[ Nebojsa Milanovic @ 28.09.2024. 00:27 ] @
Večita tema u velikom delu sveta, a i kod nas, je koliko će USA još živeti na račun celog sveta, da se zadužuje, štampa pare, dopusuje nule na svoje račune, dopisanim nulama kupuje realna dobra - čime direktno pljačka ceo svet itd.

Sve je to tačno i na opšte čuđenje mnogih ekonomista, Amerika je u tome do sada uspevala.

Međutim, upotrebiću jednu poznatu floskulu u ekonomiji, a ona glasi: this time is different.

Sada je zaista puno toga drugačije, a evo jednog grafika čiji je autor američki The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).

Slika govori više od 1000 reči:

[ Java Beograd @ 29.09.2024. 09:48 ] @
Vidi, USA ima 333 miliona stanovnika. Uglavnom zaposleni, vredni, radoholičari, rade više i duže nego Evropljani.
Imaju poljoprivrednu proizvodnju (jednu od najvećih na svetu), imaju energetske izvore (gas, naftu), imaju glavne rude i sve ostalo šta im treba.
Industrijska proizvodnja, hi-tech proizvodi, čipovi, hardver, softver - sve!
Mogu da se samoizoluju, i da žive i uživaju.

Da ne ulazim u priču US dolara, kao i dalje najnaj svetske valute. (Čim mrdneš malo dalje od EU, evo Egipat na primer, skapiraš da i dalje svi hoće US dolare)

Onog momenta kad im zafali prirodnog gasa (samo kao primer) - jbg EU (i ostali) žao nam je, za vas više nema. :D

Banke, računi, dugovi u fiktivnom novcu - wtf - who cares?

Kako zamišljaš da 333 miliona ljudi koji rade, stvaraju, proizvode, troše - kako da propadnu? Kako da se "raspadnu"?
[ Ivan Dimkovic @ 29.09.2024. 10:06 ] @
Citat:
Java Beograd
Vidi, USA ima 333 miliona stanovnika. Uglavnom zaposleni, vredni, radoholičari, rade više i duže nego Evropljani.
Imaju poljoprivrednu proizvodnju (jednu od najvećih na svetu), imaju energetske izvore (gas, naftu), imaju glavne rude i sve ostalo šta im treba.
Industrijska proizvodnja, hi-tech proizvodi, čipovi, hardver, softver - sve!
Mogu da se samoizoluju, i da žive i uživaju.


Ovaj deo stalno promice ljudima koji se pecaju na trovanje medija negativnim vestima.

Ne znam zasto je toliko tesko ukapirati da mediji favorizuju negativne vesti zbog toga sto to ljudima zadrzava paznju. Tako recimo uvek moze da se cuje o padovima na berzi, krizama i sl. bez da se vidi da >izmedju< toga ima veca kolicina pozitivnih stvari (sto se lako moze videti pracenjem na duzi rok).

Sto se "nerealizovanih gubitaka" tice - nema tu niceg specijalnog, oni su veci zato sto je kolicina novca u opticaju veca. Njihova velicina sama po sebi ne govori nista pametno bez da se skalira sa kolicinom dostupnog novca. Pogledati M2 parametar za dolar i sve ce biti jasno zasto su svi parametri vezani za "kolicine" i "dolar" N puta veci nego pre 15-20 godina.

Sta to znaci? Nista.

USA+Kanada su svoj kontinent sa vise resursa nego dobar deo ostatka sveta i visoko industrijalizovanom ekonomijom, ogromnom radnom snagom na zdravim osnovima i kladjenje na njihovu propast moze biti samo na stetu onoga ko bi da se kocka.

Savet svakom da ode bar malo turisticki tamo, ako ne poslom, cisto da ukapira kako stvari izgledaju realno - svojim ocima, a ne preko toksicnih medija ciji posao nije informisanje vec skandalizovanje i panika radi zakucavanja paznje i kradje najvrednije stvari na svetu u necijem zivotu: sopstvenog vremena.
[ Nebojsa Milanovic @ 29.09.2024. 12:42 ] @
Citat:
Java Beograd: Kako zamišljaš da 333 miliona ljudi koji rade, stvaraju, proizvode, troše - kako da propadnu? Kako da se "raspadnu"?

He, naslov je možda clickbait :), nisam mislio bukvalno ni na koji način naravno, dovoljno je samo da im opadne standard za neki procenat pa da to proizvede poprilično unutrašnje trvenje, koje se već dešava i bez toga.

Stavio sam ovaj grafik jer ga je objavila vrlo ozbiljna američka državna institucija, dakle nije nikakva "ruska propaganda" i slično, da malo popričamo.

Citat:
Ivan Dimkovic: Sto se "nerealizovanih gubitaka" tice - nema tu niceg specijalnog, oni su veci zato sto je kolicina novca u opticaju veca.
Njihova velicina sama po sebi ne govori nista pametno bez da se skalira sa kolicinom dostupnog novca. Pogledati M2 parametar za dolar i sve ce biti jasno zasto su svi parametri vezani za "kolicine" i "dolar" N puta veci nego pre 15-20 godina.
Huhuh, nisi u pravu nikako, pojasni šta si ovde mislio.

M" parametar pratim dnevno već X godina, pre samo godinu dana su ga bili skršili na All time low ne bi li se izborili sa inflacijom do koje su doveli besomučnim štampanjem para, pogledaj:

https://www.longtermtrends.net/m2-money-supply-vs-inflation/

Osim toga, gledajte malo izjave na primer Elona Muska i drugih real ekonomista šta pričaju o USA privredi i budućnosti, ne bih se složio da su i oni neupućeni, "ruski plaćenici" i slično.

A za ovo mislim da znaju svi:

https://www.usdebtclock.org/
[ Ivan Dimkovic @ 29.09.2024. 13:10 ] @
Sta nisam u pravu? Da je USA sa Kanadom dovoljna samoj sebi cak i da dodje do smaka sveta? Da imaju najrazvijeniju ekonomiju na svetu sa visoko zaposlenom radnom snagom i obnovom populacije? Da imaju prirodne resurse i sve kljucne industrije? Da su sa 2 okeana zasticeni od bilo koje agresije osim totalnog nuklearnog rata?

Sa time mogu da stampaju sta hoce koliko hoce, bukvalno - i svi ti parametri prakticno ne znace nista, sto se moze videti u realnoj kupovnoj moci i zivotu ljudi u USA.

To su ocigledni fakti nemaju nikakve veze sa tim sta mislim ili ne (ne samo 'ja' vec bilo ko).

Ukratko - gubis vreme sa tim negativnim glupostima iz medija, nista se ne desava sto ukazuje na bilo kakvo raspadanje, propadanje i sl. Ne znam koliko puta moras da prodjes kroz pluseve i minuseve ekonomije da to ne postane ocigledno. Evo ti ovaj forum, postoji vec skoro 25 godina i prosao je kroz N kriza i "propasti" USA i desilo se veliko nista.

Citat:

gledajte malo izjave na primer Elona Muska i drugih real ekonomista


Sedni na avion idi do tamo pa vidi sam, pusti sta ti pricaju neke glave na TV-u, ne rade oni to da bi tebe informisali niti to sto pricaju veze ima sa onim sto zapravo jeste.

Eto, ziv bio pa ces po ko zna koji put videti istu stvar.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.09.2024. u 14:20 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 29.09.2024. 13:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sta nisam u pravu?
Ovo što si rekao za M2, pokazio sam ti grafik koga inače dnevno pratim dugo a trebalo je još duže na žalost, pomogao bi mi da predvidim krah berze 2022. i slične stvari.

Citat:
Da je USA sa Kanadom dovoljna samoj sebi cak i da dodje do smaka sveta? Da imaju najrazvijeniju ekonomiju na svetu sa visoko zaposlenom radnom snagom i obnovom populacije? Da imaju prirodne resurse i sve kljucne industrije? Da su sa 2 okeana zasticeni od bilo koje agresije osim totalnog nuklearnog rata?
Ček, ček, ko je ovo pomenuo?

Ja ne, niti pričam o tome, niti to opovrgavam, niti sam rekao, niti mislim da će USA čak i da je "smak sveta" propasti bukvalno, rekoh da sam stavio takav naslov diskusije radi.

Citat:
Sa time mogu da stampaju sta hoce koliko hoce, bukvalno - i svi ti parametri prakticno ne znace nista, sto se moze videti u realnoj kupovnoj moci i zivotu ljudi u USA.
Ne mislim ni da se posledice tolikog šampanja/pljačkanja_sveta vide danas, pitanje je dokle može tako?

Citat:
Sedni na avion idi do tamo pa vidi sam
I da odem, slažem se da ne bi video ništa osim raskoši, ali to nije ovo o čemu pričam.

Citat:
Ukratko - gubis vreme sa tim negativnim glupostima iz medija, pusti sta ti pricaju neke glave na TV-u, ne rade oni to da bi tebe informisali niti to sto pricaju veze ima sa onim sto zapravo jeste.
Huhuh, nisam neko ko guta bilo kakve medije, ovo je graf koji je objavila https://www.fdic.gov/, a preneo ga berzanski premijum servis na kojeg imam pretplatu.

Prema tome, to nema dodirnih tačaka sa bilo kakvim BS-om iz medija, slažemo li se?
[ test1234 @ 29.09.2024. 14:01 ] @
Ja bih uz USA i Canada dodao i Meksiko. Mnogo moćna kombinacija.
[ ademare @ 29.09.2024. 14:45 ] @
Evo ja osporovam Samodovoljnost USA i Kanade

Naravno ako govorimo o kratkorocnom periodu 2-4 godine ! 90 % stvari oni uvoze jer je jeftinije nego da proizvode i prave !

E sad kada bi teoretski morali da se izoluju i da pocnu ponovo Sve da proivode za to treba vreme , ne moze preko noci !


A uvek im se vise isplati da Pljackaju planetu, nego da proizvode ?
[ Ivan Dimkovic @ 29.09.2024. 15:10 ] @
@ademare,

Kratkorocno je naravno nebitno, ne proizvode sve sami zato sto im se isplati drurgacije.

Ali da >moraju< - mogli bi, bez problema i bez da zavise od nekog sa strane.

O tome se radi - trziste od N stotina miliona ljudi, mahom zaposlenih, sa visokom potrosnjom i angazovanjem i sa gomilom prirodnih resursa i granicama koje cine okeani jednostavno ne moze da propadne, bez da se ne desi neka teska prirodna katastrofa ili globalni termonuklearni rat (u kom slucaju je besmisleno pricati sta ce biti sa njima, posto bi cela planeta imala isti problem).

Citat:
Nebojsa Milanovic
Prema tome, to nema dodirnih tačaka sa bilo kakvim BS-om iz medija, slažemo li se?


Oko grafikona nema sta da se slazemo oni su takvi kakvi jesu ali ono sto jeste BS je interpretacija tih grafikona. Berza ide gore i dole, bas kao sto kad ide gore ne znaci da je doslo novo doba isto tako i kad ide na dole ne znaci da dolazi Armagedon. Te sumanute interpretacije su upravo recept medija i politickih influensera koji su tu samo da prodaju neko svoje s*anje.

TL;DR - u USA je dobro kao i juce, prosle godine ili prosle decenije i jako su male sanse da ce to da se menja u skorijoj buducnosti.
[ Nebojsa Milanovic @ 29.09.2024. 15:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Oko grafikona nema sta da se slazemo oni su takvi kakvi jesu ali ono sto jeste BS je interpretacija tih grafikona.
Niko taj grafikon nije interpretirao.

Samo sam ga preneo, pogledaj šta sam rekao:
Citat:
Nebojsa Milanovic: Evo jednog grafika čiji je autor američki The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).

Slika govori više od 1000 reči:


Razvila se diskusija, a niko ga taj grafikon i dalje nije interpretirao, evo ja ću prvi:

Ima previše razloga zbog kojih USA banke mogu da budu u u ovoliko velikim naglim gubicima, po meni jedan od najvećih je što su kupovali veliku količinu obveznica onda kada nije trebalo.

Inflacija je to napala i sad su u problemu.
[ Nebojsa Milanovic @ 29.09.2024. 22:45 ] @
@Ivan

Kada god se pomene nešto protiv The zapada - ti misliš da je to nečija/nekakva propaganda :)

Ovde toga svakako nema, sve što napišem je lično mišljenje + čelična argumentacija, a što se tiče ovih gubitaka USA banaka, da preciziram da institucije tog tipa moraju po USA zakonima da imaju jedan dobar deo portfolija u obveznicama.

Kada je krenula korona i opšti haos/panika jedno vreme bukvalno ništa nije bilo sigurno kupiti osim USA obveznica, a znamo da su kamate tada bile bliske nuli.

Oni su se natovarili tim obveznicama, ali ubrzo je krenuo printer i dopisivanje nula, što je dovelo do jezive inflacije koja im je te hartije poprilično obezvredila i jasno je da su u gubicima.
[ miki069 @ 30.09.2024. 00:20 ] @
Gledam grafikon.
Ne razumem pojam "nerealizovan gubitak".

Gubitak je bio planiran, ali se nije desio?
[ Nebojsa Milanovic @ 30.09.2024. 00:38 ] @
Nerealizovan gubitak je slovo A u ekonomiji i naravno da gubitak nije bio planiran (a ko planira da izgubi 😂🤯?), ali se desio, zbog inflacije. Za sada je samo "na papiru" i kao što i sama reč kaže - nije realizovan.

To je identično kao kada kupiš akcije za 100$ po akciji i ona padne na 70$, a ti je i dalje imaš i jelte - "nisi izgubio jer je nisi prodao" i nadaš se da će se akcija vratiti prvo na 100$, a onda i porasti.

Slično je i kod ovih banaka, samo što njihovi gubici nisu od akcija pa da se u teoriji mogu povratiti - nego od obveznica kojima može pomoći samo da sada više godina zaredom inflacija bude nekoliko procenata godišnje u minusu.

Koliko je to verovatno neka svako prosudi sam, za tebe me ne čudi da ti pomišljaš da je to moguće 😂😂🤯🤯.
[ djura63 @ 30.09.2024. 12:03 ] @
zamislite da lekar zaključuje o zdravlju/bolesti na osnovu samo jednog parametra dobijenog analizom krvi
a kako bismo tek mi laici to radili

tako je i u ekonomiji
jedan parametar sam po sebi malo govori
on mora biti povezan sa mnogo drugih koji tek tada mogu da dovedu do ispravnog zaključka,
[ Nebojsa Milanovic @ 01.10.2024. 13:07 ] @
Teorijski je tako, ali kada pogledaš koja količina prevare, korupcije i državnog kriminala se dešava u USA, malo se menja ta slika nezaslužene raskoši i blagostanja:

Kao i uvek, ne treba ti nikakva "ruska propaganda" (izmišljen termin u svrhu skrivanja svojih laži i zloupotreba) - dovoljno je samo Amerikance da gledaš i to one najjače:

https://x.com/elonmusk/status/...36461?t=CA0jszw_HaGsfMcr4ETTng
[ Ivan Dimkovic @ 01.10.2024. 13:39 ] @
Menja se kako tacno?

Zivotni standard u USA je medju najvisim na svetu. Korupcije ima kao i u svim ostalim razvijenim drzavama, ako nista drugo ta vrsta korupcije (korupcija visokog nivoa) je vrlo dobro kanalisana i znaju se pravila igre i gde se ta igra igra. Za ono sto u drugim zemljama radis iza kulisa bez pravne regulative u USA postoji procedura - zove se lobiranje (kongresa, senata, itd.) i postoji citava industrija koja funkcionise u tom okviru.

Sa stanovista obicnog coveka, ono sto te zanima je koliku platu imas i sta za nju mozes da kupis, u kakvu ti skolu mogu ici deca, kakva je zdravstvena nega. USA je nesto bolja po pitanju zivotnog standarda od zapadne EU ili Japana/Koreje, nesto losija po pitanju zdravstvene nege, itd.

Ali to su sve sitni detalji koji ne menjaju sustinu - USA je dobro mesto za zivot, sa vrlo visokim kvalitetom istog. Visoka korupcija je potpuno irelevantna za tu pricu i ima je svuda osim mozda u skandinavskim zemljama.

Ko tvrdi suprotno ocigledno nije krocio tamo ili iz nekih razloga ne zeli da bude objektivan. Ja licno ne bih ziveo u USA (osim ako bas ne moram) ali bih bio prilicno kontradiktoran da tvrdim da to nije jedna od top #10 drzava na planeti po pitanju "blagostanja". Ako ostavimo u igri samo velike drzave, USA je medju prvih 5, mozda 3.
[ Java Beograd @ 01.10.2024. 13:58 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:Teorijski je tako, ali kada pogledaš koja količina prevare, korupcije i državnog kriminala se dešava u USA, malo se menja ta slika nezaslužene raskoši i blagostanja


1. USA je zemlja nasilja. Nastala i sagrađena na genocidu, nasilju, ubistvima, razbojništvu, prevari, krađi. Takvi su.
Ali, da ti kažem jednu stvar: radio sam sa Rusima nekoliko godina. Neverovatno surov narod, neverovatno surov mentalitet. Nije ni čudo, kad porazmisliš i skapiraš u kakvim surovim prirodnim uslovima taj narod obitava.

2. Kad god neko priča o nivou korupcije i koruptivnim parama koje se vrte u Srbiji ja kažem da smo "mala maca" u odnosu na zemlje koje stvarno imaju para, kao što je USA, na primer.
Možeš samo misliti koliko koruptivnih para ima "gradski sekretarijat za građevinske poslove" u Njujorku, Čikagu, Bostonu. Bgd - smešna sića, kusur koji se niti ne uzima.

3. "Nezasluženost" je posebna tema. Raskoš i blagostanje se osvajaju, a ne zaslužuju. Nije Britanska imperija, niti Francuska zaslužila ništa. Sve su osvojili. Kao i USA u 20.veku.
Mi možemo samo da ih mrzimo, i pljunemo pod prozor.

[ Nebojsa Milanovic @ 01.10.2024. 19:15 ] @
Ivan i Java: Slažem se sa obojicom naravno.

Dodajem da mi ovde nismo ni Amerikanci, naravno ni Rusi, i možemo sasvim lepo sa strane da gledamo i komentarišemo kvalitetno i neutralno.


Upravo imamo tužnu priliku da vidimo da je počeo još jedan rat koji "Amerika ne sme da izgubi" 🤯

https://x.com/presstv/status/1...85181?t=CA0jszw_HaGsfMcr4ETTng

https://x.com/clashreport/stat...69493?t=jU36XeaKxZJL6kpcoai6Jg
[ mjanjic @ 02.10.2024. 14:26 ] @
Pa, sad, da li je baš pukla vazdušna odbrana... ljudi lupetaju u komentarima, Gvozdena kupola ne obara balističke projektile, već drugi sistemi namenjeni za to, neki projektili su propušteni na osnovu proračuna putanje, jer je manja šteta nego da ih pogode pa da ostaci padnu na gusto naseljenu stambenu četvrt.
I najvažnije, ako će Iran da brani slobodu i demokratiju, onda smo svi obrali zelen bostan, znamo kako je bilo u ratu u BiH i šta su radili oni koje su oni sponzorisali, a bilo je tu nekih pojedinaca i grupa sa tog Bliskog istoka koji su onako baš poštovali običaje rata i međunarodne konvencije.
Ne znači da su izraelci ili ameri u pravu i da rade sve kako treba, ali ovde su bukvalno u pitanju dva zla od kojih moramo ili ne moramo da biramo ono koje je manje.
[ Java Beograd @ 02.10.2024. 14:34 ] @
Iran jeste neprijatelj USA, koja jeste bila naš neprijatelj. Ali, ne budimo naivni, Iran nikako ne može biti naš prijatelj. To je jedna zatucana, islamistička, agresivna zemlja.

S tim u vezi, podržavam i pozdravljam ovakav zaokret u spoljnoj politici Srbije:

[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2024. 14:34 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic
Upravo imamo tužnu priliku da vidimo da je počeo još jedan rat koji "Amerika ne sme da izgubi" 🤯


S*anje na bliskom istoku je toliko duboko i komplikovano da ga je jako tesko gledati iz navijacke prizme ili svesti na crno-belo.

Mozes stati na bilo ciju stranu samo ako izaberes godinu koja ti odgovara kao nekakvu pocetnu istorijsku referencu. Naravno, to zahteva zaboravljanje da to nije, zapravo, pocetak - i da se pre toga desilo nesto sto je dovelo do takvog stanja stvari.

Sve u svemu, ljudi se tamo krljaju duze nego sto bilo ko zeli da pamti i trenutni jaki spoljni igraci su samo sezonski akteri - krljanja je bilo i pre njih i bice ga posle njih. Bukvalno pakao na zemlji :(

[ mjanjic @ 02.10.2024. 15:22 ] @
Uvek postoji i druga strana i drugačija priča.
Jednu od njih predstavlja ovaj lik, naleteo na par videa sinoć po prvi put: https://www.youtube.com/@Travelingisraelinfo/videos

Da li je bilo šta od onog što priča tačno, stvarno ne znam, morao bih da zapustim sve druge obaveze i da se bavim samo time, tražeći relevantnu literaturu, dokumente i šta sve još.

Ali, činjenica da praktično ne postoji nikakvo sučeljavanje stavova, mišljenja i dokaza ili "dokaza" uz istovremeno prisustvo obe strane, već svaka strana tera svoju priču.
Uz jednu važnu činjenicu: da i danas imamo neke izbegličke kampove u Gazi i da se već drugu, treću ili čak četvrtu generaciju priča o nekim izbeglicama, dok recimo evo u Srbiji nekih 25-30 godina od dolaska izbeglica iz Hrvatske i BiH u Srbiju više praktično ne pominju izbeglice. Čak ni ove sa KiM koji su došli u onom zadnjem talasu 2005. i 2008. godine više niko ne naziva izbeglicama, većina je ovde napravila kuće ili kupila stanove, a uglavnom su prodali na KiM imovinu albancima koji su ih pronašli i čak u našim sudovima u Nišu i drugim gradovima overili kupoprodajne ugovore.

Možda lik sa kanala u linku iznad preteruje, možda nešto prećutkuje, možda nije ispravno gledati samo period od pre 1947. godine tvrdeći da tada nije bilo proterivanja palestinskih arapa od strane jevreja, već da se sve desilo nakon 1947. godine i to kao posledica ratova i terorističkih akcija na Izrael.
Nemam dovoljno znanja i činjenica da bih mogao sa 100% sigurnosti da tvrdim da li su u pravu jedni ili drugi, ili možda svi pomalo, ili da možda svi lažu (bar pomalo), ali je nepobitna činjenica da su arapi više puta pokušavali da pregaze Izrael i da su svaki put dobili po nosu, tako da je sadašnja situacija i stanje u kome se nalaze palestinski arapi najvećim delom posledica upravo tih ratova.

Ako nisu uspeli u Jomkipurskom ratu da pregaze Izrael, kada su imali ogromnu pomoć u oružju od strane SSSR, posebno po pitanju PVO sistema, imate na internetu podatke o tehničkoj opremljenosti u ljudstvu i tehnici, i opet ih je Izrael ponizio, a iz SSSR-a ovima iz Egipta natrljali nos zbog nesposobnog vojnog i političkog vrha, kako misle danas da postignu zacrtan cilj da unište Izrael?
U pomenutom ratu jedan od ključnih momenata je to što sirijske tenkovske jedinice nisu iskoristile inicijativu na frontu i nastavile napredovanje, već je predsdnik Asad (Hafez al-Asad, otac sadašnjeg predsednika Sirije Bashar al-Asada) lično naredio da sačekaju jutro, računajući da izraelske snage neće uspeti da dovedu rezerviste na front za tako kratko vreme - što su ovi ipak uspeli.

Na kraju ipak treba imati u vidu da Izrael ima nuklearno oružje i da će ga sigurno uportebiti ako bude ugrožen opstanak države, tako da mi nije jasna suluda politika ne samo Irana, već i ovih ostalih žmure na podržavanje terorističkih pokreta od strane Irana i Katara.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.10.2024. 16:39 ] @
@Ivan, a i ostali

Ceo život sam izrazito pro-zapadno orijentisan, učestvovao sam i u svrgavanju Miloševića i deportaciji u Hag. Ubeđen sam bio da radim pravu stvar i sve to moje stremljenje krvnički je prekinuto 12. 3. 2003. od strane najcrnjeg srpskog ološa.

Od tada sam apsolutno apolitičan što se domaće scene tiče, a što se tiče inostrane, nikada i nisam bio previše upućen.

Moje bavljenje politikom, tačnije geopolitikom, jer me domaći brlog jednako ne interesuje kao ni ranije, počinje neposredno pre rata u Ukrajini kada sam isprva ovlaš, a onda sve detaljnije počeo da pratim šta se dešava, tačnije da tražim uzroke toga šta se dešava.

Na moje veliko iznenađenje nedvosmisleno sam utvrdio da je uzrok praktično svih zala USA, a još veće iznenađenje je bilo kada sam video koliko ga tzv. "Evropa", o kojoj sam do juče imao najbolje mišljenje, u tome podržava i pojačava.

Onda sam počeo da odmotavam film do II WW i dalje i shvatio da je fašizam em mnogo veći nego što sam mislio i učio u debilnim školama, em su se praktično JEDINO Rusi protiv njega borili (i mi zanemarljivo) i da on uopšte nije pobeđen?!?

Tada su mi pojave postale puno jasnije, jasno vidim uzrok i posledicu, i istražujući i dalje sve više saznajem u kolikim sam zabludama bio.

U USA kao državu i sistem sam imao toliko poverenje i simpatije da sam sav svoj novac koji nije velik, ali meni je velik, izvukao iz Srbije i preneo tamo. Sada je pitanje da li bi to isto uradio, a šta sada mislim o njima generalno, kao i o tzv "Evropi" ne može se ni na koji način porediti sa onim šta sam mislio pre samo par godina.

Malo je reći da ima brdo argumenata za to koji nisu nikakva "ruska propaganda" ili BS po medijima koji ti sa pravom često pominješ, nego notorne činjenice koje svako može sam da utvrdi.

Imam konkretno pitanje za sve: KO TAČNO je kriv što će ove mlade žene i jadnici u narednih nekoliko sati poginuti?

https://x.com/simpatico771/status/1841443760313364820
[ MajorFatal @ 02.10.2024. 18:13 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Onda sam počeo da odmotavam film do II WW i dalje i shvatio da je fašizam em mnogo veći nego što sam mislio i učio u debilnim školama, em su se praktično JEDINO Rusi protiv njega borili (i mi zanemarljivo) i da on uopšte nije pobeđen?!?


Tu su se zeznuli, trebalo je da se bore protiv nacizma, nemački nacizam je bio mnogo gori od italijanskog i španskog fašizma .. :)

Ljude koji su se borili protiv staljinizma da i ne pominjem.

Probaj u južnoj Americi i Africi da objasniš borbu protiv fašizma .. ljudi se borili protiv kolonilalizma i ropstva.

Kapiram da su nas zadojili parolom "Smrt fašizmu sloboda narodu" i ponavljali do novoa ispiranja mozga, i lepa je parola, ali bilo bi problema taj koncept objasniti malo dalje od Evrope.
[ djura63 @ 02.10.2024. 18:25 ] @
KO TAČNO je kriv što će ove mlade žene i jadnici u narednih nekoliko sati poginuti?
kriv je botoksirani kremaljski kepec i država koja u XX veku nije dobila nijedan rat
[ Nebojsa Milanovic @ 02.10.2024. 18:31 ] @
😂🤯🤯

Ovako nešto može da izjavi samo neko ko ne ume ni da citira na forumu....Koliko je ta povezanost očigledna i jasna 😂🤯🤯

p.s. Ne važi se, jer nisi rekao majke mi


@major, bolje i preciznije bi bilo da sam umesto pojma fašizam stavio nacizam.
[ Java Beograd @ 03.10.2024. 08:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:S*anje na bliskom istoku je toliko duboko i komplikovano da ga je jako tesko gledati iz navijacke prizme ili svesti na crno-belo.

Zapravo i nije.

Sve države na Bliskom Istoku žive u stabilnom miru, uključujući i Izrael.
Velike države u neposrednoj blizini Izraela: Jordan, Saudijska Arabija, Egipat su odavno "zakopale ratnu sekiru", uspostavile stabilne odnose "ne-diranja", "ne-provociranja".
Takođe i zvanične vlade Sirije i Libana ne provociraju Izrael. Niti Izrael njih.

Ko pravi problem? Iran, i samo Iran.
Iran pomaže, naoružava i plaća Šiitske militantne organizacije na Bliskom Istoku i huška ih u rat protiv Izraela.
Te organizacije su Hezbolah u Libanu, Hamas u Palestini, Huti u Jemenu (mada su malo dalje) i određene vojne grupacije u Siriji.



Ko prati dešavanja duže i pozornije zna da kad Hamas nabavi određeni broj raketa, on krene pa gađa Izrael. (pisao sam o tome na nekoj temi)
Raketiranje koje izvodi Hamas je neselektivno i neprecizno. Na civile, u grad, u naselje. Ali, Izrael ima "gvozdenu kupolu" pa ili ne pogine niko, ili jednocifreni broj civila.

Hamas, zna se, svoje raketne lančere postavlja u naseljena mesta, pa onda Izrael precizno vođenim projektilima, bez pardona gađa, sruši lančer, i pobije civile koji su se tu zatekli.
Broj civila koje Izrael tako pobije bude dvocifren. Onda, Hamas nema više raketa, pa se primiri, godinu dana. Pa opet. Pa opet.
Onda u vestima vidimo da Izraelci nisu poginuli, ali jesu stanovnici Gaze. Jbg.
Prognozirao sam da će i ovaj put biti tako, ali nije. Izrael je krenuo da trajno uguši guju - tj. Hamas u Gazi.
Lično verujem da je čitava stvar sa taocima iscenirana, kao 9/11, kao napad Japana na Perl Harbur, kao napad poljskih graničara na Nemačku 31.8.1939.

Hezbolah je mnogo ozbiljniji od Hamasa, mnogo veće snage. Bolja opremljenost, veća brojnost, modernije naoružanje.
Neko bi pomislio da je zvanična vojska Libana, ali nije. Ređe je napadao Izrael.
Znajući sve ove činjenice Mosad kontinuirano prati sve šta radi Hezbolah, pa je Hezbolah praktično neutralisan i nije ni bio u stanju da nešto mnogo ozbiljnije atakuje na Izrael, u ovim poslednjim dešavanjima.



Da li je Izrael "nevinašce"? Pa nije, naravno. Svojim neprestanim agresivnim širenjem malo po malo prisvaja teritorije Palestine. Arapi to gledaju i nemaju rešenje.
Takođe, Izrael prati pripreme Hamas, Hezbolaha kao i militantnih grupa u Siriji, pa neretko, preventivno napada i neutrališe.
Mi to onda čujemo na vestima kako je "Izrael izveo napade na Siriju". I jeste i nije. Jeste u Siriji, ali ne gradove i naselja, već tačno utvrđene mete. Preventivno.

Mnogo zanimljiva priča "Operacija Orchard". Ima dosta na Wikipediji, YT klipova, vredi odgledati.


Još par činjenica: skoro pa svi arapi u Palestini finansijski zavise od Izraela, koji je tu jedina razvijena industrijska država.
Ogromna većina Palestinaca radi u Izraelu, ili za Izrael. Radi, zarađuje i izdržava porodice.



[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2024. 10:43 ] @
@Java Beograd,

Pazi, u ovom konkretnom momentu je to tacno. Ali kako je ta stabilnost dosla u postojanje? Tako sto je Iran otisao 50 godina u proslost islamskom revolucijom i sto je omogucilo arapskim drzavama poput Emirata da se konsoliduju i zbog ogromnog zapadnog ulaganja isprofilisu kao ekonomski centri. Problem je sto je Iran, jednostavno, suvise velik i mocan po realnim parametrima (jednostavno, "ima ih" i samim postojanjem su faktor i ne zele da budu ignorisani). Kad su Iranci otisli u proslost, arapski bliski istok je procvetao - ne treba gubiti iz vida da je dobar deo inicijalnih radova po Dubai-ju i sl. bio od strane iranskih firmi, sve to je naravno prestalo kad su Ajatole preuzele. Dodati na to i rat sa Irakom koji je obe drzave kostao >enormno< kako u ljudstvu tako i u urnisanju ekonomija.

Ali pazi, hajde da zamislimo alternativni tok istorije - da je iranski sah ostao na vlasti tj. da se islamska revolucija nije desila. Irak bi i dalje imao problem strateske prirode oko nafte sa Iranom i taj rat bi se neminovno desio, sto opet povlaci sve ostale posledice.

Ista prica i sa Sirijom.

Problem bliskog istoka je sto politicke granice ne oslikavaju etnicko stanje stvari u mnogim slucajevima (Kurde sam potpuno preskocio u ovoj prici, ali slobodno dodaj i njih) PLUS geografski polozaj izvora nafte i velikih vodenih povrsina ne cini situaciju nista manje problematicnom.

Bliski istok je bio u relativnom miru samo dok je cela teritorija bila pod kontrolom neke velike imperije - bilo da je to davno bilo rimsko carstvo, ili u skorijoj istoriji otomanska imperija. Kad toga nema, lokalni etnicki i geostrateski problemi isplivavaju na povrsinu i cine dugorocni mir nemogucim.

TL;DR - Arapi ne tolerisu uticaj Irana (religiozni konflikt koji maskira jos dublje razlike u nacinu na koji bi te drzave da sire uticaj okolo), isto tako Iran se ne mirise sa Arapima... Kurdi hoce svoju drzavu koju niko ne zeli da im da. Svi okolo ne mirisu Izrael, osim sto sad u poslednje vreme razvijeni Arapi (SA, Katar i UAE) to vide kao manje zlo od saradnje sa USA + zajednicki neprijatelj im je Iran. Da, Iran je "problem" ali taj "problem" nije nesto sto mozes da obrises, ta fundamentalna razlika je nesto sto je cepalo imperije vec stotinama (i vise) godina i ne bi bilo drugacije sve i da je Iran sekularna drzava - u kom slucaju bi samo oni bili manje ostrasceni, ali bi neko drugi bio vise ostrascen.

--

A propo Izraela, da - da nema iranskog uticaja Izrael bi sasvim lako izlazio na kraj sa problemima okolo, ali - iranskog uticaja bi bilo pa bi bilo. Da je Iran ostao na "zapadnoj" strani umesto sto su postali islamska republika, verovatno bi se Iranci bavili ganjanjem sa Arapima i Irak i Sirija bi mozda bili vise dokaceni, ali opet - pakla bi i dalje bilo, samo ne bi bilo fokusirano na Gazu/Liban, nego bi se vrtelo oko tokova velikih reka u Iraku.


[ Java Beograd @ 03.10.2024. 11:27 ] @
Ovo bih okarakterisao kao: zanimljiva projekcija "šta bi bilo kad bi bilo". Ali, naravno, to ostaje u sferi istorijskih špekulacija, kojih može biti najrazličitijih.

Ja se držim sadašnjosti.



Pre neki dan sam gledao na X kako stanovnici nekog dela Bejruta, samoorganizovano atakuju na pripadnike Hezbolaha koji pokušavaju (valjda) da postave neke raketne lančere. Dosta im je. Hoće mir, red.



Bio sam u Egiptu (Hurgada ) pa sam tokom jedne ekskurzije u busu slušao činjenice o današnjem Egiptu: koliko napreduje GDP, koliko ima škola, fakulteta, kako napreduje stanogradnja, kako zaposleni građanin može lako i jeftino da dobije stambeni kredit. Pa zatim, koliko je ekonomski privlačan za stanovnike okolnih država (ogroman broj stranih radnika) i tako dalje i tako dalje.
Šta 'oću da kažem? Dosta im je ratovanja. Egipat se stabilisao. Rad, red, blagostanje.



Istorijski gledano, tokom milenijuma, Evropa je mnogo, mnogo više ratovala nego Levant. Pa se primirila. Rad, red, blagostanje.
Umirio se i Levant. Skoro pa potpuno.

Osim što Iran, izdaleka, svima kvari mir i prosperitet. Zbog nekih svojih ciljeva.
[ Nebojsa Milanovic @ 03.10.2024. 22:55 ] @
@Java, jedva sam čuo za sva ta plemena, a možda ih ima još.

Pošto je sve to uzelo velikog maha voleo bih da stanem na nečiju stranu, a nemam dovoljno podataka/znanja.

Hoću li pogrešiti ako apriori stanem na stranu onih koju se bore protiv onih koje podržava Amerika?
[ Nebojsa Milanovic @ 04.10.2024. 00:42 ] @
On-topic: https://x.com/elonmusk/status/1841745397406171274
[ Java Beograd @ 04.10.2024. 07:35 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
@Java, jedva sam čuo za sva ta plemena, a možda ih ima još.
Pošto je sve to uzelo velikog maha voleo bih da stanem na nečiju stranu, a nemam dovoljno podataka/znanja.
Hoću li pogrešiti ako apriori stanem na stranu onih koju se bore protiv onih koje podržava Amerika?


Nema ih više
A i nisu plemena, nego političke frakcije sa militantnim (vojnim) krilom. Nešto kao Šin Fejn u Severnoj Irskoj. (mada se Šin Fejn odrekao nasilja kao političke borbe)

Što se tiče zauzimanja strane, već rekoh: "neprijatelj tvog neprijatelja nije ti uvek prijatelj".

Iranska agresivna politika je zlo.
Naravno, i USA (+ UK) agresivna politika je zlo.
Teror koji vrše pripadnici pomenutih Šiitskih vojnih frakcija je zlo.
Izraelska cionistička politika i prekomerno bombardovanje Gaze je zlo.

Mnogo je zla tamo, i možeš da staneš na stranu mira, prosperiteta.
Ako ćeš da navijaš, možeš da navijaš da se svi ovi poubijaju međusobno i ostave miran narod da živi svoj život.
[ dr0id @ 04.10.2024. 11:45 ] @
Citat:

Elon ce bankrotirati pre Amerike
Citat:
Nebojsa Milanovic:
@Java, jedva sam čuo za sva ta plemena, a možda ih ima još.

Pošto je sve to uzelo velikog maha voleo bih da stanem na nečiju stranu, a nemam dovoljno podataka/znanja.

Hoću li pogrešiti ako apriori stanem na stranu onih koju se bore protiv onih koje podržava Amerika?

Hoces
[ Java Beograd @ 04.10.2024. 13:28 ] @
Nije to naš rat. To je neki drugi svet, neka druga zla krv. Dobro je da su daleko od nas.
[ djura63 @ 04.10.2024. 15:23 ] @
mnogo je Jevreja zaslužno za razvoj kuture naše zemlje, od Gece Kona preko Moše Pijade do Davida Albaharija, Predraga Ejdusa, Egona Savina ...
[ Java Beograd @ 05.10.2024. 18:05 ] @
Kakve to veze ima sa ratom između Izraela i Šiitskih paravojski?
[ miki069 @ 06.10.2024. 01:20 ] @
Mene zanima odakle je potekla tolika mržnja nacista, a i većine Nemaca prema Jevrejima?
Ekonomska kriza 1929. godine?

[Ovu poruku je menjao miki069 dana 06.10.2024. u 02:33 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 06.10.2024. 01:28 ] @
Citat:
Java Beograd:
Kakve to veze ima sa ratom između Izraela i Šiitskih paravojski?

Nikakve. Samo da se tek tako troluje, as usual.

Neverovatno je kakvi su ti NATO-trolovi bolesnici, da nije ovog rata i nekoliko diskusija u kojima sam ih video, ne bih znao da takvi ljudi uopšte postoje.
[ djura63 @ 06.10.2024. 10:49 ] @
ima, zato što i ovde neki ljudi navijaju/obožavaju režim u iranu u kome vlada šerijat i gde se deca od 7-8 god. hebu po zakonu
istovremeno, navijaju za trampa koji zahteva od izraela da gađa nukl.postrojenja u iranu
[ djura63 @ 06.10.2024. 10:59 ] @
Citat:
miki069:
Mene zanima odakle je potekla tolika mržnja nacista, a i većine Nemaca prema Jevrejima?
Ekonomska kriza 1929. godine?

[Ovu poruku je menjao miki069 dana 06.10.2024. u 02:33 GMT+1]

mnogo pre se to dešavalo u rusiji
Jevreji su tvorci bankarskog sistema kakav danas poznajemo, pozajmljivali su pare
lakše je ubiti poverioca nego mu vratiti pare
a i zbog hrista
[ Nebojsa Milanovic @ 06.10.2024. 12:36 ] @
Svako može da vidi šta radi Amerika i vidimo i ko su joj prijatelji a ko ne, zašto je tako i po kojoj ceni, a ima i dovoljno primera koga i zašto Amerika podržava.

Rezon je jasan, u situacijama kada ne razumeš pravu dubinu ili je nema, ili je ekstremno haotična kao ovde, logika nalaže da budeš na strani onih koji se bore protiv onih koje podržava Amerika.
[ ademare @ 06.10.2024. 13:33 ] @
To je normalno razmisljanje i tako razmislja svako normalan u Srbiji !

Iran nije idealan, daleko od toga , ali je trenutno manje Zlo od USA ! A pametan covek uvek bira manje zlo !

Vlast podrzava Izrael i tako nam samo moze naneti stetu ! Nikakvu korist .
[ djura63 @ 06.10.2024. 15:50 ] @
upravo se o toj logici i radi
tramp je ubio iranskog gen. sulejmanija koji je komandovao mudžahedinima u bosni
tramp traži da izrael gađa nukl.postrojenja u iranu
a ovde se obožavaju i iran i tramp
otkad hrišćani poržavaju šerijat, kamenovanje do smrti, brak sa decom od 7-8 god. kao manje zlo
[ popusicko @ 06.10.2024. 19:23 ] @
Konflikt koji nas uopste ne interesuje.Nit su nam jedni veliki prijatelji nit drugi.
Sedimo i nadamo se da neće biti pečurki
[ Java Beograd @ 07.10.2024. 06:59 ] @
Citat:
ademare:Iran nije idealan, daleko od toga , ali je trenutno manje Zlo od USA ! A pametan covek uvek bira manje zlo !

Meni samo nije jasno ZAŠTO birati? WTF, šta se ovde bira? Ko će da se prijavi u koju vojsku, kao dobrovoljac? Ili ko će da, u ispraznim forumaškim naklapanjima, da brani jedne / napada druge?


[ ademare @ 07.10.2024. 09:52 ] @
Imas vise nivoa biranja !

Nije da Normalan covek zeli da bira vec Hegemon trazi da se izabere !

Ne samo oko ovoga vec i oko Ukrajine itd !

Jel to Nikada nisi cuo, shvatio do sada ?


Vlast je vec IZABRALA Izrael i Ukrajinu ! E sad sto ti i Djura glumite ovde neku " neobavestenost" je druga stvar !
[ Turmen @ 07.10.2024. 09:58 ] @
Citat:
Java Beograd:

Mnogo je zla tamo, i možeš da staneš na stranu mira, prosperiteta.
Ako ćeš da navijaš, možeš da navijaš da se svi ovi poubijaju međusobno i ostave miran narod da živi svoj život.


Meni je ovo jedini ispravan rezon i sva "navijanja" i "navijačka prepucavanja" su smešna.

Ja navijam za mir ili da bar što manje nedužnih ljudi strada.

Isto kao i ovde kod nas kad se pokrene priča oko četnika, ustaštva, balija - bih nekako voleo da im se oslobodi neka livada, šuma, ogradi bodljikavom žicom (ili ostrvo), podeli oružje, pa da se svi ti obožavaoci Baje Knindže, Tompsona i ostalih sličnih zvezda, istrebe međusobno i ostave normalan narod da živi na miru.
[ Java Beograd @ 07.10.2024. 10:05 ] @
1. Dobro je da izabran Izrael a ne Iran.
2. Ukrajina nije izabrana, ali je eto sticajem okolnosti Nato postao redovan kupac municije koju troši Ukrajina, a mi proizvodimo u tri smene, pun kapacitet. I Rusija nema mnogo skrupula, već proizvodi i prodaje svima koji 'oće da kupe.

Da, čujemo da portparolka Zaharova u poslednje vreme upućuje oštre reči ka Srbiji, što nas nekako navodi na zaključak da se odnosi Rusije i Srbije pogoršavaju.
Šta je TAČNO zasmetalo Rusima, nije mi najjasnije, ali svejedno: šta god Srbija rekla, učinila - nikako ne može da promeni tok rata.



Kad je mirnodopsko stanje, onda još i može neka država da pokušava da održava dobre odnose sa mnogim različitim zemljama.
Ali, kad je rat, toga više nema: ili si sa nama ili si protiv nas.

Ali, kao što ni sukob na Bliskom Istoku "nije naš rat", tako ni specijalna vojna operacija Rusije "nije naš rat". Daleko im lepa kuća, ko god da pobedi, nama je tu svejedno.

Sve znamo: i kako je počelo, i ko je koga provocirao, i ko je koga huškao, i ko je podmuklo rovario (Britanci) i ko je koga kinjio, i ko je koga napao, i sve ostalo.
Srbija principijelno osuđuje odvajanje i prisvajanje dela teritorije druge države. Meni je iskreno žao i Rusa i Ukrajinaca. Jbg, kad su glupi, pa su dozvolili da ih drugi zavade.
[ test1234 @ 07.10.2024. 12:35 ] @
I onda se tamo davne 1984g pojavi Slobodan Milošević, postave ga za partijskog sekretara Beograda, koji uspe da opljačka SFRJ, SRJ i Srbiju. Pa onda da bi maskirao tu svoju pljačku uspeva da nas posvadja sa Amerikom, V. Britanijom, Nemačkom, Francuskom, Rusijom i Skoro sa svim komšijama. I sad mi tu nešto "navijamo" dal će SAD i njen Dolar propasti. A pazi čuda, do recimo te 1990g sa skoro svim tim nabrojanim zemljama smo bili saveznici sa veoma dobrim i razvijenim sveobuhvatnim odnosima. Ludilo i slepilo mozga ali baš ozbiljno.
[ Nebojsa Milanovic @ 07.10.2024. 17:42 ] @
Citat:
Java Beograd: Meni je iskreno žao i Rusa i Ukrajinaca. Jbg, kad su glupi, pa su dozvolili da ih drugi zavade.

Apsolutno ni u kom slučaju, ni u bunilu, ne bih izjednačavao Ruse i Ukrajince.

Narodi jesu slični i tu je tregadija velika, ali rukovostvo i politika je nešto sasvim drugo.

Tako da krivica za ovaj rat ne samo da se ne sme izjednačiti, nego ona ni približno nije jednaka, čak ni slična - tačnije krivica je 100% na ukrajinskoj strani.

Već sam X puta postavio pitanje i niko na njega nije odgovorio, pa ću ponovo:

Šta tačno je Rusija mogla da uradi a da nije uradila, i više puta, da do ovog rata ne dođe??
[ Nebojsa Milanovic @ 07.10.2024. 18:36 ] @
Citat:
test1234:A pazi čuda, do recimo te 1990g sa skoro svim tim nabrojanim zemljama smo bili saveznici sa veoma dobrim i razvijenim sveobuhvatnim odnosima.

Bili jesno a sada nismo ali se nismo promenili mi, nego su se promenili ONI.

To samo totalno lud ili slep čovek ne vidi.

Evo šta kažu Hrvati koji nas ne vole, realnost je naravno puno gora: Od ekonomsko-političke preko geopolitičke do militarističke Europske unije

A o Americi ne treba ni pričati, oni će uništiti ceo svet pre nego što se sami uruše.

Kačio sam ovaj sajt, ali džabe pričam kada niko i ne razume šta to znači 😂😂🤯🤯

https://www.usdebtclock.org/




[ djura63 @ 07.10.2024. 18:47 ] @
Time je tragedija još veća, kao kad bismo mi napali srbe u bosni
šta je trebalo da uradi, odnosno ne uradi:da se ne meša u odluke nezavisne i međunarodno priznate države i da ne izvrši agresiju na nju
pogedaj na šta liuče gradovi koje je rusija ,,oslobodila''
[ Nebojsa Milanovic @ 07.10.2024. 18:50 ] @
Citat:
djura63: da se ne meša u odluke nezavisne i međunarodno priznate države

Aham, akcenat je na ovom: "nezavisne" 😂😂🤯🤯🤯
[ djura63 @ 07.10.2024. 19:04 ] @
oćeš da kažeš da putin, koji kaže da su rusi i ukrajinci jedan narod, nema pojma
[ Nebojsa Milanovic @ 07.10.2024. 19:09 ] @
ALO TROLČUGO, ODAKLE SI TO ZAKLJUČIO??

Izbacio sam ti taj idiotizam iz prethodne potuke i TI TO OPET PONAVLJAŠ?!?!?


Pogledaj dobro šta sam rekao!
Citat:
Nebojsa Milanovic:Narodi jesu slični i tu je tragedija velika


p.s. Da ste vi totalno debilni trolovi na vreme bili isecani, ne bi XX odličnih tema na ESu bilo zaključano!
[ Nebojsa Milanovic @ 07.10.2024. 21:51 ] @
Zlikovac je USA i svi njeni idiotsk sateliti, a žrtva je cela planeta računajući i narode tih satelita.

Toliko je to očigledno.
[ MajorFatal @ 07.10.2024. 22:12 ] @
Pa usa nije napala Ukrajinu?
[ Nebojsa Milanovic @ 07.10.2024. 22:29 ] @
Jeste i celu, tj. ono što je od nje ostalo, pretvorila je u svoju vojnu bazu.

Površina te vojne baze se polako smanjuje, ali nisam siguran da su Rusi u stanju da je pregaze celu, što bi jedino dovelo do trajnog mira.
[ ademare @ 07.10.2024. 22:48 ] @
Majore napisao si ogromnu Budalastinu u vidu tabele !

Ukrajinci su ucestvovali u svim operacijama Crvene armije na svim frontovima ! Manji deo Ukrajinaca je tada podrzao tzv. Banderu i Naciste ! Ogomna vecina je podrzala Crvenu armiju i tu nije bilo nikakvih vecih sukoba !

Ukrajinci su bili na obe strane , a ne Rusi !!!

I ovo sve ostalo je obicna Glupa USA Propaganda za pecanje Budala !

Na taj nacin USA i sateliti pokusavaju lazno da prikazu da je Rusija koja nije postojala , vec je postojao SSSR a Rusija bila samo jedna od 15 republika !! Posto u SSSR-u Nije bilo demokratije iako je Rusa bilo najvise , nije vazilo pravilo jedan covek jedan glas kao u demokratiji !

Pa je od Lenjina koji je po Majci bio Jevrejin , do poslednjeg Gorbaceva, Samo Jedan Predsedik , bio Rus i to Izdajnik Gorbacev !! Koji je i unistio SSSR ! Uz ostale Najcesce su bili presednici bas Ukrajinci !!


Znaci zapadna Propaganda koju ti prenosis tvrdi da je Rusija bila Agresor u " Indokineskom ratu " ? A ko je bio zrtva ?

Imperijalna Francuska - Kolonizator !

Protiv koje su narodi Indokine vodili rat za slobodu ??

Ili nekakva Rusija koja nije postojala ?
[ Nebojsa Milanovic @ 07.10.2024. 23:56 ] @
Očigledno je da se USA teroru bliži kraj, na radost cele planete.

Žalosno je će cena toga za njih biti 0 dolara, a drugi, koji nikakvu korist od toga nemaju, će to platiti milionima života.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.10.2024. 00:17 ] @
I ne razumem zašto se i dalje pominje nekakva "Ukrajina" kao država?!?

Država je BILA i mogla je to i da ostane, da u tome uživa i da prosperira, ali je za sebe odabrala neku drugu ulogu.
[ Java Beograd @ 08.10.2024. 09:09 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Citat:
Java Beograd: Meni je iskreno žao i Rusa i Ukrajinaca. Jbg, kad su glupi, pa su dozvolili da ih drugi zavade.

Apsolutno ni u kom slučaju, ni u bunilu, ne bih izjednačavao Ruse i Ukrajince.
Narodi jesu slični i tu je tregadija velika, ali rukovostvo i politika je nešto sasvim drugo.
Šta tačno je Rusija mogla da uradi a da nije uradila, i više puta, da do ovog rata ne dođe??


Na ovo pitanje mogao bi odgovor da se nazire odgovorom/komentarom na sledeći post


Citat:
Nebojsa Milanovic:
Citat:
test1234:A pazi čuda, do recimo te 1990g sa skoro svim tim nabrojanim zemljama smo bili saveznici sa veoma dobrim i razvijenim sveobuhvatnim odnosima.

Bili jesno a sada nismo ali se nismo promenili mi, nego su se promenili ONI.
To samo totalno lud ili slep čovek ne vidi.


Bio sam mlad dećko ali sve dobro pamtim:
Polovinom i krajem osamdesetih, Socijalistička Republika Slovenija je "povukla nogu" i počela da zagovara transformaciju unutrašnjeg uređenja SFRJ , zalažući se za višestranački parlamentarizam, tržišnu ekonomiju i slobodno raspolaganje sredstvima za proizvodnju. Kažem, sve dobro pamtim!

Kako je Socijalistička Republika Srbija reagovala? Na najgori mogući način! Krenula je besomučna kampanje mržnje i satanizacije.
Prednjačila je Radio Televizija Beograd, uz štampane medije "Politika Ekspres", "Novosti", uz nešto malo uzdržaniju "Politiku".

- Slovenci neće štafetu! Wow! Dostojni su prezira! Odriču se tekovina najvećeg sina naroda i narodnosti. A Slovenci rekli: aman zaman ljudi, Tito je umro, batalite štafetu.
- Slovenci neće više Komunističku partiju! Wow! Dostojni su gnušanja! A Slovenci rekli, aman zaman ljudi, daj da batalimo to glasanje za samo jednu partiju, smešno je i tragikomično.
- Slovenci neće više socijalizam! Wow! Dostojni su gnušanja! A Slovenci rekli, aman zaman ljudi, daj da ukinemo zakon da pojedinac sme da zaposli najviše 10 ljudi.

Šta je bilo kasnije? Srbija je uvela sankcije Sloveniji Lesnina, Frutek sokovi i Tomi majonez su bili anatemisani. Tragikomedija na kvadrat!

* Onda su Slovenci rekli: OK, vi Srbi nećete promene, mi Slovenci hoćemo. Hajde da ostanemo u istoj državi, u istoj federaciji, sa istom vojskom i drugim državnim organima, ali da nam se dozvoli da mi uvedemo ove promene.
* Onda je Zloba ozbiljno zapretio vojnom intervencijom.
* Onda je Voren Cimerman, tadašnji ambasador USA u SFRJ SEDAM PUTA TRAŽIO PRIJEM KOD ZLOBE da mu kaže neke stvari i iznese konstruktivne predloge najmoćnije zemlje sveta, a Zloba se nije udostojio da ga primi. Po fazonu "ne može nam niko ništa"
* Onda je Slovenija proglasila nezavisnost. Krenuo kratak rat. Bruka za JNA! Čak ni Ameri nisu mogli da sanjaju da će JNA da bude ekspresno zbrisana i oterana iz Slovenije.

Zloba je bio dovoljno glup i zadrt i nije hteo da zna da samo jaka osovina Beograd-Ljubljana može da drži Zagreb. Osalo već znate.

Važno: nije prošlo ni par godina od pobriojanih predloga Slovenije, zbog kojih ih je JNA napala, a već 1990 održani su višestranački parlamentarni izbori u Srbiji, Tito je pljuvan i sataniziovan (wtf štafeta?) a kapitalizam ušao na velika vrata!
Dakle, sve ono šta su zagovarali Slovenci, što je ondašnje rukovodstvo SR Srbije odbacilo kao najgoru komunističku jeres - promovisano je kao najveće društveno dostignuće Zlobine Srbije.
E pa jbg, Zlobo, da si se toga setio pre samo par godina, sve bi bilo drugačije.

Pitanje za Nebojšu: Šta je Srbija mogla da uradi da do rata ne dođe? I "Ko se promenio? Mi ili oni?"



Da se vratimo na Rusiju i Ukrajinu
Ja stvarno ne znam šta je Rusija sve uradila, i šta je još mogla da uradi. Posle Majdana 2 verovatno ništa, ali tad je već bilo prekasno, tad je krenulo zahuktavanje, i priprema za provociranje Rusije.
Tad Rusija ništa više nije mogla da uradi.

Šta je mogla da uradi od momenta raspada SSSR-a do dešavanja na Trgu Majdan? Mnogo toga.
Možda bi sasvim bilo dovoljno da ne postavlja svoje marionetske režime, da ne rovari, da ne tretira Ukrajinu kao mlađeg retardiranog rođaka. Da ostvari odnos međusobnog uvažavanja i respekta.
Ali nije. A jel znaš zašto nije? Zato što se osećala isuviše moćnom pa je bila nadmena i osiona: "Ne može nam niko ništa!"

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 08.10.2024. u 11:30 GMT+1]
[ djura63 @ 08.10.2024. 09:32 ] @
Bravo, hronološki precizno i tačno
Još da dodam slobinu podršku puču u moskvi 1991
[ Java Beograd @ 08.10.2024. 10:06 ] @
Citat:
ademare:I na koga je izvrsio SSSR agresiju u Indokini ?

Ovo pitanje je ostalo bez valjanog odgovora.

Posle II Svetskog Rata čitav komunistički svet (SSSR, Kina, u maloj meri SFRJ, a zatim i Kuba) je usvojio doktrinu agresivnog širenja, takozvanog "izvoza revolucije".

SSSR je "izvezao revoluciju" u Koreju. Posle povlačenja japanskih okupatora, SSSR je želeo da Koreja bude njegova ispostava na krajnjem istoku Azije.
Naoružao je i organizovao komunističku partiju koja je trebala da osvoji celu teritoriju Koreje i uspostavi vlast. Tome se suprotstavila SAD, koja nije smela da dozvoli takav razvoj siutacije.
Ostalo znate - krvav Korejski rat, sa mnogo, mnogo miliona civilnih žrtava u kojem niko nije pobedio, zemlja je podeljena.

SSSR je "izvezao revoluciju" u Vijetnam. Veoma slično kao u Koreju, samo par godina kasnije.
Onako kako sada Iran pomaže i naoružava Hamas i Hezbolah, tako je SSSR zdušno pomagao i naoružavao komunistički pokret u Vijetnamu.
Postavši naoružani, organizovani i moćni, Severno-Vijetnamski pokret - Vijetkong, rešio je da uveze komunizam u ceo Vijetnam.
Tome su se suprotstavili Amerikanci. Ostatak znate. Ameri su posle dugih krvavih godina podvili rep i povukli se.

Građanski rat u Grčkoj krenuo je odmah nakon II SR već '46.
Tito je (uz Staljinovu pomoć u backgroundu) zdušno pomagao Komunistički pokret KKE, logostički i naoružanjem.
Onda je došla '48, raskol Jugoslavije i SSSR-a, kad nije bilo hrane u Jugoslaviji za njene građane, a kamoli za vojnu pomoć komunističkoj partiji u Grčkoj.
Istovremeno, USA i Britanci nastavljaju obilnu pomoć anti-komunističkim frakcijama, i sve se završava '49, zna se već kako.
Krvav i težak građanski rat koji je ostavio nezalečene rane.

Fidel Kastro, takođe nije bio imun na "širenje revolucije".
Opet, uz background SSSR-a pomagao je naoružanjem i drugom logistikom sve komunističke pokrete u Južnoj Americi (Bolivija pre svih) a zatim i u državama Srednje Amerike.
Ovo je već imalo drugačiji istorijski tok: USA je bila brutalno odlučna da se takve aktivnosti u korenu saseku.
Ostalo znate: omražene i po surovosti poznate vojne hunte, instalirane od strane CIA u Čileu, Argentini, Paragvaju i u drugim latino-američkim zemljama.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 08.10.2024. u 11:24 GMT+1]
[ Java Beograd @ 08.10.2024. 10:20 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:Šta tačno je Rusija mogla da uradi a da nije uradila, i više puta, da do ovog rata ne dođe??


A evo tebi kontra pitanja: Šta je tačno Rusija mogla (i morala) da radi i uradi, da sve evropske zemlje iz njene interesne sfere (zemlje potpisnice Varšavskog sporazuma) ne pobegnu glavom bez obzira, što dalje od njih, istog momenta kad im se ukazala prva prilika?
Kako to da jedna Austrija i Zapadna Nemačka, Finska i Švedska nisu pohrlile u zagrljaj Rusije (SSSR-a) već su i Poljska i Češka, i Rumunija i Bugarske pohrlile ka USA i Nato?

Kako? Zašto? Pa nije valjda da im nije bilo lepo u režimu gde vlada "narodna vlast"?

[ ademare @ 08.10.2024. 11:07 ] @
Javina "secanja" ipak je on trenutno na ovoj temi ubedljivo najstariji, cak i od Djure kojem ovo 63 u Nicku moze znaciti godiste ?

Znaci Javina "secanja" i poznavanje istorije su odavno poznati i kako vreme prolazi i godine smanjuju se realno sposobnosti i jednog i drugog ! Secanje slabi , a znanje se smanjuje sto je Normalan proces sa starenjem !

Meni je jedino cudno , a mozda i Nije , zasto se uporno bavi istorijom kada je Ne poznaje !


Tako samo par teza istorijskih koje je ovde napisao a nemaju veze sa Stvarnim dogadjajima !

1945. SSSR i "saveznici" dogovaraju da 3 meseca posle zavrsetka rata u Evropi SSSR napadne Japan !!! Znaci ne radi se o nekakvim samovolnim akcijama Staljina , vec o njegovom odgovoru na molbe pre svega Amerikanaca ! Amerikanci Ispaljuju 2 Nuklearne bombe na Horosimu i Nagasaki ali one ne imresioniraju Japan ! Jednostavno suprotno "Holivudskoj istoriji" koja se servira Masama Japan NIJE Kapitulirao zbog atomskih bombi ! Atomska bomba je bacena na Horosimu 6. Avgusta a kapitulacija Japana je bila 2. Septembra ?!?

Sta se dogodilo u medjuvremenu pa je izazvalo Poraz Japana ?

Naravno napad SSSR-a na Japan ! Po dogovoru 8. Avgusta novoformirana Dalekoistocna Crvena armija u jacini od 1.5 Milion vojnika napada japanske snage na dalekom istoku kojih je bilo 1.1 Milion ! Nije napadnut bilo ko, vec Najjaca, glavna formacija Japanske Imperijane vojske , tzv. Kavntikska Armija koja je i izazvala napadom na Kinu rat u Aziji ! I tada je do 8. avgusta drzala cvrsto svoje polozaje niko je nije realno ugrozavao !

Amerikanci su od kraja 1941 vodi vise kopnenih bitaka protiv Japana sa ogomnim gubicima na obe strane ! Posebno je bila krvava invazija Okinave ! Poslednja velika USA kopnena bitka ! Bitku su jedva dobili velikom nadmocu u btoju angazovanih ljudi i tehnike ! Osnovna karakteristika je bilo da USA u celom ratu nisu zabelezili znacajnije predaje Japanaca cak i kada su bitke bile izgubljene !

Sada pod udarom prekaljene Crvene armije koja je godinama tokom II svetskom rata i borbi sa Nemcima , konacnonaucila da ratuje , Udar je bio tako jak i silovit da se Kvatuska armija od 1.1. Miliona vojnika raspala vrlo brzo !

Prvi put u II s. v. ratu Japanske snagu pocijnu MAsovno da se Predaju !!!

Crvena Armija vrlo brzo Oslobadja Mandzuriju, koja je i onda i danas bila deo Kine ! Nastavlja prodor i Oslobadja u kratkom vremenskom periodu celu Koreju !!!

Amerikanci i SSSR , unapred NISU dogovorili sta da se radi ako SSSR pobedi Japan ! Ocigledno da Amerikanci nisu verovali u " Blic krig" Crvene armije ?!

Tada na Iznenadjenje Amerike, Staljin salje predlog u Wasington da SSSR ne zauzima celu Koreju, vec da posto je to zvanicno teritorija Carskog Japana, koji je osvojio Koreju jos 1910. godine ! Staljin je poslao predlog da se izvrsi podela, a mogao je da uzme sve jer predhodnog dogovora Nije bilo , da Crvena Armija ne ide dalje od 38. paralele.

Tako da cela prica o SSSR ekspanizji pada u vodu, kao prazna i Pogresna !
[ mjanjic @ 08.10.2024. 11:10 ] @
Ništa nije trebala Rusija da radi, bilo je dovoljno da Putin ne vrši pritisak na Janukoviča, koji je odbio da potpiše zakon o početku procesa pristupanja EU, a koji je pre toga izglasala RADA (Skupština Ukrajine). Janukovič je u predizbornoj kampanji obećao da se neće protiviti volji većine naroda da Ukrajina ide ka evropskim integracijama, što je potom pogazio, pa čak na kritike Putina da je previše mekan prema protestantima u Kijevu na njih poslao snajperiste, a kad se oni ni nakon toga nisu razbežali, pobegao je on - u Moskvu. I baš nakon toga kreće oružana pobuna separatista u Donbasu.
Priče o članstvu u NATO kreću nakon toga, a sad možemo da divanimo svaki dan o tome da li bi nakon eventualnog učlanjenja u EU ta Ukrajina tražila i dobila članstvo u NATO, jer bi to lagano mogla da blokira Turska kao jedna od članica, koja sa druge strane ima bolje odnose sa Rusijom nego sa SAD.

Sa druge strane, kada se posmatra neutralno cela situacija, reakcija Moskve na pokušaj da joj Ukrajina okrene leđa i ide ka EU možda se mogla smatrati očekivanom, mada je pitanje da li je bilo ko očekivao pokušaj zauzimanja Kijeva i pravljenja "Belorusije 2" od Ukrajine.
Možda bi za običan narod taj scenario bio i bolji, ne bi bilo toliko poginulih, raseljenih, kao i mnogih gradova i sela sravnjenih sa zemljom, ali tako se može pričati o svakom ratu, pa recimo i o tome kako je Srbija mogla da prihvati sve ultimatume Austrougarske i poštedi sebe ogromnih gubitka - međutim, Bugarska je jedan od dokaza da ni drugačija odluka ne bi mnogo pomogla da danas bude bolje, jer to što se Srbija danas smanjuje nije (samo) posledica gubitaka u Prvom i Drugom svetskom ratu.
[ Java Beograd @ 08.10.2024. 11:25 ] @
Citat:
ademare:Sta se dogodilo u medjuvremenu pa je izazvalo Poraz Japana ?

Ebo te i Java i Japan, ko ovde piše o Japanu?!? Ti si baš prolupao. Ali totalno.

Pričaj nam malo o Starom Egiptu. Kako je živeo i vladao Ramzes III ?
[ Java Beograd @ 08.10.2024. 11:26 ] @
Citat:
mjanjic:
Ništa nije trebala Rusija da radi, bilo je dovoljno da Putin ne vrši pritisak na Janukoviča, koji je odbio da potpiše zakon o početku procesa pristupanja EU, a koji je pre toga izglasala RADA (Skupština Ukrajine). Janukovič je u predizbornoj kampanji obećao da se neće protiviti volji većine naroda da Ukrajina ide ka evropskim integracijama

Upravo kao Zloba.
Sada se Rusija izjašnjava da nema ništa protiv EU integracija Ukrajine, samo je članstvo u Nato "crvena linija"
[ Nebojsa Milanovic @ 08.10.2024. 13:01 ] @
@Java

Sa dobrim delom što si napisao se slažem, naročito sa događajuma vezanim za daleku prošlost, ali oni nemaju nikakve veze sa temom, niti sa događajima novijeg datum kojih smo svedoci.

Što se tiče priče o nama i Slovencima, tu se takođe velikim delom slažem a bili smo ih i svedoci - ali ni to nema veze sa pitanjem kojim sam postavio, a na koga i dalje niko, pa ni ti, nije odgovorio.

Što se tiče "bežanja" zemalja od Rusije to je velika tema i o tome se može pričati, vidimo kako je Ukrajina "pobegla" tako što je celu svoju zemlju i sve rudnike PRODALA Americi kao vojnu bazu, a da neko ko je toliko blizu Rusije na taj način "pobegne od Rusije" - to neće da može.
[ djura63 @ 08.10.2024. 13:13 ] @
jel to važi i za Estoniju, Letoniju i (odskoro) Finsku
[ Nebojsa Milanovic @ 08.10.2024. 13:27 ] @
Ne važi za sada, jer se nisu prodali Americi na taj način za sada.

Ako se prodaju, što lično ne verujem da će uraditi, isto će im se desiti kao i Ukrajini.

Ima li u tome nešto nejasno/sporno?
[ djura63 @ 08.10.2024. 13:39 ] @
bićemo mi ovde i za 5 god. pa ćemo videti
šteta je samo što tada neće biti onog botoksiranog kremaljskog kepeca
[ Java Beograd @ 08.10.2024. 13:57 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:... ali oni nemaju nikakve veze sa temom, niti sa događajima novijeg datum kojih smo svedoci.

OK, prihvatam. Tema se kao i obično malo rasplinula i raširila.

Doći ćemo i do četnika/partizana, nema sumnje. :D
[ haosumak @ 09.10.2024. 07:03 ] @
Citat:
Java Beograd

Bio sam mlad dećko ali sve dobro pamtim:
Polovinom i krajem osamdesetih, Socijalistička Republika Slovenija je "povukla nogu" i počela da zagovara transformaciju unutrašnjeg uređenja SFRJ , zalažući se za višestranački parlamentarizam, tržišnu ekonomiju i slobodno raspolaganje sredstvima za proizvodnju. Kažem, sve dobro pamtim!

Ako dobro pamtis onda se secas i to da je JNA bila oruzana sila tadasnje SFRJ pa je delovala u skladu sa USTAVOM i zakonima SFRJ. Tj imala je zadatak da ocuva SFRJ.

Drugo kad je rec o ekonomiji.
Slovenija je u bivsoj SFRJ bila favorizovana u spoljno-trgovinskoj sferi. Tom favorizacijom je Sloveniji obezbedjen ekstra profit. I dok je Slovenija isisavala ekstra profit zaLAGALA se za SFRJ.

"Zloba" je krajem 80-tih i pocetkom 90-tih uspeo da izdejstvuje uravnotezenje spoljno-trgovinskih prava. Zahvaljujuci tome u Beogradu se otvaraju spoljno-trgovinske organizacije koje zaobilazeci Zlovence uvoze robu siroke potrosnje i sirovine za hemijsku i drugu industriju Srbije.
Vise nisi morao preko Lesnine i Slovenijalesa da uvozis racunare, HiFi opremu i drugu robu siroke potrosnje nego si kupovao u Beogradu po daleko povoljnijim cenama nego od Zlovenaca. Novi Pazar je poceo da sije "farmerke" i odecu od jinsa itd. pa je i Trst postao nezanimljiv a to je vodilo manjem putovanju kroz Sloveniju, manje carniskih prihoda Slovencima...
Hemijskle sirovine sa "Zapada" kojima su Zlovenci lupali etikete i po visestruikoj ceni prodavali "braci" Srbima pojavile su se u Srbiji daleko jeftinije i pristupacnije preko organizacija formiranih u Beogradu.

U tom momentu Zlovenci vide da su ostali bez ekstra profita i krecu u razdruzivanje od "zlog" "Zlobe" i Srbije.

How yes no.

Prodiranjem na primer Ali-Express-a Srbiji nije potrebna ni Zlovenija ni druga lazna "braca". Sa Kinezima cist racun a Fruktalove posecerene vode koje oni nazivaju vocnim sokovima Zlovenci mogu zadrzati za sebe.
[ dejanet @ 09.10.2024. 07:20 ] @
^ Upravo tako.

U glavnom za takav polozaj, super tezak i neravnopravan, koji se granici sa otvorenom okupacijom, potice od Ustava iz 1974-te. i onog nelegalnog zasedanja AVNOJA u Jajcu, bez srpskog predstavnika.


[Ovu poruku je menjao dejanet dana 09.10.2024. u 08:30 GMT+1]
[ Java Beograd @ 09.10.2024. 08:46 ] @
Citat:
haosumak:Ako dobro pamtis onda se secas i to da je JNA bila oruzana sila tadasnje SFRJ pa je delovala u skladu sa USTAVOM i zakonima SFRJ. Tj imala je zadatak da ocuva SFRJ.

Pa što nije očuvala SFRJ?

Citat:
haosumak:
Slovenija je u bivsoj SFRJ bila favorizovana u spoljno-trgovinskoj sferi. Tom favorizacijom je Sloveniji obezbedjen ekstra profit. I dok je Slovenija isisavala ekstra profit zaLAGALA se za SFRJ.

"Zloba" je krajem 80-tih i pocetkom 90-tih uspeo da izdejstvuje uravnotezenje spoljno-trgovinskih prava. Zahvaljujuci tome u Beogradu se otvaraju spoljno-trgovinske organizacije koje zaobilazeci Zlovence uvoze robu siroke potrosnje i sirovine za hemijsku i drugu industriju Srbije.
Vise nisi morao preko Lesnine i Slovenijalesa da uvozis racunare, HiFi opremu i drugu robu siroke potrosnje nego si kupovao u Beogradu po daleko povoljnijim cenama nego od Zlovenaca. Novi Pazar je poceo da sije "farmerke" i odecu od jinsa itd. pa je i Trst postao nezanimljiv a to je vodilo manjem putovanju kroz Sloveniju, manje carniskih prihoda Slovencima...


Ovo su takve nebuloze da prosto ne želim da trošim tastaturu.
A još kad si u celu priču ubacio novopazarske manufakture za šivenje fake brendova - stvar postaje komična.
[ branko tod @ 09.10.2024. 10:06 ] @
Citat:
haosumak:
Slovenija je u bivsoj SFRJ bila favorizovana u spoljno-trgovinskoj sferi. Tom favorizacijom je Sloveniji obezbedjen ekstra profit. I dok je Slovenija isisavala ekstra profit zaLAGALA se za SFRJ.



Citat:
Java Beograd: Ovo su takve nebuloze da prosto ne želim da trošim tastaturu.
A još kad si u celu priču ubacio novopazarske manufakture za šivenje fake brendova - stvar postaje komična.


Iz direktnih društvenih spoznaja nekoga ko je živeo i radio u SFRJ to je apsolutno tačno
[ mjanjic @ 09.10.2024. 12:07 ] @
Kad je već reč o Sloveniji, u osnovnoj školi su nam pričali još nešto, uglavnom na časovima OTO, navodno 80-ih banke u Srbiji ne daju kredite društvenim preduzećima (jer ih ova nisu ni vraćala ili taj novac pojede inflacija), dok su u Sloveniji i Hrvatskoj delili samo tako, a onda posle nekog vremena dođe "odozgo" naređenje da se izjednačni novčana masa u republičkim podružnicama banaka, pa se deo novca iz banaka u Srbiji prelije u one u Sloveniji i Hrvatskoj, i tako u krug.

Da li je stvarno bilo tako i u kom obimu, ne znam, ali je stalno uziman primer SANOS autobusa, čiji su delovi pravljeni širom SFRJ, a na kraju sklapano sve u Makedoniji, slična priča za tenkove T84.
Međutim, zar se delovi za Airbus avione ne proizvode isto tako širom EU, čak i delovi trupa i krila, a kakva je logistika neophodna za transport do fabrike gde se sve sklapa, ima na YT dokumentaraca o tome, koga zanima. Dakle, njima se isplati da im proizvodnja bude "razbacana" u više država, a u SFRJ to nije moglo tako...
Nego, ovde su preduzeća bila preopterećena administracijom, jer su 70-ih doneli zakone da se svake godine na postojeći broj zaposli još 10% ekonomista, pravnika i sl., a na 40 godina staža prosečno je neophodno 2.5% novih zaposlenih. Ta administracija je sebi izmišljala posao i procedure, pa je ugušila poslovanje ne samo većim troškovima za svoje plate, već i komplikovanim procedurama.

Sada isto to sebi radi EU sa ogromnom birokratijom i komplikovanim procedurama. Sa druge strane, SAD su malo drugačija priča, pogledajte koliko oni imaju "ministara", a koliko ima recimo Srbija.
[ test1234 @ 09.10.2024. 19:27 ] @
Interesantno je da niko ovde ne spominje Miloševićevo korišćenje primarne emisije za kupovinu efektivne valute koje je on koristio kao direktor "Beogradske Banke". Znači kupovao je uglavnom Nemačke Marke za dinare iz primarne emisije i uglavnom ih iznosio na Kipar. To je trajalo minimum od 1983g do 1993g. Dakle desetine milijardi Nemačkih Maraka je opljačkao i izneo iz zemlje. Takođe niko ne spominje da je u istom razdoblju hiljade ljudi ubijeno samo u Srbiji zbog toga što su ukazivali na ovo njegovo zločinačko ponašanje. Za mene je on običan prevarant, lopov i zločinac.
[ mjanjic @ 10.10.2024. 11:14 ] @
Sećam se onog "Zajma za Srbiju" i primera čoveka koji je došao iz inostranstva, ovde mu obećali neko zaposlenje - na kraju priče, on svu ušteđevinu dao za taj projekat, a posao nije dobio!
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2024. 11:50 ] @
To je svuda tako, ako treba da platis za posao, sve su sanse da ces se samo rastati od para.
[ Java Beograd @ 10.10.2024. 13:56 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:Rezon je jasan, u situacijama kada ne razumeš pravu dubinu ili je nema, ili je ekstremno haotična kao ovde, logika nalaže da budeš na strani onih koji se bore protiv onih koje podržava Amerika.

Setih se ovog tvog posta. Evo malog doprinosa mojoj tvrdnji da neprijatelj tvog neprijatelj nije uvek tvoj prijatelj.

Da li, zaista, možeš biti na strani ovih?




(pretpostavljam da većina forumaša razume engleski)
[ test1234 @ 10.10.2024. 20:46 ] @
Sve se nadam da je ovo ipak montaža. Bože sačuvaj, katastrofa.
[ djura63 @ 10.10.2024. 21:09 ] @
https://www.klix.ba/vijesti/sv...edam-trgovaca-drogom/111003080
[ dejanet @ 10.10.2024. 22:08 ] @
Iran zavisno od godine do godine od 400 do 900 smrtnih kazni godisnje(po Amerima), pretezno "gudra". Sistemska stvar.
U Americi, osudjeno i trenutno ceka njih 2213 na smrtnu kaznu.

Slika gore je mislim iz Avganistana ili Saudijske Arabije ili mozda ISIL ludilo, negde iz tog vremena.

Moj utisak je da je Iran vise socijalisticka od ostalih arapskih drzava, takodje daleko industrijski razvijenija, sa mnogo ozbiljnijom tehnoloskom i naucnom bazom, sto implicira srednju klasu itd.

Za raazliku od ludog Netanjahua i jos ludje ekipe religijskih fanataika koji trenutno vode Izrael, ovi Iranci mi deluju kao gospoda intelektualci, za sada.

Ko bi rekao...



[ Nebojsa Milanovic @ 10.10.2024. 22:08 ] @
@Java

Prvo i osnovno oko čega ćemo se složiti je da to nije naš rat i tako ga trebamo posmatrati, sa strane.

Drugo, izneo sam svoje mišljenje apriori, ne poznajući situaciju, a na osnovu pretpostavki koje su se do sada mnogo puta pokazale kao tačne, o sprovođenju USA interesa i hegemonije, izazivanju i provociranju ratova, itd.

Treće, nije me merzelo da pogledam ko je taj "Dr blabla" i našao sam ga odmah na Tw: https://twitter.com/realMaalouf

Pogledaj ga i sam i videćeš da je to ista vrsta bolesnika/bizarnog_propagandiste kao moj omiljeni NATO-Ukr bolesnik https://twitter.com/JayinKyiv

Postovi takvih likova se kače samo za sprdnju, tako da me čudi što si ga ti ovde stavio kako bi dokazao "nešto"?!

Što se mene tiče, ovo je razlog više da ostanem u svom prethodnom stavu da ako ne poznaješ situaciju - samo budi protiv onih koje Amerika"podržava" (to je sinonim za korišćenje kao topovskog mesa za sprovođenje hegemonije) i nećeš puno pogrešiti.
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2024. 05:25 ] @
Citat:
dejanet:
Iran zavisno od godine do godine od 400 do 900 smrtnih kazni godisnje(po Amerima), pretezno "gudra". Sistemska stvar.
U Americi, osudjeno i trenutno ceka njih 2213 na smrtnu kaznu.

Slika gore je mislim iz Avganistana ili Saudijske Arabije ili mozda ISIL ludilo, negde iz tog vremena.

Moj utisak je da je Iran vise socijalisticka od ostalih arapskih drzava, takodje daleko industrijski razvijenija, sa mnogo ozbiljnijom tehnoloskom i naucnom bazom, sto implicira srednju klasu itd.

Za raazliku od ludog Netanjahua i jos ludje ekipe religijskih fanataika koji trenutno vode Izrael, ovi Iranci mi deluju kao gospoda intelektualci, za sada.

Ko bi rekao...





Iran vodi islamski Ajatola i ceo politicki sistem je podredjen njegovoj kancelariji. Mislim, ako vladu u Izraelu nazivas religijskim fanaticima, onda je Iran van svake kategorije :-)))

Sto se tehnoloske i naucne baze tice - da Iran je ispred Arapa, ali jos vece ludilo je da je to sve zapravo relikt nekadasnjeg (pre-islamistickog) Irana - Mozes misliti koliko su bili ispred Arapa kada i posle vise decenija ratova i sankcija i dalje imaju jacu nauku i tehnologiju.

Cisto primera radi, Iran je imao u narudzbini 2 konkord-a (!!!) sa trecim u opciji. Jos jedan banalan primer - i dan danas, na poslu "na zapadu", naci cu gomilu Iranaca matematicara (i to vrlo jakih), programera... Arapa? Drasticno manje. Iran je tu slican sa Indijom, edukacija se gura kao vrlo vazna stvar jos rano u porodici, zato ih i ima jako puno sa visokim obrazovanjem i vidljivi su u industriji.
[ mjanjic @ 11.10.2024. 08:22 ] @
Normalno, kad mi je jedan profesor iz Irana još pre 10-ak godina pričao da ima platu oko 2200 dolara (ekvivalent), i to nije Univerzitet u Teheranu, već mislim da je Tabriz. Tada je govorio da može da se živi normalno sa oko 450-500 dolara mesečno i da je tu negde i prosek, bar onih iz njegovog okruženja.
Dakle, on ima tipa 4-5 puta veću platu od neko proseka, što u Srbiji imaju možda ovi na Ekonomskom ili FON-u.
Jedna od važnih razlika u odnosu na recimo naš sistem je da se tamo duplo više vrednuju rezultati nekih projekata urađenih za vojsku nego radovi u stranim časopisima, posebno onim na SCI listi (jer to je praktično poklanjanje rezultata ovima sa Zapada, pri čemu se čak objavljivanje rezultata u nekim časopisima poprilično plaća izdavačima). Da li se tu nešto muva, ne znam, ali mogu misliti kako bi bilo kod nas i koliko bi nekih "istaknutih naučnika" imalo rezultate u projektima sa vojskom, a koji bi bili "vojna tajna".
[ B3R1 @ 11.10.2024. 09:11 ] @
Citat:
mjanjic: Normalno, kad mi je jedan profesor iz Irana još pre 10-ak godina pričao da ima platu oko 2200 dolara (ekvivalent), i to nije Univerzitet u Teheranu, već mislim da je Tabriz. Tada je govorio da može da se živi normalno sa oko 450-500 dolara mesečno i da je tu negde i prosek, bar onih iz njegovog okruženja.
Dakle, on ima tipa 4-5 puta veću platu od neko proseka, što u Srbiji imaju možda ovi na Ekonomskom ili FON-u.
Jedna od važnih razlika u odnosu na recimo naš sistem je da se tamo duplo više vrednuju rezultati nekih projekata urađenih za vojsku nego radovi u stranim časopisima, posebno onim na SCI listi (jer to je praktično poklanjanje rezultata ovima sa Zapada, pri čemu se čak objavljivanje rezultata u nekim časopisima poprilično plaća izdavačima). Da li se tu nešto muva, ne znam, ali mogu misliti kako bi bilo kod nas i koliko bi nekih "istaknutih naučnika" imalo rezultate u projektima sa vojskom, a koji bi bili "vojna tajna".

Heh, na temu projekata za vojsku ... ETF je imao takve projekte, ali pre 40 godina i to za tadasnju (ozbiljnu i veliku) JNA. Mnogi tadasnji stari profesori od kojih su mozda svega 3-4 coveka predavali nasoj generaciji, su svoje naucno i strucno iskustvo sticali i kalili bas na tim projektima. Bas zato je taj fakultet tada i vredeo, jer su se za JNA razvijali tehnoloski najnoviji sistemi, od kojih je mozda svega 10% realizovano, 90% je ostalo na nivou idejnih projekata i elaborata, ali - ljudi koji su pisali te papire su za to pisanije morali da prouce kako te stvari funkcionisu, da neke prototipove testiraju u vojnim laboratorijama poput VTI (Zarkovo), Railovcu (Sarajevo), bili su tu nekakvi Hodzici ili Hadzici, sad se vise ne secam ... i samim tim su sticali znanje koje su prenosili i studentima. I zato ETF tada i jeste bio veoma cenjen, cak i van Jugoslavije!

I da, u to vreme, ti projekti su im se itekako racunali u skor za napredovanje u sluzbi ... sve dok negde tokom 90-ih neki "pametnjakovic" nije izmislio one M-bodove, SCI faktore i impakt liste ... gde su projekti s privredom totalno izbaceni iz bilo kakvog sistema bodovanja. Time je stvoren sistem u kome je neko ko po ceo dan samo drnda nekakve simulacije u Matlabu (u danasnje vreme verovatno Scipy i Numpy) i pise radove ima prednost nad nekim ko npr. odradi glavni projekat nekog velikog sistema (tipa IP/MPLS mreze MTS/Yettel/A1 ... ili nekog ozbiljnog zahvata na Djerdapu). I da, ovi prvi su studentima skidali bodove za ceo zadatak ako npr. krenu da racunaju konkretne vrednosti u pola zadatka umesto da rezultat u analitickoj formi zamene vrednostima tek u poslednjem koraku. Ili ako tokom pisanija ne ispisu uredno "za svako x > 0" u svakom redu jedancine ... a ponekog i zato sto ima los rukopis ("Kolega, mi nismo lekari, od inzenjera se zahteva lep rukopis" ... i slicne baljezgarije!). Od tih koji su nas obarali na glupostima nismo naucili nista. A od ovih drugih, koji su imali ogromno strucno, ali mozda ne toliko impozantno naucno iskustvo, naucili smo mnogo korisnijih stvari koje koristimo i danas u struci!

@Nebojsa - izvini na offtopic-u ... Amerika i ostatak tzv. trulog Zapada "propada" vec 50 godina, ali u udzbenicima marksizma i socijalistickog samoupravljanja ... i eto, propadose oni tako, a nase samoupravljanje, sa sve drugovima Kidricem i Kardeljem, nam je obezbedilo svetlu buducnost ... :-)))
[ dejanet @ 11.10.2024. 09:22 ] @
@Ivan Dimkovic

Imas puno varijanti religijskog fanatizma i ekstremizma, samo je pitanje koliko se to ispoljava u svakodnevnom zivotu i politici drzave.

Izrael je totalno flipnuo, imas primera koliko hoces: pobise 50 hiljada civila sa nekom suludom pricom "Alamek" iz starog zaveta gde neprijatelju treba pobiti sve racunajuci zenu i decu, zatim neka prica o Velikom Izraelu od reke do mora (ili slicno) opet iz mitologije ili Biblije, zatim dolazak Mesije i obnova Hrama(ili obrnuto) posle unistenja planete i slicno.

Ovo nije neka fikcija ili prazna forma, min 50% Izraelaca u ovo iskreno veruje, Vlada Izraela ovo aktivno sprovodi...

[ djura63 @ 11.10.2024. 09:22 ] @
Iran ima šerijatski sistem, vešaju, kamenuju jebu decu od 7-8 god
devojčice kojima kosa viri ispod marame kamenuju do smrti
u tehnološkom smislu ,,napredak'' je očigledan
50 god su pod snkcijama a predsednik im se voza u helikopteru koji su napravili ameri koji je bio stariji od njega
[ mjanjic @ 11.10.2024. 09:23 ] @
Neće se "Amerika" tek tako raspasti dok se ne uništi obrazovanje, a npr. jedan primer kako izgledaju studije (doduše, malo našminkano): https://www.youtube.com/watch?v=EtujJjKmfN0

Fascinira to da čak na jednom čuvenom MIT-u prvi semestar bude "obrisan" bez traga da je neko studirao, ako napusti studije, nigde se ne kaže šta sa onima koji dobiju stipeniju i slično, da li moraju da vrate, itd.
Ali, logično, ako npr. neko uloži milione dolara u 100 startapova, od kojih uspe samo jedan da vredi preko 100 miliona ili milijardu, onda je nebitno ako onih 99 propadne, i za tih 99 niko neće tražiti nikakav novac nazad - što ne znači da "biznis plan" treba da bude da prevarim investitore unapred planirajući da startap ne uspe.
Može biti da ima neka analogija i sa studentima, bez obzira na procene, ne znači da će svako završiti studije, ali je bitno da nema spuštanja kriterijuma.

U Srbiji se dešava nešto totalno suprotno, osim na onim najpopularnijim fakultetima, drastično se snižavaju kriterijumi da bi se zadržali studenti, a to na duže staze ne znam baš gde vodi...
[ dejanet @ 11.10.2024. 09:55 ] @
Sto se teme tice, ono propast Amerike, inercija "woke" "trockizma" je dosta jaka, ali ako krenu da vracaju voz na sine verovatno ce prica imati srecan zavrsetak za samu Ameriku, ali ce se par vagona survati u provaliju, ono EU i UK su kandidati.. videcemo.

Globalno, jedino USA+Kanada +Argentina(zajedno) mogu da postanu i ostanu neka "oaza" "normalnog" zivota i napretka u tom nekom multi-polarnom svetu. Na papiru jos eventualno Rusija(sa Ukrajinom), ali ima nemogucu situaciju sa Kinom, tj nemogucu dilemu bezbednosti.

[ djura63 @ 11.10.2024. 12:05 ] @
a Japan, Australija ...
[ Java Beograd @ 11.10.2024. 12:39 ] @
Citat:
dejanet: Globalno, jedino USA+Kanada +Argentina(zajedno) mogu da postanu i ostanu neka "oaza" "normalnog" zivota i napretka u tom nekom multi-polarnom svetu.

Gde si naš'o Argentinu?!? A preskočio Meksiko? Što Argentina? Šta fali Brazilu?
[ dejanet @ 11.10.2024. 13:08 ] @
^ Klima, odnosno hrana: govedina i prasetina.

[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2024. 13:28 ] @
Citat:
dejanet:
Sto se teme tice, ono propast Amerike, inercija "woke" "trockizma" je dosta jaka, ali ako krenu da vracaju voz na sine verovatno ce prica imati srecan zavrsetak za samu Ameriku, ali ce se par vagona survati u provaliju, ono EU i UK su kandidati.. videcemo.

Globalno, jedino USA+Kanada +Argentina(zajedno) mogu da postanu i ostanu neka "oaza" "normalnog" zivota i napretka u tom nekom multi-polarnom svetu. Na papiru jos eventualno Rusija(sa Ukrajinom), ali ima nemogucu situaciju sa Kinom, tj nemogucu dilemu bezbednosti.



Pazi, americki 'woke-izam' je daleko 'desnije' od ludila koja su probana negde drugde - ne zaboravi da je USA bila i ostala vrlo liberalno-kapitalisticka po vaznim pitanjima, sa krljanjem para na ogroman vojno-industrijski kompleks i odrzavanje ljudi zivim (Medicare/Medicaid i sl.) - ali uz sve to, ekonomija im je drasticno zdravija i odrzivija od dobrog dela drzava. Nemaju problem sa kreativnom destrukcijom firmi koje ne posluju, takodje nemaju problem sa migracijom ljudi kada neki region pukne, sto je daleko teze izvesti u EU npr. zbog jezicke barijere.

Na sve to dodaj ogromna prirodna bogatstva i prirodnu granicu od 2 okeana - tl;dr, ne bih se sekirao za njih.
[ B3R1 @ 11.10.2024. 13:35 ] @
Nego, bas mi je jutros Linkedin izbacio jednu zanimljivu slicicu, pa se setih Nebojsine prve poruke u ovoj temi. Zanimljive su neke korelacije izmedju tih nerealizovanih papirica i ukupnog duga americkih potrosaca na kreditnim karticama. Grafikon izgleda ovako:



Kao sto rece Nebojsa, ovog puta jeste malo drugacije. Dva poslednja vrha u ovoj deceniji su bila 2008 (kreditna kriza) i 2020 (onaj babaroga-gripic zbog koga su nas zakljucavali kao stoku).

Mada, sami americki ekonomisti kazu: pa to je super, jer veci dug znaci i vecu potrosnju, a veca potrosnja znaci i vecu proizvodnju. Hmmm ... sta vi mislite?
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2024. 13:51 ] @
Ameri vec generacijama trose kao da nema sutra.

Secam se jos diskusije pre N godina dok je Sony jos valjao najjace laptopove ikad (Z seriju) - ti laptopovi su bili po $4-$5K, sto je tada bilo jako puno para. Elem, na NotebookReview forumima si stalno mogao da citas kako klinci to kupuju za studije i sl... sto je i tada bio WTF momenat, ono, pucas te pare za laptop... ali sto da ne, kad imas kreditnu karticu.

Tamo je sasvim normalno da si u dugu za kreditnu karticu vise desetina hiljada $ - cak i ludila da uzmes jos jednu da "otplacujes" dug stare - naravno, sve su revolving-credit sa sumanutim kamatama koje bih samo mogao da nazovem zelenaskim, ali to je tamo glavni vid potrosackog finansiranja. Ljudi zavrse skole vec sa sestocifrenim dugom, i onda to otplacuju godinama.

Primer od skora je Apple kreditna kartica - Goldman Sachs je odustao od te ideje i koliko znam, JPMorgan je u prici da preuzme taj proizvod. Kvaka je sto taj biznis ima milijarde $ gubitaka i sto se ti dugovi tretiraju kao 'subprime' - https://www.cnbc.com/2022/09/1...rprising-subprime-problem.html

U Nemackoj recimo je standardna stvar bila da ti sopstvena banka da "dozvoljeni minus" (prakticno kredit od strane banke) u visini 3 plate, po nekim normalnim kamatama (ne znam koliko su danas, dok sam ziveo tamo su bile 6-7% p.a.) i skoro niko ne koristi revolving kreditne kartice, cak je bio samo jedan provajder (Barclays) koji je nudio taj proizvod i smatralo se da ko to koristi ima finansijskih problema.

Razlicite drzave, razlicite potrosacke navike.

Citat:

Kao sto rece Nebojsa, ovog puta jeste malo drugacije. Dva poslednja vrha u ovoj deceniji su bila 2008 (kreditna kriza) i 2020 (onaj babaroga-gripic zbog koga su nas zakljucavali kao stoku).

Mada, sami americki ekonomisti kazu: pa to je super, jer veci dug znaci i vecu potrosnju, a veca potrosnja znaci i vecu proizvodnju. Hmmm ... sta vi mislite?


Pa COVID jeste bio drugaciji - nenormalna kolicina love je upumpana zbog odrzavanja ekomomije u zivotu. To je u isto vreme stvorilo ogromnu distorziju zbog abnormalno niskih kamatnih stopa. Gomila biznisa su nastali sa jedinom premisom da zavise od jeftinog finansiranja. To negde mora da se registruje, na kraju krajeva.

Ipak, na kraju krajeva, prezivelo se - cak i bez nekih velikih posledica na svakodnevni zivot posle toga. Naravno, gomila tih ideja i biznis modela ne mogu da opstanu u ekonomiji koja ne lici na diznilend.

Jbt kad se setim svih onih home-delivery biznisa od kojih je dobar deo propao vec... centralne banke kreirale kintu, upumpale je u komercijalne banke i fondove sa smesnim kamatama, a oni naravno to upumpali u nekretnine i biznise koji nikad ne bi mogli biti isplativi da nije tih para.
[ dejanet @ 11.10.2024. 13:56 ] @
Olaksavajuca okolnost jeste dug u domacoj valuti, u ovom slucaju USD. Japan takodje ima ekstremno visok javni dug, ali je to dug prema njihvoj cnetralnoj banci, tako da...

Dokle god je drzava posredno ili neposredno vlasnik svog duga, problem je nesto manji nego sto izgleda.

[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2024. 13:59 ] @
Upravo. I problem nije nesto vec mnogo manji.

Sve dok imaju produktivno stanovnistvo i silu sa kojom prikupljaju porez, to mogu da resavaju.

Videti Japan - decenijama su sa visokim dugom pa im nista ne smeta (doduse, imaju druge probleme ali ti problemi se ne mogu resavati zaduzivanjem)
[ Nebojsa Milanovic @ 11.10.2024. 17:27 ] @
Divota!?!

Dakle baš me briga što kradem i pljačkam, jer to što time dugujem, to je jelte, u mojoj valuti - pa šta vi imate sa tim???

Šta ceo svet briga što godišnje naštampam, tj. dodam nule na svoje račune, pardon "zadužim se" i time kupim DŽABE ogroman deo planetarnih dobara za lično uživanje - kada je to moj dug u mojoj valuti?!?!

Ovim ste lepo sami izrekli suštinu zašto je USA najomraženija država na svetu i zašto se i ovaj rat vodi, a i mnogi drugi ratovi pre njega, jer od manije zvane pljačka, pardon: "zaduživanje u sopstvenoj valuti" (?!?) 🤮🤮 USA se ne može izlečiti 🤬🤮
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2024. 17:55 ] @
Jesu omrazeni u nekim delovima sveta, ali to i dalje nema veze sa pitanjem u imenu teme - "Amerika - raspada li se ili ne" :-)
[ mjanjic @ 11.10.2024. 19:56 ] @
U nekom dokumentarcu o nastanku kreditnih kartica (i zašto se većina izdaje u jednom gradu) navode primer pojedinaca koji duguju po 80k dolara, uradili reprogram duga sa platnom otplate i dobili zabranu uzimanja daljih kredita i kreditnih kartica, ali posle nekoliko meseci opet od nekih banaka dobijaju ponude za kartice.

Na jednom mestu lepo kažu "ne mora da se za poklone ispod božićne jelke potroši 20k dolara", a upravo na takvim stvarima mnogi potroše daleko više nego što mogu normalno da otplate, onda recimo izgube posao, pa dok jure drugi zaduže se još više na karticama, onda recimo iskoči skupa popravka auta, a o skupim lečenjima da ne pominjem.

SAD su super zemlja za "zdrave i prave" koji imaju neko znanje koje se dobro plaća (ili umeju da glume da imaju takvo znanje, tipa neki fol menadžeri i sl. koji imaju dobru priču i veze za dobre pozicije), bilo da su u pitanju zanatlije ili vrhunski inženjeri, lekari, itd.
Za običnu boraniju SAD mogu za čas da se pretvore u najgori pakao, a ovako su samo puko preživljavanje, mada nisu ni mnoge druge zemlje nešto bolje, pa ni recimo Srbija.
[ B3R1 @ 12.10.2024. 18:04 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Divota!?!
Šta ceo svet briga što godišnje naštampam, tj. dodam nule na svoje račune, pardon "zadužim se" i time kupim DŽABE ogroman deo planetarnih dobara za lično uživanje - kada je to moj dug u mojoj valuti?!?!

Vidi, stvari su tu mnogo proste. Ameri su jos davno zakljucili da im je javna potrosnja glavni pokretac privrede. AKo nema potrosaca nema ni potrebe da se nesto proizvodi. Bas zbog toga mora se stvoriti masa idiota koji kupuju stvari koje im nisu potrebne da bi se tim stvarima hvalisali pred ljudima do kojih im nije ni stalo. Posto ljudi nemaju para da kupe sve to - nema problema, tu su banke, koje ce im izdati plastiku i oni ce moci sve to da kupe, a vratice jednog lepog dana ... Onda im ponude novo go**o, svi odusevljeno idu i staju u red da kupe "limited edition" tog go**a - najcesce patika ili telefona. Sto je najbizarnije - svoje brendove su nametnuli kao svojevrsni fetis celom svetu. Biznis i moral nemaju veze jedan s drugim. U biznisu nema morala. :->
Citat:
mjanjic: U nekom dokumentarcu o nastanku kreditnih kartica (i zašto se većina izdaje u jednom gradu) navode primer pojedinaca koji duguju po 80k dolara, uradili reprogram duga sa platnom otplate i dobili zabranu uzimanja daljih kredita i kreditnih kartica, ali posle nekoliko meseci opet od nekih banaka dobijaju ponude za kartice.

Moguce je da su ih upisali kao duznike u registar koji se vodi na nivou njihove savezne drzave, a ne na federalnom nivou, tako da su samo otisli u banku u drugoj drzavi i to je to. Druga mogucnost je da su naisli na suvise alavu banku koja voli da dere ljude za kamate ... Treca opcija je da su ih brze-bolje izbrisali iz tog registra, onako "slucajno" ... da bi ih ponovo uvukli da se jos vise zaduze. Jer znaju da ce ti mamlazi kad-tad otegnuti papke, a onda ce poverioci doci, apnuti svu imovinu koja ostane, a njihovim naslednicima pokazati sipak. Sto je najcesce ishod takvih prica.

I sto je najcrnje - i na to se gleda kao na nesto super pozitivno, jer deca vrlo brzo shvate da od matorih nece moci da naslede nista, nego u se i svoje kljuse. I svaka generacija mora ponovo da se skuci, a ne kao Topalovici Dugo Koaciste - jedna kuca - 5 generacija. Ne! To tamo ne moze. I bas ta cinjenica stvara lepu zaradu agentima za nekretnine, bankarima, notarima, al i armiji sitnih ljudi koji za njih rade - pocev od likova koji sminkaju stanove za prodaju, fotografa koji ih fotkaju i fotosopiraju, majstora koji zamazuju rupe i mane da ih kupac ne vidi itd. I sve to doprinosi razvoju trzista nekretnina, koje po svojoj prirodi osnovno ljudsko pravo na krov nad glavom pretvara u biznis za drpanje para i ponovno zaduzivanje ljudi. Sve u ime napretka trzista!
Citat:
SAD su super zemlja za "zdrave i prave" koji imaju neko znanje koje se dobro plaća (ili umeju da glume da imaju takvo znanje, tipa neki fol menadžeri i sl. koji imaju dobru priču i veze za dobre pozicije), bilo da su u pitanju zanatlije ili vrhunski inženjeri, lekari, itd.
Za običnu boraniju SAD mogu za čas da se pretvore u najgori pakao, a ovako su samo puko preživljavanje, mada nisu ni mnoge druge zemlje nešto bolje, pa ni recimo Srbija.

Dodao ih samo da i ti vrhunski inzenjeri i lekari moraju da se spreme da rade i po 10 sati dnevno. Obicna raja radi 2-3 posla u isto vreme i muci se. Zlatna sredina izmedju ta dva ne samo sto ne postoji, nego ako tamo kazes da zelis da budes prosecan ti si sam sebi zauvek zakopao karijeru, jer prosecan je kod njih sinonim za luzera, loseg radnika i lenstinu. Dok je u Nemackoj, recimo, biti prosek najveca vrlina.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.10.2024. 18:31 ] @
Citat:
B3R1
Citat:
Nebojsa Milanovic: Divota!?!
Šta ceo svet briga što godišnje naštampam, tj. dodam nule na svoje račune, pardon "zadužim se" i time kupim DŽABE ogroman deo planetarnih dobara za lično uživanje - kada je to moj dug u mojoj valuti?!?!

Vidi, stvari su tu mnogo proste. Ameri su jos davno zakljucili da im je javna potrosnja glavni pokretac privrede. AKo nema potrosaca nema ni potrebe da se nesto proizvodi. Bas zbog toga mora se stvoriti masa idiota koji kupuju stvari koje im nisu potrebne da bi se tim stvarima hvalisali pred ljudima do kojih im nije ni stalo. Posto ljudi nemaju para da kupe sve to - nema problema, tu su banke, koje ce im izdati plastiku i oni ce moci sve to da kupe, a vratice jednog lepog dana ... Onda im ponude novo go**o, svi odusevljeno idu i staju u red da kupe "limited edition" tog go**a - najcesce patika ili telefona. Sto je najbizarnije - svoje brendove su nametnuli kao svojevrsni fetis celom svetu. Biznis i moral nemaju veze jedan s drugim. U biznisu nema morala. :->

Ček ček, mi ne pričamo o ostim stvarima.

Koga na briga što su Ameri, sa pravom ili ne, uveli potrošačko društvo?

Neka troše koliko žele, niko ih u tome ne sprečava - ako troše svoje pare.

Ali oni NE troše svoje pare, tj. ono što su zaradili, nego oni naštampaju, tj. dopišu XXXX nula na svoje račune, što se u njihovom rečniku zove "zaduže se u svojoj valuti" (?!?) 🤬🤬🤮🤮 i onda im istim falš dolarima kupuju po celoj planeti realna dobra, koje je čovečanstvo, dakle SVE države na svetu, crnačkim radom i trudom stvorilo!

Prema tome, ceo svet radi, proizvodi i stvara višek vrednosti i realna dobra - a Amerikanci samo dopišu XXXX nula na svoje račune, pardon "zaduže se u svojoj valuti" - i slobodno tim svojim falš dolarima SVE TO kupuju i još i pričaju " mi negujemo potrošačko društvo" ?!?! 🤬🤮🤮

Dokle tako??
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2024. 18:57 ] @
@Nebojsa,

Svi stampaju pare, Ameri tu nisu nista bolji ili losiji od drugih, a to sto nazivas "zaduzivanje u dolarima" je prosto posledica toga sto su USA obveznice popularne sirom sveta (daleko od toga da su one jedine popularne).

A zasto je to tako? Zato sto je USA je najveca ekonomija na svetu, sa enormnom trgovinom sa ostatkom sveta. Dolar je, jednostavno, najtrazenija valuta i USA obveznice isto tako. U pitanju je sigurna investicija koju gomila zemalja koristi kao instrument ulaganja sa vrlo konkretnim razlozima koji su cisto ekonomske prirode.

Na kraju krajeva, potpuno nebitno - stvari su takve kakve jesu, USA je #1 ekonomija na svetu i to ce ostati verovatno jos dugo vremena. Moze nekom da se ne svidja ali u siroj slici, na kraju krajeva, nikog nije briga.

U svakom slucaju, niti se raspadaju niti ima puno sanse da se to desi u doglednoj buducnosti.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.10.2024. 19:04 ] @
I ja se svakako slažem da se niti raspadaju, niti će se skoro raspasti, što i dokazujem time što sam duboko lično involviran u njihovu ekonomiju/državu.

Okačio sam više puta na temi koliko im raste dug svake sekunde i objasnio šta to zaduživanje u svojoj valutiTM znači.

Imajući te činjenice u vidu, svako može da zauzme svoj stav prema toj pojavi.
[ mjanjic @ 12.10.2024. 22:16 ] @
Citat:
B3R1:
Moguce je da su ih upisali kao duznike u registar koji se vodi na nivou njihove savezne drzave, a ne na federalnom nivou, tako da su samo otisli u banku u drugoj drzavi i to je to.

Nisu nigde otišli, nego poštom dobili ponude da ponovo izvade kartice.

Nego, ima na YT podosta dokumentaraca o ovima što žive na ulici. Pored poprilično slučajeva koji su tako završili zbog "zlouporebe psihoaktivnih supstanci", ima i onih koji su tu završili zbog troškova lečenja, zdravstvenih problema zbog kojih ne mogu više da rade u istom obimu i isto efikasno (pa im je manja plata), itd.
[ Java Beograd @ 13.10.2024. 13:10 ] @
I šta kažete, Tramp ili Kamala Haris?

Za koliko procenata?
Da li će biti nemira posle izbora? Ne sećam se da je ikad u USA bilo ovoliko zle krvi između republikanaca-demokrata.
Da li će onaj koji izgubi da tuži sudu nekog za nešto, da traži ponovno prebrojavanje glasova
Da li su Ameri ažurirali svoje izborne spiskove?

Pobeda nekog će biti tesna, to je jasno, ali će garant biti i osporavana.

[ Nebojsa Milanovic @ 13.10.2024. 13:23 ] @
Ovde možeš da pratiš dnevne promene sa grafikonima, ja ih gledam svaki dan: https://polymarket.com/elections.

Dnevno imaš brda komentara u vezi sa izborima, a svi se mogu sublimirati u jedan:

Americi ne gine jedan rat: Ako pobedi Tramp - onda građanski, a ako pobedi Kamala - protiv Rusije i ostatka sveta.

Iako sam nesporno za Trampa kao i valjda svako normalan ne samo na ovim prostorima nego i šire, lično cenim da ga mafija neće, tačnije ne sme pustiti da pobedi, jer građanski rat u USA onda zaista nije daleko.
[ Nebojsa Milanovic @ 13.10.2024. 16:47 ] @
Što se tiče izbora, evo kako izgleda anketa jednog od najvećih svetskog servisa tog tipa, kao i šta američke žene govore obrazovanim američkim ženama:

https://twitter.com/stats_feed/status/1845487539039211710

https://twitter.com/GSchifanelli/status/1845488759489675283


[ Darko Nedeljković @ 14.10.2024. 06:49 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Americi ne gine jedan rat: Ako pobedi Tramp - onda građanski, a ako pobedi Kamala - protiv Rusije i ostatka sveta.

Iako sam nesporno za Trampa kao i valjda svako normalan ne samo na ovim prostorima nego i šire, lično cenim da ga mafija neće, tačnije ne sme pustiti da pobedi, jer građanski rat u USA onda zaista nije daleko.

Mislim da previše dramatizuješ. Građanski rat (u smislu građanskih ratova kakve znamo) je teško verovatan. Institucije USA su previše jake da bi sebi dopustile takvo nešto. A i pitanje je koliko moćnima takav ishod uopšte odgovara. A druga opcija - rat protiv rusije i ostatka sveta praktično već postoji, samo je pitanje šta sad tu americi odgovara. Razumem logiku da je drugi svetski rat doveo do ekspanzije ekonomije i globalnog liderstva USA, nema sumnje da bi se dobra praksa mogla ponoviti, što bi podrazumevalo milijardu mrtvih, ali takođe treba razmotriti i efekte tiše verzije rata koja će da traje decenijama/zauvek (u našem smislu dožibotno). Isto tako smo prošle godine pričali o ukrajini, ti si bio sklon mišljenju da to mora da de završi u skorije vreme pobedom ovoga ili onoga, a ja sam bio sklon mišljenju da nije važno pobediti nego učestvovati i da trajanje može da se prolongira i na dvocifren broj godina. Lično verujem da će se svet osloboditi neokolonijalizma, ali nakon tihog višedecenijskog rata, a da će neokolonijalne sile evoluirati i preživeti gubitak kolonija, isto kao što su prošli put. U međuvremenu opljačkati šta se može i to je to.
[ Java Beograd @ 14.10.2024. 07:35 ] @
Evo čitam da je juče sprečen još jedan atentat na Trampa. Možda, do izbora budemo svedoci uspešnog atentata.

Onaj u mestu Batler, u Pensilvaniji je neverovatno sumnjiv.
Šatro, nisu videli atentatora na krovu, na idealnoj poziciji za pucanje, a čim je ovaj opalio (i promašio), bio je ekspresno lišen života, u roku od 0,1 sekunde. Mrtva usta ne govore.
Već viđeno u Dalasu, kad je ubijen i atentator i ubica atentatora.
[ Shadowed @ 14.10.2024. 08:05 ] @
Kako ekspresno lisen zivota kad je pucao osam puta, ubio jednu osobu i ranio dve (tri ako racunamo Trampa)?
Takodje, mislis li da je trebalo da ne pucaju nego odu i lepo ga zamole da prestane?
[ Java Beograd @ 14.10.2024. 08:31 ] @
Pogrešno pitanje.
Trebalo je da ga ne puste gore da se postavi na idealnu snajpersku poziciju. Znali su da je gore, na krovu.
Ljudi su prijavljivali da je "neko" gore sa snajperom. Znali su, videli su ga, pustili su ga da puca, pa su ga lišili života.
[ Shadowed @ 14.10.2024. 08:59 ] @
Slazem se ja da je tajna sluzba lose uradila posao u tom delu. Ali ti si rekao kako je sumnjivo to sto su ga ubili za 0,1sec. Sto, kao sto rekoh takodje, nije ni tacno.
Sansa da je taj prvi atentant organizovan je minimalna. S druge strane, ako bude jos koji pokusaj, mozda bude dobra prilika da ubace i neki ozbiljan. No, ne verujem da ce do toga doci.
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2024. 09:09 ] @
Citat:
Java Beograd:
Evo čitam da je juče sprečen još jedan atentat na Trampa. Možda, do izbora budemo svedoci uspešnog atentata.

Onaj u mestu Batler, u Pensilvaniji je neverovatno sumnjiv.
Šatro, nisu videli atentatora na krovu, na idealnoj poziciji za pucanje, a čim je ovaj opalio (i promašio), bio je ekspresno lišen života, u roku od 0,1 sekunde. Mrtva usta ne govore.
Već viđeno u Dalasu, kad je ubijen i atentator i ubica atentatora.


Sama cinjenica da se o ovome drobi po celom svetu konstantno vise ukazuje da je u pitanju holivudski skript za povecanje uzbudljivosti izbora, koji su i ovako i onako vec cirkus.

Mislim ako se ide u teorije zavere, daleko veca verovatnoca je da je samo sve otislo dodjavola do te mere da sve prolazi, pa tako i takvi idiotizmi. Da ne pricamo o tome da je pokusaja atentata bilo i ranije, samo nije ceo svet bio povezan i live 24/7 pa da to bude predstava za ceo svet.
[ Java Beograd @ 14.10.2024. 09:56 ] @
Citat:
Shadowed:... ti si rekao kako je sumnjivo to sto su ga ubili za 0,1sec. Sto, kao sto rekoh takodje, nije ni tacno.

Bio sam slikovit. Hiperbola, u književnom smilsu.
"Otpadoše mi noge od umora". A naravno, nije tačno da su mi noge otpale. Tu su.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.10.2024. 09:59 ] @
Da li IKO misli da je onaj prethodni atentat "predstava"!?

Samo kratak odgovor molim, DA ili NE.
[ Java Beograd @ 14.10.2024. 10:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sama cinjenica da se o ovome drobi po celom svetu konstantno
Svet je postao "digitalno selo", gde svi sve saznaju odma'. Nije više 1865, kad je vest o ubustvu Linkolna putovala nedeljama do Evrope.

Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim ako se ide u teorije zavere ...

Dakle, nije sad da pričam teorije zavere od reptilijancima, iluminatima, masonima i slično.

Prosto, kad složiš kockice / sabereš dva i dva / povežeš događaje jednostavno dođeš do nekog zaključka.

Neću da ponavljam, prepričavam, šta se dešavalo, svima je to dostupno. Kako je ubica uspeo da zauzme tako očigledno dobru poziciju za atentat, ako ga već nisu videli (a kako da ga ne vide?!?!) zašto secret service nije reagovao na upozorenja građana (!), i kako je posle svega, odjednom taj isti secret service, do malopre loš i neorganizovan, sklon kardinalnim propustima - odjednom postao tako efikasan, ekspeditivan i nepogrešiv?





Jedno je sigurno: ako Tramp pogine pre izbora (na bilo koji način) - uopšte neću biti iznenađen.
[ mjanjic @ 14.10.2024. 10:38 ] @
Nigde nije poželjno da neko, ko se obogatio izvan sistema ili u nekom prethodnom sistemu, dođe u poziciju da upravlja državom.
Kod nas su Kariće ekspresno eliminisali gašenjem televizije (tj. oduzimanjem frekvencije, što mu dođe na isto), jer je navodno zloupotrebljavao poziciju vlasnika te televizije da promoviše svoju opciju više nego što je to omogućeno drugima!
A kad neka televizija omogućava samo opciji koja je na vlasti da se promoviše 100% vremena u pozitivnom svetlu, a svima ostalima koji misle drugačije ne dozvoljava ni 1%, onda je to u redu, valjda zato što nije vlasnik televizije istovremeno i kandidat na izborima?

Isto je i ovo u SAD, Tramp ne zavisi od raznih lobija koji bi mu finansirali izbore, bar ne u tolikoj meri kao neki drugi kandidati, i kao takav predstavlja žulj svima, samo što tamo bar unutar stranaka postoji kakva-takva demokratija, pa ako te članstvo stranke neće, onda lepo povučeš kandidaturu. Ovde u Srbiji, i još nekim zemljama, ide tako što postaviš svoje ljude na čelo svih odbora, pa onda kao organizuješ unutarstranačke izbore...
[ Shadowed @ 14.10.2024. 11:03 ] @
@Java Beograd. Nije bitna hiperbola ni 0,1s vec to da nisu uopste brzo reagovali. Napisah, ubio je jednu osobu i ranio dve nakon sto je pucao na Trampa.
Nije sporno da je Tajna sluzba lose uradila posao u startu (namerno ili ne) ali se ne slazemo da su posle postali nesto preterano dobri. Otprilike su reagovali kako su i trebali.


Inace, sve to nije nista novo za Trampa, imao je on takvih situacija i ranije: https://en.wikipedia.org/wiki/...cidents_involving_Donald_Trump
[ Java Beograd @ 14.10.2024. 11:12 ] @
Iscimao sam se da izguglam. Thomas Matthew Crooks je bio živ svega 26 sekundi nakon prvog pucnja.
[ Shadowed @ 14.10.2024. 11:33 ] @
Dakle, nista vanredno efikasno, ekspeditivno i nepogrešivo. Ima ih gomila okolo sa snajperima, uopste mi nije vanredno da neko od njih u tom roku vidi odakle je napad i uzvrati.
[ Nebojsa Milanovic @ 21.10.2024. 17:27 ] @
Da li se Amerika raspada ili ne tema je nepresušna, ali da li se Evropa raspada, ne znam šta se tu može komentarisati:

[ MajorFatal @ 21.10.2024. 17:35 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Da li IKO misli da je onaj prethodni atentat "predstava"!?

Samo kratak odgovor molim, DA ili NE.


NE! :)
[ Nebojsa Milanovic @ 21.10.2024. 23:02 ] @
Da se vratimo na Ameriku:

Pljačkaška država je "povećala dug", tačnije opljačkala 500 milijardi dolara svetskih dobara za samo tri poslednje nedelje?!?!? 🤮

[ Darko Nedeljković @ 22.10.2024. 07:08 ] @
Kome idu tolike pare,da li sad sledi eksplozija inflacijje?
[ Java Beograd @ 22.10.2024. 07:32 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Kome idu tolike pare?
Izraelu.
[ mjanjic @ 22.10.2024. 17:23 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Da li IKO misli da je onaj prethodni atentat "predstava"!?

Samo kratak odgovor molim, DA ili NE.

I jeste i nije - što je u skladu sa kvantnom mehanikom, gde nešto može biti i levo i desno istovremeno (npr. spin elektrona), a da li je levo ili desno utvrdi se nakon merenja ili posmatranja.
Tako i ovo sa atentatom, može biti oboje, npr. 80% za jednu opciju i 60% za drugu, pošto je u kvantnoj mehanici zbir KVADRATA verovatnoća jednak 1.


Izgleda kao neko zezanje, ali kad sam razmišljao o nekim događajima, stvarno je moguće da bude npr. delo nekog pojedina, ali i organizovano i smišljeno od strane neke interesne grupe, i to istovremeno. To su slučajevi kada neka interesna grupa namesti sve okolnosti i pomogne nekom "slučajnom" pojedincu da izvede recimo atentat kao potpuno samostalan čin bez ičije pomoći, a da taj pojedinac često i ne bude svestan je radio za neku interesnu grupu.
[ Java Beograd @ 23.10.2024. 07:46 ] @
Citat:
mjanjic:To su slučajevi kada neka interesna grupa namesti sve okolnosti i pomogne nekom "slučajnom" pojedincu da izvede recimo atentat kao potpuno samostalan čin bez ičije pomoći, a da taj pojedinac često i ne bude svestan je radio za neku interesnu grupu.

Naravno, upravo tako.

Ne može CIA/MIA/BIA (karikiram) da nađe proizvoljnog glupana i da mu kaže "ajde da izvršiš atentat".
Ne, nego, naravno, prati, prisluškuje ima obaveštajne podatke da neko nešto planira. I kad nađe odgovarajuću osobu, kreće akcija.
"Slučajni" prolaznik, a zapravo agent pomenute interesne grupe (CIA/MIA/BIA) upoznaje budalu, postaje njegov ortak, i već poznatim metodama, ohrabruje ga, podstiče, i jednom rečju vodi ka izvršenju dela.
I - sad, ko je izvršio atentat?

Potpuno isto kao i 9/11
Nije CIA/MIA/BIA sama smislila celu ideju i oformila grupu arapa sa terorističkim ciljem.
Arapi su se sami organizovali, ali kad su ovi to načuli, istražili i zaključili da mogu da iskoriste za svoje interese, dali su vetar u leđa celom poduhvatu.
U prvim danima, posle 9/11 mnoge obaveštajne agencije su izašle u javnost, i davale izjave, u kojima se čude kako američke obaveštajne agencije nisu sprečile teroristički akt, iako su ih ovi upozoravali.
Kao wtf, "pa rekli smo vam koje smo obaveštajne podatke imali, zašto niste sprečili?".
Već posle par dana, takve izjave su blokirane, i svi su se čudom čudili šta su i kako arapi uspeli "u potpunoj tajnosti da ni najbolje svetske obaveštajne agencije nisu ništa znale".
A ovi pohađali kurseve letenja u sred Amerike Naravno, posle je Sadam bio kriv.

Kažu da je Perl Harbur '41 osnova za takav obrazac.
Imali su obaveštajne podatke, znali su šta se sprema, ali svesno nisu organizovali full protivvazdušnu odbranu.
U potopljenoj Pacifičkoj floti su ionako bili uglavnom zastareli brodovi, napravljeni tehnologijom I SR.
A šta su dobili? Ujedinjeno, opštenarodno mišljenje da Amerika ne sme više da čeka nego mora da se uključi u II SR.
Do tog događaja, izolacionistički stav da to "nije njihov rat" bio je preovladavajući.

[ mjanjic @ 23.10.2024. 16:56 ] @
Kad već pomenu 9/11, zaboravio si da pomeneš i 7. oktobar prošle godine, samo na drugoj strani sveta - u Izraelu ;)
[ Java Beograd @ 24.10.2024. 07:51 ] @
Pa ne znam. Liči, ali sve je toliko drugačije. Moguće da je tako, nije da nije.

Fakat je da Mosad svakako zna sve pripadnike i Hamasa i Hezbolaha, i njihove adrese i koja kola voze, i koje pejdžere (!) koriste, i svu rodbinu svakog pojedinačno, do trećeg kolena, i adrese i telefone rodbine, komšija i prijatelja, i u kojim restoranima ručaju i koje im je omiljeno jelo. (nisam ni 1/10 pobrojao šta sve znaju)

Možda bi razlika bila jedino u tome da Hamasovim teroristima nije trebala ni podrška ni podsticaj, sve su sami, a Mosad je samo ćutao.

Da, u pravu si, nemoguće je da Mosad nije znao šta se sprema.
Žrtvovali su 1200 svojih (mada je tu bilo i dosta stranaca) da bi totalno razmontirali Hamas, na duže vreme.
Pitanje je da li bi krenuli na Hezbolah, da ovi nisu krenuli sa raketama.