[ nebek @ 15.10.2024. 18:22 ] @
Planiram nabavku SDS Max čekić bušilice, jer bušilice sa SDS Max prihvatom imaju veću snagu udara, međutim ovaj prihvat burgije ne postoji za burgije manjeg prečnika jer SDS Max prihvat prima burgije prečnika od 12-13 mm pa na više.

Ovo bih premostio adapterom SDS Max na SDS Plus kako bih koristio burgije manjeg prečnika.

Zanima kakva su iskustva i kakve su preporuke.
[ BanovoBrdo1 @ 15.10.2024. 18:43 ] @
Jedino sto su sds max busilice dosta teske i zamoris se ako busis vise rupa. Preporucujem da uzmes neku aku tiplericu za manje stvari nisu one vise ni skupe nesto.
[ Java Beograd @ 16.10.2024. 08:09 ] @
Da nešto razjasnimo (uzrok-posledica): nije da bušilice imaju veću snagu zbog SDS Max prihvata, nego se velike i snažne bušilice prave sa SDS Max prihvatom.



Na slici, u prednjem planu je BOSCH sa SDS-Max. To je dakle, velik i težak, moćan, profi, heavy-duty alat, za ozbiljne poslove. Nije za amatere.
Sad, jasno je da je glupo i besmisleno takav alat koristiti za bušenje rupa 6mm 8mm i slično.

Dakle, ako si profesionalac u poslu, i ako ti treba Bosch alat poput ovog sa slike u prednjem planu, onda svakako ne bi trebalo da ti bude problem da kupiš i jedan manji alat, poput onog u drugom planu,
primeren upotrebi za bušenje burgijama manjeg prečnika. Svakako će se isplatiti.

A, ako si amater, i kupuješ "hilti" za sopstvene, povremene radove oko kuće i dvorišta, zaboravi SDS-Max, kupi nekog kineza i uživaj u sam-svoj-majstor projektima (moj slučaj)

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 16.10.2024. u 09:22 GMT+1]
[ BanovoBrdo1 @ 16.10.2024. 08:54 ] @
Apsolutno se slazem, ja sam uzeo pre par godina womax sds plus 3J za 8000 mislim da je bila, nikad mi nije trebalo nista jace, busio sam rupu 20 mm kroz AB plocu, rusio sam jedno kupatilo, kanale za kablove u zidu stemovao i bas dosta rupa za tiplove izbuseno i sljaka top. Ne vidim potrebu za sds max alatom u kucnim poslicima.
[ nebek @ 16.10.2024. 17:12 ] @
Čuo sam da je preko adaptera moguće stavljati burgije manjeg prečnika (6, 8, 10) ali da se zbog jačine udara te burgije lako lome.

Što se tiče same nabavke SDS Max bušilice radi se o poklonu tako da vrednost ne igra nikakvu ulogu, samo se radi o tome da kada ti neko nešto pokloni to treba i da se koristi.
[ Java Beograd @ 16.10.2024. 18:21 ] @
Ako si već dobio na poklon, jaku mašinu - koristi je, naravno. Samo pažljivo.
A taj adapter se lako nađe.

A inače, te burgije za beton, to se pravi od nekog nedajtigabože čelika, cela suština je u one dve (ili četiri) male pločice od vidija čelika, koje zapravo odrađuju sav posao.
Meni su se te male, 6mm i lomile, i krivile, i pucale i šta sve ne. Samo zavisi koliko sam jako pritiskao.
[ BanovoBrdo1 @ 16.10.2024. 18:23 ] @
Pazi, u principu ne znam na kom si nivou ssm :D, ali ako ti nekad zatreba da zveknes neki pregradni zid ili tako nesto odlicno ce ti posluziti, ali za manje poslove tipa kacenje garnisne, polica i takvih stvari koje najcesce odradis sam kod kuce prosto je suludo korisiti takvu masinu..