovni komandant''
rektorat u Novom Sadu okupirali su nepoznati crnokošuljaši sa crnim maskama -Crno se piše ovoj zemlji
[ B3R1 @ 23.09.2024. 09:30 ] @
Citat:
ademare:Osim da je vojnik koji je vozio terenski kamion sa klirensom vidi se da automobil klasicni taman stane ispod ! Ima 54 godine ??

Vidi, voze i ljudi od 94 godine, doduse civili. Vozac od 54 godine je sasvim vitalan, iskusan itd. Vecina domacih sofera GSP je bas taj uzrast.

Medjutim, vojnik od 54 jeste srpdnja. Pogotovo uzimajuci u obzir da je u zemljama NATO gornja granica 40-50 godina, kako gde. U Svajcarskoj (ok, nije NATO) vojna obaveza traje samo do 38. godine.

Nego, pre neki dan sam negde procitao da ponovo uvode nekakvu nano-vojsku (mada bi piko bio bolji prefiks) od dva meseca. I jos je valjda neko od ministara hvalio to cudeso kako ce, eto, mnogi ljudi za ta dva meseca steci sve kategorije od B do E. Pazi - 4 razlicite kategorije vozacke dozvole za 2 meseca! Mogu misliti na sta ce ta obuka i ispit da lice. A takav dobija zvanicnu dozvolu, sto znaci da sutra takvog nekog mozes da dobijes da vozi bus u kome se nalazis (kategorija D, jel'te). Steta sto ovo nas drugar kamiondzija Darko ne cita, bas bih voleo da cujem njegovo misljenje o kvalitetu vozaca C kategorije nakon takve "obuke".

Tako da kada to posmatras, onda su soferi od 54 godine, sa valjanim soferskim stazom jos i super!
[ djura63 @ 23.09.2024. 09:44 ] @
Umesto da je u Kraljevu dan posle nezapamćene tragedije proglašen Dan žalosti, pevala je karleuša-naprdnjakuša
za velike pare, od građana otetih
[ dejanet @ 23.09.2024. 10:05 ] @
Ne verujem da ce biti lufta za specijalisticku obuku, jer za osnovnu treba min 3 meseca.

Obicno ljudi povezuju rasturanje vojske samo sa Tadicem, medjutim vojsku je razbucao Milosevic/Vucic/Seselj, neposredno posle rata 99-te, plaseci se "promena" koje su i dosle posle. Tada je efektivno ukinuta rezerva i pocelo je dodatnim kresanjima para i hardvera koji je vec bio nacet u ratu. Posle su nastavili Tadic i Vucic. Kada se neka institucija rasturi, posebno vojska, potrebno je min. deset+ godina za restore i nisu u pitanju samo objekti i zemljista koja su prodata, oruzije i oprema, najvazniji su ljudi, oficiri i podoficiri, kao i "kultura" koja vezuje delove te institucije.

Verovatno je u pitanju cisto politicko-marketinska odluka od strane Vucka licno (kao i sve ostalo), koja manje vise nema veze sa mogucnostima i realnoscu.
[ ademare @ 23.09.2024. 10:25 ] @
Brojno stanje vojske je proglaseno za "vojnu tajnu " ?!

O.K. NATO koji ima 10 oficira u general stabu, i koji periodicno "ceslja" sve magacine zna bolje nego "nasi" oficiri kakva je brojnost.

Javno dostupni podaci Ne znace nizsta jer su zastareli ! Ocigledno da je broj obicnih vojnika u debelom minusu !

Foteljasa koji sede po kancelarijama od porucnika do Generala ima oko 15.000 ??!

Vojnika bi trebalo da ima oko 7.000 i skoro svi su bili u Batajnici na slikanju ! To je sve oko jer je nepoznato pravo stanje !

To je jedan od osnovnih razloga zasto se uvodi tzv. vojni rok od 60 dana , plus 15 dana dolazak-odlazak , svecana zakletva, okupljanje itd.

Za 60 dana nema nikakve obuke ! Secam se jedino da je Kuvarska bila 2 meseca , i to oni koji su vec profesionalci ! Njima ne treba mirnodopska obuka, vec da znaju da nauce da rukuju sa onim " terenskim kazanom" sto ide kao prikolica kamionska ! Za to je dovoljno 60 dana ! Puske ni nekada nisu videli , imali valjda jedno gadjanje da se kaze da su u vojsci bili !


Ovo za dozvole je Sprdnja kao i sve . Prvo nema sanse da Svi dobiju dozvolu ? kako je vojska mala treba i malo vozaca , ali ni to ne mogu da namaknu za platu pa imamo Pijanog sofera vojnika od 54 godine !

Auto jedinica je nekada bila obuka 3 meseca ali svako za jednu kategoriju ! U sustini A je polagala samo deo Vojne policije , B se nije ni polagala , to je bio Preduslov da neko bude u Autojedinici , mada su vozili nesto kampanjola koje su rashodovane !

C kamionska je bila glavna i najozbiljnija . 2 puta se polagao ispit, ko ne polozi , isao 9 meseci u Pesadiju !!! A bilo je takvih nije da nije !


Autobus nije niko polagao ! Sada nije iskljuceno jer je to mamac za budale !
[ dusanboss @ 23.09.2024. 11:11 ] @
Ne znam koliko ljudi shvata da naša vojska nema uslova da jednu generaciju obuči (smesti, nahrani) ni tih 75 dana.

Ukoliko uopšte dodje to tog uvodjenja vojnog roka o kome slušamo po ko zna koj put, to će biti neki model koji imaju neke skandinavske zemlje. Tamo i ako je zvanično sulženje vojnog roka obavezno samo 15% ljudi ode u vojsku. Od toga većina se prijavi dobrovljno. Ako bude po tom sistemu ostaće manje više status kvo.
Znače biće i Vučić sit (održaće obećenje o obaveznom služenju. Narod će naravno da proguta) i vojnic na broju (manje više istom kao što su i sada).

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 23.09.2024. u 13:19 GMT+1]
[ djura63 @ 23.09.2024. 12:53 ] @
zašto najveće patriJote sin danilo, dačin sin, šešelj 2, langure, kebare i ostali nisu bili u vojsci
[ djura63 @ 23.09.2024. 12:54 ] @
zašto najveće patriJote sin danilo, dačin sin, šešelj 2, langure, kebare i ostali nisu bili u vojsci
[ djoka_l @ 23.09.2024. 13:10 ] @
Ne znam samo kako su zamislili da obuče tu vojsku.
Na svakih 10 regruta treba bar jedan desetar.
Na svakih 30-40 regruta, jedan komandir voda.
Na svakih 100-150 regruta jedan komandir čete.

Pošto je obuka tako kratka, svi ovi koji rade obuku treba da budu profesionalci.
Znači na generaciju od 10000 regruta oko 1000 profesionalaca desetara/mlađih vodnika, 250-350 vodnika do zastavnika ili potporučnika/poručnika, oko 100 kapetana. Sve u svemu oko 1400 pofesionalaca koji bi radili samo obuku i ništa više.

Odakle?
[ djura63 @ 23.09.2024. 13:36 ] @
Dosadašnji portfolio ministrovanja keramičara Bate g

- 7 mrtvih u helikopteru, 1 beba
- 10 mrtvih u Ribnikaru, 9 dece
- 8 mrtvih u Duboni/Orašju, 2 dece, niko stariji od 24
- Nestanak deteta u Boru
- 5 mrtvih od vojnog vozila, 3 dece
i oni traže da naša deca idu u njihovu vojsku,
zamislite koliko bi tek tamo bilo mrtvih(na obuci)
[ mjanjic @ 23.09.2024. 13:55 ] @
Citat:
djoka_l:
Znači na generaciju od 10000 regruta oko 1000 profesionalaca desetara/mlađih vodnika, 250-350 vodnika do zastavnika ili potporučnika/poručnika, oko 100 kapetana.

Ako je služenje vojnog roka od 75 dana obavezno, to znači da će u jednoj godini tu obuku proći približno polovina jedne generacije (ako na obuku idu samo muškarci, mada ne vidim zašto ne bi idevojke, pogledajmo Izrael gde muškarci služe 3 godine, a žene 2 godine), a to je oko 30.000. Kada se to podeli na tih dva i po meseca, plus recimo odbijemo deo decembra i januara, plus recimo po 7 dana pauze između dve klase, onda imamo tipa 4 "klase" godišnje, tj. oko 7.500 regruta u svakoj klasi, ali hajde recimo da ipak svedemo na 3 klase, to bi onda možda bile mart, jun i septembar, što je onda po 10.000 u klasi.

Da se pitam, ja bih napravio sistem tako da uveče idu kući, tj. da se služi tu lokalno, pošto u svakom mestu postoji neka kasarna, a da se eventualno jednom sedmično prenoći u kasarni zbog simulacije uzbnune i sl.
Po meni je važnije da se obuka odradi kako treba nego to što će vojnici provesti noć tu u kasarni.

Drugo, za poboljšanje borbene gotovosti rezervnog sastava bih organizovao vojne kampove i takmičenja po ugledu na aktivnosti izviđača, planinara i drugih sličnih pokreta, npr. može u policijskom kampu na Goču da se recimo organizuje 2 sedmice intenzivne obuke, gde bi poslednji dan bilo organizovano takmičenje sa nagradama za najbolje učesnike, ali gde bi učešće bilo zabranjeno profesionalnim vojnicima i policajcima.
Možda imamo građana koji bi se rado odazvali takvim aktivnostima kako bi sredili svoj život (npr. oni koji po ceo dan sede za računarom i ne mogu da odvoje vreme za sređivanje svoje kondicije i sl.).
[ djura63 @ 23.09.2024. 14:03 ] @
nisi uračunao vreme i obuku za gaženje dece
[ kosmopolita @ 23.09.2024. 14:24 ] @
Citat:
djoka_l:
Ne znam samo kako su zamislili da obuče tu vojsku.
Na svakih 10 regruta treba bar jedan desetar.
Na svakih 30-40 regruta, jedan komandir voda.
Na svakih 100-150 regruta jedan komandir čete.

Pošto je obuka tako kratka, svi ovi koji rade obuku treba da budu profesionalci.
Znači na generaciju od 10000 regruta oko 1000 profesionalaca desetara/mlađih vodnika, 250-350 vodnika do zastavnika ili potporučnika/poručnika, oko 100 kapetana. Sve u svemu oko 1400 pofesionalaca koji bi radili samo obuku i ništa više.

Odakle?


To ne moze da se nadje na internetu jer još sve nije usvojeno.
Koliko sam na TV cuo, prvo ide 60 dana obuke sa oružjem.
Onda 15 danaa se formira jedinice i upoznavanje ko ce sa kime biti u jedinici.

Verovatno tih 15 dana se upoznaju i sa pretpostavljenima.
Ovo samo nagadjam na osnovu onoga sto sam cuo.
[ djoka_l @ 23.09.2024. 15:53 ] @
Čekaj, a ti nisi bio u vojsci?
Kako si zamislio to obuka, pa onda jednice?
Ono, regruti dođu u hotel, rasporede se samostalno po sobama, jedu u restoranu, a obuku prate online ili gledaju youtube video?

Prvo, kada klasa dođe u kasarnu, prolazi kroz intedantsku službu, zadužuje uniforme i opremu (ne i oružje).
Onda ih u upućuju u zgrade gde su spavaonice, a tamo čekaju desetari/razvodnici i odvode do prostorija/spavaonica gde će biti raspoređeni.
Onda komandiri vodova/desetari koji primaju regrute prave spiskove. Obično je prijem na nivou čete, a onda se dele po vodovima.
Onda ih vodaju po kasarni, pokazuju gde je kantina, gde je restoran, gde s ujutru postrojvaju, gde se ide na jutarnju gimanastiku, gde je koji objekat u oviru kasarne.
Desetari su sa njima od jutra do večeri, a bogami i preko noći. Dobijaju prve dužnosti, neko mora da bude požarni, neko će da pere kupatilo, neko da čisti krug.

Tih prvih nekoliko dana se naziva formiranje kolektiva.
Kada su regruti svi pristigli, organizuju se odeljenja po vodovima, na obuku se ide po vodovima.

Dakle, 60 dana ide obuka po (nastavnim) vodovima, koji su onda organizovani po nastavnim četama, pa po nastavnim bataljonima, a poslednjih 15 dana je predviđeno za odlazak na teren. Tipa, vod veze ide u Lipovičku šumu na logorovanje i formiranje centra veze.
To ti je kao "završni ispit"
[ MajorFatal @ 23.09.2024. 16:02 ] @
Nisi naveo:

... Onda ti ukradu papuče, pa juriš okolo i otimaš od drugih .. :)
[ kosmopolita @ 23.09.2024. 16:17 ] @
Citat:
djoka_l:
Čekaj, a ti nisi bio u vojsci?
Kako si zamislio to obuka, pa onda jednice?
Ono, regruti dođu u hotel, rasporede se samostalno po sobama, jedu u restoranu, a obuku prate online ili gledaju youtube video?

Prvo, kada klasa dođe u kasarnu, prolazi kroz intedantsku službu, zadužuje uniforme i opremu (ne i oružje).
Onda ih u upućuju u zgrade gde su spavaonice, a tamo čekaju desetari/razvodnici i odvode do prostorija/spavaonica gde će biti raspoređeni.
Onda komandiri vodova/desetari koji primaju regrute prave spiskove. Obično je prijem na nivou čete, a onda se dele po vodovima.
Onda ih vodaju po kasarni, pokazuju gde je kantina, gde je restoran, gde s ujutru postrojvaju, gde se ide na jutarnju gimanastiku, gde je koji objekat u oviru kasarne.
Desetari su sa njima od jutra do večeri, a bogami i preko noći. Dobijaju prve dužnosti, neko mora da bude požarni, neko će da pere kupatilo, neko da čisti krug.

Tih prvih nekoliko dana se naziva formiranje kolektiva.
Kada su regruti svi pristigli, organizuju se odeljenja po vodovima, na obuku se ide po vodovima.

Dakle, 60 dana ide obuka po (nastavnim) vodovima, koji su onda organizovani po nastavnim četama, pa po nastavnim bataljonima, a poslednjih 15 dana je predviđeno za odlazak na teren. Tipa, vod veze ide u Lipovičku šumu na logorovanje i formiranje centra veze.
To ti je kao "završni ispit"


Znam. To sam i ja prosto i imao sam dodatak za izbacivanje djubreta cele kasarne za sve vreme obuke.

Napisao sam sta sam čuo na TV i ja sam se pitao sta sam to upravo cuo.

Cuo sam da je važno da znaš sa kime si i ko ce ti duvati ledja, da tak okazem svojim recima.
[ B3R1 @ 23.09.2024. 17:01 ] @
Citat:
mjanjic:
Ako je služenje vojnog roka od 75 dana obavezno, to znači da će u jednoj godini tu obuku proći približno polovina jedne generacije (ako na obuku idu samo muškarci, mada ne vidim zašto ne bi idevojke, pogledajmo Izrael gde muškarci služe 3 godine, a žene 2 godine), a to je oko 30.000. Kada se to podeli na tih dva i po meseca, plus recimo odbijemo deo decembra i januara, plus recimo po 7 dana pauze između dve klase, onda imamo tipa 4 "klase" godišnje, tj. oko 7.500 regruta u svakoj klasi, ali hajde recimo da ipak svedemo na 3 klase, to bi onda možda bile mart, jun i septembar, što je onda po 10.000 u klasi.

Jesi li ti bas ubedjen u to da ce biti 4 klase godisnje?! Mislim da ce u pocetku biti mozda samo jedna jedina klasa godisnje, kasnije mozda odrade upgrade na dve. Mada je i ta jedna upitna, s obzirom na logistiku koju treba odraditi, a koja kosta itekako mnogo!
Citat:
Da se pitam, ja bih napravio sistem tako da uveče idu kući, tj. da se služi tu lokalno, pošto u svakom mestu postoji neka kasarna, a da se eventualno jednom sedmično prenoći u kasarni zbog simulacije uzbnune i sl.

Kasarne koje pominjes odavno vise ne postoje. Manji deo je unisten za vreme bombardovanja, a daleko veci je negde od 2001. naovamo vojska rasprodala i tu su sada sazidane stambene ili poslovne zgrade. Tako je recimo beogradski "4. juli" je postao Stambeno naselje Stepa Stepanovic (o kome je bila i neka stara tema na ovom forumu (vidi link)). Koliko sam cuo, sada je sve to konsolidovano u svega nekoliko velikih centara za obuku na nivou cele zemlje.
Citat:
Drugo, za poboljšanje borbene gotovosti rezervnog sastava bih organizovao vojne kampove i takmičenja po ugledu na aktivnosti izviđača, planinara i drugih sličnih pokreta, npr. može u policijskom kampu na Goču da se recimo organizuje 2 sedmice intenzivne obuke, gde bi poslednji dan bilo organizovano takmičenje sa nagradama za najbolje učesnike, ali gde bi učešće bilo zabranjeno profesionalnim vojnicima i policajcima.

Ne sekiraj se. Ima Srbija jednog strucnjaka koji ce ocas posla napraviti takav rijaliti. Svaki dan izbacivanje, na kraju ostanu tri igraca ... i najbolji dobija nagradu. :-)))
[ mjanjic @ 23.09.2024. 22:43 ] @
Bio je podavno rijaliti sa obukom na Goču ili negde drugde, znam da je bio policijski kamp, pobednik je dobijao nekog pikapa u stilu Hilux-a, da li je bio Nisan Navara, Mucubiši L200 ili nešto treće, ne sećam se.
[ Java Beograd @ 24.09.2024. 08:01 ] @
Džaba se prisećate vojničkih dana u SFRJ.




Ovo, tek najavljeno služenje vojnog roka neće biti ni nalik tome.
Ne znam, ali verujem da će se vojni rok odvijati u mestu stanovanja, i da će akcenat biti na kratkoj i efikasnoj obuci, bez namere da Srbija poveća brojnost "stajaće vojske".
Da li će se spavati u kasarnama? Možda, ne znam, ali mislim da se svakako neće boraviti u kasarni svih 75 dana.

[ B3R1 @ 24.09.2024. 09:40 ] @
Citat:
Java Beograd: Džaba se prisećate vojničkih dana u SFRJ. :D

To na slici je bila zapravo ona prava JNA. Toliko matori nismo. Mozda ima par likova na ovom forumu, poput cika-Save, cini mi se da je on negde tada sluzio vojsku ili ranije.

U vreme kada smo npr. @ademare i ja sluzili (ja 1987/88, on par godina kasnije) to vise nije bilo to. Na svim stranama se osecao tezak javasluk, pucanje sistema po savovima, krivinasenje, kradje i prekradje ... vec i tada je retko ko zavrsavao na vojnom sudu, cak i za ozbiljne stvari. Maltene se svelo samo na najteza krivicna dela. I bilo je samo pitanje vremena kada ce se ta kula od karata urusiti. Jedino sto ja tada nisam ni sanjao da ce to urusavanje svega toga (samo 3 godine kasnije!) odneti toliko ljudskih zivota ... :-(
Citat:
Ovo, tek najavljeno služenje vojnog roka neće biti ni nalik tome.
Ne znam, ali verujem da će se vojni rok odvijati u mestu stanovanja, i da će akcenat biti na kratkoj i efikasnoj obuci, bez namere da Srbija poveća brojnost "stajaće vojske".
Da li će se spavati u kasarnama? Možda, ne znam, ali mislim da se svakako neće boraviti u kasarni svih 75 dana.

Posto poznajem ljude rodjene 1980++ koji jesu sluzili VJ/VS u periodu 2001-2010, iz njihovih prica to je cak i tada izgledalo otprilike bas tako. Dobijali su raspored mahom blizu kuce, s idejom da svakog vikenda idu kod mame na kazan, jer su za vikend zatvarali menzu da bi ustedeli na hrani. Ko nije mogao da ode kod mame zbog distance dobijao je SDO ili je isao u grad da se najede za svoje pare. Naravno, negde od sredine 90-ih ukinuto je montiranje i skockavanje uniforme za izlazak u grad, vec tada se izlazilo u farkama i patikama ... i nije vise bilo samo 2-3 puta mesecno, nego kad god je to moglo - stednja.

Negde sam procitao ovih dana, medju brojnim komentarima tipa "kme-kme, ne dam decu" - da se za sadasnje profesionalnie vojnike placaju eksterne ketering-firme koje obezbedjuju gotove obroke upakovane u metalne kontejnere ... i da u kuhinjama sve to samo povade iz hladnjace, eventualno podgreju i to je to ... Nema vise vojnika-kuvara, pripadnika intendantske sluzbe, koji su taj posao nekada radili. U JNA je vojska pekla i svoj hleb, imala svoje "ekonomije" (mala poljoprivredna gazdinstva) itd. Doduse, za sadasnje profi-vojnike to je isplativ biznis model, jer njih nema u jednom trenutku vise od par stotina u tom objektu, znaci red velicine je ~100.

E sad, zamislite ketering za 10 puta veci red velicine - znaci par hiljada ljudi u centru za obuku u isto vreme. Znaci, ketering-provajderi ce se tu lepo omastiti ... a ko ce se sve u te poslove ugradjivati - eeeeeeeee ...

Tako dolazimo do moguceg motiva za taj cirkus ... :-)
[ dejanet @ 24.09.2024. 09:49 ] @
@B3R1 skroz si u pravu ovo za ketering i ostalo.

Posebno za manja mesta, ono vojska i hiljadu gladnih usta dize prihode tamo po 100%, ono pekare, picerije, pljeske, pljuge, sportska odeca, apoteke, marihuane i sl...
[ ademare @ 24.09.2024. 10:12 ] @
Ja sam bio 1988/1989 u Tuzli i po meni je to jos uvek bila ona stara JNA ! Naravno ne samo po nazivu ! Zivela je jos uvek u svom balonu, Ideoloskom balonu !

To sva zavisi kako , sta , gde !

Tuzla je bila centar Korpusa . 7 Korpus ! Tako da je u gradu postojala Komanda Korpusa ! Sa nekoliko Generala, 10-pukovnika, 20-30 potpukovnika itd. Retko su oni dolazili u kasarnu jednom godisnje u najboljem slucaju !

Svinja Debela , izgledao je jako smesno i Zalosno u uniformi Kukanjac, kukala mu majka sto izdade one vojnike u Sarajevu , tada je bio komandant korpusa General Major ! Ta mrcina je avanzovala kasnije ?!


U Tuzli je bilo zaebano jer su Siptari cinili oko 1/3 vojnika ! U leto pre mog dolaska , Siptar Terorista je na spavanju pobio iz Kalasa , nekoliko vojnika u spavaonici ! Ja sam naravno stigao u Septembru , obicna pesadija !

Oficiri vecinom Siptari , Muslimani, Hrvati , Srbin tek po koji ! Kasnije ce Muslimani i Hrvati 1992, oficiri postati Koljaci Srba po Tuzli i okolini !


Disciplina javasluk itd. to je zavisilo od pojedinaca tj. od oficira ! Na obuci se obicna vojska plasila i slusala ! Posebno su se Siptari plasili !!! Cuveni "junaci" . Za tih godinu dana okruzen Siptarima sa svih strana , upoznao sam oh tako dobro , vise nego oni sto su sa njima ziveli ceo zivot !

Posle je 1989. od Marta bilo vanredno stanje , zbog Siptarske Pobune na Kosovu, i vojska je bila tamo 2-3 puta ojacana sva van kasarni na terenu ! A u celoj JNA nije bilo odlazaka kuci cak ni na redovno !


Znaci svaki oficir prica za sebe ! Ja sam posle obuke ostao u kasarni , kao pozadinska ceta ! Prosao sve od pakla kuhinje do vojnickog servisa ! Tada je pravi Komandir cete otisao na stabno skolovanje a komandir bio Ujak sa Korcule ! On je dozvoljavao sve jer su postojale dve Oficirske strategije !


Prva, cutis i pustas jer ako moras da saljes u pritvor , itd. znaci da si nesposoban da kontrolises Cetu !

Druga taktika je da postujes PS i da saljes u pritvor odmah !

Vojksa je mrzela Ujaka pritvornog ! Kada se vratio pravi komandir Srbin , svi su ga voleli iako je vojnicki pritvor bio Pun !
[ Java Beograd @ 24.09.2024. 10:50 ] @
Mladi ljudi treba da poznaju osnovne principe "ONO I DSZ". Sad ko baš baš baš neće - ne mora. Pusti ga, au pm. Taj će i tako da bude dezerter, ako se i nađe na frontu.

Ali, velika većina ipak treba da bude upoznata, kako kažem, sa osnovama ONO I DSZ. Zbog njih samih.
Ne samo zbog rata i ratnih dejstava, nego i generalno, zbog svih mogućih katastrofa, vanrednih stanja i slično.
[ djura63 @ 24.09.2024. 11:14 ] @
mi nemamo para ni ovo malo vojske da platimo, a kako bismo ovu novu, pa oprema, hrana ...
da je vojska max korumpirana javna je tajna
pa krađa: krade se municija, gorivo, hrana ...
treba uvesti obavezno srednjoškolsko obrazovanje, a ne vojsku
[ MajorFatal @ 24.09.2024. 11:57 ] @
Neko je odvalio: Trebalo bi ponovo uvesti obavezno služenje zatvorske kazne za kriminalce .. :)

Ako vojska može da pomogne sa nadolazećim poplavama i kijametima što da ne, a ne da naš lepi precednik sam vadi dete iz snega .. a to da će ratovati .. teško ..
[ B3R1 @ 24.09.2024. 12:23 ] @
@ademare:

Ta "disciplina" o kojoj govoris je bila na samom kraju komandnog lanca na kome smo mi, obicni glupi klinci, bitisali u toj komedijaskoj organizaciji. I na tom kraju oficiri su imali zadatak da glume to ludilo koje opisujes (ukljucujuci i tu smejuriju od pritvora), jer su bili svesni da kada se skines ides iz tog kontrolisanog mehura, gde mozes da laprdas sve i svasta. Zato su se nad nama, malim srafovima tog sistema, izivljavali do besvesti (kako ko i kako gde) i drzali nas u velikoj zabludi, da ne bismo ukapirali ono sto se desavalo medju samim oficirima. Ali jbg, cak i dete koje ne zna sta je 200 kila ima oci i usi ... a i uprkos tome sto smo imali svega 18-19 godina (uzrast u kome su hormoni jaci od pameti) - mogli smo da prozremo sta se tu zbivalo.

Ukratko - prazna forma bez sustine. Iliti, kako bi moj veliki prijatelj Dejan rekao - prazni direktorijumi bez fajlova. :-))) To poslednje opisuje bukvalno SVE - od besmislenog glancanja raspalih kasarni pred dolazak generala do slicnih stvari na visim nivoima.

A to je ono sto pokusavaju i ovom nazovi obukom od 75 dana ... treba popuniti neke spiskove, koji nicemu ne sluze, ali nema veze - neki zakon/propis kaze da moras da ih imas ...

Zaoravo - cela Srbija je jedna velika forma bez sustine. Licno sam vidjao slucajeve gde salterusa u PRIVATNOJ klinici unosi podtke najpre na kompu ... a potom ih prepisuje u neku knjizurinu. Zasto? Verovtano neki zakon/propis kaze da moras da zadovoljis tu FORMU. Ima li to smisla? Ne! Ali ako ona ne radi tako - neko ce da je drnda odozgo.

Identicno je i u vojsci, ali i bankama, skolama, javnim preduzecima ... itd.
[ B3R1 @ 24.09.2024. 12:45 ] @
Citat:
Java Beograd:
Mladi ljudi treba da poznaju osnovne principe "ONO I DSZ". Sad ko baš baš baš neće - ne mora. Pusti ga, au pm. Taj će i tako da bude dezerter, ako se i nađe na frontu.

Imas onu staru, verovaatno narodnu izreku o topovima, volovima i sinovima ... :-)

Nego, nemojmo da se lazemo - mi smo u osnovnim i srednjim skolama ucili svasta-nesto ... bili su tu predmeti poput OTO, prve pomoci, domacinstva ... pa na kraju i ONO/DSZ/predvojnicke i tako to. To ONO/DSZ smo imali i na fakultetu, moja generacija cak pune 2 godine, po cela 2 semestra! Ali sve to je - kao sto rekoh u prethodnoj poruci - bila zesca forma bez sustine.

Uzmimo prvu pomoc. Ljudi uce previjanje i zavijanje nekakvih rana koje mogu da te zadese mozda samo u ratu! A ne nauce npr. Hajmlihov zahvat - nesto sto ti treba mnogo cesce u zivotu, ma gde ziveo i ma sta radio. Jer su sanse da odes u rat male, dok su sanse da se zadavis parcetom burgera ili pecivom iz pekare mnogo vece. Pogotovo kada si u drustvu i pricas dok jedes. Da ne govoirmo o tvojoj deci, koju moze da zadesi isto to. Mi Hajmliha nismo nikada ucili ni iz jednog od tih tupavih predmeta. Meni ga je pokazao jednom jedan lekar. A to je nesto sto npr. u americkim skolama uce svi. I sto je najgore - Hajmlihov manevar je krajnje prosta stvar, koja spasava zivote. Znam slucaj zene koja je umrla tako sto se zagrcnula komadicem burgera, dok su njene kolege na poslu gledale, a koleginica je lupala po ledjima iz sve snage (greska!).

Sledeca stvar - Lazarevicev test. Opet krajnje prost za svakodnevnu primenu - time na prost nacin mozes da ustanovis da li je bol u ledjima posledica diskusa ili ne. Naravno, lekar je taj koji postavlja punu dijagnozu, ali makar odmah mozes da vidis da li si za hitnu ili ne. Slicno tome - za onoga ko se usinuo: lezi potrbuske i istegni se podizanjem na laktove. Toliko casova fizickog smo prosli - niko da nam to pokaze. Verujte - pomaze!

Nas su u osnovnoj skoli maltretirali da nosimo one tupave testerice i pravimo neke gluposti od sper-ploce ili linorez iz likovnog (WTF?! Kome to treba osim ljudima koji ce na FLU?), a nikoga nisu naucili kako se koriste gips, cetka, farba, valjak, razredjivac, lak, akril-silikon ... kako se smirgla stara farba. Jbg, izucis silne skole, za svaki predmet je bio udzbenik, a ne naucis kako da ofarbas parce stare daske ili parce zida! Holandska deca znaju sve to, nauce pored roditelja, a uci se i po skolama. Nasi cekaju da im dodje moler. Cast retkim izuzecima, ali velika vecina - da.

I da - slozio bih se da svako mora da ume da koristi licno naoruzanje, ali i tu smo recimo u skoli prolazili obuku za vazdusnu pusku i M48, a niko da nam pokaze rukovanje pistoljem. Dok privatno, oruzni list za pistolj mozes da dobijes lako, dok za pusku ili automatsko naoruzanje ne mozes kao privatno lice nikako. Bas kao sto svako mora da savlada osnovne tehnike samoodbrane bez oruzja. Tek to se ne uci nigde, osim u skolama borilackih vestina.

I tacno - kao sto neko rece gore - kroz takve stvari bi morale da prodju i devojke. Ne samo zbog toga sto je vojna obaveza samo za muskarce rodna diskriminacija suprotna Ustavu Srbije, vec i zato sto i one treba da budu spremne na samostalan zivot bez mame i tate.

A sve to su samo primeri neceg cemu te skole kod nas ne uce. Nazalost ...
[ jovajovic100 @ 24.09.2024. 13:22 ] @
Citat:
djura63:
Dosadašnji portfolio ministrovanja keramičara Bate g

- 7 mrtvih u helikopteru, 1 beba
- 10 mrtvih u Ribnikaru, 9 dece
- 8 mrtvih u Duboni/Orašju, 2 dece, niko stariji od 24
- Nestanak deteta u Boru
- 5 mrtvih od vojnog vozila, 3 dece
i oni traže da naša deca idu u njihovu vojsku,
zamislite koliko bi tek tamo bilo mrtvih(na obuci)


Ovo je tendeciozno i lažno . Za pad helikoptera bi mogao da se posredno optuži
majstor za pločice jer je insistirao da sleti na Surčin gde se on već namestio za
slikanje . Međutim pilot jedini može da odluči gde će da sleti i u njegovim rukama
su komande , ali o mrtvima sve najbolje .
Ali kakve on ima veze sa dvojicom psihopata koji su streljali osamnaestoro ljudi
jer i deca su ljudi .
A za saoraćajku sa pet stradalih je kriv onaj koji se šepurio , slikao i trtljao po sletu
na Batajnici . I rakija kako izgleda ...

Ono što je jezivo što za stradanje kadeta Vojne akademije na poligonu Pasuljanske
livade 2015 niko nije odgovarao . A majstor za pločice se tada baškari kao ministar .
Ni direktor ili ili kako se glavni glavni na Akademiji , a ni predavači koji nisu naučili
mlade pitomce da se neeksplodirane granate ne diraju , a naročito ne šutiraju ...

[ MajorFatal @ 24.09.2024. 13:38 ] @
Morali bi da raspravljamo da li osoba koja nikojom magijom nije trebalo da se nađe na toj poziciji, dakle prvo ni da se nađe, treba da ponudi otkaz posle greške i katastrofe koju je izazavala?

Pa ti pusti da zatvorsku psihijatriju proglašavaju elitom, i ispiranje zadnje ganglije nepomenikom 5 x 5 puta na dan ...
[ dusanboss @ 24.09.2024. 14:01 ] @
Citat:
Java Beograd:
Džaba se prisećate vojničkih dana u SFRJ.




Ovo, tek najavljeno služenje vojnog roka neće biti ni nalik tome.
Ne znam, ali verujem da će se vojni rok odvijati u mestu stanovanja, i da će akcenat biti na kratkoj i efikasnoj obuci, bez namere da Srbija poveća brojnost "stajaće vojske".
Da li će se spavati u kasarnama? Možda, ne znam, ali mislim da se svakako neće boraviti u kasarni svih 75 dana.


Ja sam java pomislio da je tvoja ruka. Onda mi malo bilo čudno da si dva puta služio vojsku.
[ Java Beograd @ 24.09.2024. 14:12 ] @
Nisam.
Ali, ko ne zna - bilo je i toga.

U moje vreme, vojska se služila 15 meseci, ali za one koji su upisali fakultet, bilo je 15+3. Tih "+3" se brisalo ako neko zaista i diplomira do 27. godine.

Dakle, bilo je pojedinaca koji su upisali fakultet, služili u oktobarskoj klasi 12 meseci, krenuli na studije, i posle batalili. Njih su zvali da odsluže ona 3 meseca.

Možeš misliti kako je to izgledalo. Dolaziš u vojsku, ali sve već znaš. Već si džomba.
Ne bojiš se ni desetara ni kapetana, i znaš da ti niko ništa ne može, bez obzira da li slušaš komande ili se praviš blesav.

Onda su, posle nekog vremena svima oprostili i zaboravili tih "+3" meseca.
[ B3R1 @ 24.09.2024. 15:13 ] @
Citat:
jovajovic100:
Ono što je jezivo što za stradanje kadeta Vojne akademije na poligonu Pasuljanske livade 2015 niko nije odgovarao .

Jovo, najgora stvar koja se u vojsci dogodila od pada Milosevica do danasnjih dana je svakako tajanstvena pogibija one dvojice gardista u Topcideru.

Evo, za koji dan obelezicemo tuznu godisnjicu - 20 GODINA od kada se to dogodilo. Hej, nakon dve decenije mi ne znamo ni trunku istine o toj tragediji! Da je ziv, Akiro Kurosava bi po tom slucaju snimio mnogo boljeg Rasomona nego sto je snimio tada. Bukvalno je sve vezano za taj slucaj na nivou tog Kurosavinog remek-dela!

Znate li sta je tu najtuznije od svega? To sto se sve to dogodilo u vreme dok su Srbijom i njenim ministarstvima zarili i palili DS/DSS/GSS/G17/LDP - znaci "krug dvojke", koji danas glumi nekakvu "elitu". U to vreme SPS je bila na granici da bude ukinuta, SRS nije bila nan vlasti, a SNS nije ni postojala, Sloba je vec bio u Hagu, Mira i Marko u Moskvi ... Znaci - ne mozemo reci: "Ah, to su bile devedesete". Jer nisu - to je bilo 2004! I ne mozemo reci da je tada bio rat, jer nije - rat je prestao 5 godina pre toga.

I sto je najgore - "elita" iz tadasnje vlati danas komotno gostuje na opozicionim kanalima (Nova, Danas, N1 ... ). I tu nam kao drze lekcije u stilu: "U Srbiji je bas uzasno". U redu - uzasno je. I sta je tvoje resenje za to? Paaa, da palamudim kako je uzasno ... Super!

A najveca ironija u toj prici je cinjenica da se to dogodlio bas na dan 5. oktobra!

Za one koji ne pamte:


[ mjanjic @ 24.09.2024. 15:42 ] @
Citat:
Java Beograd:
Dakle, bilo je pojedinaca koji su upisali fakultet, služili u oktobarskoj klasi 12 meseci, krenuli na studije, i posle batalili. Njih su zvali da odsluže ona 3 meseca.

Bilo je i mnogo lakše, ko je "umeo i znao", lik tamo posle 2000. godine došao da bude samo do zakletve, ima obaveze u reprezentaciji, nakon zakletve otišao i posle došao samo da se "skine iz vojske", i to sa 5 dana zakašnjenja i plus se parkirao na mesto komandanta.
Da je bar bio reprezentativac u košarci, odbojci atletici ili nekom drugom sportu u kom imamo medalje, nego tipa bila rukomet ili tako nešto.

Ako on nikada nije bio na gađanju, naučio da rasklopi i sklopi pušku, baca bombu, koristi zaštitnu masku, zašto su ga uopšte i zvali da na taj način "odsluži" vojsku?
A zašto onda pozivaju recimo nekoga ko je uspešan u biznisu ili nečem drugom, taj mnogo više doprinosi nego ovaj što se kao bavi sportom?

Po meni je najbolje da se to lepo plaća, može npr. i neka minimalna plata, plus u vojsci sve plaćeno, našlo bi se onih koji bi prihvatili da služe i godinu dana ako treba, jer nemaju gde da potroše taj novac, tako da 12 plata puta recimo 500 evra...
[ B3R1 @ 24.09.2024. 15:54 ] @
Svajcarci su to lepo resili.

Cinjenica da je tamo vojska obavezna za sve je mit. Nije! Ko nece da sluzi ni vojsku pod oruzjem, niti civilno - ima i trecu opciju. Da plati! Tada mu od 20-40. godine zivota, kada ostali Svajcarci idu svake godine na vezbe, zaracunavaju dodatni porez na nesluzenje vojske. On je oko 3% bruto plate godisnje. Znaci, primas 3% manje u dzep. Takodje, ima jos nekih ogranicenja - ne mozes da dobijes dozvolu za oruzje (svi Svajcarci koji su sluzili vojsku mogu), ne mozes da se zaposlis u drzavnoj sluzbi i jos neke slicne stvari.

Ali ljudima koji zele da rade samo u privatnom sektoru to nije problem. Oni plate i resena stvar.
[ MajorFatal @ 24.09.2024. 17:02 ] @
Citat:
B3R1:
... Znaci - ne mozemo reci: "Ah, to su bile devedesete". Jer nisu - to je bilo 2004! I ne mozemo reci da je tada bio rat, jer nije - rat je prestao 5 godina pre toga.


Nisu bile devedesete, samo Đinđić ubijen 2003, i nije bio rat, samo u albanskim protestima 2004 ubijani i proterivani Srbi, rušene, paljene i minirane crkve, hramovi stari po 1000 godina, oko 100 komada. Nije bilo ništa, samo se r tinto firma koja ima više na računu od cele države uvukla tajno u zemlju. Nije bilo ništa, samo nije bilo ni ekonomije ko ni danas, pa prodali sve cementare da ne bankrotiramo bogati. Itd ..
[ dusanboss @ 25.09.2024. 15:15 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
jovajovic100:
Ono što je jezivo što za stradanje kadeta Vojne akademije na poligonu Pasuljanske livade 2015 niko nije odgovarao .

Jovo, najgora stvar koja se u vojsci dogodila od pada Milosevica do danasnjih dana je svakako tajanstvena pogibija one dvojice gardista u Topcideru.

Evo, za koji dan obelezicemo tuznu godisnjicu - 20 GODINA od kada se to dogodilo. Hej, nakon dve decenije mi ne znamo ni trunku istine o toj tragediji! Da je ziv, Akiro Kurosava bi po tom slucaju snimio mnogo boljeg Rasomona nego sto je snimio tada. Bukvalno je sve vezano za taj slucaj na nivou tog Kurosavinog remek-dela!

Znate li sta je tu najtuznije od svega? To sto se sve to dogodilo u vreme dok su Srbijom i njenim ministarstvima zarili i palili DS/DSS/GSS/G17/LDP - znaci "krug dvojke", koji danas glumi nekakvu "elitu". U to vreme SPS je bila na granici da bude ukinuta, SRS nije bila nan vlasti, a SNS nije ni postojala, Sloba je vec bio u Hagu, Mira i Marko u Moskvi ... Znaci - ne mozemo reci: "Ah, to su bile devedesete". Jer nisu - to je bilo 2004! I ne mozemo reci da je tada bio rat, jer nije - rat je prestao 5 godina pre toga.

I sto je najgore - "elita" iz tadasnje vlati danas komotno gostuje na opozicionim kanalima (Nova, Danas, N1 ... ). I tu nam kao drze lekcije u stilu: "U Srbiji je bas uzasno". U redu - uzasno je. I sta je tvoje resenje za to? Paaa, da palamudim kako je uzasno ... Super!

A najveca ironija u toj prici je cinjenica da se to dogodlio bas na dan 5. oktobra!

Za one koji ne pamte:




Koje političke partije su bile na vlasti ne igra veliku ulogu. Ista ekipa vlada već 70 godina. Čak se ne sramote da to javno pokažu.

https://www.youtube.com/watch?v=6xh1keT2SAY

Danas sam video "ovu reklamu za upis novih članova" i šokirao sam se jer mislim da je ovo do sad važilo kao neka interna šala... Nek nam je Bog u pomoći .

Dobro za navodna ubistva ovih vojnika i prikrivanja dela više logike ima da je umešana neka druga agencija, ali ideja je ista.

Ja napisao da vladaju 70 god. ali oni izgleda datiraju još iz vremena Raške. Barem ako verujemo ovim grbovima koje prikazuju.
[ B3R1 @ 25.09.2024. 15:59 ] @
Da, Jovo, bas tako ...

Mada bi se Disovi Nasi dani mnogo bolje uklopili.
[ ademare @ 25.09.2024. 21:16 ] @
E zato ministri svake godine , kada imamo Laznu drzavnu "akciju" Parizera i slicnih stvari sedaju u automobile sluzbene pa promovisu Parizer u izvesnom Krnjevu ?

Parizerski maneken, samozvani "vrhovni komandant" svake godine mu uvale da reklamira te proizvode , donesu mu plasticnu korpu sa DIS-ovom robnom markom, sve njihovo ?

Inace meni je poznato da u Beogradu su imali JEDAN objekat kod Zmajeve pumpe, koji je extra poslovao pa su ga Zatvorili ?

Sada imaju takodje Jedan na Miljakovcu ? Na lokaciji na kojoj je nekakav OTC, gde inace ni Zelena pijaca nije mogla da radi profitabilno ?

Jedina Bankrot Zelena pijaca u Srbiji ! Jednostavno niko nece da se zavlaci u tu rupu od lokacije, cak ni da kupi Lukac !
[ MajorFatal @ 25.09.2024. 22:20 ] @
Crn, crn, a može da bude i opasan, ovo je debi film pesnika i reditelja Milana Miladinovića, tek svršenog studenta režije, ali i jedini jer su ga par godina kasnije presekli rafalom iz kalašnjikova, tokom pljačke menjačnice, zveri povratnici sa ratišta, da bi ostali u formi valjda.



Ali vreme teče dalje, danas Naše dane od Disa citira izvesni šapić aludirajući na "opoziciju" ...
[ B3R1 @ 26.09.2024. 08:59 ] @
@ademare:

Cekaj samo da ministri ili Dr Zeks vide ovo:

Koreanci napravili leteća kolica za šoping u supermarketu

Ima da naprave leteca kolica za pijacu ... i letece korpe za kerove. :-)
[ dusanboss @ 29.09.2024. 01:31 ] @
Koliko mi je poznato po ovim farmama ovde kod mene za nekih 45 dan poneki primerci budu oko 5kg. Prosek je više negde oko 3,5 kg.
Ipak, kako smo krenuli mislm da tih 5kg za 30 dan nije mnogo dalje od nekih 10 god.


Sad me je zapanjilo kada sam pročitao koliko ti pilići pojedu hrane u kg. https://www.pileprom.com/hrana-za-tov-brojlera/
Pilie od 3,5 kg pjede jedva nekih 7 kg hrane! I to ovde piše za piliće stare 56 dana težine 3,5kg. Ko što rekoh iz prve (druge) ruke ne znam da neki primerci naguraju 5kg za 45 dana. Neverujem da stignu da pojedu tih 7 kg hrane.

Druga zanimljiva i šokantna činjenica je to da sve farme za koje znam, možda ne ove cekinove, ali ove što se kaže privatne sve rade po principu ugovora.
Po ugovoru "druga strana" vlasniku farme obezbedjuje mlade piliće, hranu i otkup po dogovorenoj ceni. Pri tom mora da ih hrani po tablici. Tako da ako se nadate da nisu baš sve farme tako loše, nemojte više.
Ne znam kako ide za zdravstvenom negom? Verujem da je i nemaju već se odredjeni br. gubitaka smatra za normalnim. Pri tom mislim da se redovno kljukaju antibioticima pošto je gotovo sigurno da će se razboleti sa ovakvim načinom uzgoja.


[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 29.09.2024. u 02:43 GMT+1]
[ dusanboss @ 29.09.2024. 01:45 ] @
Citat:
MajorFatal:

Pregledao arhivu, bio sam uveren da imam fotku tih bolesnih pilića što leže, međutim imam samo ovu kad je stigla nova tura pilića, i ti tvrdiš da će ovo za mesec dana da nagura 5 Kg? Posle ćemo da se čudimo kad dobijemo izraslinu koja brzo raste, i koja mora hitno da se operiše ...

Neće ovi tvoji pošto neverujem da ćeš ih uzgajati kao na farmi.