[ robertnbg @ 10.10.2024. 20:36 ] @
KUpio sam kucu u Banatu - Alibunar i hteo bih da pored starog monofaznog imam jos jedan trofazni prikljucak za struju.
Da li je to moguce dobiti.
[ BanovoBrdo1 @ 10.10.2024. 20:42 ] @
Ako je u tvoju ulicu dovedena trofazna mreza trebalo bi da moze sa jos jednim brojilom.
[ bakara @ 10.10.2024. 22:12 ] @
Ne treba jos jedan prikljucak vec ti treba trofazni prikljucak, posto imas monofazni.
[ Java Beograd @ 11.10.2024. 08:51 ] @
Moguće je, u teoriji.

Što se prakse tiče, tu nećeš dobiti odgovor na forumu.
- Porazgovaraj sa komšijama, da li oni imaju trofaznu struju.
Ako imaju, onda je kroz ulicu sprovedena trofazna, i možeš da dobiješ i ti relativno brzo i lako.
Svejedno, iako komšije nemaju trofaznu, može opet biti da kroz ulicu ipak ide trofazna.

Iako kroz ulicu možda ne ide trofazna, možda je u planu.

Pravi i konačni odgovor ćeš dobiti od elektrodistribucije.
[ popusicko @ 11.10.2024. 11:31 ] @
Posto je selo u pitanju i verovatno je vazdusni vod razvucen,dovoljno je da pogleda koliko gajtana ide izmedju bandera pa ce odmah znati da li ima 3 faze ili monofazni vod ispred kuće.
Ako je trofazni, ima 4 ili cak i 5 provodnika ako postoji rasveta izmedju bandera a ako je samo dva,monorail struja.
[ pbenka @ 11.10.2024. 13:27 ] @
U današnje vreme se kod vazdušnih vodova stavljaju aluminijumski izolovani provodnici koji su upleteni, tako da to može malo otežati "prebrojavanje" faza. Ali ja mislim da sada svuda ima trofazne struje, pogotovu u Alibunaru, koji je sedište opštine. Ne verujem da možeš imati za jedno domaćinstvo dva brojila, jedino ako imaš neki poslovni prostor, pa da se posebno izdaju računi. Svakako je najbolji izvor informacija lokalni šalter elektrodistribucije.
[ dusanboss @ 11.10.2024. 16:21 ] @
Ne znam što bi neko želeo 2 brojila? Da plaćaš dva paušala, dve TV pretplate...
[ BanovoBrdo1 @ 11.10.2024. 16:32 ] @
Video sam da neko ima dva brojila samo kad ima neki el kotao ili nesto sto dosta vuce tipa neke protocne bojlere itd
[ mjanjic @ 11.10.2024. 19:50 ] @
Bolje prvo da se raspita čovek oko peripetija za "konverziju" monofaznog u trofazni priključak u poređenju sa uvođenjem novog trofazong priključka.
Novi priključak ne samo što je poprilično skup (mislim da je preko 1000 evra, i to je bila cena pre možda 10-ak godina), a za "nadogradnju" na trofazni verovatno se isto plaća nešto, samo manje, plus ne mora da dokazuje da objekat postoji i sl.
[ BanovoBrdo1 @ 11.10.2024. 20:12 ] @
Takodje koliko ja znam kada hoce da se nadogradi na trofazni prikljucak da dodju ovi da mere uzemljenje tako da i to treba da bude ispravno.
[ SunnyBoy @ 12.10.2024. 08:46 ] @
Upravo sam obavio prelazak sa monofaznog na trofazni prikljucak.
Zahtev sam podneo u martu, pre par nedelja procedura zavrsena i najzad prikljucen.
Kosta oko 1000€.
Uslov za prikljucenje je da uzemljenje kuce biude dovoljno kvalitetno, sto se utvrdjuje atestiranjem.
Jos jedan detalj je da ce brojilo biti na ulici ispred kuce, a ne na samoj kuci kao do sad.
Vlasnik snosi sve troskove voda od brojila do kuce - kabl samonoseci ili podzemni.
Nisam siguran da li se zahteva FID sklopka u kucnom razbvodnom ormanu, posto sam to vec imao.