[ bags @ 04.10.2004. 03:28 ] @
Njujork, Leskovac -- Kompjuterski programer Marko Tasić iz Leskovca, za samo nedelju dana prešao je put od brucoša do doktoranta.

Tasić je ove jeseni upisao studije na Institutu za tehnologiju u Njujorku. Do preskakanja osnovnih i magistarskih studija došlo je pošto je Tasić sa najvišom ocenom položio test znanja na tom fakultetu, ali i zbog činjenice da je ranije načinio nekoliko revolucionarnih pronalska na polju savremenih kominkacija. Ovaj talentovani mladić, koga Leskovčani zovu "Bil Gejts", autor je, između ostalog, i programa za brzo iščitavanje grafike i programa za kompresiju video fajlova.

Njegovi prijatelji kažu da se profesori i studenti u Americi prema njemu odnose kao prema geniju i da sa interesovanjem slušaju kako "iz glave" rešava diferencijalne jednačine, integrale, sinuse i kosinuse.

B92


Nekako mi sumnjivo ovo sve ...

Neki vas komentar

[Ovu poruku je menjao random dana 31.01.2005. u 02:54 GMT+1]
[ srki @ 04.10.2004. 03:39 ] @
Nasao sam ga na ES-u.
http://www.elitesecurity.org/korisnik/profil/tdfiza
A s obzirom da pre dve godine nije znao da koristi OpenGl i DirectX daleko je dogurao (naravno ako je tekst tacan a ne pogresna novinarska interpretacija).

http://www.elitesecurity.org/tema/15771
http://www.elitesecurity.org/tema/15768

A nasao sam jos nesto na netu:
http://markotasic.port5.com/

a ima ga i ovde izlistanog: http://www.javasvet.net/zajednica.do
[ Java Beograd @ 04.10.2004. 08:33 ] @
Zaista ne znam nista o spomenutom Marku, ali makar bio i pravi genije, pitam se koji je to univerzitet u USA koji bi se usudio da za nedelju dana nekome dodeli diplomu nekog od fakulteta ? Ne znam bas za titulu magistra i da li je ona neophodna da bi se u USA brano doktorat, ali mislim da nesto slicno mora da postoji. Dakle, ko je onda potpisao i pecatom overio tu magistraturu ?
Osim ako to nisu vajni univerziteti sa Marsalskih (i slicnih) ostrva cije nam se diplome nude sa "Click-on" banera na komercijalnim sajtovima.

A, inace, mnogo se lakse gutaju, i mnogo teze proveravaju uspesi i "uspesi" nasih u belom svetu.
[ Mihailo @ 04.10.2004. 09:51 ] @
Well, well ... ;o)
Citat:
Među 150 radova, leskovački vunderkind u ovoj oblasti predstavio je svetu dva svoja programa: algoritme za brzo iscrtavanje 3D grafike i algoritme za kompresiju podataka. Marko nam objašnjava šta to znači i kakva je praktična primena njegovih softvera: – Prvi program omogućava vam da na sporim računarima postižete rezultate kao na brzim. Na pentijumu 1 radite kao na pentijumu 3. Ne treba da kupujete jači računar. Drugi program omogućava vam da podatke sa nekoliko stotina CD-a smestite na jedan CD.

http://www.politika.co.yu/2003/1227/01_28.htm



http://www.nyit.edu/

[ darkofdoom83 @ 04.10.2004. 11:37 ] @
Ahahaha ovaj deo mi se najvise svidja :

"Drugi program omogućava vam da podatke sa nekoliko stotina CD-a smestite na jedan CD."
[ Java Beograd @ 04.10.2004. 11:44 ] @
[off topic]
Procitao sam pomenuti clanak u "Politici". Kolumne o racunarima u tom listu su uvek zabavne, slatko se nasmejem. A koliko vidim zabava se prenosi i na likove iz tog sveta.

Na konferenciji u Kelnu sreo je mnogo zanimljivih ljudi, među kojima i autora čuvenog muzičkog programa vinamp. Razmenio je imejl adrese i već dnevno dobija po desetak poruka. Sada će moći da prati kretanja u svetskoj tehnologiji i pre nego što se otkrića pojave u novinama i magazinima, a koja, inače, kod nas stižu sa godinu-dve zakašnjenja.

Na pitanje kako vidi svoju budućnost, mladi stručnjak odgovara: – Nastaviću studije na Elektronskom fakultetu u Nišu koji je jedan od najcenjenijih u svetu. Svoju budućnost vidim u programiranju , a sebe vidim u ovoj zemlji koja imao mnogo znalaca u svim oblastima. Hoću da budem jedan od njih i da još više podignem nivo svesti u Srbiji.


[ mucky @ 04.10.2004. 11:44 ] @
Genije se bavi i robotima:

http://www.robots.net/person/markotasic

Svestrano, nema shta

[Ovu poruku je menjao mucky dana 04.10.2004. u 12:50 GMT+1]
[ flylord @ 04.10.2004. 11:46 ] @
Posto nije fino da se diskutuje o nekome ko nije prisusatan, obraticu posebnu paznju na ovu temu i i ako primetim bilo sta sto budem smatrao da bas i nije u skladu sa osnovnim ljudskim zakonima o postovanju tudje licnosti, sankcionisacu celu temu. U medjuvrenu ostavljam temu dok se ne posavetujem sa jos nekim o njenoj sudbini. Sve zalbe na moju odluku iskljucivo ili meni na PP ili na forum namenjen za to.
Zaboravio sam da kazem da nije dozvoljeno odgovarati na ovu moju poruku na ovom forumu tako da ce sve takve poruke biti sankcionisane.

Hvala na razumevanju

[Ovu poruku je menjao flylord dana 04.10.2004. u 13:24 GMT+1]
[ BytEfLUSh @ 04.10.2004. 12:29 ] @
Ovo jako liči na slučaj onog iz NL Pro-a, samo što ovaj put nije Marko taj koji sebe diže do nebesa, već su to mediji... Ponajviše dnevne novine i njihove nepismene redakcije...
[ boccio @ 04.10.2004. 13:47 ] @
Ja bih samo (jos jednom) skrenuo paznju na ovu recenicu iz Politike:
Citat:

Na pitanje kako vidi svoju budućnost, mladi stručnjak odgovara: – Nastaviću studije na Elektronskom fakultetu u Nišu koji je jedan od najcenjenijih u svetu. Svoju budućnost vidim u programiranju, a sebe vidim u ovoj zemlji koja imao mnogo znalaca u svim oblastima. Hoću da budem jedan od njih i da još više podignem nivo svesti u Srbiji.

Dakle, uz patriotske zvuke "Marsa na drinu", mladi odliveni mozgovi se vracaju na rodnu grudu...uopste ne zelim da ulazim u to da li je decko to izjavio ili je novinarska patka (ali bih stavio dolar na ovo drugo), medjutim meni je stvarno muka od ovih jadnih kampanja po medijima. Ocekivao sam da posle "perioda mraka" zadnjih 12 g. takve stvari necemo vise slusati i da ce se malo mediji spustiti na zemlju po tom "serbskom" pitanju. Dokle ce vise da lupetaju ovakve gluposti i loze narod kako smo mi najbolji strucnjaci, a "ETF u Nisu jedan od najcenjenijih u svetu?!?!". Mislim da je stvarno maloumno izjaviti ovako nesto...za bilo koji fax, naravno - nevezano za niski ETF...

Ali naravno - vec smo u bliskoj istoriji dokazali da takve nebuloze narod voli da cuje...U sveukupnoj socijalnoj, ekonomskoj i politickoj bedi i cemeru - tracak svetla uvek godi... "Mi, Srbi! - eto kako smo pametni! ceo svet nas ceni!"...u svakom slucaju to je lakse nego priznati da smo dno dna i krenuti napred.....

A necu ni da pominjem poslednju citiranu recenicu, i koliko je to jadan downplay na ostale odlivene mozgove :)

[Ovu poruku je menjao boccio dana 04.10.2004. u 14:55 GMT+1]
[ salec @ 04.10.2004. 13:52 ] @
Uzgred, ako je samo polagao ispite znanja i predao i branio strucne radove koje je ranije napisao a prijavljuje ih kao magistarske i doktorske, mozda je prica i moguca.

Ono o pentijumima i CD-ovima je rekao bih, samo "ilustracija za neobrazovane mase" cemu sluzi optimizacija algoritama i cemu sluzi kompresija podataka, premda je preterivanje u proporcijama moguce, narocito ako je sve to izvuceno iz konteksta i ako su uklonjene ograde ("na primer", "zamislite", "u idealnom slucaju bi moglo",...).

Neuki novinari koji pisu za jos neukije citaoce mogu od svakog iole uspesnog da nacine sarlatana (za ljude koji se iole razumeju u odgovarajucu materiju a citaju ili gledaju to).

Krajnji cilj je (nadam se) dobar - promocija i drustveno priznanje za ljude koji (nadam se) vrede. Masovne komunikacije su klizav teren...
[ Mihailo @ 04.10.2004. 14:10 ] @
Pre bih rekao - medijski zloupotrebljen uspeh (zarad loženja naroda, povećanja tiraža, popunjavanja prostora, lakog 'leba za lenje novinare). Vrlo je moguće da je dečko i napravio nešto dobro - ali ovako predstavljeno izaziva realnu sumnju.
[ Milos Stojanovic @ 04.10.2004. 14:31 ] @
slažem se sa Mihailom. Moguće da je čovek stvarno dobar. Međutim oko jedne stvari se svi slažemo, naši mediji su daleko od objektivnih, pogotovu kada se radi o veličanju mladih srpskih naraštaja. Komunizam je ipak ostavio duboke korene...

Što se tiče onog websajta (http://markotasic.port5.com), zar vam nije palo na pamet da postoji više Marka Tasića na ovoj planeti? Neću da ispadne da bezrazložno branim čoveka, ali nemojte da napadate bez proverenih činjenica.

Citat:
Drugi program omogućava vam da podatke sa nekoliko stotina CD-a smestite na jedan CD

Pa zašto da ne? Ako je u pitanju 200 CDa plain txt fajlova :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2004. 15:02 ] @
Citat:

Kad podelite neki broj sa nulom, ne znate šta je iza toga. Ja sam napravio takvu funkciju da znate šta se i posle toga dešava – objašnjava Marko.


Mislim da je u pitanju samo problem sa prezentacijom, decko verovatno ima neke lepe ideje oko kompresije i optimizacije i treba mu pomoci da napravi uspesnu karijeru, kao i svako ko ima znanje i zeli da uspe...

Sto se "Politike" tice - to je "Kupujmo Domace" samo na naucnom polju - mnogo buke a rezultati jadni - klasican pristup kada se nista pametnije ne moze reci (recimo: decku dati pare za research), onda se krene u nepotrebni patriotizam, svet samo na nas ceka i sl...

Citat:

Nedavno je avion JAT-a za Keln kasnio dvadeset minuta, uz blagoslov generalnog direktora i kontrolora leta čekao je osamnaestogodišnjeg Leskovčanina Marka Tasića koji je imao problema sa vizom.


Ovo je jos fantasticnije.. nadam se da ljudi koji su negde zurili (ako je iko negde zurio) ne citaju ovo :) Samo me zanima sta su sa ovim hteli da kazu... kako je JAT mnogo dobar i razume talente?!
[ BigHakuna @ 04.10.2004. 17:08 ] @
Heh,

naravno da ce cekaju, bilo koga, inace nemogu da polete ako ne izbace njegov prtljag iz samoljota, ako se lik ne pojavi.
E, sad zamisli kad neko iz Donje Gornjovice procita to u Politici, pazi:Ceo Boing ga ceka! hebote...

Direktor => Yes
JAT => Yes
Kontrolori => Yes
Genije => Yes
Viza => NO!
Ah, ti zlocesti izdavaci viza.

btw: respect decku, poznajem dosta talentovanih ljudi iz nasih krajeva, a i sire, al' niko od njih nebi dozvolio da im polupismeni novinari guslaju imena po seoskim vasarima, tipa politika, kurir etc...


[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2004. 17:26 ] @
Citat:

naravno da ce cekaju, bilo koga, inace nemogu da polete ako ne izbace njegov prtljag iz samoljota, ako se lik ne pojavi.


OffTopic - potpuno tacno, ali, i sam sigurno znas, ako nisi checkiran nemaju ni sta da izbacuju niti moraju da te cekaju (ja sam to iskusio na svojoj kozi bas u slucaju JAT-a iako im je dojavljeno da treba 5 min da sacekaju povezani let) - ovako ispada "vidi ti nas, hocemo i da ucinimo i da cekamo nekog" :)

Ako je "decko imao problema sa vizom" - to moze biti samo ili u Beogradu (daleko pre leta) u ambasadi, ili sa samim JAT-om (nesto im nije jasno) - pa su cekali da njihove stjuardese izigravaju granicne sluzbenike i proveravaju vize i sl... :)

Naravno, posle Politikinog edita izgleda bas kako si opisao "svi - YES, vize - NO" iako je najverovatnije decku pravio problem neki sluzbenik kompanije listajuci pasos :)

I "JAT-ova velikodusnos" se samo moze prevesti sa "vidite.. mi cekamo kad god je neko bitan" - avio kompanija sa kojom bas nikad ne bih leteo :)

Citat:

btw: respect decku, poznajem dosta talentovanih ljudi iz nasih krajeva, a i sire, al' niko od njih nebi dozvolio da im polupismeni novinari guslaju imena po seoskim vasarima, tipa politika, kurir etc...


Upravo - kao sto rekoh, decko je verovatno nadaren i ima da ponudi svasta, ali Politika to karikira bas na nacin koji se slobodno moze nazvati los marketing - i njemu i JAT-u :)

U se i u svoje kljuse (pare, znanje...) :-)
[ tarla @ 04.10.2004. 19:19 ] @
jednom ja radio neke zadatke iz zbirke zadataka (matematika) i nadjem gresku ( nije stamparska jer se ponavlja 20 puta) i kazem starom kako sam nasao gresku i izgubio pola dana dok sam skontao kako je to greska. kad ne lezi vraze stari otisao na posao i izblebetao kako ja ucim profesore i kako sam pametinji od pisaca knjiga. mnogo puta kasnije me svi iz njegove firme gledaju k'o "vunderkinda" a ja vec drugu godinu za redom skoro nista nisam polozio na faksu.... :(
(naravno nisam glup nego......ali razlog tome je offtopic)


sreca sto nisam dogurao do novina inace bi bio nasegorelist Albert Ajnstajn:))))
[ hollowdo @ 05.10.2004. 00:40 ] @
Pa tarla,ima toliko novina.Daj saglasnost pa da te ubacimo.

Pozdrav sa BLW.
[ Oko1 @ 05.10.2004. 06:56 ] @
Ja koliko sam razumio NYIT (iz njihovog sajta) uopste ne daje PhD diplome, vec samo MS.

A da bi usao u graduate school (samo Masters, posto uopste ne mogu da nadjem PhD) potrebno ti je bijednih 2.85 GPA. Ne bih rekao da je bas "prestizni" univerzitet.

Ja mislim da taj decko nije doktorirao, vec da je sasvim nesto drugo u pitanju.
Ko po obicaju nasi mediji senzaciolizuju nesto sto je mozda i bilo vrijedno, a sad prave od toga ruglo i sprdnju.
[ Jbyn4e @ 05.10.2004. 11:11 ] @
Evo jos novinarskih tekstova:
http://www.blic.co.yu/danas/broj/strane/tema.htm

Malo preuvelicano, ali dobro, mozda Marko uspe u nekoj kompaniji spolja, pa povuce i nekoga od vas... ko zna :)
[ Ivan Dimkovic @ 05.10.2004. 11:31 ] @
Decko nije doktorirao vec je upisao doktorat - a mediji su se potrudili da to napisu tako da ljudi moraju da se cimaju da bi shvatili o cemu se radi - blic je precizniji od Politike ako nista drugo.

I to je svakako izuzetan uspeh, i treba ceniti i pomagati svakog ko ima znanja i zeli da uspe.

Za Politiku i kvazi-patriotizam nemam reci - oni se busaju u to a prava cinjenica je da mu je drzava pomogla tako sto je otisao da radi doktorat u USA (sto je bez sumnje svakako najbolja opcija za njega), a nesto mi se ne cini da ce se vratiti u Nis da radi za 300 eur posle toga.

Kao sto rekoh - odlicna opcija za njega, go for it... samo ne znam sta se ovi iz Politike hvataju za patriotizam :)


[ u_m @ 05.10.2004. 12:01 ] @
A polako je nicao i rastao u redovima es-ovaca (pazi na ovo "ovaca" )

p.s: kad moze politika da uvelicava, sto ne bi smo i mi, a da nije bilo ES-a ko zna dje bi on zalutao... ma bez ES-a nema nista
[ srki @ 05.10.2004. 15:33 ] @
Vec se pre 9 meseci pricalo o Marku:
http://www.elitesecurity.org/tema/38412

Njegov drugi username je
http://www.elitesecurity.org/korisnik/profil/markotasic

[Ovu poruku je menjao srki dana 08.10.2004. u 13:33 GMT+1]
[ Malcolm @ 05.10.2004. 15:40 ] @
Vidim danas je izasao i u kurir-u :)
[ BigHakuna @ 05.10.2004. 17:48 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/28729/0#197809
[ bkaradzic @ 05.10.2004. 19:52 ] @
Citat:
Tamo su ga zapazili ljudi sa američkih univerziteta i pozvali na studije.


Ovo je klasičan primer trgovca... Reći će vam da ste lepi, pametni, da im trebate... A catch je:

Citat:
Marko je stipendista leskovačke opštine i fabrike lekova „Zdravlje“, koje su izdvojile pozamašna, ali još uvek nedovoljna sredstva, budući da godišnja školarina iznosi preko 100.000 dolara.


Ko god plaća tih $100K godišnje odličan je "customer". ;)

Primer školarina na prestižnim fakultetima za koje ste svi sigurno čuli:
http://web.mit.edu/Finaid/faq/answers.html
http://gradadmissions.stanford.edu/information/financial.html
http://fao.fas.harvard.edu/cost.htm

Marko je jedino u prednosti što u ovom slučaju "naivčine" su poreski obveznici u Leskovcu i fabrika lekova, a ne njegovi roditelji i rodbina.

Inače ovo je odlična biznis ideja... Ideš prvo po malim opštinama po Srbiji i tražiš talente za studiranje u USA, a sa fakultetom dogovoriš finders-fee. A opština i lokalna fabrika to finansira... Opština dobije pravo da balavi kako ima genijalca i poredi ih sa Teslom i Pupinom, on dobije besplatno školovanje u USA i verovatno zaposlenje kasnije, univerzitet u USA zaradi od školarine, Head Hunter zaradi finders-fee od upisivanja studenta na fakultet, a onaj ko je sve to platio, tj. krajnji poreski obveznik praktično i ne zna za to... I u principu u celom sistemu skoro svi su dobitnici osim poreskih obveznika, mada u Srbiji njih i onako ne zanima kako se njihov novac troši. Biznis treba samo širiti na veće opštine... Zamislite koliko genijalaca se može naću po BGD-u. ;D

Inače ova vest mi zvuči kao vest iz najgorih dana RTS, kada ih je Komrakov pisao, a Spomenka Jović čitala...

Branimir
[ jojzi @ 05.10.2004. 21:45 ] @
IMPORTANTE!!!!!

Ljudi posto znam decka licno mogu da vam kazem da je sve to sto se protura po medijima cista izmisljotina.
Tacno je da je sredinom avgusta otisao za Ameriku na studije, ponudu je dobio odmah po dobijanju nagrade u Kelnu.Opcije su mu bile Elektronski fakultet ili Amerika, normalno izabrao je Ameriku.Pitanje je da li bi na Elfak_u postigao nesto zbog samog koncepta studiranja (ne zelim da potcenim Elfak, ciji sam student).Njemu je samo potrebno da se bavi onim sto najbolje zna (kompjuteri).Od kad znam za njega on se bavio kompjuterima (poceo je od commodore_a 64) i nisu ga zanimale igre.
Ideju za kompresiju je dosta dugo razradjivao, sto se tice grafike poceo je sa animacijama mada o tome nije hteo mnogo da prica (sto je i normalno).Sam se probijao i tako su i saznali za njega.
Pitanje je kako je neko uspeo da "doktorira" za mesec i po dana...
pa gde to ima!American dream! Sve je to marketing...
Resavanje diferencijalnih jednacina iz glave... sinuse i kosinuse ajde i nekako (pisalo u Vecernjim novostima)!!!

Kako nas narod kaze: VREME CE DA KAZE SVOJE!

Stampa prica svoju pricu totalno neinformisana, ako uspem da kontaktiram Marka uputicu ga na ovu temu....

Njemu zelim sve najbolje, nista se ne postize preko noci i nista nije trajno...
[ Mikky @ 05.10.2004. 22:36 ] @
bkaradzic, ima nekog smisla ta tvoja prica ali zasto bi se neka jaka US skola toliko cimala oko nekog studenta iz neke tamo siromasne drzave za njih tricavih 100k$? Pa njihovi budzeti za financial aid pri studiranju se mere u milionima ako ne i desetinama miliona dolara. Vidim da si iz LA, verovatno si cuo da je UCLA prosle godine dobila oko 170 miliona $ samo za opremu racunarskih laboratorija.
S druge strane tvoja pretpostavka ima osnova ako se uzme u obzir da oni genijalcima iz inostranstva obicno daju full ride na fakultetima. Sto ce reci da je u tom slucaju on ispao dobar "ulov" i da se neko lepo opario od svega toga, a ne u stvari neki nadprosecan genije. Tako da ako je on stvarno cudo od deteta verovatno bi bio na harvardu, MIT ili nekom trecem elitnom ivy univerzitetu sa punom stipendijom.

Sto se tice cele price, da li je neko uspeo da proveri onaj deo "diplomirao za nedelju dana"? Pa da je sam ajnstajn neverujem da bi mu dali 4 years bachelor degree za nedelju dana (izgleda da od pojave zarka pa na ovamo svi rade sve za tih famoznih nedelju dana). Jos se prica o nekom doktoratu... Kao sto vec rekose decko verovatno ima talenta mada ja to nisam uspeo da procenim po njegovim porukama jer se ne razumem u te oblasti, ali u najmanju ruku cela ova prica je sumnjiva.
[ caboom @ 05.10.2004. 22:51 ] @
kahm ppl... let's get real.

cak i da je momak talentovan, ova prica nema mnogo smisla (kao i verovatno prenaduvane i bajkovite price o algoritmima za kompresiju, ovo bi bila otpr. N-ta prica o codec-u koji X pretvara u Y sa Z puta boljim rezultatima od W)... a pored toga, pre nego sto je covek uopste i zagazio ozbiljnije u developerske vode, pocela je da se stvara mitoloska prica o kontraverznoj licnosti iz malog mesta - velika sudbina malih ljudi. vi jos verujete stampi?
u svakom slucaju marko je verovatno sjajno iskoristio manevarski prostor koji mu daju mediji i na tome mu svakako treba odati priznanje, klap-klap.
[ postmortem @ 05.10.2004. 23:47 ] @
momak je okej, a novinari zloupotrebom i naduvavanjem prave sebi tiraz a direktno stete ne samo marku, vec koga god dotaknu.

[ bkaradzic @ 06.10.2004. 07:33 ] @
Citat:
Mikky:
bkaradzic, ima nekog smisla ta tvoja prica ali zasto bi se neka jaka US skola toliko cimala oko nekog studenta iz neke tamo siromasne drzave za njih tricavih 100k$?

Hm... Prvo $100K je prilično dobra lova. Nije baš lako zaraditi te pare ovde u USA. $100K godišnje i više zarađuje oko ~0.6% svetske populacije (oko ~36M ljudi na celoj zemaljskoj kugli).

Drugo, ako MIT, Harvard i Stanford (mrzilo me je da tražim školarine za druge poznate škole, mada verujem da su u istom rangu) koji važe za No.1. škole u USA naplaćuju školarinu upola cene od ove navedene, onda interes te neke obične "noname" škole da vijaju po svetu je to što je čista zarada verovatno više od 70-80% te cene.

Treće, ne cima se škola nego head-hunter koji traži studente za školu po svetu. On ne radi za platu nego za procenat. Ako ne nađe nikoga nikom ništa. Ako nađe onda head-hunteru od toga ide npr. 15-20% (ovoliki procenat imaju head-hunter-i koji traže zaposlene u industriji igara). Pod uslovom da nađeš nekoga to je vrlo isplativ biznis. Jer on samo treba da nagovori par likova svake godine i da zarađuje lep keš. Naravno ne kažem da je lako ubediti nekoga da potroši $100K godišnje na školarinu, ali ima logike zašto to neko radi.

Četvrto, one iz bogatijih zemalja je teže obmanuti na taj način, oni znaju koliko šta košta, znaju bolje da vrednuju svoj novac i obično se ne pomame lako na dilove što zvuče primamljivo. Naravno ima likova i u USA koje je lako nasamariti da uzmu neki kredit za školovanje i zaduže se za ceo život za neku školu koja zvuči dobro, i obećava mnogo. Ali im u toj školi ne objasne koji su njihovi potencijali, i kakvo je stanje na tržištu posla za koji se školuju.

Čini mi se da skrećem previše sa teme. ;)

Branimir
[ markom @ 06.10.2004. 16:50 ] @
Posle konsultacija ES tima, doneta je odluka da se ova tema vrati nazad u MadZone i otvori za dalju diskusiju.

Moderatori koji su u kontaktu sa osobama o kojima je ovde reč će tim osobama i obrazložiti ovu odluku.

Marko.
[ Buum @ 06.10.2004. 18:33 ] @
Preneću deo intervjua Marka Tasića iz Večernjih novosti, a ceo tekst možete naći ovde.

Neverovatno je kako senzacionalističko pisanje medija može da šteti čak i talentovanim ljudima odavde. Bruka!

Citat:
Dolina pameti u Leskovcu
D. MILJKOVIĆ 05.10.2004, 19:19:44

ZA Marka Tasića (19) svet će tek čuti, ali i ono što je do sada postigao moglo bi da se podeli u nekoliko naučnih karijera.

Od “komodora 64” koji su roditelji 91. kupili njemu i bratu Milanu da bi ih smirili, i prvog robota sa 10 godina, vreme je prosto proletelo. Marko i dalje juri napred u svet svetske nauke, ali u srcu ostaje Leskovčanin. Sve svoje radove zaveštao je kao legat leskovačkoj opštini i smatra da njegova ideja o leskovačkoj “Silikonskoj dolini” nije tek dečački san, već ostvarljiv projekat uz pomoć njega i promućurnih finansijera.

- U Americi pohađate predmete koje hoćete, a jedini uslov da biste uzeli “napredniji” predmet jeste da imate iz svih prethodnih položen ispit. Upravo sam to iskoristio i sada sam u odeljenju “koje je mnogo starije”. Rezultat koji sam postigao sa 24 od maksimalnih 25 tačnih odgovora jeste iznenađenje za moje američke profesore, ali ne i za mene - pojašnjava nam Marko koji je na tlo SAD sleteo 17. avgusta ove godine.
Dobio je od nepoverljivih Amera i status “federalnog studenta” koji za sobom nosi niz privilegija. Ne smeta mu poređenje sa Bilom Gejtsom, ali on ipak preferira DŽon Neša.
[ fop @ 06.10.2004. 19:30 ] @
na ovom linku mozete pogledati program koji je napisao marko tasic (aka nikola tesla):
http://www.elitesecurity.org/tema/72240

napomena: dok sam mu odgovarao u toj temi nisam znao da se o njemu pisalo u novinama....


[Ovu poruku je menjao flylord dana 07.10.2004. u 23:44 GMT+1]
[ operic @ 06.10.2004. 20:52 ] @
cekajte ljudi, meni ovde nesto nije jasno.

pre samo godinu dana... marko tasic: "Kako se mnoze matrice? I sta su one uopste?"

http://www.elitesecurity.org/tema/28344
[ Mitrović Srđan @ 06.10.2004. 21:40 ] @
..pratim ovu temu i citam i citam :)) i nemogu da verujem kolko idete u krajnost sto se tice zivota ovog decka,,jbt sta je sledece da mu je tata alkos ...ili sta

....decko je uspeo i boleeeeeee njega sto se na neko es u srbiji prica da nezna sta su matrice.Pa vidis da je decko naucio :)) nemoguce da toiko fakeuje,,,naravno mediji su nes drugo tako da tone treba dovoditi u pitanje
[ jojzi @ 06.10.2004. 22:45 ] @
Ako ste pratili temu vidite da je covek raegovao kod odgovornih,ali bez namere da se upushta u pricu sa nama, njegovo pravo samo mislim da je prica prenaduvana i da ovo polako gubi smisao kao shto rekoh ranije:

VREME CE RECI SVOJE

...ipak njega ceka dugotrajno studiranje i ucenje.



komentar: ja mislim da ce te se sloziti da je uvek potrebna dobra ideja (vizija)
i jos kada to znate da sintetishete u nesto korisno eto vama uspeha.Shto se tice stvari koje nije znao, NAUCILO SE!!! kako kazu nashi stari "Covek se uci dok je ziv"


!!!!!!!!!!
kad sam vec kod ucenja pozivam sve elektronicare da se pozabave malo temom
(mikrokontroleri od A do Sh)
Kosta je lud! Rabadzija
[ weB_KiLeR @ 06.10.2004. 23:07 ] @
Ne zelim da ulazite u dileme sa njegovim znanjem zbog nekih stvari kao sto su ljubomora, ja mogu samo da kazem da je onaj program za pokretanje jar fajlova totalna banalnost i glupost.
To je ono sto ja mogu reci a dalje nista, moguce je mozda i da on za 1 godinu sve nauci otkud znate!?
Dalje, mozda je on preko veze to dobio, ni to ne znate, mislim bilo kako bilo ne mozete o njemu da sudite ako pak ne znate kakvo je njegovo znanje sada, meni licno to sve smrdi ali ako je sve to tacno onda mozemo samo da ga pohvalimo i da mu pozelimo srecu u daljem radu.
[ Buum @ 07.10.2004. 02:23 ] @
Mene samo zanima da li je ovaj M.T. što se pominje po medijima isti ovaj Marko Tasić sa ES-a?

Je l' ima nekog da to potvrdi ili demantuje? Prosto mi je neverovatno da je M.T. o kome pišu novine toliko napredovao za 1 godinu. Verovatnija mi je mogućnost da se ne radi o jednoj te istoj osobi.
[ operic @ 07.10.2004. 09:05 ] @
Dva Marka Tasica, iz Leskovca, koji posecuju ES ? Tesko...
[ weB_KiLeR @ 07.10.2004. 10:08 ] @
To je on pogledaj mu host sa kog dolazi na onim temama gde je odgovorio i videces da dolazi sa nyc :)
[ Gojko Vujovic @ 07.10.2004. 10:54 ] @
Pa to je naš isti Marko, nije ovo prva tema o njemu. ;)
[ Triad @ 07.10.2004. 12:50 ] @
Znate sta ja kazem....
Mozda cujemo jos koju od njega ovdje i onda kad nestane covjek nece se moci naci vise nigdje, jer nazalost nece on odlucivati o svojoj sudbini nego neki drugi kojima je to potrebnije.
Nocas mi je buraz rekao "Znas sta, sad si cuo za njega i pitanje je kad ces jos cuti"
Buraz je mladji i ne interesuje ga ovo ali to me je dalo u razmisljanje i mozda je u pravu...

Vidim da ovi ljudi ovdje prozivaju Marka i hvale isl... Jos malo pa epika. i to mi se i svidja u neku ruku ali ajde ako covjek moze da kontaktira volio bih da se javi malo ovdje da vidimo namjerava li jos dugo ostato clan ES-a???

Samo odgovor recimo...
pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2004. 13:05 ] @
Citat:

Nocas mi je buraz rekao "Znas sta, sad si cuo za njega i pitanje je kad ces jos cuti"


Auuuu...

E .. zaboravio si jos jednu bitnu stvar ... pocinje muzika iz Dosijea-X... prva scena, Washington DC.... FBI dept, slika kompjuterskog monitora na kome polako nestaju fajlovi vezani za Marka ... njegov identitet nestaje iz baze USA imigranata, a Marko biva deportovan u Area-51...

Korporacija International Business Machines preuzima njegovu intelektualnu svojinu i fajluje je kao patent.. i stavlja to u fasciklu broj 104784-484848x ispod pentagona...

!!Previse je znao!!


A sad.. back to reality: postoji aktivna diskusija o Marku i njegovom delu na ovoj temi:
http://www.elitesecurity.org/tema/28729 -- ljudima savetujem da citaju od pocetka i vide sta covek tvrdi i koja su objektivna pitanja i komentari na vrlo strucnom nivou. Ako neko zeli da diskutuje o materiji, savetujem mu da se prvo upozna sa tokom diskusije i sta je do sad receno i koja su aktuelna pitanja na koja se ceka odgovor.

Filmilova pitanja: http://www.elitesecurity.org/poruka/198255
Moji komentari: http://www.elitesecurity.org/poruka/458814
Markov odgovor na moj komentar: http://www.elitesecurity.org/poruka/458943

Niko njega ne sprecava da govori o cemu radi, pogotovu ne neki univerzitet. Nauka je vrlo otvorena disciplina i cak i da se radi u vrlo zatvorenim sistemima (odbrana, vrlo jake firme) postoje mogucnosti diskusije sa drugima.

Moze li bez preteranog senzacionalizma i slicnih gluposti, please?
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2004. 19:12 ] @
Ok, to jeste - naravno da postoje neke oblasti gde poslodavac pogotovu ako je u pitanju vojska/drzava moze da zahteva kompletan non-disclosure informacija. Mada je ovo ipak retko i najvise limitirano na defense/aerospace projekte.

U ovom konkretnom slucaju... nah, ... no way :)
[ Triad @ 08.10.2004. 13:49 ] @
lol
Mozes ti molim lijepo izbaciti zadnji red svog predzadnjeg posta kad znas tako fino citirati...???
Ok hvala za subjektivan odgovor, ali mislim da moj komentar odrazava samo moje subjektivno misljenje i ne slazem se da je glupost pogotovo tako tendeciozno i diskriminirajuce, sto ne ide u prilog onima koji treba da daju informacije i privuku zainteresovanost na ovaj forum...
Kad si trznuo vec, ima ljudi inace koji se ne razumiju bas u nacine kompresije a kamoli programiranje iste raznim alatima tako da ostaje da dadnu svoje misljenje na drugi nacin a sto se to ne postuje i suta ko ih je*e bice foruma jel tako...???
Ne znam ko tebi da de konsultantsku stolicu ali ni on nije nista bolji od tebe...
Inace nikad nisam ni izlazio iz satelitske sekcije foruma, ponekad, osim sad kad me ova tema zainteresovala da bi tek tako proglasio misljenje gluposcu... Nema sta
[ BigHakuna @ 08.10.2004. 14:32 ] @
Prijatelju Ivane,

Vidim ja ... Sad si ga naheb'o ... ostade ti i bez posla i bez kompresije.
'ajd javi se ako zapne sa 'ofentalom'.

;)

[Ovu poruku je menjao BigHakuna dana 08.10.2004. u 15:34 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2004. 14:34 ] @
Prvo nisam rekao da je tvoje misljenje glupost, glupost je pisati clanke kao onaj Politikin.

A i sta da se radi, obicno ako nesto ne znas pitas nekog ko zna... hebi ga, kad je kompresija u pitanju znam nesto pa mi nije tesko da komentarisem.

Decko se 2x registrovao, pricao sam sa sobom preko ta dva nicka, pretio da ce da prijavi ljude, nije odgovorio na tehnicka pitanja... sve u svemu, najmanje jos par godina dok ne odraste - ne znaci da je los, naprotiv - samo jednostavno.... nije to sto novinari pisu pa sta da se radi. Mozda ce biti, videcemo...

Citat:

Kad si trznuo vec, ima ljudi inace koji se ne razumiju bas u nacine kompresije a kamoli programiranje iste raznim alatima tako da ostaje da dadnu svoje misljenje na drugi nacin a sto se to ne postuje i suta ko ih je*e bice foruma jel tako...???


Nema sta da se postuje ili ne postuje - strucno gledano, ta kompresija koju je izlozio nije to sto je napisao da jeste i dalja rasprava o tome je... well... suvisna ako on nije u stanju da pobije tvrdnje.

Eventualno mozemo da pricamo kako da se to unapredi. Sto se mene licno tice, osokoljavanje ili kinjenje me ne zanima - vec jedino rezultati, prost input/output... na kraju krajeva ja sam prvi koji ce da kaze da ako nekog zanima vise godina nesto, on ima sansu tu da uspe i svaka cast za interesovanje -

Ali, ako cemo nesto da nazivamo svetskim cudom, onda cemo se potruditi da proverimo o cemu se radi pre nego sto se slozimo oko toga da je u pitanju svetsko cudo. Ovde to nije slucaj.

Citat:

Ne znam ko tebi da de konsultantsku stolicu ali ni on nije nista bolji od tebe...


Vlasnik foruma, ako mislis da nije pametno - ulozi zalbu.

[ ntojzan @ 08.10.2004. 20:48 ] @
Ljudi, ovaj Marko je stvarno ljudina!

Prvo sam ga "zapazio" pre par meseci, dok sam isao na posao, pricao je na nekoj radio stanici.

Tu je uglavnom pricao o tome, kako mu se "ljudi iz Microsoft-a" dive, posto je on napravio kompresiju Fast Video Net, koja je sposobna da kompresuje video zapis 1:60000. (slovima: jedan prema sestdesethiljada)

Kasnije sam nasao ovde opis te njegove "revolucionarne tehnologije", i otkrio da on pokusava da zapakuje zapis u rezoluciji 240x180, i to sa keyframe-only kompresorom.

E, sad... Jedna slika u toj rezoluciji je velicine 240x180x24=1036800 bitova. Ukoliko je kompresujemo 1:60000 (kao sto Marko tvrdi da on moze), dobijamo velicinu frejma od manje od 18 bitova... To znaci da prema uvazenom misljenju "naseg Marka" ne moze da postoji vise od 262144 razlicitih fotografija u toj rezoluciji.

Mislite o tome.
[ chupcko @ 08.10.2004. 21:10 ] @
Pa covek lepo rekao da ima kompresiju, odakle ti ideja da ima dekompresiju ?

Meni je sve ovo Deja Vu, bilo je jos ovakvih genijalaca, ali niko sada o njima ne zna nista :).

Nego ajde da budemo prakticni, sve dok se ne urade nezavisni testovi tih revolucionarnih metoda, i ne dokaze da je to tako genijalno mislim da mi koji sumanjmo imamo pravo da sumnjamo :).

Na zalost mislim da decku predstoji ucenje, ako nista, malo socijalizacije :( (svi smo prosli te faze, ali je neko imao srecu da ga spuste na zemlju na vreme).

Ovako cemo svi pratiti sta je uradio i ako na tom institutu (ne fakultetu) nema doktorskih studija, on slusa sa doktorantima i bas ce mi biti zao ako ne doktorira, jer ce posle svi da ga ismejavaju.

Mada da sam ja na nejgovom mestu, i da neko tako zloban i pise o meni (a ne bi pisao, jer bi mu polomio ruku) ja bi bar na es-u, objavio demant tipa, ma djubre novinrasko napisao tako, ne zna sta pise :).

Uzgred, da ja imam neki od navedenih programa, vec bi imao milion $, najmanje i placao bi sam sebi skolicu, ustvari sta ce mi onda skolica :).
[ bkaradzic @ 08.10.2004. 21:42 ] @
Citat:
chupcko:
Meni je sve ovo Deja Vu, bilo je jos ovakvih genijalaca, ali niko sada o njima ne zna nista :)

Da li ti to misliš na Mimija? :) Mislim da je puno ime Miroslav Micić - Mimi? "Žario i palio" po RTS 80-ih i početkom 90-ih u Polarotoru... <hhhhm> I on je nešto završavao škole i fakultete preko vremena. Mada ga nisu poredili sa Teslom i Pupinom. I bili su umereniji kada su pričali o njegovim dostignućima, <hhhhm> a i on je bio skromniji kada je o tome pričao.

Branimir

p.s. Ko ga se seća znaće šta "<hhhhm>" znači... ;)
[ srki @ 09.10.2004. 08:36 ] @
O njemu smo pisali na ES-u i culo za za njega i posle polarotora:
http://www.elitesecurity.org/tema/37187
[ chupcko @ 09.10.2004. 23:53 ] @
Pa bilo jos, ali ko ce sve to da pohvata, pa tako svaku ekipu koja osvoji nesto na nekoj od matematickih ili fizickih olimijada predstave :). Mala razlika, oni nesto i postignu, ali ne bas toliko genijalno :).

Ali nista od smanjenja moje kolicine cd-ova :( vec razmisljam koliko pornica moze stati u 100Mb.

Jedno me samo zanima, zasto neko misli da je bolje skolovanje (pa cak i za prave genijalce) u inostranstvu ? Iisto tako da li je pametno preskakti ustaljene stepene skolovanja.

Videcemo, ja jedva cekam da u moj mp3 player prodam i kupim mtv (marko tasic video) player i gledam filmove u busu dok idem na moj posao.
[ Aleksandar Marković @ 11.10.2004. 15:48 ] @
LESKOVAC, 11. oktobra 2004. (Beta) - Mladi informatičar Marko Tasić,
koji je nedavno postao doktorant na njujorškom Institutu za
tehnologiju, dobio je danas Oktobarsku nagradu Leskovca za izvanredne
zasluge u razvoju te opštine.

Tasić, kome je medalju uručio predsednik Skupštine opštine Goran
Cvetanović, rekao je da je počastvovan tim priznanjem, kao i time
što grad veruje u njega i njegov rad.

"Oduvek sam želeo da nekome budem uzor i nadam se da će sledeće
godine na ovom postolju stajati neko isto tako talentovan", kazao je
19-godišnji Tasić, koji je na njujorški fakultet otišao krajem
avgusta.

Tasić je za samo nedelju dana prešao put od brucoša do doktoranta,
posle položenog testa iz matematike.

Tasić je upisao njujorški fakultet zahvaljujući pronalascima u
oblasti kompjuterske informarike, među kojima su programi za brzo
isčitavanje grafike i kompresiju video fajlova.

Oktobarska nagrada za izvanredne zasluge u razvoju opštine drugo je
po značaju opštinsko priznanje, posle titule počasnog građanina.

+

http://www.tvleskovac.com/

[Ovu poruku je menjao secret dana 11.10.2004. u 17:47 GMT+1]
[ Gojko Vujovic @ 11.10.2004. 15:57 ] @
Gde moze da se skine program, da probamo?

Ili barem proof of concept?
[ weB_KiLeR @ 11.10.2004. 22:47 ] @
Ovo mi sve smrdi na neki fake, sto je najgore o tom programu nema ni traga, a previse ga
nesto novine hvale, mislim da on sam zeli to i da se pumpa preko novina a izgleda da ima tu neke veze koje ga guraju.
Sve je to nekako cudno.......
[ caboom @ 11.10.2004. 22:53 ] @
hmm... zar vec nije demantovano da je pomenuti doktorirao za 7 dana? a i ja sam mislio da je kretanje po kampusu slobodno, pa mozes da slusas i predavanja "za doktorske studije"? a zar nisu doktorske studije prakticnog tipa (asistent koji trckara oko profesora i sakuplja i slaze prljav vesh za njega)? a zar ovo sve ne zvuci prilicno besmisleno? a da li ja postavljam previse pitanja?
[ Balša @ 11.10.2004. 23:47 ] @
Biti doktorand (reč ima d na kraju, a ne t) znači naprosto biti student doktorskih studija, odnosno kandidat za doktorsko zvanje. Kad doktoriraš, onda više nisi doktorand, već doktor.
[ filjo @ 12.10.2004. 00:51 ] @
Eh da je Gejts publikovao svoj prvi OS (4 KB) gde bi sada bio?

Drzi se Marko! Ne daj nikom nista!(Posalji samo meni, ako moze prvu naredbu posle begin i zadnju,pre end.).
[ bkaradzic @ 12.10.2004. 01:43 ] @
Nije prvi OS bio 4K nego Altair BASIC (http://en.wikipedia.org/wiki/Altair_BASIC). I nije Bill Gates radio sam nego sa još dvojicom (Paul Allen i Monte Davidoff). Takođe nije čuvao u tajnosti svoj proizvod i stvarao mit po novinama, nego je to bio proizvod dostupan na tržištu. Onda, Bill Gates ne da nije prešao od brucoša do postdiplomskih studija u roku od 7 dana, nego nije ni fakultet završio. I na kraju kada se priča o Bill Gates-u više se radi o izvrsnom biznismenu, nego o programeru. ;)

Poređenja Marka sa Teslom, Pupinom i Bill Gates-om su prilično glupa. ;)

Što se tiče ove poslednje vesti o Marku, čini mi se da ga neko sprema za političku karijeru u Srbiji... ;)

Branimir


[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 06.01.2005. u 02:10 GMT+1]
[ -zombie- @ 12.10.2004. 02:09 ] @
http://www.b92.net/news/indexs...av_category=&nav_id=153037

Citat:
Tasić dobitnik medalje Leskovca | 23:03 | Izvor: FoNet
Leskovac -- "Leskovački genije" za kompjutersko programiranje Marko Tasić dobitnik je medalje Leskovca.

Tasić je na svečanost dodele najvišeg priznanja grada Leskovca u ponedeljak doputovao iz Njujorka gde pohadja jednogodišnje studije na Institutu za tehnologiju. Ovaj devetnaestogodišnji Leskovčanin izumeo je dva pronalaska: jedan omogućava učitavanje velike količine podataka na samo jednom disku, a drugi posavremenjuje stariji tip kompjutera.

Tasićev boravak u Njujorku finansiraju Skupština opštine Leskovac i "Zdravlje Actavis".

[ BigHakuna @ 12.10.2004. 06:28 ] @

B92 ? Ponovo?! Zar i ti sine Brute.
M.Tasic mi nije vise interesantan...

Al' pitam se, pitam se, kome i zasto treba sav taj novinarski prdez u prashinu?

Citat:
bkaradzic: čini mi se da ga neko sprema za političku karijeru u Srbiji... ;)

Dooobar! :))
[ chupcko @ 12.10.2004. 08:12 ] @
pa dobro ne mora da publikuje source, neka napravi neki demo :), da se mi malo poigramo, da vidimo to :).

Jos ce na kraju da ispadnemo svi zli sto sputavamo mladog genija :), ali ajde vise da vidimo i jedan rezultat.

Sa druge strane, ja se razmisljam da napravim jedan projekat (secate se filma "Kolo Srece", Johna Landisa) da uzmem nekog ko nema pojma o kompovima i da ga naucim kako da prica naokolo, kako da nastupi ka medijima i da stvorim od njega medijsku zvezdu, novog Bil Gejtsa iz Beograda :).

Uzgred jel ima neko Bil Gejtsovu biografiju, cisto da se podsetim :) sta mu ko bese od uticajnih ljudi amerike :).
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 09:35 ] @
Citat:

Ovaj devetnaestogodišnji Leskovčanin izumeo je dva pronalaska: jedan omogućava učitavanje velike količine podataka na samo jednom disku, a drugi posavremenjuje stariji tip kompjutera.


Koje neodgovorno novinarstvo - nemam nista protiv decka, ali ovaj "pronalazak" je primitivna kompresija koja je svakako "prior art" (vec vidjena u nauci), nje su se davno ljudi setili jos 50-tih i 60-tih a mozda i ranije a boga mi i unapredili do tad dosta puta... Svakako pohvalna stvar zato sto je decko sam do ovog dosao (ako je to tacno), ali dakako nije stvar za dnevnu stampu - do ovog "pronalaska" dodje svaki student kompjuterskih nauka u kursu o digitalnoj kompresiji signala, nauci i predje na komplikovanije metode kompresije.

Objasnjenje zasto je ta kompresija primitivna:

ovde: http://www.elitesecurity.org/poruka/198255
i ovde: http://www.elitesecurity.org/poruka/458814

Autor nije odgovorio da li je ovo kasnije unapredio vec je samovoljno izasao iz diskusije.

Da bi nesto smelo da se zove "pronalazak" mora da zadovolji kriterijum da bude ili unapredjenje prethodne inovacije ili samostalna inovacija, inace je samo izmisljanje tople vode.

Sto ovde nije slucaj ni jednog ni drugog, vec treceg. Patent i application search, pronalazaca nema nigde:

http://gb.espacenet.com/espace...D%26IC%3D%26theSubmit%3DSearch

Neodgovaranje na cinjenice (da je u pitanju vrlo prost i primitivan sistem kompresije):

http://www.elitesecurity.org/tema/28729

Toliko o nauci. Politika me ne zanima, ali mogu da preporucim par politickih partija koje ce oberucke prihvatiti pricu o nasoj kompresiji i nasem P1 acceleratoru.

Leskovac - Srpska Silikonska Dolina i "Kompresuj Domace" (TM) ...

Eventualno mi je zao decka sto je postao meta lokal patriota, verujem da ima materijala da postane dobar inzenjer, mozda cak i pronalazac... ali ovakav PR lici na domaci ZeoSync (ko je u industriji - zna ce o cemu pricam) i steta je sto mediji ne pretraze bazu patenata - mozda nadju mnogo bolji materijal za "lansiranje", ali verujem da ti ljudi iza tih patenata i ne zele da vide sebe u dnevnim rubrikama "cuda iz Srbije"...
[ caboom @ 12.10.2004. 09:43 ] @
Citat:
Balša: Biti doktorand (reč ima d na kraju, a ne t) znači naprosto biti student doktorskih studija, odnosno kandidat za doktorsko zvanje. Kad doktoriraš, onda više nisi doktorand, već doktor.


moram da priznam da ne kontam kontekst poruke i odgovora...
[ srki @ 12.10.2004. 10:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ali ovakav PR lici na domaci ZeoSync (ko je u industriji - zna ce o cemu pricam)

Sta ih briga, zaradili su gomilu para od glupih investitora i povukli su se. Njihov sajt vise ne postoji.
[ BigHakuna @ 12.10.2004. 10:41 ] @
Citat:
Leskovac - Srpska Silikonska Dolina i "Kompresuj Domace" (TM) ...

Moze...

Zamolicu ortaka (Geologa) da napravi novi hibrid: Papriku koja ce da 'upije' sav silicijum iz zemlje. Kasnijom preradom lishca ostaje na silicijum + paprika.

Vuuaoo, eto meni PhD :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 10:45 ] @
Citat:
srki
Sta ih briga, zaradili su gomilu para od glupih investitora i povukli su se. Njihov sajt vise ne postoji.


A, danas imaju nekoliko klonova od kompanija - i svi tvrde da imaju revolucionarni sistem kompresije baziran na teoriji haosa - samo "dotcom" era je prosla, te pare koje su ti prevaranti dobili ovi njihovi imitatori nece videti - a i investitori se danas najeze kad im pomenes revolucionarnu IT ideju ;)

Ono sto je poenta - kod ZeoSync-a, iako su cak uspeli da dobiju citate najvecih velicina u ICT industriji (da ih izvuku iz konteksta) - nisu naravno dobilni ni cent niti minut izvestavanja od drzavnih medija ili nekog respektabilnog casopisa... to sto su investitori naseli, to je njihova stvar i ruzniji deo njihovog posla. Zeznuli se, idemo dalje...

I oni koji su pisali o njima su, uz rezerve, svakako stavljali "Kompanija ZeoSync tvrdi da ima blablabla... dokaz iscekujemo"... dokaza naravno nikad nije bilo.

U Srbiji imamo sasvim drugu stvar - totalno neodgovorno i senzacionalisticko novinarstvo - iako je jedini izvor za te tvrdnje sam autor (koji tvrdi da ima revolucionarnu kompresiju. to je i na ovom sajtu napisao) ni jedna novina nije napisala da je to 'po tvrdnji autora' vec se, samo zato sto je to "Domace Srpsko (TM)" a priorno uzima za cinjenicu koju niko nije ni stigao da proveri, ali su stigli da napisu epopeju.

Ovako imamo dozu senzacionalizma (sprsko cudo, dolaze ljudi iz cele USA da ga cuju?!?!), dozu neproverenih informacija (revolucionarna kompresija) u mixu sa polu-tacnim informacijama (prvo 7 dana doktor, a sad u stvari neko ko slusa doktorske studije, sto istini za volju verovatno moze mnogo ljudi ako neko hoce da im plati to) i na kraju dobijemo cuveni domaci recept - vecini ljudi nije nista jasno - ali je decko u NYC-u, slusa nekakve doktorske studije - dakle genije...

Istina je... well...

- Nema dokaza da je kompresija revolucionarna, cak naprotiv - ima dokaza da je kompresija prilicno nesavrsena (videti linkove u mom proslom postu), to sto je uradjeno nije bas za dnevne novine

- Decko slusa 1-godisnje postgraduate studije, na teret budzeta grada Leskovca i jedne privatne firme - privilegija koja je prvenstveno omogucena finansiranjem - sad, kako su dosli do toga da bas njega posalju, nije napisano - verovatno je decko talenat.

- Decko je nadaren za matematiku, sto se vidi iz polozenog testa, i ocigledno ga interesuje kompresija - sto je za svaku pohvalu.

- U celoj prici se previse pusta "toplog vazduha" po lokalnim TV i novinama, iako skoro niko ocigledno ne zna o cemu pise, pa svako dodaje.

I to je to... sad, koliko je to revolucionarno i novo, ostavljam drugima da zakljuce. Osim njegovog talenta, sto je jako lepo - sve ostalo je domaci senzacionalisticki "rucni rad" koji sve sto je dobro baca u blato sa idiotskim konstrukcijama.

[ srki @ 12.10.2004. 10:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A, danas imaju nekoliko klonova od kompanija - i svi tvrde da imaju revolucionarni sistem kompresije baziran na teoriji haosa - samo "dotcom" era je prosla, te pare koje su ti prevaranti dobili ovi njihovi imitatori nece videti - a i investitori se danas najeze kad im pomenes revolucionarnu IT ideju ;)

Problem je u tome sto iako to ne radi ti ipak mozes da dobijes patent. Posle ti pokazes investitoru kako imas patent na tu revolucionarnu tehnologiju i on se odusevi i da ti pare :)

Citat:
Such claims inevitably generate a lot of activity on comp.compression, which can last for several months. Large bursts of activity were generated by WEB Technologies and by Jules Gilbert. Premier Research Corporation (with a compressor called MINC) made only a brief appearance but came back later with a Web page at http://www.pacminc.com. The Hyper Space method invented by David C. James is another contender with a patent obtained in July 96. Another large burst occured in Dec 97 and Jan 98: Matthew Burch <[email protected]> applied for a patent in Dec 97, but publicly admitted a few days later that his method was flawed; he then posted several dozen messages in a few days about another magic method based on primes, and again ended up admitting that his new method was flawed.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 11:22 ] @
Pa dobro - to je uobicajen nacin dolaska do VC-jeva, imas patent i biznis plan sa management portfolijom i postoji dobra sansa da od VC-ja dobijes pare jer oni igraju na teoriju velikih brojeva, a patent im vec deluje kao prvi korak ka sigurnosti - dovoljno je da od 10 projekata par uspe, i oni su u plusu.

Ali necemo sad ovde drzati kratak kurs kako obrlatiti venture capital firme, hocemo li? :)

Cinjenica je da je ono sto je opisano na ovom forumu daleko od dovoljnog materijala za patent - a nema ni nagovestaja da postoji neko revolucionarno unapredjenje koje je jos "top secret"

Ocekujemo test vektore i referentni dekoder ;) Lenna ceka (http://www-2.cs.cmu.edu/~chuck/lennapg/lenna.shtml) :)


[ srki @ 12.10.2004. 11:27 ] @
Pa Lenu svi koriste za fotografije ali sta se koristi za video? Isto nesto od playboy-a? :)
Ozbiljno, da li ima neki standarni video na kome svi testiraju?
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 11:30 ] @
Mislim da nema - imaju neki standardni koje koriste MPEG i ITU (foreman i sl...) - ali su oni kratki i ruznjikavi... za novije codece je ljudima dato na slobodnu volju - obicno neki hi-motion filmovi, mada je tu problem sto je original (DVD) vec kompresovan.

Za audio postoji SQAM, zatim set od 12 klipova koji koristi MPEG (esXX, siXX, scXX i smXX) i jos neki "nezvanicni" semplovi (castanets...) pronadjeni od strane LAME tima...
[ Balša @ 12.10.2004. 14:02 ] @
Citat:
caboom: moram da priznam da ne kontam kontekst poruke i odgovora...

Za kontekst ne mogu da pomognem :), a smisao mog komentara bio je da nema potrebe da se demantuje da je doktorirao, jer se to nije ni tvrdilo.
[ caboom @ 12.10.2004. 14:16 ] @
polako vec pocinjem da gubim trag sta su mediji sve pisali, iskreno receno...
[ Djomloun @ 12.10.2004. 14:21 ] @
Citat:
Biti *doktorand* (rec ima /d/ na kraju, a ne /t/)

Umesto doktorand cesce se koristi rec docent, tako da je Marko sxatro docent...blah...
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 14:47 ] @
Ali ovo je vrh - i kratko uputstvo kako iskoristiti to sto je neko nadaren za jeftin domacinski PR:

http://www.blic.co.yu/danas/broj/strane/tema.htm

Malo agenata i vrbovanja nase nejaci :
Citat:

Agenti prestižnih stranih univerziteta i kompanija na svetskim takmičenjima i olimpijadama znanja vrbuju srpske đake i studente poznate po izuzetnom obrazovanju.


Pa onda, malo naseg ponosa i hrabrog i patriotskog - NE, courtesy of Chabarkapa & Raspopovic:

Citat:

- Nikada se nismo odazvali tom, niti ma kom drugom sličnom pozivu. Iako se informacija o visokim rezultatima naših đaka vrlo brzo širila, nikada nismo pristali da ih svojevoljno i organizovano šaljemo na strane koledže i univerzitete - kaže Nevenka Spalević, zamenik direktora Matematičke gimnazije.


Onda... domaca genijalna moc se vraca kuci:

Citat:

Genije ponovo u Leskovcu


Onda... mrski zapadni univerzitet zabranjuje (SIC!) svaku komunikaciju studenata sa novinarima :-)

Citat:

Svi pokušaji novinara da s njim razgovaraju su propali jer mu je njujorški Institut za tehnologiju ograničio tu vrstu komunikacije nakon prošlonedeljnih napisa o njegovom uspehu u Americi.


:) LOL... ko da radi za pentagon a ne da placa skolovanje nekom univerzitetu...

I, na kraju - dobra vlada Leskovca placa avio karte za posetu porodici i dobijanju nagrade ;)

Citat:

Prema saznanjima „Blica“, Tasićev iznenadni dolazak u Leskovac bio je iznenađenje i za njegovu porodicu, koja je o tome bila obaveštena samo nekoliko sati ranije. Mladi informatičar je na svečanost stigao pravo sa beogradskog aerodroma, a njegov put, prema nezvaničnim informacijama, finansirala je Skupština opštine.


:-)

I, naravno, cuvamo ga od stranih sila:

Citat:

Tako je postao najmlađi doktorant u istoriji tog fakulteta, ali i mladi naučnik koga u hotelu sa četiri zvezdice na Brodveju čuvaju kao suvo zlato od najezde lovaca na talente iz moćnih svetskih korporacija.


:-) Ko u nekom filmu... zatvoren si u sobi, a ispred stoji tamni BMW sa tablicama "Microsoft - 001" i samo ceka da izadjes :) I.. ko ga cuva?! A kako se brane od emailova :)

Sta se porucuje stadu:

Mocne korporacije - lose
Strani fakulteti - lose
Leskovac - super cak placa i free avionske karte :)

Zakljucak: mnogo smo jaki, keep up the good work :)

Ovo je otprilike cela sustina - dobro je da ove novine imaju online izdanja, posto se toalet papir pravi od kvalitetnijeg papira...
[ Balša @ 12.10.2004. 16:39 ] @
Citat:
Djomloun: Umesto doktorand cesce se koristi rec docent, tako da je Marko sxatro docent...blah...

Šta vam je, ljudi? Docent je na BU najniže univerzitetsko nastavno zvanje, u koje biva proizveden asistent nakon što doktorira. Dakle, ako si doktorand, ne možeš nikako biti docent. I obratno.
[ marko37 @ 12.10.2004. 17:28 ] @
Citat:
Pa Lenu svi koriste za fotografije



Ah ta Lena, meni ona već dosadila... I cameraman takođe. A i ona korpa sa voćem.

Svojevremeno sam radio nešto oko digitalne obrade slike i naravno kad je došlo na red da se uzme konkretna slika na kojoj ćemo se iživljavati, meni i kolegi je pala bolesna ideja da nađemo neku malo "slobodniju" sliku Lene, budući da je ionako Playboy materijal. Ali naravno nisam našao nešto tako (tj. odustali smo od toga). Srećom po nas, sumnjam da bi kolega diplomirao na tom radu posle toga... :)

Citat:
Ozbiljno, da li ima neki standarni video na kome svi testiraju?



Koliko sam primetio, za "motion detection" se često koristio neki snimak nalik na snimak kamere za obezbeđenje koji pokriva neki trg i parking ispred zgrade. Pandan onom famoznom pirinču za detekciju ivica.

Ko zna, možda su u pitanju različiti snimci sa sličnom tematikom.

--

The original point-and-click interface was a Smith &amp; Wesson.

[ bkaradzic @ 12.10.2004. 18:04 ] @
Znam da je ovo ponavljanje, ali bila bi šteta da ova vest ne bude u celosti ovde. ;)

Citat:
Genije ponovo u Leskovcu

Devetnaestogodišnji kompjuterski genije Marko Tasić šokirao je sve kada se juče u svečanoj sali Skupštine opštine Leskovac pojavio u trenerci i sa rancem na leđima. Još prijatnije iznenađenje bilo je kada mu je predsednik Skupštine opštine Goran Cvetanović uručio Oktobarsku nagradu sa medaljom, kao izraz najvećeg priznanja opštine za izuzetan doprinos razvoju informatičke tehnologije i afirmaciji grada u svetu.

- Počastvovan sam što mi grad dodeljuje ovo priznanje i što veruje u mene i moj rad. Oduvek sam želeo da nekome budem uzor i nadam se da će sledeće godine na ovom postolju stajati neko isto tako talentovan - kazao je vidno umorni Tasić pošto je primio najveće opštinsko priznanje.

Svi pokušaji novinara da s njim razgovaraju su propali jer mu je njujorški Institut za tehnologiju ograničio tu vrstu komunikacije nakon prošlonedeljnih napisa o njegovom uspehu u Americi.

Prema saznanjima „Blica“, Tasićev iznenadni dolazak u Leskovac bio je iznenađenje i za njegovu porodicu, koja je o tome bila obaveštena samo nekoliko sati ranije. Mladi informatičar je na svečanost stigao pravo sa beogradskog aerodroma, a njegov put, prema nezvaničnim informacijama, finansirala je Skupština opštine.

Marko se, inače, krajem vikenda vraća na fakultet u Njujork, gde sa dosta starijim kolegama sluša predavanja neophodna za pripremu doktorske disertacije. Put od brucoša do doktoranta na prestižnom fakultetu sa Menhetna prešao je za samo nedelju dana, pošto je nakon odlično urađenog testa iz matematike preskočio osnovne i magistarske studije. Tako je postao najmlađi doktorant u istoriji tog fakulteta, ali i mladi naučnik koga u hotelu sa četiri zvezdice na Brodveju čuvaju kao suvo zlato od najezde lovaca na talente iz moćnih svetskih korporacija.

Pre puta u Ameriku Marko je obećao da će se jednog dana vratiti u Leskovac i tu napraviti nešto poput američke Silicijumske doline. Na uporno insistiranje „Blica“ da li se seća tog obećanja i da li će ga ispuniti, on je ipak kratko odgovorio:

- Sve što obećam, ja i ispunim.

M. Ž. Ivanović


Izgleda da je ovaj "novinar" na praksi slao telegrame podrške Slobi koji su kasnije čitani u uvodniku Dnevnika 2 na RTS-u...

Branimir
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 18:44 ] @
Uradio sam malo istrazivanje na temu pisanija doticne novinarke:

http://www.blic.co.yu/arhiva/2004-05-27/strane/hronika.htm

"Skočio sa zida i polomio nogu, drug ga tukao i ostavio - Leskovac"

http://www.angelfire.com/film/sami2002/mediji.htm

"Groznica u Leskovcu i Novom Sadu"

http://www.blic.co.yu/arhiva/2004-06-19/strane/hronika.htm

"Opet potera za Notom piromanom"

http://www.blic.co.yu/arhiva/2004-08-14/strane/hronika.htm

"Čiko, vrati mi pare za operaciju"

http://www.blic.co.yu/arhiva/2004-01-12/strane/hronika.htm

"Beba umrla od gladi i hladnoće"

http://www.blic.co.yu/arhiva/2002-09-04/strane/hronika.htm

"Ne jenjava strah od sedmostrukog ubice"

http://www.blic.co.yu/arhiva/2003-11-27/strane/reportaze.htm

" Ko je srećni Leskovčanin - Potera za milionerom "


Itd.. itd... Koga zanima ceo opus:

http://www.google.com/search?h...+M.+%C5%BD.+Ivanovi%C4%87+blic


Dakle, radi se o nekoj lokalnoj novinarki koja pise novosti iz Leskovca i crne hronike - odatle i zelja za senzacionalizmom... I rest my case ;-)
[ vindic8or @ 12.10.2004. 18:52 ] @
jea, i na sve ovo se potpisuje imenom i prezimenom.

zamisli kakve tekstove sastavlja bez potpisa ili pod aliasima :)
[ bkaradzic @ 12.10.2004. 19:40 ] @
Citat:
ali i mladi naučnik koga u hotelu sa četiri zvezdice na Brodveju


Živi u hotelu kao i Tesla! :)
Najniža cena hotela sa četiri zvezdice tamo je $279 za noć (izvor informacije http://www.orbitz.com/). Po toj ceni on će godišnje da potroši $100K na hotel. ;)

Branimir
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 19:48 ] @
Da, ali ga u hotelu cuvaju od zlih korporacija i garantuju siguran put u buducu leskovacku Silikonsku Dolinu ;)

Zamisli da ti u kucu upadne Steve Ballmer sa ugovorom i krene monkey dance...

Citat:

Najniža cena hotela sa četiri zvezdice tamo je $279 za noć


Ko.. .ja nemam za kartu??? Daj mi 10 karata! :)
[ -zombie- @ 12.10.2004. 20:01 ] @
Citat:
bkaradzic:
Živi u hotelu kao i Tesla! :)
Najniža cena hotela sa četiri zvezdice tamo je $279 za noć (izvor informacije http://www.orbitz.com/). Po toj ceni on će godišnje da potroši $100K na hotel. ;)


pa sigurno dobije popust ako uplati/ugovori odmah za celu godinu unapred.. ;)

a i šta ga briga, ne plaća to iz svog džepa pa da škrtičari.. (po najboljem srpskom običaju)
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 20:15 ] @
Bice interesantno i saznati kako je opstina Leskovac dosla do toga da iskija $100K/godina za skolovanje naseg drzavljanina posle zavrsene srednje skole u inozemstvu i hotelski boravak + povratne overseas karte samo za posetu Leskovcu iz NYC-a radi urucivanja nagrada - ovo je vrlo dobro, ali uz postovanje Markovog talenta i poznavajuci prilike, ovo mi nekako deluje malo previse od jedne SO Leskovac ;)

Posto na osnovu realnih podataka moze da se zakljuci da se radi o talentu za matematiku - sto je odlicno i za svaku pohvalu, ali cenim da u Srbiji verovatno ima jos par hiljada takvih ljudi.

Mislim, to je samo po sebi odlicno - da je pravilo, a ne izuzetak.. na zalost u pitanju je veliki izuzetak - pa je zanimljivo cuti kako se opstina Leskovac odlucila za tako plemenit poduhvat.

Mozda ce i drugi nauciti nesto i doci do neophodnih finansija za strane skole...
[ chupcko @ 12.10.2004. 20:32 ] @
E postavicu glupo pitanje, ali ako je talenat za matematiku mora da je osvojio bar neko mesto na nekim od onih tamicenja matematicara, zar ne ?

Da li iko zna kakav je djak bio (ne, nije to merilo, ali cisto da se zna), a isto me zanima da li ima ikakvih tragova genijalnosti (od progama nema vajde :) ).

Uzgred to je bre fakultet (ili institut :)))) ), pa br eoni prate i nase novine, ops, koje novine, pa novine su pisale sve lepo, zato se mi i bunimo. Znaci taj fakultistitu (koji nema na svojem sajtu nesto sto lici na doktorske studije ... ili ko zna, mozda ima iz ekonomije :) (jel se nekome pali lampica) prati es, pa to je lepa reklama.

Cikeeeeeeeeeeeeeeeeee njurokcani, posto pratite ovo, (i definitno znate srpski, ili vam je neki genije napisao online prevodilac sa srpskog na englesk) evo da vam ja kazem da sam genije isto, isto sam clan mense (bio sam, nisam platio od 92-e clanarinu), isto imam genijalne rezultate bazirane na svemu i svacemu i znam da resim sinuse i kosinuse napamet (sta god to znacilo). Eto meni ne morate da ... e pa cike njurkcani, niste vi platili faks, nego cike leksovcani. Da li vi znate koliko gladne dece je moglo da se nahrani za te pare, a onaj genija ako je genija za kompresiju, neka proda vise taj svoj program i uzme pare pa sam skoluje ne sebe nego i jos koje celjade.

Mislim da nam treba neko iz Leskovac da nam oda rodbinske veze izmedju novinarke i nase genija za kompresiju.

Salu na stranu, odakle tom fakulistitut informacije da se o nasem geniju za kompresiju pise negativno, i gde se to pisalo negativno ?
[ Marko_L @ 12.10.2004. 21:09 ] @
Baš me interesuje dal će ova tema da preje8e onu sa Žaretom.U principu priča je ista...
-Imam nešto novo, revolucionarno, mnogo moćno...100 CD-a na jedan...
-Jel može to da se vidi ?
-Ne može, mnogo je novo i revolucionarno, 100 CD-a na jedan...
-Jel može bar neki demo ?
-Ne može, to je mnogo novo i revolucionarno, zabranili mi da pričam o tome...
A po običaju u novinama o tome pišu ljudi koji nemaju pojma o tome što pišu...
I poput čuvene tastature koja još nije videla svetlost dana, a koliko se godina već priča o njoj, cenim da će se i ovo završiti na rekla-kazala pričama...
E da, što se tiče ljudi koji tvrde da je dečko skroman, i kako su novinari u stvari seronje koji preuveličavaju stvar (nije da nisu ali...) i kako nije on taj koji tvrdi to što pišu novine, samo da napomenem da je isti taj Marko Tasić bio na TV-u, kao i njegova porodica i niko ništa nije demantovao, takođe dao je i nekoliko intervjua i opet ništa nije demantovao.Dalje, isti taj Marko Tasić je imao prilike da baš ovde na ES-u odgovori na neka pitanja i takođe demantuje pisanja u novinama (ako mu je već stalo i ako mu smeta što se tako piskara po novinama), ali to nije učinio.Ne poznajem dečka, tako da smatram da nemam prava da ga nazivam prevarantom ili nekim drugim pogrdnim imenima, ali analizirajući celokupnu situaciju, u pitanju je PATKA, koja je uzgred budi rečeno već viđena, samo na malo drugačiji način...dok istog tog Marka to i ne tangira mnogo, jer on je korist ostvario, bez obzira da li je napravio to o čemu se priča ili ne...
[ bkaradzic @ 12.10.2004. 22:09 ] @
Citat:
-zombie-: pa sigurno dobije popust ako uplati/ugovori odmah za celu godinu unapred.. ;)


Mislim da je malo verovatno da i možeš da ugovoriš tako dugačak boravak u hotelu... Hoteli nemaju fiksne cene, nego cena varira u zavisnosti od sezone, a pošto hotelima u NYC verovatno nije frka za goste, oni se verovatno neće zadovoljiti tom cenom za celu godinu. Takođe ima mnogo povoljnijih opcija za duži boravak, mada kao što kažeš šta njega briga kada to plaćaju poreski obveznici u Leskovcu... ;)

Opština Leskovac ima oko 160K stanovnika, a grad oko 70K... Ja mogu samo da vas uverim da su stanovnici Manhattan-a veoma zahvalni svim žiteljima opštine Leskovac za svaki dolar koji opština Leskovac potroši na Manhattan-u. ;)))

A sada ozbiljno, zamislite samo na čega i na kakve mutne načine se sve troše opštinski budžeti po Srbiji... Pa onda republički... I niko od poreskih obveznika koji uplaćuju u taj budžet nema uvid u to.

Branimir
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 22:38 ] @
Citat:

Dalje, isti taj Marko Tasić je imao prilike da baš ovde na ES-u odgovori na neka pitanja i takođe demantuje pisanja u novinama (ako mu je već stalo i ako mu smeta što se tako piskara po novinama), ali to nije učinio


Ne samo to - Marko se registrovao kao drugi korisnik i pretio ljudima tuzbom i davao podrsku sam sebi - ovo je, na zalost, obrisano - ali bi moglo da sluzi kao idealan dokaz da njemu ni u jednom momentu nije stalo da se cela stvar demistifikuje.

Ono sto mi ne znamo, je kakvi su uslovi za tu veliku stipendiju od Leskovca ($100K je vrlo velik novac i tesko se vraca) - mozda neko drugi ne dozvoljava Marku da prica...

U svakom slucaju, decko se odlicno prodao - ima placenu stipendiju, boravak u NYC i besplatan publicitet - instant posle srednje skole.

Sudeci po objavljenoj kompresiji na ovom forumu - mozda je ipak bolja pozicija za njega salesman a ne naucnik ;-)

No .. bilo kako bilo, sve su to normalne stvari - Marko uvek ima vremena da demantuje one stvari na "Art of Programming" i dokaze da je zaista unapredio nauku kako je na pocetku tvrdio...

Lenna ceka ;)
[ bancika @ 12.10.2004. 22:57 ] @
sve to mnogo smrdi :)
ja sam iz leskovca...i ta skola (elektrotehnicka, iliti metalna, kako je zovu) sluzi za propalitete i za zajebanciju. a da je bio neki talenat video bih ga valjda na nekom takmicenju iz informatike ili matematike (bar na regionalnom). leskovac je mali grad, obicno se zna ko je dobar.
ok, postoji mogucnost da decko "radi iz tame", ali nesto je tu mnogo mutno :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 23:03 ] @
Citat:

sve to mnogo smrdi :)


Hehe - sad ce ovde da se otvori topic od 200 strana...

A za to vreme ce kod tebe u Leskovcu da se otvori IT design centar po metodi Zarka... ovaj... Marka ;)

Sa sve goverment fundingom ;)
[ bkaradzic @ 12.10.2004. 23:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sudeci po objavljenoj kompresiji na ovom forumu - mozda je ipak bolja pozicija za njega salesman a ne naucnik ;-)

Ili Ministar Za Kapitalne Investicije u nekoj budućoj vladi SRS-a?
Mislim idealan kandidat... Mlad je, biće najmlađi doktor nauka ikada (čak će i Šešelja da zezne za jedno 2-3 godine), genije je (ako novine pišu mora da je istina), počeće trend "priliva mozgova"... Onda trenutno je na zapadu, a kada se vrati na "ognjište" imaće iskustvo kako da doskoči zlim kapitalistima koji hoće da u Srbiji otmu sve vredno (već vežba odbijajući ponude korporacija), lokal patriota je, i ima originalnu "vizionarsku" ideju za kapitalnu investiciju - Leskovačka "Silikonska" Dolina (Brze Pruge su istrošena ideja)... ;)

I samo napomena, radi se o "silikonskoj", a ne "silicijumskoj" dolini, što u Srpskom jeziku znači da će da dovede sve ribe koje su povećavale grudi u Leskovac... :D

Branimir
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2004. 23:47 ] @
Samo se ti zezaj, ali proslog vikenda dok sam bio u Beogradu sam kod Beogradjanke u strogom centru video reklamu ispred zgrade "Skola kompjutera po jedinstvenoj metodi Zarka Radosavljevica"

Reklamu sam video i na TV-u par puta za tih 2 dana u SCG...

Dakle ... takve stvari su u SCG ipak "success story"

A $100K stipendije mora nekako i da se vrati... pa ti vidi :)
[ bkaradzic @ 13.10.2004. 00:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Samo se ti zezaj, ali proslog vikenda dok sam bio u Beogradu sam kod Beogradjanke u strogom centru video reklamu ispred zgrade "Skola kompjutera po jedinstvenoj metodi Zarka Radosavljevica"

Oh, pa ja sam totalno neobavešten!!! Idem sada u ćošak... ;)

Izvinjavam se nisam znao ko je Žarko... ;D

Sa http://www.danas.co.yu/20021016/com_media.htm:
Citat:
Posle Majkrosofta, i San Majkrosistems ponudio je primamljiv aranzman, ali za naseg sagovornika ni to nije bilo primamljivo. Svota je isla do 50 miliona dolara, ali je problem iskrsao oko procenta od zarade na tastaturi.


Baš šteta što ovi naši genijalci odbijaju te $50M ponude i što MS i Sun cepidlače oko procenta...

Branimir

p.s. Žarko + Marko = ROTFLMAOsoft! :)
[ mrkidivx @ 13.10.2004. 00:18 ] @
Bre koliku pažnju posvećujete dotičnom tasiću ko da je izmislio bežičan prenos struje.Pustite dečka možda će uskoro da izmisli kompresovanje 100 divx filmova na 1 disc, pa još kad bi dotični prodavali za 50 kinti na buvljaku.
[ ntojzan @ 13.10.2004. 00:21 ] @
A sad malo sudstva:

Po meni gradjani Leskovca bi trebalo da podnesu krivicnu prijavu protiv opstine zbog neadekvatne raspodele opstinskih sredstava, a protiv Marka Tasica zbog prevare teske 100.000 USD. Ne znam koliko je ucesce opstine a koliko pomenute kompanije, ali cak i da se radi o 10.000 USD opstinskog ucesca, to je i dalje lepa suma ukradena od poreznih obveznika. Od te sume bi se na primer mogli popraviti putevi, srediti malo komunalije, itd.

Inace celu pricu nisu naduvale novine, nego Marko Tasic licno. Ja sam ga slusao nekoliko meseci pre ove cele medijske buke na radiju, i mogu reci da je on rekao sve to sto pise u novinama. Toliko je hvalio sebe da mi se zeludac prevrnuo. Jedino je cudno to sto mu je opstina poverovala bez ikakve provere. Ne bi me iznenadilo da saznam da su tu neki ljudi dobili koji procenat...
[ Ivan Dimkovic @ 13.10.2004. 00:28 ] @
Pa ako ima nekog iz Leskovca - neka proveri. Opstina je javna institucija i svaka njena odluka mora biti javno dokumentovana - pa verovatno i pise na osnovu cega je srednjoskolcu omoguceno izuzetno skupo finansiranje skolovanja u inostranstvu kao i besplatno letenje 5000 km i nazad samo da bi primio nagradu grada Leskovca.

Ne zaboravite da opstina ima diskreciono pravo da to uradi, ako smatra da je gradjanin izuzetno vazan za razvoj opstine - ali i to mora biti dokumentovano i potkrepljeno nekim dokazima.

Ovo je uobicajeno za decu visokih diplomata - da mogu da biraju gde ce da se skoluju i da se iznadje nacin da drzava to plati - ali za druge slucajeve... nisam cuo.

Tu su i te avionske karte iz NYC-a i nazad, samo da bi dosao da primi lokalnu nagradu, zatim kasnjenje aviona JAT-a da bi decko otisao u Keln i sl... vrlo zanimljivo, i krajnje neobicno ponasanje drzave prema bilo kome iskljucivo "u naucne svrhe"

Bas bas cudno i neuobicajeno - ako ne postoji jos neki razlog.

Citat:

Jedino je cudno to sto mu je opstina poverovala bez ikakve provere.


Mislim da u opstinama predsednik istih ima diskreciono pravo da donosi mnogo odluka - pa i ovakve, ali nisam 100% siguran - tako da svakako nije morala da poveruje cela opstina :)
[ -zombie- @ 13.10.2004. 02:00 ] @
što se leskovačke opštine tiče: http://www.b92.net/news/indexs...;dd=10&mm=10&yyyy=2004

Citat:
GLASANJE ZA OPOZIV VELIČKOVIĆA | 10:44 | Izvor: B92
Leskovac -- Oko 120 hiljada birača opštine Leskovac u nedelju glasa o opozivu predsednika opštine Gojka Veličkovića.

Incijativu za opoziv pokrenulo je 10 stranka bivšeg DOS i jedna lokalna partija. Te partije su pre tri meseca prikupile oko 18 hiljada potpisa. Kao javlja dopisnik B92 iz Leskovca Bratislav Ilić, portparol Opštinskog odbora Demokratske stranke Dušan Pešić, kaže da je za nepune dve godine, od kako je izabran za predednika opštine, Veličković postao jedan od najbogatijih u Republici Srbiji, dok su građani Leskovca najsiromašniji.

Pešić kađe da je predsednik opštine i direktor ekspoziture "UBB banke", u kojoj je deponovan opštinski budžet, i vlasnik nekoliko građevinskoh firmi koje na opštinskim tenderima dobijaju nameštene poslove. Predstvnici "demokratskog bloka" navode da je to samo deo razloga zbog kojih građani Leskovca treba da opozovu predsednika opštine.


a vredi pogledati i komentare na vest "od brucoša do doktora za nedelju dana"..

Citat:
Neka autor teksta Od brucosa do doktora proveri u Arhimedes-u (a moze i u maticnoj skoli TS Rade Metalac iz Leskovca) podatke o broju bodova mladog GENIJA na matematickoj olimpijadi odrzanoj 2003. god. Mislim da ce se razocarati jer su podaci porazavajuci.
(Stamenkovic Nenad, 04. oktobar 2004 00:50)


Citat:
Ja sam profesor kompjuterskih nauka na njujorskom Institutu za Tehnologiju i ovakvog momka nismo imali na fakultetu. Magistrirao sam i doktorirao na Politehnickom Univerzitetu Njujork u Bruklinu. Bio sam najbolji student tamo. Svake godine sam po jednu diplomu uzimao sa maksimalnim ocenama. Izgleda da je ovaj momak prebio moj rekord, ali ponavljam, ne na Institutu za Tehnologiju! Na institutu bi kao profesor, makar cuo o njemu!
(Profa CS, 04. oktobar 2004 02:46)


Citat:
Nesto mi se cini da je mozda Marka stipendirao cuveni biznismen srpskog porekla -- Stiv Bogdanovic.
Institut Tehnologije u Njujorku (New York Institute of Technology) se moze naci na adresi http://www.nyit.edu/
I tamo se moze videti spisak diploma/programa koje oni imaju (http://www.nyit.edu/academics/all_degrees/) -- nazalost, izgleda da je ovo neka "niza" vrsta univerziteta (to ce ovi nasi sto zive preko bare znati bolje da prokomentarisu), posto nemaju uopste PhD diplome, vec im je najvisa diploma u rangu MS/MSc. Tako da, svaka cast Marku na diplomi, al' mi se cini da je vest malo prenaduvana. Mozda je Marko zaista izuzetan talenat, u to ne mogu da ulazim, ali ako je to slucaj, malo je cudno sto se nije probao da diplomu dobije na nekom jacem i priznatijem univerzitetu. Oni obozavaju genije i daju im stipendije. A posao im je posle toga vise nego zagarantovan. Ili mu je Stiv Bogdanovic obecao posao posle doktorata?
(stiv bogdanovic, 03. oktobar 2004 22:54)


i ima još zanimljivosti..

dobro, ovo drugo se možda opet neko "šali", ali ovo prvo ne bi trebalo da bude teško za proveriti..

http://www.b92.net/news/commen...av_category=&nav_id=152380
[ bkaradzic @ 13.10.2004. 03:59 ] @
Citat:
-zombie-:ali ovo prvo ne bi trebalo da bude teško za proveriti..

Na http://www.arhimedes.co.yu/ piše samo:
33. Tehnička škola "Rade Metalac", Leskovac 76 + 16 = 92

33. mesto od ukupno 41. mesta...

Branimir
[ Ivan Dimkovic @ 13.10.2004. 09:16 ] @
Interesantno je pogledati i ostale komentare na tu vest - 90% su u fazonu "bravo majstore... vidite kako smo bolji od njih"

To samo dokazuje koliko nasi ljudi pod a) nisu upuceni u sisteme skolovanja, b) veruju medijima bez ikakvih predrasuda - iako se iz aviona vidi da se radi o neodgovornom novinarstvu, c) vape za dobrim vestima zbog lose situacije d) imaju strasne komplekse nize vrednosti kad moraju da isticu "kako smo bolji"

Sto je najgore - to je onaj obrazovaniji deo populacije - koji ima pristup internetu.

Sredina prosto pogodna za razno razne-senzacije i teske manipulacije masom, ali to nije nista novo :(

Porazavajuce je sto su svi mediji uradili prost copy/paste (i to veliki broj medija) bez i najelementarnije provere cinjenica - recimo da NYIT uopste ne daje zvanje Doktora, ako vec nisu u stanju da provere tvrdnje o kompresiji. Prosto je neverovatno da nikom ta prica jednostavno ne smrducka - ako ni zbog cega drugog onda zbog "svi dolaze da slusaju genija"... mislim...

Inace mogu samo da povalim i da budem ponosan sto ES forumi imaju izuzetno kvalitetan nivo diskusije i gde se odmah otkriju nelogicnosti - na ES-u su jedino postavljena smislena naucna pitanja, a takodje su iskopani i razni detalji koje mnogi preskacu. Way to go.
[ caboom @ 13.10.2004. 09:28 ] @
ok... da rezimiramo

1) imamo raspon vesti od doktoriranja za 7-10 dana, do toga da gorepomenuti slusa "predavanja za doktoran(d|t)e" (slobodno trckaranje po kampusu nije zabranjeno, kao homer simpson i veverice)
2) imamo famoznu kompresiju povodom koje su i ivan i filmil postavili niz logicnih i odgovorivih pitanja, a dobili su super-secret-bice-bice odgovor
3) registraciju pod drugim imenom i pretnje tuzbama (lako proveriti)
4) apsolutno ignorisanje od strane pomenutog koji prati ovaj forum
5) senzacionalizam na svakom koraku

dakle - mislim da je zakljucak lako izvesti
[ caboom @ 13.10.2004. 09:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Interesantno je pogledati i ostale komentare na tu vest - 90% su u fazonu "bravo majstore... vidite kako smo bolji od njih"

To samo dokazuje koliko nasi ljudi pod a) nisu upuceni u sisteme skolovanja, b) veruju medijima bez ikakvih predrasuda - iako se iz aviona vidi da se radi o neodgovornom novinarstvu, c) vape za dobrim vestima zbog lose situacije d) imaju strasne komplekse nize vrednosti kad moraju da isticu "kako smo bolji"


btw. zar ne bese na B92 ona reklama "stop neodgovornom novinarstvu" i slike sa RTS dnevnika... izgleda nismo mnogo napredovali.
[ fop @ 13.10.2004. 11:21 ] @
ja mislim da gradjani Leskovca imaju pravo da znaju kome idu njihove pare. mozda ne bi bilo lose da se kontaktira neki novinar, koji ce ispitati celu stvar(finansijki deo, tehnicki je odradjen ovde, i osnov da se finansira studiranje jednog prosecnog 19ogodisnjaka koji se u slobodno vreme bavi kompjuterima). novinar mora biti ozbiljan (B92,... ), nikako iz nekih tabloida. kada bi marko za lovu zavrtao ameriku samo bih se smejao amerima, ali ovako?! kome da se smejem? nama... :(

da li smo mi ovde saucesnici prevare? sta vi mislite o tome?
[ marko37 @ 13.10.2004. 11:33 ] @
Citat:
btw. zar ne bese na B92 ona reklama "stop neodgovornom novinarstvu" i slike sa RTS dnevnika... izgleda nismo mnogo napredovali.



Pa jel se setio neko da obavesti B92 (samo im dajte link na ovu diskusiju), pa da vidimo malo njihovo famozno "istraživačko novinarstvo" u akciji?

Samo od toga teško da će da bude nešto. Druga strana je nedostupna, a što je još važnije, široke narodne mase su progutale "i mamac i udicu i štap sa mašinicom". Kada bi se sada pojavio neko ko bi rekao da je najverovatnije reč o prevarantu bio bi (medijski) linčovan.

--

Bad Band Name #559: Two Dogs Funking

[ Ivan Dimkovic @ 13.10.2004. 11:41 ] @
Citat:
kada bi marko za lovu zavrtao ameriku samo bih se smejao amerima, ali ovako?! kome da se smejem? nama... :(


Na zalost, dokle god se ljudi budu smejali bilo kome ko je zavrnut za lovu to ce biti problem - jer ce uvek postojati tiha zelja da se neko "zavrne" jer je to svojevrstan podvig i dokaz nekakvog intelekta.

To je ogledalo drustva u kome smo odrasli :(

Citat:
da li smo mi ovde saucesnici prevare? sta vi mislite o tome?


Naravno da nismo - ES clanovi su se potrudili i istrazili sve aspekte ove vesti - pokazano je sa tehnicke strane da prica o kompresiji iz novina ne drzi vodu, da na NYIT-u jednostavno nema doktorskih studija, ostali clanci novinarke koja ga je lansirala i sl...

Sa toliko podataka, ukljucujuci i onaj o pretnjama i duploj registraciji naseg protagoniste - jasno je da svako ko pazljivo iscita ovaj topic i onaj u "Art of Programming" (tehnicki) - moze da sklopi mnogo bolju sliku nego onu iz novina.
[ BigHakuna @ 13.10.2004. 11:48 ] @
Citat:
novinar mora biti ozbiljan (B92,... )


B92!? :(

Poslao sam dva komentara (sa razlicitih mail-accounta) na B92:
http://www.b92.net/news/indexs...;dd=11&mm=10&yyyy=2004

Prvi komentar u stilu Ura! Napred nashi.
Drugi komentar: Pfuj, pfuj-pljuc!
Nisu pustili ni jedan od ta dva: [Postojeći komentari (0)]

Zanimljivo je da su u predhodnom pisaniju
http://www.b92.net/news/indexs...;dd=03&mm=10&yyyy=2004
pustili 38 komentara.

Conclusion:
B92 je takodje u mashini.
Pre ili kasnije loshe podmazan shraf iz te mashinerije ima da procvili (propeva).

[Ovu poruku je menjao BigHakuna dana 13.10.2004. u 12:55 GMT+1]
[ fop @ 13.10.2004. 11:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Sa toliko podataka, ukljucujuci i onaj o pretnjama i duploj registraciji naseg protagoniste - jasno je da svako ko pazljivo iscita ovaj topic i onaj u "Art of Programming" (tehnicki) - moze da sklopi mnogo bolju sliku nego onu iz novina.


cinjenica je da se ljudi ipak informisu iz novina i sa televizije, a ne sa ESa.

[ fop @ 13.10.2004. 11:57 ] @
Citat:
BigHakuna
B92 je takodje u mashini.


pa znam to... ja bih najradije BBC, ali nesto mislim da im vest nece biti interesantna :)
[ Ivan Dimkovic @ 13.10.2004. 12:14 ] @
Mislim da je B92-jci upucena molba da rade istrazivanje pre nego sto napisu nesto - recimo da na NYIT-u nema doktorskih studija, sto vec "raise eybrows" kod nekih ljudi ...

http://www.nyit.edu/academics/all_degrees/

Najvisi stupanj obrazovanja koji ovaj institut daje je:

M.S. Master of Science

Sto kako god da se prevede nije doktorska studija...
[ Tyler Durden @ 13.10.2004. 12:26 ] @
Citat:
B92!? :(

Poslao sam dva komentara (sa razlicitih mail-accounta) na B92:
http://www.b92.net/news/indexs...;dd=11&mm=10&yyyy=2004

Prvi komentar u stilu Ura! Napred nashi.
Drugi komentar: Pfuj, pfuj-pljuc!
Nisu pustili ni jedan od ta dva: [Postojeći komentari (0)]

Zanimljivo je da su u predhodnom pisaniju
http://www.b92.net/news/indexs...;dd=03&mm=10&yyyy=2004
pustili 38 komentara.

Conclusion:
B92 je takodje u mashini.
Pre ili kasnije loshe podmazan shraf iz te mashinerije ima da procvili (propeva).


Ovo je prilicno razocaravajuce ponasanje B92 :(
Makar sam za njih imao neke vjere....
[ Mihailo @ 13.10.2004. 12:54 ] @
Prvo, komentare odobrava neki modertor, koji naravno nije 24x7 prisutan. A drugo, istini za volju, ovakvi komentari i ne zaslužuju da budu objavljeni. Ne branim 92jku, fakat da to više nije „ona“ 92jka, samo posmatram situaciju sa tehničko-uređivačke strane :)
[ Danica Porobic @ 13.10.2004. 14:32 ] @
Prvo svaka cast Marku Tasicu, uspeo je da prevari ceo Leskovac i sire ( narocito verne citaoce Kurira ). Drugo decko je stvarno izvukao prosek generacije ( koja je gledano rezultate iz informatike prilicno losa, a iz matematike malo bolja )... Trece, kad je vec tako pametan sto se nije pojavio bar na nekom takmicenju da nas pojede ( ionako je poslednje dve godine bilo poznato par prvih mesta na svim takmicenjima iz matematike medju generacijom '85 ).... Cetvrto ovolika prica o doktoratu je stvarno ogromna bruke jer omalovazava sve one sjajne mozgove koji su doktorirali ili uce doktorske studije kako u zemlji tako i u inostranstvu ( posebno u Americi ).... Ti ljudi su sigurno imali bolje rezultate kako u srednjoj skoli tako i na fakultetima i u kasnijem naucnom radu, a niko ih se i ne seti.... A ni dokazani takmicari ne dobijaju neke stipendije ( najveca stipendija koja se trenutno moze dobiti u SCG je 250 eura mesecno.... i to je slucajno podeljeno 70-tak komada prosle godine, inace je maksimum 9000 preko ministarstva za nauku ( a potrebno je imati nagradu na medjunarodnom takmicenju ) ).....

I jos samo jedan detalj o vrbovanju nasih djaka, te price da blesavi Ameri idu po Srbiji i love mozgove nije tacna, svi koji su otisli ( na dobre univerzitete ) ovde su se ubili od rada da bi mogli da odu, niko ne dolazi da odavde skuplja talentovanu decu ( ako talenat merimo rezultatima na takmicenjima, radu u petnici, nekim tastovima, prosekom u skoli ili drugim objektivnim merilima..... )
[ kUdtiHaEX @ 13.10.2004. 14:39 ] @
Decko je teska lozana, a roditelji su mu mogli biti najbolji reklamni menadzeri :)

Od samog pocetka je mnogo smrdelo a sada smo konacno i dokazali da je to josh samo jedan Zarko i nista vise....
[ BigHakuna @ 13.10.2004. 14:54 ] @
Citat:
Mihailo: A drugo, istini za volju, ovakvi komentari i ne zaslužuju da budu objavljeni.

Kakvi zasluzuju ? Prosvijetli nas malo... :)

100K je na dobrom putu da zapali iz fondova,na primer: moja keva je rmbachila za te fondove >40-es godina i sad prima shit penziju, i 92-jka mi kaze da je to cool, treba nam "PhD sa NYIT".

Ili je sve ovo mozda nesporazum...
[ blaza @ 13.10.2004. 15:41 ] @
Da ovde nesto smrdi primetio sam jos pre 10 meseci:
http://www.elitesecurity.org/poruka/261701
Inace, ovaj thread je prvi Google-ov hit, kada je kljucna rec "marko tasic".
http://www.google.com/search?q...rt=0&ie=utf-8&oe=utf-8
[ Djomloun @ 13.10.2004. 17:16 ] @
A jeste pogledali ostale lnk-ve na Googlu?

Izvori Blic i Kurir:
http://www.invest-in-serbia.co...amp;file=article&sid=22324
http://notizie.tiscali.it/este...oli/2004/ottobre/05/genio.html
http://www.tgcom.it/mondo/articoli/articolo223155.shtml


http://www.lucazappa.com/blog/...laurea-in-8-giorni-bufala.html <- obratite paznju na comments;>

Izvor Beta
http://www.onlajn.net/modules/news/article.php?storyid=1139

....itd.....puno se pise, samo to mogu reci i na vise jezika. Sa Zarkom je bilo drugacije.
[ Marko_L @ 13.10.2004. 17:24 ] @
Ha, Beta
Citat:
Devetnaestogodišnji kompjuterski programer Marko Tasić iz Leskovca, koji je ove jeseni upisao studije na Institutu za tehnologiju u Njujorku, za samo nedelju dana prešao je put od brucoša do doktoranta.

A već je izneta činjenica da NYIT nema doktorske studije...
[ Ivan Dimkovic @ 13.10.2004. 17:27 ] @
Od urednistva B92 sajta sam dobio informaciju da su oni samo preneli BETA-inu vest, i da do sad nisu imali problema sa kredibilitetom BETA vesti, pa se nisu trudili da proveravaju (notornu cinjenicu da NYIT nema doktorske studije uopste)

Dakle, BETA je mesto za zalbe :)
[ bkaradzic @ 13.10.2004. 18:20 ] @

Još jedan interesantan link:
http://www.nyit.edu/admissions/finance/finance_tuition.html

Branimir
[ BigHakuna @ 13.10.2004. 18:40 ] @
Jel' vazi u S&CG ono kad dash kintu u skolstvo/nauku/donaciju/fondaciju
porez (Tax) je manji...?
[ Gojko Vujovic @ 13.10.2004. 20:10 ] @
Ma vrlo je moguce da decko uopste nije kriv (osim sadrzaja onog sajta koji ipak jeste on objavio) i da novine i javnost pumpaju stvar bez veze.
[ Marko_L @ 13.10.2004. 20:26 ] @
Citat:
Ma vrlo je moguce da decko uopste nije kriv (osim sadrzaja onog sajta koji ipak jeste on objavio) i da novine i javnost pumpaju stvar bez veze.

Jeste, ali on je taj koji je davao intervjue za većinu tih novina, i nijednom prilikom nije rekao kako je to sve prenaduvano, niti bilo šta slično.Da se razumemo, nemam ni ja ništa lično protiv njega i verovatno bi većina ljudi postupila isto u takvoj situaciji, to jest ne bi demantovala nešto što njima ne ide u korist da demantuju.Jedino mi je krivo to što ima sigurno ima još mnogo momaka koji zaslužuju tako nešto, al njima niko da pokloni 100K $ za studije, zašto je taj Marko Tasić toliko poseban ? Zato i pišemo ovde toliko o tome.Ok, da je bar predstavio tu svoju kompresiju, ne mora da da kompletan sors, ali bar neki cosed source demo ili bilo šta slično, pa da kažemo "Ok, napravio je nešto revolucionarno, zaslužio je", ali ovako, bez ikakvog dokaza on dobija plaćeno školovanje u USA + plaćen hotel.Nisu to baš čista posla, ali pre svega nije fer prema mnogim, možda i pametnijim momcima odavde...
[ veek @ 14.10.2004. 01:41 ] @
Prvo ste se utrkivali da ga popljujete, pa ste mu se divili i davali dusebrizne savete a sada ga opet pljujete. Licno bih jako voleo da je sve sto pise u novinama istina a da nije mislim da bi to bila jos senzacionalnija vest u ovom trenutku i mislim da bi vec bila objavljena da je tako.

Cini mi se da ovde na es-u ima dosta ljubomornih ljudi bez obzira da li je ovo o Tasicu tacno ili ne. Pojedinci se utrkuju ko ce da ispadne pametniji itd. Sve manje ljudi je spremno da sa ostalima podeli nesto ili da pomogne.
Izuzetaka naravno ima.
[ caboom @ 14.10.2004. 08:12 ] @
jeste! svi su ljubomorni na njegov uspeh! :) serbs-in-spaceeeeee!!!
[ chupcko @ 14.10.2004. 08:19 ] @
Pa ne pljuju marka bas potpunu anonimusi, nego neki ljudi koji su provereno uradili nesto :).

Kao sto je lepo receno, ovde nesto smrdi, nesto nije u redu, i nije u redu da se tako nesto precuti, baz zbog ljudi koji su vise postigli a nije u njih ulagano :).

Dakle sigurno ima vise njih koji su bili boji od njega na nekim takmicenjima (to je skoro izvesno) ali oni nisu lagali novinare kako imaju revolucionarni program oko kojeg se otimajus vi zivi, pa mora drzava da pukne 100K$ da bi decko na miru kupio diplomu na institutu koji to radi za pare (prodaje diplome).

Dakle ajde sto je pisao blic, kurir i sta ja jos znam, ali kada je pisala politia (b92 niko vise i ne shvata ozbiljno) ja sam licno pukao, zasto, zato sto sam ispao budala, umesto da trazim od drzave da mi plati skolovanje u nekom sumknjivom instiitu u americi, ja gulio skolu, pa jos isao na ratiste, pa opet gulio skolu, pa se poducavao, pa ucio, pa ...

Da li se neko seca Ranka Lazica (ne, nismo rod :) ), decko je cutao i gurao i koliko znam doktorirao je na Oxfordu (da da, onaj u engleskoj, taj ne prodaje diplome (bar ne tako jeftino :) ))

Za takve ljude mi nije zao ako pise politika, posto je on pokazao neke rezultate :). A nas vrli marko nije nista, ima u najavi (kao sto ja imam u najavi rucni yamb 6-ica).

E sada, pitanje je da li ovde ima elemenata krivicnog prekrsaja prevare, mada ako ih ima vise od dvoje, to je organizovani kriminal. Voleo bi sada da vidim nasu pravnu drzavu na delu i da istrazi slucaj.

Ako nista, bar da ga nateraju da vrati pare od kojih ako nista mogu da se u domovima zdravlja (na nevidjeno tvrdim da su prljavi) poboljsa higijena.
[ @ 14.10.2004. 10:47 ] @
mali je pametan, i sretan, jer je upao u potpuno drugi film, koji će mu sigurno promijeniti buducnost. Da je ostao u Leskovac breeee...Nista do njega.

Medjutim nije on nista preskocio što se ovde inace ne moze preskociti.
Svake godine organizovano preko americke agencije IIE is Srbije ode 5-6 ljudi na postdiplomske studije u USA, . Sve im je placeno. Idu na najbolje skole,ali bukvalno najbolje. Znaci na prvih 10-20 max.Da bi dobili tu stipendiju trebali su proci kriterije koji stvarno potvrdjuju da su vrhunski potencijal. Pa to ne objave ni jedne novine.

Male opaske:

1.Prestizna skola NYTI = U.S. News ranking: 68

2.2004-2005 Expenses: Tuition and fees: $18,190

3.Ova skola uopste nema PhD/doktorat ?!?! ne znam ko je ovo napuhao, on sam ili novinari zeljni senzacije. Ali ovakve vijesti ne koriste nikom.

4.Kad je neko stvarno izuzetno kvalitetan onda dobije i stipendiju.
Tako da on ne bi trebao da brine o tome. Al eto, jos uvijek brine...
ovde je lista svih stipendija koje se mogu dobiti na ovoj skoli
http://www.nyit.edu/admissions/finance/finance_scholarships.html




Marko Tasic, the youngest candidate for the title of Doctor at the Institute for Technology in New York
The greatest talents are coming from Serbia

Marko Tasic /19/, computer programmer is the youngest candidate for Doctor title in the history of the prestige Institute for Technology in New York. Although he became this candidate within a week time only, and although he is member of Association of American experts in electronics and a member of Mensa, and also his professors and colleagues use the word 'genius' for him, he is giving only basic details about himself.

He grown up in a town of Leskovac in the south of Serbia where the life is very hard. He, however, only says that Leskovac is a town in which one can live peacefully and for which he believes will in the future live the life of a Silicium Valley. He insists that Serbia made it possible that he knows more. He is concvinced that is the characteristics recognized in America in those coming from Serbia.

'Our country is not known wherever much. It is known that the biggest talents are coming from here and they behaved towards me in line with that fact from the very beginning, without any prejudice', Marko says.

'America made it possible for me to enroll the university but also to learn some subjects that are more advanced and that are in the program of post graduate studies. After I have passed my tests, I was transferred to another department sharing a desk with somebody who is five or ten years older than me. However, I would not have come to New York, if I had not been sure about myself', Marko Tasic concluded.
[ BigHakuna @ 14.10.2004. 11:03 ] @
Zaboravio si da dodas:

http://www.invest-in-serbia.co...amp;file=article&sid=22324
...
Source: Blic
Posted on 07:59:19, Wednesday, October 06, 2004 CET


P.S.

Citat:
the youngest candidate for the title of Doctor


! ???

http://www.webster-dictionary.org/definition/doctor

[Ovu poruku je menjao BigHakuna dana 14.10.2004. u 12:12 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2004. 11:04 ] @
Citat:

Cini mi se da ovde na es-u ima dosta ljubomornih ljudi bez obzira da li je ovo o Tasicu tacno ili ne. Pojedinci se utrkuju ko ce da ispadne pametniji itd. Sve manje ljudi je spremno da sa ostalima podeli nesto ili da pomogne.
Izuzetaka naravno ima.


E, moj veek - nije ljubomora imati objektivnu diskusiju i pricati o cinjenicama i otkrivati prevare. Recimo, lepo smo proverili da NYIT o kome se prica da je Marko postao doktorant, jednostavno nema doktorske studije... Ili oko te kompresije da ta kompresija nije bas ono o cemu se prica... i sta je tu ljubomorno, ili ti imas neki ljubomora-metar pa znas kako se ljudi osecaju?

Jeste, decko je ovde dobijao podrsku i savete dok nije krenulo iznosenje neistina - sam autor je poceo da preti clanovima ovog foruma nekakvim tuzbama, pa se jos i registrovao kao neko drugi u cilju diskusije sa samim sobom (davao sebi podrsku) - mislim, sta ti zaista ocekujes posle toga?

Iz svega proizilazi da je neko hteo jeftin marketing... marketing ovde nije dobio, vec sasvim suprotno - isplivale su stvari koje su prosto morale da isplivaju ako si ih podelio sa iole strucnim ljudima - naravno, u Srbiji ce to i dalje biti marketing jer ce ljudi kao ti te objektivne kritike nazvati "ljubomorom" i u kefalu prosecnog citaoca Blica ce proraditi ono "eto kako ga svi mrze zato sto je nas... a nasi ga mrze jer oni nisu mogli"... i nista nije uradjeno... klasicno nase "Mrtvo More".

I naravno da treba da bude krivo ljudima ako drzava nenamenski trosi pare - ako je ovo IT forum, a drzava pokusava da trosi na IT tehnologjie - jasno je da su clanovi ovog foruma sasvim pozvani da to komentarisu - dodaj tome i citav set neoborivih cinjenica (recimo ono sa doktoratom) i bice dovoljno da sve to lepo ukapiras.
[ vindic8or @ 14.10.2004. 18:42 ] @
ovaj article:
http://www.invest-in-serbia.co...amp;file=article&sid=22324
je nesto najnepismenije sto sam video, bar u poslednjih godinu dana, verovatno i duze.

a sto se tice ovog klinca, iz svega iznesenog i iskopanog (bigup svima na istrazivanju), jasno je da je mali veoma talentovan. ali ne za matematiku ili programiranje, vec za confidence game. prevariti jednu osobu ili manju grupu ljudi da ti veruju, zbog izvlacenja materijalne koristi je jedna stvar, i vrlo je rasprostranjena. ali marko tasic je uspeo nesto sto vecina con-artista moze samo da sanja, con-ovao je siru javnost kompletne drzave, cak i do toga da pored lokalnih medija i postovani agencijski izvori pisu u njegovu korist, sto je ipak nedopustivo.

problem sa "confidence game" kriminalom je sto pored vrlo kriminogenog pristupa akciji, cesto moze da izbegne pravne posledice (ukljucujuci i onu za Obmanu). sto mislim da je i ovde slucaj. a ostaje i kao tabu tema u drustvu, cesto i zbog straha prevarenog od loseg imidza koji mu se moze natovariti, ukoliko ode u javnost. za one neupucene u confidence kriminal, preporucio bih da se informisete, evo samo nekih linkova:

http://www.pac-c.org/

http://www.wellsofjustice.com/confidence.htm

svaka mu cast na con-u. ali bi mi trebalo da se pocheshemo po glavi, gde nam je svest u javnom mnjenju i zasto dozvoljavamo ovako grube manipulacije.


[ bkaradzic @ 14.10.2004. 19:28 ] @
Citat:
vindic8or:svaka mu cast na con-u. ali bi mi trebalo da se pocheshemo po glavi, gde nam je svest u javnom mnjenju i zasto dozvoljavamo ovako grube manipulacije.

Ja ne mislim da je on to smišljao. Čini mi se da je on u "mašini" koliko i oni što su poverovali u celu vest... Mislim da je u pitanju hit&run ekonomija... Marko se isticao radom na kompjuteru, verovatno išao po takmičenjima (rezultati nisu bitni) i likovi iz opštine su ga primetili, i odlučili da ga stipendiraju. Ali kao i uvek kada su državne pare u Srbiji u pitanju onda se uvek zakači par parazita da se okoristi od toga. Tako da verovatno od tih $100K koje se spominju, Markova stipendija se deli burazerski lapo-lapo između stvarnih troškova i onih u SO Leskovac koji imaju uvid u finansije. Verovatno nije baš tako direktno, ali kada se preskoči preko par "burazerskih" firmi i one naplate proviziju verovatno se dođe do tog broja. Jedina nelogičnost za mene je ako su već ovo radili zašto su se medijski eksponirali i preterivali sa preskakanjem osnovnih i magistarskih studija, dodeljivanjem nagrada, itd.

Kada si već spomenuo con-artiste, preporučujem ti knjigu The Art of Deception od Kevin Mitnick-a. Samo da napomenem, on nije baš najbolji pisac, ali ono o čemu piše je vrlo zanimljivo:
http://www.amazon.com/exec/obi...4/102-4971527-3936961?v=glance

Branimir
[ Gojko Vujovic @ 14.10.2004. 19:49 ] @
Ovo hvata razmere Žarka - danas mi je poznanik obelodanio "vest" o proboju na polju kompresije, sadržaj sa nekoliko cdova na jednom, by Marko Tasić. Sad, da li je to negde pročitao baš tako ili je to nekoliko usta parafraziralo pročitano, ne znam, ali je strašno to što mediji proizvode (ista priča kao i sa Žarkom). Moj predlog Marku, vraćaj se u Srbiju i iskoristi popularnost i uzmi pare kao što je to Žare odradio. Ovce i jesu za šišanje i ne treba ih štedeti.
[ vindic8or @ 14.10.2004. 19:59 ] @
bkaradzic,
mislim da je ipak malo vise svestan onoga sto se desavalo, i da je malo inteligentniji nego sto mu dajes credit. samo procitaj sta sam o sebi prica. a u tehnickoj polu-pismenost smo ipak svi ubedjeni ovde.

(ko bi se bre registrovao pod drugim nickom da brani sam sebe i preti drugima koji sumnjaju u njega, i to na tehnicki forum, i ocekivao da nece biti provaljen?)
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2004. 20:06 ] @
Ma dobro.. sa kompresijom ce stvar biti jasna... Zarko moze da trtla do mile volje, ali Marko ce morati da dokaze DivXsasima da kompresija radi :)

I bice ono...

"And that's when the deal broke" ;)

Ili ce eventualno, ta kompresija biti zapamcena kao mit... "zato sto su patent otkupili neki mocni ljudi i - sakrili" kao u vec opropanoj tradiciji koja ovde sasvim lepo pali :))))

Da nije smesno bilo bi zalosno :)


[ operic @ 14.10.2004. 21:35 ] @
ama ljudi o kakvim vi to pretnjama pricate?

neki lik silja (ako se dobro secam) je dosao ovde sa neke adrese za koju ja nista nisam pronasao kad sam potrazio u ripe.net (a vi tvrdite da je to tasic (?) ) i jeste, rekao je da ce tuziti bla bla bla, ali ja sam to shvatio samo kao zezanje a ne kao da je on bio ozbiljan...
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2004. 21:42 ] @
"Silja" je postovao sa IP adrese *.NYIT.edu dok mu je u lokaciji koju je naveo pri registraciji naveo 'Beograd'. Nesto ne verujem da na NYIT-u ima mnogo ljudi koji pricaju nas jezik i posecuju ES da bi branili Marka :)

Ajde bre... to je ipak bilo previse jeftino.

[ veek @ 14.10.2004. 21:43 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:  Ovce i jesu za šišanje i ne treba ih štedeti.


Pa kad smo IT nepismeni.

Citat:
vindic8or
(ko bi se bre registrovao pod drugim nickom da brani sam sebe i preti drugima koji sumnjaju u njega, i to na tehnicki forum, i ocekivao da nece biti provaljen?)


Pa ako je neko genije ne znaci da nije izfrustriran ili mozda iskompleksiran zar ne.

@Ivan Dimkovic
Ivane zapamti istina je uvek negde izmedju. A sto se tice ljubomore priznaj da si bio malcice ljubomoran.

[ BytEfLUSh @ 14.10.2004. 21:47 ] @
Hm evo ja ću prvi priznati da sam ljubomoran zato što meni nije palo na pamet da napravim takvu prevaru... A baš bi mi dobro došle te pare...
[ bkaradzic @ 14.10.2004. 21:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Ili ce eventualno, ta kompresija biti zapamcena kao mit... "zato sto su patent otkupili neki mocni ljudi i - sakrili" kao u vec opropanoj tradiciji koja ovde sasvim lepo pali :))))


Upravo... Već je bilo par likova ovde u forumu sa savetima tipa "patentiraj i ne daj nikome". ;) To samo čuo tako mnogo puta u Srbiji, a razlog je još jedna zabluda u koju dosta naroda u Srbiji veruje... Prvo dosta ljudi tamo misli da kada patentiraš nešto za to niko ne zna i možeš to da čuvaš u tajnosti zauvek. Patent je javna stvar. Kada je nešto patentirano svi znaju za to (http://www.uspto.gov/). Patent je verovatno najnepraktičniji vid zaštite za software. Košta puno, registracija traje dugo, a istekne u roku od (mislim) 17 godina (u USA). I posle isteka može da ga koristi ko hoće. Znači dobiješ monopol na izum u tom roku, i u tom roku moraš da izmuzeš šta možeš iz tog izuma. Zgodan je samo za velike firme, da mogu da po potrebi "zavću ruke" manjim... Copyright i Trademark su mnogo bolji vid zaštite. Copyright ne košta puno, lako se dobija, ali je takođe vremenski ograničen, ali se može produžavati do (mislim) 70 godina (zahvaljujući Mickey Mouse-u). Trademark je negde između po ceni, procedura traje dugo, i ne ističe nikada mada ne može baš da se primeni na algoritam, nego samo na proizvod u celini. Takođe kada se izume nešto to je najbolje baciti na tržište i početi sa komercijalizacijom tog izuma, jer cena tog izuma neće skočiti skrivanjem istoga.

Meni je najsmešnije bilo kada sam pročitao kako je Žarko napravio prototip tastature, a onda je rasklopio na 6 delova i sakrio (zakopao?), tako da on zna samo gde se dva dela nalaze. ;)

Inače što se tiče Markove kompresije CD-ova ide ovako... Uzmeš 100 CD-ova, baciš sve one koji ti se ne dopadaju, a ostatak snimiš na DVD... ;)

Branimir
[ chupcko @ 14.10.2004. 21:47 ] @
Uf, joj svi smo mi ljubomorni, ali ne na novine nego na to da je drzava dala 100K$ :).

Inace ne znam Ivana, ali onako na osnovu postova vidim da se covek dokazao i nema potrebu da bude ljubomoran :).

Na kraju cu da napisem neko pismo za "medju nama" (politikina pisma citalaca :) ).
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2004. 21:58 ] @
Citat:

Ivane zapamti istina je uvek negde izmedju.


Istina nije izmedju - Markova kompresija koju je obrazlozio nije ono sto je tvrdio, i na NYIT-u nema doktorskih studija - ne vidim mesta za setanje istine ovde :)

Citat:
A sto se tice ljubomore priznaj da si bio malcice ljubomoran.


Zasto bih bio ljubomoran, pa nije meni uzeo pare vec nekim bakama i dekama sa teritorije SO Leskovac? :)
[ veek @ 14.10.2004. 22:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Istina nije izmedju - Markova kompresija koju je obrazlozio nije ono sto je tvrdio, i na NYIT-u nema doktorskih studija - ne vidim mesta za setanje istine ovde :)


I posle mene JA.

pozdrav.
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2004. 22:11 ] @
Vidi, veek - lepo je sto ti aludiras i skreces temu na nesto drugo (recimo na mene) - ali mislim da ipak nisi u pravu i da NYIT nema doktorske studije, zar ne? Kako sad to da nadomestimo pa da pricica bude bajka? :)

Ok, ne moras meni da verujes da je opis kompresije los, sta da radim... ali sta cemo za phd?

Mislim - slobodno ti dokazuj da sam ja ljubomoran :) Zanimljivo je to... ali malo off-topic, na zalost...

[ veek @ 14.10.2004. 23:45 ] @
Ne skrecem temu uopse. Gde si procitao da sam ja napisao da NYIT ima doktorske studije. Otkud znas da ti ne verujem za kompresiju? Sto ti ne bi verovao.
Sta ako se ispostavi da je to sto on tvrdi ok. Procitavsi ovaj topic i ja sam uveren da nesto ovde ne stima ali otkud znam.
Sacekajmo da vreme ucini svoje.
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2004. 23:51 ] @
Pa rekao si "da je istina negde izmedju"

Izmedju "upisati doktorske studije na NYIT univerzitetu" i "NYIT nema doktorske studije" nema puno mesta za "izmedju", bar ne po meni... eto cak se sad mit prenosi "s kolena na koleno", pa na engleskom Marko vec postaje i doktor na univerzitetu koji i ne skoluje doktore :)

Citat:

Sta ako se ispostavi da je to sto on tvrdi ok.


Pa ne moze da se ispostavi - pogledaj prvi post na onoj temi u "Art Of Programming' - ono sto je Marko predstavio je on vec nazvao "bolje od JPEG" sto je dokazano da je nemoguce sa onom metodom koju je on pominjao... mislim, jedino ako u medjuvremenu nije dramaticno unapredio algoritam (pod dramaticno mislim skoro nemoguce dramaticno i promenio ga iz korena) - a sudeci po svim njegovim postovima ovde to jednostavno nije slucaj.

Kompresija signala je vrlo zrela tehnologija danas, i takva epohalna otkrica su jednostavno vrlo vrlo malo izvesna (obicno se unapredi state-of-the-art za max 30-50%), pogotovu od strane nekog ko u toj industriji nema dugo iskustvo.

Na stranu da, Marko ima iole nesto ozbiljno na tu temu a da je epohalno - on bi to svakako mogao da demonstrira i sigurno ne bi upisivao neki levi institut vec bi uveliko trazio pare od investitora da pravi kompaniju i od epohalne tehnologije pravi epohalne pare, kako i treba da bude sa epohalnim stvarima.
[ Marko_L @ 15.10.2004. 01:15 ] @
Citat:
Sacekajmo da vreme ucini svoje.

Bilo je par likova koji su to isto rekli za Žaretovu tastaturu, pa evo, još uvek čekamo da vreme učini svoje, već nekih 5-6 godina čini mi se.Ne sumnjam da će tako biti i sa ovom revolucionarnom tehnologijom kompresije.Inače što se tiče medija, jeste, tačno je, oni su ti koji od ljudi mogu da naprave genija ili ludaka bez problema.Recimo, ako neko uzme na trgu da priča o teorijama zavere u USA, svi će ga gledati kao ludaka, ali ako isti taj čovek to isto ispriča na TV-u u bilo kojoj emisiji ili pak u nekim novinama, 80+% ljudi će reći "Vidi kako je naš čovek pametan, otkrio je zaveru u USA, svaka mu čast".To je zato što se kod nas još uvek velikim uspeom smatra pojavljivanje u medijima, dal je to TV, neke novine ili pak radio, nebitno.E to se desilo i sa Markom Tasićem, i ok ne možemo da ga krivimo zbog toga što su mediji pisali o njemu.Ono što meni lično smeta, a verujem većini ovde je to što taj isti Marko ništa od toga što je napisano nije demantovao, a isto tako ničim nije potvrdio, odnosno dokazao da to o čemu se piše ima neko pokriće.Ajde da pređemo preko toga, ali da se neko sponzoriše sa 100K$, a da ničim ne pokaže da ih je zaslužio je malo previše, jer ipak su to pare poreskih obaveznika koji su se možda nadali da će te pare biti pametnije utrošene, i svakako ti ljudi imaju pravo da znaju, da li to što je plaćeno njihovim parama ima neku svrhu.Jednostavno, smatram da ima mnogo boljih načina da se tolike pare ulože u IT kod nas.Zašto se recimo ne bi uložilo 100K$ u nabavku kompjutera u osnovnim školama, da se narod od malih nogu makar malo kompjuterski opismeni, a ne da mnogi osnovci kompjuter vide samo na slikama.Ni sa srednjim školama nije bolja situacija, mnoge još uvek imaju 286 ili 386 računare.A ovako te pare se daju jednom prosečnom studentu, kakvih kod nas ima "na kilo" i koji ama baš ničim nije pokazao da je vredan i jednog dolara koji je u njega uložen.
[ veek @ 15.10.2004. 01:26 ] @
Ma nemam sta da cekam ili da ne cekam. Sve sto me se licno ne tice u principu me ne zanima previse. Samo mi nije jasno zasto ste svi tako zustri i ostrasceni. Pa ima toliko nepravdi u nasem nesredjenom drustvu a vi se uvek po pravilu uhvatite za nekog Zarka. Ne razumem zasto su pojedinci ovde toliko revoltirani.


Ajmo od sad bez nagadjanja:
1.Da li je cinjenica da je zavrsio dodiplomske i posdiplomske studije za nedelju dana?

2.Da li je doktorirao ili tek treba da doktorira?

3.Ni pod jedan ni pod dva nego nesto trece.

Molim sve koji se ukljucuju u dalju raspravu da ukoliko imaju iznesu nesto novo u prilog svoje teze a ne da nadalje iznosimo svoja nagadjanja. Mislim da je sve ovo moguce proveriti a ne da od ovoga nadalje pravimo famu.
[ Marko_L @ 15.10.2004. 01:31 ] @
Citat:
1.Da li je cinjenica da je zavrsio dodiplomske i posdiplomske studije za nedelju dana?

Nioje dokazano.Sve što imamo su informacije iz medija, koji su dokazano napisali gomilu gluposti, pa me ne bi čudilo da su i ovo "malko" preuveličali.
Citat:
2.Da li je doktorirao ili tek treba da doktorira?

Pa dokle bre više ?
NYIT nema doktorske studije, NYIT nema doktorske studije, NYIT nema doktorske studije, NYIT nema doktorske studije, NYIT nema doktorske studije...
Nit je doktorirao, nit će doktorirati...
Citat:
3.Ni pod jedan ni pod dva nego nesto trece.

Vreme će pokazati :)
[ veek @ 15.10.2004. 01:46 ] @
Evo konacno shvatih vezu izmedju Zarka i Marka ili Z(M)arka. Kod Zarka za 7 dana postajete "osposobljeni" za pravljenje neverovatne kompresije bez poznavanja Engleskog, a kod Marka za 7 dana postajete doktor za tastaturu.

Mogo bi i Marko da otvori skolu(kao Zarko) ili mozda i fakultet (sto da ne) ciji bi moto bio naziv ovog topic-a. Kad moze Zarko moze i Marko a moze i Zmarko:Lol

Malo neozbiljnosti u ovako "ozbiljnoj" temi. Nezamerite.
[ fop @ 15.10.2004. 08:45 ] @
Citat:
veek
Molim sve koji se ukljucuju u dalju raspravu da ukoliko imaju iznesu nesto novo u prilog svoje teze a ne da nadalje iznosimo svoja nagadjanja. Mislim da je sve ovo moguce proveriti a ne da od ovoga nadalje pravimo famu.


Evo ja cu ukratko opisati cime se Marko bavi na tom fakultetu, za one koji ne znaju osnove jave. detalji: http://www.elitesecurity.org/tema/72240

kratak uvod:
1. svaki java program se moze zapakovati na taj nacin da bude izvrsni. (program.jar)
2. iz shella, komadne linije, se taj tzv. izvrsni jar ovako izvrsava:

java -jar program.jar

e sad, verovatno je po marku broj2 problem(!?), pa je "smislio" sledece:

4. spakovao je program kao pod 1.
5. promenio extenziju (nije jar nego jex !?!?!)
6. NAPISAO PROGRAM U C++u(!) KORISTECI win API, SA JEDINIM CILJEM: DA TAJ PROGRAM IZVRSI U SHELLU java -jar program.jex (!!!)
7. zasto C++ za ovakvu trivijalnost?
8. zasto je broj2 uopste problem??????????

ja ne bih imao nikakav problem da ovakvo resenje na nepostojeci problem smisli neki genije(odkud ja znam sta je genijalno a sta nije:), ali marko je predstavljen kao programer. moze li se programerom nazvati neko ko npr ne zna da postoje shell skripte !
[ Buum @ 16.10.2004. 11:34 ] @
Evo šta sam ja skapirao nakon cele ove diskusije:

1. Marko Tasić je od leskovačke opštine i neke tamošnje firme dobio plaćenu školarinu za studije na NYIT. Cifra koja se spominje je oko 100.000€. Prve informacije su bile da su mu studije plaćene od samog NYIT-a.

2. Školarina na NYIT je oko 18.000$.

3. Cela akcija je osmišljena da bi predsednik leskovačke opštine (inače poznat po zloupotrebama i lopovluku) još jednom pokrao pare iz budžeta, a sve pod opravdanjem da opština pomaže finansiranje navodnog lokalnog genija.

4. Iz diskusija na ES-u potpuno je očigledno da je Marko Tasić namerno lagao, izmišljao i preuveličavao svoje navodne uspehe na polju kompresije kao i činjenicu da je odmah primljen na doktorske studije na NYIT.

5. Doktorske studije na NYIT ne postoje.

-------------

Zaključci i posledice:

1. Za ove finansijske malverzacije neko treba da odgovara - tu prvenstveno mislim na Gorana Cvetanovića, a i sam Marko Tasić bi mogao da se nađe na optuženičkoj klupi.

2. O ovoj prevari bi trebalo obavestiti lokalne odbore demokratskih stranaka u Leskovcu kao i renomirane medijske kuće koje se bave istraživačkim novinarstvom (B92 recimo), kako bi se pokrenule odgovarajuće pravne procedure i raskrinkala prevara.

3. Građane Leskovca bi trebalo obavestiti o ovom nenamenskom trošenju para iz opštinskog budžeta.
[ momsab @ 16.10.2004. 12:44 ] @
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=3D11449&r=3D110.htm

Politka se obrukala po ko zna koji put. psolao sam im e-pismo (sa print linkom ove teme i linkom ka NYIT). Ali, sumnjam da redakcija zna da koristi Internet (mislim na pretraživanje).
[ @ 17.10.2004. 19:50 ] @
Da se ne bi ponavljao posto je tema iscrpljena, ali ipak nismo sazmali o cemu se tu konkretno radi ja vas pitam

Mene intresuje da li mislite da je to sve tek tako samo na cistu prevaru. Tj. ja ga uopste ne branim nego
smatram podjednako krivim za svu tu halabuku, ali zar ne mogu i ljudi koji se sluze svacim da budu dobri u nekom
poslu.
Tj. sta je on to zaista uradio? Ako je bila ta konferencija u Kelnu mora da ima neki pisani trag tj na netu
mozda ima. I taj rad sto je tamo prtezentovao, pa on je javan. Znaci moze se saznati sta je to. A drugo na pocetku,
kad je zapoceo temu sa kompresijom dao je par slika da se uporedi kvalitet kompresije klasicnog jpega i tog njegovog.
Ja vidim razliku ali moze li neko malo strucniji odmene da prokomntarise verodostojnost tj. da li bi se ona prva
originalna jpeg dobila jpeg kompresijom iz bitmapa. Ako bi, a vidim da je ovo drugo sigurno bolje a sa isto memorije, izgleda da tu
ima nesto. Sta kazete?
Bojan
[ Aleksandar Marković @ 18.10.2004. 13:33 ] @


GENIJALAC Marko Tasic (19), najmladji doktorant u istoriji njujorskog Instituta za
tehnologiju, koga u naucnim krugovima porede sa Bilom Gejtsom i Nikolom Teslom, sanja o povratku u rodni kraj:


STVORICU U LESKOVCU NESTO POPUT AMERICKE SILICIJUMSKE DOLINE, ODAKLE CEMO U SVET DA LANSIRAMO NOVA OTKRICA

Zahvaljujuci genijalnim umovima dva mlada coveka, Leskovac se u rasponu od nekoliko meseci dva puta nasao na prvim stranama domacih i stranih medija. Posle geneticara Miodraga Stojkovica, prvog Evropljanina koji je dobio dozvolu za kloniranje ljudskog embrioan u medicinske svrhe, devetnaestogodisnji kompjuterski programer Marko Tasic zapanjio je vescu iz Njujorka da je za samo nedelju dana od brucosa postao doktorant na prestiznom Institutu za tehnologiju, smestenom na Menhetnu. Taj status Marko je stekao tako sto je polagao test znanja sa 25 pitanja. Tacno je odgovorio na 24, a za prelazak u stariju grupu studenata bilo je neophodno 10 tacnih odgovora.

Tako je Marko postao najmladji doktorant u istoriji tog fakulteta. Istovremeno je dobio stastus federalnog studenta, ali postao i najcuvaniji mladi naucnik u Americi. Clan je Udruzenja americkih elektronicara i clan Mense za koju se kvalifikovao sa preko 150 koeficienta inteligencije.

Fakultet ga je smestio na Brodveju, u hotelu sa cetiri zvezdice "Belnold Rezidenc". Cuvan je kao nacionalno blago. Do njega se tesko stize, mozda i zbog navalice lovaca na talente sa drugih fakulteta, ali i mocnih korporacija. Navalicu prave i starije kolege i profesori koji ne mogu da shavte kako se iz galve resavaju diferencijalne jednacine, integrali, sinusi i kosinusi, ali, i neresevi matematicki problemi nobelovca Djzona Nesa. No, Marko uporno sanja silicijumsku dolinu u Leskovcu, gradu koji je imao sluha da u njemu na vreme otkrije malog genija i dodeli mu pozamasnu stopendiju za put do Amerike i pocetak studija.

- Iako i u Srbiji ima odlicnih fakulteta, ovde sam dosao, pre svega, zbog vecih istrazivackih mogucnosti, zbog boljih uslova studiranja. Namera mi je da pokupim sto vise znanja, da upoznam svet nauke i biznisa i jednog dana, uz pomoc finansijera, napravim u Leskovcu nesto poput americke Silicijumske doline. Tamo ima mnogo mladih i talentovanih mojih vrsnjaka. Planiram da ih sve okupim na jednom mestu i da odatle u svet odlaze nova naucna otkrica - kaze Marko, koji je sve svoje radove zavestao kao legat leskovackoj opstini.

Da li ce ovaj mladi naucnik, koga vec porede sa Bilom Gejtsom i Nikolom Teslom, biti istog misljenja i raspolozenja posle pet do set godina, kada prodje pocetna nostalgija, ostaje da se vidi.

Marko Tasic je u Ameriku stigao sa brojnim nagradama i priznanjima, ali i sa nekoliko revolucionarnih pronalazaka u oblasti kompjutreske informatike, medju kojima se posebno izdvaja program za brzo iscitavanje grafika i program za kompresiju video fajlova "Fast video net". Njime je moguce, na jednom CD, smestiti na primer sav knizni fond Gradske biblioteke Beograda, ili kako Marko kaze, knjige poredjane na dva fudblaska terena. Rec je o programu koji nije nalik ni na jedan dosada poznati u toj oblasti. Moguce je skinuti ga sa interneta, mada jos nije patentiran.

- Ne bojim se kradje, jer je taj program veoma komplikovan, a ja sve podatke drzim u glavi – kaze on.

Markov uspeh je, izgleda, dosao kao nesto sasvim prirodno i ocekivano i za njega i za njegovu porodicu: majku Snezanu, oca Dragana, godinu dana mladjeg brata Milana i dedu Rada.

- Mozda ce ovo nekome zvucati neverovatno, ali ja sam znala da on poseduje veoma visoku intelegenciju jos dok je bio beba. Kompjuterom je poceo da se bavi sa pet godina, a u desetoj je napravio robot za skupljanje mrvica po stolu i podu. Hteo je da olaksa posao baki koja se stalno zalila na bol u rukama. Robot je dugo funkcionisao, a meni je sada zao sto ga nisam sacuvala – prica Snezana, koja pokazuje deo Markovih, ali i Milanovih diploma, okacenih na zidovima ukusno namestene porodicne kuce u leskovackom naselju Anciki.

– Marko nije samo zaljubljenik u kompjutere. Sa Milanom se bave muzikom, kompunuju, a bili su angazovani i u radio klubu. Marko se interesovao i za avione. Tek kada je posao za Ameriku priznao je da je vise puta leteo helikopterom bez naseg znanja. Nije, kako bi se moglo pomisliti, ni usamljenik. Ima veliko drustvo, za koje uvek nalazi vremena, a devojcice voli vise od hleba. Sve on to postize tako sto spava po tri do cetiri sata dnevno. Kaze da mu je toliko dovoljno – nastavlja majka Slavica, dok prebira po albumima sa fotografijama.

I deda Rade, koji ljubi Markovu sliku, znao je da ce njegov unuk, "srce dedino", biti genije, a otac Dragan deo "krivice" preuzima na sebe.

– Mozda je moja greska sto sam mu na pitanje zasto je lisce zeleno pricao o procesu fotosinteze, ali on je to trazio od mene – kao da se pravda Dragan koji je, cini se, odlicno upucen u tajne naucnog rada starijeg sina.

Retki su, medjutim, prosvetni radnica koji su na vreme uocili Markove natprosecne sposobnosti. Jedna od njih je razredni staresina Jasminka Milosavljevic, profesor elektrotehnickih predmeta u srednjoj Elektrotehnickoj skoli, gde je Marko diplomirao.

- Marka sam prvi put videla i cula dok sam cekala na autobuskoj stanici, bolje receno, prisluskivala sam njegov razgovor sa jednim drugom. Pricao je o nekom problemu iz moje oblasti. Bila sam zapanjena njegovim obrazovanjem. Nekoliko meseci kasnije videla sam ga u svom razredu. Bila sam presrecna. Vredno je i marljivo radio, ali je bio suvise skroman. Nije hteo da se eksponira, a drugovima je pomagao samo kada su oni to trazili – veli Jasminka.

Marko je u Ameriku otputovao 17. avgusta. Teskoce privikavanja su vec iza njega, ali on i dalje sanja Leskovac i, ponajvise, leskovacku kuhinju. Devojke u Njujorku su lepe, kaze, ali su Leskovcanke, smatra (mozda pod uticajem nostalgije), najlepse na svetu.


ODBIO DA FOND ZA STIPENDIRANJE TALENATA NOSI NJEGOVO IME

Leskovackim vlastima Marko Tasic sugerisao je da uz pomoc medjunarodne organizacije UNDP otvore fond za stipendiranje mladih talenata, ali je, istovremeno odbio predlog da se taj fond nazove njegovim imenom. Marko je jedan od kandidata za oktobrasku nagradu opstine Leskovac.


USLOVI DIKTIRAJU POVRATAK

I geneticar Miodrag Stojkovic, koji sa svojom ekipom u Engleskoj radi na projektu kloniranja ljudskog embriona, razmislja o povratku u Srbiju.

- Vratio bih se odmah kad bih imao uslove za rad kao sto ih imam ovde. Ja mislim da to nije nemoguce. Ako su neki ljudi u Srbiji u mogucnosti da stvore privatne univerzitete, ne vidim onda razlog zasto ne mogu svetski naucnici, poreklom iz Srbije, da se vrate kuci i znanje prenesu svojim ljudima – kaze cetrdesetogodisnji naucnik.

Stojkovic je cuo za Marka Tasica:
- Cuo sam da je mladi kompjuterski genije. S jeden strane lepo je sto je u Americi, jer to pomaze njegovom daljem razvoju i obrazovanju, s druge strane Srbija je toliko ulozila u njegovo skolovanje da bi bilo, zaista, steta da ga izgubimo. Svi mi, koji smo otisli iz Srbije, vratili bismo se kuci kada ne bi bilo straha u podsvesti da necemo imati ono sto imamo ovde. Poredjenje uslova je jedino sto nas plasi da se vratimo kuci – kaze Stojkovic na srpskom, sa akcentom karakteristicnim za Srbe koji u inostrastvu malo komuniciraju sa svojim zemljacima.

- Na poslu govorim engleski, u kuci nemacki, a sanjam, iskljucivo, na leskovackom – smeje se ovaj geneticar svetskog glasa koji je pre deset godina otisao iz Leskovca put Nemacke, a odatle u univerzitetski grad Njukasl u Engleskoj.

Marija Jović
[ vindic8or @ 18.10.2004. 16:04 ] @
Citat:
za samo nedelju dana od brucosa postao doktorant na prestiznom Institutu za tehnologiju, smestenom na Menhetnu. Taj status Marko je stekao tako sto je polagao test znanja sa 25 pitanja. Tacno je odgovorio na 24, a za prelazak u stariju grupu studenata bilo je neophodno 10 tacnih odgovora.



znaci za prelazak sa maturanta srednje skole, koja nema nostrifikaciju na ovakvim skolama (samo za undergrad upis se obicno polazu SAT, TOEFL ili IELTS, i dodatni strucni ispiti)... na doktoranta je potrebno odgovoriti na samo 25 pitanja?
ok, ali anyone in the know, knows that nema skole u kojoj je *prelazna* (6 na domacim faxovima, 2- u srednjim skolama) ocena ispod 50% tacnih odgovora, a kamoli dobijanje doktorskog statusa :)
[ Marko_L @ 18.10.2004. 17:22 ] @
Citat:
Njime je moguce, na jednom CD, smestiti na primer sav knizni fond Gradske biblioteke Beograda, ili kako Marko kaze, knjige poredjane na dva fudblaska terena. Rec je o programu koji nije nalik ni na jedan dosada poznati u toj oblasti. Moguce je skinuti ga sa interneta, mada jos nije patentiran.

O_o
Onda mora da je dobro skriven negde na internetu ?
[ su27killer @ 18.10.2004. 18:16 ] @
http://www.srpskadijaspora.co.yu/zemlje/pisma/020424_1.asp

(ako ovaj gore link ne radi)

http://66.102.9.104/search?q=c...sp+%22marko+tasic%22&hl=en



Ko kaze da Marko ne voli zene?!?

A tu se vidi "skola" koju je on zavrsio, umjesto nju da srede ( a sa 100K mogli su da je naprave kao novu), oni su sebi stavili pare u dzep, uz njegovu pomoc naravno.

http://groups.google.com/group...mp;scoring=d&q=marko+tasic

A Italijani se cude kako je to kod nas moguce a kod njih nije, pa ovo je bogata drzava naravno, sta je to 100K, 40-godisnja plata profesora, sitnica.
[ bkaradzic @ 18.10.2004. 18:44 ] @
Citat:
secret:
SILICIJUMSKE DOLINE

Svedok jedino može da se pohvali lektorom. Politika, B92, Blic i lektori drugih medija su propustili da isprave "silikonska" u "silicijumska". Ostatak je copy&paste novinarstvo. ;)

A svako ko poveruje u Silicijumsku Dolinu u Leskovcu, trebao bi da odloži kesu sa lepkom i počne da udiše čist vazduh. :)

Branimir
[ weB_KiLeR @ 18.10.2004. 22:06 ] @
Citat:
secret:
Kompjuterom je poceo da se bavi sa pet godina, a u desetoj je napravio robot za skupljanje mrvica po stolu i podu. Hteo je da olaksa posao baki koja se stalno zalila na bol u rukama. Robot je dugo funkcionisao, a meni je sada zao sto ga nisam sacuvala – prica Snezana, koja pokazuje deo Markovih, ali i Milanovih diploma, okacenih na zidovima ukusno namestene porodicne kuce u leskovackom naselju Anciki.


Znaci ovo je najjace ubedljivo hahaha, da sa 5 godina je programirao a sa 10 "pravio" robote, mislim kakva je ovo lakrdija?!
[ mucky @ 19.10.2004. 10:15 ] @
Sa http://www.roomsearch.com:
"The Belnord is a quaint boutique property designed for the thrifty
traveler. One of Manhattan"s most economical stays you will enjoy many
of the amenities of higher priced hotels."

Inace, hotel je na tom sajtu oznacen jednom (ciframa: 1) zvezdicom :)

Bas me interesuje, zasto nasim medijima treba ovakvo besomucno i
uporno laganje...
Osecam se kao onaj zmaj iz vica "Jebote, gde ja to zivim" heheh
--
Visit my photolog at http://www.fotolog.net/mucky
[ sudyxor @ 19.10.2004. 11:34 ] @
Ah, eto ga nas John Nash... Ako nista drugo, dobra je prica za film (takodje po ugledu na Beautiful Mind)
[ srdjandakic @ 19.10.2004. 22:43 ] @
Citat:

A svako ko poveruje u Silicijumsku Dolinu u Leskovcu, trebao bi da odloži kesu sa lepkom i počne da udiše čist vazduh. :)


Vec prave TFT monitore u Arilju...
U Severnoj Koreji nemaju leba da jedu, a mogu da dobace raketicom do tebe...

Svasta je moguce ;)
[ Ivan Dimkovic @ 19.10.2004. 22:45 ] @
Citat:

Vec prave TFT monitore u Arilju...


I ni jedan TFT monitor u silicijumskoj dolini :)
[ Pharos @ 19.10.2004. 23:07 ] @
Citat:
weB_KiLeR: Znaci ovo je najjace ubedljivo hahaha, da sa 5 godina je programirao a sa 10 "pravio" robote, mislim kakva je ovo lakrdija?!


Ovo bolje da nisu napisali. Pa sa 5 godina ne znaš ni da čitaš i pišeš, a dečko već pravi programe. Mada ne kažu da se bavio programiranjem, nego da se bavio kompjuterima. U to vreme kod nas ne znam da li je izašao 286. Mislim da se kod nas tada koristio Comodore64 ali možda se i varam. A kako je napravio robota???
Pa ovo je gore nego NL-PRO group
[ BrE.niple @ 19.10.2004. 23:15 ] @
Kad porastem zeleo bih da budem Marko Tasic -_-;; a dok josh ne porastem da pravim robote sa 10 leta.

Kakve lagarije, pa ne mogu da verujem, verovatno su i novine lepo placene, tj. glavni urednici istih, pa se ovo provlaci svuda, sve je placena prica tj. reklama.
[ BytEfLUSh @ 20.10.2004. 01:03 ] @
Ehm, nije tačno da ne znaš da čitaš i pišeš sa 5 god. Neću da branim Marka, ali eto ja sam sa 6 god. pravio neke jednostavne programe u BASIC-u. Znači, nije nemoguće.

Mada, ono za robota........ preterivanje....
[ bkaradzic @ 20.10.2004. 01:35 ] @
Citat:
srdjandakic: Vec prave TFT monitore u Arilju...

Sklapaju... ;)
Citat:
srdjandakic:
U Severnoj Koreji nemaju leba da jedu, a mogu da dobace raketicom do tebe...
Svasta je moguce ;)

Dale, duvaš lepak za tapete... :D

Branimir
[ dragon @ 20.10.2004. 08:07 ] @
Dajte taj test, 'ocu i ja da probam, ko zna ;)

Pozdrav
[ Marko_L @ 20.10.2004. 16:50 ] @
A možda je rešavao one testove za plavuše, kao što su:




[ srdjandakic @ 20.10.2004. 21:16 ] @
Citat:
bkaradzic: Dale, duvaš lepak za tapete... :D


Ko proba "Tigar" ne prelazi na drugo... ;)

A i to je Pirot (www.tigar.com) sto je vrlo blizu spomenute silicujumske doline ;)
[ momsab @ 22.10.2004. 21:53 ] @
Politika se definitivno srozala. Ništa ne objaviše u vezi Marka posle mog e-pisma. Čisto sumnjam da su pogledali ono što sam im predložio da pogledaju.

Ko li je sledeći "genijalac"?
[ rikelme @ 07.11.2004. 15:57 ] @
Pa ljudi, na New York Institute of Technology uopste ni ne postoje doktorske studije: http://www.nyit.edu/
Academics
List of majors

Verujem ja da je on pametan i natprosecno inteligentan, ali ocigledno da je cela prica previse naduvana.
Posto sam Leskovcanin, recicu vam jednu Leskovacku izreku: " Kad u Leskovac prdnes kod bolnicu, na zeleznicku stanicu se prica da si se usrao".
Tako i ovo.
Dalja prica je suvisna.
[ rikelme @ 07.11.2004. 22:10 ] @
Borise, ti si kralj!
Nemam stvarno nista vise da dodam.
Sve si rekao
[ djordje @ 07.11.2004. 22:37 ] @
Citat:
Kako da koristim DirectX ili OpenGL (koji je laksi) ?


Vrlo ambiciozan decko, nema sta.
[ Riblja corba @ 08.11.2004. 15:18 ] @
Ljudi ne budimo ljubomorni...Decko je imao srece i iskoristio to...
Svi smo geniji,jedinstveni...


SAMO je imao srece.................................

Rodi se dete i cim je izaslo iz majcinog stomaka kaze doktorima:
o Dajte mi racunar, moram da pisem neke programe!
Vide doktori da je dete prepametno i skinu mu pola mozga. Probudi se
dijete s pola mozga i kaze doktorima:
o Dajte mi digitron, moram nesto izracunati!
Vide doktori da je dete i dalje pametno, pa mu izvade i onu drugu
polovinu mozga. Probudi se dete bez mozga i kaze doktorima:
o Sta je, sta me gledate, pi...?! Vadite licne karte!
[ su27killer @ 15.11.2004. 17:35 ] @
Sta bi sa svim ovim?!?

Cudi me da racunarski casopisi nisu ovo malo prokomentarisali...
[ ghost2k3 @ 15.11.2004. 17:59 ] @
Mislim da sam video negde u sk ili pcpress.
[ JimRainor @ 17.11.2004. 16:19 ] @
"Gradjanski List" je u danasnjem broju opisao Marka kao zesceg prevaranta. Cak su pustili neke citate sa ES-a kao dokazni materijal (onaj njegov razgovor sa samim sobom) i kako ste ga raskrinkali. O ES-u se opet prica...
[ Mihailo @ 17.11.2004. 16:23 ] @
Bilo bi dobro ako možeš da skeniraš to?
[ su27killer @ 18.11.2004. 11:09 ] @
U SKu nije sigurno a PCPress sam prelistao i nisam nasao nista.
[ Mihailo @ 18.11.2004. 12:00 ] @


Izvor: Građanski list

thx to: bkaradzic
[ strba @ 18.11.2004. 12:26 ] @
Suma svega ovde napisanog. Odlican tekst........... :))
[ Gojko Vujovic @ 18.11.2004. 12:34 ] @
http://web.archive.org/web/200...kotasic.port5.com/projects.htm

Citat:
Trenutna verzija je v2.0 i koristi UnderLine graficki engine v2.0 koji omogucava da na sporijim racunarima dobijate maximalne perormanse programa uz najminimalnije opterecenosti procesora i nepotrbnog zauzeca memorije. Cilj poboljsanja narednih verzija programa je sto manja hardwerska zahtevnost kao i brzina izvrsavanja samog software-a.

FVN je kompresija koja omogucava da na sporim internet vezama (kao sto su u S&CG oko 3.5kB/s) reprodukujemo video zapis. Koristi UnderSMI (SqrMatrixIllusion) engine koji koristi mane i iluzije.

Omoguci ce da se i na sporim racumarima izvrsavaju veoma komplexsne i zahtevne graficke applikacije, igrice i CAD-ovi. Najmanje 10 mana oka bice iskoriscene, kao i par funkcija za brzo i iscrtavanje.

FM tjuner za PC koji se "kaci" na USB i paralell port, u okviru svog diplomskog rada.

CMM kompresija ce promeniti i potucu sve standarde i rekorde. Realizovana od strane Marka Tasica::markotasic (18) i Milana Kocica::kocka (18).
[ Gojko Vujovic @ 18.11.2004. 12:35 ] @
Manifest Marka Tasica
http://web.archive.org/web/200...markotasic.port5.com/about.htm

Citat:

Moje ime je Marko Tasic (codename: markotasic). Pocetkom 3. mileniuma poceo sam se baviti razvijanjem algoritama za kompresiju podataka, opredeleio sam se za kompresiju sa gubicima, kao sto je kompresija grafike i zvuka. Celu jednu godinu sam razvijao algoritam na osnovu postojecih tvrdnji I predpostavki. Na taj nacin vrlo `je tesko stvoriti nesto novo. Pa sam se odlucio za novi pocetak. Pocetak je doneo u pocetku neke nove predpostavke I bio je kao I svaki drugi pocetak vrlo tezak. Danonocno sam razijao taj algoritam I nisam dobijao zadovoljavajuce rezultate. Medjutim, jednog prelepog I toplog jutra u maju 2003. probudio sam se na neoubicajen nacin, iako je sve oko mene izgledalo tako normalno, seo sam za svoj racunar I poceo da shvatam stvari na nacin, kojim do tada nisam shvatao, ceo dan mi je prolazio tako sporo a ja sam dobijao fantasticne rezultate. I tada se rodio FVN (skraceno od Fast Video Net). Kompresija slike je isla do neverovatnih 200 puta u odnosu na original. Iste nedelje rodio se I algoritam za brzo iscrtavanje grafike (3D) bez koriscenja DirecX-a I OpenGL-a. Kako bih dokazao njegove sposobnosti krenuo sam da projektujem program (samo GUI), koji je radio na bazi UnderLine engine-a. Ogromne mape koje su imale milione segmenata izvrsalale su se u delicu sekunde. Bez ikakvih poteskoca, posto sam objavio ovaj rad na svom sajtu nakon samo 7 dana doziveo je preko 1500 downlodovanja. Pozvan sam u naucnoj emsiji POLAROTOR na 3K RTS-a. Nakon tog datuma sve se kretalo strmoglvim koracima sa neverovatnim podacima na osnovu kojih sam napokon mogao dati statistiku buducih dogadjaja. Medjutim sva moja ocekivanja su se mnogo pre obistinila I donela mi zadovoljstvo I veru koju do tada nisam okusio, a koja je sve vreme bila ispred mene. Pa se tako sve do novembra 2003. islo po “propisu”, medjutim stvari su se sada opet preokrenule I pocele odvijati neverovatnom brzinom kojom je moj mozak jurio nova dostignuca. Rodio se potomak FVN-a, MKC. Bila je to kompresija koja je isla do neverovatnih 8000 puta, I bila je prvenstveno namenjena staticnom slikama I zvuku. Nakon nekoliko dana sam dobio I e-mail od od ESWC kojim sam bio pozvan u Kelnu od 5. do 12 decembra, a na konferenciji od 8. do 9. decembra, medju 150 najboljih programera sveta. Sada kada sam postigao ono sto je bio moj najveci cilj moram postaviti veci a to je da sluzim narodu sirom sveta, tako sto cu se truditi iz sve snage da postinem ne dohvatljivo da osvojim neosvojive vrhove u kompjuterskoj tehnici I na taj nacin olaksati ljudima sirom planete rad na racunarima.
[ su27killer @ 18.11.2004. 12:45 ] @
Neko ovako nepismen da mi olaksa rad na racunaru?!?

Pa i jeste, nakon ovako dobrog smijeha dosta mi je lakse :))))
[ vindic8or @ 18.11.2004. 17:32 ] @
dobar text :) steta sto su novine malog tiraza tho :(
drago mi je da sam podstakao pisanje istog :)
[ BytEfLUSh @ 18.11.2004. 18:02 ] @
Whoa, odličan tekst.... Jednom da i novine napišu nešto pametno :)

Marko Tasić postaje naš novi Žarko, i mislim da je tema zaslužila da bude HARDTOP!
[ ghost2k3 @ 18.11.2004. 19:13 ] @
Da ovde nema nekih agenata? Sta su (ste) iskopali i skupli o Zaretu i Marku, zavidili bi vam i privatni detektivi.
[ fop @ 18.11.2004. 19:39 ] @
konačno i mene neko da citira u novinama... :)

jedna ispravka: ono "...EXE fajl od JAVA klasa..." nije demo verzija programa za kompresiju. to je drugi markov "izum"...
[ su27killer @ 19.11.2004. 16:38 ] @
Tuzi ih zbog povrede autorskih prava :)))
[ mrkidivx @ 19.11.2004. 19:40 ] @
He he, elitesecurity me podseća na emisiju mythbusters na diskaveriju.
Još jedan mit je srušen.
[ Corey @ 25.11.2004. 20:19 ] @
Znaci like je izradio sve.To nam je Srbima u krvi.
[ m4rk0 @ 01.12.2004. 21:17 ] @
Sve sve, ali da nije skrio IP.... e stvarno. I on genije (ccc). Blamaza i prevara veka.
Strasno.
[ mrkidivx @ 02.12.2004. 14:18 ] @
Pa sad 'ebiga nije još došao do te lekcije.
Previše je zauzet 'programiranjem'.
[ Mister Big Time @ 04.12.2004. 02:39 ] @
Neverovatno je bilo citati pocetak teme i sada kraj Od ushicenja do razocarenja je mala granica

Dakle ne mogu da verujem.....

[ ssb @ 09.12.2004. 01:10 ] @
Ma kakav bre genije :)
znam ovog genija i kad je posao u srednju skolu skoro da nije znao da upali komp. :)
a sad odjednom genije
mozda zna matematiku nesto
a ostalo mogu da pisu (lazu) novine

Poz
[ Marko_L @ 09.12.2004. 19:14 ] @
Citat:
Ajd' neka mi neko posalje na e-mail sta je dosad u svom zivotu napravio i ja cu mu pomoci da zaradi pare.

Onaj ko je napravio nešto u životu, mislim da mu tvoja pomoć baš i nije potrebna.I zaista, koja je poenta tvog posta ? Hoćeš da kažeš da svako ko otkrije prevaru, mora da bude uspešan u životu, da bi to otkrivanje bilo validno.Znaš šta, prevara je prevara, ko god da je otkrije i stvarno ne vidim razlog da se neko tebi preko mejla pravda zbog toga.
[ strba @ 09.12.2004. 23:08 ] @
Svima koji brane Marka pitanje: Zasto se Marko nije suprotstavio, izneo svoje misljenje i odgovorio na neka pitanja na ovom forumu? Cini mi se da mu niko ovde nista nije lose rekao pre te strucne diskusije i njegovog loseg ponasanja.

POzdrav


p.s Dajte momci lakse malo. Nemojte da se ovako intresantna tema zakljucava. Samo argumentovano.

[ commissar @ 14.12.2004. 14:21 ] @
Pre mesec , mesec i po dana sam u jednom kaficu u Valjevu , slusao o ovom srpskom vunderkindu . Posto izuzetno retko citam novine , nisam znao o cemu se zapravo radi , slusao sam pazljivo . Lik je pricao o nadarenom klincu iz Leskovca koji je upisao postdipomske studije na prestiznom univrzitetu (mislim da je cak i pomenuo i na kom ali se ne secam) i sve je lepo zvucalo do momenta kad sam cuo kako . Od 20 pitanja , treba tacno odgovoriti na 3 da bi mogao da upises studije . Nas genije je odgovorio tacno na 19 pitanja , usavsi tako u anale , jer pre njega samo je jedan kandidat imao tako dobar rezultat (i taj je neko zvucno ime ali sad se vise ne secam ko) . Valjevci su skloni preterivanju , to znam , ali ovo je stvarno previse . Najstrasnije je to sto (kako sad vidim) lik koji je to pricao , ne samo da ni on ne cita novine , vec ih ne cita ni taj od koga je on tu vest cuo , kao ni petnaest prethodnih "glasnika" , a kad stignemo do prvog mozemo da pretpostavimo da je taj ipak proctiao nesto (naslov i onih nekoliko recenica u podnaslovu) . Svi znamo kako se usmena predanja prenose .........
Ovaj topic sam primetio odavno , ali sad ga prvi put gledam . Naslov je dosta podescao na Zareta , mozda ga zato nisam do sada pratio . Pogledao sam zatim i strucnu raspravu na temu Markovog izuma i vidim da je posle nekoliko konkretnih pitanja , koja ga mogu opovrgnuti , Markov odgovor izostao .... To valjda govori o kredibilitetu mladog pogramera . Voleo bih da smo svi mi koji smo sumnjicavi prema Marku u velikoj zabludi , zaista bih voleo da je Marko nobelovac u najavi , ali svi su izgledi da nije tako , i da je i on vidjen za gostovanje kod Vanje Bulica .
[ shumar @ 14.12.2004. 17:53 ] @
Covek je 100% lazov i lopov. Ripper je josh davne 2000. godine napravio taj algoritam za kompresiju! Josh ga imam na CDu, sve komplet sa sourceom i kompajliranim binary-ima (konzolna aplikacija)! Ripper je tad bio 2 razred srednje!
[ su27killer @ 15.12.2004. 11:29 ] @
Opa ima nas Zabjelcana svudje pa to je zvek :))
[ bkaradzic @ 22.12.2004. 18:20 ] @
http://www.danas.co.yu/20041222/dijalog1.html#4
Citat:
Hoće li se otvoriti prostor našim mladim talentima

Genije u Njujorku / Milun J. Babić

Doživeli smo, nedavno, da na prvim stranicama najtiražnijih tabloida osvanu naslovi tipa "Genije iz Leskovca",..., "Genije ponovo u Leskovcu".

Takvih naslova ispisanih velikim masnim slovima nije bilo, najmanje, dvadeset godina. Prve stranice domaćih tabloida, još od osamdesetih, punili su "proroci" i "vidovnjaci", "politika" i političari, istorija i istoriografi, estrada i estradni umetnici, afere i "afere", kriminalci i "kriminalci", "patrioti" i "domaći izdajnici", "demokrate" i "snage zla", "uštve", "gulje", glad, smrt i ne znam šta sve još!

O snazi uma, njegovim moćima i šansama koje može da stvori, pisalo se samo ponekad uoči izbora, i to stereotipno! Ali nikad na prvoj strani! O mladima, nauci, istraživanju, školi - pisalo se, takođe, retko. Činilo se samo onda kada je nekom iz vlasti bilo potrebno da, bar, za trenutak provetriti naš provincijalni ambijent. Ili, prilikom štrajkova i protesta kojima su studenti, škole i unverziteti pokušavali da skrenu pažnju na svoj krajnje ponižavajući položaj u društvu.

Šta je uticalo na to da "Genije iz Leskovca" zasvetli sa prvih stranica naših tabloida? Jesu li urednici na neki način bili došli do saznanja da su se čitaoci zasitili obnaženih "umetnica"? Ili su, možda, i njihovi stomaci počeli da odbijaju proizvode raznih kvazipolitičkih debeovskih, tajkunskih i drugih kuhinja?

Nije mi jasno zašto su gloduri naših tabloida tada poverovali da će čitaoci naviknuti na jednu vrstu "hrane za glavu" sa znatiželjom prihvatiti "prekoredno" školsko napredovanje jednog našeg mladog čoveka? Zašto su pomislili da će građani, bez propratne "misterioznosti" i/ili sumnjičenja, uvažiti uspeh mladog Leskovčanina. I to uspeh u školskom sistemu koji, kao što smo videli, omogućuje da se bez završenog fakulteta, i bez magistrature, i bez "naučnih radova objavljenih u zemlji i inostranstvu", i bez dodatnog ocenjivanja "naučne podobnosti", stekne pravo na upis doktorskih studija. Da ne potenciram da je to bilo učinjeno na osnovu "samo" jednog ispita i odgovorenih 24 od 25 pitanja! Otkud im je bila "hrabrost" da naučno-nastavnu instituciju u kojoj je sve to moguće, nazovu prestižnom?! Šta je, najednom, bio povod da u svojim novinama iskažu poverenje u veliki renome Instituta za tehnologiju u Njujorku, za koji većina naših građana, najverovatnije, do tada nije čula.

Zašto su baš tada, kako to sudije kažu, urednici naših tabloida "poklonili veru" Americi? A, moža, je bitnije - zašto, uglavnom, tako postupaju samo onda kada nas Evropljani i Amerikanci hvale i uvažavaju, a nikada - kada kritički govore o našim "političkim" i drugim budalaštinama?!

Kako objasniti nemale političke otpore nastojanjima da se naš obrazovni sistem, bar malo, "upari" sa evropskim i američkim, i bezrezervno prihvatanje šansi i prava koja jedan američki institut pruža svakom, pa i našem mladom nadarenom leskovačkom srednjoškolcu? Jer, da se tako nešto desilo na nekom našem univerzitetu, svi bi bili od strane "branilaca tradicije našeg visokog školstva" javno popljuvani! I profesori, i mladi genijalac ne bi mogli da se operu dok god su živi oni koji su bili savremenici takvom "blamu"!

Ali nejasno mi je zašto se velike stvari našim ljudima dešavaju samo u inostranstvu? Da li to "Zapad" hoće da nam pokaže da smo vredni i bogati intelektualnim resursima za kojima ceo svet vapi, i da imamo šansi da se kao društvena zajednica menjamo na bolje? Ili mu je možda namera da podsticajno pirne u naš, i onako prenapumpani ego, pa da nas, zbog toga što nam "prsluk puca" za sve oko nas "jer smo od svih bolji", "podmuklo" navede na nova nadvikivanja, sunovrate, "kopanje" sopstvenih utroba, i šta sve znam drugo?

Jesu li, možda, u pitanju staračke grbine i sebičluk naše već sada zabrinjavajuće ostarale nacije?

Zbog toga što, možda, predstavljaju dolazak pravih uzgonsko-razvojnih "medijskih toplih liftova", smatram da treba snažno podržati naslove tipa "Genije iz Leskovca",..., "Genije ponovo u Leskovcu", koji su nedavno zauzeli prve stranice domaćih tabloida, i da se treba radovati svakom socrealistički neklišeiranom članku o postignućima pregaoca. Posebno onih mladih!

Autor je univerzitetski profesor i predsednik Saveta Liberala Srbije



No comment... ;)
[ BytEfLUSh @ 22.12.2004. 18:29 ] @
A ja sam mislio da "Danas" nešto čak i vredi. Izgleda da sam pogrešio.

Strašno.
[ commissar @ 23.12.2004. 03:15 ] @
Ovaj novinski clanak opako smrdi ..... Meni se cini da glavna tema zapravo nije Marko (ni njegova genijalnost) vec zastareli sistem obrazovanja u nas . U ovom tekstu , Marko je samo "nisan" kroz koji se gleda nase skosltvo . Tesi me misao da nisan nije bas vrhunski (cak naprotiv) , valjda nece biti ni pogodaka ..... Mislim da je nas skolski sistem sasvim OK , ceo ES forum ide u prilog mojoj tvrdnji , pogledajte samo nekoliko profila ljudi koji imaju veci broj postova , svi su aktivni na najraznoraznijim forumima koji nemaju (uvek) veze jedni sa drugima . Hocu da kazem da nase skolstvo jeste mozda zastarelo , ali ne pravi od nas tzv. fah-idiote , nego ljude sa dosta sirokim obrazovanjem i velikom lepezom interesovanja .
Zanimljivo je takodje da je autor teksta predsednik Saveta Liberala Srbije . Ova sekta , pardon , stranka je nastala u Valjevu . Ako biste pitali bilo kog Valjevca da Vam isprica nesto o dobronamernosti ove interesne grupe ljudi sumnjivog morala , on bi Vam bez sumnje rekao da niste normalni .
[ Ivan Dimkovic @ 23.12.2004. 09:16 ] @
@commisar:

Opet, isti odgovor kao i na temi o skolstvu -

Citat:

ceo ES forum ide u prilog mojoj tvrdnji , pogledajte samo nekoliko profila ljudi koji imaju veci broj postova , svi su aktivni na najraznoraznijim forumima koji nemaju (uvek) veze jedni sa drugima .


ES forum predstavlja deo procenta stanovnistva - ukupan broj clanova je oko 0.5%, dok je verovatno broj aktivnih clanova mala frakcija jednog promila - to nije nikakav reprezentativni uzorak za pravljenje teorija o obrazovanju ljudi - pogotovu sto su ljudi koji imaju pristup internetu u onom gornjem delu po obavestenosti i sl..

Sto se clanka u Danas-u tice - jasno je da mnogi koriste vrlo jeftinu zamenu teza "ako imamo genije - znaci da nam je obrazovni sistem dobar" - sto je glupost, svaka zemlja ima i genijalce i nobelovce (uzgred, ni tu nismo bas najsjajniji)- ali ono sto je bitnije je kvalitet proseka - a kvalitet proseka mozete videti u nekom kaficu, kafani i kladionici, u autobusu, na obicnom poslu - a ne na takmicenju iz informatike.

Steta sto osoba koja je pisala clanak pojma nema o cemu govori, i o kakvom "geniju" prica - sto je zapravo i odlika i politicara a boga mi i proseka u Srbiji - mnogo price o svemu, malo rezultata, slaba primena "obavestenosti" u praksi.

Dodati malo "zapada" malo "srpstva" i lokal patriotizma i dobija se fin opijat koji se guta sa dnevnom dozom spanskih serija i Cece radi opste utrnulosti i efekta "ne moze nam niko nistaaa". Uostalom, idu izbori... neki, ko ce vise da popamti i koji.

[ weB_KiLeR @ 23.12.2004. 11:21 ] @
Ivane mogao bi ti u novinare posto si se izvestio ;)))

Btw sto se tice teme, u svakim novinama imate budala, pa i u ovim.
Ipak to je super stvar, skrenuti javnosti paznju sa njihovog zivota i velicati Srbiju do nebesa, sa kvazi genijima...
Mi se jos hvalimo Nikolom Teslom i Pupinom koji su americki naucnici...

[Ovu poruku je menjao weB_KiLeR dana 23.12.2004. u 23:31 GMT+1]
[ commissar @ 23.12.2004. 19:33 ] @
Dimkovicu , moj nick ima 2 slova S (a ne jedno kao sto si ti napisao) .......
[ bkaradzic @ 23.12.2004. 21:30 ] @
Citat:
weB_KiLeR: u svakim novinama imate budala, pa i u ovim.

Citat:
Autor je univerzitetski profesor i predsednik Saveta Liberala Srbije

Ovaj put novinari su outsource-ovali budalu... ;)
[ Ivan Dimkovic @ 23.12.2004. 21:41 ] @
Sorry commissar, nije bilo namerno...
[ commissar @ 24.12.2004. 01:12 ] @
Znam da nije ...
[ SpellCaster @ 24.12.2004. 13:54 ] @
Meni je majka poturila pod nos clanak o Marku Tasicu u kojima je on isao u Keln pre ~ godinu dana (nazalost politikin - jos jedan mit je srusen). Ja takve gluposti filtiraram (prica o kompresiji 100:1 je prelila kap) i samo odmahnuo. Marko je btw moj vrsnjak, i to je trebalo da sluzi meni kao primer kako treba u zivotu.... tuzno.... volim majku ko majku ali budimo realni zahvaljujuci njoj i njoj slicnima ovake stvari drze vodu jer se radi njih i pisu... kladim se da nisam jedini kome je majka ili otac poturila/o taj clanak kao primer "kako treba". stvarno tuzno.... barem je jos jedan prevarant raskrinkan a [es] dobio jos jedan plusic ili cak zvezdicu.

Bili bi ste iznenadjeni koliko ljudi ne zele da veruju to sto sam pricao, pogotovo kada sam citiriao [es]. Valda ako dobiju novine (GS a nikako politiku, kurir ili NE DAJ BOZE NIKOME Blic) pod nos ce da shvate poentu...

ziveo [es], dole prevaranti.....
[ Mishkin @ 06.01.2005. 00:52 ] @
svi smo mi marko tasic :)
[ Nothingman @ 07.01.2005. 12:12 ] @
Evo tek sada sam video ovu temu i, sa obzirom na to da su neki drugi forumi na [ES] koje pratim pomalo zamrli u poslednje vreme, iscitao sam je od pocetka do kraja(jeste, meni je bas dosadno :)).
Ono sto mi je bilo najzanimljivije od svega je sledece:

Citat:
markotasic on 27.08.2003. wrote:
Kako se mnoze matrice? I sta su one uopste?



Citat:
markotasic on 02.09.2003. wrote:

Naravno da je sve bez objasnjenja "mrtvo" ali evo objasnjenja:

[S]tand slike
1. velicina slike koju smatram optimalnu za nase uslove je 240x180
2. koliko imam blokova 9x9 u njoj:
M=(240x180)/(9x9)=534
3. koliko imam bitova po jednoj 9x9 matrici:
COLOR_1 [Y]:[U]:[V]=[1] : [1/16] : [1/16]
COLOR_2 [Y]:[U]:[V]=[1/16] : [0] : [0]

COLOR_1 ukupno ima 8+4+4=16 bitova
COLOR_2 ukupno ima 4+0+0=4 bitova

COLOR_1 je tacka (0,0) u matrici I nosi originalnu informaciju o luminentnoj vrednosti dok za hrominentne komponente ima upola manju gledano u bitovima.
COLOR_2 je vrednost samo luminentnog signala ali prosecna za sve vrednosti, medjutim ja sam koristio I srednju vrednost prve dve vrednosti, dok za hrominentne nisam uzimao nikakve vec sam koristio vec postojece

Komponente sam definisao kao:
Y=0.3R+0.59G+0.11B za COLOR_1
Y=(0.3R+0.59G+0.11B) / 16 za COLOR_2
U=R/16
V=B/16 (da bi bile pozitivne I male)

E sada sam isparcelisao matricu 9x9 na 3x3 I dobio 9 novih koje sam dalje definisao kao 1 ili 0.Znaci ako je trenutna podmatrica po intezitetu luminentne komponente manja onda bi ta cela matrica bila popunjena 0:
0-0-0
0-0-0
0-0-0

A ukoliko bi bi bila veca onda bi izgledala ovako:
1-0-1
0-1-0
1-0-1

Mesta na kojima se nalazi 1 iscrtava se prva vrednost luminentne komponente, a gde je 0 onda se iscrtava ona sredja vrednost sledecih.
Naglasavam da se iz podmatrica ne uzima nova vrednost za luminentne I hrominentne komponente, vec se koristi ona iz prve podmatrice u prvom redu (ili glavne matrice prva).

N=COLOR_1 + COLOR_2 + 9=16+4+9=29bits (~3.6byte)
UKUPNO=M*N=534*3.6=1922.4 Bytes=1.877 kB

Kao sto vidite ovde nema nikakvih koeficijenata matrice kojima se obradjuje originalna.Evo I prakticnog primera jedne matrice (dodatak).



Znaci ta dva posta su napisana u razmaku od pet dana :)

[ Sundance @ 07.01.2005. 12:29 ] @
Ne trebas bit genijalac da za 5 dana naucis bar osnove linearne algebre :)
[ Nothingman @ 07.01.2005. 16:32 ] @
Nisam ni rekao da trebas ;)
Samo mi je zanimljivo da neko ko iza sebe ima 3-4 godine intezivnog proucavanja algoritama za kompresiju ne zna sta je matrica.
Priznajem da o kompresiji ne znam skoro nista (samo par osnovnih algoritama, a vise me i ne interesuje), ali iz postova koje sam procitao na temi "art of programming" video sam da se matricni zapis dosta koristi u ovoj oblasti.
Sve je to veoma chudno, zamisli da neko ko se bavi 3d programiranjem 4 godine ne zna sta je matrica...mislim to je moguce, ali samo teoretski :)
[ Snoop05 @ 29.01.2005. 17:05 ] @
Ma mozete bre da pisete sta 'ocete, zbog takvih kao sto se vi Srbija je tu gde je sad i gde ce biti. Kad mnogi nasi politicari i strucnjaci nisu hteli da mu pomognu ,a uzgred Marko ima 8 sponzora sumnjam da oni tek tako bacaju pare bezveze ako je prevarant, a ovamo pricaju gde stignu o "odlivu mozgova" pa kad dodje neko sa strane i odvede doticnog u inostranstvo pricaju o brojnim zaverama zapada protiv nas to je neverovatno idiotski ,nacionalisticki. Ne verujte brojnim forumima jer ko zna ko se sve predstavlja kao Marko Tasic i koriste vas da bi njega unistili i smakli.


Ajvar je na zapadu i u Americi poznat kao slovenski brend ,a sljivovica je odnedavno nemacki brend , Nikolu Teslu i Pupina znaju kao Amerikance jer su dobar deo zivota tamo proveli i tamo umrli , ovo znam jer sam nedavno bio u Americi , pa gospodo toliko o nasim strucnjacima ,politicarima i ostalom "elitom" kad vi necete da zastitite svoje drugi to hoce.
[ BytEfLUSh @ 29.01.2005. 17:44 ] @
Zipa lika, ladno još uvek ima onih koji veruju da MT nije prevarant... Ccc... A nije ni pročitao celu temu očigledno...
[ Buum @ 30.01.2005. 01:04 ] @
Hahaha, pa je l' se to NAMA ponovo javio Markić, ovog puta sa novim nickom?

Leskovatchka mutjkalica goes on and on...
[ operic @ 30.01.2005. 01:20 ] @
pa moze neko valjda da ima i drugacije misljenje? ne mora da znaci da je to mare...
[ BytEfLUSh @ 30.01.2005. 02:08 ] @
Pa ako neko ZAISTA ima drugačije mišljenje, a nije u pitanju Marko, onda je taj neko MNOGO naivan (da ne kažem nešto drugo...).
[ Snoop05 @ 30.01.2005. 21:13 ] @
Bravo, decko jel ti zivis u svetu filma "Teorija Zavere", first ja nisam Marko iliti Fiza ja samo poznajem decka jer zivimo u istom kraju odnosno gde je on ziveo, danas je otisao za Njujork posle nekoliko dana odsustva. Zipa ja sam samo procitao sta ste sve o njemu napisali i to je veoma tuzno ,ja sam juce pricao sa njim i on mi je rekao da vec zna da se na brojnim forumima ovde ,a i u inostranstvu pise o njemu svasta , takodje ti isti su ucinili da on uspe i veoma im je zahvalan . Pa ako ja nekome dam 50 dolara da na tom i tom forumu ubaci text (copy/paste) zar ne bi taj neko to uradio ,pa to je samo 4 klika misem verujem da bi i ti to uradio ,sta bas te briga sta pise ti imas 50 dolara i svi su zadovoljni.
Ionako vise o ovome necu da pisem ,vreme ce pokazati ,vazno je da decko napreduje ,a to sta drugi misle to nije vazno, ima on puno drugih stvari oko kojih treba da radi ,a ti i ostali mislite sta hocete
[ BytEfLUSh @ 30.01.2005. 22:04 ] @
A šta će on u New York-u? Da doktorira možda na tom univerzitetu? :)

Inače, mogao sam i da pretpostavim da si neki Markov ortak...
[ Snoop05 @ 31.01.2005. 17:13 ] @
On je tamo asistent , a studira i ekonomiju.
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2005. 17:22 ] @
Citat:

On je tamo asistent , a studira i ekonomiju.


Asistent ?! Koji ne radi na doktoratu ili nije doktorant... vrlo interesantna obrazovna institucija :)

Bez obzira na to kako funkcionise ta institucija - sve to je vrlo pozitivno za njega i ja mu licno zelim puno uspeha u tome, ali u svakom slucaju to nije ni doktorat (kako je pisalo) a ni ekonomija nema puno veze sa revolucionarnom kompresijom (kako je pisalo) - o cemu se zapravo i diskutovalo na ovom topicu ranije, sve u smislu toga kako se javnost dezinformise od strane novinara komsija iz istog mesta, i oko necega pravi hype gde ne bi trebalo da ga bude.

I postedi nas, molim te, prica o ajvaru i majcici Srbiji - kada neko nesto tvrdi, i ako neko drugi ima validne dokaze da je u pitanju lazni iskaz i o tome se diskutuje - to se zove kvalitetna i argumentovana diskusija a ne omalovazavanje ili nesto drugo. Marko je na vreme izasao iz price o kompresiji - koja je i bila povod za celu ovu pricu. A zasto, razmisli sam.
[ veek @ 01.02.2005. 00:56 ] @
Ivane ko o cemu ti o Marko Tasiću. :)

E (tek)sad mi je postalo jasno koja je veza izmedju kompresije i ekonomije. :)
Kad malo bolje ramislim slicnost ipak postoji.

Dosta vise sa Tasicem.
[ Beltrammi @ 19.03.2005. 05:06 ] @
sam naslov teme je groteskan i nije vredan komentara. No, sta ako je on odlican kosarkas ? Hint.: pogledati epizodu Simpsonovih, parodiju na film Deep Impact !
[ tarla @ 22.03.2005. 00:08 ] @
Citat:
Snoop05: On je tamo asistent , a studira i ekonomiju.


svo je to sjajno sve je to bajno.
ja sam bio neopredjeljen vezano za njega. naravno da mi je bilo drago da cujem da je neko nas tako pametan. e onda sam malo bacio oko na elitesecurity i kada su ljudi pokazali dokaze da je prevarant onda sam i ja vidio o cemu se radi. e sad kad se pojavi neko sa 3 poruke, sve 3 na istoj temi i pri tome kaze ljudima koji su ga raskrinkali da zive u "Teoriji zavjere" onda vidim da neki ljudi bas nemaju obraza. Mislim ok ako je oprao pare preko nekih poslanika u opstini koja ga sponzorise i preko ostalih sponzora budala onda njemu plus ali neka sada cuti i neka pusti da pada prasina po sramoti. mozda se za nekih 30 godina vrati kao heroj. Heroj koji je kompresovao nesto u nesto i sve to ekonomski opravdao.
[ Nicolla @ 18.04.2005. 20:01 ] @
ajde tishina...ovde sta valjda da bi lepo prichali a ne da se svadjate...a kad smo kod Markaveoma mi je dobar drug,i sad odrzhavamo kontakt i sve to...


FUCK THE REST,LESKOVAC IS THE BEST
[ `and @ 18.04.2005. 22:37 ] @
Vau ... sada si im odgovorio ... po0z
[ caboom @ 18.04.2005. 23:13 ] @
kada neko vec otkopa ovu temu o marku tasicu, mogao bih bas da prosetam do "instituta za tehnologiju" posto mi je na 200-300m od apartmana i da vidim neko "markovo predavanje". eto zanimacije za dosadne dane u NYC-u.
[ iNCUBUs @ 19.04.2005. 13:44 ] @
obezbedi nam live feed ili makar snimak :D
[ dane100 @ 21.04.2005. 09:28 ] @
da vam kazem ... obadva moja roditelja su doktori , i nema sanse da je za nedelju dana , uspeo da uradi nesto sto se radi minimum 9 godina !!!
[ iNCUBUs @ 22.04.2005. 00:26 ] @
dane, pročitaj celu temu opet...
[ pailhead @ 10.05.2005. 21:25 ] @
Ili one teme sto su navedene u prvim postovima.

Sto se tice Marka, nemogu da verujem da neko moze da dogura do doktorata, ne za nedelju dana, nego i za 3 godine od prvih poruka koje je postovao ovde, ili za godinu dana od c:\my computer\, razlozi su vec navedeni.

Citat:
iNCUBUs: obezbedi nam live feed ili makar snimak


u 240x180
[ vekica @ 16.05.2005. 13:26 ] @
ZAKLJUCUJEMO SLEDECE:

Kako su ljudi koji su ucestvovali ovde lepo primetili da je cela prica dobar marketinski potez da se zgrnu pare (ili je to slucajno ispalo)

- ovde ne zelimo da ulazimo u teoriju zavere u vezi sa opstinom Leskovac-

i time cak u nekoliko postova eksplicitno savetovali Marku Tasicu da bi bio dobar ekonomista, sto kao sto mozemo primetiti, spomenuti oberucke prihvatio.

nova situacija:
1.Spomenuti, iako uz dobru ideju o kompresiji, uvidja da je stvaranje epohalnog dela iz oblasti informatike u ovom trenutku ne moguce

2. ponovo uocava svoju genijalnost (zahvaljujuci ES) i preorjentise se na studije ekonomije

zakljucak:
svi zadovljni. ES otkrio mit, MT radi ono sto najbolje ume - dobro se prodaje kapitalizmu, Leskovac - moze ocekivati dobrog ekonomistu koji moze da povuce jake firme i dobra ulaganja

[ Buum @ 16.05.2005. 14:06 ] @
Otkad se to prevaranti nazivaju ekonomistima?!?! Tip je najobičnija vezara...
[ Ivan Dimkovic @ 16.05.2005. 14:19 ] @
Citat:

iNCUBUs: obezbedi nam live feed ili makar snimak


Evo kolega caboom i ja smo posetili NYIT :)

http://es.verat.net/~psyq/nyit2.jpg - kolega Caboom
http://es.verat.net/~psyq/nyit.jpg - moja malenkost

Na zalost nismo naleteli na Markova predavanja :)
[ iNCUBUs @ 16.05.2005. 15:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Na zalost nismo naleteli na Markova predavanja :)


prosto neverovatno ;)
[ bkaradzic @ 16.05.2005. 21:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Evo kolega caboom i ja smo posetili NYIT :)

LOL! :)
Zakon! Moram i ja da skoknem do NYC da vidim tu istorijski bitnu lokaciju... :)
Citat:
Ivan Dimkovic: Na zalost nismo naleteli na Markova predavanja :)

Pa kada ga čuva security od zlih head huntera iz Microsofta... ;)
[ 2010 @ 31.05.2005. 23:39 ] @
Ljudi otkrio sam novi neverovatni oblik kompresije!
Nasao sam nacin da kolicinu od 20 pljeskavica (moze i Leskovackih) kompresujem na mali prostor mog stomaka!Jos samo da nadjem dugorocne investitore mog projekta u cilju daljek razvijanja...
Ako ima zainteresovanih nek se jave(mozda Zdravlje???).
[ Mihailo @ 31.05.2005. 23:41 ] @
Citat:
2010:(mozda Zdravlje???).


Možda Boles' ? :o)
[ Ana J. @ 01.06.2005. 11:16 ] @
Ha,ha,ha,...
Ma sve je moguce
[ caboom @ 01.06.2005. 15:17 ] @
Citat:
bkaradzic:
LOL! :)
Zakon! Moram i ja da skoknem do NYC da vidim tu istorijski bitnu lokaciju... :)


ukoliko se odlucis za taj hrabri potez u sledecih mesec dana, rado cu te odvesti do te istorijski bitne lokacije.
[ vranic_a @ 14.06.2005. 08:38 ] @
Jel moguce da je ovaj tip nasao nacin kako da sve na svetu maksimalno uprosti kako bi shvatio i bilo mu lakse da to nauci ili je video neke zakonitosti koje mi nismo videli ili sta?
Pa i u SICG iam racunara i programa, on ako je stvarno tako dobar kako ga predstavljaju moze da bude mnogo bolji od BILA posto je BIL prevarom poceo posao, nije on napisao dos to je vec ranije postojalo za cnc masine mnogo se tu mucke desilo, pricao nam profan na faksu.
Takokodje asistent iz jednog predmeta nam je rekao da ima tekst koji treba da prevede o tome kako lako uciti teoriju i izvodjenja iz svih predmeta * vezano za matematiku ) tako da to integraljenje i dif iz glave i nije nemoguce ali jedno je nemoguce, deljenje nulom, kako je on rekao uradio je algoritam, pa komp ne prepoznaje deljenje nulom i javlja gresku, uostalom kada to izrazis kroz limes dobijes neki mnogo beskonacan broj koji opet komp ne moze da ispise, ima ovde dosta gluposti ili od strane medija ili od strane doticnog.
Ipak nije nemoguce da je genije jer ima sa nasih prostora u istoriji puno ljudi koje su nasi pustili da odu, steta bi bilo i ovo propustiti, bilo bi dobro da se izfinansira ovaj decko kod nas , zamisli napise OS bolji od windowsa pa bio bi velika konkurencija |MS-u, zato ga oni i hoce jer se valjda plase.
Svaka mu cast, decko se koncentrisao na pravu stvar i ide mu konta to kako treba, ali covece treba ti bude prazna glava od svega ostalog sto ti pada u skoli i kroz skolu.
Pa ja sada nemogu da cujem svoje misli od grafickih radova iz metanih konstrukcija a on slapa po Dir X i OGL
Mora da je bio pametan pa nije pridodavao znacja glupostima iz srednje ili osnovne i radio samo na racunaru, pametan .
[ su27killeryu @ 14.06.2005. 10:31 ] @
Ma pametan bre decko kazem ja al me niko ne slusa :))))
[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2005. 17:20 ] @
Citat:

Pa i u SICG iam racunara i programa, on ako je stvarno tako dobar kako ga predstavljaju moze da bude mnogo bolji od BILA posto je BIL prevarom poceo posao, nije on napisao dos to je vec ranije postojalo za cnc masine mnogo se tu mucke desilo, pricao nam profan na faksu.


Ma da... ovo je svet u vidjenju srbe profesora.. sve je to prevara ;-) Nije ni cudo sto su nam fakulteti takvi kad se na taj nacin razmislja.

BillG je kupio DOS operativni sistem od jedne male firme (koji, pritom, blage veze nikad nije imao sa CNC masinama, btw...), doradio ga i portovao na IBM-ov prototip, i prodao ga IBM-u za mnogo vece pare - klasicna stvar, nije nikakva prevara i desava se svaki bogovetni dan 100000 puta.

Covek koji je prodao originalni DOS je dobio svoje pare.

IBM je dobio svoj proizvod.

I svi su bili zadovoljni - end of story.

Sto naravno blage veze nema sa nepostojecom kompresijom i necijim doktoratom na mestu gde ne moze da se doktorira ;-)
[ weB_KiLeR @ 14.06.2005. 19:55 ] @
Dobro to sto ne moze da se doktorira to su vec finese.
[ slalic @ 17.06.2005. 23:25 ] @
Procitah sve sto je na ovu temu receno i linkove koji su navedeni usput...
Iako moj komentar prelazi okvire ovog foruma ne mogu da se otmem utisku da smo nesretan narod. Prvo, argumentovana rec intelekta (u ovakvim slucajevima) ne vredi nista. Biserje pred svinje.To je rezultat odliva mozgova i negativne selekcije koji nam se desio. Kome ljudi Vi upucujete upozorenje? Ne postoji kriticna masa ljudi koja u resenju ovakvih prevara vidi drustvenu korist, i koja je u stanju pokrenuti mehanizme za sankcionisanje ovakvog kriminala. Ili ne znaju kako, ili smatraju -ma sta da gubim vreme vec ce to neko drugi... Jedino sto vidim da ce sutrasnja deca radije pozeleti da se nadju u kozi Marka Tasica a ne nekog njegovog kriticara koji dve godine argumentovano drvi na forumu kako je sve to jedna farsa i laz...
Moram da primetim, da sam primetio cudjenje kako: "Sta mi sve napisasmo a javnost se i dalje dezinformise" komentari koji predpostavljaju da "neko ko treba" cita forume koji
Ukoliko neko zeli bilo sta postici treba pokrenuti akciju kroz institucije sistema, napisati pismenu prijavu UBPOK-u i Javnom tuzilastvu sa sumnjom na organizovani kriminal-Zdravlje-Opstina-Marko Tasic. Traziti proveru opstinskog resenja o donaciji sredstava, gde su uplacena i ko ih je podigao...
Ima li ikoga ko je voljan da se ovo istera do kraja, da zrtvuje svoje vreme, intelekt, pozitivnu energiju, i koliko je takvih?

"The only thing necessary
for the triumph of evil is
for good men to do nothing"

Edmund Burke
[ slalic @ 17.06.2005. 23:32 ] @
Procitah sve sto je na ovu temu receno i linkove koji su navedeni usput...
Iako moj komentar prelazi okvire ovog foruma ne mogu da se otmem utisku da smo nesretan narod.
Prvo, argumentovana rec intelekta (u ovakvim slucajevima) ne vredi nista. Biserje pred svinje.
To je rezultat odliva mozgova i negativne selekcije koji nam se desio.
Kome ljudi Vi upucujete upozorenje? Ne postoji kriticna masa ljudi koja u resenju ovakvih prevara vidi drustvenu korist, i koja je u stanju pokrenuti mehanizme za sankcionisanje ovakvog kriminala. Ili ne znaju kako, ili smatraju -ma sta da gubim vreme, vec ce to neko drugi ukoliko treba... Jedino sto vidim da ce sutrasnja deca radije pozeleti da se nadju u kozi Marka Tasica a ne nekog njegovog kriticara koji dve godine argumentovano drvi na forumu kako je sve to jedna farsa i laz...

Ukoliko neko zeli bilo sta postici treba pokrenuti akciju kroz institucije sistema, napisati pismenu prijavu UBPOK-u i Javnom tuzilastvu sa sumnjom na organizovani kriminal-Zdravlje-Opstina-Marko Tasic. Traziti proveru opstinskog resenja o donaciji sredstava, gde su uplacena i ko ih je podigao...
Ima li ikoga ko je voljan da se ovo istera do kraja, da zrtvuje svoje vreme, intelekt, pozitivnu energiju, i koliko je takvih?

"The only thing necessary
for the triumph of evil is
for good men to do nothing"

Edmund Burke
[ weB_KiLeR @ 18.06.2005. 08:39 ] @
Ma to je mlacenje prazne slame, to je neko namestio igranku a u to bolje da se niko ne uplice jer moze sebi da napravi s*****.
[ berserk @ 29.06.2005. 19:10 ] @
Citat:
vranic_a: Jel moguce da je ovaj tip nasao nacin kako da sve na svetu maksimalno uprosti kako bi shvatio i bilo mu lakse da to nauci ili je video neke zakonitosti koje mi nismo videli ili sta?

Preduhitrio ga je tvorac Marfijevih zakona!
[ BraMom @ 02.07.2005. 17:08 ] @
Marko pratis forum, zar ne?
[ Nothingman @ 07.07.2005. 14:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma da... ovo je svet u vidjenju srbe profesora.. sve je to prevara ;-) Nije ni cudo sto su nam fakulteti takvi kad se na taj nacin razmislja.

BillG je kupio DOS operativni sistem od jedne male firme (koji, pritom, blage veze nikad nije imao sa CNC masinama, btw...), doradio ga i portovao na IBM-ov prototip, i prodao ga IBM-u za mnogo vece pare - klasicna stvar, nije nikakva prevara i desava se svaki bogovetni dan 100000 puta.

Covek koji je prodao originalni DOS je dobio svoje pare.

IBM je dobio svoj proizvod.

I svi su bili zadovoljni - end of story.

Sto naravno blage veze nema sa nepostojecom kompresijom i necijim doktoratom na mestu gde ne moze da se doktorira ;-)


A da fora bude jos veca na kraju Gates ispada josh i zrtva, jer je par godina pre biznisa sa DOS-om znachajno ostecen od strane pirata, zbog kojih nije dobio praktichno nista za Altair Basic koji su on i Paul napisali :)

Sto naravno blage veze nema sa nepostojecom kompresijom i necijim doktoratom na mestu gde ne moze da se doktorira, hehehe...
[ Frane Marinković @ 13.07.2005. 12:42 ] @
Možda decko ima kasicu, pa iz nje kupio diplomu, te se počeo hvalit prijateljima kako on ima diplomu, kako je napravio program tipa win zip, winRar, a onda prijatelji to širili kao ono napravio za 2cd-a u 1, drugi prijatenj reče 10 cd-a u 1, treči 20 cd-a u 1, itd. Neki čovjek se začudio podatku i upitao tog marka je li istina, a ovaj da se pohvali povrdio i još sasr'o par stvari, i čovjek sav uzbuđen kako naš čovjek sve to zna napiše neki članak (na nt ili novine) i tako svi pročuju za og marka
[ biotech @ 13.07.2005. 13:25 ] @
Citat:
Frane Marinković: Možda decko ima kasicu, pa iz nje kupio diplomu, te se počeo hvalit prijateljima kako on ima diplomu, kako je napravio program tipa win zip, winRar, a onda prijatelji to širili kao ono napravio za 2cd-a u 1, drugi prijatenj reče 10 cd-a u 1, treči 20 cd-a u 1, itd. Neki čovjek se začudio podatku i upitao tog marka je li istina, a ovaj da se pohvali povrdio i još sasr'o par stvari, i čovjek sav uzbuđen kako naš čovjek sve to zna napiše neki članak (na nt ili novine) i tako svi pročuju za og marka



...vrlo izvestan tok dogadjaja....
[ Beltrammi @ 13.07.2005. 14:09 ] @
Nema brzog i lakog uspeha, a Bil Gates je poznatiji kao menadzer i vizionar nego kao programer.
[ tarek @ 14.08.2005. 11:59 ] @
Evo malo svezih vesti o dr. Marku. U danasnjoj politici je izasao kraci tekst o njemu. Izmedju ostalih baljezgarija, pise i da je u Leskovcu pre par dana predstavio novi programski jezik, koji je on izmislio, po imenu jarppe. Taj jezik je moguce nauciti za pola sata, a cilj mu je da spoji sve kompjuterske jezike
[ Deda_Mraz @ 14.08.2005. 12:00 ] @
I, jel uspeo da spoji u taj jedan program?
[ biotech @ 14.08.2005. 13:18 ] @
ovo je jos i gluplje od "...softver koji omogucuje da najnovije 3d igrice pokrenete na pentijumu I..." koji je marko izmislio,ovo je isto iz politike.

[ momsab @ 15.08.2005. 01:54 ] @
umro sam od smejanja... onaj SATIRIKON je išta u odnosu na textić o najprogrameru :lol:

al' najjača fora je ono za šerver konferencija u Berlinu-sve sa uzvičnicima

kako bi bilo da u rubrici "Među nama" objave ovu temu
[ Silencer @ 15.08.2005. 09:26 ] @
Temu citam od unazad ka pocetku pa cu posle o Marku da prokomentarisem.

Citat:
veek:
Ivane ko o cemu ti o Marko Tasiću. :)

E (tek)sad mi je postalo jasno koja je veza izmedju kompresije i ekonomije. :)
Kad malo bolje ramislim slicnost ipak postoji.

Dosta vise sa Tasicem.


Sto se mene tice ja sam isto skonto vezu izmedju ekonomije i kompresije odem sa 300 000 novcanica sad u dzepu, i palim do prve menjacnice i kompresujem tu cifru u 3554.50 novcanica. Sve je to povezano. Nego samo je zajebano ako naidjes na gubitke paketa :)

El placa Marko Porez na sve to ?:)

Sto se tice samog ES-a posto vidim da se Marko bavi kompresijom, zasto ste brisali grdne teme kako bi oslobodili prostor ili sta vec, kad je mogo Marko lepo da vam napise kompresiju sql baze podataka, jel lepo kazu da 10 cd stavi u 1 cd.

[Ovu poruku je menjao Silencer dana 15.08.2005. u 10:29 GMT+1]
[ mucky @ 24.08.2005. 16:55 ] @
Evo šta sam našao na http://www.infostud.com danas:

IZUM NAŠEG BILA GEJTSA

"ČAR" ZA POČETNIKE

(preuzeto iz Večernjih novosti od 18.08.2005.)



LESKOVAC - Marko Tasić, student druge godine na Institutu za tehniku pri Univerziteteu u Njujorku, predstavio je Leskovcu svoj novi program "Čar", namenjen programerima. Stipendista lokalne samouprave, kojeg su zbog talenta prozvali leskovačkim Bilom Gejtsom, kaže da je ovaj program izuzetno brz.

-"Čar" ne podrazumeva prethodno poznavanje programerskih jezika i njime mogu da se služe i početnici, a koristan je i za profesionalce - pojasnio je Tasić.

D. M.
[ Ve$eli @ 24.08.2005. 20:53 ] @
Možda je mislio na one kolače "Čar na dar"...
[ Challenger @ 24.08.2005. 21:31 ] @
Hehehehehe, znaci Marko Tasic ponovo jase!!! Neverovatno....
[ smrz @ 25.08.2005. 09:05 ] @
Ma ljudi jel moguće samo da sam ga ja gledao na polarotoru?! Predstavio je taj svoj programski jezik na foru Željka Radosavljevića... "... za nekoliko sati... ", "... ne treba biti programer..." itd...

Programski jezik se zove nešto JARPPO ili tako nešto, nije dao nikakvu adresu gde se može skinuti to remek delo, pa marko ako i dalje pratiš ovaj forum, daj podeli sa nama taj jezik budućnosti...
[ slonce @ 25.08.2005. 09:31 ] @
http://enormus.f2o.org//jarppe/index.php
[ smrz @ 25.08.2005. 09:38 ] @
Jel sam ja slep?! Gde je tu link za download?!
[ caboom @ 25.08.2005. 12:29 ] @
obicno je problem download-ovati nepostojece stvari...
[ slonce @ 25.08.2005. 12:39 ] @
Izgleda da je za sada osmislio samo logo i dizajnirao sajt..
[ smrz @ 25.08.2005. 12:42 ] @
kako nepostojeće, bio čovek na polarotoru... pa proverili bi oni to... :))
[ boccio @ 25.08.2005. 12:44 ] @
Jao, mila majko kakva sprdnja :)





[ Ivan Dimkovic @ 25.08.2005. 12:53 ] @
Rekoh ja davno da su Marko & Zarko perfektna kombinacija nove IT Srbije ;-)
[ smrz @ 25.08.2005. 13:02 ] @
Trebalo bi očekivati da se i štampani mediji "dočepaju" informacije o Markovom "novom pronalasku" ... Joj kad oni budu uvatili da seru...
[ Buum @ 25.08.2005. 14:17 ] @
Mislim da je krajnje vreme da se domaći kompjuterski časopisi pozabave fenomenom Marka Tasića. Znači, očekujem feljton u 5-6 nastavaka gde bi se opisale sve prevare i manipulacije koje je ovaj lik izveo + lista pobrojanih žrtava.

Njegov slučaj me mnogo podseća na ovu Radmilu Ikić koju su panduri nedavno uhapsili.

Citat:
Žena sa sto lica pisala optuženima
Nudila ljubav i pomoć Legiji i Zvezdanu

BEOGRAD - Da policija nije nedavno uhapsila Radmilu Ikić (45), na podužem spisku prevarenih možda bi se našla i jedna poznata banka. Dok se bekstvom spasavala od odlaska na izdržavanje dvogodišnje zatvorske kazne u požarevačkoj „Zabeli“, ona je banci podnela zahtev za dobijanje kredita. U zahtevu za dodelu kredita Ikićeva se predstavila kao sudija Specijalnog suda i pri tom navela tačan matični broj suda.

Ikićevu je, izgleda, privlačilo sve što je vezano za Specijalni sud. Kako saznajemo, ona je pisala pisma Miloradu Ulemeku Legiji i Zvezdanu Jovanoviću na adresu beogradskog Okružnog zatvora. Pisma je kitila krasnopisom i uz izlive ljubavi dvojici optuženih za ubistvo premijera Zorana Đinđića svesrdno nudila pomoć. Potpisivala se lažnim imenom i predstavljala kao penzionisana balerina koja s majkom živi u Zemunu. Pisma nisu stizala do Legijinih i Zvezdanovih ruku već su, kako čujemo, završavala kod njihovih advokata.

Na meti joj se našlo i Ministarstvo inostranih poslova SCG. Potpisujući se kao supruga doskorašnjeg specijalnog tužioca Jovana Prijića, Ikićeva je Ministarstvo obavestila da je sačinila „projektu“ o medijima, koji bi trebalo da bude prezentovan i u nekoliko evropskih metropola.

Poznata je i jedna njena prevara pre nekoliko godina u kojoj su žrtve bile svi stanari jedne zgrade. Prvo ih je ubedila da je veoma bliska prijateljica Mila Đukanovića i da mora da zaštiti dokument na osnovu kojeg bi se proglasila nezavisnost Crne Gore. Zatim je ispričala kako je progoni tajna policija s namerom da joj otme dokument i likvidira je, a na kraju ih upozorila da i onu mogu da nastradaju „jer znaju sve“. Da bi zaštitili sebe, Radmilu i dokument, stanari su se digli na noge i celu noć sa svojom štićenicom proveli pod vedrim nebom u obližnjem šumarku. Tek ujutru su razabrali da ih niko ne juri, kada je „nosilac nezavisnosti Crne Gore“ već nestala.

Posle objavljivanja fotografija Radmile Ikić u medijima, policiji se javilo još nekoliko prevarenih.

Ikićka je posle hapšenja odmah sprovedena u „Zabelu„ na izdržavanje kazne. Inače do sada je više puta bila osuđivana zbog prevara.

Tačan broj njenih žrtava se ne zna, jer mnogi od sramote i bruke nisu smeli da slučajeve prijave policiji. Neke od njih je prevarila tvrdeći da je vlasnica ekskluzivnih butika, direktor važnih preduzeća, ili anesteziolog u Kliničkom centru Srbije.
[ simonzec @ 26.08.2005. 07:08 ] @
Sta je to Jarppe ?
Jarppe je relativno mlad programski jezik sa sintaksom slicnom XML sintaksi, cime je pojednostavljeno programiranje.
Koja je svrha Jarppe-a ?
Jarppe je dizajniran za moderne GUI aplikacije, ali je njegova glavna namena da spoji sve druge programske jezike u jedan. Sto znaci da Jarppe razume zahteve i instrukcije svih programskih jezika.
Konzolne aplikacije i GUI ?
Naravno, Jarppe ce omoguciti komunikaciju izmedju konzolnih aplikacija sa GUI-em. Naime, dobice svoje nove korisnicke interfejse pod skoro svakom OS-u.
A sada najjaci deo:
Podrzani operativni sistemi ?
Aplikacije izradjene sa Jarppe-om su nezavisne od operativnog sistema, pa ih mozete pokrenuti pod skoro svakom operativnom sistemu, npr. Linux, Windows, Solaris, Mac Os X...

[ Ivan Dimkovic @ 26.08.2005. 08:27 ] @
Citat:

Poznata je i jedna njena prevara pre nekoliko godina u kojoj su žrtve bile svi stanari jedne zgrade. Prvo ih je ubedila da je veoma bliska prijateljica Mila Đukanovića i da mora da zaštiti dokument na osnovu kojeg bi se proglasila nezavisnost Crne Gore. Zatim je ispričala kako je progoni tajna policija s namerom da joj otme dokument i likvidira je, a na kraju ih upozorila da i onu mogu da nastradaju „jer znaju sve“. Da bi zaštitili sebe, Radmilu i dokument, stanari su se digli na noge i celu noć sa svojom štićenicom proveli pod vedrim nebom u obližnjem šumarku. Tek ujutru su razabrali da ih niko ne juri, kada je „nosilac nezavisnosti Crne Gore“ već nestala.


Eto ovi stanari su perfektna masa da svaki dan citaju o yet-another-bill-gatesu-iz-srbije.
[ biotech @ 15.09.2005. 17:12 ] @
koji prevarant...
[ Silencer @ 15.09.2005. 17:52 ] @
Cudi me finansirali ga da ode tamo radi di znam ne znam, a morao da digne sajt na f2o.org i to free subdomain sa 75 mb i mysql bazom :)

Nije imao pare da plati 2000 din za www.japper.com ili org ? :)

Elem nisam dobro shvatio ali on treba da razume skoro sve jezike a kolko vidim na njegovom main sajtu mislim da je podrzaumevao C C++ VB JAVA CSS i HTML .... Vrlo mi je interesantno jedva cekam da ga probam :) Nije me ubedio kako on kaze "...find something more and discover how Jarppe will change the future of programming..." :) Sta je buducnost ovog programa vidim :) Ali mi sve lici po njegovom da cu stim jiper kriperom moci da napravim web prezentaciju kao operativni sistem i koj ce biti naravno kompresovan i zauzimati samo 1mb :) a moci ce da se teraju igrice preko njega jer je razvio neki novi 3d engine koji ce moci da tera igrice preko pentium 1 :)

Mislim da sve ovo ima smisla sto sam rekao :)
[ Triad @ 16.09.2005. 11:48 ] @
Ne mogu da vjerujem da nakon ovoliko vremena ni traga ni glasa od njega ste spremni da ovoliko postate gluposti na ovoliko glupu temu...
Nevjerovatno da jos uvijek ide !!!!????
[ smrz @ 16.09.2005. 11:58 ] @
Citat:
Triad: Ne mogu da vjerujem da nakon ovoliko vremena ni traga ni glasa od njega ste spremni da ovoliko postate gluposti na ovoliko glupu temu...
Nevjerovatno da jos uvijek ide !!!!????


Ne pratiš forum, pa se bolje ne mešaj. Nije istina da od njega ni traga ni glasa, jer se pojavio u emisiji "Polarotor".

A slažem se da ima glupih postova u vezi sa Markom koji su samo vređanje na njegov račun. Ljudi ne shvataju da Marka Tasića na svetu ima u neograničenim količinama samo u normalnim zemljama sistem ne dozvoljava da se takvi prevaranti proglašavaju za nacionalne heroje.
[ Zekica @ 16.09.2005. 14:45 ] @
Jutros sam gledao reprizu te emisije polarotora, i ono je bilo da ne kažem "interesantno" gledati. Svaka njegova rečenica je bila nepovezana sa prethodnom,a onaj dr. Dragan Ćosić se samo zahvalio na lepoj prezentaciji.

SrbijaTM.
[ Shadowcaster @ 24.12.2005. 08:06 ] @
SrbijaTM


chovek ima vecu podrsku stranaca nego "svojih"...



to je tipicni Serbia trademark...
[ Ivan Dimkovic @ 24.12.2005. 09:46 ] @
Citat:

chovek ima vecu podrsku stranaca nego "svojih"...


Pa strancima je platio skolarinu, i to ne svojim parama ;)

Hehe... :)

Istini za volju decka stvarno ne treba vredjati, nema bas on puno veze sa domacim novimama i kakvim god zvrckama da su se desavale oko tog finansiranja.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.12.2005. u 10:51 GMT+1]
[ Shadowcaster @ 24.12.2005. 22:45 ] @
ko nije zadovoljan sobom nije ni drugima...
[ DusanSukovic @ 07.02.2006. 00:53 ] @
Citat:
ko nije zadovoljan sobom nije ni drugima...


Ja ovo tumacim kao da je dimkovic ljubomoran na covjekov uspjeh...;-)
[ Aleksandar Marković @ 07.02.2006. 10:28 ] @
ako bi ko trebao biti ljubomoran ... onda sam to ja na na Dimkovica i njegov uspeh ;-)
[ Buum @ 07.02.2006. 12:01 ] @
Ja mislim da bi se Dimković pre ubio nego što bi bio ljubomoran na Tasićev "uspeh".

Priča o Marku Tasiću je najobičniji HYPE.

[Ovu poruku je menjao Buum dana 07.02.2006. u 13:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Buum dana 07.02.2006. u 13:09 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 07.02.2006. 12:39 ] @
Bez neke lazne skromnosti, cenim da na ES-forumu borave ili su bas neko vreme boravili ljudi daleko uspesniji od mene. Na kraju krajeva, osecaj uspeha je licna stvar koju svako od nas ima kad se pogleda u ogledalo, pa samim tim odatle proizilazi i (ne)zadovoljstvo istim.

Sto se Marka tice, kao sto smo vise puta pominjali - problem je ocigledno ne u njemu, vec u ocajnom stanju novinarstva u Srbiji, koje je na nivou centralne Afrike - steta sto je tako, uz malo vise truda bi mozda i pomogli razvoj nauke u Srbiji kroz promovisanje patenata, domacih pronalazaca koji imaju nesto zaista vredno a ne "uredjaje protiv zracenja mobilnog telefona" (bez zelje da vredjam iste, ali cinjenica je da su njihovi pronalasci vrlo ogranicene vrednosti), "perpetuum mobile-a" i sl...

Jednostavno, nismo ni najbolji a ni najpametniji na svetu, ali svakako ima mnogo toga dobrog i kvalitetnog "izmedju", sto se ne vidi od silne teznje i buke da budemo ispred svih, iako je to objektivno nemoguce, bar ne u obimu koji prikazuje domaca dnevna stampa.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.02.2006. u 13:39 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 23.03.2006. 15:51 ] @
Citat:
Sto se Marka tice, kao sto smo vise puta pominjali - problem je ocigledno ne u njemu, vec u ocajnom stanju novinarstva u Srbiji


Ma meni je fora sto je i italijanska La Repubblica ili La Stampa progutala tu leskovacku muckalicu.
[ Zeleni zub @ 23.03.2006. 19:27 ] @
Marko Tasic [ZA SEDAM DANA] od ...
^^^^^^^^^^^^^

Ko je rekao NLpro ?
LOL
[ BigHakuna @ 16.04.2006. 10:14 ] @
Marko se juce oglasio na RTS-u:

Ubrzano studira.
Na trecoj godini je.
Uzeo je vise predmeta da smanji troskove.
Opstina Leskovac je uplatila kintu za njegovo skolovanje al' fali mu jos 5000$.
Voditelj programa je zakljucio da se isplati ulagati u Marka.




[Ovu poruku je menjao BigHakuna dana 16.04.2006. u 11:16 GMT+1]
[ Deep|Blue @ 18.04.2006. 09:39 ] @
e ajde kuri, scandal i ostale nazovi novine, ali rts. pa jel neko tamo nekad iskoristi google.
obicno se na guglu es dobro kotira
[ markone @ 18.04.2006. 14:03 ] @
@BigHakuna
Gde si iskopao tu sliku? rts je odavno promenio znak!
Je l' jos neko gledao to???
[ biotech @ 18.04.2006. 14:31 ] @
bas lici na nekoga ko bi mogao da natera pentium I da tera najnovije igice

[Ovu poruku je menjao biotech dana 18.04.2006. u 15:31 GMT+1]
[ BigHakuna @ 18.04.2006. 14:56 ] @
@markone,

To je screenshot 15_04_06
na RTS Satelitski program @HotBird 13E.
Ovo je verovatno bio neki program za nas pecalbare, da ne kazem gastose.

Markelja se javio odnekud telefonom, dok je kamera iz studija pokazivala VU Meter kako skace u crveno,
u sledecem kadru su bili neki papiri na engleskom a sve u vezi New Jersey Institute of Technology i European Shareware Conference.

Sve je rezirano da izgleda prilicno dramaticno, TV voditelj samo sto se nije rasplakao a ispalo je jadno i naivno.

Negde na pocetku teme rekoh: Respect Marku.
A sad cu da kazem: Sine Marko, i da napravis to "deljenje sa nulom" ti si bre zesci prosjak dno dna.

Na HDD-u imam snimljen taj jadni lament o 5000$ pa ako bas hoces javi mi gde da ti poslajem 15MB mpg-a.

Toliko.








[Ovu poruku je menjao BigHakuna dana 18.04.2006. u 16:34 GMT+1]
[ biotech @ 18.04.2006. 15:56 ] @
uploaduj negde pa daj link plz.
[ majakovski @ 18.04.2006. 16:12 ] @
Emisija je 'Kvadratura kruga' a urednik i voditelj je Branko Stanković...
Inače ovo je već četvrti prilog u ovoj emisiji o dotičnom!?

http://www.rts.co.yu/jedna_ves...urce=komentar&IDNews=74068
[ markone @ 26.04.2006. 09:39 ] @
@BigHakuna ma nema potrebe, nisam znao da je na sat-u takav znak...
a u principu slazem se sa tvojim misljenjem o tom liku
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2006. 10:39 ] @
Citat:

Emisija je 'Kvadratura kruga' a urednik i voditelj je Branko Stanković...


Kako super ime emisije za promovisanje mega kompresija ;-)
[ au3pm.deda @ 27.04.2006. 12:48 ] @
Kvadratura kruga???

Dobro, onako, Srpski (TM) i M. Tasicevski... A kolika je ta "kvadratura kruga"? Da je mi ipak kompresujemo preko FVN-a i Jarraf-ujemo (kakogod) putem WinAPI-a u trougao?

Daj... Srbijo zemljo otvori se i radjaj nove Pupine, Tesle i Tasice...




P.S. Brawo za ES?
[ [REaS0n] @ 23.12.2007. 02:52 ] @
ljudi dajte neki update..šta se u medjuvremenu dogodilo sa našim naučnikom ?
[ StORM48 @ 23.12.2007. 10:19 ] @
Pa postao astronaut. Nisi čuo!?

Pozdrav
[ [REaS0n] @ 23.12.2007. 10:51 ] @
hahahah
[ Shadowed @ 23.12.2007. 11:45 ] @
Slucajno sam pre neki dan video u press-u da je jadnicak, Marko morao da prekine studije jer su prestali da ga finansiraju od kako su se promenili ljudi u opstini. I kaze kako je bas zbog para radio ubrzano i zavrsio tri i po godine (iako je tada pre par godina vec doktorirao za nedelju dana).
[ žutokljunac @ 23.12.2007. 11:57 ] @
Što jadničak, pa je l´može da uzme diplomu trećeg stepena?
Ako ne može, mogli bi da napravimo neku akciju da mu se skupe pare.
[ smfilip @ 23.12.2007. 12:24 ] @
dajte ljudi,nemojte ozivljavati ove GLUPE teme
[ Ivan Dimkovic @ 23.12.2007. 12:26 ] @
Hehe eto dokaza kako biti politicka vezara nije vise bas tako dugorocno isplativo u Srbiji :)

Ranije si mogao da racunas na neogranicenu podrsku - a sad se svako malo menja vlas' pa vise ne mozes da osiguras budzet na duze od 4 god max. - a dug je put do doktora za 7 dana izgleda :)
[ Shadowed @ 23.12.2007. 12:30 ] @
Plus, kakvo je ubrzano studiranje gde za 3.5god das 3.5god. Mada, valjda je to u odnosu na ovo nase prosecno gde se 4god. zavrsava za 9-10 to 3.5 za 3.5 ubrzano.
[ [REaS0n] @ 23.12.2007. 12:45 ] @
Citat:
smfilip: dajte ljudi,nemojte ozivljavati ove GLUPE teme

tema uopšte nije glupa,ako tebe ne zanima šta se dogodilo sa likom koji je izradio ceo grad,da ne kažem državu, jednostanvo je preskoči,nemoj čitati..
[ smfilip @ 23.12.2007. 13:31 ] @
ja i dalje tvrdim da je glupa,i rado bih je preskocio,kad bi postojala opcija za blacklist teme
[ DS_Store @ 23.12.2007. 13:53 ] @
Ha, ha, šta, nisi u stanju da ne klikneš na naziv teme pa ti je zato potreban blacklist? :))) Genijalno :}
[ vladd @ 23.12.2007. 14:41 ] @
Osim sto se slazem da je tema spektakularno glupa, i da pride sluzi za zaglupljivanje masa uz materijanu korist' sta se stvarno desilo sa likom.
I da li je njegov "mentor", ili promoter, dotorirao na zaglupljivanju sirokih masa, koje imaju parice?

Poz

P.S. Molim da se ne lepe "etikete" NAUCNIK, na tegle sa krastavcima..olako
[ Horvat @ 23.12.2007. 17:01 ] @
debilna tema :)

evo,shadowed je preneo info,da lik [za kog me al'...da kazem cirilocom boli k****] nije doktorirao za nedelju dana,vec je i dalje "studirao"...

prevazidjite komplekse

edit:vidi nece cirilica :D

edit 2:izmenjene post

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 24.12.2007. u 01:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 24.12.2007. u 01:01 GMT+1]
[ smfilip @ 23.12.2007. 17:03 ] @
Citat:
DS_Store: Ha, ha, šta, nisi u stanju da ne klikneš na naziv teme pa ti je zato potreban blacklist? :))) Genijalno :}


ti to iz licnog iskustva ili?
[ mucky @ 23.12.2007. 17:35 ] @
Citat:
Horvat:

a ovaj je kao izgradio grad i DRZAVUUU...u jbte...mLogo lose gradi ;)



Nije izgradio nego izradio.
[ Horvat @ 23.12.2007. 17:38 ] @
u tom slucaju sorry za prozivku :)
[ [REaS0n] @ 23.12.2007. 19:31 ] @
Citat:
smfilip: ja i dalje tvrdim da je glupa,i rado bih je preskocio,kad bi postojala opcija za blacklist teme

hahaha ova izjava,ne znam,ovo ide u potpis, mora da ide u potpis!

Citat:
vladd: Osim sto se slazem da je tema spektakularno glupa, i da pride sluzi za zaglupljivanje masa uz materijanu korist' sta se stvarno desilo sa likom.
I da li je njegov "mentor", ili promoter, dotorirao na zaglupljivanju sirokih masa, koje imaju parice?

Poz

P.S. Molim da se ne lepe "etikete" NAUCNIK, na tegle sa krastavcima..olako:D

Da nema ove teme ko zna koliko bi još TI i mi ostali bili u zabludi,samo što mi se čini da ti još uvek jesi... a ovo za naučnik ako nisi skontao da je sarkazam,pa.. http://en.wikipedia.org/wiki/Sarcasm

horvata neću komentarsiti sam se pokopao,verujem da nije nikakvo zlo mislio..i ajte ljudi manite se prepucavanja da li je tema glupa ili ne,ako imate neko informacije ostavite ako ne par bar preskočite temu(pointer držiš dalje od naslova teme)
[ DS_Store @ 23.12.2007. 22:28 ] @
Citat:
smfilip: ti to iz licnog iskustva ili?

Hajde pročitaj još jednom šta si napisao, nema to veze sa mnom:

Citat:
smfilip: rado bih je preskocio,kad bi postojala opcija za blacklist teme

[ Shadowed @ 23.12.2007. 22:54 ] @
Citat:
Horvat: evo,shadowed je rekao/dokazao [sa ili bez dokaza]...

Shadowed nije nista dokazao vec samo rekao sta je procitao na sajtu Press-a
[ Horvat @ 23.12.2007. 23:56 ] @
:)...preneo info iz press-a :)

edit:omfg sta sam ja napisao u prethodnom postu,pola sam zaboravio :-|
[ nebojsa986 @ 24.12.2007. 00:33 ] @
Ma tema je epic, bas sam se zabavio njenim citanjem zadnjih sat i nesto. Evo sad se bacam na ovu temu o Zarku , valjda je isto dobra kao i ova pa dokle izdrzim.
[ su27killeryu @ 25.12.2007. 10:55 ] @
Teme koje su proslavile ES :D
[ [REaS0n] @ 25.12.2007. 15:15 ] @
Ono što pomenu Shadowed, http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=5585
[ chupcko @ 26.12.2007. 11:58 ] @
Ajde, jel neko zna nekog sa ovog spiska :))

http://www.facebook.com/friends/?id=57603043
[ Horvat @ 26.12.2007. 13:44 ] @
you must log in...bla bla bla
[ maxydelanoche @ 26.12.2007. 15:38 ] @
Evo utrosih totalno bezvezno poslednjih sat vremena na citanje ove i jos par temica o mladjanom genijalcu Marku...

I nesto mi nije jasno, on je za sedam dana stigao do nivoa zavrsenog fakulteta, ali jeee ipak studirao narenih 3.5 godina... Da, bas logicno.

U nasoj zemlji zaista ima puno mladih genijalaca. A oni idu u skolu/na fakultet, regularno uce i daju ispite. Preskoce koji razred/takmice se sa starijima. Kako to da niko ne pise o takvim ljudima ciji se rezultati mogu proveriti i dokazati, nego o tim glupavim "senzacijama". Uciteljica resila problem trisekcije trougla, mladi hemicar nominovan za Nobelovu nagradu, a evo i srpski Bil Gejts... Kako uopste razuman odrastao covek moze da poveruje u bas sve sto procita???

Nasla sam ovo u jednom od clanaka na koje ste link dali u ovoj ili nekoj od drugih tema gde se spominje Mr Tasic:

Citat:
Borim se da logika bude deo matematike, a ne filozofije


Okeeej... Ja sam logiku ucila iz matematike bas prosle godine (u prvom razredu srednje skole), a nesto ne verujem da se plan i program toliko promenio za pet sest godina... Ispravite me ako gresim ^^

E, ozbiljno me zanima, sta taj radi sada???
[ chupcko @ 26.12.2007. 15:58 ] @
Marija, on je folirant i manipulator. Uspeo da na jeftinu socialpatriotsku foru izmami pare za svoju ekskurziju do NY. Licno vecina nas nema nista protiv njega, nego sto neko stvarno pametno dete ce biti uskraceno za obicni pentium 1 u nekom selu (samo da bi on jebavao ale u NY).

Ali neka, cekamo mi rezultate, evo novi pristup ucenju logike, matematicki. To je nesto bas novo :). Mozda ce i modus ponens da se sove sada markotasic ponens :).
[ bkaradzic @ 26.12.2007. 20:54 ] @
Citat:
Citat Marka sa: http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=5585

Borim se da logika bude deo matematike, a ne filozofije, pa sam pokušao da teorijom izračunavanja logiku približim matematici.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mathematical_logic
http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophical_logic

Eureka! Topla voda... ;)
[ žutokljunac @ 26.12.2007. 22:53 ] @
Nije mi jasno šta će u NY? Sa takvim sposobnostima zreo je za političara. U Srbiji ga čeka sjajna budućnost.
[ smfilip @ 27.02.2008. 20:53 ] @
idem u offtopic,ali sad vidjeh,i moram da odgovorim na prozivku... ako niste u stanju da shvatite sta sam mislio,molim vas da me ne prozivate bez razloga, nego da svoje frustracije lijecite na neki drugi nacin
[ qazqaz @ 28.02.2008. 08:52 ] @
Iskopas temu, pa onda kazes "idem u offtopic"?
[ smfilip @ 28.02.2008. 09:26 ] @
da
[ Goran Mijailovic @ 29.07.2014. 14:35 ] @
Sledeci tekst je jos uvek online, za razliku od vecine linkova sa ove teme. Sta li je sad sa Markom?

Citat:
Marko Tasić je rođen 1985. godine u Leskovcu, gde je i završio srednju Tehničku školu. Postao je najmlađi doktorant iz oblasti kompjuterskog programiranja, u istoriji prestižnog Instituta za tehnologiju u Njujorku. Uz njegovo ime se već navode epiteti tipa "leskovački Bil Gejts" ili "leskovački Džon Neš". On je za samo nedelju dana prešao put od brucoša do doktoranta. Kao dodatak tome, navodi se da je od 25 pitanja na testu odgovorio tačno na 24, a da je za sticanje pozicije doktoranta bilo neophodno 10 tačnih odgovora.

Do američkog Instituta dospeo je nakon nekoliko revolucionarnih pronalazaka iz oblasti informatike, među kojima se izdvaja program za brzo iščitavanje grafike i program za video-kompresiju. Njegov izum "Fast video net" omogućava da se na jednom disku smesti čitava gradska biblioteka, što je naravno privuklo pažnju vrhunskih stručnjaka u toj oblasti.

Njegovu profesionalnu biografiju dosad su obeležili radovi iz oblasti veštačke inteligencije, dizajna elektronskih uređaja, spajanja hardvera i softvera, uprošćavanja algoritama matematičke analize. "Traživši neotkriveno, našao je neobjašnjivo" je uvodni tekst u njegovu internet prezentaciju. Na istom mestu možete saznati da je on i najmlađi član Udruženja američkih elektroničara i Mense.

Interesovanje svetske javnosti za njegov rad počelo je 2003. godine, tokom njegovog učešća na Međunarodnom kongresu programera u Kelnu. Pošto su mu Amerikanci ponudili studije u Americi, Marko je izabrao Njujork, s obzirom na to da Institut u Njujorku ima najbolji istraživački centar. Angažovan je na unapređenju softvera za kompresiju podataka, i shodno tome, zatrpan je brojnim ponudama za posao od najpoznatijih svetskih korporacija.

Marko je obećao da će se po završetku studija vratiti u zemlju i nastaviti ovde profesionalni rad i navodi da će od Leskovca napraviti Silicijumsku dolinu, poput one u Americi.


http://www.gradleskovac.net/in...amp;Itemid=71&limitstart=3
[ hotchimney @ 29.07.2014. 15:10 ] @
Citat:
avodi se da je od 25 pitanja na testu odgovorio tačno na 24


A jel bi znao da reši 24 zadatka (od bilo kojih 25) iz ove knjige: http://poincare.matf.bg.ac.rs/%7Emiodrag/kf_pdf.zip

Pa dobro, šta se ljutite, samo pitam.
[ tomas.hokenberii @ 02.08.2015. 12:34 ] @
Tviter

Blog
[ shumar @ 14.02.2021. 19:04 ] @
A sada, majka svih necropostova... Marko Tasić is alive in Serbia:




Ima YT kanal na kojem pravi neki toy programski jezik (i to primarno funkcionalan), pravi neke FreeBSD tutoriale, nešto oko kontejnera objašnjava. Nemam vremena da gledam ovo, na preskoke sam pregledao i nije prevara, ali nisam siguran koliko je state-of-the-art... jer mi je muka da gledam.
[ MajorFatal @ 14.02.2021. 23:15 ] @
Moj prethodnik i kolega Marko Tasić. Saće doći Marko da vas presliša što ste ga grdili godinama. Oduvek sam ja govorio: "Od mog Marka biće nešto" :)