[ BanovoBrdo1 @ 17.10.2024. 14:49 ] @
Pozdrav, imam stan 90m2 u kom je etazno grejanje, el. kotao od 24kw. Zadnjih par zima kako se grejem na kotao racuni su prosto nehumani, da ne napominjem da je neko budzio limitatore u RO, angazovana snaga je 17.25 kw a kotao 24.. Posto se radi o duplexu, donji sprat je 45m2 isto toliko i gornji. Gore imam neki uljani radijator i hteo sam da uzmem jos jednu pec od 3.5 kw recimo a dole jedna 6-ica. Sta treba gledati kod kupovine polovnih, da li su samotne cigle sve citave, u kakvom stanju je vuna itd itd.. Najvise me zanima ona donja izolaciona ploca na koju se slazu cigle i ima li problema ako po sebi ima pukotinice?
[ Java Beograd @ 18.10.2024. 08:31 ] @
Računi su nehumani, zato što je skupa tarifa 4x skuplja od jeftine.

Kad tražiš polovne, preko oglasa, svi nešto garantuju: "peć potpuno remontovana, novi grejači, ofarbana ..."
Kad se kupuju polovne, ništa ti, praktično ni ne gledaš, jer, prodavac će ti doći na gajbu, sa rasklopljenom peći, i sa posebno transportovanim ciglama, izolacijom i grejačem, i sklopiće ti tu na licu mesta, u sobi.
Ne može drugačije.

Prvo šta treba da pitaš je da li je staklena vuna namenska i da li je "izgorela". Jer, šta rade?
Ovi koji remontuju peć, ako je stara vuna neupotrebljiva, umesto namenske, staklene izolacione vune ovi stave građevinsku, tvrdo presovanu.
A ona u sebi ima neko lepilo, neko ludilo, koje smrdi i štipa za oči minimum 15 dana. Prvi put sam se zaje bo, a drugi put sam kupio peć u avgustu, pa je mesec dana smrdela u dvorištu :D
Dakle, pitaš da li je vuna originalna, ako nije da li je namenska i da li je "gorela"

Drugo: pukotine na ciglama ti nisu bitne previše, osim ako ne planiraš da negde seliš peć. Jer, prodavac će ti sve lepo sklopiti, složiće sigle uredno i pukotina na nekoj cigli je nebitna.

Treće: Dok sklapaju, obrati pažnju da li je grejač nov (ako su obećali nov)

Moja preporuka: kupi TA peći one jačine da ti ne bude potrebno da je ih dogrevaš u toku dana.

Važno: kupi nove zidne utičnice i montiraj ih tamo gde će se peć spajati na mrežu. Keramičke, obavezno.
Obrati pažnju kakav je utikač na kablu (možeš i da pitaš unapred). Montiraj nov, svakako.

[ BanovoBrdo1 @ 18.10.2024. 11:06 ] @
Idem sam po pec kolima, rasklapao sam i menjao grejace i termostate 1000 puta i cistio, nego sam procitao negde da ako malo pupuca ona dole ploca na koju se slazu cigle satro to nije dobro pa reko da proverim :D . Sto se tice uticnica sve sam u stanu promenio skoro, trofazni kabel sto ide do uticnice je 5x2.5 PP/Y. Nisam ni mislio da kupujem remontovanu pec vec da pogledam pa ako je izolacija dobra i cigle su dobre lako i jeftino cu ostalo sam, mogu i kompresorom da je ofarbam, a grejaci su koliko bese, 700-1000rsd? Instalaciju u peci isto novu silikonskim provodnicima od 2.5mm2 promera.
[ Java Beograd @ 18.10.2024. 11:17 ] @
OK, to je onda druga priča.
Na staroj peći izolacija svakako nije dobra, na to nemoj da računaš. Nekad maltene ne ostane ni četvrtina. A iako je nešto ostalo, dok ti to raskloniš da rasklopiš peć - to će da se raspadne.
Naravno, ako je stara, polovna peć koju kupuješ - novijeg datuma, onda može i da bude OK.

Što se tiče polomljene ploče - ne znam, nisam čuo ništa slično, ali naravno, možda je tako. Nemam iskustva s tim.

[ BanovoBrdo1 @ 18.10.2024. 11:24 ] @
Skoro sam rasklapao magnohrom pec 3.5kw radi zamene grejaca pa kad vec to radim rasklopio sam je celu malo da ocistim. Pec je dosta stara a znam da je originalna vuna jer toliko stipa da to nije normalno, ove nove ne koliko sam ja razumeo.. i ostala je citava vuna tako da kad budem otisao da kupim u narednih nekoliko dana, naravno isproveravacu sve dobro pa cu uzeti ako mi se svidja.. A ima nove vune kao posebno za ta pec isto presovane, jel i one smrde?
[ Java Beograd @ 18.10.2024. 13:24 ] @
Citat:
BanovoBrdo1: A ima nove vune kao posebno za ta pec isto presovane, jel i one smrde?

Pravi odgovor je da ne znam.

Ali, koliko sam čuo, smrde, ali manje. Tj. brzo sagore lepkove/aditive kojima je vuna slepljena/homogenizovana, a naravno, i aditivi nisu oni koji se koriste za građevinsku tvrdo presovanu vunu
[ BanovoBrdo1 @ 18.10.2024. 23:12 ] @
Pa dobro nije mi problem i ako budem menjao da je stavim na terasu par noci da greje da to izgori da ne smrdi.