[ Stefano @ 06.11.2004. 22:57 ] @
Piatanje je jdenpstavno,da li usled dugotrajnog rada za monitorom moze da oslabi(trajno) vid.
Mene prvenstveno interesuje za TFT ,posto ga i sam koristim,ali nije zgoreg napomenuti i za CRT.
Ja za kompjuterom radim prosecno 2 sata dnevno(nekad 3) da li sam uopsanosti da mi se vid nedj boze osteti.
Sto se tice naslednog faktora,moja rodbina neko nosi a neko ne naocare a i ti koji nose poceli su tek od 35 pa navise.Moja keva tek sada u 50-oj godini nosi naocare,a pre toga je imala dobar vid(ovo je tipicna "staracka dalekovidost")
[ McKracken @ 06.11.2004. 23:09 ] @
Ako sedis 2 sata dnevno ispred TFT-a imas vece sanse da obolis od trovanja kriptonitom kojeg svercuje Elvis nego da ti se vid pokvari ...

Relax! (tm)
[ BytEfLUSh @ 07.11.2004. 00:03 ] @
U jeee ja zadnjih 5 godina sedim desetak sati dnevno ispred CRT-a, a vid mi i dalje savrshen...
[ velkod @ 07.11.2004. 00:06 ] @
Meni nije oslabio vid ni posle 5 godina gledanja u Belineu 15' 1024x768@60Hz tako da nemas sta da se brines. Inace prosek mi je 5-6 sati dnevno... :-)
[ Milan Andjelkovic @ 07.11.2004. 04:23 ] @
Vi što buljite u CRT ćete tek da primetite zašto to nije dobro... ;)

Od dva sata dnevno provedenih ispred TFT-a će oči da ti nastradaju isto koliko i od dva sata čitanja knjige.
[ momsab @ 07.11.2004. 11:15 ] @
Ja sam progledao, ali bukvalno sam ptpgledao kak osam sa stare, dobre, očuvane Daewoo 15-tice CRT prešao na novu TFt 17-ticu. Vidim jasno autobus koji je udaljen od mene 1,5 stanicu!!!

Najopasniji je zamor očiju. Odnsono, treba redovno praviti pauze od buljenja u monitor.
S druge stranem zdraviji m ije TFT, pošto na njemu odmaram oči dok na CRT-u plačem (te osvežavanje, te oštrina, ovo-ono)

Ovakvih tema ima mali milion na ES-u i Benchmark-u.
[ Koljenovic @ 07.11.2004. 11:33 ] @
Dok sam bio u osnovnoj skoli koristio sam CRT u prosjeku 5 sati dnevno i vid mi je bio savrsen. Kada sam se upisao u srednju, morao sam da ucim i citam dosta vise (5 sati) a posto sam boravio u internatu gdje je osvjetljenje slabo moj vid je poceo da slabi, za to vrijeme koristio sam samo LCD monitor oko 1/2 sata i isto toliko CRT dnevno, kada sam otisao ocnom zato sto mi je smetala zamucenost na daljinu, dioptrija -0.5, vec nekih 5 mjeseci nosim naocale. Znaci pustite CRT, TFT, knjige... nije razlog u tome, najveci razlog je naprezanje ociju, tj. svjetlost, nemojte nikada citati na slabom svjetlu i ukoliko primjetite da vas boli glava u dijelu sljepocnica i bole vas ocne supljine onda vam sigurno nedostaje svjetla.
[ Aleksandar Marković @ 07.11.2004. 12:31 ] @
bilo koje visecasovno gledanje u istu tacku :-) smara oci
[ zorg @ 08.11.2004. 00:01 ] @
Pravi uzrok problema sa vidom nastaje usled dugotrajnog i konstantnog fokusiranja ocnog sociva na istu ziznu daljinu-rastojanje do povrsine ekrana. Ne bitno da li je to CRT, TFT, ili knjiga...
Treba povremeno fokusirati nesto blize i nesto dalje od monitora. A ja to nisam uradio ni jednom :)
Ovo svakako koristi, u svakom slucaju ne moze da skodi :)
[ Bleya2 @ 08.11.2004. 01:27 ] @
Citat:
Treba povremeno fokusirati nesto blize i nesto dalje od monitora. A ja to nisam uradio ni jednom :)


ni ja . zato sad nosim naocare +0.5
[ StORM48 @ 09.11.2004. 01:32 ] @
Citat:
zorg: Pravi uzrok problema sa vidom nastaje usled dugotrajnog i konstantnog fokusiranja ocnog sociva na istu ziznu daljinu-rastojanje do povrsine ekrana. Ne bitno da li je to CRT, TFT, ili knjiga...


Apsolutno tačno. Ako treba izabrati između dva zla (TFT ili CRT), treba izabrati TFT (CRT dolazi u obzir jedino u obliku najskupljih modela), ali problem ostaje zbog buljenja u površinu koja je previše blizu očima, što nikako nije zdravo.

Pozdrav