[ luaay @ 02.10.2024. 15:14 ] @
Pošto su na ovom forumu ipak ljudi sa mozgom, realni analitičari ,da li ima neka informacija objektivna,koliko zaista ljudi živi u Srbiji radi,plaća, porez ide u školu ?
Zadnji popis kaže da je 7 miliona ali ja sumnjam u tu cifru jer vidim da u selima nema nikoga, da se škole i vrtići zatvaraju.
Neko ko izvadi ličnu kartu i ode u svet,naravno da ne živi u Srbiji.
Dakle,koliko zaista ljudi živi u Srbiji?
Čuo sam cifre od 5 miliona ,šest ,manje više.
Sta je istina?

P.S. Izvinjavam se ako je neko ranije postavio ovu temu
[ Java Beograd @ 03.10.2024. 08:06 ] @
1. U selima nema nikoga zato što su prešli u gradove.

2. U Srbiji živi veliki broj ljudi koji zapravo nisu građani Srbije, ali imaju radnu dozvolu, pa, dakle, rade i žive u Srbiji.
2.1 Veliki broj Rusa i Ukrajinaca, a onda i arbajtera - Turaka, Uzbekistanaca i tako dalje.
2.2. U Srbiji živi priličan broj građana Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije. Sa ili bez radne dozvole.
2.3. U Srbiji živi priličan broj studenata, dok im traju studije. Odasvud.

3. Na snazi prilično liberalna politika zapošljavanja i EU, imaš dosta ljudi koji rade neko vreme preko, (bauštela), pa se neko vreme vrate u Srbiju.

[ luaay @ 03.10.2024. 08:24 ] @
Građanin i državljanin nisu nužno iste kategorije mada je to mozda jedna druga tema.
Koja je objektivna cifra koliko ljudi živi i radi u Srbiji koji su ujedno i građani i državljani Srbije?
P.S.
Ne mislim na baustel inostrane sezonske radnike iz Bosne ili Bangladesha.
[ luaay @ 03.10.2024. 08:27 ] @
@Java 2.2.
Bosanac ili Makedonac koji bez radne dozvole "živi "u Srbiji je ilegalac i ne računa se da tu živi jer nema nikakva prava ni de jure ni de facto.
Mislim da nema pravo ni da otvori bankovni račun
[ Java Beograd @ 03.10.2024. 08:48 ] @
To je tačno, ali tema je "Koliko ljudi živi u Srbiji".
Promeni naslov teme, definiši pojmove, o čemu ćemo da diskutujemo.

Šta te zanima: koliko ima Srba ali da žive u Srbiji, da nisu "preko"?
Gde vodi takvo prebrojavanje? Šta hoćeš da dokažeš/pokažeš?
[ B3R1 @ 03.10.2024. 09:00 ] @
Dobra tema!

Popis kaze 6.66 miliona (simbolicne li cifre ... mislim tri sestice). :-) I taj popis, ma koliko ga frizirali i lazirali, ipak je pokazao manjak od pola miliona ljudi u odnosu na prethodno stanje iz 2010. godine.

E sad, ima tu dosta nasih ljudi koji odavno ne zive u Srbiji, ali kojima u LK i u pasosu i dalje stoje adrese poslednjeg prebivalista u Srbiji. Najcesce su to oni koji imaju zive roditelje na tim adresama. A tu se "vode" samo zato sto po tupavom srpskom zakonu kada se zvanicno odjavis iz Srbije oduzimaju ti LK. Sto samo po sebi nije toliko bitno, ali recimo ako treba da obavis bilio koji posao u Srbiji svi traze samo i iskljucivo LK. Pa moj rodjak koji gazi vec devetu deceniju zivota, od cega vise od 50 godina zivi u Americi, i dalje je prijavljen na stanu svoje babe koji je u medjuvremenu prodao. Ali s kupcem je sklopio dil da ga ovaj drzi prijavljenog. Zasto? Pa hoce covek da ima srpsku LK. Takvih imas sigurno milion.

Ako cemo realno - neka moja licna procena je oko 5 miliona. I kao takva je jos uvek vodeca po broju stanovnika u celoj bivsoj Jugoslaviji!

Ali nije bitan kvantitet, vec kvalitet. Daleko bolje pitanje je kolika je medijana starosne dobi ljudi u Srbiji. Ne prosek, vec bas medijana - uzrast manje/vise od polovine ljudi u Srbiji. To je po meni mnogo bitniji i veoma tuzan podatak. Prosek je oko 44 godine, sto je samo po sebi vec jeziva stvar. Medijana je sigurno oko 50, ali taj podatak neces naci nigde, jer se precutkuje. Samo onaj ko je zaista zaludan, pa preuzme sirove podatke iz RZS i krene da racuna medijanu moze da dodje do realne cifre.

Bas kao sto se nikada ne pominju ni medijane prihoda ljudi, vec samo prosek, sto je zloupotreba statistike u politicke svrhe. Ali to svi politicari ionako rade, ne samo u Srbiji ...
[ djoka_l @ 03.10.2024. 09:29 ] @
Po popisu iz 2022 u Srbiji živi 6.647.003 https://popis2022.stat.gov.rs/sr-Latn/
A ako nisi zadovoljan odgovorom, trkni napolje pa ih časkom prebroj.
[ Java Beograd @ 03.10.2024. 09:39 ] @
Popis je kompleksan proces. Da se samo treba prebrojati lične karte i/ili pasoše, popis ti ni treba.

Može samo:

SELECT COUNT (*) FROM LICNE_KARTE;


@B3R1
Nemoj da se ljutiš, (ja tebe poštujem i rado čitam tvoje postove) ali, wtf, šta ko ima da "procenjuje"?
Popisivači su došli na adresu, pitali ko tu živi, ko ne živi, ako ne živi - gde je, da li se ko odselio/doselio i tako dalje i tako dalje.

Rezultati su obrađeni i publikovani.
Pošto pitanje "koliko ljudi ima u Srbiji" ima "trista" potpitanja, tako i rezultat popisa ima "trista" odgovora.
Jedna od cifara (koja svakako podrazumeva neka ograničenja: računaju se ovi i ovi, a ne računaju se oni i oni ...) je svakako tih 6.66M koje si pomenuo.
[ ademare @ 03.10.2024. 10:04 ] @
Popis je bio lazan kao i sve u ovoj drzavi !

Dobro Sad ce da se javi " genije " koji je Bukvalista koji lovi svaku rec , i ako nije "Sve" onda po Bukvalisti Nije Sve Lazno , vec je SVE ISPRAVNO !

Ali ne bavim se idiotima Suzene svesti u ovoj temi !


Znaci Popis je Lazan !

Prvo bio je u Nevreme ! Postoji vreme kada se popis odrzava a to je Prolece , tacnije April , a ne Jesen !!

Smislili naucnici odavno , samo nekom puklo pedu da bude u Jesen !

Drugo Popis nikada Nije trajao 30 dana ?

Na kraju je saopsteno da na Terenu nisu pronadjeni svi gradjani ? Ostavljen je rok nekakav da se javljaju u opstine valjda jos 10-tak dana , nije se javio skoro Niko ?


Onda je na kraju Vlast saopstila da je iz drzavne evidencije upisano jos nekoliko Stotina hiljada gradjana koji nisu nadjeni na terenu !!

Znaci ovi podaci NISU Popis, NISU iz Popisa , vec iz drzavne evidencije !!

Kakva je drzavna evidencija, vidimo po laznim Birackim Spiskovima ! Gde u mnogim mestima ima vise Glasaca nego Stanovnika !
[ luaay @ 03.10.2024. 10:48 ] @
Ići od kuće do kuće i pitati gluve babe ili dede"ko tu živi"je smešno.
Jedino što je precizno bi bilo kada bi se recimo ustanovilo koliko ko plaća porez,kada bi se išlo po školama i u đačkim udžbenicima pretreslo koliko ima đaka ,studenata ..
Slicno i pretresti primaoce penzije.
To bi bila realnija slika a ne propitivanje baba i gledanje ličnih karata.
Imao sam prilike da putujem po manjim mestima po celoj Srbiji i zaista imam osećaj da ne može u toj državi biti više od 5 miliona ljudi,mada mislim da je i to nategnuto.
[ luaay @ 03.10.2024. 10:52 ] @
Na primer,sreo sam jednog Amerikanku koja već 25 godina živi i radi na Filipinima ali svakih pet godina ode u Ameriku da produži vozačku dozvolu, da poseti porodicu i nonstop plaća porez svojoj drzavi Americi, tako da se ona ladno računa da živi u Americi iako fizički 99% vremena nije prisutna u toj državi.
I naravno glasa na izborima .
Mislim da Srbija nema takav sistem.
Amerika nema birački spisak kakav ima Srbija što je prevaziđeno.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2024. 11:19 ] @
Amerika je bukvalno 200 godina iza po tim pitanjima sa vecinom ostatka sveta, sto je sasvim OK po pitanju nekih sloboda ali je, takodje, sloboda politicarima da oko toga stalno prave cirkus - zbog vrlo zastarele evidencije nikad ne znaju koliko zapravo imaju glasaca i to je poligon za razne manipulacije, bas kao i "gerrymandering" tj. prekrajanje granica opstina/distrikata radi kakve god politicke koristi.

Nebitno da li je to dobro ili lose iz nekog proizvoljnog aspekta, to sta USA ima ne postoji skoro nigde drugde. Da ne pricamo o >haosu< ako dodje do kradje licnog identiteta - prosle godine je bio slucaj coveka koji je bio smesten od strane suda u psihijatrijsku ustanovu zato sto mu je neko ukrao identitet i banka je optuzila coveka da laze da je ko jeste.

https://people.com/hospital-ad...m-psychiatric-facility-8627570

Sve to je moguce zbog jako ogranicenih nacina identifikacije. To ima neke svoje prednosti dok ti koristi, ali ako te dokace mane - mozes bukvalno imati velike zivotne probleme oko toga. Idiotizam sa SSN-om kao metodom identifikacije je jos jedna od tih budalastina - da jedan nepromenjiv broj bude identifikator, pa onda godinama posle kradje identiteta moras da pratis kreditne izvestaje i cimas se ako se opet zloupotrebi. Najjace je sto firme kad za*eru i izgube podatke plate par godina pracenja kreditne istorije i to je to. Posle toga? Je*i ga bato, ko ti kriv kad ne mozes da promenis SSN.

Takodje, USA je jedna od 2 ili 3 drzave na planeti koja ganja svoje drzavljane svuda na planeti da podnose poreske prijave i placaju porez bez obzira sto nemaju nikakve veze sa USA ekonomijom i drustvom npr. Ako je u pitanju jednostavan posao za koji se prima plata i u nekoj drzavi koja sa USA ima sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, situacija je samo birokatski dosadna. Ali za bilo sta komplikovanije od toga (licne investicije i sl.) situacija bukvalno zahteva imanje poreskog savetnika i maltretiranje sa prijavama i placanjem poreza svake godine, gde je izbegavanje toga prekrsaj ili krivicno delo.

Situacija je toliko losa, da po Evropi masa banaka uopste ne zeli da ima nista sa USA poreskim obveznicima - nece da otvore racun, zbog ogromne birokratije i rizika kojima se izlazu ako ne prijave sve kako treba po FATCA i sl. propisima.
[ luaay @ 03.10.2024. 12:41 ] @
Izuzev ako taj Amerikanac nema stalni boravak u Evropi ili dvojno državljanstvo.
[ Java Beograd @ 03.10.2024. 13:15 ] @
Citat:
luaay:Ići od kuće do kuće i pitati gluve babe ili dede"ko tu živi"je smešno.
A kako si ti zamišljao "POPIS STANOVNIŠTVA"?!?

Citat:
luaay:Jedino što je precizno bi bilo kada bi se recimo ustanovilo koliko ko plaća porez,kada bi se išlo po školama i u đačkim udžbenicima pretreslo koliko ima đaka ,studenata ..
Slicno i pretresti primaoce penzije.
To tvoje "pretresanje" se zove "upit nad bazom podataka". I to nije popis.
Zna se broj tačan primaoca penzije. I šta?
Vrsta poreza ima desetak-petnaestak. I zna ko je koliko platio. I šta s tim?
Broj studenata isto možeš da nađeš. I?
Šta kad neki primalac penzije ne plati porez, a student plati porez po dva osnova. Šta zaključuješ?


Citat:
luaay:... zaista imam osećaj da ne može u toj državi biti više od 5 miliona ljudi,mada mislim da je i to nategnuto.
Wow! Opiši nam malo taj osećaj. Kako se osećaš kad u zemlji ima 5 miliona, a kako se osećaš kad ima 7 miliona? Jesi li ti neki šaman? Prorok? Javlja ti se?

Ma da. Šta ima da pravimo lažne popise?!? Pitamo tebe za osećaj, ipak si ti putovao.
[ mjanjic @ 03.10.2024. 16:37 ] @
Normalno da se OSEĆA da u Srbiji ima manje od 6 miliona stanovnika, jer više od toga je "koncentracija koja ubija", a ratove smo prošli, pa više nema ratova jer nas ima manje :)))
[ goran_68 @ 03.10.2024. 21:54 ] @
Svake godine od 2005-2020 oko 35000 manje živorođenih od broja umrlih.
2020 god. -55158
2021 god. -74442
2022 god. -46503

Broj stanovnika sredinom 2022 god. 6664449
Od 2000 god. do 2022 god manje nas je za 851897
Ovo su zvanični podaci skinuti sa nekog vladinog sajta, zaboravio sam više odakle mi.

[ luaay @ 04.10.2024. 07:52 ] @
Citat:
Java Beograd:Kako se osećaš kad u zemlji ima 5 miliona, a kako se osećaš kad ima 7 miliona? Jesi li ti neki šaman? Prorok? Javlja ti se?


Gledanje u šolju i baba Vanga su tvoja specijalnost.
Pa recimo u kineskim ili albanskim selima i varosima vidiš puno dece,ljudi svih uzrasta, ne može da prođeš a u srbaljskim vidiš jednog namrgođenog dedu koji prodje u pola sata ulicom ,ako i to.
Hrvati su uveli nešto što se zove OIB gde se sve lako proveri od poreza, glasanja i kad si ušao u državu, izašao a srbistan je nekoliko svetlosnih godina daleko od toga
[ Java Beograd @ 04.10.2024. 08:05 ] @
Javio si se, a nisi odgovorio kako ti zamišljaš "Popis stanovništva".

Citat:
luaay:Hrvati su uveli nešto što se zove OIB gde se sve lako proveri od poreza, glasanja i kad si ušao u državu, izašao a srbistan je nekoliko svetlosnih godina daleko od toga

OIB je nešto drugačiji JMBG. JMBG se u Srbiji koristi od sedamdesetih godina prošlog veka. Jesi li čuo za JMBG?
[ luaay @ 04.10.2024. 08:18 ] @
JMBG nema istu svrhu kao OIB a tu i je povreda privatnosti.
https://www.otvorenavratapravo...da-maticni-broj-ode-u-istoriju
[ djoka_l @ 04.10.2024. 08:25 ] @
OIB je isto što i JMBG, samo što nema u sebi lične podatke.

Hrvatski pasoš ima OIB ali i broj pasoša.
Srpski ima JMBG i broj pasoša.

Hrvatska lična karta ima OIB i broj lične karte, isto kao srpska.
Hrvatima se poreske obaveze vode po OIB, u Srbiji po JMBG.

Nikakve razlike nema.

Hrvatska je imala popis 2021. godine, mi 2022. godine.

Kada si to išao po kineski selima i kolika je tvoja procena broja stanovnika Kine? Takođe i tvoja procena za Albaniju.
[ kosmopolita @ 04.10.2024. 09:14 ] @
Samo da dodam da je privatnicima u pozivnom broju poreza pib a ne JMBG, kao što je bio.
[ kosmopolita @ 04.10.2024. 09:20 ] @
Trebalo nje da dodam da se to odnosi na nepokretnu imovinu.
[ Java Beograd @ 04.10.2024. 09:41 ] @
Citat:
djoka_l: Kada si to išao po kineski selima i kolika je tvoja procena broja stanovnika Kine? Takođe i tvoja procena za Albaniju.

luaay ne procenjuje. On oseća. Pitaj ga kakav osećaj ima za broj stanovnika.
[ B3R1 @ 04.10.2024. 09:43 ] @
Apsolutno tacnih podataka nema, pogotovo u zemlji koja nema sredjenu administraciju i koja je od 1992. do danas nekoliko puta menjala svoj sastav, status, teritoriju ... Popis, ma koliko pogresno radjen i ma koliko se oslanjao na izjave ljudi (koji, da se razumemo, kod nas cesto lazu) - jeste nekakav indikator. I da, Srbija zvanicno ima 6.6 miliona ljudi. Ovo sto sam ja izneo je moja subjektivna procena realnog stanja i svakako ne moze da se uzme kao zvanicni podatak.

Nego, znate li ko ima uvek najprecizniji podatak o tome koliko ljudi trenutno u zemlji boravi? Mobilni operateri! Posto danas cak i dementni starci imaju mobilne telefone, a svoje mobilne dobijaju deca kada krenu u vrtice, taj broj mozda najbolje pokazuje realno stanje. Ok, neko ima dva aparata i 5 SIM kartica, to stoji ... ali - i to je nekakav pokazatelj.
Citat:
luaay:
JMBG nema istu svrhu kao OIB a tu i je povreda privatnosti.
https://www.otvorenavratapravo...da-maticni-broj-ode-u-istoriju

JMBG nije srpski izum, on je uveden u upotrebu jos u vreme SFRJ, negde pred kraj 70-ih. Ono sto ga razlikuje recimo od americkog SSN, holandskog SoFi (danas BSN), pa i hrvatskog OIB je to sto su ta tri vezana za fiskalnu administraciju, dok je JMBG vezan za maticne knjige. Tada kada je nastao niko nije razmisljao o strancima i tu su primenjivana razlicita resenja, pa tako pstoje evidencioni broj stranca, danas postoji PIB za nerezidente i ostale improvizacije. U Americi SSN dobijaju i ljudi koji imaju zelenu kartu, radne (H) vize itd. U Italiji kada kupis nekretninu dobijas "codice fiscale", isti kao i Italijani, kako bi placao porez. Holandski BSN ti sluzi recimo i za zakljucivanje zdravstvenog osiguranja, za sta Srbija ima - pazite sad - poseban broj koji se zove LBO (?!). Znaci, imas haos u kome svako izmislja svoje evidencione brojeve koji medju sobom nisu povezani.

Ali treba tu imati jednu stvar u vidu. Nijedna zemlja koju sam ovde pomenuo nije prosla golgotu kroz koju su prosle drzave bivse Jugoslavije. Srbija pogotovo. Najpre raspad jedne Jugoslavije, pa formiranje nekakve vestacke druge (SRJ), pa potom preimenovanje SRJ u nekakvu "Zajednicu SCG", pa raspad te zajednice, pa odlazak dela teritorije same Srbije ... BiH je jos kompleksnija. Danasnja Srbija ima administrativno-pravnu zaostavstinu svih tih starih, bivsih drzava, drustvenih sistema, teritorijalnih zavrzlama ... pa to ni tim Nobelovaca ne bi razmrsio, kamoli obicni smrtnici!
[ MajorFatal @ 04.10.2024. 11:41 ] @
Citat:
djoka_l
Takođe i tvoja procena za Albaniju.


3,5 miliona 2002 godine, korišćeni podaci koje sama zemlja objavljuje, verovatno su u međuvremenu izgubili bar milion stanovnika jer se žale da se ljudi odseljavaju u zemlje zapadne Evrope uglavnom ..
[ luaay @ 04.10.2024. 12:53 ] @

Dosta neistina i poluistina navedeno.
Prvo, oib i jmbg nisu jedno te isto,ko to misli je stvarno neuk laik da ne kažem grublju reč.
OIB je samo apgrejdovana,modifikovana verzija JMBG ali nikako nije ista jer da je isto onda bi ga Hrvati zadržali.
Inače i Slovenci i Hrvati su zadržali JMBG ali za internu upotrebu,zvanično je OIB.
Za pola stvari sa OIB ne možeš sto mozes sa JMBG ,ko ne veruje neka proveri sam, pismen je, zašto bih se ja trudio.
Drugo,moj otac je stranac koji se naturalizovao u bivšoj SFRJ,prvo je dobio privremeni boravak, pa stalni boravak i na kraju državljanstvo ,mada ovo zadnje tek nakon što se SFRJ formalno raspala ali mu je republika ,nova drzava,priznala boravisni staz iz SFRJ.
Za strance koji su hteli stalno da se nastane u SFRJ bio je nadležan Savezni Sekretarijat u Beogradu,kasnije SIV na Novom Beogradu.
Procedura je bila teška I morao je dokazati taj stranac da je poslovno sposoban ,da je zaposlen da privređuje ,da plaća porez ,ako ima porodicu sa drzavljaninom SFRJ onda još i lakše.
Stranci koji su hteli privremeno da se nastane u SFRJ, bile su nadležne pokrajine ili republike.
Stranac koji je nekako došao do državljanstva SFRJ je dobijao poseban JMBG,mislim da počinje sa 99 ili neka nula ,sve je to regulisano ustavom iz '74.
Kina ima veoma precizan statistički sistem,ko je živeo tamo zna o čemu pričam i ,zna se šta je cuveni" hukou".
Tamo je policija toliko upletena u običan život građana da ne moze mrav da se preseli negde a da to država ne zna.
Zašto bi Bosna bila kompleksnija?
Oni imaju centralizovanu bazu podataka svih svojih državljana i entiteti ne mislim da imaju puno ingerencije oko građanskih pitanja možda jesu do 2005 ,ali ne posle toga .
Jedini način da se u Srbiji izvede precizan broj koliko ljudi živi je ne da se ide po kućama i da pitaju razne babe i dede i da kažu:"u ovoj kući živi njih pet "a nema nikog već da se sinhronizuju svi podaci iz zdravstva, poreske uprave, školstva možda i mobilnih operatera ,katastra i tako dođe do nekog realnog broja uz marginu greške od 5% što je standard u svim normalnim,sredjenim zemljama.
Beograd jedva da ima 2 miliona ljudi ,Novi Sad Subotica Užice Čačak Zaječar Vranje Kragujevac,Nis, Kraljevo ne mogu da imaju više od 2 miliona skupa.
Ne može me niko ubediti da po svim tim varošicama,selima gde nema više žive duše živi dva ako ne više miliona ljudi,to su priče .
Možda grešim ali mislim da u Kini niko ne ide od kuće do kuće i pita :"Ko tu živi "?
A opet se zna koliko ljudi ima kod njih uz marginu greske manjoj od 0,1%,upravo zbog striktne primene"Hukou".
[ test1234 @ 04.10.2024. 13:40 ] @
Procena neka je da je Srbija od 1990g do danas izgubila u proseku oko 25.000 mladih između 15 i 40 godina starosti godišnje, koji se nikad više neće vratiti u Srbiju. Od tragedije 1915g i povlačenja preko Albanije smo se možda i oporavili ali od ovog odlaska mladih, teško da ćemo moći.
[ mjanjic @ 04.10.2024. 13:40 ] @
Kako da utvrdiš koliko ljudi stvarno živi u Srbiji, kad izvršitelji dođu čoveku na vrata da plene nameštaj i tehniku na osnovu nekog duga, koji je napravio prethodni vlasnik stana, a u policiji zvanično taj i dalje živi na toj adresi i izvršitelji smatraju da imaju pravo na toj adresi da plene imovinu?
Dakle, policija nema pojma gde ko stvarno stanuje, a kod njih se uzimaju sva dokumenta, za razliku od normalnih država u kojima postoji administrativni centar za te stvari, ali zato ta policija odmah zna da ti dođe na vrata ako preko društvenih mreža opsuješ nekog političara iz vrha države.

Dakle, policija i sudovi se ne bave time ko stvarno gde stanuje i ko je stvarno vlasnik neke imovine, bar ne u meri potrebnoj i dovoljnoj da ti izvršitelji i druge hijene ne mogu običnom čoveku da zagorčaju život zbog nemara nadležnih organa.
[ Java Beograd @ 04.10.2024. 14:26 ] @
Citat:
mjanjic:Dakle, policija nema pojma gde ko stvarno stanuje, a kod njih se uzimaju sva dokumenta, za razliku od normalnih država u kojima postoji administrativni centar za te stvari, ali zato ta policija odmah zna da ti dođe na vrata ako preko društvenih mreža opsuješ nekog političara iz vrha države.


Policija nigde, pa ni kod nas, po brojnosti, nije projektovana da nadgleda 100% stanovništva. Što bi policiju, na kraju krajeva, zanimalo gde ko stanuje?

Policija "zna" tvoju adresu, to je ona gde si prijavljen. To ti piše u LK, i to je to. Propis, birokratija je zadovoljena. Ako je neko kupio novi stan, to ne znači ultimativno da mora da mu se promeni i adresa, jel' tako?
Dalje, neki ljudi normalno žive na dve adrese (leto na vikendici-zima u gradu, ili na primer radnim danima u centru-vikendom na periferiji, ili malo kod žene-malo kod švalerke... primera je bezbroj). Šta treba da mu piše u LK?

Ali, ako je pojedinac postao predmet policijske istrage, naravno, svaki inspektor će brzo saznati gde stvarno neki pojedinac stanuje, i gde se trenutno nalazi.



Ipak, sve to nema veze sa ukupnim brojem stanovnika u državi.
[ Turmen @ 07.10.2024. 10:09 ] @
Citat:
Imao sam prilike da putujem po manjim mestima po celoj Srbiji i zaista imam osećaj da ne može u toj državi biti više od 5 miliona ljudi,mada mislim da je i to nategnuto.


Ja "imam osećaj" da u Beogradu živi 5 miliona ljudi. Isto tako kada odem u rodni Bor, imam "osećaj" da tamo da kreneš da prebrojavaš ne bi našao ni 10000 ljudi (doduše ovo je više bilo pre Kineza).

Ali koga briga, popis je popis, postoji procedura, postoji rezultat te procedure. Da li je ona dobra ili nije i koliko su ti rezultati tačni ili nisu - možemo da raspravljamo do sutra.

A taj popis da Beograd ima ugrubo 1.6 miliona stanovnika, a gorepomenuti Bor nešto oko 30000 stanovnika.

Evo ja samo u krugu prijatelja imam slučajeve koji su uredno prijavljeni u Boru, voze automobile sa BO tablicama, a da su sigurno preko 10god stanovnici Beograda. Bivši kolega radi kao paušalac, kupio je stan u Beogradu, ali ima prijavljenu firmu u Boru (jer je manji porez). Takvih situacija imaš mali milion.

Isto tako sigurno postoji stotine hiljada ljudi koji odu u Nemačku, Austriju "kao turisti" - rade 3 meseca i vrate se kući, pa se opet vrate tamo i tako u krug. Ako se za vreme popisa namesti da su u Srbiji, ubrojani su, ako se namesti da su u Nemačkoj onda majka, otac, žena kažu da je "skoknuo da poseti teču iz Beča" i nikakav problem.
[ dlalic @ 07.10.2024. 13:23 ] @
Citat:
Java Beograd:
Popis je kompleksan proces. Da se samo treba prebrojati lične karte i/ili pasoše, popis ti ni treba.

Može samo:

SELECT COUNT (*) FROM LICNE_KARTE;


@B3R1
Nemoj da se ljutiš, (ja tebe poštujem i rado čitam tvoje postove) ali, wtf, šta ko ima da "procenjuje"?
Popisivači su došli na adresu, pitali ko tu živi, ko ne živi, ako ne živi - gde je, da li se ko odselio/doselio i tako dalje i tako dalje.

Rezultati su obrađeni i publikovani.
Pošto pitanje "koliko ljudi ima u Srbiji" ima "trista" potpitanja, tako i rezultat popisa ima "trista" odgovora.
Jedna od cifara (koja svakako podrazumeva neka ograničenja: računaju se ovi i ovi, a ne računaju se oni i oni ...) je svakako tih 6.66M koje si pomenuo.



Pa su onda ipak uradili kako kažeš "upit nad bazom" i iz tzv "administrativnih izvora" dodali 218.000 duša na popisanu cifru. To se zaboravilo?
Pa se onda postavlja pitanje, čemu uopšte šarada oko popisa, ako je ovo bilo potrebno?
[ Java Beograd @ 07.10.2024. 14:10 ] @
Valjda onaj ko je platio popis zna zašta mu popis treba. Ja stvarno ne znam.
[ djoka_l @ 07.10.2024. 14:33 ] @
Citat:
dlalic:
Pa su onda ipak uradili kako kažeš "upit nad bazom" i iz tzv "administrativnih izvora" dodali 218.000 duša na popisanu cifru. To se zaboravilo?
Pa se onda postavlja pitanje, čemu uopšte šarada oko popisa, ako je ovo bilo potrebno?


Da li može neki relevantni link na podatak da je dodato na popis nešto. Jedino što nalazim su nagađanja po forumima.
[ ademare @ 07.10.2024. 15:47 ] @
https://n1info.rs/vesti/djordj...ovnika-manje-nego-2011-godine/
[ djoka_l @ 07.10.2024. 15:57 ] @
@ademare Hvala!
[ luaay @ 07.10.2024. 16:22 ] @
Citat:
Turmen:

Evo ja samo u krugu prijatelja imam slučajeve koji su uredno prijavljeni u Boru, voze automobile sa BO tablicama, a da su sigurno preko 10god stanovnici Beograda. Bivši kolega radi kao paušalac, kupio je stan u Beogradu, ali ima prijavljenu firmu u Boru (jer je manji porez). Takvih situacija imaš mali milion.


Još gore.
Takvi će reći da žive u Beogradu kad im dođe popisivač a baba komšinica u Boru će reći da on živi zapravo u Boru i tako će u popisu umesto jednog lika završiti dvoje likova i već je za 100% uvećan popis.
To samo dokazuje koliko je netačan.
[ luaay @ 07.10.2024. 16:29 ] @
Ja dok sam živeo u Americi imao sam važeću vozačku dozvolu iz Kalifornije ali zato što sam imao stara kola koja nisu mogla proći SMOG test mogao sam jedino da ih registrujem u Arizoni,jerbo Arizona ima veoma liberalne propise po tom pitanju i to mnogi rade.
Tako da sam imao registraciju iz Arizone a vozačku iz Kalifornije.
Međutim iako sam nominalno imao dve adrese u dve države,mogao sam da radim popis samo u jednoj državi tamo gde imam važeći dokument za slikom.
Ima ljudi koji žive u kamperima kreću se svugde beskućnici su ali se svi popisuju tamo gde im je izdat dokument.
Primeri da neki deda živi u Beču ili u Americi a ima ličnu kartu Srbije 30 godkna su izuzeci,nisu pravilo i tako spadaju u 5% margine ,statisticke greške
[ djoka_l @ 07.10.2024. 16:32 ] @
Joj, kako lupaš.
Da li si uopšte video obrazac sa popis?

Lupetaš ko maksim. Na vrhu je JMBG. Misliš da baba komšinica zna JMBG komšije koji ne živi u stanu?
Misliš da popis u jednoj državi zavisi od baba?
[ Turmen @ 11.10.2024. 13:25 ] @
Citat:
luaay: Još gore.
Takvi će reći da žive u Beogradu kad im dođe popisivač a baba komšinica u Boru će reći da on živi zapravo u Boru i tako će u popisu umesto jednog lika završiti dvoje likova i već je za 100% uvećan popis.
To samo dokazuje koliko je netačan.


Baba komšinica apsolutno nema nikakav uticaj na popis. Bez validno upisanog JMBGa može baba komšinica, keva, ćale, žena, švalerka, tetka iz Bosne da kažu da si na Marsu nećeš biti popisan.
[ luaay @ 17.10.2024. 13:05 ] @
Sećam se 2000 godine,bio je popis u Hrvatskoj. Došle su dva studentkinje da to rade u kući gde sam živeo mada je ta adresa bila drugačija od mog prebivališta.
U kući je bio suteren sa dva studenta koji nisu bili prisutni tada kad su popisivači dosli.
Uzeli su moju ličnu kartu i još nekih ukućana i onda su me pitali ko živi u suterenu i kad sam rekao njih dvoje popisali su i njih mada nisu bili tamo.
Da sam rekao da živi njih 5 ili da ne živi niko opet bi to potpisali ,znači popis na taj način nije akuratan.
Ubeđen sam da je Srbija još gora.
[ Java Beograd @ 17.10.2024. 13:15 ] @
Cela ova tema me asocira na one, koji od cele nauke o statistici znaju samo jedno: prosečnu vrednost I NIŠTA VIŠE.

I onda, u dubokoj tami svog neznanja, krenu sa karikiranjem da "kad jedan jede samo kupus a drugi samo meso, prosečno, statistički, oboje jedu i kupus i meso". Ha, ha, ha!
Onda logično, sa puno samouverenosti, zaključe: "statistika je velika glupost". Ha, ha, ha!

Doza samouverenosti, to već znamo, je utoliko veća koliko je veće neznanje.

[ MajorFatal @ 17.10.2024. 16:04 ] @
Nema mnogo veze sa temom, ali Jugoslavija je bila jedna od 5 zemalja osnivača nekog jedinog u to vreme Međunarodnog statističkog saveza bla, bla, ...
[ mjanjic @ 17.10.2024. 18:34 ] @
Citat:
Java Beograd:
Cela ova tema me asocira na one, koji od cele nauke o statistici znaju samo jedno: prosečnu vrednost I NIŠTA VIŠE.

I onda, u dubokoj tami svog neznanja, krenu sa karikiranjem da "kad jedan jede samo kupus a drugi samo meso, prosečno, statistički, oboje jedu i kupus i meso". Ha, ha, ha! :D
Onda logično, sa puno samouverenosti, zaključe: "statistika je velika glupost". Ha, ha, ha! :D

Doza samouverenosti, to već znamo, je utoliko veća koliko je veće neznanje.


To je bez veze primer, za koji može samo da se diskutuje ko ima novca za koje namirnice, pa šta je tu prosek, za sarmu nisu dovoljni samo kupus i meso.

Bolji primer je, recimo, 6 drugara, koji se jednom mesečno nađu u kafani i svako časti po jednu turu pića. Recimo da petorica piju pivo koje košta 300 dinara, a jedan pije isključivo neku rakiju koja košta 1500 dinara po čašici.
U proseku piju neko bolje pivo od 600 dinara, a u stvarnosti ovaj što pije rakiju od 1500 dinara se lepo šlepa uz ovih 5, jer da plaća sam svoje piće za 6 tura, platio bi 9000 dinara, a ovako plati jednu turu 3000, što će reći da je uštedeo 6000 dinara.

Ista je analogija kad neki funkcioner o trošku poreznika vodi na ručkove raznorazne delegacije, privrednike i slično i tu završi neku ćar za sebe, umesto da je bar taj ručak platio iz svog džepa, jer ovako poreskim obveznicima pravi dvostruku štetu - troši novac iz budžeta na završavanje privatnog posla i nanosi štetu budžetu tako što uz ručak dogovori da nekome prečicom završi neki posao, npr. dozvolu za gradnju.
[ Turmen @ 18.10.2024. 08:58 ] @
Budi ti ubeđen da je Srbija gora koliko hoćeš, više ljudi ti je ovde iz prve ruke objasnilo kako to ide. Pogotovo ne ide isto kako je išlo pre skoro 25god.

[ B3R1 @ 18.10.2024. 08:59 ] @
Klasican primer je sa platama - 9 ljudi zaradjuje po 1000 evra, deseti 21000 evra. Onda izadje politicar i kaze kako je prosecna plata u Dalekistanu 3000 evra. A tih 3000 ovih devetoro mogu samo da sanjaju.

Naravno, svako ko je zavrsio cak i najosnovniji kurs statistike zna za pojam medijane i percentila, tako da ako racunas medijanu plate ona je u tom primeru upravo 1000 evra. A recimo 80%-ile je isto tako dobra mera (plata koju ima manje od 80% ljudi) - to je opet 1000 evra. Jedini problemcic je sto politicari nerado koriste medijanu, jer em sto ne znaju sta je to, em sto je ta cifra mnogo sumornija od proseka. A tek percentile (ili kako god se to strucno zove na srpskom) - da i ne govorimo.
[ Turmen @ 18.10.2024. 09:01 ] @
Kako ono kažu - statistika je kao bikini, sve otkriva, ali se ništa ne vidi
[ mjanjic @ 18.10.2024. 12:49 ] @
Ne postoji samo medijana, o tome se priča, jer je to neko pomenuo, postoji i nešto što se zove disperzija, a ima i drugih stvari u statistici koje govore daleko više od proseka.
[ Java Beograd @ 18.10.2024. 13:21 ] @
Prvo i osnovno, kad se pomene prosek, mora se dati i sigma σ, tj. standardno odstupanje od srednje vrednosti. Bez σ podatka - ništa nije rečeno.



Šta je poenta mog posta, tj. digresije oko statistike?

Hteo sam da skrenem pažnju da je popis ozbiljna stvar, koju sigurno rade stručnjaci.
Popis se radi u skoro svim državama na svetu, i zna se i zašto se radi i kako se radi.

Stoga, besmisleno je svako forumaško iščuđavanje "kakva je to glupost" i ko ima kakav osećaj o broju stanovnika.