[ zorg @ 11.06.2004. 22:06 ] @
Razmisljam od prosle godine o ovoj ideji, a sad me opet naterali ovi vreli dani.
Mislim ovako: kupim kod Shilje na otpadu polovan hladnjak od nekog automobila, al da ne curi. Spojim ga na vodovodnu instalaciju, te kroz njega pustim lagano da protice (otice) voda. I to hladna. Ali lagano, samo da se odrzi temperatura hladnjaka (a i da me ne likvidira neko od komsija kad stigne racun za vodu:). Pomocu ventilatora (od TA peci) nateram okolni vazduh da fluktuira kroz izmenjivac toplote tj. 'ladnjak. Kondenzaciju resimo trivijalno. E sad, kako sam ja iskrivinario na predavanjima iz termodinamike (nikad je nisam voleo) zanima me koliko bi (jadano)
korisno dejstvo ovakvog izmenjivaca toplote zaista bilo ?
Pretpostavimo da je T okolnog vazduha 33 C, vode oko 15 C (nisam merio).
Verovatno bi se temperatura prostorije posle nekog (bes)konacnog vremenskog perioda smanjila za koji stepen :)
Pre par godina sam uradio sledeci optimisticki experiment: Zaledio sam kanister vode u zamrzivacu (sreca je bilo leto pa je bio prazan), kroz koji sam prethodno sproveo lavirint hodnika od Al lima (izolacija silikonom...). Usmerio protok okolnog vazduha iz ventilatora u Al lavirint i sa druge strane dobio svez planinski vazduh, ali stvarno. Osim toga (i subjektivnog osecaja da je u prostoriji "svezije" :) nista. Led se istopio za oko pola sata.
[ Kosta Kojot @ 11.06.2004. 23:30 ] @
Imao sam i ja tu ideju na umu samo malo drukcije resenje.Ta voda koju ti pustas da otice mogla bi da se vrati u vodovod ... npr crevo od prikljucka za vodu ide u kucu tj kod mene i kod komsije ... i ja to crevo izvadim nije daleko 10-15 metara stavim ga da uliva u hladnjak i drugi deo vratim kao glavnu cev obicno plastico crevo (posto ide plasticno crevo kroz zemlju). KAko neko pusti vodu tako da kroz hladnjak protice nova voda a netrosi se bez veze. Jedini problem je sto kad budem krenuo da pijem vodu sa slavine a ono *isacka :(
Ovu temu sam pricao ovako ljudima a oni su me uvek gledali ko da sam malo skreno :) (mozda i jesam:)
[ stojakovicv @ 12.06.2004. 10:55 ] @
bilo bi najbolje da napravis klima uredjaj!

uzmes frizider (od Silje) kod koga je kutija zardjala i ne koristi nicemu, al da je deo za hladjenje (kompresor i onaj rashladjivac pozadi) ispravan.

e sad lepo uzmes i taj hladnjak od auta i stavis ga sve sa tim ventilatorom od TA peci u sobu. Pomocu bakarnih cevi (koje toplotno izolujes) spojis taj hladnjak u sobi i kompresor (zajedno sa onih njegovim velikim rashladjivacem) koji se nalazi negde napolju, van sobe.

Napunis freon, ukljucis 220v~ i eto ti klima uredjaja!

Naravno napravi i neki termostat u sobi, cisto ako zaspes u njoj, a klima previse ohladi pa da se ne razbolis! :))

Mozes napraviti i jedan daljinac koji ce aktivirati negde u sobi onaj poznati cvrkut koji klima pusti kad se startuje!

Eto toliko pa kako volis da eksperimentises, pokusaj ovaj prvi deo (bez daljinca) pa javi sta je ispalo!
pozdrav
[ pctel @ 12.06.2004. 11:26 ] @
juce sam gledao, japanci uveliko prodaju klimu za odelo - sa druge strane, nasi tek izmisljaju 'ladnu vodu



Citat:
Led se istopio za oko pola sata.

Dobro, da probam krajnje jednostavno da izvedem zakljucak.
Da bi zaledio tu vodu, trebalo ti je verovatno 5 sati, snagom od 200W, znaci 1kWh.
Kazes, odledilo se za pola sata, znaci treba ti konstantno hladjenje snagom 2 kW.
E, sada jos preracunaj struju u vodu i to je to
[ zorg @ 12.06.2004. 12:36 ] @
Pa dobro, mogu da kupim 4 nova zamrzivaca, za neprekidnu proizvodnju leda-potrosnog materijala za klimu. Sa mesecnom potrosnjom struje od nekih par MegaWatH, racun ne bi bio strasan :)
A ni ovo cool odelo nije lose, chak je odlicno. I o tome sam razmisljao, ali razvoj funkcionalnog prototipa koji bi licio na nesto (a ne da ides Knezom sa friziderom na ledjima) kostao bi fino. Ali je izvodljivo. Potrebno je napraviti sve elemente, ali umanjeno (kompresor, izmenjivac, cevi...). I morao bi stalno da curis (znam gde bi stavio cevcicu za odvod kondenzata :)
Al je vruce ovde...
[ hvlareta @ 12.06.2004. 16:31 ] @
najjeftinija klima

1 ventilator
1 krpa
1 ram

namestis krpu na ram pa sve to dobro nakvasis i tako vlazno stavis ispred ventilatora koji duva u mestu, znaci da ne seta
umesto krpe dobro bi moglo da dodje i pletena trska ali moras da odradis neku posudu iznad i ispod nje iznad sipas vodu a u donjoj posudi se skuplja to. Pozeljno je sto deblje pletena trska. Ako te to zanima zavrni rukave i na posao
srecno
[ marijan_e @ 12.06.2004. 17:40 ] @
Ma daj čovječe kupi si klimu!!!!
[ Kosta Kojot @ 12.06.2004. 19:51 ] @
Ova ideja od stojakovica nije losa ... malo ces se petljas vise ali se isplati.

Samo mi nije jasno gde da napunim freon?

"Napunis freon, ukljucis 220v~ i eto ti klima uredjaja!"

Mozes malo da pojasnis sta si hteo da kazes sa tim cevima i kako bi to trebalo da funkcionise ... malo sam retardiran pa neshvatam sta si hteo da kazes s' tim.

[ stojakovicv @ 13.06.2004. 23:46 ] @
pa pogledaj malo u svoj frizider i videces sve ce ti biti jasno....onaj isparivac u njemu koji pravi led oko sebe -> taj deo stavis u sobu i samo produzis bakarne cevi sa kojima je vezan sa oostatkom (kompresor i onaj veliki hladnjak crne boje na poledjini frizidera!)
[ indicator1 @ 14.06.2004. 07:32 ] @
Za vas koji hocete da pravite klimu na 'ladu vodu: preracunajte malo koliko vode vam treba za nesto tako. Ne da ce vas komsije ubiti, nego ce vodovod da pomisli da je negde pukla cev.
[ pctel @ 14.06.2004. 13:39 ] @
Mislim da bi bilo dovoljno 2000 litara vode dnevno, uz malo merenja i eksperimentisanja moze se tacno izracunati.

Ljudi koji ne zele klima uredjaj u sobi, mogli bi da razmisle kako da sprece zagrevanje, jer je to lakse nego hladjenje. Evo nekoliko mojih ideja:
- Prozori treba da budu otvoreni samo kad je temperatura unutra visa nego temperatura napolju (obicno je to 21-05 h). Van tog intervala, prozore i vrata treba zatvoriti, i spustiti roletne, kako bi se sprecio efekat staklene baste.
- Sve sijalice sa uzarenim vlaknom zameniti sa neonkama - one prakticno i ne greju okolinu.
- Kompjuter je takodje jedan od vecih izvora toplote. Trebalo bi smisliti nekakav sistem cevi koji toplao vazduh koja izlazi iz kucista (i iz monitora) ventilatorima izbacuje van prostorije.
- Neke boje ostavljaju utisak da je toplije nego sto stvarno jeste. Trebalo bi takve boje eliminisati i ceo prostor ofarbati u boje koje stvaraju utisak hladnoce.
[ bobale @ 15.06.2004. 07:31 ] @
A zar nikome nije palo na pamet da kupi neku polovnu prozorsku kilmu? Milslim na one EI koje su stare kao biblija, rade kao traktor, ali ipak dobro hlade! Juce sam imao priliku da vidim jednu takvu i mogu da vam kazem da prilicno dobro radi iako je stara 5-6 godina. Jeste da brrrrrnci, ali da se izdrzati! Jos ako je otvorite i pritegnete sve sto se unutra klati (a inace sve se klati!), bice kao nova :) Cisto sumnjam da one mogu da budu nesto mnogo skupe.

Pozdrav
[ Free_Sex @ 10.07.2004. 22:46 ] @
E ima par problema oko vasih izuma. :) Inace ceo dan danas trazim na netu air cooler po istemu DIY :) Pa reko ajde da probam da otkucam na nasem, kad mi google izbaci ES :)

Ona prica sa kombinovanjem frizidera/zamrzivaca ne pije vodu ... Oba su projektovana tako da su izolovana i da nemas uvek "beskonacnu" toplotu. Odnosno da bi hladio vazduh treba ti mnogo vise energije. A sam frizider nije ni projektovan da non stop radi.

E verovali vi ili ne, ona prica sa ramom, vlaznom krpom i ventilatorom je bolje resenje !!!

Stvar je poznata i koristi se uveliko kao zamena za air conditioner. Air conditioner je ustvari potpuno suprotno od ovoga. Klima hladi vazduh u zatvorenom sistemu (zatvoreni su ti prozori, vrata i sl) i isusuje vazduh.

A ovaj sistem koristi isparavanje vode. Tom prilikom vazduh koji prolazi kroz filter (u nasem slucaju krpu) se hladi kako voda isparava. [Ko ne veruje nek pokvasi ruku i dune po njoj .... bas taj efekat se koristi].

Ali koliko sam skapirao trebalo bi da stalno imas dotok vode kako krpa nebi presusila, a i ne treba da bude krpa vec neki "deblji" filter ili sta vec.

Inace vode ne treba sad ne znam ja sta. Kao kad bi ostavio cesmu da kaplje malo vise, ali ne da tece. Negde mi se cini da sam procitao 20-ak litara na sat. Dakle 500L/dan.

Problem koji se kod nas javlja je sto je efekat isparavanja manji jer je veca vlaznost vazduha. Sto me manja vlaznost vazduha, to ovaj sistem bolje hladi.

Inace obavezno je da ti je barem nesto u kuci "otvoreno" kad imas ovaj uredjaj. Valjda zbog toga sto povecava vlaznost vazduha ...

Inace cela naprava se zove :
"Evaporative Cooler" I prave se komercijalni uredjaji na tu temu.
[ broker @ 12.07.2004. 13:24 ] @
Pocetna ideja sa hladnjakom i protocnom vodom radi. Isprobano. Cak nije potreban ni neki veliki protok vode a temperatura prostorije se efikasno svede prakticno na temperaturu vode sto je vise nego dovoljno. Jedino je nezgodno sto moraju creva da se razvlace (dotocno i otocno).
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2004. 13:45 ] @
To je tragicno rasipanje pijace vode :-) Ne bih da popujem, ali pijace vode bas i nema mnogo u svetu :) Ajd industrijska voda pa da kontam, ali trosenje procesirane vode za pice za cilj hladjenja je... Pomislite na gladnu decu Etiopije :)



[ zorg @ 13.07.2004. 01:03 ] @
E sad koliko je bas za pice, i nije bas, tako da i nije neka steta :)
[ zorg @ 13.07.2004. 01:06 ] @
Drago mi je da projekat radi, kako je probao Broker. Ako uhvatim malo vremena napravicu ga i ja. Majstor Shiljo - spremaj 'ladnjak !!!
[ broker @ 13.07.2004. 10:25 ] @
Nisam probao ja nego moj brat. Ja nemam strpljenja da se bakcem. :)
[ Free_Sex @ 13.07.2004. 14:41 ] @
I koliki protok treba ? Dakle hoces da kazes da se soba "razladi" na nekih 15-ak stepeni koliko ima voda iz cesme ? Ma nek je i 20 ili cak 25 :>

Ko ima 'ladnjak viska ?

Inace video sam i neke druge kombinacije. Gde se voda stalno vrti u krug.
Recimo temperatura zemljista je konstantna. I onda se razvuku cevi kroz zemlju, i to ti sluzi kao "sponji" radijator. Zimi za grejanje (uzima toplotu od zemljista) a leti za hladjenje (daje toplotu zemljistu).

Ali koliko sam skapirao potrebna je toplotna pumpa tj kompresor. Ili nesto slicno. Mada ne kapiram kako to onda radi sa vodom ?!? Ali ajde ... nesto tako je. Mozda je i obicna pumpa.
[ broker @ 14.07.2004. 09:56 ] @
Sumnjam da u BG mozes da nadjes vou od 15 stepeni. Pre ce biti nesto preko 20 :)
Koliki protok terba ne znam. Nesto je on tu racunjao i racunjao i na kraju razladio stan na temperaturu vode. U svakom slucaju ne treba veliki protok, vise je to curenje vode :)

Toplotna pumpa radi tako sto se voda u zemlji zagreje pa sama krene navise.
[ dendic @ 16.07.2004. 07:50 ] @
Nekad sam prije 15-tak godina cito o nekim poluvodickim spojevima koji smanjuju temparaturu.To bi bilo idealno rijesenje.Stavit neko rebro od tih poluvodica,na njega prikljuciti struju,a ispred rebra staviti ventilator i eto idealne klime bez dopunjavanja freona itd. Zna li ko ima li sta od ovog izuma?
[ Katarina_ @ 17.07.2004. 08:37 ] @
Mozda je jednostavnije koristiti frizider/zamrzivac za zaledjivanje vode u plasticnim flasama (nije potrebno dedikovati poseban uredjaj za ovo, slobodno u istom rashladjujte pice i zamrzavajte meso..), a zatim flasu ili dve sa zaledjenom vodom postaviti ispred ventilatora. Sigurno ce se hladiti vazduh koji struji oko ovih santica leda, koje se bezbedno tope u plasticnoj flasi i nakon otapanja su ponovo spremne da zaledjivanje. Predlazem 3-4 para flasa radi postizanja redundandnosti ovog rashladnog sistema

Pozdrav svima
[ Free_Sex @ 18.07.2004. 13:29 ] @
Ma probao sam to :) 3 Flase od 1,5 L u kutiji. Na jednoj strani kutije kuler od kompa 8x8 cm i sa druge strane kutije otvor.

Treba veci ventilator. I treba se resiti problem kondenzacije vode (iz vazduha). A naravno i treba imati dosta flasa. Jer se ove "isprazne" posle jedno dva sata. Pa treba imati spremnu zamenu za njih.

Inace stvarno se oseti (prilicna) razlika u temperaturi kada kuler duva na prazno i sa flasama. Doduse nisam primetio razliku u temperaturi sobe. :(

Inace kuler za komp kosta ~ 170 din. Pa se mozda isplati koristiti recimo 2,3,4 takva za veci protok vazduha. Ne znam koliko kosta neki jaci ventilator ? Ili mozda da se postavi onaj koji se koristi u kupatilu/kuhinji kao "raspirator" ... ?
[ Kosta Kojot @ 19.07.2004. 10:09 ] @
Da probavao sam i ja to ali ... hladjenje flasa u frizideru traje jako dugo i jako se malo ohlade jedino ako neodvrnes termostat.Hladjenje u hladnjaku nije preporucljivo zato sto u toku dana nesme otvarati hladnjak svaki cas pogotovu na ove vrucine:( Ostaje jedino nekom kombinacijom hladnjak frizider to da radis ;)
A vent. nije neki problem ja licno sam stavio motor od neke razdrndane kosilice propeler ne znam ni sam gde sam nabavio i kad sam ga okacio na stub i prikljucio u struju mislim da nije bilo one sipke poleteo bi kako gura vazduh :0
[ broker @ 19.07.2004. 14:13 ] @
Najjednostavniji klima koji sam video trazi malo posla:

Terba vam prozorska povrsina sa dvostrukim staklom. Ugradite trakaste zavese (zaluzine) izmedju stakala. Izbusite unutrasnej staklo na dnu a spoljasnje na vrhu. Podesite trake koje cine zavesu tako da budu pod 90 stepeni u odnosu na sunceve zrake.

Sta se desava: trake se brzo greju, topo vazduh struji navise i izlazi kroz gornje otvore napolje. Strujanej vazduha kroz donje otvore uvlaci vazduh iz sobe. Prakticno imate pumpu koja izbacuje vazduh. Sad samo treba da obezbedite da u sobu vazduh sa druge strane ulazi iz hodnika, podruma ili na neki drugi nacin ohladjen.

Zimi moze da se koristi kao grejac, samo se obrnu stvari, unutrasnje staklo se busi na vrhu a spoljasnje na dnu. Vazduh se greje na trakama i ubacuje u prostoriju.
[ zorg @ 20.07.2004. 14:50 ] @
Veoma zanimljiv princip, pretochen jednostavno u praksu. !
[ Free_Sex @ 22.07.2004. 19:25 ] @
Cekaj bre ja sad treba da busim stakla ?!? I koliki to protok moze da bude kroz te "rupice" uopste ? Tj kolike te rupice treba da budu ?
[ broker @ 23.07.2004. 00:40 ] @
Ne moras da busis stakla, mozes i okvir prozora....
To se obicno pravi tako da postoji neka vrsta klapne tako da mozes da otvoris po potrebi.
[ Free_Sex @ 25.07.2004. 12:51 ] @
Ne znam deluje previse suludo.

A i obicno je vazduh u podrumu i sl. Nekako ustajao. Da jeste hladniji, ali obicno je i "vlazniji" i ostalo.

A ni ova ideja sa busenjem stolarije mi se ni malo ne svidja.

Iskreno pre bih prepravio frizider, da stavim deo koji se greje napolje, a nekako koristim deo koji inace hladi unutrasnjost frizidera da hladi vazduh. Deluje realnije.
[ broker @ 25.07.2004. 22:23 ] @
Pomenuta ideja sa roletnama je jedna od nebrojenih ideja kako napraviti solarnu kucu. Kvaka je da se ne trosi konvencionalna energija vec da se iskoristi energija kojaje vec tu. Roletne koriste energiju Sunca.

Otprilike je ista stvar i sa hladjenjem na vodu, mada se tu dovodi u pitanje ekonomicnost trosenja vode.

Pomenute tehnike rade i ne trose dodatnu energiju.

Svakako da mozes da petljas sa delovima frizidera, samo sto onda to moras da uracunavas u trosak struje koji ne moze da bude mali. Ali ako vec ides na trosak onda je bolje uzeti fabricki klima uredjaj, koji ima sav potreban luksuz a verovatno je i optimalniji potrosac.

[ grange @ 04.08.2004. 13:44 ] @
Ne mogu da verujem da ste koristili frizider za hladjenje vode kojom ste onda hladili sobu, pa dok se voda hladi u frizideru, istovremeno se soba GREJE jer frizider radi kao toplotna pumpa. On ne "stvara" hladnocu ni iz cega. Tako se jedino moze hladiti neka prostorija koja je izolovana od frizidera (na racun grejanja kuhinje).
Debilni Amerikanci ostavljaju vrata frizidera otvorena!
[ broker @ 04.08.2004. 16:00 ] @
grange, aj' procitaj ponovo sta je covek napisao...
[ ddz @ 04.08.2004. 19:29 ] @
Kupite u Mercatoru 10 termofora za prenosne frižidere po ceni od 30ak din/kom, preko noći ih hladite, a danju ih kačite na ventilator. Preporučujem da pustite ventilator da 'šara', čisto da se ne ukočite od hladnog vazduha :D
[ pctel @ 04.08.2004. 22:03 ] @
Citat:
Tako se jedino moze hladiti neka prostorija koja je izolovana od frizidera

istinita prica... Zove jedna starija gospodja kod mene u firmu da se zali na montazere:
"ja uopste nisam zadovoljna. Pola klime su mi ugradili unutra, a pola napolju. To sada ni na sta ne lici"
[ aseno @ 13.03.2005. 18:57 ] @
ma im tupuno toga, za one koji žive van grada imam dobro rešenje
[ ctrl alt del @ 13.03.2005. 22:40 ] @
da čujemo...
[ Nikola M @ 04.06.2008. 08:20 ] @
Napravio sam ja klimu po uradi sam principu. Potrebno:

- Zamrzivač ili frižider (ja sam koristio gornji deo - friz - od kombinovanog frižidera). Imao sam na raspolaganju stari ispravan frižider koji je van prostorije
- providno gumeno crevo
- manji kalorifer
- bakarna cev dužine 1.5 - 4m
- pravougaona plastična kutija sa pijace, sa poklopcem, što veća ali da može da stane u friz
- pumpa za akvarijum
- 2-3 litre medicinskog alkohola
- malo silikona, lepljiva traka i alat...

Ovako, uzme se kalorifer (ja sam kupio novi, mali kineski od 2kW, sa plastičnim telom, za nekih 650din). Rastavi se, grejač se izbaci, a izmeri se promer njegovog ventilatora, kod mene je bio nekih 18cm mislim. Uzme se bakarna cev i savije u spiralu (u obliku kao grejač na ringli), i stavi se tamo gde je stajao izvađeni grejač, znači ispred ventilatora, s tim da se odvod i dovod sprovedu van kućišta u dužini nekih 5-10cm. Dužina bakarne cevi mi je za promer od 18cm trebala oko 2.5m. Sve se to pričvrsti i kućište zatvori, i proba se da li ventilator možda slučajno ne češe o stavljenu cev. Ako je sve ok idemo dalje. Na odvod i dovod bakarne cevi se navuku dva kraja creva i stegne šelnama, a crevo se sprovede do našeg frižidera. Znači sad imamo jedno crevo sa oba kraja priključeno na "klimu", a sredina mu je kod frižidera, savijena. Na ovom mestu, kod frižidera se crevo preseče, tako da u stvari imamo dva ista - odvod i dovod. Uzme se plastična kutija, u nju se ubaci pumpa za akvarujum, kroz poklopac kutije se provuku oba kraja creva, i jedan kraj spoji na pumpu. Drugi kraj neka slobodno visi u kutiji. Na poklopcu napraviti rupu i za kabel, u kutiju uliti 2-3 lite alkohola a ostalo vodu, i zatvoriti kutiju. Uključiti pumpu da istera jedan krug, da izađe vazduh i da se vidi da li negde curi (zbog vazduha treba da je crevo providno). Ako je sve ok, kutija sa vodom (i alkoholom) se stavlja u friz. Cevi slobodno pritisnuti vratima, pošto su gumene deformisaće se taman toliko da vrata mogu da se zatvore a i da voda može kroz njih da teče. Pre zatvaranja gumu od friza za dihtovanje namazati malo uljem, a onda se može staviti malo silikona da bolje zaptiva. Pusti se jednu noć da se tečnost rashladi i pumpa se onda uključi i posle se ne isključuje. Klima je gotova.

Kako radi - hladna tečnost iz friza se pumpom tera u crevo, a onda kroz bakarnu cev na koju duva ventilator. Time se tečnost ugreje, i dospeva nazad u posudu odnosno plastičnu kutiju, i povećava toplotu ukupne tečnosti, ali kompresor od zamrzivača radi tako da je "dohlađuje", tako da se posle recimo jednog dana postiže neka ravnoteža i u crevu stalno teče tečnost približno iste temperature. Alkohol je da se tečnost ne smrzne slučajno.

E sad, mogu se ovde dodavati razne perverzije - npr u kućište da se ubaci termostat, pa da se cevi izoluju, pa svašta... ja lično sam zadovoljan, i dovoljno dobro mi radi klima u "ručnom" režimu...

Pozdrav
[ tdjokic @ 04.06.2008. 12:23 ] @
Citat:
Imao sam na raspolaganju stari ispravan frižider koji je van prostorije
Lukavo!

Svaka cast majstore. Eto nama jos jednog modela mobilne klime - zamrzivac na terasu / lodjiju, sta ko ima, par tankih plasticnih creva i ne trebaju nam one ogromne cevi za vazduh, niti rupe u prozorima / vratima itd. Da li ti kaplje voda iz kalorifera, sa ladnih cevi?
[ Nikola M @ 04.06.2008. 12:43 ] @
Ne kaplje, unutra je suvo, valjda zato što isparava zbog duvanja ventilatora... Crevo se "znoji" samo na prvih 10cm na izlasku iz friza, posle je suvo svuda
[ bakara @ 04.06.2008. 13:59 ] @
@Nikola M

Moram ti odati priznaje da si budzenje doveo do savrsenstva
[ Nikola M @ 07.07.2008. 14:05 ] @
Klima je dozivela verziju 2, pa ako koga interesuje da uslikam... ?
[ bakara @ 07.07.2008. 14:32 ] @
Slikaj, nemoj da nas drzis u neizvesnosti
[ Java Beograd @ 07.07.2008. 14:47 ] @
Nego ne bi bilo loše i da nam daš neke konkretne podatke: koliku prostoriju hladiš, i za koliko stepeni se može ohladiti. Takođe, zanima me temperatura ulaznog vazduha pre izmenjivača toplote (naziv za rasturen kalrifer + bakarne cevi) i posle.

Moram priznati da je ideja za pohvalu, a i sama činjenica da je ideja sprovedena u delo (!) je bez premca. Ipak, realno ovakva "klima" ne može ništa da ohladi, osim možda neki orman ili malu izolovanu ostavu površine metar sa metar.
[ mrsoje @ 07.07.2008. 15:28 ] @
Kam gi slike
[ Nikola M @ 08.07.2008. 17:28 ] @
Evo slike...

Nova verzija je usledila zbog toga što je posle nekih 20-tak dana trokirala akvarijum pumpa, a i često sam morao otvarati i zatvarati vrata od friza (nikad ne znaš šta se unutra dešava) što mi je bilo naveća zaje-ancija, pa mi je više dodijalo i uzeo sam dve kante, stavio jednu u drugu i sad u onom istom frizu hladim vodu dok se ne stvori led, a onda taj led stavim u kantu s vodom. Crevo sam spojio po istom princip, jedno doliva vodu u kantu,a drugo crpi - dakle šema je neznatno izmenjena, voda cirkuliše na istom principu, a sad ulogu pumpe ima pumpa od veš mašine. Planiram u prostor između manje i veće kante staviti stiropor da mi led "duže drži". Inače, klima sad radi u drugačijem, tzv "impulsnom" režimu - brže hladi ali brže i troši led, tako da kad treba može sobu da ohladi na neku "normalnu, i prijatnu" temperaturu za oko sat vremena. Led mi drži oko 6 sati danju, ili celu noć, s tim da se sad bakar i cevi tokom prvog sata osetno "znoje", ali ništa strašno, ne smeta. Merio sam temperature, na samom "izlazu" iz klime je nekih 13 stepeni u kontinualnom radu, a mislim da je u početku (čim se stavi led) malo i niža ali nije to toliko bitno. Inače, ako je u susednoj prostoriji 26 stepeni u ovoj gde je klima ima oko 21-22 što je stvarno super kad se uđe spolja sa 30 i nešto... Ova moja soba ima dimenzije 4x5m ali ima i spušteni plafon (na visini od oko2.15m) tako da je ipak upotrebljiva uprkos sumnjivcima.

Znam znam, mnogo struje troši frižider dok napravi led, ali meni ne smeta, a ionako je frižider onaj u špajzu, tako da mi ne greje prostor koji hladim...

Eto, to je to, pozdrav, i pitajte ako vas nešto zanima



[ Nikola M @ 08.07.2008. 17:38 ] @
Slike nastavak...
[ Nikola M @ 08.07.2008. 17:42 ] @
I još dve...

Slikano moblnim pa i nije neki kvalitet, ali suština se vidi...

pozdrav...
[ mrsoje @ 09.07.2008. 12:09 ] @
Lepa zamisao ,mada moram priznati prvobitna ideja mi se vise svidela. Sto se tice pumpe za vodu probaj da nabavis pumpu za centralno grejanje malih je dimenzija i predvidjena je da radi mesecima a da se ne gasi.
[ aseno @ 13.11.2008. 19:41 ] @
evo ovako, ako neko zivi na selu ili ima dvoriste u kojem moze slijedece: na oko pola metra do metar dubine , iskopati kanal do duzine dvadesetak metara , naravno ako je zemljano ili mekano, da nije skuplje kopanje od 5-6 novih klima, onda nema smisla nikako, zapravo ovo sam vidio kod tipa u italiji, frajer zabetonirao cijev u temelje kuce i okolo, sto duze to bolje, pa eto fi 50 do 100 mm , na ulazu se vanjskog otvora mocan ventilator i to hladi se zrak dok dode do kuce, e sad, opadanje temperature od pocetka do kraje cijevi , ne pitajte, to ne znam, ali covjek kaze da funkcionira....